قاصدک24

صادقی؛ فساد؛ سکوت

امیر معلمی؛ گروه سیاسی الف،   3960916084 ۵۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
صادقی؛ فساد؛ سکوت

انتشار لیست مفاسد توسط نمایندگان مجلس مصالحی دارد و مفاسدی. در این یادداشت بصورت موجز به این موارد پرداخته شده است.

محمود صادقی نماینده مردم تهران؛ در صفحه توئیتر خود با انتشار لیستی از بدهکاران بانک سرمایه به وعده خود جهت معرفی بدهکاران بانکی عمل کرد. این اقدام او با واکنشهای متفاوتی روبه‌رو شد؛ هم مخالف و هم موافق. سؤال مهمی که در این نوشته به دنبال پاسخ به آن هستیم این است که «آیا اقدام این نماینده مجلس کمکی به فرآیند مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟»

موافقان معتقدند باید از این افشاگری جسورانه و البته نادر استقبال کنیم، اما در مقابل مخالفان با مطرح کردن اشتباهات او که به عذرخواهی او نیز منتهی شده؛ در نیت و صداقت صادقی ایجاد تردید نموده و هدف او را بیشتر سیاسی می‌دانند تا مبارزه با فساد.

سؤال اول: فارغ از شخص افشاکننده و نیت او، آیا افشای اسامی بدهکاران کمکی به مبارزه با فساد می‌کند یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت بدون شک انتشار اسامی؛ به منزله افزایش فشار افکار عمومی بر بدهکاران و مفسدان خواهد بود؛ و به عبارتی به معنای وارد کردن مردم به صحنه مبارزه با فساد و عمومی کردن نظارت خواهد بود که بهترین نوع نظارت است.

در پاسخ به کسانی که این اقدام را زیر سؤال می‌برند باید گفت وقتی سالهاست که از پیام رهبری به مسئولین در مبارزه با فساد گذشته و شاهد اقدام مؤثر و قابل توجهی از سوی مسئولین نیستیم چه راهکاری بهتر از اینکه مردم را وارد مبارزه کنیم؟ و هرچند می‌دانیم این اقدام به تنهایی مؤثر نخواهد بود اما به‌هرحال این می‌تواند آغاز یک حرکت باشد و بجای زیر سؤال بردن آن باید با تأیید کلی آن و همچنین اصلاح اشتباهات احتمالی آن، فشار را هم به مفسدان و هم به مسئولین مرتبط با آن از طریق مردم و افکار عمومی افزایش دهیم.

هرچند نباید فراموش کنیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و می‌دانیم که متأسفانه سیستم بانکی معیوب کشور علت‌العلل این مفاسد است و تمرکز اصلی را نیز باید بر این قسمت قرار بدهیم، اما انتشار اسامی نیز منافاتی با درمان ریشه‌ای مشکل نداشته و بلکه مکمل آن است. در نتیجه فارغ از نیت جناب صادقی، از نفس عمل ایشان، بشرط مستند بودن آن استقبال نموده و از دیگر نمایندگان و همچنین سازمانهای مردم‌نهاد مانند عدالت و شفافیت آقای توکلی نیز بخواهیم که این زنجیره را تکمیل نموده و اسامی بدهکاران بقیه مؤسسات و بانکها را هم منتشر کنند.

سؤال دوم : آیا هدف جناب صادقی مبارزه با فساد است یا سیاسی؟

در پاسخ به این سؤال باید تأکید کرد که هرچند در مسائل سیاسی مانند همین مبارزه با فساد دانستن نیت واهداف اشخاص، در تأیید یا عدم تأیید اقدامات آنها بسیار مهم است (برخلاف مسائل علمی که نیت گوینده مهم نیست و فقط محتوا مهم است)؛ اما تشخیص هدف و یا همان نیت‌خوانی، بدون تردید هم کار دشواری است و هم معمولاً با نفسانیت و حب و بغض همراه است؛ پس بهتر است بجای قضاوت و تهمت در مورد نیات ایشان به تحلیل و آسیب‌شناسی رفتار ایشان از منظر تأثیر بر مبارزه با فساد بنشینیم و با یادآوری اشتباهاتشان که همه ما مبتلابه آن هستیم، بجای سنگ‌اندازی، ایشان را در این امر خطیر یاری کنیم.

سؤال سوم : اشتباهات محمود صادقی چه بود؟

مهمترین آفاتی که می‌توان در مبارزه با فساد از آن نام برد، سیاسی کردن مبارزه است که در صورت ابتلا به آن، باید در به نتیجه رسیدن آن ایجاد تردید کرد. آنچه که افرادی مانند جناب صادقی و دیگر مدعیان مبارزه با فساد در معرض آن هستند همین غلبه اهداف سیاسی بر مبارزه است. که اگر در اقدامات آنها صداقت و استقلال نباشد به مرور زمان هم اعتماد عمومی از آنها سلب شده و هم خود مبارزه با فساد ابتر می‌ماند.

