ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

گروه جهان الف،   3960722025 ۱۵ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

ترامپ در نهایت پس از حدود 10 ماه با اعلام نکردن پایبندی ایران به برجام برخلاف گزارش‌های آژانس، خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق را کلید زد.

 دونالد ترامپ عصر روز جمعه در کاخ سفید درباره سه موضوع اجرای قانون کاتسا، اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام و سیاست‌های دولتش در قبال ایران سخنرانی کرد.

رییس‌جمهور آمریکا برخلاف آنچه در هفته‌های اخیر تحت عنوان قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی مطرح شده بود،‌ اعلام کرد که "تحریم‌های بسیار سرسختانه‌ای را علیه سپاه اعلام خواهیم کرد."

ترامپ ضمن بیان این‌که "سپاه را نهاد نظامی تروریستی می‌داند که خشونت را در منطقه گسترش می‌دهد افزود: سپاه از رژیم سرکوب‌گر اسد حمایت می‌کند بنا بر این من از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهم که تمام بخش‌های سپاه را و همچنین ماموران و وابستگان به این نهاد را مورد تحریم قرار دهد. همچنین برنامه موشکی ایران را نیز به شدت تحریم خواهیم کرد.

پیش از سخنرانی ترامپ، رکس تیلرسون در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که آیا سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار خواهید داد گفت که قرار دادن نام یک نیروی نظامی در لیست سازمان‌های تروریستی پیچیدگی و دشواری‌های خاص خود را دارد.

چنانچه وزارت خارجه آمریکا گروهی یا نهادی را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهد مشمول تحریم و گروه‌های تروریستی بین‌المللی قرار می‌گیرد اما در رویکرد و تصمیم تازه ترامپ وزارت خزانه‌داری این کشور سپاه پاسداران را تحریم کرده است.

ترامپ هم‌چنین در سخنرانی اش ایران را عامل جنگ در یمن و سوریه دانست و گفت: ایران با دخالت‌هایش در عراق باعث ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در این منطقه شده است.

وی با بیان اینکه ایران همچنان از بشار اسد حمایت می‌کند و سلاح در اختیار او می‌گذارد این سلاح‌ها علیه کودکان سوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به سابقه این نوع اقدامات ایران، اهداف سوء ایران در آینده را نباید نادیده بگیریم.

ترامپ هم‌چنین در این بین به شعار همیشگی ایرانیان در تمامی مناسبت‌های تاریخی یعنی "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" اشاره کرد و گفت این‌ شعارها،‌ شعارهای محبوب ایرانیان است.

رییس جمهوری در بخشی دیگر از سخنانش از خلیج فارس که اکثرا از سوی سیاستمداران آمریکایی و دنیا به عنوان خلیج فارس یا خلیج نام برده می‌شود به عنوان خلیج عربی یاد کرد که با واکنش‌ شدید گروه‌های مختلف مردم ایران در داخل و خارج مواجه شد.

او درحالی از مردم ایران و اعتراضات سیاسی و اجتماعی آنها حمایت کرد که برای سال‌هاست کشورش اقدام به تحریم و تهدید مردم ایران می‌کند و از سویی خودش نیز در شروع به کار دولتش با تعیین قوانین بسیار سخت مهاجرتی و ورود به آمریکا محدودیت‌های زیادی را برای اتباع ایرانی ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا،‌ رییس‌جمهوری آمریکا هم‌چنین در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام یکی از نارسایی‌های برجام را این دانست که مفاد آن به اندازه کافی اجرا نمی‌شود و در مورد برنامه موشکی ایران ساکت است.

وی گفت: کنگره از همین الان برای برخورد با این نارسایی وارد عمل شده و به لایحه بازنگری برجام چند تبصره اضافه خواهد کرد که جلوی ایران برای تولید موشک قاره پیمای بالستیک را بگیرد. کنگره کاری خواهد کرد که تحریم‌ها علیه ایران به گونه‌ای اعلام شود که به صورت دائم از توسعه فعالیت‌های موشکی ایران جلوگیری شود.

ترامپ تاکید کرد که اگر نتوانیم با کنگره و متحدان خود به توافق برسیم، برجام لغو خواهد شد. من هر جا لازم بدانم به عنوان رییس‌جمهور آمریکا می‌توانم برجام را لغو کنم.

وی در ادامه گفت که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد و ما قدم در راه تروریسم نمی‌گذاریم بلکه با کنگره همکاری می‌کنیم تا نواقص برجام برطرف شود.

به گزارش ایسنا،‌ بر اساس قانون بازبینی توافق هسته‌ای (اینارا) که دو ماه قبل از برجام در کنگره تصویب شد، این حق به کنگره داده شده است که هر وقت لازم بود برجام را مورد بررسی قرار دهند.

با اظهارات روز جمعه ترامپ در عمل وی توپ را به زمین کنگره انداخت تا آنها درباره ماندن یا نماندن در برجام تصمیم‌گیری کنند و به این ترتیب کنگره 60 روز فرصت دارد تا درباره این‌که به اجرای برجام ادامه دهند یا از آن با برگرداندن تحریم‌های هسته‌ای خارجی و غیرهسته‌ای خارج شوند تصمیم بگیرد.

