بامیلو

تفاوت موکب ایرانی و عراقی

محسن مهدیان،   3960821067 ۲۶ نظر، ۶ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
تفاوت موکب ایرانی و عراقی

یک اتفاق خوب و قابل اعتنا طی سالهای گذشته رشد موکب های ایرانی در مسیر پیاده روی اربعین است. اما همین حرکت پسندیده نیاز به اعتلا و ارتقا دارد.

"موکب داری" عراقی ها نیز شبیه "هیات داری" ما آدابی دارد که باید با اعتنا به همین ادب و سلک و رعایت جزئیات موکب داری، این بیرق را برافراخت.

چهار آسیب در کمین موکب های ایرانی است که باید مراقبت شود. طبیعی است که این آسیب ها برای اقلی است و صدالبته که همگی ماجورند.

اما اول از همه پرهیز از دولتی شدن است. هرنوع موکب غیرمردمی در مسیر راه پیمائی یک اشتباه پرآسیب است. ویژگی بارز موکب های عراقی در مردمی بودنش است. هر نوع "موکب نفتی و وقفی" در این راه خطاست. اگر عزم و هزمیست، مردم را حمایت کنند نه بیشتر.

دوم پرکردن چاله های پیش پاست. موکب هدف نیست؛ مسیر "رفتن" شویم. ایرانی ها علمی را بلند کنند که بر زمین است. مثلا برخی ایرانی ها در جمع آوری زباله ها کمک کردند. برخی دیگر در مرزها و غیره. چه اشکالی دارد بجای موکب داری، نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها راه بیاندازیم؟ و دهها طرح مشابه.

به این فهم، مهمترین وظیفه ما در ایام راه پیمائی، "امتداد خادمی" تا این سوی مرزهاست؛ تا تهران، اصفهان، تبریز... آنسو بی نیاز از ماست.

سوم هضم شدن در مناسک عراقی هاست. ما میهمانیم؛ محو شویم. هرآنچه ایرانی نمائی است، خطاست. فرقی نمی کند چای ایرانی یا آش ایرانی. عکس "حاج قاسم" هم اگر با فخرنمائی است؛ خطاست. سال گذشته خبری منتشر شد که رهبری با نصب عکس هایش در مسیر اربعین مخالف است. حق همین است. تنها و تنها آنچه مربوط به جهان اسلام است باید سردست گرفت.

در نهایت توجه به اصل راه پیمائی و فلسفه شکل گیری موکب هاست. موکب داری یعنی خدمت رسانی؛ خدمت برای چه؟ برای "راه پیمائی". پوستر امام و رهبری و عکس شهدا و غیره خوب است اما جایش اینجا نیست. ما با امام و شهدا به مسیر "راه پیمائی" رسیدیم اما اینجا وظیفه مان خدمت برای پیاده روی است؛ نه عکس و پوستر پخش کردن.

"هویت موکب داری" یعنی خدمت به زوار برای "پیاده روی". موکب محل "رفتن" است نه "ماندن". موکب محل "خدمت دادن" است نه "جلوه کردن". موکب محل "دگرنمائی" است نه "خودنمائی". پیاده روی اربعین خودش بزرگترین کار فرهنگی است، دنبال "کار فرهنگی ضمیمه ای" نباشیم. بزرگترین کار تبلیغی و ترویجی، خادمی زوار و اعتلای این راه پیمائی عظیم است.

یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است. با تمام وجود تلاش می کنند، "راه پیمائی" زوار را نصرت دهند.

واقعیت اینست که اشکال این سبک تربیتی، ریشه ایست. "توزیع بسته فرهنگی" در راه پیمائی اربعین مثل مدل کارفرهنگی ما در انقلاب اسلامی است. حقیقتا فکر می کنیم کار فرهنگی در جمهوری اسلامی منحصر در شعارها و مناسک است.

