هتل بین المللی

ادعاهای یك مدعی نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

گروه اقتصادی الف،   3960801059 ۳۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

آقای محمود احمدی نژاد، این بار با یك صدای جدید آمده است. او مدعی است برخی مؤسسات اعتباری، پول مردم را خورده‌اند و هیچ كس هم پاسخگو نیست. او البته از مسوولان هم می‌خواهد كه به حال سپرده گذارانی كه پولشان خورده شده رسیدگی كنند؛ همان كسانی كه به بهای دریافت چند درصد نرخ سود بیشتر و البته به دلیل وضعیت كسب و كار نامساعد و تورم بالای اقتصاد ایران، پول خود را به دست مؤسسات غیرمجاز سپردند.

رییس جمهور سابق اما یادش رفته است كه همین مؤسسات غیرمجازی كه او از آنها نالان است، در زمان ریاست جمهوری خود او ریشه دواندند و او حتی صدای كارشناسان را هم نمی‌شنید. برآورد اولیه بانک مرکزی از تعداد موسسه‌های غیرمجاز در دوران دولت نهم و دهم 7 هزار مورد بود؛ این موسسه‌های غیرمجاز به گفته محمود احمدی، دبیر کل بانک مرکزی با «پشتوانه نامرئی» در نظام مالی کشور ایجاد شدند و از شرایط اقتصادی کشور و نبود نظارت‌های کافی بانک مرکزی بیشترین سوء استفاده را کردند.آقای ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تعاونی‌ها و مؤسسات غیرمجاز پولی در دولت‌های نهم و دهم رشد کردند و دولت یازدهم وارث نابسامانی گذشته بوده است، می‌گوید: «متاسفانه در آن مقطع زمانی، تلاش موثری برای جلوگیری از ایجاد این مؤسسات و یا ساماندهی مناسب آنها صورت نگرفت.» آن روزها صدای پای این بحران را همه می‌شنیدند؛ اما سیاستگذار پولی و دولتمردان حاضر نبودند صدای آن را بشنوند.


این گونه بود كه كم كم بحران در مؤسسات اعتباری كه در دولت نهم و دهم تشكیل شده بودند، فراگیر شد و دیگر نفسی برای این مؤسسات متخلف باقی نمانده بود كه بتوانند پاسخگوی سپرده گذاران شان باشند.به خصوص اینكه كار در دولت نهم و دهم به نحوی پیش رفته بود كه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هم مجوز تعاونی‌های اعتبار را صادر می‌کرد و این بار تعاونگران هم بانكدار شده و بدون تخصص و حساب و كتاب، بنگاهداری را جایگزین بانكداری كرده بودند.

اول كار البته جمع شدن یك پول كلان و خرید ملك و املاك برای صاحبان این مؤسسات مالی و اعتباری جذاب بود اما بعدها كم كم حساب و کتاب‌ها دیگر به هم نمی‌خواندند و دخل و خرج‌ها سازگار نبودند.آقای «مهدی پازوکی» اقتصاددان، در توصیف شرایط آن زمان می‌گوید: این موسسه‌های غیرمجاز با کسب مجوز ایجاد تعاونی اعتبار، خلاف قانون وارد عرصه پولی شدند و مشکلات بسیاری را برای اقتصاد کشور و مردم رقم زدند. وی این پرسش را مطرح کرد: در شرایطی که اداره اماکن جلوی تأسیس یک واحد صنفی بدون مجوز را می‌گیرد، چگونه است که بسیاری از مؤسسات و تعاونی‌های بدون مجوز از جانب نیروی انتظامی بازخواست نمی‌شدند؟ پازوکی با بیان اینکه این تعاونی‌های غیرمجاز در سال‌های گذشته هرج و مرج را بر سیستم اقتصادی کشور حاکم کردند، گفت: اکنون که بانک مرکزی قصد ساماندهی این مؤسسات را دارد، آن را مورد هجمه‌های رسانه‌ای و سیاسی قرار می‌دهند.


اما سال‌ها به همین روال و كج دار و مریز گذشت و بالاخره بانك مركزی خودی نشان داد و با انحلال و ادغام برخی از مؤسسات و سپردن به سایر مؤسسات سرپاتر، اندكی كار را جمع و جور كرد؛ البته بودند موسساتی كه همچنان به كار خود ادامه می‌دادند و اتفاقاً نرخ سود بالایی را هم در آشفته بازار بانكی مطرح می‌کردند.بانک مرکزی در دولت یازدهم در شرایطی هدایت نظام پولی و مالی کشور را بر عهده گرفت که بانک‌های دولتی و خصوصی، عرصه را به موسسه‌های غیرمجاز باخته بودند.

