زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

گروه اقتصادی الف،   3960921020 ۵۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

قيمت بنزين يكي از جذاب‌ترين موضوعاتي است كه هر ساله با ارايه لايحه بودجه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي مورد توجه خاص قرار مي‌گيرد.

اعتماد نوشت: همزمان با ارايه لايحه و بررسي آن توسط نمايندگان رايزني‌ها در مورد نرخ‌هاي جديد بنزين و حامل‌هاي انرژي از سوي منابع آگاه در درون دولت و حتي تحليل‌هاي كارشناسي بر سر زبان‌ها رانده مي‌شود.

 اين موضوع كه مسبوق به سابقه است، هر سال در زمان ارايه لايحه تكرار مي‌شود و در نهايت با بررسي لايحه بودجه در صحن علني مجلس نتيجه نهايي و اعلام مي‌شود؛ روالي كه در سال 96 با مخالفت‌هاي متعدد نمايندگان و بار تورمي كه براي بودجه ايجاد مي‌كرد قيمت حامل‌هاي انرژي ثابت ماند اما در همان لايحه نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت حامل‌هاي انرژي مخصوصا بنزين و نفت گاز را افزايش دهد.

به اين ترتيب و طبق اطلاعاتي كه خبرنگار اعتماد از مديران سازمان برنامه و بودجه كشور به دست آورده است، دولت قصد دارد از ابتداي دي ماه سال جاري قيمت بنزين را به 1500 تومان و قيمت نفت گاز را به 400 تومان افزايش دهد؛ تصميمي كه ظاهرا دولتي‌ها بر اساس قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و ماده يك قانون هدفمندي گرفته‌اند.

البته سال گذشته نمايندگان مجلس در ادامه بررسي لايحه بودجه 96 بخش درآمدي تبصره 14 اين لايحه را بررسي و تصويب كردند كه طي آن دولت در سال 96 مجوز افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را نداشت اما در همان زمان نمايندگان مجلس به دولت اجازه دادند تا پيشنهاد خود براي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را در ماه‌هاي پاياني سال ارايه كند؛ موضوعي كه گويا دولتي‌ها در لايحه بودجه سال 97 آن را منظور كرده‌اند.

 مستندات لايحه بودجه ۹۷ نشان مي‌دهد دولت افزايش قطعي قيمت حامل‌هاي انرژي را كليد زده و درآمد ۱۷ هزار ميليارد توماني آن را پيش‌بيني كرده است. براساس تبصره ۱۸ اين لايحه، احتمال اجراي آن در پايان امسال وجود دارد.

بر اساس تبصره 18 لايحه بودجه سال آينده كل كشور، دولت اجازه‌اي درخواست كرده‌ تا صد درصد منابع حاصل از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت كند.

نكته مهم در اينجا به موضوع حامل‌هاي انرژي باز مي‌گردد كه در صورت تصويب مي‌توان از آن به عنوان فاز جديدي از هدفمندي يارانه‌ها نام برد. يعني دولت به دنبال افزايش قيمت‌ حامل‌ها و واقعي كردن آنها است.

با اين حال اين تبصره قيدي دارد كه در نوع خود جالب و قابل تامل است؛ آنجايي كه گفته شده «نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 96»؛ بنابراين احتمالا دولت قصد دارد در سال جاري و با ملاحظات خود، قيمت حامل‌ها را در پايان سال افزايش دهد. در همين راستا يك مقام مسوول دولتي در رابطه با اين تبصره معتقد است: دولت براي افزايش حامل‌هاي انرژي در تبصره 14 قانون بودجه امسال و سال‌هاي گذشته اجازه افزايش قيمت‌ها را گرفته است.

يكي از سناريو‌هاي قوي دولت بنا به ادبيات اين تبصره آن است كه در پايان سال جاري قصد افزايش حامل‌هاي انرژي را دارد و مابه‌التفاوت قيمت اين حامل‌ها در سال 97 نسبت به ابتداي سال 96 را به حسابي نزد خزانه براي موارد گفته شده، واريز خواهد كرد.