اگر تمرین کنیم که بزرگترین کار فرهنگی در جمهوری اسلامی خدمت رسانی است و بزرگترین کار انقلابی، خادمی مردم است؛ آنگاه در مسیر راه پیمائی اربیعن که "انفجار فرهنگ اسلامی" و "جلوه قیام مظلومین" است، دنبال توزیع بسته فرهنگی نخواهیم بود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۲۲۱۱۰:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا درست است این حرف ها. خیلی دقیق و سنجیده بود. به نظر می آید که سیاست گذاران فرهنگی حتما توجه کنند. مکتب عاشورا کلی درس دارد. نیاز نیست که ما در مکتب عاشورا خودمان را تبلیغ کنیم.وقتی منش خوب داشته باشیم خود بخود تبلیغ می شویم.
من۱۴۲۵۷۲۲۰:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
احسنت
ناشناس۱۴۲۲۳۲۱۱:۰۷:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خیلی خوبه که به این نکات توجه بشه
پژمان۱۴۲۲۳۴۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این مطلب کاملا بحق است.ما باید در امتداد برادران عراقی خود باشیم نه موازات آنها.جاهایی کار کنبم که خلائی حس می شود.و از دولتی شدن به شدت بپرهیزیم.و قدردان زحمات بی شائبه برادران عراقی باشیم که این راه پیمایی و این سنت با شکوه رو از اونها داریم.و بر طبل وحدت بین ایرانی و عراقی بکوبیم.
حسین۱۴۲۲۳۵۱۱:۱۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عالی بود یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است
ناشناس۱۴۲۲۴۸۱۱:۳۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
جانا سخن از زبان ما گویی، دقیقا متاسفانه گاهی این موکب های دولتی حرکتهایی انجام می دهندکه بعد معنوی این پیاده روی را تضعیف می کند .یکی از دوستان هر ساله به این راهپیمایی می رود امسال برای اولین بار در کربلا در موکب اداره ای که در آن کار می کرد مهمان بود .وی از بی عدالتی های حاکم براین موکب برایم تعریف می کرد مثلا او دیده بود که فردی آشنا و همکار بازنشسته درمانده خواهان جایی برای اسکان دراین موکب بود و ملتمسانه حاضر بود اگر اجازه دهند در حیاط این موکب برای یک شب استراحت کند ولی علیرغم وجود جا وامکان اسکان،دست رد به سینه او زده بودند به بهانه اینکه جاهای موجود برای مقاماتی که در راهند، رزرو شده است. به هزینه دولت ایجاد امکانات برای یک عده خاص قشنگ نیست .
ناشناس۱۴۲۴۸۶۱۷:۴۸:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
امیدوارم این مقامات فقط به فکر اسکان خودشان باشند و از این امکانات دولتی تور اقامت رایگان برای همسر و فرزندان ودیگر اعضای فامیل برپا نکنند.
ناشناس۱۴۲۲۸۵۱۲:۴۱:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متاسفانه جنبه خدمت به زوار در حال حذف شدن است مثلا شهرداری یا فلان وزارت خانه افتخار میکند که نیرو برای کمک به زوار فرستاده مگر عراقی ها برای خادمی زوار حقوق می گیرند یا بودجه شورای شهر شهرداریها و دستگاه های دولتی را می گذارند بیایم جهانی فکر کنیم اگر منطقه ای عمل می کنیم امام حسین متعلق به دولت ها نیست برای تمام مردم و تمام زمان ها است
جواد۱۴۲۳۱۳۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
قسمت اول صحبت را موافقم اما این دلیل نمی شود که خدمت فقط منحصر در غذا و ما یحتاج مادی زائر شود بلکه هدف اصلی اعتلای معرفت است که آن هم با تولیدات فرهنگی ممکن است.
عباس اصغری۱۴۲۳۱۵۱۳:۲۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اگر این دولتی ها واقعا میخواهند در راه امام حسین(ع) کار کنند, اصلا موکب داری نکنند. اگر واقعا راست میگویند به جای هزینه جهت این همه موکب, پولش را برای جابجایی رایگان زایرین از جای جای ایران اسلامی به مرزها بدهند.
ناشناس۱۴۲۴۳۵۱۵:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
البته دولت در این داستان ها هماهنگ کننده است و هزینه ها و درامدها دست نهادها و ارگان ها میباشد.
ناشناس۱۴۲۳۱۶۱۳:۳۰:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