ترامپ می‌توانست بدون ارجاع این مساله به کنگره راسا از برجام خارج شود همان‌طور که در سخنرانی خود نیز به این مساله اشاره کرد اما به نظر می‌آید ترامپ نیز از ترس بدنامی خروج یک جانبه از برجام دست به چنین اقدامی نزده است.

هم‌چنین وی در ادامه سخنانش درباره سیاست‌هایش در قبال ایران گفت: من بعد از مشورت با متحدان خود استراتژی‌ام علیه ایران را اعلام می‌کنم. ما کاری خواهیم کرد تا با اقدامات ایران مقابله کنیم و تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کنیم و جلوی تولید سلاح  این کشور را می‌گیریم. ما این رژیم را محدود می‌کنیم تا به هیچ وجه به سلاح دست نیابد.

به گزارش ایسنا، سخنان دونالد ترامپ که دو هفته پیش زمزمه‌های آن به سراسر دنیا رسیده بود و با واکنش‌ جدی رهبران و مقامات و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد.

حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان جمعه شب در سخنانی گفت: در صحبت‌های آقای ترامپ که در آن سیاست‌های آمریکا درباره آن تبیین شد، جز فحاشی و مشتی از اتهامات واهی علیه ملت ایران حرف دیگری وجود نداشت.

وی گفت: من رییس‌جمهور آمریکا را دعوت می‌کنم که هم تاریخ را بهتر بخواند و هم جغرافیا را و هم نسبت به تعهدات بین‌المللی و هم راجع به ادب و اخلاق و عرف جهانی و بین‌المللی؛ ظاهرا ایشان خبر ندارند که دولت آمریکا دولت کودتا در شصت و چند سال پیش در این کشور روی کار آورد و قدرتی بو دکه با پول و اعمال نفوذ و استفاده از مزدوران خود حکومت قانونی این سرزمین را سرنگون کرد.

روحانی افزود: ظاهرا ایشان (ترامپ) فراموش کرده‌اند که در طول مبارزات ملت ایران علیه دیکتاتوری و تلاش این ملت برای کسب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، در این سرزمین کشوری که بیشترین حمایت را از دیکتاتوری وقت می‌کرد، آمریکا بود. ظاهرا ایشان فراموش کرده‌اند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا چه اقداماتی را علیه ایران انجام داد و تلاش داشت که  علیه انقلاب ایران در سال 59 کودتای پیشین خود را تکرار کند.

وی گفت: در 8 سال دفاع مقدس آمریکا از متجاوز حمایت کرد و بیانیه‌ای که لازم بود آمریکا در زمینه موشکباران و بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه صادر کند و در برابر متجاوزان بایستد از مظلومان حمایت کند، درست برعکس عمل کرد.

رییس‌جمهور کشورمان با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه "می‌خواهم با همکاری کنگره به برجام تبصره بزنم" گفت: او (ترامپ) نمی‌داند که به برجام نه ماده و نه تبصره‌ای اضافه نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و توطئه‌های خود علیه ملت ایران قرار دارد.

روحانی گفت: سپاه پاسداران به عنوان نیروی قدرتمندی که همواره در کنار مردم بوده و مردم نیز در کنار آن هستند، از کشور خود پیش از جنگ تحمیلی در برابر گروهک‌هایی که آمریکایی‌ها آن‌ها را علیه ملت ایران تحریک کردند، مقابله کرد و در دوران جنگ تحمیلی نیز در برابر متجاوزان ایستاد و امروز به ندای مظلومیت مردم مظلوم منطقه پاسخ مثبت داده و خواهد داد. با صراحت می‌گوییم که در برابر تروریسم در منطقه ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد همان تروریست‌هایی که این آقا (ترامپ) در مبارزات انتخاباتی پارسال خود درباره آن اعلام کرد که بوجود آورنده داعش دولت آمریکا بوده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: فعالیت‌های دفاعی و موشکی ما برای دفاع، برای ما همیشه مهم بوده است و امروز مهم‌تر است. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیازمان است تلاش کرده‌ایم و از این به بعد تلاش مضاعف‌تری انجام می‌دهیم. این سلاح‌ها برای دفاع از ماست و ما به فعالیت خود برای دفاع و تقویت دفاعی خود ادامه می‌دهیم.

روحانی هم‌چنین خاطرنشان کرد: ما نسبت به برجام به عنوان یک معاهده چندجانبه و بین‌المللی تا زمانی که حقوق ما تامین شود و منافع ما اقتضا می‌کند و تا زمانی که از منافع برجام برخوردار می‌شویم، در چارچوب منافع و مصالح ملی کشورمان به برجام احترام می‌گذاریم. ما تاکنون با آژانس همکاری کرده‌ایم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی و برجام با آژانس همکاری خواهیم کرد، اما اگر روزی منافع ملی ما تامین نشود و طرف‌های مقابل ما بخواهند تعهدات‌شان را زیر پا بگذارند آن‌ها باید بدانند که ایران لحظه‌ای درنگ نمی‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

اما هم‌زمان با سخنرانی ترامپ و اظهارات ضد ایرانی‌و ضد برجامی‌اش، حسن روحانی در تماس تلفنی "امانوئل مکرون"  از سفر رییس‌جمهوری فرانسه برای دیدار رسمی از تهران در سال آینده میلادی خبر داد و گفت: ایران و فرانسه می‌توانند گام بلندتری برای استحکام روابط در عرصه های مورد علاقه بردارند.

