مقصر کیست: شهرسازی غیرعلمی یا رفتار نامناسب شهروندان

دکتر محمد جواد کوهساری، گروه اجتماعی الف،   3960821201 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
مقصر کیست: شهرسازی غیرعلمی یا رفتار نامناسب شهروندان

هر بار که سخن از غلط بودن برخی اقدامات شهرسازی مدیران و تصمیم گیران شهری می شود، با سیل عظیمی از پاسخ از طرف این عزیزان مواجه می شویم که می گویند:" اشکال از رفتار نادرست شهروندان است نه اقدامات شهرسازی."

این بزرگواران همواره مصداق هایی را در اثبات این جمله بیان می کنند. بعنوان مثال، وقتی بتدریج ناکارآمدی " نهضت بزرگراه سازی" برای حل مشکل ترافیک در شهر های کوچک و بزرگ کشور نمایان می شود، این مدیران همه ی مشکل را به فرهنگ پایین رانندگی شهروندان مرتبط می کنند.

یا وقتی از آنها می خواهید که بودجه های میلیاردی عمرانی شهر خود را به جای اینکه صرف ساخت یک " تقاطع غیرهمسطح"برای کاهش ترافیک خودرو کنند به ساخت یک مسیر مخصوص دوچرخه در یک معبر اختصاص دهند، بلافاصله پاسخ می دهند که در فلان نقطه از فلان شهر مسیر دوچرخه سواری ایجاد شده ولی شهروندان از آن استفاده نمی کنند.

وقتی به آنها گوشزد می شود که اقدام به تعریض یک خیابان همواره بر بهسازی پیاده رو ها اولویت ندارد، فریاد می زنند که در فلان نقطه از شهر که پیاده رو ساخته ایم شهروندان پیاده روی نمی کنند. و یا وقتی به آنها یادآوری می کنید که احداث "مجتمع های مسکونی جدید" با فاصله زیاد از شهر سلامت شهروندان را تهدید می کند، بی محابا بر شما می تازند و مقصر سلامت شهروندان  را تنها رفتار نامناسب آنها در "مصرف بی رویه ی نمک" و "عدم تحرک بدنی "می دانند.

خلاصه گویا عبارت"رفتار نامناسب شهروندان" پناهگاه مطمئنی برای برخی مدیران و تصمیم گیران شهری کشور شده است که هر گاه عواقب تصمیمات شهرسازی شان که حتی منطبق بر اصول علمی شهرسازی پنجاه سال قبل دنیا هم نیست  آشکار می شود ، به آن پناه می برند. همچنین این پناهگاه مطمئن باعث شده است که برخی از این مدیران احساس نیازی به هیچ مشورت علمی شهرسازی نمی کنند چرا که در نهایت می توانند به راحتی مقصر اصلی را "رفتار نامناسب شهروندان" معرفی کنند.

خطاب به این دسته از مدیران و تصمیم گیران شهرسازی خیرخواهانه عرض میکنم که :

درر علم روز دنیا هیچکس منکر تاثیرات عوامل فردی و اجتماعی بر روی رفتار شهروندان نمی باشد. ولی نقش عوامل محیطی (از جمله شهرسازی) در شکل گیری رفتار شهروندان هم بسیار پررنگ می باشد.                                                                                                                                        
بعنوان مثال همانطور که ضروری است از طریق برنامه های تبلیغی به شهروندان از فواید و ضرورت انجام تحرک بدنی در زندگی روزمره گفته شود، شهر محل سکونت این شهروندان هم می بایست فرصت انجام این رفتار را به آنها بدهد. نمی توان مداوم شهروندان را به پیاده روی ترغیب کرد، در حالیکه با اندک بارندگی پیاده روهای یک شهر تبدیل به "گودال های مرگ" می شود.

به زبان ساده نمی توان فردی را به شنا کردن تشویق کرد، درحالیکه هیچ استخری وجود ندارد. جدیدترین مطالعات علمی شهرسازی نشان داده اند که عوامل شهرسازی حتی اگر در ایجاد یک رفتار مناسب در فرد کم تاثیر باشند، در تداوم آن رفتار بسیار مهم و حیاتی می باشد. بعنوان مثال ممکن است فردی تحت تاثیر مشاوره ی پزشک تصمیم بگیرد یکبار در هفته برای پیاده روی به پارک برود. مشاوره ی پزشک شاید در ایجاد این "رفتار" موثر باشد، ولی اگر این فرد به یک پارک مناسب با فاصله ی مناسب از منزلش دسترسی نداشته باشد، بسیار بعید است که بتواند یا بخواهد بیشتر از چند هفته به این "رفتار مناسب" که به سلامتش کمک می کند مبادرت ورزد. 