خلاف روال 20 درصدي
البته گويا دولت قصد دارد با توجه به عدم افزايش قيمت‌ها كه در سال 96 صورت گرفته است براي ماه‌هاي پاياني حتي خلاف مجوز قبلي‌اش عمل كرده و به جاي افزايش 20 درصدي كه سالانه براي افزايش قيمت رعايت مي‌شد، قيمت حامل‌هاي انرژي را بيش از 40 درصد افزايش  بدهد. به همين سبب در طرحي كه در سازمان برنامه و بودجه قطعي شده و مديران آن قصد دارند بعد از بررسي لايحه به مجلس بدهند قيمت بنزين به 1500 تومان خواهد رسيد و قيمت نفت گاز به 400 تومان.

اين امر مورد تاييد يكي از مديران سازمان برنامه و بودجه نيز هست. اين مقام ارشد سازمان برنامه و بودجه با تاييد موضوع افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به 1500 و 400 تومان از ذكر جزييات بيشتر خودداري و مي‌گويد: « موضوع افزايش قيمت بنزين و گازوييل در دولت نهايي شده است و قصد بر آن است كه از ابتداي دي ماه سال جاري اجرايي شود.»

وي ادامه مي‌دهد: «اين روال با تاييد و مجوزي كه پيش از اين دولت از مجلسي‌ها كسب كرده است انجام خواهد شد.» اين مدير دولتي هر چند كه اشاره بيشتري به جزييات افزايش قيمت بنزين براي بنزين معمولي و سوپر نمي‌كند.

اما به نظر مي‌رسد با توجه به قيمت هزينه‌هاي دولت بايد از محل هدفمند كردن يارانه‌ها كه كه براي بودجه در نظرگرفته است قيمت بنزين معمولي به 1200 تومان و بنزين سوپر به 1500 تومان برسد و در اين راستا قيمت گازوييل نيز به 400 تومان برسد، كه افزايشي تقريبا 25 درصدي براي هر يك از اين حامل‌ها منظور
شده است.

منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين به بيمه سلامت تخصيص مي‌يابد
البته در سال 95 زماني كه بحث افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي مطرح بود نيز همين ارقام از سوي سازمان برنامه و بودجه كشور در مهرماه سال 95 مطرح شد اما با عدم افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي اين امر منتفي شد.  در عين حال منابع سازمان برنامه و بودجه تاكيد مي‌كنند كه منابع حاصل از افزايش قيمت بنزين وگازوييل به بخش بيمه سلامت منتقل خواهد شد.

پيش از اين هم حسيني مكارم معاون مالي شهرداري تهران در يك نشست خبري اعلام كرد كه شهرداري به طور رسمي براي تامين درآمدهاي پايدار شهرداري به دولت پيشنهاد داده كه قيمت بنزين 150 تومان افزايش يابد. علاوه بر اين مباحث، دولت همه‌ساله افزايش 20 درصدي گازوييل، آب، برق و ديگر حامل‌ها را به صورت جداگانه در بودجه‌هاي سنواتي لحاظ كرده اما بنا به دلايلي عملياتي نمي‌كند.

براين اساس متن تبصره 18 لايحه برنامه ششم توسعه به شرح زير است: «با هدف اجراي برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاكيد بر اشتغال جوانان، دانش‌آموختگان دانشگاهي، زنان و اشتغال حمايتي به دولت اجازه داده مي‌شود صد درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قيمت حامل‌هاي انرژي در سال 1397 نسبت به قيمت اين حامل‌ها در ابتداي سال 1396 را به حساب خاصي نزد خرانه‌داري كل كشور واريز و منابع حاصله را تا سقف 174 هزار ميليارد ريال به شكل وجوه اداره شده و يارانه سود و تركيب با منابع صندوق توسعه ملي و تسهيلات بانكي در جهت حمايت از طرح‌هاي توليد، اشتغال و آموزش و كمك به كارورزي جوانان دانش‌آموخته دانشگاهي پرداخت نمايد. 

