این نفت لعنتی

عبدالرضا طالقانی گروه اقتصادی الف،   3960726124 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
این نفت لعنتی

یکصد و شانزده سال از کشف اولین مخزن نفت در ایران توسط مهندسان کمپانی دارسی می‌گذرد. در این سالها، نفت بسیاری از ساحت‌ها و ساختارهای فعال کشور را به نفع خود مضمحل کرده است.

اقتصاد خوانده‌ها حتماً با عبارت «نفرین منابع» آشنا هستند. نگاه کلاسیک تا مدتها وفور منابع طبیعی را یکی از اساسی‌ترین ارکان رشد می‌دانست، اما این اندیشه در دهه 1980 متزلزل شد. در ادامه در میانه‌های دهه 1990 میلادی، دو اقتصاددان دانشگاه هاروارد با مطالعه کمی کشورهای مختلف دنیا نشان دادند که بین رشد اقتصادی و وجود منابع خدادادی در کشورها حتی غالباً رابطه معکوس وجود دارد؛ به این معنا که معمولاً زیرساختهای و سازمان کشورهایی که از حیث منابع خدادادی ضعیف هستند، چنان شکل می‌گیرد که معمولاً از حیث رشد اقتصادی - و در نتیجه سطح رفاه – بالاتر از کشورهای غنی قرار می‌گیرند.

بسیاری از اقتصادهای تازه صنعتی‌شده شرق آسیا که طی دهه‌های گذشته بطرز اعجاب‌آوری رشد کرده‌اند از حیث منابع طبیعی در رده کشورهای فقیر جای می‌گیرند، و در نقطه مقابل بسیاری از کشورهای نفت‌خیز قرار دارند که با شبکه پیچیده و درهم‌تنیده‌ای از مشکلات و مؤلفه‌های توسعه‌نیافتگی مواجه‌اند.

در ادامه این مسئله موشکافی شده که غنای منابع چگونه این مشکلات را ایجاد می‌کند و چه تبعاتی در پی دارد؟ مهمترین مشکلاتی که در جوامع غنی از حیث منابع، بروز می‌کند بصورت خلاصه به قرار زیر است:     

1- خام‌فروشی و تبعات آن

در اغلب موارد سهولت کسب درآمد حاصل از فروش منابع خام، نیاز به رشد مولد را در ساختار یک کشور می‌میراند. به این ترتیب، الزامات و مزایای حاصل از این احساس نیاز، مانند رشد فناوری، اهتمام به آموزش کیفی نیروی متخصص، عزم ملی در تخصیص بهینه منابع، رشد بهره‌وری و عقلانیت در ساختارهای تولیدی و سایر الزامات رشد مولد در این جوامع دچار افول می‌شود.

در نتیجه آنچه معمولاً در این جوامع به چشم می‌خورد ترکیبی از ضعف فناوری، عدم رشد شاخصهای انسانی، واپس‌ماندگی در پیشرفت و صنعتی شدن، افول بهره‌وری و خلاقیت و همچنین عدم استفاده بهینه از منابع در ساختارهای تولیدی و مواردی از این دست خواهد بود.

 

2-   برهم‌ریختگی هارمونی سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و اجرا –  بیماری تصدی‌گری دولتی

در این کشورها، بخش دولتی و عمومی سلسله‌مراتب مختلف سیاستگذاری تا اجرا را خود رأساً برعهده می‌گیرد، و بخش خصوصی دارای پیکره‌ای نحیف و بی‌رمق است؛ حال آنکه در کشورهای پیشرفته، بخش خصوصی عنان سطوح قابل توجهی از اجرا را در دست دارد و نمایندگان تشکلهای مردمی، پیگیریها و حتی سیاستگذاریها – منهای سطح حاکمیتی - را بر عهده می‌گیرد.

برای تأیید این موضوع، مقایسه ترکیب هیئتهای اقتصادی ایرانی و اروپایی در سفرهای دو طرف در پسابرجام راهگشاست؛ ترکیب هیئت‌های اروپایی که به ایران سفر می‌کنند متشکل از یک یا دو معاون وزیر و انبوهی از نمایندگان تشکلها، اتحادیه‌ها و مدیران بخش خصوصی است، اما در مقابل در اغلب رده‌های هیئتهای ایرانی، مدیران دولتی حضور دارند، و بخش خصوصی در این دیدارها نقش کم‌رنگی ایفا می‌کند.

