قاصدک24

مستخدمین حسینی در گفتگو با الف مطرح کرد: برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

گروه اقتصادی الف،   3960719108 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

با هر شوک و تهدیدی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، منابع را به سمت سفته‌بازی می رود که برای اقتصاد مخرب است؛ مستخدمین حسینی می‌گوید: واقعیت اقتصادی را نادیده انگاری می کنیم و با حرف و گفتاری درمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

به گزارش الف، نرخ ارز در چند روز گذشته با افزایش آرام برای نخستین در سال جاری از 4 هزار تومان عبور کرد، در کنار این موضوع نرخ سکه هم‌روند افزایشی داشت؛ به‌طوری هر قطعه سکه تمام از یک‌میلیون و 300 هزار تومان فراتر رفت.

شاید عواملی مانند مناقشات سیاسی در مورد برجام و تهدیدات آمریکا و اینکه ترامپ قرار است فردا شب عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و از آن خارج شود یا اینکه از تحریم‌های جدید می‌گوید؛ کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث شد بخشی از منابع به سمت بازار ارز و سکه برود و موضوعی دیگر که دولت باکسی بودجه مواجه شده و از افزایش نرخ ارز برای پوشش آن کسری حمایت می‌کند و این نشان می‌دهد اقتصاد ایران توان مقاومت و تاب‌آوری را ندارد.

البته برخی پیش‌بینی افزایش نرخ ارز را داشتند و این روند خیلی زود اجرایی شد. افزایش نرخ ارز با توجه به اینکه تولید به واردات بستگی می‌تواند محرکی برای افزایش نرخ تورم باشد، به‌هرحال قوی نبودن بنیان‌های اقتصادی کشور که نیازمند اصلاح ساختار و اقدام جدی است باعث شده با هر شوکی منابع به سمت سفته‌بازی سوق پیدا کند و این برای اقتصاد مخرب است.

حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزیر اقتصاد، در مورد افزایش قیمت ارز و سکه و اینکه چرا اقتصاد بازارهایی مانند ارز و سفته‌بازی رونق دارد؟ به خبرنگار اقتصادی الف، گفت: نخست اینکه بازار ارز به معنای واقعی بازار نداریم و بانک مرکزی به نمایندگی از دولت امروز 80 درصد ارز موردنیاز را عرضه می‎کند.

 وی با بیان اینکه هر زمان ارز تحت تأثیر یک جریان افزایش می‌یابد و این را شوک‌های اقتصادی و اجتماعی باید نامید، افزود: دولت و بانک مرکزی می‌بایست تعادل در بازار را باعرضه به‌موقع ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها ایجاد کند.

این کارشناس بانکی با اشاره افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، گفت: این موضوع می‌تواند نقطه‌ای تلقی شود که احتمالاً شاید افزایش نرخ ارز در کنار سایر تصمیماتی که از آن بحث می‌شود، مانند اینکه می‌خواهند مالیات ارزش‌افزوده را برای کالاهای اساسی و غیراساسی دوقسمتی کنند و نرخ را افزایش دهند تا موجب افزایش درآمد دولت شود.

مستخدمین تصریح کرد: این شرایط و تصمیمات نشان‌دهنده این موضوع است که بحث افزایش نرخ ارز شاید یک محفلی برای افزایش درآمد دولت تلقی شود؛ اینکه درمجموع ارز تقریباً به‌صورت انحصاری در اختیار دولت است و این استنباط وجود دارد که عدم مدیریت به‌موقع برای عرضه ارز می‌تواند این تأثیر (افزایش نرخ ارز) را داشته باشد، هرچند عوامل شوکی که به نرخ ارز وارد می‌شود، قابل تعجیل است.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در مورد تهدیدهای ترامپ و تأثیرگذاری آن در اقتصاد ایران و افزایش این روزهای نرخ ارز، گفت: ازنظر اینکه برای اقتصاد ملی و زیربنای آن کار جدی انجام‌نشده است و هنوز در اقتصاد کشور عوامل واقعیت اقتصادی و مشکلات را نادیده انگاری می‌کنیم و با حرف و گفتار بیان می‌شود که رکودی در اقتصاد وجود ندارد و می‌خواهیم فقط توجیه گری مسائل و مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بر اساس گفته وزیر سابق اقتصادی و دارایی 600 متغیر بهبود فضای کسب‌وکار را در برمی‌گیرد یا اینکه در حوزه مسائل نظام بانکی فقط حرف بزنیم و هنوز برای اصلاح آن به اقدام و عمل نکنیم و موارد دیگر که نیاز است اقدام جدی و عملی شود که اینکه بدون تغییر ایجاد کنیم، بخواهیم مشکلات حل شود، عقلانی نیست.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: مجموعه عوامل شرایطی را ایجاد می‌کند که اگر شوکی و یا اتفاقی رخ دهد یا اینکه یا تهدیدی مانند اینکه رئیس‌جمهور کشوری بر ما وارد می‌کند، باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد با تأکید بر اینکه هنوز زیرساخت‌های اقتصادمان را اصلاح نکرده و حتی برای آن برنامه‌ای تدوین نکرده‌ایم، گفت: هر شوکی باعث به هم ریختن بازارها خواهد شد.

