هتل بین المللی

مستخدمین حسینی در گفتگو با الف مطرح کرد: برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

گروه اقتصادی الف،   3960719108 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

با هر شوک و تهدیدی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، منابع را به سمت سفته‌بازی می رود که برای اقتصاد مخرب است؛ مستخدمین حسینی می‌گوید: واقعیت اقتصادی را نادیده انگاری می کنیم و با حرف و گفتاری درمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

به گزارش الف، نرخ ارز در چند روز گذشته با افزایش آرام برای نخستین در سال جاری از 4 هزار تومان عبور کرد، در کنار این موضوع نرخ سکه هم‌روند افزایشی داشت؛ به‌طوری هر قطعه سکه تمام از یک‌میلیون و 300 هزار تومان فراتر رفت.

شاید عواملی مانند مناقشات سیاسی در مورد برجام و تهدیدات آمریکا و اینکه ترامپ قرار است فردا شب عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و از آن خارج شود یا اینکه از تحریم‌های جدید می‌گوید؛ کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث شد بخشی از منابع به سمت بازار ارز و سکه برود و موضوعی دیگر که دولت باکسی بودجه مواجه شده و از افزایش نرخ ارز برای پوشش آن کسری حمایت می‌کند و این نشان می‌دهد اقتصاد ایران توان مقاومت و تاب‌آوری را ندارد.

البته برخی پیش‌بینی افزایش نرخ ارز را داشتند و این روند خیلی زود اجرایی شد. افزایش نرخ ارز با توجه به اینکه تولید به واردات بستگی می‌تواند محرکی برای افزایش نرخ تورم باشد، به‌هرحال قوی نبودن بنیان‌های اقتصادی کشور که نیازمند اصلاح ساختار و اقدام جدی است باعث شده با هر شوکی منابع به سمت سفته‌بازی سوق پیدا کند و این برای اقتصاد مخرب است.

حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزیر اقتصاد، در مورد افزایش قیمت ارز و سکه و اینکه چرا اقتصاد بازارهایی مانند ارز و سفته‌بازی رونق دارد؟ به خبرنگار اقتصادی الف، گفت: نخست اینکه بازار ارز به معنای واقعی بازار نداریم و بانک مرکزی به نمایندگی از دولت امروز 80 درصد ارز موردنیاز را عرضه می‎کند.

 وی با بیان اینکه هر زمان ارز تحت تأثیر یک جریان افزایش می‌یابد و این را شوک‌های اقتصادی و اجتماعی باید نامید، افزود: دولت و بانک مرکزی می‌بایست تعادل در بازار را باعرضه به‌موقع ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها ایجاد کند.

این کارشناس بانکی با اشاره افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، گفت: این موضوع می‌تواند نقطه‌ای تلقی شود که احتمالاً شاید افزایش نرخ ارز در کنار سایر تصمیماتی که از آن بحث می‌شود، مانند اینکه می‌خواهند مالیات ارزش‌افزوده را برای کالاهای اساسی و غیراساسی دوقسمتی کنند و نرخ را افزایش دهند تا موجب افزایش درآمد دولت شود.

مستخدمین تصریح کرد: این شرایط و تصمیمات نشان‌دهنده این موضوع است که بحث افزایش نرخ ارز شاید یک محفلی برای افزایش درآمد دولت تلقی شود؛ اینکه درمجموع ارز تقریباً به‌صورت انحصاری در اختیار دولت است و این استنباط وجود دارد که عدم مدیریت به‌موقع برای عرضه ارز می‌تواند این تأثیر (افزایش نرخ ارز) را داشته باشد، هرچند عوامل شوکی که به نرخ ارز وارد می‌شود، قابل تعجیل است.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در مورد تهدیدهای ترامپ و تأثیرگذاری آن در اقتصاد ایران و افزایش این روزهای نرخ ارز، گفت: ازنظر اینکه برای اقتصاد ملی و زیربنای آن کار جدی انجام‌نشده است و هنوز در اقتصاد کشور عوامل واقعیت اقتصادی و مشکلات را نادیده انگاری می‌کنیم و با حرف و گفتار بیان می‌شود که رکودی در اقتصاد وجود ندارد و می‌خواهیم فقط توجیه گری مسائل و مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بر اساس گفته وزیر سابق اقتصادی و دارایی 600 متغیر بهبود فضای کسب‌وکار را در برمی‌گیرد یا اینکه در حوزه مسائل نظام بانکی فقط حرف بزنیم و هنوز برای اصلاح آن به اقدام و عمل نکنیم و موارد دیگر که نیاز است اقدام جدی و عملی شود که اینکه بدون تغییر ایجاد کنیم، بخواهیم مشکلات حل شود، عقلانی نیست.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: مجموعه عوامل شرایطی را ایجاد می‌کند که اگر شوکی و یا اتفاقی رخ دهد یا اینکه یا تهدیدی مانند اینکه رئیس‌جمهور کشوری بر ما وارد می‌کند، باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد با تأکید بر اینکه هنوز زیرساخت‌های اقتصادمان را اصلاح نکرده و حتی برای آن برنامه‌ای تدوین نکرده‌ایم، گفت: هر شوکی باعث به هم ریختن بازارها خواهد شد.