 

  3-  فربه بودن و لَختی زنجیره ادارات و سازمانهای وابسته به بودجه دولتی

در این کشورها طبیعتاً بخش اعظم مصرف درآمد حاصل از فروش منابع خام در انحصار دولت است؛ به همین دلیل معمولاً تصدی‌گری در بخشهای مختلف بصورت روزافزون به سمت سازمانهای عمومی هدایت می‌شود. درنتیجه سازمانهای دولتی با انبوهی از شرح وظایف مواجه‌اند و در عین حال رخوت و کندی و ناکارآمدی وجه مشترک اکثریت قریب به اتفاق این سازمانهاست.

 دکتر آزاد عمرانی، کارشناس اقتصاد کشاورزی، درخصوص این عیب - با نگاه ویژه به بخش کشاورزی – نکات مهمی را مطرح کرده است؛ وی خاطرنشان می‌کند:

»بدنه وزارتخانه یک بدنه فربه است؛ بخش اعظم بودجه کشاورزی صرف سر پا نگه داشتن خود وزراتخانه می‌شود؛ مثلاً بخش تحقیقات کشاورزی را می‌شود نام برد که دولتی است و خروجی آن با توجه به کثرت اعضاء هیئت علمی و امکانات سخت‌افزاری قابل دفاع نیست. «

این شرایط در کشورهایی که خام‌فروشی نمی‌کنند به هیچ عنوان دیده نمی‌شود؛ در این کشورها با وزارتخانه‌ها و سازمانهای دولتی چابک و کوچکی مواجه می‌شوید، که از هسته نخبگانی برنامه‌ریز و سیاست‌گذار و نهادهای نظارتی تشکیل شده‌اند.

4-   دولتمردان پرمشغله/ فاصله میان فعالان اقتصادی و سیاستگذاران

در کشورهای غنی از حیث منابع، دسترسی جامعه و بازیگران اقتصاد به یک وزیر یا مسئول دولتی، دهها بار دشوارتر از سیستم کشورهای دیگر است. عمرانی در این زمینه معتقد است:

«من شخصاً با وزرای کشاورزی بسیاری از کشورهای اروپایی و معاونان آنها برای حل مسائل بسیار جزئی ملاقات کرده‌ام؛ ولی در کشور خودمان  زیر پرچم دو تشکل مهم اتاق بازرگانی ایران، یعنی «اتحادیه ملی محصولات کشاورزی» و «انجمن ارگانیک ایران» چندین بار تلاش کردیم که با وزیر دیدار کنیم و برای مشکلات کشاورزی کشور تدبیری بیندیشیم، ولی موفق نشدیم. »

این در حالی است که فعالان اقتصادی بازیگران اصلی اجرای سیاستهایی هستند که توسط دستگاههای دولتی به تصویب می‌رسد؛ با وجود این شکاف عمیق میان سیاستگذار و فعال اقتصادی، حتی اگر فرض کنیم حتی سیاستهای مناسبی هم اتخاذ شود، عرصه اجرا با مشکلات متعددی مواجه خواهد بود. در آن سو در کشورهای پیشرفته، جلسات مدیران دولتی با فعالان اقتصادی و تشکلها، بصورت مستمر، جدی و نظام‌مند برگزار شده و مصوبات و خروجیهای این جلسات نیز با جدیت پیگیری می‌شود.

5-   رانت و فساد سیستمی

بروز بیشتر و پدیداری چشمگیر فساد سیستمی و اداری، و همچنین استفاده از رانت در بهره‌گیری از منابع، از بزرگترین مصائب اقتصادی این کشورها به شمار می‌رود. این شرایط اغلب به‌دلیل انحصار قدرت و همچنین کانالیزه شدن منابع به سمت مجاری‌ای است که نظارت کافی بر آنها اعمال نمی‌شود.

6-  ناتوان از کوچک‌سازی

در این کشورها هرگونه تلاش برای ادغام، واگذاری و خصوصی‌سازی، باز هم در مارپیچ واگذاریهای رانتی و فساد و ناکارآمدی، غوطه‌ور می‌شود – چنان که نمونه آشنای این امر را در کشور ما هم دیده‌ شده است.