وی با اشاره به مناقشات سیاسی و اینکه امریکا بخواهد از برجام خارج شود، بر اقتصاد ایران چه تأثیری خواهد داشت، ادامه داد: هرچند در کوتاه‌مدت اثر خواهد داشت، اما با توجه به اینکه شرایطی بسیار بدتر از این را در زمان گذشته و دوران جنگ و در زمان تشدید تحریم‌ها تجربه کردیم همه موارد به نحوه مدیریت کلان برنامه‌های اقتصادی و نظام برنامه‌ریزی ارتباط دارد و توانستیم آن دوران را طی کنیم والان همین‌گونه است.

 معاون وزیر اسبق اقتصاد تأکید کرد: اگر اکنون تهدیدات بلافاصله در بازار ارز تأثیر می‌گذارد به دلیل این است که در حوزه نظام بانکی و نرخ سود بانکی و فاکتورهای آن، قدم‌های اصلاحی و جدی برنداشته‌ایم و نقدینگی در اختیار مردم به سمت تولید و یا خدمات باارزش افزوده بالا گرایش پیدا نمی‌کند و نکرده است؛ درنتیجه انتظار می‌رود با چنین شوک‌هایی، منابع به سمت بازارهای سفته‌بازی مانند ارز حرکت کند.

مستخدمین حسینی گفت: اثرگذاری شوک‌ها به این ارتباط دارد که چقدر توانسته‌ایم بافت‌های اقتصادی اصلاح و محکم کنیم که با هر طوفانی ریشه‌های این درخت، سست نشود و ریشه‌های آن محکم باشد، اقتصاد هم مانند این است که هر میزان توانمندی‌های درونی را محکم کنیم، اقتصاد کشور در مقابل طوفان‌ها می‌تواند استقامت کند و در مسیر طوفان خودش را قرار ندهد.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصاد ایران اقدامات زیربنایی انجام نداده‌ایم، گفت: به همین دلیل این اتفاقات ازلحاظ روانی آثار منفی را برجای خواهد گذاشت که امروز و شرایط فعلی ارز از یک زیرساخت مناسبی ازلحاظ ساختار اقتصادی برخوردار نیست و تحت تأثیر کوتاه‌مدت قرارگرفته و می‌گیرد.

وی در مورد اینکه اگر ترامپ تهدیدات خود را عملی کند، نرخ ارز چه میزان تغییر قیمت خواهد داشت و آیا نرخ دلار افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: این موضوع به دولت و بانک مرکزی بستگی دارد که عرضه ارز را متناسب با تقاضا هموار کند؛ اگر چنین سیاستی در کوتاه‌مدت اتخاذ شود، قطعاً افزایش نرخ ارز رخ نخواهد داد.

مستخدمین حسینی افزود: برای اینکه نرخ ارز با این شوک‌ها بالا نرود، باید نیاز متقاضیان تأمین شود و دولت و بانک مرکزی در این پروسه باید این احتیاط لازم را داشته باشند؛ هرچند که ممکن است افرادی علاقه‌مند باشند که افزایش نرخ ارز رخ دهد و ازلحاظ شرایط سیاسی بخواهند جریانی را تحت‌فشار قرار دهند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و اصلاح ساختارها گفت: ممکن است زیر پا گذاشتن برجام و عدم ایفای تعهدات از سوی آمریکا باعث شود که احوال اقتصادی ناخوش شود و دلار افزایش پیدا کند، اما باید مراقب این موضوع باشیم که این اتفاق رخ ندهد و تأمین ارز به‌موقع، شرایطی را فراهم خواهد کرد که این اتفاق رخ ندهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: اگر ترامپ مواضع خود را اعلام کند، باید در کنگره بررسی شود که این امر حدود 60 روز زمان خواهد برد، البته بعید است که امریکا کلاً برجام را نادیده بگیرد و شاید شرایط آن اکنون مهیا نباشد.

