هتل بین المللی

بازار ایران را به فرانسه ندهید

علی اصغر خدارحمی، گروه تعاملی الف،   3960904024 ۲۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
بازار ایران را به فرانسه ندهید

فرانسه که از دیر باز از شرکای تجاری ایران بوده و بخشی از بازار ایران به صورت سنتی در اختیار آن کشور بوده و متأسفانه در حال حاضر نیز هست، صادراتش به کشورمان حتی صادرات قطعات خودرو را در زمان تحریم ایران در راستای همسویی با سیاست های تحریم، کاهش و در مقطعی نیز قطع کرد.

این کشور در طول مذاکرات هسته ای در گروه 1+5 نیز نقش پلیس بد را ایفا می کرد اما بعد از برجام با کمال تأسف، مجددا بدون هیچگونه دغدغه ای بازار مصرف ایران و تا حدودی بازار منطقه را از طریق کشورمان در اختیار گرفت و بدتر از آن بخش زیادی از بازار کالاهای مصرفی ایران، بدون کمترین تلاشی از طرف آن کشور و درست برخلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی در اختیار فرانسه قرار گرفت.

کشور فرانسه که با روی کار آمدن دولت جدید مکرون، با حربه دفاع از برجام و همسو با آمریکا و کشورهای اتحادیه عرب، سیاست های ایران را باعث ناامنی منطقه می داند و دنبال برجام موشکی است، درست برخلاف کشورهای انگلستان، آلمان، ایتالیا، چین و روسیه و بدون هیچ توجهی به این کشورها، سیاست های مستبدانه خود را همانند زمان مذاکرات هسته ای دنبال می کند.

اگر در کشورمان اقتصاد و سیاست خارجی را لازم و ملزوم یکدیگر می دانستیم حاضر نبودیم بازار 80 میلیون نفری داخلی و 400 میلیون نفری منطقه ای خودمان را دو دستی تقدیم این کشور کنیم. لااقل جا داشت در یک رقابت برابر، فرانسه فاتح بازار ایران می شد.

و ای کاش اگر بازار ایران تقدیم فرانسه می شد حداقل در راستای واردات کالاهای سرمایه ای بود نه واردات کالاهای مصرفی از جمله: شیرینی، سرکه، شکلات، واکس، لوازم آرایش، صابون حمام و دستشویی، فرآورده های غذایی برای سگ و گربه، شانه، وان و دوش حمام که بهترینشان در کشورمان تولید می شود.

حالا باید پرسید، آن غیرت و عرق ملی ما کجا رفته است؟ دولت با این گونه سیاست ها می خواهد به صنایع داخلی رونق بخشد؟ آیا باید بپذیریم کسانی که مجوز واردات این گونه کالاها را صادر می کنند با در نظر گرفتن منافع ملی این گونه تصمیم گیری می کنند؟

و آخر این که دولت باید اجازه دهد نیروهای غیر بازنشسته وارد فضای مدیریتی کشور، حداقل در لایه های میانی گردند تا این بتکده های مملو از بت های سنت گرایی در وزارتخانه ها را خراب کنند و مسیری جدید برای بازرگانی کشور آن هم در راستای واقعیت های ملموس حاکم بر توانمندی های جامعه ترسیم نمایند.