رییس جمهور همچنین با اشاره به تصمیمات احتمالی واشنگتن و تاکید رییس جمهور فرانسه بر حمایت قاطع اتحادیه اروپا و پاریس از برجام و ضرورت اجرای مفاد آن از سوی همه طرف‌ها، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجع اعلام پایبندی ایران بر تعهداتش در برجام است و مخلوط کردن تعهدات چندجانبه و بین‌المللی با اختلافات داخلی آمریکا می‌تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد.

امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد که پاریس مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها گسترش دهد.

مکرون به تلاش‌های آمریکا علیه برجام اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا و فرانسه قاطعانه از برجام دفاع می‌کنند و به اجرای کامل آن متعهد هستند و از ایران نیز می خواهیم به رغم تلاشهای واشنگتن، به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده و به تعهداتش در برجام پایبند بماند.

وی با بیان اینکه در سال آینده میلادی از جمهوری اسلامی ایران در قالب هیاتی عالیرتبه دیداری رسمی خواهد داشت، گفت: دامنه ای گسترده ای از موضوعات دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی وجود دارد که مایلم در آن سفر با مقامهای ایرانی راجع به آنها گفت و گو و تبادل نظر کنم.

رییس جمهور فرانسه سیاست‌های کاخ سفید در قبال برجام را ناشی از اختلافات داخلی واشنگتن برشمرد و بار دیگر از واشنگتن خواست به تعهداتش پایبند بماند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت خروج آمریکا ایران نمی‌تواند به صورت یک طرفه به اجرای برجام ادامه ادامه دهد.

در متن این نامه که نخستین بار توسط پایگاه خبری میدل ایست آی منتشر شده است، به نقل از ظریف آمده است: ایران نمی‌تواند به اجرای یک جانبه توافق ادامه دهد در حالی که یکی از اعضای کلیدی آن به بهانه‌جویی‌های نامربوط و بی‌پایه بر نقض مفاد برجام اصرار می‌ورزد.

وی افزود: برجام ثابت کرد که حتی پیچیده‌ترین موضوعات بین‌المللی را می‌توان از طریق گفت‌وگو، مذاکره و همکاری سازنده حل کرد.

ظریف ادامه داد: من معتقدم که موضع برد ـ برد که برجام بر اساس آن نهاده شده است، می‌تواند به عنوان یک مثال خوب برای حل مناقشات و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به خصوص در خاورمیانه باشد.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

هم‌چنین فدریکا موگرینی پس از سخنان تاکید کرد که برجام یک توافق داخلی آمریکا نیست و افزود: این یک توافق دو طرفه نیست و یک کشور نمی‌تواند یک طرفه برجام را رد کند.

وی با اشاره به این‌که آژانس هشت بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است افزود: توافق هسته‌ای محدود به برنامه هسته‌ای ایران است و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

موگرینی با بیان این‌که توافق هسته‌ای همچنان نتیجه بخش است، چرا که بر اساس اعتماد بنا نهاده شده است گفت: هیچ رییس‌جمهور کشوری نمی‌تواند برجام را لغو کند. اتحادیه اروپا و جامعه جهانی متعهدند تا توافق هسته‌ای را حفظ کنند.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

به گزارش ایسنا،‌ ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه در یک اقدام غیرمعمول بیانیه مشترک و به سخنان رییس جمهور آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای واکنش نشان دادند.

رهبران این سه کشور اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که به توافق هسته‌ای سال 2015 متعهد هستند و حفظ این توافق در راستای منافع امنیت ملی مشترک آنها است.

همچنین در این بیانیه آمده است توافق هسته‌ای حاصل 13 سال دیپلماسی و گامی مهم در راستای اطمینان نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران است. شورای امنیت سازمان ملل نیز این توافق را مورد تایید قرار داده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق را تایید کرده است.

این مقام‌های اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که ما از دولت آمریکا و کنگره می‌خواهیم که تا پیش از هر گامی که می‌توان توافق هسته‌ای را تضعیف کند، از جمله از طریق وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تاثیرات چنین اقدامی را بر امنیت آمریکا و منتقدانش مدنظر قرار دهند.

این رهبران اروپایی علاوه بر این نسبت به تصمیم ترامپ درباره توافق هسته‌ای به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

هم‌چنین سخنگوی سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش معتقد است که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صلح و امنیت در جهان را تقویت می‌کند.

بنا به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، دوجاریک همچنین گفت که دبیرکل امیدوار است که توافق هسته‌ای پابرجا بماند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت: اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تردیدهایی را مطرح کرد که زمان امضای یک توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای حل‌وفصل شده بود، بسیار دردسر ساز است.

ریابکوف تاکید کرد: روسیه اکنون اصلی‌ترین وظیفه خود را جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای با ایران می‌داند و از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا به تعهدات خود پایبند بمانند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به سخنرانی خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و برجام با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: بریتانیا متعهد به توافق هسته‌ای با ایران است.

