بامیلو

ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

گروه جهان الف،   3960722025 ۱۵ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

ترامپ در نهایت پس از حدود 10 ماه با اعلام نکردن پایبندی ایران به برجام برخلاف گزارش‌های آژانس، خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق را کلید زد.

 دونالد ترامپ عصر روز جمعه در کاخ سفید درباره سه موضوع اجرای قانون کاتسا، اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام و سیاست‌های دولتش در قبال ایران سخنرانی کرد.

رییس‌جمهور آمریکا برخلاف آنچه در هفته‌های اخیر تحت عنوان قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی مطرح شده بود،‌ اعلام کرد که "تحریم‌های بسیار سرسختانه‌ای را علیه سپاه اعلام خواهیم کرد."

ترامپ ضمن بیان این‌که "سپاه را نهاد نظامی تروریستی می‌داند که خشونت را در منطقه گسترش می‌دهد افزود: سپاه از رژیم سرکوب‌گر اسد حمایت می‌کند بنا بر این من از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهم که تمام بخش‌های سپاه را و همچنین ماموران و وابستگان به این نهاد را مورد تحریم قرار دهد. همچنین برنامه موشکی ایران را نیز به شدت تحریم خواهیم کرد.

پیش از سخنرانی ترامپ، رکس تیلرسون در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که آیا سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار خواهید داد گفت که قرار دادن نام یک نیروی نظامی در لیست سازمان‌های تروریستی پیچیدگی و دشواری‌های خاص خود را دارد.

چنانچه وزارت خارجه آمریکا گروهی یا نهادی را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهد مشمول تحریم و گروه‌های تروریستی بین‌المللی قرار می‌گیرد اما در رویکرد و تصمیم تازه ترامپ وزارت خزانه‌داری این کشور سپاه پاسداران را تحریم کرده است.

ترامپ هم‌چنین در سخنرانی اش ایران را عامل جنگ در یمن و سوریه دانست و گفت: ایران با دخالت‌هایش در عراق باعث ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در این منطقه شده است.

وی با بیان اینکه ایران همچنان از بشار اسد حمایت می‌کند و سلاح در اختیار او می‌گذارد این سلاح‌ها علیه کودکان سوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به سابقه این نوع اقدامات ایران، اهداف سوء ایران در آینده را نباید نادیده بگیریم.

ترامپ هم‌چنین در این بین به شعار همیشگی ایرانیان در تمامی مناسبت‌های تاریخی یعنی "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" اشاره کرد و گفت این‌ شعارها،‌ شعارهای محبوب ایرانیان است.

رییس جمهوری در بخشی دیگر از سخنانش از خلیج فارس که اکثرا از سوی سیاستمداران آمریکایی و دنیا به عنوان خلیج فارس یا خلیج نام برده می‌شود به عنوان خلیج عربی یاد کرد که با واکنش‌ شدید گروه‌های مختلف مردم ایران در داخل و خارج مواجه شد.

او درحالی از مردم ایران و اعتراضات سیاسی و اجتماعی آنها حمایت کرد که برای سال‌هاست کشورش اقدام به تحریم و تهدید مردم ایران می‌کند و از سویی خودش نیز در شروع به کار دولتش با تعیین قوانین بسیار سخت مهاجرتی و ورود به آمریکا محدودیت‌های زیادی را برای اتباع ایرانی ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا،‌ رییس‌جمهوری آمریکا هم‌چنین در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام یکی از نارسایی‌های برجام را این دانست که مفاد آن به اندازه کافی اجرا نمی‌شود و در مورد برنامه موشکی ایران ساکت است.

وی گفت: کنگره از همین الان برای برخورد با این نارسایی وارد عمل شده و به لایحه بازنگری برجام چند تبصره اضافه خواهد کرد که جلوی ایران برای تولید موشک قاره پیمای بالستیک را بگیرد. کنگره کاری خواهد کرد که تحریم‌ها علیه ایران به گونه‌ای اعلام شود که به صورت دائم از توسعه فعالیت‌های موشکی ایران جلوگیری شود.

ترامپ تاکید کرد که اگر نتوانیم با کنگره و متحدان خود به توافق برسیم، برجام لغو خواهد شد. من هر جا لازم بدانم به عنوان رییس‌جمهور آمریکا می‌توانم برجام را لغو کنم.

وی در ادامه گفت که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد و ما قدم در راه تروریسم نمی‌گذاریم بلکه با کنگره همکاری می‌کنیم تا نواقص برجام برطرف شود.

به گزارش ایسنا،‌ بر اساس قانون بازبینی توافق هسته‌ای (اینارا) که دو ماه قبل از برجام در کنگره تصویب شد، این حق به کنگره داده شده است که هر وقت لازم بود برجام را مورد بررسی قرار دهند.

با اظهارات روز جمعه ترامپ در عمل وی توپ را به زمین کنگره انداخت تا آنها درباره ماندن یا نماندن در برجام تصمیم‌گیری کنند و به این ترتیب کنگره 60 روز فرصت دارد تا درباره این‌که به اجرای برجام ادامه دهند یا از آن با برگرداندن تحریم‌های هسته‌ای خارجی و غیرهسته‌ای خارج شوند تصمیم بگیرد.

ترامپ می‌توانست بدون ارجاع این مساله به کنگره راسا از برجام خارج شود همان‌طور که در سخنرانی خود نیز به این مساله اشاره کرد اما به نظر می‌آید ترامپ نیز از ترس بدنامی خروج یک جانبه از برجام دست به چنین اقدامی نزده است.

