آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

محمد‍ حسن نخجوانی،   3960821217 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
آلودگی هوای تهران و آدرس های اشتباه

آلودگی هوا دهها سال است مهمان شهر تهران است. در این مدت ، تغییراتی خواسته یا ناخواسته رخ داده است. به صورتیکه امروزه دیگر، منوکسید کربن عامل آلودگی هوای تهران نیست. بلکه در سالهای اخیر این ذرات معلق بوده است که به آلاینده شاخص هوای تهران تبدیل شده است.

 از مجموع ذرات معلق خروجی از اگزوز خودروها، بنابر اعلام مدیر پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، اتوبوسها حدود 44 درصد، کامیونها حدود 32 درصد و موتورسیکلتها حدود 15 درصد سهم دارند.(1)
 
سهم بقیه وسایل نقلیه نیز در انتشار ذرات معلق به این شرح اعلام شده است: مینی بوسها حدود 6% ، خودروهای سواری حدود 2% و خودروهای وانت حدود 1% است. (1) آنچه در این میان جلب توجه می کند آن است که در طول سالیان گذشته معمولاً انگشت اتهام به سمت خودروهای سواری بوده است و اقداماتی هم که جهت مقابله با آلودگی هوا انجام شده است، اکثراً در جهت محدودسازی خودروهای سواری (عاملین انتشار 2% ذرات معلق) بوده است. در حالی که برای کنترل 91 درصد منابع انتشار ذرات معلق با منشا موتوری (شامل کامیون ها، اتوبوس ها و موتورسیکلت ها) اقداماتی جدّی انجام نشده است! 
 
خودروهای سواری: در نبود شبکه کارآمد حمل و نقل عمومی شهروندان مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند. به همین دلیل میزان تردد این گروه از خودروها در گذرگاههای شهر تهران زیاد است. همین موضوع هم باعث شده است تبلیغات فراوانی علیه این گروه از خودروها انجام شود اما اگر به مستندات اعلام شده مراجعه شود مشخص می شود که در مورد ذرات معلق با منشا موتوری، سهم خودروهای سواری تنها حدود 2 درصد است! با اینحال به علت تبلیغات انجام شده، محدودیتها و جرایم زیادی برای خودروهای سواری در نظر گرفته شده است.
 
خودروهای سواری در ساعات مهمی از روز اجازه تردد در محدوده طرح ترافیک را ندارند. حتی افرادی که منزلشان در این محدوده هست نیز در ساعات اعلام شده نمی توانند از خودروی خود استفاده کنند. همین شرایط برای محدوده زوج یا فرد نیز وجود دارد. پلیس و دوربین های ثبت تخلفات در این موارد هیچ اغماضی نمی کنند. این جدیّت در جریمه خودروهای سواری فاقد معاینه فنی وجود دارد. پلیس هر خودروی سواری که فاقد گواهی معاینه فنی باشد را میتواند 50هزار تومان جریمه کند. کاری که مرتباً انجام می شود.
 
این در حالی است که عاملین انتشار 91% ذرات معلق (کامیونها، اتوبوسها و موتور سیکلتها) تقریباً آزاد هستند! بر روی کاغذ این گروه از وسایل نقلیه هم مانند خودروهای سواری باید معاینه فنی داشته باشند اما عملاً نوع رفتاری که با این گروه می شود اصلاً قابل مقایسه با خودروهای سواری نیست.
موتورسیکلتها: از نظر محدودیتهای مکانی، موتورسیکلتها هیچ محدودیتی ندارند! وقتی موتورسیکلتی آزادانه از چراغ قرمز با آن درجه از اهمیت عبور می کند و پلیس جریمه اش نمی کند. طبیعی است که عرفاً مجاز باشد به هر محدوده ای (اعم از طرح ترافیک یا پیاده رو) وارد شود و کسی هم مانعش نشود.
 
