بامیلو

عربستان در دوراهی شروع جنگ منطقه‌ای یا فروپاشی از درون

گروه جهان الف،   3960817269 ۵۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
عربستان در دوراهی شروع جنگ منطقه‌ای یا فروپاشی از درون

خاندان سلمان با شدت هر چه تمام تر مشغول پیاده سازی افکار خود در عربستان و منطقه می باشند.

عربستان در هر دو عرصه داخل و خارج سیاست های رادیکال و تنش آمیزی را در پیش گرفته است. به عقیده بسیاری از تحلیل گران ادامه چنین برنامه هایی در نهایت یا به فروپاشی یا شعله ور کردن تنش ها و درگیری های منطقه ای منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ها، اوایل این هفته کمیته مبارزه با فساد عربستان که به‌دستور «سلمان بن‌عبدالعزیز» تأسیس شد، دستور بازداشت ۱۱ شاهزاده را صادر کرد و با فاصله اندکی «اخبار السعودیه» (نزدیک به حکومت ریاض) اعلام کرد که شاهزاده «متعب بن‌عبدالله» وزیر برکنارشده گارد ملی، شاهزاده «ولید بن طلال»، شاهزاده «ترکی بن‌عبدالله بن عبدالعزیز» حاکم سابق ریاض جزو افرادی‌اند که دستور بازداشت‌شان صادر شده است. در ادامه این ماجرا کمیته مبارزه با فساد حکم بازداشت ۴ وزیر کنونی و ده‌ها وزیر سابق و برخی مسئولان سابق دولتی را صادر کرد. همزمان یک بالگرد که سرنشینان آن چند شاهزاده سعودی بودند سقوط می کند و هیچ کدام از این سقوط جان سالم به در نبردند.

در اقدامی دیگر یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد که به تلافی تهاجم گسترده ریاض به یمن، یک فروند موشک بالستیک دور برد از نوع «برکان» به فرودگاه بین المللی ملک خالد ریاض شلیک شده است. بنا بر اعلام یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن، این موشک به هدف نظامی مورد نظر اصابت کرده بود. همچنین نیروهای انصارالله یمن روز سه شنبه در واکنش به تصمیم ائتلاف متجاوز عربی برای بستن گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی یمن تهدید کردند که فرودگاه‌ها و بنادر عربستان و امارات را هدف می‌گیرند.

در این راستا دیروز کاخ سفید در بیانیه ای فعالیت های ایران را محکوم و اعلام کرد که از عربستان سعودی و دیگر شرکای خود در حوزه خلیج فارس حمایت می کند. در بیانیه کاخ سفید در این باره آمده است: حمله موشکی یمن تهدیدکننده امنیت منطقه ای بوده و تلاش های سازمان ملل در راستای مذاکره برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور را تضعیف می کند. بیانیه مذکور در ادامه با تکرار مواضع این کشور علیه سپاه پاسداران، اقدام دفاعی ارتش و کمیته های مردمی یمن در حمله موشکیِ تلافی جویانه به ریاض را با کمک ایران توصیف کرده است؛ ادعائی که نماینده ایران در سازمان ملل آن را «بی پایه و اساس» خوانده است.

در تحولی دیگر اوائل هفته شبکه سعودی العربیه در خبری فوری از استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان خبر داد و لحظاتی بعد او در صفحه تلویزیون ظاهر شد و با ایراد اتهاماتی علیه ایران و حزب‌الله تلاش کرد دلایل استعفای خود را دخالت‌های ایران وانمود کند.

البته برخی مانند عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم معتقدند: منطقه جنوب غرب آسیا در لبه پرتگاه جنگ قرار دارد از همین رو نباید سرگرم شدن به  جزییات کوچک مانند استعفای سعد الحریری و یا بازداشت امیران و وزیران سابق سعودی ما را از تحولات واقعی که به شکل پنهانی در جریان است غافل کند.

به نظر عطوان مرحله بعدی پس از عملیات پاکسازی در جبهه داخلی سعودی به دست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، خطرناک تر است زیرا این عملیات پاکسازی مقدمه سناریوی جنگ منطقه‌ای است که شاید خطرناک ترین جنگ در تاریخ منطقه باشد. از این زوایه جنگ طایفه‌ای با پوشش «ملی گرایی عربی» احتمال دارد رخ دهد که هدف اصلی آن ضربه زدن به قدرت رو به افزایش ایران و محدود کردن بازوهای آن در یمن، لبنان و عراق با حمایت آمریکا و کشورهای منطقه و اسرائیل است.