هم‌چنین وی در ادامه سخنانش درباره سیاست‌هایش در قبال ایران گفت: من بعد از مشورت با متحدان خود استراتژی‌ام علیه ایران را اعلام می‌کنم. ما کاری خواهیم کرد تا با اقدامات ایران مقابله کنیم و تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌کنیم و جلوی تولید سلاح  این کشور را می‌گیریم. ما این رژیم را محدود می‌کنیم تا به هیچ وجه به سلاح دست نیابد.

به گزارش ایسنا، سخنان دونالد ترامپ که دو هفته پیش زمزمه‌های آن به سراسر دنیا رسیده بود و با واکنش‌ جدی رهبران و مقامات و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد.

حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان جمعه شب در سخنانی گفت: در صحبت‌های آقای ترامپ که در آن سیاست‌های آمریکا درباره آن تبیین شد، جز فحاشی و مشتی از اتهامات واهی علیه ملت ایران حرف دیگری وجود نداشت.

وی گفت: من رییس‌جمهور آمریکا را دعوت می‌کنم که هم تاریخ را بهتر بخواند و هم جغرافیا را و هم نسبت به تعهدات بین‌المللی و هم راجع به ادب و اخلاق و عرف جهانی و بین‌المللی؛ ظاهرا ایشان خبر ندارند که دولت آمریکا دولت کودتا در شصت و چند سال پیش در این کشور روی کار آورد و قدرتی بو دکه با پول و اعمال نفوذ و استفاده از مزدوران خود حکومت قانونی این سرزمین را سرنگون کرد.

روحانی افزود: ظاهرا ایشان (ترامپ) فراموش کرده‌اند که در طول مبارزات ملت ایران علیه دیکتاتوری و تلاش این ملت برای کسب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، در این سرزمین کشوری که بیشترین حمایت را از دیکتاتوری وقت می‌کرد، آمریکا بود. ظاهرا ایشان فراموش کرده‌اند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا چه اقداماتی را علیه ایران انجام داد و تلاش داشت که  علیه انقلاب ایران در سال 59 کودتای پیشین خود را تکرار کند.

وی گفت: در 8 سال دفاع مقدس آمریکا از متجاوز حمایت کرد و بیانیه‌ای که لازم بود آمریکا در زمینه موشکباران و بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه صادر کند و در برابر متجاوزان بایستد از مظلومان حمایت کند، درست برعکس عمل کرد.

رییس‌جمهور کشورمان با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه "می‌خواهم با همکاری کنگره به برجام تبصره بزنم" گفت: او (ترامپ) نمی‌داند که به برجام نه ماده و نه تبصره‌ای اضافه نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و توطئه‌های خود علیه ملت ایران قرار دارد.

روحانی گفت: سپاه پاسداران به عنوان نیروی قدرتمندی که همواره در کنار مردم بوده و مردم نیز در کنار آن هستند، از کشور خود پیش از جنگ تحمیلی در برابر گروهک‌هایی که آمریکایی‌ها آن‌ها را علیه ملت ایران تحریک کردند، مقابله کرد و در دوران جنگ تحمیلی نیز در برابر متجاوزان ایستاد و امروز به ندای مظلومیت مردم مظلوم منطقه پاسخ مثبت داده و خواهد داد. با صراحت می‌گوییم که در برابر تروریسم در منطقه ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد همان تروریست‌هایی که این آقا (ترامپ) در مبارزات انتخاباتی پارسال خود درباره آن اعلام کرد که بوجود آورنده داعش دولت آمریکا بوده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: فعالیت‌های دفاعی و موشکی ما برای دفاع، برای ما همیشه مهم بوده است و امروز مهم‌تر است. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیازمان است تلاش کرده‌ایم و از این به بعد تلاش مضاعف‌تری انجام می‌دهیم. این سلاح‌ها برای دفاع از ماست و ما به فعالیت خود برای دفاع و تقویت دفاعی خود ادامه می‌دهیم.

روحانی هم‌چنین خاطرنشان کرد: ما نسبت به برجام به عنوان یک معاهده چندجانبه و بین‌المللی تا زمانی که حقوق ما تامین شود و منافع ما اقتضا می‌کند و تا زمانی که از منافع برجام برخوردار می‌شویم، در چارچوب منافع و مصالح ملی کشورمان به برجام احترام می‌گذاریم. ما تاکنون با آژانس همکاری کرده‌ایم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی و برجام با آژانس همکاری خواهیم کرد، اما اگر روزی منافع ملی ما تامین نشود و طرف‌های مقابل ما بخواهند تعهدات‌شان را زیر پا بگذارند آن‌ها باید بدانند که ایران لحظه‌ای درنگ نمی‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

اما هم‌زمان با سخنرانی ترامپ و اظهارات ضد ایرانی‌و ضد برجامی‌اش، حسن روحانی در تماس تلفنی "امانوئل مکرون"  از سفر رییس‌جمهوری فرانسه برای دیدار رسمی از تهران در سال آینده میلادی خبر داد و گفت: ایران و فرانسه می‌توانند گام بلندتری برای استحکام روابط در عرصه های مورد علاقه بردارند.

رییس جمهور همچنین با اشاره به تصمیمات احتمالی واشنگتن و تاکید رییس جمهور فرانسه بر حمایت قاطع اتحادیه اروپا و پاریس از برجام و ضرورت اجرای مفاد آن از سوی همه طرف‌ها، گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها مرجع اعلام پایبندی ایران بر تعهداتش در برجام است و مخلوط کردن تعهدات چندجانبه و بین‌المللی با اختلافات داخلی آمریکا می‌تواند برای اعتماد جهان بسیار خطرناک باشد.

امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد که پاریس مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه ها گسترش دهد.

