پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

گروه سیاسی الف،   3960721026 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
 پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در گفت‌و‌گو با ایسنا در خصوص پرونده دری‌اصفهانی اظهاراتی بیان کرده که از جهات مختلف نادرست است.

میزان در ادامه نوشت: سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشته است: «در خصوص دری اصفهانی قبلا در چند نوبت تصریح کرده و بازهم به صراحت اعلام می‌کنم، از آنجا که مرجع تشخیص موضوعات مرتبط به جاسوسی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات است، از نظر این معاونت، آقای دری اصفهانی نه تنها مرتکب جاسوسی نشده، بلکه در برابر هجمه‌هایی که برخی سرویس‌های بیگانه به وی داشته‌اند، هوشیارانه مقاومت کرده و با معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات همکاری داشته است».

اظهارات وزیر محترم اطلاعات از جهات مختلف نادرست است:
 
دادگاه؛ تنها مرجع صالح برای محکومیت اشخاص به جرم جاسوسی

۱- دری اصفهانی به موجب حکم قطعی دادگاه جاسوس شناخته شده و به جرم مذکور محکوم گردیده‌ است.

۲- جاسوسی طبق قانون مجازات اسلامی، جرم است و برابر اصل ۳۷ قانون اساسی، هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد؛ بنابراین تنها مرجع صالح برای محکومیت اشخاص به جرم جاسوسی مطابق قانون اساسی و قوانین جزایی، دادگاه است، نه وزارت اطلاعات.
 
وزارت اطلاعات؛ ضابط دادگستری

۳- وزارت اطلاعات ضابط دادگستری است و طبق ماده‌ی ٢٨ آیین دادرسی ضابطان دادگستری مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضائی، به موجب قانون اقدام می‌کنند. علاوه بر این، مطابق ماده ٣٢ همین قانون، ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری از حیث وظایفی که به‌عنوان ضابط به عهده دارند با دادستان است.

۴- برابر ماده ماده ٣٦ قانون آیین دادرسی کیفری، گزارش ضابطان در صورتی معتبر است که بر خلاف اوضاع و احوال و قرائن مسلم قضیه نباشد و بر اساس ضوابط و مقررات قانونی تهیه و تنظیم شود.

۵- هیچ قانونی مقرر نداشته است که اثبات جرم جاسوسی و انتساب آن به اشخاص با وزارت اطلاعات است؛‌ ای بسا مواردی که دادگاه برخلاف محتوای گزارش وزارت اطلاعات، شخص یا اشخاصی را از اتهام جاسوسی تبرئه یا به این جرم محکوم کند.

۶- در حال حاضر وزارت اطلاعات تنها ضابط قضایی نیست و مطابق ماده ٢٩ قانون آیین دادرسی کیفری، مأموان دستگاه‌های دیگری مانند ‏ نیروی‏ مقاومت‏ بسیج‏ سپاه‏ پاسداران‏ انقلاب ‏اسلامی و همچنین سایر نیرو‌های مسلح در مواردی که به موجب قانون تمام یا برخی از وظایف ضابطان به آنان محول شده باشد، ضابط محسوب می‌شوند.

۷- سخن آقای علوی مانند آن است که دادگاه، کسی را به جرم ارتکاب قتل عمد به قصاص محکوم کند و مأمور پلیس که ضابط قضایی بوده و تنها وظیفه کشف قتل، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع آن را به عهده دارد، در برابر حکم قطعی دادگاه اعلام کند قاتل از اتهام قتل مبراست!

و این اتفاقی ست عجیب!

۸-برخی این اظهار نظر عجیب و دور از انتظار را با اظهار نظر قبلی وزیر اطلاعات در باره مهملات منتشر شده مربوط به جاسوسی یکی از فرزندان مسوولان نظام مقایسه می‌کنند، و حال آن که این قیاس از جهات متعدد مع الفارق است.

