قاصدک24

زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

امیرمعلمی*، گروه سیاسی الف،   3960829349 ۳۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

جدا از اقدامات ستودنی بسیاری از مقامات کشور، برخی اقدامات و اظهارات مسئولان، در شرایط بحرانی مردم، جای بازخوانی و تأمل دارد.

این روزها بیش از مصیبت مردم زلزله زده و حل مصائب آنها، دغدغه دو جناح سیاسی کشور زیر سؤال بردن مسکن مهر از یک طرف و دفاع از آن در طرف مقابل است. در این رابطه چند نکته را باید به هر دو طرف متذکر شد.

اولین تذکر را باید به جناب حقانیان داد که بواسطه انتساب ایشان به رهبر انقلاب بیش از دیگران باید مراقب ادبیات خود باشند. حتی اگر انتقاد ایشان هم بحق باشد، اینگونه سخن گفتن با معاون اول رئیس‌جمهور کشور هم بی‌اخلاقی و نادرست است.

تذکر دوم متوجه جناب آقای جهانگیری است؛ هنوز ساعتی از زلزله نگذشته و بسیاری از زیرآوارماندگان، زنده هستند و ثانیه‌ها حیات و ممات آنها را تعیین می‌کند، پیش کشیدن بحث مسکن مهر، و انتقاد به به دولت قبل فقط یک معنی در ذهن متبادر می‌سازد: "حداقل دغدغه برای مشکلات مردم وجود ندارد و هیجانات سیاسی بر حیاتی‌ترین حقوق مردم یعنی حق زندگی آنها غلبه پیدا کرده است." از جناب ایشان می‌پرسیم آیا خود را حتی لحظه‌ای جای انسانهای گرفتار یا زیرآوار مانده که زنده ماندن و نجاتشان به ثانیه‌ها وابسته است، تصور کرده‌اند که چنین به فکر انتقام از رقیب سیاسی افتاده‌اند؟

+ بیشتر ببینید: "مسکن‌"ولوژی با نگاه به عوامل بخشی و کلان

تذکر سوم را از دو جهت باید به جناب رئیس‌جمهور داد:

هم از جهت نوع همدردی و سخن گفتن با مردم مصیبت زده - از داخل سقف ماشین، بجای قرار گرفتن در کنار آنها و درآغوش گرفتن آنها.

و هم از جهت سخن اشتباهی که در مورد مسکن به زبان آوردند که در هیاهوی رسانه‌ها گم شد. شاید بدترین جمله‌ای که می شد در این چند روز گذشته از مسکن مهر نقل کرد - و اتفاقاً بدان پرداخته نشد - این جمله آقای روحانی باشد که: " اگر خود مردم خانه خود را بسازند، بهتر از این است که ما بخواهیم برای آنها مسکن ایجاد کنیم."

این جمله در ظاهر جمله نادرستی نیست، اما بواقع بدترین جمله در مورد مسکن است؛ چراکه:

اول) اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

باتوجه به اینکه اتفاقاً رییس‌جمهور کشور یک حقوقدان است، باید بیش از هر کسی به این وظیفه فراموش دولت خود واقف باشد. شاید در ادامه پاسخ دهند دولت موظف به اجرایی شدن این اصل شده و نه ساختن آن؛ در پاسخ باید گفت که

اولاً ساختن مسکن هم یکی از راههای اجرایی شدن این اصل است و ثانیاً این دولت که مخالف ساختن مسکن برای مردم است، باید گزارشی از اقدامات جایگزین در راستای اجرایی شدن این اصل و خانه‌دار کردن مردم و مخصوصاً محرومین ارائه نماید. جناب آقای روحانی می‌توانند توضیح دهند که با طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!

بالاخره جناب رئیس‌جمهور که یک حقوقدان هستند باید پاسخ دهند تکلیف این اصل قانون اساسی در دولت ایشان چه سرنوشتی پیدا کرده است.

