هتل بین المللی

سرکشي به حساب‌ ميليونرها ممنوع! /‌بانک‌ها مي‌ترسند

گروه اقتصادی الف،   3960916019 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
سرکشي به حساب‌ ميليونرها ممنوع! /‌بانک‌ها مي‌ترسند

حد آستانه بررسي اطلاعات پولي از ٥٠٠ ميليون تومان به پنج ميليارد تومان افزايش يافت. اين اصلاحي است که در توافق اخیر وزراي اقتصادي و دارايي و دادگستري انجام شده و به موجب آن حداقل ميزان گردش حسابي که مورد بررسي سازمان امور مالياتي قرار خواهد گرفت، پنج ميليارد تومان خواهد بود.

 پيش‌از‌اين در دي سال ٩٥ در آيين‌نامه اجرائي تبصره ٥ ماده ١٦٩ مکرر قانون ماليات‌هاي مستقيم حد آستانه براي بررسي اطلاعات حساب‌هاي بانکي ٥٠٠ ميليون تومان اعلام شده بود که در همان زمان نيز واکنش‌هاي زيادي به همراه داشت. مخالفت‌ها با بررسي حساب‌هاي بانکي براي اخذ ماليات اما محدود به اين حد نصاب براي بررسي نبود و از مخالفت با شيوه اجراي آن تا کليت آن مورد اعتراض افراد و گروه‌هاي مختلف قرار گرفته بود.
 
مخالفت‌هايي که از نگراني کارشناسان درباره سرنوشت گردش‌هاي مالي پس از اجراي اين آيين‌نامه تا حرمت تجسس در دين اسلام را شامل مي‌شد و البته گروه‌هاي ذي‌نفع را نيز به واکنش‌هايي واداشت.حالا به نظر مي‌رسد وزارت اقتصاد و سازمان امور مالياتي در عقب‌نشيني آشکار آستانه بررسي اطلاعات حساب‌ها را به ١٠ برابر ميزان قبلي افزايش داده است تا قسمت بزرگي از حساب‌هاي بانکي اشخاص از بررسي مستقيم سازمان امور مالياتي مصون بمانند.
 
اين در حالي است که هنوز عده‌اي بررسي همين مقدار از حساب‌هاي بانکي را نيز «سرک‌کشيدن در حريم خصوصي مردم» مي‌دانند و معتقدند نبايد کمّ و کيف حساب «مردم»ي که سالانه ميلياردها تومان به حساب‌شان مي‌آيد و مي‌رود، بررسي دقيق‌تر شود.

‌قانون چه مي‌گفت؟
اگرچه تلاش براي بررسي حساب‌هاي بانکي در کشور سابقه‌اي طولاني دارد؛ اما ماده ١٦٩ مکرر قانون ماليات‌هاي مستقيم، اصلاحي مصوب ٣١ تير ١٣٩٤ مي‌گويد: برای شفافيت فعاليت‌هاي اقتصادي و استقرار نظام يکپارچه اطلاعات مالياتي، پايگاه اطلاعات هويتي،‌ عملکردي و دارايي مؤديان مالياتي شامل مواردي نظير اطلاعات مالي، پولي و اعتباري، ‌معاملاتي، سرمايه‌اي و ملکي اشخاص حقيقي و حقوقي در سازمان امور مالياتي کشور ايجاد مي‌شود.

در تبصره ٥ اين ماده قانوني نيز آمده است: ترتيبات اجراي احکام اين ماده و...به موجب آيين‌نامه‌اي است که در مدت شش ‌ماه از تاريخ تصويب اين قانون با پيشنهاد سازمان امور مالياتي کشور و مشارکت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تهيه مي‌شود و به تصويب وزيران امور اقتصادي و دارايي و دادگستري مي‌رسد.

