نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

ابراهیم عباسی ، گروه فرهنگی الف،   3960729290 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

  درمهرماه سال94بخشنامه ای به ادارات آموزش وپرورش ارسال شدبا این محتوا که: کارمندان دولت، باهرمدرکی که استخدام شوندفقط تایکبارمی توانند مدرک تحصیلی خودراارتقاء دهندو بیش ازآن ، درحکم کارگزینی لحاظ نشده وبه تبع آن ازمزایای حقوقی آن بهره مندنمی شوند.

جالب است که اگر کسی تا17مهر94 دردانشگاه برای تحصیل ثبت نام کرده؛ شامل این قانون نمی شود ولی از18 مهر94 به بعد ارتقا مدرک پذیرفته نمی شود.

نکته: دراین متن منظوراز «آپ» آموزش وپرورش است. بنده به عنوان یک فرهنگی ، به اختصار به نقائص و ایرادات شکلی ومحتوایی این بخشنامه منحصرا در «آپ» پرداخته ام؛اگرچه اجرای بخشنامه مذکوردر وزارت بهداشت هم تاحدودی ایراداتی ازهمین دست دارد .

الف) اهمیت آموزش وپرورش: دنیا می داندکه بنای ساخت وپیشرفت هرکشوری مستقیما دروهله امر،به کیفیت نظام «آپ» آن بستگی دارد.(اگرچه درایران هنوزبه این تفکرباور نداریم). پس هرآنچه به بالندگی نظام آموزشی کمک کنیم ثمره آن را نیز چندین برابر برداشت می کنیم.

ب) پیشرفت علوم: درعصرحاضر،زایش علم آنی شده است.لحظه به لحظه بردانش بشرافزوده می شود ومعلومات نه صدسال پیش،بلکه یک سال قبل؛ بلکه کمتر، عموما به بایگانی سپرده می شود. هررشته ای ازعلم؛ بسترقضایا و قوانین وتعریفات جدیدترشده و این روال مدام تکرار می شود. لااقل درمقام حرف(و نه درعمل) همه اذعان داریم که ما هم باید «آ پ » پویا وبه روزی داشته باشیم. واضح است که پی وبست نظام آموزش درمرتبه اول واصلی، معلم است.

ج) تبعیض درون سیستمی: تبعیض ناپسنداست.فارق از مبحث دینی آن، خودبه خودناپسنداست.نیازی به دلیل و شاهد وحدیث ندارد. تااوایل دهه ی80 عموما آموزگاران ازدانشسراها با مدرک دیپلم فارغ التحصیل شده و سپس مشغول تدریس می شدند.گروهی ازمعلمان نیزاز مراکز تربیت معلم بامدرک کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شدند(تااوایل دهه90)وبه تدریس می پرداختند.غالب قشرفرهنگی شامل این دوگروه هستند.

چندسالی است که مجرای دیگری برای استخدام در«آپ» بازشده است به اسم آزمون استخدامی.اغلب مستخدمین این شیوه بامدرک لیسانس یافوق لیسانس استخدام می شوند. حال مستخدمین دانشسراهایا مراکز تربیت معلم می توانند به ترتیب فقط به کاردانی (فوق دیپلم) و کارشناسی (لیسانس) ارتقاءمدرک دهند ومستخدمین جدید به کارشناسی ارشد یادکترا. به تبع آن نیز گروهی ازمزایای مادی و پیشرفت های اداری و... بیشتری برخوردارمی شوند وگروهی خیر. بدون دلیل عقل پسندی. چرا؟!!!! تبعیضات برون سیستمی بماند...

د) خود رایی: عموما بخشنامه نویس وتبصره نویس واجراکننده موارد استخدام و ارتقاء و... معاونت های نیروی انسانی وسازمان برنامه وبودجه ونهایتا مجلس می باشد. ایشان گویی؛ باب میل خویش این قانون وبخشنامه را نوشته اند بدون لحظه ای درنگ وتامل! فقط نوشته اند وارسال کرده اندبرای اجرا. لااقل دراین یک مورد هیچ دیدگاه کارشناسی وجودندارد و بخشنامه ای باری به هرجهت نگاشته شده است.

جالب است که عموم این عزیزان خود پله پله ارتقاء مدرک داده اند ( کافی است چگونگی اخذمدرک مسولان بالارده بررسی شود)و اکنون اکثرا باعناوین دکتر و... درنظام اداری برای دیگران بخشنامه می نویسند.