وی با اشاره به مناقشات سیاسی و اینکه امریکا بخواهد از برجام خارج شود، بر اقتصاد ایران چه تأثیری خواهد داشت، ادامه داد: هرچند در کوتاه‌مدت اثر خواهد داشت، اما با توجه به اینکه شرایطی بسیار بدتر از این را در زمان گذشته و دوران جنگ و در زمان تشدید تحریم‌ها تجربه کردیم همه موارد به نحوه مدیریت کلان برنامه‌های اقتصادی و نظام برنامه‌ریزی ارتباط دارد و توانستیم آن دوران را طی کنیم والان همین‌گونه است.

 معاون وزیر اسبق اقتصاد تأکید کرد: اگر اکنون تهدیدات بلافاصله در بازار ارز تأثیر می‌گذارد به دلیل این است که در حوزه نظام بانکی و نرخ سود بانکی و فاکتورهای آن، قدم‌های اصلاحی و جدی برنداشته‌ایم و نقدینگی در اختیار مردم به سمت تولید و یا خدمات باارزش افزوده بالا گرایش پیدا نمی‌کند و نکرده است؛ درنتیجه انتظار می‌رود با چنین شوک‌هایی، منابع به سمت بازارهای سفته‌بازی مانند ارز حرکت کند.

مستخدمین حسینی گفت: اثرگذاری شوک‌ها به این ارتباط دارد که چقدر توانسته‌ایم بافت‌های اقتصادی اصلاح و محکم کنیم که با هر طوفانی ریشه‌های این درخت، سست نشود و ریشه‌های آن محکم باشد، اقتصاد هم مانند این است که هر میزان توانمندی‌های درونی را محکم کنیم، اقتصاد کشور در مقابل طوفان‌ها می‌تواند استقامت کند و در مسیر طوفان خودش را قرار ندهد.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصاد ایران اقدامات زیربنایی انجام نداده‌ایم، گفت: به همین دلیل این اتفاقات ازلحاظ روانی آثار منفی را برجای خواهد گذاشت که امروز و شرایط فعلی ارز از یک زیرساخت مناسبی ازلحاظ ساختار اقتصادی برخوردار نیست و تحت تأثیر کوتاه‌مدت قرارگرفته و می‌گیرد.

وی در مورد اینکه اگر ترامپ تهدیدات خود را عملی کند، نرخ ارز چه میزان تغییر قیمت خواهد داشت و آیا نرخ دلار افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: این موضوع به دولت و بانک مرکزی بستگی دارد که عرضه ارز را متناسب با تقاضا هموار کند؛ اگر چنین سیاستی در کوتاه‌مدت اتخاذ شود، قطعاً افزایش نرخ ارز رخ نخواهد داد.

مستخدمین حسینی افزود: برای اینکه نرخ ارز با این شوک‌ها بالا نرود، باید نیاز متقاضیان تأمین شود و دولت و بانک مرکزی در این پروسه باید این احتیاط لازم را داشته باشند؛ هرچند که ممکن است افرادی علاقه‌مند باشند که افزایش نرخ ارز رخ دهد و ازلحاظ شرایط سیاسی بخواهند جریانی را تحت‌فشار قرار دهند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و اصلاح ساختارها گفت: ممکن است زیر پا گذاشتن برجام و عدم ایفای تعهدات از سوی آمریکا باعث شود که احوال اقتصادی ناخوش شود و دلار افزایش پیدا کند، اما باید مراقب این موضوع باشیم که این اتفاق رخ ندهد و تأمین ارز به‌موقع، شرایطی را فراهم خواهد کرد که این اتفاق رخ ندهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: اگر ترامپ مواضع خود را اعلام کند، باید در کنگره بررسی شود که این امر حدود 60 روز زمان خواهد برد، البته بعید است که امریکا کلاً برجام را نادیده بگیرد و شاید شرایط آن اکنون مهیا نباشد.