از جمله این که در آنجا به دلیل اینکه اساس موضوع داستان سرایی کذب بوده و اساسا کیفر خواست و حکم محکومیتی از سوی دادگاه وجود نداشته، در نتیجه فارغ از وهمیات رسانه‌های ضد انقلاب، اصل وجود اتهام منتفی بوده و وزیر اطلاعات حسب وظیفه سازمانی، شایعات بی پایه و اساس ناشی از رسانه‌های ضد انقلاب را تکذیب کرده است.
عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۴۵۹۱۰:۳۲:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۲۱
دادگاه را علنی کنید تا روشن شود حق با کیست .
ناشناس۱۲۰۴۶۸۱۰:۵۱:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ما نفهمیدیم که انکار جاسوسی متهم محکوم شده چه ربطی به شایعات جاسوسی فردی در شبکه های مجازی دارد . سخنان وزیر مشخصا در مورد فردی بود که حکم گرفته .
ناشناس۱۲۰۴۷۸۱۱:۰۷:۴۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
پاسخ به هیچ عنوان حقوقی و روشن نبود. وقتی یک کارشناس خبره نظری می دهد این برای قاضی از همه مهمتر است چون قاضی علم به همه موارد ندارد. نکته بعد وظیفه وزارت اطلاعات چیست شما به این مورد پاسخ بده همه چیز روشن می شود عیب شما جناحی نوشتن این نه تخصصی نوشتنو کاملا حقوقی و روشن نوشتن
ناشناس۱۲۰۴۸۹۱۱:۲۱:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۲۱
من حرف علوی را باور میکنم
ناشناس۱۲۰۵۰۵۱۱:۴۶:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
مغلطه می‌کنند خیلی‌ها علوی گفت مرجع تشخیص معاونت ضد جاسوسی هست یعنی کشف جرم ولی شما میگید تنها دادگاه میتونه محکوم کنه خوب علوی که نگفته وزارت اطلاعات قراره محکوم کنه مثل پزشک فانونی که مرجع تشخیص علت مرگ هست ولی محکوم که نمیکنه
ناشناس۱۲۰۵۱۹۱۲:۰۰:۵۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
نویسنده خودش مدعی شده پاسخ قانع کننده و حقوقی! شفافیت یعنی همین. طرف نظرش را می نویسد و بجای مخاطب تصدیق و تائید می کند
حسن۱۲۰۵۲۹۱۲:۳۵:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
عجیبه،قوه قضاییه از روی خودش که نمیتونه جرم جاسوسی را اثبات کند نیاز به سند و مدرک است که تهیه این مدارک به عهده وزارت اطلاعات است.
علی۱۲۰۵۳۵۱۲:۵۰:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۲۱
اصولا قاضی نمیتواند در زمینه های تخصصی صرفا به استناد تشخیص خود عمل کند!آنچه مسلم است در تخصص های معمولی از جمله ساختمان و... هم نظر کارشناسان اخذ میشود وطبعا قاضی بر اساس آن عمل خواهد کرد! آنچه در سخنان وزیر اطلاعات است ناظر بر همین موضوع یعنی کارشناسی جاسوسی است که ظاهرا بر اساس نظر کارشناسی بخش متخصص در وزارت اطلاعات رای صادر نشده و موضوع مربوط به ضابط نیست بلکه مربوط به نظر کارشناسی است و به نظر میرسد در متن خلط مبحث شده و اصل موضوع که مرجعیت کارشناسی وزارت اطلاعات است نادیده گرفته شده است!
ناشناس۱۲۰۵۳۶۱۲:۵۰:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
پناه میبرم به خدا از دعوای سیاسی مسولان امت اسلامی
مهندس جنت شهری۱۲۰۵۵۸۱۳:۴۲:۲۸ ۱۳۹۶/۷/۲۱
بنظر اشتباه ان چیزی است که شما نوشته اید به چند دلیل روشن...قوه قضاییه برای جاسوسی باید به استناد ضابط قضایی حکم دهد وقتی ضابط قضایی درباره جاسوسی یک نفر نظر نداده چگونه حکم صادر شده ..بسیج کجا میتواند درباره جاسوسی یک نفر نظر دهد انهم در خارج که نیروی اطلاعاتی ندارد...چگونه پرونده مرتضوی بعد از 7 سال هنوز منتج به نتیجه نشده ملی پرونده دری در کمتر از یک سال حکم قطعی صادر شده...
ناشناس۱۲۰۶۲۶۱۵:۳۷:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