در واقع حمایت های دونالدترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دیگر مقامات ارشد این کشور از محمد بن سلمان وی را در پیاده کردن سیاست های خود جسورتر کرده است.

در این راستا وبسایت شبکه سی ان ان نیز در گزارشی تحت عنوان « خاورمیانه وارد دوران پسا داعش شده است» نوشت: هرچه آمریکا و متحدانش بیشتر تلاش کردند تا ایران را منزوی کنند، مهار کنند، و این اقتصاد نفتی و 80 میلیون نفری را تحریم کنند، قدرت و نفوذ ایران نه تنها در میان کشورهای عربی بلکه در سراسر خاورمیانه گسترش یافت. ایران اکنون حتی با ترکیه و روسیه نیز روابط نزدیکی برقرار کرده است.

برخی نیز معتقدند با اقدامات متناقضی که محمدسلمان در پیش گرفته ممکن است عربستان دچار فروپاشی شود. در واقع ولیعهد عربستان از یک طرف برای جلب نظر غربی ها اقدام به اعطای برخی آزادی های نمایشی کرده اما از سوی دیگر به شدت مشغول سرکوب رقبا و اطرافیان خود شده است.

به همین دلیل بود که جان بولتون، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل و یکی از تندروترین سیاستمداران محافظه کار آمریکا نسبت به سرنوشت اصلاحات سیاسی در پیش گرفته شده از سوی محمد بن سلمان ابراز نگرانی کرد.

بولتون که در نشست هفتگی وب سایت محافظه کار بریت بارت نیوز سخن می گفت با اشاره به تلاش های ولیعهد سعودی برای پاکسازی رقبا و تثبیت قدرت سیاسی خود در پادشاهی سعودی گفت هنوز نسبت به نتیجه این اقدامات تردید دارد و مطمئن نیست که ولیعهد سعودی توانسته باشد قدرت خود را درون هیات حاکمه سیاسی تثبیت کرده باشد.