بر اين اساس اعتبارات موضوع اين بند بر اساس شاخص‌هايي كه به پيشنهاد سازمان برنامه و بودجه كشور به تصويب هيات وزيران مي‌رسد، در اختيار استان‌ها قرار مي‌گيرد.  همچنين صندوق توسعه ملي موظف است تا معادل 150 هزار ميليارد ريال از منابع ارزي خود را با تصويب هيات امنا نزد بانك‌هاي عامل سپرده‌گذاري نمايد تا با تلفيق با منابع نظام بانكي، صرف اعطاي تسهيلات موضوع اين بند گردد.  به بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اجازه داده مي‌شود از طريق بانك‌هاي عامل، معادل به طرح‌هاي توسعه توليد و اشتغال موضوع اين حكم، تسهيلات اعطا نمايد.»

در صورت افزايش قابل توجه قيمت حامل‌هاي انرژي، دولت به صورت رسمي وارد اجراي فاز سوم هدفمندي يارانه‌ها شده است.  اگرچه بعد از اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال 93، مواردي چون حذف سهميه بنزين و محاسبه بنزين با قيمت آزاد و افزايش قيمت بعضي حامل‌هاي انرژي به صورت پراكنده اتفاق افتاده است اما دولت هيچگاه حاضر نشد رسما اين موارد را به عنوان اجراي فاز بعدي هدفمندي يارانه‌ها محسوب كند.

 تكليف بنزين در مجلس مشخص مي‌شود

محمد كردبچه، مشاور رييس سازمان برنامه و بودجه و از كارشناسان سازمان برنامه و بودجه، در مورد ميزان افزايش قيمت بنزين گفت: «هنوز مشخص نيست كه بنزين گران خواهد شد. در تبصره 18 لايحه بودجه 1397 كه درجهت ايجاد اشتغال و رفع مشكل بيكاري است، اعدادي آورده شده كه تنها نظرات دولت است. مانند تبصره 14 اين لايحه كه مبحث مرتبط با يارانه‌ها است. اگر مجلس در اين تبصره‌ها تغييراتي ايجاد كند، آن‌گاه دولت از سناريوهاي خود براي افزايش درآمدها يا كاهش هزينه‌هايش بايد استفاده كند.»

وي افزود: «هر تغييري كه در لايحه بودجه صورت گيرد، اعداد و ارقام بودجه را عوض مي‌كند و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و بنزين نيز در اين رابطه تغيير خواهند كرد. از نظر من زماني مي‌توان به شكل دقيق از افزايش و ميزان تغيير قيمت بنزين صحبت كرد كه نظر نهايي مجلس آماده شود. مهم‌ترين بخش اين بررسي‌ها نيز تبصره‌هاي 18 و 14 هستند كه مي‌تواند به طور كلي مسير اقتصاد براي سال آينده را مشخص كند.»

به گفته كردبچه نمايندگان مجلس از روز يكشنبه در حال واكنش نشان دادن به بودجه هستند و اين اتفاقي است كه هر سال مي‌افتد. درنتيجه دولت تلاش كرد تا لايحه‌اي را آماده كند كه انعطاف داشته باشد و بتواند با نظرات مختلف ديگر نيز هماهنگ شود، به همين دليل اكنون نمي‌توان از تغييرات احتمالي سخن چنداني گفت.  اين مقام مسوول گفت: صحبت‌هاي آقاي نوبخت نيز بايد اينگونه بررسي شوند كه ايشان پيش‌بيني اقتصادي خود از رشد اقتصادي و نرخ تورم را در شرايطي اعلام كردند كه قيمت حامل‌هاي انرژي تغيير نكند. افزايش قيمت‌ها در اين بخش تبعات اقتصادي خاصي دارد و به همين دليل نمي‌توان شتاب‌زده عمل كرد چرا كه اگر قيمت حامل‌هاي انرژي افزايش يابد، اثر افزايشي بر تورم و تاثير كاهشي بر رشد اقتصادي خواهد داشت. درنتيجه هنوز چيزي مشخص نيست و بايد منتظر ماند.»

