نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

محمد كاظم انبارلويي، گروه سیاسی الف،   3960921116 ۱۳ نظر، ۵ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

اصلاح طلبان چه مي كنند، حال و روزشان چيست؟ ادامه ائتلاف آنها با اعتداليون به كجا ختم مي شود؟ نسبت آنها انقلاب و نظام كدام است؟ اينها سوالاتي است كه ذهن برخي افراد از جامعه سياسي كشور را به خود مشغول داشته است.

اخيرا نوشته‌اي خواندم كه به بخشي از اين سوالات پاسخ مي دهد. (1) سعيد حجاريان يكي از تئوريسين‌هاي جريان اصلاحات در باره حال و روز اصلاح طلبان مي نويسد: «اصلاحات حال و روز خوبي ندارد... كساني كه به دنبال قيام‌هاي خياباني هستند ره به جايي نمي‌برند... پروژه‌هاي انقلاب در انقلاب يا انقلاب مستمر ره به جايي نمي برد... اصلاح طلبان فكر نمي كردند ممكن است كرسي هاي شوراي دوم به كلي واگذار شود يا گمان نمي كردند روزي دولت معجزه جايشان را بگيرند. آنها گمان مي كردند نبض جامعه را در دست دارند و چشم‌انداز سبزي در مقابلشان تا افق هاي دوردست گشوده است. آنها غافل بودند كه ارتش ذخيره بيكاران و نيروهاي حاشيه‌اي قدرت گرفته‌اند و ممكن است به خاطر يارانه تن به هر كاري بدهند. آنها نديدند بوش در آمريكا سر كار آمده است و چه نگاهي به ايران دارد، آنها نديدند منطقه در حال ميليتاريزه شدن است. آنها نديدند...»

او مي نويسد: «جوهر اصلاحات، توسعه سياسي است اما در كنار توسعه سياسي لازم بود به مقوله عدالت هم پرداخته شود. غفلت از عدالت باعث شد عده اي با شعارهاي پوپوليستي، خود را مدافع عدالت معرفي كنند.»

او راه حل برون رفت اصلاحات از وضعيت كنوني را اين مي داند كه؛ اصلاح طلبان بتوانند در زمينه‌هاي اخلاق، عدالت و آزادي خط قرمزهاي خود را تعيين كنند و از آن عدول نكنند تا بتوانند در  ائتلاف ها شركت و به قول او با «قدرت» گفتگو كنند! او اعتراف مي كند كه اصلاح طلبان در گذشته از اين خطوط قرمز عبور كرده اند.

*****

اصلاح طلبان دو  دسته هستند؛ خوش خيم و بدخيم! خوش خيم‌ها به انقلاب، اسلام و امام (ره) پايبندند و نمي خواهند از خطوط قرمز نظام عبور كنند اما اصلاح طلبان بدخيم سر در ‌آخور اجنبي دارند و از آنجا فرمان مي گيرند و هيچ نسبتي با اسلام، نظام و انقلاب و مردم ندارند. در كارنامه اصلاح طلبان بدخيم دو شورش عليه نظام به تاريخ هاي 18 تير 78 و 8 ماهه اول سال 88 ثبت است. برخي از اصلاح طلبان بدخيم از سيا جیره جنگي مي گيرند كه انقلاب را از مسير سياسي خود منحرف كنند. در این جماعت از منافقین تا بهائیان و مارکسیست های آمریکایی و سلطنت طلب ها دیده می شوند. برخي ديگر از اصلاح طلبان از بي بي سي جيره فرهنگي مي گيرند كه به فرهنگ انقلابي و ايراني بتازند و انقلاب را از مسير معنويت و فرهنگ اصيل اسلامي جدا كنند. اصلاح طلبان بدخیم هنری و فرهنگی از گوگوش تا سروش را در بر می گیرد. برخي ديگر بده و بستان با جريان سرمايه ‌داري غرب دارند و نمي گذارند انقلاب در حوزه اقتصاد سر و سامان بگيرد. اين جماعت با  تشكيل يك جريان ثروت و قدرت در كاخ هاي شمال شهر تهران روزگار عيش و عشرت خود را مي گذرانند و به هيچ دين و ايماني پايبند نيستند. پول را خداي خود، طلا را امام خود و بازي با نان مردم را سرگرمي خود مي دانند. حساب اصلاح طلبان خوش خيم از اصلاح طلبان بدخيم جداست، هر چند در ايام انتخابات آنها به هم مي رسند و قدرت تبري از  اين جماعت از آنان سلب مي شود.

