نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

ابراهیم عباسی ، گروه فرهنگی الف،   3960729290 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

  درمهرماه سال94بخشنامه ای به ادارات آموزش وپرورش ارسال شدبا این محتوا که: کارمندان دولت، باهرمدرکی که استخدام شوندفقط تایکبارمی توانند مدرک تحصیلی خودراارتقاء دهندو بیش ازآن ، درحکم کارگزینی لحاظ نشده وبه تبع آن ازمزایای حقوقی آن بهره مندنمی شوند.

جالب است که اگر کسی تا17مهر94 دردانشگاه برای تحصیل ثبت نام کرده؛ شامل این قانون نمی شود ولی از18 مهر94 به بعد ارتقا مدرک پذیرفته نمی شود.

نکته: دراین متن منظوراز «آپ» آموزش وپرورش است. بنده به عنوان یک فرهنگی ، به اختصار به نقائص و ایرادات شکلی ومحتوایی این بخشنامه منحصرا در «آپ» پرداخته ام؛اگرچه اجرای بخشنامه مذکوردر وزارت بهداشت هم تاحدودی ایراداتی ازهمین دست دارد .

الف) اهمیت آموزش وپرورش: دنیا می داندکه بنای ساخت وپیشرفت هرکشوری مستقیما دروهله امر،به کیفیت نظام «آپ» آن بستگی دارد.(اگرچه درایران هنوزبه این تفکرباور نداریم). پس هرآنچه به بالندگی نظام آموزشی کمک کنیم ثمره آن را نیز چندین برابر برداشت می کنیم.

ب) پیشرفت علوم: درعصرحاضر،زایش علم آنی شده است.لحظه به لحظه بردانش بشرافزوده می شود ومعلومات نه صدسال پیش،بلکه یک سال قبل؛ بلکه کمتر، عموما به بایگانی سپرده می شود. هررشته ای ازعلم؛ بسترقضایا و قوانین وتعریفات جدیدترشده و این روال مدام تکرار می شود. لااقل درمقام حرف(و نه درعمل) همه اذعان داریم که ما هم باید «آ پ » پویا وبه روزی داشته باشیم. واضح است که پی وبست نظام آموزش درمرتبه اول واصلی، معلم است.

ج) تبعیض درون سیستمی: تبعیض ناپسنداست.فارق از مبحث دینی آن، خودبه خودناپسنداست.نیازی به دلیل و شاهد وحدیث ندارد. تااوایل دهه ی80 عموما آموزگاران ازدانشسراها با مدرک دیپلم فارغ التحصیل شده و سپس مشغول تدریس می شدند.گروهی ازمعلمان نیزاز مراکز تربیت معلم بامدرک کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شدند(تااوایل دهه90)وبه تدریس می پرداختند.غالب قشرفرهنگی شامل این دوگروه هستند.

چندسالی است که مجرای دیگری برای استخدام در«آپ» بازشده است به اسم آزمون استخدامی.اغلب مستخدمین این شیوه بامدرک لیسانس یافوق لیسانس استخدام می شوند. حال مستخدمین دانشسراهایا مراکز تربیت معلم می توانند به ترتیب فقط به کاردانی (فوق دیپلم) و کارشناسی (لیسانس) ارتقاءمدرک دهند ومستخدمین جدید به کارشناسی ارشد یادکترا. به تبع آن نیز گروهی ازمزایای مادی و پیشرفت های اداری و... بیشتری برخوردارمی شوند وگروهی خیر. بدون دلیل عقل پسندی. چرا؟!!!! تبعیضات برون سیستمی بماند...

د) خود رایی: عموما بخشنامه نویس وتبصره نویس واجراکننده موارد استخدام و ارتقاء و... معاونت های نیروی انسانی وسازمان برنامه وبودجه ونهایتا مجلس می باشد. ایشان گویی؛ باب میل خویش این قانون وبخشنامه را نوشته اند بدون لحظه ای درنگ وتامل! فقط نوشته اند وارسال کرده اندبرای اجرا. لااقل دراین یک مورد هیچ دیدگاه کارشناسی وجودندارد و بخشنامه ای باری به هرجهت نگاشته شده است.

