آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

محمد‍ حسن نخجوانی،   3960821217 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

آلودگی هوا دهها سال است مهمان شهر تهران است. در این مدت ، تغییراتی خواسته یا ناخواسته رخ داده است. به صورتیکه امروزه دیگر، منوکسید کربن عامل آلودگی هوای تهران نیست. بلکه در سالهای اخیر این ذرات معلق بوده است که به آلاینده شاخص هوای تهران تبدیل شده است.

 از مجموع ذرات معلق خروجی از اگزوز خودروها، بنابر اعلام مدیر پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اتوبوسها حدود 44 درصد، کامیونها حدود 32 درصد و موتورسیکلتها حدود 15 درصد سهم دارند.(1)
 
سهم بقیه وسایل نقلیه نیز در انتشار ذرات معلق به این شرح اعلام شده است: مینی بوسها حدود 6% ، خودروهای سواری حدود 2% و خودروهای وانت حدود 1% است. (1) آنچه در این میان جلب توجه می کند آن است که در طول سالیان گذشته معمولاً انگشت اتهام به سمت خودروهای سواری بوده است و اقداماتی هم که جهت مقابله با آلودگی هوا انجام شده است، اکثراً در جهت محدودسازی خودروهای سواری (عاملین انتشار 2% ذرات معلق) بوده است. در حالی که برای کنترل 91 درصد منابع انتشار ذرات معلق با منشا موتوری (شامل کامیون ها، اتوبوس ها و موتورسیکلت ها) اقداماتی جدّی انجام نشده است! 
 
خودروهای سواری: در نبود شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی شهروندان مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند. به همین دلیل میزان تردد این گروه از خودروها در گذرگاههای شهر تهران زیاد است. همین موضوع هم باعث شده است تبلیغات فراوانی علیه این گروه از خودروها انجام شود اما اگر به مستندات اعلام شده مراجعه شود مشخص می شود که در مورد ذرات معلق با منشا موتوری، سهم خودروهای سواری تنها حدود 2 درصد است! با اینحال به علت تبلیغات انجام شده، محدودیتها و جرایم زیادی برای خودروهای سواری در نظر گرفته شده است.
 
خودروهای سواری در ساعات مهمی از روز اجازه تردد در محدوده طرح ترافیک را ندارند. حتی افرادی که منزلشان در این محدوده هست نیز در ساعات اعلام شده نمی توانند از خودروی خود استفاده کنند. همین شرایط برای محدوده زوج یا فرد نیز وجود دارد. پلیس و دوربین های ثبت تخلفات در این موارد هیچ اغماضی نمی کنند. این جدیّت در جریمه خودروهای سواری فاقد معاینه فنی وجود دارد. پلیس هر خودروی سواری که فاقد گواهی معاینه فنی باشد را میتواند 50هزار تومان جریمه کند. کاری که مرتباً انجام می شود.
 
این در حالی است که عاملین انتشار 91% ذرات معلق (کامیونها، اتوبوسها و موتور سیکلتها) تقریباً آزاد هستند! بر روی کاغذ این گروه از وسایل نقلیه هم مانند خودروهای سواری باید معاینه فنی داشته باشند اما عملاً نوع رفتاری که با این گروه می شود اصلاً قابل مقایسه با خودروهای سواری نیست.
موتورسیکلتها: از نظر محدودیتهای مکانی، موتورسیکلتها هیچ محدودیتی ندارند! وقتی موتورسیکلتی آزادانه از چراغ قرمز با آن درجه از اهمیت عبور می کند و پلیس جریمه اش نمی کند. طبیعی است که عرفاً مجاز باشد به هر محدوده ای (اعم از طرح ترافیک یا پیاده رو) وارد شود و کسی هم مانعش نشود.
 