دوم) قسمت بدتر این ماجرا اینجاست که رئیس‌جمهور یک کشور از حداقل آگاهی نسبت به زندگی مردم، محروم باشد. همه مردم می‌دانندکه مسکن مهر دچار نقایصی است، اما آیا ایشان و معاونشان آگاه هستند کسی که توانایی ساختن مسکن شخصی ندارد برای فرار از فشار زندگی مستأجری، به مسکن مهر - به عنوان مسکنی حداقلی - پناه آورده است؟

آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! البته مسئولینی که خود در مسکن چند میلیاردی زندگی می‌کنند، چگونه می‌توانند از دردهای مردم دید درستی داشته باشند؟ این حکایت آشنای زندگی اکثریت اعضای دولت ایشان است که جمله ذکر شده را از یک جمله اشتباه به یک جمله مصیبت بار تبدیل می‌نماید.

گذشته از این موارد اظهارات قائم مقام وزیر راه و مسکن دولت جناب روحانی هم قابل اعتناست که هم از نظر تخصصی و هم از نظر مقام مرتبط با موضوع مسکن، بیش از هرکسی صلاحیت اظهار نظر در مورد مسکن مهر دارد. ایشان اتفاقاً نظرات جناب روحانی و معاون اولشان را در مورد هم کیفیت مسکن مهر و هم در مورد تعداد کشته شده‌ها بصورت تخصصی رد نموده‌اند.

در پایان ایشان و معاون اولشان را به این نصیحت امام علی (ع) به مالک اشتر جلب می کنم: و مردم در كارهاى تو چنان می‌‏نگرند كه تو در كارهاى واليان پيش از خود می‌‏نگرى و درباره تو آن مى‌‏گويند كه درباره آنان می‌‏گويى.

*امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۹۱۲۴۰۷:۲۳:۱۲ ۱۳۹۶/۹/۱
اگر قرار مسکنی ساخته بشه که با زلزله ویران بشه دولت نسازه و تورمش رو همون مردم بیچاره نکشن بهتره این چه توجیه مسخره ای بود هیچ نظارتی بر ساخت و ساز نیست
امیر۱۴۹۴۴۵۱۴:۳۲:۵۲ ۱۳۹۶/۹/۱
معنی ساختمان مقاوم دربرابر زلزله ساختمانی نیست که آسیب نمیبینه بلکه ساختمانی است که سازه آن فرو نمیریزه و از جان ساکن حفاظت میکنه . آسیب به ساختمان بعد از زلزله امری اجتناب ناپذیر هستش
ناشناس۱۴۹۶۷۹۰۰:۰۸:۵۰ ۱۳۹۶/۹/۲
هرگز اشراف درد ضعفا را درک نخواهند نمود . هرگز .
متعجب۱۴۹۶۹۳۰۱:۵۴:۴۸ ۱۳۹۶/۹/۲
آیا فرو ریختن آوار سنگ و شیشه و دیوار که نه تنها موجب مرگ و جرح ساکنین خانه میشود بلکه باعث مرگ و جرح افراد در اطراف عبورگاه ها خصوصا معابر پر ازدحام میگردد ولی اسکلت ساختمان فرو نمیریزد نیز در استانداردها و ساخت وسازها دیده نمیشود؟
ناشناس۱۴۹۵۶۴۱۹:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۹/۱
حد اقل متن را بخوان بعد اظهار نظر بفرمایید
ناشناس۱۴۹۶۰۴۲۰:۳۵:۵۹ ۱۳۹۶/۹/۱
عزیز این خانه ها ویران نشدن بلکه دیوارشون فقط ریخته. زلزله مهیب بوده، بسیاری خونه های غیر این نابود شدن، این دلیل نمیشه بگیم چون ممکنه اینطور بشه پس دولت خونه نسازه کلاً! حداقل اون خونه هایی که از قبل قولش رو داده بودن تکمیل کنن - بحث بیشتر بر سر این هست که چرا وسط این همه بدبختی گیر دادن به این قضیه، حتی اگرم درست باشه انقد گیر دادن به مسکن مهر درست نبود، اونجا 400نفر مرده بودن طرف اومده میگه مسکن مهر ظاهراً خراب شده! انگار منتظر آتو بود طرف! بابا اونجا بالای 90درصد خونه ها غیرمسکن مهره
ناشناس۱۴۹۱۳۴۰۷:۵۸:۵۶ ۱۳۹۶/۹/۱
حالا حرفهای حقانیان بحقه جل الخالق!!!!
بی نام۱۴۹۲۴۹۱۰:۲۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
سلام ای کاش کمی با تامل میخوندی این متن رو . نوشته اگر به حق باشه نه به حقه. بیاییم جدای از حذب و گروه و گرایش سیاسی متن ها رو بخونیم.
ناشناس۱۴۹۶۵۰۲۲:۱۸:۲۵ ۱۳۹۶/۹/۱
برادر اصلا متن رو خوندی؟
ناشناس۱۴۹۱۴۰۰۸:۰۷:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
بسيارعالى،مستدل ومتين سپاس
ناشناس۱۴۹۲۷۹۱۱:۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۹/۱
" طرح مسکن اجتماعی‌شان تا حالا چند خانه ضد زلزله ساخته‌اند؟!" "ردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟!! " کاملا استدلال درست و عالی دولتی که دستاورد آن در این چهار سال در تمام عرصه ها تقریبا هیچ بود راستی غیر از اخوندی دنبال بک عده دیگر هم بگردید مثل عراقچی و تخته روانچی و .... که نمی دانند با نقض برجام چه کنند؟!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۴۱۵:۵۵:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۱
مسکن مهر= نابود کننده صنعت ساخت وساز کشور وحیف ومیل مصالح ساختمانی بعنوان مسکن ارزان
ناشناس۱۴۹۵۱۱۱۶:۳۶:۴۰ ۱۳۹۶/۹/۱
این چهار سال فعلا ویرانی های قبلی اشکار شده ...ساختن پیشکش.. کمی منصف و عادل باشید قاضیان گرامی
صمد۱۴۹۲۸۴۱۱:۱۸:۱۰ ۱۳۹۶/۹/۱
چراوقتی‌مسئولین‌دولتهای‌نهم‌ودهم‌توسط‌جهانگیری‌بی‌عرضه‌خطاب‌میشوندیامردم‌بی‌شناسنامه‌وبیسواد خطاب‌میشوند‌یابه‌جهنم‌حواله‌میشوندآنهم‌توسط‌عالیترین‌مقام‌اجرایی‌کشور‌حرفهای‌ایشان‌‌مورداعتراض واقع‌نمیشودامادرموردحرف‌یک‌فردمنسوب‌به‌دفتررهبری‌‌حرف‌ایشان‌که‌درراستای‌خدمت‌به‌مردم‌‌مصیبت‌ زده‌است‌گفته‌میشودحرف‌ایشان‌نادرست‌وغیراخلاقی‌میشود‌لطفااین‌پارادوکس‌راحل‌بفرمایید‌
