تفاوت موکب ایرانی و عراقی

محسن مهدیان،   3960821067 ۲۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تفاوت موکب ایرانی و عراقی

یک اتفاق خوب و قابل اعتنا طی سالهای گذشته رشد موکب های ایرانی در مسیر پیاده روی اربعین است. اما همین حرکت پسندیده نیاز به اعتلا و ارتقا دارد.

"موکب داری" عراقی ها نیز شبیه "هیات داری" ما آدابی دارد که باید با اعتنا به همین ادب و سلک و رعایت جزئیات موکب داری، این بیرق را برافراخت.

چهار آسیب در کمین موکب های ایرانی است که باید مراقبت شود. طبیعی است که این آسیب ها برای اقلی است و صدالبته که همگی ماجورند.

اما اول از همه پرهیز از دولتی شدن است. هرنوع موکب غیرمردمی در مسیر راه پیمائی یک اشتباه پرآسیب است. ویژگی بارز موکب های عراقی در مردمی بودنش است. هر نوع "موکب نفتی و وقفی" در این راه خطاست. اگر عزم و هزمیست، مردم را حمایت کنند نه بیشتر.

دوم پرکردن چاله های پیش پاست. موکب هدف نیست؛ مسیر "رفتن" شویم. ایرانی ها علمی را بلند کنند که بر زمین است. مثلا برخی ایرانی ها در جمع آوری زباله ها کمک کردند. برخی دیگر در مرزها و غیره. چه اشکالی دارد بجای موکب داری، نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها راه بیاندازیم؟ و دهها طرح مشابه.

به این فهم، مهمترین وظیفه ما در ایام راه پیمائی، "امتداد خادمی" تا این سوی مرزهاست؛ تا تهران، اصفهان، تبریز... آنسو بی نیاز از ماست.

سوم هضم شدن در مناسک عراقی هاست. ما میهمانیم؛ محو شویم. هرآنچه ایرانی نمائی است، خطاست. فرقی نمی کند چای ایرانی یا آش ایرانی. عکس "حاج قاسم" هم اگر با فخرنمائی است؛ خطاست. سال گذشته خبری منتشر شد که رهبری با نصب عکس هایش در مسیر اربعین مخالف است. حق همین است. تنها و تنها آنچه مربوط به جهان اسلام است باید سردست گرفت.

در نهایت توجه به اصل راه پیمائی و فلسفه شکل گیری موکب هاست. موکب داری یعنی خدمت رسانی؛ خدمت برای چه؟ برای "راه پیمائی". پوستر امام و رهبری و عکس شهدا و غیره خوب است اما جایش اینجا نیست. ما با امام و شهدا به مسیر "راه پیمائی" رسیدیم اما اینجا وظیفه مان خدمت برای پیاده روی است؛ نه عکس و پوستر پخش کردن.

"هویت موکب داری" یعنی خدمت به زوار برای "پیاده روی". موکب محل "رفتن" است نه "ماندن". موکب محل "خدمت دادن" است نه "جلوه کردن". موکب محل "دگرنمائی" است نه "خودنمائی". پیاده روی اربعین خودش بزرگترین کار فرهنگی است، دنبال "کار فرهنگی ضمیمه ای" نباشیم. بزرگترین کار تبلیغی و ترویجی، خادمی زوار و اعتلای این راه پیمائی عظیم است.

یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است. با تمام وجود تلاش می کنند، "راه پیمائی" زوار را نصرت دهند.

واقعیت اینست که اشکال این سبک تربیتی، ریشه ایست. "توزیع بسته فرهنگی" در راه پیمائی اربعین مثل مدل کارفرهنگی ما در انقلاب اسلامی است. حقیقتا فکر می کنیم کار فرهنگی در جمهوری اسلامی منحصر در شعارها و مناسک است.

