برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

گروه سیاسی الف،   3960822106 ۱۸ نظر، ۱۶ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
برجام موشکی و پالس های شکننده داخلی

از روزی که مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 آغاز شروع شد سیاست جمهوری اسلامی بر این امر استوار شده بود که صرفاً درباره برنامه هسته ای بحث و گفت و گو شود و مسائل دیگر نظیر سیاست های منطقه ای، تروریسم، برنامه موشکی و حقوق بشر در مذاکرات مطرح نشوند.

اما همیشه سیاست آمریکا، اروپا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی بر این پایه بنا نهاده شده که گام به گام مولفه های قدرت راهبردی ایران را محدود و از بین ببرند. بنا به همین دلیل بود که تقریباً از ابتدا مذاکرات هسته ای این گمانه مطرح می شد که احتمالاً بعد از رسیدن به توافق، دیگر پرونده های چالشی نیز باز خواهد شد.

به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب با دوراندیشی در سخنرانی آغاز سال 95 به صراحت  طرح مسائلی مثل برجام 2،3،4 ، برجام منطقه‌ای و .... را در راستای تفکر تزریقی آمریکا به نخبگان کشور مبنی بر کوتاه آمدن در برابر آمریکا معرفی کردند. ایشان با ذکر این نکته که استکبار و به طور خاص آمریکا درصدد هستند «وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند». این دوگانه را یک دوگانه غلط دانستند که نتیجه پذیرشش کنار آمدن با آمریکا «به‌معنای قبول تحمیل‌های آن دولت» خواهد بود.

اما نشانه هایی در حال بروز است که تحقق پیش بینی رهبر انقلاب در صورت عدم نظارت و پیشگیری دور از ذهن نباشد.

برجام موشکی و موضع قاطع رهبری

در هفته های اخیر مقامات کشورهای اروپایی علی الخصوص فرانسوی ها هم صدا با کنگره و ترامپ خواستار اضافه شدن پیوست موشکی به برجام یا شروع مذاکرات جدید در راستای محدودسازی برنامه موشکی ایران در قالب برجام 2 شده اند. در این راستا امانوئل مکرون آخرین بار هفته گذشته در جریان سفرش به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت که برنامه موشکی بالستیک ایران نگران‌کننده است و باید مذاکرات درباره موشک‌های این کشور آغاز شود.

اما همزمان در داخل کشور نیز صداهایی شنیده می شود و یا مطالبی منتشر می شود که تلاش دارند اصرار غربی ها بر انجام مذاکرات موشکی با ایران را معقول و منطقی جلوه دهند و در مقابل رد این مذاکرات به مثابه ای اقدامی غیرعقلانی و توجیه ناپذیر قلمداد شود.

در این راستا یکی از روزنامه ها چند روز قبل با انتشار مطلبی تحت عنوان «اروپایی‌ها خواهان مذاکرات موشکی» نوشت: «مواضع اروپایی‌ها تا حدی خردمندانه به‌نظر می‌رسد. هم می‌خواهند که هیاهوی آمریکایی‌ها را ساکت کنند و هم نمی‌خواهند موضوع موشکی ایران به یک بحران غیر قابل بازگشت تبدیل شود... برد بیش از دوهزار کیلومتر در برنامه‌های ایران نیست. بهتر است که ما هم با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم. اگر مذاکره نکنیم ممکن است که اروپایی‌ها مواضع تند و تیز آمریکایی‌ها را در این مورد همراهی کنند.» نگارنده در ادامه مطلب تأکید می‌کند «عربستان نیز یکی از کشورهایی است که به طور مستقیم می تواند از سامانه موشکی ایران آسیب و لطمه جدی ببیند. بنابراین عربستان هم از این موضوع (مذاکره موشکی) حمایت می کند.»!

