هتل بین المللی

پنج دلیل که نشان می دهد اروپا تکیه گاهی محکم برای برجام نیست

جعفربرزگر، گروه تعاملی الف،   3960806006 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
پنج دلیل که نشان می دهد اروپا تکیه گاهی محکم برای برجام نیست

سخنان ترامپ در مورد برجام و تلاش های او برای خروج از این معاهده ی بین المللی باعث شکل گرفتن تحلیل های مختلفی در مورد آینده برجام در بین کارشناسان داخلی و خارجی شده است. یکی از موضوعات اساسی در این میان، موضع دولت های اروپایی در قبال برجام است؛ سه کشور اروپایی، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان اعلام کردند که به برجام پایبند خواهند بود و ترامپ را در خروج از برجام همراهی نخواهند کرد از سوی دیگر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خانم موگرینی هم بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرد و ناراحتی خود از مواضع ترامپ را پنهان نکرد.

این مواضع اروپایی ها برخی از تحلیل گران داخلی [...] را به تکیه بر اروپا و ادامه دادن برجام با اروپا و بدون حضور آمریکا رسانده است. از این رو در مورد برجام بدون آمریکا اما با حضور اروپا، نکاتی قابل ذکر است:

1) برای آن که بفهیم می شود برای ادامه ی برجام روی مواضع اروپایی ها حساب کرد یا نه باید به تاریخ مذاکرات ایران با سه کشور اروپایی در موردپرونده ی انرژی هسته ای در سال 1382 و در دولت اصلاحات توجه کنیم که از دل آن پیمان « سعد آباد » بیرون آمد.
در این پیمان ایران موافقت کرد فعالیت های هسته ای خود را تعلیق کند و تن به پروتکل الحاقی و بازرسی ها فراتر از معاهدات بین المللی دهد تا اعتماد اروپایی ها را به دست آورد و در عوض اروپا مانع رفتن پرونده ایران به شورای امنیت و همچنین تحریم ایران شود اما حسن روحانی مسئول مذاکرات در آن برهه و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در نامه ای به البرادعی دبیر کل وقت آژانس انرژی اتمی که در سال 84 نوشت نتیجه مذاکرات را اینگونه اعلام کرد «متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران ما به‌ ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه رو شد»

2) در شرایطی که هنوز امریکا از برجام خارج نشده است و تنها در بیانیه ها و سخنرانی ها تهدید به خروج از برجام می کند که بنظر می رسد بیشتر به قصد گرفتن امتیاز بیشتر از ایران است نه خروج واقعی از برجام، مخالفت های اروپایی ها با برجام چندان برای آن ها هزینه ساز نیست اما پرسش مهم در اینجا است، زمانی که مخالفت اروپایی ها با امریکا در مسئله برجام برای آن ها هزینه ساز خواهد شد آیا اروپا باز هم به حمایت از برجام ادامه خواهد داد؟

این دقیقا همان نکته ای که رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان به آن تاکید کردند و فرمودند« خب دولت های اروپایی، مسئله‌ی برجام را تأکید کرده‌اند؛ او گفته بود که من پاره می کنم، چنین می کنم -یک غلطی کرده بود- این ها محکوم کردند، گفتند نه، نباید پاره کنید و این ها. خیلی خب، خوب است، یعنی این مقدارش را ما استقبال می کنیم، لکن این کافی نیست.... اروپایی‌ها باید در برابر اقدام های عملیِ آمریکا بِایستند. اگر چنانچه او پاره نکرد امّا نقض کرد - مثلاً با همین تحریم ها یا همین کارهایی که حالا این ها انتظار دارند که از کنگره‌شان بیرون بیاید- باید اروپایی‌ها بِایستند در مقابل او... اینکه بگویند ما مخالفیم، کافی نیست.»

3) از سوی دیگر و با توجه به مراودات گسترده ی اقتصادی اروپا با امریکا و گره خوردن اقتصاد این کشور های با اقتصاد بین اللملی تحت مدیریت وسیطره ی آمریکا و احتمالا امتیازاتی و مشوق های که ترامپ برای همراه کردن آن ها با موضع خود به اروپایی ها ارائه خواهد کرد منجر به رها کردن برجام از سوی اروپایی ها خواهد شد و از سوی دیگر باید توجه کنیم برجام برای اروپایی ها آنقدر آورده ندارد که بخاطر آن حاضر به تضعیف روابط خود با آمریکا شوند.

4) فرض بگیریم آمریکا از برجام خارج شود و اروپایی ها اعلام کنند ما به برجام پایبند خواهیم بود در این وضعیت سوالی به این مضمون قابل طرح است؛ که آیا اروپایی ها اصلا چنین توانی دارند؟ یعنی اگر امریکا ایران را تحریم کرد اروپایی ها می توانند به شرکت های خودشان بگویند ما مخالف این تحریم هستیم و شما به سرمایه گذاری در ایران ادامه بدهید؟ پاسخ قطعا منفی است چون می دانیم تحریم های امریکا مشمول همه ی شرکت ها می شود و اگر شرکت اروپایی هم حاضر به همکاری با ایران شود مشمول جریمه های وزارت خزانه داری آمریکا خواهد شد.