سنجش و ارزیابی رفتار شهروندان نیازمند بکارگیری یک رویکرد علمی می باشد. یک مدیر شهری نمی تواند صرفا بر اساس مشاهدات شخصی یا شنیده های مشاورانش با قاطعیت سخن از رفتار نامناسب شهروندان بزند. یا تنها بر اساس یک نظرسنجی فاقد سندیت علمی، اولویت های شهرسازی یک کلانشهر را برای اصلاح رفتار شهروندان نمی توان تعیین کرد و بر آن اساس اقدام نمود. همچنین آثار و نتایج اقدامات شهرسازی معمولا میان مدت یا به صورت درازمدت است. نتایج یک اقدام صحیح شهرسازی بلافاصله برای مدیران و یا شهروندان نمایان نمی شود. یا اثرات مخرب یک اقدام شهرسازی بر رفتار شهروندان می تواند برای سالها پنهان بماند.

در حالیکه این مدیران و تصمیم گیران شهرسازی در بسیاری از موارد ابزار علمی لازم (استفاده از دانش شهرسازی لازم توسط مشاورین متخصص) برای بررسی تاثیر اقدامات شهرسازی را ندارند، مشخص نیست این عزیزان چطور کماکان در توجیه عملکردشان توپ را به زمین "رفتار نامناسب شهروندان" می اندازند. رفتار شهروندان شدیدا تحت تاثیر محیط ساخته شده ی پیرامونشان است. نمی توان از شهروندان انتظار یک رفتار مناسب در شهری که زمینه برآورده شدن این رفتار را ندارد داشت.

و کلام پایانی به اینگونه مدیران و تصمیم گیران شهری اینکه شهرسازی نه یک "هنر فانتزی" و نه یک "عمل تجربی" است. شهرسازی امروز در دنیا یک "علم" است. نمی توان وقتی برای حل موضوعات علمی از رویکردهای "غیرعلمی" استفاده می شود، انتظار معجزه داشت. بیایید بجای اینکه توجیه کنید که شهروندان رفتار مناسبی ندارند، نگاهی علمی به تصمیمات و اقدامات شهرسازی داشته باشید.

 

* دکترای طراحی شهری

استاد دانشگاه واسدا ژاپن و انستیتو قلب و دیابت بیکر استرالیا

 (بر اساس اطلاعات پایگاه علمی Web of Science دکتر کوهساری رتبه ی دوم بیشترین پژوهش در پنج سال اخیر در زمینه "طراحی شهری" در دنیا دارند.)