بطور مصداقی در این موضوع متأسفانه ایشان دچار چنین اشتباهی شد، آنجا که ایشان بدون بررسی دقیق به یکی از مراجع تهمتی وارد کرد اما بعد از فقط چند روز خود ایشان اعتراف کرد که با تحقیقاتی که انجام داده متوجه شده که حرفش اشتباه بوده و از آن مرجع عذرخواهی کرد. همین اشتباه کافی بود که افرادی که از نظر سیاسی با جناب صادقی اختلاف دارند این موضوع را مطرح و در نیت او تشکیک کنند.

در این رابطه لازم به یادآوری است که نه تنها محمود صادقی و دیگر نمایندگان، بلکه تک‌تک افراد جامعه اسلامی حق دارند که از هر مقام و شخصیتی حتی مراجع معظم بخواهند که در مورد اطرافیانشان شفاف‌سازی کنند و در حکومت اسلامی نه تنها این حق مردم است بلکه تکلیف آنهاست، که از باب امر به معروف از مسئولین و علما توضیح بخواهند؛ اما از طرف دیگر برای آنکه این حق دچار انسداد و محدودیت نشود و بتوانیم بیش از گذشته آن را استیفا کنیم؛ انتظار این است که سؤال و مطالبه توضیحات، بعد از حداقل تحقیق باشد نه اینچنین که بعد از دو روز ایشان حرفش را پس بگیرد و مجبور به عذرخواهی شود. این رفتارها باعث می شود به ایشان متذکر شویم که اگر واقعاً قصد حرکت در مسیر سنگلاخ مبارزه با فساد را دارند، باید بیش از اینها دقیق و مستند حرف بزنند و اقدام کنند تا مجبور به عذرخواهی و عقب‌نشینی نشوند و بتوانند بر سر اقداماتشان ایستادگی کنند. که تکرار این اشتباهات به مرور زمان باعث ناکارآمدی ایشان خواهد شد.

*پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۰۶۳۱۰:۲۲:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
در مقابل فساد نیاید سکوت کرد سکوت علامت تایید است این عده زیاد نماینده در مجلس چه می کنند سالهای سال حقوق گرفتن اعم معمم وغیر معمم فقط سکوت کردن سکوت فساد را افزایش می دهد
مذمت نکنیم مگر خود را۱۶۰۱۶۵۱۴:۳۱:۲۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
خیلی ها سکوت که نکردند حتی از خطا کارها حمایت بیدریغ کردند تا جایی که به اینجا رسیدیم. همه و همه باید استغفار کنیم.
ناشناس۱۶۰۱۹۹۱۵:۴۳:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
باید استغفار کنیم؟ از زبون مردم بدبخت حرف زدید الان؟
ناشناس۱۶۰۲۱۱۱۶:۰۸:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
امروزه همه فریاد دزد رو بگیر سر میدهند !!!! عجب روزگاریست !!!!
ناشناس۱۶۰۰۶۶۱۰:۳۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
حتی اگر نیت سیآسی در افشای فساد باشد باز هم جای تقدیر دارد
محمد دشتی۱۶۰۴۱۸۰۰:۱۵:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۷
حتی اگر نیت سیاسی داشته باشه باز کارش درسته!!! اصلا می دونی چه میگی؟ اگه یکی بیاد به شما یا یکی از بستگانتان از روی سیاسی بازی انگ بزنه باز هم میگی کار درستی کرده ؟
ناشناس۱۶۰۰۶۷۱۰:۳۰:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
درست گفتن همه باید پاسخگو باشیم ولی با بیطرف و فقط برای عدالت‌خواهی
ناشناس۱۶۰۰۶۸۱۰:۳۳:۳۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
احیاگران تمدن فاخر؟؟؟؟!!!!!
ناشناس۱۶۰۰۶۹۱۰:۳۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
اقای احیاگر تمدن فاخر باز اقای صادقی این شهامت را داره که بابت یک اشتباه عذرخواهی کند اما ایا باقی لیست هم اشتباه داشت؟
ناشناس۱۶۰۰۷۲۱۰:۴۳:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
میشه بفرمایید راهکار عملی ایشون و ول سایت وزین الف چیه؟ بقول شما از ۲۰ سال پیش این حرفها رو داریم میزنیم... بنظرم اتفاقا کار دکتر صادقی بهترین کاره.... اگه کار ایشون کار درستی نیست...پس چرا معرفی برادر رعیس جمهور و یا معاون ایشون و حتی اطرافیان رعیس جمهور سابق قبل از محاکمه درست بود؟!! سیاست بام و دوهوا تا کی؟ از سایت وزین شما بعید بود واقعا....
ناشناس۱۶۰۱۰۵۱۲:۵۱:۵۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
خب عزیز دل ؛ بنده خدا نویسنده هم همین حرف شمارو زده گفته که کار جناب صادقی قابل دفاع و کار درستی است فقط نباید در اینکار اشتباه کنیم همین . یعنی تایید کرده ولی تذکر هم داده
دبل استاندارد۱۶۰۱۷۰۱۴:۴۰:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
در ایران همه ما شناسنامه ای مسلمانیم ولی متاسفانه مسلمان حق طلب در بین ما اندک است نباید به مسلمانی خود غره شویم.
ناشناس۱۶۰۰۷۳۱۰:۴۴:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
بحث ارتباط آقایان مدلل و سلطان شکر با آیت الله مکارم چند سالی است وخیلی قبل تر از توئیت آقای صادقی در جامعه مطرح است و آقای صادقی در مطلبی خواسته بود که در این مورد توضیح داده شود. در صورتی واقعا ارتباطی وجود نداشته بهتر بود دفتر آیت الله مکارم از موقعیت ایجاد شده استفاده می نمود و با شفاف سازی شبهات ایجاد شده در افکار عمومی را از برطرف میکرد.
خراسانی۱۶۰۰۷۵۱۰:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
درود بر محمود صادقی بابت افشای بدهکاران کلان بانک سرمایه ، مطمئن باشید فشار افکار عمومی باعث خواهد شد افراد متوجه شوند که جامعه مدنی نخواهد پذیرفت افرادی با زد و بند از بانک ها تسهیلات کلان بگیرند و ریالی را بازنگردانند قطعا اگر این افراد می خواهند در جامعه مدنی زندگی مسالمت آمیز داشته باشند بایستی اقساط تسهیلاتی که چندین سال از سررسید آنها می گذرد را پرداخت کنند و این احترام به حقوق شهروندی احاد جامعه است و وظیفه شهروندی هر فرد که بدهی کلان خویش را به موقع پرداخت کند و قطعا گردآوری ثروت از طریق دریافت تسهیلات کلان کم بهره از بانک ها و امتناع از پرداخت مطالبات بانک (تسهیلات دریافتی) کاری زشت و برابر دزدی عمومی از حقوق اجتماعی همه احاد جامعه است.
زارعى۱۶۰۰۷۷۱۰:۵۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
آقاى صادقى چرا درباره مفاسد دانشگاه آزاد سكوت كردين؟
ناشناس۱۶۰۰۷۹۱۱:۰۱:۲۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
این نماینده بی ادب شان مجلس رو زیر سوال برده
ناشناس۱۶۰۳۱۷۱۹:۵۱:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
ببخشید جناب با ادب شما هم تو لیست بودی
شیما۱۶۰۳۳۸۲۰:۳۶:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
شان مجلس در این است که همگی سکوت کنند !!!!واین نماینده واقعی مردم این فاسدین را به مردم معرفی کند؟ انصاف کجا رفته؟؟؟؟؟
مصطفي۱۶۰۰۸۱۱۱:۰۲:۲۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
انسانهاي شريفي مثل جناب صادقي اعتبار بيشتر انقلاب و نظام هستند روح پدرشون شاد و قرين رحمت