 

این موسسه‌ها بازیگران اصلی تعیین نرخ سود بودند، سودهای بالای 30 درصد که مردم را وسوسه می‌کرد هر چه بیشتر سرمایه‌شان را در آنجا سپرده گذاری کنند تا سالانه یک سوم موجودی خود را سود بگیرند.هرچند موضوع ساماندهی موسسه‌های غیرمجاز از اوایل دهه 1390 مطرح شد، اما در دولت یازدهم بانک مرکزی اولویت خود را بر ساماندهی بازار پولی و مالی کشور و تعیین تکلیف غیرمجازها استوار کرد. از این رو سیاست تجمیع، انحلال و تعیین تکلیف این مؤسسات که پس از یک دهه تاخت و تاز در میدان پرداخت سودهای بالا به مرز ورشکستگی رسیده بودند، در دستور کار این بانک قرار گرفت.موضوع تا جایی پیش رفت كه حتی این مؤسسات اعتباری غیرمجاز با نرخ شکنی‌هایی كه در بازار پولی و بانكی می‌کردند، سایر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مجاز را مجبور به اقداماتی می‌کردند كه چندان خوشایند بانك مركزی نبود.

اینجا بود كه بانک‌های كشور هم برای اینكه از قافله جذب سپرده بانكی عقب نمانند، تلاش كردند نرخ سود اعطایی را پا به پای مؤسسات غیرمجاز پیش ببرند.برهمین اساس، بانك مركزی تصمیم گرفت تبعات بحث را بپذیرد و وارد میدان ساماندهی شود، موضوعی كه همان روزها، احمدی نژاد، فردی كه این روزها به دادخواهی از سپرده گذاران و مالباختگان مؤسسات غیرمجاز بلند شده، آن را نادیده می‌گرفت.تمام اینها در شرایطی بود كه تجمعات سپرده گذاران هم یكی پس از دیگری شروع شده بود و مردم نه به اصل پول خود دسترسی داشتند و نه سود رؤیایی را می‌گرفتند؛ اما اكنون ورق دیگر برای آنها برگشته و بانك مركزی پرداخت پول‌ها را نوبت بندی كرده بود. یعنی سپرده گذاران برای دریافت اصل پول خود هم باید در صف می‌ماندند.

به خصوص اینكه آقای ولی الله سیف و همراهانش در بانك مركزی، می‌گفتند كه سپرده گذاری كه پولش را به جای ناامن می‌سپارد، باید ریسكش را هم بپذیرد.به خاطر همین بود كه بانك مركزی اندكی به خود جنبید و تلاش كرد تا هم سپرده گذاران را اندكی آرام كند و هم فضا را به گونه‌ای پیش برد كه دیگر بانک‌ها نیز دست از لجاجت بردارند و حداقل در چارچوب‌های تعیین شده كار سپرده گیری و سپرده پذیری را پیش ببرند.البته تا قبل از اینكه اوضاع به تحصن‌های پیاپی جلوی ساختمان بانك مركزی در میرداماد كشیده شود، كسی زیر بار نمی‌رفت كه تكلیف سپرده گذاران را مشخص كند بلكه حتی برخی نیز می‌گفتند كه بانك مركزی بارها اطلاعیه داده است كه این مؤسسات را به رسمیت نمی‌شناسد و مردم اگر در آنجا سپرده گذاری كنند، باید تاوانش را هم بدهند.ولی بالاخره ورق برگشت یعنی بالاخره بانك مركزی مجبور شد به داد سپرده گذارانی برسد كه در سایه نبود نظارت حاكمیتی بر احوال مؤسسات اعتباری غیرمجاز، سپرده گذاری می‌کنند هر قدر هم كه آنها طمع سود بیشتر داشته باشند.بالاخره باید دكانی باز باشد تا جنس تقلبی فروخته شود.