نتیجه گیری: بخشنامه ای ارسال شده است که هم شامل تبعیض وبی عدالتی است،هم جلوی به روز شدن معلومات فرهنگیان را می گیرد و به نظام آموزشی ضربه می زند،هم برخلاف ادعاهاست. ازهرطرف که به این قانون می نگریم پرازنقص وعیب وایراداست . قانون وحکم اولیه شرع هم نیست که قابل تغییرنباشد.مناسب است که دست اندرکاران امر،بادید بازتر به قضیه نگاه کنند. 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۷۰۹۸۱۱:۲۳:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۳۰
بخشنامه بسیار به جایی هست. شما از نظر حقیقی باید بررسی کنید یه عده بعد استخدام میرن صرفا دانشگاه اسم مینویسن خیلی از کلاس ها رو نمیرن با رابطه نمره میگیرن بعد هم در حکم شون لحاظ میشه! بسیار بخشنامه درستی هست
ناشناس۱۲۷۱۲۸۱۱:۵۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۳۰
ارتقاء ناشی از دریافت مدارج تحصیلات تکمیلی صرفا باید برای مشاغل پژوهشیاعمال بشه! وگرنه یک مدیر چه نیازی به مدرک دکتری که هدفش تولید علمه! داره؟!
ناشناس۱۲۷۱۳۴۱۲:۰۹:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۳۰
البته هدف اصلی از این قانون جلوگیری از ادامه تحصیل کسانی است که با مدرک زیر دیپلم استخدام شده اند و از دانشگاههای ناکجاآباد مقاطع تحصیلی را به سرعت طی میکنند و می شوند دکتر مهندس پرادعا و بی سواد. بهتر است دولت این شرط را برای کسانی که در دانشگاههای معتبر دولتی و در رشته های مورد نیاز و مرتبط ادامه تحصیل میدهند بردارد. در سایر موارد این قانون اعمال شود بسیار هم خوب است،وگرنه تا چند سال دیگر همه کارمندان دولت از به اصطلاح دانشگاههای روستایی! دکتری میگیرند!!!!!!!
ناشناس۱۲۷۱۶۵۱۳:۰۲:۲۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
به این مسئله هم توجه کنید که برخی کارمندان با دیپلم وارد شدن و الان فوق لیسانس اند. از وقت کار برای تحصیل استفاده کرده اند، مدرک توخالی گرفته اند و سطح سواد همان دیپلم است و عمدتا غیرمرتبط با کارشان است و پستی برای این تحصیلات وجود ندارد.
ناشناس۱۲۷۱۷۴۱۳:۱۲:۳۱ ۱۳۹۶/۷/۳۰
کار خوبی می خوتن برن دانشگاه آزاد پول بدن بشون مدرک بده سرکلاسم که نمی رن ....
کارمند بانک۱۲۷۱۹۹۱۳:۵۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۳۰
الف جان در بانک ما همه برای ارتقای حقوق افتاده اند دنبال مدرک و تمام زحماتشان هم افتاد به گردن همکاران دیگر در واقع عده ای دیگر می خواهند منافع اش را ببرند ولی زحمتش را یک عده دیگر متحمل می شوند .
ناشناس۱۲۷۲۰۰۱۳:۵۸:۴۵ ۱۳۹۶/۷/۳۰
همکار عزیز نگران نباش،در آموزش و پرورش ارتقاء مدرک تحصیلی و کسب علم تاثیر چندانی بر در یافتیها ندارد. در یافتی من پس از زحمات فراوان و دو سال رفت و امد به دانشگاه و نگارش تحقیق و پایان نامه و در یافت مدرک کارشناسی ارشد فقط نود و هشت هزار تومان افزایش یافت،خیلی جوش نخور خانه آموزش و پرورش از پایبست ویران است.
ناشناس۱۲۷۸۸۹۱۴:۰۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۱
حق بعضی از معلم های خوب و با وجدان، این است که ایین نامه استخدامی اعضاء غیر هیات علمی وزارت علوم برایشان اجرا شود .
داود۱۲۸۰۱۹۱۷:۴۲:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۱
پرسنلي كه در حين خدمت فقط در امتحانات دانشگاه هاي ناكجا آباد حضور داشته و از اساتيد نمره حداقل قبولي را اخذ كرده و مدرك ان را به دستگاه مربوطه ارئه مي كنند متاسفانه فاقد سواد كافي هستند . اين افراد از مزاياي اين مدرك استفاده مي كنند و بعداً مدعي پست هم مي شوند . در ضمن بعضي از همشهريان براي همين 98 هزار تومان در ماه بايد كلي تلاش و كارگري نمايند .
