نیسان

گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

گروه جهان الف،   3960720197 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

وزنامه واشنگتن پست به بررسي اقداماتي پرداخت که کنگره مي‌تواند براي حفظ توافق هسته‌اي ايران يا برهم زدن آن انجام دهد.

اين روزنامه آمريکايي در تحليلي به قلم امبر فيليپس نوشت: انتظار مي‌رود اين هفته رئيس جمهور آمريکا اعلام کند به اعتقاد وي ايران به توافق هسته‌اي سال 2015 پايبند نيست و اينکه وي سرنوشت اين توافق را به کنگره خواهد سپرد.

پس از آن نمايندگان کنگره 60 روز فرصت خواهند داشت تا برخي اقدامات را انجام دهند. آن‌ها يا مي‌توانند آمريکا را از اين توافق خارج کنند يا با ايجاد برخي تغييرات درصدد برآيند اروپا و سازمان ملل را با خود همراه سازند يا اصلا هيچ اقدامي انجام ندهند. نويسنده در ادامه چهار گزينه موجود براي نمايندگان کنگره را برشمرده است. هنوز مشخص نيست کنگره کدام گزينه را انتخاب خواهد کرد.

گزينه اول اعمال تحريم‌هاي جديد يا همان تحريم‌هاي قديمي ضد ايران است. اين خصمانه‌ترين اقدامي است که کنگره مي‌تواند انجام دهد. اين تصميم به حضور آمريکا در توافق خاتمه مي‌دهد و احتمالا توافق را به طور کلي برهم مي‌زند زيرا تنها دليلي که ايران را پاي ميز مذاکره نشاند اين بود که بتواند با ديگر کشور‌ها روابط تجاري داشته باشد.

حسن روحاني، رئيس جمهور ايران هشدار داده است که اگر کنگره تحريم‌هاي جديدي اعمال کند، ايران ظرف چند ساعت به پايبندي به تعهداتش براساس توافق خاتمه خواهد داد. نويسنده در ادامه تاکيد کرده است اين گزينه طرفداري ندارد و بعيد است کنگره چنين تصميمي بگيرد. ترامپ همواره توافق هسته‌اي ايران را يکي از بدترين توافق‌هايي که تاکنون ديده توصيف کرده است، اما اگر مي‌خواست آن را پاره کند يا بايد اوايل امسال آن را رد مي‌کرد يا درصدد برمي آمد تحريم‌هاي جديدي وضع کند. وي هيچ کدام از اين کار‌ها را نکرد.

گزينه دومي که کنگره مي‌تواند برگزيند اين است که کشور‌هاي ديگر را متقاعد به برگزاري مذاکرات مجدد درباره توافق هسته‌اي ايران کند. کنگره مي‌تواند پيامي براي جهانيان ارسال کند مبني بر اين که مي‌خواهد اين توافق را تغيير دهد. کنگره مي‌تواند با راي گيري درباره قطعنامه‌اي که در آن آمده است آمريکا مي‌خواهد محدوديت‌هاي برنامه هسته‌اي ايران را تمديد کند، اين پيام را به گوش جهانيان برساند. علاوه بر آنکه کنگره مي‌تواند ايران را ملزم کند اگر مي‌خواهد توافق هسته‌اي حفظ شود، بايد به آزمايش موشک‌هاي بالستيک خاتمه دهد. (تابستان امسال کنگره طرحي را به تصويب رساند که ايران را به دليل آزمايش موشک‌هاي بالستيک تحريم مي‌کرد.) حاميان اين پيشنهاد مي‌گويند براساس توافق کنوني راه ايران به سوي دستيابي به بمب هسته‌اي تنها کمي طولاني‌تر شده است. سناتور تام کاتن، يکي از مخالفان سرسخت توافق هسته‌اي از جمله افرادي است که از اين گزينه حمايت مي‌کند.