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسن۱۶۳۸۰۴۰۶:۵۱:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سلام قیمت ماشین رو واقعی و مصرف اون رو بیارن پایین بعد قیمت بنزین رو سه برابر کنن . با وجود مردم ایران ...
ناشناس۱۶۴۱۵۱۱۲:۴۳:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولتمردانی ... که برادرشان مفسد اقتصادی باشند بهتر از نمیشه
ناشناس۱۶۳۸۳۱۰۷:۵۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
مگه تورم 10 درصد نیست چرا 40 درصد افزایش
مجید۱۶۳۸۳۴۰۸:۰۳:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
فوب خلیج فارس شده ایکس دوران دانشگاه اخرش نفهمیدیم چند بود؟
ناشناس۱۶۳۸۵۱۰۸:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی یارانه ها رو قطع میکنند نباید حامل های انرژی یا بنزین رو گرون کنند فلسفه یارانه ها برا این بود که گرون کنند هرکی به اندازه مصرفش پول بده یکی بنزین مصرف میکنه پول بده اون یکی که ماشین نداره پول تاکسی بده حالا که یارانه ها قطع میشن باید برگردیم جای اول و هر چی رو گرون کردن آب و برق و گاز و ... هرچی به قیمت سابق برگرده و اگه غیر این باشه این یه کلاهگذاری آشکاره سرمردم !!!!
شیری۱۶۳۸۷۹۰۸:۵۷:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یارانه ها را قطع کردید حالا گرانی بیش تر. ملت تاب و توانشون را از دست دادن . ی وقت قبمت انرژی را تغییر ندهید. نشستید اون بالا خبر از زندگی مردم ندارید.
ناشناس۱۶۳۸۹۰۰۹:۰۲:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما که نتونستیم ولی خدا .. حق ما را از .. شما دولتمردان و فرزندان نازپرورده شما بیرون خواهد کشید...
ناشناس۱۶۴۷۲۸۱۹:۲۶:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تنها امید ما به امام زمان هست .... تاریخ نشان داد مدیریت چپ و راست تنها زندگی مردم رو سخت تر کرد .
محمد۱۶۳۹۰۰۰۹:۱۶:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آقای روحانی این برنامه شما است؟ ما به شما رای دادیم که اوضاع بهتر شود نه بدتر...
ناشناس۱۶۴۷۰۹۱۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی رای دادی حرف نزن
ناشناس۱۶۳۹۰۷۰۹:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
موقعی که تورم کمتر از 10 درصده طبیعی که با حساب کتاب دولتمردای ما که علامه دهر هستند بنزین 1500 تومن بشه!
بنده خدا۱۶۳۹۲۷۰۹:۵۱:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
سوال اينه كه چطوري با هر افزايش قيمتي كه دولت به مردم تحميل ميكنه اما تورن همينطور داره پاييين و پايين تر مياد؟
ناشناس۱۶۳۹۲۹۰۹:۵۲:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
شایعه درست نکنید . الودگی هوا مال بنزین ارزان نیست مال ماشین بی کیفیت داخلی که با تکنولوژی 20 سال پیش تولید می شوند
ناشناس۱۶۳۹۸۳۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
طرح بی کیفیتی بنزین داخلی بهانه ای بود برای وارد کردن بنزین خارجی توسط همسر یکی ا..
ناشناس۱۶۳۹۳۲۰۹:۵۴:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از جیب ملت به جیب پزشکان.دمتان گرم.ما که حلال نمیکنیم .
ناشناس۱۶۳۹۴۱۱۰:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوباره از جیب مردم به جیب پزشک ها
ناشناس۱۶۳۹۵۰۱۰:۱۶:۰۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کاملا با گران شدن بنزین موافقم از اینهمه ترافیک و دود خسته شدیم
ناشناس۱۶۴۹۷۳۲۲:۵۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعداددزیادی افراد بیکار ناشی از رانت های اقتصادی و تصمیمات سیاسی غیر بهینه اموراتشان را با مسافر کشی می گذرانند ایا اماده عواقب امنیتی بیکار شدن اینهمه بیکار با کران شدن بنزین هستید