5) هر چند اروپایی ها از حمایت برجام سخن گفتند اما نباید فراموش کنیم که آن ها در مواضع کلی دولت امریکا علیه ایران همراه هستند از همین منظر آن ها در ضمن حمایت از برجام دوباره به توان موشکی کشورمان و فعالیت های منطقه ای آن تاختند و نشان دادند چنان تفاوت عمیقی در دیدگاهشان نسبت به ایران نسیت و اختلافات تنها در سطح تاکتیکی است نه راهبردی.

پس نمی توان قائل بود که نگاه اروپا به نظام جمهوری اسلامی ایران متفاوت از آمریکا است بلکه هر دو در حال تلاش برای تضعیف و در نهایت فروپاشی آن هستند و اروپا هم اگر روزی احساس کند با خروج از برجام می تواند در تضعیف این نظام منافع بیشتری کسب کند قطعا در خروج از آن درنگ نخواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۳۱۳۷۷۰۷:۱۴:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۶
حرفهای شما کاملا صحیح هست ولی آیا اگر این اتفاق افتاد سیاستمداران ما چه روشی برای مقابله با آن دارند و آیا با رفتن ما به سوی غنی سازی و رفتن راه کره شمالی کشور ما چیزی بدست خواهد آورد چون کشور ما الان هم با بیکاری و فقر و فلاکت دست و پنجه نرم می کند.
ناشناس۱۳۱۵۴۰۱۰:۵۷:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۶
ناشناس گرامی نظر شما چه میباشد؟ آیا دشمنان غربی هرچه خواستند باید بدهیم نظر شما این است که اختیار تمام اقتصادی ونظامی وفرهنگی کشوررا به دشمنان واگذار کنیم تا آب ونان بدست آوریم ؟ پس عزت وشرف ایران وایرانی چه میشود .پس برای چه انقلاب کردیم و هزاران جوان را از دست دادیم پس خون آنها چه میشود؟ یا آدم ترسو هستی ویا از ... هستی که با این حرف های دشمن پسند دل مردم را خالی میکنی
ناشناس۱۳۱۷۱۲۱۳:۱۹:۰۵ ۱۳۹۶/۸/۶
کره شمالی بمب درست کرده.... ما میخایم بمب درست کنیم؟
ناشناس۱۳۱۷۹۲۱۴:۴۶:۵۸ ۱۳۹۶/۸/۶
درسته راه کره شمالی رو رفتن خوب نیست ولی راه لیبی رو رفتن خیلی خسارت بار تره. مقایسه بین ایرانی که سرشار از منابع اولیه برای ذلیل نشدنه با کره شمالی درست نیست. اونها حتی در خاک هم کمبود دارند. قطعا قدرتمند شدن ایران آمریکا رو وادار به عقب نشینی میکنه. کافیه مقایسه ای بین مذاکرات دهه 80 و 90 بکنید.متاسفانه تو ذهن ما جا افتاده که مذاکره طبق خواست آمریکا و دستاورد فروشی تنها راهه.
احمد۱۳۲۳۵۰۰۹:۴۲:۳۵ ۱۳۹۶/۸/۷
وقتی توجه ما از برجام دور شد اونوقت متوجه می شیم که مشکلات اقتصادی و .... عمدتا از داخل است و به متخصصان داخلی و ... روی خواهیم اورد و مجبور خواهیم شد فرآیندهای مشکل ساز داخلی را برای ایجاد وضع بهتر اصلاح کنیم که این میشه همون اقتصاد مقاومتی و مقوم کردن ساختار داخلی در برابر تحریم ها و ....
الف ر۱۳۱۳۸۲۰۷:۳۷:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۶
حتما مي فرمائيد روس ها هستند نخير حضرت والا تنها تكيه گاه مطمئن ما مردم هستيم بجاي ... به اين و به آن بيا يند به مردم خودشون برسند عدالت بهترين خدمت به مردم است كه متاسفانه ما محروم هستيم از استخدام بگير تا تبعيض در تمام ادارات و ... كه بيداد ميكند
ناشناس۱۳۱۴۸۱۰۹:۴۳:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۶
مواضع اروپاییها با آمریکا هیچ تفاوتی نداره . فقط به نوبت نقش مثبت و منفی رو بازی میکنن . یعنی یکی خل بازی درمیاره و تهدید میکنه که میخواد با لگد بزنه زیر میز مذاکره ، و اون یکی به ایران پیغام میده که اگر میخوای من جلوی این دیوونه رو بگیرم باید بهم باج بدی . فعلا چون گاو شیرده کشورهای عربی برای آمریکا پرسودتره ، اروپاییها اومدن سراغ ایران . ولی دو سه سال پیش که روابط آمریکا با اعراب زیاد خوب نبود ، اروپاییها جفتک مینداختن و آمریکاییها به ایران تلفن میزدن .
ناشناس۱۳۱۴۹۲۰۹:۵۵:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۶
وقتی کشورهای اروپایی و آسیایی و حتی روسیه به اصطلاح آویزان آمریکا هستند و از ترس آمریکا آب نمیخورند اتکا کردن به این کشورها و دلخوش داشتن به آنها ساده انگاری است . دیدیم که روسیه حتی نمیتواند بدون اجازه آمریکا هواپیمای سوخوی خود را از ترس تحریم آمریکا به ایران بفروشد.
ناشناس۱۳۱۷۷۸۱۴:۳۴:۳۱ ۱۳۹۶/۸/۶
ترس نیست. به خاطر استفاده ی بیش از 10 درصدی قطعات آمریکایی در سوخو است آقا یا خانم دانشمند.
ناشناس۱۳۱۶۸۲۱۲:۵۸:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۶
مثلا چین و روسیه قابل اتکا هستند؟!
خام۱۳۱۸۴۴۱۵:۳۴:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۶
سلام .شما وسایر دوستان در سایت الف یا سایرین با توضیحات مکرر می فرمایید به تایید فعلی برجام توسط اروپا نباید خوشبین بود .کذا وکذا.گمان می کنم همه کسانی که به این مباحث توجه دارند به شانه خالی کردن اروپا سر بزنگاه واقفند .اما عزیزان هنر کنید وراهکار وایده برخورد با این نوع احتمالات را بیان بفرمایید.والسلام.
ناشناس۱۳۱۸۹۲۱۶:۲۷:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۶
افرادی که با خانم موگرینی سلفی گرفتن نظرشان چیز دیگری است
ناشناس۱۳۱۹۶۰۱۷:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۶
با فساد سیستمی واقتصاد معیوب نمیشود جلوی رقیبان ایستلد
حاجیلو۱۳۲۰۱۰۱۸:۳۹:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۶
میفرمایید خودمان به استقبال تحریم اروپاییها برویم سوال اینجاست چی گیرمان می آید
ناشناس۱۳۲۰۵۷۱۹:۴۳:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۶
نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی. این شعار را مردم بهش عملکردند ولی بیشتر مسئولین به خاطر منافع جناحی از این شعار گریزانند. روسیه همان کشور ضددین شوروی است و آمریکا هم همان استکبار و شیطان بزرگ و اروپا هم سگ دنباله رو آن. چین هم فقط به فکر خودش و مردم فقیر خودش
ناشناس۱۳۲۰۹۷۲۰:۳۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۶
آخر این چه منطقی است ؟ توقع واقعا نا بجا که اروپا در بحران بین ایران و امریکا همگی یکپارچه پشت سر ایران بایستند . عده ای .. همین رفتار را در عرصه بین الملل میخواهند تکرار کنند .
ناشناس۱۳۲۳۷۴۱۰:۲۹:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۷
کل اقتصاد اتحادیه اروپا حتی با احتساب بریتانیا به اندازه تنها یک ایالت کالیفرنیا نیست!!
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 2. تلگرام ایران را تحریم کرد