به گفته وی، البته واقعیتی وجود دارد که مسئولین اقتصادی باید برای شرایطی که بروز پیداکرده راهکارهایی تدوین‌شده، آماده داشته باشند تا اجرایی کنند و یکی از شرایط این است که در بازار بتوانند ارز را تزریق کرده و نیازهای واحدهای صنعتی، تولیدی، دانشجویی و سفرها را تأمین کنند که می‌تواند بعد از گذر از دوره کوتاه‌مدت وضعیت تعادلی خود را حفظ کند.

کارشناس امور بانکی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی می‌تواند این موضوع را با توجه به تقاضایی که ایجاد می‌شود، مدیریت کند، گفت: ارزهایی که مردم برای خرید آن اقدام می‌کنند، حداکثر 7 درصد نیازهای ارزی کشور است و یعنی عدد بالایی را تشکیل نمی‌دهد و اینکه می‌گویم ارز بازاری ندارد، برای همین موضوع است.

مستخدمین حسینی بیان کرد: تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها تاکنون با کمبود ارز مواجه نبوده‌اند و نیاز آن‌ها تأمین‌شده است، به‌خصوص در حال حاضر که ارزهایی که در نزد بانک مرکزی وجود دارد، گشایش اعتبار و حواله‌های مدت‌دار را با کشورهای مختلف انجام می‌دهند.