مکرون به تلاش‌های آمریکا علیه برجام اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا و فرانسه قاطعانه از برجام دفاع می‌کنند و به اجرای کامل آن متعهد هستند و از ایران نیز می خواهیم به رغم تلاشهای واشنگتن، به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه داده و به تعهداتش در برجام پایبند بماند.

وی با بیان اینکه در سال آینده میلادی از جمهوری اسلامی ایران در قالب هیاتی عالیرتبه دیداری رسمی خواهد داشت، گفت: دامنه ای گسترده ای از موضوعات دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی وجود دارد که مایلم در آن سفر با مقامهای ایرانی راجع به آنها گفت و گو و تبادل نظر کنم.

رییس جمهور فرانسه سیاست‌های کاخ سفید در قبال برجام را ناشی از اختلافات داخلی واشنگتن برشمرد و بار دیگر از واشنگتن خواست به تعهداتش پایبند بماند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت خروج آمریکا ایران نمی‌تواند به صورت یک طرفه به اجرای برجام ادامه ادامه دهد.

در متن این نامه که نخستین بار توسط پایگاه خبری میدل ایست آی منتشر شده است، به نقل از ظریف آمده است: ایران نمی‌تواند به اجرای یک جانبه توافق ادامه دهد در حالی که یکی از اعضای کلیدی آن به بهانه‌جویی‌های نامربوط و بی‌پایه بر نقض مفاد برجام اصرار می‌ورزد.

وی افزود: برجام ثابت کرد که حتی پیچیده‌ترین موضوعات بین‌المللی را می‌توان از طریق گفت‌وگو، مذاکره و همکاری سازنده حل کرد.

ظریف ادامه داد: من معتقدم که موضع برد ـ برد که برجام بر اساس آن نهاده شده است، می‌تواند به عنوان یک مثال خوب برای حل مناقشات و بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به خصوص در خاورمیانه باشد.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

هم‌چنین فدریکا موگرینی پس از سخنان تاکید کرد که برجام یک توافق داخلی آمریکا نیست و افزود: این یک توافق دو طرفه نیست و یک کشور نمی‌تواند یک طرفه برجام را رد کند.

وی با اشاره به این‌که آژانس هشت بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است افزود: توافق هسته‌ای محدود به برنامه هسته‌ای ایران است و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

موگرینی با بیان این‌که توافق هسته‌ای همچنان نتیجه بخش است، چرا که بر اساس اعتماد بنا نهاده شده است گفت: هیچ رییس‌جمهور کشوری نمی‌تواند برجام را لغو کند. اتحادیه اروپا و جامعه جهانی متعهدند تا توافق هسته‌ای را حفظ کنند.

هم چنین وزارت امور خارجه کشورمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: برجام یک سند معتبر بین‌المللی و دستاوردی کم ‌نظیر در عرصه دیپلماسی معاصر است که نه قابل‌مذاکره مجدد است و نه قابل‌تغییر. برجام یک توافق دوجانبه نیست که با کنار کشیدن یک طرف از اعتبار ساقط شود بلکه سندی است که به عنوان بخشی از قطعنامه 2231 شورای امنیت مورد تأیید جامعه جهانی قرار گرفته است و لذا نباید سایر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی اجازه دهند رئیس‌جمهور آمریکا بتواند این توافقنامه را به سخره بگیرد. جمهوری اسلامی ایران آغازکننده خروج از برجام نخواهد بود ولی درصورتی‌که حقوق و منافع ایران در برجام رعایت نشود، به‌تمامی تعهدات پایان خواهد داد و بدون هیچ‌گونه محدودیتی فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال خواهد کرد.

به گزارش ایسنا،‌ ترزا می نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه در یک اقدام غیرمعمول بیانیه مشترک و به سخنان رییس جمهور آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای واکنش نشان دادند.

رهبران این سه کشور اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که به توافق هسته‌ای سال 2015 متعهد هستند و حفظ این توافق در راستای منافع امنیت ملی مشترک آنها است.

همچنین در این بیانیه آمده است توافق هسته‌ای حاصل 13 سال دیپلماسی و گامی مهم در راستای اطمینان نبود انحراف در برنامه هسته‌ای ایران است. شورای امنیت سازمان ملل نیز این توافق را مورد تایید قرار داده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق را تایید کرده است.

این مقام‌های اروپایی در بیانیه خود آورده‌اند که ما از دولت آمریکا و کنگره می‌خواهیم که تا پیش از هر گامی که می‌توان توافق هسته‌ای را تضعیف کند، از جمله از طریق وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران تاثیرات چنین اقدامی را بر امنیت آمریکا و منتقدانش مدنظر قرار دهند.

این رهبران اروپایی علاوه بر این نسبت به تصمیم ترامپ درباره توافق هسته‌ای به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

هم‌چنین سخنگوی سازمان ملل گفت: آنتونیو گوترش معتقد است که توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 صلح و امنیت در جهان را تقویت می‌کند.

بنا به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، دوجاریک همچنین گفت که دبیرکل امیدوار است که توافق هسته‌ای پابرجا بماند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت: اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تردیدهایی را مطرح کرد که زمان امضای یک توافق بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای حل‌وفصل شده بود، بسیار دردسر ساز است.

ریابکوف تاکید کرد: روسیه اکنون اصلی‌ترین وظیفه خود را جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای با ایران می‌داند و از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا به تعهدات خود پایبند بمانند.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس در واکنش به سخنرانی خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران و برجام با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: بریتانیا متعهد به توافق هسته‌ای با ایران است.

وی در ادامه نوشت: ما با همتایان خود در یران، آمریکا و اروپا برای حفظ این توافق همکاری خواهیم کرد. توافق هسته‌ای کمک کرده است تا جهان به جایی امن‌تر تبدیل شود.