 3. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 4. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 5. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 6. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 7. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 8. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 9. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 10. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 11. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 12. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 13. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 14. یادداشت فعال ضد جنگ درباره اهمیت موضوع قدس

 15. رحمانی فضلی: جمع کنندگان کمک های مردمی زلزله کرمانشاه باید پاسخگو باشند

 16. پیشکسوت استقلال درگذشت

 17. نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام  

 18. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 19. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 20. جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»

 21. ترزا می: تهدید انگلیس از سوی روسیه را برنمی‌تابیم

 22. نظر چمران درباره عملکرد شهردار تهران در چند ماه اخیر

 23. حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه

 24. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 25. فیس بوک دسترسی شرکتی مرتبط با ترامپ را تعلیق کرد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 7. تظاهرات گسترده دانش‌آموزان آمریکایی در اعتراض به حملات مسلحانه  

 8. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 9. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 10. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 11. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 12. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 13. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 14. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 15. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 16. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 17. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 18. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 19. اعتراف موبایل قاپ حرفه‌ای تهران به ۲۰۰ سرقت

 20. دیدار دوستانه ایران - سیرالئون لغو شد/ برگزار نشدن بازی ضرری حدود ۲۰۰ میلیون تومانی در دامن فدراسیون فوتبال می‌گذارد

 21. نامه فیفا؛ سیرالئون حق بازی جلوی ایران را ندارد!

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 24. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 25. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

 5. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 6. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 7. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 8. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 9. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 10. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 11. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 12. استیون هاوکینگ درگذشت

 13. چرا مردم ایران شاد نیستند، اما هندی های فقیر شادند

 14. اسم این موزه چی بود؟  

 15. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 16. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 17. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 18. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 19. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 20. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 21. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 22. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 23. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 24. ماجرای تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره در ارومیه + واکنش شهردار

 25. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

آخرین عناوین