کامیونها: هرچند کامیونها در ساعات روز برای تردد در تهران محدودیت دارند. اما شب هنگام در خیابانها و بزرگراه های تهران بدون هیچ محدودیتی جولان می دهند. تردد شبانه کامیونها در شهر تهران باعث شده است آلایندگی آنها از دید اکثر مردم و مسئولین مخفی بماند. تنها در ماههای اخیر بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر نقش برجسته آنها در ایجاد آلودگی هوا تهران تاکید کرد.(2)
 
اتوبوسها: وضعیت اتوبوسها نیز تقریباً مشخص است. اتوبوس های فرسوده برای ترددهای برون شهری محدودیت دارند اما برای ترددهای درون شهری محدودیتی جدّی ندارند. کمبود وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده است به آلودگی منتشر شده از سوی این گروه از خودروها به دیده اغماض نگریسته شود و مباحثی چون الزام نصب فیلتر دوده به فراموشی سپرده شود.(3)
 
با توجه به موارد یاد شده مشخص می شود مسئولین و مدیران شهر تهران در مقابله با آلودگی هوا می توانند مؤثرتر و کارآمدتر تصمیم گیری و اقدام نمایند. یعنی بجای حرکت در مسیرهای اشتباه و تاکید بر کنترل خیل عظیم خودروهای سواری، توان و بودجه در اختیار را ابتدا صرف کنترل و مدیریت خودروهای دیزلی و موتورسیکلتها نمایند. در آن صورت با توجه به واقعیتهای موجود، کاهش آلودگی هوای شهر تهران در دسترس تر خواهد بود.  
 
1- طرح LEZ آنقدر چکش‌کاری شد که کارآیی مورد نظر خود را از دست داد؛ خبرگزاری تسنیم، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
2- علت ۳۰ درصد از آلودگی هوای شهر تهران ؛ انتخاب،  ۰۷ آبان ۱۳۹۶
3- نصب فيلتر دوده روی اگزوزها دود می خورد! جهان نیوز، ۳ آبان ۱۳۹۶

