اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

گروه فناوری الف،   3960911287 ۱۶ نظر، ۵ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
اعتراض مردم به اعلام تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی/ احتمال اصلاح قیمت ها

آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت موجب اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت شد و وزیر ارتباطات در مقابل از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، تصویب موضوع اینترنت غیرحجمی و تعیین سقف تعرفه ماهانه ارائه خدمات براساس سرعتهای مختلف توسط وزارت ارتباطات، اعتراضاتی را از سوی کاربران فضای مجازی به همراه داشت و اغلب خواستار رسیدگی مجدد به این تعرفه‌ها شدند.

موضوع اینترنت غیرحجمی که مدلی بین اینترنت نامحدود و اینترنت حجمی (محدود) است بالاخره چندی پیش به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسید و از دیروز شرکتهای اینترنتی ملزم به اجرای آن شدند.

در اینترنت غیرحجمی محدودیت حجم برداشته شده و اینترنت با نرخ واحدی در ماه به دست مشترکان می رسد. در واقع موضوع حجم در سرویس‌های غیرحجمی اهمیتی ندارد و کاربر مختار است تا به میزان دلخواه از سرویس اینترنتی خود استفاده کند اما چارچوب مصرف منصفانه برای او وجود دارد.

مصرف منصفانه اجازه می‌دهد که شرکت‌های اینترنتی بعد از عبور از حجم معینی (قبلاً به اطلاع مشترک رسیده است)، سرعت سرویس مشترک را کاهش دهند اما همچنان اجازه استفاده از اینترنت برای وی وجود داشته باشد. در دولت قبلی که موضوع اینترنت غیرحجمی در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت و نهایتاً مصوب شد، کاربران اینترنتی به شدت از آن انتقاد کردند و معتقد بودند که آن مصوبه به ضرر کاربر نهایی است و منجر به افزایش قیمت سرویس برای آنها می‌شود. پیش از بررسی این مصوبه توسط تصمیم‌گیرندگان گفته شد با توجه به اینکه محدودیت حجم قرار است از سرویس‌ها برداشته شود ممکن است رقم سرویس نهایی برای برخی گرانتر و برای برخی ارزانتر شود.

اما این مصوبه هم مخالفان خود را دارد و بسیاری از کاربران در فضای وب نسبت به کاهش یافتن سرعتها و برداشتن محدودیت در حجم دانلود، انتقاد کرده‌اند. به عقیده آنها این مصوبه نیز به خودی خود باعث گرانتر شدن هزینه اینترنت برای آنها می‌شود و لذا بار دیگر از وزیر ارتباطات خواسته‌اند تا نسبت به بازنگری این تعرفه‌ها اقدام کند و در صورت امکان محدودیت سرعت برداشته شود تا اینکه تمرکز بر روی حجم باشد.

 شیوه محاسبه

در روزهای اخیر مسئولان وزارت ارتباطات به ارائه توضیحاتی درباره نحوه محاسبه نرخ های جدید اینترنت پرداختند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک برنامه تلویزیونی گفت: در این مدل فروش اینترنت، برمبنای آن چه که در دنیا روال است بحث فروش حجم را متوقف کرده ایم و اینترنت براساس سرعت به فروش می رسد، اما برای آن مصرف منصفانه تعریف کرده ایم که در صورتی که کاربر از این میزان بیشتر مصرف کند، سرعت سرویسش کاهش می یابد.تفاوت آن با تعرفه های قبلی این است که در این مدل فروش اینترنت، سرویس به هیچ عنوان قطع نمی شود اما در زمانی که فروش اینترنت حجمی بود، پس از اتمام حجم سرویس کاربر قطع می شد.وی با تاکید براین که در مصوبه قبلی تعرفه اینترنت نامحدود سقف مصرف منصفانه مورد اعتراض بود که هم اکنون آن را اصلاح کردیم، افزود: برای مثال در گذشته کاربر برای خرید اینترنت با سرعت دو مگابیت برثانیه با حجم ۱۰ گیگابایت، حدود ۳۵ هزار تومان هزینه پرداخت می کرد که در مصوبه جدید، برای این سرعت با حجمی بیش از دو برابر مصرف و بدون ضریب اشتراک پهنای باند، حدود ۲۵ هزار تومان پرداخت می کند.وی ادامه داد: برآوردمان این است که در مدل غیرحجمی اینترنت، سقف مصرف کاربران سه برابر افزایش و میزان پرداخت مشترکان با سرعت های پایین ۳۵ درصد و با سرعت های بالا ۹۰ درصد کاهش پیدا کند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز تفاوت اینترنت حجمی با غیر حجمی را نبود محدود در سرعت اعلام کرد و گفت: اما در این مصوبه، ما کف سرعت را تعیین کرده ایم و از اپراتورهای اینترنت خواسته ایم که براساس این سرعت، اینترنت را بدون درنظرگرفتن حجم و طبق مصرف منصفانه ارائه کنند.