وزارت امور خارجه انگلیس نیز در صفحه رسمی خود در توئیتر پیامی منتشر و تاکید کرد: بریتانیا به توافق هسته‌ای متعهد است.

هم چنین یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آژانس بین‌المللی از ژانویه 2016 تاکنون اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را همان‌گونه که شورای امنیت سازمان ملل خواسته و شورای حکام آژانس این اختیار را داده، نظارت و راستی‌آزمایی کرده است.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمانو در ادامه تاکید کرد: همان‌طور که من به شورای حکام گزارش داده‌ام، تعهدات مرتبط هسته‌ای، ایران در برجام اجرا می‌شود. فعالیت‌های نظارت و راستی‌آزمایی آژانس به عناصر مرتبط هسته‌ای تحت برجام رسیدگی می‌کند. این فعالیت‌ها به گونه‌ای عادلانه و بی‌طرف و طبق شروطی که در برجام تعیین کرده و مطابق با استانداردهای پادمان انجام می‌شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ایران اکنون به طور موقت پروتکل الحاقی را طبق توافق پادمانی‌اش با آژانس که یک ابزار راستی‌آزمایی قدرتمند است و به بازرسان ما دسترسی گسترده‌تر به اطلاعات و مکان‌ها را می‌دهد اجرا می‌کند، بنا بر این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام مکان‌هایی که لازم است بازدید کند، دسترسی دارد.

آمانو در پایان گفت که ایران در حال حاضر هدف سخت‌ترین رژیم راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد.

هم‌چنین جو بایدن معاون اول باراک اوباما پس از آنکه ترامپ پایبندی ایران به برجام را رد کرد گفت: در صورتی که برجام را به خطر بیندازیم این ایران نیست که منزوی می شود بلکه این موضوع باعث انزوای آمریکا خواهد شد.

بایدن افزود: حقیقت این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متحدان ما در اروپا و حتی خود مقامات دولت ترامپ بر پایبندی ایران به برجام تاکید دارند. بنا بر این اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ خلاف منطق و مستندانت موجود است و باعث ایجاد یک تهدید غیرضروری برای امنیت ملی آمریکا می‌شود.

وی افزود: در نهایت لغو یک طرفه برجام از سوی ما نه تنها باعث انزوای ایران نمی‌شود بلکه آمریکا را منزوی می‌کند.

بایدن گفت: توافق هسته‌ای ایران درباره یک چیز است؛ از بین رفتن تهدید ناگهانی که یک ایران هسته‌ای می‌تواند علیه منطقه،‌ اسراییل و آمریکا ایجاد کند. برجام هرگز قرار نبود ما را از اقدامات لازم برای مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات ایران منع کند. اکنون ترامپ موضع مذاکرات ما را تضعیف کرده است و باعث از دست رفتن دست برتر ما می‌شود که می‌تواند به تضعیف اتحاد ما با متحدان خود شود. این اقدام باعث صدمه دیدن اعتبار آمریکا خواهد شد.

بن کاردین،‌ سناتور ارشد دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: سیاست قوی آن است که علاوه بر حفظ برجام خواستار اجرای سرسختانه آن و نیز مقابله با اقدامات خصمانه غیرهسته‌ای ایران شود.

الیوت انگل عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مورد بیانیه ترامپ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام گفت: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. برای تثبیت این موضوع ما باید به شدت توافق را اجرا کنیم و در راستای افزایش بند غروب این توافق تلاش کنیم و نیز با رفتارهای خصمانه مقابله کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه رییس‌جمهور در این‌باره منطقی نیست. مذاکره کردن در مورد افزایش برخی شروط و اضافه کردن آن به توافق نیازمند ایجاد یک ائتلاف میان شرکای بین‌المللی و نه اقدام کنگره است. در حالی که ما باید با رفتارهای خصمانه ایران برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، و نقض حقوق بشر و نیز حمایت از رژیم اسد مقابله کنیم، کنگره تاکنون علیه ایران در ماه آگوست تحریم‌هایسختی را اعمال کرده است که خود ترامپ نیز آن‌ها را امضا کرد. اما دولت مایل نیست که این قانون جدید را اجرا کند.

در همین حال عربستان و رژیم اسرائیل از سخنرانی ترامپ مبنی بر اینکه وی دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نخواهد کرد، استقبال کردند.

به گزارش ایسنا، هم‌چنین   سید محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور در گفت‌وگویی با اشاره به سخنرانی ضد ایرانی ترامپ رییس جمهور آمریکا و ایجاد اجماع جهانی علیه ایالات متحده اظهار کرد: در حال حاضر شرایطی ایجاد شده که در آن اتحادیه اروپا، چین و روسیه در یک موضوع مهم بین‌المللی در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و علیه آنچه ترامپ اعلام می‌کنند قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه در سخنرانی ترامپ تصمیمی اجرایی مطرح نشد و موضوعات تنها به کنگره ارجاع داده شد، به اختلافات اخیر کنگره و ترامپ اشاره و خاطرنشان کرد: آنچه که امشب اتفاق افتاد موضوع جدیدی نیست و با توجه به صحبت‌هایی که ترامپ مطرح شد، انسجام و وحدت ملی ما افزایش خواهد یافت.

شهیندخت مولاوردی دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در پاسخ به سخنان رئیس جمهور آمریکا درباره ایران در توییتی که به زبان انگلیسی نوشته شده بود گفت: سخنرانی ترامپ صادقانه، تاریخ خونین تجاوز، نظامی‌گیری، بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه و حمایت از  آپارتاید صهیونیستی را نشان داد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حساب توئیتری خود نوشت: آقای ترامپ، شما غلط کردی که به جای خلیج فارس، خلیج عربی را به کار بردی. آقای ترامپ شما را درک می‌کنیم، گاهی موش قیافه گربه به خود می‌گیرد.