حال ببينيم آيا اصلاح طلبان مي توانند نسبت خود را با اخلاق، عدالت و آزادي تعيين كنند؟ كارنامه فكري آنها نشان مي دهد كه اين توفيق را پيدا نمي كنند. واكاوي اين عدم توفيق، مهم است. «آزادي» دال مركزي گفتمان به اصطلاح اصلاح طلبي است. تعريف آنها از آزادي، «رهايي نفس» است. يعني درست همان قرائتي كه از آزادي در غرب وجود دارد. اين تعريف، آنها را به وادي تفكر الحادي ليبراليسم مي اندازد . لذا با انقلاب فاصله مي گيرند و بر نظام مي تازند و نسبت خود را با اسلام به هم مي زنند. به همين دليل در قرائت «توسعه سياسي» كه اوايل شكل گيري اصلاحات مشغوليت ذهني آنها بود، گفتند؛ توسعه سياسي يعني مدرنيزاسيون، مدرنيزاسيون يعني دموكراتيزاسيون، و دموكراتيزاسيون يعني سكولاريزاسيون! وقتي كه در اتوبان سكولاريسم قرا ر گرفتند سر از لائيسم در آوردند و تا سرحد آتش زدن خيمه هاي عزاداران امام حسين علیه السلام در فتنه 88 پيش رفتند. شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» و حذف «اسلام» از «جمهوري» در شورش هاي خياباني سال 88  از  اين مهم سرچشمه مي گرفت. اگر آنها در تعريف آزادي به اين قرائت و مباني اسلامي روي بياورند كه؛ آزادی یعنی «رهايي از نفس»، مي توانند نسبت خود را با اسلام و انقلاب تعريف كنند.

اصلاح طلبان در تعريف «عدالت» همين گير را دارند. چون از فقد تئوري‌پردازي و نظريه‌پردازي در اين زمينه رنج مي برند و به دام سوسياليسم در اوايل انقلاب و پس از آن به دام سرمايه‌داري و ليبراليسم افتادند. محصول كار همان شد كه گفتند غفلت از مفهوم عدالت باعث شد قدرت را واگذار كنند.

وقتي در فهم و شناخت «آزادي» و «عدالت» به بيراهه مي‌ روند قطعاً نسبت خود را به طور طبیعی با «اخلاق»  از دست مي دهند. كژراهه‌اي كه در اخلاق تا كنون رفته اند آنها را به وادي «ماكياوليسم» انداخته است.

اصلاح طلبان در مفهوم آزادي به سوی جواز ماهواره و اينترنت پرسرعت بدون فيلتر و هر آنچه نفس انسان اقتضا کند، مي روند و خود را در همين مرتبت زنداني مي كنند.

اصلاح طلبان در درک مفهوم عدالت به كژراهه‌هاي صدبار تجربه شده اقتصاد سوسياليسم و ليبراليسم و سرمايه‌داري افسار گسيخته مي روند . لذا موجد فاصله وحشتناك طبقاتي و عميق كردن دره فقر و غنا مي شوند.

آنان به اين ترتيب به سمت اخلاقي سوق پيدا مي كنند كه تفسير قابل قبولي از اين زندگي جهنمي را به دست دهد.

راه برون رفت اصلاح طلبان از حال و روز كنوني چيست؟

اولين راه حل آن است كه يك بازخواني دقيق از مفهوم «اصلاحات»، «اصلاح طلبي» و «اصلاح خواهي» بكنند.

«و اذا قیل لهم لا تفسدوا في الارض قالوا انما نحن مصلحون. الا انهم هم المفسدون و لكن لايشعرون» (سوره بقره آيات 11و12) (چون به آنها گفته مي شود در زمين فساد نكنيد، مي گويند ما خود اصلاح طلب هستيم. به هوش باشيد كه آنها فسادگرانند لكن نمي فهمند.)