وی با بیان اینکه مدل مصرف منصفانه را اپراتورها تعیین می کنند، افزود: اپراتور می تواند یکی از دو روش را برای سیاست مصرف منصفانه اعمال کند؛ به این معنی که یا درصورت رسیدن مشترک به سقف حجمی مدنظر اپراتور، سرعتش را به ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برساند و یا اینکه مشترک را در دوره زمانی مدنظر، به خرید حجم اضافه ترغیب کند.

رئیس رگولاتوری تصریح کرد: مقرر شده است که به اندازه هر میزان مصرف کاربران از اینترنت، دو برابر مصرف از شبکه ملی داخلی برای کاربر لحاظ شود و اپراتور موظف است که این میزان مصرف را دقیقا به کاربر اعلام کند. به این معنی که برای مثال اگر در قرارداد کاربر، ۴۰ گیگابایت حجم مصرف اینترنت خارجی درنظر گرفته شده است، باید حجم مصرف سایتهای داخلی برای آن، ۸۰ گیگابایت باشد. این میزان مصرف باید به مشترک اعلام و در قراردادها، پرتال و تبلیغات اپراتورهای ارائه دهنده خدمات مشخص شود.

در حالیکه مصوبه دولت به صراحت عنوان کرده «ارائه‌کننده خدمت ملزم است تا درهمه سطوح جدول و تمامی طرحهای تنظیمی خود نسبت به تفکیک و ارائه حجم ترافیک بین‌الملل از داخل به نحوی اقدام کند که آستانه استفاده منصفانه ترافیک داخل حداقل دو برابر آستانه استفاده منصفانه ترافیک بین‌الملل باشد» اما مخابرات این موضوع را رعایت نکرده است.

براساس این بند از مصوبه شرکت مخابرات باید سقف مصرف منصفانه اینترنت و سقف مصرف منصفانه محتوای شبکه داخلی را به صورت تفکیکی اعلام می‌کرد که در جدول اعلام شده، این تفکیک صورت نگرفته است.

ضمنا سخنگوی شرکت مخابرات ایران صرفا به اعلام تعرفه‌های جدید اینترنت پرسرعت این شرکت بسنده کرده و از اعمال تعرفه‌های جدید براساس اصول سرعت محوری، کاهش هزینه مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌الملل به همراه رعایت مصرف منصفانه خبر داده است.

 جزئیات سرویس‌های جدید اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات در مدل جدید اینترنت ثابت غیر حجمی به شرح زیر است:

 همان طور که گفته شد جدول اعلام شده برای نرخ های جدید، نارضایتی کاربران را به همراه داشته و آنها معتقدند که تعرفه های قدیمی بسیار به صرفه تر بوده و این مدل تعریف شده، اینترنت نامحدود غیرحجمی نیست.

مطابق با مصوبه ای که در سال ۹۵ و در جلسه ۲۳۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب و اجرا شده بود، نرخ های اینترنت تا به امروز مطابق با جدول زیر است:

 اعتراض کاربران به نرخ های جدید اینترنت

 هم زمان با آغاز اجرای تعرفه‌های جدید اینترنت، وزیر ارتباطات در واکنش به اعتراض های گسترده کاربران به گران شدن اینترنت، از بررسی و اصلاح احتمالی جداول تعرفه‌های جدید شرکت‌های اینترنتی خبر داد.آذری جهرمی اعلام کرد: یکی از اهداف مدل تعرفه جدید، ایجاد رقابت بین شرکت ها برای ارائه خدمات مناسب تر و با قیمتی رقابتی تر به مشترکان نهایی بوده است.اگر تعرفه‌های ارائه شده توسط شرکتی بخواهد هزینه های مشترک نهایی را افزایش دهد، موضوع توسط سازمان تنظیم مقررات پیگیری و اصلاح خواهد شد. وی دراینستاگرام خود نوشت: اگر جداول منتشرشده توسط اپراتورها باعث افزایش قیمت شده باشد، از طرف سازمان تنظیم مقررات مردود شناخته خواهد شد.

