قاصدک24

مردی که ۹ عزیزش را دفن کرد +عکس

گروه اجتماعی الف،   3960910162 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
مردی که ۹ عزیزش را دفن کرد +عکس

«تا ساعت یک نصفه شب طول کشید، می‌لرزیدیم، از سرما از بی‌پناهی از بی کسی، هیچ کسی نیومد برای کمک خودمون بودیم؛ تنها بودیم.» مرد سیاه پوشیده اصراری ندارد که هق هق گریه‌هایش را بین حرف‌هایش وقتی آن شب را بخاطر می‌آورد پنهان کند...

 
مصیبت زلزله مردی که ۹ عزیزش را دفن کرد +عکس
در روستای بزمیرآباد یک خانه فروریخته است که بیشتر از دیگر ویرانه‌ها جلب توجه می‌کند، پارچه سیاهی که به یک دیوار نصب شده که روی آن به ترتیب نام کشته‌شدگان نوشته شده است؛ ۹ نفر که توسط خانواده خود از آوار بیرون کشیده شده‌اند؛ یا همان لحظه از دنیا رفتند و یا به بیمارستان رسیده‌اند؛ اما بدلیل اینکه تنها بیمارستان سرپل‌ذهاب در زلزله ویران شد، بدون مداوا چشم از دنیایی بستند که کمترین حقشان را به آنها نداد؛ «سازه‌های محکم برای مراکز درمانی.»


در رفت‌و‌آمد آدم‌های متفاوت بین چادرهای کوچک و بزرگ که در لهجه و حتی پوشش هیچ شباهتی بهم ندارند، در همهمه و شلوغی هلال‌احمری‌ها و مددکاران که دست در دست هم بین بچه‌ها آواز عمو زنجیر باف می‌خوانند و یا درست در چند قدمی دستانِ مردانی که با قدرت گره چادرهای محل اسکان مردم را سفت می‌کنند و لحظه‌ای آن لبخند غم‌انگیز از صورت زمخت آنها دور نمی‌شود؛ بین همه کمک‌های مردمی و دست‌هایی که به سمت آنها برای التیام دراز شده است؛ اما زخم‌هایی هست که تازه مجال سرباز کردن پیدا می‌کنند.

 

اشک‌هایی تلمبار شده روی قلب زنان و مردان و از همه مهمتر بیقراری کودکانی که در بین سرمای سخت و بی‌خانمان شدن تنها مجال گریستن دارند؛ طولانی، بی‌وقفه و سخت. در این بین شاید آسانترین کار تشخیص آنهایی است که بعد از دقایق سخت و طولانی بین حجم آوارها و سرمای آن شب، برای زندگی نفس نفس زدند؛ بعد از سرمای آن شب پس از تحمل وحشت مرگ و بیم و امید نجات از آوار آنها از چند فرسخی هم قابل تشخیص هستند؛ آرام و در سکوتی طولانی.


یادآوری عزیزان از دست‌ رفته‌ از هر پس لرزه‌ای شدیدتر است 
"9 نفر" را که می‌گوید، رد اشک روی صورت خاک گرفته‌اش عمیق‌تر می‌شود؛ اما وقتی به اسم یک زن می‌رسد، شانه‌های پهنش تکان می‌خورد و لرزش شانه‌ها تمام نمی‌شود، یک منطقه از بیخ و بن لرزیده است، یک منطقه همچنان تکان می‌خورد، یادآوری از هر پس لرزه‌ای شدیدتر است؛ وقتی مردم از آن شب حرف می‌زنند، تمام کرمانشاه تکان می‌خورد.


در روستای بزمیرآباد یک خانه فروریخته است که بیشتر از دیگر ویرانه‌ها جلب توجه می‌کند، پارچه سیاهی که به یک دیوار نصب شده که روی آن به ترتیب نام کشته‌شدگان نوشته شده است؛ 9 نفر که توسط خانواده خود از آوار بیرون کشیده شده‌اند؛ یا همان لحظه از دنیا رفتند و یا به بیمارستان رسیده‌اند؛ اما بدلیل اینکه تنها بیمارستان سرپلذهاب در زلزله ویران شد، بدون مداوا چشم از دنیایی بستند که کمترین حقشان را به آنها نداد؛ سازه‌های محکم برای مراکز درمانی.
 