7-   تکانه‌های ناشی از نوسانات این منابع

وابستگی شدید ساختارهای یک کشور به فروش منابع خام، به ضعف ساختاری و کاهش جدی شاخصهای خوداتکایی منجر می‌شود؛ از این رو هرگونه تکانه ایجاد شده در استحصال یا فروش آن ماده خام – به هر دلیل که رخ دهد – موجب آشفتگی و درهم‌ریختگی کل ساختار اقتصاد خواهد شد؛ این مسئله در مراحل بعد بر مؤلفه‌های اجتماعی تأثیر خواهد گذاشت و نهایتاً بر کل حاکمیت سیاسی مؤثر خواهد بود.

8-   اختلالهای خاص اقتصادی

بیماریها و اختلالات خاص اقتصادی در این گونه از اقتصادها به چشم می‌خورد؛ بروز پدیده‌هایی مانند رکود تورمی یا بیماری هلندی از آن جمله است.

9- پدرسالاری دولتی و نقصان حاکمیت مردم

در این جوامع معمولاً مردم و بخش خصوصی صاحب صنایع بزرگ یا سازمانهای اقتصادی معظم نیستند، و بنابراین از قدرت تأثیرگذاری و چانه‌زنی پایینی برخوردارند؛ از سوی دیگر عدم وابستگی دولت به درآمدهای مالیاتی، به‌نوعی به استغناء دولت از مردم منجر می‌شود؛ همچنین بهره‌وری و ابتکار و خلاقیت مبتکران و متخصصان - به‌دلیل حاکمیت مصرف‌زدگی - در برآوردن نیازهای اقتصادی سهمی ناچیز دارد.

این شرایط بر شکل‌گیری سندیکاها و مجامع صنفی و مردمی، و همچنین تحزب سیاسی، تأثیر منفی دارد، و اهرمهای قدرت و نظارت مردم بر حاکمیت را دچار اختلال می‌کند. این مسئله بر کل ساختار مؤلفه‌های رشد بخش خصوصی تأثیر بسیار مخربی دارد، و موجب خواهد شد دولت به‌نوعی از نقش سیاستگذار و حاکمیت به نقش متصدی متفوّق و پدرسالار تنزل یابد.

10-  تعدد دخالتهای خارجی

روشن است که دست‌اندازی به منابع کشورها، یکی از مهمترین دلایل جنگهای فراملی بوده است. همچنین سودای کنترل منابع و اثرگذاری بر آنها نیز بر جنگها و تهدیدات و التهابها و مناسبات گوناگون سیاسی میان دارندگان این منابع بسیار تأثیرگذار بوده و هست.

11-   تقاضای بالا برای مشاغل دولتی

به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و به دلایل مختلف – مانند پایداری شغلی، استفاده از رانت، مصونیت از وجود تکانه‌های بازار متلاطم و ... – تقاضای مردم به استخدام در مراکز دولتی کشورهایی که منابع خدادادی دارند به شکل قابل توجهی بالاتر است.

پایان‌نامه

در پایان توجه به این نکته لازم است که موارد فوق‌الذکر را نباید قواعد اجتناب‌ناپذیر تلقی کرد. کشورهایی وجود دارند که با همین شرایط، توانسته‌اند از تبعات سوء و به تعبیری نفرین منابع احتراز کنند؛ برای مثال کشورهایی مانند شیلی و نروژ نشان داده‌اند که می‌توان کشوری غنی از حیث منابع بود و تبعات منفی ناشی از این مسئله را نیز کنترل کرد.

