قاصدک24

الف وضعیت تحقیق و تفحص های مجلس را بررسی می‌کند تحقیق و تفحص‌هایی که بی‌حاصل می‌ماند!

گزارش از: محمد صادق کلبادی،   3960913153 ۳ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
تحقیق و تفحص‌هایی که بی‌حاصل می‌ماند!

فرایند تحقیق و تفحص حجم بالایی از پرونده های وقتگیر و پر هزینه را با خود به همراه دارد، اتفاقی که در مجالس پس از انقلاب تا کنون بیش از 200 بار رخ داده اما علیرغم تلاش زیاد نمایندگان، گاه بی آنکه به نتیجه مطلوبی ختم شوند متوقف می شوند یا پس از حصول به نتیجه، به برخورد با متخلفان منجر نمی شود.

به گزارش الف، یکی از وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی بحث نظارت بر اجرای قانون و رسیدگی به شکایات مردم است از سویی تحقیق و تفحص در مجلس یکی از ابزار های نظارتی مجلس به شمار می رود به سخن دیگر تحقیق و تفحص یکی از سازوکارهایی است که برای نظارت مجلس بر اجرای قوانین تعبیه شده است. بر اساس اصل 76 قانون اساسی، مجلس حق تحقیق و تفحص درتمام امورکشور را دارد.

فرایند تحقیق و تفحص حجم بالایی از پرونده های وقتگیر و پر هزینه را با خود به همراه دارد، اتفاقی که در مجالس پس از انقلاب تا کنون بیش از 200 بار رخ داده اما علیرغم تلاش زیاد نمایندگان، گاه بی آنکه به نتیجه مطلوبی ختم شوند متوقف می شوند یا پس از حصول به نتیجه، به برخورد با متخلفان منجر نمی شود و گاه به دست فراموشی سپرده می شوند. از همین رو با دو تن از نمایندگان فعلی و پیشین مجلس گفتوگویی داشتیم که در ادامه می آید.

معمولا تحقیق و تفحص ها به نتیجه نمی رسد

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار الف در خصوص نتیجه تحقیق و تفحص های انجام شده در مجلس گفت: معمولا تحقیق و تفحص هایی که در مجلس آغاز می شوند به نتیجه قطعی نمی رسد، مثلا تحقیق و تفحص از شهرداری تهران اصلا رای نیاورد یا بعضاً عده ای آغاز می کنند ولی نتیجه نمی گیرند یعنی حتی خودشان پیگیری نمی کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: نتایج تحقیق و تفحص ها باید از طرف قوه قضائیه پیگری و اجرا بشود اما من معتقدم در بیشتر مواقع مجلس هزینه می کند و تحقیق و تفحص هارا آغاز می کند اما اصلا به نتیجه نهایی نمی رسد، بعضی از تحقیق و تفحص های ما اصلا نتیجه مطلوبی به بار نمی آورد که بخواهد پیگیری بشود، بیشتر اینها در خود مجلس نتیجه نمی دهد بنابراین باید اول خود مجلس را پیگیری کرد که چگونه به این نتایج می رسد و بعد پیگیر قوه قضائیه شد.
 
 
سلحشوری با اشاره به برخی از تحقیق و تفحص های متوقف مانده در میانه راه گفت: در مواقعی کسانی که پیشنهاد تحقیق و تفحص را داده اند امضاهایشان را پس می گیرند که از اینگونه موارد کم هم نیست.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی معتقد است معمولا مجلس در برابر قوه قضائیه اقتدار لازم را ندارد از همین رو تحقیق و تفحص‌هایی که در مجلس به نتیجه ختم می شوند و قوه قضائیه وظیفه اجرای آن را دارد و اگر به هر دلیلی اجرایی نشوند مجلس حق پیگیری دارد ولی معمولا هرگاه مجلس به قوه قضائیه ورود کرده زیاد نتوانسته اقتدار خود را نشان بدهد، از همین رو مجلس بیشتر نظارت بر کار دولت دارد تا قوه قضائیه.

سیاسی کاری برخی نمایندگان مانع از نتیجه تحقیق و تفحص می شود

در همین خصوص داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با الف ضمن تاکید بر نقش قوه قضائیه در اجرای نتایج تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی گفت: معمولا از تحقیق و تفحص های صورت گرفته گزارشی تهیه و در صحن علنی قرائت می شوند، اگر تخلفی هم مشاهده شده باشد آن را به دستگاه قضایی ارجاع می دهند و ضمانت اجرایی آن بر عهده قوه قضائیه است تا برخورد لازم را انجام بدهد و از آنجا که مجلس شان قضایی ندارد مستقیما با تخلفات برخور نمی کند، اگر هم تخلفی صورت نگرفته باشد پس از قرائت گزارش در صحن علنی قضیه هم به اتمام می رسد ، اما بعضی وقتها تحقیق و تفحص جنبه ابزاری توسط برخی نمایندگان پیدا می کند و در این گونه موارد تحقیق وتفحص به جایی نمی رسد.

