مراقب زلزله‌های رفتاری باشیم

گروه اجتماعی الف،   3960823140
مراقب زلزله‌های رفتاری باشیم

ایران کشور زلزله‌خیزی است و طبق آماری که هر روز از طرف سازمان زلزله‎نگاری منتشر می‏شود، در روز هزاران ریز زلزله و پس‌لرزه زیر پای ایرانیان را می‏لرزاند. حال زلزله بزرگی با وسعت زیاد رخ داده است، زلزله‌ای که نیمی از ایران را به لرزه انداخت.

خانم دکتر فریده حمیدی دانشیار روان‌شناسی دانشگاه رجایی است. دکتر اصغر کیهان‌نیا نیز روان‌پزشک است. زلزله در کسری از ثانیه اتفاق می‏افتد و در این چند ثانیه ممکن است، خانه و خانواده‎ای را ویران کند، از همان ابتدا وقوع این اتفاق می‌تواند برای فرد بازمانده که تمام خانواده و اموال خود را ازدست‌داده، غیرقابل‌تحمل باشد.

حمیدی در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره تسلی دادن به خانواده‌های داغ‌دیده توضیح می‎دهد: «اگر ما افرادی را که در این حوزه در ارتباط هستند، طبقه‎بندی کنیم. یک گروه از افرادی که ارتباط مستقیم با آسیب‌دیدگان دارند و مانند همسایگان، خویشاوندان و یک گروه از افرادی که در همان‎جا جز مصدومان هستند. اگر این طبقه‏بندی را داشته باشیم. برای هر یک از این‌ها باید یک شرح وظایفی را در شرایط بحران تعریف کنیم. به‌عنوان‌مثال برای همسایگان و نزدیکان، یکی از سنگین‏ترین رسالت‏ها بر روی دوش آن‏هاست. دلیلش هم واضح است. چون‌که خود مصدومان و داغدیدگان با آن‏ها بیشتر احساس نزدیکی می‏کنند. آن‏ها بیشترین همدلی و همدردی را می‏توانند داشته باشند و این‌طور هم نیست که همه‌چیز مادیت باشد. هر کسی در حد توانش با همدلی عاطفی می‌تواند بسیار اثرگذار باشد تا بتواند مثلاً بخشی از خانه خود را در اختیار آنها قرار دهد. به هر حال این یک مقدار زمان می‏برد تا دولت تسهیلات را برای آسیب‌دیدگان فراهم کند. این‌که تا یک حدی به خانه و زندگی قبلی خود برگردند. این شرایط گذر از یک بحران به شرایط جدید، نزدیکان بیشترین کمک‎کنندگان هستند.» کیهان‏نیا درباره مواجه شدن با آسیب‌دیدگان نیز در گفت وگو با روزنامه صبح نو موضوع را از جنبه دیگری بررسی می‌کند: «نقش روان‌شناس و مشاور در این بحران می‌تواند کمک‏کننده باشد. کسی که در زلزله آسیب‌دیده و تمام اموال خود را ازدست‌داده است، حالت خوبی ندارد. بنابراین روان‌پزشک می‌تواند به او آرامش دهد، با او صحبت کند و او را از واقعیت تلخی که اتفاق افتاده ولی کسی مسوول آن نبوده،آشنا کند و برای او توضیح دهد. به او توضیح دهد که کسی این کار را نکرده است تا کسی از آن ناراحت باشد و قبول کند که این یک واقعیت تلخ است دست طبیعت است. بعد از مدت زمانی آسیب‌دیدگان با واقعیت آشنا می‎شوند و با واقعیت کنار می‏آیند.‏» دانشیار روان‌شناسی دانشگاه رجایی درباره گروه‏هایی بعدی نیز توضیح می‌دهد: «گروه بعدی، گروه متخصصان هستند. این گروه دامنه گسترده‏ای دارند. از روان‌شناسان، جامعه‏شناسان، معلمان بچه‏های آسیب‎دیده، پزشکان و پرسنلی که در بیمارستان کار می‏کنند، هریک از آن‏ها به نوعی می‌توانند به مصدومان کمک کنند و نکته‏ای که وجود دارد، نباید منتظر باشند که دیگران به آنجا بیایند تا از آن‏ها کمک بخواهند. داوطلبانه باید خود اقدام کنند در قالب یک کار گروهی، در قالب خدمات تیمی با هم همکاری داشته باشند، از مددکار اجتماعی تا متخصص روان‌پزشک، همه باید به‌صورت تیمی به خانواده‏ها توجه داشته باشند.» حمیدی رسالت مهم دیگری را که بر روی دوش دولتمردان است، ذکر می‌کند. او معتقد است: «همان‌طوری که ما در زمان‏هایی باید مالیات ‏بدهیم، الآن بهترین زمانی است که مردم بیشترین اعتماد را به دولتمردان پیدا می‏کنند. مردم باید ببینند که به ازای مالیات‌هایی که می‏دادند، در شرایط بحران هم دولت به آن‏ها کمک می‏کند. هرگونه تأخیری در رساندن نیازهای مالی و کمک‎های استراتژیک به آسیب‌دیدگان، می‌تواند ناامیدی را به وجود بیاورد و شکاف‎ها را گسترده‏تر کند. بنابراین چه قدر خوب است که دولت سرعت واکنش خود را بالا ببرد.» اصغر کیهان‏نیا نیز مهم‌ترین نقش را نقش دولت می‏داند. او توضیح می‌دهد: «اگر مسوولان و کسانی که در این زمینه فعالیت می‏کنند، فعالیت کافی داشته باشند و مردم به این نتیجه برسند که مسوولان حامی آن‏ها هستند، آن موقع متخصصان، مانند روان‌پزشکان، مردم و دولت می‎توانند باهم مشکل را حل کنند.»