این مطلب به طور یک جانبه ای نوشته شده است: در همه جای دنیا منوال امر این است که نهاد مسئول اطلاعاتی به عنوان کارشناس و متخصص امر می تواند اظهار کند که چه کسی جاسوس نیست. این که بخش اطلاعاتی ایران می گوید که دری اصفهانی با بخش ضد جاسوسی جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته است تعمدا در مقاله ی فوق سانسور شده است. بدون نظر دادگاه دیدگاه نهاد اطلاعاتی درباره ی جاسوس بودن یک فرد مشروعیت حقوقی ندارد ولی نهاد اطلاعاتی این مشروعیت را دارد که بگوید چه کسی جاسوس نیست. نهاد اطلاعاتی هیچ کشوری اعتبار حرفه ای خود را به خطر نمی اندازد که فردی را که با او در خنثی کردن جاسوسی رقبا همکاری کرده است اجازه دهد که به عنوان جاسوس معرفی شود. بدون شک اشتباه نهاد اطلاعاتی در مبری دانستن فرد از جاسوسی بسیار کمتر از اشتباه قاضی است. این که عده ای بهانه می کنند که در مواردی نهاد اطلاعاتی دچار خطا شده و فردی را متهم به جاسوسی کرده و در دادگاه تبرئه شده ضامن سلب حق نهاد اطلاعاتی از اعلام جاسوس نبودن افراد متهم به جاسوسی نیست. انتشار همزمان این مقاله در اکثر نشریات جناحی خاص خود دلیل بر رویکر جناحی مقاله ی فوق می باشد. اگر رویکرد مقاله ی فوق جناحی نبود، اعلام همکاری آقای دری اصفهانی با بخش جاسوسی جمهوری اسلامی ایران که توسط وزیر محترم اطلاعات به طور رسمی اعلام شد را مورد سانسور قرار نمی داد. جالب این که اعلام جاسوسی فرد ذکر شده باعث خوشنودی همین رسانه هایی شده که شدیدا مخالف برجام می باشند و این خبر را وسیله ای برای اعتبار زدایی از برجام قرار داده اند.
ناشناس۱۲۰۶۵۱۱۶:۲۷:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
خود قاضی هم به جاسوسی اعتقاد نداشته وگرنه پنج سال حبس نمی برید برای جاسوسی اون هم در مورد یکی از مهم ترینوتاریخی ترین توافقات ایران
ناشناس۱۲۰۶۵۵۱۶:۳۲:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
یعنی شما از وزیر اطلاعات بیشتر خبر داری؟ وزیر داره میگه جاسوسی نکرده شما میگی جاسوسه؟ عجیبه
ضابط۱۲۰۷۰۰۱۸:۲۵:۲۸ ۱۳۹۶/۷/۲۱
از تفسیر سیاسی بگذریم و فقط نوشتار شما را در نظر بگیریم: وزیر اطلاعات میگه مرجع رسیدگی به معقوله جاسوسی یکی از معاونتهای این وزارتخانه است. شما در شماره ۳ نوشتار خود همین حرف را به نوعی تایید میکنید (..... مأمورانی هستند که تحت نظارت و تعلیمات دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و علائم و جمع آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، .......... به موجب قانون اقدام می‌کنند) سوال اینجاست که اگر بعداز تمام این تحقیقات و غیره ضابط قضایی (معاونت وزارت) بگه٫ خیر ایشان جاسوس نیست و ما مدرکی پیدا نکردیم و یا از اول ماجرا با ما هماهنگ بوده٫ جناب دادستان و یا قاضی چطور به جاسوس بودن این اقا رسیدند؟ البته شما میگی یک ضابط دیگر مدارک دیگری به دادگاه داده و فکر کنم این محل دعواست که جناب وزیر میگویند تنها مرجع تخصصی برای "این موارد" معاونت وزارت هست و داداگاه در این موارد فقط باید پرونده را به این ضابط بسپاره. حالا اگر با این دیدگاه وزیر مخالفید لطفا در این مورد صحبت کنید و خارج از موضوع وقت دیگران را نگیرید.
ناشناس۱۲۰۷۱۰۱۸:۵۷:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
البته دادگاه صادر کننده حکم محکومیت یا تبرئه است ولی در بسیاری از موارد قاضی کارشناس در آن تخصص خاص نیست و امر را به کارشناسی در آن موضوع واگذار میکند و بر اساس نظریه کارشناس حکم را صادر میکند در اینجا شاید وزیر محترم به لحاظ کارشناسی در موضوع مطروحه اظهار نظر کرده اند یعنی کارشناسان وزارت خانه به چنین نظری نرسیده اند و این اشکال حقوقی ندارد.
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های اخیر

