در گفتگو با الف عنوان شد: قطعاً نظارت بانک مرکزی در بروز فساد در بانک ها ناکارآمد بوده است/مفاسد اقتصادی نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند

گروه اقتصادی الف،   3960719270 ۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
قطعاً نظارت بانک مرکزی در بروز فساد در بانک ها ناکارآمد بوده است/مفاسد اقتصادی نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند

فردی از 14 بانک، 3 هزار میلیارد تومان وام گرفته و بانکی هم شاکی او نیست و این فساد در بانک‌ها رخ داده که حسینی شاهرودی می‌گوید: مفاسد اقتصادی، نهادهای قدرت را در اختیار گرفتند و قادری اعتقاد دارد بخشی به دلیل قوانین و بخش دیگر مربوط به نظارت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی الف؛ سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران اعلام کرد که فردی از 14 بانک 3 هزار میلیارد تومان وام دریافت کرده و یک هزار و 600 میلیارد تومان آن معوقه شده است و یا اینکه فردی دارای 400 چک برگشتی است، اما بازهم بانک به او دسته‌چک می‌دهد.

بر اساس این گزارش، از این موارد (فساد و اختلاس‌هایی که در بانک‌ها رخ می‌دهد) کم نداریم، افراد دانه‌درشتی از بانک‌ها مثل آب خوردن وام‌های میلیارد و هزارمیلیاردی می‌گیرند و کسی هم معترض آن‌ها نیست و به‌نوعی زد و بند با بانک انجام می‌شود. این افراد چه کسانی هستند که به‌راحتی وام‌های کلانی می‌گیرند که قصدی هم برای بازپرداخت آن ندارند؛ چرا چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد درحالی‌که دستگاه‌های نظارتی داریم.

 آیا اگر امروز یک فرد عادی و یا یک تولیدکننده واقعی به یک همه بانک‌های کشور مراجعه کند، می‌تواند وام بگیرد و نیاز مالی خود را برطرف کند؟ پاسخ نه؛ اما یک فرد از 14 بانک وام می‌گیرد و جالب است که این وام‌ها باهدف پس ندادن گرفته‌شده که هزار و 600 میلیارد تومان هم معوقه شده است و جالب اینکه بانک‌هایی که این تسهیلات را داده‌اند هم از او شاکی نیست؛ آیا این فرد داری ژن خوب است؟؛ که این موارد بی‌شمار داریم.

اینجا نقش بانک مرکزی و دستگاه‌های نظارتی مشخص می‌شود، وقتی وام‌های بالای 10 میلیارد باید به بانک مرکزی گزارش شود، چگونه ممکن است اعطای وام چند هزارمیلیاردی یک بدهکار بانکی رخ‌داده و هیچ نظارتی هم صورت نگرفته باشد؟ امروز چه میزان از مطالبات معوقه بانک‌ها مربوط به این افراد دانه‌درشت است و چرا بانک مرکزی آمار و نام افراد را اعلام نمی‌کند.

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی حدود دو سال پیش (دی‌ماه سال 94) گفته بود: میزان مطالبات معوقه بانک‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان میزان مطالبات معوق بانکی است که ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات معوق مربوط به ۴۰۰ نفر است.

قوانین بانکی مبوط به 35 سال پیش است/ شعار شفافیت را از بدو انقلاب داده شد ولی اجرایی نشد

سید حسن حسینی شاهرودی، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف، در پاسخ به این سؤال که چرا شاهد چنین فسادهایی در نظام بانکی هستیم، گفت: بخش قابل‌توجهی از آن به خاطر ناکارآمدی قوانین و مقررات خصوصاً در حوزه پولی و بانکی است، مثلاً قانون بانکداری بدون ربا مربوط به سی‌وپنج سال گذشته است و با شرایط و فناوری‌های روز منطبق نیست.

وی افزود: کشورهای اروپایی و سرمایه‌داری غرب و کشورهای توسعه‌یافته بعد از بحران سال 2008 نظام بانکی خود را متحول و اکنون همان کشورها شفافیت پولی و مالی را حفظ و جاری کردند؛ کشورهایی که اِبا داریم به‌نوعی که از آن‌ها تقلید کنیم.

