هتل بین المللی

زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

امیرمعلمی*، گروه سیاسی الف،   3960829349 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

جدا از اقدامات ستودنی بسیاری از مقامات کشور، برخی اقدامات و اظهارات مسئولان، در شرایط بحرانی مردم، جای بازخوانی و تأمل دارد.

این روزها بیش از مصیبت مردم زلزله زده و حل مصائب آنها، دغدغه دو جناح سیاسی کشور زیر سؤال بردن مسکن مهر از یک طرف و دفاع از آن در طرف مقابل است. در این رابطه چند نکته را باید به هر دو طرف متذکر شد.

اولین تذکر را باید به جناب حقانیان داد که بواسطه انتساب ایشان به رهبر انقلاب بیش از دیگران باید مراقب ادبیات خود باشند. حتی اگر انتقاد ایشان هم بحق باشد، اینگونه سخن گفتن با معاون اول رئیس‌جمهور کشور هم بی‌اخلاقی و نادرست است.

تذکر دوم متوجه جناب آقای جهانگیری است؛ هنوز ساعتی از زلزله نگذشته و بسیاری از زیرآوارماندگان، زنده هستند و ثانیه‌ها حیات و ممات آنها را تعیین می‌کند، پیش کشیدن بحث مسکن مهر، و انتقاد به به دولت قبل فقط یک معنی در ذهن متبادر می‌سازد: "حداقل دغدغه برای مشکلات مردم وجود ندارد و هیجانات سیاسی بر حیاتی‌ترین حقوق مردم یعنی حق زندگی آنها غلبه پیدا کرده است." از جناب ایشان می‌پرسیم آیا خود را حتی لحظه‌ای جای انسانهای گرفتار یا زیرآوار مانده که زنده ماندن و نجاتشان به ثانیه‌ها وابسته است، تصور کرده‌اند که چنین به فکر انتقام از رقیب سیاسی افتاده‌اند؟

+ بیشتر ببینید: "مسکن‌"ولوژی با نگاه به عوامل بخشی و کلان

تذکر سوم را از دو جهت باید به جناب رئیس‌جمهور داد:

هم از جهت نوع همدردی و سخن گفتن با مردم مصیبت زده - از داخل سقف ماشین، بجای قرار گرفتن در کنار آنها و درآغوش گرفتن آنها.

و هم از جهت سخن اشتباهی که در مورد مسکن به زبان آوردند که در هیاهوی رسانه‌ها گم شد. شاید بدترین جمله‌ای که می شد در این چند روز گذشته از مسکن مهر نقل کرد - و اتفاقاً بدان پرداخته نشد - این جمله آقای روحانی باشد که: " اگر خود مردم خانه خود را بسازند، بهتر از این است که ما بخواهیم برای آنها مسکن ایجاد کنیم."

این جمله در ظاهر جمله نادرستی نیست، اما بواقع بدترین جمله در مورد مسکن است؛ چراکه:

اول) اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

باتوجه به اینکه اتفاقاً رییس‌جمهور کشور یک حقوقدان است، باید بیش از هر کسی به این وظیفه فراموش دولت خود واقف باشد. شاید در ادامه پاسخ دهند دولت موظف به اجرایی شدن این اصل شده و نه ساختن آن؛ در پاسخ باید گفت که

اولاً ساختن مسکن هم یکی از راههای اجرایی شدن این اصل است و ثانیاً این دولت که مخالف ساختن مسکن برای مردم است، باید گزارشی از اقدامات جایگزین در راستای اجرایی شدن این اصل و خانه‌دار کردن مردم و مخصوصاً محرومین ارائه نماید. جناب آقای روحانی می‌توانند توضیح دهند که با طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!

بالاخره جناب رئیس‌جمهور که یک حقوقدان هستند باید پاسخ دهند تکلیف این اصل قانون اساسی در دولت ایشان چه سرنوشتی پیدا کرده است.

دوم) قسمت بدتر این ماجرا اینجاست که رئیس‌جمهور یک کشور از حداقل آگاهی نسبت به زندگی مردم، محروم باشد. همه مردم می‌دانندکه مسکن مهر دچار نقایصی است، اما آیا ایشان و معاونشان آگاه هستند کسی که توانایی ساختن مسکن شخصی ندارد برای فرار از فشار زندگی مستأجری، به مسکن مهر - به عنوان مسکنی حداقلی - پناه آورده است؟

آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! البته مسئولینی که خود در مسکن چند میلیاردی زندگی می‌کنند، چگونه می‌توانند از دردهای مردم دید درستی داشته باشند؟ این حکایت آشنای زندگی اکثریت اعضای دولت ایشان است که جمله ذکر شده را از یک جمله اشتباه به یک جمله مصیبت بار تبدیل می‌نماید.