وی در ادامه نوشت: ما با همتایان خود در یران، آمریکا و اروپا برای حفظ این توافق همکاری خواهیم کرد. توافق هسته‌ای کمک کرده است تا جهان به جایی امن‌تر تبدیل شود.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز در صفحه رسمی خود در توئیتر پیامی منتشر و تاکید کرد: بریتانیا به توافق هسته‌ای متعهد است.

هم چنین یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس بین‌المللی از ژانویه 2016 تاکنون اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را همان‌گونه که شورای امنیت سازمان ملل خواسته و شورای حکام آژانس این اختیار را داده، نظارت و راستی‌آزمایی کرده است.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو در ادامه تاکید کرد: همان‌طور که من به شورای حکام گزارش داده‌ام، تعهدات مرتبط هسته‌ای، ایران در برجام اجرا می‌شود. فعالیت‌های نظارت و راستی‌آزمایی آژانس به عناصر مرتبط هسته‌ای تحت برجام رسیدگی می‌کند. این فعالیت‌ها به گونه‌ای عادلانه و بی‌طرف و طبق شروطی که در برجام تعیین کرده و مطابق با استانداردهای پادمان انجام می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایران اکنون به طور موقت پروتکل الحاقی را طبق توافق پادمانی‌اش با آژانس که یک ابزار راستی‌آزمایی قدرتمند است و به بازرسان ما دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و مکان‌ها را می‌دهد اجرا می‌کند، بنا بر این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام مکان‌هایی که لازم است بازدید کند، دسترسی دارد.

آمانو در پایان گفت که ایران در حال حاضر هدف سخت‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد.

هم‌چنین جو بایدن معاون اول باراک اوباما پس از آنکه ترامپ پایبندی ایران به برجام را رد کرد گفت: در صورتی که برجام را به خطر بیندازیم این ایران نیست که منزوی می شود بلکه این موضوع باعث انزوای آمریکا خواهد شد.

بایدن افزود: حقیقت این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متحدان ما در اروپا و حتی خود مقامات دولت ترامپ بر پایبندی ایران به برجام تاکید دارند. بنا بر این اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ خلاف منطق و مستندانت موجود است و باعث ایجاد یک تهدید غیرضروری برای امنیت ملی آمریکا می‌شود.

وی افزود: در نهایت لغو یک طرفه برجام از سوی ما نه تنها باعث انزوای ایران نمی‌شود بلکه آمریکا را منزوی می‌کند.

بایدن گفت: توافق هسته‌ای ایران درباره یک چیز است؛ از بین رفتن تهدید ناگهانی که یک ایران هسته‌ای می‌تواند علیه منطقه،‌ اسراییل و آمریکا ایجاد کند. برجام هرگز قرار نبود ما را از اقدامات لازم برای مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات ایران منع کند. اکنون ترامپ موضع مذاکرات ما را تضعیف کرده است و باعث از دست رفتن دست برتر ما می‌شود که می‌تواند به تضعیف اتحاد ما با متحدان خود شود. این اقدام باعث صدمه دیدن اعتبار آمریکا خواهد شد.

بن کاردین،‌ سناتور ارشد دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: سیاست قوی آن است که علاوه بر حفظ برجام خواستار اجرای سرسختانه آن و نیز مقابله با اقدامات خصمانه غیرهسته‌ای ایران شود.

الیوت انگل عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد بیانیه ترامپ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام گفت: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. برای تثبیت این موضوع ما باید به شدت توافق را اجرا کنیم و در راستای افزایش بند غروب این توافق تلاش کنیم و نیز با رفتارهای خصمانه مقابله کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه رییس‌جمهور در این‌باره منطقی نیست. مذاکره کردن در مورد افزایش برخی شروط و اضافه کردن آن به توافق نیازمند ایجاد یک ائتلاف میان شرکای بین‌المللی و نه اقدام کنگره است. در حالی که ما باید با رفتارهای خصمانه ایران برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، و نقض حقوق بشر و نیز حمایت از رژیم اسد مقابله کنیم، کنگره تاکنون علیه ایران در ماه آگوست تحریم‌هایسختی را اعمال کرده است که خود ترامپ نیز آن‌ها را امضا کرد. اما دولت مایل نیست که این قانون جدید را اجرا کند.

در همین حال عربستان و رژیم اسرائیل از سخنرانی ترامپ مبنی بر اینکه وی دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد، استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین   سید محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور در گفت‌وگویی با اشاره به سخنرانی ضد ایرانی ترامپ رییس جمهور آمریکا و ایجاد اجماع جهانی علیه ایالات متحده اظهار کرد: در حال حاضر شرایطی ایجاد شده که در آن اتحادیه اروپا، چین و روسیه در یک موضوع مهم بین‌المللی در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و علیه آنچه ترامپ اعلام می‌کنند قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در سخنرانی ترامپ تصمیمی اجرایی مطرح نشد و موضوعات تنها به کنگره ارجاع داده شد، به اختلافات اخیر کنگره و ترامپ اشاره و خاطرنشان کرد: آنچه که امشب اتفاق افتاد موضوع جدیدی نیست و با توجه به صحبت‌هایی که ترامپ مطرح شد، انسجام و وحدت ملی ما افزایش خواهد یافت.

شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در پاسخ به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره ایران در توییتی که به زبان انگلیسی نوشته شده بود گفت: سخنرانی ترامپ صادقانه، تاریخ خونین تجاوز، نظامی‌گیری، بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه و حمایت از  آپارتاید صهیونیستی را نشان داد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حساب توئیتری خود نوشت: آقای ترامپ، شما غلط کردی که به جای خلیج فارس، خلیج عربی را به کار بردی. آقای ترامپ شما را درک می‌کنیم، گاهی موش قیافه گربه به خود می‌گیرد.

عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات در واکنش به اظهارات ترامپ در توییتر  نوشت: هدف ترامپ ضربه زدن به دستاوردهای اقتصادی ایران از برجام است، با ایجاد التهاب در اقتصاد در زمین جنگ روانی او بازی نکنیم.

محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: ترامپ دشمن نادانی است که مردم ایران را با هر گرایش سیاسی متحد کرد و خیلی زود خواهد دید که هنگامی که ایرانی‌ها متحد شوند، تمام دنیا نیز نمی‌تواند در برابرشان بایستد.

وی در ادامه نوشت: پاسخ یکپارچه ایرانی به ترامپ همان جمله معروف شهید بهشتی است: ای آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۹ دی ۱۳۹۶دفاع سناتور ارشد جمهوریخواه از «غریزه درست» ترامپ درباره ایران
۲۸ دی ۱۳۹۶ترامپ: دموکرات ها می خواهند دولت را تعطیل کنند
۲۸ دی ۱۳۹۶کاریکاتور | اینم لباس و ژست جدید ترامپ!  
۲۸ دی ۱۳۹۶توضیح اشپیگل در خصوص طرح روی جلد شماره آخر/ سیر قهقرایی انسانیت در عصر ترامپ را به تصویر کشیدیم
۲۸ دی ۱۳۹۶FBI به دنبال افشاگری تازه علیه ترامپ
۲۸ دی ۱۳۹۶ترامپ: روسیه به کره شمالی کمک می‌کند/ به سامانه‌های موشکی بیشتری نیاز داریم
۲۸ دی ۱۳۹۶اعطای مدال افتخار از سوی ترامپ به سناتور جمهوریخواه "باب دال" - کنگره آمریکا  
۲۸ دی ۱۳۹۶ترامپ طرح انتقال سفارت به قدس ظرف یک سال را تکذیب کرد
۲۸ دی ۱۳۹۶ترامپ: سفارت آمریکا ظرف یک سال آینده به اروشلیم (قدس) منتقل نمی‌شود/راه حلِ بحران کره شمالی صلح آمیز نخواهد بود!
۲۷ دی ۱۳۹۶ترامپ روسیه را به دور زدن تحریم‌ها متهم کرد
۲۷ دی ۱۳۹۶نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید
۲۷ دی ۱۳۹۶لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ebi۱۲۱۰۱۰۰۷:۰۴:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
علی برکت ا...
ناشناس۱۲۱۰۲۰۰۷:۴۶:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
قابل توجه ترامپ های داخل کشور ..............
ناشناس۱۲۱۰۲۲۰۷:۵۰:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
مرگ بر آمریکا این وحشی های غربی فقط پوستینی از انسانیت با خود دارند و گرنه گوشت و خون و استخوان آنها از مکیدن خون ملتهای فقیر و نا توان ساخته شده است. کجای عالم است که از ظلم این مستکبرین در امان مانده باشد؟؟؟ چپال و غارت و استعمار کار همیشگی و از خصلتهای ذاتی این حیوانات در عصر مدرن است. کور باد چشم دشمنان این مملکت. خداوند بزرگ یار و پشتیبان این ملت است. حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج. مرگ بر آمریکا
ناشناس۱۲۱۰۲۷۰۷:۵۵:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کدام دنیا ؟!! تاکید اروپا مبنی بر حفظ برجام ، برای این است که هندوانه زیر بغل ما بدهند که بله ! برجام پابرجاست و شما خارج نشوید تا بازرسی ها و پلمپ هسته ای ادامه یابد . اگر پایبندند ، بانک هاشان چرا همکاری نمی کنند؟!!
محمد۱۲۱۰۴۷۰۸:۱۸:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۲۲
به نظر بنده متاسفانه سایت الف در تیتر زدن هم ملاحضات سیاسی اش را دنبال کرده. اغلب تحلیل گردان سخنان ترامپ را سخنرانی و لفاظی که منحصر به فرد ایشان است قلمداد کرده اند و با زرنگی مسئولیت تصمیم گیری را به عهده کنگره امریکا گذاشته اند. فراموش نکنیم. بعد از توافق هسته ای و تایید چندباره آژانس انرژی اتمی بر پایبندی ایران بر تعهدات خود . حمایت یکدست اتحادیه اروپا از برجام که دامنه آن تا مزاکره نمایندگان اروپا با اعضای کنگره پیش رفت. همچنین حمایت اعضای جمهوری خواهی که قبلا با برجام مخالف بودند. قطعا امکان خروج امریکا را از برجام دشوار می کند. ترامپ شخصیتی تهاجمی و بی ادب دارد که بر همگان آشکار است. از این رو عقلای امریکا خروج این کشور از برجام را خوکشی سیاسی این کشور و به حاشیه رانده شدنشان قلمداد می کنند. نباید فراموش کرد که تحریم های ظالمانه علیه کشورمان با رای موافق تمامی اعضای شورای امنیت تایید می شد حال آنکه تمام دنیا در مقابل لفاظی های ترامپ عکس العمل نشان دادند. بدیهی است که رژیم صهیونیستی و عربستان از این لفاظی ها حمایت کنند ولی صدای مخالیان این سخنان از خود امریکا بیشتر از تمامی دنیاست. فراموش نیاید کرد که سخنان خانم موگرینی و بیانیه سه کشور مهم اروژایی (انگلستان ، فرانسه و آلمان) بعد از سخنرانی ترامپ مبنی بر حمایت از توافق هسته ای نشان از موضع قوی ما تنهایی ترامپ دارد.
ناشناس۱۲۱۰۵۱۰۸:۲۴:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۲
آمریکا که نتوانسته از طرق گوناگون با ایران اسلامی مقابله کند این روزها با دیوانه وانمود کردن ترامپ شروع به جنگ روانی، برروی مردم ما کرده است. اما بصیرت مردم سیلی سختی به آنها خواهد زد.
ناشناس۱۲۱۰۵۲۰۸:۲۵:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
برگشت به حالت قبل از برجام در برنامه هسته‌ای کشور می‌تواند مقدمه یک جشن ملی باشد یک اراده برای باور بیشتر و عزم جدی برای اتکا به توان و نیروی جوان داخلی، گاهی می‌توان از به ظاهر بدترین شرایط بزرگ‌ترین فرصت‌ها را ساخت.
ناشناس۱۲۱۰۵۳۰۸:۲۶:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
امیدوارم دولت درس بزرگی از اعتماد به دشمنان گرفته باشد و از این به بعد عزم ملی و اراده جهادی را جایگزین دیپلماسی التماسی کند و به لبخندها و قدم زدن‌ها با مقامات غربی به عنوان پنجره‌ای به سوی موفقیت نگاه نکند.
ناشناس۱۲۱۰۷۳۰۸:۴۶:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۲۲
تمام حرف ترامپ این است که چرا برجام به این خوبی ، فقط درباره موضوع هسته ای باشد ؟
ناشناس۱۲۱۰۹۸۰۹:۲۱:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۲۲
این تنهایی آمریکا و شکسته شدن اجماع جهانی علیه ایران حاصل برجام و دیپلماسی امثال ظریف هست. به نظر من این مهم ترین حاصل برجام بود و هست. حتی از برداشته شدن تحریم ها مهمتر است
ناشناس۱۲۱۱۰۸۰۹:۳۲:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
باز هم بگید برجام موفقیت نیست ... یک عده بی سواد هم میان ..و میگن ..انقلاب از دست رفت !!! فکر کنم تو تاریخ بی سابقه بوده که هم ملت ایران و کل دنیا علیه آمریکا متحد بشنوند دیشب بهمن کلبا سی داشت جنایت های آمریکا علیه ایران رو تو بی بی سی می‌شمرد از جمله حمله به هواپیما مسافربری ... سخنرانی خانم موگرینی بر ضد ترامپ لحن بسیار تندی داشت و انگار داشت فحش میداد... این اتفاقات بی سابقه است.
ناشناس۱۲۱۱۱۸۰۹:۴۱:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۲۲
مرسی
ناشناس۱۲۱۲۰۴۱۱:۱۸:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کشورهایی نظیر انگلیس و فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا متفقا حول محور آمریکا هستند . همیشه شعار برقراری ارتباط با ایران را داده اند اما در عمل پشت یانکی ها خودشان را مخفی و عذر و بهانه برای عمل به وعدهاشان داشته اند .
مرتضی۱۲۱۲۱۲۱۱:۳۲:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کشورهایی همچون عربستان،امارات،بحرین،اسراییل هم جز دنیا هستند .
ناشناس۱۲۱۲۷۵۱۲:۵۰:۵۹ ۱۳۹۶/۷/۲۲
برجام بد يا خوب است نفهميدم بايد بمانيم يا خارج بشيم باز هم نمى دانم
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بودجه صدا و سیما