این اقتصاددان گفت: موضوعی که باعث نگرانی می‌شود، ارزی است که به‌طور متوسط به 7 درصد نیاز ارزی کشور نمی‌رسد و با تأمین ارز باید مراقب بود، اما این عدد، رقم بالایی نیست و بانک مرکزی و بانک‌ها از عهده تأمین آن برمی‌آیند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رویا۱۱۸۹۴۹۱۰:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
باید منتظر دلار ۵ هزار تومانی باشیم همه امروز رفتند دلار بخرند
ناشناس۱۱۸۹۵۱۱۱:۰۰:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
بیشتر از همه دولت میخواد دلار بره بالا
ناشناس۱۱۹۲۰۳۱۴:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
افزايش قيمت دلار يعني: - جذب سرمايه گذاري خارجي - افزايش صادرات - قدرت رقابت در بازارهاي جهاني - جذب توريست - خروج از ركود و بيكاري تثبيت يا تقليل قيمت دلار يعني: - جلب واردات. - تشويق مردم به سفرهاي خارجي و خروج ارز - عدم امكان رقابت در بازارهاي جهاني - مصرف گرايي و لوكس گرايي مفرط - تقويت تجارت مبتني بر واردات بجاي توليد و صادرات دولت بايد ارز را آزاد كند و نرخ آن را به تبع بازار شناور كند و براي جلوگيري از تورم و تقويت توليد كننده داخلي تعرفه واردات مواد اوليه را حذف كند و روي برخي اقلام سوبسيد بدهد.
داوود خدایار۱۱۹۷۳۰۰۴:۴۱:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
افزایش قیمت ارز = بدبخت تر شدن قشر کارگر /کارمند و همه حقوق بگیران. افزایش قیمت ارز= فربه تر شدن دلالان / سفته بازان / افزایش سرقت /دزدی/ اختلاس/جنایت افزایش قیمت ارز= به خاک سیاه نشستن تولید کنندگان کنونی. افزایش قیمت ارز= از بین رفتن کامل ارزش پول ملی . هزار بلا و بدبختی داره . ببینم کدوم صادرات؟ 4 تا پوست و روده شد صادرات؟ شد کار ؟ توریست میاد؟ از افغانستان؟ از پاکستان؟ از کشورهای عرب / بابا خیلی ساده ای. با عرض ادب و احترام ممکنه بپرسم شما چه درس اکادمیک خوانده اید؟ چند سالتونه؟
ناشناس۱۲۰۱۹۶۲۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اگر دولت واقعا ارز را آزاد کند و دست از پول نفت بردارد دلار بشدت ارزان می شود چون دولت مصنوعی قیمت ارز را بالا نگه داشته
ناشناس۱۲۰۲۰۹۲۰:۴۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
عمو جان حرف جالب گفتی.. با همین چهار برابر شدن دلار تولید و صنعت و مسکن همه چیز خوابیده چون قدرت خرید مردم بشدت پایین آمده این توهمات بی ارزش شدن ریال باعث سامان یافتن اقتصاد می شود را کی به شما یاد داده حتما اقتصاددان ..که دلال دلار هستند
ناشناس۱۱۸۹۷۴۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مشکل این هست مقامات ایران خود دلال دلار و طلا هستند برای همین ارزش پول ملی ذره‌ای برایشان مهم نیست
ناشناس۱۱۹۰۳۶۱۲:۱۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
تنها راه نجات اقتصاد ایران ثبات اقتصادی و سیاسی است . جذب سرمایه خارجی . دریافت نکنولوژی روز تولید . ایجاد شرکت های چند ملیتی در بورس تهران . همین و تمام .
ناشناس۱۱۹۰۷۲۱۲:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
نرخ برابری ارز کاملا گواه وضعیت فلاکت بار اقتصادی در ایران است! مسئولین هم که فقط شعار میدهند...
ناشناس۱۱۹۲۹۲۱۵:۵۶:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ده تا ترامپ هم نمیتواند نرخ دلار را پایین بیاورد
ناشناس۱۱۹۳۴۴۱۶:۵۸:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۱۹
گرانشدن دلار اگردركوتاه مدت به ضرر يك عده تمام شود دربلند مدت به نفع توليد واشتغال وبه ضرر واردات تمام خواهد شد
ناشناس۱۲۰۲۰۱۲۰:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۷/۲۰
برای همین دلار از 900 تومان به 4050 تومان رسیده صادرات و تولید خیلی خوب شده! عمو جان یک کم اقتصاد یاد بگیر بعد نظر بگذار
شاهین۱۱۹۴۲۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مقصر اصلی در افت ارزش پول ملی ما فقط و فقط سیاست های غلط بانک مرکزی و هیئت حاکمه بر ان است .
دلال دلار و طلا۱۱۹۴۵۴۱۹:۵۹:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
به عنوان فردی که دو روز گدشته، بیش از ۱۶ ساعت تحولات بازار دلار را در سبزه میدان از نزدیک مشاهده کرده ام باید بگویم که روند صعود دلار در حدود ۴۰۵۰ تومان‌ برای مدتی تحت کنترل خواهد بود. دولت با واریز کردن صدهها هزار دلار به تعدادی از صرافی ها اجازه نداد که دلار از ۴۱۰۰ عبور کند. در ضمن پیشاپیش با اطمینان صددرصدی می گویم که ترامپ فردا یا هفته ی آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام نخواهد کرد: ترامپ در حال حاظر مشغول سر وکله زدن با مشکل کره شمالی است و موقعیت پاره کردن برجام را ندارد. پرواز بمب افکن های آمریکایی در سواحل نزدیک کره ی شمالی و تمرکز تبلیغی رسانه های امریکایی بر امور کره ی شمالی قدرت مانور ترامپ علیه برجام را به شدت سلب خواهد کرد. درگیری لفظی ترامپ‌ با سناتور بانفوذ جمهوریخواه باب کروکر که رئیس روابط خارجی سنای امریکا و از طرفداران برجام است نوید بر همین امر است. سناتور باب کروکر در همین اواخر شدیدا به نابردباری ترامپ‌ تاخته بود و انتقاد کرده بود که ... ترامپ در حال هدایت امریکا به سوی جنگ جهانی سوم است... همچنین انتقاد کرده بود که:کاخ سفید تبدیل به خانه ی سالمندان شده است ترامپ قدرت عبور از سد باب کروکر برای پاره کردن برجام را ندارد. ترامپ چند روز پیش انتقاد کرده بود که : کروکر با فریب برجام را به آمریکا تحمیل کرده است... ... موانع زیادی پیش روی ترامپ برای پاره کردن برجام است، شرایط اقتصادی اروپا و نیازمندی اروپاییان به دلارهای نفتی ایران یکی از موانع بزرگ ترامپ است. پاره شدن برجام قیمت طلا را به شدت بالا خواهد برد واین به نفع بزرگ بانکداران امریکایی نخواهد بود. از سویی نباید فکر کرد که ترامپ به صورت خودسرانه ای به مخالفت با برجام می پردازد، این مخالفت بخشی از جنگ‌روانی برای تزلزل در اقتصاد ایران است. و ....
ناشناس۱۱۹۷۹۸۰۸:۵۵:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
مشکل اقتصاد ایران یکی دوتا نیست! به نظر من مهمترین افزایش نرخ دلار ناشی از دو موضوع مهم است دلایل سیاسی .. و دوم سوء مدیریت کلان کشور است ! که هزینه های این مدیریت تادرست در افزایش قیمت ارز خودش را نشان می دهد.
ناشناس۱۲۰۱۵۹۱۹:۱۶:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
چه میشود کرد با دلار 4 هزار تومان هم صادرات میوه بخصوص سیب درختی برای صادر کننده سودی ندارد مردم دلار ارزان میخواهند که نتیحه اش واردات و توقف تولید داخلی است
منصور صافدل۱۲۰۳۲۲۰۰:۴۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ضمن عرض سلام و توفیق هرچه بیشتر خدمت رسانی همه به ملت بزرگ ایران - بیان نظرات کارشناس محترم -آقای حسینی - زوایای مختلف دارد. ایشان لزوم اصلاحات اقتصادی نبود بازار واقعی ارز و بسیاری واقعیات دیگر را پذیرفته و قبول دارند و بنابراین شایسته آنست که بپذیرند کنترل ارز دلار بطور مستقیم کنترل بازار ارز داخلی و ...و اجرای تک نرخی ارز ناگزیر باعث تورم بسیارست و همراهی ایشان و همگان با دولت در اجرای هرچه سریعتر و ترجیحا بدون اعلام رسمی تک نرخی ارز می تواند عملی بسیار شایسته باشد . طبیعی است میزان نرخ تک نرخی ارز نزدیک نرخ ازاد آن در بازار کمک به تثبیت آن خواهد کرد. با سپاس از همه عزیزان جامعه تحلیلی الف .
تجارت نیوز