ناشناس۱۶۰۱۱۲۱۳:۱۲:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
انسانهاي شريفي مثل جناب صادقي?
ناشناس۱۶۰۰۸۵۱۱:۱۱:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
با همه حرفها موافقم مخصوصا اینکه ایشان قبل از اعلام اسامی باید تحقیق لازم را انجام میدادند که کسی به اشتباه مورد اتهام قرار نگیرد چون در بسیاری موارد بازتاب اصلاحیه یک خبر در حد آن خبر نخواهد بود ولی با این حال اقدام ایشان در عذرخواهی و اصلاح خبر خود بلافاصله پس از دریافتن اشتباه درباره یک اسم را مثبت میدانم و خوشبختانه بازتاب اصلاحیه و عذرخواهی هم در فضای رسانه ای در حدی بود تا از آن مرجع معظم هم اعاده حیثیت گردد. در مجموع اتفاق خوبی بود که فوایدش بیشتر از ضررها بود
ناشناس۱۶۰۰۸۷۱۱:۱۶:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱۶
دقیقا. در این امور مهمترین سرمایه انسان اعتبار و دقت حرف اوست. یک حرف تحقیق نشده که فرد را مجبور به عذرخواهی کند 99 درصد بقیه کارهای قابل دفاع او را هم مخدوش و در برابر فرصت طلبان و مفسدین آدم را آسیب پذیر میکند. آقای صادقی بیشتر دقت کن.
خواننده۱۶۰۰۹۲۱۱:۴۴:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یه سوزن به خود یه جوقالدوز به دیگران، شما به عنوان مدعی اصلی شفافیت و مبارزه با فساد که ادعا دارین تمامی حرفاتون مستنده چرا تا حالا یکبار اسامی رو افشا نکردین؟
محمد۱۶۰۱۰۷۱۳:۰۱:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
متاسفانه اینهمه موسسه اعتباری پول مردم را خوردند ولی هیچ اسمی را نام نمی برند. بلاخره یکی این پولها رو برده چرا هیچ اطلاع رسانی نمی شود. مردم هم بابت گذاشتن پولشان توی این موسسات محکوم شده اند. آیا بدون مجوز می شود یک مغازه آدامس فروشی باز کرد. موسسه مالی جای خود دارد.
محمد.س۱۶۰۱۱۸۱۳:۲۲:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۱۶
با سلام واقعیت این است که در مبارزه با مفاد اقتصادی ؛ کار از دست ارگانهای رنگ و وارنگ متصدی این امر در رفته؛ بهترین اقدام فشار افکار عمومی بویژه در فضای مجازی می تواند باشد. در کمترین زمان ؛ نام این مفسدین در کل جامعه پخش شده و فشار بر آنها افزایش می یابد. کاری که این فضای مجازی می تواند بکند ؛ تا صد سال دیگه ؛ سازمانهای نظارتی و... نمی توانند انجام دهند.
ناشناس۱۶۰۱۲۲۱۳:۳۱:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مملکت نیاز به نظارت دارد
ناشناس۱۶۰۱۳۷۱۳:۵۳:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۱۶
تحلیل درستی است . انتشار لیست بدهکاران یعنی وقتی مسوولین کاری نمیکنند باید مردم راوارد مبارزه کنیم و اینکار اقای صادقی قابل تقدیر است اما همانطور که نویسنده بدرستی متذکر شده اینکار باید با دقت صحت باشه که بهانه بدست مخالفان مبارزه با فساد ندهیم.
خواننده۱۶۰۱۴۰۱۳:۵۷:۰۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
"در پاسخ به کسانی که این اقدام را زیر سؤال می‌برند باید گفت وقتی سالهاست که از پیام رهبری به مسئولین در مبارزه با فساد گذشته و شاهد اقدام مؤثر و قابل توجهی از سوی مسئولین نیستیم چه راهکاری بهتر از اینکه مردم را وارد مبارزه کنیم؟" دقیقا ؛ و دیگر هیچ سکوتی جایز نیست
ناشناس۱۶۰۱۴۱۱۳:۵۷:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
به کوری چشم فاسدان و دورویان و پاچه خواران
ناشناس۱۶۰۱۴۵۱۴:۰۱:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
آیا با راههای مصلحت اندیشانه توانستید فساد را ریشه کن و یا حتی کاهش دهید؟ متاسفم خدا ریشه ظلم و تفکر مصلحت اندیشانه را نابود کند
ناشناس۱۶۰۱۵۱۱۴:۱۶:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
عدم برخورد با مفسدان و رانت خوران ساحل ارامی برای مفسدین ایجاد کرده ...
ناشناس۱۶۰۱۵۷۱۴:۲۴:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
احيا گر تمدن فاخر. خيلي خن هداره درود بر افشا گران دزدان بيت المال
ناشناس۱۶۰۱۶۲۱۴:۲۹:۱۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
كساني مثل اقاي فلانی كه ليست بدهكاران را دارد وميگوييد فرزندان علما وقضات هستن ومنتشر نمكند ...
یک فرهنگی۱۶۰۱۸۵۱۵:۱۸:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
جناب توکلی به داد ما فرهنگیان هم برسید چند سالی هست که بابت خانه سازی که داشتم اقساط زیادی می پردازم و همه 2 میلیون تومان اقساط بنده هم از طریق کسر از حقوق پرداخت می شود، متاسفانه چند ماهی هست که علیرغم کسر اقساط از حساب حقوق فرهنگیان این پولهای کسر شده به بانک های مورد نظر جهت تسویه اقساط واریز نمی شود امروز که 16 آذر ماه هست هنوز هیچکدام از اقساط بنده در بانک های مهر، مسکن ،ملی ، آرمان ، پرداخت نشده وقتی هم که در اداره آموزش و پرورش سوال می کنیم چرا می گویند ما هم نمی دانیم اگه ناراحتید خودتان پرداخت کنید . سوال بنده این هست که پول اقساط بنده در کدام حساب هست و چرا به بانک های مورد نظر پرداخت نمی شود چرا باید بنده بابت اهمال دیگران جریمه دیرکرد پرداخت کنم ؟ لطفا" این مورد را هم پی گیر باشید .
