وقتی به تاریخمان رحم نمی کنیم، انتظار از بقیه نیست که فیلم 300 را نسازند

امید حسینی، گروه تعاملی الف،   3960809106 ۴۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۳۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
وقتی به تاریخمان رحم نمی کنیم، انتظار از بقیه نیست که فیلم 300 را نسازند

دنیای مجازی ما ایرانیان پر شده از کنایه و اهانت و دشمنی و نفرت‌پراکنی. تقریبا هر روز به یک بهانه، ملت مشغول فحاشی به همدیگر هستند. در اکثر مواقع، شبیه دعواها و کل‌کل‌های هواداران تیم‌های فوتبال، بی‌منطق به جان هم می‌افتند و به هر قیمتی می‌خواهند در مقابل هم صف‌آرایی کنند.

مثلا این روزها، بهانه‌ی دعوا، روز کوروش کبیر بود. آن‌طرفی‌ها مشغول تقدیر و تمجید افراطی از کوروش، این‌وری‌ها هم تمسخر و توهین! انگار چاره‌ای جز تن دادن به این دوگانه‌های غلط نیست. این بغض و کینه و نفرت و دشمنی هم قطعا از فضای مجازی به دنیای حقیقی سرایت می‌کند که نتیجه‌ی آن چیزی نیست جز فاصله و اختلاف بیشتر؛ و باز طبق معمول و مثل همه ماجراهای مشابه، یک علت اصلی ایجاد این حساسیت، تصمیم‌گیران و مسوولان سیاسی و امنیتی هستند که با ممنوعیت و محدودیت، می‌خواهند همه مسایل کشور را حل کنند.

لابد بهانه‌ی محدودیت، ممانعت از سوءاستفاده عناصر ضدانقلاب است. اما آیا از روش‌های دیگری نمی‌شد و نمی‌شود این مسایل را حل کرد؟ امروز فردوسی و کوروش، فردا هم لابد حافظ و سعدی و ... آیا همه این ها باید تعطیل شوند تا قضیه‌ای را جمع کرد؟ تا کی سیاست اورژانسی و دلخوشی به اینکه حالا امسال تمام شد، سال آینده خدا بزرگ است! نتیجه این سیاست‌ها تاکنون چه بوده؟ جز واکنش‌ بدتر و حساسیت بیشتر؟ چرا به جای همه این روش های تکراری و برخوردهای سلبی، یکبار خودمان نیامدیم و به تاریخ و هویت خود افتخار نکردیم؟ اصلا افتخار هم نه، لااقل بفهمیم که حالا مثل چهل سال پیش نمی‌شود با بی‌توجهی، ممنوعیت و محدودیت مساله‌ای را حل کرد.

خنده‌دار اینجاست که بسیاری از کاربران مذهبی و انقلابی تصور می‌کنند برای دفاع از دین و مذهب و انقلاب، حتما باید فحش به تاریخ ایران و هویت ملی و کوروش و داریوش بدهند تا دینشان کامل شود. البته تقصیر این دوستان نیست. اشکال از بزرگانی است که سال های سال، گفتند و نوشتند و تلاش کردند به مغز جوانان القاء کنند که تاریخ ایران، از بعد اسلام (و انقلاب) شروع شده و قبل از آن هیچ خبری نبوده. اینان تصور می‌کنند که کمترین اشاره و دلبستگی به تاریخ ایران باستان، نشانه باستان‌گرایی و ایران‌پرستی و شاه‌دوستی است. وقتی آن بزرگان، این‌چنین میان ایران و اسلام، تمایز قایل می‌شوند و منکر تاریخ و هویت ملی هستند، دیگر از جوانان انقلابی چه توقعی می‌توان داشت جز انکار همه تاریخ ایران؟ جالب اینکه همین دوستان و رسانه‌های انقلابی، در جریان فیلم ۳۰۰، عصبانی بودند که چرا آمریکای جنایتکار، ایرانیان باستان را مسخره کرده است! وقتی خود ما به تاریخمان رحم نمی‌کنیم و با انکار و تمسخر، هویتمان را به بازی می‌گیریم، دیگر چرا از دشمن ناراحتیم؟ گفتا ز که نالیم که از ماست که برماست...

