برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

گروه سیاسی الف،   3960822106 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

از روزی که مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 آغاز شروع شد سیاست جمهوری اسلامی بر این امر استوار شده بود که صرفاً درباره برنامه هسته ای بحث و گفت و گو شود و مسائل دیگر نظیر سیاست های منطقه ای، تروریسم، برنامه موشکی و حقوق بشر در مذاکرات مطرح نشوند.

اما همیشه سیاست آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی بر این پایه بنا نهاده شده که گام به گام مولفه های قدرت راهبردی ایران را محدود و از بین ببرند. بنا به همین دلیل بود که تقریباً از ابتدا مذاکرات هسته ای این گمانه مطرح می شد که احتمالاً بعد از رسیدن به توافق، دیگر پرونده های چالشی نیز باز خواهد شد.

به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب با دوراندیشی در سخنرانی آغاز سال 95 به صراحت  طرح مسائلی مثل برجام 2،3،4 ، برجام منطقه‌ای و .... را در راستای تفکر تزریقی آمریکا به نخبگان کشور مبنی بر کوتاه آمدن در برابر آمریکا معرفی کردند. ایشان با ذکر این نکته که استکبار و به طور خاص آمریکا درصدد هستند «وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند». این دوگانه را یک دوگانه غلط دانستند که نتیجه پذیرشش کنار آمدن با آمریکا «به‌معنای قبول تحمیل‌های آن دولت» خواهد بود.

اما نشانه هایی در حال بروز است که تحقق پیش بینی رهبر انقلاب در صورت عدم نظارت و پیشگیری دور از ذهن نباشد.

برجام موشکی و موضع قاطع رهبری

در هفته های اخیر مقامات کشورهای اروپایی علی الخصوص فرانسوی ها هم صدا با کنگره و ترامپ خواستار اضافه شدن پیوست موشکی به برجام یا شروع مذاکرات جدید در راستای محدودسازی برنامه موشکی ایران در قالب برجام 2 شده اند. در این راستا امانوئل مکرون آخرین بار هفته گذشته در جریان سفرش به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که برنامه موشکی بالستیک ایران نگران‌کننده است و باید مذاکرات درباره موشک‌های این کشور آغاز شود.

اما همزمان در داخل کشور نیز صداهایی شنیده می شود و یا مطالبی منتشر می شود که تلاش دارند اصرار غربی ها بر انجام مذاکرات موشکی با ایران را معقول و منطقی جلوه دهند و در مقابل رد این مذاکرات به مثابه ای اقدامی غیرعقلانی و توجیه ناپذیر قلمداد شود.

در این راستا یکی از روزنامه ها چند روز قبل با انتشار مطلبی تحت عنوان «اروپایی‌ها خواهان مذاکرات موشکی» نوشت: «مواضع اروپایی‌ها تا حدی خردمندانه به‌نظر می‌رسد. هم می‌خواهند که هیاهوی آمریکایی‌ها را ساکت کنند و هم نمی‌خواهند موضوع موشکی ایران به یک بحران غیر قابل بازگشت تبدیل شود... برد بیش از دوهزار کیلومتر در برنامه‌های ایران نیست. بهتر است که ما هم با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم. اگر مذاکره نکنیم ممکن است که اروپایی‌ها مواضع تند و تیز آمریکایی‌ها را در این مورد همراهی کنند.» نگارنده در ادامه مطلب تأکید می‌کند «عربستان نیز یکی از کشورهایی است که به طور مستقیم می تواند از سامانه موشکی ایران آسیب و لطمه جدی ببیند. بنابراین عربستان هم از این موضوع (مذاکره موشکی) حمایت می کند.»!