احمد۱۴۹۵۲۹۱۷:۱۵:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
آقای حقانیان با توجه به جایگاه دفتر مقام معظم رهبری این کلمات از او بسیار زشت بود به نظر بنده ایشان بخاطر ضربه زدن به رهبری خودش استعفا دهد تا بیش از این بین مردم بیت رهبری مورد هجمه قرار نگیرد
علی۱۴۹۴۲۰۱۴:۰۲:۴۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نساختن مسکن توسط دولت بهتر ازساختنمسکن شل و وله
رسولی هستم۱۴۹۴۶۰۱۴:۵۴:۴۵ ۱۳۹۶/۹/۱
از آقای جهانگیری و امثال ایشان که بیش از سی سال است مسئولیت های مدیریتی کشور را به عهده دارند گله مندیم!!! کاش ساده زیست بودند. امید ما آقای خامنه ای هستند. خدا طول عمر بده به ایشون.
ناشناس۱۵۰۶۵۸۰۹:۰۵:۵۸ ۱۳۹۶/۹/۴
اقای جهانگیری که اگه منصف بودن همان زمان که 50 نفر در قطار تبریز جزغاله شدن به اقای وزیرشان (اخوندی) تشر می زدن که حیف اینهمه پول اتووووووووووماتیک کردن توقف قطارها. اقای جهانگیری چرا ان موقع دهانشان باز نشد که کاش رانندگان قطارها خودشان ترمز می کردند به جای اینکه دولت بخواهد مداخله کند و برایشان ترمز بگیرد با سیستم فوقققققققققق مدرن.!!!!!
ناشناس۱۴۹۴۹۳۱۵:۴۹:۳۵ ۱۳۹۶/۹/۱
دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران (زمینه اجرای این اصل را فراهم کند)نه اینگه مسکنی بسازد که باطوفان هوار شود
ناشناس۱۴۹۴۹۷۱۶:۰۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
اصل سی و یکم قانون اساسی: داشتن مسکن متناسب با نیاز ،حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند بخصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند. در این اصل دولت وظیفه دارد زمینه اجرای آن را فراهم کند نه آن که خود مسکن بسازد. بنابراین سخن رییس جمهور درست است.
ناشناس۱۵۰۱۴۷۰۸:۱۸:۰۰ ۱۳۹۶/۹/۳
الان می خاستم همین رو بنویسم که دیدم شما نوشتی. درسته که میگن همه چیز را همگان دانند. این آقا چه تفسیری از این اصل کرده که میخواسته توجیهاتشو به این اصل گره بزنه؟ امیدوارم به مسائل، خصوصا قانون اساسی نگاه عمیق تر بشه تا به یه راه حل اساسی منجر بشه نه اینکه فقط تسویه حساب سیاسی رخ بده. این مقالات برای مردم نون و آب نمیشه.
ناشناس۱۴۹۵۴۴۱۸:۰۲:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۱
براي يك لحظه خودتون رو بذارين جاي اون بنده خدايي كه با كلي اميد وارزو والبته وام بانكي كمر شكن كه هر ماه تا سالها بايد بپردازه !حالا چي داره هيچبي نداره بجز بدهي به مردم به بانك شرمندگي به زن وبچه والبته كه يك چادر ومقداري كمكهاي مردمي كه از گشنگي نميره . حضرت عباسي اگه شما جاي اون بنده خدا بودين با خودتون نميگفتين كاش دستم ميشكست و عضو اين مسكن مهر نميشدم ؟
ناشناس۱۵۰۶۵۷۰۹:۰۲:۳۳ ۱۳۹۶/۹/۴
برای یک لحظه هم خودت رو بذار جای اقافرهادی که در سرپل ذهاب خانه شخصی و تیراهنی خودش اوار شد روی سر خانواده اش و هم زنش را از دست داد هم بنیتا و هم عبدالباسطش را یعنی یک خانه سه نفر کشته داده ، بیش از کل کشته های مسکن مهر که جمعا دو نفر بودن.
ناشناس۱۴۹۵۷۰۱۹:۳۷:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۱
اقا والا دوره احمدی نزاد خونه ده برابر شد اقا ما مسکن مهر نخواستیم که بهای اون ده برابر شدن قیمت خونه باشه
ناشناس۱۵۰۶۵۵۰۹:۰۰:۳۶ ۱۳۹۶/۹/۴