ناشناس۱۲۷۲۰۳۱۳:۵۹:۱۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
کسب علم خوب است ولی هر چیز در زمان خودش .
ناشناس۱۲۷۲۰۴۱۴:۰۰:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۳۰
دستشون درد نکنه کسانی که این بخشنامه تصویب کردند معنی نداره یا کار یا تحصیل .
ناشناس۱۲۷۸۸۸۱۴:۰۴:۱۵ ۱۳۹۶/۸/۱
متاسفانه هیچ سازمانی اجرا نمی کند و مدیران کماکان تا دکتری مدرک ارائه می دهند وتازه دوست دارند هیات علمی هم بشوند . چون هیچ نظارتی انجام نمی شود و با تبصره و ماده و استثناء ، موضوع را حل می کنند
ناشناس۱۲۸۲۹۴۰۸:۲۹:۰۲ ۱۳۹۶/۸/۲
مطمنم مدرک تحصیلیت سیکله و توان ادامه تحصیل نداری و یا با سهمیه دکترایی چیزی گرفتی میخوای انحصار مدرک بشه برات...متاسفم از دیگاه دگماتیسمت
کارشناس اداری۱۲۷۲۰۵۱۴:۰۰:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۳۰
متناسب با شرایط روز و تعداد فارغ التحصیلان ، اصلاحات باید از پایه باشد یعنی انکه اصلا نباید فردی که دارای مدرک تحصیلی پایین تر از کارشناسی است در سازمان دولتی استخدام شود . راهکار این است: 1- نیروهای موجود یا با روش های اموزش های ضمن خدمت ( ارتقاء مدرک تحصیلی نوع دوم ) به مقطع کارشناسی رسانیده شوند و یا بازخرید و بازنشسته شود . 2- بعد از استخدام در دولت هیچ مدرک تحصیلی نباید پذیرفته شود، بجز مدرک تحصیلی نوع دوم و حداکثر در مقطع کارشناسی ارشد . 3- ماموریت اموزشی هم کلا باید برچیده شود و همه تبعیض ها و استثناها هم برداشته شود . تا شاید کمی از فساد های اداری وضع موجود کم شود. 4- آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت همانند کشورهای پیشرفته، تخصصی و قانون مدار و مرتبط با شغل باشد و دولت بودجه کافی برای این موضوع مهم اختصاص دهد، تا اینکه کارکنان بخاطر افزایش حقوق نروند در رشته های غیر تخصصی و دانشگاههای متفرقه با پول مدرک بگیرند.
ناشناس۱۲۷۲۱۴۱۴:۰۸:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۳۰
متاسفانه تا کنون هیچ دولتی برای موضوع بسیار مهم اموزش ضمن خدمت کارکنان دولت حتی یک مسئول و مدیر با تجربه انتخاب نکرده است !
ناشناس۱۲۷۲۱۵۱۴:۱۲:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۳۰
درادارت دولتی برخی از کارکنان نا کارمد بخاطر بیکاری می روند و های وهای مدرک جدید می اورند و گروهی دیگر به دلیل فشار کار ، فرصت مرخصی رفتن هم ندارند . و اینگونه است که کارمندان بد تشویق می شوند و کارمندان خوب تنبه. دولت هم ضوابط درستی ندارد و نظارت در حد صفر است
ناشناس۱۲۷۸۲۲۱۱:۵۴:۳۳ ۱۳۹۶/۸/۱
شرایط استخدام برای دوره های تحصیلی مختلف متفاوت است.نیاز دستگاه ها هم برای رشته های تحصیلی مختلف متفاوت است. یک نفر با مدرک تحصیلی دیپلم برای یک کار ساده و با یک حقوق خاص استخدام می شود بعد می رود و ادامه تحصیل می دهد و مدرک خود را تا فوق لیسانس ارتقا میدهد. به این ترتیب وی با این مدرک تحصیلی دیگر حاضر به ادامه کار در جایگاهی که به خاطر آن استخدام شده نیست و دستگاه باید به وی پست جدیدی با حقوق و مزایای متفاوت بدهد و یا وی را در جایگاه قبلی نگاه دارد. اگر در جایگاه قبلی بماند که معترض است و عملکردش ضعیف می شود اگر بخواهند به وی پست جدیدی بدهند یعنی باید فرد جدیدی را برای پست قبلی وی استخدام کنند و علاوه بر آن یک نیروی مازاد هم پیدا می کنند.ضمن آنکه وقت کارمندان به جای صرف شدن برای کار تخصصی شان به دنبال رفتن به دانشگاه و گرفتن مدارک بالاتر می گذرد. علاوه برآن دستگاه باید کلی هزینه برای مرخصی ها و جابجایی های کارکنان محصل خود هم بکند. به نظر بنده این قانون کاملا عادلانه است و استدلال شما درست نیست. اگر کسی واقعا خواهان ارتقای تحصیلی است و احساس می کند این ارتقای تحصیلی برای اینده وی لازم است . بهتر است ابتدا پست خود را خالی کند.