*صبح نو

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۲ اسفند ۱۳۹۶بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند
۱۴ اسفند ۱۳۹۶این ۲۵ هزار میلیارد تومان کجاست؟
۳ اسفند ۱۳۹۶۶ اسفند؛ تعیین تکلیف سوال از رئیس جمهور
۲۹ بهمن ۱۳۹۶نوبخت: پشت گردانندگان موسسات اعتباری گرم بود /بازار ارز هدف اول سرمایه‌گذاران شد
۲۱ بهمن ۱۳۹۶تعیین تکلیف سپرده‌های ۲ تعاونی اعتبار تا ۵۰ میلیون تومان/انتخاب افراد ویژه توسط وزیر اطلاعات برای شناسایی اموال موسسات غیرمجاز
۱۴ بهمن ۱۳۹۶رونمایی از پشت پرده موسسات غیرمجاز
۸ بهمن ۱۳۹۶کارتون / خبر خوش برای مالباختگان!
۱ بهمن ۱۳۹۶کلاهبرداری یک میلیارد و 800 میلیونی از سرپرست تیم ملی کشتی آزاد
۲۶ دی ۱۳۹۶رییس کل بانک مرکزی: موسسات مالی غیرمجاز منابع نظام بانکی را با نرخ‌های اغوا کننده به سوی خود می کشیدند
۲۳ دی ۱۳۹۶سخنگوی ناجا: نمی‌شود گفت پلیس راسا باید با موسسات غیرمجاز برخورد کند
۲۲ دی ۱۳۹۶دستور رهبر انقلاب برای حل مشکلات موسسات مالی و اعتباری /خود بنده هم مسئولم...
۲۰ دی ۱۳۹۶گلایه سپرده گذاران موسسات مالی ورشکسته از سیاست های نادرست بازار پولی و مالی/ طمعکار نیستیم/ بانک مرکزی اسامی گیرندگان سودهای ۸۰‌درصدی را اعلام کند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

