مراقب زلزله‌های رفتاری باشیم

گروه اجتماعی الف،   3960823140
مراقب زلزله‌های رفتاری باشیم

ایران کشور زلزله‌خیزی است و طبق آماری که هر روز از طرف سازمان زلزله‎نگاری منتشر می‏شود، در روز هزاران ریز زلزله و پس‌لرزه زیر پای ایرانیان را می‏لرزاند. حال زلزله بزرگی با وسعت زیاد رخ داده است، زلزله‌ای که نیمی از ایران را به لرزه انداخت.

خانم دکتر فریده حمیدی دانشیار روان‌شناسی دانشگاه رجایی است. دکتر اصغر کیهان‌نیا نیز روان‌پزشک است. زلزله در کسری از ثانیه اتفاق می‏افتد و در این چند ثانیه ممکن است، خانه و خانواده‎ای را ویران کند، از همان ابتدا وقوع این اتفاق می‌تواند برای فرد بازمانده که تمام خانواده و اموال خود را ازدست‌داده، غیرقابل‌تحمل باشد.

حمیدی در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره تسلی دادن به خانواده‌های داغ‌دیده توضیح می‎دهد: «اگر ما افرادی را که در این حوزه در ارتباط هستند، طبقه‎بندی کنیم. یک گروه از افرادی که ارتباط مستقیم با آسیب‌دیدگان دارند و مانند همسایگان، خویشاوندان و یک گروه از افرادی که در همان‎جا جز مصدومان هستند. اگر این طبقه‏بندی را داشته باشیم. برای هر یک از این‌ها باید یک شرح وظایفی را در شرایط بحران تعریف کنیم. به‌عنوان‌مثال برای همسایگان و نزدیکان، یکی از سنگین‏ترین رسالت‏ها بر روی دوش آن‏هاست. دلیلش هم واضح است. چون‌که خود مصدومان و داغدیدگان با آن‏ها بیشتر احساس نزدیکی می‏کنند. آن‏ها بیشترین همدلی و همدردی را می‏توانند داشته باشند و این‌طور هم نیست که همه‌چیز مادیت باشد. هر کسی در حد توانش با همدلی عاطفی می‌تواند بسیار اثرگذار باشد تا بتواند مثلاً بخشی از خانه خود را در اختیار آنها قرار دهد. به هر حال این یک مقدار زمان می‏برد تا دولت تسهیلات را برای آسیب‌دیدگان فراهم کند. این‌که تا یک حدی به خانه و زندگی قبلی خود برگردند. این شرایط گذر از یک بحران به شرایط جدید، نزدیکان بیشترین کمک‎کنندگان هستند.» کیهان‏نیا درباره مواجه شدن با آسیب‌دیدگان نیز در گفت وگو با روزنامه صبح نو موضوع را از جنبه دیگری بررسی می‌کند: «نقش روان‌شناس و مشاور در این بحران می‌تواند کمک‏کننده باشد. کسی که در زلزله آسیب‌دیده و تمام اموال خود را ازدست‌داده است، حالت خوبی ندارد. بنابراین روان‌پزشک می‌تواند به او آرامش دهد، با او صحبت کند و او را از واقعیت تلخی که اتفاق افتاده ولی کسی مسوول آن نبوده،آشنا کند و برای او توضیح دهد. به او توضیح دهد که کسی این کار را نکرده است تا کسی از آن ناراحت باشد و قبول کند که این یک واقعیت تلخ است دست طبیعت است. بعد از مدت زمانی آسیب‌دیدگان با واقعیت آشنا می‎شوند و با واقعیت کنار می‏آیند.‏» دانشیار روان‌شناسی دانشگاه رجایی درباره گروه‏هایی بعدی نیز توضیح می‌دهد: «گروه بعدی، گروه متخصصان هستند. این گروه دامنه گسترده‏ای دارند. از روان‌شناسان، جامعه‏شناسان، معلمان بچه‏های آسیب‎دیده، پزشکان و پرسنلی که در بیمارستان کار می‏کنند، هریک از آن‏ها به نوعی می‌توانند به مصدومان کمک کنند و نکته‏ای که وجود دارد، نباید منتظر باشند که دیگران به آنجا بیایند تا از آن‏ها کمک بخواهند. داوطلبانه باید خود اقدام کنند در قالب یک کار گروهی، در قالب خدمات تیمی با هم همکاری داشته باشند، از مددکار اجتماعی تا متخصص روان‌پزشک، همه باید به‌صورت تیمی به خانواده‏ها توجه داشته باشند.» حمیدی رسالت مهم دیگری را که بر روی دوش دولتمردان است، ذکر می‌کند. او معتقد است: «همان‌طوری که ما در زمان‏هایی باید مالیات ‏بدهیم، الآن بهترین زمانی است که مردم بیشترین اعتماد را به دولتمردان پیدا می‏کنند. مردم باید ببینند که به ازای مالیات‌هایی که می‏دادند، در شرایط بحران هم دولت به آن‏ها کمک می‏کند. هرگونه تأخیری در رساندن نیازهای مالی و کمک‎های استراتژیک به آسیب‌دیدگان، می‌تواند ناامیدی را به وجود بیاورد و شکاف‎ها را گسترده‏تر کند. بنابراین چه قدر خوب است که دولت سرعت واکنش خود را بالا ببرد.» اصغر کیهان‏نیا نیز مهم‌ترین نقش را نقش دولت می‏داند. او توضیح می‌دهد: «اگر مسوولان و کسانی که در این زمینه فعالیت می‏کنند، فعالیت کافی داشته باشند و مردم به این نتیجه برسند که مسوولان حامی آن‏ها هستند، آن موقع متخصصان، مانند روان‌پزشکان، مردم و دولت می‎توانند باهم مشکل را حل کنند.»