عبدالله رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات در واکنش به اظهارات ترامپ در توییتر  نوشت: هدف ترامپ ضربه زدن به دستاوردهای اقتصادی ایران از برجام است، با ایجاد التهاب در اقتصاد در زمین جنگ روانی او بازی نکنیم.

محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: ترامپ دشمن نادانی است که مردم ایران را با هر گرایش سیاسی متحد کرد و خیلی زود خواهد دید که هنگامی که ایرانی‌ها متحد شوند، تمام دنیا نیز نمی‌تواند در برابرشان بایستد.

وی در ادامه نوشت: پاسخ یکپارچه ایرانی به ترامپ همان جمله معروف شهید بهشتی است: ای آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بازنگری فرمان ممنوعیت مسافرتی ترامپ
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷بشقاب ویژه رییس جمهوری فرانسه در مراسم شام رسمی در کاخ سفید  
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ به مکرون: بذار شوره ها را از روی کتت بردارم+زیرنویس  
۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷وقتی ترامپ شوره سر ماکرون را بر می‌دارد  
۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ: کشورهای عربی هزینه حضور آمریکا درمنطقه را پذیرفتند
۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ در دیدار با ماکرون: برجام توافقی است که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد/اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود/هر کجا در خاورمیانه مشکل هست، مقصر ایران است
۴ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تغییر نظام ایران؛ از توهم تا واقعیت
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷لس‌آنجلس تایمز: ترامپ برجام را حفظ کن!
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شرط‌های ترامپ برای رهبر کره‌شمالی
۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تردید ترامپ درباره نتانیاهو و صلح با فلسطینیان
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ: راه درازی برای نتیجه‌گیری در قبال کره‌شمالی داریم
۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۷ترامپ مدیر اخراجی FBI را به "قانون‌ شکنی" متهم کرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ebi۱۲۱۰۱۰۰۷:۰۴:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
علی برکت ا...
ناشناس۱۲۱۰۲۰۰۷:۴۶:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
قابل توجه ترامپ های داخل کشور ..............
ناشناس۱۲۱۰۲۲۰۷:۵۰:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
مرگ بر آمریکا این وحشی های غربی فقط پوستینی از انسانیت با خود دارند و گرنه گوشت و خون و استخوان آنها از مکیدن خون ملتهای فقیر و نا توان ساخته شده است. کجای عالم است که از ظلم این مستکبرین در امان مانده باشد؟؟؟ چپال و غارت و استعمار کار همیشگی و از خصلتهای ذاتی این حیوانات در عصر مدرن است. کور باد چشم دشمنان این مملکت. خداوند بزرگ یار و پشتیبان این ملت است. حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج. مرگ بر آمریکا
ناشناس۱۲۱۰۲۷۰۷:۵۵:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کدام دنیا ؟!! تاکید اروپا مبنی بر حفظ برجام ، برای این است که هندوانه زیر بغل ما بدهند که بله ! برجام پابرجاست و شما خارج نشوید تا بازرسی ها و پلمپ هسته ای ادامه یابد . اگر پایبندند ، بانک هاشان چرا همکاری نمی کنند؟!!
محمد۱۲۱۰۴۷۰۸:۱۸:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۲۲
به نظر بنده متاسفانه سایت الف در تیتر زدن هم ملاحضات سیاسی اش را دنبال کرده. اغلب تحلیل گردان سخنان ترامپ را سخنرانی و لفاظی که منحصر به فرد ایشان است قلمداد کرده اند و با زرنگی مسئولیت تصمیم گیری را به عهده کنگره امریکا گذاشته اند. فراموش نکنیم. بعد از توافق هسته ای و تایید چندباره آژانس انرژی اتمی بر پایبندی ایران بر تعهدات خود . حمایت یکدست اتحادیه اروپا از برجام که دامنه آن تا مزاکره نمایندگان اروپا با اعضای کنگره پیش رفت. همچنین حمایت اعضای جمهوری خواهی که قبلا با برجام مخالف بودند. قطعا امکان خروج امریکا را از برجام دشوار می کند. ترامپ شخصیتی تهاجمی و بی ادب دارد که بر همگان آشکار است. از این رو عقلای امریکا خروج این کشور از برجام را خوکشی سیاسی این کشور و به حاشیه رانده شدنشان قلمداد می کنند. نباید فراموش کرد که تحریم های ظالمانه علیه کشورمان با رای موافق تمامی اعضای شورای امنیت تایید می شد حال آنکه تمام دنیا در مقابل لفاظی های ترامپ عکس العمل نشان دادند. بدیهی است که رژیم صهیونیستی و عربستان از این لفاظی ها حمایت کنند ولی صدای مخالیان این سخنان از خود امریکا بیشتر از تمامی دنیاست. فراموش نیاید کرد که سخنان خانم موگرینی و بیانیه سه کشور مهم اروژایی (انگلستان ، فرانسه و آلمان) بعد از سخنرانی ترامپ مبنی بر حمایت از توافق هسته ای نشان از موضع قوی ما تنهایی ترامپ دارد.
ناشناس۱۲۱۰۵۱۰۸:۲۴:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۲
آمریکا که نتوانسته از طرق گوناگون با ایران اسلامی مقابله کند این روزها با دیوانه وانمود کردن ترامپ شروع به جنگ روانی، برروی مردم ما کرده است. اما بصیرت مردم سیلی سختی به آنها خواهد زد.
ناشناس۱۲۱۰۵۲۰۸:۲۵:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۲
برگشت به حالت قبل از برجام در برنامه هسته‌ای کشور می‌تواند مقدمه یک جشن ملی باشد یک اراده برای باور بیشتر و عزم جدی برای اتکا به توان و نیروی جوان داخلی، گاهی می‌توان از به ظاهر بدترین شرایط بزرگ‌ترین فرصت‌ها را ساخت.
ناشناس۱۲۱۰۵۳۰۸:۲۶:۵۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
امیدوارم دولت درس بزرگی از اعتماد به دشمنان گرفته باشد و از این به بعد عزم ملی و اراده جهادی را جایگزین دیپلماسی التماسی کند و به لبخندها و قدم زدن‌ها با مقامات غربی به عنوان پنجره‌ای به سوی موفقیت نگاه نکند.
ناشناس۱۲۱۰۷۳۰۸:۴۶:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۲۲
تمام حرف ترامپ این است که چرا برجام به این خوبی ، فقط درباره موضوع هسته ای باشد ؟
ناشناس۱۲۱۰۹۸۰۹:۲۱:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۲۲
این تنهایی آمریکا و شکسته شدن اجماع جهانی علیه ایران حاصل برجام و دیپلماسی امثال ظریف هست. به نظر من این مهم ترین حاصل برجام بود و هست. حتی از برداشته شدن تحریم ها مهمتر است
ناشناس۱۲۱۱۰۸۰۹:۳۲:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲۲
باز هم بگید برجام موفقیت نیست ... یک عده بی سواد هم میان ..و میگن ..انقلاب از دست رفت !!! فکر کنم تو تاریخ بی سابقه بوده که هم ملت ایران و کل دنیا علیه آمریکا متحد بشنوند دیشب بهمن کلبا سی داشت جنایت های آمریکا علیه ایران رو تو بی بی سی می‌شمرد از جمله حمله به هواپیما مسافربری ... سخنرانی خانم موگرینی بر ضد ترامپ لحن بسیار تندی داشت و انگار داشت فحش میداد... این اتفاقات بی سابقه است.
ناشناس۱۲۱۱۱۸۰۹:۴۱:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۲۲
مرسی
ناشناس۱۲۱۲۰۴۱۱:۱۸:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کشورهایی نظیر انگلیس و فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا متفقا حول محور آمریکا هستند . همیشه شعار برقراری ارتباط با ایران را داده اند اما در عمل پشت یانکی ها خودشان را مخفی و عذر و بهانه برای عمل به وعدهاشان داشته اند .
مرتضی۱۲۱۲۱۲۱۱:۳۲:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۲۲
کشورهایی همچون عربستان،امارات،بحرین،اسراییل هم جز دنیا هستند .
ناشناس۱۲۱۲۷۵۱۲:۵۰:۵۹ ۱۳۹۶/۷/۲۲
برجام بد يا خوب است نفهميدم بايد بمانيم يا خارج بشيم باز هم نمى دانم
پارس نماد دادهبامیلوتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. این مومیایی رضاشاه هست یا نیست