مرحوم شهریار شعری دارد در وصف تخت جمشید. احتمالا خیلی‌ها، حتی یک‌بار هم این شعر را نخوانده‌اند. این همان شهریاری است که درباره اهل‌بیت شعرهای زیادی سروده، اما خب در وصف تاریخ باستان و ایران و عظمت تخت جمشید هم شعر گفته:

تخت جم ای سرای سراینده داستان
ای یادگارِ شوکتِ ایران باستان

جام جهان‌نمایی و دستان‌سرای جم
آیینه‌ی گذشته و آینده‌ی جهان

از عهد حشمت و عظمت یاد می‌دهی
ای مهد داریوش کبیر عظیم‌شان

بس دست اقتدار که بودت در آستین
بس سر به افتخار که سودت بر آستان

آتش زدت سکندر و هر خشتی از تو شد
آیینه‌ی سکندر آتش به دودمان

تاریخ ما به آتش کین و حسد بسوخت
تاریخ را به سوز درون باز کن دهان

آری امانت است و نشایدش جز امین
ناموس کشور است و نبایدش جز امان

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

مازيار۱۳۴۰۷۵۱۰:۵۸:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۹
متن بسيار شيوا و تحسين برانگيزي بود
ایرانی۱۳۴۶۴۴۲۰:۵۴:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۹
چه عجب تو سایت الف یه مطلب متفاوت هم دیدیم
افسر مجازی۱۳۴۰۷۷۱۰:۵۸:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۹
همه دنیا میگردند یک چیزی از قدیمشون پیدا کنند و بهمه دنیا معرفی کنند و درآمد زایی و گردشگری رونق بدهند و بهمه دنیا فخر بفروشند/ نمیدونم چرا اینروز را ما در جهان تبلیغ نمیکنیم و توریست وارد نمیکنیم و بهمه ثابت از اول ایرانیان صلح دوست بودند!!!!
ناشناس۱۳۴۳۴۳۱۴:۴۵:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۹
تو یکی از خیابونای دبی یه برج کفتری هست (که تو ایران مخصوصا اطراف مزارع روستایی به وفور دیده میشه ) اینو کردن سنبل که یعنی ما هم تاریخ داریم واینم نمونش !! اونوقت ما این همه عظمت تاریخی رو میخوایم ندیده بگیریم اصلا امکان نداره . مگه میشه به روز بگی شب !! این نادیده گرفتن تاریخ کهن ایران چه قبل اسلام چه بعد اسلام ...فقط یک خود زنی است وبس ! ...
محمدحسین۱۳۵۴۸۵۰۸:۲۱:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۱۱
سلام دوست عزیز این روز ربطی به کورش ندارد نه روز تولد، نه روز تاجگذاری نه روز مرگ. روز بزرگداشت کورش کبیر، 21 مرداد است. حتی روز بزرگداشت کورشمان را باید صهیونیستها تعیین کنند. چرا روز 21 مرداد را که در تاریخ مکتوب است به عنوان بزرگداشت کورش نگذاریم؟!
ناشناس۱۳۴۱۱۱۱۱:۳۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۹
آفرین
علی۱۳۴۱۱۳۱۱:۳۵:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۹
عالی بود کاش ما درک کنیم ایران و اسلام در تضاد با هم نیستند
ناشناس۱۳۴۲۱۱۱۲:۵۱:۵۲ ۱۳۹۶/۸/۹
در تضاد نیستن ولی ربطی هم ندارند! ایرانی، ایرانی است! مسلمان و مسیحی و زرتشتی و یهودی و غیره هم فرق ندارد! هم درستکارش ایرانی است و هم خلافکارش! هم آنکه اسید ریخت ایرانی و بود و هم آنکه با اسید سوخت، هم آنکه در دل شاد شد و هم آنکه در دل خون گریست! به هر حال امسال هم نه یکی از همین سال ها ایرانی خوب در شورا خواهد نشست! تاریخ را ببینید، ایران مانده، یونان و روم و عرب و مغول و غیره بودند که رفتند!
پرویز۱۳۴۲۳۴۱۳:۱۲:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۹
آفرین ، متن خیلی با حالی بود
حسین۱۳۴۲۴۲۱۳:۱۸:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۹
احسنت به نظر شما بزرگوار.دقیقا همینطور باید بشه...
naderehabedi@yahoo.com۱۳۴۱۵۴۱۲:۰۹:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۹
جناب آقای حسینی سخنانتان بسیار منطقی و سنجیده و قابل تأمل است. امید آنکه همه دوستان با افکار و سلایق متفاوت با گوش جان آن را بشنوند .
چکیده۱۳۴۲۲۶۱۳:۰۳:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۹