قنبری در خصوص وظیفه مجلس در مقابل اجرا نشدن نتایج تحقیق و تفحص های صورت گرفته و حق قانونی مجلس برای نظارت بر قوه قضائیه گفت: بر اساس قانون این درست است ولی مجلس شان قضایی ندارد یعنی حتی اگر تحقیق و تفحص در خصوص خود قوه قضائیه هم باشد و اگر تخلفی هم مشاهده بشود باز هم به دستگاه قضا ارجاع داده می شود و مجلس نمی تواند با تخلفات برخورد کند.

اما فارغ از اجرایی نشدن نتایج برخی تحقیق و تفحص های صورت گرفته در مجلس بعضا دیده می شود که در برخی موارد تحقیق و تفحص در میانه راه متوقف می شود که این نیز دلایل خاص خود را دارد، داریوش قنبری بر این باور است که توقف تفحص آنهم در میانه راه بستگی به موضوع مورد تحقیق دارد در برخی موارد در میانه راه مشخص می شود که مشکل خاصی وجود ندارد و خود نمایندگان در ادامه راه منصرف می شوند اما در مواقعی فشارهایی از سوی برخی وارد می شود و نمایندگان هم تسلیم آن فشار ها می شوند؛ این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی معتقد است در برخی موارد هم ممکن است ورود هیئت رئیسه مجلس موجب توقف تحقیق و تفحص می شود اما در نهایت نمی توان یک مورد خاص را برای آن بر شمرد.
 
البته طبق قانون در اینگونه موارد هم باید گزارشی تهیه شود و مشخص کنند که چه کارهایی صورت گرفته و در آن مورد خاص ابهام زدایی صورت گیرد، اما وقتی مسائلی در ارتباط با دستگاهی مطرح می شود بنابراین باید گزارش آن خوانده شود تا به حیثیت آن دستگاه صدمه ای وارد نشود.

این نماینده پیشین مجلس در انتها سیاسی کاری برخی نمایندگان را یکی دیگر از عوامل مسکوت و بی نتیجه ماندن تحقیق و تفحص های مجلس بر می شمرد و می گوید : “این همان بحث استفاده ابزاری از این کار است، وقتی نماینده بر اساس انگیزه های سیاسی به موضوعی ورود پیدا می کند از همان ابتدا با حسن نیت وارد نمی شود و در این قضیه دنبال یک امتیاز یا مسائل شخصی خود است و وقتی می‌بیند به اهداف خود نمی رسد از نیمه راه منصرف می شود.”

با این همه بنظر می رسد تحقیق و تفحص به عنوان یکی از ابزارهای اصلی نظارت در مجلس برای رسیدن به نتیجه مطلوب با چالش های بسیاری همراه است، چالش هایی که خود نمایندگان نیز در پیدایش آن بی تاثیر نیستند، از سویی باتوجه به پر هزینه و زمانبر بودن آن شاید بهتر باشد نمایندگان ملت به دنبال مکانیسم های قانونی دیگری برای اعمال نظارت و انجام وظیفه خود باشند تا علاوه بر جلوگیری از هدر رفت هزینه و زمان خانه ملت از حقوق ملت نیز صیانت شود.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۸۲۲۵۱۳:۳۳:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۱۳
آی گفتی!!!!
کمالی۱۵۸۳۲۳۱۵:۰۵:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
تا بحال چندین بار طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی و تعدادی از بانک ها کلید خورده ولی عملیاتی نشده است جالب است بدانید تعدادی از بانک هایی که زیان سنگینی هم در صورت های مالی خود دارند و سپرده های غیر قانونی 23 درصد هم جذب کرده اند همین امسال هم همچون سال های گذشته پاداش ویژه تراز معادل چندین ماه حقوق از 2 تا 6 ماه به مدیران و پرسنل خود داده و هم چنین یک وام صوری خرید خودرو بدون اینکه خریدی در کار باشد با سود 10 درصد و 10 ساله داده اند
ناشناس۱۵۸۸۴۸۰۸:۴۹:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۱۴
خانم سلحشوری کلی گویی نکنید شما خودتون عملکردتون رو بیان کنید ببینیم چقدر نظارت داشتی؟؟ در ضمن این تفحص ها بی حاصل تر خواهد ماند چرا که دیگر مجلس و دولت یک رنگ بنفش شده ند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. گمرک از طرح رجیستری چقدر سود برد؟

 2. تحقیق و تفحص از واردات خودرو آغاز شد

 3. وقوع ۲۰ پس لرزه از بامداد امروز در کرمان

 4. عملی که عمر را زیاد می‌کند

 5. محمد بن سلمان؛ پروژه ای جدید برای مهار جمهوری اسلامی ایران

 6. خودخواهی آمریکایی به سبک ترامپ

 7. توصیه‌های زمستانی به رانندگان

 8. یارانه سال 97 چگونه محاسبه می شود؟

 9. تنها راه حذف کنکور چیست؟

 10. 5 وسیله ای که نباید برای خودرو خرید!