گذشته از این موارد اظهارات قائم مقام وزیر راه و مسکن دولت جناب روحانی هم قابل اعتناست که هم از نظر تخصصی و هم از نظر مقام مرتبط با موضوع مسکن، بیش از هرکسی صلاحیت اظهار نظر در مورد مسکن مهر دارد. ایشان اتفاقاً نظرات جناب روحانی و معاون اولشان را در مورد هم کیفیت مسکن مهر و هم در مورد تعداد کشته شده‌ها بصورت تخصصی رد نموده‌اند.

در پایان ایشان و معاون اولشان را به این نصیحت امام علی (ع) به مالک اشتر جلب می کنم: و مردم در كارهاى تو چنان می‌‏نگرند كه تو در كارهاى واليان پيش از خود می‌‏نگرى و درباره تو آن مى‌‏گويند كه درباره آنان می‌‏گويى.

*امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۱۲۴۰۷:۲۳:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱
اگر قرار مسکنی ساخته بشه که با زلزله ویران بشه دولت نسازه و تورمش رو همون مردم بیچاره نکشن بهتره این چه توجیه مسخره ای بود هیچ نظارتی بر ساخت و ساز نیست
امیر۱۴۹۴۴۵۱۴:۳۲:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۱
معنی ساختمان مقاوم دربرابر زلزله ساختمانی نیست که آسیب نمیبینه بلکه ساختمانی است که سازه آن فرو نمیریزه و از جان ساکن حفاظت میکنه . آسیب به ساختمان بعد از زلزله امری اجتناب ناپذیر هستش
ناشناس۱۴۹۶۷۹۰۰:۰۸:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲
هرگز اشراف درد ضعفا را درک نخواهند نمود . هرگز .
متعجب۱۴۹۶۹۳۰۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۲
آیا فرو ریختن آوار سنگ و شیشه و دیوار که نه تنها موجب مرگ و جرح ساکنین خانه میشود بلکه باعث مرگ و جرح افراد در اطراف عبورگاه ها خصوصا معابر پر ازدحام میگردد ولی اسکلت ساختمان فرو نمیریزد نیز در استانداردها و ساخت وسازها دیده نمیشود؟
ناشناس۱۴۹۵۶۴۱۹:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۱
حد اقل متن را بخوان بعد اظهار نظر بفرمایید
ناشناس۱۴۹۶۰۴۲۰:۳۵:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱
عزیز این خانه ها ویران نشدن بلکه دیوارشون فقط ریخته. زلزله مهیب بوده، بسیاری خونه های غیر این نابود شدن، این دلیل نمیشه بگیم چون ممکنه اینطور بشه پس دولت خونه نسازه کلاً! حداقل اون خونه هایی که از قبل قولش رو داده بودن تکمیل کنن - بحث بیشتر بر سر این هست که چرا وسط این همه بدبختی گیر دادن به این قضیه، حتی اگرم درست باشه انقد گیر دادن به مسکن مهر درست نبود، اونجا 400نفر مرده بودن طرف اومده میگه مسکن مهر ظاهراً خراب شده! انگار منتظر آتو بود طرف! بابا اونجا بالای 90درصد خونه ها غیرمسکن مهره
ناشناس۱۴۹۱۳۴۰۷:۵۸:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱
حالا حرفهای حقانیان بحقه جل الخالق!!!!
بی نام۱۴۹۲۴۹۱۰:۲۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
سلام ای کاش کمی با تامل میخوندی این متن رو . نوشته اگر به حق باشه نه به حقه. بیاییم جدای از حذب و گروه و گرایش سیاسی متن ها رو بخونیم.
ناشناس۱۴۹۶۵۰۲۲:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱
برادر اصلا متن رو خوندی؟
ناشناس۱۴۹۱۴۰۰۸:۰۷:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
بسيارعالى،مستدل ومتين سپاس
ناشناس۱۴۹۲۷۹۱۱:۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱
" طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!" "ردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! " کاملا استدلال درست و عالی دولتی که دستاورد آن در این چهار سال در تمام عرصه ها تقریبا هیچ بود راستی غیر از اخوندی دنبال بک عده دیگر هم بگردید مثل عراقچی و تخته روانچی و .... که نمی دانند با نقض برجام چه کنند؟!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۴۱۵:۵۵:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱
مسکن مهر= نابود کننده صنعت ساخت وساز کشور وحیف ومیل مصالح ساختمانی بعنوان مسکن ارزان
