تفاوت موکب ایرانی و عراقی

محسن مهدیان،   3960821067 ۲۹ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تفاوت موکب ایرانی و عراقی

یک اتفاق خوب و قابل اعتنا طی سالهای گذشته رشد موکب های ایرانی در مسیر پیاده روی اربعین است. اما همین حرکت پسندیده نیاز به اعتلا و ارتقا دارد.

"موکب داری" عراقی ها نیز شبیه "هیات داری" ما آدابی دارد که باید با اعتنا به همین ادب و سلک و رعایت جزئیات موکب داری، این بیرق را برافراخت.

چهار آسیب در کمین موکب های ایرانی است که باید مراقبت شود. طبیعی است که این آسیب ها برای اقلی است و صدالبته که همگی ماجورند.

اما اول از همه پرهیز از دولتی شدن است. هرنوع موکب غیرمردمی در مسیر راه پیمائی یک اشتباه پرآسیب است. ویژگی بارز موکب های عراقی در مردمی بودنش است. هر نوع "موکب نفتی و وقفی" در این راه خطاست. اگر عزم و هزمیست، مردم را حمایت کنند نه بیشتر.

دوم پرکردن چاله های پیش پاست. موکب هدف نیست؛ مسیر "رفتن" شویم. ایرانی ها علمی را بلند کنند که بر زمین است. مثلا برخی ایرانی ها در جمع آوری زباله ها کمک کردند. برخی دیگر در مرزها و غیره. چه اشکالی دارد بجای موکب داری، نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها راه بیاندازیم؟ و دهها طرح مشابه.

به این فهم، مهمترین وظیفه ما در ایام راه پیمائی، "امتداد خادمی" تا این سوی مرزهاست؛ تا تهران، اصفهان، تبریز... آنسو بی نیاز از ماست.

سوم هضم شدن در مناسک عراقی هاست. ما میهمانیم؛ محو شویم. هرآنچه ایرانی نمائی است، خطاست. فرقی نمی کند چای ایرانی یا آش ایرانی. عکس "حاج قاسم" هم اگر با فخرنمائی است؛ خطاست. سال گذشته خبری منتشر شد که رهبری با نصب عکس هایش در مسیر اربعین مخالف است. حق همین است. تنها و تنها آنچه مربوط به جهان اسلام است باید سردست گرفت.

در نهایت توجه به اصل راه پیمائی و فلسفه شکل گیری موکب هاست. موکب داری یعنی خدمت رسانی؛ خدمت برای چه؟ برای "راه پیمائی". پوستر امام و رهبری و عکس شهدا و غیره خوب است اما جایش اینجا نیست. ما با امام و شهدا به مسیر "راه پیمائی" رسیدیم اما اینجا وظیفه مان خدمت برای پیاده روی است؛ نه عکس و پوستر پخش کردن.

"هویت موکب داری" یعنی خدمت به زوار برای "پیاده روی". موکب محل "رفتن" است نه "ماندن". موکب محل "خدمت دادن" است نه "جلوه کردن". موکب محل "دگرنمائی" است نه "خودنمائی". پیاده روی اربعین خودش بزرگترین کار فرهنگی است، دنبال "کار فرهنگی ضمیمه ای" نباشیم. بزرگترین کار تبلیغی و ترویجی، خادمی زوار و اعتلای این راه پیمائی عظیم است.

یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است. با تمام وجود تلاش می کنند، "راه پیمائی" زوار را نصرت دهند.

واقعیت اینست که اشکال این سبک تربیتی، ریشه ایست. "توزیع بسته فرهنگی" در راه پیمائی اربعین مثل مدل کارفرهنگی ما در انقلاب اسلامی است. حقیقتا فکر می کنیم کار فرهنگی در جمهوری اسلامی منحصر در شعارها و مناسک است.