اگر تمرین کنیم که بزرگترین کار فرهنگی در جمهوری اسلامی خدمت رسانی است و بزرگترین کار انقلابی، خادمی مردم است؛ آنگاه در مسیر راه پیمائی اربیعن که "انفجار فرهنگ اسلامی" و "جلوه قیام مظلومین" است، دنبال توزیع بسته فرهنگی نخواهیم بود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۲۲۱۱۰:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا درست است این حرف ها. خیلی دقیق و سنجیده بود. به نظر می آید که سیاست گذاران فرهنگی حتما توجه کنند. مکتب عاشورا کلی درس دارد. نیاز نیست که ما در مکتب عاشورا خودمان را تبلیغ کنیم.وقتی منش خوب داشته باشیم خود بخود تبلیغ می شویم.
من۱۴۲۵۷۲۲۰:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
احسنت
ناشناس۱۴۲۲۳۲۱۱:۰۷:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خیلی خوبه که به این نکات توجه بشه
پژمان۱۴۲۲۳۴۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این مطلب کاملا بحق است.ما باید در امتداد برادران عراقی خود باشیم نه موازات آنها.جاهایی کار کنبم که خلائی حس می شود.و از دولتی شدن به شدت بپرهیزیم.و قدردان زحمات بی شائبه برادران عراقی باشیم که این راه پیمایی و این سنت با شکوه رو از اونها داریم.و بر طبل وحدت بین ایرانی و عراقی بکوبیم.
حسین۱۴۲۲۳۵۱۱:۱۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عالی بود یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است
ناشناس۱۴۲۲۴۸۱۱:۳۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
جانا سخن از زبان ما گویی، دقیقا متاسفانه گاهی این موکب های دولتی حرکتهایی انجام می دهندکه بعد معنوی این پیاده روی را تضعیف می کند .یکی از دوستان هر ساله به این راهپیمایی می رود امسال برای اولین بار در کربلا در موکب اداره ای که در آن کار می کرد مهمان بود .وی از بی عدالتی های حاکم براین موکب برایم تعریف می کرد مثلا او دیده بود که فردی آشنا و همکار بازنشسته درمانده خواهان جایی برای اسکان دراین موکب بود و ملتمسانه حاضر بود اگر اجازه دهند در حیاط این موکب برای یک شب استراحت کند ولی علیرغم وجود جا وامکان اسکان،دست رد به سینه او زده بودند به بهانه اینکه جاهای موجود برای مقاماتی که در راهند، رزرو شده است. به هزینه دولت ایجاد امکانات برای یک عده خاص قشنگ نیست .
ناشناس۱۴۲۴۸۶۱۷:۴۸:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
امیدوارم این مقامات فقط به فکر اسکان خودشان باشند و از این امکانات دولتی تور اقامت رایگان برای همسر و فرزندان ودیگر اعضای فامیل برپا نکنند.
ناشناس۱۴۲۲۸۵۱۲:۴۱:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متاسفانه جنبه خدمت به زوار در حال حذف شدن است مثلا شهرداری یا فلان وزارت خانه افتخار میکند که نیرو برای کمک به زوار فرستاده مگر عراقی ها برای خادمی زوار حقوق می گیرند یا بودجه شورای شهر شهرداریها و دستگاه های دولتی را می گذارند بیایم جهانی فکر کنیم اگر منطقه ای عمل می کنیم امام حسین متعلق به دولت ها نیست برای تمام مردم و تمام زمان ها است
جواد۱۴۲۳۱۳۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
قسمت اول صحبت را موافقم اما این دلیل نمی شود که خدمت فقط منحصر در غذا و ما یحتاج مادی زائر شود بلکه هدف اصلی اعتلای معرفت است که آن هم با تولیدات فرهنگی ممکن است.
عباس اصغری۱۴۲۳۱۵۱۳:۲۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اگر این دولتی ها واقعا میخواهند در راه امام حسین(ع) کار کنند, اصلا موکب داری نکنند. اگر واقعا راست میگویند به جای هزینه جهت این همه موکب, پولش را برای جابجایی رایگان زایرین از جای جای ایران اسلامی به مرزها بدهند.
ناشناس۱۴۲۴۳۵۱۵:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
البته دولت در این داستان ها هماهنگ کننده است و هزینه ها و درامدها دست نهادها و ارگان ها میباشد.
ناشناس۱۴۲۳۱۶۱۳:۳۰:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
بسیار خوب بود. نکته دیگر اینکه سعی نشود در کشور دیگر به دنبال القای فرهنگ خود باشیم و مثل عراقی ها فقط خدمت کنیم. در موکب های ایرانی که شبیه کشورمان است، پر است از خادمانی که قانون وضع و اجرا می کنند. صف درست می کنند و اینکه کجا بخواب و پتو را تا کن و ... . در موکب عراقی می گویند تو هر جور راحتی آن کار درست است. باور کنیم در این مورد عراقی ها از ما بهتر هستند و خدمت به زوار را از آنها یاد بگیریم.
من۱۴۲۳۵۳۱۴:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا مدت ها بود که از الف ناامید شده بودم اما این واقعا حرف دل منم بود..
