هتل بین المللی

زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

گروه اقتصادی الف،   3960921020 ۵۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

قيمت بنزين يكي از جذاب‌ترين موضوعاتي است كه هر ساله با ارايه لايحه بودجه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد.

اعتماد نوشت: همزمان با ارايه لايحه و بررسي آن توسط نمايندگان رايزني‌ها در مورد نرخ‌هاي جديد بنزين و حامل‌هاي انرژي از سوي منابع آگاه در درون دولت و حتي تحليل‌هاي كارشناسي بر سر زبان‌ها رانده مي‌شود.

 اين موضوع كه مسبوق به سابقه است، هر سال در زمان ارايه لايحه تكرار مي‌شود و در نهايت با بررسي لايحه بودجه در صحن علني مجلس نتيجه نهايي و اعلام مي‌شود؛ روالي كه در سال 96 با مخالفت‌هاي متعدد نمايندگان و بار تورمي كه براي بودجه ايجاد مي‌كرد قيمت حامل‌هاي انرژي ثابت ماند اما در همان لايحه نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت حامل‌هاي انرژي مخصوصا بنزين و نفت گاز را افزايش دهد.

به اين ترتيب و طبق اطلاعاتي كه خبرنگار اعتماد از مديران سازمان برنامه و بودجه كشور به دست آورده است، دولت قصد دارد از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت بنزين را به 1500 تومان و قيمت نفت گاز را به 400 تومان افزايش دهد؛ تصميمي كه ظاهرا دولتي‌ها بر اساس قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و ماده يك قانون هدفمندي گرفته‌اند.

البته سال گذشته نمايندگان مجلس در ادامه بررسي لايحه بودجه 96 بخش درآمدي تبصره 14 اين لايحه را بررسي و تصويب كردند كه طي آن دولت در سال 96 مجوز افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را نداشت اما در همان زمان نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا پيشنهاد خود براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را در ماه‌هاي پاياني سال ارايه كند؛ موضوعي كه گويا دولتي‌ها در لايحه بودجه سال 97 آن را منظور كرده‌اند.

 مستندات لايحه بودجه ۹۷ نشان مي‌دهد دولت افزايش قطعي قيمت حامل‌هاي انرژي را كليد زده و درآمد ۱۷ هزار ميليارد توماني آن را پيش‌بيني كرده است. براساس تبصره ۱۸ اين لايحه، احتمال اجراي آن در پايان امسال وجود دارد.

بر اساس تبصره 18 لايحه بودجه سال آينده كل كشور، دولت اجازه‌اي درخواست كرده‌ تا صد درصد منابع حاصل از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت كند.

نكته مهم در اينجا به موضوع حامل‌هاي انرژي باز مي‌گردد كه در صورت تصويب مي‌توان از آن به عنوان فاز جديدي از هدفمندي يارانه‌ها نام برد. يعني دولت به دنبال افزايش قيمت‌ حامل‌ها و واقعي كردن آنها است.

با اين حال اين تبصره قيدي دارد كه در نوع خود جالب و قابل تامل است؛ آنجايي كه گفته شده «نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 96»؛ بنابراين احتمالا دولت قصد دارد در سال جاري و با ملاحظات خود، قيمت حامل‌ها را در پايان سال افزايش دهد. در همين راستا يك مقام مسوول دولتي در رابطه با اين تبصره معتقد است: دولت براي افزايش حامل‌هاي انرژي در تبصره 14 قانون بودجه امسال و سال‌هاي گذشته اجازه افزايش قيمت‌ها را گرفته است.

يكي از سناريو‌هاي قوي دولت بنا به ادبيات اين تبصره آن است كه در پايان سال جاري قصد افزايش حامل‌هاي انرژي را دارد و مابه‌التفاوت قيمت اين حامل‌ها در سال 97 نسبت به ابتداي سال 96 را به حسابي نزد خزانه براي موارد گفته شده، واريز خواهد كرد.