توجه داشته باش برای بی بی سی حرف نمی زنی که بتونی خالی ببندی انگار ما هم توی همین ایران زندگی می کردیم ها کی ده برابر شد که ما متوجه نشدیم؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 در ضمن کمی مطالعه بفرما تا متوجه بشی که اثرات فعالیت یا عدم فعالت دولتها در مواردی مانند مسکن چند سال بعد مشخص میشه به خاطر ساخت انهمه مسکن مهر بود که اقای روحانی چند سال با خیال راحت سخنرانی می کنند و اثرات نساختن مسکن توسط ایشان در سالهای بعد خودش رو نشون خواهد داد.
ناشناس۱۴۹۵۹۰۲۰:۰۴:۰۲ ۱۳۹۶/۹/۱
نوبسنده یه سوزن به خود زده یه جوال دوز به دیگران. شاید انتقاد از آقا وحید در ابتدای متن صرفا توجیه بی طرفی بوده. در ضمن منظور رئیس جمهور این بوده که مردم برای خودشان مسکن مناسبتر و مستحکم تری از آنچه که بنام مسکن مهر ساخته شد می توانند بسازند
ناشناس۱۴۹۶۰۱۲۰:۱۹:۱۸ ۱۳۹۶/۹/۱
به دوراز درگیری جناحی وقتی قرار چنین تعدادی مسکن ساخته بشود بهتر است ابتدا به مراکز دانشگاهی مراجعه می شد نقشه های زمین شناسی دریافت می کردند تا روی گسل ساخته نشودیا اگر قرارساخته به شود ازفناوری بهتری استفاده می شد
ناشناس۱۴۹۶۷۲۲۳:۱۳:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۱
امیر معلمی؛ پژوهشگر مؤسسه احیاگران تمدن فاخر!!!!!! تو هم دنبال مطرح کردن خودتی
ناشناس۱۴۹۷۶۱۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۶/۹/۲
قاه قاه........!
ناشناس۱۵۰۵۲۲۲۲:۳۸:۴۴ ۱۳۹۶/۹/۳
"آقای رئیس‌جمهور! شما که توصیه ساختن مسکن را به مردم می‌نمایید، می‌دانید که باپولی که مردم برای مسکن مهر صرف کردند، حتی نمی‌شود یک مسکن معمولی هم اجاره کرد، چه رسد به ساختن آن؟" جناب آقای پژوهشگر: اولا اتفاقا صحبت همین است که برای کاستن از قیمت تمام شده وتحویل ارزان ان به متقاضیان، به جای ساخت مسکن جمعی وومجتمع انبوه،بدیهیات اولیه کیفی که شامل مکان یابی مناسب،فراهم نمودن زیر ساختها، استفاده از پیمانکاران وشرکتهای سازنده معتبر ونطارت بر ساخت و... صرفنطر گردیده ویک چهار دیواری فاقد کیقیت وایمنی در مناطق فاقد امکانات، تحویل مردم ناتوان از تامین مسکن عادی گردیده است.اتفاقا وقت رسیدگی همین الان است که داغ مردم تازه است تا هیچکس جرات نکند اینگونه با جان وسرمایه مردم بازی کند ودر مجامع بین المللی، حیثیت ایران به باد رود؟ ثانیا چکونه ازآقای جهانگیری برای انگیزه طرح این موضوع، نیت خوانی کرده اید؟ مگر انتخاباتی در راه است واصلا اعتباری برای رقیب باقی مانده است که ایشان بخواهد از آن سواستفاده کند؟ با مراجعه به آرشیو همین سایت الف، در خواهید یافت که ایشان،وزیر فعلی راه وشهر سازی وخود رئیس جمهور طی سالیان گذشته، بارها این پروژه را به حق وفاقد از ماهیت انگیزه مطرح شدن آن، فاجعه نامیده اند واختصاص به زلزله اخیر ندارد
ناشناس۱۵۰۶۵۲۰۸:۵۷:۱۹ ۱۳۹۶/۹/۴
اره ساخت مسکن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! را از اقای اخوندی یاد بگیریم و همینطور مجهز کردن قطارها به سیستم فوق مدرن توقف اتوماتیک؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۵۰۷۱۷۱۰:۴۳:۵۱ ۱۳۹۶/۹/۴
احمد توکلی ادعا دارد دکترای اقتصاده الله اعلم اما هر اقتصاد دانی با حداقل اطلاعات می داند کار دولت تصدی گری نیست که بخواهد خودش مسکن بسازد بلکه باید زمینه ساخت مسکن ایمن و مناسب را برای مردم ایجاد نماید از این بابت حرف رییس جمهور منتخب که شخص توکلی ظاهرا کینه شخصی دارد کاملا صحیح است هرچند این نظر درج نمیشه اما به احمد توکلی که مدعی دکتری اقتصاد!!!!!!!!است نشان دهید.
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. حاجی بابایی: بودجه ۹۷ یارانه بگیران را قلع و قمع و فقرا را نابود می‎کند