پربحث‌های اخیر

 1. عصاره‌ ملت یا عصاره شورای‌نگهبان/ اصلاح طلبان باید عادت کنند

 2. از کنایه محمدعلی ابطحی به برخی اعضای کابینه تا ماجرای عذرخواهی حداد عادل از کاربران فضای مجازی و حرکت عجیب گردانندگان اینستاگرام روحانی  

 3. سال 97 می تواند سال زوال مافیای کنکور باشد

 4. مقام ارشد دولتی: قیمت بنزین و گازوئیل افزایش می‌یابد/ دولت نرخ ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان را تصویب کرد

 5. رییس سازمان بازرسی: افزایش قیمت خودرو تا ۱۴ میلیون تومان با چه مجوزی بوده / بی‌خود کردند گران می‌کنند

 6. معاون آب و فاضلاب: ۴۲ درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می‌شود

 7. پول‌های دولت در سال ۹۷ کجا می‌رود؟ + جدول

 8. بنزین هزار و 500، یارانه چقدر؟

 9. روحانی: دستگاه های دولتی در رفع تبعیضات ناروا پیشگام باشند

 10. به دلیل آلودگی هوا/ تمامی مدارس تهران فردا تعطیل است/ اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل

 11. حاشیه‌های جلسه علنی مجلس   

 12. محمد قوچانی: علی لاریجانی در حل مسأله حصر در حال کمک به روحانی است

 13. حال آیت‌الله حائری شیرازی وخیم شد

 14. آیا روسیه به دنبال ائتلاف با ایالات متحده است؟

 15. مستأجران مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، بدون کانکس و مجبور به کوچ