 2. از واکنش به رونمایی از کشتی مطلا تا ماجرای بانوی والیبالیستی که پای حجابش ایستاد و بایکت شد  

 3. تولید بنز در ایران از اوایل سال ۹۷

 4. افشای پُشت‌پرده جوسازی برای گرانفروشی مسکن /معاون آخوندی: اطمینان می‌دهم جهش‌های قیمتی نخواهیم داشت

 5. علم‌الهدی: سطح معیشتی طلاب باید افزایش یابد

 6. محسن رضایی: اینکه می‌گویند پول ملت ایران را در سوریه و عراق خرج می شود یک دروغ بزرگ و شاخ دار است

 7. مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

 8. توضیح مجری تلویزیون درباره شایعات مطرح شده درباره بیماری‌اش

 9. حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می‌کند

 10. بدهی خارجی ایران از مرز ۱۱ میلیارد دلار فراتر رفت + سند

 11. روایتی از مردانی که در پلاسکو آسمانی شدند+ تصاویر

 12. تعداد میلیاردرهای (دلاری) دنیا چند نفر است؟ + نقشه پراکندگی

 13. پارازیت‌ تاثیری بر بارندگی دارد؟

 14. سوخت سمی سانچی در حال نشت به دریاست

 15. عکس/ شعاری زیبا روی پیراهن بازیکن سایپا

 16. شکایت بانک مرکزی از موسسه اروپایی برای آزادسازی ۴.۹میلیارد دلار پول ایران

 17. واکنش پاپ به مسئله سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی/ تهمت است