این نماینده مردم در مجلس تأکید کرد: ما که نظام جمهوری اسلامی هستیم و شعار شفافیت را از بدو انقلاب داده‌ایم و به‌نوعی از کجا آورده‌ای محصول شعارهای اول انقلاب ما بوده، اما غربی‌ها از ما جلو افتادند و شفافیت را با استفاده از فناوری‌های نوین اجرایی کردند و ما عقب افتادیم و اقدامی نکرده‌ایم.

اراده برای مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود ندارد

حسینی شاهرودی ادامه داد: امروز سامانه‌های مختلفی را چه در بانک مرکزی و چه در وزارت اقتصاد داریم، ازجمله سامانه fiu که دسترسی کامل به تمام حساب‌های مشتریان بانکی دارد و به‌راحتی می‌تواند تمام تراکنش‌های بانکی مشتریان و صاحبان هرگونه حساب‌جاری، سپرده و تسهیلاتی و... را در بانک و هر تغییری را رصد کند.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این سؤال که چه اتفاقی رخ می‌دهد که این سامانه اجرایی و از آن استفاده نمی‌شود و نقش خود را در شفافیت مالی و پولی و اقتصادی ایفا نمی‌کند، بیان کرد: این موضوع ناشی از فقدان اراده لازم در کشور برای مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

مفاسد اقتصادی در ستادهای مبارزه با مفاسد اقتصادی نفوذ می‌کنند

حسینی شاهرودی تصریح کرد: بعضاً مشاهده می‌شود که ستادهای مختلفی که برای مقابله با مفاسد اقتصادی در همه دولت‌ها چه دولت فعلی و چه دولت‌های قبل ایجاد می‌شود، دستخوش مسائلی شده و افرادی در این ستادها نفوذ می‌کنند که شاید آلوده باشند و یا وابستگان آلوده‌ای داشته باشند و نتوانند جاری و ساری کنند منویاتی را که مقام معظم رهبری فرمودند و قانون پیش‌بینی کرده و حتی سامانه‌هایی که می‌تواند به‌راحتی دسترسی پیدا کند.

به گفته وی، اراده آهنینی برای مبارزه با فساد اقتصادی نیست وگرنه چگونه یک شخصیت حقیقی یا حقوقی با یک چک برگشتی، تمام مؤسسات پولی و بانکی او را تحریم می‌کنند و نمی‌تواند دسته‌چک بگیرد، اما شخصی دیگری هم هست که صدها و هزاران چک برگشتی دارد.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: شخصی که دادستان عنوان کردند، بیش از 700 چک برگشتی و بیش از هزار چک صادرشده دارد و متأسفانه وصول نشده بود. چگونه این فرد به منابع بانکی دسترسی دارد و می‌تواند از ده‌ها بانک دسته‌چک بگیرد.

وی با اشاره به اینکه سامانه ثبت و نرم‌افزار و ابزارهای لازم را برای مبارزه با فساد داریم، تأکید کرد: اما اراده لازم برای این امر وجود ندارد؛ ضمن اینکه قوانین فعلی، مربوط به گذشته است که مجرمین (نه مجرمینی که سوءاستفاده مالی می‌کنند)، بلکه مجرمین دولتی که دست سو استفاده‌کنندگان و مفسدین اقتصادی را باز می‌گذارند و به‌نوعی در جرمشان شریک هستند، جرائم سنگینی را برای این افراد ندیدیم و نداریم.

قطعاً نظارت بانک مرکزی ناکارآمد بوده است

حسینی شاهرودی گفت: لازم است، طرح قانون بانکداری اسلامی که در کمیسیون اقتصادی تهیه‌شده را باید سریع‌تر به صحن مجلس ارائه دهیم و در گام دوم قانون بانک مرکزی را اصلاح کنیم که هم اختیارات کامل‌تری را به بانک مرکزی می‌دهد و هم اینکه باز متخلفینی که در بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های نظارتی هستند که موجبات این نوع مفاسد را به وجود می‌آورند، در قانون پیش‌بینی مجازات سنگینی برایشان شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤالی که نقش بانک مرکزی به‌عنوان دستگاه نظارتی بر بانک‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید، با بیان اینکه قطعاً نظارت بانک مرکزی ناکارآمد بوده است؛ پاسخ داد: عملکرد بانک مرکزی از بدو انقلاب تاکنون ناکارآمد بوده و رشد قارچ گونه مؤسسات مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز را مشاهده کردیم و مؤسسات مجازی وجود داشت و دارد که مجوز بانک مرکزی دارند و فعالیت می‌کنند درحالی‌که در این مؤسسات مفاسد اقتصادی، پول‌شویی و اختلاس‌های کلان رخ می‌دهد و به وجود می‌آید.