مهدی۱۴۲۳۷۰۱۴:۳۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها موافقم.
ناشناس۱۴۲۴۰۴۱۵:۱۳:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دولتی ها بجای موکب داری, پول پارکینگ ملت رو تقبل کنند.!!
ahmad۱۴۲۴۱۴۱۵:۲۲:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا سخنان منطقی و درست است
ناشناس۱۴۲۴۲۹۱۵:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
یک لحظه تصور کنید اگر قرار بود این حجم از افراد به یکباره مثلا از عراق و افغانستان بیایند برای زیارت به ایران ، آیا ما حاضر بودیم اصلا اجازه بدهیم بیایند . احترام که جای خود دارد . عراقیها به نسبت خوب برخورد کرده اند با این مقوله .
ناشناس۱۴۲۴۳۶۱۵:۵۶:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
حرف حق جواب نداره، ولی من میخوام بگم با اصل برپایی موکب‌های ایرانی در عراق مخالفم، مگر در جایی که واقعا نیاز باشه.. متاسفانه حتی در بین جامعه‌ی مومن و متدین هم افراد جوگیر و بی‌فکری وجود دارن که دقیقا میرن سراغ کارهایی که دیگران دارن بخوبی انجامش میدن، درحالیکه کارهای به زمین مانده‌ی زیادی در عراق و بخصوص کشور خودمون وجود داره، ولی سراغی ازش نمیگیرن
ناشناس۱۴۲۴۶۲۱۶:۴۰:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خوب اگه این نفتی ها تو مرز فعال نبودن که وضعیت توزیع بنزین و گاز اینقدر نظم نداشت من چند تا مدیر هاشون رو دیدم نصف شب مشغول سرکشی و بازدید بودند
ناشناس۱۴۲۴۶۹۱۷:۰۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عکس موکبی را دیدم از یکی ازشهرهای معروف و مذهبی و بزرگ ایران در چند قدمی حرم ابوالفضل العباس (ع) که تابلو زده این موکب وقفی است و فقط زوار اهل همان شهر پذیرایی می شوند . واقعا بعنوان یک ایرانی خجالت کشیدم . و بعنوان یک مسلمان بر نوع جدید مظلومیت امام حسین (ع) متاسف شدم .
ناشناس۱۴۲۴۹۷۱۸:۱۵:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متن فوق فوق العاده بود. مواکب دولتي ما دچار آفتند. با برخي مسوولين اينها صحبت داشته ام. ماهيت اين موکبها بيشتر دستوري است. حاکميت ايران در قبال پياده روي اربعين وظايف مشخص و سنگيني دارد که بايد به آنها بپردازد. مانند وضعيت اسفناک آب مسير و موکبها که با مطالعه عرض ميکنم که در حد بحران خراب است.
ناشناس۱۴۲۵۲۲۱۹:۳۰:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
میدونید اگه انتقال زایرین رایگان بشه, چه حجمی از مردم به کربلا میرن؟؟؟؟
ناشناس۱۴۲۵۲۳۱۹:۳۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با رایگان کردن بردن زایرین تا مرز, خیلی از ایرانی ها به کربلا میرن. الان چون قیمت ها زیاده, ملت بخاطر نداشتن پول اربعین رو به کربلا نمیرن
ناشناس۱۴۲۵۴۴۲۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دمت گرم گل گفتی به زودی یک کامنت میگذارم از برخورد های بعضی از هموطنان ایرانیم در مسیر
ناشناس۱۴۲۶۱۴۲۲:۱۷:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دین سیاسی همین دیگه خدارو شکر عراق مرجع تقلیدی مثل ایت الله سیستانی دارد
میرحسین۱۴۲۶۴۳۲۳:۲۴:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
تشکر از حاج محسن مهدیان. به عبارتی فقط فکر نکنیم خدمت به زوار حضرت سیدالشهدا، حتما بایستی محدود به مسایل خوردنی باشه. سایر خدمات را نیز می توانیم انجام دهیم. و چه بهتر که حتی این خدمات پس از اربعین حضرت (چند روز پس از آن) نیز ادامه داشته باشد تا به الگویی زیبا برای عراقی های عزیز نیز تبدیل گردد. و چه قدر نیکوست در این ایام جنبه مهربانی امان را نشان دهیم.
مربم۱۴۲۷۴۸۰۷:۵۸:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
یادمان باشد حسین ع از همه عزیزانش گذشت تا این چنین در قلب ها جای گرفت این جایگاه فقط و فقط در سینه های سوخته پر حرارت و همیشگی می ماند وهیچ تبلیغ و شعاری نمی تواند جای این خوص مردمی را بگیرد پس خودمان را با کارهای بیهوده خسته نکنیم و بگذاریم مردم این مسیر پر رمز و راز را هدایت کنند ای دولت مردان
ناشناس۱۴۲۹۰۶۱۱:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
موکب؟!!! نمیتونی بنویسی " چادر صحرایی" یا واژه فارسی بکار ببری؟
ناشناس۱۴۳۷۳۲۱۰:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
این هم اشکال شد؟صحرا هم که غیر ایرانی است برادر
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 2. تایید و تکذیب واردات کود از ترکیه/ گمرک: کود انسانی واردات نکردیم؛ گل و لای فاضلاب وارد کردیم!