با وجود این که ایران همیشه عنوان کرده قابلیت های دفاعی و نظامی اش هیچ کشوری را تهدید نمی کند و قابل مذاکره نمی باشد  اما درباره این مطلب و کلا نگاه افراد، گروه ها و جریاناتی که دایما در پی القای انجام مذاکره برای جلب رضایت کشورهای غربی می باشند باید به نکاتی اشاره کرد:

- در منطقه‌ای که کشورهای آن  قراردادهای تسلیحاتی هنگفتی با آمریکا، انگلیس، فرانسه و ... بسته اند و از زمان روی کار آمدن ترامپ مسابقه تسلیحاتی به صورت فوق العاده تشدید شده چرا همیشه عده ای در داخل همنوا با خارج پیشنهادهایی در راستای خلع سلاح ایران ارائه می دهند؟ از طرف دیگر واقعا اگر کشورهای غربی به فکر صلح و امنیت منطقه هستند چرا به رژیم صهیونیستی که به انواع و اقسام جنگ افزارها و سلاح ها متعارف و غیرمتعارف گاهاً از طرف خود غربی ها مجهز شده ، هیچ گونه فشاری وارد نمی شود. این در حالی است که در نیم قرن اخیر در بیشتر جنگ ها و درگیری های این منطقه همیشه این رژیم نقش آشکار یا پنهان داشته است.

- نکته ای که در یادداشت فوق برای منطقی بودن مذاکره جدید به آن استناد شده این است  که« با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم». این همان استدلال سست و ضعیفی است که قبلاً نیز در جریان مذاکرات هسته ای بارها به آن استناد شده بود. اما یک بار برای همیشه بهتر نیست مشخص شود درباره چند موضوع دیگر باید مذاکره کرد و امتیاز داد تا غربی ها از فشارهای مدام خود دست بردارند و سایه جنگ برای همیشه از سر ایران کنار برود؟ آیا « دور کردن سایه جنگ» نمی رود به حربه و مستمسکی تبدیل شود تا هر بار با استناد به آن، زمینه مذاکرات و امتیاز گیری های جدید فراهم شود.

- در حالی که غربی ها خود مجهز به انواع و اقسام موشک های پیشرفته و فوق پیشرفته می باشند که مسافت بسیار بیشتری از موشک های ایران طی می کنند چه لزومی دارد در این باره فقط ایران تحت فشار قرار گیرد. اگر قرار بر زندگی در جهانی صلح آمیز می باشد آیا نباید آمریکا و کشورهای اروپایی که اکثر جنگ ها و درگیری ها در دنیا از دخالت های آن بوجود آمده در این زمینه پیش قدم شوند؟ آیا تلاش برای خلع سلاح و محدود کردن مرحله به مرحله قدرت ایران، توطئه ای برای حمله به آن نمی باشد؟

- انجام مذاکره در زمینه موشکی و مسائل دفاعی کشور در حالی  توسط برخی تجویز می شود که به اذعان بسیاری از دولتمردان، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا بسیاری از تعهدات مالی، بانکی و اقتصادی خود را در برجام انجام نداده است. پس کدام عقل سلیمی قبول می کند که دوباره اعتماد کند و مذاکرات جدیدی صورت گیرد.

گفتنی است ادعاهای جدید کشورهای غربی در حالی مطرح می‌شود که مقامات ایران همواره تاکید داشته اند که برنامه موشکی تنها برای دفاع در برابر تهدیدات است. این اواخر حداقل دو بار رهبر معظم انقلاب بر این موضوع تاکید داشتند.

ایشان در جلسه 26 مهرماه که با نخبگان علمی داشتند تأکید کردند: در برجام دشمن القا می کرد اگر توافق حاصل شود دشمنی ها برطرف می شود، توافق کردیم اما دشمنی ها بیشتر هم شد. اکنون نیز باید توان دفاعی کشورمان را افزایش دهیم تا دشمنان گستاخ و جَری نشوند و به حمله و دست از پا خطا کردن، تشویق نگردند.

رهبر انقلاب افزودند: آنهایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟

رهبری 3 آبان نیز در دانشگاه افسری امام علی(ع) گفتند: همان‌طور که قبلاً بارها اعلام کرده‌ایم و باز هم اعلام می کنیم، امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی کشور و هر آنچه اقتدار ملی را تأمین یا پشتیبانی می‌کند، هیچ‌گونه چانه‌زنی و معامله‌ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوت به پیش خواهیم برد.

البته رئیس جمهور محترم نیز در این باره موضع قاطعی داشته اند. حسن روحانی 7 آبان در جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی نیرو و علوم تاکید کرد: «شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض نیست؛ با قطعنامه 2231 در تضاد نیست. ما راه دفاع‌، منافع‌ و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدخواهان و دشمنان باید بدانند هر نقض عهدی بکنند به ضررشان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی را به آنها خواهد داد».