به گفته وی، البته واقعیتی وجود دارد که مسئولین اقتصادی باید برای شرایطی که بروز پیداکرده راهکارهایی تدوین‌شده، آماده داشته باشند تا اجرایی کنند و یکی از شرایط این است که در بازار بتوانند ارز را تزریق کرده و نیازهای واحدهای صنعتی، تولیدی، دانشجویی و سفرها را تأمین کنند که می‌تواند بعد از گذر از دوره کوتاه‌مدت وضعیت تعادلی خود را حفظ کند.

کارشناس امور بانکی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی می‌تواند این موضوع را با توجه به تقاضایی که ایجاد می‌شود، مدیریت کند، گفت: ارزهایی که مردم برای خرید آن اقدام می‌کنند، حداکثر 7 درصد نیازهای ارزی کشور است و یعنی عدد بالایی را تشکیل نمی‌دهد و اینکه می‌گویم ارز بازاری ندارد، برای همین موضوع است.

مستخدمین حسینی بیان کرد: تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها تاکنون با کمبود ارز مواجه نبوده‌اند و نیاز آن‌ها تأمین‌شده است، به‌خصوص در حال حاضر که ارزهایی که در نزد بانک مرکزی وجود دارد، گشایش اعتبار و حواله‌های مدت‌دار را با کشورهای مختلف انجام می‌دهند.

این اقتصاددان گفت: موضوعی که باعث نگرانی می‌شود، ارزی است که به‌طور متوسط به 7 درصد نیاز ارزی کشور نمی‌رسد و با تأمین ارز باید مراقب بود، اما این عدد، رقم بالایی نیست و بانک مرکزی و بانک‌ها از عهده تأمین آن برمی‌آیند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۳ فروردین ۱۳۹۷ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران
۳ فروردین ۱۳۹۷سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند
۳ فروردین ۱۳۹۷مقام ارشد کاخ سفید: تلاش می‌کنیم تا برجام را حفظ کنیم
۲ فروردین ۱۳۹۷مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد
۲ فروردین ۱۳۹۷کنگره آمریکا: قادر به لغو تصمیم ترامپ در خروج از برجام نیستیم
۲ فروردین ۱۳۹۷از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد
۲ فروردین ۱۳۹۷خوش‌چهره: حوزه‌ی اقتصاد، امنیت و منافع ملی را به مخاطره می‌اندازد/ولی فقیه ما به‌درستی تشخیص داده‌اند
۲ فروردین ۱۳۹۷ نرخ مالیات در بودجه ۹۷ با اقتصاد کشور همخوانی ندارد
۲ فروردین ۱۳۹۷نماینده مجلس:واردات کالاهای خارجی بنیان گرایش به فساد اجتماعی را ایجاد می‌کند
۲ فروردین ۱۳۹۷حمایت از کالای ایرانی؛چرا و چگونه...
۱ فروردین ۱۳۹۷افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول
۱ فروردین ۱۳۹۷مصباحی مقدم:دولت با تسهیل راهکارهای منتهی به تولید از «کالای داخلی» حمایت کند/ باید فرهنگ مصرف اصلاح شود