که آسان مي‌نمود اول؛‌ ولي افتاد مشکل‌ها!
آيين‌نامه اجرائي تبصره ٥ ماده ١٦٩ نهايتا سال گذشته تصويب شد و تصميم بر اين شد که به موجب آن حساب‌هايي که گردشي بيشتر از ٥٠٠ ميليون تومان در سال را تجربه کرده بودند، از طرف سازمان امور مالياتي بررسي شوند. در همان زمان سازمان امور مالياتي تعيين چنين رقمي را از اين نظر کارشناسي خوانده بود که اولا عمده حساب‌هاي با گردش زير ٥٠٠ ميليون تومان مشمول ماليات زيادي نمي‌شدند و ثانیا بررسي تمام حساب‌هاي بانکي تبديل به فرايند پيچيده‌اي مي‌شد.

با‌اين‌حال در ميانه سال جاري مدير کل دفتر اطلاعات مالياتي سازمان مالياتي در گفت‌وگو با تسنيم از وجود اختلافاتي با بانک‌ها بر سر ارائه اطلاعات حساب‌ها به اين سازمان خبر داد و گفت: «وقتي نوبت به دريافت اطلاعات سپرده‌هاي کوتاه‌مدت و بلندمدت (ديداري و غيرديداري) رسید، بانک مرکزي اعلام کرد به اين اطلاعات دسترسي ندارد و بايد از طريق بانک‌ها تأمين شود.

سازمان امور مالياتي از ارديبهشت ١٣٩٦ جلساتي را با بانک‌هاي دولتي و خصوصي و همچنين تشکل‌هاي مرتبط ترتيب داده است تا از طريق بانک‌ها اطلاعات مربوط به سپرده‌ها به سازمان مالياتي ارائه شود؛ اما تاکنون به نتيجه نرسيده است». اختلافي که به نظر مي‌رسد تاکنون نيز ادامه داشته است.

‌بانک‌ها مي‌ترسند
از همان ابتداي مطرح‌شدن مسئله بررسي حساب‌هاي بانکي يکي از طرف‌هاي درگير که چندان علاقه‌اي به اجراي اين قانون نداشت، بانک‌ها بودند. بانک‌ها البته هرگز به طور مستقيم مخالفت خود را با اجراي اين قانون نشان ندادند؛ اما همواره دو نگراني مهم را در اين زمينه مطرح کردند که اجراي آيين‌نامه را تا حدود زيادي زمين‌گير مي‌کرد. اولين نگراني بانکي‌ها چيزي بود که در قالب انتقادات حقوقي به بررسي حساب‌هاي بانکي مطرح مي‌شد.

براي مثال هادي اسماعيل‌‏زاده، حقوق‌دان و مدير وقت گروه حقوق اقتصادي مؤسسه عالي بانکداري در سال ٩٢ با تأکيد بر محرمانه‌بودن اطلاعات حساب مشتريان بانکي، گفته بود طبق قاعده اطلاعات حساب بانکي مشتريان بانکي کاملا محرمانه است و بانک به‌عنوان وکيل مشتريان خود حق ندارد اطلاعات حساب آنها را در اختيار شخص حقيقي يا حقوقي قرار دهد؛ مگر اينکه دادستان اجازه دستيابي را صادر کند.

اين نگراني البته ريشه مهم‌تري داشت و آن ترس بانک‌ها از انتقال ثروت سپرده‌گذاران از بانک‌ها به سمت بازارهاي ارز و سکه و مسکن بود؛ خطري که مي‌توانست علاوه بر زمين‌زدن بانک‌ها،‌ آشفتگي‌هايي هم در بازارهاي مورد اشاره ايجاد کند. به زبان ساده‌تر، آنها معتقد بودند شفافيت حساب‌هاي بانکي به شفافيت فعاليت‌هاي اقتصادي منجر نمي‌شود، بلکه ثروت‌هاي پنهان دورمانده از ماليات را به بازارهاي غيرشفاف ديگري منتقل خواهد کرد.