آنچه اصلاح طلبان به زعم خود در جامعه مي خواهند پياده كنند تا امور «اصلاح» شود، خود نوعي فساد است . چون ريشه در تفكر كفر، الحاد و شرك غرب دارد. آنها دانش اصلاح طلبي خود را از كساني مي گيرند كه خودشان منشأ فساد هستند و اساساً انقلاب براي مقابله با آنها به پا شده است.

ديدگاه‌هاي اصلاحي آنها ريشه در قرآن، وحي و اسلام ندارد. لذا گام اول اين است كه ‌آنها به اين فهم برسند كه اين افكار ، اعمال و رفتار،  اصلاح نيست، افساد است.

گام دوم آن است که راه صلاح را از قرآن و سنت پيامبر  صلی الله علیه و آله و فرهنگ اهل بيت علیهم السلام و در عصر ما از  اهل آن (علما و دانشمندان اسلامی و مراجع عظام تقلید) جستجو كنند. بند ناف تفكر خود را از اتاق های فکر در غرب جدا كنند. جریان اصلاح طلبی از مشروطه تا كنون گرفتار فهم غلط از مفهوم «عدالت» و «آزادي» است. اين فهم غلط گريبان برخي نخبگان جامعه را رها نمي كند، به طوري كه حتي مي خواهند ديگ پلوي اعتصاب و تحصن را بار بگذارند، اصرار دارند حتماً در سفارت انگليس باشد.

جرياني كه نام خود را اصلاح طلب گذاشته‌اند و راه افساد را طي مي كنند تا به مباني امام و رهبري و قرائت آنان از اسلام و نظام و انقلاب ايمان نياورند، سال‌ها و قرن‌ها در اين بيراهه مي روند و به عنوان بزرگ‌ترين مانع توسعه و پيشرفت كشور عمل مي كنند. چنين اصلاحاتي را نمي شود گفت زنده باد!

حجاريان مي نويسد: «اين كشور آفت زده است و اصلاحات تنها نيرويي است كه مي تواند به دفع آفات آن كمك كند»! در اينكه كشور ‌آفت زده است ترديدي نيست اما آفت آن از همين جريان اصلاح طلب است كه سر در آخور فكري غرب دارد و از مشروطه تا كنون گريبان مردم، انقلاب و كشور را رها  نمي كند. اين جريان حلقه وصل بازگشت استبداد و استعمار به كشور طي يكصد سال اخير بوده است كه خوشبختانه با هوشمندي امام و رهبر انقلاب در ايام انقلاب اسلامي توطئه آنها نقش بر آب شد و سر آنها در غائله منافقین، بني صدر، منتظري و نيز در شورش‌هاي 18 تير 78 و غائله غائله فتنه سبز به سنگ خورد. اگر اصلاح طلبان كاري براي انقلاب مي خواهند بكنند، از کژراهه های گذشته فاصله بگیرند و با جبهه واحد انقلاب همراه شوند و اجازه دهند مردم مسير انقلاب را  آن طور كه اسلام مي خواهد، طي كنند.

پی نوشت:

1- مقاله؛ كدام اصلاحات زنده است؟ ، سعيد حجاريان ، دو ماهنامه چشم انداز ايران ، شماره 106

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۴ دی ۱۳۹۶وکیل خانواده هاشمی از تندروی اصلاح‌طلبان با هاشمی رفسنجانی می‌گوید/ حجاریان گفت هزینه کردیم تا هاشمی را حذف کنیم تو می‌خواهی دوباره مرده را زنده کنی ؟
۲۱ دی ۱۳۹۶محسن هاشمی: شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نتوانسته مسئولیت مدیریت کشور را به عهده بگیرد
۲۱ دی ۱۳۹۶نگاهی به واکنش اصلاح طلبان در تجمعات اعتراضی و آشوبهای خیابانی
۲۰ دی ۱۳۹۶درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!
۱۷ دی ۱۳۹۶واعظی‌آشتیانی: روحانی نمی خواهد در آینده صرفاً یک رئیس‌جمهور سابق باشد
۹ دی ۱۳۹۶حسین مرعشی خطاب به همراهان روحانی:‌ اگر کار بلد نیستید استعفا دهید
۸ دی ۱۳۹۶اظهار تمایل جهانگیری برای حضور بیشتر در جمع اصلاح طلبان
۷ دی ۱۳۹۶شیخی که در حزب نمی‌گنجد
۷ دی ۱۳۹۶روزنامه اصلاح‌طلب: ادامه ائتلاف با دولت برای اصلاح‌طلبان،بازی دو سر باخت است
۶ دی ۱۳۹۶درباره کمپین پشیمانی از رای به حسن روحانی
۵ دی ۱۳۹۶واکنش روزنامه جوان به اظهارات محسن هاشمی درباره فتنه ۸۸
۴ دی ۱۳۹۶عارف و باهنر رو در روی هم می‌نشینند؟