*پژوهشگر اقتصادی مؤسسه احیاگران تمدن فاخر

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۶ اسفند ۱۳۹۶عضو فرهنگستان علوم پزشکی: مطابق آمارهای جهانی، قوه قضائیه در دفاع از نخبگان کولاک کرده؛ متعجبم خود دستگاه قضا این موفقیت بزرگ را اعلام نمی‌کند
۲ اسفند ۱۳۹۶تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل
۲۸ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات
۲۱ بهمن ۱۳۹۶انقلاب 400 ساله؛ نگاهی آینده‌پژوهانه به انقلاب اسلامی
۱۹ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 14 | حسنی: ربا را برندارند اعتصاب غذا می‌کنم، اما بر‌می‌دارند / ارائه مدل جایگزین «بانک»
۱۸ بهمن ۱۳۹۶به احترام آزادی؛ اقدام بی‌نظیر دولت که دیده نشد
۱۶ بهمن ۱۳۹۶«دختران خیابان انقلاب»: شکست یک کمپین، شکست یک تفکر
۱۵ بهمن ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 13 | سبحانی: «می‌پرسند مگر می‌شود بانک نداشت؟ بله می‌شود» + امکان پرسش و پاسخ
۱۱ بهمن ۱۳۹۶کلیدخوردن آشوبهای بعدی، در چرتِ نیم‌روزیِ «ژن‌ خوب»ها
۲۷ دی ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ
۲۱ دی ۱۳۹۶جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ
۱۹ دی ۱۳۹۶جادوی پول و بانک | نقد بدیع عضو شورای فقهی بانک مرکزی به «ساختار بانک» + امکان طرح پرسش از مصباحی‌مقدم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۵۹۱۱۳:۱۰:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۲۶
این دیدگاه کاملاً اشتباه و برمبنای انداختن تقصیرات به گردن سایر مولفه هاست. اولاً چرا کشورهای نفتخیزی مانند نروژ و آمریکا با وجود این ثروت دچار افول و توسعه نیافتگی که نشده اند هیچ تازه جزو کشورهای تراز اول هستند ؟؟ حتی کشورهایی مانند عربستان و امارات و قطر هم که پیشرفت صنعتی نکرده اند در بسیاری از امور اقتصادی از ما پیشی گرفته اند . مانند تجارت ، توریسم ، و بالاخص سرمایه گذاری در خارج که درآمدهای سرشاری برایشان به ارمغان آورده و آینده بدون نفت آنها را هم تامین خواهد کرد . واقعیت اینست که نفت سرمایه ای بوده که ما میتوانستیم آن را موتور توسعه خود کنیم اما نکردیم و دیگرانی هستند که اینکار را کردند . شما کشورهای جنوب شرقی و شرق آسیا را مثال زدید در جواب باید گفت بسیاری کشورهای بدون منابع دیگر هم هستند که هیچگونه پیشرفتی نکرده اند . پس مسئله داشتن و یا نداشتن نفت و سایر منابع نیست . مسئله فقط و فقط بلند اندیشی و همت سردمداران ممالک به عنوان پدران و سکانداران آنهاست . در پایان دو مثال میزنم : 1 - مثال نفت مثال ثروت هنگفتی است که یک پدر ثروتمند برای فرزندانش به ارث میگذارد . هر کدام از آن فرزندان صاحب درایت باشند و عقلشان را به کار بگیرند نه تنها ثروت را از بین نمی برند بلکه آن را چند برابر هم خواهند کرد . و هر کدام هم که در سر عقل نداشته باشند میتوانند در یک شب آن را به باد بدهند . و برای هر دو این افراد مثال در اطرافمان زیاد هست . 2 - میگویند دانشمندی قصد مهاجرت از کشوری را داشت و در فرودگاه به طلاهای همسرش ایراد گرفته بودند که نمیتوانی اینها را از کشور خارج کنی تحت این عنوان که اینها سرمایه کشورند که میخواهی با خود ببری و آن خانم تمام طلاهای خود را جدا کرد و تحویل مامورین داد و با اشاره به سر همسرش گفت سرمایه این کشور مغزی است که در این سر قرار گرفته و دارد میرود نه این طلاها .
ناشناس۱۲۴۶۵۵۱۴:۰۸:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۲۶
باید اقتصاد ایران وارد تجارت الکترونیک شود .
ناشناس۱۲۴۷۳۳۱۵:۰۱:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۲۶
کاملا درسته, هر بدبختی میکشیم از این اقتصاد نفتیه, هم جلو پیشرفت رو میگیره هم فساد میاره آقایونی که تو کارن هم چسبیدن بهش ول نمیکن! به قول رهبری:من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاه‌های نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان «تکنوکرات» لبخند انکار زدند که مگر می‌شود؟!
ناشناس۱۲۴۸۰۰۱۵:۵۶:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲۶
به نظر نویسنده محترم، اگر نفت نبود، چه کسانی و چگونه این کشور را مدیریت میکردند؟
ناشناس۱۲۵۲۹۶۱۰:۱۵:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۲۷
وقتی این حرف را میزنید بصورت غیر مستقیم ایرانی ها را پست تر از کشورهایی که بدون نفت به جایی رسیدند فرض می کنید...
ناشناس۱۲۴۹۷۱۱۹:۴۷:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۲۶
نفت خام را در ردیف خام فروشی قرار نمیدهند چون نفت خود مقوله دیگریست مصرف کنندگانش که حدود 90 ملیون بشگه مصرف میکنند خریدار نفت خام هستند هیچ کشوری نداریم که صاحب منابع نفت و گاز باشد و آنرا بصورت خام صادر نکنند . امریکا و نروژ مثال خوبی است .
پاکابارا۱۲۵۱۵۵۰۰:۵۱:۳۹ ۱۳۹۶/۷/۲۷
دلیل اصلی مشکل وجود نعمت خدادادی نفت و گاز نیست. دلیل اصلی دولتی شدن نفت و گاز است. باید شرکتهای ملی واقعی باشند یعنی سهامشان به همه مردمان یک کشور رایگان توزیع و دولت فقط مالیات بگیرد. نه اینکه این شرکتهای نفتی به سرمایه داران بخش خصوصی بدهند و نه بخش دولتی و نه بخش شبه دولتی، بلکه اینها بایست به مردم که صاحب حقیقی ثروتهای ملی هستند بهند. در نتیجه این شرکتها دیگر فساد و رانتخواری نبود و دولتها وابستگی بهع رانت نفت نداشتم. تا زمانی دولتها از رانت نفتی استفاده کنند و ملت از حقش از ثروت ملی محروم باشد، همین میشود که بزرگترین نعمت خدادادی را زحمت فکر کنند! نعمت نفت و گاز، برگ برنده ملتهایی مثل ایران است.
ناشناس۱۲۶۱۷۵۲۰:۳۱:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۲۸
حالا شما که این قدر نگرانی لطفاراهکاری بده که بانکهای خارجی برای مشتریان محصولات تولیدکنندگان داخلی محصولات غیر نفتی ، گشایش اعتبار کنند.
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 2. ضرغامی: به لیلا حاتمی خرده نگیرید وقتی رییس جمهور ....  