ناشناس۱۲۷۸۵۹۱۳:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۱
كار كردن با ادامه تحصيل مغاير است چون بايد از كارت بزني تا به تحصيل برسي اگه اينكار نكني بيسواد مدرك مي گيري كلا بايد ادامه تحصيل امتياز نداشته باشه چون كاراي مملكت مي خوابد بخشنامه درستي است خيلي هم ارفاق كردن يك پله بالاتر مي پذيرن.بايد قبل 94 را هم شامل شود
محمد۱۲۷۸۹۴۱۴:۱۷:۱۷ ۱۳۹۶/۸/۱
در مورد این بخشنامه یک سوال اساسی وجود دارد < ان اینکه افرادی که ان را صادر کرده اند ایا خودشان و اطرافیانشان از اول دارای مدارک عالیه بوده اند ؟؟؟ یا اینکه با انواع دوره های آموزشی رسمی و غیره رسمی به این جایگاهها رسیده اند ؟؟ضمنا بنده با تحصیل کارکنان در ساعات اداری مخالف بوده و عقیده دارم کارکنان باید در ساعات غیر اداری سعی در ارتقاء سطح علمی خود داشته باشند
ا.س۱۲۸۰۸۰۱۹:۵۱:۴۳ ۱۳۹۶/۸/۱
ادامه تحصیل امری بسیار پسندیده است خصوصا در آموزش وپرورش ولی تحصیل علم نه تحصیل مدرک . من یک فرهنگی هستم وامروزه در جمع همکاران خود شاهد کلی افراد با مدارک کارشناسی ارشد ودکتری ای هستم که سواد یک دیپلمه تمام عیار را هم ندارند. فقط مدرکی گرفتند برای افزایش حقوق و بالندگی ساختگی اگه یک روزی کسی بیاد این افراد رو محکی بزنه ، اون روز بیشتر از نود درصد این افراد سیه روی می شوند تا سیه روی شود هرکه در مدرکش غش باشد
محمد۱۲۸۷۴۳۱۶:۳۵:۱۹ ۱۳۹۶/۸/۲
موافق کشور همش شده مدرک گرایی .
ناشناس۱۲۸۱۸۶۲۳:۱۸:۵۴ ۱۳۹۶/۸/۱
بسیار بخشنامه ی خوبیه‌. برای ارتقا علنی دوره های ضمن خدمت باید باشه‌. نه مدرک اوردن. درس خوندن کارمندا پدر دولت و ملت رو دراورد.
ناشناس۱۲۸۶۳۷۱۵:۰۳:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲
پدر شما را کسی دیگر درآورده و حال گیر دادی به کارمندان بدبخت ، بیچاره و کسانی که هیج سهیمه ای .... ندارند.
ناشناس۱۲۸۲۹۳۰۸:۲۷:۳۷ ۱۳۹۶/۸/۲
منع ادامه تحصیل برای ادمهای عادی و ما بد بخت بیچاره هاست برای از ما بهتران تحت عنوان تبصره و الحاقی حل میشه در ضمن سهمیه ای ها هم هستند برا اونها هم آزاد....متافم برای این تصمیم اشتباه اونی که استعداد داره باید کنج عزلت بگیره و بیسواد ها با هزار ترفند تا دکترا میرن...بعدش تو اداره یک نامه بدون غلط نمیتونن بنویسن ...اصلا ی نامه و مکاتبه نمیتونن بنویسن .....چه باید کرد؟؟صد البته باید از سیستم دولتی خارج شد و دست فروشی کرد.
ناشناس۱۲۸۳۱۷۰۹:۰۳:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲
این قانون کاملا ناعادلانه است. علم آموزی فریضه است برای هر شخص چه شاغل باشد یا نباشد. خیلی ها بر اساس علاقه و کسب تجربه ادامه تحصیل می دهند و همه یک جور نیستند.
ناشناس۱۲۸۳۳۲۰۹:۱۵:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲
این قانون تبعیض و ناعادلانه است و باید لغو شود. از طرف همه کارکنان دولت
ناشناس۱۲۸۴۸۱۱۲:۲۷:۳۴ ۱۳۹۶/۸/۲
این مدرک های بدون کیفیت آموزشی واقعا به درد آموزش و پرورش نمی خورد و اکثرا برای افزایش حقوق مدرک می گیرند نه برای ارتقا و کیفیت آموزشی . تصمیم بجایی است که مدرک تحصیلی بیش از یک بار محاسبه نشود .
ناشناس۱۲۸۵۵۴۱۳:۴۹:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲
ادامه تحصیل حق هر فردی است و شاغل و غیرشاغل نمی شناسد. خود آقایان ده پسته بوده و الان دکترا گرفته اند و با کمال بی ادبی و اهانت جلوی حق طبیعی هر کارمند را می گیرند.
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 2. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 3. دقیقا کجایی؟