ناشناس۱۴۹۵۱۱۱۶:۳۶:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱
این چهار سال فعلا ویرانی های قبلی اشکار شده ...ساختن پیشکش.. کمی منصف و عادل باشید قاضیان گرامی
صمد۱۴۹۲۸۴۱۱:۱۸:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۱
چراوقتی‌مسئولین‌دولتهای‌نهم‌ودهم‌توسط‌جهانگیری‌بی‌عرضه‌خطاب‌میشوندیامردم‌بی‌شناسنامه‌وبیسواد خطاب‌میشوند‌یابه‌جهنم‌حواله‌میشوندآنهم‌توسط‌عالیترین‌مقام‌اجرایی‌کشور‌حرفهای‌ایشان‌‌مورداعتراض واقع‌نمیشودامادرموردحرف‌یک‌فردمنسوب‌به‌دفتررهبری‌‌حرف‌ایشان‌که‌درراستای‌خدمت‌به‌مردم‌‌مصیبت‌ زده‌است‌گفته‌میشودحرف‌ایشان‌نادرست‌وغیراخلاقی‌میشود‌لطفااین‌پارادوکس‌راحل‌بفرمایید‌
احمد۱۴۹۵۲۹۱۷:۱۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
آقای حقانیان با توجه به جایگاه دفتر مقام معظم رهبری این کلمات از او بسیار زشت بود به نظر بنده ایشان بخاطر ضربه زدن به رهبری خودش استعفا دهد تا بیش از این بین مردم بیت رهبری مورد هجمه قرار نگیرد
علی۱۴۹۴۲۰۱۴:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نساختن مسکن توسط دولت بهتر ازساختنمسکن شل و وله
رسولی هستم۱۴۹۴۶۰۱۴:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
از آقای جهانگیری و امثال ایشان که بیش از سی سال است مسئولیت های مدیریتی کشور را به عهده دارند گله مندیم!!! کاش ساده زیست بودند. امید ما آقای خامنه ای هستند. خدا طول عمر بده به ایشون.
ناشناس۱۵۰۶۵۸۰۹:۰۵:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۴
اقای جهانگیری که اگه منصف بودن همان زمان که 50 نفر در قطار تبریز جزغاله شدن به اقای وزیرشان (اخوندی) تشر می زدن که حیف اینهمه پول اتووووووووووماتیک کردن توقف قطارها. اقای جهانگیری چرا ان موقع دهانشان باز نشد که کاش رانندگان قطارها خودشان ترمز می کردند به جای اینکه دولت بخواهد مداخله کند و برایشان ترمز بگیرد با سیستم فوقققققققققق مدرن.!!!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۳۱۵:۴۹:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۱
دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران (زمینه اجرای این اصل را فراهم کند)نه اینگه مسکنی بسازد که باطوفان هوار شود
ناشناس۱۴۹۴۹۷۱۶:۰۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. در این اصل دولت وظیفه دارد زمینه اجرای آن را فراهم کند نه آن که خود مسکن بسازد. بنابراین سخن رییس جمهور درست است.
ناشناس۱۵۰۱۴۷۰۸:۱۸:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۳
الان می خاستم همین رو بنویسم که دیدم شما نوشتی. درسته که میگن همه چیز را همگان دانند. این آقا چه تفسیری از این اصل کرده که میخواسته توجیهاتشو به این اصل گره بزنه؟ امیدوارم به مسائل، خصوصا قانون اساسی نگاه عمیق تر بشه تا به یه راه حل اساسی منجر بشه نه اینکه فقط تسویه حساب سیاسی رخ بده. این مقالات برای مردم نون و آب نمیشه.
ناشناس۱۴۹۵۴۴۱۸:۰۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
براي يك لحظه خودتون رو بذارين جاي اون بنده خدايي كه با كلي اميد وارزو والبته وام بانكي كمر شكن كه هر ماه تا سالها بايد بپردازه !حالا چي داره هيچبي نداره بجز بدهي به مردم به بانك شرمندگي به زن وبچه والبته كه يك چادر ومقداري كمكهاي مردمي كه از گشنگي نميره . حضرت عباسي اگه شما جاي اون بنده خدا بودين با خودتون نميگفتين كاش دستم ميشكست و عضو اين مسكن مهر نميشدم ؟
ناشناس۱۵۰۶۵۷۰۹:۰۲:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۴
برای یک لحظه هم خودت رو بذار جای اقافرهادی که در سرپل ذهاب خانه شخصی و تیراهنی خودش اوار شد روی سر خانواده اش و هم زنش را از دست داد هم بنیتا و هم عبدالباسطش را یعنی یک خانه سه نفر کشته داده ، بیش از کل کشته های مسکن مهر که جمعا دو نفر بودن.
ناشناس۱۴۹۵۷۰۱۹:۳۷:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱
اقا والا دوره احمدی نزاد خونه ده برابر شد اقا ما مسکن مهر نخواستیم که بهای اون ده برابر شدن قیمت خونه باشه
ناشناس۱۵۰۶۵۵۰۹:۰۰:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۴
توجه داشته باش برای بی بی سی حرف نمی زنی که بتونی خالی ببندی انگار ما هم توی همین ایران زندگی می کردیم ها کی ده برابر شد که ما متوجه نشدیم؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 در ضمن کمی مطالعه بفرما تا متوجه بشی که اثرات فعالیت یا عدم فعالت دولتها در مواردی مانند مسکن چند سال بعد مشخص میشه به خاطر ساخت انهمه مسکن مهر بود که اقای روحانی چند سال با خیال راحت سخنرانی می کنند و اثرات نساختن مسکن توسط ایشان در سالهای بعد خودش رو نشون خواهد داد.
ناشناس۱۴۹۵۹۰۲۰:۰۴:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نوبسنده یه سوزن به خود زده یه جوال دوز به دیگران. شاید انتقاد از آقا وحید در ابتدای متن صرفا توجیه بی طرفی بوده. در ضمن منظور رئیس جمهور این بوده که مردم برای خودشان مسکن مناسبتر و مستحکم تری از آنچه که بنام مسکن مهر ساخته شد می توانند بسازند
ناشناس۱۴۹۶۰۱۲۰:۱۹:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۱
به دوراز درگیری جناحی وقتی قرار چنین تعدادی مسکن ساخته بشود بهتر است ابتدا به مراکز دانشگاهی مراجعه می شد نقشه های زمین شناسی دریافت می کردند تا روی گسل ساخته نشودیا اگر قرارساخته به شود ازفناوری بهتری استفاده می شد
ناشناس۱۴۹۶۷۲۲۳:۱۳:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر!!!!!! تو هم دنبال مطرح کردن خودتی
ناشناس۱۴۹۷۶۱۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۲
قاه قاه........!
ناشناس۱۵۰۵۲۲۲۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۳
"آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟" جناب آقای پژوهشگر: اولا اتفاقا صحبت همین است که برای کاستن از قیمت تمام شده وتحویل ارزان ان به متقاضیان، به جای ساخت مسکن جمعی وومجتمع انبوه،بدیهیات اولیه کیفی که شامل مکان یابی مناسب،فراهم نمودن زیر ساختها، استفاده از پیمانکاران وشرکتهای سازنده معتبر ونطارت بر ساخت و... صرفنطر گردیده ویک چهار دیواری فاقد کیقیت وایمنی در مناطق فاقد امکانات، تحویل مردم ناتوان از تامین مسکن عادی گردیده است.اتفاقا وقت رسیدگی همین الان است که داغ مردم تازه است تا هیچکس جرات نکند اینگونه با جان وسرمایه مردم بازی کند ودر مجامع بین المللی، حیثیت ایران به باد رود؟ ثانیا چکونه ازآقای جهانگیری برای انگیزه طرح این موضوع، نیت خوانی کرده اید؟ مگر انتخاباتی در راه است واصلا اعتباری برای رقیب باقی مانده است که ایشان بخواهد از آن سواستفاده کند؟ با مراجعه به آرشیو همین سایت الف، در خواهید یافت که ایشان،وزیر فعلی راه وشهر سازی وخود رئیس جمهور طی سالیان گذشته، بارها این پروژه را به حق وفاقد از ماهیت انگیزه مطرح شدن آن، فاجعه نامیده اند واختصاص به زلزله اخیر ندارد
ناشناس۱۵۰۶۵۲۰۸:۵۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۴
اره ساخت مسکن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! را از اقای اخوندی یاد بگیریم و همینطور مجهز کردن قطارها به سیستم فوق مدرن توقف اتوماتیک؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۵۰۷۱۷۱۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۴
احمد توکلی ادعا دارد دکترای اقتصاده الله اعلم اما هر اقتصاد دانی با حداقل اطلاعات می داند کار دولت تصدی گری نیست که بخواهد خودش مسکن بسازد بلکه باید زمینه ساخت مسکن ایمن و مناسب را برای مردم ایجاد نماید از این بابت حرف رییس جمهور منتخب که شخص توکلی ظاهرا کینه شخصی دارد کاملا صحیح است هرچند این نظر درج نمیشه اما به احمد توکلی که مدعی دکتری اقتصاد!!!!!!!!است نشان دهید.
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. خط هفت مترو تا خرداد ۹۷ افتتاح می‌شود