بر اساس گفته‌های وزیر ارتباطات نتیجه بررسی مدل‌های پیشنهادی اینترنت ثابت غیر حجمی توسط اپراتورهای ثابت  در روز یکشنبه بررسی‌ می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۷۰۱۰۰۸:۳۵:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۱۲
این تعرفه که شما آوردین مال تهرانه توی شهرستان ما از مخابرات (که اینترنتمون را انحصاری کرده و روی فیبر انداخته)برای یکسال 60 گیگ 170 تومان این دیگه چه تعرفه ای هست وحشتناک گرون و بازم حجمی کجاش نا محدوده
ناشناس۱۵۷۳۲۹۱۴:۰۶:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
در همدان هم همينطوره
ناشناس۱۵۷۰۱۳۰۸:۳۷:۳۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت اینترنت که هیچی حالا نوبت به تغیرات جدیده
ناشناس۱۵۷۱۰۱۱۰:۵۱:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
هر دم از این باغ برای میرسد
ناشناس۱۵۷۱۲۰۱۱:۱۳:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
زنگ زدم مخابرات گفتن 125 نامحدود دارم چون هزینه اش برابر است با 512 جدید می خواهم تبدیل کنم اپرتور گفت نامدود نیست حجمی است قرارداد یکساله و سال دیگر هم ممکن است شرایطش عوض شود! نحوه محاسبه داخل و خارج هم هنوز معلوم نیست!
ناشناس۱۵۷۱۳۹۱۱:۲۲:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
تعرفهاینترنت گران است پولها از مردم جمع می کنید کوهی از پول بعد فساد پیش می آید
ناشناس۱۵۷۱۴۳۱۱:۲۴:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۱۲
الان یکی از شرکت ها (که اگه اسمش رو بگم، کامنتم رو تایید نمی کنید) در شهر کازرون استان فارس، سرویس به اسم 16 مگ میده به ما، ولی چون تقریبا از مخابرات دور هستیم، سرعتش اینجا در واقع حدودا 4 مگ هست. حالا اینو میخوان با اصلاحات، قیمت 16 مگ از ما بگیرن و 4 مگ بهمون بفروشن؟
ناشناس۱۵۷۱۵۳۱۱:۳۱:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۱۲
وزیر محترم ارتباطات فرموده اند، کسانی که مصرف پایین دارند روی میخوان هدایت کنن به طرف شبکه های موبایلی. حالا باید بیان و در مورد روستاها و شهرهایی که اینترنت در انحصار مخابرات هست و سرعت اینترنت موبایل هم کیفیت مناسبی نداره (درصد کمی از مناطق اینترنت 4g دارند) بیان توضیح بدن که چطور میخوان این کار رو بکنن. ابتدا باید بسترهای چیزی فراهم باشه و بعد در مورد استفاده ازش صحبت بشه. وقتی چیزی وجود نداره، چطور مردم باید ازش استفاده کنن؟ این روش به هیچ وجه به سود مردم نیست. در حال حاضر بنده از مخابرات سرویس می گیرم، ماهیانه 60 گیگ، به قیمت حدودا 40 تومن. هم قیمتش برام مناسبه هم حجمش کافی. الان باید برای چی ، برای اینترنت 8 مگ با حجم 96 گیگ، 50 تومن بدم؟ هم هزینه اضافی هست و هم حجم اضافی با سرعت کمتر. یا چرا باید مجبور بشم اینترنت 16 مگ با حجم 130 گیگ و قیمت 80 تومن بگیرم و هزینه اضافی بدم؟
ناشناس۱۵۷۲۲۵۱۲:۴۰:۰۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جدید کجا بود، من چند سال این مدلیه سرویسم!
ناشناس۱۵۷۳۶۹۱۴:۳۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
انشالله طی چند سال آینده که شرکت گوگل هواپیماهاشو فرستاد هوا و اینترنت رایگان در اختیار همه دنیا قرار داد از شر شما راحت میشیم .
ناشناس۱۵۷۳۷۴۱۴:۳۳:۳۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
جناب دولت لطفا ما رو به حال خودمون رها کنید
ناشناس۱۵۷۴۲۴۱۵:۰۸:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱۲
من به عنوان يه شخص تحصيل كرده تفاوت بين اينترنت حجمي و حجم منصفانه رو درك نكردم. مصرف منصفانه معمولا نسبت به نوع كاربر تعيين ميشه نه اينكه بگيم فلان سرعت با فلان مقدار پول حجم منصفانش انقدر هست حالا اگه پول بيشتري بديد ما هم مرز انصاف و جابجا مي كنيم!!!
ناشناس۱۵۷۵۳۵۱۷:۰۹:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سلام تعرفه ها به صرفه هست. و سرعت و قیمت فیکس شده و رقابت بین شرکت ها بر اساس ترافیک هست. تا چند سال پیش هر چی وزارت ارتباطات به شرکت ها در پهنای باند تخفیف میداد، هیچ تخفیفی برای مشتری ها اعمال نمیشد. تنها راهش همین بود که وزیر انجام داد. کسانی مشکل دارند که شب ها مثلا 300 یا 400 بلکه بیشتر در ماه دانلود میکردند و عملا از ترافیک بقیه که کم مصرف یا متوسط بودند میرفت.
همدان۱۵۷۷۱۵۲۰:۲۱:۲۳ ۱۳۹۶/۹/۱۲
واقعا فکر کردین با یه مشت مردم بی سواد روبرو هستید؟؟ من هر جوری حساب کردم اینترنت حجمی به صرفه تر از این چیزیه که شخص وزیر توضیح دادنش ..خب مسلما وقتی با شیوع اینترنت حجمی و شرکت های خصوصی که بهتر از مخابرات کار می کردند و خدمات واقعی تری به مردم می دادند مخابرات ضرر می کرد
ناشناس۱۵۷۷۵۱۲۱:۲۵:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱۲
سرعت بالا برای دانلود بیشتر هستش.. اگه قراره تایک حد محدود دانلود کنیم سرعت بالا به چه دردی میخوره ؟؟ بابا دست از سرمون بردارین زندگی مونو کنیم
مرتضی۱۵۷۸۴۹۰۰:۲۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱۳
بیچاره مردم که حتی دولتشون هم ارشون بهره برداری میکنه
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 3. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 4. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 5. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 6. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 7. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 8. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 9. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 10. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 11. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 12. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 13. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 14. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 15. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 16. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 17. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 18. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 19. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 20. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 21. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 22. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 23. جنایت در کمپ ترک اعتیاد به خاطر خوراکی

