قاصدک24

اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

گروه فناوری الف،   3960911287 ۱۶ نظر، ۳ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت موجب اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت شد و وزیر ارتباطات در مقابل از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، تصویب موضوع اینترنت غیرحجمی و تعیین سقف تعرفه ماهانه ارائه خدمات براساس سرعتهای مختلف توسط وزارت ارتباطات، اعتراضاتی را از سوی کاربران فضای مجازی به همراه داشت و اغلب خواستار رسیدگی مجدد به این تعرفه‌ها شدند.

موضوع اینترنت غیرحجمی که مدلی بین اینترنت نامحدود و اینترنت حجمی (محدود) است بالاخره چندی پیش به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید و از دیروز شرکتهای اینترنتی ملزم به اجرای آن شدند.

در اینترنت غیرحجمی محدودیت حجم برداشته شده و اینترنت با نرخ واحدی در ماه به دست مشترکان می رسد. در واقع موضوع حجم در سرویس‌های غیرحجمی اهمیتی ندارد و کاربر مختار است تا به میزان دلخواه از سرویس اینترنتی خود استفاده کند اما چارچوب مصرف منصفانه برای او وجود دارد.

مصرف منصفانه اجازه می‌دهد که شرکت‌های اینترنتی بعد از عبور از حجم معینی (قبلاً به اطلاع مشترک رسیده است)، سرعت سرویس مشترک را کاهش دهند اما همچنان اجازه استفاده از اینترنت برای وی وجود داشته باشد. در دولت قبلی که موضوع اینترنت غیرحجمی در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد، کاربران اینترنتی به شدت از آن انتقاد کردند و معتقد بودند که آن مصوبه به ضرر کاربر نهایی است و منجر به افزایش قیمت سرویس برای آنها می‌شود. پیش از بررسی این مصوبه توسط تصمیم‌گیرندگان گفته شد با توجه به اینکه محدودیت حجم قرار است از سرویس‌ها برداشته شود ممکن است رقم سرویس نهایی برای برخی گرانتر و برای برخی ارزانتر شود.

اما این مصوبه هم مخالفان خود را دارد و بسیاری از کاربران در فضای وب نسبت به کاهش یافتن سرعتها و برداشتن محدودیت در حجم دانلود، انتقاد کرده‌اند. به عقیده آنها این مصوبه نیز به خودی خود باعث گرانتر شدن هزینه اینترنت برای آنها می‌شود و لذا بار دیگر از وزیر ارتباطات خواسته‌اند تا نسبت به بازنگری این تعرفه‌ها اقدام کند و در صورت امکان محدودیت سرعت برداشته شود تا اینکه تمرکز بر روی حجم باشد.

 شیوه محاسبه

در روزهای اخیر مسئولان وزارت ارتباطات به ارائه توضیحاتی درباره نحوه محاسبه نرخ های جدید اینترنت پرداختند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک برنامه تلویزیونی گفت: در این مدل فروش اینترنت، برمبنای آن چه که در دنیا روال است بحث فروش حجم را متوقف کرده ایم و اینترنت براساس سرعت به فروش می رسد، اما برای آن مصرف منصفانه تعریف کرده ایم که در صورتی که کاربر از این میزان بیشتر مصرف کند، سرعت سرویسش کاهش می یابد.تفاوت آن با تعرفه های قبلی این است که در این مدل فروش اینترنت، سرویس به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در زمانی که فروش اینترنت حجمی بود، پس از اتمام حجم سرویس کاربر قطع می شد.وی با تاکید براین که در مصوبه قبلی تعرفه اینترنت نامحدود سقف مصرف منصفانه مورد اعتراض بود که هم اکنون آن را اصلاح کردیم، افزود: برای مثال در گذشته کاربر برای خرید اینترنت با سرعت دو مگابیت برثانیه با حجم ۱۰ گیگابایت، حدود ۳۵ هزار تومان هزینه پرداخت می کرد که در مصوبه جدید، برای این سرعت با حجمی بیش از دو برابر مصرف و بدون ضریب اشتراک پهنای باند، حدود ۲۵ هزار تومان پرداخت می کند.وی ادامه داد: برآوردمان این است که در مدل غیرحجمی اینترنت، سقف مصرف کاربران سه برابر افزایش و میزان پرداخت مشترکان با سرعت های پایین ۳۵ درصد و با سرعت های بالا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز تفاوت اینترنت حجمی با غیر حجمی را نبود محدود در سرعت اعلام کرد و گفت: اما در این مصوبه، ما کف سرعت را تعیین کرده ایم و از اپراتورهای اینترنت خواسته ایم که براساس این سرعت، اینترنت را بدون درنظرگرفتن حجم و طبق مصرف منصفانه ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مدل مصرف منصفانه را اپراتورها تعیین می کنند، افزود: اپراتور می تواند یکی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال کند؛ به این معنی که یا درصورت رسیدن مشترک به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برساند و یا اینکه مشترک را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب کند.