اگر تمرین کنیم که بزرگترین کار فرهنگی در جمهوری اسلامی خدمت رسانی است و بزرگترین کار انقلابی، خادمی مردم است؛ آنگاه در مسیر راه پیمائی اربیعن که "انفجار فرهنگ اسلامی" و "جلوه قیام مظلومین" است، دنبال توزیع بسته فرهنگی نخواهیم بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۲۲۱۱۰:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا درست است این حرف ها. خیلی دقیق و سنجیده بود. به نظر می آید که سیاست گذاران فرهنگی حتما توجه کنند. مکتب عاشورا کلی درس دارد. نیاز نیست که ما در مکتب عاشورا خودمان را تبلیغ کنیم.وقتی منش خوب داشته باشیم خود بخود تبلیغ می شویم.
من۱۴۲۵۷۲۲۰:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
احسنت
ناشناس۱۴۲۲۳۲۱۱:۰۷:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خیلی خوبه که به این نکات توجه بشه
پژمان۱۴۲۲۳۴۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این مطلب کاملا بحق است.ما باید در امتداد برادران عراقی خود باشیم نه موازات آنها.جاهایی کار کنبم که خلائی حس می شود.و از دولتی شدن به شدت بپرهیزیم.و قدردان زحمات بی شائبه برادران عراقی باشیم که این راه پیمایی و این سنت با شکوه رو از اونها داریم.و بر طبل وحدت بین ایرانی و عراقی بکوبیم.
حسین۱۴۲۲۳۵۱۱:۱۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عالی بود یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است
ناشناس۱۴۲۲۴۸۱۱:۳۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
جانا سخن از زبان ما گویی، دقیقا متاسفانه گاهی این موکب های دولتی حرکتهایی انجام می دهندکه بعد معنوی این پیاده روی را تضعیف می کند .یکی از دوستان هر ساله به این راهپیمایی می رود امسال برای اولین بار در کربلا در موکب اداره ای که در آن کار می کرد مهمان بود .وی از بی عدالتی های حاکم براین موکب برایم تعریف می کرد مثلا او دیده بود که فردی آشنا و همکار بازنشسته درمانده خواهان جایی برای اسکان دراین موکب بود و ملتمسانه حاضر بود اگر اجازه دهند در حیاط این موکب برای یک شب استراحت کند ولی علیرغم وجود جا وامکان اسکان،دست رد به سینه او زده بودند به بهانه اینکه جاهای موجود برای مقاماتی که در راهند، رزرو شده است. به هزینه دولت ایجاد امکانات برای یک عده خاص قشنگ نیست .
ناشناس۱۴۲۴۸۶۱۷:۴۸:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
امیدوارم این مقامات فقط به فکر اسکان خودشان باشند و از این امکانات دولتی تور اقامت رایگان برای همسر و فرزندان ودیگر اعضای فامیل برپا نکنند.
ناشناس۱۴۲۲۸۵۱۲:۴۱:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متاسفانه جنبه خدمت به زوار در حال حذف شدن است مثلا شهرداری یا فلان وزارت خانه افتخار میکند که نیرو برای کمک به زوار فرستاده مگر عراقی ها برای خادمی زوار حقوق می گیرند یا بودجه شورای شهر شهرداریها و دستگاه های دولتی را می گذارند بیایم جهانی فکر کنیم اگر منطقه ای عمل می کنیم امام حسین متعلق به دولت ها نیست برای تمام مردم و تمام زمان ها است