 24. جزئیات هک ۱۲۰ سایت ایرانی

 25. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 24. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های هفته

 1. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 2. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 3. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 4. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 5. جزئیات هک ۱۲۰ سایت ایرانی

 6. رجیستری اثر کرد/ رشد ۹۵ درصدی واردات رسمی موبایل

 7. ارائه گزارش تدوین قوانین فضای مجازی به مراجع عظام تقلید

 8. سیم کارت عصر اینترنت اشیا هم از راه رسید

 9. موقعیت یاب بومی جایگزین «جی پی اس» طراحی شد

 10. حمله هکرها به ۱۴۰ سایت داخلی

 11. ماجرای حراج شماره تلفن برخی مشترکان موبایل

 12. تصاویر لورفته از سامسونگ گلکسی اس ۹ و ۹ پلاس ساعاتی قبل از رونمایی

 13. لباس‌های فضانوردی جدید ناسا، مجهز به توالت اورژانسی +عکس

 14. دوربین ۳گانه هواوی پی ۲۰، یک افسانه یا یک واقعیت پنهان؟

 15. بازوی رباتیک جالبی که شکل‌ها را سریع‌ ترسیم میکند

 16. اسنپ چت چالش جدید جراحان پلاستیک

 17. دستور آذری جهرمی برای توقف نقض حریم خصوصی کاربران

 18. دستیار صوتی گوگل از ۳۰ زبان پشتیبانی خواهد کرد

 19. در کنفرانس جهانی موبایل ۲۰۱۸ در بارسلونا کدام گوشی‌ها رونمایی می‌شوند؟

 20. توصیه های مجدد رگولاتوری به خریداران گوشی

 21. خوب و بد وای‌فای رایگان!

 22. خوب و بد وای‌فای رایگان!

 23. توصیه های مجدد رگولاتوری به خریداران گوشی

 24. همراه اول به کمپین وزیر ارتباطات پیوست

 25. کاپشنی که خودش را گرم می‌کند

آخرین عناوین