خلاف روال 20 درصدي
البته گويا دولت قصد دارد با توجه به عدم افزايش قيمت‌ها كه در سال 96 صورت گرفته است براي ماه‌هاي پاياني حتي خلاف مجوز قبلي‌اش عمل كرده و به جاي افزايش 20 درصدي كه سالانه براي افزايش قيمت رعايت مي‌شد، قيمت حامل‌هاي انرژي را بيش از 40 درصد افزايش  بدهد. به همين سبب در طرحي كه در سازمان برنامه و بودجه قطعي شده و مديران آن قصد دارند بعد از بررسي لايحه به مجلس بدهند قيمت بنزين به 1500 تومان خواهد رسيد و قيمت نفت گاز به 400 تومان.

اين امر مورد تاييد يكي از مديران سازمان برنامه و بودجه نيز هست. اين مقام ارشد سازمان برنامه و بودجه با تاييد موضوع افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به 1500 و 400 تومان از ذكر جزييات بيشتر خودداري و مي‌گويد: « موضوع افزايش قيمت بنزين و گازوييل در دولت نهايي شده است و قصد بر آن است كه از ابتداي دي ماه سال جاري اجرايي شود.»

وي ادامه مي‌دهد: «اين روال با تاييد و مجوزي كه پيش از اين دولت از مجلسي‌ها كسب كرده است انجام خواهد شد.» اين مدير دولتي هر چند كه اشاره بيشتري به جزييات افزايش قيمت بنزين براي بنزين معمولي و سوپر نمي‌كند.

اما به نظر مي‌رسد با توجه به قيمت هزينه‌هاي دولت بايد از محل هدفمند كردن يارانه‌ها كه كه براي بودجه در نظرگرفته است قيمت بنزين معمولي به 1200 تومان و بنزين سوپر به 1500 تومان برسد و در اين راستا قيمت گازوييل نيز به 400 تومان برسد، كه افزايشي تقريبا 25 درصدي براي هر يك از اين حامل‌ها منظور
شده است.

منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين به بيمه سلامت تخصيص مي‌يابد
البته در سال 95 زماني كه بحث افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح بود نيز همين ارقام از سوي سازمان برنامه و بودجه كشور در مهرماه سال 95 مطرح شد اما با عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي اين امر منتفي شد.  در عين حال منابع سازمان برنامه و بودجه تاكيد مي‌كنند كه منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين وگازوييل به بخش بيمه سلامت منتقل خواهد شد.

پيش از اين هم حسيني مكارم معاون مالي شهرداري تهران در يك نشست خبري اعلام كرد كه شهرداري به طور رسمي براي تامين درآمدهاي پايدار شهرداري به دولت پيشنهاد داده كه قيمت بنزين 150 تومان افزايش يابد. علاوه بر اين مباحث، دولت همه‌ساله افزايش 20 درصدي گازوييل، آب، برق و ديگر حامل‌ها را به صورت جداگانه در بودجه‌هاي سنواتي لحاظ كرده اما بنا به دلايلي عملياتي نمي‌كند.

براين اساس متن تبصره 18 لايحه برنامه ششم توسعه به شرح زير است: «با هدف اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاكيد بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهي، زنان و اشتغال حمايتي به دولت اجازه داده مي‌شود صد درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت نمايد. 

بر اين اساس اعتبارات موضوع اين بند بر اساس شاخص‌هايي كه به پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه كشور به تصويب هيات وزيران مي‌رسد، در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد.  همچنين صندوق توسعه ملي موظف است تا معادل 150 هزار ميليارد ريال از منابع ارزي خود را با تصويب هيات امنا نزد بانك‌هاي عامل سپرده‌گذاري نمايد تا با تلفيق با منابع نظام بانكي، صرف اعطاي تسهيلات موضوع اين بند گردد.  به بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اجازه داده مي‌شود از طريق بانك‌هاي عامل، معادل به طرح‌هاي توسعه توليد و اشتغال موضوع اين حكم، تسهيلات اعطا نمايد.»

در صورت افزايش قابل توجه قيمت حامل‌هاي انرژي، دولت به صورت رسمي وارد اجراي فاز سوم هدفمندي يارانه‌ها شده است.  اگرچه بعد از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال 93، مواردي چون حذف سهميه بنزين و محاسبه بنزين با قيمت آزاد و افزايش قيمت بعضي حامل‌هاي انرژي به صورت پراكنده اتفاق افتاده است اما دولت هيچگاه حاضر نشد رسما اين موارد را به عنوان اجراي فاز بعدي هدفمندي يارانه‌ها محسوب كند.

