وکیل قاتل ستایش: دفاع کردم تا حقوقش مثل خفاش‌شب پایمال نشود / امیرحسین موقع قتل،‌ مست بوده

گروه حوادث الف،   3960819031 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
وکیل قاتل ستایش: دفاع کردم تا حقوقش مثل خفاش‌شب پایمال نشود / امیرحسین موقع قتل،‌ مست بوده

وکیل امیرحسین، نوجوانی که دست به قتل ستایش زد می‌گوید: از خانواده امیرحسین پولی نگرفتم، اگر ازآنها پولی می‌گرفتم امکان دفاع در این پرونده وجود نداشت چون همه فکر می‌کردند به خاطر پول است که از چنین پرونده‌ای دفاع می‌کنم.

مجتبی فرح‌بخش، وکیل امیرحسین، نوجوانی که دست به قتل ستایش زد می‌گوید: از خانواده امیرحسین پولی نگرفتم، اگر ازآنها پولی می‌گرفتم امکان دفاع در این پرونده وجود نداشت چون همه فکر می‌کردند به خاطر پول است که از چنین پرونده‌ای دفاع می‌کنم در حالی که معتقدم هر متهمی، حقوقی دارد و نباید یکجانبه به موضوعات نگاه کرد

 امید کریمی، فهیمه حسن‌میری: وقتی خبر قتل دختر هفت‌ساله‌ به دست یك پسر نوجوان رسید، هیچكس باور نمی‌كرد این اتفاق با این ابعاد تلخ و باورنكردنی، همین كنار گوشمان رخ داده باشد. هیچكس باور نمی‌كرد خانواده ستایش، بعد از نگراني و چشم‌انتظاری برای برگشتن دختر كوچكشان به خانه، با خبر قتل او مواجه شوند. و آن سوی دیگر، خانواده امیرحسین بودند كه هر چه مرور می‌كردند نمی‌فهمیدند چه شده دست پسرشان به خون یك دختربچه بی‌گناه آلوده شده. شاید خود امیرحسین هم درست جواب اين سوال را نمي‌داند. نمی‌داند چه شده فكرهایی كه از سرش گذشته‌، رنگ واقعیت گرفته‌اند و حالا پشت میله‌های زندان، منتظر رسیدن روز اعدام است. 

امیرحسین یك بار از اعدام نجات پیدا كرد، وقتی از كانون اصلاح و تربیت، به زندان رجایی‌شهر برده شد و قرار بود حكم اعدامش اجرا شود اما ناگهان اجرای این حكم به تعویق افتاد. شاید چون هنوز 18 سال قانونی‌اش تمام نشده بود و وكیل مدافع او نسبت به این موضوع اعتراض داشت. وكیل مدافعی كه می‌گوید هنوز می‌توان نسبت به نجات جان امیرحسین امیدوار بود، اگر خانواده ستایش از قصاص صرف‌نظر كنند و بعد بتوان براي نجات او از اعدام كاري كرد، اگر خانواده ستايش و قضات دادگاه بپذیرند كه او تحت مستی این كار را كرده، كه او دچار اختلالاتي بوده و تحت شرایط خاصی دست به این قتل زده. اينها را دكتر مجتبی فرح‌بخش، استاد دانشگاه و قاضی سابق دادگستری مي‌گويد كه بعد از اين كه او يك وكيل تسخيري داشت، داوطلب شد كه از اين نوجوان با توان بيشتري دفاع كند و حالا وکیل امیرحسین است.

اين وكيل دادگستري با حضور در كافه‌خبر، به بيان جزييات قتل ستايش، توسط اميرحسين پرداخت، توضيح داد كه چرا براي نجات جان اميرحسين تلاش مي‌كند و چه جوابي به موافقان اعدام اين نوجوان دارد.

متن كامل گفت‌وگو با مجتبي فرح‌بخش، وكيل قاتل ستايش را در ادامه بخوانيد:


چه شد که وکالت این پرونده را قبول کردید؟

یادم هست در زمان دانشجویی‌ام پرونده‌ای بود به نام «خفاش شب»، که اقدامات مجرمانه‌اش به شدت افکار عمومی را مشوش کرده بود. در مقام دفاع از او که شخصیت متعارفی نداشت، گفته شد این حیوان باید اعدام شود، چنینن اظهارنظری همان زمان برای من جای تعجب بود که وکیل مدافع، که رسالتش دفاع از حقوق متهم است، چطور می‌تواند در مقام دفاع چنین چیزی بگوید؟ در پرونده امیرحسین، که افکار عمومی دو جامعه ایران و افغانستان به شدت به غلیان و تشویش درآمد، مورد خفاش شب در ذهنم تداعی شد مخصوصا آن که از طریق یکی از دانشجویانم مطلع شدم که اراده جدی در دفاع از او از سوی وکیل وجود ندارد. مواردی مثل پرونده امیرحسین که پرونده سخت محسوب می‌شوند به نوعی آزمون عقلانیت و پرهیز از هیجان‌زدگی افکار عمومی یک جامعه هستند و همچنین آزمون میزان پایبندی دستگاه عدالت به دادرسی عادلانه و جدیت نهاد وکالت در دفاع از حقوق دفاعی متهم. نباید به این پرونده‌ها نگاهی ساده‌انگار داشت و باید بگویم در این پرونده حقایق جامعه‌شناسانه و روانشناسانه زیادی برای من مشخص شد.