رئیس رگولاتوری تصریح کرد: مقرر شده است که به اندازه هر میزان مصرف کاربران از اینترنت، دو برابر مصرف از شبکه ملی داخلی برای کاربر لحاظ شود و اپراتور موظف است که این میزان مصرف را دقیقا به کاربر اعلام کند. به این معنی که برای مثال اگر در قرارداد کاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده است، باید حجم مصرف سایتهای داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. این میزان مصرف باید به مشترک اعلام و در قراردادها، پرتال و تبلیغات اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مشخص شود.

در حالیکه مصوبه دولت به صراحت عنوان کرده «ارائه‌کننده خدمت ملزم است تا درهمه سطوح جدول و تمامی طرحهای تنظیمی خود نسبت به تفکیک و ارائه حجم ترافیک بین‌الملل از داخل به نحوی اقدام کند که آستانه استفاده منصفانه ترافیک داخل حداقل دو برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیک بین‌الملل باشد» اما مخابرات این موضوع را رعایت نکرده است.

براساس این بند از مصوبه شرکت مخابرات باید سقف مصرف منصفانه اینترنت و سقف مصرف منصفانه محتوای شبکه داخلی را به صورت تفکیکی اعلام می‌کرد که در جدول اعلام شده، این تفکیک صورت نگرفته است.

ضمنا سخنگوی شرکت مخابرات ایران صرفا به اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت پرسرعت این شرکت بسنده کرده و از اعمال تعرفه‌های جدید براساس اصول سرعت محوری، کاهش هزینه مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌الملل به همراه رعایت مصرف منصفانه خبر داده است.

 جزئیات سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات در مدل جدید اینترنت ثابت غیر حجمی به شرح زیر است:

 همان طور که گفته شد جدول اعلام شده برای نرخ های جدید، نارضایتی کاربران را به همراه داشته و آنها معتقدند که تعرفه های قدیمی بسیار به صرفه تر بوده و این مدل تعریف شده، اینترنت نامحدود غیرحجمی نیست.

مطابق با مصوبه ای که در سال ۹۵ و در جلسه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب و اجرا شده بود، نرخ های اینترنت تا به امروز مطابق با جدول زیر است:

 اعتراض کاربران به نرخ های جدید اینترنت

 هم زمان با آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت، وزیر ارتباطات در واکنش به اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت، از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.آذری جهرمی اعلام کرد: یکی از اهداف مدل تعرفه جدید، ایجاد رقابت بین شرکت ها برای ارائه خدمات مناسب تر و با قیمتی رقابتی تر به مشترکان نهایی بوده است.اگر تعرفه‌های ارائه شده توسط شرکتی بخواهد هزینه های مشترک نهایی را افزایش دهد، موضوع توسط سازمان تنظیم مقررات پیگیری و اصلاح خواهد شد. وی دراینستاگرام خود نوشت: اگر جداول منتشرشده توسط اپراتورها باعث افزایش قیمت شده باشد، از طرف سازمان تنظیم مقررات مردود شناخته خواهد شد.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات نتیجه بررسی مدل‌های پیشنهادی اینترنت ثابت غیر حجمی توسط اپراتورهای ثابت  در روز یکشنبه بررسی‌ می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۷۰۱۰۰۸:۳۵:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۲
این تعرفه که شما آوردین مال تهرانه توی شهرستان ما از مخابرات (که اینترنتمون را انحصاری کرده و روی فیبر انداخته)برای یکسال 60 گیگ 170 تومان این دیگه چه تعرفه ای هست وحشتناک گرون و بازم حجمی کجاش نا محدوده
ناشناس۱۵۷۳۲۹۱۴:۰۶:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
در همدان هم همينطوره
ناشناس۱۵۷۰۱۳۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت اینترنت که هیچی حالا نوبت به تغیرات جدیده
ناشناس۱۵۷۱۰۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
هر دم از این باغ برای میرسد
ناشناس۱۵۷۱۲۰۱۱:۱۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
زنگ زدم مخابرات گفتن 125 نامحدود دارم چون هزینه اش برابر است با 512 جدید می خواهم تبدیل کنم اپرتور گفت نامدود نیست حجمی است قرارداد یکساله و سال دیگر هم ممکن است شرایطش عوض شود! نحوه محاسبه داخل و خارج هم هنوز معلوم نیست!
ناشناس۱۵۷۱۳۹۱۱:۲۲:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
تعرفهاینترنت گران است پولها از مردم جمع می کنید کوهی از پول بعد فساد پیش می آید
ناشناس۱۵۷۱۴۳۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
الان یکی از شرکت ها (که اگه اسمش رو بگم، کامنتم رو تایید نمی کنید) در شهر کازرون استان فارس، سرویس به اسم 16 مگ میده به ما، ولی چون تقریبا از مخابرات دور هستیم، سرعتش اینجا در واقع حدودا 4 مگ هست. حالا اینو میخوان با اصلاحات، قیمت 16 مگ از ما بگیرن و 4 مگ بهمون بفروشن؟
ناشناس۱۵۷۱۵۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۲
وزیر محترم ارتباطات فرموده اند، کسانی که مصرف پایین دارند روی میخوان هدایت کنن به طرف شبکه های موبایلی. حالا باید بیان و در مورد روستاها و شهرهایی که اینترنت در انحصار مخابرات هست و سرعت اینترنت موبایل هم کیفیت مناسبی نداره (درصد کمی از مناطق اینترنت 4g دارند) بیان توضیح بدن که چطور میخوان این کار رو بکنن. ابتدا باید بسترهای چیزی فراهم باشه و بعد در مورد استفاده ازش صحبت بشه. وقتی چیزی وجود نداره، چطور مردم باید ازش استفاده کنن؟ این روش به هیچ وجه به سود مردم نیست. در حال حاضر بنده از مخابرات سرویس می گیرم، ماهیانه 60 گیگ، به قیمت حدودا 40 تومن. هم قیمتش برام مناسبه هم حجمش کافی. الان باید برای چی ، برای اینترنت 8 مگ با حجم 96 گیگ، 50 تومن بدم؟ هم هزینه اضافی هست و هم حجم اضافی با سرعت کمتر. یا چرا باید مجبور بشم اینترنت 16 مگ با حجم 130 گیگ و قیمت 80 تومن بگیرم و هزینه اضافی بدم؟
ناشناس۱۵۷۲۲۵۱۲:۴۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جدید کجا بود، من چند سال این مدلیه سرویسم!
ناشناس۱۵۷۳۶۹۱۴:۳۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
انشالله طی چند سال آینده که شرکت گوگل هواپیماهاشو فرستاد هوا و اینترنت رایگان در اختیار همه دنیا قرار داد از شر شما راحت میشیم .
ناشناس۱۵۷۳۷۴۱۴:۳۳:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جناب دولت لطفا ما رو به حال خودمون رها کنید
ناشناس۱۵۷۴۲۴۱۵:۰۸:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
من به عنوان يه شخص تحصيل كرده تفاوت بين اينترنت حجمي و حجم منصفانه رو درك نكردم. مصرف منصفانه معمولا نسبت به نوع كاربر تعيين ميشه نه اينكه بگيم فلان سرعت با فلان مقدار پول حجم منصفانش انقدر هست حالا اگه پول بيشتري بديد ما هم مرز انصاف و جابجا مي كنيم!!!
ناشناس۱۵۷۵۳۵۱۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سلام تعرفه ها به صرفه هست. و سرعت و قیمت فیکس شده و رقابت بین شرکت ها بر اساس ترافیک هست. تا چند سال پیش هر چی وزارت ارتباطات به شرکت ها در پهنای باند تخفیف میداد، هیچ تخفیفی برای مشتری ها اعمال نمیشد. تنها راهش همین بود که وزیر انجام داد. کسانی مشکل دارند که شب ها مثلا 300 یا 400 بلکه بیشتر در ماه دانلود میکردند و عملا از ترافیک بقیه که کم مصرف یا متوسط بودند میرفت.
همدان۱۵۷۷۱۵۲۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
واقعا فکر کردین با یه مشت مردم بی سواد روبرو هستید؟؟ من هر جوری حساب کردم اینترنت حجمی به صرفه تر از این چیزیه که شخص وزیر توضیح دادنش ..خب مسلما وقتی با شیوع اینترنت حجمی و شرکت های خصوصی که بهتر از مخابرات کار می کردند و خدمات واقعی تری به مردم می دادند مخابرات ضرر می کرد
ناشناس۱۵۷۷۵۱۲۱:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت بالا برای دانلود بیشتر هستش.. اگه قراره تایک حد محدود دانلود کنیم سرعت بالا به چه دردی میخوره ؟؟ بابا دست از سرمون بردارین زندگی مونو کنیم
مرتضی۱۵۷۸۴۹۰۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
بیچاره مردم که حتی دولتشون هم ارشون بهره برداری میکنه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 3. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 4. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 7. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 8. پشیمانی به سبک سلبریتی‌ها