 تكليف بنزين در مجلس مشخص مي‌شود

محمد كردبچه، مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه و از كارشناسان سازمان برنامه و بودجه، در مورد ميزان افزايش قيمت بنزين گفت: «هنوز مشخص نيست كه بنزين گران خواهد شد. در تبصره 18 لايحه بودجه 1397 كه درجهت ايجاد اشتغال و رفع مشكل بيكاري است، اعدادي آورده شده كه تنها نظرات دولت است. مانند تبصره 14 اين لايحه كه مبحث مرتبط با يارانه‌ها است. اگر مجلس در اين تبصره‌ها تغييراتي ايجاد كند، آن‌گاه دولت از سناريوهاي خود براي افزايش درآمدها يا كاهش هزينه‌هايش بايد استفاده كند.»

وي افزود: «هر تغييري كه در لايحه بودجه صورت گيرد، اعداد و ارقام بودجه را عوض مي‌كند و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و بنزين نيز در اين رابطه تغيير خواهند كرد. از نظر من زماني مي‌توان به شكل دقيق از افزايش و ميزان تغيير قيمت بنزين صحبت كرد كه نظر نهايي مجلس آماده شود. مهم‌ترين بخش اين بررسي‌ها نيز تبصره‌هاي 18 و 14 هستند كه مي‌تواند به طور كلي مسير اقتصاد براي سال آينده را مشخص كند.»

به گفته كردبچه نمايندگان مجلس از روز يكشنبه در حال واكنش نشان دادن به بودجه هستند و اين اتفاقي است كه هر سال مي‌افتد. درنتيجه دولت تلاش كرد تا لايحه‌اي را آماده كند كه انعطاف داشته باشد و بتواند با نظرات مختلف ديگر نيز هماهنگ شود، به همين دليل اكنون نمي‌توان از تغييرات احتمالي سخن چنداني گفت.  اين مقام مسوول گفت: صحبت‌هاي آقاي نوبخت نيز بايد اينگونه بررسي شوند كه ايشان پيش‌بيني اقتصادي خود از رشد اقتصادي و نرخ تورم را در شرايطي اعلام كردند كه قيمت حامل‌هاي انرژي تغيير نكند. افزايش قيمت‌ها در اين بخش تبعات اقتصادي خاصي دارد و به همين دليل نمي‌توان شتاب‌زده عمل كرد چرا كه اگر قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش يابد، اثر افزايشي بر تورم و تاثير كاهشي بر رشد اقتصادي خواهد داشت. درنتيجه هنوز چيزي مشخص نيست و بايد منتظر ماند.»