 1. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 2. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 3. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 4. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 5. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 6. تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

 7. سران کشورهای جهان چقدر حقوق می‌گیرند؟

 8. نمونه پرسش هوش از ترامپ را ببینید

 9. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 10. سخنان تند اردوغان خطاب به کردهای سوریه: همه‌تان را له می‌کنیم / این جمله ، ترند اول توئیتر شد

 11. سنگ تمام الغرافه برای طارمی در حضور یک مهمان ویژه  

 12. آیت‌الله فاضل لنکرانی؛ توضیح روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه بیان شد

 13. ارز مجازی تلگرام عرضه می‌شود

 14. رونمایی اثر هنری "قرآن کشتی مطلا"  

 15. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 16. انتخاب "وزیر تنهایی" در انگلیس!

 17. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 18. شکست سکوت طارمی با صحبت‌های جنجالی

 19. با ۵ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟

 20. جزئیات تسهیلات دهی بانک‌ها در۹ماهه۹۶+جدول

 21. خبری ناامیدکننده درباره پیکر دریانوردان سانچی

 22. مراجعه به بیمارستان خصوصی سختگیرانه می‌شود

 23. ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی   

 24. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 25. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

پربحث‌های دیروز

 1. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 2. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 3. عراقچی: برجام همه تحریم‌هایی که باید برمی‎داشت، برداشت/ نمی گذاریم ترامپ این بازی را تا ابد ادامه دهد

 4. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 5. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 6. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

 7. انتقاد کیهان از فردوسی‌پور: 40 دقیقه وقت برنامه را به پلاسکو اختصاص داد ولی برای سانچی فقط تسلیت گفت

 8. بخشش مرد اعدامی به خاطر اشک های دخترش

 9. واکنش آیت‌الله مکارم‌ به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند/ چرا دردسر برای خود درست می‌کنید

 10. اژه‌ای: نمی‌شود با بهشت و جهنم مردم کار نداشت

 11. اعطای وام ۵ میلیارد تومانی به تمام پیام‌رسان‌های داخلی

 12. سکه و دلار همچنان می‌تازند/ دلار ۴۴۵۰ تومان

 13. گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

 14. پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر ۲۷۰ میلیون تومان می‌شود

 15. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 16. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 17. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 18. ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد/ سرمدی قائم‌مقام/ عراقچی معاون سیاسی/ قشقاوی مشاور وزیر

 19. واعظی: رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان می گذارد

 20. سال 97 کِی تحویل می‌شود و چند روز تعطیلی دارد؟ + عکس

 21. از واکنش به رونمایی از یک ژن خوب جدید تا پیگیری کمپین تحریم جنس چینی!  

 22. زنگنه: اعلام مقصد کره شمالی برای سانچی دروغی شاخدار است

 23. حاجی‌بابایی: ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

 24. آصفی: برجام در خیلی عرصه‌ها موفق و در برخی عرصه‌ها هم ناموفق بود/ اروپایی‌ها به آمریکا نزدیک می‌شوند

 25. ماجرای ۲ پسرخاله که در «سانچی» بودند+ عکس

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 8. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 11. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 12. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 18. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 19. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 20. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 21. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 22. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 23. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 24. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 25. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

پربحث‌های اخیر

 1. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 2. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 3. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 4. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 5. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 6. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 7. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

 8. ولایتی: برجام به هیچ وجه بازنگری نخواهد شد/ ترامپ پایش را از گلیمش درازتر کرد

 9. تقدیر اردوغان از عملکرد پلیس ایران در اغتشاشات اخیر

 10. حرف‌های نظامی جهانگیری در دیدار یک مقام دفاعی

 11. پزشکیان: هاشمی رفسنجانی با بقیه روحانیت از زمین تا آسمان تفاوت داشت/ چگونه است که ما نمی‌توانیم با جوانان بنشینیم

 12. فتوتیتر | مثلث دشمن در اغتشاشات اخیر  

 13. طرح ساخت سلاح هسته‌ای جدید آمریکا علیه روسیه

 14. اتحادیه بین‌المجالس عضویت اسرائیل در این اتحادیه را ملغی کند/شناسایی قدس به پایتختی رژیم‌صهیونیستی، تهدیدی برای صلح جهانی

