قاصدک24

«دختری به نام نل»؛ چارلز دیکنز؛ ترجمه‌ی حمیدرضا آتش‌برآب؛ علمی و فرهنگی اندوهی که با امید تسکین می‌یابد

حمیدرضا امیدی‌سرور،   3960829304
اندوهی که با امید تسکین می‌یابد

آتش‌برآب این بار نیز تنها به ترجمه اثر بسنده نکرده، بلکه در برابر متاعی که به دست خواننده داده احساس مسئولیت کرده و در مقدمه‌ای به قلم خود کوشیده با اشاره به حاشیه و متن این رمان، جایگاه آن را در کارنامه دیکنز و ادبیات انگلستان روشن کند

«دختر به نام نل»

نویسنده: چارلز دیکنز

 مترجم:حمیدرضا آتش‌برآب

ناشر: علمی و فرهنگی، چاپ اول 1396

1024 صفحه، 46000 تومان

****

در سال 1841 قریب شش هزار نفر در بندر نیویورک، بی‌صبرانه رسیدن کشتی‌ای را که  که از انگلستان به آمریکا می‌آمد، انتظار می‌کشیدند. گرد آمدن جمعیتی چنین انبوه برخی رهگذران را به این فکر می انداخت که شاید شخصیتی بزرگ و معروف از کشتی که در اسکله پهلو می‌گرفت پیاده خواهد شد. اما هنوز کسی از کشتی پیاده نشده بود که صدای فریاد برخی بلند شد که از کاپیتان کشتی و یا دیگر خدمه کنجکاوانه می پرسیدند:

«بالاخره کار نل کوچولو به کجا کشید؟»

نه، کسی خیال پیاده شدن نداشت، این‌ها طرفداران چارلز دیکنز بودند که تازه‌ترین اثر او «مغازه عتیقه فروشی» را که از 1840 تا 1841 به صورت پاورقی منتشر شده بود دنبال می‌کردند و حالا آمده بودند به استقبال آخرین قسمت آن در کشتی‌ای که به نیویورک می‌رسید. اما برخی دیگر تاب انتظار نداشتند و می‌خواستند هر چه زودتر از خدمه کشتی (که بی‌شک آن را خوانده بودند)، پایان قصه را بپرسند!

 این ماجرا شاید امروز برای ما باور نکردنی جلوه کند، اما چنین تجربیاتی در هر دوره و زمانی وجود دارد و تنها شکل آن با توجه به اقتضاعات زمانه و امکاناتی که هرنسل در اختیار دارد تفاوت می‌کند. حدود صد و پنجاه سال (کمی کمتر) به جلو بیا‌ییم، در کشوری دیگر با زبان و فرهنگی دیگر... به خاطر دارم که هر هفته نه فقط ما بچه‌ها که بزرگترهای خانه هم پای تماشای انیمیشنی ژاپنی می‌نشستند، هر قسمت که تمام می‌شد، می گفتیم: چه حیف!  اما ته دل خوشحال بودیم که ماجرا هنوز ادامه دارد. هم می‌خواستیم ادامه داشته باشد و هم اینکه از سرانجام آن آگاه شویم. این اوج کششی است که یک اثر دنباله‌دار می تواند داشته باشد.

سپس روزشماری آغاز می‌شد، تا روزهای هفته بگذرند و زمان تماشای قسمت تازه‌ای از «دختری به نام نل» فرا برسد. حکایت پیرمردی عتیقه فروش که به همراه نوه‌اش نل از دست طلب‌کاران در حال فرار بود و به دنبال مادرش نیز می‌گشت. در حس حال و هوای آن نه شاد که اندوهبار بود، اما این درام با شخصیت‌های متعدد و شاخ و برگ فراوان چنان پرکشش بود که چاره‌ای جز دنبال کردن آن نداشتیم! نه شور و جذبه دراماتیک ماجرا دست از سر ما برمی‌داشت و نه ما توان رها کردن آن را داشتیم. سرانجام قسمت آخر رسید، همه از کوچک و بزرگ چشم به صفحه تلویزیون دوختیم، و با چشمانی گریان تماشای آخرین قسمت سریال دختری به نام نل را به پایان رساندیم. به یاد ندارم هیچ انیمیشن دیگری به خصوص از جنس ژاپنی‌اش این چنین همه را مجذوب خود کرده باشد.