جالب است که عموم این عزیزان خود پله پله ارتقاء مدرک داده اند ( کافی است چگونگی اخذمدرک مسولان بالارده بررسی شود)و اکنون اکثرا باعناوین دکتر و... درنظام اداری برای دیگران بخشنامه می نویسند.

نتیجه گیری: بخشنامه ای ارسال شده است که هم شامل تبعیض وبی عدالتی است،هم جلوی به روز شدن معلومات فرهنگیان را می گیرد و به نظام آموزشی ضربه می زند،هم برخلاف ادعاهاست. ازهرطرف که به این قانون می نگریم پرازنقص وعیب وایراداست . قانون وحکم اولیه شرع هم نیست که قابل تغییرنباشد.مناسب است که دست اندرکاران امر،بادید بازتر به قضیه نگاه کنند. 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۹ خرداد ۱۳۹۷بطحایی: « تربیت» همچنان در حد شعار باقی‌ مانده است
۳۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷معاون وزیر آموزش و پرورش: برخورد تنبیهی با دانش‌آموزان ممنوع/ قیچی کردن موی سر دانش‌آموزان حرکتی ضد تربیتی است
۲۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷آموزش و پرورش: :۶۰ درصد سرانه دانش‌آموزی تخصیص یافت/ افزایش سرانه به ۲۷ هزار تومان
۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۷سیگنال ضعیف پیام‌رسان‌های داخلی در بزرگترین وزارت‌خانه کشور/ زنگ پیام‌رسان‌های داخلی در مدارس رسا نیست 
۲۹ فروردین ۱۳۹۷بازنشستگی و کمبود معلم در پایتخت/درخواست ادامه کار معلمان بازنشسته
۱۹ اسفند ۱۳۹۶جزئیات حذف کنکور هنرستانی‌ها
۳۰ دی ۱۳۹۶حذف کنکور راه حل نیست/ ۴ پیشنهاد برای تعدیل معضل کنکور سراسری
۲۲ دی ۱۳۹۶پیش‌دبستان؛ دوره ضروری اما ناشناخته
۱۸ دی ۱۳۹۶موافقت آموزش و پرورش با کلیات «تعطیلات زمستانی مدارس»
۱۶ دی ۱۳۹۶شرط آموزش و پرورش برای پذیرفتن «تعطیلات زمستانی»
۲۵ آذر ۱۳۹۶تنها راه حذف کنکور چیست؟
۱۲ آذر ۱۳۹۶پاسخ بطحایی به چرایی حذف درس دهقان‌ فداکار از کتب‌درسی