 9. روایت تکان دهنده اسارت ۴۱۰ روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

 10. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 11. سياست ابهام و تعليق ترامپ و كنگره درباره برجام/ تهديد جديد كاخ سفيد/ واكنش ايران چه خواهد بود؟

 12. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 13. سخنگوی کاخ سفید: اگر توافق هسته‌ای اصلاح نشود، برجام متوقف خواهد شد

 14. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 15. فرار ۵ زن از بیمارستان

 16. محاکمه 5داعشی‌ که به پایگاه هلال احمر حمله کردند!

 17. استاندار تهران:یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده ساکن هستند

 18. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است/دولت به تعهدات خود عمل نکرد

 19. ایرانیان سال آینده چقدر جریمه رانندگی می‌دهند؟

 20. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 21. رضایتمندی شغلی در ایران چقدر است؟

 22. واکنش معاون حجتی به ادعاهای عیسی کلانتری: به این حرف‌ها توجه نکنید

 23. تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه‌دارشدن چگونه است؟

 24. رشیدپور : جان من 30ثانیه چیزی را گران نکنید تا ما بریم و برگردیم  

 25. تصادف زنجیره ای در کرمان؛ 9 کشته و 15 زخمی

پربحث‌های دیروز

 1. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 2. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 3. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 4. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 5. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 6. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 7. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 8. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 9. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