محمد۱۶۳۹۵۶۱۰:۱۹:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تصمیم بسیار خوبی است هر شخصی که بیشتر از ماشین شخصی استفاده می کنه باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنه
ناشناس۱۶۴۲۱۱۱۳:۲۵:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دادش این حرف رو نزن فردا قانون میگذارن هرکی بیشتر از پاهاش استفاده کنه باید عوارض اضافه برای پیاده رو بده
ناشناس۱۶۴۳۱۴۱۴:۳۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اتفاقا هزینش رو شما میدی. هر چی ثروتمندتره بهتر بلده چطور جبرانش کنه از جیب من و شما
ناشناس۱۶۴۹۳۲۲۲:۲۱:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چقدر تو عاقلی.
جلال۱۶۳۹۷۴۱۰:۲۹:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۴سال دوم شروع شد وباز مسئولین بجای مردم بفکر ..خود و فرزندان ژن خوب خود افتادن مگر یارانه قطع نمیشود . مگر تورم ۱۰درصد نیست . اقای روحانی امیدوارم .. به حرفهای قبل از انتخابات فکر کنی . نکند این بخاطر دولت قبل
ناشناس۱۶۴۳۵۳۱۵:۰۷:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
نمیدونم هر دولتمردی چرا موقع رفتن دوست داره خودشو بد نام کنه چرا...
ناشناس۱۶۳۹۸۲۱۰:۳۴:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
هر دم از این درخت گلابی بری می رسد یک روز سه برابر شدن عوارض خروج از کشور روز دیگر افزایش قیمت بنزین یک روز حذف یارانه نان و سال دیگر حذف کل یارانه گشایشهای پسابرجامی در افتاب تابان
ناشناس۱۶۴۰۲۹۱۱:۰۳:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تورم 10درصد، افزایش حقوق 10درصد، افزایش قیمت بنزین 50 درصد، آقای روحانی رای ما اکثریت جوانان را پس بده.
ناشناس۱۶۴۰۴۵۱۱:۲۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دولت فقط چشم دوخته به جیب خالی مردم !! واقعا نمی بینید مردم کم کم دست گدایی دارن دراز میکنن! ملت ..درست کردید
ناشناس۱۶۴۰۴۸۱۱:۲۳:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تمام افکار و انتظارات ما از یک جامعه .. تقریبا از دوستان مسئولین دیگه هیچ انتظاری نداریم وقتی بودجه رو دیدم و اینکه چه افرادی تحت چه عناوینی از بودجه بهره میبرند معنی ..رو فهمیدم و اینکه سهم یک نهاد چند نفره از یک شهرستان 200 هزار نفری با کلی مشکلات بیشتر است فقط آه کشیدم....
ناشناس۱۶۴۰۶۴۱۱:۳۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
این بود دولت تدبیر و امید؟بسیار پشیمان و متاسفم که به .. از درد مردم خبر داری آقای رئیس جمهور؟
ناشناس۱۶۴۰۷۸۱۱:۴۵:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
پناه میبریم به خدا از شما دولتمردان
بی نام۱۶۴۱۲۲۱۲:۱۵:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
چرا هر سال باید دنبال گرانی باشید یکبار شده بگید فلان چیز قیمتش پایین اومده و بعد میگید تورم پایین اومده با چه شاخصی حساب میکنید.نمیتونید اداره کنید دو تا مستشار خارجی استخدام کنید تا راهکار بهتون ارایه بدهد
سرلک۱۶۴۱۲۹۱۲:۲۴:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
تعرفه گمرکی رو از ماشینهای وارداتی بردارید،بنزین رو بکنید 3000تومان اصلا!
ناشناس۱۶۴۵۳۰۱۷:۰۸:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
آخه متفکر !!!!!!! مگه کسی فرهنگ استفاده از خودرو داره که ماشین مفت و بنزین مفت در اختیارش بزارن و اون هم از صبح تا شب راه بیوفته تو خیابون و راه بندان و دود و الودگی هوا و صدا و .... درست کنه که چی بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۴۱۴۳۱۲:۳۶:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وقتی می گویند سود حاصل ، به طرح سلامت اختصاص داده می شود یعنی به جیب پزشکهای جراح می رود .
