پنج دلیل که نشان می دهد اروپا تکیه گاهی محکم برای برجام نیست

جعفربرزگر، گروه تعاملی الف،   3960806006 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
پنج دلیل که نشان می دهد اروپا تکیه گاهی محکم برای برجام نیست

سخنان ترامپ در مورد برجام و تلاش های او برای خروج از این معاهده ی بین المللی باعث شکل گرفتن تحلیل های مختلفی در مورد آینده برجام در بین کارشناسان داخلی و خارجی شده است. یکی از موضوعات اساسی در این میان، موضع دولت های اروپایی در قبال برجام است؛ سه کشور اروپایی، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کردند که به برجام پایبند خواهند بود و ترامپ را در خروج از برجام همراهی نخواهند کرد از سوی دیگر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خانم موگرینی هم بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرد و ناراحتی خود از مواضع ترامپ را پنهان نکرد.

این مواضع اروپایی ها برخی از تحلیل گران داخلی [...] را به تکیه بر اروپا و ادامه دادن برجام با اروپا و بدون حضور آمریکا رسانده است. از این رو در مورد برجام بدون آمریکا اما با حضور اروپا، نکاتی قابل ذکر است:

1) برای آن که بفهیم می شود برای ادامه ی برجام روی مواضع اروپایی ها حساب کرد یا نه باید به تاریخ مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی در موردپرونده ی انرژی هسته ای در سال 1382 و در دولت اصلاحات توجه کنیم که از دل آن پیمان « سعد آباد » بیرون آمد.
در این پیمان ایران موافقت کرد فعالیت های هسته ای خود را تعلیق کند و تن به پروتکل الحاقی و بازرسی ها فراتر از معاهدات بین المللی دهد تا اعتماد اروپایی ها را به دست آورد و در عوض اروپا مانع رفتن پرونده ایران به شورای امنیت و همچنین تحریم ایران شود اما حسن روحانی مسئول مذاکرات در آن برهه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در نامه ای به البرادعی دبیر کل وقت آژانس انرژی اتمی که در سال 84 نوشت نتیجه مذاکرات را اینگونه اعلام کرد «متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران ما به‌ ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه رو شد»

2) در شرایطی که هنوز امریکا از برجام خارج نشده است و تنها در بیانیه ها و سخنرانی ها تهدید به خروج از برجام می کند که بنظر می رسد بیشتر به قصد گرفتن امتیاز بیشتر از ایران است نه خروج واقعی از برجام، مخالفت های اروپایی ها با برجام چندان برای آن ها هزینه ساز نیست اما پرسش مهم در اینجا است، زمانی که مخالفت اروپایی ها با امریکا در مسئله برجام برای آن ها هزینه ساز خواهد شد آیا اروپا باز هم به حمایت از برجام ادامه خواهد داد؟

این دقیقا همان نکته ای که رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان به آن تاکید کردند و فرمودند« خب دولت های اروپایی، مسئله‌ی برجام را تأکید کرده‌اند؛ او گفته بود که من پاره می کنم، چنین می کنم -یک غلطی کرده بود- این ها محکوم کردند، گفتند نه، نباید پاره کنید و این ها. خیلی خب، خوب است، یعنی این مقدارش را ما استقبال می کنیم، لکن این کافی نیست.... اروپایی‌ها باید در برابر اقدام های عملیِ آمریکا بِایستند. اگر چنانچه او پاره نکرد امّا نقض کرد - مثلاً با همین تحریم ها یا همین کارهایی که حالا این ها انتظار دارند که از کنگره‌شان بیرون بیاید- باید اروپایی‌ها بِایستند در مقابل او... اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست.»

3) از سوی دیگر و با توجه به مراودات گسترده ی اقتصادی اروپا با امریکا و گره خوردن اقتصاد این کشور های با اقتصاد بین اللملی تحت مدیریت وسیطره ی آمریکا و احتمالا امتیازاتی و مشوق های که ترامپ برای همراه کردن آن ها با موضع خود به اروپایی ها ارائه خواهد کرد منجر به رها کردن برجام از سوی اروپایی ها خواهد شد و از سوی دیگر باید توجه کنیم برجام برای اروپایی ها آنقدر آورده ندارد که بخاطر آن حاضر به تضعیف روابط خود با آمریکا شوند.

4) فرض بگیریم آمریکا از برجام خارج شود و اروپایی ها اعلام کنند ما به برجام پایبند خواهیم بود در این وضعیت سوالی به این مضمون قابل طرح است؛ که آیا اروپایی ها اصلا چنین توانی دارند؟ یعنی اگر امریکا ایران را تحریم کرد اروپایی ها می توانند به شرکت های خودشان بگویند ما مخالف این تحریم هستیم و شما به سرمایه گذاری در ایران ادامه بدهید؟ پاسخ قطعا منفی است چون می دانیم تحریم های امریکا مشمول همه ی شرکت ها می شود و اگر شرکت اروپایی هم حاضر به همکاری با ایران شود مشمول جریمه های وزارت خزانه داری آمریکا خواهد شد.

