توهین به زائران اربعین و تحقیر آنها توسط آقای حمیدرضا جلایی پور

اکبر_نبوی گروه اجتماعی الف،   3960820200 ۳۹ نظر، ۵ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
توهین به زائران اربعین و تحقیر آنها توسط آقای حمیدرضا جلایی پور

آقای حمیدرضاجلایی پور در کانال تلگرامی خود، یادداشتی در باره ی راهپیمایی_اربعین خود نوشته است. ایشان در یک بند از یادداشت خود به زائران امام حسین (ع) توهین و آنها را تحقیر کرده است:

«جمهوری اسلامی به مناسبت مراسم اربعین این فرصت را پیدا می‌کند که خدمات حمل و نقل و تغذیه‌ای خود را در اختیار اقشار ضعیف جامعه قرار دهد و اقشار ضعیف هم به عشق امام حسین از این امکانات استفاده می‌کنند و چند روز خاطره‌انگیز را در عراق س‍‍پری می‌کنند. به‌عنوان مثال اینجانب سه روز قبل از اربعین شاهد بودم هشتاد در صد امکانات فرودگاه امام خمینی در خدمت زائران امام حسین (ع) قرار گرفته بود. در صورتی‌که معمولا امکانات این فرودگاه اصلی ایران در طول سال در اختیار طبقه متوسط ( روبه‌بالا) و طبقه بالا است. اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت زهرا است. ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس وی ای پی به کربلا می‌روند.»*

1 ــ این توهین و تحقیر در حالی انجام می شود که دست برقضا، زائرانی که با هواپیما به مراسم اربعین می روند، اقشار متوسط به بالا هستند. و اقشار عاشق و ضعیف، همچون سالهای پیش، از مرز زمینی و با رنج و مرارت خود را به نجف و کربلا می رسانند.

2 ــ نوشته ی نامناسب آقای جلایی پور به گونه ای است که انگار دولت ایران، مخارج سفر زائران را پرداخت می کند و یا یارانه ای سنگین برای این امر اختصاص می دهد. در حالیکه نه تنها چنین نیست بلکه دستگاه های دولتی و غیر دولتی به کاسبی مشمئز کننده از زائران مشغول اند. کافی است به چند نمونه از این کاسبی توجه شود:

افزایش نرخ ارز


در حالی که دلار در بازار آزاد 4015 تومان است ولی دولت نرخ دلار را برای زائران اربعین4250 تومان محاسبه کرده است، افزایش نرخی که با توجه به ثبت‌نام میلیونی زائران، رقمی میلیاردی خواهد شد. آیا در خصوص سایر مسافرت‌ها هم همینطور است؟

درآمد 82 میلیارد و 570 میلیون تومانی بیمه، جمعیت هلال احمر و کارگزاری سازمان حج از زائران اربعین ‼️

 

به گزارش خبرنگار الف، بر اساس آمار ارائه شده از سوی مسئولین تا روز یکشنبه 14 آبان برای 2 میلیون 300 هزار زائر ویزا صادر شده است.

بر این اساس از هر زائر اربعین مبلغ 18 هزار و 800 تومان بصورت اجباری برای بیمه سفر گرفته می شود که بدین ترتیب بیمه تا روز یکشنبه از زائرین اربعین 43 میلیارد و 240 میلیون تومان درآمد داشته است.

همچنین کارگزاری سازمان حج و زیارت از هر زائر 10 هزار و 900 تومان دریافت کرده که درآمد کارگزاری سازمان حج تا روز یکشنبه به 25 میلیارد و 70 میلیون تومان رسیده است.

جمعیت هلال احمر نهادی است که باید بصورت رایگان خدمات ارائه کند نیز از هر زائر اربعین شش هزار و 200 تومان بصورت اجباری دریافت کرده که درآمد این جمعیت هم به 14 میلیارد و 260 میلیون تومان رسیده است.
(نکته: آیا هلال احمر در ایام نوروز هر سال که چندین میلیون تن از هموطنان به سفر می روند و جمعیت هلال احمر موظف است با استقرار ایستگاه هایی در بزرگراه ها و جاده های کشور به آنها خدمات ارائه کند، در مبدا سفر از آنها پول دریافت می کند؟)

افزایش صد در صدی کرایه ی اتوبوس ها برای انتقال زائران به عراق.

پارکینگ مرزی شلمچه: زمین خدا را کرده اند پارکینگ و اول اعلام کردند ورودی آن 50 هزار تومان است. پس از اعتراض ها، آن را به 20 هزار تومان کاهش دادند به اضافه شبی 5 هزار تومان. به این معنا که اگر هموطنی سفرش 10 روز طول بکشد، باید هفتاد هزار تومان پول پارکینگ پرداخت کند.

