۸ راهکار طلایی برای اینکه به کتاب‌خواندن عادت کنیم

گروه فرهنگی الف،   3960823326

اگر فرزند دارید، سعی کنید آن‌ها را به کتاب خواندن عادت دهید؛ چرا که کودکان معمولا از والدین خود در سنین کودکی الگوبرداری می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا شما هم با آموزشی که به کودک خود می‌دهید با کتاب دوستی بیشتری برقرار کنید. یادتان باشد هر چقدر زمان بیشتری را با کتاب بگذرانید، بیشتر به آن عادت خواهید کرد.

به گزارش فردا، بشیر قلی زاده سرچشمه: شاید کاهش وزن و رسیدن به درآمد زیاد یکی از مهمترین اهدافی باشد که بسیار از مردم برای خودشان تعیین می‌کنند. اما کتاب خواندن می‌تواند باعث تعالی روحی و حتی جسمانی ما شود. یک کتاب خوب نیز می‌تواند باعث شود تا خواننده آن به یک رضایت درونی برسد و از خواندن آن کتاب نهایت لذت را ببرد اما کتاب خواندن فقط به خاطر لذت بردن نیست، بلکه شما با بالا بردن سرانه مطالعه می‌توانید از اعتبار خود دفاع کنید، هر چقدر بیشتر کتاب بخوانید درک و فهم شما نسبت به محیط اطراف بیشتر تغییر می‌کند.

همانطور که می‌دانید هر چقدر میزان مطالعه هر کشوری بیشتر باشد؛ مشکلات اجتماعی، اقتصادی، و حتی سیاسی آن کشور کمتر و آن کشور می‌تواند پیشرفت چشمگیری را تجربه کند. اگر شما قصد دارید به کتاب خواندن عادت کنید و آن را برای همیشه در برنامه روزانه خود لحاظ کنید، روش‌های متعددی برای این کار وجود دارد. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شویم.

برای شروع هر کاری مقدماتی لازم است

اگر بخواهید کاری را به طور روزانه انجام دهید، باید به آن کار عادت کنید و عادت کردن به هر کاری شرایط خاص خودش را دارد. یکی از موارد مهم برای رسیدن به یک برنامه ریزی منظم، دوست داشتن کاری است که قرار است آن را انجام دهید. شما برای اینکه بتوانید به کتاب خواندن عادت کنید، ابتدا باید به آن علاقه‌مند شوید؛ به طور مثال کتاب‌هایی را برای شروع مطالعه انتخاب کنید که از مفاهیم آن‌ها خوش‌تان می‌آید. این کار به مرور زمان می‌تواند برای شما جذاب باشد. به غیر از نکاتی که ذکر شد راه‌های دیگری نیز وجود دارد که شما می‌توانید با پیروی از آن‌ها به کتاب خواندن عادت کنید و آن را بدون هیچ مشکلی در برنامه روزانه خود اجرا کنید.

تعیین زمان برای کتاب خواندن

سعی کنید برای شروع خواندن کتاب ۵ الی ۱۰ دقیقه و چند مرتبه در طول شبانه روز برنامه ریزی کنید. این کار باعث می‌شود از کتاب خواندن خسته نشوید و در ضمن در ساعت‌های مختلف شبانه روز دست به مطالعه می‌زنید. به طور مثال ۴۰ دقیقه از شبانه‌روز را برای کتاب خواندن اختصاص دهید. شما می‌توانید این ۴۰ دقیقه را به ۴ تا ده دقیقه تقسیم کنید. این روش کتاب خواندتن بسیار عالی است؛ چرا که در ظرف مدت ۱۰ دقیقه خسته نمی‌شوید و سعی می‌کنید تمام حواستان را در آن ۱۰ دقیقه روی کتاب خواندن متمکز کنید.

همیشه یک کتاب به همراه داشته باشید

هر کجا که می‌روید سعی کنید یک کتاب به همراه داشته باشید. شاید در طول مسیر شرایطی پیش بیاید که بتوانید کمی مطالعه داشته باشید؛ به طور مثال مسافت رسیدن تا محل کار و یا گیر کردن در ترافیک می‌تواند زمان خوبی برای مطالعه کردن باشد. لزومی ندارد که خودتان را با موبایل و یا دیگر وسایل الکترونیکی مشغول کنید، کتاب خواندن در وقت انتظار می‌تواند انتظارتان را نیز شیرین کند، چرا که احساس نمی‌کنید وقتتان به هدر می‌رود. این چنین اهمیت دادن به کتاب خود باعث می‌شود به خواندن آن نیز عادت کنید و این کار جزء جدایی ناپذیر زندگی‌تان شود.