5) هر چند اروپایی ها از حمایت برجام سخن گفتند اما نباید فراموش کنیم که آن ها در مواضع کلی دولت امریکا علیه ایران همراه هستند از همین منظر آن ها در ضمن حمایت از برجام دوباره به توان موشکی کشورمان و فعالیت های منطقه ای آن تاختند و نشان دادند چنان تفاوت عمیقی در دیدگاهشان نسبت به ایران نسیت و اختلافات تنها در سطح تاکتیکی است نه راهبردی.

پس نمی توان قائل بود که نگاه اروپا به نظام جمهوری اسلامی ایران متفاوت از آمریکا است بلکه هر دو در حال تلاش برای تضعیف و در نهایت فروپاشی آن هستند و اروپا هم اگر روزی احساس کند با خروج از برجام می تواند در تضعیف این نظام منافع بیشتری کسب کند قطعا در خروج از آن درنگ نخواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۳۷۷۰۷:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۶
حرفهای شما کاملا صحیح هست ولی آیا اگر این اتفاق افتاد سیاستمداران ما چه روشی برای مقابله با آن دارند و آیا با رفتن ما به سوی غنی سازی و رفتن راه کره شمالی کشور ما چیزی بدست خواهد آورد چون کشور ما الان هم با بیکاری و فقر و فلاکت دست و پنجه نرم می کند.
ناشناس۱۳۱۵۴۰۱۰:۵۷:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۶
ناشناس گرامی نظر شما چه میباشد؟ آیا دشمنان غربی هرچه خواستند باید بدهیم نظر شما این است که اختیار تمام اقتصادی ونظامی وفرهنگی کشوررا به دشمنان واگذار کنیم تا آب ونان بدست آوریم ؟ پس عزت وشرف ایران وایرانی چه میشود .پس برای چه انقلاب کردیم و هزاران جوان را از دست دادیم پس خون آنها چه میشود؟ یا آدم ترسو هستی ویا از ... هستی که با این حرف های دشمن پسند دل مردم را خالی میکنی
ناشناس۱۳۱۷۱۲۱۳:۱۹:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۶
کره شمالی بمب درست کرده.... ما میخایم بمب درست کنیم؟
ناشناس۱۳۱۷۹۲۱۴:۴۶:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۶
درسته راه کره شمالی رو رفتن خوب نیست ولی راه لیبی رو رفتن خیلی خسارت بار تره. مقایسه بین ایرانی که سرشار از منابع اولیه برای ذلیل نشدنه با کره شمالی درست نیست. اونها حتی در خاک هم کمبود دارند. قطعا قدرتمند شدن ایران آمریکا رو وادار به عقب نشینی میکنه. کافیه مقایسه ای بین مذاکرات دهه 80 و 90 بکنید.متاسفانه تو ذهن ما جا افتاده که مذاکره طبق خواست آمریکا و دستاورد فروشی تنها راهه.
احمد۱۳۲۳۵۰۰۹:۴۲:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۷
وقتی توجه ما از برجام دور شد اونوقت متوجه می شیم که مشکلات اقتصادی و .... عمدتا از داخل است و به متخصصان داخلی و ... روی خواهیم اورد و مجبور خواهیم شد فرآیندهای مشکل ساز داخلی را برای ایجاد وضع بهتر اصلاح کنیم که این میشه همون اقتصاد مقاومتی و مقوم کردن ساختار داخلی در برابر تحریم ها و ....
الف ر۱۳۱۳۸۲۰۷:۳۷:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۶
حتما مي فرمائيد روس ها هستند نخير حضرت والا تنها تكيه گاه مطمئن ما مردم هستيم بجاي ... به اين و به آن بيا يند به مردم خودشون برسند عدالت بهترين خدمت به مردم است كه متاسفانه ما محروم هستيم از استخدام بگير تا تبعيض در تمام ادارات و ... كه بيداد ميكند
ناشناس۱۳۱۴۸۱۰۹:۴۳:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۶
مواضع اروپاییها با آمریکا هیچ تفاوتی نداره . فقط به نوبت نقش مثبت و منفی رو بازی میکنن . یعنی یکی خل بازی درمیاره و تهدید میکنه که میخواد با لگد بزنه زیر میز مذاکره ، و اون یکی به ایران پیغام میده که اگر میخوای من جلوی این دیوونه رو بگیرم باید بهم باج بدی . فعلا چون گاو شیرده کشورهای عربی برای آمریکا پرسودتره ، اروپاییها اومدن سراغ ایران . ولی دو سه سال پیش که روابط آمریکا با اعراب زیاد خوب نبود ، اروپاییها جفتک مینداختن و آمریکاییها به ایران تلفن میزدن .
ناشناس۱۳۱۴۹۲۰۹:۵۵:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۶
وقتی کشورهای اروپایی و آسیایی و حتی روسیه به اصطلاح آویزان آمریکا هستند و از ترس آمریکا آب نمیخورند اتکا کردن به این کشورها و دلخوش داشتن به آنها ساده انگاری است . دیدیم که روسیه حتی نمیتواند بدون اجازه آمریکا هواپیمای سوخوی خود را از ترس تحریم آمریکا به ایران بفروشد.
ناشناس۱۳۱۷۷۸۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۶/۸/۶
ترس نیست. به خاطر استفاده ی بیش از 10 درصدی قطعات آمریکایی در سوخو است آقا یا خانم دانشمند.
ناشناس۱۳۱۶۸۲۱۲:۵۸:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۶
مثلا چین و روسیه قابل اتکا هستند؟!
خام۱۳۱۸۴۴۱۵:۳۴:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۶
سلام .شما وسایر دوستان در سایت الف یا سایرین با توضیحات مکرر می فرمایید به تایید فعلی برجام توسط اروپا نباید خوشبین بود .کذا وکذا.گمان می کنم همه کسانی که به این مباحث توجه دارند به شانه خالی کردن اروپا سر بزنگاه واقفند .اما عزیزان هنر کنید وراهکار وایده برخورد با این نوع احتمالات را بیان بفرمایید.والسلام.
ناشناس۱۳۱۸۹۲۱۶:۲۷:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۶
افرادی که با خانم موگرینی سلفی گرفتن نظرشان چیز دیگری است
ناشناس۱۳۱۹۶۰۱۷:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۶
با فساد سیستمی واقتصاد معیوب نمیشود جلوی رقیبان ایستلد
حاجیلو۱۳۲۰۱۰۱۸:۳۹:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۶
میفرمایید خودمان به استقبال تحریم اروپاییها برویم سوال اینجاست چی گیرمان می آید
ناشناس۱۳۲۰۵۷۱۹:۴۳:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۶
نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. این شعار را مردم بهش عملکردند ولی بیشتر مسئولین به خاطر منافع جناحی از این شعار گریزانند. روسیه همان کشور ضددین شوروی است و آمریکا هم همان استکبار و شیطان بزرگ و اروپا هم سگ دنباله رو آن. چین هم فقط به فکر خودش و مردم فقیر خودش
ناشناس۱۳۲۰۹۷۲۰:۳۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۶
آخر این چه منطقی است ؟ توقع واقعا نا بجا که اروپا در بحران بین ایران و امریکا همگی یکپارچه پشت سر ایران بایستند . عده ای .. همین رفتار را در عرصه بین الملل میخواهند تکرار کنند .
ناشناس۱۳۲۳۷۴۱۰:۲۹:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۷
کل اقتصاد اتحادیه اروپا حتی با احتساب بریتانیا به اندازه تنها یک ایالت کالیفرنیا نیست!!
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 2. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 3. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 4. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 5. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 6. تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