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسن۱۶۳۸۰۴۰۶:۵۱:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سلام قیمت ماشین رو واقعی و مصرف اون رو بیارن پایین بعد قیمت بنزین رو سه برابر کنن . با وجود مردم ایران ...
ناشناس۱۶۴۱۵۱۱۲:۴۳:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولتمردانی ... که برادرشان مفسد اقتصادی باشند بهتر از نمیشه
ناشناس۱۶۳۸۳۱۰۷:۵۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
مگه تورم 10 درصد نیست چرا 40 درصد افزایش
مجید۱۶۳۸۳۴۰۸:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
فوب خلیج فارس شده ایکس دوران دانشگاه اخرش نفهمیدیم چند بود؟
ناشناس۱۶۳۸۵۱۰۸:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی یارانه ها رو قطع میکنند نباید حامل های انرژی یا بنزین رو گرون کنند فلسفه یارانه ها برا این بود که گرون کنند هرکی به اندازه مصرفش پول بده یکی بنزین مصرف میکنه پول بده اون یکی که ماشین نداره پول تاکسی بده حالا که یارانه ها قطع میشن باید برگردیم جای اول و هر چی رو گرون کردن آب و برق و گاز و ... هرچی به قیمت سابق برگرده و اگه غیر این باشه این یه کلاهگذاری آشکاره سرمردم !!!!
شیری۱۶۳۸۷۹۰۸:۵۷:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یارانه ها را قطع کردید حالا گرانی بیش تر. ملت تاب و توانشون را از دست دادن . ی وقت قبمت انرژی را تغییر ندهید. نشستید اون بالا خبر از زندگی مردم ندارید.
ناشناس۱۶۳۸۹۰۰۹:۰۲:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما که نتونستیم ولی خدا .. حق ما را از .. شما دولتمردان و فرزندان نازپرورده شما بیرون خواهد کشید...
ناشناس۱۶۴۷۲۸۱۹:۲۶:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تنها امید ما به امام زمان هست .... تاریخ نشان داد مدیریت چپ و راست تنها زندگی مردم رو سخت تر کرد .
محمد۱۶۳۹۰۰۰۹:۱۶:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آقای روحانی این برنامه شما است؟ ما به شما رای دادیم که اوضاع بهتر شود نه بدتر...
ناشناس۱۶۴۷۰۹۱۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی رای دادی حرف نزن
ناشناس۱۶۳۹۰۷۰۹:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
موقعی که تورم کمتر از 10 درصده طبیعی که با حساب کتاب دولتمردای ما که علامه دهر هستند بنزین 1500 تومن بشه!
بنده خدا۱۶۳۹۲۷۰۹:۵۱:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سوال اينه كه چطوري با هر افزايش قيمتي كه دولت به مردم تحميل ميكنه اما تورن همينطور داره پاييين و پايين تر مياد؟
ناشناس۱۶۳۹۲۹۰۹:۵۲:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
شایعه درست نکنید . الودگی هوا مال بنزین ارزان نیست مال ماشین بی کیفیت داخلی که با تکنولوژی 20 سال پیش تولید می شوند
ناشناس۱۶۳۹۸۳۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
طرح بی کیفیتی بنزین داخلی بهانه ای بود برای وارد کردن بنزین خارجی توسط همسر یکی ا..
ناشناس۱۶۳۹۳۲۰۹:۵۴:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از جیب ملت به جیب پزشکان.دمتان گرم.ما که حلال نمیکنیم .
ناشناس۱۶۳۹۴۱۱۰:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوباره از جیب مردم به جیب پزشک ها
ناشناس۱۶۳۹۵۰۱۰:۱۶:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کاملا با گران شدن بنزین موافقم از اینهمه ترافیک و دود خسته شدیم
ناشناس۱۶۴۹۷۳۲۲:۵۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعداددزیادی افراد بیکار ناشی از رانت های اقتصادی و تصمیمات سیاسی غیر بهینه اموراتشان را با مسافر کشی می گذرانند ایا اماده عواقب امنیتی بیکار شدن اینهمه بیکار با کران شدن بنزین هستید
محمد۱۶۳۹۵۶۱۰:۱۹:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تصمیم بسیار خوبی است هر شخصی که بیشتر از ماشین شخصی استفاده می کنه باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنه
ناشناس۱۶۴۲۱۱۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دادش این حرف رو نزن فردا قانون میگذارن هرکی بیشتر از پاهاش استفاده کنه باید عوارض اضافه برای پیاده رو بده
ناشناس۱۶۴۳۱۴۱۴:۳۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اتفاقا هزینش رو شما میدی. هر چی ثروتمندتره بهتر بلده چطور جبرانش کنه از جیب من و شما
ناشناس۱۶۴۹۳۲۲۲:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چقدر تو عاقلی.
جلال۱۶۳۹۷۴۱۰:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۴سال دوم شروع شد وباز مسئولین بجای مردم بفکر ..خود و فرزندان ژن خوب خود افتادن مگر یارانه قطع نمیشود . مگر تورم ۱۰درصد نیست . اقای روحانی امیدوارم .. به حرفهای قبل از انتخابات فکر کنی . نکند این بخاطر دولت قبل
ناشناس۱۶۴۳۵۳۱۵:۰۷:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