خلأ رسانه‏ای

در این یکی دو روزه، رسانه‏ها و شبکه‏های مجازی بیش از پیش فعالیت کردند و در کسری از ثانیه اخبار مربوط به آسیب‌دیدگان را انتشاردادند. فریده حمیدی درباره رسالت رسانه‏ها در مواجه با زلزله و آسیب‌دیدگان توضیح می‌دهد: «در لحظه‏ای که زلزله آمد، در آن لحظه، رسانه محلی برنامه عادی خود را قطع نکرده است. این برای مردم سنگین است. در لحظه‏ای که بیشترین اطلاع‏رسانی باید انجام شود و بایستی برنامه‎ها از حالت عادی خارج شوند. هنوز رسانه ملی ما به آن درجه از نگاه حرفه‌ای نرسیده است که باید در شرایط بحران برنامه‎های خاص استمرار داشته باشند. مردم انتظار دارند که به آنان خبر داده شود. از این تکنولوژِی به نحو احسن باید استفاده کرد. عملاً این اتفاق نیفتاده است. خیلی از مردم دوست دارند که کمک کنند، باید جاهایی را که وجود دارند معرفی کند. اگر مدیریت بحران وجود داشته باشد، این انرژِ‏ی‏های سرگردان، این اطلاعات سرگردان را به موقع سازماندهی می‌کند. شبکه‏های اجتماعی از این خلأها می‌توانند شایعه بسازد، می‌تواند بیم و امید مردم را تغییر دهند. چقدر خوب است که از این لحظه‏ها هم برای آموزش استفاده شود و هم برای توزیع بهتر خدمات و هم برای اطلاع‎رسانی.» کیهان‏نیا معتقد است که در زمینه زلزله و بلایای طبیعی، رسانه، نقش بسزایی دارد. او درباره نقش رسانه‌ها نیز توضیح می‎دهد: «باید کمک کنند. به‌جای این‌که به دنبال نقاط ضعف باشند، کسانی را که کمک می‏کنند تشویق کنند، خود فاجعه را بزرگ نشان دهند. به مردم و دیگران کمک کنند تا مشکلات حل شود.»