با وجود این که ایران همیشه عنوان کرده قابلیت های دفاعی و نظامی اش هیچ کشوری را تهدید نمی کند و قابل مذاکره نمی باشد  اما درباره این مطلب و کلا نگاه افراد، گروه ها و جریاناتی که دایما در پی القای انجام مذاکره برای جلب رضایت کشورهای غربی می باشند باید به نکاتی اشاره کرد:

- در منطقه‌ای که کشورهای آن  قراردادهای تسلیحاتی هنگفتی با آمریکا، انگلیس، فرانسه و ... بسته اند و از زمان روی کار آمدن ترامپ مسابقه تسلیحاتی به صورت فوق العاده تشدید شده چرا همیشه عده ای در داخل همنوا با خارج پیشنهادهایی در راستای خلع سلاح ایران ارائه می دهند؟ از طرف دیگر واقعا اگر کشورهای غربی به فکر صلح و امنیت منطقه هستند چرا به رژیم صهیونیستی که به انواع و اقسام جنگ افزارها و سلاح ها متعارف و غیرمتعارف گاهاً از طرف خود غربی ها مجهز شده ، هیچ گونه فشاری وارد نمی شود. این در حالی است که در نیم قرن اخیر در بیشتر جنگ ها و درگیری های این منطقه همیشه این رژیم نقش آشکار یا پنهان داشته است.

- نکته ای که در یادداشت فوق برای منطقی بودن مذاکره جدید به آن استناد شده این است  که« با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم». این همان استدلال سست و ضعیفی است که قبلاً نیز در جریان مذاکرات هسته ای بارها به آن استناد شده بود. اما یک بار برای همیشه بهتر نیست مشخص شود درباره چند موضوع دیگر باید مذاکره کرد و امتیاز داد تا غربی ها از فشارهای مدام خود دست بردارند و سایه جنگ برای همیشه از سر ایران کنار برود؟ آیا « دور کردن سایه جنگ» نمی رود به حربه و مستمسکی تبدیل شود تا هر بار با استناد به آن، زمینه مذاکرات و امتیاز گیری های جدید فراهم شود.

- در حالی که غربی ها خود مجهز به انواع و اقسام موشک های پیشرفته و فوق پیشرفته می باشند که مسافت بسیار بیشتری از موشک های ایران طی می کنند چه لزومی دارد در این باره فقط ایران تحت فشار قرار گیرد. اگر قرار بر زندگی در جهانی صلح آمیز می باشد آیا نباید آمریکا و کشورهای اروپایی که اکثر جنگ ها و درگیری ها در دنیا از دخالت های آن بوجود آمده در این زمینه پیش قدم شوند؟ آیا تلاش برای خلع سلاح و محدود کردن مرحله به مرحله قدرت ایران، توطئه ای برای حمله به آن نمی باشد؟

- انجام مذاکره در زمینه موشکی و مسائل دفاعی کشور در حالی  توسط برخی تجویز می شود که به اذعان بسیاری از دولتمردان، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا بسیاری از تعهدات مالی، بانکی و اقتصادی خود را در برجام انجام نداده است. پس کدام عقل سلیمی قبول می کند که دوباره اعتماد کند و مذاکرات جدیدی صورت گیرد.

گفتنی است ادعاهای جدید کشورهای غربی در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران همواره تاکید داشته اند که برنامه موشکی تنها برای دفاع در برابر تهدیدات است. این اواخر حداقل دو بار رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید داشتند.

ایشان در جلسه 26 مهرماه که با نخبگان علمی داشتند تأکید کردند: در برجام دشمن القا می کرد اگر توافق حاصل شود دشمنی ها برطرف می شود، توافق کردیم اما دشمنی ها بیشتر هم شد. اکنون نیز باید توان دفاعی کشورمان را افزایش دهیم تا دشمنان گستاخ و جَری نشوند و به حمله و دست از پا خطا کردن، تشویق نگردند.

رهبر انقلاب افزودند: آنهایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟

رهبری 3 آبان نیز در دانشگاه افسری امام علی(ع) گفتند: همان‌طور که قبلاً بارها اعلام کرده‌ایم و باز هم اعلام می کنیم، امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی کشور و هر آنچه اقتدار ملی را تأمین یا پشتیبانی می‌کند، هیچ‌گونه چانه‌زنی و معامله‌ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوت به پیش خواهیم برد.

البته رئیس جمهور محترم نیز در این باره موضع قاطعی داشته اند. حسن روحانی 7 آبان در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی نیرو و علوم تاکید کرد: «شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض نیست؛ با قطعنامه 2231 در تضاد نیست. ما راه دفاع‌، منافع‌ و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدخواهان و دشمنان باید بدانند هر نقض عهدی بکنند به ضررشان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی را به آنها خواهد داد».