عضویت در کانال تلگرام الف

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

نوید۱۵۰۶۳۹۰۸:۳۳:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۴
که بهترینشان در کشورمان تولید می شود
ناشناس۱۵۰۶۴۳۰۸:۴۲:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۴
شما دعا کن این دولت ایران رو تقدیم فرانسه نکنه بازار ایران پیشکش. وقتی اطلاعات محرمانه چاههای نفت رو به شرکت توتال میدن دیگه نباید انتظار داشت این دولت به فکر ایران باشه.
محمد قاسمی۱۵۰۶۶۶۰۹:۱۷:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۴
آقا شما خودتو بذار جای فرانسه وقتی دو سال و قبل از اون ده سال جلوی ایران بایستی و بعد دو دستی و با تعظیم بازار رو تقدیمت کنن بهت مزه نمیکنه ؟ کاش سیاست خارجی رو از اردوغان یاد می گرفتیم. چقدر خوب همه طرفها رو می دوشه سیاست خارجی بدون تهدید و اخم همین وضع فعلی رو برامون درست میکنه
ناشناس۱۵۰۶۶۷۰۹:۲۰:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۴
سلام من با نظر نویسنده موافقم فقط باید عنوان مقاله را به "بازار ایران را از چنگ فرانسویها آزاد کنید" تغییر دهید چون بازار ایران مخصوصا بازار خودرو سالهاست در دستان فرانسویهایی است که هر بار آمریکا خواسته به ایران پشت کرده است.
ناشناس۱۵۰۶۷۶۰۹:۴۲:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۴
واقعاً توی صنعت خودروسازی شریکی بهتر از پژو و رنو نیست؟؟؟؟
الف ر۱۵۱۰۹۸۱۹:۱۳:۰۶ ۱۳۹۶/۹/۴
چرا؟! رفقا شرقي هستند
ناشناس۱۵۰۶۹۱۱۰:۰۲:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۴
به هر حال افراد وزارتخانه ها هم باید خرج زن و بچه را بدهند و پورسانت و حق دلالی فرانسوی ها شاید چاره ای برایشان باشد.
ناشناس۱۵۰۷۰۶۱۰:۲۶:۱۷ ۱۳۹۶/۹/۴
میخواهیم بدهیم دست شما ؟؟؟ یا چین ؟
ناشناس۱۵۱۴۱۱۰۷:۴۴:۱۴ ۱۳۹۶/۹/۵
وطن فروشان کم کم مشخص می شوند.
ناشناس۱۵۲۲۷۲۰۵:۰۹:۲۶ ۱۳۹۶/۹/۶
شما تشخیص کی وطن دوسته کی وطن فروش حتما نگهبان ....هم شما هستی
ناشناس۱۵۰۷۱۳۱۰:۳۷:۲۱ ۱۳۹۶/۹/۴
شما کالای فرانسوی نخر البته به فرانسه هم سفر نکن
ناشناس۱۵۰۷۲۳۱۰:۵۷:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۴
لطفاً بفرمائید بازارمان (یا بهتر بگویم نیازهای صنعتی و تکنولوژیکی‌مان) را از یک کشور اروپایی تامین نکنیم پس از چه کشوری تامین کنیم؟ شعار و شعارزدگی آفت همیشگی ایرانیان!!
ناشناس۱۵۰۸۳۴۱۳:۰۹:۴۹ ۱۳۹۶/۹/۴
بازم فرانسه بهتر از چینه
ناشناس٢۱۵۰۸۷۲۱۳:۵۴:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۴
زياد دنبال كولي دادن ياندادن به فرانسويها نباشيد،مهم اينه كه توتقسيم منافع حاصل از كشورما براي تصميم" گيرندگان جهاني" ، سهم عمده درآمد از صنعت اتومبيل به فرانسه داده شده و
ناشناس۱۵۰۸۷۶۱۴:۰۰:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۴
ملت ایران متخصص در همه امور هستند. راست برید می گویند چرا راست رفتید، چپ برید می گوین چرا چپ!
ناشناس۱۵۰۹۲۷۱۴:۵۶:۴۷ ۱۳۹۶/۹/۴
یه روز ترامپ ایستاد پشت تریبون وبدترین توهینها رو به سعودیها کرد ! الان تا کمر جلوشون خم میشه همین فرانسه وقتی برای مذاکره در مورد برگرداندن حریری رفت عربستان با توپ پر رفت اما اونجا هم صدا با اونا شد ! چرا ؟ !! چون سعودیها به جای این که فوری به غرور کاذبشون بر بخوره با عقل وسیاست دشمن رو می کشن تو آغوش خودشونو و به یک مدافع وهمراه تبدیلشون می کنن ! اما وای که عجب قدرت دافعه ای داریم ما !
اسماعيل۱۵۰۹۹۷۱۶:۲۱:۱۶ ۱۳۹۶/۹/۴
شعار شعار شعار عزيز نويسنده،كشور ما از لحاظ تكنولوژيك احتياج به شركاي غربي دارد.هيچ كشوري هم حاضر به كار و سرمايه گذاري در ايران نيست.به نظر شما دولت چه راه چاره ي ديگري دارد؟ اينجا كشورهاي عربي نيست كه شركت هاي غربي بر سر بازارش رقابت كنند. پاراگراف اخرتون هم كه ديگه واويلا. يا شما ايران زندگي نميكني يا ما نميفهميم تو اين كشور چه خبره.
ناشناس۱۵۱۰۴۰۱۷:۲۶:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۴
بهتر است مقامات مذاکره کننده را مجبور کنند توضیح دهند چرا از بین چند کشور تولید کننده خودرود فقط دنبال فرانسه رفته اند. شاید بتوانند توضیح موجهی ارایه کنند.