 16. سوال از وزیر نفت: بنزین گران شود، با خر دور کشور بگردیم؟  

 17. واکنش نماینده سازمان ملل به آلودگی هوای تهران

 18. ۸ ربیع‌الاول دیگر تعطیل نیست

 19. کنار تلفن همراه‌تان نخوابید

 20. جشن ۶۸ سالگی کیومرث پوراحمد   

 21. بلاتکلیفی ۷ ساله پرونده کلاهبرداری از هشت بانک

 22. فلاحت پیشه: دولت به‌ جای حذف یارانه مردم از هزینه‌های جاری کم کند

 23. مستاجرهای زلزله‌زده برای رفع مشکل اسکان چه کنند؟ / ایثارگران وام بدون سود می‌گیرند

 24. به دستور بن سلمان، عربستان وارد عصر هسته‌ای شد/عکس

 25. اهدای لباس مهدی طارمی به کودک هوادار پرسپولیسی مبتلا به بیماری قلبی   

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان/ ‏میانگین حقوق یک نماینده مجلس منهای پاداش، 32میلیون تومان در ماه

 2. یارانه ۳۱ میلیون نفر طی بودجه ۹۷ حذف می‌شود/ نوبخت: آماده‌ایم افزایش مالیات، قیمت بنزین و حذف یارانه در بودجه ۹۷ را متعادل‌تر کنیم

 3. سلبریتی علیه سلبریتی/ از ماست که برماست

 4. کواکبیان: آقای روحانی چرا به وعده‌هایی که به مردم داده‌اید عمل نمی‌کنید؟/ می دانید امروز چه ناسزاهایی به ما اصلاح‌طلبان بابت حمایت از شما سر داده می شود

 5. عصاره‌ ملت یا عصاره شورای‌نگهبان/ اصلاح طلبان باید عادت کنند

 6. جزئیات انیمیشن مضحک سعودی ها علیه ایران+ تصاویر

 7. انتظار مردم از بیت امام (ره)/ چه کسی چراغ اول را روشن خواهد کرد؟

 8. سوال از خودروسازان: چند سال مهلت بدهیم تا خودروی با کیفیت تولید کنید؟

 9. ولی‌عهد فسادستیز! مالک گران‌ترین خانه جهان است +عکس

 10. معضلی به نام کسری دخل و خرج دولت: اشکال از «دخل» است یا «خرج»؟

 11. از کنایه محمدعلی ابطحی به برخی اعضای کابینه تا ماجرای عذرخواهی حداد عادل از کاربران فضای مجازی و حرکت عجیب گردانندگان اینستاگرام روحانی  

 12. سال 97 می تواند سال زوال مافیای کنکور باشد

 13. واکنش دیبر ستاد تنظیم بازار به افزایش قیمت ها: مردم فعلاً گرانی را تحمل کنند/ ما امیدواریم که وضع بازار بدتر از این نشود

 14. وزیر نیرو: تاکنون تصمیمی برای گرانی آب و برق گرفته نشده است

 15. مقام ارشد دولتی: قیمت بنزین و گازوئیل افزایش می‌یابد/ دولت نرخ ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان را تصویب کرد

 16. رییس سازمان بازرسی: افزایش قیمت خودرو تا ۱۴ میلیون تومان با چه مجوزی بوده / بی‌خود کردند گران می‌کنند

 17. نمودار/ کاهش ارزش ریال در برابر دلار از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵

 18. خطر ایجاد شوک تورمی/ مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به۱۵۰۰ تومان است

 19. پرداخت یارانه ۷ ساله شد/ واریز287 هزار میلیارد تومان یارانه به حساب ایرانی ها

 20. معاون آب و فاضلاب: ۴۲ درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می‌شود

 21. پول‌های دولت در سال ۹۷ کجا می‌رود؟ + جدول

 22. بنزین هزار و 500، یارانه چقدر؟

 23. روحانی: دستگاه های دولتی در رفع تبعیضات ناروا پیشگام باشند

 24. به دلیل آلودگی هوا/ تمامی مدارس تهران فردا تعطیل است/ اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل

 25. حاشیه‌های جلسه علنی مجلس   

پربحث‌های هفته

 1. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 2. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 3. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 4. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 5. جهانگیری: نباید رئیس‌جمهور جدید فکر کند هرچه رئیس‌جمهور قبلی کرده غلط است/ یک بازنشسته را نمی‌بینید که از حقوق خود راضی باشد/ قدرت خرید و درآمد آحاد جامعه کاهش پیدا کرده

 6. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 7. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 8. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 9. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 10. افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان/ ‏میانگین حقوق یک نماینده مجلس منهای پاداش، 32میلیون تومان در ماه

 11. ادعاهای خطرناک و جدید نیکی هیلی علیه ایران/ موشک شلیک شده به ریاض موشک «قیام» بود و نشان ایرانی داشت/ این موشک، وحشتناک است وحشتناک است+واکنش ایران

 12. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 13. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 14. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 15. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 16. صادق زیباکلام: نارضایتی از روحانی در بین مردم خیلی پررنگ است/ رئیس‌جمهور بسیار متکبرانه عمل می‌کند

 17. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 18. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 19. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 20. قیمت واقعی بنزین!

