گسترش اتحاد منطقه ای و منافع اقتصادی ايران

ميرزاسعدين داورپناه، گروه تعاملی الف،   3960827069 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
 گسترش اتحاد منطقه ای و منافع اقتصادی ايران

پروژه احياي «راه تاريخي لاجورد» براي اتصال افغانستان به دريای سياه و مديترانه كليد خورد. جاده اي با مشاركت پنج كشور كه با دور زدن جغرافياي ايران كريدوري از شرق به غرب محسوب مي شود.
پاكستان نيز اگر چه همچون افغانستان نيست كه مرز مشتركي با چين داشته باشد اما سوداي مشاركت با چين در مسير شرق به غرب را دارد و بندر گوادر در همسايگي چابهار ايران را جهت توسعه و بهره برداري در اختيار چين قرار داده است. خود چين با پروژه جهان شمول «يك كمربند يك جاده» فراتر از اين پروژه هاي محدود در پي ايجاد جاده ابريشم بري و بحري مدرن است. بايد پذيرفت كه آسياي ميانه و قفقاز جنوبي ميدان متراكم رقابت قدرتهاي بزرگ جهان و منطقه شده و شانس چنداني به ايران نمي دهند. با اينحال جغرافياي ايران علاوه بر فرصت اتصال جنوب به شمال، جغرافيايي راهبردي در هر نقشه زميني شرق به غرب دارد. بديهي است كه دربرابر هر تكاپوي ايران رقبا نيز بيكار نيستند و با صرف هزينه هاي بسيار به تقلا براي انزواي ايران مشغولند.

حدود ٩٠ درصد تجارت كالا در جهان از مسيرهاي دريايي انجام مي شود. همه كشورهاي ساحلي خاورميانه در پي آن هستند تا بنادري جذاب تر براي رونق دادن به كريدوري باشند كه جغرافيای كشورشان را منتفع مي كند. در قرن بيست و يكم تحولاتي رقم خورد كه فرصت تاريخي برقراری زنجيره ايران به عراق و سواحل مديترانه اي سوريه را احيا كرد. ايران دسترسي مناسبي به اقيانوس دارد و در تكاپوی رقابت براي هر چه جذاب تر كردن كريدور ايرانی است.

جذابيت اين مسير جهت بهره برداري از منابع عظيم نفت و گاز ايران و عراق هر سرمايه گذاري اقتصادي را توجيه پذير مي كند. از سويي ويژگي جغرافيايي تنگه هرمز بعنوان يكي از آبراه هاي مهم جهان، ايران را تا حدودي از خطر كنار زدن از معادله مبادلات دريايي مصون كرده است. بشار اسد مدت ها از پروژه اي سخن مي گفت كه در آن سوريه ساحلي به مركز مبادلات تجاري ميان پنج درياي مديترانه، سياه، سرخ، خزر و خليج فارس مبدل مي شد. عراق نيز با پروژه بندر فاو از فرصت دسترسي به دريا صرف نظر نكرده و بر سر اين هدف سال ها است تا مرز تنش نظامي ديگر با كويت بر سر پروژه بندر بزرگ مبارك نيز پيش رفته است.

قطر اخيرا بندر حمد بزرگترين بندر خاورميانه را افتتاح كرد و عمان نيز علاوه بر توسعه الدقم پروژه عظيم بندر صحار را در دست احداث دارد. امارات بندر مشهور جبل علی را دارد و همچنان طرح هاي توسعه آن و ديگر بنادر خود را تعقيب مي كند و به فرامرز خود نيز بی توجه نيست. بهره برداري از فاز دوم كانال سوئز مصر توجه عربستان به مزاياي جغرافيايي خود را جدي تر كرد و اكنون بن سلمان بلند پرواز توانش تاثير بر همه پروژه هاي ديگر منطقه را پنهان نمي كند. عربستان سعودي كشوري با منابع استثنايي و جغرافيايي مهم است. اين كشور از يك سو به خليج فارس دسترسی دارد و از سوی ديگر بيشترين سهم از وسعت ساحلي درياي سرخ را داراست. عربستان متوجه ظرفيت تاثير خود بر اقتصاد كشورهاي منطقه بوده و از اين برتري چشم پوشي نكرده است.

تبليغ بر دور زدن تنگه هرمز با ابر پروژه اتصال درياي عرب به خليج فارس از يك سو و هياهوي احداث پل ملك سلمان از مسير جزاير تيران و صنافير و البته پروژه نئوم عزم جزم سعودي براي بدست گرفتن رهبري اقتصاد منطقه را عيان كرده است. امارات كه شكوفايی رقبايی همچون ايران و عمان را در دهانه درياي عمان مي بيند، در يك سرمايه گذاري جنون آميز با همراهي كردن عربستان و سهم خواهي از مزاياي جغرافيايی يمن در آرزوی مشاركت در كنترل سر و ته كانال خليج فارس به درياي عرب است! عراق و قطر و كويت و عمان متوجه پيامد بلندپروازي هاي سعودی و تهديد رونق خليج فارس هستند و يمن نيز مدت ها است قرباني نمايش جاه طلبي عربستان و امارات شده است.