 4. سعد حریری: اگر روسیه نبود بشار اسد سقوط می‌کرد

 5. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 6. نوبخت: انتقاد به مسکن مهر سرپل ذهاب به پیمانکار است نه به دولت قبل

 7. بقایی باز هم به دادگاه نرفت

 8. پاداش خوب برای پلیس بد!

 9. جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت +جدول

 10. کنکور چگونه نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند؟

 11. پیشکسوت پرسپولیس خطاب به بیرانوند: فراموش نکن که در میدان آزادی می‌خوابیدی

 12. برنامه‌نویسان و کاربران با ممنوعیت "ویز" چه می‌کنند؟

 13. تبدیل نام باشگاه سياه‌جامگان خراسان به مشكي‌پوشان خراسان

 14. روحانی: اتحادیه عرب یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثر است

 15. گرد و خاک شدید در آسمان اهواز  

 16. کدام گوشی‌های مسافری نیاز به رجیستری ندارند؟

 17. محسن هاشمی: شادی لازمه جامعه انسانی ما است/ رتبه نامناسبی از لحاظ غم داریم

 18. اتهام زنی خزانه داری آمریکا به سپاه در پی نابودی داعش

 19. 8 میوه کم‌قند را بشناسید

 20. سفر معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه کنسل شد

 21. وام 110 میلیونی مسکن 17 میلیون اوراق می خواهد

 22. AFC، نماینده عربستان را نقره داغ می‌کند

 23. قصاص؛ فرجام قتل در دوئل عشقی

 24. آیا مهر سیاه، نماز را باطل می‌کند؟

 25. امیرالمؤمنین (ع): میلِ خردمند، به حکمت است و همت نادان، در کارهای احمقانه!  

پربحث‌های دیروز

 1. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 2. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 3. چرا حاضر به مذاکره موشکی و منطقه‌ای نیستیم؟

 4. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 5. "تیراژ روزنامه‌ها" در کشور به وضعیت بحرانی رسیده است

 6. با آزادی «بوکمال» وعده سرلشکر سلیمانی عملی شد/آخرین پناهگاه داعش فرو ریخت

 7. رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله‌زده: من با یکایک دلهای داغدار شما همدردم/ انسانهای دلاور حادثه را مغلوب خود می کنند

 8. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 9. وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۲ فرد و ۴ شرکت مرتبط با ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داد

 10. حضور رهبر انقلاب در منطقه زلزله‌زده سرپل ذهاب+ فیلم و عکس  

 11. سماجت به این میگن!  

 12. وعده دو ماه قبل سردار سلیمانی چه بود؟  

 13. بازسازی چهره زلیخا در موزه مصر!   