متن مطلوبی است مابایدبدانیم کشوری هستیم با قدمت تاریخی بسیار کهن ،باید به کودکانمان درمدارس بیاموزیم که ایران عزیزمان تاریخ مدون 100 هزارساله دارد ،باید بدانیم که اگر تشیع در جهان تابناک بشریت می درخشد باهمت ودرک صحیح مردم ایران بوده است،اگر به ظن اغلب مراجع کوروش کبیر یکی از پیامبران الهی است چرا اجازه نمی دهیم مردم ایشان را زیارت کنند ،باعث تاسف است که امام جمعه تهران می فرمایند که ملت ما تاریخ 1400 دارد
هموطن۱۳۴۲۲۸۱۳:۰۶:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۹
دین و دید گاه همه انسانها محترم است، تا وقتی که به دیگران آسیب نزنند خداوند حق الناس را نمی بخشد حق مردم بسیار عزیز و صبور و شریف ایران این است که بتواند همه مراسم تاریخی و یا مذهبی خود را اجرا کنند.
مودی۱۳۴۲۴۷۱۳:۲۶:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۹
نویسنده محترم به درستی به اشکال و ایرادی که بین مذهبیون و بعضی انقلابی ها در خصوص شناخت واقعی از تاریخ ایران قبل از اسلام هست اشاره کردید ولی اصلا به دوگانه سازی که از همان ابتدا ضدانقلاب سعی داشته و دارد که از ایران باستان و کورش در مقابل انقلاب و اسلام انجام دهند اشاره ای نکردید. خوب بود به این هم اشاره ای میکردید. البته روشن است که هر دو طرف مقصرند . و صدالبته کورشی که بعضی ایران پرستان و ضدانقلاب تعریف میکنند تومنی ده ریال با کورش ذوالقرنین که در اسلام آمده متفاوت است.
ازرپاد۱۳۴۴۲۰۱۶:۳۴:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۹
بهتر بود 2تا کتاب میخوندی بعداظهارنظر میکردی دانشمند
ali۱۳۴۲۷۸۱۳:۵۳:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۹
جالب بود اما از این لحاظ که یک سویه به قضاوت پرداختید. باید انطرفر راهم نهیب بزنید که به اسلام توهین می کنند و درکانالهای تلگرام به پیامبراسلام و دینش توهین می کنند و جمع شدن در کنار مقبره ای که هنوز بطور قطع ثابت نشده مال کوروش و یا مال مادرسلیمان است به نظام فحاشی می کنند وشعار میدهند. ببخشید از حرفم ناراحت شدید ولی بدانید که منظورم این است که هنوز از لحاظ علمی ثابت نشده. شاید غیرعلمی ......به هر حال من به کوروش احترام می گذارم و اورامانع دین و وطن دوستی ام نمیدانم. امابرخی از اونیز سو استفاده می کنند حتی برای خوب جلوه دادن پهلوی ها
ناشناس۱۳۴۲۹۱۱۳:۵۸:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۹
"دنیای مجازی ما ایرانیان پر شده از کنایه و اهانت و دشمنی و نفرت‌پراکنی." من چنین احساسی ندارم، در محیطهای مجازی سالم تر و غیر سیاسی تر باشید.
ناشناس۱۳۴۳۰۲۱۴:۰۱:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۹
دولت در آستانه روز کوروش جاده اصفهان شیراز را کلاٌ بازسازی کرد این نشون می‌ده که مسئولان خیلی به تاریخ کشور علاقمند هستند.
پادارلو۱۳۴۳۱۰۱۴:۰۹:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۹
جالب و به موقع مطرح شده است.ممنون از زحمت این دوست گرامی.
ناشناس۱۳۴۳۱۸۱۴:۱۶:۱۵ ۱۳۹۶/۸/۹
ما می خوایم بدونیم چرا این همه دشمنی با تاریخ کشورمون داریم.همه کشورهای دنیا بد و دشمن .گذشته خودمون بد .خب چرا اینجوریه?همین سیستم توی مردم و همسایه به همسایه و کوچکترها به بزرگترها در حال سرایته
بابک۱۳۴۳۴۱۱۴:۴۵:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۹
متن بسیار خوب و شعر بسیار عالی بود.
ناشناس۱۳۴۳۴۴۱۴:۴۶:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۹
احسنت .
ناشناس۱۳۴۳۴۷۱۴:۴۹:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۹
اینکه بعضی تاریخ را منکر میشوند یا اینکه تاریخ را تحقیر میکنند برای این است که ایرانی نیستند خائن هستند و دنبال هویت خارج از ایران میگردند چون اصلا اینها ایرانی نیستند
ناشناس۱۳۵۴۴۵۰۰:۵۰:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۱۱