نويسنده درباره اينکه آيا احتمال دارد کنگره اين گزينه را انتخاب کند، افزود: کاتن خوش بين است، اما دست کم يک کارشناس بين المللي هم در اين زمينه خوش بين نيست. به گفته آنتوني کوردسمن، مشاور راهبرد نظامي در مرکز مطالعات بين المللي و راهبردي اتحاديه اروپا و سازمان ملل اعلام کرده اند توافق هسته‌اي ايران کارآيي لازم را دارد در نتيجه دليلي وجود ندارد براي برگزاري مذاکرات مجدد به آمريکا بپيوندند. برخي از مشاوران ارشد ترامپ از جمله جيمز ماتيس، وزير دفاع هم معتقدند ايران همکاري لازم را انجام مي‌دهد. حتي برخي از مخالفان جدي توافق هسته‌اي ايران هم با دو گزينه اول موافق نيستند.

گزينه ديگر برگزاري جلسات استماع درباره توافق هسته‌اي ايران به عنوان راهي زيرکانه‌تر است تا به اين طريق جامعه جهاني براي برگزاري مذاکرات مجدد متقاعد شود. هدف تحت فشار قرار دادن ايران خواهد بود تا اين روند را بپذيرد و قدرت‌هاي جهاني بتوانند آن را به پذيرش توافقي سخت‌تر مجبور کنند.

سناتور باب کورکر، رئيس کميته روابط خارجي سنا از حاميان اين گزينه است. نويسنده بر اين باور است که احتمال دارد کنگره اين گزينه را در پيش گيرد و جلسات استماع را برگزار کند.

گزينه چهارم و آخر هم اين است که کنگره هيچ اقدامي انجام ندهد. عدم تاييد توافق هسته‌اي از سوي ترامپ احتمالا بيشتر جنبه نمادين خواهد داشت. وي با اين کار به جامعه جهاني اعلام مي‌کند که به اعتقاد وي اين توافق در راستاي منافع امنيت ملي آمريکا نيست، اما در واقع آمريکا را از اين توافق خارج نکند. اين مسئله به کنگره بستگي دارد. کنگره هم مي‌تواند اقدامي انجام ندهد و در نتيجه توافق همچنان به قوت خود باقي بماند.

دموکرات‌ها حامي اين گزينه هستند. آن‌ها مي‌خواهند توافق همينگونه باقي بماند تاحدودي به اين دليل که فکر مي‌کنند برهم خوردن آن به اعتبار آمريکا در جهان آسيب خواهد رساند. پاسخ نويسنده به اين پرسش که آيا احتمال دارد کنگره چنين گزينه‌اي را برگزيند، مثبت بود.

وي افزود: جمهوريخواهان در هر دو مجلس اکثريت را تشکيل مي‌دهند، اما در سنا دموکرات‌ها مي‌توانند برسر راه هر طرحي که توافق ايران را تغيير مي‌دهد، سنگ اندازي کنند.