در نهایت باید گفت بدون شک این انتظار حداقلی از رسانه ها، جریانات سیاسی و دانشگاهی ها وجود دارد که در موضوعات ملی و دفاعی که نیاز به اجماع وجود دارد از بحث های تفرقه افکنانه که می تواند جامعه را نیز دچار شکاف و تشتت کند دوری شود. این در حالی است که عقلانیت حکم می کند در اوضاع بحرانی منطقه توجه ویژه ای بر افزایش توانایی دفاعی کشور شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۰۴۱۱۳:۵۷:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. چرا نشه برجام موشکی انجام داد و با غربی ها مذاکره کرد و فهموند هدف ما برای دفاع از کشور است نه حمله به جای دیگر- همونطور که درمورد هسته ای فهموندیم هدفمون صلح آمیز است و به رسمیت شناختند
ناشناس۱۴۳۱۲۹۱۵:۱۵:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعا فکر میکنید اونها "نمی فهمند"؟
محمود۱۴۳۱۳۷۱۵:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
واقعاً که عجیب هستیم. ما هنوز حقمون رو در مورد هسته ای کامل دریافت نکردیم. بعضی از ما حواسمون نیست شاید هم سرباز بی جیره مواجب هستیم که نمیدونیم داریم با کی حرف می زنیم. اون ها با ما دشمن هستند. اونا واقعاً ما رو می کشن، واقعاً ما رو تحریم می کنن، واقعاً پاشون روی گلومونه که نفس نکشیم. هنوز دنبال اثبات حسن نیت هستیم! به جای اینکه همه ی تخم مرغ هامون رو دوباره تو سبد غرب بذاریم بهتر نیست بریم سراغ خودمون، تا امنیتمون رو هم از دست ندادیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۸۱۵:۳۲:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اهان! یعنی الان در مورد هسته ای فهمونده شده؟ تونستن بفهمونن؟ اونا اصلا بنا داشتن بفهمن؟ حالا شما نظرت چیه؟ میخوای کدوم بخش صنایع دفاعی رو تعطیل کنیم تا مستکبرا بهمون لبخند بزنن؟ میخوای کلا بیخیال صنایع دفاعی بشیم؟!
ناشناس۱۴۳۱۴۹۱۵:۳۳:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حل شدو خوب اومدی!
ناشناس۱۴۳۱۵۱۱۵:۳۴:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پس ان نقض برجام چیه که دولت و مجلس و ... دارن داد میزنن این معنی رسمیت شناختن هست؟؟؟
ناشناس۱۴۳۱۶۷۱۵:۴۸:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اگه اونا اهل فهم بودن که مشکل ما حل شده بود برادر, یادتون نمیاد همین یه ماه پیش باز میگن ایران برجامو نقض کرده هر روز تحریم جدید میذارن. همین مذاکرات مارو شوروری هم داشت و دونه دونه در مذاکرات مختلف مثل سالت و استارت و غیره عقب نشینی کرد, آمریکا هیچ کمکی بهش نکرد, لیبی و عراق صدام هم همین کارو کردن و سرنوشتشون اشغال نظامی توسط آمریکا. اونا خودشون میدونن هدف ما چیه فقط میخوان قدرت رو بگیرن, موشک یک سلاح متعارف دفاعی هست به اونا چه که ما موشک داریم؟ مگه ما میگیم چرا شما ۸۰۰۰موشک اتمی دارید؟ اگر قبول کنیم اسرار نظامی کشور لو میره و کشورهایی مثل عربستان هر چه بیشتر توهم حمله پیدا میکنن. امریکا از تحریم سود میبره, شما موشک رو بدی بره سود تحریم که از بین نمیره, بازم تحریم میکنه, دیگه قدرت دفاعم نداری خب بیشتر میان جلو امتیازهای حقوق بشری از دست دادن حزب الله و سایر متحدین منطقه ای, تحریک اقوام برای تجزیه کشور و غیره و غیره. مشکل اینه شما فکر میکنی دنیا دنیای متمدنی هست و آمریکا یک انسان متمدن و اهل گفتگو نشسته اونجا فکر میکنه ما داریم کار بدی میکنیم, در حالی که دنیای امروز با جنگل و چاله میدون تفاوتی نداره. ضمنا حتی اگر تحریم ها مطلقا برداشته بشه نه تورم حل میشه نه مسایل ارزی نه بیکاری نه چیز دیگه اینا همه مشکلات داخلیه, تا وقتی اقتصاد نفتی و دولتی و دلاری هست وضع ما همینه
