از ما است که بر ما است

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3960803026 ۱۶ نظر، ۶ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
از ما است که بر ما است

خیلی از ما می نالیم! البته مال امسال و پارسال و این یکی دو دهه نیست، شاید از زمان مولوی بوده که ایشان گفته: "زین خلق پر شکایت گریان شدم ملول، آن های و هوی و نعره مستانم آرزوست". از همه چیز، از سیاست، از جامعه، از خیابان، از کوچه... بی خبر از آن که مانند آلودگی هوا که تک تک خودروها و وسایل آمد وشد در آن نقش دارند، همین رفتار و نگاه ماست که در نهایت و برآیند آن بخش عمده ای از جامعه ای را می سازد که از آن نالانیم.

جدا از برخی ویژگی های اخلاقی منفی که گویی جزئی از تار و پود فرهنگی ما شده مثل سهل انگاری، کم توجهی به قانون، دخالت در کار دیگران و...، از همه کس طلبکاریم اما فکر نمی کنیم خودمان چه کرده ایم. داستانی هست که می گوید زمانی حکم به سنگسار زنی داده شد، مردم هیجان زده سنگها را برداشتند و به سمت محل مجازات هجوم بردند، حضرت مسیح (ع) رسید و فرمود، اول کسی سنگ زند که گناهی از خود وی سر نزده باشد، همه به هم نگاه کرده، سنگ ها را بر زمین انداختند و رفتند. این موضوع قصه ما شده، اگر فروشگاه دار هستیم، چقدر ترازوی ما درست و چقدر سود ما منطقی است؟ اگر تاکسی دار هستیم، اگر قطعه ساز و اگر خودروساز و اگر ساختمان ساز و مقاطعه کار و... چقدر در کارمان وجدان کاری داریم؟ به چند نمونه فرضی ذیل دقت کنید.

آقایی پولی به دست آورده و تصمیم می گیرد باغچه ای در شهرک های اطراف خریداری کند تا آخر هفته ها به جای فضای بسته آپارتمان در کنار طبیعتی کوچک و محصور، کبابی درست کند و استراحت کند اما به علت کمبود آب سفره های زیرزمینی حفر چاه ممنوع و استفاده از آب لوله کشی هم گران تمام می شود. پرس و جو می کند که چطور می شود قانون را دور زد، چطور می شود پنهانی چاه زد و اگر ماموری آمد چه کند که نفهمد و اگر فهمید چطور او را راضی کند. مامور می آید، فکر می کند گزارش کردن یک چاه غیرقانونی بهتر است یا گرفتن چند صدهزار تومان و زدن به یک زخم زندگی؟ گزارش که برایش نان و آب نمی شود اما نمی خواهد بداند که چند دهه بعد، فرزندان خود او هستند که باید تاوان فرو نشست زمین را بپردازند.

کارگری در خط تولید نشسته و فکر می کند چرا من باید کارگری کنم و فلان مدیر پشت میز باشد، از وضع روزگار گله دارد، پیچ ها را درست نمی بندد، قطعات با هم جفت و جور نمی شوند اما او اهمیت نمی دهد. اینهمه ماشین صفر کیلومترتولید می شود، این هم صاحبش لابد برای گارانتی به تعمیرگاه خواهد برد، او که می خواهد بیست-سی میلیون یا بیشتر پول ماشین بدهد، دندش نرم دو سه بار هم به تعمیرگاه مراجعه کند. اما به فکرش نمی رسد که خرابی این خودرو در جاده یا بزرگراه می تواند جان چند هموطن که شاید از بستگان خود او باشند را بگیرد.

قطعه سازی در مناقصه برنده شده اما با این سود که نمی شود زندگی کرد، از کشورهای آشنا مواد اولیه با پایین ترین کیفیت وارد می کند و عملا کاریکاتوری از قطعه مورد نیاز تولید می کند، عمر کاری قطعه یک سوم بلکه کمتر می شود، اما چه اهمیت دارد! قطعه زود خراب شده و تعمیرکاران چند برابر پول آن قطعه دستمزد می گیرند تا خودرو را تعمیر کنند! راننده تاکسی عصبانی می شود و روی کرایه می کشد، مسافر با او درگیر می شود و در محل کار درست نمی تواند کارش را انجام دهد، ارباب رجوع ناراضی است.