بی طرف۱۶۴۲۲۶۱۳:۳۳:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
حاجی من نه دکترم نه دکتر میرم ولی اینجا بحث بنزینه ماذا فاز؟ همین شماهایید که وقتی یک اتفاق میافته افکار مردم رو تغییر میدین و حواسشونو پرت یه موضوع دیگه میکنید
ناشناس۱۶۴۱۴۴۱۲:۳۷:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
خدا پدران تو را بیامرزد.
ناشناس۱۶۴۱۴۶۱۲:۳۸:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
باتوجه به قطع پرداخت یارانه به اکثریت قریب به اتفاق مردم در سال آینده و با توجه به قطع طرح تحول و عدم پرداخت از یکسال قبل و نیز نداشتن بسیاری از داروها در شرایط فعلی که مرگ و میر ها را بالا برده است این گرانی جدید تنها بهانه برای ریخت و پاشها و احتمالا ..و اختلاس جدید دولتی هاست
توانگر۱۶۴۱۴۹۱۲:۴۱:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ترا به خدا نه ده درصد حقوق اضافه کنید نه این قدر قیمت ها را بالا ببرید یارانه نمی خواهیم فقط بزارید ارامش داشته باشیم هرسال اوضاعمون بدتر از سال قبل میشه.ادعا هم دارید فکر مردمید شما بااین کارا پولدارها را پولدارتر می کنیدمی دونید بنزین هزار و پانصد تومانی اخر از سفره طبقه متوسط وضعیف بیرون کشیده میشه ؟
بینام۱۶۴۱۶۴۱۲:۵۱:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
از قرار معلوم مملکت داره از جیب مردم میگذره یک آن احساس غرور کردم منی که از تامین هزینه های خودم موندم حالا دارم یک کشور روساپورت مالی میکنم دل اختلاس گرا بسوزه اونا از کشور پول دزدیدن ولی من با حقوق بخور و نمیرم هم مالیات میدم هم هزینه های دیگه کشور را تقبل کردم حس قشنگیه
علی۱۶۴۳۶۵۱۵:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۲۱
البته چندتا کشور حقمونه عزیز
ناشناس۱۶۴۲۱۸۱۳:۲۹:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۲۱
۲ تومنش کنید راستا. ظرفیت مردم خیلی بیشتر از این حرفهاست!
ناشناس۱۶۴۲۶۳۱۴:۰۳:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
افزایش 50درصدی بنزین به زبان دیپلماتیک یعنی اینکه تورم حداقل 50درصد است درغیر اینصورت کدام دولتی را شما سراغ دارید که یکهزارم دلار بیشتر ازتورم واقعی مایحتا ج مردم را گران کند .ضمنا ازراییکه به اقای روحانی دادم واقعا متاسفم .
ناشناس۱۶۴۳۵۸۱۵:۰۹:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کدوم بیمه سلامت ؟! یک دفترچه داده اند میگویند بروید مراکز درمانی دانشگاهی . خودشان که مریض میشوند میروند بهترین بیمارستان های خصوصی مرکز شهر چون قرار داد دارند . به ما که میرسه میفرستند بیمارستان های دانشگاهی . دست بردارید از این کارها . یک سازمان تاسیس کنید مردم بروند خودشان پولش را بدهند و دفترچه بگیرند . دلیلی ندارد مرتب هر سال قیمت بنزین رو به عناوین مختلف افزایش میدهند بدون اینکه خاصیت خاصی داشته باشد
ناشناس۱۶۴۵۴۵۱۷:۱۶:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۲۱
یک آبداراچی در این مملکت روزی حداقل 180 کیلومتر با خودرو سواری شخصی سفر میکنه و هر هفته هم به شهرهای شمالی سفر داره حداقل 10 نمونه را در اطراف خودم میبینم و لمس میکنم بروید و بگردید در کدام یک از کشورهای معمولی و پیشرفته دنیا اینجوری دیده میشه؟ و فقط یک نمونه معرفی کنید. حالا وضع اینها بد هست یا خارجیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
nc۱۶۴۵۵۱۱۷:۲۰:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
