هتل بین المللی

دلیل زنگنه برای ارزان فروشی: مشتری نداریم و باید گاز کشور را به خواستگارهای کور و کچل بدهیم

گروه اقتصادی الف،   3960830220 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر نفت در حالی برای توجیه ارزان فروشی به شرکت نروژی، گاز کشور را به دختران بی‌شوهر تشبیه کرده است که نه تنها مصارف دیگر گاز از جمله تزریق به میادین نفتی ارزش افزوده بیشتری دارد؛ بلکه در اوج تحریم، قرارداد صادرات گاز به پاکستان و عراق در قیمتی نزدیک به ترکیه منعقد شده است.

به گزارش فارس، با انتشار خبر عقد قرارداد فروش گاز شیرین پالایشگاه هفتم پارس جنوبی توسط شرکت ملی نفت به یک شرکت نروژی، انتقادهای بسیاری به ویژه نسبت به فرمول قیمت فروش گاز در این قرارداد 20 ساله مطرح شده است. طبق گزارش‌های اخیر فارس در این رابطه، قیمت فروش گاز در این قرارداد بین 7-11 سنت در قیمت‌های نفت 40 تا 60 دلاری است. این ارزان فروشی گاز کشور در حالی اتفاق می‌افتد که طبق گفته وزیر نفت هزینه تولید گاز کشور فارغ از محاسبه ارزش ذاتی گاز 14تا 15 سنت است.

وزارت نفت نه تنها این قرارداد که اولین قراداد LNG کشور است را در سکوت رسانه ای کامل منعقد کرد؛ بلکه علی رغم انتقادهای بسیار از این قرارداد، هیچ واکنش جدی به این موضوع نشان نداد. در حالیکه وزارت نفت در الگوی جدید قرادادهای توسعه بالادستی موسوم به IPC از جمله قراداد توسعه فاز 11 با توتال، منطق‌هایی از جمله عدم توانایی شرکت‌های داخلی برای توسعه میادین و درگیرکردن شرکت‌های بزرگ خارجی به منظور حفظ و تثبیت برجام را به عنوان منطق خود برای شیرین کردن قراردادهای منعقد شده اعلام می کرد، درباره قرارداد فروش گاز اخیر به شرکت نروژی هیچ دفاعی از سمت این وزارت ارائه نشده بود؛ تا اینکه دیروز آقای زنگنه در پاسخ به سوال خبرنگاران، منطق وزارت نفت برای این ارزان فروشی را بیان کرد:

« ولی اگر  بخواهیم به قیمتی که به ترکیه گاز فروختیم در بقیه موارد عمل کنیم باید بنشینیم تا گازمان به فروش برسد. این درست مثل کسی است که چهار دختر داشته و یکی را پسر شاه به عقد خود درآورده، حالا اگر بخواهد برای سه دختر دیگر هم همین اتفاق بیافتد حتما دخترها بی‌شوهر باقی می مانند»

آقای زنگنه طوری صحبت می‌کند که گویا گاز کشور هیچ مصرف دیگری ندارد و وزارت نفت مجبور است گاز را به قیمت ارزان بفروشد یا آن را بسوزاند. این موضوع در حالی بیان می‌شود که اولا تزریق گاز به میادین نفتی کشور در حال حاضر حدود 80 تا 90 میلیون متر مکعب روزانه است که از حکم برنامه ششم حدود 50 میلیون متر مکعب کمتر است. این در حالی است که برخی کارشناسان میزان مورد نیاز تزریق گاز به میادین نفتی را حدود 300 میلیون متر مکعب روزانه برآورد می‌کنند. تزریق گاز به میادین نفتی موجب حفظ فشار میدان نفتی و افزایش برداشت نفت از آن شده و از سوی دیگر گاز تزریق شده در میدان نیز در سال‌های آینده قابل برداشت خواهد بود. بسیاری از گزارش‌های کارشناسی از جمله گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان استفاده بهینه از منابع گازی در ایران نیز تاکید می‌کنند که تزریق گاز به میادین نفتی دارای بیشترین ارزش افزوده برای گاز تولیدی در کشور است.

ثانیا بر خلاف صحبت آقای زنگنه، بررسی دیگر قراردادهای کشور در حوزه صادرات گاز نشان می‌دهد قیمت گاز در منطقه بسیار بالاتر از قیمت فروش گاز به این شرکت نروژی است.