 11. جادوی پول و بانک - 7 | شکست عمیق بهای «دلار»؛ بزودی

 12. خشکسالی پاییزی رکورد شکست

 13. موشک‌های بالستیک یمن از کجا آمدند؟

 14. چرا باید در ورزش بر کاهش وزن تمرکز نکنیم؟

 15. ترامپ به دنبال نمایش رویکردی جدید در سوریه است

 16. تحلیلگر پیشین سیا: طبق استدلال‌های «هیلی»، «میخائیل کلاشنیکف» مقصر هر حمله‌‌ای با «آکا-۴۷» است

 17. پوتین روش نظامی روسیه را تغییر داده است

 18. بودجه دولت در ۲۰سال گذشته را ببینید + نمودار

 19. ۱۳ ایراد برنامه اشتغالی وزارت کار؛ نگرانی مرکز پژوهشها از نابودی شغل‌های موجود

 20. جدیدی: شورای پنجم شورای ضعیفی است/ اعضا به مسائل شهری مسلط نیستند

 21. رسوایی جدید شبکه من ‌و تو روی آنتن زنده؛ این داستان حسین هدایتی!  

 22. بهنوش بختیاری، حامی ترنس‌ها/ توهین‌ها برایم مهم نیست

 23. نخستین واکنش‌ها بعد از 10 روز اعمال قیمت جدید اینترنت ثابت نامحدود

 24. بحران کاغذ صدا را قطع کرد+عکس

 25. موثرترین راه برای خلاص شدن از چاقی

پربحث‌های دیروز

 1. دولت برای 293 طرح مطالعه نشده در لایحه بودجه 97، فقط 20 میلیارد تومان پیشنهاد کرده است

 2. علم‌الهدی: وزیرخارجه انگلیس به بوریس زنباره معروف است /مرتیکه الدنگ آمده دو جاسوس را نجات دهد

 3. استعفای جهانگیری از دولت روحانی؛ «داستان سرایی» اصول گرایان یا اصلاح طلبان؟

 4. سنگ اندازی جدید کنگره در مسیر اجرای توافق هسته ای؛ اخلال در فروش هواپیما و نقض صریح‌ترین بند برجام

 5. سایپا "سراتو" را یک شبه ١٤ میلیون گران کرد

 6. ایران تا چند سال دیگر نفت دارد؟

 7. صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست/ در پی صحبت‌های ابلهانه ترامپ، انتفاضه سوم تشکیل شد

 8. معاون وزیر صنعت: خودروسازی ایران به تهرانی‌مقدم‌ها نیاز دارد

 9. تصویری از مردان و زنانی که در سر پل ذهاب برای تماشای فوتبال کنار هم نشستند  

 10. ایران، پنجمین عرضه‌کننده بنزین ارزان/جدول

 11. شائبه اجحاف و رفیق‌بازی در فرآیند استخدامی‌های آموزش‌وپرورش

 12. واکنش سخنگوی ناجا به بودجه نیروی انتظامی در سال 97

 13. حملات شدید جنگنده‌های سعودی به صعده

 14. شهادت جوانی فلسطینی در نوار غزه/ده‌ها نفر زخمی شدند

 15. محمدعلی الحوثی به نیکی هیلی: اگر از ایران موشک وارد می‌کردیم، ضد هوایی وارد می‌کردیم

 16. موزیسین آلمانی: پنج شبی که در تهران گذراندم، در تمام زندگی‌ فراموش نخواهم کرد

 17. عیادت وزیر ارشاد از رضا مقدسی/عکس

 18. ظریف: با شواهد وارونه نمی‌توان بر جرائم جنگی آمریکا سرپوش گذاشت

 19. منتظر اختلافات عمیق بین اروپا و آمریکا باشید/ در ماجرای ایران، اروپا دنبال ترامپ راه نمی افتد

 20. 12 وزیر در مجلس/ بررسی معضلات کاغذ با حضور سه وزیر

 21. ٢٠٠ برج بالای ١٢ طبقه روی گسل‌ها قرار دارند/ تهران تنها شهری که حریم‌های گسل‌های آن شناسایی شده‌اند