در نهایت باید گفت بدون شک این انتظار حداقلی از رسانه ها، جریانات سیاسی و دانشگاهی ها وجود دارد که در موضوعات ملی و دفاعی که نیاز به اجماع وجود دارد از بحث های تفرقه افکنانه که می تواند جامعه را نیز دچار شکاف و تشتت کند دوری شود. این در حالی است که عقلانیت حکم می کند در اوضاع بحرانی منطقه توجه ویژه ای بر افزایش توانایی دفاعی کشور شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۰۴۱۱۳:۵۷:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. چرا نشه برجام موشکی انجام داد و با غربی ها مذاکره کرد و فهموند هدف ما برای دفاع از کشور است نه حمله به جای دیگر- همونطور که درمورد هسته ای فهموندیم هدفمون صلح آمیز است و به رسمیت شناختند
ناشناس۱۴۳۱۲۹۱۵:۱۵:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعا فکر میکنید اونها "نمی فهمند"؟
محمود۱۴۳۱۳۷۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعاً که عجیب هستیم. ما هنوز حقمون رو در مورد هسته ای کامل دریافت نکردیم. بعضی از ما حواسمون نیست شاید هم سرباز بی جیره مواجب هستیم که نمیدونیم داریم با کی حرف می زنیم. اون ها با ما دشمن هستند. اونا واقعاً ما رو می کشن، واقعاً ما رو تحریم می کنن، واقعاً پاشون روی گلومونه که نفس نکشیم. هنوز دنبال اثبات حسن نیت هستیم! به جای اینکه همه ی تخم مرغ هامون رو دوباره تو سبد غرب بذاریم بهتر نیست بریم سراغ خودمون، تا امنیتمون رو هم از دست ندادیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۸۱۵:۳۲:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اهان! یعنی الان در مورد هسته ای فهمونده شده؟ تونستن بفهمونن؟ اونا اصلا بنا داشتن بفهمن؟ حالا شما نظرت چیه؟ میخوای کدوم بخش صنایع دفاعی رو تعطیل کنیم تا مستکبرا بهمون لبخند بزنن؟ میخوای کلا بیخیال صنایع دفاعی بشیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۹۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حل شدو خوب اومدی!
ناشناس۱۴۳۱۵۱۱۵:۳۴:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پس ان نقض برجام چیه که دولت و مجلس و ... دارن داد میزنن این معنی رسمیت شناختن هست؟؟؟
ناشناس۱۴۳۱۶۷۱۵:۴۸:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اگه اونا اهل فهم بودن که مشکل ما حل شده بود برادر, یادتون نمیاد همین یه ماه پیش باز میگن ایران برجامو نقض کرده هر روز تحریم جدید میذارن. همین مذاکرات مارو شوروری هم داشت و دونه دونه در مذاکرات مختلف مثل سالت و استارت و غیره عقب نشینی کرد, آمریکا هیچ کمکی بهش نکرد, لیبی و عراق صدام هم همین کارو کردن و سرنوشتشون اشغال نظامی توسط آمریکا. اونا خودشون میدونن هدف ما چیه فقط میخوان قدرت رو بگیرن, موشک یک سلاح متعارف دفاعی هست به اونا چه که ما موشک داریم؟ مگه ما میگیم چرا شما ۸۰۰۰موشک اتمی دارید؟ اگر قبول کنیم اسرار نظامی کشور لو میره و کشورهایی مثل عربستان هر چه بیشتر توهم حمله پیدا میکنن. امریکا از تحریم سود میبره, شما موشک رو بدی بره سود تحریم که از بین نمیره, بازم تحریم میکنه, دیگه قدرت دفاعم نداری خب بیشتر میان جلو امتیازهای حقوق بشری از دست دادن حزب الله و سایر متحدین منطقه ای, تحریک اقوام برای تجزیه کشور و غیره و غیره. مشکل اینه شما فکر میکنی دنیا دنیای متمدنی هست و آمریکا یک انسان متمدن و اهل گفتگو نشسته اونجا فکر میکنه ما داریم کار بدی میکنیم, در حالی که دنیای امروز با جنگل و چاله میدون تفاوتی نداره. ضمنا حتی اگر تحریم ها مطلقا برداشته بشه نه تورم حل میشه نه مسایل ارزی نه بیکاری نه چیز دیگه اینا همه مشکلات داخلیه, تا وقتی اقتصاد نفتی و دولتی و دلاری هست وضع ما همینه
ناشناس۱۴۳۱۷۵۱۵:۵۱:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خب چطور اون زمانی که در باره صنعت هسته ای بحث میکردند از این چار دسته تحریم خبری نبود. حالا اینقدر داغ شده...