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۴۱۳۸۱۲:۳۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
در ایران هیچ گروه سیاسی نسبتی با عدالت و اصلاحات و اخلاق ندارد. چون همه به دنبال محکوم کردن طرف مقابل با آهر وسیله یی هستند و نتیجه این میشود که رئیس جمهوری که در زمان قدرت ، هیچ انتقادی را قبول نمیکرد و آمردم برای او، هیچ بودند. حالا که قدرت ندارد، شده حامی‌ حقوق مردم و همین است که هیچ کس به او و افراد سیاسی در ایران ، اعتماد ندارند. مثلأ نشستن در خانه ۵۰ میلیارد تومانی برای یک رئیس جمهوری یک کشور، هیچ اشکالی‌ ندارد ، ولی‌ اشکال از آنجا شروع میشود، که همین افراد، از ساده زیستی‌ و عدم گرفتن یارانه و حمایت از قشر فقیر حمایت میکنند و یا از ارزش‌ها، با تمام وجود در سیما، همیت میکنند و دیگران را به خاطر عدم رعایت و عدم حفظ ظاهر و در واقع صداقت در مدل زندگی‌ و پوشش، محکوم میکنند ولی‌ در خارج از دوربین و در پارک‌های اروپا و آمریکا، اصلا فرد دیگری هستند و....!
هموطن۱۶۴۱۷۵۱۳:۰۱:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
هرجا عدالت نباید ، فساد گسترش می یابد . ایران ما از انتصاب مدیران پیر و ناتوان در دولت و بودجه نویسی با برنامه ضعیف نگه داشتن مردم رنج می برد اصلاح طلبان در پی اصلاح خود نیز نیستند .
ناشناس۱۶۴۷۹۵۲۰:۲۸:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کاملا موافقم ، هر جا عدالت نباشد ، فساد گسترش می یابد
ناشناس۱۶۴۱۸۰۱۳:۰۶:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کاش در تحلیل خودتون ذکر می کردید که چرا با همه این توصیفات اصلاح طلبان بزرگترین پایگاه اجتماعی را دارند و اکثریت جامعه طرفدار آنها هستند.
ناشناس۱۶۴۲۷۸۱۴:۱۰:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
روت میشه اینو یگی؟؟؟ خخخخخخخخخخ
ناشناس۱۶۴۳۱۳۱۴:۳۵:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
متاسفانه اصلاح طلبان به خاطر خود خواهی و دروغ گویی و صعف عملکرد پایگاه اجتماعی خود را بسرعت دارند از دست می دهند
ناشناس۱۶۴۱۹۴۱۳:۱۱:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
نسبت؟ تقریبا هیچ
ناشناس۱۶۴۶۹۶۱۸:۵۷:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تحقیقا" هیچ
ناشناس۱۶۴۲۱۵۱۳:۲۷:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
میشه لطف کنین بگین نصبت اصولگرا به اخلاق و عدالت چیه؟ تا حالا کدوم اصولگرا اومده از ازادی بیان و ازادی احزاب و آزادی حقوق شهروندی صحبت کرده؟ بی عدالتی ها در کجا داره اتفاق می افته؟؟
ناشناس۱۶۴۳۱۷۱۴:۳۸:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
متاسفانه برخی اصلاح طلبان نیز در لوای مفاهیمی نظیر ازادی بیان و حقوق شهروندی و..... به دنبال منافع حزبی و پر کردن جیب خود هستند
ناشناس۱۶۵۱۶۷۰۶:۵۷:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۲
ولمون کن باووو حقوق شهروندی ! پدرمون رو اصلاح طلبا درآوردن نون نداریم بخوریم قیمت آب و برق و گاز و ... رو امسال تقریبا 2 برابر کردن خدایاااااااااااااااااااا خودت به فریادمون برسسسسس
بنده خدا۱۶۴۲۴۸۱۳:۵۰:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
جدا از مطالب قید شده در مقاله ، توجه نگارنده را به ترجمه صحیح آیه قرآن کریم جلب می نمایم. نادرست ترین کار ترجمه جهت دار آیات قران است. اگر نمیدانید؛ لطفاً ترجمه نکنید. اصلاح طلب و مصلح متفاوت است. «و اذا قیل لهم لا تفسدوا في الارض قالوا انما نحن مصلحون. الا انهم هم المفسدون و لكن لايشعرون» (سوره بقره آيات 11و12) (چون به آنها گفته مي شود در زمين فساد نكنيد، مي گويند ما خود مصلح هستيم. به هوش باشيد كه آنها فسادگرانند لكن نمي فهمند.)
ناشناس۱۶۴۵۲۰۱۷:۰۱:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوگانه اصلاح طلب و اصولگرا دیگه بی اثر شده
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 7. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 8. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 9. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 10. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 11. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 12. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. «ولید بن طلال» در زندان فوق امنیتی «حائر» شکنجه می‌شود