منبع: خبرگزاری آریا

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۰۷۱۱۶:۴۱:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
قطعنامه ها که کاغذ پاره است اثر ندارد ضمنا به گفته دوستان مخالف توافق، تحریمها خودش در سال 92 در استانه فروپاشی بود و به برجام نیاز نداشت لذا اهمیتی ندارد
مشعود۱۲۰۲۷۷۲۳:۱۵:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
همه چیزو در قبال تقریبا هیچ دادین رفته حالا بلبل زبونی هم می کنین؟
ناشناس۱۲۰۰۸۲۱۶:۵۹:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۲۰
کنگره ما را از شر این برجام خلاص کند . داخلی ها که فقط میخندن و میگن برجام گشایش است و پیروزی اخلاقی است !!!!
ناشناس۱۲۰۰۸۳۱۷:۰۰:۴۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
کسینجر مشاور استراتژیک ترامپ مبدع استراتژی خردمندی بی خردی در حال اجرای ترامپ است، از نظر او در دوران جنگ سرد t;جنگ خروس ها در میان بود، او می پنداشت در این بازی طرفی برنده است که در جا انداختن این دیدگاه غلبه پیدا می کند که او از هیچ چیز نمی ترسد، درد را نمی شناسد و آماده گلاویز شدن تا سر حد نابودی یکی از طرفین است،در واقع تمام ماجرا این است که چقدر می توانید عمدا کوشش کنید خود را یک سیاستمدار کاملا غیرمنطقی جلوه دهید، و تا کجا می توانید به مجنون نشان دادن خود تظاهر کنید و حریف را مرعوب این ابهام کنید. کیسینجر بسیار استادانه این متد را همانگونه که به نیکسون آموخت به ترامپ آموخته است
ناشناس۱۲۰۳۶۳۰۱:۳۵:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۲۱
واسه همینه که نیکسون مجبور به استعفا شد و ایضا بعید نیست اتفاقی مشابه برای ترامپ بیفتند.
واقع بین۱۲۰۰۸۵۱۷:۰۱:۴۸ ۱۳۹۶/۷/۲۰
هر تصمیمی بگیرند به ضرر منافع ماست
ناشناس۱۲۰۰۹۰۱۷:۰۵:۰۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
آقای با تدبیر !!!!!! نباید با طناب کدخدا ! میرفت توی چاه .
ناشناس۱۲۰۳۵۳۰۱:۳۰:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۱
فعلا که آمریکایی ها خود را ته چاه برجام می بینند وگرنه دلیلی نداشت با آن مخالفت کنند !
ناشناس۱۲۰۱۸۲۲۰:۱۸:۲۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
ترامپ دقیقا در برخورد با ایران از استراتژی مرد دیوانه استفاده میکند: نظریه مرد دیوانه» نیکسون : دشمنان ما باید چنین دریابند که ما دیوانه و غیرقابل پیش بینی بوده، نیروی مخرب خارق العاده ای در فرمان خود داریم تا به این ترتیب با هراس و ترس به خواست ما گردن نهند.
ناشناس۱۲۰۳۵۹۰۱:۳۳:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
شاید !!! اما وقتی طرح کیسینجر برای طرف مقابل رو شده دیگر کارایی ندارد !
ناشناس۱۲۰۳۱۰۰۰:۱۸:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ولی کاری ندارم. خوشم می آید که ساختار آمریکا طوری است که قدرت بین ساختارهای مختلف پخش شده است و متمرکز نیست. ..
ناشناس۱۲۰۳۴۳۰۱:۲۱:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
مهمترین نگرانی ترامپ از دست دادن بازار فروش اسلحه خاورمیانه در اینده بواسطه رسیدن کشورهای منطقه به سطحی از توازن قدرت که دیگر امکان بروز جنگ نباشد و نبودن امکام تهدید و جنگ و موازنه استراتژیک پایدار به معنی خوابیدن تولید و فروش سلاح که مولد اشتغال و موتور اقتصاد انهاست می باشد پس انها با توجه به بودجه هنگفت نظامی و مزیت رقابتی دانش نظامی نگران خود نیستند بلکه نگران توقف رقابت تسلیحاتی و از دست رفتن بازار فروش سلاح منطقه هستند،خاورمیانه ای که هشتاد درصد سلاح ها در انجا نقد میشوند ،اینها از از دست دادن بازار در هراسند
ناشناس۱۲۰۳۵۰۰۱:۲۹:۵۴ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ترامپ در پیاده سازی نقش محوله توسط کسینجر در استراتژی خردمندی بی خردی بدلیل ماهیت کاری بنگاه داری و فروش که نیازمند قابلیت هنرپیشگی است با خبرگی تمام پیش رفته و خود را به جهان ظاهرا فردی بی منطق و خطرناک معرفی کرده که این فقط وانموددنمودن القایی توصیه کسینجر برای ترساندن کشور های هدف است تا در غالب اضطراب محیط تصمیم گیری پر مخاطره و مبهم تصمیمات نادرستی بگیرند
ناشناس۱۲۰۳۶۷۰۱:۵۱:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲۱
فروشنده و تاجری که کارخانه فروش هیزم دارد هیچگاه از خاموشی تنور دفاع نمبکند ،خاورمیانه بازا ر پر رونق سلاح نیاز به بحران دارد ،پروژه لانه زنبور داعش و تکفیری ها،پروژه طالبان،پروژه اسراییل و فلسطین ،پروژه کردستان ،پروژه تجزیه کشورهای منطقه تحت پروژه برنارد لوییس همه و همه بجای تسکین خاورمیانه ملتهب ،نمک بر زخمها و ایجاد جراحت های جدید برای تخلیه دلارهای نفتی منطقه و اشتغالزایی برای خودشان است ،تحت عناوین مختلف قلک خاورمیانه در جیب برخی تخلیه میشود ،هر بی ثباتی به معنای فرار سرمایه چه در قالب تزریق و انتقال پول کثیف فساد برخی کشورهای خاورمیانه با در هم ریختن حکومتها و چه در قالب فرار سرمایه داران و تولید کنندگان و کارافرینان بواسطه افزایش ریسک و کاهش امنیت و چه با فرار مغزهای کارافرین ،همه و همه ریشه در چلاندن خاورمیانه برای جذب دلارهای نفتی است ،تا دلار نفتی هست نا ارامی هست،انها به خاورمیانه همچون کندوی زنبور عسل و محل پرورش ابریشم نگاه میکنند