چگونه تخلفات و مؤسسات اعتباری ازنظر بانک مرکزی مغفول می‌ماند و دیده نمی‌شود؟

 وی ادامه داد: چگونه تخلفات و مؤسسات اعتباری ازنظر بانک مرکزی مغفول می‌ماند و دیده نمی‌شود و این ناشی از فقدان نظارت جامع و کامل است که بخشی به دلیل فقدان اختیارات و چندگانگی در حوزه‌های نظارتی پولی و بانکی است و بخش دیگر عدم اراده مسئولین از بدو انقلاب تاکنون در برخورد با آن مفاسد اقتصاد و یا متأسفانه اینکه آلودگی برخی (خیلی) از مسئولین نسبت به مسائل اقتصادی که موجب شده با فساد اقتصادی ضعیف برخورد کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه چرا یک فرد عادی نمی‌تواند از بانک وام دریافت کند اما فرد دیگر به دلیل داشتن رانت و پشتوانه می‌توان از 14 بانک، 3 هزار میلیارد تومان وام بگیرد، ادامه داد: این فرد، یک فرد معمولی نیست و قطعاً به مراکز قدرت وابسته و ارتباط دارد و حتی ممکن است منافع مشترکی با مراکز قدرت داشته است.

حسینی شاهرودی اضافه کرد: این شخص، فردی است که از دولت گذشته (8 تا 10 ساله گذشته) کار خود در این مورد شروع کرده و هنوز هم ادامه دارد؛ یعنی هم با دولت گذشته ارتباط تنگاتنگ داشته و هم با دولت فعلی؛ و نتوان گفت که یک شخص عادی بوده است.

وی با بیان اینکه نباید به این موضوع هم نگاه سیاسی داشته باشیم که یک جریان سیاسی این مفسده ایجاد کرده است، گفت: حوزه اقتصاد و مافیای اقتصاد بر سیاست این مملکت سوار شده و سیاسیون ما تابع رانت و مافیای اقتصادی هستند.

جریان فساد، جریان فراجناحی است/سیاسیون تابع مافیای اقتصادی هستند

حسینی شاهرودی تصریح کرد: سیاسیون در هر حوزه‌ای، وقتی به قدرت می‌رسند، چه در دولت گذشته و چه در این دولت، این‌ها تابع مافیای اقتصادی هستند و مافیای اقتصادی است که سیاست این مملکت را تعیین می‌کند و نه اینکه اقتصاد در اختیار سیاسیون باشد.

وی اظهار کرد: به همین دلیل مافیای اقتصادی در هر دولتی خود را به همان شکل درمی‌آورد و از منافع آن دولت را استفاده می‌کند. دولت چپ یا راست و اصولگرا یا اصلاح‌طلب برای مفاسد اقتصادی فرقی نمی‌کند و نباید انگ سیاسی بزنیم یا جریانی سیاسی را متهم به فساد کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جریان فساد، جریان فراجناحی است که از تمام انرژی، توان و پتانسیل گروه‌های سیاسی موجود در جامعه برای رسیدن به اهداف خود به هر شکل استفاده می‌کند.

قادری: عده‌ای تحت تأثیر منافع شخصی، تسهیلات را به فردی خاصی می‌دهند

جعفر قادری کارشناس اقتصادی و نماینده سابق مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی الف؛ در مورد اینکه چرا فساد‌های اقتصادی در بخش بانکی رخ می‌دهد و کسی هم شاکی نیست، اظهار کرد: متأسفانه مشکلاتی در بحث نظارتی از ناحیه بانک مرکزی وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه در مجلس نهم با اشاره به انتصاب‌ها در نظام بانکی افزود: البته بعضاً در هیئت‌مدیره بانک‌ها و مسئولیت‌هایی که داده می‌شود، دقت لازم وجود ندارد و عده‌ای تحت تأثیر منافع شخصی، جناحی و گروهی از اصول و چارچوب عدول کرده و تسهیلات را به فردی خاصی پرداخت می‌کنند.

قادری گفت: البته برخی مواقع ممکن است بانک‌ها تحت شرایطی گرفتار شوند و ناچار به تمدید وام‌های کلان شوند، زیرا مشکل این است بانک از فردی که تسهیلات را گرفته، وثیقه‌ای نگرفته باشد و تسهیلات پرداخت‌شده و وام‌گیرنده نمی‌خواهد این وام را بازپرداخت کند، در این وضعیت بانک‌ها برای اینکه این تسهیلات به‌عنوان مطالبات سوخت شده و یا مشکوک الوصول و غیر قابل وصول تلقی نشود، آن را تمدید می کند و به مبلغ اصل وام اضافه می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بعضی مواقع هم ممکن است افراد به اعتبار جایگاهی‌هایی که دارند برای بستگان خود و یا طیف‌های سیاسی وابسته به آن‌ها، از این جایگاه سوءاستفاده کرده و باعث شوند سیستم بانکی دقت و نظارت لازم را نداشته باشد و افراد که در حقیقت خوش‌حساب نیستند بتوانند از بانک‌های مختلف تسهیلات بگیرند که از این موارد را متأسفانه کم نداریم و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

بدهکاران بانکی اعلام ورشکستگی می کنند

وی با اشاره به مشکلات قانونی، گفت: بعضاً اشکالات قانونی باعث این فسادهای اقتصادی می‌شود، مثلاً بحث وصول مطالبات نظام بانکی، بانک باید تحت نظر قانون رفع موانع تولید اقدام کنند، اما باگذشت دو سال از تصویب این قانون متأسفانه سازمان ثبت‌اسناد و املاک و بانک مرکزی آن را اجرا نکرده و طبق روال گذشته عمل می‌کنند و مسؤولین کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در مورد آن از دستگاه‌های ذی‌ربط پاسخ نمی‌خواهند که چرا قانون اعمال نمی‌شود.

قادری تصریح کرد: متأسفانه مجموعه عوامل باعث شده شاهد این اتفاقات در نظام بانکی باشیم که بخشی ناشی از عدم کنترل نظام بانکی و تعارفاتی که دولت و بانک مرکزی به خرج می‌دهند و مشکل یکی، دو تا نیست. یک عده‌ای از خلع‌های قانونی استفاده می‌کنند و مثلاً بخشی از دانه‌درشت‌ها و افراد مشکل‌دار و مسئله‌دار با اعلام ورشکستگی از طریق دستگاه قضایی، برای بانک‌ها مشکل ایجاد می‌کنند.

دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل نمی‌کنند

به اعتقاد وی، موضوع مؤسسات مالی و بانک‌های فاقد مجوز به همین دلیل است و زمانی که بانک مرکزی باید واکنش نشان می‌داد، برخورد نکرد و امروز افراد زیادی را گرفتار کرده و به خاک سیاه نشانده است و می‌خواهند با استقراض از بانک مرکزی و ارتباط باقدرت، راهی برای پاسخ‌گویی این افراد سپرده‌گذاری داده می‌شود که دوباره هزینه زیادی را به کشور و مردم تحمیل می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: اگر دستگاه‌های نظارتی به وظیفه خود عمل کنند و کنترل‌های لازم انجام شود و قوه قضایی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد احساس مسئولیت جدی کنند این اتفاقات رخ نمی‌دهد که متأسفانه چنین نمی‌شود و شاهد این فسادهای اقتصادی هستیم.

 