 3. پایان تراژیک داستان کی‌روش و ایران

 4. موسوی لارگانی: برجام بزرگترین ضربه را به کشور وارد کرده است

 5. ابتکار: مدیریت بحران دولت نمره قبولی می‌گیرد

 6. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 7. واکنش «وزرات کشور» به فیلم برخورد پلیس با دختری که کشف حجاب کرد

 8. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 9. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 10. اصلاحات جدید برای طرح ترافیک پایتخت / تخفیف ۹۰ درصدی برای خبرنگاران / طرح رایگان برای جانبازان

 11. ایران می تواند صادرکننده استارت آپ های موفق به جهان باشد

 12. دانشجویان خطاب به غلامی: به شما اطلاعات غلط می‌دهند؛مشکل بورسیه‌ها هنوز پابرجاست

 13. درخواست پلیس برای مدیریت بیشتر فضای مجازی

 14. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 15. آذری جهرمی: رفع فیلتر توئیتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی است

 16. آخرین وضعیت لئوناردو پادوانی بعد از عمل جراحی

 17. حرف حساب / نماز حکومت، عدالت است! / این چوپان را معرفی کنید !

 18. واکنش علی دایی به ادعای کتک زدن یک هنرمند

 19. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 20. انتشار تصاویر جانباختگان هواپیمای آسمان در فضای مجازی جرم است

 21. کدام بهتر است؟ پورشه پانامرا توربو، بی‌ام‌و M6 گرن کوپه یا مرسدس AMG S63

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. ایران هیچ پیش شرطی را برای سفر مکرون نپذیرفت

 25. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 4. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 5. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 6. زبان مادری و زبان رسمی

 7. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 8. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 9. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 10. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 11. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 12. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 13. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 14. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 15. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 16. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 17. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 18. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 19. چه ساعتی شام بخوریم؟

 20. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 21. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 22. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 23. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 24. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 25. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 4. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 5. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 6. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 7. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 8. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 9. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 10. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 11. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 12. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 13. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 14. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 15. اقدام قابل تقدیر امام جمعه اهواز در قبال اعتراض تلخ کارگران

 16. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 17. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 18. باهنر: مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد با احمدی‌نژاد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است

 19. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 20. زبان مادری و زبان رسمی

 21. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 22. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 23. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 24. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 25. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