 2. روحانی: هر روز که سرکار میروم درخیابان اول به چهره مردم نگاه میکنم، اگر مردم شاد باشند با نشاط میروم، اگر شاد نباشند میفهمم ما مشکل داریم

 3. توافق آمریکا و فرانسه بر سر برجام / ۴ شرط تازه غرب برای توافق هسته ای

 4. شاهد دستگیری مرتضوی: حکم را که پاره کرد،گرفتنش/ خانمی هی میگفت نبریدش

 5. روحانی: می گویند روحانی رای را گرفت و رفت و دیگر از ما یادش رفت؛ والله بالله اینطور نیست/ من آن وقت هم دنبال رای نبودم  

 6. وزیر بهداشت: نرخ ارز باعث افزایش قیمت دارو نشده است

 7. تلویزیون باز هم خیابان‌ها را خلوت می‌کند؟+عکس

 8. جزییات پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۹۷

 9. هشدار عراقچی به دولت در راستای آمادگی برای اقتصاد بدون برجام

 10. مرکل و ماکرون چگونه می‌خواهند برجام را نجات دهند؟

 11. روزنامه جوان: بسیاری از مردم با رفع حصر مخالفند

 12. نام‌های محبوب تهرانی‌ها

 13. روحانی: آمریکا جیره خوار دیگران است/ یک کاسب و برج‌ساز درمورد برجام حرف می‌زند

 14. سقوط جنگنده اف-۱۶ آمریکا+ عکس

 15. بازگشت به قرون وسطی  

 16. رونمایی از نسخه‌ صوتی «سمفونی مردگان»

 17. جنایت هولناک برای ۶۰ هزار تومان

 18. خطر ابتلا به «ام اس» با قرار گرفتن در نزدیکی گوسفندان 

 19. سجده شکر ستاره‌های مسلمان لیورپول بعد از گلزنی   

 20. وقتی ترامپ شوره سر ماکرون را بر می‌دارد  

 21. زیباترین عکس یک شهید برای مادرش

 22. مشاور وزیر خارجه آمریکا: برجام حفظ می‌شود و بندهای جدید به آن اضافه می‌شود

 23. ونگر: به خواست خودم نمی‌روم، آرسنال مرا مجبور کرد

 24. علی اصغر پورمحمدی قائم مقام معاون رییس صداوسیما در امور سیما شد

 25. جهانگیری: هیچ کمبودی در کشور برای تامین کالاهای اساسی و دارو وجود ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. بی‌ فرهنگی یک پورشه‌ سوار  

 2. انتقاد تند کرباسچی از شورای شهر درباره انتخاب شهردار جدید/ مردم با انبوهی از مشکلات گرفتار هستند اما این شورا با گذشت یک سال از چهار سالش هنوز نتوانسته شهردار مناسبی انتخاب کند

 3. آرامش زندگی مردم را حفظ خواهیم کرد

 4. ترامپ در دیدار با ماکرون: برجام توافقی است که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد/اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود/هر کجا در خاورمیانه مشکل هست، مقصر ایران است

 5. از هتاکی به امام معصوم تا وضعیت نابسامان کارگران معدن یورت و تعطیلات در ساحل فاضلاب!   