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۷۰۹۸۱۱:۲۳:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۳۰
بخشنامه بسیار به جایی هست. شما از نظر حقیقی باید بررسی کنید یه عده بعد استخدام میرن صرفا دانشگاه اسم مینویسن خیلی از کلاس ها رو نمیرن با رابطه نمره میگیرن بعد هم در حکم شون لحاظ میشه! بسیار بخشنامه درستی هست
ناشناس۱۲۷۱۲۸۱۱:۵۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۳۰
ارتقاء ناشی از دریافت مدارج تحصیلات تکمیلی صرفا باید برای مشاغل پژوهشیاعمال بشه! وگرنه یک مدیر چه نیازی به مدرک دکتری که هدفش تولید علمه! داره؟!
ناشناس۱۲۷۱۳۴۱۲:۰۹:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۳۰
البته هدف اصلی از این قانون جلوگیری از ادامه تحصیل کسانی است که با مدرک زیر دیپلم استخدام شده اند و از دانشگاههای ناکجاآباد مقاطع تحصیلی را به سرعت طی میکنند و می شوند دکتر مهندس پرادعا و بی سواد. بهتر است دولت این شرط را برای کسانی که در دانشگاههای معتبر دولتی و در رشته های مورد نیاز و مرتبط ادامه تحصیل میدهند بردارد. در سایر موارد این قانون اعمال شود بسیار هم خوب است،وگرنه تا چند سال دیگر همه کارمندان دولت از به اصطلاح دانشگاههای روستایی! دکتری میگیرند!!!!!!!
ناشناس۱۲۷۱۶۵۱۳:۰۲:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
به این مسئله هم توجه کنید که برخی کارمندان با دیپلم وارد شدن و الان فوق لیسانس اند. از وقت کار برای تحصیل استفاده کرده اند، مدرک توخالی گرفته اند و سطح سواد همان دیپلم است و عمدتا غیرمرتبط با کارشان است و پستی برای این تحصیلات وجود ندارد.
ناشناس۱۲۷۱۷۴۱۳:۱۲:۳۱ ۱۳۹۶/۷/۳۰
کار خوبی می خوتن برن دانشگاه آزاد پول بدن بشون مدرک بده سرکلاسم که نمی رن ....
کارمند بانک۱۲۷۱۹۹۱۳:۵۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۳۰
الف جان در بانک ما همه برای ارتقای حقوق افتاده اند دنبال مدرک و تمام زحماتشان هم افتاد به گردن همکاران دیگر در واقع عده ای دیگر می خواهند منافع اش را ببرند ولی زحمتش را یک عده دیگر متحمل می شوند .
ناشناس۱۲۷۲۰۰۱۳:۵۸:۴۵ ۱۳۹۶/۷/۳۰
همکار عزیز نگران نباش،در آموزش و پرورش ارتقاء مدرک تحصیلی و کسب علم تاثیر چندانی بر در یافتیها ندارد. در یافتی من پس از زحمات فراوان و دو سال رفت و امد به دانشگاه و نگارش تحقیق و پایان نامه و در یافت مدرک کارشناسی ارشد فقط نود و هشت هزار تومان افزایش یافت،خیلی جوش نخور خانه آموزش و پرورش از پایبست ویران است.
ناشناس۱۲۷۸۸۹۱۴:۰۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۱
حق بعضی از معلم های خوب و با وجدان، این است که ایین نامه استخدامی اعضاء غیر هیات علمی وزارت علوم برایشان اجرا شود .
داود۱۲۸۰۱۹۱۷:۴۲:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۱
پرسنلي كه در حين خدمت فقط در امتحانات دانشگاه هاي ناكجا آباد حضور داشته و از اساتيد نمره حداقل قبولي را اخذ كرده و مدرك ان را به دستگاه مربوطه ارئه مي كنند متاسفانه فاقد سواد كافي هستند . اين افراد از مزاياي اين مدرك استفاده مي كنند و بعداً مدعي پست هم مي شوند . در ضمن بعضي از همشهريان براي همين 98 هزار تومان در ماه بايد كلي تلاش و كارگري نمايند .
ناشناس۱۲۷۲۰۳۱۳:۵۹:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
کسب علم خوب است ولی هر چیز در زمان خودش .
ناشناس۱۲۷۲۰۴۱۴:۰۰:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
دستشون درد نکنه کسانی که این بخشنامه تصویب کردند معنی نداره یا کار یا تحصیل .
ناشناس۱۲۷۸۸۸۱۴:۰۴:۱۵ ۱۳۹۶/۸/۱