ناشناس۱۶۰۲۲۱۱۶:۲۳:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۶
مبارزه با فساد با افشا کردن لیست نیست عزیزان. . . مبارزه با فساد با شفاف سازی مالی . . . آزادی رسانه ها . . . و پاسخگویی مسولان اماکن پذیر میشه. می خوایید فردا من یک لیست منتشر کنم. . . باورد کنید. بعد تمام اونهایی که اسمشون تو لیست هست یا انکار می کنن یا توجیه . . . بعدشم قضیه تموم میشه . . .
مهدی۱۶۰۲۴۱۱۷:۱۵:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یعنی جناب اقای توکلی هم یه خاطر دقت بوده که تا حالا اسم حتی یک نفر و منتشر نکرده ؟؟؟؟ توی این اسامی یک اسم یا دو اسم شاید اشنباه بوده ، دیگه حداقل ده تاش که درست بوده .... شما اون ده تا رو ول کردین چسبیدین به این که چرا اسم یک نفر بی دقت منتشر شده ؟؟؟ بعد می گین به خاطر اغراض سیاسی اسم منتشر کردن ؟؟؟؟‌ این تحلیل ابکی شما هم که اصلا هیج غرضی درش نیست حتما .... جناب اقای توکلی ، در دیده بانیتون با اون همه ادعا و سابقه نمایندگی که عقب موندین ، حداقل در تحلیل و خبراتون عقب نمونید .... با اخبارتون کسانی که پول مردم و غارت می کنن تحت فشار بذارین و حاشیه درست کنید نه کسی که اسامی رو انتشار کرده
محمد۱۶۰۲۷۴۱۸:۳۳:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
من نه اصولگرا هستم و نه اصلاح طلب یک انسان آزاده ولی از عمق وجودم از مفسدین متنفر ، برای پیشرفت و اعتلای کشور ریشه فساد باید سوزانده شود و این امر میسر نمی شود جز مثل چین و کره جنوبی افشای نام و تصویر متهمین مجرمین که جای خود را دارد.
ناشناس۱۶۰۲۷۶۱۸:۳۴:۰۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
کاربسیارجالبی انجام داده مردم بایدبدانندوبه شناسندکاری که احمدی نژادمیگفت وانجام نداد.زنده بادمجلسی دلاور
ناشناس۱۶۰۲۸۸۱۸:۴۳:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
دفتر آیت الله فقط از ارتباط ایشان با آقای مدلل را تکذیب کرده است . حرکت شجاعانه نماینده مردم قابل ستایش است . کسانی که حرکت ایشان را زیر سئوال می برند جز باند مفسدان می باشند.
ناشناس۱۶۰۲۹۶۱۹:۰۵:۰۶ ۱۳۹۶/۹/۱۶
اگر سازمانهای دادگستر فاسدان را بشناسد و سکوت کنند مفهومش چیست ؟ قدیم تر ها بهش می گفتند مشارکت در جرم
حسام۱۶۰۳۶۶۲۱:۵۲:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۶
ایشان در حال حاضر شهید زنده حساب میشن اینهمه شهامت در مبارزه با فساد رو کمتر در کسی در ایران دید
میرحسین۱۶۰۴۰۴۲۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۱۶
امیدواریم جناب توکلی عزیز نیز در خصوص بدهکاران موسسه ثامن الحجج این کار را انجام دهند.
الف ر۱۶۰۴۲۶۰۰:۵۹:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۱۷
درود 100درود براین نماینده شجاع مسلمان
ناشناس۱۶۰۴۶۶۰۶:۵۷:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۱۷
امروز قوه قضاييه با ان همه ادعاي مبارزه با فساد بايد پاسخ دهد كه نتيجه كار تان چيست؟چقدر توانستيد موفق شويد ايا واقعا قوه قضاييه با فساد بطور جدي وبدون فشارهاي جناحي وسياسي مبارزه كرده است؟
ناشناس۱۶۰۵۷۱۱۳:۴۱:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۷
امکان دارد یک فرد در این مبارزه بزرگ با فساد اشتباهاتی هم مرتکب شود . ولی نباید به فاسدان اجازه داد که با سو استفاده از آن اشتباه ها این فرد شجاع را تهدید و منزوی و وادار به سکوت نمایند. اقای صادقی هم لازم است دقت بیشتری به خرج دهد جسارت همراه با تدبیر است که کارساز است.
ناشناس۱۶۰۸۲۴۲۱:۴۹:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۷
همچنان منتظر اعلام اسامی وعده داده شده توسط دکتر توکلی هستیم.؟؟؟؟
ناشناس۱۶۱۰۷۰۱۰:۵۶:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۸
کلام حضرت علی علیه السلام در نهج البلاغه: "ثمّ تفقّد أعمالهم و ابْعَث ِالعيونَ من أهل الصدق و الوفاء عليهم ...؛ با فرستادن مأموران مخفي ـ كه اهل صدق و راستي و وفا باشند ـ كارهاي آنان را زير نظر بگير! زيرا بازرسي نهاني در كارشان، آنان را به رعايت امانت و ملاطفت با مردم وادار مي سازد. و با دقت فراوان، مواظب اَعوان و انصار و كارگزاران خود باش و اَعمال ايشان را تحت نظر داشته باش و چنانچه يكي از آنان، دست به خيانتي زدند و مأموران مخفي تو، به طور جمعي آن را تأييد كردند، بايد كه به آن اكتفا كني و بدون تأخير، خيانتكار را كيفر دهي و به مقدار خيانتي كه انجام داده است او را كيفر نمايي، آنگاه وي را در مقام خواري و مذلت بنشان و داغ خيانت بر پيشاني او بگذار و طوق رسوايي بر گردنش بيفكن با این فرموده : دیگه جای برای درنگ نیست و باید خائن مجازات گردد اتفاقاً اگر دارای علم و جایگاه خاصی باشد. یکی از اون نظارت ها به شکل امروزه سیستم بانکی کشور می باشد که میتواند به صراحت مشخص نماید این حجم ثروت در کجا است و بعد از آن هم سوال مهم و کلیدی آن است که از کجا آمده است؟ و به چه طریق ؟
محمد۱۶۱۰۹۵۱۱:۳۵:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۸