ناشناس۱۴۳۱۷۵۱۵:۵۱:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خب چطور اون زمانی که در باره صنعت هسته ای بحث میکردند از این چار دسته تحریم خبری نبود. حالا اینقدر داغ شده...
ناشناس۱۴۳۱۸۴۱۶:۰۰:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اصلاح طلبان پیگیر همان کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه باشند.. در این موضوعات استراتژیک دخالت نکنند..
امیرمحمد۱۴۳۱۹۹۱۶:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲۲
برجام نافرجام شد و به فرجام نرسید!!!ببخشید کجا مسئله هسته ای حل شد؟مگه تحریم ها سرجاش نیست؟مگه خود رییس جمهور نگفت:برجام نقض شده،دیگه پس کجا به سرانجام رسید؟
ناشناس۱۴۳۲۵۰۱۷:۲۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
!غربی ها همه این حرفهای شما را حفظ هستند و میدانند همه بهانه است و نقشه و کلک برای حمله به کشور.
بختیاری۱۴۳۵۵۸۰۴:۰۹:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
تحریم ها ۴ دسته هستند و ۱ دستش هسته ای بود که با برجام هسته ای حل شد. ببخشید شما از کارکنان سفارت یا وزارت خارجه کدوم کشور هستی؟؟؟؟
ناشناس۱۴۳۰۵۶۱۴:۱۷:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
ایشان چه حقی داشته در روزنامه اش در مورد موضوعی که دقیقا به امنیت و منافع ملی مربوط است، اظهارنظر کند؟! ایشان چه کاره است که می گوید ما به برد بیش از ۲۰۰۰ نیاز نداریم؟! نکند باز بتن های خوب تولید کرده ایم و مانده ایم روی کدام بیشرفت کشور بریزیم! چه جالب که اینها حتی چیزی از دانش هسته ای و موشکی نمی دانند اما مدام در موردش تز میدهند!!!
جعفر۱۴۳۴۱۹۲۱:۴۴:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
اقا ازادی بیان یعنی این دیگه قرار نیست که همه یه جور فکر کنند. تو خود امریکا بعضی از روزنامه ها با اهداف امریکا مخالفت میکنند
ناشناس۱۴۳۱۱۹۱۵:۰۷:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
پسر خوب شما بگو کجای تحریم ها برداشته شد تحریم های هسته ای کجا برداشته شد من در صنعت حمل ونقل کار میکنم به دوروغ میگویند تحریم برداشته شد ما که از ده سال پیش تا به حال در تحریمیم چرا به مردم دروغ میگویند
ناشناس۱۴۳۱۶۸۱۵:۴۹:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
امیدوارم دولت تدبیر و امید ما را نا امید نکند اگر چه یک بار نا امید کرد. امیدواریم
حاجیلو۱۴۳۲۳۳۱۶:۵۷:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
مذاکرات برجام که شروع شد از ابتدای آن گروهی بنام دلواپس ظهور کرده وبی مقدمه درمقابل مذاکرات گارد گرفته وبااصل گفتگو بمخالفت پرداخته وهرگونه گفتمانی را رد و خیانت میپنداشتند وحال آنکه این مذاکرات با تایید رهبری به انجام رسید و تحریم های اعمال شده نفتی که حاصل آن ظهور امثال بابک زنجانی و غیره بود بهر روی برداشته شد وخوب یا بد همین دستاوردی که بدست آمده پیش روی ماست واگر حمایت همین قشر دلواپس را درپی داشت چه بسا ثمره آن بهتر از حال میبود اما سه مرحله تحریم دیگر غیرهسته ای همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد وجادارد بجای تهمت وافترا و خوب وبد کردن همه گروه ها و سیاسیون از هر دسته وگرایشی با همفکری و تبادل نظر باجامعه بین الملل بهر طریقی که ضامن منافع ملی باشد درپی رفع ورجوع آن برآیند چرا که تجربه نشانداده است که با شاخ وشانه کشیدن چیزی حل نمیشود
ناشناس۱۴۳۵۲۷۰۰:۴۰:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
هنوز کاملا نابود نشدیم چیکارشون داری بذار برجامو ادامه بدن ۲ ۳ ۴ ۵ و ...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. چگونه "زلزله" را بی‌خطر پشت سر بگذاریم؟