vpdl۱۲۷۷۱۰۰۹:۲۵:۵۷ ۱۳۹۶/۸/۱
سهامداران بانک پارسیان وضعیت بدتری نسبت به موسسات مالی دارند پولشان از بین رفت
ناشناس۱۲۸۱۳۷۲۱:۲۹:۰۱ ۱۳۹۶/۸/۱
مؤسسین و صاحبان بانکها و مؤسسات اعتباری از نزدیکان یا اقوام خودتان هستند . چرا نامشان را اعلام نمیکنید ؟؟؟
ناشناس۱۲۷۷۱۵۰۹:۳۹:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۱
خوب شد خدا احمدی نژاد را خلق کرد که مشکلاتی که نتیجه سالها سوء مدیریت .. فامیل بازی هست را بندازید گردنش و خودتون را خلاص کنید....
javad۱۲۷۷۲۵۰۹:۵۳:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۱
شما هم که مثل رییس جمهور هر چی میشه میندازین گردن حاج محمود.خیلی یک طرفه میروید ،خصوصا در مورد رییس جمهور قبلی
ناشناس۱۲۷۷۳۶۱۰:۱۰:۴۶ ۱۳۹۶/۸/۱
در این مورد هم دولت احمدی نژاد مقصر است هم مردم سپرده گذار. طبق بانکداری اسلامی این مردم باید در سود و زیان موسسه شریک باشند و اکنون موسسه ورشکست شده باید زیانش را بپذیرند
ناشناس۱۲۸۳۹۶۱۰:۲۸:۲۳ ۱۳۹۶/۸/۲
سهامدار در سود و زیان شریک است. با سپرده گزار طبق قرارداد عمل می شود.
ناشناس۱۲۷۷۳۹۱۰:۱۴:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۱
مجوز کاسپین را دولت یازدهم داده، چرا دولت بجای پاسخگویی همش دولت قبل دولت قبل می کند ! بجای کار بهانه های عجیب غریب دارد.
Da۱۲۷۷۵۱۱۰:۴۰:۰۴ ۱۳۹۶/۸/۱
باشه فرض محال میکنیم که همه اینا تقصیر احمدی نژاده. این دولت چیکار کرد برای درست کردن و سامان دادن به ماجرا؟ قوه قضاییه چیکار میکرد؟ دیوان عدالت چیکار میکرد؟ مجلس چیکار میکرد؟ بسه دیگه همه خسته شدیم از این همه چی تقصیر احمدی نژاده پس شما چیکار دارید میکنید؟
ناشناس۱۲۸۰۳۹۱۸:۵۰:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۱
حرف نویسنده این نیست که دولت فعلی نباید چاره کند . که قطعا دولت هم می داند که باید راهی برای این معزل بیابد حرف نویسنده سوء استفاده ایست که جناب احمدی نژاد از اوضاع خود ساخته برای بر هم زدن آرامش روانی سرمایه گذاران می کند وشده پیش قراول معترضین وآتش بیار معرکه !!!
ناشناس۱۲۸۱۹۹۰۰:۰۶:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۲
والا دولت با ادغام این موسسات با بانکها جورزیان مردم رو داد و خیلی از مردم پولشون رو گرفتن .
سینا۱۲۷۷۶۱۱۰:۴۸:۰۶ ۱۳۹۶/۸/۱
مجوز دارش چی؟ اینها چرا ؟
محمد قاسمی۱۲۷۷۶۳۱۰:۴۹:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۱
چقدر ... این بانکهای ورشکسته خصوصی که با رانت شدید محصول دول ششم و هفتم تشکیل شد چی ؟
ناشناس۱۲۷۷۶۴۱۰:۵۰:۲۰ ۱۳۹۶/۸/۱
مجوز فعاليت موسسه اعتباري کاسپين صادر شد ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ موسسه اعتباري کاسپين در چارچوب فرآيند ساماندهي بازارغيرمتشکل پولي و پس از طي مراحل قانوني، مجوز فعاليت خود را از بانک مرکزي دريافت کرد و در فهرست موسسات اعتباري مجاز قرار گرفت. به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، موسسه اعتباري کاسپین مي‌تواند بر اساس اساسنامه مصوب خود و در چارچوب قانون پولي و بانکي کشور، قانون عمليات بانکي بدون‌ربا، مصوبات شوراي پول‌ و اعتبار، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هاي صادره از سوي بانک مرکزي و ساير قوانين و مقررات ذي‌ربط، به عمليات مجاز بانکي مبادرت کند. این موسسه اعتباری در حال حاضر به عنوان پنجمين موسسه اعتباري غيربانکي مجاز شناخته مي‌شود، مقرر است دارايي‌ها و بدهي‌هاي قابل تجميع شرکت‌هاي تعاوني‌ اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پيوند»، «اميد جلين گرگان» و «عام کشاورزان مازندران» را که تا به حال تحت عنوان آرمان ايرانيان فعاليت مي‌کردند طبق روش مشخص به حساب هاي خود انتقال دهد.
ناشناس۱۲۷۷۷۴۱۰:۵۸:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۱
آره حتی داداش .. و ..داداش ...هم مال دولت قبله!!!
ناشناس۱۲۷۸۰۸۱۱:۲۸:۴۱ ۱۳۹۶/۸/۱
دولت دهم هر کاری کرده، ....این دولت جدید که بیش از 5 سال است سرکار است هنو زنتوانسته کسری از وام های پرداختی به گردن کلفتها را پس بگیرد. چرا؟ عاجز است یا نمی تواند به خودی ها فشار بیاورد و مردم را که به سپرده جزیی خود نیاز مبرم دارند و به بانک مرکزی بی .. دولت اعتماد کرده اند زیر فشار قرار داده. چقدر خودکشی، چقدر بنیان خانواده از بین رفته.... آبرو یک بار که برود برای همیشه بی اعتمادی ...
حامد۱۲۷۸۱۲۱۱:۳۵:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۱
برای بار صد هزارم کاسپین یک موسسه مجاز هست که مجوزش هم توسط خود سیف صادر شده و دولت و ...همه فقط در صدد ماست مالی کردن جریان هستن کجاست صندوق ضمانت سپرده و دادگاه
ناشناس۱۲۷۸۱۶۱۱:۴۱:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۱
