اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

گروه فناوری الف،   3960911287 ۱۶ نظر، ۵ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت موجب اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت شد و وزیر ارتباطات در مقابل از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، تصویب موضوع اینترنت غیرحجمی و تعیین سقف تعرفه ماهانه ارائه خدمات براساس سرعتهای مختلف توسط وزارت ارتباطات، اعتراضاتی را از سوی کاربران فضای مجازی به همراه داشت و اغلب خواستار رسیدگی مجدد به این تعرفه‌ها شدند.

موضوع اینترنت غیرحجمی که مدلی بین اینترنت نامحدود و اینترنت حجمی (محدود) است بالاخره چندی پیش به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید و از دیروز شرکتهای اینترنتی ملزم به اجرای آن شدند.

در اینترنت غیرحجمی محدودیت حجم برداشته شده و اینترنت با نرخ واحدی در ماه به دست مشترکان می رسد. در واقع موضوع حجم در سرویس‌های غیرحجمی اهمیتی ندارد و کاربر مختار است تا به میزان دلخواه از سرویس اینترنتی خود استفاده کند اما چارچوب مصرف منصفانه برای او وجود دارد.

مصرف منصفانه اجازه می‌دهد که شرکت‌های اینترنتی بعد از عبور از حجم معینی (قبلاً به اطلاع مشترک رسیده است)، سرعت سرویس مشترک را کاهش دهند اما همچنان اجازه استفاده از اینترنت برای وی وجود داشته باشد. در دولت قبلی که موضوع اینترنت غیرحجمی در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد، کاربران اینترنتی به شدت از آن انتقاد کردند و معتقد بودند که آن مصوبه به ضرر کاربر نهایی است و منجر به افزایش قیمت سرویس برای آنها می‌شود. پیش از بررسی این مصوبه توسط تصمیم‌گیرندگان گفته شد با توجه به اینکه محدودیت حجم قرار است از سرویس‌ها برداشته شود ممکن است رقم سرویس نهایی برای برخی گرانتر و برای برخی ارزانتر شود.

اما این مصوبه هم مخالفان خود را دارد و بسیاری از کاربران در فضای وب نسبت به کاهش یافتن سرعتها و برداشتن محدودیت در حجم دانلود، انتقاد کرده‌اند. به عقیده آنها این مصوبه نیز به خودی خود باعث گرانتر شدن هزینه اینترنت برای آنها می‌شود و لذا بار دیگر از وزیر ارتباطات خواسته‌اند تا نسبت به بازنگری این تعرفه‌ها اقدام کند و در صورت امکان محدودیت سرعت برداشته شود تا اینکه تمرکز بر روی حجم باشد.

 شیوه محاسبه

در روزهای اخیر مسئولان وزارت ارتباطات به ارائه توضیحاتی درباره نحوه محاسبه نرخ های جدید اینترنت پرداختند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک برنامه تلویزیونی گفت: در این مدل فروش اینترنت، برمبنای آن چه که در دنیا روال است بحث فروش حجم را متوقف کرده ایم و اینترنت براساس سرعت به فروش می رسد، اما برای آن مصرف منصفانه تعریف کرده ایم که در صورتی که کاربر از این میزان بیشتر مصرف کند، سرعت سرویسش کاهش می یابد.تفاوت آن با تعرفه های قبلی این است که در این مدل فروش اینترنت، سرویس به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در زمانی که فروش اینترنت حجمی بود، پس از اتمام حجم سرویس کاربر قطع می شد.وی با تاکید براین که در مصوبه قبلی تعرفه اینترنت نامحدود سقف مصرف منصفانه مورد اعتراض بود که هم اکنون آن را اصلاح کردیم، افزود: برای مثال در گذشته کاربر برای خرید اینترنت با سرعت دو مگابیت برثانیه با حجم ۱۰ گیگابایت، حدود ۳۵ هزار تومان هزینه پرداخت می کرد که در مصوبه جدید، برای این سرعت با حجمی بیش از دو برابر مصرف و بدون ضریب اشتراک پهنای باند، حدود ۲۵ هزار تومان پرداخت می کند.وی ادامه داد: برآوردمان این است که در مدل غیرحجمی اینترنت، سقف مصرف کاربران سه برابر افزایش و میزان پرداخت مشترکان با سرعت های پایین ۳۵ درصد و با سرعت های بالا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز تفاوت اینترنت حجمی با غیر حجمی را نبود محدود در سرعت اعلام کرد و گفت: اما در این مصوبه، ما کف سرعت را تعیین کرده ایم و از اپراتورهای اینترنت خواسته ایم که براساس این سرعت، اینترنت را بدون درنظرگرفتن حجم و طبق مصرف منصفانه ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مدل مصرف منصفانه را اپراتورها تعیین می کنند، افزود: اپراتور می تواند یکی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال کند؛ به این معنی که یا درصورت رسیدن مشترک به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برساند و یا اینکه مشترک را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب کند.