جواد۱۴۲۳۱۳۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
قسمت اول صحبت را موافقم اما این دلیل نمی شود که خدمت فقط منحصر در غذا و ما یحتاج مادی زائر شود بلکه هدف اصلی اعتلای معرفت است که آن هم با تولیدات فرهنگی ممکن است.
عباس اصغری۱۴۲۳۱۵۱۳:۲۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اگر این دولتی ها واقعا میخواهند در راه امام حسین(ع) کار کنند, اصلا موکب داری نکنند. اگر واقعا راست میگویند به جای هزینه جهت این همه موکب, پولش را برای جابجایی رایگان زایرین از جای جای ایران اسلامی به مرزها بدهند.
ناشناس۱۴۲۴۳۵۱۵:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
البته دولت در این داستان ها هماهنگ کننده است و هزینه ها و درامدها دست نهادها و ارگان ها میباشد.
ناشناس۱۴۲۳۱۶۱۳:۳۰:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
بسیار خوب بود. نکته دیگر اینکه سعی نشود در کشور دیگر به دنبال القای فرهنگ خود باشیم و مثل عراقی ها فقط خدمت کنیم. در موکب های ایرانی که شبیه کشورمان است، پر است از خادمانی که قانون وضع و اجرا می کنند. صف درست می کنند و اینکه کجا بخواب و پتو را تا کن و ... . در موکب عراقی می گویند تو هر جور راحتی آن کار درست است. باور کنیم در این مورد عراقی ها از ما بهتر هستند و خدمت به زوار را از آنها یاد بگیریم.
من۱۴۲۳۵۳۱۴:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا مدت ها بود که از الف ناامید شده بودم اما این واقعا حرف دل منم بود..
مهدی۱۴۲۳۷۰۱۴:۳۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها موافقم.
ناشناس۱۴۲۴۰۴۱۵:۱۳:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دولتی ها بجای موکب داری, پول پارکینگ ملت رو تقبل کنند.!!
ahmad۱۴۲۴۱۴۱۵:۲۲:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا سخنان منطقی و درست است
ناشناس۱۴۲۴۲۹۱۵:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
یک لحظه تصور کنید اگر قرار بود این حجم از افراد به یکباره مثلا از عراق و افغانستان بیایند برای زیارت به ایران ، آیا ما حاضر بودیم اصلا اجازه بدهیم بیایند . احترام که جای خود دارد . عراقیها به نسبت خوب برخورد کرده اند با این مقوله .
ناشناس۱۴۲۴۳۶۱۵:۵۶:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
حرف حق جواب نداره، ولی من میخوام بگم با اصل برپایی موکب‌های ایرانی در عراق مخالفم، مگر در جایی که واقعا نیاز باشه.. متاسفانه حتی در بین جامعه‌ی مومن و متدین هم افراد جوگیر و بی‌فکری وجود دارن که دقیقا میرن سراغ کارهایی که دیگران دارن بخوبی انجامش میدن، درحالیکه کارهای به زمین مانده‌ی زیادی در عراق و بخصوص کشور خودمون وجود داره، ولی سراغی ازش نمیگیرن
ناشناس۱۴۲۴۶۲۱۶:۴۰:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خوب اگه این نفتی ها تو مرز فعال نبودن که وضعیت توزیع بنزین و گاز اینقدر نظم نداشت من چند تا مدیر هاشون رو دیدم نصف شب مشغول سرکشی و بازدید بودند