فقط کافیه کمی اطلاعات اقتصادی و بانکی داشته باشین بعد متوجه میشین ک این نابسامانی که شما ازش حرف میزنید شروعش از دولت نهم بوده. برداشت های بیجا و بدون حساب و کتاب در دولت نهم نتیجش میشه این اتفاقات
ناشناس۱۲۷۸۲۶۱۲:۰۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۱
چرا ناصواب می گویید این موسسات مالی که الان برای مردم مشکل آفرین شده اند همه در سالیان قبل از دولت احمدی نژاد یا در دوران دولت روحانی تاسیس شده اند کاسپین و ثامن الحجج را بروید مطالعه کنید بعد حرف بزنید در ضمن احمدی نژاد گفت مگر نمی شد با تخلفات به گونه ای برخورد کرد که مردم متضرر نشوند؟؟ .. تمام حرف احمدی نژاد این بود که موسسه ای در حال فعالیت بوده آقایان آمده اند به دلیل برخی تخلفات و با جوسازی مشکلات مالی برای این موسسه ایجاد کرده اند و سپس پول مردم را بلوکه کرده اند ...
مهران۱۲۷۸۳۹۱۲:۳۵:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۱
خب الحمدالله اینم افتاد تقصیر احمدی نژاده
ناشناس۱۲۷۸۴۳۱۲:۴۲:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۱
من وقتی شیون‌ها و ناله‌ها و نفرین‌های آن پیرزن مال از دست داده در شکایت از مؤسسه کاسپین را در فضای اجتماعی می‌شنیدم و می‌دیدم باور کنید به جای آقای دکتر ولی الله سیف لرزیدم و نگران شدم که درست است ایشان مجوزی صادر کند که نتیجه آن کلاهبرداری مشتی شیاد بی‌وجدان باشد و مردم که به اعتبار امضای ایشان هستی و دارایی خود را سپرده گذاری و سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ایشان را مورد لعن و نفرین قرار دهند و از فردای قیامت بر حذرشان دارند؟ منبع: روزنامه قدس برگرفته از قلم شیوا ی استاد خسرو معتضد
میلاد۱۲۷۸۴۹۱۳:۰۲:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۱
بازم دولت قبل. اینقدر بگین تا مردم باور کنن این مدت هیچ کاری نکردین.
ارش۱۲۷۸۵۳۱۳:۰۳:۵۹ ۱۳۹۶/۸/۱
یعنی این پنج سال شما هیچ کاری نتونستید انجام بدید ؟
نا۱۲۷۹۴۸۱۵:۳۳:۰۸ ۱۳۹۶/۸/۱
سیف مقصر اصلی این موضوع کاسپین است
ناشناس۱۲۷۹۶۳۱۵:۵۸:۲۵ ۱۳۹۶/۸/۱
بنظر میرسد نظام بانکی کشور اعم از بانکهای دولتی و خصوصی و موسسات مالی در مشکلات غرق شده اند, روزنه امیدی برای بهبود اوضاع هم دیده نمیشود!
ناشناس۱۲۷۹۷۶۱۶:۱۱:۵۳ ۱۳۹۶/۸/۱
شکست طرح تحول سلامت هم گردن احمدی نژاده!
ناشناس۱۲۸۰۶۵۱۹:۳۲:۴۹ ۱۳۹۶/۸/۱
این بانکهایی که من میبینم این ترازنامه ها و..دو سال دوام نمیارن همه ورشکسته هستند
ناشناس۱۲۸۱۲۲۲۰:۵۶:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۱
مطلب آقای جوانفکر: • تعاونی اعتبار فرشتگان از بانیان اصلی موسسه کاسپین است که در اردیبهشت ماه سال 1377 و در شهر مشهد تاسیس و شروع به کار کرده است. • مؤسسه اعتباری "ثامن" نیز یک مؤسسه مالی و اعتباری دیگر است که در تیر ماه سال ۱۳۷۶ با نام مؤسسه اعتباری ثامن الائمه در مشهد فعالیت خود را با توجه به موافقتنامه وزارت تعاون آغاز کرد. رئیس بانک مرکزی دولت روحانی در آبان سال ۱۳۹۴ گفت که مؤسسه مالی و اعتباری ثامن درحال طی مراحل قانونی برای دریافت مجوز و موافقت اصولی است. • "ثامن الحجج" نیز نام یک مؤسسه مالی و اعتباری دیگر است که در سال ۱۳۸۰ تأسیس و آغاز به کار کرده است. • همچنین مؤسسه اعتباری "توسعه" از دیگر موسساتی است که در پانزدهم شهریور ماه 1376 به ثبت رسیده است. • مؤسسه اعتباری "ملل" نیز در سال 1366 با نام صندوق قرض الحسنه عسکریه فعالیت خود را آغاز کرد. این موسسه در سال 1373 با شکل گرفتن وزارت تعاون و به عنوان اولین تعاونی اعتبار آزاد در سطح کشور مجوز فعالیت خود را اخذ نمود و پس از آن حوزه عملیات خود را به سراسر کشور گسترش داد. • موسسه اعتباری "نور" نیز در تاریخ 18 اردیبهشت 1393 و به عنوان یک شرکت ثبت گردیده است و در تاریخ 11 تیر ماه 1394 مجوز نهایی خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی دریافت نموده است. مستند به سوابق موجود، بخش عمده مؤسسات مالی و اعتباری پیش از قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی مصوب سال ۱۳۸۳ و با اخذ مجوز از سایر نهادها مانند وزارت تعاون، کشور، نیروی انتظامی و ... ایجاد شده‌اند.
خسرو۱۲۸۲۲۷۰۶:۰۱:۰۷ ۱۳۹۶/۸/۲
بازم کی بود کی بود شروع شد خدا به داد مردم برسه.
ناشناس۱۲۸۳۲۱۰۹:۰۶:۲۹ ۱۳۹۶/۸/۲
تمام بی عرضگی های این دولت تقصیر احمدی نژاده اشکال نداره خدا جای حق نشسته بالاخره مردم روزی بیدار میشنخواران خدا نشناس
ناشناس۱۲۹۰۹۶۰۳:۳۷:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۳
تمام این موسسات در سالهای 89 به بعد بصورت قارچ وار بوجود امدند نقش دولت نهم و دهم غیر قابل انکاره دولت یازدهم هم چاره ای جز تحمل نداشت و کاریش نمیشد کرد همین الان هم چاره نداره
تجارت نیوزایرانسلمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 2. تلگرام ایران را تحریم کرد