لیستی از کتاب‌هایی که قرار است بخوانید، تهیه کنید

شما می‌توانید لیستی از کتاب‌هایی را که قرار است، مطالعه کنید را درون دفترچه یاداشت خود بنویسید و سعی کنید این دفترچه یادداشت دم دست تا باشد تا در صورت لزوم بدون هیچ گونه مشکلی به آن دسترسی داشته باشید. سعی کنید هر اخبار تازه‌ای در مورد کتاب‌های تازه منتشر شده شنیدید و یا دیدید درون این دفترچه یادداشت کنید. وقتی کتابی را مطالعه می‌کنید، زمان شروع مطالعه آن کتاب را درون همین دفترچه بنویسید و وقتی کتاب را تمام کردید، بنویسد که تمام شد. چنین کارهایی باعث می‌شود بعد از گذشت زمان به ارزش کتاب‌های خود دست یابید. علاوه بر این این کار شما را ترغیب می‌کند تا کتاب‌های بیشتری را مطالعه کنید.

به دنبال یک مکان آرام باشید

مکان آرامی را درون منزل خود پیدا کنید که در بیشتر موارد اتاق‌های خواب می‌توانند چنین شرایطی را برای شما به وجود آورند. سعی کنید در هنگام مطالعه به شیوه قرار گرفتن بدن خود نیز توجه داشته باشید؛ اگر شما به طور صحیح روی صندلی ننشینید خیلی زود خسته می‌شوید و همین خستگی می‌تواند شما را از خواندن کتاب باز دارد. محیط پیرامون در هنگام کتاب خواندن نباید تمرکزتان را بر هم بریزد. اگر درون اتاق خواب خود سیستم کامپیوتری دارید، سعی کنید با پوشاندن آن وسوسه نشوید تا روشن‌اش کنید. توجه داشته باشید در هنگام مطالعه موبایل خود را دم دست خود قرار ندهید، چون خیلی راحت حواستان پرت می‌شود، ترجیحا برای مدتی که کتاب می‌خوانید گوشی را در حالت بی صدا قرار دهید. اگر صدای تلویزیون شما را اذیت می‌کند، از خانواده خود محترمانه درخواست کنید تا کمی صدای تلویزیون و یا هر چیز دیگر که حواستان را پرت می‌کند را کم کنند.

به بچه‌ها خواندن را آموزش دهید

اگر فرزند دارید، سعی کنید آن‌ها را به کتاب خواندن عادت دهید؛ چرا که کودکان معمولا از والدین خود در سنین کودکی الگوبرداری می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا شما هم با آموزشی که به کودک خود می‌دهید با کتاب دوستی بیشتری برقرار کنید. یادتان باشد هر چقدر زمان بیشتری را با کتاب بگذرانید، بیشتر به آن عادت خواهید کرد. حال این کار چه با آموزش دادن باشد، چه اینکه خودتان مطالعه داشته باشید.

نتایج کار خود را بررسی کنید

سعی کنید در هنگام کتاب خواندن برای خود صفحاتی را که باید مطالعه کنید، مقرر کنید. وقتی که شما از عهده این مسئولیتی که برای خود تعیین کرده‌اید بر بیایید، احساس رضایت از خودتان خواهید داشت. شما می‌توانید به مرور زمان تعداد صفحات کتابی را که قرار است، مطالعه کنید، افزایش دهید. این چنین کارها پس از گذشت زمان باعث می‌شود، میزان مطالعه ما و سرعت خواندن‌تان بالا برود و این خود می‌تواند در شما انگیزه ایجاد کند و تشویقی باشد برای مطالعه بیشتر و در نتیجه عادت کردن به مطالعه کتاب ختم می‌شود.

عضو کتابخانه شوید

شما با عضویت در کتاب خانه می‌تواند در وروزهایی که خان تان شلوغ است به کتاب خوانه بروید و آنجا مطالعه کنید در ضمن عضویت در کتاب خوانه باعث می شد به کتاب های زیادی دسترسی داشته باشید. هم چنین در محیط کتاب خانه می توانید با اشخاصی که به مطالعه علاقه دارند آشنا شوید و از تجربه آن ها برای هرچه بهتر مطالعه کردن خود استفاده کنید.

کتاب خواندن را لذت بخش کنید

شما می‌توانید در هنگام کتاب خواند از نوشیدنی‌های مورد علاقه خود مصرف کنید. این کار باعث می‌شود که کتاب خواندن خسته‌کننده نباشد. حتی خوردن برخی تنقلات سالم نیز می‌تواند کاملا به سود شما باشد. به این ترتیب می‌توانید انرژی مورد نیاز برای مطالعه را به دست آورید. استفاده از صندلی راحتی نیز می‌تواند در کتاب خواندن شما تاثیر گذار باشد.

از موبایل و تلویزیون فاصله بگیرید

همه ما خوب می‌دانیم که تلویزیون و موبایل در بیشتر مواقع جنبه سرگرمی و وقت‌گذرانی دارند و عملا نمی‌توانند باعث تعالی مادی و حتی معنوی ما شوند، چه بسا که در بیشتر مواقع چنین وسایلی باعث گمراهی ما نیز می‌شوند. سعی کنید در طول شبانه روز دفعات سر زدن به موبایل و یا تلویزیون را کم کنید. شاید در اوایل کار بسیار مشکل باشد اما داشتن هدف می‌تواند در این امر به شما کمک کند. هر چقدر از چنین وسایل سرگرم کننده‌ای فاصله بگیرید، راحت‌تر می‌توانید به کتاب‌خواندن عادت کنید.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 2. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 3. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 4. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 5. تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

 6. سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟

 7. نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید

 8. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 9. سخنان تند اردوغان خطاب به کردهای سوریه: همه‌تان را له می‌کنیم / این جمله ، ترند اول توئیتر شد

 10. سنگ تمام الغرافه برای طارمی در حضور یک مهمان ویژه  

 11. آیت‌الله فاضل لنکرانی؛ توضیح روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه بیان شد

 12. ارز مجازی تلگرام عرضه می‌شود

 13. رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"  

 14. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 15. انتخاب "وزیر تنهایی" در انگلیس!