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۰ خرداد ۱۳۹۷نهاوندیان: دولت برنامه ای برای تغییر سیاست تجاری کشور ندارد
۳۰ خرداد ۱۳۹۷تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن
۲۸ خرداد ۱۳۹۷اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟
۲۸ خرداد ۱۳۹۷اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود
۲۷ خرداد ۱۳۹۷دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه
۲۶ خرداد ۱۳۹۷تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد
۲۶ خرداد ۱۳۹۷بانک ها بخشنامه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند
۲۴ خرداد ۱۳۹۷مرکز آمار و بانک مرکزی رشد اقتصادی سال گذشته را ۳.۷ درصد اعلام کردند/ رشد 4.6 درصدی اقتصاد بدون
۲۴ خرداد ۱۳۹۷دبیرکل بانک مرکزی خبر داد: بازارسازی برای اوراق گواهی پیش‌فروش سکه
۲۳ خرداد ۱۳۹۷رشد ۲۵ ریالی نرخ رسمی دلار + جدول
۲۳ خرداد ۱۳۹۷لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۹۳۷۳۱۷:۱۹:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ربا خوار در جنگ با خداست و حتما نابود شدنی است..
ناشناس۱۱۹۴۰۸۱۸:۲۶:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
همیشه دلمون رو خوش کردیم که خدا کاری کنه خودمون هم همیشه نزول بانک رو گرفتیم و همیشه هم شاکی بودیم.
نامی۱۲۰۱۴۰۱۸:۳۵:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۲۰
دستگاههای نظارتی یعنی چه ؟ یعنی بخش حراست بخش بازرسی وارد نمیشن چرا ؟ چون ...
ناشناس۱۱۹۴۲۹۱۹:۰۷:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۱۹
.. فساد سیستمی شده و همه را درگیر دنیا کرده رفته بودم بانک ۱۰ میلیون وام بگیرم همه مدارک هم داشتم اخر گفتند نمی دیم
ناشناس۱۱۹۶۹۳۰۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
متاسفانه از همه جای کشور موسسه های مالی اعتباری می بارد
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 2. زینب طاهری بازداشت شد/ دروغ پردازی های خانم وکیل

 3. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 4. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 5. دستور روحانی برای توقف گرانی‌های غیرمتعارف

 6. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 7. پخش بازی ایران و اسپانیا در ورزشگاه آزادی ملغی شد/ مردم به ورزشگاه مراجعه نکنند

 8. واکنش‌های توئیتری به ویلای مصادره‌ای فیروزآبادی

 9. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 10. شیوه بازی امشب با اسپانیا لو رفت!  

 11. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 12. سهمیه کنکور همسران و فرزندان ایثارگران تغییر کرد

 13. رفتار زننده رئیس اتحادیه خبازان زاهدان با خبرنگاری که از او پرسید چرا 20 نانوایی زاهدان به نام او و فرزندانش است  

 14. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 15. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 16. لزومی ندارد معاهداتی که میدانیم مشکل دارد به‌خاطر جهات مثبت تصویب کنیم/قانون در جهت رفع مشکلات طبقات ضعیف و متوسط باشد نه در خدمت صاحبان زر و زور/اشرافی‌گری بلای بزرگ کشور است

 17. شفر: چرا نتوانیم اسپانیا و پرتغال را شکست دهیم؟

 18. حضور یک خارجی برای فردوسی‌پور دردسر شد

 19. ستاد اجرایی فرمان امام (ره): ویلای لواسان را تحویل گرفتیم

 20. مدرسه "معین" تعطیل شد/ تغییر مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران

 21. بارندگی شدید در کازان قبل از بازی ایران و اسپانیا

 22. احتمال بازنگری در طرح جدید ورود بدون مهر ایرانیان به لبنان

 23. وزیر بهداشت: دفترچه بیمه چک سفیدامضا نیست

 24. سلطانی‎فر:تیم ملی فوتبال از ظرفیت‎های خود برای دیدار با اسپانیا استفاده کند

 25. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 4. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 5. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 6. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 12. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 13. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 14. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 15. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

 19. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 20. خاتمی: مذاکره ‌ایران با آمریکا احمقانه است/کسانی که ‌بیانیه را امضا کردند از ‌مردم ایران عذرخواهی کنند

 21. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 22. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 23. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 24. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 25. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 14. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 15. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 16. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 17. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 18. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. محمد ثلاث قصاص شد

 22. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 23. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 24. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 25. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های اخیر

 1. خودروسازان داخلی 93 درصد بازار را به‌صورت انحصار در اختیار دارند/وزیر می‌گوید دولت 13.5 درصد سهم دارد و به‌اندازه آن پاسخ بخواهید/ احتکار خودرو برای فروش باقیمت بالاتر است

 2. سلیمی: افشای رانت ۱۱۰ هزار میلیاردی در بازار ارز/ دلار 4200 تومانی باعث به وجود آ‌مدن ده‌ها بابک زنجانی شد

 3. مقابله با گرانی محور جلسه دو هفته بعد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی/ اطلاعات سپاه دعوت شد