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

رویا۱۱۸۹۴۹۱۰:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
باید منتظر دلار ۵ هزار تومانی باشیم همه امروز رفتند دلار بخرند
ناشناس۱۱۸۹۵۱۱۱:۰۰:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
بیشتر از همه دولت میخواد دلار بره بالا
ناشناس۱۱۹۲۰۳۱۴:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
افزايش قيمت دلار يعني: - جذب سرمايه گذاري خارجي - افزايش صادرات - قدرت رقابت در بازارهاي جهاني - جذب توريست - خروج از ركود و بيكاري تثبيت يا تقليل قيمت دلار يعني: - جلب واردات. - تشويق مردم به سفرهاي خارجي و خروج ارز - عدم امكان رقابت در بازارهاي جهاني - مصرف گرايي و لوكس گرايي مفرط - تقويت تجارت مبتني بر واردات بجاي توليد و صادرات دولت بايد ارز را آزاد كند و نرخ آن را به تبع بازار شناور كند و براي جلوگيري از تورم و تقويت توليد كننده داخلي تعرفه واردات مواد اوليه را حذف كند و روي برخي اقلام سوبسيد بدهد.
داوود خدایار۱۱۹۷۳۰۰۴:۴۱:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
افزایش قیمت ارز = بدبخت تر شدن قشر کارگر /کارمند و همه حقوق بگیران. افزایش قیمت ارز= فربه تر شدن دلالان / سفته بازان / افزایش سرقت /دزدی/ اختلاس/جنایت افزایش قیمت ارز= به خاک سیاه نشستن تولید کنندگان کنونی. افزایش قیمت ارز= از بین رفتن کامل ارزش پول ملی . هزار بلا و بدبختی داره . ببینم کدوم صادرات؟ 4 تا پوست و روده شد صادرات؟ شد کار ؟ توریست میاد؟ از افغانستان؟ از پاکستان؟ از کشورهای عرب / بابا خیلی ساده ای. با عرض ادب و احترام ممکنه بپرسم شما چه درس اکادمیک خوانده اید؟ چند سالتونه؟
ناشناس۱۲۰۱۹۶۲۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اگر دولت واقعا ارز را آزاد کند و دست از پول نفت بردارد دلار بشدت ارزان می شود چون دولت مصنوعی قیمت ارز را بالا نگه داشته
ناشناس۱۲۰۲۰۹۲۰:۴۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
عمو جان حرف جالب گفتی.. با همین چهار برابر شدن دلار تولید و صنعت و مسکن همه چیز خوابیده چون قدرت خرید مردم بشدت پایین آمده این توهمات بی ارزش شدن ریال باعث سامان یافتن اقتصاد می شود را کی به شما یاد داده حتما اقتصاددان ..که دلال دلار هستند
ناشناس۱۱۸۹۷۴۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مشکل این هست مقامات ایران خود دلال دلار و طلا هستند برای همین ارزش پول ملی ذره‌ای برایشان مهم نیست
ناشناس۱۱۹۰۳۶۱۲:۱۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
تنها راه نجات اقتصاد ایران ثبات اقتصادی و سیاسی است . جذب سرمایه خارجی . دریافت نکنولوژی روز تولید . ایجاد شرکت های چند ملیتی در بورس تهران . همین و تمام .
ناشناس۱۱۹۰۷۲۱۲:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
نرخ برابری ارز کاملا گواه وضعیت فلاکت بار اقتصادی در ایران است! مسئولین هم که فقط شعار میدهند...
ناشناس۱۱۹۲۹۲۱۵:۵۶:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ده تا ترامپ هم نمیتواند نرخ دلار را پایین بیاورد
ناشناس۱۱۹۳۴۴۱۶:۵۸:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۱۹
گرانشدن دلار اگردركوتاه مدت به ضرر يك عده تمام شود دربلند مدت به نفع توليد واشتغال وبه ضرر واردات تمام خواهد شد
ناشناس۱۲۰۲۰۱۲۰:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۷/۲۰
برای همین دلار از 900 تومان به 4050 تومان رسیده صادرات و تولید خیلی خوب شده! عمو جان یک کم اقتصاد یاد بگیر بعد نظر بگذار
شاهین۱۱۹۴۲۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مقصر اصلی در افت ارزش پول ملی ما فقط و فقط سیاست های غلط بانک مرکزی و هیئت حاکمه بر ان است .
دلال دلار و طلا۱۱۹۴۵۴۱۹:۵۹:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
به عنوان فردی که دو روز گدشته، بیش از ۱۶ ساعت تحولات بازار دلار را در سبزه میدان از نزدیک مشاهده کرده ام باید بگویم که روند صعود دلار در حدود ۴۰۵۰ تومان‌ برای مدتی تحت کنترل خواهد بود. دولت با واریز کردن صدهها هزار دلار به تعدادی از صرافی ها اجازه نداد که دلار از ۴۱۰۰ عبور کند. در ضمن پیشاپیش با اطمینان صددرصدی می گویم که ترامپ فردا یا هفته ی آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام نخواهد کرد: ترامپ در حال حاظر مشغول سر وکله زدن با مشکل کره شمالی است و موقعیت پاره کردن برجام را ندارد. پرواز بمب افکن های آمریکایی در سواحل نزدیک کره ی شمالی و تمرکز تبلیغی رسانه های امریکایی بر امور کره ی شمالی قدرت مانور ترامپ علیه برجام را به شدت سلب خواهد کرد. درگیری لفظی ترامپ‌ با سناتور بانفوذ جمهوریخواه باب کروکر که رئیس روابط خارجی سنای امریکا و از طرفداران برجام است نوید بر همین امر است. سناتور باب کروکر در همین اواخر شدیدا به نابردباری ترامپ‌ تاخته بود و انتقاد کرده بود که ... ترامپ در حال هدایت امریکا به سوی جنگ جهانی سوم است... همچنین انتقاد کرده بود که:کاخ سفید تبدیل به خانه ی سالمندان شده است ترامپ قدرت عبور از سد باب کروکر برای پاره کردن برجام را ندارد. ترامپ چند روز پیش انتقاد کرده بود که : کروکر با فریب برجام را به آمریکا تحمیل کرده است... ... موانع زیادی پیش روی ترامپ برای پاره کردن برجام است، شرایط اقتصادی اروپا و نیازمندی اروپاییان به دلارهای نفتی ایران یکی از موانع بزرگ ترامپ است. پاره شدن برجام قیمت طلا را به شدت بالا خواهد برد واین به نفع بزرگ بانکداران امریکایی نخواهد بود. از سویی نباید فکر کرد که ترامپ به صورت خودسرانه ای به مخالفت با برجام می پردازد، این مخالفت بخشی از جنگ‌روانی برای تزلزل در اقتصاد ایران است. و ....
ناشناس۱۱۹۷۹۸۰۸:۵۵:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
مشکل اقتصاد ایران یکی دوتا نیست! به نظر من مهمترین افزایش نرخ دلار ناشی از دو موضوع مهم است دلایل سیاسی .. و دوم سوء مدیریت کلان کشور است ! که هزینه های این مدیریت تادرست در افزایش قیمت ارز خودش را نشان می دهد.
ناشناس۱۲۰۱۵۹۱۹:۱۶:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
چه میشود کرد با دلار 4 هزار تومان هم صادرات میوه بخصوص سیب درختی برای صادر کننده سودی ندارد مردم دلار ارزان میخواهند که نتیحه اش واردات و توقف تولید داخلی است
منصور صافدل۱۲۰۳۲۲۰۰:۴۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ضمن عرض سلام و توفیق هرچه بیشتر خدمت رسانی همه به ملت بزرگ ایران - بیان نظرات کارشناس محترم -آقای حسینی - زوایای مختلف دارد. ایشان لزوم اصلاحات اقتصادی نبود بازار واقعی ارز و بسیاری واقعیات دیگر را پذیرفته و قبول دارند و بنابراین شایسته آنست که بپذیرند کنترل ارز دلار بطور مستقیم کنترل بازار ارز داخلی و ...و اجرای تک نرخی ارز ناگزیر باعث تورم بسیارست و همراهی ایشان و همگان با دولت در اجرای هرچه سریعتر و ترجیحا بدون اعلام رسمی تک نرخی ارز می تواند عملی بسیار شایسته باشد . طبیعی است میزان نرخ تک نرخی ارز نزدیک نرخ ازاد آن در بازار کمک به تثبیت آن خواهد کرد. با سپاس از همه عزیزان جامعه تحلیلی الف .
تجارت نیوزایرانسلسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