اما ايران هم غافل نيست و بر فرصت تاريخي ايجاد زنجيره ايران و عراق و سوريه، منافع اقتصادي خود را پيگير است. رهبر ايران مدت ها است با احياي تداول استعمال نام «مكران» براي سواحل شمالي درياي عمان بر ضرورت تقويت زيربناي تجارت دريايي ايران تاكيد دارد و نيروي دريايي را حمايت جدي مي كند. جغرافياي ايران كه هم مسير شمالي جنوبي مناسبي محسوب شود و هم در اقتصادي ترين مسير خاكي شرق به غرب مي باشد، جذابيت بنادر ايران را در مقايسه با رقبا چند برابر مي كند لذا حفاظت از امنيت مسيرهاي دريايي مكمل زيربناهاي اقتصادي كشور است. آنچه در ميدان منازعات خاورميانه و نقش آفريني بازيگران شاهديم هرگز بدون توجه به راهبردهاي اقتصادي قابل تحليل نيست و تقليل زورآزمايي ها به يك رقابت ايدئولوژيك بي راهه اي به سرگرداني است.

نه تنها ايران و عربستان بلكه همه كشورهاي ديگري كه در منطقه نقش افرين هستند، با دقت و وسواس منافع اقتصاد ملي خود را نيز در محاسبات و معادلات لحاظ كرده و مي كنند. بنا بر اين ها مدافعان حرم و رزمندگان محور مقاومت نه تنها از ارزش ها و هويت اعتقادي دفاع مي كنند بلكه زمينه سازان شكوفايي اقتصادي وطن خود نيز هستند. حتي در صورتيكه پنجه ها در هم قفل شود و ايجاد چنين كريدور هايي در آينده نزديك ممكن نشود، خالی كردن ميدان برای يكه تازی رقيب، تسليم كردن اراده ملي در برابر اربابي است كه هر نافرماني را با الگوي برخورد با سوريه، يمن يا قطر و لبنان پاسخ خواهد داد. دستاورد های اقتصادی كه با سلاح مقاومت حاصل خواهد شد، هرگز با هيچ تعاملی قابل دستيابی نيست.

اتصال بازارهاي سه كشور ايران عراق و سوريه فرصت متشكل شدن بازاري چشمگير با ميليون ها مصرف كننده را فراهم مي آورد كه خود مي تواند مقوم صنايع داخلي باشد. ايجاد بازاري مشابه ميان ديگر كشورهاي منطقه نيازمند همراهي تعداد بيشتري كشور با يكديگر بوده كه با فرهنگ سياسي حاكم بر ايشان چنين هماوردی بعيد است! اگر هر ملت ديگر با هر عقيده در جغرافيای ايران زندگي مي كرد نيز بي ترديد با استفاده از فرصت تاريخی تغيير موضع همسايه غربی از دشمن به دوست، جهت تامين منافع اقتصادی و تثبيت قدرت ملي به سوي همگرايی با عراق و سوريه و دسترسی به مديترانه متمايل مي شد.

استقلال خواهي مولفه اي جدا نشدني از هويت ايرانيان است، تاريخ سياسي عراق و سوريه نيز طي سال ها با آرمان استقلال و آزادي از استعمار آشناست. ايران و عراق و سوريه سه كشور جنگ ديده ضمن همگرايي امنيت سرزميني خود براي سرمايه گذاري و رفاه را تضمين خواهند كرد، به مباني هويت ملي خود استحكام مي بخشند، از مزاياي جغرافيايي خود به سود رونق اقتصادي بهره برداري مي كنند و حافظ استقلال خود در برابر سلطه جويي رقباي منطقه اي يا قدرت هاي فرا منطقه خواهند بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 3. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 4. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 5. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 6. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 7. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 8. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 9. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 10. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 11. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 12. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 13. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 14. سلطانی‎فر:تیم ملی فوتبال از ظرفیت‎های خود برای دیدار با اسپانیا استفاده کند

 15. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 16. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

 17. چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

 18. گزارشگر بازی ایران و اسپانیا کیست؟

 19. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 20. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 21. ماجرای پخش تیزر نظامی در برنامه جام جهانی چیست؟

 22. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 23. سفیر ایران در مادرید: در مورد بازی با اسپانیا رویاپردازی نمی‌کنیم

 24. سینماها چند بلیت برای بازی دوم ایران فروختند؟

 25. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 16. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 17. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

آخرین عناوین