 4. تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بعد از هشت ماه معطلی در کمیسیون اقتصادی مطرح شد/ اصرار سیف بر پس گرفتن

 5. اوپک به ساز آمریکا می‌رقصد؟

 6. پروانه استاندارد هشت فرآورده غذایی ابطال شد+ اسامی

 7. اعلام قیمت‌های جدید لبنیات طی هفته آینده

 8. حجم نقدینگی ایران برای اولین بار از تولید ناخالص داخلی فراتر رفت+ نمودار

 9. احتمال عضویت یک کشور جدید در اوپک

 10. نامه وزیر صنعت به معاون اول رئیس جمهور برای حذف تعرفه کاغذ

 11. کاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز+جدول

 12. بیانیه وزیر نفت سعودی در اجلاس اوپک:عربستان آماده جلوگیری از کسری توزیع نفت در جهان است

 13. نهاوندیان: دولت برنامه ای برای تغییر سیاست تجاری کشور ندارد

 14. وعده ترامپ به اپل درباره آیفون‌های چینی

 15. قیمت طلا و سکه امروز ۳۰ خرداد ۹۷ +جدول

 16. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۳۰ خرداد ۹۷ +جدول

 17. زنگنه: در نشست اوپک توافقی در کار نخواهد بود

 18. چگونه می‌توان قیمت مسکن را کنترل کرد؟/اماواگرهای پیشنهادتازه مجلس

 19. توسعه فضای کسب و کار به کجا رسید؟ / نرخ تسهیلات بانک هنوز با دخل و خرج تولیدکنندگان همخوانی ندارد

 20. دولت به‌جای رانت به واردکننده به فکر معیشت مردم باشد/تکرار سیاست اشتباه ثابت نگهداشتن ارز باید کنار گذاشته شود

پربحث‌های دیروز

 1. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 2. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 3. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 4. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 5. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 6. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 7. ورود سازمان تعزیرات حکومتی برای رفع مشکلات بازار ارز

 8. رئیس اتاق بازرگانی تهران: روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود

 9. رشد ۲۸ هزار تومانی قیمت سکه+جدول

 10. نقشه آمریکا و عربستان برای اجلاس اوپک/ ائتلاف افزایش تولید نفت را وتو خواهد کرد؟

 11. رانت‌های میلیاردی برای نورچشمی‌ها

 12. جزئیات بیمه تکمیلی درمانی برای صیادان

 13. وزیر نیرو عازم تاجیکستان شد

 14. واکنش سیف به افزایش محدودیت‌های ارز و واردات کالاها

 15. زنگنه: مشکل فعلی بازار نفت، تنش‎های سیاسی است

 16. دستور رهبری برای رفع مشکلات اسناد زمین کشاورزان

 17. زنگنه برای شرکت در نشست اوپک به وین رفت

 18. تصمیمات اوپک فاش شد/ اوپک تولید نفت را ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد

 19. تغییر صف‎بندی‎ها در اوپک/ الجزایر هم به ایران پیوست

 20. سیف باید استعفاء می داد/ تعجب از روحانی برای برکنار نکردن مدیران بی انگیزه

 21. سهم‌های خودرویی مخالف جریان بازار با افت قیمت رو به رو شدند

 22. بهای سکه در کانال 25 میلیون ریالی باقی ماند

 23. جلسه بی مصوبه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بعد از 9 ماه تعطیلی

 24. راه‌اندازی خط تولید نسل جدید موتورهای سنگین دیزلی/دو دستگاه دولتی خریدار محصول داخلی

 25. تازه‌ترین جزئیات از پرونده اختلاس، رشوه و اعمال نفوذ در ادارات دولتی کرمان

پربحث‌های هفته

 1. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 2. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 3. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 4. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 5. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 8. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 9. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 10. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 11. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 12. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 13. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 14. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 15. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 16. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 17. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 18. بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت

 19. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 20. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 21. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 22. رئیس طلافروش ها: طلا برای خانواده ها پشتوانه است/ طلا بخرید تا هیچ وقت ضرر نکنید

 23. بانک مرکزی از احتمال تغییر نرخ سود بانکی خبر داد

 24. بازگشت قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان به سال ۹۶

 25. ایران دیگر برای کارگرهای افغانی جذابیت ندارد

آخرین عناوین