ناشناس۱۵۱۰۸۸۱۸:۵۰:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۴
اون بازنشسته ها رو خوب آمدید در ایران خودرو دیزل یکی از مدیریتها بیست سال پیش بازنشسته شده اما ول کن منصب نیست
ناشناس۱۵۱۱۸۹۲۰:۴۹:۳۹ ۱۳۹۶/۹/۴
نویسنده دلش خوشه آخه اگه فرانسه ریسک کرده و تو این آشفته بازار ایران اینجا سر مایه گذاری کرده جای شکرش باقیه .
ناشناس۱۵۱۲۲۰۲۱:۱۸:۲۰ ۱۳۹۶/۹/۴
خوب معلومه! یه عده "خوب ژن" از تجارت با فرانسه سود میبرن. والا ما محصولات و خودروهای آلمانی رو ترجیح میدیم!
ناشناس۱۵۱۳۴۴۰۰:۲۴:۴۶ ۱۳۹۶/۹/۵
شما بله آلمانی رو ترجیح میدید اما آلمانا ما رو ترجیح نمیدن مشکل اینه !
ناشناس۱۵۱۳۲۰۲۳:۴۳:۱۱ ۱۳۹۶/۹/۴
برادران نگران مثل اینکه باور ندارید که بازرگانی کشور در دست بخش خصوصی است این بازرگانان هستند که بنا بر تشخیص خود دست به واردات کالا میزنند دولت هر ساله مقررات و تعرفه ها را وضع میکند .
حسین سلمانی۱۵۱۳۲۲۲۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۴
چرا قانون گذاران ما به این مسایل اشنا نیستند وبه نحوی فقط دولت دراین گونه مسایل حق تصمیم داشته باشد مجلس باید به طور قوی مسایل رو کارشناسی بعد به قانون تبدیل کنه نه قانون های بدون کارشناسی برای دست و پا مردم رو ببنده تصویب کنه عالی من با نظراتتون موافقم
ناشناس۱۵۱۴۱۸۰۷:۵۰:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۵
اگه المان هم جزو 5+1 بوده که بود و اگه اقایان برجامی معتقدند اروپاییان خوبن امریکا بد خوب ماشین های المانی وارد کنن. هند چندین سال قبل ماشین 206 فرانسه رو پس فرستاد هندی که امتیازی نداده بود اونوقت اقایان اینهمه امتیاز نقد در برجام دادن که ماشینهای در انبار مانده فرانسه رو بخرن. واقعا چه تدبیری؟ راستی خود اقای رییس جمهور سوار کدوم ماشین میشه رنو؟
ناشناس۱۵۱۴۵۷۰۸:۵۰:۰۹ ۱۳۹۶/۹/۵
یه جوری میگی انگار ما 100 تا آپشن دیگه غیر از فرانسه داریم. فرانسه نباشه میمونه عراق افغانستان چین، روسیه هم که بگیر نگیر داره حالا خودت جای دولت کدوم رو انتخاب می کنی؟
علی۱۵۱۷۰۵۱۴:۳۶:۴۱ ۱۳۹۶/۹/۵
با سلام فارغ از مسائل سیاسی، اینجانب بیش از 30 سال در صنعت هوایی خدمت کردم و موضوع خباثت فرانسویها را در سالهای 83 و بعد از آن دیدم. شرکت فرانسوی متعهد بود که پس از نصب رادارهای فرودگاهی و راههای هوایی، در کنار متخصصین ایرانی، اشکالات اتوماسیون رادار را رفع و قطعات یدکی را تامین نماید اما براحتی ایران را ترک کردند و حتی پاسخ ایمیل مارا نمیدادند، شرکت فرانسوی حتی یک رادار دیگر فرودگاهی را که به شرکت فرودگاههای ایران فروخته و بخشی از پول آن را گرفته بود، به شرکت فرودگاهها تحویل ندادند. امادر کمال تعجب و پس از امضای برجام ، با تمام قوا وارد شدند و علیرغم مخالفت شدید کارشناسان و مدیران بخش تخصصی، مدیران ..و ناآگاه شرکت فرودگا هها که سالها از صنعت دور بودند، دوباره بازار را به فرانسویها دادند. شما میتوانید این موضوع را از کارشناسان و متخصصان فعلی شاغل در حوزه عملیاتی شرکت فرودگاهها استعلام نمایید و این یادداشت را به نظرسنجی بگذارید.
ناشناس۱۵۱۷۱۴۱۴:۴۵:۵۷ ۱۳۹۶/۹/۵
دو دستی تقدیم فرانسه و هزاردستی تقدیم چین!!!!!آیا میدانید چرا ندیران و وزیران این همه تمایل دارند تا بازار را تقدیم چین و فرانسه بکنند؟؟؟؟چون به کشور و ملت تعصبی ندارند و فقط تو فکر جیب خودشان هستند از پورسانت و قرارداد
تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 2. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 3. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 4. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 5. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 6. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 7. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 8. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 9. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 10. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 11. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