رئیس رگولاتوری تصریح کرد: مقرر شده است که به اندازه هر میزان مصرف کاربران از اینترنت، دو برابر مصرف از شبکه ملی داخلی برای کاربر لحاظ شود و اپراتور موظف است که این میزان مصرف را دقیقا به کاربر اعلام کند. به این معنی که برای مثال اگر در قرارداد کاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده است، باید حجم مصرف سایتهای داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. این میزان مصرف باید به مشترک اعلام و در قراردادها، پرتال و تبلیغات اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مشخص شود.

در حالیکه مصوبه دولت به صراحت عنوان کرده «ارائه‌کننده خدمت ملزم است تا درهمه سطوح جدول و تمامی طرحهای تنظیمی خود نسبت به تفکیک و ارائه حجم ترافیک بین‌الملل از داخل به نحوی اقدام کند که آستانه استفاده منصفانه ترافیک داخل حداقل دو برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیک بین‌الملل باشد» اما مخابرات این موضوع را رعایت نکرده است.

براساس این بند از مصوبه شرکت مخابرات باید سقف مصرف منصفانه اینترنت و سقف مصرف منصفانه محتوای شبکه داخلی را به صورت تفکیکی اعلام می‌کرد که در جدول اعلام شده، این تفکیک صورت نگرفته است.

ضمنا سخنگوی شرکت مخابرات ایران صرفا به اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت پرسرعت این شرکت بسنده کرده و از اعمال تعرفه‌های جدید براساس اصول سرعت محوری، کاهش هزینه مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌الملل به همراه رعایت مصرف منصفانه خبر داده است.

 جزئیات سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات در مدل جدید اینترنت ثابت غیر حجمی به شرح زیر است:

 همان طور که گفته شد جدول اعلام شده برای نرخ های جدید، نارضایتی کاربران را به همراه داشته و آنها معتقدند که تعرفه های قدیمی بسیار به صرفه تر بوده و این مدل تعریف شده، اینترنت نامحدود غیرحجمی نیست.

مطابق با مصوبه ای که در سال ۹۵ و در جلسه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب و اجرا شده بود، نرخ های اینترنت تا به امروز مطابق با جدول زیر است:

 اعتراض کاربران به نرخ های جدید اینترنت

 هم زمان با آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت، وزیر ارتباطات در واکنش به اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت، از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.آذری جهرمی اعلام کرد: یکی از اهداف مدل تعرفه جدید، ایجاد رقابت بین شرکت ها برای ارائه خدمات مناسب تر و با قیمتی رقابتی تر به مشترکان نهایی بوده است.اگر تعرفه‌های ارائه شده توسط شرکتی بخواهد هزینه های مشترک نهایی را افزایش دهد، موضوع توسط سازمان تنظیم مقررات پیگیری و اصلاح خواهد شد. وی دراینستاگرام خود نوشت: اگر جداول منتشرشده توسط اپراتورها باعث افزایش قیمت شده باشد، از طرف سازمان تنظیم مقررات مردود شناخته خواهد شد.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات نتیجه بررسی مدل‌های پیشنهادی اینترنت ثابت غیر حجمی توسط اپراتورهای ثابت  در روز یکشنبه بررسی‌ می‌شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ خرداد ۱۳۹۷پاسخ جهرمی به اعتراض کاربران درباره پیامکهای تبلیغاتی مزاحم
۲۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آذری جهرمی: برای کاهش اقبال به پیام‎رسان‎های خارجی باید با مردم صحبت کنیم
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وزیر ارتباطات: فراگیرشدن فیلترشکن‌ها اثرات مخرب امنیتی دارد
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تعرفه‌های جدید اینترنت امروز ابلاغ می‌شود؟
۲۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷افتتاح فاز نخست دولت همراه/درآمد 400 میلیون دلاری از رجیستری
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷جلسه فراکسیون مستقلین با آذری جهرمی درباره تلگرام
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ماجرایِ نیمروز استعفای آذری‌جهرمی
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تکذیب جلسه آذری‌جهرمی با روحانی درباره استعفای وزیر
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آذری جهرمی: با فیلترینگ تلگرام موافقم
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷استعفای وزیر ارتباطات را تایید یا تکذیب نمی کنیم/ جلسه وزیر با روحانی
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آخرین خبرها از فیلتر تلگرام
۱۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷اولین واکنش وزیر ارتباطات به فیلتر تلگرام