 یعنی معتقدید در پرونده خفاش شب، حقوق متهم رعایت نشد و شما در اینجا خواستید در دفاع از حقوق امیرحسین به عنوان متهم وارد شوید؟

پرونده امیرحسین از طریق یکی از دانشجویان دوره دکتری من در دانشگاه آزاد، خانم ولی پوری که خودش فعال مدنی و فعال حقوق کودک است، به من معرفی شد و بعد از ملاحظه جوانب امر دفاع از پرونده را بر عهده گرفتم. بعد از مطالعه دقیق پرونده و صحبت با امیرحسین و خانواده‌اش، پی بردم که از حیث نحوه دادرسی و دلیل اثباتی و برخی مسائل ماهوی می‌توان مواردی را مطرح کرد. البته هجمه زیادی از سوی اقشار مختلف مردم علیه امیرحسین به عنوان متهم وجود داشت و این نگاه حتی در بین برخی همکاران ما هم بود. حدس من آن بود و الان هم همین است که به رسالت وکیل و وکالت از یکسو و رفتار مرتکب و شخصیت مرتکب از سوی دیگر خوب دقت نمی‌کنیم. کسی از رخداد تلخ پیش آمده دفاع نمی‌کند. من هم وارد نشده‌ام که از این اتفاق دفاع کنم. کسی به فکر رهایی مرتکب از اعمال قانون نیست. همه از وقوع این رخداد متاثر بوده و هستیم. منتهی نقش وکیل آن است که مراقب باشد متهم در یک فرایند عادلانه و منصفانه محاکمه شود و مخصوصا در این پرونده‌ها که سایه سنگین افکار عمومی می‌تواند مسیر دادرسی را غبارآلود کند، ضرورت حضور وکیل و حساسیت نقش او دو چندان می‌شود و وکیل باید بکوشد در حد وسع خودش با پیگیری‌ها و شفاف‌سازی‌ها بستر دادرسی عادلانه را فراهم کند. اگر در یک طرف افکار عمومی علیه متهم بسیج شده و دادستان به نمایندگی از جامعه متهم را تعقیب کرده و خواهان اعمال کیفر است، باید در سوی دیگر هم کسی باشد تا نقاط ضعف رسیدگی به پرونده را گوشزد کند، اصطلاحات غامض حقوقی را برای متهم معنا کند و دفاعیات و مطالب او را در قالب حقوقی بریزد و تقدیم دادگاه کند. با چنین نگرشی به وکالت، نه تنها وکالت برای امیرحسین، مطلوب متهم است بلکه باید مطلوب افکار عمومی هم باشد.

 اما در پرونده‌هایی که چنین اتفاقاتی مانند قتل ستایش افتاده باشد، به نظر می‌رسد جای دفاع کمی برای متهم باقی بماند.

جرم ذاتی انسان نیست وهیچ انسانی به صورت ذاتی بزهکار به دنیا نمی‌آید، باید ببینیم ما به عنوان افراد جامعه چه کرده‌ایم که او را به اینجا رسانده‌ایم. باید ببینیم او محصول کدام مدرسه است؟ محصول کدام محیط است؟ همه اینها را نادیده می‌گیریم و فقط می‌گوییم تو این جرم را مرتکب شده‌ای و باید مجازات شوی. نقش وکیل همین است که فارغ از قضاوت افکار عمومی، با تعهد و پایبندی صادقانه به ارکان دادرسی عادلانه و حقوق دفاعی، نقاط ضعف پرونده را گوشزد کند، اگر از منظر ادله اثباتی نقاط ضعفی هست آنها را تذکر دهد و اگر در ارکان جرم یا در ساحت روانی متهم خللی مشاهده کرد یادآور شود. متاسفانه می‌پذیرم که فشار افکار عمومی گاهی اوقات می‌تواند دفاع وکیل را تحت‌الشعاع قرار دهد، در زمینه برخی جرائم و مخصوصا درمورد این پرونده‌ها به شدت مجازات‌گراییم و مجازات را دوای هر درد بی‌درمان می‌دانیم که ناشی از نگرش ساده‌وار ما به پدیده‌های به غایت پیچیده مجرمانه است و چون ساده می‌نگریم، به پاسخ ساده که مجازات باشد هم بسنده می‌کنیم؛ غافل از این که مجازات راه حل معضلات اجتماعی نمی‌تواند باشد. اشتباه نشود، نمی‌گویم نباید مجازات کرد بلکه می‌گویم انتظار معجزه نیست، مجازات دقیقا مثل داروی مسکن عمل می‌کند که درد را کاهش می‌دهد ولی علل درد را مرتفع نمی‌کند. به نظرم باید به جای این که افکار عمومی به این سمت سوق داده شود که تنها منتظر مجازات باشند، نگرش علی - معلولی در جامعه تقویت شود. باید جرمشناسان و جامعه‌شناسان به عنوان کیس مطالعاتی به این موضوع نگاه کنند و ریشه‌‌کاوی و علت‌یابی شود که چرا چنین جرم‌هایی اتفاق می‌افتد. چرا باید در جامعه ایران که متکی به سنت دینی و اخلاقی است بی‌پناه‌ترین افراد یعنی کودکان، قربانی چنین جرایمی می‌شوند؟

 کسی برای دیدار با امیرحسین و واکاوی این که چرا دست به این کار زده وارد عمل شد؟

به صورت سیستماتیک و با متدولوژی علمی نه، فقط فکر می‌کنم چند نفر از قوه قضاییه رفتند در حالی که کافی نیست چون باید دانشگاه‌ها برای کار علمی باید وارد شوند و جامعه‌شناسان و جرم‌شناسان مطالعه علی - معلولی کنند که چرا چنین اتفاقاتی در جامعه رخ می‌دهد. اما متاسفانه ما فقط به دنبال مجازات هستیم نه کار علمی و ریشه‌یابی. مجازات‌گرایی افراطی ما و مخصوصا برخوردهای هیجانی و واکنشی با بعضی مجرمین، معلول ساده‌نگری و هیجان‌زدگی ماست و این که می‌خواهیم از مسئولیت اجتماعی فرار کنیم یعنی با مطالبه مجازات حس می‌کنیم که دین خود را در قبال قربانی ادا کرده‌ایم. این در حالی است که به عنوان عضوی از جامعه و به دلایل متعدد مذهبی و اخلاقی و اجتماعی، ما در قبال دیگران و مخصوصا افراد در معرض خطر مسوولیت داریم ولی متاسفانه این احساس مسوولیت و عمل به اقتضائات آن را جدی نمی‌گیریم و بعدا احساس گناهمان را با مطالبه مجازات شدید جبران می‌کنیم. البته تکیه برحس مسوولیت اجتماعی شهروندان به معنای نفی تکالیف دولت و نهادهای رسمی و غیررسمی مثل آموزش و پرورش، نهادهای مذهبی، اجتماعی و مدنی در این عرصه نیست، وقتی هر کدام به درستی به وظایفمان عمل نکنیم، نتیجه همین آُسیب‌های اجتماعی آشکار و نهان می‌شود.

شما به صورت رایگان دفاع از امیرحسین را قبول کردید؟

بله چون هم این خانواده پولی نداشتند که به من بدهند و هم اگر ازآنها پولی می‌گرفتم امکان دفاع در این پرونده وجود نداشت چون همه فکر می‌کردند به خاطر پول است که از چنین پرونده‌ای دفاع می‌کنم در حالی که به دلیل همان اعتقادی است که توضیح دادم که معتقدم هر متهمی، حقوقی دارد و نباید یکجانبه به موضوعات نگاه کرد و ساده نگری و هیجان‌زدگی بلای جان عقلانیت در این خصوص است. هرچند در بین همکارانم افرادی بودند که مرا از این کار بازمی‌داشتند و معتقد بودند نباید از کسی که دست به چنین عملی زده دفاع کرد و می‌گفتند نتیجه این پرونده مشخص است، اما به نظرم رسید باید تلاشمان را برای دفاع از حقوق دفاعی نوجوانی که تحت شرایط خاصی دست به این عمل زده انجام دهیم.

 منظورتان از شرایط خاص، چه شرایطی است؟

من بعد از مطالعه پرونده به کانون اصلاح و تربیت رفتم و با امیرحسین دیدار کردم، در این دیدار بیشتر برایم مسجل شد که مستحق کمک است چون کاملا مشخص بود که مشکلات روانی و شخصیتی دارد و احتمال ابتلا به اختلال سلوک یعنی اختلال روانی نوجوانان در او زیاد بود.


روایت امیرحسین از روز ماجرا چیست؟

آنچه در مطبوعات و رسانه‌ها مطرح شد مقداری مبالغه‌آمیز بود. اولا باید بگویم که اصلا بحث آدم‌ربایی وجود نداشته، او نرفته ستایش را بدزدد و به خانه بیاورد، یک دلیل این که افکار عمومی اینطور برآشفته شد این بود که امیرحسین او را دزدیده است، در حالی که محله زندگی آنها ساده و شبه‌روستا بوده و درهای ورودی منازل باز بوده. ستایش خودش به خانه آنها رفته بوده که با خواهرزاده او بازی کند اما خواهرزاده با مادر امیرحسین از منزل رفته بودند و متاسفانه این دو تنها ماندند. موضوع دیگر این است که اتفاقاتی که بعد از قتل رخ داده، ابداعی امیرحسین نبوده. اتفاقات بعد از قتل مانند سوزاندن و ...، از مهمترین دلایلی است که علیه او اینطور هجمه شده و او را فردی خطرناک می‌دانند که در سن نوجوانی چنین چیزهایی به ذهنش رسیده است. اما اینها به ذهن خودش نرسیده و به او مشاوره داده بودند.

 چه کسی به او مشورت داده؟

از همسالانش کمک خواسته بود و آنها راهنماییش کرده بودند، او هم این کار را کرده بود. هرچند بعد از آن، کسی قبول نکرد که این مشورت‌ها را داده است. در تحقیقات مقدماتی، احضار شدند اما این موضوع را انکار کردند. یک موضوع دیگر هم این است که امیرحسین گفته زمانی که این قتل را انجام داده مست بوده و این موضوع مهمی در پرونده است که نباید آن را نادیده گرفت.

یعنی امیرحسین می‌گوید تحت تاثیر مشروبات الکلی دست به قتل زده؟

او قبل از ورود من به پرونده و بعد از آن، بارها به این موضوع تاکید کرده. آن روز به دلیل افسردگی و فرار از آن، مشروب الکلی مصرف کرده بوده، آن هم از نوع غیراستاندارد. در حد زیادی از این عرق استفاده کرده بوده و به قول خودش سیاه مست بوده. می‌گوید تحت تاثیر این مشروبات و در حالی که از خود بیخود بوده، دست به این عمل زده است. چند لیوان از این عرق استفاده کرده بوده و آن هم با شکم خالی که تاثیر آن را بیشتر کرده. من هم با قرائن عدیده‌ای این را برای دادگاه مسجل کردم اما متاسفانه مورد پذیرش قرار نگرفت. در ابتدا هم این شبهه مستی وجود داشت و رییس شعبه که اشراف کامل به پرونده داشت رای به اعدام و قصاص نداد اما اکثریت با قضاتی شد که رای به اعدام و قصاص دادند.

 یعنی نه اختلال سلوک را پذیرفتند و نه شبهه مستی را؟

بله از منظر اکثریت قضات، مستی رافع مسوولیت و اختلال سلوک مخل رشد وجود نداشت. مجددا تاکید می‌کنم که فضای دادرسی باید تحت سایه افکار عمومی قرار نگیرد، قاضی باید فارغ از این فشارها رای صادر کند و تحت تاثیر فشار افکار عمومی نباشد. وقتی قاضی قبل از قطعیت رای، مدام مصاحبه و مکرر بر جزییات دلخراش پرونده تاکید کند، طبیعی است که افکار عمومی اینطور خواهان مجازات یک نوجوان شوند آن هم به شدیدترین شکل ممکن. تمام مصاحبه‌هایی که انجام می‌شد بر خانواده ستایش تاثیر می‌گذاشت و آنها را به اجرای قصاص مصمم‌تر می‌کرد.

اما مگر اینطور نیست که صلاحدید قاضی و در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، می‌تواند در صدور حکم موثر باشد؟

تاثیر افکار عمومی بر میزان مجازات شاید اشکالی نداشته باشد. مثلا قاضی بگوید که افکار عمومی مشوش شده و من به جای هفت سال، ده سال حبس می‌دهم اما در انتساب بزه و تشخیص ارکان جرم این کار به شدت خطاست. به این معنی که قاضی بگوید من می‌دانم او تحت تاثیر مشروبات الکلی بوده یا این که می‌دانم ثبات روانی و شخصیتی ندارد؛ اما به خاطر افکار عمومی آن را در نظر نمی‌گیرم! من برای امیرحسین لوایح دفاعیه مفصلی ارائه دادم و به تمام موارد مرتبط اشاره کردم و امیدوار بودم که مشمول ماده 91 قانون مجازات اسلامی قرار بگیرد که متاسفانه چنین نشد.

ماده 91 چه می‌گوید؟

این که اگر رشد و کمال عقلی مرتکب، ثابت نشود یا حتی اگر رشید بودن او مورد تردید قرار بگیرد، مجازات قصاص و اعدام برای او صادر نمی‌شود. ما همین مورد را برای چند نوجوان دیگر به کار بردیم که به نظر من از نظر شخصیتی از امیرحسین باثبات‌تر بودند، اما مورد قبول قرار گرفت و مشمول اعدام نشدند. اما درمورد پرونده امیرحسین، این ماده اجرا نشد.

 شما می‌گویید امیرحسین ثبات روانی ندارد، پزشکی قانونی نمی‌توانست این حکم عدم رشد را برای او صادر کند؟

به نظر من، پزشکی قانونی، رشد و کمال عقلی را در این پرونده یک مفهوم روانپزشکی تلقی کرد و نظر به عدم رشد نداد. ماده 91 یک ماده تازه تاسیس است و هنوز تفسیر متقنی از این مفاهیم به دست نیامده. ما در راستای ماده 91، از پزشکی قانونی نمی‌خواهیم که بگوید مرتکب، اختلال روانی ندارد بلکه این مطلب را می‌خواهیم که آیا این نوجوان، قوه تمیز و تشخیص، مثل افراد بزرگسال دارد یا نه؟ این موضوع باید توسط قضات هدایت شود و پزشکی قانونی به جای ترجمه و تفسیر روانپزشکی مفاهیم رشد و کمال عقل، باید به معنای عرفی آن توجه کند. جالب است بدانید که مفاهیم رشد و کمال‌العقل، از دل سنت فقهی ما استخراج شده و فقهای متقدم و متاخر ما به آنها اشاره کرده‌اند؛ بنابراین قضات برای تفسیر صحیح آنها باید افزون بر رجوع به نظر روانپزشکان و روانشناسان، به کتب فقهی و حقوقی هم مراجعه کنند.

 به حکم پزشکی قانونی اعتراض نکردید؟

اعتراض کردم ولی مورد پذیرش قرار نگرفت.

 قرار بود امیرحسین چند هفته پیش اعدام شود که ناگهان این حکم اجرا نشد. چرا اجرای حکم به تعویق افتاد؟

تعویق اجرای حکم تصمیم دستگاه قضایی بود ولی استدلال ما این بود که اگر به تفسیر ایران از کنوانسیون حقوق کودک پایبند باشیم ایشان 18 سال قمری را تمام کرده نه 18 سال شمسی را. هرچند چنین تفسیری از کنوانسیون هم ایراد بنیادین دارد و من نمی‌توانم آن را بپذیرم. امیرحسین در هنگام ارتکاب جرم تنها 16 سال داشته، او تازه مرز بلوغ شرعی را رد کرده بود. کنوانسیون به سن زمان ارتکاب نظر دارد نه سن زمان اعمال کیفر.

 این شرایط چرا شامل زیر افراد 18 سال می‌شود؟ مگر یک روز بیشتر از آن سن باشند چه تغییری در قدرت تمیز ایجاد می‌شود؟

این یک قرارداد بین‌المللی است که گذاشته شده، وقتی دیده شده بیشتر انسان‌ها در 18 سالگی به قدرت تشخیص کافی می‌رسند، آن را ملاک قرار دادند و کنوانسیون حقوق کودک بر اساس آن تعیین کرده که این سن به عنوان یک ملاک قرار بگیرد. البته سابقه فقهی هم در این زمینه داریم وماده 91 مسبوق به سابقه فقهی است؛ هم در بین متقدمین و هم متاخرین فقها داریم که درباره رشد صحبت کرده‌اند.

 گفته می‌شود این حکم قرار است حدود دو ماه دیگر انجام شود. تا آن زمان، امید مجددی برای نجات جان امیرحسین دارید؟

اگر خانواده ستایش، نسبت به قصاص گذشت کنند، شاید بتوانیم برای مجازات اعدام راهکار ماده 477 آیین دادرسی کیفری را اعمال کنیم که می‌گوید اگر رای قطعی شود، بنا به دستور قوه قضاییه، یک بار دیگر امکان رسیدگی هست.

 برای دفاع از امیرحسین، به چه مواد قانونی می‌توان استناد کرد؟

قانون مجازات اسلامی در سال 1392 و قانون آیین دادرسی کیفری یکسری تمهیدات خوبی برای نوجوانان زیر 18 سال در نظر گرفته‌اند که اگر اجرایی شود، می‌تواند به رویکردهای بازپرورانه کمک کند. ما می‌کوشیم این موارد انجام شود و رفته رفته به یک رویه قضایی منتهی شود، شخصا خیلی مایلم که این اتفاق درباره امیرحسین بیفتد و با نجات او از اعدام، بتوانیم این موضوع را به یک رویه تبدیل کنیم چراکه پرونده‌های مهم، تاثیر اساسی بر جهت‌گیری‌های آتی قضایی می‌توانند بگذارند. اما همانطور که گفتم، اولین نکته، تصمیم خانواده ستایش برای گذشت است، اگر آنها از قصاص نگذرند، امیدی برای نجات از اعدام نیست.

 بنابراین مرگ و زندگی امیرحسین دست خانواده ستایش است؟

همینطور است. اگر خانواده ستایش قصاص را ببخشند، ماده 477 را شاید بتوانیم اعمال کنیم. من در همین جا نه تنها به عنوان وکیل مدافع امیرحسین، بلکه به عنوان یک معلم دانشگاه، از آنها تقاضای بخشش می‌کنم که این بزرگواری را به دیگران هم بیاموزند و جواب کار اشتباه امیرحسین را با لطف و گذشت بدهند. همانطور که آموزه قرآن ما هم این است که می‌گوید قصاص، حق ولی دم است اما در ادامه با لحن عجیب و تاکید بلیغ می‌‌فرماید اگر عفو کنید، بهتر است. حقیقتا لحن قران درمورد توصیه به عفو، اعجاب‌آور است.

 با خانواده ستایش دیدار داشته‌اید؟

در جلسات دادرسی دیدار داشته‌ام، خانواده بسیار محجوبی هستند و هیچوقت از دایره ادب و متانت خارج نشده‌اند. نه به من به عنوان وکیل مدافع و نه به خانواده امیرحسین هیچوقت بی‌احترامی نکردند، اما خب طبیعی است که آنها هم در شرایط نامطلوب روحی و عاطفی هستند.

 بر قصاص اصرار دارند؟

تا الان بر این موضوع اصرار دارند.

به دلیل تفاضل دیه زن و مرد، خانواده ستایش باید هزینه‌ای برای قصاص بپردازند؟

قانون گفته وقتی قصاص و اعدام همزمان باشد، اگر ولی دم تقاضای قصاص نکند، اولویت بر اجرای اعدام است بنابراین نیازی به پرداخت دیه از طرف آنها نیست.

 
خانواده ستایش دعوت به گذشت از قصاص می‌شوند اما سوالی که مطرح می‌شود این است که عدالت، چطور اقتضا می‌کند فردی مرتکب جرم شود اما مجازات نشود؟ چه تسکینی برای خانواده ستایش وجود خواهد داشت؟

در پاسخ به بخش اول سوال باید بگویم نمی‌خواهیم که امیرحسین مجازات نشود، می‌گوییم مجازات او اعدام نباشد. درباره تسکین خانواده ستایش هم مساله اینجاست که اگر امیرحسین قصاص شود، آنها واقعا به آرامش می‌رسند؟ یا احساس ناخوشایند دیگری مبنی بر مرگ یک نوجوان هم به آنها دست می‌دهد؟ اگر به فکر تسکین خانواده ستایش هستیم، لازم است و حتی لازم بود پیش از این، رسیدگی‌های لازم و مددکاری و خدمات روانشناسی برای آرامش آنها انجام شود نه این که هیچ توجهی به آنها نکنیم و فقط منتظر باشیم که با مجازات، آرام شوند. همانطور که قبلا هم گفتم، مجازات‌‌گرایی راه حل معضلات نیست و حتی جامعه را تنبل می‌کند چون تصور می‌شود با اجرای مجازات، کار انجام شده و دیگر کاری نباید برای پیشگیری و اقدامات بازدارنده و بعد از آن برای بهبود شرایط قربانی یا نزدیکانش انجام دهیم.

تضمینی هست که اگر امیرحسین به جامعه برگردد، بازهم مرتکب چنین جرمی نشود؟

هیچوقت برای هیچ چیز تضمینی نیست. وظیفه فعلی ما تلاشی است که برای نجات یک نوجوان از اعدام انجام بدهیم، منتهی اگر امیرحسین به جامعه برگردد باید تحت نظارت و مراقبت باشد تا فرآیند جامعه‌پذیری را طی کند. جالب است که بدانید کارشناسان کانون اصلاح و تربیت می‌گویند آرامترین بچه‌های کانون، بچه‌هایی هستند که نه مرتکب سرقت شده‌اند و نه اعتیاد دارند، بلکه آنهایی هستند که در یک لحظه مرتکب قتل شده‌اند. این یعنی آنها بر اثر هیجان دست به ارتکاب این جرم زده‌اند و بازگشت آنها به جامعه هم به دلیل این که تنها در یک لحظه و از روی هیجان جرم انجام داده‌اند آسان‌تر است. درباره امیرحسین هم همینطور است، بچه‌های کانون از او راضی هستند، می‌گویند با کسی درگیر نمی‌شود و در یک مجله داخلی کانون شروع به همکاری کرده است. قطعا کسی که در چنین شرایطی، تحت نظارت و مراقبت مربیان، به هنجارهای محیط پایبند است، اگر روزی به جامعه برگردد و تحت نظارت باشد و اقداماتی برای سلامت روان او در نظر گرفته شود می تواند زندگی متعارفی داشته باشد. کاری که در کشورهای دیگر انجام می‌شود هم همین است و به نتیجه رسیده‌اند که مجازات‌های شدید برای نوجوانان چاره‌‌ساز نیست. متاسفانه ما به مجازات به چشم یک عامل جادویی نگاه می‌کنیم در حالی که شواهد تجربی نشان داده‌اند مجازات‌ها خیلی نمی‌توانند تاثیر داشته باشند.

 امیرحسین الان احساس پشیمانی می‌کند؟

خیلی زیاد.

 امیدوار است بخشیده شود؟

هنوز درست نمی‌داند چه چیزی در حال جریان است. او را از کانون اصلاح و تربیت به زندان رجایی‌شهر بردند و هرکسی می‌تواند بفهمد برای انجام اعدام است اما به من زنگ زده بود و می‌گفت اینجا خوش می‌گذرد! اینهاست که می‌گویم هنوز صغیر است و ثبات شخصیتی و تعادل روانی ندارد. چند بار هم کارش به بیمارستان روانی کشیده چون گاهی می‌گوید ستایش پشت سر من است و من را صدا می‌کند و با من حرف می‌زند.

ممکن است با حرف‌های شما این سوال برای خیلی‌ها مطرح شود که اگر خدای نکرده این اتفاق برای شما افتاده بود و به جای وکیل مدافع امیرحسین، در جایگاه خانواده ستایش بودید، باز هم اینطور با اعدام او مخالفت می‌کردید؟

من الان یک فرد بی‌طرف هستم و در موقعیتی نیستم که بتوانم به این سوال پاسخ بدهم. نمی‌توانم بگویم که اگر خودم در شرایط خانواده قربانی بودم چه تصمیمی می‌گرفتم. اما مساله اینجاست که اگر هم من در آن شرایط قرار بگیرم آنوقت یک نفر باید کاری که من الان انجام می‌دهم را بر عهده بگیرد تا تصمیمات بر مدار عقلانیت باشد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۹۵۴۱۰:۳۷:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
اره واسه ازادیش تلاش کن چندسال دیگه از زندان دربیاد یه قتل دیگه مرتکب شه
ناشناس۱۴۱۱۵۴۱۷:۲۰:۲۴ ۱۳۹۶/۸/۱۹
البته بیشتر به نظر میرسه ایشون قصد دارن برای معروف شدن خودشون تلاش کنن تا جان اون بنده خدا
ناشناس۱۴۰۹۶۸۱۱:۰۹:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۱۹
جناب وکيل! در اين دفاعيات آيا حقوق ستايش را هم در نظر گرفتی؟ يا مقتول حقوقی ندارد؟!
ناشناس۱۴۰۹۶۹۱۱:۱۰:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
دوست دارم بدانم این دست وکلای روشنفکر اگر همین بلا را همین فرد بر سر نوامیس خودشان می آورد باز این استدلال ها را مطرح می کرد؟
محمد۱۴۰۹۹۸۱۲:۰۶:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
این .. را بکشید.اتحادیه اروپا هم هیچ غلطی نمی تواند بکند.
ناشناس۱۴۰۹۹۹۱۲:۰۶:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
کاش برای سلامت روان کودک و نوجوان کمی هزینه می کردیم تا بعد ها همین هزینه ها را برای دادگاه و ... نکنیم و آخر هم آب رفته به جوی بر نگردد
ناشناس۱۴۱۰۵۳۱۳:۲۹:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۱۹
یک دیدگاهی که در مورد قصاص میتواند در نظر گرفته شود که قران نیز بر آن تکیه دارد که در قصاص حیات است مربوط به حیات شخص قاتل است یعنی وقتی کسی قتل نفسی انجام میدهد و حق حیات دنیوی انسان دیگری را سلب مینماید چنانچه به جای همان قتل کشته شود در دنیای آخرت به لحاظ کشتن و کشته شدن در شرایط برابری قرار میگیرد و این در رفع عذاب علی الابد اخروی موثر خواهد بود ولی اگر به هر دلیلی در ازای کشتن دیگری کشته نشود این بار گناه قتل نفس در حیات اخروی به صورت ابدی او را در آتش عذاب نگه خواهد داشت پس قصاص یک قاتل که به عمد و دانسته جان دیگری را گرفته ویا آسیبی به او زده حق خود او هم هست و وقتی توسط اولیاء دم از قصاص صرفنظر میشود در واقع فرد مشمول قصاص بین ادامه حیات دنیوی و عذاب دائمی اخروی اولی را انتخاب کرده است و خانواده مقتول نیز با صرفنظر از قصاص در واقع ارج و حیات اخروی خود و مقتول را بالاتر برده اند زیرا کسی که از ادامه حیات دنیوی محروم شده و به ازای آن سلب حیاتی نشده قطعا تمام اعمال خیری که در آینده ممکن بود انجام دهد و یا قاتل قصاص نشده انجام میدهد در حساب آن مقتول خواهد بود و تمام گناهان او در صورت وجود چون فرصت توبه از او سلب شده به حساب قاتل خواهد بود وگرنه موضوع مهمی همچون قصاص که به فرموده الهی حیات در آن است و بلافاصله دعوت به عفو میکند تا حد انتقام گیری تنزل میکند و به همین دلیل است که خیلی از اولیای دم نمی بخشند و مجامع بین المللی آنرا با اعدام یکسان میدانند چون روح حاکم بر این دستور الهی را متوجه نمیشوند چرا که اگر واقعیت گناه قتل نفس را انسانی بفهمد این کار را هرگز نخواهد کرد و اگر کرد خودش داوطلبانه تقاضای قصاص از اولیای دم خواهد کرد تا از عذاب ابدی وسرنوشت شوم اخروی خلاصی یابد. از همه بدبخت تر هم کسانی هستند که قتل میکنند و بعد به هزاران حیله و فرار میخواهند از قصاص فرار کنند.
من یک دختر دارم۱۴۱۰۵۶۱۳:۳۵:۱۶ ۱۳۹۶/۸/۱۹
الف عزیر - استدعا دارم متن مرا سانسور نکنید. من با این وکیل فقط چند جمله صحبت دارم. جناب وکیل، شما از انسانیت و نجات یک قاتل از اعدام حرف می زنید! سوال من از شما این است: مستی چقدر طول می کشد؟ شاید شما تجربه نداشته اید ولی از یک پزشک بپرسید. اگر فرض شما درست باشد و قاتل در لحظه تجاوز به عنف و قتل حالت عادی نداشته و مست بوده چرا پس از قتل، اقدام به از بین بردن جسد نموده است؟ آیا در آن حالت هم مست بوده است؟ لطفا زمان را در نظر بگیرید آنگاه متوجه می شوید که قاتل قطعاً در لحظه تخریب جسد مست نبوده است. پس قاتل یا می دانسته که چه کرده و یا به قدری قسی القلب بوده که می دانسته چه باید انجام دهد. وانگهی اگر فقط تجاوز اتفاق می افتاد آنگاه اظهارات شما درست از آب در می آمد. حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که قاتل به قدری مست بوده که در زمان تجاوز به عنف، هوشیار نبوده است پس سوال من از شما این است که چرا کودک را کشته است؟ آیا ممکن است یک درصد احتمال بدهید که قاتل به این مسأله هوشیار و واقف بوده که پس از تجاوز به عنف ممکن است لو رفته و سزای کودک دزدی و تجاوز به عنف اعدام است پس اقدام به قتل و از بین بردن جسد کرده است؟ اما حالت دیگری هم هست. چنانچه قاتل پس از ارتکاب به جرم خود را معرفی می کرد شاید اظهارات شما باز هم تا حدودی درست از آب در می آمد. می گفتیم که (فرضاً) در لحظه قتل هوشیار نبوده است و پس از بدست آوردن سطح هوشیاری متوجه اشتباه خود شده و نادم و پشیمان از کاری کرده خود را معرفی نموده است. امیدوارم بتوانید چهره آن دخترک معصوم را زمانی که سخت ترین لحظه زندگی را خود را می گذرانده تصور کنید.
منصور۱۴۱۱۹۰۱۹:۱۰:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
کاش ی دوره ای بیاد که همه ما یاد بگیریم در رابطه با مسأله ای که صددرصد مطمئن نیستیم قضاوت نکنیم... مخصوصا اینجور مسائل که حرف مرگ و زندگیست
من۱۴۱۳۲۰۲۳:۴۳:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۱۹
استدلالتان عالی بود
هادی۱۴۱۰۷۱۱۴:۱۵:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱۹
حقیقتا فارغ از نتیجه، دفاع از افراد ضعیف ارزشمند است.احسنت
واقع بین۱۴۱۰۸۳۱۴:۴۸:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۱۹
آقای وکیل مدافع روشنفکر هنینکه قاتل پس از ارتکاب قتل اقدام به از بین بردن جسد کرده یعنی ثبالت عقلی داشته وگرنه یک فرد روانی ( البته به ادعای شما ) از کجا میداند که باید آثار وقوع جرم را از بین ببرد ؟؟ دوم اینکه ادعا کردید قاتل برای یافتن شیوه ی از بین بردن جسد از دوستانش مشورت گرفته ، که طرح ادعای رد شده در دادگاه مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی است . و حتی اگر این اتفاق افتاده باشد نشان میدهد که قاتل اتفاقا در کمال ثبات عقلی دست به جنایت زده است چون پس از بررسی همه جوانب و شنیدن پیشنهاد های دوستانش ، بهترین و البته کثیف ترین آنها را انتخاب کرده است.
ناشناس۱۴۱۱۰۸۱۵:۵۲:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۱۹
فقط اعدام
ناشناس۱۴۱۱۴۵۱۷:۰۸:۱۶ ۱۳۹۶/۸/۱۹
داری از یزید و شمر دفاع می کنی پولت از راه دفاع از ... ظالم به دست میاد
احسان۱۴۱۱۵۰۱۷:۱۴:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۱۹
من از قوه محترم قضاییه وریاست محترم قوه جناب ایت الله لاریجانی تقاضا دارم بخاط افکار عمومی هم که شده و دستور شریعت مقدس اسلام این اقا را زودتر اعدام کنندجنایتهای بیشماری بر این دختر بی دفاع ومعصوم وارد شده است فارغ از هر نژاد وفرهنگی که داریم این را اسلام میگویدتا شاهد تکرار این قبیل جرم ها در جامعه نباشیم آن هم بصورت اعدام در ملا عام
هموطن۱۴۱۱۹۳۱۹:۱۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
وقتی در نوجوانی قتل و جنایت اینچنینی کند، بزرگتر شود چه ها کند ؟! دفاع از قاتلی که در میان دعوا ندانسته مرتکب قتل می شود با این قاتل .. کاملا متفاوت است اولی نیاز به کمک دارد ولی این قاتل باید خیلی سریعتر به سزای عمل خود برسد.
ناشناس۱۴۱۲۱۳۱۹:۵۰:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۹
آقای به اصطلاح وکیل مدافع، بجای این آسمان و ریسمان بافتن صادقانه بگویید اگر کسی همین اعمال را با دختر هشت ساله خودت انجام می داد (تجاوز و قتل با وحشیانه ترین صورت امکان)، همین مطالب را می گویید؟!!!!!!!!!!!!!!!! گویا شما درس خوانده اید که از جانیانی امثال این پرونده و خفاش شب دفاع کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
رضا۱۴۱۲۲۸۲۰:۱۹:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
خیلی بی .. که از این .. دفاع می کنی.
ناشناس۱۴۱۲۶۹۲۱:۳۶:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۱۹
دیدگاه ایشان از نظر حرفه ای و از نظر عدالت کاملا درست است. حتا کسی که متهم به بدترین و قصاوت آمیز ترین جرم هم باشد باید وکیل خوب داشته باشد. چه بسا کسانی که به اتهام قتل اعدام شدند و بعد مدارکی علیه کس دیگری پیدا میشود ولی دیگه کار از کار گذشته. بعد یکی از آقایان در مصاحبه ای فرمودند که اگه کسی بیگناه اعدام بشه میره بهشت.
ناشناس۱۴۱۳۱۸۲۳:۳۹:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۱۹
جناب وکیل محترم آیا اگر شما در جایگاه پدر ستایش هم بودید نظرتان همین بود؟؟؟ با کلمات و احساسات بازی نکنید. حق چنین افرادی فقط و فقط اعدام است. جان یک طفل معصوم رو گرفته اونوقت استدلال میکنی مست بوده؟؟؟؟ لابد چون یزیدم تو مستی حکم صادر میکرده و خون میریخته پس بیگناهه؟؟؟ دست بردارید
من۱۴۱۳۲۳۲۳:۴۵:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۱۹
و خدا می داند حقیقت چیست و حق چیست خدایا برای همه بندگانت خیر حق و حقیقت را طلب می کنم
حسین۱۴۱۳۲۸۰۰:۱۰:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲۰
این بنده خدا را نمی‌دانم ولی اغلب این بازیگرها و ... که پدر خانواده مقتول را درمی‌آورند تا بزور از آنها رضایت بگیرند، برای رضای اروپا و نزدیک کردن خودشان به خدای خودشان (آمریکا) این کار را انجام می‌دهند قاتل را باید اعدام کرد و خیلی هم زود این کار را انجام داد تا مرهمی بر خانواده مقتول و جامعه و عبرتی برای سایرین باشه
ناشناس۱۴۱۶۶۴۱۵:۵۱:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۲۰
آقای وکیل خیلی قانع شدم تاحالا اینجوری قانع نشده بودم.... مرد حسابی اینکه نشد حرف هرکی خواست کسی را بکشد یا کاری بکند اول بره مست کنه بعد انجام بده و امثال تو هم بگویید پس گناهی نداشته چون حالت طبیعی نداشته است. کاش لحظه ای فکر کنی ستایش دختر خودت بود آیا باز هم دفاع اینگونه میکردی؟؟؟ این چه جور داوری کردن است
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. احتمال تغییر ساعت دربی 86