قیمت فروش گاز در قرارداد عراق و پاکستان بسیار نزدیک به قیمت فعلی قرارداد ترکیه هستند. در واقع قیمت ترکیه، قیمت گاز منطقه است و برخلاف نظر آقای زنگنه اصلا قیمت دور از دسترسی نیست.

متاسفانه آقای زنگنه همواره با این استدلال که قیمت گاز پایین است و کسی گاز را به قیمت بالاتر نمی‌خرد؛ هیچ تلاشی برای عقد قرارداد و صادرات گاز به کشورهای منطقه انجام نداده و بالعکس در جهتی حرکت کرده‌اند که گاز کشور را به قیمت ارزان به فروش برسانند. نمونه این رویکرد غلط، عقد قراداد کرسنت و بعد از آن قرارداد اخیر با این شرکت نروژی است. این در حالی است که دو قرارداد صادرات گاز به پاکستان و عراق در اوج دوران تحریم و فشار امریکا، با قیمتی نزدیک به ترکیه منعقد شدند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۴ اسفند ۱۳۹۶سخنان وزیر نفت در شب روسی صنعت نفت ایران  
۲۳ اسفند ۱۳۹۶خبر زنگنه از درآمد میلیاردی نخستین قرارداد نفتی با روسیه
۵ اسفند ۱۳۹۶ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود
۲۳ بهمن ۱۳۹۶قرارداد فروش گاز به شرکت نروژی روی میز کمیسیون انرژی مجلس رفت
۲۱ بهمن ۱۳۹۶قراردادهای وزارت نفت در هاله ای از ابهام
۱۸ بهمن ۱۳۹۶آخرین خبر از شکایت به دیوان عدالت اداری جهت ابطال ابلاغ منجر به فروش گاز به شرکت نروژی
۱۵ بهمن ۱۳۹۶دیوان محاسبات را نمی‌توان تعطیل کرد
۹ بهمن ۱۳۹۶ اعلام آمادگی نوبخت و زنگنه برای پاسخ به ‎عادل آذر در یک برنامه زنده تلویزیونی
۹ بهمن ۱۳۹۶وزارت نفت برای منابع گازی کشور برنامه مدون کارشناسی تبیین کند/ فرصت های کشور در رقابت با عربستان و رقبا از دست می رود
۸ بهمن ۱۳۹۶وزیر نفت:عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش/پول نفت ایران بلوکه نمی‌شود
۷ بهمن ۱۳۹۶جزئیات تخلف بیش از 100 میلیارد تومانی در وزارت نفت از زبان زنگنه  
۶ بهمن ۱۳۹۶سرمایه گذاری عربستان در خط لوله رقیب گاز ایران