ناشناس۱۴۳۱۸۴۱۶:۰۰:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اصلاح طلبان پیگیر همان کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه باشند.. در این موضوعات استراتژیک دخالت نکنند..
امیرمحمد۱۴۳۱۹۹۱۶:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
برجام نافرجام شد و به فرجام نرسید!!!ببخشید کجا مسئله هسته ای حل شد؟مگه تحریم ها سرجاش نیست؟مگه خود رییس جمهور نگفت:برجام نقض شده،دیگه پس کجا به سرانجام رسید؟
ناشناس۱۴۳۲۵۰۱۷:۲۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
!غربی ها همه این حرفهای شما را حفظ هستند و میدانند همه بهانه است و نقشه و کلک برای حمله به کشور.
حسین۱۴۳۵۴۳۰۱:۵۰:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۲۳
خوابی عزیز جان یا خودت را به خواب زده‌ای؟ موشک سلاح تهاجمی است این رو همه میدانند هر کشوری هم نیاز به قدرت تدافعی داره هم تهاجمی وگرنه همین فردا بهش حمله می‌کنند. علتی که کدخدا از حمله به ما می‌ترسه همین موشکهاست اگر کدخداترسها این رو هم بدن بره فردا حمله است برجام هم قرار بود تحزیمها را لغو کنه نه اینکه برچسب روی تحریمها را عوض کنه برجام شکست تاریخی غرب پرست ها و شل مکتب ها در ایرانه و در تاریخ خواهد ماند
بختیاری۱۴۳۵۵۸۰۴:۰۹:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. ببخشید شما از کارکنان سفارت یا وزارت خارجه کدوم کشور هستی؟؟؟؟
ناشناس۱۴۳۶۳۲۰۸:۳۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۳
حالا که فهمیدند چه فرقی در رفتارشان پیدا شد آیا فشارها را کمتر کردند؟ آیا تحریمها برداشته شد؟ فراموش نکنید همسایه ما پاکستان سالهاست بمب اتمی دارد و کسی کاری بهش ندارد عربستان پیشرفته ترین تجهیزات را دارد و هر روز حمایت می شود ولی به ایران که می رسد باید به تمام معنا خلع سلاح شود
ناشناس۱۴۳۶۸۹۰۹:۴۲:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۳
شمایی که برجام های مختلف را به ملت تجویر می کنید جواب بدهید که چرا باید زیر بار انواع برجام برویم؟! وقتی دولت عربستان سالانه نزدیک به صدها میلیارد دلار تسیلحات تنها از آمریکا دریافت می کند چرا ما باید خود را در عین توانایی در ساخت، محدود به دولتهایی کنیم که حتی با پول هم حاضر به دادن تسلیحات حتی دست چندم به ما نخواهند شد؟؟؟!!! نمی دانم شما چند سال دارید ولی یادم هست که وقتی صدام شهرهای ایران و از جمله تهران را دایم با موشک مورد هدف قرار می داد ما فقط باید نظاره می کردیم!!!!! آیا برجام اول اجرا شده است که نابعالی از دو و سه و ... آن سخن می گویید همین الان کافیست به عنوان یک تاجر بخواهید جنسی را وارد یا صادر کنید مطمئن باشید به دلیل عدم همکاری بانکها کاملا ابتر خواهید بود!!!! خود من به عنوان یک صادر کننده الان نزدیک به6 سال است که پولهایم در بانک های خارجی گیر افتاده و موفق به برگرداندن آن به داخل نشده ام !!!! شما چگونه و با چه منطق عقلانی این حق را برای آنها قایل می شوید که در مورد هر چیزی که در دنیا کاملا طبیعی است بخواهیم از اجازه طرفهای غربی استفاده کنیم؟؟؟ اگر شما به دیگران این اجازه را می دهید که در مورد پول تو جیبی تان یا دکور منزل و هر چیزی دیگری ، دیگران برایتان تصمیم بگیرند می توانید در مورد مذاکره برای مسایل امنیتی هم از این شیوه استفاده کنید!!!! که قطعا در صورت پذیرش، این موضوع حکایت از بی ارادگی محض شما خواهد داشت!!!!
ناشناس۱۴۳۰۵۶۱۴:۱۷:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
ایشان چه حقی داشته در روزنامه اش در مورد موضوعی که دقیقا به امنیت و منافع ملی مربوط است، اظهارنظر کند؟! ایشان چه کاره است که می گوید ما به برد بیش از ۲۰۰۰ نیاز نداریم؟! نکند باز بتن های خوب تولید کرده ایم و مانده ایم روی کدام بیشرفت کشور بریزیم! چه جالب که اینها حتی چیزی از دانش هسته ای و موشکی نمی دانند اما مدام در موردش تز میدهند!!!
جعفر۱۴۳۴۱۹۲۱:۴۴:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اقا ازادی بیان یعنی این دیگه قرار نیست که همه یه جور فکر کنند. تو خود امریکا بعضی از روزنامه ها با اهداف امریکا مخالفت میکنند