در کنار خانه‌ای که ویران شد، درست در کنار جایی که عزیزان خود را بیرون کشیده‌اند، صندلی چیده‌اند، برای مراسم عزای عزیزانشان، کمی آن طرف‌تر نیز چادرهایی برپا کرده‌اند برای یک زندگی موقت؛ در همان چادر عزاداری می‌کنند، غذا می‌خورند، از مردمی که برای تسلیت می‌آیند؛ پذیرایی می‌کنند و شب‌ها نیز از سرمای استخوان سوز به آن پناه می‌برند، اما ویرانه‌ای که عزیزانشان را از آنها گرفته است، درست جلوی چشم آنها قرار دارد؛ یادآوری آن شب که منطقه لرزید، که بچه‌ای درون شکم یکی از آن 9 نفر هم لرزید، آنقدر لرزید تا مرد.
 
اگر کمک زودتر می‌رسید...
«تا ساعت یک نصفه شب طول کشید، می‌لرزیدیم، از سرما از بی‌پناهی از بی کسی، هیچ کسی نیومد برای کمک خودمون بودیم؛ تنها بودیم.» مرد سیاه پوشیده است ته ریش سفیدی دارد که کمی سنش را بیشتر نشان می‌دهد، اما صاف نمی ایستد، اصراری هم ندارد که هق هق گریه‌هایش را بین حرف‌هایش وقتی آن شب را بخاطر می‌آورد پنهان کند، مرد می‌تواند ساعت‌ها راجع به آن شب حرف بزند؛ درست برخلاف مرد دیگری که با دستانی زخمی روی یکی از صندلی‌ها نشسته است و هر وقت کسی می‌آید از جای خود بلند می‌شود، اما سرش را بالا نمی‌آورد فقط با همان حالت به گفتن یک ممنون بسنده می‌کند.

 

"اگر کمک زودتر می‌رسید" جمله‌ای است که تکرار می‌شود از سرپلذهاب تا روستاها هر جا که باشی این جمله را می‌شنوی و بعد یا شانه‌ای می لرزد یا صورتی خیس می‌شود. مرد با ته ریش سفید به دستانش زل می‌زند و می‌گوید:«با همین دستا آوردمشون بیرون با همین دستا بردمش بیمارستان با همین دستام خاکو ریختم روشون.»

 


فقط 3 نفر از خانواده 12 نفره نجات پیدا کردند
از خانه‌ای که 12 نفر در آن زندگی می‌کردند سه نفر نجات پیدا کرده‌اند؛ زنش هم زخمی شده است، آن شب زیر آوار دست و پایش شکست و از دو چشم ضربه خورده است. «زنم الان در بیمارستان امام رضا کرمانشاه بستری شده، هنوز هیچ عملی برای چشماش انجام ندادن میگن باید ببرنش تهران. من کارگرم  از اون شب زنم رو ندیدم، اینجا درگیر دفن بقیه عزیزام بودم، اونارو از زیر آوار آوردم بیرون، اما بیشترشون همونجا تموم کردن، برادرزاده‌م رو به بیمارستان رسوندم، بیمارستان شهدا خراب شده بود، ارتش خودش رو سریع رسونده بود، اما تجهیزات کاملی نداشتن، تعداد زخمی‌ها بالا بود، ارتش دست تنها بود، بعد از نیم ساعت برادرزاده‌م فوت کرد و نتونستن هیچ کاری براش انجام بدن.»
 
بعد انگار که می‌خواهد از موضوعی فرار کند، سریع بحث را به وضعیت زنش می‌کشاند و می‌گوید؛ «زنم رو با یک مینی‌بوس به کرمانشاه فرستادم، حتی کسی رو باهاش نتونستن بفرستم، با همون وضعیت رفت، من هنوز ندیدمش تلفنی حالش رو می‌پرسم.»
 

بیمارستان ویرانه‌ای که جان‌ها گرفت
زنی به آوارها اشاره می‌کند، در دوطرف صورتش بیشتر از رد اشک، زخم‌هایی جلب توجه می‌کند؛ مثل رد ناخن، عمیق و خون آلود. «دو تا بچه زیر این آوار مردن، یکیشون تو شکم مادرش مرد؛ امروز باید به دنیا میومد، بیست و هشتم موعد فارغ شدنش بود.» زمین زیر پای ما می‌لرزد، چندمین پس لرزه؟ هیچ کس محاسبه نکرده است؛ وقتی تعداد بالا می‌رود، رقم هم نامشخص می‌شود درست مثل تعداد کشته‌شده‌ها. «پس لرزه‌ها اینجا خیلی زیاده، ماشین از کنارمون رد میشه می‌ترسیم، خیلی وحشتناکه، تو بیمارستان سرپلذهاب رو دیدی؟ اگر خراب نشده بود، اون بچه امروز به دنیا میومد، کی میدونه، کی میدونه اگر خراب نمی‌شد؛ چند تا آدم زنده می‌موندن.»
 