آقای جلایی پور عزیز!

امثال بنده به کسانی چون شما، به چشم اهل تامل و دقت نگاه می کنیم (هرچند ممکن است با بسیاری از مواضع و نوشته های شما موافق نباشیم) با چنین نوشته هایی باورهای ما را نسبت به خود سست نکنید.

*حمیدرضا جلایی پورــ عنوان یادداشت: ابعاد جدید عزاداری مردمی اربعین ــ مورخ هجدهم آبان نود و شش

 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۱۶۸۶۱۶:۰۹:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
این نوشت دفاعی برای خود باقی نگذاشته چون جوابش در میان مردم هست و باید از آنها پرسید
ناشناس۱۴۱۶۹۳۱۶:۱۷:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۲۰
خود امام حسین (ع) جوابشو تو همین دنیا بده ان شاء ا...
ناشناس۱۴۱۷۰۱۱۶:۲۲:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۰
تحقیر نیست ؛ حقیقت است
امیر۱۴۱۷۷۱۱۷:۴۸:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
امثال شما معلوم نیست دقیقا فازتون چیه !!! خود برتربینی در مقابل جامعه خود و خود تحقیری در برابر غرب دارید
ناشناس۱۴۱۸۲۵۱۹:۲۲:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اول متن بالا رو بخون بعد نظر بده
ناشناس۱۴۱۸۳۳۱۹:۳۴:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جدی ؟
ناشناس۱۴۱۸۶۷۲۰:۳۵:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
یعنی از 2000000 نفر زایر چند نفر با هواپیما رفتند که آقای جلایی پور آشفته شدند.؟
ناشناس۱۴۱۹۱۳۲۱:۴۵:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آقای جلایی پور بنده سال گذشته از مرز زمینی رفت و وارد این اقیانوس انسانی عظیم شدم. اما متأسفانه امسال پاسپورتم گیر یکی از این سفارتهای از نظر شما سطح بالا افتاد و سعادت حضور نداشتم. ان شاء الله سال دیگه نمی گذارم این با کلاسها منو گیر بندازن.
ناشناس۱۴۱۹۷۴۲۳:۳۴:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
حقیقت اون حماقتی هست که شما دچارش هستید...
میرزائی۱۴۱۹۸۶۲۳:۵۱:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
این آقا که چوب حرفی رو که زده میخوره و کاملا در اشتباهه، ولی اگه نظرش اینه چرا دولت فکری برای این قشر ضعیف در بقیه سال نمیکنه؟؟ لازم نیست از نظر تغذیه ای و هواپیما به این قشر کمک کنید، مشکلات معیشتی اینها رو تا اربعین سال آینده حل کنید که جز بنز بهشت زهرا، امکانات رو در سطح زندگی ببینن، نه وقتی که مردن
مینو۱۴۱۹۹۳۰۰:۰۳:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اصلا متن را نخوندی فقط رو هوا میگی حقیقته منطق شما اینه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میلاد۱۴۲۸۶۲۱۰:۴۹:۲۴ ۱۳۹۶/۸/۲۲
سلام دوست گرامی، میدانی حقیقت چیست؟ حقیقت انتخاب چنین افرادی برای سکانداری این مملکت که خودماانتخاب کردیم، نمک می خورند ونمک دان میشکنند!!!!!!!
ناشناس۱۴۱۷۱۰۱۶:۳۱:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
یعنی دیگه بد تر ازاین نمیتونسته نظر بده . دولت که بیابون خالی رو به اسم پارکینگ به زائرین میفروشه . بلیطها رو چند برابر میکنه . تا بتونه از مردم پول میگیره . اونوقت اینجوری نوشتن این آقایان واقعا غیر قابل تحمله
آریابان۱۴۱۷۴۸۱۷:۰۶:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
در میان اینهمه هزینه ها که زائرین اجبارا باید پرداخت کنند اتفاقا هزینۀ بیمه منطقیست زیرا در حقیقت "حادثه خبر نمیکند" و درمورد پرداخت هزینۀ دو سرۀ اتوبوس برای یک سربا برگشت خالی ، اینهم یک مورد منطقیست که در زمان تعطیلات نوروز هم عمل میشه و کسی نباید توقع داشته باشه که اجحافی به رانندگان زحمتکش اتوبوس ها بشه ؛ ولی پرداخت هزینۀ پارکینگ واقعا بی انصافیست ، اونهم پارکینگی که فاقد هرگونه امنیت تضمین شده است (بر اساس نوشتۀ روی قبض) و یا فاقد هرگونه سقف و یا حتی امکانات اولیه میباشد زیرا پارسال که بدلیل بارش شدید باران ، ماشین ها در گل فرو رفتند و سپس با آفتابی شدن هوا در گل های خشگ شده فروماندند ، نه تنها جرثقیلی در کار نبود بلکه جستجو و یافتن تراکتور و پرداخت هزینه مربوطه به عهدۀ صاحب ماشین بود و البته هیچکسی هم جوابگوی آسیب ها و صدمات ناشی از تکاپوی تراکتور (نه جرثقیل !!!!) برای خارج کردن ماشین ها از گودال گل های خشگ شده نبود ؛
ناشناس۱۴۵۴۱۵۰۹:۴۴:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۲۵
انگار نوروز امسال، تو ایران تشریف نداشتید و گرنه یادتون می اومد که رییس همین حمل و نقل گفت که در نوروز علیرغم برگشت خالی اتوبوسها قیمت اتوبوسها افزایش پیدانخواهد کرد.
ناشناس۱۴۱۷۶۱۱۷:۲۸:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