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 2. دیدار ظریف با حجت‌الاسلام رئیسی  

 3. بازتاب واکنش قاطع رهبر انقلاب به آمریکا در رسانه ها

 4. تصمیم جنجالی برانکو بعد از بازی الهلال

 5. سهم 21 درصدی تهران از کل تولید ناخالص داخلی ایران

 6. اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از فردا آغاز می‌شود/ زمان اعمال محدودیت برای گوشی‌های ممنوعه

 7. زورگیر آپارتمان‌های درباز دستگیر شد

 8. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 9. یک ترامپ برای جهان کافی است

 10. روایت پنج نخبه دانشجویی از دیدار با رهبر انقلاب

 11. اروپا بار دیگر بر تعهد کامل خود به برجام تاکید می‌کند

 12. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 13. نوتیفیکیشن «خبر فوری» وارد نسخه اندرویدی Chrome شد

 14. قابلیت اشتراک گذاری موقعیت مکانی به صورت زنده به واتس اپ اضافه شد

 15. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 16. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 17. آسمان‌ آفتابی در اغلب مناطق کشور تا ۳ روز آینده

 18. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 19. آمار حوادث ناشی از کار ۷۵ درصد کاهش یافته است

 20. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 21. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 22. محمد قوچانی از واعظی حکم گرفت

 23. پایان مرگبار مثلث عشقی در شهر ری

 24. محور کرج ـ چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 25. مروری بر بازی های شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا (96/07/27)  

پربحث‌های دیروز

 1. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 2. رییس مجلس کویت نماینده رژیم صهیونیستی را اشغالگر و کودک کُش خطاب کرد  

 3. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 4. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 5. این نفت لعنتی

 6. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 7. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 8. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 9. گوشت های بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 10. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 11. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 12. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 13. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 14. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 15. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 16. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 17. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 18. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 19. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 20. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 21. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 22. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 23. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 24. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 25. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های امروز

 1. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 2. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 3. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 4. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 5. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 6. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 7. اسپانیا: خودمختاری کاتالونیا را سلب می کنیم

 8. حکم بازداشت معاون بارزانی صادر شد

 9. نمونه دیگری از دغل‌کاری‌های ترامپ افشا شد

 10. اردوغان: هر لحظه ممکن است مرز زمینی با کردستان عراق را ببندیم

 11. العبادی دستور بازداشت عاملان آتش‌زدن پرچم منطقه کردستان را صادر کرد

 12. جنجال جدید ترامپ در خاورمیانه

 13. تازه ترین تهدید کره‌شمالی علیه آمریکا: با حمله‌ای غیر قابل تصور روبرو می‌شوی!

 14. آمریکا: دولت وحدت ملی فلسطین باید اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد

 15. المقداد: ترکیه درست برعکس تعهداتش در «آستانه» عمل می‌کند

 16. هشدار اردوغان برای بستن مرزهای ترکیه با شمال عراق

 17. خشم ترامپ از بی‌توجهی مسئولان NFL به خواسته‌اش

 18. هشدار صریح پاکستان به هند/ آتش‌گشودن مداوم آرام آرام کاسه صبرمان را لبریز می‌کند

 19. تصویب ممنوعیت پوشش برقع در کبک / نخست‌وزیر کبک: من باید صورت شما را ببینم و شما هم صورت من را!