ناشناس۱۴۲۴۶۹۱۷:۰۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عکس موکبی را دیدم از یکی ازشهرهای معروف و مذهبی و بزرگ ایران در چند قدمی حرم ابوالفضل العباس (ع) که تابلو زده این موکب وقفی است و فقط زوار اهل همان شهر پذیرایی می شوند . واقعا بعنوان یک ایرانی خجالت کشیدم . و بعنوان یک مسلمان بر نوع جدید مظلومیت امام حسین (ع) متاسف شدم .
ناشناس۱۴۲۴۹۷۱۸:۱۵:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متن فوق فوق العاده بود. مواکب دولتي ما دچار آفتند. با برخي مسوولين اينها صحبت داشته ام. ماهيت اين موکبها بيشتر دستوري است. حاکميت ايران در قبال پياده روي اربعين وظايف مشخص و سنگيني دارد که بايد به آنها بپردازد. مانند وضعيت اسفناک آب مسير و موکبها که با مطالعه عرض ميکنم که در حد بحران خراب است.
ناشناس۱۴۲۵۲۲۱۹:۳۰:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
میدونید اگه انتقال زایرین رایگان بشه, چه حجمی از مردم به کربلا میرن؟؟؟؟
ناشناس۱۴۲۵۲۳۱۹:۳۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با رایگان کردن بردن زایرین تا مرز, خیلی از ایرانی ها به کربلا میرن. الان چون قیمت ها زیاده, ملت بخاطر نداشتن پول اربعین رو به کربلا نمیرن
ناشناس۱۴۲۵۴۴۲۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دمت گرم گل گفتی به زودی یک کامنت میگذارم از برخورد های بعضی از هموطنان ایرانیم در مسیر
ناشناس۱۴۲۶۱۴۲۲:۱۷:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دین سیاسی همین دیگه خدارو شکر عراق مرجع تقلیدی مثل ایت الله سیستانی دارد
میرحسین۱۴۲۶۴۳۲۳:۲۴:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
تشکر از حاج محسن مهدیان. به عبارتی فقط فکر نکنیم خدمت به زوار حضرت سیدالشهدا، حتما بایستی محدود به مسایل خوردنی باشه. سایر خدمات را نیز می توانیم انجام دهیم. و چه بهتر که حتی این خدمات پس از اربعین حضرت (چند روز پس از آن) نیز ادامه داشته باشد تا به الگویی زیبا برای عراقی های عزیز نیز تبدیل گردد. و چه قدر نیکوست در این ایام جنبه مهربانی امان را نشان دهیم.
مربم۱۴۲۷۴۸۰۷:۵۸:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
یادمان باشد حسین ع از همه عزیزانش گذشت تا این چنین در قلب ها جای گرفت این جایگاه فقط و فقط در سینه های سوخته پر حرارت و همیشگی می ماند وهیچ تبلیغ و شعاری نمی تواند جای این خوص مردمی را بگیرد پس خودمان را با کارهای بیهوده خسته نکنیم و بگذاریم مردم این مسیر پر رمز و راز را هدایت کنند ای دولت مردان
ناشناس۱۴۲۹۰۶۱۱:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
موکب؟!!! نمیتونی بنویسی " چادر صحرایی" یا واژه فارسی بکار ببری؟
ناشناس۱۴۳۷۳۲۱۰:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
این هم اشکال شد؟صحرا هم که غیر ایرانی است برادر
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 3. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 4. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 5. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"زیرکی" حتما خسته بوده است!