 6. واعظی: مردم به صورت عجیب به سکه روی آورده‌اند/ دستور رئیس جمهور درباره قیمت سکه

 7. هشدار؛ هرگز خیار گلخانه ای نخورید!

 8. فرمانده ناجا: پلیس همواره در خط مقدم جبهه مبارزه با ناهنجاری‌هاست و باید طبق قانون ماموریت خود را انجام دهد

 9. حل مشکلات اقتصادی نیازمند گرفتن تصمیمات سخت است/نتوانستیم ریشه‌های واقعی تورم را بخشکانیم / اقتصاد ما هنوز آسیب پذیر است

 10. ضد و نقیض‌های کشف جسد مومیایی رضاخان + عکس

 11. فرانسه: در آستانه توافق با آمریکایی‌ها بر سر سندی درباره برجام هستیم

 12. الف گزارش می دهد؛/ رنج کشاورزان ایرانی از واردات بی رویه برنج خارجی/ چه کسی این بخشنامه را صادر کرد؟

 13. چرا مومیایی کشف‌شده در شهر ری متعلق به رضاشاه نیست؟

 14. ۷ نامزد شهرداری تهران مشخص شدند/ هاشمی رای نیاورد

 15. تغییر نظام ایران؛ از توهم تا واقعیت

 16. فروش دلار۵۵۰۰ تومانی در بازار آزاد

 17. ظریف: با خروج آمریکا دیگر تعهدی برای باقی ماندن در برجام نخواهیم داشت

 18. هاشمی: می‌دانستم جزو گزینه‌های نهایی شهرداری نخواهم بود/احتمال تغییر در لیست کاندیداها وجود دارد

 19. اغتشاش آماری در برآوردهای مركز آمار و بانك مركزی/ تصویر روشنی از بخشهای مختلف اقتصاد ایران وجود ندارد

 20. خط و نشان مجدد پیروزبخت برای خودروسازان

 21. سوال از وزیر اطلاعات با عنوان «برخورد امنیتی با نخبگان»

 22. وزیر آموزش‌ و پرورش: دانش آموزان ما احساس خوبی به مدرسه ندارند

 23. مردی که برای زن شوهردار شناسنامه جعلی گرفت

 24. ماکرون: میتوانیم به توافق جدیدی درمورد ایران برسیم

 25. روحانی: قول‌های سال گذشته‌ام را به یاد دارم/ آمریکابرجام را برهم بزند بالاترین هزینه تاریخی را پرداخت خواهد کرد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 4. یک خطا و صد فرصت طلبی

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بی‌ فرهنگی یک پورشه‌ سوار  

 8. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 9. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 10. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 11. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 12. جشن جنجالی باغ قلهک

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 15. این مومیایی رضاشاه هست یا نیست

 16. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 17. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 18. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 19. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 20. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 21. نوبخت: بیشترین پول کشور صرف رفاه می‌شود/ توضیح درباره توصیف "ذخیره نظام"

 22. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 23. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 24. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 25. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

پربحث‌های امروز

 1. توافق آمریکا و فرانسه بر سر برجام / ۴ شرط تازه غرب برای توافق هسته ای

 2. مرکل و ماکرون چگونه می‌خواهند برجام را نجات دهند؟

 3. سقوط جنگنده اف-۱۶ آمریکا+ عکس

 4. برنامه وزارت دفاع در صورت خروج آمریکا از برجام چیست؟

 5. جمع‌آوری 4.4 میلیارد دلار کمک در کنفرانس حامیان مالی سوریه

 6. درخواست اتحادیه اروپا از ایران، روسیه و ترکیه

 7. موگرینی در واکنش به سخنان ماکرون در دیدار ترامپ؛ مذاکره مجدد درباره برجام وجود ندارد

 8. اولتیماتوم مسکو به غربی‌ها درباره برجام

 9. وزیر خارجه آلمان: برلین خواستار حفظ برجام است/تلاش می‌کنیم آمریکا هم پایبند بماند

 10. وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه دیدار می‌کنند

 11. روسیه: ارسال اس ۳۰۰ به سوریه ارتباطی با اسرائیل ندارد

 12. رسوایی دیگر برای اسرائیل؛ خوشحالی سربازان رژیم صهیونیستی در پی شلیک به یک فلسطینی

 13. بازنگری فرمان ممنوعیت مسافرتی ترامپ

 14. اعتراف عربستان به قتل رئیس شورای عالی سیاسی یمن

 15. مشاور سنای آمریکا: تحریم‌های ایران هدفمندتر می‌شوند

 16. موگرینی: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

 17. جزئیات جدید از مهاجم تورنتو

 18. پوتین: بعضی کشورها به نفع تروریست‎ها عمل می‎کنند

 19. العبادی: قصد مداخله در امور سوریه را نداریم

 20. ترکیه: شورای اروپا سرش به کار خودش باشد

 21. کره‌شمالی: واشنگتن "سرچشمه" نقض‌ حقوق بشر است

 22. فروش ۴۴۵ میلیون دلار تجهیزات جنگی انگلیس به تل آویو

 23. روسیه اهداف ناشناس بر فراز پایگاه حمیمیم در سوریه را منهدم کرد

 24. گروه 7 اقدامات سوریه، ایران و روسیه را محکوم کرد

 25. لیبرمن برای دیدار با بولتون و متیس درباره ایران به واشنگتن می‌رود

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ در دیدار با ماکرون: برجام توافقی است که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد/اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود/هر کجا در خاورمیانه مشکل هست، مقصر ایران است