 2. اسکولاری: رونالدو از من درباره چین سوال کرده

 3. ساعت10:40 سه شنبه/ ترافیک نیمه سنگین در آزادراه «قزوین-رشت»

 4. کرباسیان:پرداختهای عمرانی۴۲درصد افزایش یافت/۷۰درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

 5. رانندگان قانونمند در ایام نوروز جایزه می‌گیرند

 6. بازدید خانواده های جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای ATR از محل سقوط  

 7. خستگی و خواب آلودگی رانندگان علت ۴۰ درصد تصادفات نوروزی

 8. یورش صهیونیستها به قدس و کرانه باختری/۱۷ فلسطینی بازداشت شدند

 9. معاون عملیات سازمان امداد و نجات مطرح کرد: آسیب 1400 مسافر طی 5 روز گذشته در تصادفات

 10. مسئولان گزارش عملکرد سال 96 درباره شعار سال را ارایه دهند

 11. جشنواره "گل و گیاه" در رشت به روایت تصویر

 12. کارت‌های ملی یک سال دیگر هم اعتبار دارند+سند

 13. اشتری: هیچ تهدیدی در مرزها متوجه ما نیست /اجرای طرح نوروزی ناجا با مشارکت نیم میلیون نیرو

 14. | بازار سنندج در آستانه سال نو به روایت تصویر

 15. ساعت 10 سه شنبه/ وضعیت جوی و ترافیکی جاده‌های کشور در آخرین ساعات سال ۹۶

 16. ‌مصدومیت 25 نفر در تصادف زنجیره‌ای محور بافت - رابر

 17. اسد در پیام تبریک به پوتین مشارکت روسیه در نابودی تروریسم را ستود

 18. معرفی فوتبال ایران در دیلی میرور/ شکست مراکش کلید شگفتی سازی ایرانی‌ها

 19. قاضی‌پور:دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند/ انتقاد از واردات بی‌رویه

 20. ژاوی دو سال دیگر در السد ماندنی شد

 21. تهدید بازیکنان سیرالئون: پول ندهید از ایران نمی‌رویم!

 22. روغن زیتون می‌تواند مرطوب کننده خوبی برای پوست باشد؟

 23. ترافیک جاده شمال همچنان نیمه سنگین

 24. چگونه نفت در مرز ۵۰ سالگی ملی شد؟

 25. بحران ریزگردها؛ از اقدامات تسکینی تا درمانی قطعی

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 2. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 3. بخشنامه های تزئینی و دستورات نمایشی/ مدارس تا 23 اسفند باز بودند!

 4. انتخاب نجفی برای شهرداری تهران از اول اشتباه بود / شهردار باید مورد قبول همه جناحها و ارکان نظام باشد

 5. در تصادف پراید و هیوندا؛ هر پنج سرنشین پراید کشته شدند، سرنشینان هیوندا زخمی شدند

 6. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 7. تصاویری از بازگشت دو کاپیتان به تیم ملی فوتبال  

 8. آراستگی از اخلاق مومنان است  

 9. جان مریم چشماتو واکن،سری بالا کن!

 10. پرواز موفقیت آمیز هواپیمایی با بزرگترین موتور جت دنیا

 11. ترکیه: ماموریتمان در عفرین هنوز تمام نشده است

 12. آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

 13. دیدار پوتین و رقبا بعد از انتخابات  

 14. ترامپ: به اعدام برای فروشندگان مواد مخدر تمرکز می کنیم

 15. دزدی یا یادگاری‌هایی از هتل‌ها

 16. دی میستورا: سوریه شاهد تجزیه فاجعه بار است

 17. زمین لرزه 4.9 ریشتری کهگیلویه و بویر احمد را لرزاند

 18. تهران در آغازین روز بهار پنج درجه گرم می شود

 19. سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

 20. عرضه نوروزی کالاهای اساسی با نرخ مصوب

 21. آخرین وضعیت جوی کشور در ساعات آتی

 22. تحولی انقلابی در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز

 23. تصویر متفاوت حمید فرخ‌نژاد روی پول هندوستان

 24. واکنش حماس به اتهامزنی محمود عباس

 25. تاکید آلمان بر ضرورت حفظ برجام و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 2. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 3. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 4. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 5. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 6. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 7. استیون هاوکینگ درگذشت