نمیدونم هر دولتمردی چرا موقع رفتن دوست داره خودشو بد نام کنه چرا...
ناشناس۱۶۳۹۸۲۱۰:۳۴:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
هر دم از این درخت گلابی بری می رسد یک روز سه برابر شدن عوارض خروج از کشور روز دیگر افزایش قیمت بنزین یک روز حذف یارانه نان و سال دیگر حذف کل یارانه گشایشهای پسابرجامی در افتاب تابان
ناشناس۱۶۴۰۲۹۱۱:۰۳:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تورم 10درصد، افزایش حقوق 10درصد، افزایش قیمت بنزین 50 درصد، آقای روحانی رای ما اکثریت جوانان را پس بده.
ناشناس۱۶۴۰۴۵۱۱:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولت فقط چشم دوخته به جیب خالی مردم !! واقعا نمی بینید مردم کم کم دست گدایی دارن دراز میکنن! ملت ..درست کردید
ناشناس۱۶۴۰۴۸۱۱:۲۳:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تمام افکار و انتظارات ما از یک جامعه .. تقریبا از دوستان مسئولین دیگه هیچ انتظاری نداریم وقتی بودجه رو دیدم و اینکه چه افرادی تحت چه عناوینی از بودجه بهره میبرند معنی ..رو فهمیدم و اینکه سهم یک نهاد چند نفره از یک شهرستان 200 هزار نفری با کلی مشکلات بیشتر است فقط آه کشیدم....
ناشناس۱۶۴۰۶۴۱۱:۳۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
این بود دولت تدبیر و امید؟بسیار پشیمان و متاسفم که به .. از درد مردم خبر داری آقای رئیس جمهور؟
ناشناس۱۶۴۰۷۸۱۱:۴۵:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
پناه میبریم به خدا از شما دولتمردان
بی نام۱۶۴۱۲۲۱۲:۱۵:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چرا هر سال باید دنبال گرانی باشید یکبار شده بگید فلان چیز قیمتش پایین اومده و بعد میگید تورم پایین اومده با چه شاخصی حساب میکنید.نمیتونید اداره کنید دو تا مستشار خارجی استخدام کنید تا راهکار بهتون ارایه بدهد
سرلک۱۶۴۱۲۹۱۲:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعرفه گمرکی رو از ماشینهای وارداتی بردارید،بنزین رو بکنید 3000تومان اصلا!
ناشناس۱۶۴۵۳۰۱۷:۰۸:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آخه متفکر !!!!!!! مگه کسی فرهنگ استفاده از خودرو داره که ماشین مفت و بنزین مفت در اختیارش بزارن و اون هم از صبح تا شب راه بیوفته تو خیابون و راه بندان و دود و الودگی هوا و صدا و .... درست کنه که چی بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۴۱۴۳۱۲:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی می گویند سود حاصل ، به طرح سلامت اختصاص داده می شود یعنی به جیب پزشکهای جراح می رود .
بی طرف۱۶۴۲۲۶۱۳:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
حاجی من نه دکترم نه دکتر میرم ولی اینجا بحث بنزینه ماذا فاز؟ همین شماهایید که وقتی یک اتفاق میافته افکار مردم رو تغییر میدین و حواسشونو پرت یه موضوع دیگه میکنید
ناشناس۱۶۴۱۴۴۱۲:۳۷:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
خدا پدران تو را بیامرزد.
ناشناس۱۶۴۱۴۶۱۲:۳۸:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
باتوجه به قطع پرداخت یارانه به اکثریت قریب به اتفاق مردم در سال آینده و با توجه به قطع طرح تحول و عدم پرداخت از یکسال قبل و نیز نداشتن بسیاری از داروها در شرایط فعلی که مرگ و میر ها را بالا برده است این گرانی جدید تنها بهانه برای ریخت و پاشها و احتمالا ..و اختلاس جدید دولتی هاست
توانگر۱۶۴۱۴۹۱۲:۴۱:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ترا به خدا نه ده درصد حقوق اضافه کنید نه این قدر قیمت ها را بالا ببرید یارانه نمی خواهیم فقط بزارید ارامش داشته باشیم هرسال اوضاعمون بدتر از سال قبل میشه.ادعا هم دارید فکر مردمید شما بااین کارا پولدارها را پولدارتر می کنیدمی دونید بنزین هزار و پانصد تومانی اخر از سفره طبقه متوسط وضعیف بیرون کشیده میشه ؟
بینام۱۶۴۱۶۴۱۲:۵۱:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از قرار معلوم مملکت داره از جیب مردم میگذره یک آن احساس غرور کردم منی که از تامین هزینه های خودم موندم حالا دارم یک کشور روساپورت مالی میکنم دل اختلاس گرا بسوزه اونا از کشور پول دزدیدن ولی من با حقوق بخور و نمیرم هم مالیات میدم هم هزینه های دیگه کشور را تقبل کردم حس قشنگیه
علی۱۶۴۳۶۵۱۵:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
البته چندتا کشور حقمونه عزیز
ناشناس۱۶۴۲۱۸۱۳:۲۹:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۲ تومنش کنید راستا. ظرفیت مردم خیلی بیشتر از این حرفهاست!
ناشناس۱۶۴۲۶۳۱۴:۰۳:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
افزایش 50درصدی بنزین به زبان دیپلماتیک یعنی اینکه تورم حداقل 50درصد است درغیر اینصورت کدام دولتی را شما سراغ دارید که یکهزارم دلار بیشتر ازتورم واقعی مایحتا ج مردم را گران کند .ضمنا ازراییکه به اقای روحانی دادم واقعا متاسفم .