خلأ رسانه‏ای

در این یکی دو روزه، رسانه‏ها و شبکه‏های مجازی بیش از پیش فعالیت کردند و در کسری از ثانیه اخبار مربوط به آسیب‌دیدگان را انتشاردادند. فریده حمیدی درباره رسالت رسانه‏ها در مواجه با زلزله و آسیب‌دیدگان توضیح می‌دهد: «در لحظه‏ای که زلزله آمد، در آن لحظه، رسانه محلی برنامه عادی خود را قطع نکرده است. این برای مردم سنگین است. در لحظه‏ای که بیشترین اطلاع‏رسانی باید انجام شود و بایستی برنامه‎ها از حالت عادی خارج شوند. هنوز رسانه ملی ما به آن درجه از نگاه حرفه‌ای نرسیده است که باید در شرایط بحران برنامه‎های خاص استمرار داشته باشند. مردم انتظار دارند که به آنان خبر داده شود. از این تکنولوژِی به نحو احسن باید استفاده کرد. عملاً این اتفاق نیفتاده است. خیلی از مردم دوست دارند که کمک کنند، باید جاهایی را که وجود دارند معرفی کند. اگر مدیریت بحران وجود داشته باشد، این انرژِ‏ی‏های سرگردان، این اطلاعات سرگردان را به موقع سازماندهی می‌کند. شبکه‏های اجتماعی از این خلأها می‌توانند شایعه بسازد، می‌تواند بیم و امید مردم را تغییر دهند. چقدر خوب است که از این لحظه‏ها هم برای آموزش استفاده شود و هم برای توزیع بهتر خدمات و هم برای اطلاع‎رسانی.» کیهان‏نیا معتقد است که در زمینه زلزله و بلایای طبیعی، رسانه، نقش بسزایی دارد. او درباره نقش رسانه‌ها نیز توضیح می‎دهد: «باید کمک کنند. به‌جای این‌که به دنبال نقاط ضعف باشند، کسانی را که کمک می‏کنند تشویق کنند، خود فاجعه را بزرگ نشان دهند. به مردم و دیگران کمک کنند تا مشکلات حل شود.»

همدلانه و آموزش‎دهنده

دکتر حمیدی درباره نقش رسانه‏ها نیز توضیح می‎دهد: «مرحله اول همدلی و همدردی مردم باید وجود داشته باشد. رسانه باید یک روبان سیاه در همه برنامه‏هایش بزند. وقتی یک استان از ایران داغدار است، همه ملت داغدارند. این اتفاق در تلویزیون نیفتاده است. تلویزیون برنامه‏های عادی خود را پخش می‏کند. در حال حاضر اعلام شده است که 400 نفر کشته شده‎‎اند. این آمار، آمار بالایی است. ما نمی‏توانیم بگوییم که رسانه ملی باید برنامه‏اش شبیه به روزهای عادی باشد. این یعنی همدلی و همدردی. اول باید از رسانه ملی و بعد از مردم شروع شود. رسانه القاکننده احساسات مردم است. مردم از طریق شبکه‏های اجتماعی رنجیده‌خاطر شده‎اند باید از این احساسات برای آموزش استفاده شود. دانشیار روانشناسی دانشگاه رجایی درباره ادبیات رسانه‎ها نیز توضیح می‌دهد: «ادبیات ما بایستی آموزشی و به نوعی آموزنده باشند. به دلیل این‌که از این بحران باید به نوعی گذر کنیم. ما باید از لغات درستی استفاده کنیم. در بعضی از کلیپ‏ها از لغات نامناسبی استفاده شده است. از لغات عبرت استفاده شده است. این ادبیات درستی نیست. مردمی که خود داغدار هستند، با این لغات و از این ادبیات چیزی به آن‏ها اضافه نمی‏شود. به‌جز اینکه ادبیات ما با مواجهه با آسیب‌دیدگان همدلانه باشد، باید آموزشی هم باشد. به این معنی که نوع ساختمان‌سازی ما استاندارد نیست. در کتب درسی ما قابلیت‏های درسی ما مواجهه با بحران، زلزله و مشکلات دیگر ایجاد نشده است، به‌عنوان سبک زندگی. این‎ها باید ادبیات ما باشد. اگر این اتفاق هم برای ما افتاده بود، آیا دوست داشتیم این‌طور تحلیل شود که ما گناه کردیم بنابراین این اتفاق افتاده‎است؟ این نوع تحلیل‏ها بیشتر آسیب می‏رسانند.»