بسیار خوب بود. نکته دیگر اینکه سعی نشود در کشور دیگر به دنبال القای فرهنگ خود باشیم و مثل عراقی ها فقط خدمت کنیم. در موکب های ایرانی که شبیه کشورمان است، پر است از خادمانی که قانون وضع و اجرا می کنند. صف درست می کنند و اینکه کجا بخواب و پتو را تا کن و ... . در موکب عراقی می گویند تو هر جور راحتی آن کار درست است. باور کنیم در این مورد عراقی ها از ما بهتر هستند و خدمت به زوار را از آنها یاد بگیریم.
من۱۴۲۳۵۳۱۴:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا مدت ها بود که از الف ناامید شده بودم اما این واقعا حرف دل منم بود..
مهدی۱۴۲۳۷۰۱۴:۳۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها موافقم.
ناشناس۱۴۲۴۰۴۱۵:۱۳:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دولتی ها بجای موکب داری, پول پارکینگ ملت رو تقبل کنند.!!
ahmad۱۴۲۴۱۴۱۵:۲۲:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا سخنان منطقی و درست است
ناشناس۱۴۲۴۲۹۱۵:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
یک لحظه تصور کنید اگر قرار بود این حجم از افراد به یکباره مثلا از عراق و افغانستان بیایند برای زیارت به ایران ، آیا ما حاضر بودیم اصلا اجازه بدهیم بیایند . احترام که جای خود دارد . عراقیها به نسبت خوب برخورد کرده اند با این مقوله .
ناشناس۱۴۲۴۳۶۱۵:۵۶:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
حرف حق جواب نداره، ولی من میخوام بگم با اصل برپایی موکب‌های ایرانی در عراق مخالفم، مگر در جایی که واقعا نیاز باشه.. متاسفانه حتی در بین جامعه‌ی مومن و متدین هم افراد جوگیر و بی‌فکری وجود دارن که دقیقا میرن سراغ کارهایی که دیگران دارن بخوبی انجامش میدن، درحالیکه کارهای به زمین مانده‌ی زیادی در عراق و بخصوص کشور خودمون وجود داره، ولی سراغی ازش نمیگیرن
ناشناس۱۴۲۴۶۲۱۶:۴۰:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خوب اگه این نفتی ها تو مرز فعال نبودن که وضعیت توزیع بنزین و گاز اینقدر نظم نداشت من چند تا مدیر هاشون رو دیدم نصف شب مشغول سرکشی و بازدید بودند
ناشناس۱۴۲۴۶۹۱۷:۰۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عکس موکبی را دیدم از یکی ازشهرهای معروف و مذهبی و بزرگ ایران در چند قدمی حرم ابوالفضل العباس (ع) که تابلو زده این موکب وقفی است و فقط زوار اهل همان شهر پذیرایی می شوند . واقعا بعنوان یک ایرانی خجالت کشیدم . و بعنوان یک مسلمان بر نوع جدید مظلومیت امام حسین (ع) متاسف شدم .
ناشناس۱۴۲۴۹۷۱۸:۱۵:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متن فوق فوق العاده بود. مواکب دولتي ما دچار آفتند. با برخي مسوولين اينها صحبت داشته ام. ماهيت اين موکبها بيشتر دستوري است. حاکميت ايران در قبال پياده روي اربعين وظايف مشخص و سنگيني دارد که بايد به آنها بپردازد. مانند وضعيت اسفناک آب مسير و موکبها که با مطالعه عرض ميکنم که در حد بحران خراب است.
ناشناس۱۴۲۵۲۲۱۹:۳۰:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
میدونید اگه انتقال زایرین رایگان بشه, چه حجمی از مردم به کربلا میرن؟؟؟؟
ناشناس۱۴۲۵۲۳۱۹:۳۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با رایگان کردن بردن زایرین تا مرز, خیلی از ایرانی ها به کربلا میرن. الان چون قیمت ها زیاده, ملت بخاطر نداشتن پول اربعین رو به کربلا نمیرن
ناشناس۱۴۲۵۴۴۲۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دمت گرم گل گفتی به زودی یک کامنت میگذارم از برخورد های بعضی از هموطنان ایرانیم در مسیر
ناشناس۱۴۲۶۱۴۲۲:۱۷:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دین سیاسی همین دیگه خدارو شکر عراق مرجع تقلیدی مثل ایت الله سیستانی دارد
ناشناس۱۴۲۹۰۶۱۱:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
موکب؟!!! نمیتونی بنویسی " چادر صحرایی" یا واژه فارسی بکار ببری؟