آن زمان نه، اما حالا که به لطف حمید آتش برآب و به همت نشر علمی و فرهنگی کتاب «دختری به نام نل» به فارسی درآمده، به روشنی می‌توان دریافت بخش اعظم موفقیت آن انیمیشن  که کوچک و بزرگ با چنان اقبالی ماجراهایش را دنبال می‌کردند، نه به‌خاطر هنر انیمیشن سازی چشم بادامی‌ها، که مدیون داستانی پرشور و پرکشش بود که از جادوی قلم و تخیل قدرتمند دیکنز مایه می‌گرفت؛ همان چیزی که صد و پنجاه سال پیش از آن در بندر نیویورک شش هزار نفر را در انتظار کشتی نگه داشته بود. (1)

در میان نوابغ جهان ادبیات، چارلز دیکنز یکی از انگشت شمار چهره‌هایی است که آثارش حتی در این روزگار  و در برابر سیطره رسانه‌های قدرتمند عصر اطلاعات و دیجیتال نیز کمر خم نکرده‌اند. چه بسا رسانه‌های قدرتمند سمعی و بصری (از سینما گرفته تا تلویزیون و حتی پیشتر از اینها رادیو) از آثار دیکنز به عنوان منابعی غنی بهره فراوان نیز گرفته‌اند که انیمیشن دختری به نام نل تنها یکی از ده‌ها مورد آن است که برای نسل ما به یکی از خاطره های فراموش ناشدنی بدل شده  است.

دیکنز را بعد از شکسپیر بزرگترین نویسنده انگلستان نامیده‌اند، اما محبوبیت آثار او محدود به کشور خود و حتی کشورهای انگلیسی زبان نماند، آثار او در کشورهای دور و نزدیک با زبان‌ها و فرهنگ‌های مختلف نیز خواهان بسیار داشته است. راز این موفقیت را باید در نکته‌ای دانست که آگاهانه و یا ناخود آگاه فصل مشترک آثار او با نویسنده‌ای بود که دیکنز بیش از هرکسی او را می‌ستود و از آثارش تاثیر پذیرفته بود. دیکنز نیز همانند شکسپیر، در آثارش پیش از هر چیز سرشت انسان را محور اصلی آثار خود قرار می‌داد. انسانی که نه می‌توان آن را به جغرافیایی خاص محدود ساخت و نه حتی به طبقه یا خاستگاه اجتماعی مشخصی نسبت داد. او بر مفاهیم و ارزش‌هایی می‌پردازد که در عین انسانی بودن، جهان‌شمول نیز هستند، همانند عدالت، فقر، انسانیت، دوستی، برادری و ... این‌ها مفاهیمی کلی هستند که در هر جغرافیا و فرهنگی قابل درکند، هنر دیکنز در این بود که این مفاهیم را در قالب داستانی با موقعیت‌های بسیار پرکشش به لحاظ دراماتیک به مخاطب عرضه می‌کرد. شناخت او از مردم طبقات مختلف جامعه‌ی روزگار خود و پرداخت واقع‌گرایانه آنها در دل داستان‌هایی که با حقایق اجتماعی نزدیکی بسیار داشتند و به شکلی صریح و در عین‌حال هنرمندانه به انتقاد از ناهنجاری‌های آن زمان می‌پرداختند، به تاثیرگذاری هر چه بیشتر این آثار در زمان خود انجامیده بود و در این روزگار نیز به عنوان نمونه‌هایی شاخص برای شناخت زمانه و حیات مردم عصر ویکتوریا در انگلستان به‌کار می‌آیند.