 15. مرگ گلر تیم بانوان ملوان به علت ایست قلبی+ عکس

 16. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 17. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 18. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 19. مشاعره توئیتری با موضوع تقاص میگیریم

 20. فسخ قرارداد جباری برای استقلال تبعات دارد؟

 21. پورسیدآقایی: طرح ترافیک ۹۷ با اصلاحات جدید اجرا می‌شود/ واکنش به مخالف پلیس

 22. بازار داغ خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر در پایتخت

 23. زمان واریز یارانه دی‌ماه

 24. رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند

 25. صراحت قانون و نظر عجیب صالحی امیری/ رئیس به دنبال مجوز برای دور زدن قانون؟

پربحث‌های دیروز

 1. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 2. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 3. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 4. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 5. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 6. داغ نفت؛ امیدی که در آب و آتش سوخت

 7. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 8. آش رسانه های خارجی برای افکار عمومی در ایران

 9. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 10. تصویری از کشتی فله بر چینی که موجب غرق شدن کشتی نفتکش سانچی شد

 11. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 12. بانک مرکزی برای کاهش نرخ دلار وارد شد/ توزیع ارز در بازار و تشدیدنظارت برصرافی‌ها

 13. خطای انسانی و نفهمیدن زبان یکدیگر تنها دلیل برخورد دو کشتی؟

 14. جهانگیری: کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبرو است/ راهکار، راه اندازی گفت‌وگوی ملی است

 15. ابتکاری جدید از شرکت گاز برای دور زدن قانون  

 16. کمیسیون تلفیق بودجه نهادهای خاص را در سال ۹۷ قطع کرد

 17. شرط‌های ترامپ برای آینده برجام و چند نکته

 18. نمای متفاوت از نفت‌کش سانچی!  

 19. ۱۵ نکته ای که باید درباره «سانچی» بدانید

 20. ورود کمیسیون انرژی به غرق شدن سانچی/ سوال از وزارت خارجه برای حضور سفیر بعد از چهار روز

 21. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 22. چرا امید واهی به خانواده های سرنشینان سانچی داده شد؟/ چرا خبری از زنگنه و آخوندی نبود  

 23. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 24. جابجایی اولویت‌ها در خرید هواپیماهای دست دوم

 25. معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: احتمال اعزام غواصان برای جستجوی پیکر کارکنان سانچی

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. طرح شتاب زده و پوپولیستی شورای شهر تهران بعد از تجمعات اعتراضی اخیر

 7. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 11. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 12. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 13. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 14. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 15. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 16. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 19. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 20. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 21. ۶ راهکار محسن رضایی برای حل مشکلات مردم

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 24. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 25. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

پربحث‌های امروز

 1. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 2. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 3. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 4. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 5. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 6. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 7. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 8. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 9. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 10. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 11. رئیس‌ جمهور در دیدار رئیس مجلس سوریه: ایران، در کنار دولت و ملت سوریه خواهد بود

 12. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 13. مصباحی‌مقدم: شالوده اقتصادی کشور متاثر از سیاست دولت سازندگی است/ نگاه هاشمی پس از جنگ نسبت به غرب تغییر کرد