 21. یارانه ۳۱ میلیون نفر طی بودجه ۹۷ حذف می‌شود/ نوبخت: آماده‌ایم افزایش مالیات، قیمت بنزین و حذف یارانه در بودجه ۹۷ را متعادل‌تر کنیم

 22. مدیرعامل ایران خودرو: خودرو امروز نیازمند حمایت است

 23. حق‌شناس: مردم انتظار ساخت پل و بزرگراه نداشته باشند؛ پول نداریم

 24. وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

 25. از عوارض خروج از کشور تا پزشکانی با صدها میلیون درآمد و چانه زنی برای گرفتن پول از بوریس جانسون

پربحث‌های اخیر

 1. مقام ارشد دولتی: قیمت بنزین و گازوئیل افزایش می‌یابد/ دولت نرخ ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان را تصویب کرد

 2. رییس سازمان بازرسی: افزایش قیمت خودرو تا ۱۴ میلیون تومان با چه مجوزی بوده / بی‌خود کردند گران می‌کنند

 3. معاون آب و فاضلاب: ۴۲ درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می‌شود

 4. پول‌های دولت در سال ۹۷ کجا می‌رود؟ + جدول

 5. بنزین هزار و 500، یارانه چقدر؟

 6. بلاتکلیفی ۷ ساله پرونده کلاهبرداری از هشت بانک

 7. فلاحت پیشه: دولت به‌ جای حذف یارانه مردم از هزینه‌های جاری کم کند

 8. وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

 9. نوبخت: لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو به‌زودی به مجلس می‌رود

 10. تعیین محدودیت برای اشخاص دارای چک برگشتی

 11. گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال ۲۰۱۸

 12. برنج دوباره وارد می‌شود؟

 13. اعلام آمادگی ایرباس، بوئینگ و آ.تی.آر برای تامین فاینانس هواپیماهای جدید ایران

 14. قیمت انواع خودرو لوکس در بازار تهران+ جدول

 15. نوبخت: منابع حاصل از صرفه‌جویی در یارانه‌ها صرف حمایت از نیازمندان می‌شود

 16. تاسیس ۱۰ شرکت هواپیمایی جدید در کشور

 17. کاهش قیمت ارز و سکه در بازار/ بیت‌کوین آرام گرفت

 18. اعتبار کارهای پژوهشی وزارت نیرو چقدر است؟

 19. مطبوعات در گرداب بحران کاغذی/ وقتی نفس روزنامه ها به شماره می افتد

 20. دلار به کمتر از ۴۲۰۰ تومان بازگشت/ سکه ۲۲ هزار تومان ارزان شد

 21. ادامه رشد فزاینده شاخص کل/ بازار شاهد معاملاتی با حجم میلیاردی

 22. یک آمار عجیب/ سپرده گذاران بانکی چقدر درآمد داشتند؟

 23. حل مشکل به روش دولت! وزیر کشور: کولبری ممنوع می‌شود

 24. نقش لابی خودروسازان در آلودگی هوا!

 25. پاسخ مدیرعامل ایران‌ایر به شایعه توقف فروش هواپیما به ایران

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان/ ‏میانگین حقوق یک نماینده مجلس منهای پاداش، 32میلیون تومان در ماه

 2. یارانه ۳۱ میلیون نفر طی بودجه ۹۷ حذف می‌شود/ نوبخت: آماده‌ایم افزایش مالیات، قیمت بنزین و حذف یارانه در بودجه ۹۷ را متعادل‌تر کنیم