کامیونها: هرچند کامیونها در ساعات روز برای تردد در تهران محدودیت دارند. اما شب هنگام در خیابانها و بزرگراه های تهران بدون هیچ محدودیتی جولان می دهند. تردد شبانه کامیونها در شهر تهران باعث شده است آلایندگی آنها از دید اکثر مردم و مسئولین مخفی بماند. تنها در ماههای اخیر بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر نقش برجسته آنها در ایجاد آلودگی هوا تهران تاکید کرد.(2)
 
اتوبوسها: وضعیت اتوبوسها نیز تقریباً مشخص است. اتوبوس های فرسوده برای ترددهای برون شهری محدودیت دارند اما برای ترددهای درون شهری محدودیتی جدّی ندارند. کمبود وسایل حمل و نقل عمومی باعث شده است به آلودگی منتشر شده از سوی این گروه از خودروها به دیده اغماض نگریسته شود و مباحثی چون الزام نصب فیلتر دوده به فراموشی سپرده شود.(3)
 
با توجه به موارد یاد شده مشخص می شود مسئولین و مدیران شهر تهران در مقابله با آلودگی هوا می توانند مؤثرتر و کارآمدتر تصمیم گیری و اقدام نمایند. یعنی بجای حرکت در مسیرهای اشتباه و تاکید بر کنترل خیل عظیم خودروهای سواری، توان و بودجه در اختیار را ابتدا صرف کنترل و مدیریت خودروهای دیزلی و موتورسیکلتها نمایند. در آن صورت با توجه به واقعیتهای موجود، کاهش آلودگی هوای شهر تهران در دسترس تر خواهد بود.  
 
1- طرح LEZ آنقدر چکش‌کاری شد که کارآیی مورد نظر خود را از دست داد؛ خبرگزاری تسنیم، ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
2- علت ۳۰ درصد از آلودگی هوای شهر تهران ؛ انتخاب،  ۰۷ آبان ۱۳۹۶
3- نصب فيلتر دوده روی اگزوزها دود می خورد! جهان نیوز، ۳ آبان ۱۳۹۶