 8. ۲۰ عکس برتر هفته/ داغ آسمان بر سینه دنا/ خواهر اسلاویِ نوروز

 9. رهبر انقلاب: در زمینه عدالت باید از خدای متعال و مردم عذرخواهی کنیم   

 10. دست هایتان از سلامت شما چه می گویند

 11. سهم کشور‌ها از جمعیت کل جهان چقدر است؟ +نمودار و سهم ایران

 12. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 13. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 14. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 15. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 16. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 17. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 18. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 19. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 20. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 21. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 22. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 23. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 24. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 25. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

پربحث‌های دیروز

 1. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 2. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 3. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

 4. مرگ ۷۹۰ نفر در کوه‌های ایران طی ۶ سال

 5. زلزله ۴.۴ ریشتری سومار را لرزاند

 6. توضیحات شرکت ملی نفتکش درباره آخرین وضعیت نفتکش سانچی

 7. قتل هولناک ورزشکار پرورش اندام در حادثه گروگان‌گیری

 8. سازمان هواپیمایی: احتمال می‌دهیم جعبه سیاه ATR نزدیک دُم هواپیما باشد/خلبان حتی در لحظات آخر هم نقص فنی گزارش نکرد

 9. ریزش کوه در محور سردشت - پیرانشهر  

 10. ریکاوری امدادگران برای جستجو دوباره در دنا

 11. هشدار هواشناسی به پایتخت نشینان

 12. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 13. توضیح پزشکی قانونی درباره اعلام اسامی جانباختگان هواپیمای تهران -یاسوج

 14. بخشش عاملان شهادت سرباز بانک

 15. پزشکی قانونی: هویت تعدادی از اجساد جانباختگان حادثه هوایی شناسایی شد

 16. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

 17. گره تازه در پرونده نزاع مرگ‌بار در باغ

 18. جزییات جلسه توجیهی گروه فرانسوی برای امدادگران

 19. ماجرای عجیب و دردناک قتل راننده آژانس با قابلمه جوجه کباب!

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 4. محل سقوط هواپیما در ارتفاع بالای ۳۷۰۰متری است/ روایت اورژانس از جستجو در محل سقوط هواپیما

 5. لاشه هواپیما تهران- یاسوج پیدا شد+ تصاویر/ سقوط در ارتفاع 4 هزار متری/ امکان فرود هلیکوپتر وجود ندارد/ کلاه‌سبزهادر راه رسیدن به اجساد/ هواپیما کمی بالاتر بود قله را رد می‌کرد

 6. پوشش لحظه به لحظه/امکان جستجوی هواپیمای سانحه دیده پرواز تهران - یاسوج در شب وجود ندارد/موبایل یکی از مسافران آنتن می دهد/احتمال سقوط هواپیما در ارتفاعات قوت گرفته است

 7. مدیرعامل آسمان دریافت تضمین از خلبانان را تایید کرد

 8. پیام رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری/موبایل یکی از مسافران هواپیما روشن است/ هنوز لاشه هواپیما پیدا نشده است/دهیار کهنگان: حوالی ساعت 9:30 صدای برخورد مهیبی شنیدیم+عکس و فیلم

 9. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 10. تصاویری که گفته میشود ظاهرا اجساد روی برف است  

 11. نماینده مجلس: مدیرعامل شرکت آسمان استعفا دهد

 12. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 13. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 14. فرجام تلخ زندگی مرد زن نما

 15. در خصوص برخورد هواپیمای تهران-یاسوج با کوه ابهاماتی وجود دارد/ فرضیه های مختلف درباره کاهش یکباره سه هزار پایی ارتفاع هواپیما

 16. دقایقی قبل رخ داد؛ خروج قطار از ریل در نیشابور

 17. اطلاعیه هواپیمایی آسمان، ۵۵ ساعت پس از سقوط هواپیما!

 18. در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/ اظهارات استاد باسابقه خلبانی کشور درباره گمانه زنی های علت سقوط هواپیما

 19. با دستور رئیس جمهور؛ وزیر راه و شهرسازی مامور پیگیری علت حادثه سقوط هواپیمای شرکت آسمان شد

 20. فیلمی از هنگام عبور هواپیمای سقوط کرده از کنار کوه دنا  

 21. خلبانان هواپیمای آسمان که امروز سقوط کرد  

 22. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 23. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 24. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 25. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

آخرین عناوین