متاسفانه هیچ سازمانی اجرا نمی کند و مدیران کماکان تا دکتری مدرک ارائه می دهند وتازه دوست دارند هیات علمی هم بشوند . چون هیچ نظارتی انجام نمی شود و با تبصره و ماده و استثناء ، موضوع را حل می کنند
ناشناس۱۲۸۲۹۴۰۸:۲۹:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۲
مطمنم مدرک تحصیلیت سیکله و توان ادامه تحصیل نداری و یا با سهمیه دکترایی چیزی گرفتی میخوای انحصار مدرک بشه برات...متاسفم از دیگاه دگماتیسمت
کارشناس اداری۱۲۷۲۰۵۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۳۰
متناسب با شرایط روز و تعداد فارغ التحصیلان ، اصلاحات باید از پایه باشد یعنی انکه اصلا نباید فردی که دارای مدرک تحصیلی پایین تر از کارشناسی است در سازمان دولتی استخدام شود . راهکار این است: 1- نیروهای موجود یا با روش های اموزش های ضمن خدمت ( ارتقاء مدرک تحصیلی نوع دوم ) به مقطع کارشناسی رسانیده شوند و یا بازخرید و بازنشسته شود . 2- بعد از استخدام در دولت هیچ مدرک تحصیلی نباید پذیرفته شود، بجز مدرک تحصیلی نوع دوم و حداکثر در مقطع کارشناسی ارشد . 3- ماموریت اموزشی هم کلا باید برچیده شود و همه تبعیض ها و استثناها هم برداشته شود . تا شاید کمی از فساد های اداری وضع موجود کم شود. 4- آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت همانند کشورهای پیشرفته، تخصصی و قانون مدار و مرتبط با شغل باشد و دولت بودجه کافی برای این موضوع مهم اختصاص دهد، تا اینکه کارکنان بخاطر افزایش حقوق نروند در رشته های غیر تخصصی و دانشگاههای متفرقه با پول مدرک بگیرند.
ناشناس۱۲۷۲۱۴۱۴:۰۸:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۳۰
متاسفانه تا کنون هیچ دولتی برای موضوع بسیار مهم اموزش ضمن خدمت کارکنان دولت حتی یک مسئول و مدیر با تجربه انتخاب نکرده است !
ناشناس۱۲۷۲۱۵۱۴:۱۲:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۳۰
درادارت دولتی برخی از کارکنان نا کارمد بخاطر بیکاری می روند و های وهای مدرک جدید می اورند و گروهی دیگر به دلیل فشار کار ، فرصت مرخصی رفتن هم ندارند . و اینگونه است که کارمندان بد تشویق می شوند و کارمندان خوب تنبه. دولت هم ضوابط درستی ندارد و نظارت در حد صفر است
ناشناس۱۲۷۸۲۲۱۱:۵۴:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱
شرایط استخدام برای دوره های تحصیلی مختلف متفاوت است.نیاز دستگاه ها هم برای رشته های تحصیلی مختلف متفاوت است. یک نفر با مدرک تحصیلی دیپلم برای یک کار ساده و با یک حقوق خاص استخدام می شود بعد می رود و ادامه تحصیل می دهد و مدرک خود را تا فوق لیسانس ارتقا میدهد. به این ترتیب وی با این مدرک تحصیلی دیگر حاضر به ادامه کار در جایگاهی که به خاطر آن استخدام شده نیست و دستگاه باید به وی پست جدیدی با حقوق و مزایای متفاوت بدهد و یا وی را در جایگاه قبلی نگاه دارد. اگر در جایگاه قبلی بماند که معترض است و عملکردش ضعیف می شود اگر بخواهند به وی پست جدیدی بدهند یعنی باید فرد جدیدی را برای پست قبلی وی استخدام کنند و علاوه بر آن یک نیروی مازاد هم پیدا می کنند.ضمن آنکه وقت کارمندان به جای صرف شدن برای کار تخصصی شان به دنبال رفتن به دانشگاه و گرفتن مدارک بالاتر می گذرد. علاوه برآن دستگاه باید کلی هزینه برای مرخصی ها و جابجایی های کارکنان محصل خود هم بکند. به نظر بنده این قانون کاملا عادلانه است و استدلال شما درست نیست. اگر کسی واقعا خواهان ارتقای تحصیلی است و احساس می کند این ارتقای تحصیلی برای اینده وی لازم است . بهتر است ابتدا پست خود را خالی کند.
ناشناس۱۲۷۸۵۹۱۳:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱
كار كردن با ادامه تحصيل مغاير است چون بايد از كارت بزني تا به تحصيل برسي اگه اينكار نكني بيسواد مدرك مي گيري كلا بايد ادامه تحصيل امتياز نداشته باشه چون كاراي مملكت مي خوابد بخشنامه درستي است خيلي هم ارفاق كردن يك پله بالاتر مي پذيرن.بايد قبل 94 را هم شامل شود
محمد۱۲۷۸۹۴۱۴:۱۷:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱
در مورد این بخشنامه یک سوال اساسی وجود دارد < ان اینکه افرادی که ان را صادر کرده اند ایا خودشان و اطرافیانشان از اول دارای مدارک عالیه بوده اند ؟؟؟ یا اینکه با انواع دوره های آموزشی رسمی و غیره رسمی به این جایگاهها رسیده اند ؟؟ضمنا بنده با تحصیل کارکنان در ساعات اداری مخالف بوده و عقیده دارم کارکنان باید در ساعات غیر اداری سعی در ارتقاء سطح علمی خود داشته باشند
ا.س۱۲۸۰۸۰۱۹:۵۱:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۱
ادامه تحصیل امری بسیار پسندیده است خصوصا در آموزش وپرورش ولی تحصیل علم نه تحصیل مدرک . من یک فرهنگی هستم وامروزه در جمع همکاران خود شاهد کلی افراد با مدارک کارشناسی ارشد ودکتری ای هستم که سواد یک دیپلمه تمام عیار را هم ندارند. فقط مدرکی گرفتند برای افزایش حقوق و بالندگی ساختگی اگه یک روزی کسی بیاد این افراد رو محکی بزنه ، اون روز بیشتر از نود درصد این افراد سیه روی می شوند تا سیه روی شود هرکه در مدرکش غش باشد
محمد۱۲۸۷۴۳۱۶:۳۵:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۲
موافق کشور همش شده مدرک گرایی .
ناشناس۱۲۸۱۸۶۲۳:۱۸:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۱
بسیار بخشنامه ی خوبیه‌. برای ارتقا علنی دوره های ضمن خدمت باید باشه‌. نه مدرک اوردن. درس خوندن کارمندا پدر دولت و ملت رو دراورد.
ناشناس۱۲۸۶۳۷۱۵:۰۳:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲
پدر شما را کسی دیگر درآورده و حال گیر دادی به کارمندان بدبخت ، بیچاره و کسانی که هیج سهیمه ای .... ندارند.
ناشناس۱۲۸۲۹۳۰۸:۲۷:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۲
منع ادامه تحصیل برای ادمهای عادی و ما بد بخت بیچاره هاست برای از ما بهتران تحت عنوان تبصره و الحاقی حل میشه در ضمن سهمیه ای ها هم هستند برا اونها هم آزاد....متافم برای این تصمیم اشتباه اونی که استعداد داره باید کنج عزلت بگیره و بیسواد ها با هزار ترفند تا دکترا میرن...بعدش تو اداره یک نامه بدون غلط نمیتونن بنویسن ...اصلا ی نامه و مکاتبه نمیتونن بنویسن .....چه باید کرد؟؟صد البته باید از سیستم دولتی خارج شد و دست فروشی کرد.
ناشناس۱۲۸۳۱۷۰۹:۰۳:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲
این قانون کاملا ناعادلانه است. علم آموزی فریضه است برای هر شخص چه شاغل باشد یا نباشد. خیلی ها بر اساس علاقه و کسب تجربه ادامه تحصیل می دهند و همه یک جور نیستند.
ناشناس۱۲۸۳۳۲۰۹:۱۵:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲
این قانون تبعیض و ناعادلانه است و باید لغو شود. از طرف همه کارکنان دولت
ناشناس۱۲۸۴۸۱۱۲:۲۷:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲
این مدرک های بدون کیفیت آموزشی واقعا به درد آموزش و پرورش نمی خورد و اکثرا برای افزایش حقوق مدرک می گیرند نه برای ارتقا و کیفیت آموزشی . تصمیم بجایی است که مدرک تحصیلی بیش از یک بار محاسبه نشود .
ناشناس۱۲۸۵۵۴۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲
ادامه تحصیل حق هر فردی است و شاغل و غیرشاغل نمی شناسد. خود آقایان ده پسته بوده و الان دکترا گرفته اند و با کمال بی ادبی و اهانت جلوی حق طبیعی هر کارمند را می گیرند.
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. میزان بارش کشور در بهار 97/ کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد

 2. خرم‌آبادی: هاتگرام و تلگرام طلایی مانع مهاجرت ۷۰ درصد کاربران به پیام‌رسان‌های داخلی شدند

 3. برنامه روز دهم جام جهانی/ مصاف حیثیتی برای آلمان

 4. تغییر سیستم و تغییر ترکیب ایران مقابل پرتغال/ تردید کی روش در انتخاب چهارمین هافبک!

 5. حواشی روز نهم جام از درخواست هوادار گریان مسی و سرنگونی تیته تا حرکت جنجالی داور علیه نیمار+عکس

 6. داستان واقعی از درد یتیمی و بیماریقلب دانش‌آموز یازده ساله به سختی می‌تپد

 7. انتقاد کی روش به شیوه برگزاری مسابقات جام جهانی؛ همه چیز به سود اروپایی‌هاست!

 8. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 9. کدام بازیکن ایران مامور مهار کریس رونالدو خواهد بود؟

 10. پیروزی دراماتیک سوئیسی‌ها مقابل صرب‌ها  

 11. مصدومیت حاج صفی ؛ دردسر جدید کی روش

 12. نیویورک‌تایمز: سفیر امارات، ۳ ماه قبل از تصمیم ترامپ، از عزل تیلرسون خبر داشت

 13. روسیه و ایران بر ادامه همکاری‌ در برابر تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا تاکید کردند

 14. گروه Eپیروزی سوئیس در دقایق پایانی مقابل صربستان/ ساعت سوئیسی خواب نماند!

 15. مقام ارشد آمریکایی:آژانس اتمی از حکم روشنی برای بازرسی از مراکز نظامی ایران برخوردار نیست

 16. پیروزی نیجریه مقابل مردان ایسلندی؛ سجده شکر ستاره بازی  

 17. خلاصه بازی ایسلند - نیجریه  

 18. زنگنه: بعید است خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شوند

 19. بازهم اشک مسی درآمد!  

 20. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 21. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

 22. برای خرید پژو ۴۰۵ چقدر باید هزینه کرد؟ +جدول

 23. انصاری فرد: باور کنید ایران به دور دوم صعود می‌کند

 24. گشت و گذار ملی‌پوشان در مسکو/ تیم ملی فردا عازم سارانسک می‌شود  

 25. خلاصه دیدار تیم‌های ملی والیبال ایران و کره‌جنوبی  

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 10. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 11. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 12. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 19. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 20. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 21. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 22. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 23. بازهم اشک مسی درآمد!  

 24. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 25. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های هفته

 1. مومن شوخ و بامزه است  

 2. سینماها چند بلیت برای بازی دوم ایران فروختند؟

 3. «شیار ۱۴۳» در چین اکران عمومی می‌شود

 4. تفاوت سفره ایرانی با دیگر کشورها چیست؟

 5. گردهمای سینمایی به بهانه‌ی اکران «توران خانم»

 6. جایزه ادبی «ارغنون» تحت تاثیر زادروز «عباس کیارستمی»  

 7. ریچارد کلایدرمن به ایران آمد

 8. کشف قدیمی‌ترین اثر «لئوناردو داوینچی»!  

 9. «عصبانی نیستم» قفل صندوق توقیفی‌ها را می‌شکند؟

 10. برنامه ورزشی یا بلیت بخت‌آزمایی؟

 11. چرا فوتبال این همه طرفدار دارد ؟

 12. مجری مشهور زیر تیغ جراحی رفت

 13. متولیان گردشگری ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ خواب ماندند!

 14. عسگرپور: لقب انحصارطلبی مغرضانه است؛ جزء کم‌کارانم!/نمی‌دانستم دارالشفایی چنین گرایشات سیاسی دارد

 15. شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

 16. آخرین وضعیت جمشید مشایخی در بیمارستان

 17. هادی مرزبان: مرغ همسایه تئاتر ما غاز است/ قصص قرآن ایده‌های خوبی برای تئاتر دارد

 18. کدام کتاب ها به چاپ غیرقانونی کتاب گرفتار شدند؟

 19. اعتیاد در سینمای ایران قربانی شد

 20. لطیفی: علاقه داشتم سنت برپایی عروسی در مسجد را احیا کنم

 21. پولاد کیمیایی دومین فیلمش را می‌سازد

 22. شوک بزرگ برای یک گروه موسیقی/دو عضو مهم از گروه پالت جدا شدند

 23. شعری که علی شریعتی برای امام خمینی(ره) سرود

 24. اکثر منتقدان تئاترهای خیابانی، هنرمندان صحنه‌ای هستند/ آغاز نمایش‌های خیابانی

 25. ماجرای برخورد جالب شریعتی با یک ساواکی

آخرین عناوین