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۸۸۷۱۱۷:۵۴:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
مشکل اینجاست با شرایط فعلی کسی با ایران معامله نمی کند! تزریق گاز به میادین نفتی هم خود نیاز به زیرساخت دارد، تهیه آن هم نیاز به پول یا سرمایه گذار! بنابراین در این لحظه یا همین فروش است و یا سوزاندن!
ناشناس۱۴۸۸۹۳۱۸:۱۵:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
حق با زنگنه است. قرارداد فروش گاز به پاکستان؟ کدام قرارداد؟ همانی که پاکستانیها یک سنت هم برای خرید گاز از ایران ندارند و خط لوله شان هم هنوز بلاتکلیف است؟ یا قرارداد با ترکیه که بدلیل گران فروشی گاز بالاتر از نرخ جهانی، در دادگاه محکوم به پرداخت خسارت به ترکها شدیم؟! کلا ..
ناشناس۱۴۸۸۹۹۱۸:۲۶:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۳۰
به جای این حرف ها بگردید دنبال اون آقازاده ای که این قرارداد رو با این قیمت شیرین جوش داده.
ناشناس۱۴۸۹۰۳۱۸:۲۶:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۳۰
گاز از اولش ترش هست زنگنه خان
ناشناس۱۴۸۹۱۱۱۸:۳۸:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۳۰
قرار بود که از فرصت تحریم استفاده کنیم ذخیره ملی و ثروت نسل های آینده را نفروشیم و به اقتصاد مقاومتی روی به اوریم شما با حراج بر نفت و گاز حقوق پزشک و مدیران نجومی که برای کشور در این چند سال هیچ دستاوردی نداشتند پرداخت کردید حالا از خواب غفلت بیدار شوید، و دست از این .... بزرگ بردارید ، مطمئن باشید نفت و گاز در دل زمین نه خراب می شود نه زنگ می زند لازم نیست ارزان فروشی کنید شما به جای این کارها به دنبال تحول در کشاورزی و صنعت باشید روسیه در شمال با 200 میلیون جمعیت غذای اصلی شان سیب زمینی است در کشور ما که همسایه استراتژیک اش هستیم سیب زمینی را کشاورز بیچاره باید به گوسفند بدهد ؟!!!! دولتی که دستاوردش در این 4 سال جز هیچ واقعا چیزی نبود
محمد منفرد۱۴۸۹۱۹۱۸:۵۲:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۳۰
مشتری نداره که نداشته باشه. چرا چوب حراج به سرمایه های مملکت میزنید. یک مقدار از این منابع رو هم بذارید برای نسلهای بعدی. تمام قراردادهایی که در وزارت نفت با مدیریت آقای زنگنه بسته میشه قراردادهای رانتی و بدتر از قرارداد ترکمانچای هست که هیچ سودی را عاید مملکت نمیکند و تا سالها مردم و دولتهای بعدی باید تاوان ضرر و زیان آن را بدهند . این قرارداد دقیقا مثل قرارداد کرسنت است که هیچ سودی غیر از ضرر 18 میلیارد دلاری برای مملکت نداشته است. آقای زنگنه در هر کشوری غیر از ایران بود بخدا قسم الان بخاطر ضررهایی که به مملکت زده بود گوشه ...
ناشناس۱۴۸۹۵۸۱۹:۵۸:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۳۰
از ماست که بر ماست.
ناشناس۱۴۸۹۶۹۲۰:۱۵:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۳۰
زنگنه نامی است که با .. کرسنت و استات اویل و حالا با اینکار گره خورده
ناشناس۱۴۸۹۸۴۲۰:۴۷:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۳۰
با همین تفکر 30 سال هست که مفت مفت سرمایه این کشور رو دادید رفت و وقتی هم میگیم ازش درست استفاده کنید میگید مگه میشه؟! آقای زنگنه خسته نشدی از وزارت نفت؟ آقایون نماینده مجلس که به ایشون رأی دادن میتونن جواب قطره قطره سرمایه ای که میتونست واسه آبادی این مملکت باشه و حالا داره مفت و مجانی میره به کشورهای دیگه رو بدن؟ آقای محترم نفت و گاز این کشور سرمایه پدری نیست، تو امانتدار هستی اگر در امانت خیانت کنی 80میلیون نفر اون دنیا یقه ت رو میگیرن چطور میخوای جواب همه رو بدی؟
ناشناس۱۴۸۹۹۱۲۱:۰۶:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۳۰
برجام که خیر و بر کت را جاری و قفل ها را خرد کرده بود پس چی شد؟
ناشناس۱۴۹۰۲۲۲۲:۰۵:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۳۰
درود بر تو ، همینجوری بفروش توروخدا یه ذره بریزین تو صندوق ارزی وضعمون بهتر بشه ، یکمم تزریق کنین به تولید و بازار
بیگی29۱۴۹۰۳۴۲۲:۳۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۳۰
خودتان را حرص ندهید.با افزایش قیمت گاز مصرفی مردم ، این کاهش قیمت جبران میشود.
کور و کچل۱۴۹۰۳۸۲۲:۵۳:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
جناب زنگنه پس این نامه هایی که پتروشیمی ها میزنن که اقا زمان تعمیرات اساسی رو کاهش بدید ما کلی ضرر داریم می کنیم و الان داریم با 50 درصد ظرفیت کار می کنیم چیه؟ تو زمستون که کلا به خاطر مصرف گرمایشی گاز کم داریم به پتروشیمی ها کمتر ارسال میشه، تو تابستون هم که علاوه به پتروشیمی ها تزریق توی سراجه قم هست، گاز زیاد نداریم اون سیاست شماست که مشکل داره
ناشناس۱۴۹۰۵۵۲۳:۳۶:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳۰
بنده اصلاحاتیم. تو این مملکت بدیهیات که همه عدد و رقم است نیز نهایتا معلوم نمیشود که حق با کیست! شما بنویسید و بنویسید و انتقاد کنید. به شخصه اگر ببینم واقعا همین گونه بوده وزیر نفت را شایسته بیشترین حمله ها میدانم
استاد دانشگاه۱۴۹۰۶۰۲۳:۴۳:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۳۰
آرزوبا حقیقت فرق می کند.
ناشناس۱۴۹۰۶۵۰۰:۰۲:۲۹ ۱۳۹۶/۹/۱
عجب
ناشناس۱۴۹۰۹۶۰۱:۴۹:۰۴ ۱۳۹۶/۹/۱
... نیروگاه گازسوز بزنید هم برق تولید کنید هم با یکم سلیقه آب شور را شیرین کنید و مناطق جنوبی را رونق بدین گناه کسی را نمیشویم ولی خدا کنه چند سال دیگه معلوم نشه سالی آ تومن پورسانت اتوماتیک به حساب ایکس در کشور سویس توسط نروژیا ریخته میشه منافع ملی و حیف و میل بیت المال انگار حرمتی نداره. تورا بخدا جناب توکلی این قصه را پیگیری کن استاد و ریش سفید و پیر دیر نفت که زنگنه باشه استاد فاینانس هواپیما هم آخوندی میشه
ناشناس۱۴۹۱۱۶۰۶:۲۱:۴۳ ۱۳۹۶/۹/۱
تزريق گاز كه الكي نيست تا هر حرفي ميشه ارجاع ميدهيد به تزريق گاز. گاز يك سكوي دريايي با فشار و مشخصات خاص خود را كه نمي شود همينطوري منتقل كرد به چند صد كيلومتر انطرف تر و تزريق كرد. تاسيسات ميخواهد، فراورش ميخواهد، خط لوله دريايي ميخواهد. باور كنيد عقل كارشناسان معمولي هم به اين پيشنهادات مي رسد ولي يا عملي نيست و يا اقتصادي. همينكه گازي كه دهه ها در حال سوختن است نسوزد و تبديل به يك فراورده بشود قدم بسيار بزرگي است.
ناشناس۱۴۹۱۱۹۰۷:۱۳:۰۳ ۱۳۹۶/۹/۱
چي شد؟ شما كه هم برند بوديد و هم تحريم ها را برداشته بوديد
ناشناس۱۴۹۱۶۳۰۸:۳۸:۳۷ ۱۳۹۶/۹/۱
این اقای زنگنه با این اظهاراتش مردم رو چی فرض کرده؟!!!!!!!!!!!!
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 2. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 3. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 4. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 5. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 6. سخنگوی وزارت خارجه: حال عمومی ظریف رو به بهبودی است