من ساکن کانادا هستم. برای سفر به عتبات اومدم ایران. پرواز ما اول به نجف بود که به خاطر بدهی ایران ایر چند ساعت قبل از پرواز به بغداد تغییر کرد. به خاطر خرابی هواپیمای خریداری شده پس از برجام ۱۵ ساعت تو فرودگاه معطل بودیم . ما رو بردن هتل فرودگاه ولی رو زمین استراحت کردن مردم. حتی گفتن نمازخونه خرابه و مردم گوشه لابی هتل نماز خوندن حتی یه موکت برا نماز پهن نکردن. رفتار همه پرسنل هتل و فرودگاه با مسافران عتبات بسیار بد هست. این هجم از توهین و تحقیر رو هیچوقت ندیده بودم. بالاخره این جریان اربعین ادامه داره ولی اونایی که اینجوری مردم رو تحقیر میکنن عاقبت خوبی ندارن
ناشناس۱۴۱۷۷۶۱۷:۵۳:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۰
بنده با خوندن یادداشت جلایی پور همچین برداشتی مبنی بر توهین نکردم. در ضمن آقای جلایی پور باید بداند اکثر این زائران از قشر غیرمرفه یعنی متوسط هم هستند. در ضمن امری چنین یک مساله مذهبی است که همان بحث های مربوط به امنیت ملی و فرستادن پیام های مربوطه به آن به قدرتهای منطقه ای است.
ناشناس۱۴۱۷۹۱۱۸:۱۶:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۰
نگوئید دولت خرجی برای این زائران متقبل نشده است آیامی دانیدهزینه امنیت این زائران بسیاربالاست ..
علیرضا۱۴۱۸۰۵۱۸:۳۷:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
بنده و همکارانم که همگی هیأت علمی دانشگاه هستیم برای این سفر ارزشمند عازم شدیم. بسیاری از دوستان هم اظهار تأسف می کردند که موقعیت این سفر را ندارند. متأسفم برای امثال آقای جلائی پور که نمی توانند حقیقت این حرکت عظیم و معنوی را درک کنند.
ناشناس۱۴۱۸۱۴۱۸:۵۶:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
متن کاملشو خوندم یه جامعه شناس این جوری تحلیل میکنه واقعا جای خجالته این تحلیله یا تحقیر مردم
ناشناس۱۴۱۸۲۴۱۹:۲۰:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۲۰
متاسفانه برخی از اهل علم خود را ورای عامه مردم دانسته و با نگاه از بالا به مردم نگاه می کنند که مایه تاسف بسیار هست
سینا۱۴۱۸۳۱۱۹:۳۳:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
متن کامل اقای جلایی پور رو اگه بخونی چیز دیگری است و هدف از ان نوشته چیز دیگری بوده
ناشناس۱۴۱۸۳۲۱۹:۳۴:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۲۰
خوبه وقتی یکی میخواد نظر بده از حداقل هوش و عقل برخوردار باشه . با این قیمتهای سر گردنه که برای ایام اربعین در نظر گرفته میشه ، با یک حساب سرانگشتی ، هزینه مسافرت هوایی هر نفر و هزینه های اونجا سر به میلیونها تومن میزنه . ( حالا اینکه چرا باید یکی اینهمه هزینه کنه به خودش ربط داره . همونجور که وقتی کسی میره دوبی یا آنتالیا و همینقدر یا بیشتر هزینه میکنه کسی ازش سوال و جواب نمیکنه ) . حالا چجوریه که این جماعت فقیر حساب میشن و اون افرادی که از ... و ... اومدن به همون فرودگاه تا مثلا به آسیای جنوب شرقی یا کشورهای همسایه یا حتی اروپا و کانادا مسافرت کنن ، ثروتمند ؟! و فرض کنیم ، البته فقط با کم هوشی مفرط و نهایت بی سوادی ، که اونهایی که رفتن زیارت فقیر بودن ، و در مقابل اونهایی که رفتن جاهای دیگه خیلی پولدار . آیا میشه افراد رو صرفا براساس دارایی اونها دسته بندی کرد ؟ بدون در نظر گرفتن شعور و شرافت اونها ؟ شخصیت انسانی و شان اجتماعی اونها ؟ این نوع تقسیم بندی بیشتر از اونکه دیگران رو از هم جدا کنه ، به معنای مشکل شخصیتی .. ست . شاید این قصه ها مربوط به اولین باری بوده که ایشون پاش به یک شهر بزرگ و یا یک فرودگاه رسیده ؟! پی نویس : سانسورچی محترم الف ، ما که واقعا از زحمات شما بی نصیب نموندیم . برای راحتی خودتون هم که شده از سانسور کردن ، و حذف این متن خودداری کنین ، چون مساله مهمیه . خیلی متشکرم
ناشناس۱۴۱۸۳۵۱۹:۳۶:۲۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
دستگاه امام حسین رو کننده ی طینت افراد است
ناشناس۱۴۱۸۴۵۱۹:۵۹:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اگر معتقدید جلایی پور توهین کرده بهتر است بروید با خودش مصاحبه کنید و چراییش را بپرسید..!! بروید از خودش سوال کنید
ناشناس۱۴۱۸۵۲۲۰:۰۸:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
با توجه به سوابق جناب جلایی پور، بیان اینگونه تحلیل های بی ارزش...از ناحیه شخص ایشان چندان جای تعجب ندارد. نمی دانم ..با مصلحت اندیشی از کنار آن گذشتند...
ناشناس۱۴۱۸۵۷۲۰:۱۸:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اصلاحطلب .....
ناشناس۱۴۱۸۸۱۲۰:۵۲:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
نمیدونم جلایی پور کیه قشر ضعیف نیستم زائر اربعین هم نبودم اما سطحی نگری و ح.. از حرفهای این جناب میباره
الی۱۴۱۸۸۶۲۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۲۰
جماعت روشنفکر توانایی فهم عاشورا و امام حسین(ع) رو نداره....
حسن۱۴۱۹۰۵۲۱:۳۰:۱۵ ۱۳۹۶/۸/۲۰
اصلاح طلبان برای ابراز وجود واقعا چیزی ندارند وبخاطر رای یک مشت آدم که فقط بدنبال...هستند حاضرند هرچه ...، را به زبان بیاورند
ناشناس۱۴۱۹۰۶۲۱:۳۰:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
ایشان از منظر یک جامعه شناس مسپله را دیدن و شما هم هم از منظر یک ایدلوژیک
ناشناس۱۴۲۰۱۴۰۰:۵۵:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اتفاقا مشکل اینجاست که هیچ جامعه شناسی همچین تحلیل بی معنایی نمیکنه . قصه اینه که این فرد شخصا با اعتقاد اون جماعتی که به این زیارت رفتن مشکل داره اما اونقدر باهوش نیست که بتونه نظر شخصی خودش رو مخفی کنه . بنابراین با یک ژست جامعه شناسی سعی کرده به اونها توهین کنه تا آروم بگیره . ولی بدتر خودش رو مضحکه دیگران کرده .
سجاد۱۴۱۹۳۲۲۲:۲۳:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۲۰
الان شما که منفی دادید به چه منظور بود
ناشناس۱۴۱۹۳۸۲۲:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آقای جلایی پور یه جور منت میذاری انگار شما ولی نعمت ما هستی, از چی ناراحتید از اینکه مردم انقد امام حسینو دوس دارن؟ وظیفه دولت خدمت به مردمه گرچه نشون داد در کاسبی از مردم اینبار چیزی کم نذاشت
ناشناس۱۴۱۹۴۷۲۲:۵۴:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۲۰
همکار من 13روز در سفر بوده300هزارتومان کل هزینه اش بوده است
ناشناس۱۴۲۰۶۶۰۶:۲۲:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
هزینه شون از جیب شما و جلایی پور و دولت نبوده هزینه ش از دستان با سخاوت عراقیها تامین شده که بعد از مرز صلواتی مردم رو بین شهرها جابجا میکنن و در خونه هاشونو باز میذارنو مردم را با اصرار میهمان میکنن و وعده های غذایی اونهارو تامین میکنن. برای شما قابل درک نیست چون همیشه به فکر سوءاستفاده از موقعیت و مسافر و زائر و توریست هستین. بستگان نزدیک من رفتن و وقتی برگشتن گفتن از عراقیها فقط خجالت کشیدن و از رفتار ایرانی ها در موقعیتهای مشابه شرمسار بودن
ناشناس۱۴۲۴۷۳۱۷:۰۶:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
چرا شعار میدی! ما رفتگر فرستادیم اونجا! هزینه از جیب ساکنان بیچاره تهران است!
ناشناس۱۴۱۹۸۴۲۳:۴۶:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
سلام لازم است قبل از انکه نام دستگاه هایی که با نام و مبلغ کاسبی ذکر نموده اید و آنان را در جامعه بی اعتبار و.. قلمداد می کنید گزارشی از نوع خدمات ارایه شده توسط انان و میزان هزینه ها را اخذ نموده تا سلب اعتماد صورت نگیرد ضمن اینکه عملکرد آنان زیر نظر نهاد های نظارتی مورد ارزیابی قرار می گیرند .
ناشناس۱۴۲۰۸۴۰۷:۱۶:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
مشکل جلایی پور نیست! مشکل مردمی است که هزاران مشکل دارند و از حل اون مشکلها عاجزند . آنها تنها راه خلاصی از آن مشکلات را قدرت ماورایی می دانند ! و منتظر همان قدرت هستند ! این تنها امید آنهاست و نمی خواهند این امید کمرنگ شود!
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 8. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 9. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 10. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 11. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 12. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 13. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 14. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 15. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 16. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 17. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 18. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 19. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 20. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 21. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 22. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 23. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 24. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 25. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 2. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 3. شهاب مرادی عزادار شد