 3. پیشنهاد ویژه وزیر ورزش که مهدوی‌کیا ردش کرد!

 4. کشته شدن 100 عضور الشباب در حمله هوایی آمریکا در سومالی

 5. تصادف زنجیره ای مرگبار در محور اهواز - رامشیر   

 6. مرگ یک روستایی به دلیل رعد و برق

 7. اولین رستوران زیرآبی اروپا در نروژ  

 8. محدودیت‌های ترافیکی آخرهفته جاده‌ها

 9. ترمز این رفتار غلط را بکشید

 10. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 11. سازمان ملل: کردستان عراق «لغو همه‌پرسی» را به‌رسمیت بشناسد

 12. گفت‌وگوی تلفنی پوتین با سران سعودی و مصر درباره سوریه

 13. انصارالله: باید از تجربه مشترک هم‌پیمانان سوریه استفاده کرد

 14. مركل در بن بست، اروپا در يأس

 15. سازمان ملل: ائتلاف سعودی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن می‌شود

 16. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 17. اعتراف تلخ بعد از رهایی از قصاص/ از پدرم پول خواستم نداد؛او را با کلنگ کشتم

 18. راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

 19. قیمت رهن آپارتمانهای زیر 100متر در نقاط مختلف تهران + جدول

 20. تاثیر میزان ویتامین D بر درمان ناباروری

 21. کواکبیان: کشورهای عربی با طناب پوسیده عربستان ته چاه نروند

 22. همراه شدن اروپا با ترامپ چقدر محتمل است؟

 23. بازداشت 100 مظنون به سرقت در منطقه زلزله زده سرپل‌ذهاب

 24. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 25. نجات معجزه آسای 6 نفر از مجروحان زلزله کرمانشاه + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. دقیقا کجایی؟

 2. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 3. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 4. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 5. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 6. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 7. عزل شهردار ناحیه دو منطقه یک شهرداری تهران بابت قطع درختان خیابان ولیعصر/ شرکت نگین خودرو مقصر بود

 8. اعلام جزئیات کمک‌های نقدی به خانواده‌های مناطق آسیب‌دیده زلزله کرمانشاه

 9. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران + عکس  

 10. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 11. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 12. پاداش خوب برای پلیس بد!

 13. جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت +جدول

 14. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 15. عکس/ جشن تولد کودک زلزله‌زده در چادر هلال‌احمر

 16. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 17. آنچه در مناطق زلزله زده دیدم

 18. رقم دقیق کمک یانگوم به زلزله‌زدگان غرب ایران

 19. نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب، ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی درپی پایان داعش

 20. چرا سکه گران شد؟

 21. کمک‌رسانی ارتش به مردم زلزله‌زده   

 22. حمایت عجیب منشا از دروازه‌بان مغضوب هواداران+ عکس

 23. بودجه سرّی!

 24. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران   

 25. سفیر ایران در فرانسه: توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه شدن دارد و نه کاستن/ با همه گروه‌ها در لبنان تماس داریم

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. دقیقا کجایی؟

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 9. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 10. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 11. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 14. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 15. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 16. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 17. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 18. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 19. ویرگول نجومی!