این را می‌گوید و به سمت زن‌هایی می‌رود که ناخن بر صورت می‌کشند و آوایی مثل هو را پشت هم تکرار می‌کنند؛ زن‌ها به ترتیب او را در آغوش می‌کشند و بعد برای ادامه عزاداری به داخل چادر می‌روند.
 
مرد پشت سر زن‌ها به داخل چادر می‌رود و با یک قاب عکس باز می‌گردد. «دو روز بعد برای امداد رسیدن، اصلا انگار ما اینجا وجود نداشتیم، خانواده‌ام مردن، دیگه خسارت می‌خوام چیکار؟ هرچی زندگی بود خراب شد.» مرد دستش را به قاب عکس می‌کشد و بعد قاب عکس را به دستان دخترکی می‌دهد که از همان ابتدا در گوشه‌ای ایستاده است، دخترک گریه نمی‌کند، اما وقتی حرف می‌زند صدایش می‌لرزد. «این سه چادر را به ما داده‌اند، اما زمستان چطور باید در این چادرها زندگی کنیم؟ شبا تو این چادرها دوازده نفر می‌خوابن؛ اصلا جا برای خواب نیست؛ اینجا سرمای وحشتناکی داره، اینجا یک متر برف میاد، مسیر جاده‌ها یک هفته قطع می‌شه، یخبندان می‌شه، غذایی که مردم برامون آوردن رو ذخیره کردیم.» و در ادامه با انتقاد از دولت می‌گوید؛ «فقط مردم میان کمک می‌کنن و میرن.»


همه عزیزان از دست رفته در یک قاب عکس
مرد ساکت با دستان زخمی که فقط برای تشکر از مهمان‌ها از جای خود بلند می‌شد؛ حالا به سمت ما قدم برمی‌دارد، به دستان دخترک زل می‌زند، قاب عکس در دستان دخترک می‌لرزد. در قاب عکس چهره هشت نفر به چشم می‌خورد، در این ویرانه ها یک نفر مجال زندگی در این دنیا را پیدا نکرده است؛ قاب عکس همچنان در دستان دخترک تکان می‌خورد؛ مرد به دست‌هایش نگاه می‌کند، به زخم‌هایی که هرچه عمیق تر شد، زنش را زنده نکرد، به خاک‌هایی که هرچه کنار زده شد تا سریعتر او را بیرون بکشد، فایده‌ای نداشت؛ اما درست بخاطر می‌آورد که وقتی دستش به بدن زن خورد هنوز داغ بود، هنوز نبض داشت، با وجود اینکه زلزله به بی‌رحم ترین شکل بر سر عزیزانش آوار شده بود؛ اما همچنان محکم و سخت بود.
 
مرد همانطور به قاب عکس زل‌زده است، صدای گریه یکی از نوزادان روستا قطع نمی‌شود، سرما امان همه را بریده است؛ بخصوص بچه‌ها، اما چیزی از آن شب در دل مردم روستا سنگینی می‌کند که وقتی از آن حرف می‌زنند؛ صدای شیون و فریاد بلند می‌شود: «بچه تو شکم مادرش تکون میخورد؛ بچه‌ زنده بود، خفه شد؛ اونقدر تکون خورد تا مرد.»

 منبع: ایلنا

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۶۲۷۳۱۰:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۹/۱۱
هموطن تسليت از اينهمه گرفتاري‌ات ما هم شرمنده‌ايم بجاي صاحب منصبان!
ناشناس۱۵۶۳۴۷۱۳:۰۶:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۱۱
اشک چشمامو گرفته و کاری ازم ساخته نیست...........لعنت به این زندگی
ناشناس۱۵۶۵۸۳۱۶:۲۸:۳۰ ۱۳۹۶/۹/۱۱
خیلی هم کاری از دستمان ساخته است. همه ما باید مجازاات عاملان این بیمارستان را چه پیمانکار و چه مشاور و غیره رو مطالبه کنیم. قوه قضاییه و مدعی العموم اینجور مواقع کجا هستند؟ اینجور مواقع کی باید قصاص این قتل ها و مجازات عاملین اش رو پیگیری و مطالبه کند؟
ناشناس۱۵۶۴۰۶۱۴:۰۶:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۱۱
آیا کسانی که بنحوی عملکردشان باعث شده این هم وطنها به رحمت خدا بروند ذره ای عذاب وجدان دارند؟ از مسئولان ساخت و ساز بگیر تا امداد و نجات و ...
ناشناس۱۵۶۴۵۵۱۴:۴۵:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۱۱
واقعا متسفم و به عینه دیدم که یکی از دوستانم در بم ۴۰ نفر از بستگانش را شخصا دفن کرد و در سن سی سالگی سکته کرد و خوشبختانه زنده موند.
ناشناس۱۵۶۴۸۳۱۵:۱۲:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۱۱
خدددددددددددددددددددددددددددددداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا خیلی سخته. همه شون را بیامرز و به این مرد صبر بده.
زارع۱۵۶۶۴۰۱۷:۳۷:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱۱
جای تاسف داریم برای خودمان
M۱۵۶۷۸۷۲۰:۳۲:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱۱
اي دنيا سيرم ازت زندگي مفت گروني