 3. سوال از خودروسازان: چند سال مهلت بدهیم تا خودروی با کیفیت تولید کنید؟

 4. معضلی به نام کسری دخل و خرج دولت: اشکال از «دخل» است یا «خرج»؟

 5. واکنش دیبر ستاد تنظیم بازار به افزایش قیمت ها: مردم فعلاً گرانی را تحمل کنند/ ما امیدواریم که وضع بازار بدتر از این نشود

 6. وزیر نیرو: تاکنون تصمیمی برای گرانی آب و برق گرفته نشده است

 7. مقام ارشد دولتی: قیمت بنزین و گازوئیل افزایش می‌یابد/ دولت نرخ ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان را تصویب کرد

 8. رییس سازمان بازرسی: افزایش قیمت خودرو تا ۱۴ میلیون تومان با چه مجوزی بوده / بی‌خود کردند گران می‌کنند

 9. نمودار/ کاهش ارزش ریال در برابر دلار از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۵

 10. خطر ایجاد شوک تورمی/ مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به۱۵۰۰ تومان است

 11. پرداخت یارانه ۷ ساله شد/ واریز287 هزار میلیارد تومان یارانه به حساب ایرانی ها

 12. معاون آب و فاضلاب: ۴۲ درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می‌شود

 13. پول‌های دولت در سال ۹۷ کجا می‌رود؟ + جدول

 14. بنزین هزار و 500، یارانه چقدر؟

 15. سکوت معنادار آخوندی درباره موانع آمریکایی خرید هواپیما

 16. پرداخت یارانه ۷ ساله شد

 17. بلاتکلیفی ۷ ساله پرونده کلاهبرداری از هشت بانک

 18. فلاحت پیشه: دولت به‌ جای حذف یارانه مردم از هزینه‌های جاری کم کند

 19. قیمت سمند صفر کیلومتر در بازار + جدول

 20. سازمان مالیاتی: پیشنهاد مالیات ۱۰۳ هزار میلیاردی در بودجه داشتیم، دولت زیادتر کرد

 21. تعیین محدودیت برای اشخاص دارای چک برگشتی

 22. گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال ۲۰۱۸

 23. برنج دوباره وارد می‌شود؟

 24. اعلام آمادگی ایرباس، بوئینگ و آ.تی.آر برای تامین فاینانس هواپیماهای جدید ایران

 25. قیمت انواع خودرو لوکس در بازار تهران+ جدول

پربحث‌های هفته

 1. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 2. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 3. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 4. جهانگیری: نباید رئیس‌جمهور جدید فکر کند هرچه رئیس‌جمهور قبلی کرده غلط است/ یک بازنشسته را نمی‌بینید که از حقوق خود راضی باشد/ قدرت خرید و درآمد آحاد جامعه کاهش پیدا کرده

 5. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 6. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 7. افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان/ ‏میانگین حقوق یک نماینده مجلس منهای پاداش، 32میلیون تومان در ماه

 8. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 9. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 10. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 11. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 12. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 13. قیمت واقعی بنزین!

 14. یارانه ۳۱ میلیون نفر طی بودجه ۹۷ حذف می‌شود/ نوبخت: آماده‌ایم افزایش مالیات، قیمت بنزین و حذف یارانه در بودجه ۹۷ را متعادل‌تر کنیم

 15. مدیرعامل ایران خودرو: خودرو امروز نیازمند حمایت است

 16. وزیر راه: نباید بار دیگر طرحی مثل مسکن مهر داشته باشیم / ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

 17. دولت برای 293 طرح مطالعه نشده در لایحه بودجه 97، فقط 20 میلیارد تومان پیشنهاد کرده است

 18. پرداخت پول 98 درصد سپرده گذاران صحت ندارد/ بی خبری روحانی از واقعیات جامعه

 19. ایران، پنجمین عرضه‌کننده بنزین ارزان/جدول

 20. رئیس کل بانک مرکزی: قیمت ۴۲۰۰ تومانی دلار در بازار آزاد واقعی نیست و تعدیل می شود

 21. معاون وزیر کار: امسال افزایش دستمزد کارگران بیش از تورم اعلامی بانک مرکزی خواهد بود

 22. معاون وزیر صنعت: خودروسازی ایران به تهرانی‌مقدم‌ها نیاز دارد

 23. هر همایش حسام‌الدین آشنا ۱۱۳ میلیون تومان خرج دارد

 24. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 25. افزایش قطعی قیمت‌ حامل ‌های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

آخرین عناوین