اما ارزش آثار دیکنز تنها به درونمایه غنی آنها  خلاصه نمی‌شد که از تخیل سرشار او در داستان پردازی و شناخت دقیقش از روزگاری که در آن می‌زیست، مایه می‌گرفت. دیكنز به لحاظ ادبی نیز نویسنده‌ای صاحب سبک بود. تشخص او هم در چگونگی نگاهش به جهان پیرامونش و هم در استفاده از نثر و زبان قدرتمند برای روایت رمان‌هایش بود؛ نثری فاخر و زیبا، که به ضرورت گاه آهنگین و یا پر احساس می‌شد و همواره نیز آراسته به صنایع ادبی بود. نثر آثار او یکی از ستون‌های زبان و ادبیات انگلیسی محسوب می‌شود که پویایی و تغییر و تحول آن زبان موجب شده با زبان معیار امروز متفاوت باشد و خواندنش نیازمند دانش ادبی از زبان انگلیسی به قدر کفایت باشد. (2)

برگردان چنین زبانی در ترجمه، از جمله مهمترین دشواری‌هایی است که باعث می‌شود هر مترجمی در رویارویی با آثار دیکنز سربلند از میدان بیرون نیاید؛ چنانکه در ایران نیز در میان خیل ترجمه‌های پراکنده تنها مترجمانی نامدار همچون همچون ابراهیم یونسی از پس آن برآمده‌اند. اما حمید آتش‌برآب اگرچه به ترجمه‌های خوبش از ادبیات کلاسیک روس شهره است، اما با به جان خریدن این آزمون دشوار، ترجمه‌ای را پیش روی ما گذاشته است که نشان می‌دهد، دانش او در زبان و ادبیات انگلیسی و ترجمه از این زبان به آنچه در حوزه ادبیات روس از او سراغ داشتیم، پهلو می‌زند. آتش‌برآب این بار نیز تنها به ترجمه اثر بسنده نکرده، بلکه در برابر متاعی که به دست خواننده داده احساس مسئولیت کرده و علاوه بر مقدمه‌ای به قلم خود که در آن کوشیده با اشاره به حاشیه و متن این رمان، جایگاه آن را در کارنامه دیکنز و ادبیات انگلستان روشن کند، در انتها نیز مقاله‌ای مفصل تحت عنوان «سیروسلوک دیکنز و نل» به قلم ایزابت ام برنان ترجمه و به کتاب افزوده تا حق مطلب را درباره کم و کیف رمان حاضر تا اندازه ای ادا کرده باشد.

«مغازه عتیقه‌فروشی» (یا دختری به نام نل) در دوره‌ای نوشته شد که دیکنز تصمیم گرفته بود با ایجاد تغییراتی در کار خود داستان‌‎هایی کوتاه و قطعات کوچک طنز‌آمیز بنویسد که در قالب جزوه‌هایی به صورت نشریه منتشر شوند. شماره نخست این نشریه با نام «ساعت دیواری آقای هنری» به اعتبار نام دیکنز فروش چشمگیری داشت، اما فروش شماره‌های بعدی ناامیدکننده بودند؛ این تغییر سبک به مذاق خیل انبوه مخاطبان دیکنز خوش نیامد و آن را پس زدند. «مغازه عتیقه فروشی» نیز قرار بود چهارمین قسمت از این جزوه باشد که آقای هنری، دختر کوچک زیبایی را که شبانه راهش را در کوچه‌های تاریک لندن گم کرده به مغازه عتیقه فروشی پدر بزرگش می‌رساند، اما بعد از خداحافظی از آنها کماکان به آن دختر زیبا می‌اندیشد که در محیطی چنان فقیر زندگی می‌کند.

دیکنز این داستان را کنار گذاشت و تنها از شخصیت‌های دختر بچه، پدربزرگش، مغازه عتیقه فروشی فقیرانه آنها بهره برد، البته از تقابلی تاثیرگذار که جان مایه داستانش را تشکیل می‌داد نیز بهره گرفت و تضاد دختری جوان و زیبا را در محیطی کهنه و فقیرانه که جذابیت بسیاری داشت، مورد تاکید قرار داد.

دیکنز بر این اساس رمانی را نوشت که ماجرای پیرمرد عتیقه فروشی بود که به همراه نوه‌اش نل که با زندگی فقیرانه و مغازه‌ای ورشکسته روزگار می‌گذرانند. پیرمرد که ثروتش را داماد و یکی از نوه‌هایش به باد داده‌اند، برای تامین آینده نل، از ربا‌خواری پول قرض کرده و با آن قمار می‌کند، باخت او در قمار و تلاش رباخوار برای توقیف او و اموالش در ادامه داستان موجب فرار نل به همراه پدر‌بزرگش می‌شود. این تعقیب وگریز ماجراهای پر افت و خیزی را شکل می‌دهد که در این رهگذر نل و پدر‌بزرگش با آدم‌هایی از طبقات و سنخ‌های مختلف اجتماعی آن روزگار آشنا می‌شوند. دیکنز از چنین مضمونی، داستانی پرکشش ساخته که در عین حال تصویرهایی دقیق از زندگی مردم و حیات اجتماعی عصر ویکتوریا و فضای تیره و تار آن پیش روی خواننده قرار می‌دهد.