نگراني مهم ديگر بانک‌ها اما منطقي‌تر و البته دردسرسازتر است. آنها مي‌گويند يا همه يا هيچ‌کس و بر اين شرط خود نيز تأکيد مي‌کنند. به عبارت ديگر، بانک‌ها معتقدند اگر قرار بر ارائه اطلاعات حساب‌هاي بانکي به سازمان امور مالياتي باشد اين اقدام بايد به صورت هماهنگ از سوی همه بانک‌ها و مؤسسات مالي- اعتباري انجام شود وگرنه وجود هر استثنايي در اين زمينه منجر به فرار سپرده‌ها از بانک‌هاي همکاري‌کننده به سمت بانک‌هايي خواهد بود که از ارائه اطلاعات خود خودداري مي‌کنند.

اين نگراني همان چيزي است که تا امروز اجراي آيين‌نامه را با مشکلاتي مواجه کرده است و بر پايه خبرهاي رسيده هنوز بانک‌هايي هستند که حاضر به پذيرش اين آيين‌نامه و ارائه اطلاعات خود به سازمان امور مالياتي نشده‌اند. عدم تمکيني که مي‌تواند به فربه‌شدن بانک‌هاي فوق و البته تضعيف بانک‌هاي تمکين‌کننده منجر شود.

ديگر نگران‌ها
بانک‌ها تنها طرف درگير در اين ماجرا نبودند که از کم‌وکيف بررسي حساب‌هاي بانکي نگرانند. فعالان اقتصادي، صاحبان حساب‌هاي بانکي درشت، اصناف و اتاق‌هاي بازرگاني ديگر طرف‌هاي درگير هستند که در موارد مختلف به قسمت‌هاي مختلف اين قانون و هر قانون ديگري که پاي تراکنش‌هاي بانکي در آن در ميان باشد ايراد وارد کرده‌اند. براي نمونه رئيس وقت اتاق اصناف در سال ٩٢ و در همان ابتداي آغاز زمزمه‌ها دراين‌باره گفته بود: چک‌کردن حساب بانکي اصناف که حسابي کاملا شخصي است خلاف قوانين و مقررات است و نمي‌تواند ملاک عمل سازمان امور مالياتي قرار گيرد.

به گفته نوده‌فراهاني، حساب بانکي نمي‌تواند قابل استناد باشد چراکه بخشي از گردش بانکي اصناف مبتني بر درآمد آنها نيست. برای مثال زماني هست که مبلغي براي پاس‌کردن چک استقراض و واريز به حساب مي‌شود يا گاهي فرد مسئول نقل و انتقال پول است يعني پول متعلق به خود فرد نيست و فقط آن را در حسابش جابه‌جا مي‌کند بنابراين اين گردش‌ها چگونه مي‌تواند ملاکي براي تعيين ماليات باشد. اتاق‌هاي بازرگاني گيلان و اصفهان نيز چندي قبل ايرادات خود را به دستورالعمل نحوه بررسي و رسيدگي به تراکنش‌هاي بانکي مشکوک در نامه‌اي به وزير اقتصاد اعلام کرده و آن را ضربه‌اي به اقتصاد کشور خوانده بودند.

در نامه اتاق بازرگاني اصفهان درباره بررسي تراکنش‌هاي بانکي مشکوک قبل از سال ٩٥ آمده بود: با توجه به سخنان حکيمانه مقام معظم رهبري درخصوص توليد و رونق آن، وضعيت خاص و مشکل حاکم بر اقتصاد خواهشمند است در اولين فرصت دستور فرماييد سازمان امور مالياتي از ورود به حساب‌ها قبل از سال ١٣٩٥ خودداري كند.

‌همه با هم برابرند اما بعضي‌ها برابرترند
در شرايطي که ماليات کارگران و کارمندان کشور پيش از دريافت حقوق از حساب‌شان کسر مي‌شود، به نظر مي‌رسد بخش مهمي از اقتصاد ايران همچنان مايل است از پرداخت ماليات فرار کند.