همدلانه و آموزش‎دهنده

دکتر حمیدی درباره نقش رسانه‏ها نیز توضیح می‎دهد: «مرحله اول همدلی و همدردی مردم باید وجود داشته باشد. رسانه باید یک روبان سیاه در همه برنامه‏هایش بزند. وقتی یک استان از ایران داغدار است، همه ملت داغدارند. این اتفاق در تلویزیون نیفتاده است. تلویزیون برنامه‏های عادی خود را پخش می‏کند. در حال حاضر اعلام شده است که 400 نفر کشته شده‎‎اند. این آمار، آمار بالایی است. ما نمی‏توانیم بگوییم که رسانه ملی باید برنامه‏اش شبیه به روزهای عادی باشد. این یعنی همدلی و همدردی. اول باید از رسانه ملی و بعد از مردم شروع شود. رسانه القاکننده احساسات مردم است. مردم از طریق شبکه‏های اجتماعی رنجیده‌خاطر شده‎اند باید از این احساسات برای آموزش استفاده شود. دانشیار روانشناسی دانشگاه رجایی درباره ادبیات رسانه‎ها نیز توضیح می‌دهد: «ادبیات ما بایستی آموزشی و به نوعی آموزنده باشند. به دلیل این‌که از این بحران باید به نوعی گذر کنیم. ما باید از لغات درستی استفاده کنیم. در بعضی از کلیپ‏ها از لغات نامناسبی استفاده شده است. از لغات عبرت استفاده شده است. این ادبیات درستی نیست. مردمی که خود داغدار هستند، با این لغات و از این ادبیات چیزی به آن‏ها اضافه نمی‏شود. به‌جز اینکه ادبیات ما با مواجهه با آسیب‌دیدگان همدلانه باشد، باید آموزشی هم باشد. به این معنی که نوع ساختمان‌سازی ما استاندارد نیست. در کتب درسی ما قابلیت‏های درسی ما مواجهه با بحران، زلزله و مشکلات دیگر ایجاد نشده است، به‌عنوان سبک زندگی. این‎ها باید ادبیات ما باشد. اگر این اتفاق هم برای ما افتاده بود، آیا دوست داشتیم این‌طور تحلیل شود که ما گناه کردیم بنابراین این اتفاق افتاده‎است؟ این نوع تحلیل‏ها بیشتر آسیب می‏رسانند.»

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. چگونه "زلزله" را بی‌خطر پشت سر بگذاریم؟

 3. پیشنهاد ویژه وزیر ورزش که مهدوی‌کیا ردش کرد!

 4. کشته شدن 100 عضور الشباب در حمله هوایی آمریکا در سومالی

 5. تصادف زنجیره ای مرگبار در محور اهواز - رامشیر   

 6. مرگ یک روستایی به دلیل رعد و برق

 7. اولین رستوران زیرآبی اروپا در نروژ  

 8. محدودیت‌های ترافیکی آخرهفته جاده‌ها

 9. ترمز این رفتار غلط را بکشید

 10. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 11. سازمان ملل: کردستان عراق «لغو همه‌پرسی» را به‌رسمیت بشناسد

 12. گفت‌وگوی تلفنی پوتین با سران سعودی و مصر درباره سوریه

 13. انصارالله: باید از تجربه مشترک هم‌پیمانان سوریه استفاده کرد

 14. مركل در بن بست، اروپا در يأس

 15. سازمان ملل: ائتلاف سعودی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن می‌شود

 16. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 17. اعتراف تلخ بعد از رهایی از قصاص/ از پدرم پول خواستم نداد؛او را با کلنگ کشتم

 18. راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

 19. قیمت رهن آپارتمانهای زیر 100متر در نقاط مختلف تهران + جدول

 20. تاثیر میزان ویتامین D بر درمان ناباروری

 21. کواکبیان: کشورهای عربی با طناب پوسیده عربستان ته چاه نروند

 22. همراه شدن اروپا با ترامپ چقدر محتمل است؟

 23. بازداشت 100 مظنون به سرقت در منطقه زلزله زده سرپل‌ذهاب

 24. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 25. نجات معجزه آسای 6 نفر از مجروحان زلزله کرمانشاه + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. دقیقا کجایی؟

 2. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 3. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 4. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 5. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 6. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 7. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 8. اعلام جزئیات کمک‌های نقدی به خانواده‌های مناطق آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه

 9. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران + عکس  

 10. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 11. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 12. پاداش خوب برای پلیس بد!

 13. جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت +جدول

 14. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 15. عکس/ جشن تولد کودک زلزله‌زده در چادر هلال‌احمر

 16. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 17. آنچه در مناطق زلزله زده دیدم

 18. رقم دقیق کمک یانگوم به زلزله‌زدگان غرب ایران

 19. نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب، ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی درپی پایان داعش

 20. چرا سکه گران شد؟

 21. کمک‌رسانی ارتش به مردم زلزله‌زده   

 22. حمایت عجیب منشا از دروازه‌بان مغضوب هواداران+ عکس

 23. بودجه سرّی!