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۳۹۴۹۱۴:۱۵:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۲۳
درود بر شما یکی باید به این مباحث توجه کنه- شهر ها واقعا بد و برای پیاده ها- دوچرخه ها و افراد مسن و معلول به جهنم تبدیل شدن و همه را مجبور به استفاده از ماشین میکنن چون در پروژه های بزرگ و اتوبان سازی پول زیاده ولی در این پروژه های کوچک پول کمه! باعث واردات کمتر بنزین و تولید کمتر خودرو میشه! و بیمارستان ها خلوت میشن!
ناشناس۱۴۳۹۷۴۱۴:۳۹:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
اینجا همه مقصرند جز مدیرانی که پشت سمتی سنگر گرفته و هر نقد و انتقادی را هجمه و حمله می دانند...فرافکنی ،ادعا و بر چسب تخریب جناحی ،ادعای سیاه نمایی و سم پاشی و...تنها سنگری برای اختفای عدم توانمندی و فقدان تسلط بر دانش و مهارت و شایستگی برخی مدیران است....این گروه از مدیران حتی فاقد توانمندی بکارگیری دانش مستشاری هستند چرا که خود را محور دانش دانسته و خودشیفتگی یا علم به عدم توانمندی خود مانع بکارگیری مستشار توانمند میشود ...حتی الگو برداری هم نیستند و شاید نمی‌توانند چرا که الگو برداری هم در نظام اجرایی و نظارت مدیریت میخواهد ...و تا این هست ...خداوند کمک کند ...
ناشناس۱۴۴۰۸۰۱۶:۲۱:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
آیا تابحال مدیری از مشاوره چنین نخبگان علمی ایرانی استفاده کرده است؟
حسینی کلشتری۱۴۴۲۴۲۲۰:۱۱:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۳
بنده نامه نوشتم به رییس دانشکده معماری و شهرسازی یکی از دانشگاههای مطرح پایتخت و از ایشون خواستم نظر رسمی دانشکده رو نسبت به ادعای آقای جهانگیری در رابطه با بلند مرتبه سازی در تهران و پاسخ آقای قالیباف در مناظره اول انتخابات اعلام کنند و تاکید کردم که وظیفه ذاتی شما اساتید دانشگاه است که مشکلات جامعه رو در حوزه تخصصی خودتون رصد کنین و مسوولین رو استیضاح کنین اما ایشون در پاسخ فقط پاراف کردن که بحث بلند مرتبه سازی چند وجهی است و در یک جمله نمیتوان نظری داد در صورتی که خواسته من این بود که دانشکده متبوع ایشان باید با انتشار بیانیه ای به موضوع مطرح در مناظره جهت تنویر افکار پاسخ علمی و رسمی میدادن تا مردم به اتکای نظر نخبگان جامعه،راستگو و دروغ گو را تمیز دهند اما افسوس از دانشگاهیان خواب زده !
شهروند۱۴۴۳۵۰۲۲:۵۵:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۲۳
مسئله مهم در حل مشکلات عوض شدن نگرش ما به مسائل است چه خوب این دیدگاهها را بیشتر کسترش دهیم تا در کشور ما نهادینه شود به امید آن روز
ناشناس۱۴۴۳۵۴۲۳:۰۰:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
واقعا قلم منصف و دلسوزی ایشون دارن ای کاش از اموال تفکر خلاق این جوون ها در کشور بیشتر استفاده بشه باتشکر
آیندسازان۱۴۴۳۵۷۲۳:۰۳:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۲۳
ما باید در نظر بگیریم در یک کشور در حال توسعه هستیم باید با استفاده از متخصصات و اندیشمندان بومی خودمان بدنبال تغییرات موثر و پابرجا باشیم امروز زمان اطمینان کردن به نسل پر شور و مبتکر است نباید فراموش کرد در غرب نیز روز گالیله مجبور شد تفکرات درست خود را پس بگیره ولی امروز به او افتخار میکنند
ناشناس۱۴۴۷۶۶۱۳:۱۱:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۲۴
ما با اتکا به تئوری های بومی و نسل متخصص می توانیم پایه های اقتصاد و فرهنگ و .. را مستحکم کنیم شهرهای امروز بر اساس سلایق افراد نه از روی اصول علمی ساخته شده و میشه که نتایج آن به ریختگی در حالت های اضطراری مثل زلزله و سیل میشه .
ایرانی۱۴۴۸۰۱۱۳:۳۸:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۴
رفتار شهروندان ما تابع عملکرد مدیران و آموزشی که دیده اند می باشد پس انتخاب مدیران بر مبنای توانایی و شایستگی یکی از اصول اولیه پیشرفت و توسعه می باشد. استفاده از نظرات متخصصانی مثل ایشان موجب ایجاد انگیزه در متخصصان دیگه میشه
ناشناس۱۴۵۲۵۸۲۲:۳۷:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۴
وقتی من دوچرخه سواری یا گذشتن عابرین از خیابان در بعضی از کشورها را میبینم و دلیل آن رو پیگیری میکنم به این نتیجه می رسیم فعالیت های گروهی و تصمیمات علمی درازمدت باعث ایجاد این رفتارها در شهروندان آنان شده پس ما چاره ای جز دور کردن خودخواهی و خود بینی و گذاشتن مدیران غیر متخصص و داشتن دید علمی درست نه سود جویانه به مسائل در مسیر ایجاد رفتار های مناسب برای آینده فرزندان مان باشیم
زلزله زده۱۴۵۲۴۷۲۲:۱۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۴
امروز وقتی به تلویزیون نگاه می کرد آنچه برجسته بود اینکه ما بعد از گذراندن چندین حادثه طبیعی سیل وزلزله بم ، رودسر ، آذربایجان و ... هنوز اولین نکات مدیریت بحرانی ( تقسیم فعالیت، رعایت نکات امنیتی ، سازماندهی آسیب دیدگان، کمک به اسیب دیدگان، چگونگی جبران صدمات و ... ) را رعایت نمی کنیم و به صورت احساسی هر فردی به خودش اجازه میده کاری انجام بده چه مثبت و چه منفی مدیران شهری ما تا زمانیکه به این شکل عمل کنند و مسائل علمی مثل داشتن یک دستورالعمل مشخص که بخش های مختلف استانها مسئولیت خود را در قبال این حوادث بدانند نداشته باشند ما شاهد این به هم ریختگی خواهیم بود
هم وطن۱۴۵۲۵۴۲۲:۲۴:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۲۴
آقای دکتر نظرات شما خوبه به شرط آنکه گوش شنوا باشه ما اگر به متخصصان جوان مان بها بدیم و از بازی های مسیاسی دست برداریم شاهد دیدین این همه درد و آه هم وطنان عزیز مان نخواهیم بود
دانشجوی دانشگاه بابلسر۱۴۵۲۸۲۲۳:۱۲:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۴
من در کارگاه آقای دکتر در دانشگاه بابلسر بودم و از نزدیک دیدگاه دلسوزانه ایشان را در مورد اتصال علم شهرسازی با سلامت جسمی و روحی و ایجاد رفتار صحیح شهروندان را دیدم بیان دیدگاه متخصصانی باید مدیران ما را بیدار کند نه ناراحت شون
پیمان۱۴۵۳۵۰۰۳:۴۲:۳۱ ۱۳۹۶/۸/۲۵
لطفا مسیر مخصوص دوچرخه در سرتاسر تهران راه اندازی کنید. هزاران ماشین کم میشه خیلی ها دوست دارن با دوچرخه سفر کنن.
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 2. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 3. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 4. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 5. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 6. تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