کوروشیا معمولا پندار نیک کردار نیک گفتار نیک رو عمل نمیکنن بیشتر مشغول تکفیر استناداتین که خلاف هوای نفسشونه
ناشناس۱۳۴۳۷۳۱۵:۱۸:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۹
خيلي ممنون از مقاله تون
ناشناس۱۳۴۵۲۴۱۸:۲۵:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۹
خداییش فکر نمیکرد الف همچین موضوعی بذاره ! فک میکردم تو فاز تخریب کوروش و داریوش و اینایین !!!!!!!!!!
محمد۱۳۴۶۷۴۲۱:۳۹:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۹
سعدی علیه الرحمه اسکندر رومی را پرسیدند: دیار مغرب و مشرق بچه گرفتی که ملوک پیشین را خزاین و لشکر بیش از تو بوده است و چنین فتحی میسر نشد. گفتا: بعون خدای عزوجل هر مملکتی را که گرفتم رعیتش نیازردم و نام پادشاهان جز بنکوئی نبردم بــزرگـش نـخـوانـنـد اهـل خــرد کــه نـام بــزرگـان بــزشــتــی بــرد *** اینهمه هیچ است چون میگذرد تخت و بخت و امر و نهی و گیرودار نـام نـیک رفـتـگـان ضـایع مـکـن تــا بــمــانــد نــام نــیـکــت پــایـدار
مسعود۱۳۴۶۹۰۲۲:۱۱:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۹
جانا سخن از زبان ما می گویی
ناشناس۱۳۴۷۵۸۲۳:۵۴:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۹
چرا چنين شده است؟ منظورم عدم تحمل يکديگر و خود حق بينی است.
ناشناس۱۳۴۷۹۱۰۰:۴۶:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۱۰
این چیزا واسه ما نون و اب نمیشه
ناشناس۱۳۸۱۶۳۰۸:۴۸:۱۴ ۱۳۹۶/۸/۱۵
انکار تاریخ و هویت و تخریب آنها ، نون و آب میشه ؟
ممدخان۱۳۴۸۰۰۰۱:۰۶:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۱۰
آقای امید حسینی نگاه زیبایی در حول تاریخ باستان و کورش داشته ای و حقیقت چیزی جز آن نیست که شما نوشته اید دست مریزاد
ناشناس۱۳۴۸۲۱۰۳:۱۴:۳۹ ۱۳۹۶/۸/۱۰
فکر کنم تنها متنی بود که در الف خواندم وخوشم اومد. این همه از الف انتقاد کردم اما حالا میگم درود بر شما بخاطر این متن.
سوسان۱۳۴۸۷۸۰۸:۲۰:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۰
چرا فارسها فکر میکنند تاریخ ایران فقط متعلق به آوارگان گالوت و حکومت خاخام منشیان است
اسدی۱۳۴۹۱۵۰۹:۱۲:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۱۰
آفرین بر نویسندۀ متن. احمد توکلی همیشه یک استقلال رای داشته. گذاشتن همین متن هم نشانه همان استقلال رای است
ناشناس۱۳۴۹۵۹۱۰:۱۷:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱۰
یک جوری دو دیدگاه را مطرح کرده اید انگار هر دو از بطن مردم و جامعه برخاسته. مردم دو رارامگاه را حصار فلزی کشیدند شروع به جاده سازی و مانور کردند؟!
ناشناس۱۳۵۰۷۴۱۲:۴۸:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۱۰
هرکس به دنبال تخریب تاریخ و هویت ایران است؛ آب به آسیاب دشمنان مردم ایران میرزید. و در پروژه بی هویت سازی و تجزیه و تخریب ایران میکوشد
ناشناس۱۳۵۴۹۵۰۸:۴۶:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۱۱
با بچه های یگان حفاظت که کارشان حفاظت از بناهای تاریخی است چقدر فرهنگی برخورد کردن عاشقان فرهنگ کوروش.
نيم نگاه۱۳۵۷۷۳۱۷:۱۳:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۱۱
با درود بر نويسنده ي محترم ./ متني مختصر - مفيد و گويا است. " چه خوب و چه بد / تاريخ را نمي توان انكار كرد ".
ناشناس۱۳۷۳۲۶۲۳:۵۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱۳
آدم باورش نمیشه این مطلب به این منطق درست در سایت الف باشه... بخدا
ناشناس۱۳۷۹۰۹۱۹:۳۲:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۱۴
کمی دیر شده مردم دو شقه شده اند و مقصر مسولین هستند
تجارت نیوزطاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 3. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 4. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 5. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