خارج از صف بندیهای جناحی من آقایان توکلی ومطهری وصادقی را بسیار مفید تر از ترسوهایی میدانم که از ترس ارتکاب اشتباه نه حرف مفیدی میزنند ونه اقدامی جهت رفع فساد خوب معلوم است یک نماینده سالم وشجاع مرتکب اشتباه هم بشود من این سه نفر را در هر لیستی باشند انتخاب خواهم کرد
فرهنگی بازنشسته۱۶۱۳۷۵۱۶:۵۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۸
پس ازچهل سال فقط آقای صادقی دین شان رابه مردم اداکردن ومفید بودن برای آحادملت.بقیه باهم رابطه فامیلی دارندوریسک نمی کنند.
سید نورالد ین آل علی۱۶۱۲۰۸۱۴:۰۰:۱۳ ۱۳۹۶/۹/۱۸
الحکومته یبقی من الکفر و لایبقی من الظلم با عرض سلام و احترام ، ظلم را می توان این چنین معنی نمود که امروز بر سر این مردم فسادی که وجود دارد ، همان ظلمی است که متاسفانه بقولی امروز در جامعه ما سیستماتیک شده است. و اما آقای صادقی ، لیست بدهکاران بانک سرمایه و آقای مدلل و ارتباط دادن ایشان با دفتر مرجع عالی قدر جناب مکارم شیرازی. 1- خدا را شکر که همه در ارتباط با فساد مخالفند. 2- همه متفق القول قبول دارند که لیستی وجود دارد. 3- متاسفانه این نه اولین مورد فساد در جامعه ماست و نه اگر موضوع فساد را فقط در این لیست خلاصه کنیم بعدا گستاخی ها بدتر از این خواهد گردید. راهکار کدامست؟ آیا با این وضعیت میشود امیدوار بود؟ اگر میشود چرا حرکتی صورت نمی گیرد؟ قطعا میشود و راهکار آن می بایستی ریشه ائی برخورد شود. سیستم بانکی پولی ما ایراد دارد. مثل آبی که از سرچشمه اش فاسد باشد تا انتها فساد این میکرب در آن آب وجود دارد. بعضا میکرب با چشم معمولی دیده نمیشود. سیستم برنامه ریزی ما هم ایراد دارد . سیستم مدیریتی ما هم ایراد دارد . سه عامل فوق از ریشه های بوجود آورنده فساد محسوب می شوند. برای از بین بردن سه عامل فوق آیا راهکاری وجود دارد ؟ قطعا پاسخ مثبت است . برای این مهم چه کار و یا عملیاتی می بایستی انجام پذیرد تا ریشه های فساد از بین برود. در اینجا دو قوه قضائیه و مجریه وظایف بسزائی در ریشه کن کردن فساد دارند. الف : قوه قضائیه در خصوص فساد می بایستی از خود شروع نماید. با هیچکس تعارف نداشته باشد. دادگاهها چنانچه علنی برگزار گردد بمراتب اثر آن بیشتر است تا تخریب مثلا فلا شخص. چرا که در اینجا اصل نظام مطرح است، نه شخص. چرا فساد مسئولین ( علی الخصوص آقا زاده ها ، فرزندان مسئولین ، معاونین ، برادران و... رسما برگزار نمی گردد تا همه نسبت به قوه قضائیه اعتماد کنند. بخاطر همین است که مردم برای انجام کار خود بدنبال کارد چاق کن می گردنند. چرا مدیر شرکت استات اویل می گوید برای انجام پروژه نفتی و برای منافع ملی کشورم نروژه باج و یارشوه دادم به آقا زاده؟ و... ب: و اما قوه مجرئیه قطعا می بایستی انها هم از خود آغاز نمایند . و اما راهکار کدامست ؟ 1- ایجاد کار - برای ایجاد کار دولت موظف است که بدنبال سرمایه پایدار سرمایه گذاری بنماید ؟ سرمایه پایدار کدامست ؟ سرمایه پایدار سرمایه ائی است که تمام شدنی نباشد ؟ چون ما در حال حاضر جزء کشورهای تولید علم نیستیم که تا امروز هم نتوانسته ایم قدم های آنچنانی برداری، دلیلش هم نگاهی به وضعیت دانشگاها و مراکز تحقیقاتی با مراکز صنعتی نگاه کنیم. همین کافی است. و یا قیمت یک بشکه نفت را که مثلا امروز 60 دلار است با یک گوشی موبایل که میانگین قیمت آن بین 1.5 تا دو میلیون تومان است از نظر وزنی مقایسه بنمائید. سرمایه پایدار در کشور ما سه عامل اصلی دارد که ما از هر 3 نظر برخوردار هستیم. و آنها عبارتند از : 1- نیروی انسانی 2- آب 3- زمین برای به فعل در آوردن این سه عامل 5 ابر پروژه می بایستی توسط حکومت تصمیم گیری شود. در مجموع این 5 ابر پروژه و 3 کار اجرائی میشود 8 پروژه که چنانچهاین 8 پروژه انجام پذیرد ظرف یک دوره 8 الی 10 ساله ایران میتواند جزء 10 کشور برتر اقتصادی دنیا نائل گردد. این 8 پروژه را در طرحی بنام : ما می توانیم بر اساس دکترین اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی طراحی و با بیش از 1200 دانشجوی خارج از کشور مورد تبادل قرار داده ام. 1100 دانشجو از 1200 دانجو در مقطع فوق و دکتری در حال تحصیل بوده اند و هماکنون در کشورهای اروپا ، کانادا و استرالیا و تعداد اندکی هم به ایران برگشته اند که با آنها در تماس می باشم. در صورت علاقمندی آماده ارائه دادن می باشم.
فرهنگی بازنشسته۱۶۱۳۸۲۱۷:۰۴:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۱۸
نظراتم رامنتشرنمی کنیداما من به عنوان یک انقلاب کننده به انقلاب ونظامی که آوردم وفادارم واگرروزی بتوانم تمامی کسانی راکه به خون شهدا واین انقلاب خیانت کردندبه حساب شان خواهم رسید. درودبرآقای صادقی درودبرپدرشهیدشان درودبرمادرشان که شیرحلال به فرزندشان دادنددرودبراصل ونسب شان
محمد۱۶۱۶۰۹۲۳:۱۹:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۸
لطفا وقتی از یه موسسه یک کار تحقیقاتی رو درج میکنید شرط کنید که خود اون موسسه یه جای شفاف باشه نه اینکه گنگ و نامفهوم. نه سایتی داره این موسسه و نه معلومه چی هست