 10. روحانی زمان انتخابات: قطع یارانه شایعه ستادهای انتخاباتی رقیب است  

 11. تصادف اتوبوس دانش آموزان اردوی راهیان نور/6 نفر فوت کرده‌ان/ مصدومیت 36 دانش آموز+تصاویر

 12. رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست و تعدیل می شود

 13. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 14. ترامپ: تاریخ به ما آموخته است که اگر توان دفاعی خود را تضعیف کنید، تجاوز و تهاجم را به سوی خود دعوت کرده‌اید

 15. پرونده تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان بسته شد/ برآورد تخلفات ۱۵هزار میلیاردی/ ارسال گزارش به هیأت رئیسه

 16. توالت ایستاده در مرکز خرید لاکچری تهران  

 17. چرا زنان توریست خارجی آرایش نمی‌کنند  

 18. یک جایزه و چند پرسش بی پاسخ

 19. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 20. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 21. واکنش علی نیکزاد به سخنان جدید روحانی علیه مسکن مهر: امورات دولت روحانی با وصولی وام مسکن مهر می‌گذرد

 22. مگر هنوز جنگ است؟

 23. جهانگیری با ظاهری متفاوت  

 24. چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟

 25. نماینده مجلس: ۳۱ نفری که بانک دی را غارت کردند در اختلاس بانک سرمایه هم شرکت داشتند

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. وعده وزیر اقتصاد/ دلار ارزان می شود

 15. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 16. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 17. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 18. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 19. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 20. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 21. رفتار تبعیض‎آمیز عراقی‎ها با تجار ایرانی در مقایسه با عربستان و ترکیه

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های اخیر

 1. تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه‌دارشدن چگونه است؟

 2. اولین گوشی مجهز به حسگر اثر انگشت در صفحه

 3. میت ۱۰ پرو، سلاح هوآوی برای ورود به بازار آمریکا

 4. جذاب‌ ترین قابلیت‌های Gmail که نمی‌شناسید

 5. طرح اولیه یک خودروی پرنده با ظاهری قدیمی + تصاویر

 6. ۱۰ موسسه ایرانی در فهرست سبزترین‌های جهان

 7. قابلیت جدید اینستاگرام رسمی شد

 8. آدرسهای اینترنت در انحصار کمپانی‌های آمریکایی/با کمبود IP مواجهیم

 9. تلگرام در ایران ۴۰ میلیون کاربر دارد/ قابلیت حذف پیامهای تروریستی

 10. پنج فناوری برتری که دنیا را در سال ۲۰۱۸ متحول خواهد ساخت

 11. توئیت‌های زنجیره‌ای ارمغان جدید برای کاربران

 12. ایرانی‌ها در تلگرام چگونه رفتار می‌کنند

 13. قابلیت جدید برای ارسال پیام‌های طولانی همزمان در توییتر

 14. اپل خدمات هوشمند موسیقی ارائه می‌دهد

 15. پشتیبانی دستیار صوتی کورتانا از تقویم گوگل

 16. دنبال کردن هشتگ‌ها در اینستاگرام ممکن شد

 17. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

 18. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

 19. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

 20. رونمایی از خودروی متفاوت رنو

 21. سوء‌استفاده از سرویس اندرویدی برای ضبط صدا

 22. باز کردن قفل تلفن همراه با اسکنر نوری

 23. پاسخ فیس بوک به انتقادات تند مدیر سابق/ نبودی و خبر نداری!