 7. سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟

 8. نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید

 9. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 10. سخنان تند اردوغان خطاب به کردهای سوریه: همه‌تان را له می‌کنیم / این جمله ، ترند اول توئیتر شد

 11. سنگ تمام الغرافه برای طارمی در حضور یک مهمان ویژه  

 12. آیت‌الله فاضل لنکرانی؛ توضیح روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه بیان شد

 13. ارز مجازی تلگرام عرضه می‌شود

 14. رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"  

 15. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 16. انتخاب "وزیر تنهایی" در انگلیس!

 17. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 18. شکست سکوت طارمی با صحبت‌های جنجالی

 19. با ۵ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟

 20. جزئیات تسهیلات دهی بانک‌ها در۹ماهه۹۶+جدول

 21. خبری ناامیدکننده درباره پیکر دریانوردان سانچی

 22. مراجعه به بیمارستان خصوصی سختگیرانه می‌شود

 23. ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی   

 24. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 25. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

پربحث‌های دیروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 3. عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی که باید برمی‎داشت، برداشت/ نمی گذاریم ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد

 4. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 5. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 6. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

 7. انتقاد کیهان از فردوسی‌پور: 40 دقیقه وقت برنامه را به پلاسکو اختصاص داد ولی برای سانچی فقط تسلیت گفت

 8. بخشش مرد اعدامی به خاطر اشک های دخترش

 9. واکنش آیت‌الله مکارم‌ به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند/ چرا دردسر برای خود درست می‌کنید

 10. اژه‌ای: نمی‌شود با بهشت و جهنم مردم کار نداشت

 11. اعطای وام ۵ میلیارد تومانی به تمام پیام‌رسان‌های داخلی

 12. سکه و دلار همچنان می‌تازند/ دلار ۴۴۵۰ تومان

 13. گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

 14. پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر ۲۷۰ میلیون تومان می‌شود

 15. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 16. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 17. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 18. ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد/ سرمدی قائم‌مقام/ عراقچی معاون سیاسی/ قشقاوی مشاور وزیر