 24. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران   

 25. سفیر ایران در فرانسه: توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه شدن دارد و نه کاستن/ با همه گروه‌ها در لبنان تماس داریم

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. دقیقا کجایی؟

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 9. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 10. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 11. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 14. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 15. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 16. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 17. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 18. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 19. ویرگول نجومی!

 20. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 21. رقصنده با زلزله

 22. گفت وگو با سرتیپی که مغز زن50ساله را در بیمارستان صحرایی عمل کرد

 23. بدون مشخصات زلزله،تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

 24. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 25. قیمت‌ احتمالی انواع نان از اول آذر (+جدول)

پربحث‌های دیروز

 1. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 2. اعلام جزئیات کمک‌های نقدی به خانواده‌های مناطق آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه

 3. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 4. آنچه در مناطق زلزله زده دیدم

 5. رقم دقیق کمک یانگوم به زلزله‌زدگان غرب ایران

 6. رقابت فروشگاه‌های آنلاین ایران در روز جهانی خرید

 7. محسن هاشمی: شادی لازمه جامعه انسانی ما است/ رتبه نامناسبی از لحاظ غم داریم

 8. آیا مهر سیاه، نماز را باطل می‌کند؟

 9. بحران شرم‌آوری که خارِ چشم گردشگری ایران شده

 10. صدور گواهینامه رانندگی بدون کارت پایان خدمت از یک آذر

 11. وعده فتاح درباره ساخت مسکن رایگان برای مددجویان

 12. جاساز ۹۸ کیلو مواد افیونی در خودروهای صفر کیلومتر

 13. بارش باران پاییزی در 15 استان

 14. پرونده "کشته شدگان" زلزله کرمانشاه باز است/ احتمال افزایش فوتی‌ها وجود دارد

 15. پراید، مینی‌بوس را واژگون کرد+ عکس

 16. پرونده "کشته شدگان" زلزله باز است/ احتمال افزایش فوتی‌ها وجود دارد

 17. دستگیری یکی از زمین خواران متواری دماوند پس از ۱۰ سال

 18. چند میلیون ایرانی موادمخدر و روانگردان استفاده می‌کنند؟

 19. وزیر آموزش و پرورش: خسارت زلزله به 78 مدرسه و 415 کلاس/ تاکید بر تعجیل در بازگشایی مدارس

 20. پیش‌بینی خروج ۵۰۰هزار خانوار از چرخه حمایت‌های بهزیستی و کمیته امداد و ورود ۸۰۰هزار خانوار جدید

 21. هدیه ۵۰ میلیونی به برخی خانواده های زلزله کرمانشاه

 22. ثبت نام ۱۷ هزار کانال تلگرامی

 23. دستگیری 100 مظنون به "سرقت" در مناطق زلزله زده

 24. توکلی: "پایگاه خبری الف" از اتهام نشر مطالب خلاف واقع تبرئه شد

 25. احداث پایگاه مبارزه با زلزله در تهران کنار مرقد امام(ره)

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 2. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 3. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 4. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 5. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 6. رقصنده با زلزله

 7. گفت وگو با سرتیپی که مغز زن50ساله را در بیمارستان صحرایی عمل کرد

 8. بدون مشخصات زلزله،تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

 9. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 10. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

 11. زخمی که با زلزله سر باز کرد!

 12. محسن هاشمی: بیش از ۷۰ نفر در مسکن مهر سرپل ذهاب جانشان را از دست دادند

 13. ضعفهایی که بعد از هر حادثه آشکار می‌شود

 14. زنی جانش را داد تا پسر۳ماهه اش زنده بماند

 15. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 16. "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

 17. یکی دیگر از نیروهای ارتش در حین کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان به شهادت رسید + عکس

 18. جزئیات دستگیری پیمانکار بیمارستان اسلام آباد غرب

 19. یک شرکت لبنیاتی محصولات خود را با قیمتی بسیار کمتر عرضه کرد

 20. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 21. نرخ اقلام امدادى در بازار سیاه کرمانشاه/ جزئیات کشف محموله امدادى به سرقت رفته

 22. آقای آخوندی! کارفرمای آن بیمارستان وزارتخانه شما بود

 23. زلزله کرمانشاه و سال اقتصاد مقاومتی

 24. فرشتگان روزگار ما/داستانی عجیب از هزار داستان  

 25. بیستون پس از زلزله

آخرین عناوین