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 2. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 3. دلار زیر بار واقعیت می‌رود؟

 4. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 5. وعده صادق

 6. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 7. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 8. واژگونی تریلر حامل بار ماهی در کرمان  

 9. حمید فرخ‌نژاد:در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد/فرهنگ مثل اکسیژن در اطراف ماست

 10. ابتکار: برای تسهیل حضور زنان در ورزشگاه‌ها آئین‌نامه تصویب شده است

 11. انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک

 12. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 13. نمایی از کفش طلای چهارم لیونل مسی  

 14. هجوم آمریکایی‌ها به فروشگاه‌ها در جمعه سیاه  

 15. هندی‌ها روی سیب ایران ۵۰ درصد تعرفه می‌بندند

 16. کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

 17. خطر آسیب‌های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

 18. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 19. سیف برای توضیح درمورد مشکلات موسسات اعتباری به مجلس می‌رود

 20. ساخت برچسب های هوشمند امنیتی کالا با فناوری نانو/ جلوگیری از جعل

 21. پارس جنوبی- پرسپولیس؛ فینال نیم فصل/ استقلال در ورزشگاه خالی مقابل آقا فیروز

 22. چرا ایرانی‌ها خاطره نمی‌نویسند؟

 23. جریمه گران‌فروشی فقط ۲۲۰ هزار تومان!

 24. احسان کرمی:مجریان انگشت‌شماری که کمرنگ شده‌اند

 25. 3 ساله شدن هنرستان‌ها از سال آینده/محدودیت در ثبت‌نام‌ها بدلیل کمبود فضای آموزشی

پربحث‌های دیروز

 1. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 2. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 3. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 4. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 5. مهدی مهدوی‌کیا: خدا را شکر داعش از بین رفت/ مردم دنیا از کار سرلشکر سلیمانی خوشحال شدند

 6. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 7. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 8. نماینده مردم کرمانشاه در مجلس: تسهیلات دولت دیوار حیاط روستائیان را هم نخواهد ساخت

 9. ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی در دفاتر پست و پیشخوان دولت/ واکنش ثبت احوال

 10. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 11. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 12. گرفتن اثر انگشت از دانشجوها برای استفاده از قاشق و چنگال  

 13. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 14. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 15. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 16. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 17. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 18. استاندار کرمانشاه: چادرهای اهدا شده پاسخگوی سرمای مناطق زلزله‌زده نیست

 19. انتقاد وزیر صنعت از دخالت دولت در موضوع نان

 20. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

 21. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 22. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 23. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 24. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 25. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

پربحث‌های هفته

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 4. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 5. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 6. دقیقا کجایی؟

 7. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 8. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 9. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 10. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 11. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 12. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 13. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 14. ویرگول نجومی!

 15. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 16. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 17. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 18. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 19. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 20. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 21. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 22. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 23. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 24. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 25. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

پربحث‌های امروز

 1. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 2. وعده صادق

 3. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 4. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 5. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 6. سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: لزوم هوشیاری در مقابل توطئه‌های شکست‌خوردگان

 7. قاسمی: ولیعهد ماجراجوی سعودی به سرنوشت محتوم دیکتاتورهای معروف منطقه بیندیشد

 8. ظریف:تروریسم تفاوتی میان ارزش‌های الهی و انسانی قائل نیست

 9. پیروزی‌های جبهه مقاومت مقدمه نابودی رژیم صهیونیستی‌ و آل‌سعود است

 10. حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت برای بیرون راندن آمریکا از سوریه

 11. کدخدایی: شورای نگهبان محل چانه‌زنی سیاسی نیست

 12. نامه سردار سلیمانی به صاحب خانه‌ای در بوکمال که مقر عملیات بود

 13. حزب کارگزاران: نگران حفظ دستاورد پیروزی در انتخابات هستیم

 14. مقاومت تا محو رژیم صهیونیستی و اخراج آمریکا از منطقه ادامه دارد

 15. احتمال صدور حکم اعدام برای خاوری

 16. نتایج مذاکرات اصلاح‌طلب‌ها با شورای نگهبان به روایت تابش

 17. علی لاریجانی: آمریکایی‌ها به دنبال ماجراجویی جدید هستند

 18. گردن‌آویز سنتی مردم بولیوی بر گردن جهانگیری  

 19. انتقاد شديد پزشکیان از طرح تحول سلامت: از زمان اجرای اين طرح گفتم که از نظر علمی و تجربی غلط است/دولت احمدی‌نژاد در ۳ سال به اندازه ۳۰ سال پول به حسابم واریز کرد