 18. دانش آموزان از سال آینده "کتاب شهید حججی" را می‌خوانند

 19. دولت روحانی در ۴.۵ سال ۸۱۰ هزار میلیارد تومان نفت فروخت

 20. عکس/ آب‌تنی پوتین در حوضچه روباز در دل یخ

 21. چرا آتش سانچی خاموش نشد

 22. مسعود کیمیایی تحت عمل جراحی قرار گرفت

 23. فست فودهای ایرانی کدامند؟

 24. معاون وزیر کشور: ریشه‌ اعتراضات باید تحلیل دقیقی شود/ صرف اشاره به عوامل خارجی کافی نیست

 25. یک توصیه؛ سونا داغ را از دست ندهید

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده/ اگر برجام نبود هر روز یک هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم/ بودجه 97 را بخاطر وضعیت آن واقعا روی هوا می‌بندیم

 2. واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی

 3. قیمت دلار به 4500 تومان رسید/ سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از سوداگران و ترامپ خوشحالند/ ارز بهمن و اسفند ارزان می‌شود

 4. حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس

 5. سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

 6. واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر: موج اعتراضات از تهران آغاز شد نه مشهد/ برخی بجای ریشه یابی، به سند سازی مشغولند

 7. تسلیت وزیر راه در پی شهادت دریانوردان کشتی سانچی

 8. ایجاد یک پیام رسان بومی با امکانات مشابه تلگرام

 9. تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران،از فروش این حیوان درآمد دارند!

 10. هرگز "برنج پخته‌شده مانده" را مصرف نکنید

 11. مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر

 12. دلار به مرز ۴۵۰۰ تومان رسید

 13. دومین سالگرد اجرایی شدن برجام و ادامه فضای ابهام و بلاتکلیفی/ ترامپ بدنبال بازنویسی یکجانبه توافق هسته‌ای است

 14. شادی دلار تمام می‌ شود!

 15. رئیس سازمان پدافند غیرعامل: تلگرام دنبال براندازی نظام بود / نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند

 16. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 17. بازیگران ایرانی که به ملیت خود افتخار نمی کنند!

 18. سرعت نجومی قیمت برخی خودروهای وارداتی/ ‌BMW 7 یک میلیارد و سیصد!

 19. سوء استفاده از اعتماد مردم در برخی پمپ بنزین‌ها  

 20. در دومین سال تولد برجام خبری از جشن تولد نیست!!!

 21. تصویب طرح‌ترافیک جدید تهران در شورای ترافیک/ زمان اجرای طرح، شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹/ اجازه تردد در طرح، حداکثر برای ۱۰۳ هزار خودرو

 22. واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران  

 23. دخترخردسال مردی که از قصاص نجات یافت: خدا را شکر که عید،آجیل می خریم

 24. پاسخ سازمان زندان‌ها به ادعای محمود صادقی درباره خوراندن قرص به بازداشتی‌ها

 25. اجرای‌حکم‌ قطع‌ دست‌ یک‌ دزد

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 4. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 5. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 6. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 7. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 8. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 11. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 12. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 20. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 24. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 25. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش پاپ به مسئله سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی/ تهمت است

 2. فیلم/ برای پدربزرگ مقاومت

 3. اعتراض رسمی ژاپن به ارتش آمریکا

 4. آماده‌باش ارتش ترکیه برای ورود به شمال سوریه

 5. رپر آلمانی عضو داعش در سوریه کشته شد

 6. توقف کمک غذایی ۴۵ میلیون دلاری آمریکا به فلسطین

 7. ایران و سوریه محور سفر تیلرسون به اروپا

 8. گزارش گاردین از آزار جنسی زنان کارمند سازمان‌ملل

 9. تنها گزینه عربستان برای خروج از تنگنای یمن

 10. نماینده مجلس ترکیه به 60 ماه حبس محکوم شد

 11. ورود خودرو به داخل جمعیت در «ریو دو ژانیرو»/ حداقل 15 نفر زخمی شدند

 12. حمله با بمب آتشزا به مدرسه ای در روسیه

 13. کشته شدن رهبر مخالفان زیمبابوه در آمریکا

 14. توییت سندرز در واکنش به اظهارات ترامپ درباره تلاش دموکرات‌ها برای تعطیلی دولت آمریکا

 15. هند مذاکرات خرید موشک از اسرائیل را از سر می‌گیرد

 16. عربستان: موشک بالستیک شلیک شده توسط یمن را در «جیزان» ساقط کردیم

 17. پوتین از چه چیزهایی متنفر است؟

 18. ربات های چینی عازم کشتی غرق شده سانچی

 19. عذرخواهی رسمی اسرائیل از اردن

 20. دفاع سناتور ارشد جمهوریخواه از «غریزه درست» ترامپ درباره ایران

پربحث‌های دیروز

 1. تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران،از فروش این حیوان درآمد دارند!