ساختمانی فرو می ریزد، مهندس ناظر سهل انگاری کرده چون دانش درستی نداشته چون پایان نامه اش را کسی دیگری نوشته و چون با صاحب کار آشنا بوده او را برای این پروژه در نظر گرفته بودند! حالا جان چند نفر بر سر آن رفته که کسی خواسته بدون زحمت آقای مهندس باشد و درآمدش بیشتر شود.

اینها و مانند این ها داستان های آشنایی هستند، داستان زنجیره هایی که هر کسی حلقه ای از آن را تشکیل داده و سرانجام نتیجه آن به تک تک افراد جامعه می رسد. وقتی که هوا آلوده شد همه آسیب می بینند و دود آن به چشم همه خواهد رفت. این روزها کم نیستند کسانی که در فضای مجازی و در گروه های تلگرامی ناآگاهانه هر نکته منفی راست و دروغی را انتشار می دهند، صحت و درستی برخی از آنها مثل توصیه های پزشکی با کمی تحقیق مشخص می شود اما مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی اینچنین نیست. حتی گروهها و جناح های سیاسی هم با علم به این موضوع تلاش می کنند تا با مخدوش کردن چهره رقیب جایگاه طرف مقابل را نزول دهند بی آن که بدانند این حرکت حتی اگر در کوتاه مدت به سود آنها تمام شود، در دراز مدت منجر به سلب اعتماد عمومی و بدگمانی و بدبینی نسبت به همه از جمله خود آنها خواهد شد.

در این میان گروهک های خارج نشین تندتر از همه، با کشف خواص این معجون، معجونی که اعتماد را خاکستر می کند، هر روز با انتشار اسناد جعلی، تصاویر دست کاری شده، خبرهای شگفت انگیز از فساد و اختلاس تلاش دارند تا نقطه اتصال ملت که روح جمعی، فرهنگ، محبت و از همه برجسته تر، امید را ریشه کن کنند.

اما ما همچنان ملتی هستیم که در وقت سختی ها به خوبی نشان داده ایم که ذخایر بزرگی از شرافت و ایمان و انسان دوستی داریم، نشان داده ایم که علیرغم این سابقه دراز دل نگرانی، معنویتی درونی مانع از آن شده که از هم جدا شویم، چرا این ذخیره درونی را جاری نسازیم؟ چرا باید منتظر روزهای سخت باشیم؟ باییم تا به هم پیام های نیک بفرستیم، بیایم در هر جا که هستیم خیرخواه هم باشیم، بیاییم و سعی کنیم از امروز خوشبین، خوش دل و خوش رو باشیم، بی تردید مهربانی با دیگران، لطف الهی را بیش از پیش بر ما جاری خواهد ساخت.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسین۱۲۹۱۳۵۰۷:۴۱:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۳
کاملا موافقم
ناشناس۱۲۹۱۴۴۰۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۳
جالب بود
ناشناس۱۲۹۵۰۲۱۳:۴۱:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۳
خيلي هم نه. چون نويسنده تصوير تاريكي از خودخواهي، منفعت طلبي، سودجويي، كينه ورزي، عدم مسئوليت پذيري و عدم وجدان كاري از مردم نمايش داده (كه البته مي تواند درست باشد و قابل بحث است) و يهو در پاراگراف آخر بحث را به سمت جايگاه مردم ايران زمين در شرافت! و انسان دوستي! مي برد و معتقد است در اين شرايط ما بايد خوشبين! و خوشرو! باشيم. (انگار داريم يه فيلم تراژيك و اشك آلود مي بينيم و آخر فيلم يه دفعه و بي مقدمه، به هپي اِندمي رسيم! اونم خيلي نچسب و بي ربط)
ناشناس۱۲۹۱۷۸۰۸:۱۸:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۳
وضعیت مملکت مردم این طور کرده
معجزه خاموش۱۲۹۱۸۱۰۸:۲۰:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۳
سلام موضوعی که مطرح شد، حقیقت است و در آن شکی نیست. اما واقعیت جامعه را نمی توان کتمان کرد و به ناچار باید بر اساس واقعیت های موجود در جامعه برنامه ریزی کرد و عمل نمود.
ناشناس۱۲۹۲۱۲۰۸:۵۱:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۳
به نظرم اخرش رو اشتباه گفتی.ملتی هستیم که دوست داریم بدبختی دیگران رو ببینیم و اون موقع با چهره ای متظاهر به غم و اندوه البته در درون بی تفاوت و یا سرمست به کمک دیگران بشتابیم و نه برای خدا بلکه برای توجیه وجه اجتماعی خود
ناصر۱۲۹۲۶۰۱۰:۱۲:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۳
با سلام بسیار زیبا نوشتید به امید آنروز که هر روزمان را روز سخت ببینیم و در قول و عمل چاره اندیشی کنیم ان شالله
هموطن۱۲۹۲۹۰۱۰:۵۴:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۳
ریشه همه مشکلات فعلی برنامه ریزی های دولت است ، وقتی بودجه اموزش و پرورش کمترین است، یعنی انکه دولت اهمیتی بر نحوه تربیت فرزندان و سلامت جسم و روح انها نمی دهد ! البته من معلم نیستم ولی معلمی شغل انبیاست
ناشناس۱۲۹۳۱۵۱۱:۱۲:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۳
مردم به حرامخوری روی آورده اند روزی حلال خواهان ندارد
ناشناس۱۲۹۶۵۴۱۶:۲۸:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۳
وقتی یه نفر میخواد به تنهایی خوب باشه بعد یه مدت سرخورده میشه تو جامعه و از بقیه بدتر میشه بر اثر فشار . تمام نظریات جامعه شناسی تاکید دارند که اصلاح جامعه باید سیستمی یا بعبارتی از بالای هرم شروع بشه . به همین دلیل که پیش نیاز اصلاح اقتصادی و فرهنگی ، اصلاح سیاسی است که متاسفانه در کشور ما امکانش نیست ....
ناشناس۱۲۹۷۳۵۱۸:۱۰:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۳
چند وقت دیگه ۱۳ آبان و روز دانش آموزه حق است که از هم اکنون مسولان نظان تحصیل رایگان رو برای دانش آموزان قبول و عملی کنند. این ، از فشار اقتصادی خانواده ها کم میکنه . بیایید دست به دست هم دهیم این روز را قدر بدانیم.
عدالت۱۲۹۷۴۷۱۸:۲۴:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۳
متن عالی بود، اضافه کنید به اینها ادعای فرهنگ 2500 ساله البته فقط در ادعا و در عمل فرهنگی در حد انسان عصر حجر.
ناشناس۱۲۹۷۵۱۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۶/۸/۳
البته یکی از دلایل مهم این اتفاق فساد لجام گسیخته بین مسئولان و زیردستانشان و سهلنگاری شدید نهادهای مسوول نسبت به فساد سیستماتیک ...است
ناشناس۱۲۹۷۸۲۱۹:۰۷:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۳
مثبت اندیشی شما قابل تقدیر است. وقتی بیشتر مردم بدنبال مادیات، رفاه و پول بهرشکل ممکن باشند، روزی حلال و برکت در جامعه کمرنگ می شود. یادمان نرود: کسانی مقابل امام حسین علیه السلام صف کشیدند که ادعای مسلمانی داشتند ولی شکمهایشان از حرام پر شده بود. محض یادآوری: داستانی که منتصب به شخصیتی است بهتر است مستند باشد. این روزها هر موضوع یا متن به چندین شخصیت نسبت داده می شود. بدون تحقیق و مطالعه، حتی مطالب زیبا هم میتواند گمراهی بدنبال داشته باشد. {وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنْفَعُ المُؤْمِنِينَ} [سورة الذاريات: 55]
ناشناس۱۲۹۷۸۴۱۹:۰۸:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۳
این مقاله یعنی مردم نباید گلایه کنند؟ یا اینکه مشکلات یا گلایه ها ماهیت خارجی ندارد؟؟؟؟ مردم بیخود که گلایه نمیکنند.
یاسر۱۲۹۸۶۵۲۱:۰۷:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۳
..ساختمانی فرو می ریزد، مهندس ناظر سهل انگاری کرده چون دانش درستی نداشته چون پایان نامه اش را کسی دیگری نوشته و چون با صاحب کار آشنا بوده او را برای این پروژه در نظر گرفته بودند! حالا جان چند نفر بر سر آن رفته که کسی خواسته بدون زحمت آقای مهندس باشد و درآمدش بیشتر شود. صغرا کبری چیدن براساس.. ذهنی نویسنده. چطور به خودتون جرات میدین درباره مهندسین اینطور حرف بزنید و قضاوت کنید. شما از درد و رنج اینهمه مهندس درس خونده و با سواد خبر دارید؟ می دونید مشکلات ساخت و ساز چی هست. می دونید چرا ساختمان فرو می ریزد؟ می دانید قوانین درباره ساخت و ساز چه اجحافی در حق مهندس میکنند؟؟ فرصت می خوام تا در این خصوص دفاع کنم
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 2. خرم‌آبادی: هاتگرام و تلگرام طلایی مانع مهاجرت ۷۰ درصد کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی شدند

 3. برنامه روز دهم جام جهانی/ مصاف حیثیتی برای آلمان

 4. تغییر سیستم و تغییر ترکیب ایران مقابل پرتغال/ تردید کی روش در انتخاب چهارمین هافبک!

 5. حواشی روز نهم جام از درخواست هوادار گریان مسی و سرنگونی تیته تا حرکت جنجالی داور علیه نیمار+عکس

 6. داستان واقعی از درد یتیمی و بیماریقلب دانش‌آموز یازده ساله به سختی می‌تپد

 7. انتقاد کی روش به شیوه برگزاری مسابقات جام جهانی؛ همه چیز به سود اروپایی‌هاست!

 8. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 9. کدام بازیکن ایران مامور مهار کریس رونالدو خواهد بود؟

 10. پیروزی دراماتیک سوئیسی‌ها مقابل صرب‌ها  

 11. مصدومیت حاج صفی ؛ دردسر جدید کی روش

 12. نیویورک‌تایمز: سفیر امارات، ۳ ماه قبل از تصمیم ترامپ، از عزل تیلرسون خبر داشت

 13. روسیه و ایران بر ادامه همکاری‌ در برابر تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا تاکید کردند

 14. گروه Eپیروزی سوئیس در دقایق پایانی مقابل صربستان/ ساعت سوئیسی خواب نماند!

 15. مقام ارشد آمریکایی:آژانس اتمی از حکم روشنی برای بازرسی از مراکز نظامی ایران برخوردار نیست

 16. پیروزی نیجریه مقابل مردان ایسلندی؛ سجده شکر ستاره بازی  

 17. خلاصه بازی ایسلند - نیجریه  

 18. زنگنه: بعید است خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شوند

 19. بازهم اشک مسی درآمد!  

 20. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 21. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

 22. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 23. انصاری فرد: باور کنید ایران به دور دوم صعود می‌کند

 24. گشت و گذار ملی‌پوشان در مسکو/ تیم ملی فردا عازم سارانسک می‌شود  

 25. خلاصه دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و کره‌جنوبی  

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 10. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 11. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 12. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 19. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 20. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 21. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 22. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 23. بازهم اشک مسی درآمد!  

 24. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 25. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

آخرین عناوین