 6. شریعتمداری: عذرخواهی می‌کنم/"زیرکی" حتما خسته بوده است!

 7. طلا گرمی ۲۵۲ هزار تومان شد/ سکه ۲ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان

 8. واکنش رشیدپور به دلار ۸ هزار تومانی!   

 9. احمد توکلی: فقرا روزبه‌روز فقیرتر می‌شوند/ پیگیر سامانه برخط حقوق مدیران و مقامات هستیم/ماجرای انتقال پول از تبریز به تهران و خارج از کشور

 10. تقدیر از دولت / یک گام به جلو برای به رسمیت شناختن مطالبه گری مردم 

 11. علی مطهری: مردم ۶ ماه مقاومت کنند/ رفتن رئیس‌جمهور به توچال ایرادی ندارد

 12. سفر خانوادگی وزیر ارتباطات به سوادکوه  

 13. انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می شود

 14. دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و باد‌آورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح

 15. دستور فرمانده ناجا برای برخورد با بی حجابی، دور دور، شیشه دودی غیرمتعارف در خودروها

 16. کرباسچی: عبدالله نوری جایگزین خوبی برای عارف است/رای رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بالاتر از اعضا نیست

 17. نیاز مبرم به گروه‌های خونی منفی در تهران/کاهش 3درصدی اهدای خون در پایتخت

 18. ژاپن با ۱۳ میلیون بیکار چه کرد؟ ماجرای کمپینی که ۷۰ سال طول کشید

 19. کتک خوردن وحشتناک دانش آموز 14 ساله به دست معلم  

 20. چرا واردات ذرت و سویا در سیطره ۲ نفر است؟ / ضریب خودکفایی دانه‌های روغنی کاهش یافت!

 21. یادداشت حسین شریعتمداری/ چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! / آیا اقتصاد را نجات داده‌اید یا ده‌ها مشکل به آن افزوده‌اید؟!