 19. واعظی: رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان می گذارد

 20. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 21. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 22. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 23. حاجی‌بابایی: ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

 24. آصفی: برجام در خیلی عرصه‌ها موفق و در برخی عرصه‌ها هم ناموفق بود/ اروپایی‌ها به آمریکا نزدیک می‌شوند

 25. ماجرای ۲ پسرخاله که در «سانچی» بودند+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 8. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 11. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 12. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 18. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 19. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 20. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 21. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 22. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 23. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 24. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 25. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

پربحث‌های دیروز

 1. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 2. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 3. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 4. زلزله‌ زدگان هنوز حمام و توالت ندارند

 5. H2S؛ قاتل خاموش دریانوردان سانچی؟!

 6. آیت‌الله فاضل لنکرانی؛ توضیح روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه بیان شد

 7. نام‌گذاری یک خیابان به نام جان‌باختگان «سانچی»

 8. احتمال افزایش عوارض تهران-قم

 9. پولهایی که سلبریتی ها از مردم برای زلزله زدگان گرفتند چه شد؟/ نماینده مجلس: ردپایی از این کمک‌ها دیده نمی‌شود

 10. خبری ناامیدکننده درباره پیکر دریانوردان سانچی

 11. کاپیتان باسابقه دریانوردی: به احتمال فراوان در زمان تعویض شیفت خطاهای انسانی رخ داده است

 12. پلاسکو یک‌سال پس از حادثه؛ اینجا هنوز عده ای زیر آوارند

 13. پاسخ ناصر امانی به ادعای ۲۰هزار میلیاردی شهردار تهران

 14. حاشیه های عکس عجیب مردی که با بره اش به نماز باران آمد + عکس

 15. کاهش خاموشی چقدر هزینه دارد؟

 16. تکمیل خطوط کنونی متروی تهران می‌تواند ظرفیت آن را سه برابر کند

 17. پاسخ وزارت بهداشت درباره شائبه اشتباه پزشکی جراحی آیت الله هاشمی شاهرودی

 18. فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در هکتار است

 19. برای اولین بار این زن نخست‌وزیر رومانی شد  

 20. اغلب کودک‌آزاری‌ها توسط نزدیکان صورت می‌گیرد

 21. شرط استاندار تهران برای پذیرش طرح جدید ترافیک

 22. طرح ترافیک جدید تهران همچنان در حال بررسی است

 23. سانچی، مرگ را به مساوات تقسیم کرد

 24. سرمای زیر صفر درجه در ۲۲ استان کشور

 25. کشف هزار و600کیلویی باله کوسه در چابهار

پربحث‌های هفته

 1. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 2. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 3. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 4. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 5. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 6. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 7. پاسخ معاونان قالیباف به نجفی / گزارش سیاه برای تهران سفید

 8. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 9. آشنایی با آموزش و پرورش ژاپن/ وقتی نظافت مدرسه به دانش‌آموزان سپرده می‌شود +عکس

 10. پیشنهاد دانشگاه تهران برای حل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان

 11. تصویری تکان دهنده از نماز باران در بیرجند

 12. درددل سوزناک خانواده‌های دریانوردان نفتکش سانچی: دریانوردان مظلومند، نباید در آتش بسوزند+عکس

 13. حق‌شناس: چین اجازه دسترسی به پرسنل کشتی که با سانچی برخورد کرد را نداد /مقیمی: تا باز شدن جعبه سیاه تمامی صحبت‌ها گمانه‌زنی است

 14. توضیحات حجت‌الاسلام صدیقی درباره حواشی خطبه نمازجمعه دیروز

 15. پیاده‌روی‌های چند ساعته آقا معلم برای حضور در کلاس درس‌+تصاویر

 16. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 17. اردوی مختلط و کنسرت در دانشگاه آزاد ممنوع شد

 18. گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»  

 19. عکس/ آخرین سلفی زوج ایرانی در نفتکش سانچی

 20. اتفاقی عجیب در صدا و سیما!   

 21. امن‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا کدامند؟

 22. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 23. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 24. انتقاد جامعه مدرسین از اظهارات روحانی

 25. پای درددل خانواده‌های داغدار خدمه نفتکش سانچی/ پسرم فرزندش را ندید و رفت

آخرین عناوین