گزارش‌هاي متعدد سال‌های گذشته درباره جمع‌آوري کارتخوان‌ها از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تا مطب‌هاي پزشکان از يک‌سو و تلاش‌هاي ناموفق براي بررسي حساب‌هاي بانکي از ديگر سو نشان مي‌دهد همچنان هستند بسياري که با درآمدي ده‌ها و صدها برابر کارگر و کارمند ايراني، کمتر از آنها ماليات پرداخت مي‌کنند يا به‌کلي ماليات نمي‌پردازند. وقتي رئيس کل سازمان امور مالياتي از اخذ ماليات ۶۳۰ميلياردتوماني فقط از يک حساب بانکي مشکوک خبر مي‌دهد و رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از اخذ پنج هزار ميليارد تومان ماليات از کساني که به گفته او حتي يک بار هم ماليات نداده‌اند خبر مي‌دهد، مي‌توان حدس زد هنوز قسمت اعظمي از کوه يخ اقتصاد ايران جايي خارج از محدوده ديد سازمان امور مالياتي مشغول به فعاليت است؛ کساني که براي عدم پرداخت ماليات از احاديث و روايات تا قوانين مختلف را دستاويز قرار مي‌دهند و پشت واژه «مردم» به کسب ثروت مشغول هستند.

 

منع: شرق

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۰۰۷۰۶:۳۳:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱۶
خیلی مسخرست. من یه دانشجوی معولی با کمترین درآمد ممکن در آمریکا هستم و دولت به تمام اطلاعات مالی من دسترسی داره، اما تو ایران یه عده روشنفکربازی درمیارن که «به حسابم سرک کشیدن»! یعنی چی؟ دسترسی به اطلاعات بانکی جزو اولین ضروریات شفاف سازیه. آمریکا هم که قبله گاه بعضی خودفروخته هاست به تمام اطلاعات بانکی سرک میکشه
ناشناس۱۶۰۰۴۹۰۹:۵۷:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
سلام سرکشی به حساب ها نمی تواند ملاک باشد متاسفم که اداره مایات فقط به گرفتن تاکید دارد و زیر ساخت ونحوه عمل گردش حساب ها را در اقتصاد ایران تا حالا تشخیص نداده و نحوه گرفتن مالیات هم غلط است ودر ایران از یک کالا بیشترین مالیات دریافت می شودارزش افزوده و غیره وهزینه تولید و توزیع بالاست منطقه ازاد تعریفش این است که بهشت فرار مالیاتی وسرمایه گزاری خارجی باشد از ان طرف سرمایه داخلی را فراری می دهد اول سرمایه داخلی را درست جذب کند بعد به فکر جذب سرمایه خارجی باشد با تشکر از الف
کارشناس۱۶۰۲۶۷۱۸:۱۱:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۱۶
برادر من ، معلوم نیست شما مشخصا به چی اعتراض داری ، به سرکشی حسابها به منظور بررسی پولشویی آن، به مطالبه مالیات از ورود و خروج نامشخص که میتواند نشانه ای از درامد کتمان شده باشد، به نحوه کلی مالیات گرفتن یا اصلا به مطالبه مالیات. مزید اطلاع جنابعالی عرض میکنم که " بررسی و مطالبه مالیات از ترکنشهای مشکوک بانکی " بخشنامه ای است که شما قبل از اعتراض مبهم خود مینوانستید و میتوانید از سایت سازمان امور مالیاتی جستجو و مطالعه کنید . به همین سادگی... موفق باشید
ناشناس۱۶۰۱۵۶۱۴:۲۳:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۱۶
ببین یک طور نگو میلیونر که انگار میلیون دلار است حرفهایت درست اما میلیونر بابا ادم یک تلوزیون میخرد سه میلیون پراید الان 20 میلیون به بالااست انگار خبر ندارید که میلیون اگر دلار بود ارزش دارد اما الان با ماهی 4 میلیون هم نمیتوان درست زندگی کرد ان هم در بعضی شهر ها مثل شهرهای خوزستان ما در تابستان امسال 300 هزار تومان پول برق دادیم مگر میتوان کولر روشن نکرد ان هم کولر گازی یک طوری میگید میلیون انگار دلار است یا درهم است از میلیارد حرف بزن وقتی میخواهی از ثروت حرف زده باشی
ناشناس۱۶۰۱۶۱۱۴:۲۸:۰۵ ۱۳۹۶/۹/۱۶
قانون فقط برای ادمهای ضعیف اجرا میشه
ناشناس۱۶۰۲۶۴۱۸:۰۵:۳۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
یعنی چه معلوم نیست؟ از خود فرد باید سوال شود. چکاره است که حسابش گردش میلیاردی دارد.(اظهارنامه) باید بانک اطلاعاتی درست شود و معلوم شود منبع درامد آقای X با شماره ملی y چیست؟ بعد ببینید این درآمد معقول است یا نه. اصلا با این کار می شود جلو انواع فساد مالی را گرفت.
مهدی حسنوند۱۶۰۳۹۲۲۲:۵۳:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۱۶
البته باید براساس کد ملی دارایی های افراد حسابرسی شود و تنها به دارایی بانکی اکتفا نشود. بازارهای مسکن, خودرو, ارز و طلا نیز به سادگی براساس کدملی افراد قابل حسابرسی و شفاف سازی است. قطعا مالیات بر درآمد بهتر از مالیات بر ارزش افزوده به سلامت چرخه پول, عدالت اجتماعی, افزایش بهره وری و کاهش تورم کمک خواهد کرد.
تجارت نیوزایرانسلسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 2. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 3. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 4. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 5. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 6. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