 22. بعد از 14 سال رئیس کمیسیون امنیت ملی تغییر کرد/ فلاحت پیشه رئیس شد

 23. چرا سرآشپز معروف خودکشی کرد؟

 24. فلاحت پیشه: ایرانی‌ها بارها بازیچه سیاست‌های منفعت‌طلبانه روسیه قرار گرفتند

 25. واعظی از ارسال نامه روحانی به اتحادیه اروپا خبر داد/توضیحات درباره عکس توچال روحانی

پربحث‌های دیروز

 1. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 2. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 3. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 4. تغییر شرکای راهبردی حکومت

 5. منتظرید که امریکا برای‌تان کار بکند!  

 6. پاسخ نوبخت به سه ادعای عجیب/ نقش جهانگیری در چالش آتی دولت/پشت پرده مشکلات اقتصادی/ داستان خانه ولایتی/ چاپ کتابی مجازی علیه روحانی/ سیاسی‌ترین گل جام‌جهانی

 7. واکنش معاون شریعتمداری به گرانی‌ها: رسانه‌ها چرت و پرت نگویند

 8. دومین نامه نمایندگان به "روحانی" برای برکناری ۳ وزیر

 9. واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها

 10. آشنایی با 10 خودرویی که بیشترین افت قیمت را دارند  

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. ضرورت ترمیم کابینه/ تیم اقتصادی دولت ضعیف و ناکارآمد است

 13. قاضی سراج: دست دلالان را از بازار خودرو قطع می‌کنیم

 14. سه ماه گذشته؛ حمایت از کالای ایرانی چه شد؟/فردا که گُل‌ها خشک شدن دیر است

 15. ثبت سفارش خودرو ممنوع شد+سند

 16. مجوز صادر شد/ ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی پخش می شود

 17. قائم مقام بانک مرکزی: افزایش قیمت سکه متاثر از افزایش قیمت طلا و نرخ دلار است/ وعده کاهش قیمت سکه

 18. قیمت سکه 2 میلیون و 650 هزار تومان/قیمت سکه آتی به بیش از ۳ میلیون تومان رسید

 19. معاون سیما: ممنوعیت حضور چهره‌های پرخرج خارجی ابلاغ شده بود

 20. اولویتی مضحک برای استیضاح/آیا ربیعی باید پاسخگوی افسار گسیختگی اقتصاد باشد؟

 21. واعظی:برخی هنوزفکر می‌کنند درشرایط قبل ازتحریم آمریکا هستیم

 22. ضرغامی:‌نامه اصلاح‌طلبان تکمیل سیاست ضدبشری ترامپ است/ این نامه دلسوزی برای ملت ایران نیست

 23. ۱۸ محصول ایران خودرو گران شد+ لیست قیمت

 24. علائم نامعلوم راهنمایی و رانندگی در شهر  

 25. مادر و فرزند مهاجری که تصویرشان در دنیا معروف شد  

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما درباره این عکس چیست؟  

 2. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 6. نام ۲ نفری که ۵۹ هزار سکه خریدند چیست؟

 7. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 8. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 9. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 10. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 11. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 12. تیم اقتصادی دولت از جمله نوبخت، نهاوندیان، سیف و کرباسیان باید تغییر کنند

 13. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 14. جهانگیری در مجلس: آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرده است/همه با اتحاد از این توطئه بزرگ عبور می‌کنیم

 15. سخنگوی دولت مطرح کرد: هیچ آثار منفی در شاخص‌های اقتصادی دیده نشد/عرضه بیش از ۷ میلیون قطعه سکه برای برطرف کردن عطش عده‌ای!

 16. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 17. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 18. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 23. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 24. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 25. ظریف: بدنامی ترامپ در درازمدت به نفع ماست/ رویترز روزی 50 خبر دروغ در مورد اقتصاد ایران تولید می‌کند/ ما به دشواری‌ها عادت داریم

آخرین عناوین