 3. به جای سفر به مکه، مدینه و عتبات، ایران را آباد کنید  

 4. قتل به خاطر پارک نامناسب خودرو / قاتل دستگیر شد  

 5. شجاعی: زنان حق دارند هیجان حضور در ورزشگاه‌ را تجربه کنند

 6. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 7. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 8. انتشار خاطرات سردار قاسم سلیمانی در لبنان+ عکس

 9. ثبت نام «مادورو» در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

 10. نجات زنی با گردن بریده در تاکستان

 11. آخرین وضعیت پادوانی از زبان پزشک استقلال

 12. بازیگر مرد معروف در کنار دخترش  

 13. تروریست‌ها در چند کیلومتری یکی از غنی‌ترین استان‌های عراق

 14. کی‌روش از نظر کریمی لات کوچه خلوت است!

 15. این فیلم را از دست ندهید!

 16. رونمایی رسمی از گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس سامسونگ  

 17. جزئیاتی از منشور 9 بندی گفتگوی سیاسی/ تسهیل برگزاری تجمعات /کسی مانع نقد منصفانه نشود

 18. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا:پرسپولیس قهرمان جدید خود را پیدا کرد

 19. احمد نجفی درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت!  

 20. جمع آوری بساط بازار فروش پرندگان در فریدونکنار و محمودآباد

 21. پایان تلخ دوستی اینستاگرامی

 22. نقص فنی یک هواپیما و بازگشت به مهرآباد   

 23. سرقت مسلحانه طلافروشی در بوشهر

 24. پیروزی قاطعانه منچستر سیتی مقابل آرسنال/نخستین جام برای گواردیولا

 25. تقابل روسیه و بریتانیا در شورای امنیت در رابطه با ایران

پربحث‌های دیروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. تایید و تکذیب واردات کود از ترکیه/ گمرک: کود انسانی واردات نکردیم؛ گل و لای فاضلاب وارد کردیم!

 4. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 5. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 6. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 7. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 8. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 9. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 10. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 11. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 12. قتل به خاطر پارک نامناسب خودرو / قاتل دستگیر شد  

 13. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 14. شجاعی: زنان حق دارند هیجان حضور در ورزشگاه‌ را تجربه کنند

 15. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 16. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 17. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 18. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 19. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 20. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 21. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 22. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 23. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 24. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 25. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

پربحث‌های هفته

 1. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 2. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 9. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 10. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 11. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 14. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 15. زبان مادری و زبان رسمی

 16. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 17. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 18. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 22. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 23. تایید و تکذیب واردات کود از ترکیه/ گمرک: کود انسانی واردات نکردیم؛ گل و لای فاضلاب وارد کردیم!

 24. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 25. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

پربحث‌های اخیر

 1. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 2. جزئیاتی از منشور 9 بندی گفتگوی سیاسی/ تسهیل برگزاری تجمعات /کسی مانع نقد منصفانه نشود

 3. زیباکلام: اگر درجا می‌زنیم یعنی هم بی‌عرضه هستیم هم از نظر آی‌کیو دارای مشکلاتی هستیم

 4. تصمیماتی که هیات دولت امشب با حضور روحانی گرفت

 5. پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی انتظامی

 6. جوانفکر: احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا نمی‌دهد

 7. محمد هاشمی: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفتارهای امروز احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود/ برخورد نکردن با او برای همه عجیب است

 8. آخرین تحلیل رئیس پلیس تهران بزرگ از آشوب گران خیابان پاسداران

 9. نشست خبری اژه ای/ از مجازات دختران خیابان انقلاب تا واکنش به مستند تلویزیون از سیدامامی و اظهارات احمدی نژاد، پرونده تخلفات شهرداری و بازداشت رئیس سابق حراست بانک مرکزی

 10. مطهری: باید بیش از این با دراویش برخورد می‌شد

 11. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

 12. شورای امنیت درباره قطعنامه ضدایرانی رای‌گیری می‌کند

 13. مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

 14. لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است

 15. سخنگوی قوه قضاییه: مرگ یکی از بازداشتی‌های اتفاقات خیابان پاسداران

 16. سردار کوثری: حکم اغتشاش‌گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