به گفته بولتون: نباید تاریخ را فراموش کرد و سرنوشت شاه ایران را هنگامی که می خواست کشورش را به سرعت مدرنیزه کند، از یاد برد که منجر به  سقوط او شد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۰۳۴۸۰۷:۲۴:۱۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
حاکم جدید در فکر استفاده از سلاحهای انبار شده تو پایگاه های نظامی شون هست
ناشناس۱۴۰۵۴۰۱۳:۳۶:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
عربستان در يمن كه يك كشور كوچك و محاصره شده است و همراه با چند كشور ديگر مثل امارات و با پشتيباني لجستيكي و اطلاعاتي امريكا در يمن خرش به گل گير كرده ومشخص و معلومه كه در جنگ با ايران در باتلاق و فروپاشي اش فرو خواهد رفت .
هموطن۱۴۰۳۵۴۰۷:۳۳:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۱۸
خاندان سلمان حتما تاریخ را نخوانده اند و نمی دادنند آخر و عاقبت صدام چه شد.
ناشناس۱۴۰۵۳۶۱۳:۲۷:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۱۸
صدام رو آمریکاییها نابود کردن نه ما! برو بخون خودتم تاریخ رو :))
ناشناس۱۴۰۷۶۳۲۱:۳۰:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۱۸
سربازان آمریکایی بودن که هشت سال با ارتش صدام جنگیدن؟؟؟
ناشناس۱۴۰۸۱۹۲۳:۲۷:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ایران هم آمریکا را از عراق بیرون انداخت. عقل یعنی همین. مرگ بر آمریکای جنگ طلب
هموطن۱۴۰۹۵۲۱۰:۳۴:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۱۹
شما هم حتما نمی دانید که صدام با حمایت چه کشورهایی سال 59 به ایران حمله کرد ! صدام با حمایت و به همراه سرباز و سلاح هایی از دهها کشور در سال 59به ایران حمله کرد و تا به دندان مسلح بود . به نظرم جوانان ما باید با هشت سال دفاع مقدس اشنایی بیشتری پیدا کنند و بدانند چه کشورهایی ان زمان به صدام کمک کرده اند ؟ و الف می تواند با مصاحبه های خوب با فرمانده ها این کار ارزنده رو انجام بدهد . تا جوانان ما ، دوست و دشمن را بشناسند
ناشناس۱۴۰۳۸۱۰۹:۲۱:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
اینطور به نظر می رسدامریکا قرار است برای حل مشکل ایران ونقش ان درمنطقه دست به ریسک بزرگی بزند
ناشناس۱۴۰۷۵۶۲۱:۱۲:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ا.گر محاسبه شده باشد و تمام عوامل را در محاسباتشان در نظر گرفته باشند ریسکی نیست.
ناشناس۱۴۱۱۶۶۱۷:۵۷:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۱۹
من فکر نمیکنم شما تا حالا یک صفحه تاریخ جنگ خونده باشی، بزرگترین نگرانی استراتژیست های نظامی تبدیل شدن یک منازعه خیلی کوچیک به جنگی تمام عیاره که نشه کنترلش کرد، محاسبه صد در صد فقط یک توهمه
ناشناس۱۴۰۳۸۴۰۹:۲۴:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ترامپ داره پوست موز میده زیر پای بن سلمان، همونطور که بوش و رامسفلد پوست موز دادن زیر پای صدام
ناشناس۱۴۰۷۷۰۲۱:۴۱:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۱۸
عربستان داره دست و پاهای آخر رو میزنه، دوران نفت تمام شده، خود آمریکا اخیرا اولین محموله نفت خودش را در آسیا بفروش رسوند یعنی خود آمریکا شده رقیب عربستان! بزودی عربستان دچار ناآرامی داخلی میشه و احتمالا به چند کشور تقسیم میشه برمیگردن به دوران زندگی قبیله ای سابقشون. فکر میکنن با چسبیدن به اسراییل نجات پیدا میکنن، خبر ندارن اسراییل صد تا مثل اینها رو تشنه میبره لب چشمه و بر میگردونه، چقدر نادان هستن که عاقبت بارزانی و اعتمادش به اسراییل را نمیبینن. ظرف کمتر از یکسال قراردادهای بیش از 1 تریلیون دلار با آمریکا بستن!!! آمریکا 500 میلیارد دلار سلاح بهشون فروختن که میره تو جیب شرکت های اسلحه سازی آمریکا، 500 میلیارد دیگه هم قراره عربستان هزینه کنه برای ساخت پیشرفته ترین شهر جهان در شمال عربستان که طبیعتا کل پولش میره تو جیب شرکت های ساختمانی و تکنولوژی آمریکایی! یعنی 1 تریلیون دلار عربستان را دوشیدن. رو شرکت نفت عربستان یعنی آرامکو هم دست گذاشتن که اگر اون هم بره به بورس نیویورک عملا آمریکا صاحب اختیار اصل و سود شرکت میشه! دیگه عربستان چیزی برای عرضه نداره! دوران این تازه به دوران رسیده های شکم گنده، تن پرور، متکبر، شرور و دو رو به پایان رسیده.