دوستان آخه تا کی باید بشینیم این دولتیا هر کاری خواستن بکنن.. باید یه حرکتی کرد... یادتونه یه مدت کمپین زدن که ماشین نخریم و نخریدیم دیگهبه غلط کردن افتاده بودن تا آخر یه جور دیگه سر مردمو کلاه گذاشتن و وام خرید خودرو دادن که مردم دوباره گول خوردن که ایکاش نمیخوردن... باید خودمون شروع کنیم.تا اعتراض نباشه همینه
ناشناس۱۶۴۶۶۱۱۸:۳۹:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
رئیس جمهور نباید که دو دوره ای بشه !
علی۱۶۴۷۵۴۱۹:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲۱
بله عزیزم خر که از پل گذشت دیگه کاری به ملت ندارن
عليرضا۱۶۴۷۹۸۲۰:۳۰:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اين دولت از دولت تدبير و اميد نشاني از خود بجا نگذاشته جز دولت تدفين اميد،تمام أميدها رو از بين برديد و جز ياس و نا اميدي نياوردين ،گفتين چرخ زندگي مردم هم بايد بچرخه،اما حالا دنيا در اين گراني دور سرمون ميچرخه،كليد انتخابات يادتون هست؟يادتون نره مردم شما ها رو اوردن سر كار وهمين مردم هم پشتوانه شما هستند.با وضع موجود در انتخابات بعدي ابرويي برايتان نخواهد ماند،
ناشناس۱۶۴۸۳۳۲۱:۰۳:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۲۱
وضعیت مملکت در ۲۴ ساعت گذشته: ۱-چند برابر شدن #عوارض_خروج_از_کشور ۲-حذف #بيمه داروهاى OTC ۳-بسته شدن پرونده ورود #زنان به #ورزشگاه ۴-راه اندازى #گشت_سپاه ۵-غير همسان‌سازى #فيلترينگ ۶-قطع #یارانه ها براي همين هست كه داعش با ايران كاري نداره ! ⭕️⭕️
سعید۱۶۴۸۴۵۲۱:۱۷:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۲۱
کجایند آن مردمانی که تا ساعات دو شب مشغول پایکوبی و جشن پیروزی دولت روحانی بودند؟تمام اقشار از روحانی حمایت کردند و نتیجه را ببینند،حالا بخورید و بیاشامید تا هزارو چهارصد با روحانی
ناشناس۱۶۴۹۷۷۲۲:۵۶:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۲۱
ما اخرش برای این طرح سلامت فربه سازی پژشکان و مدیران سهامدار بیمارستان باید همه دارو ندار کشور را بدهیم
سید۱۶۵۰۰۳۲۳:۲۳:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۱
صد تا از این اضافه ها را بیشتر کنید به خودتان که فشار نمی آید این مردم هستند که زیر بار فقر باید تحمل کنند و سیلی برگونه خود زنند تا روزگار گذران کنند و پیشنهاد دارم کلمه انصاف را از فرهنگ لغات حذف نمابید چرا که دیگر مفهومی ندارد
ناشناس۱۶۵۰۰۶۲۳:۳۰:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۲۱
اگر این بودجه سال اینده تصویب بشه متاسفانه اثار ویرانگری بر ملت داشته وتبعات خطرناکی برای مملکت دارد چرا باور نمیکنید که صبر وطاقت مردم تمام شده
محمد۱۶۵۴۶۵۱۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۲۲
سه ساله که به لطف آقای روحانی در کارگاهی که کار میکردیم تخته شده هممون بیکاریم تنها در آمد من وامثال من که از گشنگی نمیریم کار با ماشین بود که فقط پول نون زن و بچه رو در بیاریم که اونم با این شرایط دیگه نمیتونیم شما یا نمیدونید تو جامعه چه خبره یا.....
حمید۱۶۶۹۷۵۲۳:۱۵:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۲۳
تا هزارو چهارصد با روحانی ما هم باید چوب شماهایی رو بخوریم که رای دادید به اقای روحانی گناه شما خیلی بیشتر از اقای روحانی است که خودتان را بخواب زدید
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 6. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 7. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 8. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 9. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 10. خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری  