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۷۰۱۰۰۸:۳۵:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۲
این تعرفه که شما آوردین مال تهرانه توی شهرستان ما از مخابرات (که اینترنتمون را انحصاری کرده و روی فیبر انداخته)برای یکسال 60 گیگ 170 تومان این دیگه چه تعرفه ای هست وحشتناک گرون و بازم حجمی کجاش نا محدوده
ناشناس۱۵۷۳۲۹۱۴:۰۶:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
در همدان هم همينطوره
ناشناس۱۵۷۰۱۳۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت اینترنت که هیچی حالا نوبت به تغیرات جدیده
ناشناس۱۵۷۱۰۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
هر دم از این باغ برای میرسد
ناشناس۱۵۷۱۲۰۱۱:۱۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
زنگ زدم مخابرات گفتن 125 نامحدود دارم چون هزینه اش برابر است با 512 جدید می خواهم تبدیل کنم اپرتور گفت نامدود نیست حجمی است قرارداد یکساله و سال دیگر هم ممکن است شرایطش عوض شود! نحوه محاسبه داخل و خارج هم هنوز معلوم نیست!
ناشناس۱۵۷۱۳۹۱۱:۲۲:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
تعرفهاینترنت گران است پولها از مردم جمع می کنید کوهی از پول بعد فساد پیش می آید
ناشناس۱۵۷۱۴۳۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
الان یکی از شرکت ها (که اگه اسمش رو بگم، کامنتم رو تایید نمی کنید) در شهر کازرون استان فارس، سرویس به اسم 16 مگ میده به ما، ولی چون تقریبا از مخابرات دور هستیم، سرعتش اینجا در واقع حدودا 4 مگ هست. حالا اینو میخوان با اصلاحات، قیمت 16 مگ از ما بگیرن و 4 مگ بهمون بفروشن؟
ناشناس۱۵۷۱۵۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۲
وزیر محترم ارتباطات فرموده اند، کسانی که مصرف پایین دارند روی میخوان هدایت کنن به طرف شبکه های موبایلی. حالا باید بیان و در مورد روستاها و شهرهایی که اینترنت در انحصار مخابرات هست و سرعت اینترنت موبایل هم کیفیت مناسبی نداره (درصد کمی از مناطق اینترنت 4g دارند) بیان توضیح بدن که چطور میخوان این کار رو بکنن. ابتدا باید بسترهای چیزی فراهم باشه و بعد در مورد استفاده ازش صحبت بشه. وقتی چیزی وجود نداره، چطور مردم باید ازش استفاده کنن؟ این روش به هیچ وجه به سود مردم نیست. در حال حاضر بنده از مخابرات سرویس می گیرم، ماهیانه 60 گیگ، به قیمت حدودا 40 تومن. هم قیمتش برام مناسبه هم حجمش کافی. الان باید برای چی ، برای اینترنت 8 مگ با حجم 96 گیگ، 50 تومن بدم؟ هم هزینه اضافی هست و هم حجم اضافی با سرعت کمتر. یا چرا باید مجبور بشم اینترنت 16 مگ با حجم 130 گیگ و قیمت 80 تومن بگیرم و هزینه اضافی بدم؟
ناشناس۱۵۷۲۲۵۱۲:۴۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جدید کجا بود، من چند سال این مدلیه سرویسم!
ناشناس۱۵۷۳۶۹۱۴:۳۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
انشالله طی چند سال آینده که شرکت گوگل هواپیماهاشو فرستاد هوا و اینترنت رایگان در اختیار همه دنیا قرار داد از شر شما راحت میشیم .
ناشناس۱۵۷۳۷۴۱۴:۳۳:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جناب دولت لطفا ما رو به حال خودمون رها کنید
ناشناس۱۵۷۴۲۴۱۵:۰۸:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
من به عنوان يه شخص تحصيل كرده تفاوت بين اينترنت حجمي و حجم منصفانه رو درك نكردم. مصرف منصفانه معمولا نسبت به نوع كاربر تعيين ميشه نه اينكه بگيم فلان سرعت با فلان مقدار پول حجم منصفانش انقدر هست حالا اگه پول بيشتري بديد ما هم مرز انصاف و جابجا مي كنيم!!!
ناشناس۱۵۷۵۳۵۱۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سلام تعرفه ها به صرفه هست. و سرعت و قیمت فیکس شده و رقابت بین شرکت ها بر اساس ترافیک هست. تا چند سال پیش هر چی وزارت ارتباطات به شرکت ها در پهنای باند تخفیف میداد، هیچ تخفیفی برای مشتری ها اعمال نمیشد. تنها راهش همین بود که وزیر انجام داد. کسانی مشکل دارند که شب ها مثلا 300 یا 400 بلکه بیشتر در ماه دانلود میکردند و عملا از ترافیک بقیه که کم مصرف یا متوسط بودند میرفت.
همدان۱۵۷۷۱۵۲۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
واقعا فکر کردین با یه مشت مردم بی سواد روبرو هستید؟؟ من هر جوری حساب کردم اینترنت حجمی به صرفه تر از این چیزیه که شخص وزیر توضیح دادنش ..خب مسلما وقتی با شیوع اینترنت حجمی و شرکت های خصوصی که بهتر از مخابرات کار می کردند و خدمات واقعی تری به مردم می دادند مخابرات ضرر می کرد
ناشناس۱۵۷۷۵۱۲۱:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت بالا برای دانلود بیشتر هستش.. اگه قراره تایک حد محدود دانلود کنیم سرعت بالا به چه دردی میخوره ؟؟ بابا دست از سرمون بردارین زندگی مونو کنیم
مرتضی۱۵۷۸۴۹۰۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
بیچاره مردم که حتی دولتشون هم ارشون بهره برداری میکنه
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 3. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 4. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 5. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 6. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 7. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 8. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 9. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 10. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 11. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 12. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 13. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 14. سلطانی‎فر:تیم ملی فوتبال از ظرفیت‎های خود برای دیدار با اسپانیا استفاده کند