ناشناس۱۴۰۳۹۲۰۹:۳۳:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ادامه درگیری بین عربستان و ایران فروپاشی و تجزیه هر دو را رقم خواهد زد
ناشناس۱۴۰۵۳۱۱۳:۱۴:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
مگه اول انقلابه ۵۷ که بی تجربه بودیم
ناشناس۱۴۱۰۱۹۱۲:۳۷:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۱۹
اگر بی تجربه نبودیم الان از نظر اقتصادی اینقدر بیچاره نبودیم که ازرش ریالمان و قدرت خرید مردمان و اقتصادمان اینگونه باشد ! ...
ناشناس۱۴۰۵۸۹۱۵:۴۱:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱۸
مزدور ... کجایی؟
ناشناس۱۴۱۰۱۶۱۲:۳۴:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
بسیار کسانی هستند که نفوذ می کنند دیگران را مزدور می دانند و کشورها را به جنگ می کشانند و منافع مادی خود را جمع می کنند و خود با همان پولهای اندوخته شده از آه و درد و خون مردم به همان کشورهای به ظاهر دشمن اعلام شده آنها مهاجرت می کنند !
ناشناس۱۴۰۶۰۸۱۶:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
بحکم خداوند دانای حکیم در قرآن کریم در نزاع میان حق و باطل ، حق مثبت و سازنده و مفید برای بشر باقی خواهد ماند و باطل نابود خواهد شد (آیه 17 سوره ی رعد).
ناشناس۱۴۰۷۷۷۲۱:۴۷:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
اونها هم همین آیه رو میخونن و میگن خودشون حق هستن!!! اصلا مگه کسی تو دنیا هست که بگه ناحق هست؟! همه خودشان را طرف حق میدانند!!!
ناشناس۱۴۱۰۱۳۱۲:۲۹:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۱۹
عمو جان آنها هم مسلمان هستند و همین آیه قرآن را می خوانند و خود را حق می دانند ! این تفرقه بین مسلمانان راه به جای ندارد
ناشناس۱۴۰۷۶۱۲۱:۲۶:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
اشتباه نکن فقط عربستان فرو میپاشد چون منطقه خاورمیانه از دستش بستوه آمده اون از داعش و دلارهای نفتی که برای تروریسم خرج میکنه این از یمن الان هم درگیری های داخلی خودشون با شاهزاده هاشون قطعا شاهزاده های سعودی هم سکوت نمی کنن همین اصل فرو پاشی شون را رقم خواهد زد انشا الله
ناشناس۱۴۱۰۱۲۱۲:۲۸:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
دوست عزیز طرح آمریکا در منطقه تجزیه کشورها هست از جمله ایران این تفرقه بین سنی و شیعه هم ناشی از پیاده کردن همین طرح هست با جنگ مستقیم ایران و عربستان و ورود دیگر کشورهای عربی و غربی در حمایت از عربستان آنها می توالند به خواسته خود دست یابند شکی در این نیست از آنها ضعیف تر هستیم و این جنگ برای تسلط بر منطقه از سوی عربستان و ایران منطقی نیست و باعث نابودی هر دو کشور می شود و فقط به نفع شرکت های غربی و چند ملیتی می شود این را هم بدانید کشورهای منطقه سنی هستند و در آخر از شیعه ها حمایت نخواهند کرد همچنان که از عربستان در مقابل حوثی ها حمایت می کنند
ناشناس۱۴۰۹۱۲۰۹:۰۴:۳۱ ۱۳۹۶/۸/۱۹
.. مطمئن باش ایران نه تجزیه میشود نه فرو می پاشد .
ناشناس۱۴۰۴۰۴۰۹:۵۴:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
عربستان خودش خودشو نابود میکنه
ناشناس۱۴۰۷۴۷۲۰:۵۸:۴۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
100%
ناشناس۱۴۰۴۱۹۱۰:۲۲:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۱۸
اجازه تولید صدام جدید را به رژیم آمریکا نخواهیم داد.
ناشناس۱۴۰۷۱۱۲۰:۰۱:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۱۸
این از صدام بمراتب قویتره .صدام سلاحهاش یه مشت سلاح اشغال روسی بود تازه نیروی هوایی اون اول جنگ نابود شد.تازه اینا چند تا کشورن.
ناشناس۱۴۰۸۲۳۲۳:۳۰:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
من که مخالف جنگ با عربستانم ولی در نقد حرف شما باید بگم عربستان شاید سلاح داشته باشه سرباز خوب و جنگجو نداره . با سرباز های کرایه ای سودانی هم نمیشه کاری کرد. اگرچه بازم میگم ما میتونیم عربستان رو به چالش بکشیم حتی در مبارزه نظامی . ولی خوب این کار هزینه داره و کشور رو عقب میندازه و به نفع اسرائیل میشه. به نظر من باید با خویشتن داری بیشتری برخورد کرد.
ناشناس۱۴۰۸۱۷۲۳:۲۲:۵۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
مرگ بر آمریکای داعش پرور
ناشناس۱۴۰۴۲۷۱۰:۳۷:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
همان فروپاشی از درون درسته
ناشناس۱۴۰۴۴۳۱۰:۵۱:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۱۸
صد در صد جنگ در راه است.
هموطن۱۴۰۹۶۱۱۰:۵۰:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۱۹
ایران، بیمه تکمیلی ( حداقل صد ساله) دلاوری های بیش از 5 میلیون رزمنده شجاع در هشت سال دفاع مقدس است که دارای تجربیات بی نظیر جنگی و دفاعی در کل دنیا هستند. افسوس هنرمندان ما نتوانسته اند فیلم های خوبی بسازند !
رضا۱۴۰۴۹۴۱۲:۰۸:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
اگه اتفاقت قبل از جنگ ایران و عراق را مرور کنید متوجه میشید که دقیقا همچین حالتی بود و بنظرم بلاشک همین امسال ایران یک جنگ در پیش دارد باید اماده شد
ناشناس۱۴۰۵۰۷۱۲:۲۵:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱۸
برای ما که تقریبا دوست وهم پیمان مستقلی نداریم جنگ خطرناک است ازیک طرف فقر وبیکاری وازطرف دیگر مشکلات سیاسی داخلی هرچند اگر جنگ مقطعی وکوتاه مدت باشد خطر کمترست ولی اگرجنگی طولانی باشد قطعا عده ای که منتظر فرصت هستند بعضی استانها را ناارام میکنند وامانتیجه عربستان اگر فروپاشی رخ دهد مردمش دیریا زود این کاررا خواهند کرد چه بهتر که زودتر این فروپاشی صورت گیرد ولی ایران خطر بزرگتری تهدیدش میکند وباید مدبرانه از توطیه جدید بگذرد
سعید ت۱۴۰۵۰۸۱۲:۳۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۱۸
باید چماق های بزرگی برای کوبیدن این سعودی ها و اموال استعماری آمریکا در خاک این دولت بزدل فراهم آوریم. امیدوارم موشک به اندازه کافی دم دست باشد تا درسی به آنها دهیم که جهنم را در همین دنیا لمس کنند. جرأت دارند امتحانمان کنند! حیف در داخل، اسیر ....ی هستیم که فقط فکر سلطه و میز خودشانند. وگرنه محمدپسر سلمان چنین خوابی نمی توانست تخیل کند! باشرف های این قوم به پا خیزند و آماده نبرد باشند که دشمن به ...ن ما چشم امید بسته! اقتصاد را که نتوانستند، نسل جدید ما را میدان که ندادند. اما چه جای حسرت، صبر نسل ما هم حدی دارد
علی محمد بیدارمغز۱۴۰۵۱۹۱۲:۴۶:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۱۸
سلامو غافل نشویم. وقتی عربستان به یمن حمله کرد، ما بی خبر بودیم. مواظب باشیم دوباره غافل نشویم. به خصوص که آمریکا و اسراییل هم از عربستان حمایت می کنند.
ناشناس۱۴۰۷۶۶۲۱:۳۶:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ای بابا ما تجربه ۸ سال دفاع مقدس را داریم همین الان هم تو سه تا کشور دیگه مستشاری و پشتیبانی داریم انجام میدیم مگه خوابیدیم که غافل بشیم اتفاقا عربستان باید بترسه که با اون همه مهمات هنوز از پس یمنی ها با دست خالی برنیامده فقط از هوابمبارون کرده به داخل نتونسته راه پیدا کنه چون مرد جنگ نداره
رضا۱۴۰۹۳۹۱۰:۰۹:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۹
.. بیکاری وبی پولی وفساد و رانت و جرم وجنایت رو به رشد و مشکلات شدید اجتماعی وروانی ومشکلات شدید اقتصادی زندگی بسیاری را در داخل با مشکل مواجه کرده .. !!
ناشناس۱۴۰۵۲۱۱۲:۴۹:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
به سمت اصلاحات ساختاری می روند ،اگر کنترل شده حرکت کنند که بسیار مشکل است ، وهابی ها حذف و آینده بهتری عربستان خواهد داشت،
ناشناس۱۴۰۵۲۶۱۳:۱۱:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
بن سلمان جنگ راه می اندازد، ولی اختلافات و بگیر و ببندداخلی باعث شکستش خواهد شد
عباس اصغری۱۴۰۵۴۳۱۳:۵۰:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ایشالا سرنوشت عربستان هم به مانند عراق, دست خودمان می افتد.
مهدي حسين نيا۱۴۰۵۴۶۱۳:۵۹:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۱۸
عربستان براي اينكه شروع كننده جنگ نباشد اينقدر براي ايران مشكل درست خواهد كرد وبه منافع ايران در خارج از مرزها ، مستقيم و غير مستقيم حمله خواهد كرد كه ايران مجبور به شروع جنگ باشد.
مهدي حسين نيا۱۴۰۵۵۰۱۴:۰۴:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
دستگيري ها در عربستان براي مبارزه با فساد نيست. براي اطمينان از تقبل پادشاه جديد قزيب الوقوع عربستان و برنامه هايش توسط ساير شاهزاده هاي عربستان است. كه اگر قرار است چيزي در داخل درست شود قبل از شروع جنگ درست شود.
صدیقه۱۴۰۵۶۴۱۴:۲۲:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
سلام. وقتی انرژی هسته ای داشتیم هیچ کس جرات نداشت به ما نزدیک بشه. حالا که این توانایی رو از دست دادیم کشورهای ضغیف منطقه ایی هم جرات پیدا کردن ما ور تهدید کنن. ما همه چیز را از دست دادیم و چیزی که به دست آوردیم جسارت کشورهایی مثل عربستان است.
عباس اصغری۱۴۰۶۰۳۱۶:۰۵:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
هنوز خون حسین در رگهایمان است. با یک ندای رهبر, بلایی سر عربستان می آوریم, صد بار بدتر از صدام.
ناشناس۱۴۰۶۰۹۱۶:۱۵:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۱۸
ا،گر جنگی هم در راه باشد باز هم تحمیلیست ودفاع واجب لطفا ترس القاء نکنید
رضا۱۴۰۶۵۷۱۸:۱۰:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۱۸
آمریکاییها اهل هرچیزهستندجزریسک مگرپایشان گیرکند...فراموش کردیدآنها یک امپراتوری تجاریند...نمی بینید؟؟
ناشناس۱۴۰۶۸۳۱۸:۵۴:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۱۸
امید واریم که مسئولان ایرانی با تحلیل درست شرلیط بدور از شعار و هیجان آفرینی این بحران را پشت سر بگذارند . رفتار حاکمان تازه کار عربستانی غیر قابل پیش بینی است دستگیری قدرتمند ترین سرمایه دار عربستانی غربیان را هم شگفت زده کرده بعید استکه با عکس العمل مواجه نشود .
ناشناس۱۴۰۸۱۶۲۳:۱۵:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
هیچ رفتار هیجانی از ما تا به حال سر نزده جو ندید
ناشناس۱۴۰۶۹۴۱۹:۳۰:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۱۸
سلام مطابق اسناد اخر الزمانی کسی به مرزهای جعرافیایی امروز ایران نمی رسد عربستان از درون منفجر میشود
سیکلم۱۴۱۶۲۸۱۵:۱۸:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۰
این اسناد کجا هستن؟
ناشناس۱۴۰۷۴۳۲۰:۵۷:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۱۸
خدا بخواد زیر پاش قشنگ خالی میشه
ناشناس۱۴۰۷۵۲۲۱:۰۶:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۱۸
امیدوارم ایران وارد هیچ جنگی نشه
محمد۱۴۰۸۸۰۰۶:۰۳:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۱۹
سلام در این که اگر جنگ بشه همه باید دفاع کنن حرفی نیست اما کوچک شمردن عربستان وهمپیمانانش که پیشرفته ترین صلاحها وادوات نظامی دارن که قابل مقایسه با عراق صدام نیست اشتباه بزرگیه در ضمن درصورت جنگ انها هم مثل صدام براشون نظامی غیرنظامی مهم نیست اما ما دستمون بخاطر مکه مدینه بسته است وضعیت داخلی خودمونم که اسفناک این مردم قابل مقایسه بامردم اول انقلاب نیستن
ناشناس۱۴۰۹۱۰۰۸:۴۲:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۱۹
ممکنه اینها یک بازی برای تطهیر عربستان و امریکا و برای فرار از عواقب اعمال تروریسمی ( حادثه 11 سپتامبر و عراق و سوریه) در دادگاههای امریکا و بین اللملی باشد که در جریان است بعدش ایران می شود متهم اصلی تمام اعمالی که آنها انجام داده اند ..
ناشناس۱۴۱۲۹۷۲۳:۰۱:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۱۹
عربستان سعودی محکوم به شکست وزوال ونابودی آل سعود است چه وارد جنگ شود وچه منتظر بماند وبه اقدامات اصلاحی در درون کشور بپردازد.
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 2. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 3. دلار زیر بار واقعیت می‌رود؟