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 3. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 4. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 7. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 8. پشیمانی به سبک سلبریتی‌ها

 9. روایت تکان دهنده اسارت ۴۱۰ روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

 10. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 11. سياست ابهام و تعليق ترامپ و كنگره درباره برجام/ تهديد جديد كاخ سفيد/ واكنش ايران چه خواهد بود؟

 12. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 13. سخنگوی کاخ سفید: اگر توافق هسته‌ای اصلاح نشود، برجام متوقف خواهد شد

 14. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 15. فرار ۵ زن از بیمارستان

 16. محاکمه 5داعشی‌ که به پایگاه هلال احمر حمله کردند!

 17. استاندار تهران:یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده ساکن هستند

 18. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است/دولت به تعهدات خود عمل نکرد

 19. ایرانیان سال آینده چقدر جریمه رانندگی می‌دهند؟

 20. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 21. رضایتمندی شغلی در ایران چقدر است؟

 22. واکنش معاون حجتی به ادعاهای عیسی کلانتری: به این حرف‌ها توجه نکنید

 23. تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه‌دارشدن چگونه است؟

 24. رشیدپور : جان من 30ثانیه چیزی را گران نکنید تا ما بریم و برگردیم  

 25. تصادف زنجیره ای در کرمان؛ 9 کشته و 15 زخمی

پربحث‌های دیروز

 1. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 2. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 3. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 4. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 5. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 6. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 7. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 8. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 9. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

 10. روحانی زمان انتخابات: قطع یارانه شایعه ستادهای انتخاباتی رقیب است  

 11. تصادف اتوبوس دانش آموزان اردوی راهیان نور/6 نفر فوت کرده‌ان/ مصدومیت 36 دانش آموز+تصاویر

 12. رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست و تعدیل می شود

 13. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 14. ترامپ: تاریخ به ما آموخته است که اگر توان دفاعی خود را تضعیف کنید، تجاوز و تهاجم را به سوی خود دعوت کرده‌اید

 15. پرونده تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان بسته شد/ برآورد تخلفات ۱۵هزار میلیاردی/ ارسال گزارش به هیأت رئیسه

 16. توالت ایستاده در مرکز خرید لاکچری تهران  

 17. چرا زنان توریست خارجی آرایش نمی‌کنند  

 18. یک جایزه و چند پرسش بی پاسخ

 19. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 20. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 21. واکنش علی نیکزاد به سخنان جدید روحانی علیه مسکن مهر: امورات دولت روحانی با وصولی وام مسکن مهر می‌گذرد

 22. مگر هنوز جنگ است؟

 23. جهانگیری با ظاهری متفاوت  

 24. چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟

 25. نماینده مجلس: ۳۱ نفری که بانک دی را غارت کردند در اختلاس بانک سرمایه هم شرکت داشتند

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. وعده وزیر اقتصاد/ دلار ارزان می شود

 15. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 16. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 17. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 18. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 19. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 20. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 21. رفتار تبعیض‎آمیز عراقی‎ها با تجار ایرانی در مقایسه با عربستان و ترکیه

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های امروز

 1. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 2. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 3. ظریف: آماده آتش بس فوری در یمن هستیم

 4. ضرغامی: ارتباط نزدیک با دانشجویان خوب است حتی اگر به سوت بلبلی ختم شود

 5. پرونده شکایت از نمایندگان سلفی‌بگیر با موگرینی خلاف شئونات نمایندگی تشخیص داده نشد و مختومه شد

 6. ظریف: پایان دادن به جنگ یمن، وظیفه همه ماست

 7. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 8. ایراد شورای نگهبان به مصوبه مجلس در خصوص اقلیت‌های دینی

 9. توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

 10. وزارت اطلاعات: باند بزرگ جعل اسکناس متلاشی شد

 11. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

 12. رای الیوم: سردار سلیمانی وارد جنگی نشد مگر از آن پیروز خارج شد

 13. بروجردی: آمریکا نمی‌تواند برای دیگران تصمیم‌گیری کند

 14. روحانی در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: آمریکا بداند به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی بدون هزینه نمی‌ماند

 15. وزیر دفاع در هیچ یک از شبکه‌های اجتماعی حضور ندارد

 16. انتقاد آیت‌الله جنتی از زیرسوال بردن رئیس قوه قضاییه / آیا مصلحت است به این شخصیت هتک حرمت شود؟