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. حاجی بابایی: بودجه ۹۷ یارانه بگیران را قلع و قمع و فقرا را نابود می‎کند

 3. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 4. براي پشيماني کمی زود نيست؟

 5. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 6. نباید در تسویه با سپرده گذاران موسسات مالی–اعتباری نوع تازه ای از کلاهبرداری شکل بگیرد

 7. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 8. حقه عجیب روس‌ها در اصفهان!

 9. سی‌ان‌بی‌سی: بیت کوین؛ سرمایه گذاران را ثروتمند کرده است

 10. جنایت در آشپزخانه

 11. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 12. بهترین شیوه جلوگیری از سرقت کیف  

 13. ناگفته های مدیر تلگرام پس از مهاجرت به دبی

 14. دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی درمان کنید + اینفوگرافی

 15. درگذشت پیرترین نقاره‌زن حرم امام رضا (ع)

 16. آخرین خبرها از ساخت سریال «فوق لیسانسه‌ها»

 17. گزارش رسانه غربی درباره میزان لابی «منافقین» در آمریکا علیه ایران

 18. محسن هاشمی: 700 مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند؛ زلزله که جای خود دارد

 19. عادل الجبیر: ترامپ هنوز به راه‌حل دو کشوری متعهد است/ هیچ فشاری بر عباس نیاورده‌ایم

 20. ماجرای دعوای مهران مدیری با تلویزیون  

 21. خودکشی نماینده کنگره آمریکا در پی رسوایی جنسی

 22. دستگیری ۲۷۵ قاچاقچی در پاتک پلیس پایتخت

 23. خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها

 24. موگرینی اروپا را افشا کرد

 25. موسوی: نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید اصلاح شود/حاجی بابایی: لایحه بودجه ۹۷ سبب نابودی فقیر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 3. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 4. هر همایش حسام‌الدین آشنا ۱۱۳ میلیون تومان خرج دارد

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. رازی که موگرینی فاش کرد/ جمله‌ای که به درخواست ایران در برجام آمد+ توضیح عراقچی

 7. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 8. عذرخواهی علی کریمی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات   

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 10. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 11. ناگفته های زندگی قاتل ستایش/ او در 14 سالگی با یک زن رابطه جنسی کامل داشته است

 12. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 13. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 14. دولت به جای درخواست کمک هزینه های جاری خود در بودجه ۹۷ را کاهش دهد/ بودجه برخی طرح‌ها کورکورانه زیاد شد

 15. ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

 16. ماجرای حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر از ثروتمندان به نفع کمیته امداد

 17. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 18. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 19. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 20. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 21. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 22. رونمایی از چند پرونده جدید قاچاق و پشت پرده قاچاق خودروهای لوکس/ واردات 600 خودرو پورشه و بنز به نام "مریم دو سر دهلیز"/ تبانی سازمان یافته سلطان قاچاق تجهیزات پزشکی

 23. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 24. ترافیک سنگین جاده چالوس؛ روزگاری که حتی پیکان خلق نشده بود!  

 25. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 15. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 16. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 17. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 18. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 19. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 20. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 21. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های امروز

 1. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 2. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 3. محسن هاشمی: 700 مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند؛ زلزله که جای خود دارد

 4. تهران زلزله بیاید،جهان را باید به کمک بطلبیم

 5. جنتی: علمایی که می‎گویند برای موسیقی از مشهد بروید، چطور می‎خواهند جوانان را جذب کنند

 6. نامه جمعی از نمایندگان اصولگرای مجلس به رئیس قوه قضا

 7. درویش: متاسفم کسی بر صدر پردیسان نشسته که حفظ یوز را موضوع جزیی می‌داند

 8. پدر‌ پنج‌قلوهای دماوندی: مجبور شوم چادر می‌زنم

 9. بیش از 980 هزار دختر در تجرد قطعی هستند

 10. آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

 11. شاید این آخرین مکالمه شما باشد/ خطر را جدی بگیرید

 12. واکنش وزیر بهداشت درباره تخریب بیمارستان اسلام آباد غرب: دستگاه قضایی رحم نکند