 7. طرح تاخیر ۲ ساعته اقامه نماز عشاء در مجلس شورای عربستان

 8. واکنش دختر خیابانی به طنزهای ساخته شده مربوط به پدرش  

 9. با وجود دلار ۴۸۰۰ تومانی و عوارض خروج ۲۰۰ هزارتومانی، گردشگران ایرانی‌ در سفر به ترکیه رکورد شکستند

 10. مسی: جام جهانی ۲۰۱۸ آخرین شانس ما برای قهرمانی خواهد بود

 11. رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار: مسائل مهمتری از نجومی بگیران وجود دارد  

 12. چرا باید سفر کرد؟ بلیط هواپیما چارتر ارزان از کجا بخریم

 13. جزییات بیشتر از نحوه نظارت بر نهادها و دستگاه‌های منتسب به رهبری

 14. عضو شورای شهر: استعفای نجفی فقط بدلیل بیماری نیست

 15. توافق مخفیانه مرد سال آسیا با العین

 16. دروازه‌بان سابق استقلال در سانتیاگوبرنابئو  

 17. جزییاتی تازه از حضور جناب‌ خان در فصل جدید خندوانه

 18. واکنش سردار غیب‌پرور به درخواست‌ها برای مسابقه دادن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی

 19. عذرخواهی رضا رشیدپور از بازیگر «لاتاری»

 20. مهمترین تحولات اقتصادی سال ۹۶ چه بود؟

 21. عزت‌الله ضرغامی: سال ۹۷، سال برجسته شدن جریان‌های عدالتخواه و انقلابی است

 22. زمان سفر روحانی به «ترکمنستان» و «آذربایجان» مشخص شد

 23. عیدی پلیس راهور به خلافکاران میلیونی

 24. روحانی انتخاب مجدد ولادمیر پوتین را تبریک گفت

 25. ادامه جست‌و‌جوی اجساد جانباختگان پرواز تهران یاسوج تا پایان فروردین ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 2. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 3. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 4. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 5. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 6. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 7. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 8. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 9. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

 10. دانه درشت های فاسد از نظر محسنی اژه ای/رونمایی از سلاح دراویش/ روایت احمدی‌نژاد از سردار سلیمانی قبل و بعد از دستگیری بقایی/ دلیل لغو دیدارهای امروز ظریف/ جهانگیری: در بهشت هستم

 11. مایلی‌کهن:‌ ۸۰۰میلیون خرج کردند تا سیرالئون بیاید ایران!