 14. واکنش ایران به تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه

 15. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 16. سرلشکر باقری: آمادگی روبرویی با انواع تهدیدها برای کشور ما امری حیاتی است

 17. آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است

 18. لاریجانی: کشورهای اسلامی دارای مبانی قوی‌ای در زمینه حقوق بشر هستند

 19. گزارش ویژه ربیعی به رئیس جمهوری درباره وضعیت سانچی

 20. تمایل فرانسه برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران

 21. چرا پرچم پاناما به‌روی نفتکش ایرانی نصب بود؟

 22. جزئیات اورهال جنگنده سوخو ۲۴؛ شمشیرباز نو نوار شد

 23. سخنگوی وزارت خارجه: چین تلاش خود را در حد توان انجام داد/ شایعه حمله به نفتکش سانچی واقعیت ندارد

 24. موافقت با بازدید نمایندگان مجلس از زندان اوین

 25. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به اظهارات شهردار تهران

پربحث‌های دیروز

 1. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 2. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 3. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 4. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 5. جهانگیری: کشور با مسائل و تنگناهای مختلفی روبرو است/ راهکار، راه اندازی گفت‌وگوی ملی است

 6. شرط‌های ترامپ برای آینده برجام و چند نکته

 7. ورود کمیسیون انرژی به غرق شدن سانچی/ سوال از وزارت خارجه برای حضور سفیر بعد از چهار روز

 8. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 9. اطلاعیه دفتر رییس جمهور/ انتساب جمله "امام زمان (عج) هم قابل نقد است" به رئیس جمهور، کذب محض است

 10. نقوی حسینی: در حادثه «سانچی» از دستگاه دیپلماسی تحرک ویژه ای ندیدیم

 11. محسن هاشمی:علت فوت پدرم ایست قلبی بود/ با فائزه اختلاف فکری و سلیقه دارم/ دولت هاشمی درخشان‌ترین دوره اقتصادی بود

 12. قاضی‌پور: وام ۵۰۰میلیون دلاری از آذربایجان ننگی برای دولت است

 13. برجام بدون آمریکا

 14. فرمانده نیروی دریایی: در روز‌ اول و دوم بخش‌هایی از نفتکش آتش نگرفته نبود/ چین ابتدا مخالف حضور تکاوران بود

 15. چرا آیت‌الله هاشمی متهم به اشرافی‌گری می‌شد؟/سیدحسن خمینی:از آقای هاشمی بت نمی‌سازم اما ...

 16. آیا چین در قبال سانچی درست عمل کرد؟

 17. پزشکیان: نمایندگان و مسئولان تنها وعده می‌دهند

 18. واکنش مهدی چمران به گزارش نجفی

 19. میرسلیم: موافق فیلتر تلگرام بودم

 20. وال‌استریت‌ژورنال به دنبال موارد مشکوک در تراژدی سانچی

 21. آملی لاریجانی: تحریم خود از سوی آمریکا را افتخار می‌دانم/ چرا باید ۴۰ درصد پهنای باند اینترنت کشور در اختیار تلگرام باشد

 22. رایزنی های مقامات دولتی برای نجات نفتکش سانچی

 23. تشریح ماموریت کلاه سبزها درسانچی/ چین حضور نظامی ها را نمی پذیرفت

 24. بعیدی‌نژاد: کشتی‌های ایرانی می‌توانند علاوه بر ثبت در دیگر کشورها با پرچم ایران نیز تردد کنند

 25. میرسلیم: پیام اعتراضات برحق مردم را باید درست شنید

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 3. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 4. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 5. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 6. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 9. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 10. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 11. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 17. انتقاد روزنامه اصولگرا از معالجه آیت الله هاشمی شاهرودی در خارج از کشور

 18. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 19. واقعیت و پشت پرده داستان جهانگیری و صداوسیما چه بود؟

 20. جهانگیری: با افتخار به آمریکایی ها می گوییم اگر از برجام خارج شوید این شمایید که ضرر می کنید/ نارضایتی و اعتراض مردم را به رسمیت بشناسیم و برای آن راه حل پیدا کنیم

 21. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 22. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 23. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 24. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 25. احتمال رفع فیلتر تلگرام تا فردا/ تکذیب شد

آخرین عناوین