 20. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 21. رقصنده با زلزله

 22. گفت وگو با سرتیپی که مغز زن50ساله را در بیمارستان صحرایی عمل کرد

 23. بدون مشخصات زلزله،تخریب مسکن مهر را قضاوت نکنید

 24. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 25. قیمت‌ احتمالی انواع نان از اول آذر (+جدول)

پربحث‌های اخیر

 1. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 2. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 3. کواکبیان: کشورهای عربی با طناب پوسیده عربستان ته چاه نروند

 4. همراه شدن اروپا با ترامپ چقدر محتمل است؟

 5. رهبری ستون خیمه نظام است/ نباید روحانی را با خاتمی یا هاشمی مقایسه کرد/ برخی خود را مالک کل اصلاحات می‌دانند

 6. جمعه؛ آیت الله منتظری را بدون سانسور ببینید

 7. بازجوی صدام: ایران بزرگترین برنده ماجراجویی آمریکا در عراق بود

 8. ماموستا خدایی: تلاش‌های سردار قاسم سلیمانی برای نابودی داعش بی‌نظیر بود

 9. یادداشت کیهان/ آنها که خواب آمریکا می‌بینند!

 10. آنکارا می‌تواند سامانه راداری آمریکا را از کار بیاندازد؟

 11. وزیر اطلاعات: اگر بین ما و رهبری جدایی انداخته شود ضربه بزرگی می‌خوریم

 12. موافقت نمایندگان مجلس با جدایی ورزش از جوانان

 13. درخواست وزیر دفاع از نمایندگان؛ ۵درصدبودجه دفاعی از بودجه کشور تامین گردد

پربحث‌های دیروز

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 3. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 4. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 5. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 6. پاداش خوب برای پلیس بد!

 7. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 8. نامه نمایندگان مجلس به رهبر انقلاب، ملت ایران و سایر کشورهای اسلامی درپی پایان داعش

 9. بودجه سرّی!

 10. سفیر ایران در فرانسه: توافق هسته‌ای، نه امکان اضافه شدن دارد و نه کاستن/ با همه گروه‌ها در لبنان تماس داریم

 11. روحانی: اتحادیه عرب یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثر است

 12. اتهام زنی خزانه داری آمریکا به سپاه در پی نابودی داعش

 13. سفر معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه کنسل شد

 14. آنکارا می‌تواند سامانه راداری آمریکا را از کار بیاندازد؟

 15. وزیر اطلاعات: اگر بین ما و رهبری جدایی انداخته شود ضربه بزرگی می‌خوریم

 16. موافقت نمایندگان مجلس با جدایی ورزش از جوانان

 17. درخواست وزیر دفاع از نمایندگان؛ ۵درصدبودجه دفاعی از بودجه کشور تامین گردد

 18. هلگا اشمید: از طرف موگرینی خیلی واضح می‌گویم که امکان مذاکره مجدد برای برجام وجود ندارد

 19. ترقی: از حضور ناطق‌نوری در موتلفه برداشت سیاسی نشود

 20. ضرغامی: عشق به رهبری «کپی رایت» ندارد

 21. اردوغان: ایران حساسیت‌های ما را در نظر دارد/ پرونده رضا ضراب از بزرگ‌ترین نقشه‌ها علیه ترکیه است

 22. برنامه ایران، روسیه و ترکیه برای نابودی نیروهای باقی‌مانده داعش

 23. سردار غیب پرور: اگر خواب داعش تعبیر می‌شد، معلوم نبود چه بر سر اسلام عزیز می‌آمد

 24. سرلشکر باقری با رئیس ستاد ارتش روسیه دیدار کرد

 25. وزیر اطلاعات؛ حتی افرادی که دل در گروی نظام ندارند باید از عدالت و برکات نظام بهره‌مند شوند

پربحث‌های هفته

 1. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 2. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 3. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 4. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 5. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 6. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 7. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 8. روحانی: وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست/ در بخش پیمانکاری ساخت و ساز دولتی فساد وجود داشته است/ پاسخ قاطع رئیس جمهور خطاب به عربستان

 9. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 10. نتانیاهو: ایران جایی در سوریه نخواهد داشت که بتواند به اسرائیل حمله کند / چاره نداشته باشیم تنهایی علیه ایران اقدام می‌کنیم

 11. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 12. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 13. گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه

 14. گفتگوهاي حقوق بشري!/  اروپایی ها دفتر تهران را برای چه می‌خواهند؟

 15. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 16. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 17. انتقاد سعید جلیلی از عملکرد دولت در نوسازی بافت های فرسوده  

 18. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 19. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 20. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 21. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 22. واکنش استانداری کرمانشاه به یک ادعای عجیب درباره روحانی و جهانگیری

 23. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 24. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 25. پاداش خوب برای پلیس بد!

آخرین عناوین