ناشناس۱۶۴۳۵۸۱۵:۰۹:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کدوم بیمه سلامت ؟! یک دفترچه داده اند میگویند بروید مراکز درمانی دانشگاهی . خودشان که مریض میشوند میروند بهترین بیمارستان های خصوصی مرکز شهر چون قرار داد دارند . به ما که میرسه میفرستند بیمارستان های دانشگاهی . دست بردارید از این کارها . یک سازمان تاسیس کنید مردم بروند خودشان پولش را بدهند و دفترچه بگیرند . دلیلی ندارد مرتب هر سال قیمت بنزین رو به عناوین مختلف افزایش میدهند بدون اینکه خاصیت خاصی داشته باشد
ناشناس۱۶۴۵۴۵۱۷:۱۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یک آبداراچی در این مملکت روزی حداقل 180 کیلومتر با خودرو سواری شخصی سفر میکنه و هر هفته هم به شهرهای شمالی سفر داره حداقل 10 نمونه را در اطراف خودم میبینم و لمس میکنم بروید و بگردید در کدام یک از کشورهای معمولی و پیشرفته دنیا اینجوری دیده میشه؟ و فقط یک نمونه معرفی کنید. حالا وضع اینها بد هست یا خارجیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
nc۱۶۴۵۵۱۱۷:۲۰:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوستان آخه تا کی باید بشینیم این دولتیا هر کاری خواستن بکنن.. باید یه حرکتی کرد... یادتونه یه مدت کمپین زدن که ماشین نخریم و نخریدیم دیگهبه غلط کردن افتاده بودن تا آخر یه جور دیگه سر مردمو کلاه گذاشتن و وام خرید خودرو دادن که مردم دوباره گول خوردن که ایکاش نمیخوردن... باید خودمون شروع کنیم.تا اعتراض نباشه همینه
ناشناس۱۶۴۶۶۱۱۸:۳۹:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
رئیس جمهور نباید که دو دوره ای بشه !
علی۱۶۴۷۵۴۱۹:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
بله عزیزم خر که از پل گذشت دیگه کاری به ملت ندارن
عليرضا۱۶۴۷۹۸۲۰:۳۰:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اين دولت از دولت تدبير و اميد نشاني از خود بجا نگذاشته جز دولت تدفين اميد،تمام أميدها رو از بين برديد و جز ياس و نا اميدي نياوردين ،گفتين چرخ زندگي مردم هم بايد بچرخه،اما حالا دنيا در اين گراني دور سرمون ميچرخه،كليد انتخابات يادتون هست؟يادتون نره مردم شما ها رو اوردن سر كار وهمين مردم هم پشتوانه شما هستند.با وضع موجود در انتخابات بعدي ابرويي برايتان نخواهد ماند،
ناشناس۱۶۴۸۳۳۲۱:۰۳:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وضعیت مملکت در ۲۴ ساعت گذشته: ۱-چند برابر شدن #عوارض_خروج_از_کشور ۲-حذف #بيمه داروهاى OTC ۳-بسته شدن پرونده ورود #زنان به #ورزشگاه ۴-راه اندازى #گشت_سپاه ۵-غير همسان‌سازى #فيلترينگ ۶-قطع #یارانه ها براي همين هست كه داعش با ايران كاري نداره ! ⭕️⭕️
سعید۱۶۴۸۴۵۲۱:۱۷:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کجایند آن مردمانی که تا ساعات دو شب مشغول پایکوبی و جشن پیروزی دولت روحانی بودند؟تمام اقشار از روحانی حمایت کردند و نتیجه را ببینند،حالا بخورید و بیاشامید تا هزارو چهارصد با روحانی
ناشناس۱۶۴۹۷۷۲۲:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما اخرش برای این طرح سلامت فربه سازی پژشکان و مدیران سهامدار بیمارستان باید همه دارو ندار کشور را بدهیم
سید۱۶۵۰۰۳۲۳:۲۳:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
صد تا از این اضافه ها را بیشتر کنید به خودتان که فشار نمی آید این مردم هستند که زیر بار فقر باید تحمل کنند و سیلی برگونه خود زنند تا روزگار گذران کنند و پیشنهاد دارم کلمه انصاف را از فرهنگ لغات حذف نمابید چرا که دیگر مفهومی ندارد
ناشناس۱۶۵۰۰۶۲۳:۳۰:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اگر این بودجه سال اینده تصویب بشه متاسفانه اثار ویرانگری بر ملت داشته وتبعات خطرناکی برای مملکت دارد چرا باور نمیکنید که صبر وطاقت مردم تمام شده
محمد۱۶۵۴۶۵۱۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۲
سه ساله که به لطف آقای روحانی در کارگاهی که کار میکردیم تخته شده هممون بیکاریم تنها در آمد من وامثال من که از گشنگی نمیریم کار با ماشین بود که فقط پول نون زن و بچه رو در بیاریم که اونم با این شرایط دیگه نمیتونیم شما یا نمیدونید تو جامعه چه خبره یا.....
حمید۱۶۶۹۷۵۲۳:۱۵:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۳
تا هزارو چهارصد با روحانی ما هم باید چوب شماهایی رو بخوریم که رای دادید به اقای روحانی گناه شما خیلی بیشتر از اقای روحانی است که خودتان را بخواب زدید
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 2. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 6. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 7. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 8. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 9. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 10. ربایندگان سه تبعه ایرانی در ترکیه دستگیر شدند