محبوبیت آثار دیکنز در روزگار خود ریشه‌ای عمیق در دو نکته داشت که به جهان‌بینی آثار او برمی‌گشت. دیکنز نویسنده‌ای واقع‌گرا اما در عین حال برخوردار از نگاهی آرمان‌گرایانه بود. واقعگرایی او باعث می‌شد از جامعه طبقاتی روزگار خود و فقر در آن، انتقاد کند اما در عین حال به واسطه آرمانگرایی‌اش امید را در دل مخاطب زنده نگه می‌داشت. «دختری به نام نل» نیز از این ویژگی مهم آثار دیکنز بهره فراوان دارد.  داستانی پرمایه که نشانه‌های فراوانی از زندگی مردم روزگار خود دارد؛ کشش دراماتیکی این داستان که از «دختری به نام نل» اثری پر از فراز و نشیب ساخته است، شخصیت‌هایی متعدد و پرداخته شده‌ای را شکل داده که دو تن از ماندگارترین شخصیت‌های آثار دیکنز (نل و شخصیت رباخوار) در آن حضور دارند و نهایتا زبان قدرتمند دیکنز که گاه با طنزی ملایم و مجذوب‌کننده همراه می‌شود؛ همه  این ویژگی‌ها دست به دست هم داده‌اند تا «دختری به نام نل» یکی از شاهکارهای دیکنز باشد، شاهکاری که متاسفانه خیلی دیر، قریب به صد و هشتاد سال بعد از انتشارش به فارسی برگردانده شده است، آن هم توسط یکی از بچه‌های همان نسلی که در دوران کمبود و تنگنای جنگ، با اشتیاق به تماشای این انیمیشن می‌نشست و همانقدر که از دیدن آن اندوهگین می‌شد، امید به زندگی پیدا می‌کرد.

 

 

پی نوشت:

 • البته شرکت انیمیشن‌ساز تغییراتی زیادی در داستان داده بود، اما جان مایه درام از اثر دیکنز گرفته شده بود و دیگر اینکه تغییرات جز آنکه از ارزش کار بکاهد بر لطف آن نیافزوده بود، مگر اینکه بپذیریم برخی از آنها برای قابل درک شدن اثر برای مخاطبان کودک و نوجوان انیمیشن ضروری بوده. به هر حال غلظت تراژیک ماجرا چنان بود که این انیمیشن در ابتدا چندان مناسب حال کودکان تشخیص داده نشده بود، اما با این حال دختری به نام نل در 26 قسمت ساخته و پخش بین المللی شد و چنان که ذکرش رفت در میانه دهه شصت در برنامه کودک تلویزیون ایران نیز روی آنتن رفت و اشک همه ما را درآورد!
 • به دلیل همین ویژگی زبانی چاپ‌های بازنویسی وخلاصه شده‌ای از آثار دیکنز نیز منتشر شده اند که مخاطبان بیشتری در این روزگار بتوانند این آثار را بخوانند. بدیهی است که این آثار نمی‌توانند مجموعه ویژگی های آثار دیکنز را آنگونه که هست به خواننده منتقل کنند.

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 3. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 4. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 7. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 8. پشیمانی به سبک سلبریتی‌ها

 9. روایت تکان دهنده اسارت ۴۱۰ روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

 10. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 11. سياست ابهام و تعليق ترامپ و كنگره درباره برجام/ تهديد جديد كاخ سفيد/ واكنش ايران چه خواهد بود؟

 12. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 13. سخنگوی کاخ سفید: اگر توافق هسته‌ای اصلاح نشود، برجام متوقف خواهد شد

 14. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 15. فرار ۵ زن از بیمارستان

 16. محاکمه 5داعشی‌ که به پایگاه هلال احمر حمله کردند!