 2. دومین سالگرد اجرایی شدن برجام و ادامه فضای ابهام و بلاتکلیفی/ ترامپ بدنبال بازنویسی یکجانبه توافق هسته‌ای است

 3. ماکرون: خواهان کاهش فعالیت موشکی و نفوذ منطقه ای ایران هستیم

 4. تلاش‌ تازه واشنگتن برای خروج از توافق هسته ای/ جزئیات طرح کنگره برای "اصلاح" برجام

 5. کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می‌میرند

 6. انگلیس: کناره گیری اسد شرط بازسازی سوریه است

 7. اختلافات داخلی دولت ترامپ برای تحریم‌ صداوسیما

 8. اسماعیل هنیه در نامه ای به رهبر معظم انقلاب: ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران درمسئله قدس را می‌ستاید

 9. ترامپ: دموکرات ها می خواهند دولت را تعطیل کنند

 10. مکزیک: پول ساخت دیوار آمریکا را پرداخت نمی‌کنیم

 11. چین در نشست شورای امنیت؛ اجرای برجام باید تداوم یابد

 12. توضیح اشپیگل در خصوص طرح روی جلد شماره آخر/ سیر قهقرایی انسانیت در عصر ترامپ را به تصویر کشیدیم

 13. تمدید حالت فوق العاده برای چهارمین بار در ترکیه

 14. گوترش: برجام در حال حاضر زیر سوال است، اما باید آن را حفظ کرد

 15. جنجال بر سر موعد انتخابات در عراق بالا گرفت

 16. عقب نشینی نتانیاهو از ادعای انتقال یکساله سفارت به قدس

 17. ویکی‌لیکس: دولت آمریکا منبع اطلاعات دروغ است

 18. ترکیه: برای عملیات هوایی درسوریه باروسیه وایران هماهنگی می کنیم

 19. FBI به دنبال افشاگری تازه علیه ترامپ

 20. دانشمندان: کره شمالی احتمالا 20 کلاهک هسته‌ای دارد

 21. ترامپ: بیشتر از آنچه فکر می‌کنید ورزش می‌کنم!

 22. ترامپ: روسیه به کره شمالی کمک می‌کند/ به سامانه‌های موشکی بیشتری نیاز داریم

 23. نیکی هیلی: دوره «ما به شما پول می‌دهیم و امیدوار هستیم که رفتارتان خوب باشد» گذشته

 24. شلیک موشک انصارالله به پایگاه پدافند هوایی نجران عربستان

 25. حمایت دبیرکل سازمان ملل متحد از توافقنامه هسته‌ای

پربحث‌های هفته

 1. تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران،از فروش این حیوان درآمد دارند!

 2. دومین سالگرد اجرایی شدن برجام و ادامه فضای ابهام و بلاتکلیفی/ ترامپ بدنبال بازنویسی یکجانبه توافق هسته‌ای است

 3. نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید

 4. شرایط چهار گانه ترامپ برای باقی ماندن آمریکا در برجام/ترامپ: یا کاستی‌های فجیع توافق یا خروج آمریکا از آن/ با اروپایی‌ها تعامل کرده‌ایم/ هر کس با ما نباشد با ایران است

 5. ترامپ امروز تحریم های ایران را تعلیق می کند اما برای کنگره و اروپا ضرب الاجل تعیین می کند: یا برجام را در این دوره اصلاح کنید یا از آن خارج می شویم

 6. ترامپ امروز احتمالا تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می کند/ اروپا سعی می کند به هر قیمتی ایران به برجام پایبند بماند

 7. سخنان تند اردوغان خطاب به کردهای سوریه: همه‌تان را له می‌کنیم / این جمله ، ترند اول توئیتر شد

 8. چین حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفت

 9. آفریقا در واکنش به جنجال دوباره ترامپ متحد شد/ کشورهای ما چاله مستراح نیستند

 10. واکنش انگلیس، فرانسه و آلمان درباره بیانیه آمریکا درخصوص برجام: ما به ادامه اجرای کامل توافق هسته ای متعهدیم

 11. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 12. سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟

 13. تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

 14. موگرینی از سرنوشت برجام بعد از تهدیدات ترامپ نوشت

 15. ماکرون: خواهان کاهش فعالیت موشکی و نفوذ منطقه ای ایران هستیم

 16. تلاش‌ تازه واشنگتن برای خروج از توافق هسته ای/ جزئیات طرح کنگره برای "اصلاح" برجام

 17. کتاب جنجال «آتش و خشم» برای ترامپ- 1/ کابینه ترامپ چگونه تشکیل شد/ سعودیها از ترس ایران می‌میرند

 18. واکنش پاپ به مسئله سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی/ تهمت است

 19. انگلیس: کناره گیری اسد شرط بازسازی سوریه است

 20. انتخاب "وزیر تنهایی" در انگلیس!

 21. ائتلاف عربی: ایران در حمله جدید یمن به عربستان داشت داشت

 22. «ولید بن طلال» در زندان فوق امنیتی «حائر» شکنجه می‌شود

 23. رفتار رهبر کره شمالی در دوران مدرسه چگونه بود+تصاویر

 24. لغو گرین کارت شانس آمریکا

 25. لغزندگی باند فرودگاه، هواپیما را تا لب دریا کشاند+ عکس

آخرین عناوین