 3. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 4. قتل عام خانوادگی در ۲۱۰ دقیقه

 5. بازی دوستانه تیم ملی فوتبال با تیم محلات سیرالئون/ لزوم شفاف سازی فدراسیون و وزارت ورزش

 6. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 7. مظهر دانستگی‌های بی‌کرانه

 8. پیروزی پرگل تیم ملی ایران مقابل سیرالئون/استارت شاگردان کی‌روش برای جام جهانی

 9. ۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

 10. تکذیب خبر فیلترینگ تلگرام

 11. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 12. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 13. مهماندوست:روحانی را دوست ندارم و به او رای ندادم/ عسکری من را یاد چرچیل می‌اندازد/ علی کریمی جگر دارد

 14. یادداشت فعال ضد جنگ درباره اهمیت موضوع قدس

 15. رحمانی فضلی: جمع کنندگان کمک های مردمی زلزله کرمانشاه باید پاسخگو باشند

 16. پیشکسوت استقلال درگذشت

 17. نزاع و درگیری دو طایفه در شهر سرابله ایلام  

 18. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 19. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 20. جزئیات برگزاری نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها»

 21. ترزا می: تهدید انگلیس از سوی روسیه را برنمی‌تابیم

 22. نظر چمران درباره عملکرد شهردار تهران در چند ماه اخیر

 23. حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه

 24. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 25. فیس بوک دسترسی شرکتی مرتبط با ترامپ را تعلیق کرد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 3. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 4. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 5. چمران: شهرداری در این مدت کاری انجام نداده است

 6. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 7. تظاهرات گسترده دانش‌آموزان آمریکایی در اعتراض به حملات مسلحانه  

 8. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 9. یک تنه در آلمان در برابر یک جهان!

 10. علت استعفای شهردار تهران، بیماری یا فسادستیزی؟

 11. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 12. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 13. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 14. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 15. نقوی حسینی: تحریم جدید آمریکا مقدمه خروج از برجام است/ نوزدهمین تحریم علیه ایران بعد از برجام

 16. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 17. لطفا اهداف و خباثت انگلیس را تقلیل ندهید

 18. نجفی: به عنوان خدمتگذار مردم وارد شهرداری شدم/ شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود

 19. اعتراف موبایل قاپ حرفه‌ای تهران به ۲۰۰ سرقت

 20. دیدار دوستانه ایران - سیرالئون لغو شد/ برگزار نشدن بازی ضرری حدود ۲۰۰ میلیون تومانی در دامن فدراسیون فوتبال می‌گذارد

 21. نامه فیفا؛ سیرالئون حق بازی جلوی ایران را ندارد!