 12. باید ایتالیایی زندگی کرد یا آلمانی؟

 13. جزئیات قتل ۲ خواهر به‌ دست برادران شکاک

 14. آزادی عامل قتل عام خانوادگی

 15. موضوع فیلترینگ تلگرام به کجا رسید؟

 16. تازه‌ترین وضعیت جوی در آخرین ساعات سال 96

 17. ارتش آزاد مدعی شد؛ سرنگون شدن جنگنده ارتش سوریه

 18. واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس  

 19. مشاور امور پایگاه‌های خبری معاون مطبوعاتی منصوب شد

 20. در سیستان و بلوچستان خاک می‌بارد/ آلودگی هوای زاهدان به ۲۲ برابر حد مجاز رسید

 21. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 22. پوتین در جمع هواداران خود در میدان سرخ سخنرانی می کند

 23. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 24. ترافیک پرحجم در محورهای فیروزکوه و هراز

 25. پزشکیان:جلسه امروز مجلس برای فیلترینگ تلگرام نبود/فیلتر مشکلی را حل نمی‎کند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 3. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 4. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 5. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 6. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 7. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 8. استیون هاوکینگ درگذشت

 9. اسم این موزه چی بود؟  

 10. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 11. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 12. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 13. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 14. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 15. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 16. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 17. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 18. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 19. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 20. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 21. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 22. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 23. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 24. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 25. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

پربحث‌های دیروز

 1. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 2. قصه ادامه دار مذاکرات مزدی ۹۷

 3. وزیر نفت اعلام کرد؛ تولید۵۰۰میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ ملاک رنگ چشم نیست

 4. اعضای شورای عالی کار راهی وزارت کار شدند/ دستمزد کارگران در وزارت اقتصاد تعیین نشد

 5. قرارداد ۱.۴۵ میلیارد دلاری امارات با توتال فرانسه

 6. توتال: به قراداد با ایران پایبندیم/ درخواست از آمریکا برای چشم‌پوشی از توتال در صورت عقب‌نشینی از برجام

 7. جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال ۹۷

 8. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 9. روحانی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد

 10. جدیدترین قیمت گوشت گرم در بازار

 11. زمان واریز سود «سهام عدالت» کارمندان

 12. آخرین وضعیت ذخیره آب سدهای کشور

 13. شانس جایگزینی پول‌های فعلی با ارزهای مجازی چه قدر است؟

 14. گران ترین شکلات جهان رونمایی شد  

 15. آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها هنوز اسلامی نشدند و همچنان "ربا" می‌گیرند

 16. افزایش ۱۴ درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز ۹۷

 17. هشدارهای نوروزی رییس اتحادیه به خریداران خودرو

 18. سیف: تورم در سال آینده هم تک رقمی خواهد بود

 19. جهانگیری: معیشت مردم اولویت دولت در سال ۹۷ است

 20. اظهارات ربیعی درباره دستمزد ۹۷

 21. روحانی: سال ۹۶ در احداث راه‌آهن رکورد زدیم/ واردات افزایش یافت

 22. نرخ ارز بانکی ثابت ماند/ هر دلار ۳۷۶۹۱ ریال

 23. مصوبه جدید دولت برای ترخیص خودروها از گمرک

 24. محمدی به داد: خبر داد؛ تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رئیسه مجلس/رشد معوقات از سال ۸۴ تاکنون

 25. باهنر: در بسیاری از خانواده‌ها چند فارغ‌ التحصیل بیکار وجود دارد/ دولت حرکت خود را در راستای افزایش اشتغال بیشتر کند

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 6. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 7. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 8. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 9. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 10. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 11. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 12. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 13. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 14. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 15. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 16. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 17. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 18. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 19. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 20. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 21. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 22. شفافیت، دلیل مخالفت با استارت‌آپ‌های بیمه‌ای

 23. برگزاری نشست تعیین دستمزد کارگران با حضور ۳ وزیر

 24. ماموریت کمیسیون عمران به 2 خلبان زبده برای بررسی علت سقوط هواپیمای A.T.R

 25. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

آخرین عناوین