 22. جوابی که نگهبان عراقی را ناراحت کرد

 23. ربات‌هایی که با تقلید از مغز حشرات کار می‌کنند

 24. تیلرسون: کره شمالی بزرگترین تهدید امنیت ملی آمریکا است

 25. گوترش: نگران وقوع درگیری نظامی در شبه جزیره کره هستم

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 5. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 6. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 7. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 8. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 9. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 12. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 13. ادعاهای خطرناک و جدید نیکی هیلی علیه ایران/ موشک شلیک شده به ریاض موشک «قیام» بود و نشان ایرانی داشت/ این موشک، وحشتناک است وحشتناک است+واکنش ایران

 14. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 15. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 16. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 17. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 18. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 19. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 20. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 21. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. علم‌الهدی: وزیرخارجه انگلیس به بوریس زنباره معروف است /مرتیکه الدنگ آمده دو جاسوس را نجات دهد

 2. استعفای جهانگیری از دولت روحانی؛ «داستان سرایی» اصول گرایان یا اصلاح طلبان؟

 3. صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست/ در پی صحبت‌های ابلهانه ترامپ، انتفاضه سوم تشکیل شد

 4. ظریف: با شواهد وارونه نمی‌توان بر جرائم جنگی آمریکا سرپوش گذاشت

 5. 12 وزیر در مجلس/ بررسی معضلات کاغذ با حضور سه وزیر

 6. محمود صادقی: وزارت نفت دانشگاه صنعت نفت را تضعیف نکند

 7. یاسر هاشمی:پدرم سران نظام را قانع کرد که پایان جنگ به صلاح کشور است

 8. در دیدار زنان مجلس با علمای قم چه گذشت؟

 9. ظریف: آمریکا هیچ حد و مرزی برای بی‌حیایی و نفاق نمی‌شناسد

 10. احمدی‌نژاد چگونه دیدارهای هاشمی‌رفسنجانی را لغو می‌کرد؟

 11. امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

 12. انتقاد بعیدی نژاد به ادعای نیکی هیلی علیه ایران

 13. عراقچی: غرب آسیا بدون برجام جای بهتری نخواهد بود

 14. مرعشی: آی‌کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران بالاست

 15. برای افزایش صدور روادید انگلیس توافق جدیدی نشده است

 16. توضیح رییس دفتر تولیت حرم امام(ره) درباره یک خبر

 17. قاسمی: موضوع "تحدید حدود دریای خزر" نهایی نشده است

 18. حاجی بابایی: برای واقعی شدن بودجه باید تمام منابع کشور در نظر گرفته شود

 19. پزشکیان: باید به جای اختلاف، برای حل مشکلات مردم متحد شویم

 20. دو طرح برای استیضاح یک وزیر + جزئیات

 21. تمجید بحرین از اظهارات ضد ایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل

 22. بازدید روحانی از مناطق زلزله‌زده کرمان

 23. فلسفه کارت زرد مجلس به وزرا چیست؟

 24. آخرین خبرها از پرونده نماینده جنجالی مجلس و سلفی‌بگیران با موگرینی

 25. قاسمی: تحفّظ ایران در موضوع عدم شناسایی رژیم صهیونیستی در نشست استانبول اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 3. ادعاهای خطرناک و جدید نیکی هیلی علیه ایران/ موشک شلیک شده به ریاض موشک «قیام» بود و نشان ایرانی داشت/ این موشک، وحشتناک است وحشتناک است+واکنش ایران

 4. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 5. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 6. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 7. بازنشسته‌‌هایی که ۲۰ میلیون "مستمری نجومی" می‌گیرند + جزئیات

 8. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 9. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 10. پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

 11. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 12. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 13. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 14. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 15. حکم خاوری صادر شد / حبس طویل‌المدت، جزای نقدی و رد مال برای 4 عنوان اتهامی / حکم، غیابی و قابل واخواهی است

 16. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 17. بهمنی: برداشت ۳۰ هزارمیلیارد با مجوز شورای امنیت بوده/ مدیریت تحریم کار من است

 18. علم‌الهدی: وزیرخارجه انگلیس به بوریس زنباره معروف است /مرتیکه الدنگ آمده دو جاسوس را نجات دهد

 19. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 20. استعفای جهانگیری از دولت روحانی؛ «داستان سرایی» اصول گرایان یا اصلاح طلبان؟

 21. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 22. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 23. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 24. عارف: هتک حرمت عاشورای 88 را محکوم می‌کنیم/ ماجرای سال 88 توطئه بود که ریشه خارجی داشت

 25. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

آخرین عناوین