*پژوهشگر محیط زیست شهری

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

سید۱۴۲۷۲۱۰۷:۰۴:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
به قاطعیت و با سند عرض میکنم که هیچ یک از ارگان .سازمان .وزارت.وحتی قوه. محترم قضاییه. نه تنها در این رابطه کمک نمی کنند بلکه عوامل انها کار شکنی هم مینمایند. اگر خودرو های بدون صاحب. و اوراقی که در پارکینگهای واقع در سطح شهر که سالهاست متوقف بوده را به بیرون از شهر انتقال بدهند هم در داخل شهر جای پارک بیستر خواهد بود هم در سطح شهر ترافیک برای جاب پارک کمتر خواهد شد
سراج الدین۱۴۲۷۵۷۰۸:۰۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
علت اینکه آلودگی هوا در تهران ادامه دارد و هر روز یک وسیله نقلیه یا کارخانه های شن و ماسه و قس علیهذا مقصر اعلام میشود این است که مطالعات جامع و کاملی صورت نگرفته و هر گاه یک مسئول از روی حدس و گمان یک دلیل برای آلودگی تهران می آورد بقیه هم بدون چون و چرا همان را تکرار میکنند، من فکر کنم که وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست باشد که با کمک مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی یک بار با مطالعات جامع و کامل به این سوال پاسخ دهدو سهم هر کدام از منابع آلاینده را مشخص نماید.
ناشناس۱۴۲۷۷۸۰۸:۲۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خسته شدیم از حرفهای تکراری
ناشناس۱۴۲۸۰۴۰۹:۱۰:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
چرا اینا رو به ما می گید؟ باید مسئولین بدونن. همه قوانین گامی هستند برای پر شدن جیب دولت. معاینه فنی با اون هم سخت گیری فقط برای 2 درصد؟؟؟؟ چرا ناوگان اتوبوس رو به روز نمی کنند؟ اصلا معلوم هست این همه پول کجاها داره میره؟
ناشناس۱۴۲۸۴۳۱۰:۱۷:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
میشه یک خبر هم از دفع غیرقانونی زباله در جنگل ها بزنید؟ یک خبر هم از عدم کنترل موتور سیکلت توسط پلیس؟ یا یک خبر از کم آبی؟ یا شاید هم یک خبر از آلودگی هوا که همه رو داره می کشه؟ ..
صالح۱۴۳۰۲۹۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حرفای کاملا درستی هستند که شنیدنشون سخته چون حرف راست شنیدن سخته. هدف اصلی برای محدود کردن خودرو تنها بخاطر ترافیکه نه آلودگی هوا.... مشکل شهر تهران و آلودگی کلانشهر ها وضعیت وخیم گازوئیل و موتورهای گازوئیل سوزه...
تهرانی۱۴۳۲۲۶۱۶:۴۳:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۲
در دهه 60 خودروهای سواری اغلب کاربراتوری بودند. به همین علت کیفیت احتراقشان ناقص بود و منوکسید کربن زیادی تولید میشد. به علاوه در بنزین سرب وجود داشت. همین دو عامل معمولا در آن زمان باعث آلودگی هوای تهران میشدند. اما در وضعیت کنونی، غالب خودروهای سواری انژکتوری هستند و کیفیت احتراقشان خوب است. کیفیت بنزین هم بهبود یافته و سربی هم ندارد. از طرفی ناوگان خودروهای دیزلی اعم از کامیون و اتوبوس فرسوده هستند و کیفیت گازوئیل هم تعریفی ندارد. با این توضیحات طبیعی است که منشا آلودگی هوای تهران از سواریها به خودروهای دیزلی شیفت پیدا کرده باشد. اما میبینیم مسئولان طبق عادت دهه 60 همچنان بار آلودگی را به گردن خودروهای سواری می اندازند.
ناشناس۱۴۳۹۱۸۱۳:۴۲:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
موتورسیکلتها فراموش نشود. وقتی موتور از یک خیابان رد میشود هم صدای گوش خراشی دارد و هم هوا را شدید آلوده میکند.
تهرانی۱۴۴۷۹۰۱۳:۲۶:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۴
بسیار جالب بود
ناشناس۱۴۵۰۶۸۱۸:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۴
فکر کنم بهتر است مسئولین دولتی هم جوابی بدهند.
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 3. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 4. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 5. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 6. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ خیال نکنید اگر روحانی رفت و اصولگرایان آمدند موفق می‌شوند

 7. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 8. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 9. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 10. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 12. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 13. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 14. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 15. بحران در حوالی تشک/ گرگ‌های وارداتی در پوستین رژیم صهیونیستی

 16. لاکچری‌ترین خودروی ژاپنی/ تویوتا سنچری ۱۸۰ هزاردلاری را ببینید  

 17. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 18. افشاگری مدیر برنامه‌ کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها  

 19. واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج

 20. سخنگوی کاخ سفید را از رستوران بیرون انداختند

 21. ممنوعیت رانندگی بانوان عربستانی رسما لغو شد + فیلم

 22. تهدید ترامپ بر اعمال تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات خودروهای اروپایی

 23. آیت‌الله نوری‌همدانی: مشکلات اقتصادی مردم مایه شرمندگی است/ برخی مسئولان با کتمان مشکلات نمک بر زخم نپاشند

 24. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 25. جنگ در حال نزدیک شدن به مرکز شهر الحدیده

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 6. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 7. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 8. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 9. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 10. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 13. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 14. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 15. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 7. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 8. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 9. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 10. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 11. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 12. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 13. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 14. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 15. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 16. محمد ثلاث قصاص شد

 17. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 18. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 19. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 20. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 21. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 22. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 23. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های اخیر

 1. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 2. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 3. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 4. ورود سازمان غذا و دارو به تامین داروهای خارجی بیماران خاص