 12. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 13. هشدار برای تله‌های شبکه‌های اجتماعی

 14. جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال ۹۶

 15. خشکی دریاچه ارومیه دست کم بر زندگی ۵ میلیون نفر اثر می‌گذارد

 16. وزیر خارجه قطر: محاصره ما فایده‌ای ندارد؛ کوتاه نمی‌آییم

 17. بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند

 18. محور هراز از ساعت ۱۴ چهارم فروردین یکطرفه می شود

 19. پرونده واریز سود سهام عدالت در سال ۹۶ بسته نشد

 20. با ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول  

 21. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 22. طلا ارزان شد

 23. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 24. گزارشی از حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

 25. خاطره کارمند بهشت زهرا از بزن بزن بر مزار یک متوفی

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 3. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 4. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 5. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 6. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 7. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 9. تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

 10. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 11. تصاویر/ زندگی اشرافی خانواده سلطنتی سعودی  

 12. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 13. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 14. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 15. انتقاد تهیه‌کننده «لاتاری» از کسانی که تبلیغات فیلمش را نژادپرستانه می‌دانند

 16. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 17. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 18. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 19. نا آرامی در خیابان های فرانسه ۱۶ نفر کشته داد

 20. ثبت نخستین وقف سال ۹۷/ موقوفه ۱۵۰ میلیاردی برای کمک به تحصیل کودکان

 21. محمدرضا عارف به چالش بی زباله پیوست

 22. لشگر تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

 23. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 24. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 25. اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 11. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 12. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 13. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 14. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 15. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 16. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 17. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 18. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 19. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 20. گرانترین عوارضی ایران  

 21. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 22. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 23. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 24. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

آخرین عناوین