 11. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 12. خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک

 13. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 14. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 15. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 16. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 17. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 18. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 19. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 20. آنها توانستند، ما هم می توانیم!

 21. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 22. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. پورعلی گنجی: کاستا تو چشمم فحش ناموس می‌داد

 25. آیا فصل جدیدی در انتظار ترکیه است؟

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 10. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 11. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 12. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. هنر دیروز به زبان امروز

 19. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 20. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 21. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 22. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 23. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 24. بازهم اشک مسی درآمد!  

 25. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های امروز

 1. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 2. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 3. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 4. رئیس سازمان امور مالیاتی خبرداد: تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن

 5. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 6. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 7. آخوندی:هدف اصلی برجام محقق شده است/منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند

 8. رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

 9. واردات ۲ میلیون و ۷۰۳ هزار دلار تشتک در سال ۹۶/ برخی اولویت‌های ارزی با اقتصاد مقاومتی جور در نمی‌آید

 10. بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی کل کشور از ایران خودرو  

 11. قیمت گوشت کاهش یافت/جدول

 12. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 13. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 14. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 15. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 16. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 17. پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟

 18. خرج زندگی در کدام کشور کمتر است؟

 19. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 20. 66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است

 21. رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

 22. اقتصادهای آزادی که دیوار کشیدند

 23. خلاق ترین برند خودرویی معرفی شد

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 2. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 3. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 4. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 5. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 6. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 7. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 8. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 9. تاکید اوپک بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق جهانی کاهش تولید نفت

 10. واکنش فوری ترامپ به نشست اوپک

 11. عراق: تحریم‌های آمریکا بر توافق سوآپ نفت با ایران بی‌تاثیر است

 12. موافقت اعضا با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید

 13. توافق اعضای اوپک برای لزوم پایبندی کامل به توافق قبلی

 14. نشست اوپک به پایان رسید/ نشست خبری دبیرکل تا دقایقی دیگر

 15. قیمت بلیت قطار ۱۰ درصد افزایش یافت

 16. آب بهای خرداد و تیرماه برای مردم آبادان و خرمشهر رایگان شد

 17. عمان: پروژه خط لوله گازی با ایران ادامه خواهد یافت

 18. نشست اوپک به تاخیر افتاد

 19. وزیران نفت ایران و عربستان دیدار کردند

 20. قیمت طلا و سکه امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 21. ژاپنی‌ها برای ادامه واردات نفت ایران از آمریکا معافیت می‌خواهند

 22. چه خودروهایی با کمتر از ۵ میلیون تومان می‌توان خرید؟

 23. مخالفت عربستان با محکومیت تحریم‌های ضدایرانی در نشست اوپک

 24. افزایش قیمت نفت در آستانه نشست اوپک

 25. واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک/قیمت بیش از ۲ درصد سقوط کرد

پربحث‌های هفته

 1. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 2. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 3. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 4. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 5. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 6. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 9. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 10. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 11. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 12. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 13. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. افزایش بی سابقه نقدینگی و ماهی گیری سیاسی از مشکلات اقتصادی

 17. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 18. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 19. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 20. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 21. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 22. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 23. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 24. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

 25. تغییر شرکای راهبردی حکومت

آخرین عناوین