 14. واکنش کلوپ به احتمال هدایت بارسلونا

 15. دایی ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان پول جمع کرد

 16. تکذیب خبر اسلحه کشیدن یکی از فرمانداران در فضای مجازی

 17. شلوغی صف جایگاه‌های سوخت در ایلام

 18. مدارس مهران فردا دایر است

 19. رضایی: پرونده داعش برای همیشه بسته شد

 20. ولایتی: فرزندان حریری در دستان عربستان گروگان هستند

 21. حضور موگرینی در میان آوارگان روهینگیایی  

 22. درخواست آمریکا برای استقرار سلاح‌های اتمی در ژاپن

 23. کشف گورستان جمعی در داخل چاه‎های نفت عراق

 24. درگیری مرزبانان هرمزگان با قاچاقچیان خارجی

 25. نرخ بیکاری در ایران چقدر است؟

پربحث‌های هفته

 1. مسکن مهر و زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه

 2. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 3. زلزله کرمانشاه و طرح مسکن مهر

 4. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 5. پاسخ نیکزاد به جهانگیری/ پرداختن به تسویه‌حساب سیاسی دور از جوانمردی است

 6. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 7. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 8. افزایش تعداد مصدومان زلزله کرمانشاه به ۷۸۱۷ نفر/ ۱۸۰۰ میلیارد تومان؛ خسارات زلزله/ تایید حمله به ۲۰ کامیون امدادی به زلزله‌زدگان/ واکنش به گلایه های مردم/ به حساب‌های شخصی کمک نکنید

 9. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 10. توئیت جالب عبدلله‌رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر مسکن  

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. مقام مسئول اداره راه و شهرسازی استان کرمانشاه: سقف هیچ مسکن مهری در زلزله فرو نریخت/ مسکن مهر فقط ۲ فوتی داشت

 13. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 14. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 15. روشنگری مجری سمت خدا درباره یک کلیپ

 16. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 17. بازی سیاسی جدید یاران احمدی نژاد؛ بقایی بجای دادگاه به حرم عبدالعظیم حسنی رفت /بست نشینی بقایی، علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی در حرم

 18. روحانی در بدو ورود به کرمانشاه: دولت با همه توان خود برای یاری آسیب دیدگان وارد عمل شده/مردم باید خودشان خانه‌هایشان را بسازند/دولت وام می‌دهد

 19. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 20. بدرقه بقایی و جوانفکر توسط احمدی نژاد پیش از بست نشینی  

 21. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 22. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 23. آمار جدید قربانیان زلزله کرمانشاه؛ 432 کشته و 7817 مصدوم/ 100 نفر بدون مجوز دفن شدند

 24. ویرگول نجومی!

 25. رقصنده با زلزله

پربحث‌های هفته

 1. روشنگری مجری سمت خدا درباره یک کلیپ

 2. نهنگ آبی یا نهنگ نوجوانی؟؟

 3. طرح مشکل زنان یا معرفی خانه امن؟

 4. امیرالمؤمنین (ع): میلِ خردمند، به حکمت است و همت نادان، در کارهای احمقانه!  

 5. امدادرسانی به کودکان زلزله‌زده با قصه/ این بچه‌ها سخت می‌خندند!

 6. سوله مدیریت بحران از خندوانه پس گرفته شد

 7. ۹۰ درصد کتابخانه‌های تهران غیرفعال است

 8. آیا اقبال لاهوری با انگلستان همدست بود؟

 9. «پنه‌ لوپه کروز» از تجربه‌ی همکاری با اصغر فرهادی گفت

 10. نویسنده و مترجم سرشناس آثار تاریخی و سیاسی از دنیا رفت

 11. کمک یانگوم به زلزله زدگان کرمانشاه

 12. گزارشی از وضعیت سینمای ایران/ ۱۶۲ فیلم در دست تولید است

 13. عادت های خاص نویسندگان مشهور

 14. انتشار مجموعه کامل خاطرات "سردار سلیمانی" در آینده نزدیک

 15. پخش سریال‌های قدیمی و تکراری از شبکه های سیما ادامه دارد

 16. کدام سریال‌ها در پاییز و زمستان 96 پخش می‌شوند؟

 17. «زندانی‌ها» فیلم جدید مسعود ده‌نمکی

 18. حضور مستقیم ابلیس در جریان ترور پیامبر(ص)

 19. دعای پایان ماه صفر

 20. پست یک خواننده در ستایش علی دایی+عکس

 21. 10 حدیث اخلاقی از امام رضا (ع)

 22. شیعه در جهان مدیون امام‌ رضا (ع) است

 23. سالروز آغاز «عملیات ظفر ۴»

 24. حدیثی از امام رضا(ع)؛ ۴ هزار فرشته که بر مزار امام حسین(ع) به انتظار قیام امام زمان(عج) هستند

 25. دلیل افزایش رستوران‌های چینی در کشور

آخرین عناوین