 6. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 7. واکنش رشیدپور به دلار ۸ هزار تومانی!   

 8. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 9. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 10. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 11. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 12. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 13. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 14. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 15. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 16. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 17. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 18. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 19. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 20. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 21. بعد از 14 سال رئیس کمیسیون امنیت ملی تغییر کرد/ فلاحت پیشه رئیس شد

 22. چرا سرآشپز معروف خودکشی کرد؟

 23. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 24. واعظی از ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا خبر داد/توضیحات درباره عکس توچال روحانی

 25. واکنش ها به حضور مسئولین در توچال/ تشابه احمدی نژاد و روحانی از نگاه روزنامه اصلاح طلب/ تلاش برای کنار گذاشتن عارف/ پیشنهاد شریعتمداری به دولت/جمله اهانت آمیز رئیس جمهور به روایت ابطحی

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 6. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 7. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 8. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 9. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 10. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 13. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 14. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 15. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 7. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 8. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 9. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 10. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 11. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 12. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 13. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 14. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 15. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 18. محمد ثلاث قصاص شد

 19. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 20. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 21. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 22. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 23. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 3. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 4. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 5. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"زیرکی" حتما خسته بوده است!

 6. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 7. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 8. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 9. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 10. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 11. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 12. بعد از 14 سال رئیس کمیسیون امنیت ملی تغییر کرد/ فلاحت پیشه رئیس شد

 13. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 14. واعظی از ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا خبر داد/توضیحات درباره عکس توچال روحانی

 15. واکنش ها به حضور مسئولین در توچال/ تشابه احمدی نژاد و روحانی از نگاه روزنامه اصلاح طلب/ تلاش برای کنار گذاشتن عارف/ پیشنهاد شریعتمداری به دولت/جمله اهانت آمیز رئیس جمهور به روایت ابطحی

 16. لاریجانی: نمایندگان، فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند

 17. سردار جلالی: گزینه جنگ با جمهوری اسلامی حذف شد

 18. آیت‌الله نوری‌همدانی: مشکلات اقتصادی مردم مایه شرمندگی است/ برخی مسئولان با کتمان مشکلات نمک بر زخم نپاشند

 19. عضوهیات رئیس مجلس:اقلام استراتژیک برای۲سال آینده به وفور تامین شد

 20. مهدی طائب: رحیم‌مشایی هرگز با کتک اطلاعات نمی‌دهد

 21. واکنش دادستانی مشهد به‌دست داشتن یک زن در ارسال "پیامک تهدیدآمیز"

 22. لاریجانی در جمع خبرنگاران: دیداری با رهبری درباره FATF نداشتم/ وضعیت فعلی به همگرایی نیاز دارد

 23. باهنر در نشست خبری: برخی وزرا قصد ترک کابینه را دارند روحانی اجازه نمی دهد

 24. دادستان کل کشور: به بهانه پخش فوتبال در استادیوم آزادی اتفاقاتی افتاد که شرم داریم بیان کنیم

 25. رقیب اردوغان، خود را پیروز انتخابات ترکیه خواند

پربحث‌های دیروز

 1. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 2. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 3. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 4. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 5. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 6. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 7. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 8. جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کاشمر

 9. رایزنی با لاریجانی برای حضور نمایندگان در تیم مذاکرات هسته ای

 10. سردار دایی‌پور در سوریه به شهادت رسید  

 11. عراقچی تاکید کرد: روابط ایران و روسیه فراتر از برجام / مذاکرات خوبی با دوستان خود در مسکو داشتیم

 12. آملی لاریجانی:دولت ۳۰ هزار میلیارد تومان به مالباختگان موسسات مالی داد/دستگاه‌ها کار خودشان را انجام نمی‌دهند و از دستگاه قضایی انتظار دارند/شگرد یکی از موسسات و انتقال پول به پاکستان

 13. موسویان : شرایط برای گفت‌و‌گو با ترامپ مناسب نیست

 14. رئیس قوه قضاییه امشب به پرسشهای خبرنگاران پاسخ می‌دهد

 15. سفیر تام‌الاختیار ایران در ژاپن تعیین شد

 16. جزئیات جدید از حادثه کازرون/ بیش از 260 مامور ناجا مجروح شدند

 17. گفتگوی تلویزیونی رئیس قوه قضائیه آغاز شد

 18. واکنش قوه قضائیه: شرط آزادی حمید بقایی دروغ است

 19. واکنش نوبخت به حواشی اخیر در توئیتر

 20. اطلاعیه سازمان زندان‌ها راجع به اخبار کانال احمدی‌نژاد از بقایی

 21. هاشمی شاهرودی: رئیس جمهور آمریکا چهره‌ای نا متعادل و ترسو است

 22. شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌‎های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس

 23. تحقیق و تفحص از قرارداد وزارت راه برای خرید هواپیما بوئینگ و ایرباس

 24. 2 طرح جداگانه برای استیضاح زنگنه در مجلس/ کرسنت، آی پی سی، توتال و از دست دادن بازارهای نفت و گاز

 25. چهار نکته کلیدی در کلام رهبری

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 7. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 8. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 9. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 10. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 11. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 12. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 13. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 14. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 15. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 16. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 17. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"زیرکی" حتما خسته بوده است!

 18. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 19. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 20. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 21. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 22. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 23. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 24. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 25. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

آخرین عناوین