 17. برخی اعضای مجمع: احمدی‌نژاد صلاحیت عضویت در مجمع تشخیص مصلحت را ندارد

 18. محسنی اژه‌ای: نفوذی‌ها حتما پوششی معقول و مورد پذیرش مردم و حکومت را دارند

 19. سخنگوی قوه قضاییه: دستگیری سه متهم جدید مرتبط با پرونده سیدامامی

 20. خبر سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی و یکی از معاونت های آن بانک

 21. محسنی اژه‌ای: قوه قضاییه بنا به خواست مردم با اغتشاشگران خیابان پاسداران برخورد می‌کند

 22. باهنر: کشور را نمی‌توان با یک مجلس اداره کرد/ نوکسیه‌ها خیال می‌کردند می‌توانند با تاسیس حزب جلوی نظام بایستند

 23. بعیدی‌نژاد: تنها ۶/۷ درصد مردم آمریکا ایران را بزرگ‌ترین دشمن خارجی خود می‌دانند

 24. پشت پرده مخالفت اوباما برای ترور سردار سلیمانی

 25. سردار باقری: ایران و سوریه به قطعنامه آتش‌بس پایبندند

پربحث‌های دیروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 4. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 5. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 6. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 7. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 8. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 9. جزئیاتی از منشور 9 بندی گفتگوی سیاسی/ تسهیل برگزاری تجمعات /کسی مانع نقد منصفانه نشود

 10. زیباکلام: اگر درجا می‌زنیم یعنی هم بی‌عرضه هستیم هم از نظر آی‌کیو دارای مشکلاتی هستیم

 11. تصمیماتی که هیات دولت امشب با حضور روحانی گرفت

 12. پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی انتظامی

 13. جوانفکر: احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا نمی‌دهد

 14. محمد هاشمی: مرحوم آیت‌الله هاشمی رفتارهای امروز احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کرده بود/ برخورد نکردن با او برای همه عجیب است

 15. آخرین تحلیل رئیس پلیس تهران بزرگ از آشوب گران خیابان پاسداران

 16. نشست خبری اژه ای/ از مجازات دختران خیابان انقلاب تا واکنش به مستند تلویزیون از سیدامامی و اظهارات احمدی نژاد، پرونده تخلفات شهرداری و بازداشت رئیس سابق حراست بانک مرکزی

 17. مطهری: باید بیش از این با دراویش برخورد می‌شد

 18. سردار رحیمی: این آشوب‌ها نشات گرفته از سایت‌های معاند و ضدانقلاب است

 19. شورای امنیت درباره قطعنامه ضدایرانی رای‌گیری می‌کند

 20. مادر شهید حدادیان: شهید من بسیجی راه ولایت بود/ اشد مجازات قاتلان پسرم را خواستارم

 21. لاریجانی: ایجاد مسائل غیرامنیتی برای مردم خط قرمز مسئولان است

 22. سخنگوی قوه قضاییه: مرگ یکی از بازداشتی‌های اتفاقات خیابان پاسداران

 23. سردار کوثری: حکم اغتشاش‌گران خیابان پاسداران از نظر ما اعدام است

 24. برخی اعضای مجمع: احمدی‌نژاد صلاحیت عضویت در مجمع تشخیص مصلحت را ندارد

 25. محسنی اژه‌ای: نفوذی‌ها حتما پوششی معقول و مورد پذیرش مردم و حکومت را دارند

پربحث‌های هفته

 1. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 2. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 5. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 6. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 7. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 8. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 9. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 10. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 11. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 12. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 13. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 14. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 15. اختصاصی الف/ استیضاح آخوندی با 17 امضاء و پنچ محور تحویل کمیسیون عمران شد

 16. پلیس: ناآرامی‌های خیابان پاسداران ساعت ۴ و نیم بامداد به پایان رسید / ۳۰۰ نفر از جمله رانندگان خودروهای اتوبوس مرگ و سمند بازداشت شدند / شهادت سه مامور ناجا و دو بسیجی

 17. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 18. یادداشت حسین شریعتمداری / تحلیل احمقانه! /چه کسی اجازه نداده بود؟

 19. جهانگیری: زمان انتخابات کمی «زیاده‌روی» کردم!

 20. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 21. پایان آشوب دراویش در پاسداران تهران/ ۳ مامور پلیس و ۲ بسیجی به شهادت رسیدند

 22. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 23. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 24. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 25. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

آخرین عناوین