 5. مشکل آب آبادان تا اواسط تیرماه برطرف می‌شود

 6. جزییات توزیع«فطریه» پرداختی تهرانی‌ها

 7. برخورد با حمل حیوان در خودروها/ مخالفت پلیس با کاهش سرعت در تمام جاده‌ها

 8. روایتی از خانه سالمندان و تنهایی پدربزرگ‌ و مادربزرگ‌هایمان؛

 9. تجمع معلمان حق‌التدریسی در اعتراض به وضعیت استخدام

 10. بهار ۹۷، آلوده‌ترین بهار تهران در سال‌های اخیر + جدول

 11. محسن هاشمی: امیدوارم درهای استادیوم آزادی باز بماند

 12. حجم سنگین ترافیک در بزرگراه‌ها و معابر پایتخت

 13. توصیه‌ برترین‌های کنکور ۹۶ به داوطلبان آزمون سراسری ۹۷

 14. عرفانی خبر داد؛ آخرین وضعیت شیوع تب کنگو در کشور/ بیماری که جانتان را تهدید می کند

 15. قد کشیدن کودکان کار پشت چراغ قرمز زندگی!

پربحث‌های دیروز

 1. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 2. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

 3. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 4. تغییر در نظام پرداختی به معلمان/ تدوین پیش نویس قانون مستقل استخدامی در آموزش و پرورش

 5. میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

 6. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 7. آذری جهرمی گران‌فروشی ۵۵ درصدی موبایل در بازار را پذیرفت

 8. هزینه حج امسال با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شد/ دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها

 9. دستگیری کلاهبردار میلیاردی در اصفهان

 10. توضیح وزیر ارتباطات درباره پیامک‌های قاچاق

 11. تحقیر مسیح‌ علی‌نژاد توسط ابتکار

 12. ساختمان جدید پلاسکو منطبق با طرح تفصیلی بازسازی می‌شود

 13. رئیس پلیس راه راهور ناجا: هر تابستان ۵۰۰۰ نفر در جاده های کشور جان می بازند

 14. بهترین روش نظارت و کنترل وکلای متخلف چیست؟

 15. واکنش معاون وزیر به اخذ شهریه‌ ۲۵ میلیون تومانی از والدین

 16. تویسرکانی: اطلاعات اموال ثبت شده خاوری موجود است

 17. خاک عراقی در آسمان خوزستان / آغاز روند افزایش دما

 18. دستگیری 67 نفر از عاملین تیراندازی‌های غیرمجاز در خوزستان

 19. آغاز توزیع کارت آزمون سراسری از فردا

 20. وجود بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار و یک میلیون زن بیوه در کشور

 21. تامین داروی بیماران خاص در اولویت/ تاخیر در واردات دارو به دلیل مشکلات انتقال ارز

 22. بطحایی اعلام کرد: جزئیات پرداخت مطالبات فرهنگیان/ تسویه خرید خدمات و حق‌التدریس معلمان شاغل در تابستان

 23. استاندار تهران خبر داد: الزام اخذمجوز احداث پلاسکوی جدید ظرف ۲ماه آینده/مقام سازی ساختمان پشتی پلاسکو بارای اکثریت کسبه

 24. داستان واقعی از درد یتیمی و بیماریقلب دانش‌آموز یازده ساله به سختی می‌تپد

پربحث‌های هفته

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. محمد ثلاث قصاص شد

 4. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 5. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 6. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 7. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 8. بانوان ایرانی پس از ۳۷ سال به ورزشگاه راه یافتند

 9. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 10. برگزاری جلسه سوم رسیدگی به پرونده موسسه ثامن الحجج اعلام شد

 11. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 12. تغییر در نظام پرداختی به معلمان/ تدوین پیش نویس قانون مستقل استخدامی در آموزش و پرورش

 13. میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

 14. حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت

 15. دارو گران می‌شود+ جزئیات

 16. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 17. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 18. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 19. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 20. آذری جهرمی گران‌فروشی ۵۵ درصدی موبایل در بازار را پذیرفت

 21. هزینه حج امسال با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شد/ دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها

 22. مردانه باختیم/ واکنش کاربران فضای مجازی به شکست قهرمانانه ایران در مقابل اسپانیا

 23. واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر

 24. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 25. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

آخرین عناوین