 3. چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

 4. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 5. آیین ملی، سنت دینی

 6. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 7. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 8. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 9. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 10. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 11. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 12. از سربازی در آشپزخانه تا سرداری در میدان نبرد

 13. زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصر به‌ فرد ایران به روایت تصویر

 14. داستان جوان محتضر و شفاعت پیامبر چیست؟

 15. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 16. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 17. از مهریه‌ 313 سکه‌ای خانم نماینده تا ماجرای حضورش در عرصه سیاست

 18. سایه سنگین کلاه قرمزی بر سر «دیوار به دیوار۲»/ صاحبخانه ای که بازیگر شد!

 19. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 20. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

 21. جدال یوزهای ایرانی با صدرنشین قاره سیاه

 22. سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند

 23. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 24. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ شد/«مک‌مستر» هم برکنار شد

 25. برخورد پلیس پایتخت با سرعت غیرمجاز خودروها در نوروز

پربحث‌های دیروز

 1. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 2. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 3. داریوش شایگان درگذشت

 4. زاهدی مطرح کرد؛ جمع‌آوری بساط شکل کنونی کنکور تا سال 98

 5. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 6. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 7. دیدار یک ایرانی مقیم آمریکا با خانواده‌اش در امامزاده صالح بعد از 25 سال

 8. مسعود شجاعی: بازی‌های تدارکاتی تیم‌ملی خیلی هم خوب است

 9. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 10. توصیه موسس واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید

 11. پرتاب زباله از خودرو ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

 12. عیسی کلانتری: دوران پرآبی کشور تمام شده

 13. ویدیو/هاشمی طبا: ساپورتی که خانم ها می پوشند از مینی ژوب زمان شاه بدتر است  

 14. شوماخر راننده شفر شد

 15. تصمیم فدراسیون فوتبال به میزبانی از عربستان در کربلا

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. یک شهر ناشناخته اما جذاب +تصاویر

 18. لاکچری‌ترین پارکینگ جهان   

 19. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 20. سفیر جام جهانی 2018 نوروز را به فارسی تبریک گفت

 21. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 22. کرج-چالوس دوطرفه شد

 23. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 24. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 25. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 8. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 9. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 12. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 13. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 14. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 15. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 16. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 17. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 18. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 22. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 23. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 24. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 25. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

پربحث‌های دیروز

 1. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 2. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 3. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

 4. تشکیل تیم داوری در حمایت از کالای ایرانی

 5. قانون بانکداری اسلامی در سال ۹۷ اصلاح می شود

 6. چرا «تعصب» رمز تحقق نام سال است؟

 7. روابط چین و آمریکا بحرانی شد/ چین: جنگ تجاری برنده ندارد

 8. پرواز آنتونف-148 در روسیه ممنوع شد

 9. ترامپ و بن سلمان بر ایجاد 120هزار شغل در آمریکا توافق کردند

 10. پارسال آموزش بیش از همه چیز در ایران گران شد

 11. تاثیر حراجی و پیش فروش سکه بر بازار چه بود؟

 12. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 13. فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داد

 14. نظر میرسلیم درباره تقویت کالای ایرانی

 15. ۷۶ درصد واردات رسمی کشور کالای واسطه‌ای و سرمایه‌ای است

 16. نشست دو جانبه وزرای نیرو و منابع آب ایران و عراق

 17. تورم اسفند 8.2 درصد اعلام شد

 18. دولت در راستای حمایت از کالای ایرانی جلوی واردات و قاچاق را بگیرد/ نمره زیر 10 دولت

 19. کاخ سفید: ترامپ تحریم‌هایی را علیه چین اعلام می‌کند

 20. فارغ‌التحصیلان در ایران نسبت به عموم جامعه شانس کمتر برای اشتغال دارند

 21. از چاله به چاه/ وقتی بانک مرکزی تمام رشته‌ها را پنبه کرد

 22. خوش‌چهره: حوزه‌ی اقتصاد، امنیت و منافع ملی را به مخاطره می‌اندازد/ولی فقیه ما به‌درستی تشخیص داده‌اند

 23. نرخ مالیات در بودجه ۹۷ با اقتصاد کشور همخوانی ندارد

 24. نماینده مجلس:واردات کالاهای خارجی بنیان گرایش به فساد اجتماعی را ایجاد می‌کند

 25. حمایت از کالای ایرانی؛چرا و چگونه...

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 3. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 4. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 5. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 6. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 7. آخوندی: جنوب کشور مکان مناسبی برای زندگی، کار و تولید ثروت است

 8. تقابل عمیق دو نگاه در سیاست گذاری ها و اعمال مدیریت در کشور و پیامدهای آن!

 9. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مواد شوینده در سال آینده

 10. نشست شورای عالی کار برای تعیین دستمزد ۹۷ بدون نتیجه به پایان رسید

 11. سناریوهای افزایش دستمزد ۹۷ کارگران

 12. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 13. وزیر کار: تعیین مزد ۹۷ بر اساس «سبد معیشت» و «تورم»/ به دنبال افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

 14. استاد دانشگاه صنعتی شریف مطرح کرد: حمایت از کالای ایرانی مهمترین محور اقتصاد مقاومتی/ مردم برای تحقق شعار امسال منتظر دولتمردان نمانند

 15. برخورد دوگانه با تخلفات خودرویی/ ابهامات قاچاق خودرو با ۱۹هزار ثبت سفارش شائبه‌دار

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. افزایش ۹ میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+جدول

 18. قطارها و هواپیماها با ساعت جدید حرکت می کنند

 19. تابش: مردم برای تحقق شعار سال مطالبه گری کنند

 20. خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

 21. مزد منصفانه و امنیت شغلی خواسته اصلی کارگران

 22. اعلام دستمزد کارگران تا ۲۹ اسفند

 23. حباب قیمت سکه دوباره رشد کرد

 24. بازار ارز را کنترل کنیم قاچاق کالا متوقف می‌شود

 25. مصباحی‌مقدم: دولت در پایان سال گزارشی از اجرای فرامین اقتصادی رهبری ارائه کند

آخرین عناوین