 2. فرانسه: در آستانه توافق با آمریکایی‌ها بر سر سندی درباره برجام هستیم

 3. ماکرون: میتوانیم به توافق جدیدی درمورد ایران برسیم

 4. روحانی: قول‌های سال گذشته‌ام را به یاد دارم/ آمریکابرجام را برهم بزند بالاترین هزینه تاریخی را پرداخت خواهد کرد

 5. الجبیر: قطر باید هزینه حضور نظامیان آمریکا در سوریه را بپردازد

 6. آمریکا و اروپا درباره حفظ برجام توافق کردند/تداوم اعمال فشار به برنامه موشکی ایران

 7. شمخانی با دبیر شورای امنیت ملی روسیه دیدار کرد

 8. سفیرآلمان: ایران با تصمیم ترامپ زیر سوال نمی رود

 9. موگرینی: مردم سرنوشت خود را در سوریه تعیین کنند

 10. نیویورک‌تایمز: ولیعهد سعودی با هدف فرار از چالش‌های داخلی بر طبل خصومت با ایران می‌کوبد

 11. تلاش مرکل و ماکرون برای نجات برجام/ عدم تمایل اروپائی‌ها به پیروی از سیاست‌های ترامپ

 12. ظریف: امیدواریم مکرون و مرکل ترامپ را تفهیم کنند

 13. شوخی ظریف با جان کری درباره کشورهای عربی و جنگ سوریه

 14. گوترش در دیدار با ظریف از برجام حمایت کرد

 15. ظریف: در صورت کناره‌گیری آمریکا، به احتمال زیاد از برجام خارج می‌شویم

 16. نائب رئیس کمیته ملی المپیک عراق ربوده شد

 17. ترامپ: کشورهای عربی هزینه حضور آمریکا درمنطقه را پذیرفتند

 18. جاسوس رژیم صهیونیستی در الجزایر به اعدام محکوم شد

 19. سخنرانی ظریف در مجمع عمومی سازمان ملل

 20. جنگنده‌های ترکیه‌ای شمال عراق را بمباران کردند

 21. ایلدریم: شورای‌ اروپا سرش به کار خودش باشد

 22. رایزنی برجامی ظریف و همتای آلمانی در نیویورک

 23. دیدار و گفتگوی ظریف با همتای نروژی

 24. ترامپ: با هماهنگی فرانسه تصمیم حمله به سوریه را اتخاذ کردیم

 25. کویت خواهان گفت‌وگوی مشروط با ایران است

پربحث‌های هفته

 1. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 2. ترامپ در دیدار با ماکرون: برجام توافقی است که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد/اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود/هر کجا در خاورمیانه مشکل هست، مقصر ایران است

 3. الجزیره مدعی شد: ایران و رژیم صهیونیستی به سمت جنگی تمام عیار پیش می روند

 4. توافق آمریکا و فرانسه بر سر برجام / ۴ شرط تازه غرب برای توافق هسته ای

 5. شروع هفته های سرنوشت ساز برای توافق هسته ای، پیام جدید ایران و تبعات برجام شکنی آمریکا

 6. اون: آزمایش های موشکی و هسته ای را تعلیق می کنیم

 7. گزینه‌های چهارگانه ایران برای مقابله با ترامپ/ یا تمام برجام باقی می‌ماند یا هیچ

 8. ایده جدید ترامپ و جان بولتون برای منطقه؛ تشکیل ارتش عربی برای مقابله با ایران و روسیه

 9. فرانسه: در آستانه توافق با آمریکایی‌ها بر سر سندی درباره برجام هستیم

 10. طراح تحریم‌های ایران: می‌دانستم تحریم‌ها باعث رنج مردم ایران است

 11. رایزنی اروپا با آمریکا برای ماندن در برجام/ هشدار ایران درباره پیامدهای خروج یک جانبه واشنگتن از توافق/ چالش تحریم بدلیل ضرب‌الاجل ترامپ افزایش یافته

 12. مقابله عربستان با ایران/کابوسی که سعودی ها خود را با آن محاصره کرده اند

 13. اظهارات مداخله‌جویانه مرکل و مکرون درباره ایران

 14. مرکل و ماکرون چگونه می‌خواهند برجام را نجات دهند؟

 15. ماکرون: میتوانیم به توافق جدیدی درمورد ایران برسیم

 16. روحانی: قول‌های سال گذشته‌ام را به یاد دارم/ آمریکابرجام را برهم بزند بالاترین هزینه تاریخی را پرداخت خواهد کرد

 17. ماکرون: باید ضمن حفظ برجام، با برنامه موشکی ایران مقابله کنیم/ نباید سوریه را به «رژیم ایران» ببازیم

 18. چرا اسد صبح روز حمله آمریکا، با خیال راحت به دفتر کارش رفت؟

 19. پوتین سال گذشته چقدر حقوق گرفت؟

 20. الجبیر: قطر باید هزینه حضور نظامیان آمریکا در سوریه را بپردازد

 21. آمریکا و اروپا درباره حفظ برجام توافق کردند/تداوم اعمال فشار به برنامه موشکی ایران

 22. نتانیاهو: قاطعانه مخالف برجام هستیم

 23. سه پیشنهاد غرب به پوتین برای حمایت نکردن از بشار اسد

 24. رئیس‌جمهور ترکیه:تجارت با ایران می‌تواند با لیر و تومان انجام شود/ منطقه امن در شمال سوریه را گسترش می‌دهیم 

 25. تیراندازی در نزدیکی کاخ شاه سعودی در ریاض+فیلم

آخرین عناوین