ناشناس۱۴۳۱۱۹۱۵:۰۷:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پسر خوب شما بگو کجای تحریم ها برداشته شد تحریم های هسته ای کجا برداشته شد من در صنعت حمل ونقل کار میکنم به دوروغ میگویند تحریم برداشته شد ما که از ده سال پیش تا به حال در تحریمیم چرا به مردم دروغ میگویند
ناشناس۱۴۳۱۶۸۱۵:۴۹:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
امیدوارم دولت تدبیر و امید ما را نا امید نکند اگر چه یک بار نا امید کرد. امیدواریم
حاجیلو۱۴۳۲۳۳۱۶:۵۷:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
مذاکرات برجام که شروع شد از ابتدای آن گروهی بنام دلواپس ظهور کرده وبی مقدمه درمقابل مذاکرات گارد گرفته وبااصل گفتگو بمخالفت پرداخته وهرگونه گفتمانی را رد و خیانت میپنداشتند وحال آنکه این مذاکرات با تایید رهبری به انجام رسید و تحریم های اعمال شده نفتی که حاصل آن ظهور امثال بابک زنجانی و غیره بود بهر روی برداشته شد وخوب یا بد همین دستاوردی که بدست آمده پیش روی ماست واگر حمایت همین قشر دلواپس را درپی داشت چه بسا ثمره آن بهتر از حال میبود اما سه مرحله تحریم دیگر غیرهسته ای همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد وجادارد بجای تهمت وافترا و خوب وبد کردن همه گروه ها و سیاسیون از هر دسته وگرایشی با همفکری و تبادل نظر باجامعه بین الملل بهر طریقی که ضامن منافع ملی باشد درپی رفع ورجوع آن برآیند چرا که تجربه نشانداده است که با شاخ وشانه کشیدن چیزی حل نمیشود
ناشناس۱۴۳۵۲۷۰۰:۴۰:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
هنوز کاملا نابود نشدیم چیکارشون داری بذار برجامو ادامه بدن ۲ ۳ ۴ ۵ و ...
م قاطي۱۴۵۷۷۱۱۸:۲۱:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۵
كره شمالي اتم ساخت بازم ميگه ميسازم هر روزم ميگه امريكا رو با اتم ميزنم، الانم نتيجش اين شد كه ترامپ مي خواد باهاشون خوب بشه و كوتاه داره مياد اينه نتيجه شاخ و شونه و مقاومت جلوي زورگو ! حتي اگه زورت نرسه جلو يه قلدر بايد چك اول رو بزني ! يكم از فيلم ايراني قديميا ياد بگيرين بابا
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 4. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 5. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 6. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 7. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 8. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 9. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 10. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 11. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 12. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 13. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 14. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 15. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 16. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 17. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 18. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 19. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 20. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 21. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 25. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 24. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 4. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 5. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 6. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 7. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 8. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 9. زیباکلام: اگر درجا می‌زنیم یعنی هم بی‌عرضه هستیم هم از نظر آی‌کیو دارای مشکلاتی هستیم