 7. سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟

 8. نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید

 9. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 10. سخنان تند اردوغان خطاب به کردهای سوریه: همه‌تان را له می‌کنیم / این جمله ، ترند اول توئیتر شد

 11. سنگ تمام الغرافه برای طارمی در حضور یک مهمان ویژه  

 12. آیت‌الله فاضل لنکرانی؛ توضیح روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه بیان شد

 13. ارز مجازی تلگرام عرضه می‌شود

 14. رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"  

 15. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 16. انتخاب "وزیر تنهایی" در انگلیس!

 17. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 18. شکست سکوت طارمی با صحبت‌های جنجالی

 19. با ۵ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟

 20. جزئیات تسهیلات دهی بانک‌ها در۹ماهه۹۶+جدول

 21. خبری ناامیدکننده درباره پیکر دریانوردان سانچی

 22. مراجعه به بیمارستان خصوصی سختگیرانه می‌شود

 23. ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی   

 24. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 25. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

پربحث‌های دیروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 3. عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی که باید برمی‎داشت، برداشت/ نمی گذاریم ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد

 4. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 5. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 6. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

 7. انتقاد کیهان از فردوسی‌پور: 40 دقیقه وقت برنامه را به پلاسکو اختصاص داد ولی برای سانچی فقط تسلیت گفت

 8. بخشش مرد اعدامی به خاطر اشک های دخترش

 9. واکنش آیت‌الله مکارم‌ به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند/ چرا دردسر برای خود درست می‌کنید

 10. اژه‌ای: نمی‌شود با بهشت و جهنم مردم کار نداشت

 11. اعطای وام ۵ میلیارد تومانی به تمام پیام‌رسان‌های داخلی

 12. سکه و دلار همچنان می‌تازند/ دلار ۴۴۵۰ تومان

 13. گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

 14. پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر ۲۷۰ میلیون تومان می‌شود

 15. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 16. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 17. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 18. ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد/ سرمدی قائم‌مقام/ عراقچی معاون سیاسی/ قشقاوی مشاور وزیر

 19. واعظی: رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان می گذارد

 20. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 21. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 22. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 23. حاجی‌بابایی: ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

 24. آصفی: برجام در خیلی عرصه‌ها موفق و در برخی عرصه‌ها هم ناموفق بود/ اروپایی‌ها به آمریکا نزدیک می‌شوند

 25. ماجرای ۲ پسرخاله که در «سانچی» بودند+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 8. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 11. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 12. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 18. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 19. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 20. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 21. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 22. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 23. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 24. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 25. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

آخرین عناوین