 7. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 8. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 9. کی‌روش: تونس همان بازی بود که به دنبالش بودیم/ سبک این تیم شبیه مراکش است

 10. شکست تیم ملی ایران مقابل تونس

 11. سخنگوی وزارت امور خارجه:سخنان عادل الجبیر مزوّرانه و عاری از حقیقت است

 12. ایران 0 - تونس1 / شکست یوزها با گل به خودی مقابل صدرنشین قاره سیاه

 13. شرمن: مکرون با ترامپ کنار می آید

 14. ترافیک فوق‌سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه در سوم فروردین

 15. تصاویر/ زندگی اشرافی خانواده سلطنتی سعودی  

 16. نا آرامی در خیابان های فرانسه ۱۶ نفر کشته داد

 17. امام جمعه تبریز مردم را به سینما دعوت کرد

 18. مصادره، به وقت شام و لاتاری یکه تاز گیشه نوروزی

 19. آمار تصادف در کشور امسال ۵ درصد کم شد

پربحث‌های دیروز

 1. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 2. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 3. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 4. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 5. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 6. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 7. تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

 8. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 9. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 10. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 11. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 12. انتقاد تهیه‌کننده «لاتاری» از کسانی که تبلیغات فیلمش را نژادپرستانه می‌دانند

 13. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 14. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 15. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 16. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 17. لشگر تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

 18. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 19. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 20. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 21. عربستان: آمریکا به ما انرژی هسته ای ندهد سراغ دیگران می رویم

 22. عادل الجبیر ادعاها علیه ایران را تکرار کرد

 23. ایران گرم می شود

 24. وزارت خارجه در حمایت از فعالان اقتصادی ایران بیانیه داد

 25. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 3. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 4. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 5. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 6. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 7. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 8. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 9. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 12. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 13. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 14. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 15. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 16. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 17. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 18. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 22. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 23. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 24. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 25. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 3. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 6. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 7. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 8. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 9. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 10. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 11. استاد دانشگاه صنعتی شریف مطرح کرد: حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند

 12. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 13. وزارت خارجه در حمایت از فعالان اقتصادی ایران بیانیه داد

 14. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 15. افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول

 16. قطارها و هواپیماها با ساعت جدید حرکت می کنند

 17. تابش: مردم برای تحقق شعار سال مطالبه گری کنند

 18. خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

 19. مزد منصفانه و امنیت شغلی خواسته اصلی کارگران

 20. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 21. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 22. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

 23. تشکیل تیم داوری در حمایت از کالای ایرانی

 24. قانون بانکداری اسلامی در سال ۹۷ اصلاح می شود

 25. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

آخرین عناوین