 16. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 17. شکست سکوت طارمی با صحبت‌های جنجالی

 18. با ۵ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟

 19. جزئیات تسهیلات دهی بانک‌ها در۹ماهه۹۶+جدول

 20. خبری ناامیدکننده درباره پیکر دریانوردان سانچی

 21. مراجعه به بیمارستان خصوصی سختگیرانه می‌شود

 22. ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی   

 23. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 24. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

 25. خورشید یک ماه بر مسکو نتابید

پربحث‌های دیروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 3. عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی که باید برمی‎داشت، برداشت/ نمی گذاریم ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد

 4. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 5. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 6. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

 7. انتقاد کیهان از فردوسی‌پور: 40 دقیقه وقت برنامه را به پلاسکو اختصاص داد ولی برای سانچی فقط تسلیت گفت

 8. بخشش مرد اعدامی به خاطر اشک های دخترش

 9. واکنش آیت‌الله مکارم‌ به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند/ چرا دردسر برای خود درست می‌کنید

 10. اژه‌ای: نمی‌شود با بهشت و جهنم مردم کار نداشت

 11. اعطای وام ۵ میلیارد تومانی به تمام پیام‌رسان‌های داخلی

 12. سکه و دلار همچنان می‌تازند/ دلار ۴۴۵۰ تومان

 13. گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

 14. پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر ۲۷۰ میلیون تومان می‌شود

 15. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 16. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 17. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 18. ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد/ سرمدی قائم‌مقام/ عراقچی معاون سیاسی/ قشقاوی مشاور وزیر

 19. واعظی: رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان می گذارد

 20. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 21. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 22. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 23. حاجی‌بابایی: ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

 24. آصفی: برجام در خیلی عرصه‌ها موفق و در برخی عرصه‌ها هم ناموفق بود/ اروپایی‌ها به آمریکا نزدیک می‌شوند

 25. ماجرای ۲ پسرخاله که در «سانچی» بودند+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 8. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 11. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 12. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 18. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 19. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 20. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 21. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 22. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 23. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 24. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 25. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

پربحث‌های هفته

 1. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 2. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 3. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 4. از واکنش کاربران توییتر به وعده رهبری تا آقازاده های ساکن خارج و قانون جدید اعدام  

 5. انتقاد از بی تفاوتی سلبریتی ها در حادثه نفتکش ایرانی  

 6. حذف "الله" از پرچم ایران در سریال نمایش خانگی؟+ عکس

 7. چرا امید واهی به خانواده های سرنشینان سانچی داده شد؟/ چرا خبری از زنگنه و آخوندی نبود  

 8. روایت سایت خارجی از یک بی‌اخلاقی در هنر ایرانی

 9. واکنش الناز شاکردوست به سانحه کشتی سانچی/هر رنجی که ما کشیدیم از نفت بود

 10. سلبریتی‎های خارجی که در زلزله کنارمان ایستادند + عکس

 11. هر کس مسئول ملّتی شود و به آنها خیانت ورزد، خداوند بهشت را بر او حرام می‌گرداند  

 12. بازگشت پدر بعد از ۳۰ سال گمنامی: برای اولین بار بابا صدایش کردم

 13. از واکنش طنز کاربران توییتر به پرداخت سود سهام عدالت تا اظهارات آخوندی درباره موسسات مالی  

 14. درباره پخش برنامه‌های طنز همزمان با اعلام غرق شدن سانچی و ربان مشکی!

 15. حرف اساسی خبر خوب چیست/ ما به کجا می رویم؟

 16. پولهایی که سلبریتی ها از مردم برای زلزله زدگان گرفتند چه شد؟/ نماینده مجلس: ردپایی از این کمک‌ها دیده نمی‌شود

 17. آیا در آمریکا و فرانسه هم کسی نگران فضای مجازی است؟

 18. مجری برنامه تحویل سال شبکه ۳ تلویزیون

 19. واکنش بازیگر «جنگ‌ نفت‌کش‌ها» به حادثه تلخ «سانچی»

 20. ایرانی‌ها شیفته داشته‌های دیگران هستند

 21. فاش شدن رازِ اصغر فرهادی پس از سال‌ها

 22. درخواست معتمدآریا از مسئولان / «نگذارید فاجعه دیگر رخ بدهد»

 23. درآمد بازیگران و خواننده ها از تبلیغات چقدر است؟

 24. بازیگری که پس از ۱۱ سال به تلویزیون بازگشت

 25. آینه بغل 10 میلیاردی شد/فروش ناموفق فیلم پرویز پرستویی در گیشه

آخرین عناوین