 11. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 12. بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری  

 13. چرا عربستان یکی از جنجالی‌ترین کشتی‌های جنگی آمریکا را خریداری می‌کند؟

 14. بر اساس نظرسنجی درون شعب؛ پوتین در کرملین ماند

 15. اسامی بازیکنان دوپینگی فوتبال اعلام شد

 16. مایلی‌کهن:‌ قرارداد کی‌روش را تا ظهور امام زمان تمدید کنید

 17. «کلاه قرمزی» با چهار عروسک جدید می‌آید

 18. طرح آمریکا برای دخالت در انتخابات عراق

 19. سناتور جمهوری خواه: اخراج «مولر» مقدمه‌ای بر پایان ریاست‌جمهوری ترامپ است

 20. کُردها: به جنگ و گریز در عفرین روی می‌آوریم

 21. مدیرکل جدید دفتر موسیقی منصوب شد

 22. حمله مردی با خودرو به یک باشگاه شبانه در «انگلیس»

 23. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 24. مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می‌شود

 25. ادعای وزرای خارجه مصر و امارات علیه ایران

پربحث‌های دیروز

 1. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 2. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 3. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 4. مدرک منتشر شده در مورد حساب بانکی آیت الله مکارم شیرازی جعلی است

 5. تلگرام ایران را تحریم کرد

 6. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 7. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 8. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 9. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 10. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 11. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 12. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 13. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 14. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 15. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 16. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 17. رئیس پیشین سیا: ترامپ به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

 18. وعده دو سناتور آمریکایی به گروهک منافقین

 19. تداوم صدرنشینی العین با درخشش عبدالرحمان

 20. ضارب محیط‌بان دنا به ۵ سال حبس محکوم شد

 21. اعلام آمادگی کی‌روش برای انتشار قرارداد

 22. روسیه: مسکو هرگز لندن را به خاطر موضعش در قبال «سکریپال» نمی بخشد

 23. افزایش دمای هوای پایتخت در ایام نوروز

 24. افسر سابق سیا مطرح کرد: جنگ جعلی آمریکا علیه ایران

 25. بلژیک مسجدی را که به عربستان داده بود پس گرفت

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 5. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 6. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 7. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 8. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 9. استیون هاوکینگ درگذشت