 20. صدیقی: بسیج مردمی یمن به زودی پیروز خواهد شد/عجب بد مادری هستند و بد تخمی در رحم عربستان کاشتند

 21. بروجردی: بیانیه نفتی ترامپ علیه ایران نقض برجام است

 22. داعش را آمریکایی‌ها به وجود آوردند/ اسرائیل نافع اصلی درگیری میان مسلمانان

 23. غیب پرور: بسیج با نااهلان انقلاب مماشات نمی‌کند

 24. عارف: گاهی معلمان به‌خاطر مطالبات صنفی‌ برچسب ضد امنیتی می‌خورند

 25. عراقچی: امروز قدرت دفاعی و مقبولیت ایران در جهان بی‌سابقه است/ایجاد معاونت سیاسی و اقتصادی در وزارت خارجه

پربحث‌های دیروز

 1. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 2. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 3. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 4. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

 5. رویترز: اقدامات بن‌ سلمان علیه ایران، نتیجه عکس داد

 6. ناگفته‌هایی از حضور مستمر سردار سلیمانی در طول هفت سال جنگ سوریه

 7. روحانی دوباره به فرانسه می رود

 8. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 9. نجفی: بند ۲۶ گزارش اخیر آمانو باید اصلاح شود

 10. هشدار لاریجانی درباره بحران‌های سیاسی منطقه

 11. گفتگوی تلفنی روحانی با رییس جمهور افغانستان

 12. آمانو: عملکرد ایران درباره بند T برجام باید شفاف‌تر شود

 13. درخواست دولت آمریکا از آژانس درباره برجام

 14. توکلی: آمریکا فروشنده۵۴درصد تسلیحات است /حذف دلارسبب حذف سلطه گری آمریکامی شود

 15. روایت سردار کوثری از پیش‌بینی ۴ سال پیش رهبر انقلاب

 16. آمانو: ایران به تعهدات هسته ای خود در قالب برجام پایبند است

 17. نشنال اینترست: افزایش نفوذ ایران در منطقه ارتباطی به برجام ندارد

 18. جزئیات دیدار لاریجانی با نائب رئیس مجلس روسیه

 19. سرلشگر جعفری: در صورت درخواست مردم و حاکمیت یمن به آنها کمک مستشاری می‌کنیم

 20. هرجا در مواجهه با استکبار به حضور ما احتیاج باشد، کمک می‌کنیم و از گفتنش ابایی نداریم

 21. کنایه ظریف به عربستان و آمریکا

 22. سرلشکر جعفری: پیروزی‌های اخیر به معنای نابودی کامل داعش نیست/ در برابر عربستان خویشتن‌داری می‌کنیم/ حزب الله باید مسلح و مجهز باشد

 23. وزیر دفاع: از محور مقاومت با تمام توان پشتیبانی خواهیم کرد

 24. دیدار شرکت‌کنندگان در اجلاس «محبان اهل‌بیت(ع) و مسئله تکفیری‌ها» با رهبر انقلاب

 25. حجت السلام رئیسی: اساس شکل‌گیری داعش، سوء استفاده از نیروهای اسلام‌گرا بود

پربحث‌های هفته

 1. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 4. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 5. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 6. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 7. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 8. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 9. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 10. واکنش آذری جهرمی به حاشیه‌سازی برای اسحاق جهانگیری و فرمانده سپاه  

 11. گاف بزرگ آمدنیوز درباره مکالمه تلفنی فرمانده سپاه

 12. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 15. پایان موقت بست‌نشینی بقایی و یاران

 16. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 17. وعده صادق

 18. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 19. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 20. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 21. پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه سردار سرلشکر حاج قاسم سلیمانی درباره پایان سیطره شجره خبیثه داعش

 22. حذف یارانه ثروتمندان در دستور کار دولت و مجلس

 23. جهانگيری: پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند

 24. واکنش استانداری کرمانشاه به یک ادعای عجیب درباره روحانی و جهانگیری

 25. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

آخرین عناوین