 22. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 23. ظریف: ترامپ از روزی که سرکار آمده تلاش خودش را برای از بین بردن برجام انجام داده/ اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما این اشتباه دردناکی برای آن‌ها خواهد بود

 24. ظریف: خروج آمریکا از برجام اشتباهی دردناک خواهد بود  

 25. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

پربحث‌های هفته

 1. مساله فقط یک روسری است؟

 2. مراسم مبتذل برج میلاد و پنج نکته اساسی

 3. "عفاف و کرامت" زن شرقی، یا "بردگی جنسی" زن غربی؟

 4. اختصاصی | مراجع تقلید درباره «وظیفه حکومت در حجاب» چه می‌گویند؟

 5. بیانیه نماینده‌ای که نام موزه لوور را اشتباهی تلفظ کرد‌

 6. نجفی استعفا داد/ محسن هاشمی: در اولین جلسه بعد از نوروز استعفای نجفی بررسی می شود

 7. ترامپ زنگ خطر را برای توافق هسته ای به صدا در آورد/ هدیه بزرگ کاخ سفید به نتانیاهو و محمد بن سلمان/ سناریوهای ایران در قبال خروج آمریکا از برجام چه خواهد بود؟

 8. کیم عاقل, ترامپ عاقل تر‎

 9. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 10. فرقه شیرازی از کاخ باکینگهام تا کاخ سلطنتی آل سعود+تصاویر

 11. ظریف: برای سوخت‌گیری پرواز من، به یکی، دو شرکت مراجعه شده ‌بود که اطلاعات غلطی داشتند/ اینکه تصویر من را با یک پیت نفت در دست چاپ کنند، تحقیر ظریف نیست، تحقیر مردم ایران است

 12. استیون هاوکینگ درگذشت

 13. چرا مردم ایران شاد نیستند، اما هندی های فقیر شادند

 14. اسم این موزه چی بود؟  

 15. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 16. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 17. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 18. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 19. کارگر اخراجی شهردار را به آتش کشید  

 20. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 21. دلیل استعفای شهردار تهران اعلام شد

 22. سرقت دستگاه خودپرداز از میدان ونک با ۶۷ میلیون تومان وجه نقد  

 23. چهارشنبه سوزی با ۲۰۸۲ مصدوم و ۴ فوتی/ قطع عضو به عدد ۱۸ رسید/ سوختگی و مشکلات چشمی رتبه اول و دوم آسیب‌ها +تصاویر

 24. ماجرای تخریب منزل خانواده معلول ۳ نفره در ارومیه + واکنش شهردار

 25. موسسه ژئوفیزیک، صدا و سیما و اوقات شرعی

پربحث‌های امروز

 1. لاریجانی قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را ابلاغ کرد

 2. مطالبه کارگران برای تعیین دستمزد/تورم مهم نیست؛سبد معیشت مبناباشد

 3. پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

 4. نرخ اجاره واحد‌های نوساز در پایتخت  

 5. میزبون، سامانه اجاره ویلا، اجاره روزانه آپارتمان، خانه و سوئیت

 6. کدام خودروی بازار برای من مناسب است؟

 7. سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

 8. حاشیه حضور وزیر صنعت در ایران خودرو / کتاب ایران خودرو مسئولیت اجتماعی است یا سفره شب عید مردم؟

 9. درس های ۷۰ ساله برای عدالت اقتصادی

 10. علت سرخوردن خودروها در جاده چالوس مشخص شد

 11. وزیر صنعت: تحویل قطعه غیراستاندارد در سال ۱۳۹۷ از سوی خودروسازان ممنوع است

 12. کاهش انواع نرخ ارز / دلار ۴۸۴۱ تومان شد

 13. ۲ جایزه جشنواره نیویورک به فیلم تبلیغاتی و صنعتی ایران تعلق گرفت

 14. افزایش قیمت گوشت گوسفندی/ نرخ مرغ به ۸۶۰۰ تومان رسید

 15. همراه اول تا ۵۰۰ هزار ریال عیدی می دهد

 16. یارانه نقدی امشب واریز می‌شود

 17. اولویت اصلی کشور در سال آینده چیست؟

 18. نقص سیستم هوای داخل کابین پرواز مشهد تهران

 19. کرباسیان: تعیین دستمزد کارگران باید شکاف قدرت خرید و هزینه‌ را پر کند

 20. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

 21. قیمت خودروهای داخلی در آستانه نوروز

 22. چه خودروهای در بازار آمریکای لاتین پر فروش هستند؟

 23. نکات مهمی که باید درباره ترمز دستی بدانید

 24. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 25. دلالان بازار ارز عقب نشستند