 10. تصمیماتی که هیات دولت امشب با حضور روحانی گرفت

 11. پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی انتظامی

 12. جوانفکر: احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا نمی‌دهد

 13. محمد هاشمی: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفتارهای امروز احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود/ برخورد نکردن با او برای همه عجیب است

 14. آخرین تحلیل رئیس پلیس تهران بزرگ از آشوب گران خیابان پاسداران

 15. نشست خبری اژه ای/ از مجازات دختران خیابان انقلاب تا واکنش به مستند تلویزیون از سیدامامی و اظهارات احمدی نژاد، پرونده تخلفات شهرداری و بازداشت رئیس سابق حراست بانک مرکزی

 16. مطهری: باید بیش از این با دراویش برخورد می‌شد

 17. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

 18. شورای امنیت درباره قطعنامه ضدایرانی رای‌گیری می‌کند

 19. مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

 20. لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است

 21. سخنگوی قوه قضاییه: مرگ یکی از بازداشتی‌های اتفاقات خیابان پاسداران

 22. سردار کوثری: حکم اغتشاش‌گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

 23. برخی اعضای مجمع: احمدی‌نژاد صلاحیت عضویت در مجمع تشخیص مصلحت را ندارد

 24. محسنی اژه‌ای: نفوذی‌ها حتما پوششی معقول و مورد پذیرش مردم و حکومت را دارند

 25. سخنگوی قوه قضاییه: دستگیری سه متهم جدید مرتبط با پرونده سیدامامی

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 3. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 4. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 5. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 6. بیانیه فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب ایران درباره طرح مسائل تفرقه‌انگیز و فرار از پاسخگویی

 7. فردا؛ جلسه فوق العاده شورای نگهبان برای بودجه ۹۷

 8. دادستان تهران: متهمان حوادث خیابان پاسداران تعیین تکلیف شدند / عوامل اصلی بزودی آزاد نخواهند شد

 9. چرا گل به خودی می‌زنید؟

 10. ضرغامی : اصلاح طلبان خیلی بهتر از اصول گرایان مهندسی انتخابات کردند

 11. مناظره دو اصلاح طلب و اصولگرا، امشب در شبکه یک

 12. محسن رضایی :برخی مسئولان برای دشمنان و رسانه های بیگانه خوراک تبلیغی فراهم می کند

 13. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 14. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 15. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 16. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 17. آیت الله مکارم شیرازی: عاملان شهادت ماموران انتظامی کار داعشی‌ها را انجام دادند

 18. واکنش علی مطهری به نامه احمدی‌نژاد: آیا این اقدام تهدید قوه‎قضاییه به افشای حقایق نیست؟

 19. سخنگوی ناجا: ناجا و سیستم قضایی به جد در حال رسیدگی به پرونده اغتشاشگران هستند/ بررسی نحوه برخورد مامور پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 20. سخنگوی وزارت خارجه: قطعاً روزی خواهد رسید که عربستان با یک شکست مفتضحانه یمن را هم ترک خواهد کرد

 21. معمای نگرانی احمدی نژاد از پررنگ شدن سعید جلیلی

 22. ظریف: داعش زاییده حمله آمریکا به عراق است

 23. برگزاری آخرین جلسه دادگاه تجدیدنظر «بقایی»

 24. روزنامه جمهوری اسلامی: اگر اطلاعات احمدی نژاد درست است چرا به ان توجه نمی شود؟

 25. نبردهایی که «حاج قاسم» شخصا فرماندهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 2. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 5. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 6. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 7. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 8. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 9. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 10. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 11. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 12. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 13. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 14. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 15. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 16. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 17. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 18. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 19. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 20. یادداشت حسین شریعتمداری / تحلیل احمقانه! /چه کسی اجازه نداده بود؟

 21. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 22. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 23. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 24. ظریف در پایان سفرش به مونیخ: آنهایی که دنبال گفت‌وگو هستند جدیت در اجرای تعهدات قبلی‌شان را نشان دهند/ امیدوارم شایسته محبت‌های رهبری باشم/ کنایه به نتانیاهو و عادل الجبیر

 25. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

آخرین عناوین