هتل بین المللی

پیامد افزایش نرخ دلار/ دامن زدن به رکود

گروه اقتصادی الف،   3960829154 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیامد افزایش نرخ دلار/ دامن زدن به رکود

افزایش نرخ ارز به شدت حاشیه سود اکثر صنایع کشور را کم کرده و هزینه‌های تولید آنها را افزایش داده است زیرا رابطه‌ نرخ ارز با واردات، رابطه‌ معکوس و منفی است؛ یعنی با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی بالا می‌رود‌.

افزایش نرخ ارز به صورت مستقیم هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد‌. از مواد اولیه گرفته تا کالاهای واسطه‌ای همه به نرخ ارز وابسته هستند‌. وقتی نرخ ارز افزایش می‌یابد، هزینه تمام‌شده تولید نیز افزایش می‌یابد‌. کالاهای وارداتی از جمله مواد اولیه، کالاهای سرمایه‌ای و کالاهای واسطه‌ای همگی وابسته به ارز هستند، در نتیجه هزینه‌ تولید بالا رفته و قیمت کالاها افزایش می‌یابد‌.

صنایع مختلف کشور از حداقل 10 تا 70 درصد به مواد اولیه‌ خارجی وابستگی دارند و از این منظر افزایش نرخ ارز به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست‌. بنابراین در حالی که بازار محصولات داخلی با رکود همراه است، افزایش نرخ ارز منجر به ورود صنایع به حاشیه زیان می‌شود که در نهایت تعطیلی واحد‌های تولیدی و صنایع را به دنبال دارد‌.

کارشناسان و مدیران واحدهای صنعتی معتقدند واحدهای صنعتی نباید چندباره و از چند ناحیه مورد فشار هزینه‌ای قرار گیرند چراکه طرح تحول اقتصادی به اندازه کافی به افزایش هزینه‌ها و بهای تمام‌شده کالای تولیدی منجر شده است‌. حتی تمهیداتی چون تخفیف مالیاتی، تعرفه‌های مناسب و استمهال بدهی‌ها برای بخش صنعت و تولید هم به اجرا گذاشته نشده، لذا این اتفاق سبب خواهد شد که فشار مضاعف به تولید کشور وارد شود‌.

ضرر پشت ضرر

علیرضا حائری، کارشناس صنعت با ریشه‌یابی صنایع تاثیرپذیر از افزایش نرخ ارز  می‌گوید: صنایع کشور به دو گروه تقسیم می‌شوند‌. گروه اول صنایعی که صادرات‌محور هستند و تولیدات‌شان صادر می‌شود و و گروه دوم صنایعی که تولیداتشان بازار داخلی دارد .

به گفته حایری، اصولا صنایعی که تولیدات صادرات‌محور دارند از بابت افزایش نرخ ارز منتفع می‌شوند چون می‌توانند دلارهایشان را در بازار داخل گران‌تر بفروشند اما عمده صنایع کشور صادرات‌محور نیستند و صنایعی هستند که تنها بازار داخلی و تقاضای داخلی دارند و این صنایع از افزایش نرخ ارز متضرر می‌شوند به این دلیل که باید قاعدتا مواد اولیه‌شان را با دلار گرانتر وارد کنند ولی کالایشان را در داخل با توجه به اینکه بازار هم رونق چندانی ندارد‌، به همان نرخ قبلی به فروش برسانند‌.

وی ادامه داد: در نتیجه این صنایع به دلیل افزایش نرخ ارز و به لحاظ اینکه بخشی از مواد اولیه‌شان وارداتی است قیمت تمام‌شده‌شان بالا می‌رود و این صنایع به حاشیه زیان می‌روند و اگر تا الان در حاشیه زیان نباشند وارد منطقه زیان می‌شوند که تا حدی می‌توانند این زیان‌ها را بپذیرند و تقبل کنند اما بعد از آن با تعطیلی مواجه می‌شوند‌.

ارزی که تصنعی بالا رفت
به گفته این کارشناس صنعت، موضوعی که بیشتر از افزایش نرخ ارز روی صنایع و تصمیم‌گیری مدیران صنایع اثر می‌گذارد، غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز است، یعنی اگر یک روال و منحنی وجود داشته باشد که به فرض مثال امسال نرخ ارز در طول سال 10 درصد افزایش پیدا می‌کند یا مثلا ماهی 5/1 درصد نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند‌، این یک مطلب قابل پیش‌بینی است و مدیران صنایع می‌توانند پیش‌بینی کنند که نرخ ارز با افزایش 5/1 درصد در ماه به چه میزان می‌رسد و بر مبنای آن می‌توانند قیمت فروش خود را تنظیم کنند یا می‌توانند قرارداد‌های بلندمدتی را تنظیم کنند یا تصمیم بگیرند که مواد اولیه‌شان را برای چه مدتی بخرند‌.

علیرضا حایری می‌گوید: اگر افزایش نرخ ارز قابل پیش‌بینی باشد برای مدیران صنایع غیرقابل تحمل نیست و چیزی که غیرقابل تحمل است موضوع غیرقابل پیش‌بینی بودن نرخ ارز است که کسی نمی‌داند قیمت نهایی آن به کجا می‌رسد‌. این افزایش نرخ به قدری ناگهانی رخ داده که یک ماه پیش نرخ آن حدود 3900 تومان بود که در حال حاضر با افزایش قیمت 4100 تومان را نیز رد کرده است و کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند این افزایش نرخ در کجا متوقف می‌شود‌.

وی ادامه داد: از طرفی مسوولان ارشد نظام اقتصادی کشور نیز در این زمینه‌ها سکوت می‌کنند یعنی خودشان هم دنباله‌رو بازار می‌شوند به این دلیل که آنها نیز قادر نیستند پیش‌بینی کنند که این نرخ کجا متوقف می‌شود‌.

عدم پیش‌بینی افزایش نرخ ارز، آفت صنایع کشور

به گفته این کارشناس صنعت، معمولا در ماه‌های نزدیک به اواخر سال به صورت تصنعی نرخ ارز بالا می‌رود که دولت بتواند ریال‌های پایان سال خود را نیز تامین کند و حقوق‌، مزایا‌، عیدی و پاداش پایان سال را نیز بتواند به این صورت تامین کند‌. همه ساله این اتفاق می‌افتد و شایعات مبنی بر این است که دولت تزریق دلار در بازار را کم کرده تا نرخ ارز بالا برود و بتواند ریال بیشتری به دست بیاورد تا هزینه‌های پایان سال خود را تامین کند که البته دولت نیز با وجود همه شواهد این کار را تکذیب می‌کند‌.

علیرضا حایری افزایش قابل پیش‌بینی نرخ ارز را قابل تحمل دانست و گفت: بدتر از افزایش نرخ ارز افزایش نوسانات نرخ ارز است که بالا و پایین می‌رود و صنایع را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد‌.
این کارشناس صنعت ادامه داد: اگر نوسانات نرخ ارز غیر قابل پیش‌بینی باشد قدرت تصمیم‌گیری را از مدیران صنایع خواهد گرفت و آفت صنایع کشور نیز این است که یک مدیر قدرت پیش‌بینی نداشته باشد و نتواند تصمیم بگیرد مواد اولیه‌اش را برای چه مدتی خریداری و قراردادهای خود را برای چه مدتی تنظیم کند و این مشکل در نهایت به زیان صنایع است و تعطیلی آنها را به دنبال دارد‌.

چرا ارز کنترل نشد

به گفته حائری، ساده‌ترین راه برای کنترل افزایش نرخ ارز این است که دلار در بازار تزریق شود‌. دلیل اینکه این اتفاق در کشور نیفتاده و دلار به بازار تزریق نشده تا از افزایش نرخ ارز جلوگیری شود را باید در منابع ارزی دولت جست‌وجو کرد‌. به همین منظور باید دید که آیا دولت منابعش کمتر شده یا مثلا صادرات نفت کمتری داشته است که البته اتفاق خاصی نیفتاده که بگوییم منابع ارزی دولت کاهش پیدا کرده و تزریق ارز به بازار نیز کاهش پیدا کرده است‌.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که این شائبه قوت می‌گیرد که شاید افزایش نرخ ارز اقدامی عمدی است تا دولت نقدینگی ریال را از بازار جمع کند.

این کارشناس صنعت افزایش نرخ دلار را یکی از سیاست‌های دولت دانست و افزود: موضوع دیگر این است که دلار در بودجه سال 96 با نرخ سه هزار و 600 تومان تعیین شده که دولت به نوعی در تلاش است دلار مبادله‌ای را به این نرخ نزدیک کند. با توجه به اینکه دلار در مرکز مبادله نرخ رسمی سه هزار و 500 تومان است، می‌توان گفت یکی از سیاست‌های دولت این است که می‌خواهد نرخ دلار را طبق بودجه به سه هزار و 600 تومان برساند‌.


عدم شفاف‌سازی سیاست‌های دولت

از سوی دیگر به گفته حائری، تنها موردی که برای جامعه مشکل ایجاد می‌کند، این است که هیچ مسوولی حاضر به توضیح این وضعیت نیست‌.

این کارشناس صنعت می‌گوید: رییس کل بانک مرکزی باید بیاید شفاف توضیح دهد که به عنوان مثال نرخ دلار در بودجه سه هزار و 600 تومان است و ما می‌خواهیم نرخ مبادله‌ای را به این رقم برسانیم‌. وقتی این توضیحات داده نمی‌شود، بازار شایعه داغ می‌شود‌. از آنجا که بازار ارز در داخل کشور یک بازار ملتهب و شایعه‌پذیر است، به همین دلیل این شایعات باعث می‌شود نرخ دلار آزاد هم به سرعت افزایش پیدا کند‌. یکی از راهکارهایی که دولت می‌تواند بازار را تنظیم کند غیر از اینکه دلار را تزریق کند، این است که بیاید به صورت شفاف سیاست‌های خودش را اعلام کند‌. وقتی همه این سیاستگذاری‌ها مبهم و نامشخص است، همانند این است که در تاریکی قدم برمی‌داریم و نمی‌دانیم به کجا می‌رسیم‌.

بنابراین حداقل کاری که مسوولان بلندپایه اقتصادی و ارزی کشور می‌توانند بکنند، این است که توضیح دهند سیاست ارزی‌شان تا پایان سال چیست‌. آیا ارز کشور کمتر شده یا فروش نفت کاهش داشته است یا همه اینها تنها برای اجرای سیاست دولت است که نرخ ارز را به آن چیزی که بودجه تصویب کرده، برسانند‌. این توضیح حق مسلم فعالان اقتصادی است و یکی از ارکان منشور اخلاقی رییس‌جمهور که همه وزرا در آغاز به کار دولت قسم خوردند این بود که اطلاعات به صورت شفاف در اختیار همه قرار گیرد‌.

منبع: جهان صنعت

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 2. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 3. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 4. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 5. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 6. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 7. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 8. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 9. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 10. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 11. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

 12. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 13. بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند

 14. محور هراز از ساعت ۱۴ چهارم فروردین یکطرفه می شود

 15. پرونده واریز سود سهام عدالت در سال ۹۶ بسته نشد

 16. با ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول  

 17. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 18. طلا ارزان شد

 19. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 20. گزارشی از حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

 21. خاطره کارمند بهشت زهرا از بزن بزن بر مزار یک متوفی

 22. بجای نمک در غذا سرکه بریزید

 23. تصاویر/ علی حاتمی از هزاردستان تا مادر  

 24. خوشحالی مردم سوریه در پی آزادسازی ۹۰ درصد از "غوطه شرقی"

 25. ویدیو/ خاطره رضا صادقی از مرتضی پاشایی  

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 3. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 4. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 5. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 6. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 7. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 9. تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

 10. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 11. تصاویر/ زندگی اشرافی خانواده سلطنتی سعودی  

 12. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 13. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 14. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 15. انتقاد تهیه‌کننده «لاتاری» از کسانی که تبلیغات فیلمش را نژادپرستانه می‌دانند

 16. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 17. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 18. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 19. نا آرامی در خیابان های فرانسه ۱۶ نفر کشته داد

 20. ثبت نخستین وقف سال ۹۷/ موقوفه ۱۵۰ میلیاردی برای کمک به تحصیل کودکان

 21. محمدرضا عارف به چالش بی زباله پیوست

 22. لشگر تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

 23. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 24. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 25. اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 11. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 12. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 13. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 14. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 15. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 16. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 17. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 18. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 19. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 20. گرانترین عوارضی ایران  

 21. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 22. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 23. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 24. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 3. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 6. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 7. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 9. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 10. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 11. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 12. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 13. استاد دانشگاه صنعتی شریف مطرح کرد: حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند

 14. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 15. وزارت خارجه در حمایت از فعالان اقتصادی ایران بیانیه داد

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول

 18. قطارها و هواپیماها با ساعت جدید حرکت می کنند

 19. تابش: مردم برای تحقق شعار سال مطالبه گری کنند

 20. خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

 21. مزد منصفانه و امنیت شغلی خواسته اصلی کارگران

 22. جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال ۹۶

 23. پرونده واریز سود سهام عدالت در سال ۹۶ بسته نشد

 24. با ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول  

 25. طلا ارزان شد

آخرین عناوین