 10. اسم این موزه چی بود؟  

 11. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 12. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 13. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 17. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 18. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 19. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 20. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 21. شام نوبخت به نمایندگان مجلس / دعوت نامه به نام حزب اعتدال - مکان سازمان مدیریت

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های امروز

 1. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 2. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 3. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 4. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 5. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 6. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 7. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 8. زمان واریز سود «سهام عدالت» کارمندان

 9. آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای کشور

 10. شانس جایگزینی پول‌های فعلی با ارزهای مجازی چه قدر است؟

 11. گران ترین شکلات جهان رونمایی شد  

 12. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 13. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 14. هشدارهای نوروزی رییس اتحادیه به خریداران خودرو

 15. سیف: تورم در سال آینده هم تک رقمی خواهد بود

 16. جهانگیری: معیشت مردم اولویت دولت در سال ۹۷ است

 17. اظهارات ربیعی درباره دستمزد ۹۷

 18. روحانی: سال ۹۶ در احداث راه‌آهن رکورد زدیم/ واردات افزایش یافت

 19. نرخ ارز بانکی ثابت ماند/ هر دلار ۳۷۶۹۱ ریال

 20. مصوبه جدید دولت برای ترخیص خودروها از گمرک

 21. محمدی به داد: خبر داد؛ تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رئیسه مجلس/رشد معوقات از سال ۸۴ تاکنون

 22. باهنر: در بسیاری از خانواده‌ها چند فارغ‌ التحصیل بیکار وجود دارد/ دولت حرکت خود را در راستای افزایش اشتغال بیشتر کند

 23. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 24. نشست جداگانه وزیر کار با نمایندگان کارگری در حاشیه شورای عالی کار

 25. احتمال افزایش ۱۸۵ هزار تومانی دستمزد حداقل بگیران در سال ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ آغاز شد

 2. قیمت مصوب انواع میوه در میادین+جدول

 3. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 4. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 5. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 6. نرخ اجاره واحد‌های نوساز در پایتخت  

 7. میزبون، سامانه اجاره ویلا، اجاره روزانه آپارتمان، خانه و سوئیت

 8. کدام خودروی بازار برای من مناسب است؟

 9. سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

 10. حاشیه حضور وزیر صنعت در ایران خودرو / کتاب ایران خودرو مسئولیت اجتماعی است یا سفره شب عید مردم؟

 11. درس های ۷۰ ساله برای عدالت اقتصادی

 12. علت سرخوردن خودروها در جاده چالوس مشخص شد

 13. وزیر صنعت: تحویل قطعه غیراستاندارد در سال ۱۳۹۷ از سوی خودروسازان ممنوع است

 14. کاهش انواع نرخ ارز / دلار ۴۸۴۱ تومان شد

 15. ۲ جایزه جشنواره نیویورک به فیلم تبلیغاتی و صنعتی ایران تعلق گرفت

 16. افزایش قیمت گوشت گوسفندی/ نرخ مرغ به ۸۶۰۰ تومان رسید

 17. همراه اول تا ۵۰۰ هزار ریال عیدی می دهد

 18. یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

 19. اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

 20. نقص سیستم هوای داخل کابین پرواز مشهد تهران

 21. کرباسیان: تعیین دستمزد کارگران باید شکاف قدرت خرید و هزینه‌ را پر کند

 22. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

 23. قیمت خودروهای داخلی در آستانه نوروز

 24. چه خودروهای در بازار آمریکای لاتین پر فروش هستند؟

 25. نکات مهمی که باید درباره ترمز دستی بدانید

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 6. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 7. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 8. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 9. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 10. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 11. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 12. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 13. نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

 14. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 15. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 16. توکلی: ناکارآمدی سیاستهای صندوق بین‌المللی پول آشکار شده، اما هنوز برخی مسئولان نفهمیدند/ جایگزینی کلمه اقشار آسیب پذیر به جای مستضعفین نشان از خوی اشرافی گری مسئولان است

 17. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 18. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 19. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 20. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 21. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 22. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 23. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 24. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 25. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

آخرین عناوین