 3. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 4. براي پشيماني کمی زود نيست؟

 5. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 6. نباید در تسویه با سپرده گذاران موسسات مالی–اعتباری نوع تازه ای از کلاهبرداری شکل بگیرد

 7. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 8. حقه عجیب روس‌ها در اصفهان!

 9. سی‌ان‌بی‌سی: بیت کوین؛ سرمایه گذاران را ثروتمند کرده است

 10. جنایت در آشپزخانه

 11. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 12. بهترین شیوه جلوگیری از سرقت کیف  

 13. ناگفته های مدیر تلگرام پس از مهاجرت به دبی

 14. دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی درمان کنید + اینفوگرافی

 15. درگذشت پیرترین نقاره‌زن حرم امام رضا (ع)

 16. آخرین خبرها از ساخت سریال «فوق لیسانسه‌ها»

 17. گزارش رسانه غربی درباره میزان لابی «منافقین» در آمریکا علیه ایران

 18. محسن هاشمی: 700 مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند؛ زلزله که جای خود دارد

 19. عادل الجبیر: ترامپ هنوز به راه‌حل دو کشوری متعهد است/ هیچ فشاری بر عباس نیاورده‌ایم

 20. ماجرای دعوای مهران مدیری با تلویزیون  

 21. خودکشی نماینده کنگره آمریکا در پی رسوایی جنسی

 22. دستگیری ۲۷۵ قاچاقچی در پاتک پلیس پایتخت

 23. خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها

 24. موگرینی اروپا را افشا کرد

 25. موسوی: نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید اصلاح شود/حاجی بابایی: لایحه بودجه ۹۷ سبب نابودی فقیر می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 3. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 4. هر همایش حسام‌الدین آشنا ۱۱۳ میلیون تومان خرج دارد

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. رازی که موگرینی فاش کرد/ جمله‌ای که به درخواست ایران در برجام آمد+ توضیح عراقچی

 7. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 8. عذرخواهی علی کریمی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات   

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 10. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 11. ناگفته های زندگی قاتل ستایش/ او در 14 سالگی با یک زن رابطه جنسی کامل داشته است

 12. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 13. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 14. دولت به جای درخواست کمک هزینه های جاری خود در بودجه ۹۷ را کاهش دهد/ بودجه برخی طرح‌ها کورکورانه زیاد شد

 15. ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

 16. ماجرای حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر از ثروتمندان به نفع کمیته امداد

 17. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 18. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 19. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 20. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 21. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 22. رونمایی از چند پرونده جدید قاچاق و پشت پرده قاچاق خودروهای لوکس/ واردات 600 خودرو پورشه و بنز به نام "مریم دو سر دهلیز"/ تبانی سازمان یافته سلطان قاچاق تجهیزات پزشکی

 23. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 24. ترافیک سنگین جاده چالوس؛ روزگاری که حتی پیکان خلق نشده بود!  

 25. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 15. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 16. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 17. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 18. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 19. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 20. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 21. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 3. آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم

 4. واکنش نماینده ایران در سازمان ملل به اظهارات نیکی هیلی علیه ایران

 5. نشریه دفتر رهبری اعلام کرد: رژیم صهیونیستی ضربه فنی شد

 6. ادعاهای خطرناک و جدید نیکی هیلی علیه ایران/ موشک شلیک شده به ریاض موشک «قیام» بود و نشان ایرانی داشت/ این موشک، وحشتناک است وحشتناک است+واکنش ایران

 7. تصویب طرح اخلال در فروش هواپیما به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

 8. جزئیات نامه خصوصی رئیس سیا به سردار سلیمانی

 9. سردار حاجی زاده: در حوزه موشکی و پهپادی در لبه تکنولوژی قرار داریم

 10. ضرغامی: سلفی جدید موگرینی با نیکی هیلی را دریابیم!