 17. استاندار تهران:یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت تهران در بافت فرسوده ساکن هستند

 18. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است/دولت به تعهدات خود عمل نکرد

 19. ایرانیان سال آینده چقدر جریمه رانندگی می‌دهند؟

 20. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 21. رضایتمندی شغلی در ایران چقدر است؟

 22. واکنش معاون حجتی به ادعاهای عیسی کلانتری: به این حرف‌ها توجه نکنید

 23. تمایل زنان و مردان ایرانی به بچه‌دارشدن چگونه است؟

 24. رشیدپور : جان من 30ثانیه چیزی را گران نکنید تا ما بریم و برگردیم  

 25. تصادف زنجیره ای در کرمان؛ 9 کشته و 15 زخمی

پربحث‌های دیروز

 1. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 2. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 3. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 4. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 5. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 6. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 7. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 8. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 9. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

 10. روحانی زمان انتخابات: قطع یارانه شایعه ستادهای انتخاباتی رقیب است  

 11. تصادف اتوبوس دانش آموزان اردوی راهیان نور/6 نفر فوت کرده‌ان/ مصدومیت 36 دانش آموز+تصاویر

 12. رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست و تعدیل می شود

 13. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 14. ترامپ: تاریخ به ما آموخته است که اگر توان دفاعی خود را تضعیف کنید، تجاوز و تهاجم را به سوی خود دعوت کرده‌اید

 15. پرونده تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان بسته شد/ برآورد تخلفات ۱۵هزار میلیاردی/ ارسال گزارش به هیأت رئیسه

 16. توالت ایستاده در مرکز خرید لاکچری تهران  

 17. چرا زنان توریست خارجی آرایش نمی‌کنند  

 18. یک جایزه و چند پرسش بی پاسخ

 19. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 20. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 21. واکنش علی نیکزاد به سخنان جدید روحانی علیه مسکن مهر: امورات دولت روحانی با وصولی وام مسکن مهر می‌گذرد

 22. مگر هنوز جنگ است؟

 23. جهانگیری با ظاهری متفاوت  

 24. چه کسانی سال آینده یارانه می‌گیرند؟

 25. نماینده مجلس: ۳۱ نفری که بانک دی را غارت کردند در اختلاس بانک سرمایه هم شرکت داشتند

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. وعده وزیر اقتصاد/ دلار ارزان می شود

 15. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 16. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 17. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 18. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 19. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 20. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 21. رفتار تبعیض‎آمیز عراقی‎ها با تجار ایرانی در مقایسه با عربستان و ترکیه

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های هفته

 1. چگونه کلیسا سلطه‌ی خود را بر اندیشه آدمی از دست داد!

 2. وظیفه‌شناسی بخش خصوصی در غیاب ارگان‌های پژوهشی

 3. آنچه یک آمریکایی در استانبول آموخت

 4. داستان‌هایی درباره «هویت»

 5. کتاب بی متن/ 147

 6. چنین کنند بزرگان

 7. جامعه‌شناسی بازاندیشانه در پرتو مدرنیته‌ی متأخر

 8. برگزاری دوره «اسرائیل شر مطلق؛ بررسی نقش امام موسی صدر در مقاومت»

 9. پدران، پسران و غرب در ترکیۀ اورهان پاموک

 10. در طلب معنای زندگی

 11. جلسه نقد و بررسی کتاب «عمیق»

 12. فارسی؛ از دربار تا گفتار

 13. مراسم بزرگداشت عبدالکریم جربزه‌دار

 14. داوران ابدی

 15. کتاب بی متن/ 146

 16. نذر روزهای تنهایی

 17. مراسم بزرگداشت استاد آذرتاش آذرنوش

 18. تاریخ کتاب‌های آشپزی مملو از تمایزات طبقاتی است

 19. فتح سنگر به سنگر حق برابری

 20. بررسی و معرفی کتاب «نویسنده رستم‌التواریخ کیست؟»

 21. همایش دانشگاه اخلاق مدار

 22. معرفی ناشران، نویسندگان و کتاب‌های پرفروش پاییزه کتاب

 23. در اینترنت هرچه به همدیگر نزدیک‌تر می‌شویم، بیشتر از هم متنفر می‌شویم

 24. عشق و جنون در خدمت ویرانگر

 25. کتاب بی متن/ 145

آخرین عناوین