 8. اسم این موزه چی بود؟  

 9. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 10. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 11. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 12. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 13. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 14. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 15. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 16. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 17. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 18. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 19. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

 20. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 21. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 22. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 23. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 24. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 25. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

پربحث‌های دیروز

 1. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 2. دوازده جمله مهم رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۶

 3. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 4. 96 ؛ سالی که اتفاقات تلخ از اتفاقات خوش پیشی گرفت

 5. واکنش قاسمی به اظهارات ضد ایرانی لودریان

 6. روایت ظریف از «تزویر مطلق» شاکیان برنامه موشکی ایران

 7. پیام تبریک روحانی به مرکل: خواهان تداوم رویکرد آلمان در اجرای کامل برجام هستیم

 8. تکذیب تصویر منتشرشده درباره حساب آیت‌الله مکارم‌شیرازی از سوی بانک ملی

 9. قاسمی: مسائل دفاعی‌مان را با دیگران بر سر میز مذاکره نمی‌گذاریم/ اظهارات وزیر خارجه فرانسه عجیب و غیرقابل درک است

 10. سخنگوی وزارت خارجه: حال عمومی ظریف رو به بهبودی است

 11. جزییات بیشتر از نحوه نظارت بر نهادها و دستگاه‌های منتسب به رهبری

 12. واکنش سردار غیب‌پرور به درخواست‌ها برای مسابقه دادن ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی

 13. عزت‌الله ضرغامی: سال ۹۷، سال برجسته شدن جریان‌های عدالتخواه و انقلابی است

 14. زمان سفر روحانی به «ترکمنستان» و «آذربایجان» مشخص شد

 15. روحانی انتخاب مجدد ولادمیر پوتین را تبریک گفت

 16. وزیر اطلاعات دولت اصلاحات: تاج‌زاده‌ از اول افراطی بود و امام را قبول نداشت

 17. مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم

 18. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 19. پزشکیان: دخترم ماهیانه ۴ میلیون حقوق دریافت می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. اسم این موزه چی بود؟  

 3. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 6. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 7. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 8. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 9. عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 10. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 11. علی ربیعی در کابینه دولت ماندنی شد+ جزییات شمارش آرای استیضاح

 12. استیضاح ربیعی در دستور کار مجلس/ موافقان استیضاح: ربیعی خدای لابی‌گری است/ هواپیمای تهران - یاسوج بیمه نداشت/ ربیعی: در وزارت تعاون موفق بودم

 13. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 14. سومین استیضاح هم رای نیاورد ! / حجتی ماند + جزییات شمارش آرا و گزارش کامل جلسه استیضاح

 15. عراقچی: آمریکایی‌ها در خروج از برجام جدی هستند/ اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می‌شویم

 16. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 17. استیضاح وزیر راه/ امیرآبادی: سر استیضاح را بریدند/ آخوندی: بابت کاستی ها از مردم عذرخواهی می‌کنم

 18. در جلسه شب گذشته نوبخت با نمایندگان چه گذشت / جلسه حزبی در سازمان مدیریت تشکیل شد

 19. عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می‌خواهد

 20. اروپایی ها اگر حسن نیت دارند مشکلات بانکی و پولی را مرتفع کنند/ بین اروپا و آمریکا تفاوتی نیست

 21. پیام آیت‎الله مکارم به روحانی: اصرار به شبکه‌های اجتماعی خارجی و عدم توجه به شبکه‌های داخلی بردگی است

 22. روزنامه جوان: نامگذاری خیابان بنام مصدق، عبور از امام است

 23. دروغگو مثل فعال اصلاح‌طلب دروغ‌‌پرداز مثل شبکه ملکه انگلیس

 24. مهم‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۶ کدام است؟

 25. چه‌کسی به دختر خیابان انقلاب «تراول ۵۰ هزارتومانی» داد؟/ بازهم پای تاجزاده در میان است؟ +عکس

آخرین عناوین