 13. کشف بیش از یک تن موادمخدر در درگیری با قاچاقچیان مسلح

 14. بودجه‌ حوزه اجتماعی مبتنی بر واقعیت نیست

 15. لحظه پیدا شدن آخرین مفقودی حادثه اشترانکوه

 16. تولید مخدرهای جدید در کشور

 17. هوای تهران ناسالم بازهم برای گروه های حساس

 18. تامین 10 هزار کانکس/ خروج حدود 18 هزار مصدوم از زیر آوار زلزله کرمانشاه

 19. توقیف پژو 405 با 27 میلیون تومان خلافی

 20. نگرانی نجفی از تامین 79 درصد بودجه امسال شهرداری از محل درآمدهای ناپایدار

 21. جسد آخرین کوهنورد مفقودشده مشهدی در اشترانکوه پیدا شد

 22. اجرای پایلوت برنامه پیشگیری از خودکشی در ۴ استان

 23. انجام طلاق صوری برای اخذ مستمری از کمیته امداد

 24. ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ مناطق بارشی

 25. 5 مشکل پروژه‌های عمرانی تهران

پربحث‌های دیروز

 1. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 2. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 3. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 4. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 5. نگرانی کواکبیان از زلزله تهران: اگر زلزله بیاید کمترین آمار جانباختگان 4 میلیون خواهد بود

 6. روایت تکان دهنده اسارت ۴۱۰ روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

 7. آزادی تمام متهمان پرونده ثامن‌الحجج با وثیقه

 8. استاندار تهران:یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده ساکن هستند

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است/دولت به تعهدات خود عمل نکرد

 10. 108 پله با خوشحالی فاصله داریم!/ نقش وارونگی ارزشها و کیفیت زندگی در شادی

 11. در عزای «شادی»

 12. عباس جدیدی: شاید دوباره به سیاست بازگردم

 13. عکس / اینجا برلین نیست، تهران است!

 14. تکمیل 2700 واحد مسکن موقت در مناطق زلزله زده کرمانشاه

 15. قدیمی‌ترین نقاره‌زن حرم مطهر رضوی درگذشت  

 16. اظهارات بطحایی درباره دلیل تصادف اتوبوس راهیان نور و حذف کنکور

 17. آیا زلزله قابل پیش بینی است؟

 18. حكم جالب دادگاه برای یک خبرنگار خراسانی

 19. ورود سازمان بازرسی به نحوه هزینه‌کرد بودجه شهرداری تهران

 20. ۱۰ موسسه ایرانی در فهرست سبزترین‌های جهان

 21. کاهش 16 درصدی حجم روان‌آب‌های کشور در سال آبی جدید

 22. درخشش کودکان ایرانی در مسابقات جهانی ریاضی مالزی

 23. راه‌های مناطق زلزله‌زده کرمان باز است/ اعلام محدودیت‌های ترافیکی جاده‌ها در آخر هفته

 24. عذر‌خواهی نجفی از اعضای شورا شهر تهران در پی تنش در جلسه

 25. اینفوگرافیک / نسبت اجاره نشینی در ایران

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 3. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 4. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 5. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

 6. فراموشی دختران سوخته شین‌آباد/ گوشت اضافه، عمل جراحی و دیه ای که پرداخت نمی شود

 7. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 8. یک ماه از زلزله کرمانشاه گذشت؛ دمای هوا زیر صفر رفت و مسئولان آرام آرام وعده های خود را فراموش می کنند

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 10. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 11. روایت یکی از نجات‌یافتگان ارتفاعات لرستان از ۲۲ ساعت سرمای کشنده

 12. توضیح آموزش و پرورش درباره یک عکس

 13. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 14. مگر هنوز جنگ است؟

 15. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 16. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 17. واکنش سازمان میراث فرهنگی به افزایش 3 برابری عوارض خروج از کشور

 18. پیس‌بینی زلزله 6.9 تا 7 ریشتر در تهران با 250 هزار کشته

 19. فروش کانکس 16 میلیونی به قیمت 26 میلیون به زلزله زدگان

 20. نگرانی کواکبیان از زلزله تهران: اگر زلزله بیاید کمترین آمار جانباختگان 4 میلیون خواهد بود

 21. روایت تکان دهنده اسارت ۴۱۰ روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

 22. در کدام کشورها مردم بعد ۶۵سالگی هم کار می کنند؟

 23. ما را باید بدون گفت‌وگو به بهشت ببرند+عکس

 24. کابوس باران و برف و رؤیای کانکس در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه

 25. آزادی تمام متهمان پرونده ثامن‌الحجج با وثیقه

آخرین عناوین