پربحث‌های امروز

 1. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 2. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 3. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 4. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 5. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 6. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 7. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 8. تعرفه واردات گوشت گوساله نصف شد

 9. موافقت هیئت وزیران با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی

 10. نامه کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهور

 11. افت قیمت خودروهای وارداتی در بازار/ سانتافه ۷ میلیون و سراتو ۴ میلیون تومان پایین آمد

 12. ضرر ۱.۳ میلیارد دلاری شرکت اسنپ چت با یک توئیت

 13. خرید زمین مسکونی در تهران متری چند تمام می‌شود؟

 14. دومین سوال از رئیس جمهور با ۱۰۰ امضا به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد

 15. افزایش قیمت سیگار غیرقانونی است؟

 16. محسنی اژه‌ای: حراست، حسابرس‌ و بازرس‌ها بگویند در پرونده اختلاس از وزارت نفت کجا بوده اند؟

 17. تایید و تکذیب واردات کود از ترکیه/ گمرک: کود انسانی واردات نکردیم؛ گل و لای فاضلاب وارد کردیم!

 18. خبر سخنگوی قوه قضاییه از دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی و یکی از معاونت های آن بانک

 19. گزارش مستند حادثه سانچی هفته‌های آینده ارائه می‌شود

 20. آغاز مجدد جستجو برای یافتن جعبه سیاه ATR آسمان از صبح فردا

 21. بیانیه وزارت اقتصاد در پی برگزاری اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی

 22. گمرک ادعای وزارت صنعت را رد کرد/ گل و لای فاضلاب وارد کردیم نه کود انسانی

 23. سهم ۴۸ درصدی بورس کالا از ارزش معاملات بازار سرمایه/ افزایش عرضه خودرو / جذب نقدینگی سرگردان از طریق بورس کالا

 24. ردپای مافیای اقتصادی در افزایش قیمت تخم مرغ

 25. ثبات دلار و افزایش نرخ سکه / دلار ۴۴۷۹ تومان

پربحث‌های دیروز

 1. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 2. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 3. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 6. مشعل سکوی 14A فاز 14 پارس جنوبی روشن شد

 7. ورود مجلس به ماجرای واردات کود انسانی

 8. وعده نوبخت برای پرداخت حقوق کارکنان دولت در اسفندماه

 9. پانزدهمین همایش ملی تعالی سازمانی

 10. آمار نجومی مصرف آب آشامیدنی در کارواش‌ها

 11. معاون وزیر کشور: طرح زوج و فرد سال آینده بدون هیچ تغییری اجرا خواهد شد

 12. آخرین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 13. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 14. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 15. نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد محاسبه شد

 16. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 17. کاهش نرخ ارز / هر دلار ۴۴۸۰ تومان

 18. ۱۰ قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

 19. حراج سکه متوقف شد

 20. نماینده مجلس: محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

 21. خلبان هیچ گزارشی درباره نقص فنی هواپیما نداده بود/ پیکرها و قطعات هواپیما زیر دو متر برف مدفون شدند

 22. تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد

 23. سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها: هیچ جای دنیا مرسوم نیست که همه فرودگاه‌ها رادار داشته باشند

 24. حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

 25. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 3. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 4. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 5. نوبخت: دولت در هر ماه و شبی که قرار است مبلغ یارانه آماده شود با مشکلاتی در تامین منابع مواجه است

 6. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 7. ذی حساب وزارت نفت ادعاهای زنگنه را تکذیب کرد؛ «دزدی» 100 میلیاردی از یک ماه پیش آغاز شده بود

 8. نماینده مجلس: ادامه حضور آخوندی به صلاح نیست

 9. سیف: قیمت ارز به تدریج متعادل خواهد شد

 10. سوال از کرباسیان برای افزایش قیمت ارز/ احتمال استیضاح وزیر

 11. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 12. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 13. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 14. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 15. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 16. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 17. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 18. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 19. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 20. جلوگیری از خروج ۱۰۰میلیون دلار ارز با ساخت داخلی یک چراغ

 21. اعزام غواصان ایرانی به چین برای ورود مجدد به نفتکش سانچی

 22. کلاهبرداری برخی از واردکنندگان خودروهای هیبریدی

 23. کیهان: دلیل مخالفت آخوندی با مسکن مهر آن است که از ساخته شدن آن ضرر کرده

 24. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 25. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

آخرین عناوین