از ما است که بر ما است

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3960803026 ۱۶ نظر، ۶ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
از ما است که بر ما است

خیلی از ما می نالیم! البته مال امسال و پارسال و این یکی دو دهه نیست، شاید از زمان مولوی بوده که ایشان گفته: "زین خلق پر شکایت گریان شدم ملول، آن های و هوی و نعره مستانم آرزوست". از همه چیز، از سیاست، از جامعه، از خیابان، از کوچه... بی خبر از آن که مانند آلودگی هوا که تک تک خودروها و وسایل آمد وشد در آن نقش دارند، همین رفتار و نگاه ماست که در نهایت و برآیند آن بخش عمده ای از جامعه ای را می سازد که از آن نالانیم.

جدا از برخی ویژگی های اخلاقی منفی که گویی جزئی از تار و پود فرهنگی ما شده مثل سهل انگاری، کم توجهی به قانون، دخالت در کار دیگران و...، از همه کس طلبکاریم اما فکر نمی کنیم خودمان چه کرده ایم. داستانی هست که می گوید زمانی حکم به سنگسار زنی داده شد، مردم هیجان زده سنگها را برداشتند و به سمت محل مجازات هجوم بردند، حضرت مسیح (ع) رسید و فرمود، اول کسی سنگ زند که گناهی از خود وی سر نزده باشد، همه به هم نگاه کرده، سنگ ها را بر زمین انداختند و رفتند. این موضوع قصه ما شده، اگر فروشگاه دار هستیم، چقدر ترازوی ما درست و چقدر سود ما منطقی است؟ اگر تاکسی دار هستیم، اگر قطعه ساز و اگر خودروساز و اگر ساختمان ساز و مقاطعه کار و... چقدر در کارمان وجدان کاری داریم؟ به چند نمونه فرضی ذیل دقت کنید.

آقایی پولی به دست آورده و تصمیم می گیرد باغچه ای در شهرک های اطراف خریداری کند تا آخر هفته ها به جای فضای بسته آپارتمان در کنار طبیعتی کوچک و محصور، کبابی درست کند و استراحت کند اما به علت کمبود آب سفره های زیرزمینی حفر چاه ممنوع و استفاده از آب لوله کشی هم گران تمام می شود. پرس و جو می کند که چطور می شود قانون را دور زد، چطور می شود پنهانی چاه زد و اگر ماموری آمد چه کند که نفهمد و اگر فهمید چطور او را راضی کند. مامور می آید، فکر می کند گزارش کردن یک چاه غیرقانونی بهتر است یا گرفتن چند صدهزار تومان و زدن به یک زخم زندگی؟ گزارش که برایش نان و آب نمی شود اما نمی خواهد بداند که چند دهه بعد، فرزندان خود او هستند که باید تاوان فرو نشست زمین را بپردازند.

کارگری در خط تولید نشسته و فکر می کند چرا من باید کارگری کنم و فلان مدیر پشت میز باشد، از وضع روزگار گله دارد، پیچ ها را درست نمی بندد، قطعات با هم جفت و جور نمی شوند اما او اهمیت نمی دهد. اینهمه ماشین صفر کیلومترتولید می شود، این هم صاحبش لابد برای گارانتی به تعمیرگاه خواهد برد، او که می خواهد بیست-سی میلیون یا بیشتر پول ماشین بدهد، دندش نرم دو سه بار هم به تعمیرگاه مراجعه کند. اما به فکرش نمی رسد که خرابی این خودرو در جاده یا بزرگراه می تواند جان چند هموطن که شاید از بستگان خود او باشند را بگیرد.

قطعه سازی در مناقصه برنده شده اما با این سود که نمی شود زندگی کرد، از کشورهای آشنا مواد اولیه با پایین ترین کیفیت وارد می کند و عملا کاریکاتوری از قطعه مورد نیاز تولید می کند، عمر کاری قطعه یک سوم بلکه کمتر می شود، اما چه اهمیت دارد! قطعه زود خراب شده و تعمیرکاران چند برابر پول آن قطعه دستمزد می گیرند تا خودرو را تعمیر کنند! راننده تاکسی عصبانی می شود و روی کرایه می کشد، مسافر با او درگیر می شود و در محل کار درست نمی تواند کارش را انجام دهد، ارباب رجوع ناراضی است.

ساختمانی فرو می ریزد، مهندس ناظر سهل انگاری کرده چون دانش درستی نداشته چون پایان نامه اش را کسی دیگری نوشته و چون با صاحب کار آشنا بوده او را برای این پروژه در نظر گرفته بودند! حالا جان چند نفر بر سر آن رفته که کسی خواسته بدون زحمت آقای مهندس باشد و درآمدش بیشتر شود.

اینها و مانند این ها داستان های آشنایی هستند، داستان زنجیره هایی که هر کسی حلقه ای از آن را تشکیل داده و سرانجام نتیجه آن به تک تک افراد جامعه می رسد. وقتی که هوا آلوده شد همه آسیب می بینند و دود آن به چشم همه خواهد رفت. این روزها کم نیستند کسانی که در فضای مجازی و در گروه های تلگرامی ناآگاهانه هر نکته منفی راست و دروغی را انتشار می دهند، صحت و درستی برخی از آنها مثل توصیه های پزشکی با کمی تحقیق مشخص می شود اما مسائل اجتماعی و سیاسی و فرهنگی اینچنین نیست. حتی گروهها و جناح های سیاسی هم با علم به این موضوع تلاش می کنند تا با مخدوش کردن چهره رقیب جایگاه طرف مقابل را نزول دهند بی آن که بدانند این حرکت حتی اگر در کوتاه مدت به سود آنها تمام شود، در دراز مدت منجر به سلب اعتماد عمومی و بدگمانی و بدبینی نسبت به همه از جمله خود آنها خواهد شد.

در این میان گروهک های خارج نشین تندتر از همه، با کشف خواص این معجون، معجونی که اعتماد را خاکستر می کند، هر روز با انتشار اسناد جعلی، تصاویر دست کاری شده، خبرهای شگفت انگیز از فساد و اختلاس تلاش دارند تا نقطه اتصال ملت که روح جمعی، فرهنگ، محبت و از همه برجسته تر، امید را ریشه کن کنند.

اما ما همچنان ملتی هستیم که در وقت سختی ها به خوبی نشان داده ایم که ذخایر بزرگی از شرافت و ایمان و انسان دوستی داریم، نشان داده ایم که علیرغم این سابقه دراز دل نگرانی، معنویتی درونی مانع از آن شده که از هم جدا شویم، چرا این ذخیره درونی را جاری نسازیم؟ چرا باید منتظر روزهای سخت باشیم؟ باییم تا به هم پیام های نیک بفرستیم، بیایم در هر جا که هستیم خیرخواه هم باشیم، بیاییم و سعی کنیم از امروز خوشبین، خوش دل و خوش رو باشیم، بی تردید مهربانی با دیگران، لطف الهی را بیش از پیش بر ما جاری خواهد ساخت.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسین۱۲۹۱۳۵۰۷:۴۱:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۳
کاملا موافقم
ناشناس۱۲۹۱۴۴۰۷:۵۱:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۳
جالب بود
ناشناس۱۲۹۵۰۲۱۳:۴۱:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۳
خيلي هم نه. چون نويسنده تصوير تاريكي از خودخواهي، منفعت طلبي، سودجويي، كينه ورزي، عدم مسئوليت پذيري و عدم وجدان كاري از مردم نمايش داده (كه البته مي تواند درست باشد و قابل بحث است) و يهو در پاراگراف آخر بحث را به سمت جايگاه مردم ايران زمين در شرافت! و انسان دوستي! مي برد و معتقد است در اين شرايط ما بايد خوشبين! و خوشرو! باشيم. (انگار داريم يه فيلم تراژيك و اشك آلود مي بينيم و آخر فيلم يه دفعه و بي مقدمه، به هپي اِندمي رسيم! اونم خيلي نچسب و بي ربط)
ناشناس۱۲۹۱۷۸۰۸:۱۸:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۳
وضعیت مملکت مردم این طور کرده
معجزه خاموش۱۲۹۱۸۱۰۸:۲۰:۴۰ ۱۳۹۶/۸/۳
سلام موضوعی که مطرح شد، حقیقت است و در آن شکی نیست. اما واقعیت جامعه را نمی توان کتمان کرد و به ناچار باید بر اساس واقعیت های موجود در جامعه برنامه ریزی کرد و عمل نمود.
ناشناس۱۲۹۲۱۲۰۸:۵۱:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۳
به نظرم اخرش رو اشتباه گفتی.ملتی هستیم که دوست داریم بدبختی دیگران رو ببینیم و اون موقع با چهره ای متظاهر به غم و اندوه البته در درون بی تفاوت و یا سرمست به کمک دیگران بشتابیم و نه برای خدا بلکه برای توجیه وجه اجتماعی خود
ناصر۱۲۹۲۶۰۱۰:۱۲:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۳
با سلام بسیار زیبا نوشتید به امید آنروز که هر روزمان را روز سخت ببینیم و در قول و عمل چاره اندیشی کنیم ان شالله
هموطن۱۲۹۲۹۰۱۰:۵۴:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۳
ریشه همه مشکلات فعلی برنامه ریزی های دولت است ، وقتی بودجه اموزش و پرورش کمترین است، یعنی انکه دولت اهمیتی بر نحوه تربیت فرزندان و سلامت جسم و روح انها نمی دهد ! البته من معلم نیستم ولی معلمی شغل انبیاست
ناشناس۱۲۹۳۱۵۱۱:۱۲:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۳
مردم به حرامخوری روی آورده اند روزی حلال خواهان ندارد
ناشناس۱۲۹۶۵۴۱۶:۲۸:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۳
وقتی یه نفر میخواد به تنهایی خوب باشه بعد یه مدت سرخورده میشه تو جامعه و از بقیه بدتر میشه بر اثر فشار . تمام نظریات جامعه شناسی تاکید دارند که اصلاح جامعه باید سیستمی یا بعبارتی از بالای هرم شروع بشه . به همین دلیل که پیش نیاز اصلاح اقتصادی و فرهنگی ، اصلاح سیاسی است که متاسفانه در کشور ما امکانش نیست ....
ناشناس۱۲۹۷۳۵۱۸:۱۰:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۳
چند وقت دیگه ۱۳ آبان و روز دانش آموزه حق است که از هم اکنون مسولان نظان تحصیل رایگان رو برای دانش آموزان قبول و عملی کنند. این ، از فشار اقتصادی خانواده ها کم میکنه . بیایید دست به دست هم دهیم این روز را قدر بدانیم.
عدالت۱۲۹۷۴۷۱۸:۲۴:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۳
متن عالی بود، اضافه کنید به اینها ادعای فرهنگ 2500 ساله البته فقط در ادعا و در عمل فرهنگی در حد انسان عصر حجر.
ناشناس۱۲۹۷۵۱۱۸:۲۶:۲۴ ۱۳۹۶/۸/۳
البته یکی از دلایل مهم این اتفاق فساد لجام گسیخته بین مسئولان و زیردستانشان و سهلنگاری شدید نهادهای مسوول نسبت به فساد سیستماتیک ...است
ناشناس۱۲۹۷۸۲۱۹:۰۷:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۳
مثبت اندیشی شما قابل تقدیر است. وقتی بیشتر مردم بدنبال مادیات، رفاه و پول بهرشکل ممکن باشند، روزی حلال و برکت در جامعه کمرنگ می شود. یادمان نرود: کسانی مقابل امام حسین علیه السلام صف کشیدند که ادعای مسلمانی داشتند ولی شکمهایشان از حرام پر شده بود. محض یادآوری: داستانی که منتصب به شخصیتی است بهتر است مستند باشد. این روزها هر موضوع یا متن به چندین شخصیت نسبت داده می شود. بدون تحقیق و مطالعه، حتی مطالب زیبا هم میتواند گمراهی بدنبال داشته باشد. {وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنْفَعُ المُؤْمِنِينَ} [سورة الذاريات: 55]
ناشناس۱۲۹۷۸۴۱۹:۰۸:۳۲ ۱۳۹۶/۸/۳
این مقاله یعنی مردم نباید گلایه کنند؟ یا اینکه مشکلات یا گلایه ها ماهیت خارجی ندارد؟؟؟؟ مردم بیخود که گلایه نمیکنند.
یاسر۱۲۹۸۶۵۲۱:۰۷:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۳
..ساختمانی فرو می ریزد، مهندس ناظر سهل انگاری کرده چون دانش درستی نداشته چون پایان نامه اش را کسی دیگری نوشته و چون با صاحب کار آشنا بوده او را برای این پروژه در نظر گرفته بودند! حالا جان چند نفر بر سر آن رفته که کسی خواسته بدون زحمت آقای مهندس باشد و درآمدش بیشتر شود. صغرا کبری چیدن براساس.. ذهنی نویسنده. چطور به خودتون جرات میدین درباره مهندسین اینطور حرف بزنید و قضاوت کنید. شما از درد و رنج اینهمه مهندس درس خونده و با سواد خبر دارید؟ می دونید مشکلات ساخت و ساز چی هست. می دونید چرا ساختمان فرو می ریزد؟ می دانید قوانین درباره ساخت و ساز چه اجحافی در حق مهندس میکنند؟؟ فرصت می خوام تا در این خصوص دفاع کنم
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. احتمال تغییر ساعت دربی 86

 8. ۲۰ عکس برتر هفته/ داغ آسمان بر سینه دنا/ خواهر اسلاویِ نوروز

 9. رهبر انقلاب: در زمینه عدالت باید از خدای متعال و مردم عذرخواهی کنیم   

 10. دست هایتان از سلامت شما چه می گویند

 11. سهم کشور‌ها از جمعیت کل جهان چقدر است؟ +نمودار و سهم ایران

 12. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 13. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 14. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 15. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 16. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 17. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 18. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 19. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 20. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 21. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 22. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 23. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 24. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 25. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

آخرین عناوین