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۱۸ بهمن ۱۳۹۶کره جنوبی به زلزله‌زدگان اخیر ایران کمک می‌کند
۱۶ بهمن ۱۳۹۶سرنوشت کمک های جمع آوری شده توسط سلبریتی ها
۱۵ بهمن ۱۳۹۶زیباکلام: فرماندار سرپل ذهاب گفت نمی گذارم کلنگ دهکده امید را بزنی/ می‌خواهند پول را از طریق دادستانی بلوکه کنند
۱۱ بهمن ۱۳۹۶رئیس سازمان مدیریت: زیباکلام پول‌های جمع‌آوری شده را بیاورد
۹ بهمن ۱۳۹۶سردار فضلی: برای آخرین بار به دولت برای کمک به اسکان دایم زلزله زدگان اعلام آمادگی می‌کنیم
۶ بهمن ۱۳۹۶خبرهای خوش هلال احمر برای زلزله‌زدگان
۵ بهمن ۱۳۹۶اخبار متناقض از فوت زلزله زدگان بر اثر سرمازدگی/ اصرار پدر سارینا و انکار استاندار در خصوص علت مرگ دختر 2 ساله/ نهادهای مسئول به مردم گزارش بدهند
۳ بهمن ۱۳۹۶سرنوشت کمک های نقدی به زلزله زدگان در حساب سلبریتی‌ها
۲ بهمن ۱۳۹۶۶۰ درصد مردم زلزله‌زده کرمانشاه هنوز کانکس نگرفته‌اند
۲۸ دی ۱۳۹۶مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با کمبود روانپزشک روبه‌رو است
۲۷ دی ۱۳۹۶پولهایی که سلبریتی ها از مردم برای زلزله زدگان گرفتند چه شد؟/ نماینده مجلس: ردپایی از این کمک‌ها دیده نمی‌شود
۲۴ دی ۱۳۹۶انتقاد رئیس کمیته امداد از دولت

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 4. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 5. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 6. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 7. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 8. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 9. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 10. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 11. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 12. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 13. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 14. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 15. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 16. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 17. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 18. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 19. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 20. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 21. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 25. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 24. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های امروز

 1. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 2. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 3. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 4. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 5. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 6. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 7. هشدار هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

 8. آخرین وضعیت پرونده منا پس از ۹۰۰ روز

 9. مکان تصویربرداری خندوانه کجاست؟

 10. پاسخ تند بازیگر سینما به لیلا حاتمی

 11. جزییات سوء استفاده تبلیغاتی از شماره موبایل از طریق آی‌پی

 12. هزینه حج واجب اعلام شد

 13. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

 14. مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

 15. بارش سنگین برف در محورهای هراز و فیروزکوه

 16. هوای تهران در شرایط سالم  

 17. وزیر بهداشت: تاب آوری مردم بسیار کم است به جای دادن اخبار منفی، مشکلات را کم کنیم

 18. آغاز مراسم ترحیم و بزرگداشت شهدای اغتشاش خیابان پاسداران

 19. مقیمی: نیروی انتظامی غائله‌ای که می‌توانست مشکلات زیادی ایجاد کند را به خوبی جمع کرد

 20. ورود سامانه بارشی جدید/ برف و باران ایران را فرا می‌گیرد

 21. هاشمی: هزینه ورود خبرنگاران به محدوده طرح ترافیک کمتر از یک میلیون خواهد شد

 22. امسال خشکسال ترین سال در کشور است

 23. کاهش ۳۷ درصدی ورودی آب سدها

 24. توصیه نماینده کرمانشاه به وزیر کشور: ۳روز با زن و بچه در چادر زلزله‌زدگان بخواب

 25. توقف عملیات جستجوی اجساد جانباختگان ATR در هشتمین روز

پربحث‌های دیروز

 1. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 2. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 3. شهاب مرادی عزادار شد

 4. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 5. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 6. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 7. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 8. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 9. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 10. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 11. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 12. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 13. رئیس پلیس راهور تهران: طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

 14. پرواز حامل وزیر راه و شهرسازی مجبور به فرود اضطراری شد

 15. لحظه هولناک سقوط سنگ بر روی جاده   

 16. تکمیل زیرساخت‌های متروی اهواز تا سال آینده

 17. کاهش مجدد فاصله حرکت قطارها در خطوط یک و دو

 18. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 19. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 20. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 21. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 22. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 23. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 24. تغییر ۱۸۰ درجه‌ای وظایف شهردار تهران

 25. آغاز رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان+ شرایط اسکان

پربحث‌های هفته

 1. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 2. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 3. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 4. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 5. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 6. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 7. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 8. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 9. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 10. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 11. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 12. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 13. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 14. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 15. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 16. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 17. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 18. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 19. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 20. هشدار هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

 21. آخرین وضعیت پرونده منا پس از ۹۰۰ روز

 22. مکان تصویربرداری خندوانه کجاست؟

 23. پاسخ تند بازیگر سینما به لیلا حاتمی

 24. جزییات سوء استفاده تبلیغاتی از شماره موبایل از طریق آی‌پی

 25. هزینه حج واجب اعلام شد

آخرین عناوین