 24. ساخت پهباد ۴ باله برای اولین بار در دنیا بوسیله جوانان نخبه ایرانی

پربحث‌های دیروز

 1. پاول دوروف: تلگرام را ۲۰ میلیارد دلار هم نمی‌فروشم

 2. تعداد گوشی و تبلت فعال در کشور

 3. خداحافظی همیشگی با اسکرین‌های شکسته موبایل

 4. لوکس‌ ترین بوئینگ شخصی دنیا + عکس

 5. گوگل ابزاری رایگان برای کمک به هکرهای آیفون منتشر کرد

 6. اینفوگرافیک/ هنگام خرید گوشی موبایل حتما به IMEI توجه کنید

 7. تا دهه فجر همه شهرهای کشور به نسل سه و چهار اینترنت موبایل متصل می‌شوند

 8. برای عکاسی چه دوربینی و با چه قیمتی بخریم؟

 9. استرالیایی‌ها هم خودروی پرنده ساختند

 10. از راه اندازی فیس بوک احساس گناه دارم

 11. نگاهی به قابلیت‌های نوت ۸ سامسونگ

 12. رایگان شدن مکالمات زیر 10 ثانیه/ مناطق مشکل‌دار موبایل کدامند؟

 13. آئودی A6 شکار دوربین خبرنگاران شد

 14. در بدو ورود گوشی‌تان را رجیستر کنید

 15. برگ برنده گالکسی اس ۹ در برابر آیفون

 16. کاهش قیمت پرچمدار اپل در روسیه

 17. جانی آیو پس از 2 سال به تیم طراحی اپل بازگشت

 18. جانی آیو پس از 2 سال به تیم طراحی اپل بازگشت

 19. 400 سایت پرطرفدار جهان، زیر تیغ بی‌اعتمادی

 20. مدل دو سیم کارت گلکسی اس 9 سامسونگ عرضه خواهد شد

 21. قابلیت جدید واتس اپ برای کاهش پیام در گروه های چت

 22. اپل شازم را تصاحب کرد

 23. مایکروسافت گوشی انعطاف‌پذیر عرضه ‌می‌کند

 24. قابلیت جدید و کاربردی گوگل‌ کروم

پربحث‌های هفته

 1. روش رجیستر کردن گوشی‌های جدید+‌آموزش کاربردی

 2. تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه‌دارشدن چگونه است؟

 3. رایگان شدن مکالمات زیر ۱۰ ثانیه تا اطلاع ثانوی به پیشنهاد وزیر ارتباطات

 4. منحصر به فرد ترین خودرو تاریخ + عکس

 5. آب پاکی که روی پیامک‌های تبلیغاتی ریخته شد

 6. بودجه وزارت ارتباطات ۴۳۰ میلیارد اضافه شد

 7. ایرانی‌ ها چه خودروهایی را می‌ پسندند؟

 8. اولین گوشی مجهز به حسگر اثر انگشت در صفحه

 9. میت ۱۰ پرو، سلاح هوآوی برای ورود به بازار آمریکا

 10. جذاب‌ ترین قابلیت‌های Gmail که نمی‌شناسید

 11. طرح اولیه یک خودروی پرنده با ظاهری قدیمی + تصاویر

 12. ۱۰ موسسه ایرانی در فهرست سبزترین‌های جهان

 13. قابلیت جدید اینستاگرام رسمی شد

 14. آدرسهای اینترنت در انحصار کمپانی‌های آمریکایی/با کمبود IP مواجهیم

 15. تلگرام در ایران ۴۰ میلیون کاربر دارد/ قابلیت حذف پیامهای تروریستی

 16. پنج فناوری برتری که دنیا را در سال ۲۰۱۸ متحول خواهد ساخت

 17. توئیت‌های زنجیره‌ای ارمغان جدید برای کاربران

 18. ایرانی‌ها در تلگرام چگونه رفتار می‌کنند

 19. قابلیت جدید برای ارسال پیام‌های طولانی همزمان در توییتر

 20. اپل خدمات هوشمند موسیقی ارائه می‌دهد

 21. پشتیبانی دستیار صوتی کورتانا از تقویم گوگل

 22. دنبال کردن هشتگ‌ها در اینستاگرام ممکن شد

 23. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

 24. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

 25. بالا رفتن توقع از گارانتی گوشی با رجیستری/ افزایش پرونده‌های شکایت از خدمات گارانتی‌

آخرین عناوین