 15. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 16. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

 17. چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

 18. گزارشگر بازی ایران و اسپانیا کیست؟

 19. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 20. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 21. ماجرای پخش تیزر نظامی در برنامه جام جهانی چیست؟

 22. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 23. سفیر ایران در مادرید: در مورد بازی با اسپانیا رویاپردازی نمی‌کنیم

 24. سینماها چند بلیت برای بازی دوم ایران فروختند؟

 25. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 16. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 17. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های هفته

 1. چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

 2. کره جنوبی در صدر فهرست کشورهای پیشگام در اینترنت اشیاء

 3. لغو خرید مشترکانی که از پیام جعلی اینترنت رایگان ضرر کردند

 4. کد‌های دستوری موبایل حذف نمی‌شود

 5. روش کردن سلامت باتری لپ‌تاپ

 6. وزیر ارتباطات نتیجه پیگیری موضوع پیام جعلی اینترنت رایگان را اعلام کرد

 7. بقایای قدیمی‌ترین انسان ۱میلیون سال عمر دارد   

 8. چرا گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها در معرض خطرند؟

 9. زمان عرضه و قیمت گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر

 10. طرح ایرانی گوگل+ عکس

 11. آخرین قیمت گوشی‌های میان‌رده در بازار

 12. درصورت حذف ناخواسته اطلاعات رایانه چه باید کرد؟

 13. هفت نقطه از جهان که فاقد اینترنت است

 14. عکس های سلفی با چشمان بسته اصلاح می شود

 15. تصاویر آیفون‌های جدید منتشر شد

 16. خشک شدن "چشمه‌علی" ری به علت عبور مترو

 17. چرا نباید ای‌میل‌های قدیمی را سر به نیست کنیم؟

 18. کاربران آیفون فلش گوگل‌مپ را به خودرو تبدیل می‌کنند

 19. چرا نباید ای‌میل‌های قدیمی را سر به نیست کنیم؟

 20. کاربران آیفون فلش گوگل‌مپ را به خودرو تبدیل می‌کنند

 21. واتس‌اپی‌ها با کفش‌های آدیداس طعمه فیشینگ شدند

 22. راهی برای پنهان کردن تصاویر در تلفن همراه

 23. استفاده از هویج و شلغم برای افزایش استحکام بتن!

 24. تصمیم اینستاگرام در مورد حریم شخصی کاربران

 25. تهدید اینستاگرام برای کودکان

آخرین عناوین