 17. قاسمی: تدوین سناریو‌های مقابله با بدعهدی‌های امریکا/ برای هر وضعیتی آمادگی کاملی داریم

 18. عراقچی: بدعهدی‌های آمریکا را در کمیسیون مشترک پیگیری می‌کنیم/ جلسه کارگروه تحریم‌ها بیش از ۴ ساعت طول کشید

 19. پزشکیان: بی‌عدالتی در مکانیزم پرداخت حقوق‌ها مشهود است/ دولت مشکل را پیگیری کند

 20. ابطحی: لایحه بودجه ۹۷ فشار بر مردم را بیشتر خواهد کرد

 21. در ملاقات جانسون با مقامات ایرانی چه گذشته که مجلس بی اطلاع است؟

 22. گلایه ناطق نوری از سازندگان مستند «قائم مقام»

 23. نماینده مجلس: دولت هر کاری که دلش می‌خواهد، می‌کند؛ بودجه را بررسی نشده، به خودش بدهیم

 24. روایت دانشجویان از دیدار با رئیس دستگاه قضا در فضای مجازی

 25. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی ابزار انتشار دروغ و تهمت شده است

پربحث‌های دیروز

 1. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 2. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 3. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 4. مصوبه مجلس برای بازگشت سپنتا به شورای یزد

 5. نخستین کارت زرد مجلس به زنگنه به دلیل اجرای طرح برندینگ

 6. جانسون: از ایران خواستم نازنین زاغری را به دلایل بشردوستانه آزاد کند

 7. جهانگیری: تصمیم ترامپ درباره قدس احمقانه است /مدیران بی‌انگیزه آویزان کشور شده‌اند

 8. ترامپ بازگرداندن تحریم‌ها ضدایران را به کنگره واگذار می‌کند

 9. قشقاوی، حادثه فرودگاه بلگراد را تکذیب کرد

 10. تیلرسون: فعلا در توافق هسته ای با ایران حضور داریم

 11. موگرینی: حفظ برجام، یک ضرورت قطعی است

 12. وزیر اسبق قائم مقامی وزیر نیرو را تکذیب کرد

 13. شعار امسال حماسه ۹ دی مشخص شد +جزئیات

 14. مجلسی ها به وزیر علوم دو هفته مهلت دادند

 15. روحانی وارد استانبول شد

 16. وزیر کشور: داعش و القاعده را زیرنظر داریم/تروریست‌ها به دنبال عضو‌گیری‌های جدید در برخی مناطق

 17. نشست ۸ ساعته رئیس قوه قضاییه با ۵۰ نماینده تشکل‌های دانشجویی

 18. جزئیات دیدار آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی با سفیر اتریش

 19. اتهام زنی مجدد وزیرخارجه فرانسه به ایران

 20. حجت‌الاسلام ناطق‌نوری: اگر «قائم‌مقام» را نمی‌دیدم شاید ذهنیت دیگری داشتم  

 21. پاسخ وزارت خارجه به اخبار منتشر شده مبنی بر برهنه کردن شهروندان ایرانی در صربستان

 22. روحانی پیش از عزیمت: قدس پایتخت دولت فلسطینی خواهد بود

 23. بی عملی و راه برون رفت از آن

 24. رئیس جمهور به ترکیه سفر کرد

 25. شریعتمداری: نتیجه مذاکرات هسته‌ای قابل پیش‌بینی بود اما به هشدارها توجه نشد

پربحث‌های هفته

 1. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 2. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 3. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 4. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 5. استعلام جدید کمیسیون آموزش از وزارت علوم در مورد مدارک تحصیلی حسین فریدون

 6. بازنشسته‌‌هایی که ۲۰ میلیون "مستمری نجومی" می‌گیرند + جزئیات

 7. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 8. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 9. پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

 10. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 11. حکم خاوری صادر شد / حبس طویل‌المدت، جزای نقدی و رد مال برای 4 عنوان اتهامی / حکم، غیابی و قابل واخواهی است

 12. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 13. بهمنی: برداشت ۳۰ هزارمیلیارد با مجوز شورای امنیت بوده/ مدیریت تحریم کار من است

 14. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 15. آمریکا بدون نقاب

 16. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 17. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 18. عارف: هتک حرمت عاشورای 88 را محکوم می‌کنیم/ ماجرای سال 88 توطئه بود که ریشه خارجی داشت

 19. ۹ سال پیش نظر عارف درباره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد چه بود؟

 20. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 21. ادعای کیهان مبنی بر برهنه‌کردن ایرانیان در بلگراد

 22. «سفر خاص» بوریس جانسون به تهران و توقعات متقابل ایران و انگلیس

 23. شایعه کشته شدن خاوری در کانادا / هیچ منبعی خبر را تایید نکرده

 24. ناگفته‌های چمر‌ان از "بدهی شهرداری"، "املاک نجومی" و "اعتراض به نتیجه انتخابات شورای شهر"

 25. پاسخ ظریف به بوریس جانسون درباره پرونده نازنین زاغری/ در ایران تفکیک قوا وجود دارد

آخرین عناوین