*پژوهشگر محیط زیست شهری

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

سید۱۴۲۷۲۱۰۷:۰۴:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
به قاطعیت و با سند عرض میکنم که هیچ یک از ارگان .سازمان .وزارت.وحتی قوه. محترم قضاییه. نه تنها در این رابطه کمک نمی کنند بلکه عوامل انها کار شکنی هم مینمایند. اگر خودرو های بدون صاحب. و اوراقی که در پارکینگهای واقع در سطح شهر که سالهاست متوقف بوده را به بیرون از شهر انتقال بدهند هم در داخل شهر جای پارک بیستر خواهد بود هم در سطح شهر ترافیک برای جاب پارک کمتر خواهد شد
سراج الدین۱۴۲۷۵۷۰۸:۰۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۲
علت اینکه آلودگی هوا در تهران ادامه دارد و هر روز یک وسیله نقلیه یا کارخانه های شن و ماسه و قس علیهذا مقصر اعلام میشود این است که مطالعات جامع و کاملی صورت نگرفته و هر گاه یک مسئول از روی حدس و گمان یک دلیل برای آلودگی تهران می آورد بقیه هم بدون چون و چرا همان را تکرار میکنند، من فکر کنم که وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست باشد که با کمک مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی یک بار با مطالعات جامع و کامل به این سوال پاسخ دهدو سهم هر کدام از منابع آلاینده را مشخص نماید.
ناشناس۱۴۲۷۷۸۰۸:۲۵:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۲
خسته شدیم از حرفهای تکراری
ناشناس۱۴۲۸۰۴۰۹:۱۰:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۲۲
چرا اینا رو به ما می گید؟ باید مسئولین بدونن. همه قوانین گامی هستند برای پر شدن جیب دولت. معاینه فنی با اون هم سخت گیری فقط برای 2 درصد؟؟؟؟ چرا ناوگان اتوبوس رو به روز نمی کنند؟ اصلا معلوم هست این همه پول کجاها داره میره؟
ناشناس۱۴۲۸۴۳۱۰:۱۷:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۲
میشه یک خبر هم از دفع غیرقانونی زباله در جنگل ها بزنید؟ یک خبر هم از عدم کنترل موتور سیکلت توسط پلیس؟ یا یک خبر از کم آبی؟ یا شاید هم یک خبر از آلودگی هوا که همه رو داره می کشه؟ ..
صالح۱۴۳۰۲۹۱۳:۴۷:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۲۲
حرفای کاملا درستی هستند که شنیدنشون سخته چون حرف راست شنیدن سخته. هدف اصلی برای محدود کردن خودرو تنها بخاطر ترافیکه نه آلودگی هوا.... مشکل شهر تهران و آلودگی کلانشهر ها وضعیت وخیم گازوئیل و موتورهای گازوئیل سوزه...
تهرانی۱۴۳۲۲۶۱۶:۴۳:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۲
در دهه 60 خودروهای سواری اغلب کاربراتوری بودند. به همین علت کیفیت احتراقشان ناقص بود و منوکسید کربن زیادی تولید میشد. به علاوه در بنزین سرب وجود داشت. همین دو عامل معمولا در آن زمان باعث آلودگی هوای تهران میشدند. اما در وضعیت کنونی، غالب خودروهای سواری انژکتوری هستند و کیفیت احتراقشان خوب است. کیفیت بنزین هم بهبود یافته و سربی هم ندارد. از طرفی ناوگان خودروهای دیزلی اعم از کامیون و اتوبوس فرسوده هستند و کیفیت گازوئیل هم تعریفی ندارد. با این توضیحات طبیعی است که منشا آلودگی هوای تهران از سواریها به خودروهای دیزلی شیفت پیدا کرده باشد. اما میبینیم مسئولان طبق عادت دهه 60 همچنان بار آلودگی را به گردن خودروهای سواری می اندازند.
ناشناس۱۴۳۹۱۸۱۳:۴۲:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲۳
موتورسیکلتها فراموش نشود. وقتی موتور از یک خیابان رد میشود هم صدای گوش خراشی دارد و هم هوا را شدید آلوده میکند.
تهرانی۱۴۴۷۹۰۱۳:۲۶:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۴
بسیار جالب بود
ناشناس۱۴۵۰۶۸۱۸:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۴
فکر کنم بهتر است مسئولین دولتی هم جوابی بدهند.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 8. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 9. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 10. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 11. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 12. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 13. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 14. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 15. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 16. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 17. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 18. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 19. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 20. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 21. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 22. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 23. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 24. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 25. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 2. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 3. شهاب مرادی عزادار شد

 4. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 5. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 6. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 7. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 8. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 9. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 10. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 11. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 12. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 13. رئیس پلیس راهور تهران: طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

 14. پرواز حامل وزیر راه و شهرسازی مجبور به فرود اضطراری شد

 15. لحظه هولناک سقوط سنگ بر روی جاده   

 16. تکمیل زیرساخت‌های متروی اهواز تا سال آینده

 17. کاهش مجدد فاصله حرکت قطارها در خطوط یک و دو

 18. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 19. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 20. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 2. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 3. شهاب مرادی عزادار شد

 4. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 5. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 6. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 7. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 8. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 9. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 10. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 11. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 12. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 13. رئیس پلیس راهور تهران: طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

 14. پرواز حامل وزیر راه و شهرسازی مجبور به فرود اضطراری شد

 15. لحظه هولناک سقوط سنگ بر روی جاده   

 16. تکمیل زیرساخت‌های متروی اهواز تا سال آینده

 17. کاهش مجدد فاصله حرکت قطارها در خطوط یک و دو

 18. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 19. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 20. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 21. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 22. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 23. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 24. تغییر ۱۸۰ درجه‌ای وظایف شهردار تهران

 25. آغاز رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان+ شرایط اسکان

پربحث‌های هفته

 1. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 2. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 3. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 4. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 5. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 6. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 7. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 8. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 9. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 10. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 11. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 12. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 13. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 14. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 15. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 16. شهاب مرادی عزادار شد

 17. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 18. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 19. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 20. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 21. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 22. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 23. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 24. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 25. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

آخرین عناوین