 4. ولیعهد عربستان: با حمایت ترامپ به دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران هستیم

 5. وعده صادق

 6. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 7. فرافکنی نتانیاهو: اجازه نمی‌دهیم ایران به حضورش در سوریه ادامه دهد

 8. واژگونی تریلر حامل بار ماهی در کرمان  

 9. حمید فرخ‌نژاد:در سینما بیشتر هزینه‌ها رویکرد سیاسی دارد/فرهنگ مثل اکسیژن در اطراف ماست

 10. ابتکار: برای تسهیل حضور زنان در ورزشگاه‌ها آئین‌نامه تصویب شده است

 11. انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک

 12. ماجرای کمک ۱۰ میلیاردی فرح پهلوی به زلزله‌زدگان کرمانشاه چه بود؟

 13. نمایی از کفش طلای چهارم لیونل مسی  

 14. هجوم آمریکایی‌ها به فروشگاه‌ها در جمعه سیاه  

 15. هندی‌ها روی سیب ایران ۵۰ درصد تعرفه می‌بندند

 16. کدام بازنشسته‌ها حق برگشت دارند؟

 17. خطر آسیب‌های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

 18. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 19. سیف برای توضیح درمورد مشکلات موسسات اعتباری به مجلس می‌رود

 20. ساخت برچسب های هوشمند امنیتی کالا با فناوری نانو/ جلوگیری از جعل

 21. پارس جنوبی- پرسپولیس؛ فینال نیم فصل/ استقلال در ورزشگاه خالی مقابل آقا فیروز

 22. چرا ایرانی‌ها خاطره نمی‌نویسند؟

 23. جریمه گران‌فروشی فقط ۲۲۰ هزار تومان!

 24. احسان کرمی:مجریان انگشت‌شماری که کمرنگ شده‌اند

 25. 3 ساله شدن هنرستان‌ها از سال آینده/محدودیت در ثبت‌نام‌ها بدلیل کمبود فضای آموزشی

پربحث‌های دیروز

 1. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 2. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 3. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 4. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 5. مهدی مهدوی‌کیا: خدا را شکر داعش از بین رفت/ مردم دنیا از کار سرلشکر سلیمانی خوشحال شدند

 6. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 7. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 8. نماینده مردم کرمانشاه در مجلس: تسهیلات دولت دیوار حیاط روستائیان را هم نخواهد ساخت

 9. ممنوعیت عکسبرداری برای کارت ملی در دفاتر پست و پیشخوان دولت/ واکنش ثبت احوال

 10. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 11. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 12. گرفتن اثر انگشت از دانشجوها برای استفاده از قاشق و چنگال  

 13. مقتدی صدر: ایران از سفرم به عربستان ناراحت است / با سردار سلیمانی در مراسم ختم پدرش گفتگو کردم

 14. خنده ظریف و لاوروف در حاشیه اجلاس سوچی

 15. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 16. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 17. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 18. استاندار کرمانشاه: چادرهای اهدا شده پاسخگوی سرمای مناطق زلزله‌زده نیست

 19. انتقاد وزیر صنعت از دخالت دولت در موضوع نان

 20. انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

 21. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 22. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 23. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 24. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 25. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

پربحث‌های هفته

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 4. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 5. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 6. دقیقا کجایی؟

 7. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 8. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 9. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 10. لیست وعده های رئیس جمهور قبل از انتخابات امسال

 11. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 12. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 13. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 14. ویرگول نجومی!

 15. آيا بخش مسكن وارد فاز رونق شده است ؟

 16. پیلِ زلزله‌ی ازگله

 17. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 18. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 19. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 20. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 21. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 22. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 23. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 24. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 25. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

پربحث‌های امروز

 1. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 2. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 3. اتحاد عربستان و اسرائیل علیه ایران در منطقه

 4. از هر سه زن در جهان یک نفر مورد خشونت قرار می‌گیرد

 5. اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا راه طولانی دارد

 6. چین به دنبال ورود به بازار بازسازی سوریه

 7. حضور ژنرال سلیمانی در بوکمال و عزم قاطع جبهه مقاومت برای بیرون راندن آمریکا از سوریه

 8. ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از امکان عدم پیشرفت در مذاکرات برگزیت

 9. افزایش تعداد قربانیان حمله به مسجدی در مصر؛ 184 کشته و 120 زخمی+تصاویر

 10. رسانه‌های آمریکایی: ترامپ از بازگشت داماد و دخترش به نیویورک حمایت می‌کند

 11. انگلیس جایگاه خود در فهرست ۵ اقتصاد بزرگ جهان را از دست داد

 12. ۲۵ کشته و ۷۵ مجروح در انفجار مسجدی در شمال صحرای سیناء

 13. محمد مرسی: حالم روز به روز بدتر می‌شود

 14. لیبرمن: اوضاع در نوار مرزی با غزه ناآرام است

 15. توضیحات محمدبن سلمان درباره طرح مبارزه با فساد در عربستان

 16. پوتین پادشاه جدید اوپک

 17. آغاز پخت نان جیرجیرک در فنلاند

 18. آزمایش موشک ضد بالستیک در روسیه

 19. تزریق میلیاردی نقدینگی چین برای آرام کردن بازار

 20. کمیسیون اروپایی خواستار تشکیل سریع دولت در آلمان شد

 21. اردوغان گفت‌وگو با بشار اسد را در آینده بعید ندانست

 22. آنکارا در معرض تهدیدات واشنگتن قرار گرفته است

 23. روسیه حضور نظامی آمریکا در سوریه را اشغالگری خواند

 24. روسیه از احتمال کاهش حضور نظامی خود در سوریه خبر داد

 25. ویدئوی «بی‌بی‌سی» از داخل هتل محل بازداشت شاهزادگان سعودی

پربحث‌های دیروز

 1. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 2. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 3. هزینه ۴۰ میلیارد دلاری عربستان برای پرورش داعش

 4. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 5. محکومیت بیانیه اتحادیه عرب علیه ایران و حزب‌الله

 6. عربستان سعودی، اتحادیه جهانی علمای مسلمان را تروریستی خواند

 7. روسیه: اقدامات آمریکا علیه کره‌شمالی می‌تواند به یک فاجعه جهانی منجر شود

 8. درخواست عمرالبشیر از پوتین برای حفاظت از سودان

 9. روسیه نیروهایش در سوریه را کاهش می‌دهد

 10. شرط کرملین برای برگزاری کنگره مردمی سوریه

 11. دولت عراق با سفر وزیر خارجه آلمان به اربیل مخالفت کرد

 12. ۶ کشته و ۸ زخمی بر اثر حمله تروریستی در افغانستان

 13. دست رد کوبا و کره‌ شمالی به درخواست آمریکا

 14. پوگدمونت: همچنان رهبر کاتالونیا هستم

 15. اعتراض مجدد ترامپ به مسئولان لیگ فوتبال آمریکایی

 16. نتانیاهو: روابطمان با کشورهای عربی رو به رشد است

 17. کری: اسرائیلی تمایلی به صلح با فلسطین ندارد

 18. عباس جواب تلفن داماد ترامپ را نداد

 19. افشای شکنجه جدید شاهزاده‌ها؛ از پا آویزان شدند!

 20. دیدار سعد الحریری با دبیرکل اتحادیه عرب و سفیر فرانسه در لبنان

 21. انتقاد تند رهبر اخوان المسلمین اردن از جنبش حماس

 22. چه کسی جان اف کندی را کشت؟

 23. چرا حریری بازگشت؟

 24. کشته شدن 70 هزار تروریست داعش در عراق

 25. العبادی: تحریم «نجباء» توسط کنگره آمریکا کار غلطی است

پربحث‌های هفته

 1. ایران مواضع ما را بد برداشت کرده است/ از سعد حریری به عنوان نخست وزیر لبنان استقبال خواهد شد

 2. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 3. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 4. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 5. با آزادی «بوکمال» وعده سرلشکر سلیمانی عملی شد/آخرین پناهگاه داعش فرو ریخت

 6. علنی شدن ائتلاف نظامی عربستان و اسرائیل علیه ایران

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 9. اولین واکنش رسمی حزب‌الله لبنان به بازگشت حریری

 10. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 11. وزیر خارجه بحرین: متحدان امروز لبنان دشمنان دیروز این کشور بودند!

 12. گمانه زنی های تازه درباره کناره گیری ملک سلمان به نفع پسرش

 13. اظهارات تهدید آمیز وزیر خارجه سعودی علیه ایران

 14. ترامپ، دختر و دامادش را از کاخ سفید اخراج کرد

 15. هزینه ۴۰ میلیارد دلاری عربستان برای پرورش داعش

 16. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 17. ماکرون: تجارت انسان در لیبی، جنایت علیه بشریت است

 18. آمریکا اقدام میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را «پاکسازی قومی» نامید

 19. نشست ریاض، خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت شد

 20. حالا نوبت جنگ فکری با داعش است

 21. نقشه امروز سوریه و سهم هر یک از طرف‌های حاضر

 22. اسارت تروریست‌های داعشی توسط رزمندگان لشکر فاطمیون + عکس

 23. محافظین ترامپ رسوایی به بار آوردند

 24. ماکرون در گفتگو با روحانی خواستار مذاکره مجزا درباره برنامه موشکی ایران شد

 25. هدیه بشار اسد به پوتین + عکس

آخرین عناوین