 11. نماینده ولی‌فقیه در سپاه: برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است

 12. وزیر اطلاعات: ورود به زندگی خصوصی مردم و نیت خوانی ممنوع/برخورد امنیتی راهکار مقابله با شبهه های فکری نیست

 13. رونمايي از ديباچه انتخاباتي برجام

 14. خروج آمریکا از سکوت برجامی

 15. جلسه‌ای که فرمایشی نبود

 16. رهبر انقلاب از چه طریق و چگونه در جریان مسائل کشور قرار می‌گیرند؟

 17. کواکبیان: اصلاح‌طلبان از روحانی سرخورده هستند

 18. موج انتقاد از دولت به سلبریتی ها رسید/ مخالفت با پروژه عبور از روحانی

 19. روایت آیت الله امینی از عزل آیت الله منتظری توسط امام

 20. استقبال عضو جامعه روحانیت از مذاکره با مجمع روحانیون

 21. سرلشکر جعفری: در مدیریت جامعه با سبک غربی مواجهیم

 22. عضو جبهه پایداری: از گفتگو با اصلاح‌طلبان استقبال می کنیم/ ما شرطی نداریم

 23. تصویب طرحی در کنگره آمریکا برای بررسی دارایی مقامات ایران

 24. بروجردی: مجلس در قضیه برجام جزیره منفصل از نظام نیست

 25. صلاحیت و حدود اختیارات دیوان عدالت اداری چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 2. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 3. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 4. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 5. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 6. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

 7. مرحوم چاوز و خودروی سمند! + عکس

 8. پرونده شکایت از نمایندگان سلفی‌بگیر با موگرینی خلاف شئونات نمایندگی تشخیص داده نشد و مختومه شد

 9. توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

 10. رای الیوم: سردار سلیمانی وارد جنگی نشد مگر از آن پیروز خارج شد

 11. روحانی در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: آمریکا بداند به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی بدون هزینه نمی‌ماند

 12. این آقا در جلسه مجمع تشخیص به شمخانی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد این ماجرا از اساس دروغ است/فتنه گران جدید بست می نشینند/توضیحات رییس قضا درباره پرونده برادرش

 13. کورکر: نسبت به توافق کنگره و کاخ سفید درباره برجام نیمه امیدوارم

 14. دیدار عراقچی با آمانو در وین

 15. روحانی به اردوغان: دیدگاه مشترکی در مبارزه با تروریسم داریم/اردوغان: همکاری بین دو کشور گسترش یابد

 16. سیدرضا تقوی: جامعه روحانیت مصوبه‌ای درباره ارتباط با مجمع روحانیون نداشته/در اینباره حرف دارم

 17. تکذیب یک شایعه درباره نشست اژه ای

 18. لاریجانی: پاسخ کوبنده ملت به هرگونه تجاوز آمریکا/جریان وطن پرستی ادامه دارد

 19. ظریف: جهان اسلام در کنار فلسطینیان است/ اجلاس استانبول درباره قدس دلگرم‌کننده بود

 20. واکنش عراقچی به راز موگرینی/ این لفاظی‌ها پذیرفته نیست

 21. محسن رضایی: ترامپ دلال است

 22. پیش‌نویس بیانیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی

 23. ظریف: آماده آتش بس فوری در یمن هستیم

 24. ضرغامی: ارتباط نزدیک با دانشجویان خوب است حتی اگر به سوت بلبلی ختم شود

 25. ظریف: پایان دادن به جنگ یمن، وظیفه همه ماست

پربحث‌های هفته

 1. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 2. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 3. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 4. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 5. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 6. بازنشسته‌‌هایی که ۲۰ میلیون "مستمری نجومی" می‌گیرند + جزئیات

 7. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 8. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 9. پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

 10. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 11. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 12. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 13. حکم خاوری صادر شد / حبس طویل‌المدت، جزای نقدی و رد مال برای 4 عنوان اتهامی / حکم، غیابی و قابل واخواهی است

 14. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 15. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 16. بهمنی: برداشت ۳۰ هزارمیلیارد با مجوز شورای امنیت بوده/ مدیریت تحریم کار من است

 17. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 18. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 19. آمریکا بدون نقاب

 20. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 21. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 22. عارف: هتک حرمت عاشورای 88 را محکوم می‌کنیم/ ماجرای سال 88 توطئه بود که ریشه خارجی داشت

 23. ۹ سال پیش نظر عارف درباره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد چه بود؟

 24. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 25. ادعای کیهان مبنی بر برهنه‌کردن ایرانیان در بلگراد

آخرین عناوین