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 2. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 3. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 4. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 5. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 6. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 7. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 8. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

 9. حباب قیمت سکه دوباره رشد کرد

 10. بازار ارز را کنترل کنیم قاچاق کالا متوقف می‌شود

 11. مصباحی‌مقدم: دولت در پایان سال گزارشی از اجرای فرامین اقتصادی رهبری ارائه کند

 12. بهای مواد غذایی بالا رفت

 13. ویزای آذربایجان را در فرودگاه بگیرید

 14. کاهش قیمت نفت در بازار‌های جهانی

 15. ایرانی‌ها امسال چه خودروهایی را بیشتر خریدند؟

 16. تعیین مزد ۹۷ کارگران در ایستگاه آخر/ احتمال افزایش ۱۵ تا ۱۷ درصدی دستمزد

 17. گوشی می‌خرید انتقال سند را فراموش نکنید!

 18. بارش‌ها فقط در ۳ استان مثبت است؛ ۲۸ استان با آمار منفی بارش+نمودار

 19. هند: کماکان از توسعه بندر چابهار حمایت می‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. توییت احمد توکلی، اصلاح‌ طلبان را بهم ریخت + تصاویر

 2. سوال دوم از رییس جمهور هم هوا شد! / اسامی ۵۸ نماینده ای که امضای خود را پس نگرفتند + سند

 3. اجرایی شدن ماده 29 قانون برنامه ششم برای شفافیت حقوق مسولان را دنبال خواهیم کرد /برخی مسئولین حاضر به بیان میزان حقوق دریافتی خود نیستند

 4. مقصر سقوط هواپیمای آسمان اعلام شد: بی‎توجهی شرکت آسمان به محدودیت پرواز خلبان/ خلبان در سال ۸۸ عمل جراحی قلب باز انجام داده بود؛ او مجاز به پرواز با یک کمک‌خلبان نبود

 5. عباس آخوندی: استیضاح من جز متشنج کردن فضا سود دیگری ندارد

 6. احمد توکلی : معترض ترین و صریح ترین نماینده مجلس در دوره احمدی نژاد بودم/ تنها جایی که مساله املاک نجومی را پیگیری کرد، دیده بان شفافیت و عدالت بود

 7. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 8. جلسه کمیته مزد بدون نتیجه پایان یافت/ خدایی: افزایش دستمزد باید بر اساس هزینه‌های زندگی باشد/ 70 درصد کارگران حداقل بگیرند/عطاردیان: کارفرما توان پرداخت حداقل مزد را هم ندارند

 9. قول جهانگیری برای برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

 10. سال آینده حقوق‌ها چقدر اضافه شود؟ +جدول

 11. مصوبه جدید دولت درباره واردات خودرو/ افرادی که نمی توانند خودرو وارد کنند

 12. آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان هواپیمای A.T.R با یکدیگر/ اظهارت کمک خلبان برای برگشت و 2 اخطار سیستم حسگر

 13. نوبخت: اگر در دولت، کسی انقلابی نبود نمی دانم باید اخراجش کنیم یا تبعید/ حقوق همه دستگاه‌ها را پرداخت کرده‌ایم

 14. نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

 15. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 16. بانک مرکزی: تنها 1.2 درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز پول خود را به طور کامل دریافت نکردند

 17. توکلی: ناکارآمدی سیاستهای صندوق بین‌المللی پول آشکار شده، اما هنوز برخی مسئولان نفهمیدند/ جایگزینی کلمه اقشار آسیب پذیر به جای مستضعفین نشان از خوی اشرافی گری مسئولان است

 18. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 19. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 20. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 21. چگونه مصرف بنزین خودرو را کاهش دهیم؟

 22. فساد، کشور را زمینگیر می‌کند

 23. حراج ذخایر ارزی کشور در صف‌های طویل سفته‌بازی

 24. آیا شبکه تلویزیونی ایران کالا می‌تواند گِره کور رکود در بخش تولید داخلی را باز کند؟

 25. پور ابراهیمی: مجلس از استیضاح وزیر کار کوتاه نمی‌آید، ادامه فعالیت ربیعی به صلاح کشور نیست

آخرین عناوین