 15. عضو کمیسیون فرهنگی: اگر موازین اخلاقی در مسابقات فوتبال رعایت شود حضور بانوان مانعی ندارد

 16. اتاوا: هیچ کانادایی در ناآرامی‌های اخیر ایران دستگیر نشده است

 17. روایت محمدرضا عارف از بررسی موضوع حصر در شورای عالی امنیت ملی/محدودیت‌های محصورین کمتر شده است

 18. توضیح بهرام قاسمی درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

 19. وزیر دفاع: همکاری­ های دفاعی، علمی و فناوری ایران و پاکستان توسعه می یابد

 20. عارف: روند پیگیری رفع حصر قابل قبول است

 21. ظریف خانه‌تکانی کرد/ معرفی ۹ دیپلماتی که آقای وزیر را همراهی خواهند کرد

 22. تحلیل بهزاد نبوی از منشا ناآرامی های اخیر

 23. خاطره‌ی آیت الله خامنه‌ای از رهبر فدائیان اسلام

 24. نخستین واکنش امام به فرار شاه  

پربحث‌های دیروز

 1. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 2. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 3. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

 4. واکنش آیت‌الله مکارم‌ به سخنان روحانی: معصومین خط قرمز ما هستند/ چرا دردسر برای خود درست می‌کنید

 5. اژه‌ای: نمی‌شود با بهشت و جهنم مردم کار نداشت

 6. گفت‌وگوی تلویزیونی روحانی با مردم

 7. پاداش پایان خدمت مدیران با هر میزان حقوق زیر ۲۷۰ میلیون تومان می‌شود

 8. نامه صالحی‌امیری درباره دوشغله شدنش/ حاضرم از شهرداری استعفا دهم

 9. برجام برای اقتصاد ما چه آورد؟

 10. ظریف ساختار جدید وزارت خارجه را معرفی کرد/ سرمدی قائم‌مقام/ عراقچی معاون سیاسی/ قشقاوی مشاور وزیر

 11. واعظی: رئیس‌جمهور برنامه‌های دولت برای ایجاد تحول، نشاط و شغل را با مردم در میان می گذارد

 12. آصفی: برجام در خیلی عرصه‌ها موفق و در برخی عرصه‌ها هم ناموفق بود/ اروپایی‌ها به آمریکا نزدیک می‌شوند

 13. رییس جمهور در هیات دولت: عدم درک درست از سرعت تحولات فضای مجازی و تاثیرات آن موجب شکاف نسلی می‌شود

 14. چرایی فرار محمدرضا پهلوی/ بیگانگی شاه با جامعه ایران

 15. محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

 16. امکان نقد معصومین وجود ندارد/ گوینده زودتر به اشتباه خود اعتراف کند

 17. واکنش سخنگوی وزارت خارجه به ادعای پذیرش ورود به «گفتگویی جدی» درباره برنامه موشکی ایران

 18. رئیسی: نتیجه باقی‌ماندن برخی در حال و هوای انتخابات قفل‌شدن چرخ پیشرفت کشور و زندگی مردم است

 19. لاریجانی: حرف‌های ترامپ نوعی اعلام جنگ جدید است

 20. جهانگیری: ایران هیچ محدودیتی برای همکاری نظامی با پاکستان قائل نیست

 21. ولایتی: برجام به هیچ وجه بازنگری نخواهد شد/ ترامپ پایش را از گلیمش درازتر کرد

 22. تقدیر اردوغان از عملکرد پلیس ایران در اغتشاشات اخیر

 23. انتقال محمدرضا پهلوی به بیمارستان توسط آمریکایی‌ها+ فیلم

 24. بروجردی: شایعات درباره قصور احتمالی چین در حادثه سانچی خط آمریکاست

 25. پزشکیان: هاشمی رفسنجانی با بقیه روحانیت از زمین تا آسمان تفاوت داشت/ چگونه است که ما نمی‌توانیم با جوانان بنشینیم

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 5. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 6. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 7. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 8. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 9. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 10. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 11. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 12. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 13. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 14. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 15. نزاع روایت ها از سخنان روحانی درباره عصمت

 16. به‌مناسبت دومین سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای/ برجام برای آمریکا چه عایدی‌ای داشت؟ + فیلم

 17. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 18. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 19. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 20. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 21. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 22. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 23. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 24. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 25. معاون دادستان کل کشور: رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است

آخرین عناوین