 4. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 5. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 6. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 7. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 8. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 9. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 10. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 11. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 12. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 13. رئیس پلیس راهور تهران: طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

 14. پرواز حامل وزیر راه و شهرسازی مجبور به فرود اضطراری شد

 15. لحظه هولناک سقوط سنگ بر روی جاده   

 16. تکمیل زیرساخت‌های متروی اهواز تا سال آینده

 17. کاهش مجدد فاصله حرکت قطارها در خطوط یک و دو

 18. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 19. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 20. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 2. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 3. شهاب مرادی عزادار شد

 4. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 5. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 6. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 7. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 8. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 9. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 10. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 11. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 12. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 13. رئیس پلیس راهور تهران: طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

 14. پرواز حامل وزیر راه و شهرسازی مجبور به فرود اضطراری شد

 15. لحظه هولناک سقوط سنگ بر روی جاده   

 16. تکمیل زیرساخت‌های متروی اهواز تا سال آینده

 17. کاهش مجدد فاصله حرکت قطارها در خطوط یک و دو

 18. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 19. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 20. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 21. شروط وزیر رفاه برای بیمه شدن ۶ میلیون ایرانی

 22. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 23. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 24. تغییر ۱۸۰ درجه‌ای وظایف شهردار تهران

 25. آغاز رزرو اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان+ شرایط اسکان

پربحث‌های هفته

 1. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 2. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 3. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 4. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 5. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 6. سرپل ذهاب وسط آب/ دردسر بارش شدید باران برای زلزله‌زدگان+ عکس

 7. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 8. ۳ روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 9. خوب و بد حذف آزمون مدارس خاص

 10. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 11. آیا این کودک قربانی خطای پزشکی شده است؟

 12. لاریجانی: سه قوه برای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه عدالت اجتماعی اهتمام کنند

 13. زندگی دختر ۱۲ ساله ای که زن سوم مرد ۴۸ ساله شد

 14. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 15. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 16. شهاب مرادی عزادار شد

 17. نقشه‌های دریایی ایران پس از ۴۰ سال جایگزین نقشه‌های انگلیسی می‌شود

 18. میانگین بارش‌ها به ۶۸ میلیمتر رسید/ کمتر از نصف بارش پارسال

 19. آیت الله مکارم شیرازی: مسئولان مراقب عرفان‌های کاذب باشند

 20. فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

 21. آمار معتادان خیابانی، کارتن‌خواب‌ها و متکدیان در تهران: بیش از ۲۵ هزار نفر شده اند!

 22. جزئیات اختلافات جنجالی بهزیستی و آموزش و پرورش

 23. کلاهبرداری از زنان ناآگاه در پوشش امداد خودرو

 24. طرح زوج و فرد سال آینده تغییر نمی‌کند

 25. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

آخرین عناوین