 20. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 21. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 22. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 23. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 24. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 25. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 3. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 4. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 5. گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره توافق هسته‌ای

 6. موگرینی: هیچ کشوری نمی‌تواند برجام را یکجانبه لغو کند

 7. اردوغان: عوامل کودتای ترکیه را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 8. نیکی هیلی: عدم تغییر برجام یعنی می‌توان آمریکا را تطمیع کرد

 9. رئیس‌جمهور قرقیزستان: آمریکا دنبال بی‌ثباتی است نه دموکراسی

 10. فعالیت گردشگری کاتالونیا کاهش یافت/ کاهش ۲.۱میلیارد دلاری درآمدها

 11. درخواست النجیفی برای مذاکره جدی اربیل و بغداد

 12. وزیر خارجه ترکیه: تسلیم خواست آمریکا نمی‌شویم

 13. رئیس جمهور سابق چین زنده شد + عکس

 14. آمادگی امیر قطر برای مذاکره با کشورهای تحریم‌کننده دوحه

 15. واشنگن از کردهای سوریه حمایت کرد و کردهای عراق را فروخت

 16. آمریکا: اولویت در برخورد با کره شمالی دیپلماسی مبتنی بر فشار است

 17. تشدید تنش‌ها بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون

 18. نخست وزیر اسپانیا خطاب به رهبر کاتالونیا: عاقلانه رفتار کن!

 19. کودکان داعش بمب‌های ساعتی هستند

 20. ادامه تنش‌ها بر سر جدایی کاتالونیا از اسپانیا

 21. چرا کردها در کرکوک زمین‌گیر شدند؟/ قانون اساسی عراق دربارۀ کرکوک چه می‌گوید

 22. آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است

 23. سقوط پایتخت داعش

 24. باغچلی: در صورت لزوم باید بارزانی دستگیر و به ترکیه آورده شود

 25. میانجیگری سردار سلیمانی میان کردها و دولت عراق

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 2. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 3. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 4. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 5. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 6. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 7. تشریح سخنان ترامپ توسط تیلرسون: قصد نداریم برجام را لغو کنیم/ برای رفع ایرادات برجام ممکن است نیاز به توافق ثانویه با ایران باشد

 8. بوئینگ: در تمام معاملات خود با ایران از سیاست و خط مشی دولت آمریکا پیروی می کنیم

 9. با تائید نشدن پایبندی ایران چه بر سر برجام می آید؟

 10.  سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کنیم/ از برجام خارج نمی شویم/ برنامه موشکی به محدودیت‌های برجامی اضافه می‌شود

 11. آمریکا راهبرد جدید خود درباره ایران را منتشر کرد/ تشدید نظارت بر برجام، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

 12. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 13. دکترین ترامپ در خصوص پیمان ها و توافقات جهانی/ رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش بدنبال تعلیق در نظام بین الملل هستند

 14. ترامپ نمی خواهد هر ۹۰ روز یکبار این چنین مضطرب و پریشان شود/ برای حفظ برجام باید آن را از جلوی چشم ترامپ برداریم

 15. وزیر خارجه فرانسه: می‌توان رایزنی درباره پسابرجام را آغاز کرد

 16. آمریکایی ها بدنبال عصبانی کردن ایران درباره برجام هستند/ اروپا در پی آماده‌سازی فضایی برای بازنگری در توافق هسته ای است

 17. شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا درباره برجام به وجود آمده است/ 1+5 به تعهداتش عمل نکند به قبل از 2002 باز خواهیم گشت

 18. تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

 19. لیبرمن: بدون آمریکا می‌توانیم جلوی ایران بایستیم

 20. ترامپ خطاب به اروپایی‌ها: هرچقدر می‌توانید از ایران پول بگیرید!

 21. ترامپ: ایران کشوری تروریست و سرکش است/ حامی دوست محبوبمان اسرائیل هستیم

 22. پوتین به ایران سفر می‌کند

 23. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 24. استانداری کرکوک تحت کنترل نیروهای عراقی در‌آمد/ آمادگی ترکیه برای ورود به جنگ

 25. تعیین جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای افشای فساد اخلاقی ترامپ!

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین