نیسان

مستخدمین حسینی در گفتگو با الف مطرح کرد: برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

گروه اقتصادی الف،   3960719108 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
برخی می‌خواهند نرخ دلار بالا برود/با گفتاردرمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد/ریشه‌های اقتصاد ایران سست است

با هر شوک و تهدیدی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، منابع را به سمت سفته‌بازی می رود که برای اقتصاد مخرب است؛ مستخدمین حسینی می‌گوید: واقعیت اقتصادی را نادیده انگاری می کنیم و با حرف و گفتاری درمانی رکود و مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد.

به گزارش الف، نرخ ارز در چند روز گذشته با افزایش آرام برای نخستین در سال جاری از 4 هزار تومان عبور کرد، در کنار این موضوع نرخ سکه هم‌روند افزایشی داشت؛ به‌طوری هر قطعه سکه تمام از یک‌میلیون و 300 هزار تومان فراتر رفت.

شاید عواملی مانند مناقشات سیاسی در مورد برجام و تهدیدات آمریکا و اینکه ترامپ قرار است فردا شب عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند و از آن خارج شود یا اینکه از تحریم‌های جدید می‌گوید؛ کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث شد بخشی از منابع به سمت بازار ارز و سکه برود و موضوعی دیگر که دولت باکسی بودجه مواجه شده و از افزایش نرخ ارز برای پوشش آن کسری حمایت می‌کند و این نشان می‌دهد اقتصاد ایران توان مقاومت و تاب‌آوری را ندارد.

البته برخی پیش‌بینی افزایش نرخ ارز را داشتند و این روند خیلی زود اجرایی شد. افزایش نرخ ارز با توجه به اینکه تولید به واردات بستگی می‌تواند محرکی برای افزایش نرخ تورم باشد، به‌هرحال قوی نبودن بنیان‌های اقتصادی کشور که نیازمند اصلاح ساختار و اقدام جدی است باعث شده با هر شوکی منابع به سمت سفته‌بازی سوق پیدا کند و این برای اقتصاد مخرب است.

حیدر مستخدمین حسینی، معاون اسبق وزیر اقتصاد، در مورد افزایش قیمت ارز و سکه و اینکه چرا اقتصاد بازارهایی مانند ارز و سفته‌بازی رونق دارد؟ به خبرنگار اقتصادی الف، گفت: نخست اینکه بازار ارز به معنای واقعی بازار نداریم و بانک مرکزی به نمایندگی از دولت امروز 80 درصد ارز موردنیاز را عرضه می‎کند.

 وی با بیان اینکه هر زمان ارز تحت تأثیر یک جریان افزایش می‌یابد و این را شوک‌های اقتصادی و اجتماعی باید نامید، افزود: دولت و بانک مرکزی می‌بایست تعادل در بازار را باعرضه به‌موقع ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها ایجاد کند.

این کارشناس بانکی با اشاره افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر، گفت: این موضوع می‌تواند نقطه‌ای تلقی شود که احتمالاً شاید افزایش نرخ ارز در کنار سایر تصمیماتی که از آن بحث می‌شود، مانند اینکه می‌خواهند مالیات ارزش‌افزوده را برای کالاهای اساسی و غیراساسی دوقسمتی کنند و نرخ را افزایش دهند تا موجب افزایش درآمد دولت شود.

مستخدمین تصریح کرد: این شرایط و تصمیمات نشان‌دهنده این موضوع است که بحث افزایش نرخ ارز شاید یک محفلی برای افزایش درآمد دولت تلقی شود؛ اینکه درمجموع ارز تقریباً به‌صورت انحصاری در اختیار دولت است و این استنباط وجود دارد که عدم مدیریت به‌موقع برای عرضه ارز می‌تواند این تأثیر (افزایش نرخ ارز) را داشته باشد، هرچند عوامل شوکی که به نرخ ارز وارد می‌شود، قابل تعجیل است.

معاون وزیر اسبق اقتصاد در مورد تهدیدهای ترامپ و تأثیرگذاری آن در اقتصاد ایران و افزایش این روزهای نرخ ارز، گفت: ازنظر اینکه برای اقتصاد ملی و زیربنای آن کار جدی انجام‌نشده است و هنوز در اقتصاد کشور عوامل واقعیت اقتصادی و مشکلات را نادیده انگاری می‌کنیم و با حرف و گفتار بیان می‌شود که رکودی در اقتصاد وجود ندارد و می‌خواهیم فقط توجیه گری مسائل و مشکلات اقتصادی را حل کنیم.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: بر اساس گفته وزیر سابق اقتصادی و دارایی 600 متغیر بهبود فضای کسب‌وکار را در برمی‌گیرد یا اینکه در حوزه مسائل نظام بانکی فقط حرف بزنیم و هنوز برای اصلاح آن به اقدام و عمل نکنیم و موارد دیگر که نیاز است اقدام جدی و عملی شود که اینکه بدون تغییر ایجاد کنیم، بخواهیم مشکلات حل شود، عقلانی نیست.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: مجموعه عوامل شرایطی را ایجاد می‌کند که اگر شوکی و یا اتفاقی رخ دهد یا اینکه یا تهدیدی مانند اینکه رئیس‌جمهور کشوری بر ما وارد می‌کند، باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

معاون وزیر اسبق اقتصاد با تأکید بر اینکه هنوز زیرساخت‌های اقتصادمان را اصلاح نکرده و حتی برای آن برنامه‌ای تدوین نکرده‌ایم، گفت: هر شوکی باعث به هم ریختن بازارها خواهد شد.

وی با اشاره به مناقشات سیاسی و اینکه امریکا بخواهد از برجام خارج شود، بر اقتصاد ایران چه تأثیری خواهد داشت، ادامه داد: هرچند در کوتاه‌مدت اثر خواهد داشت، اما با توجه به اینکه شرایطی بسیار بدتر از این را در زمان گذشته و دوران جنگ و در زمان تشدید تحریم‌ها تجربه کردیم همه موارد به نحوه مدیریت کلان برنامه‌های اقتصادی و نظام برنامه‌ریزی ارتباط دارد و توانستیم آن دوران را طی کنیم والان همین‌گونه است.

 معاون وزیر اسبق اقتصاد تأکید کرد: اگر اکنون تهدیدات بلافاصله در بازار ارز تأثیر می‌گذارد به دلیل این است که در حوزه نظام بانکی و نرخ سود بانکی و فاکتورهای آن، قدم‌های اصلاحی و جدی برنداشته‌ایم و نقدینگی در اختیار مردم به سمت تولید و یا خدمات باارزش افزوده بالا گرایش پیدا نمی‌کند و نکرده است؛ درنتیجه انتظار می‌رود با چنین شوک‌هایی، منابع به سمت بازارهای سفته‌بازی مانند ارز حرکت کند.

مستخدمین حسینی گفت: اثرگذاری شوک‌ها به این ارتباط دارد که چقدر توانسته‌ایم بافت‌های اقتصادی اصلاح و محکم کنیم که با هر طوفانی ریشه‌های این درخت، سست نشود و ریشه‌های آن محکم باشد، اقتصاد هم مانند این است که هر میزان توانمندی‌های درونی را محکم کنیم، اقتصاد کشور در مقابل طوفان‌ها می‌تواند استقامت کند و در مسیر طوفان خودش را قرار ندهد.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصاد ایران اقدامات زیربنایی انجام نداده‌ایم، گفت: به همین دلیل این اتفاقات ازلحاظ روانی آثار منفی را برجای خواهد گذاشت که امروز و شرایط فعلی ارز از یک زیرساخت مناسبی ازلحاظ ساختار اقتصادی برخوردار نیست و تحت تأثیر کوتاه‌مدت قرارگرفته و می‌گیرد.

وی در مورد اینکه اگر ترامپ تهدیدات خود را عملی کند، نرخ ارز چه میزان تغییر قیمت خواهد داشت و آیا نرخ دلار افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: این موضوع به دولت و بانک مرکزی بستگی دارد که عرضه ارز را متناسب با تقاضا هموار کند؛ اگر چنین سیاستی در کوتاه‌مدت اتخاذ شود، قطعاً افزایش نرخ ارز رخ نخواهد داد.

مستخدمین حسینی افزود: برای اینکه نرخ ارز با این شوک‌ها بالا نرود، باید نیاز متقاضیان تأمین شود و دولت و بانک مرکزی در این پروسه باید این احتیاط لازم را داشته باشند؛ هرچند که ممکن است افرادی علاقه‌مند باشند که افزایش نرخ ارز رخ دهد و ازلحاظ شرایط سیاسی بخواهند جریانی را تحت‌فشار قرار دهند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و اصلاح ساختارها گفت: ممکن است زیر پا گذاشتن برجام و عدم ایفای تعهدات از سوی آمریکا باعث شود که احوال اقتصادی ناخوش شود و دلار افزایش پیدا کند، اما باید مراقب این موضوع باشیم که این اتفاق رخ ندهد و تأمین ارز به‌موقع، شرایطی را فراهم خواهد کرد که این اتفاق رخ ندهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: اگر ترامپ مواضع خود را اعلام کند، باید در کنگره بررسی شود که این امر حدود 60 روز زمان خواهد برد، البته بعید است که امریکا کلاً برجام را نادیده بگیرد و شاید شرایط آن اکنون مهیا نباشد.

به گفته وی، البته واقعیتی وجود دارد که مسئولین اقتصادی باید برای شرایطی که بروز پیداکرده راهکارهایی تدوین‌شده، آماده داشته باشند تا اجرایی کنند و یکی از شرایط این است که در بازار بتوانند ارز را تزریق کرده و نیازهای واحدهای صنعتی، تولیدی، دانشجویی و سفرها را تأمین کنند که می‌تواند بعد از گذر از دوره کوتاه‌مدت وضعیت تعادلی خود را حفظ کند.

کارشناس امور بانکی در پاسخ به این سؤال که آیا بانک مرکزی می‌تواند این موضوع را با توجه به تقاضایی که ایجاد می‌شود، مدیریت کند، گفت: ارزهایی که مردم برای خرید آن اقدام می‌کنند، حداکثر 7 درصد نیازهای ارزی کشور است و یعنی عدد بالایی را تشکیل نمی‌دهد و اینکه می‌گویم ارز بازاری ندارد، برای همین موضوع است.

مستخدمین حسینی بیان کرد: تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها تاکنون با کمبود ارز مواجه نبوده‌اند و نیاز آن‌ها تأمین‌شده است، به‌خصوص در حال حاضر که ارزهایی که در نزد بانک مرکزی وجود دارد، گشایش اعتبار و حواله‌های مدت‌دار را با کشورهای مختلف انجام می‌دهند.

این اقتصاددان گفت: موضوعی که باعث نگرانی می‌شود، ارزی است که به‌طور متوسط به 7 درصد نیاز ارزی کشور نمی‌رسد و با تأمین ارز باید مراقب بود، اما این عدد، رقم بالایی نیست و بانک مرکزی و بانک‌ها از عهده تأمین آن برمی‌آیند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

رویا۱۱۸۹۴۹۱۰:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
باید منتظر دلار ۵ هزار تومانی باشیم همه امروز رفتند دلار بخرند
ناشناس۱۱۸۹۵۱۱۱:۰۰:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
بیشتر از همه دولت میخواد دلار بره بالا
ناشناس۱۱۹۲۰۳۱۴:۱۱:۲۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
افزايش قيمت دلار يعني: - جذب سرمايه گذاري خارجي - افزايش صادرات - قدرت رقابت در بازارهاي جهاني - جذب توريست - خروج از ركود و بيكاري تثبيت يا تقليل قيمت دلار يعني: - جلب واردات. - تشويق مردم به سفرهاي خارجي و خروج ارز - عدم امكان رقابت در بازارهاي جهاني - مصرف گرايي و لوكس گرايي مفرط - تقويت تجارت مبتني بر واردات بجاي توليد و صادرات دولت بايد ارز را آزاد كند و نرخ آن را به تبع بازار شناور كند و براي جلوگيري از تورم و تقويت توليد كننده داخلي تعرفه واردات مواد اوليه را حذف كند و روي برخي اقلام سوبسيد بدهد.
داوود خدایار۱۱۹۷۳۰۰۴:۴۱:۲۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
افزایش قیمت ارز = بدبخت تر شدن قشر کارگر /کارمند و همه حقوق بگیران. افزایش قیمت ارز= فربه تر شدن دلالان / سفته بازان / افزایش سرقت /دزدی/ اختلاس/جنایت افزایش قیمت ارز= به خاک سیاه نشستن تولید کنندگان کنونی. افزایش قیمت ارز= از بین رفتن کامل ارزش پول ملی . هزار بلا و بدبختی داره . ببینم کدوم صادرات؟ 4 تا پوست و روده شد صادرات؟ شد کار ؟ توریست میاد؟ از افغانستان؟ از پاکستان؟ از کشورهای عرب / بابا خیلی ساده ای. با عرض ادب و احترام ممکنه بپرسم شما چه درس اکادمیک خوانده اید؟ چند سالتونه؟
ناشناس۱۲۰۱۹۶۲۰:۴۲:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۲۰
اگر دولت واقعا ارز را آزاد کند و دست از پول نفت بردارد دلار بشدت ارزان می شود چون دولت مصنوعی قیمت ارز را بالا نگه داشته
ناشناس۱۲۰۲۰۹۲۰:۴۸:۳۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
عمو جان حرف جالب گفتی.. با همین چهار برابر شدن دلار تولید و صنعت و مسکن همه چیز خوابیده چون قدرت خرید مردم بشدت پایین آمده این توهمات بی ارزش شدن ریال باعث سامان یافتن اقتصاد می شود را کی به شما یاد داده حتما اقتصاددان ..که دلال دلار هستند
ناشناس۱۱۸۹۷۴۱۱:۲۵:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مشکل این هست مقامات ایران خود دلال دلار و طلا هستند برای همین ارزش پول ملی ذره‌ای برایشان مهم نیست
ناشناس۱۱۹۰۳۶۱۲:۱۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
تنها راه نجات اقتصاد ایران ثبات اقتصادی و سیاسی است . جذب سرمایه خارجی . دریافت نکنولوژی روز تولید . ایجاد شرکت های چند ملیتی در بورس تهران . همین و تمام .
ناشناس۱۱۹۰۷۲۱۲:۳۴:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۹
نرخ برابری ارز کاملا گواه وضعیت فلاکت بار اقتصادی در ایران است! مسئولین هم که فقط شعار میدهند...
ناشناس۱۱۹۲۹۲۱۵:۵۶:۴۷ ۱۳۹۶/۷/۱۹
ده تا ترامپ هم نمیتواند نرخ دلار را پایین بیاورد
ناشناس۱۱۹۳۴۴۱۶:۵۸:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۱۹
گرانشدن دلار اگردركوتاه مدت به ضرر يك عده تمام شود دربلند مدت به نفع توليد واشتغال وبه ضرر واردات تمام خواهد شد
ناشناس۱۲۰۲۰۱۲۰:۴۳:۵۷ ۱۳۹۶/۷/۲۰
برای همین دلار از 900 تومان به 4050 تومان رسیده صادرات و تولید خیلی خوب شده! عمو جان یک کم اقتصاد یاد بگیر بعد نظر بگذار
شاهین۱۱۹۴۲۰۱۸:۵۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۹
مقصر اصلی در افت ارزش پول ملی ما فقط و فقط سیاست های غلط بانک مرکزی و هیئت حاکمه بر ان است .
دلال دلار و طلا۱۱۹۴۵۴۱۹:۵۹:۱۴ ۱۳۹۶/۷/۱۹
به عنوان فردی که دو روز گدشته، بیش از ۱۶ ساعت تحولات بازار دلار را در سبزه میدان از نزدیک مشاهده کرده ام باید بگویم که روند صعود دلار در حدود ۴۰۵۰ تومان‌ برای مدتی تحت کنترل خواهد بود. دولت با واریز کردن صدهها هزار دلار به تعدادی از صرافی ها اجازه نداد که دلار از ۴۱۰۰ عبور کند. در ضمن پیشاپیش با اطمینان صددرصدی می گویم که ترامپ فردا یا هفته ی آینده عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام نخواهد کرد: ترامپ در حال حاظر مشغول سر وکله زدن با مشکل کره شمالی است و موقعیت پاره کردن برجام را ندارد. پرواز بمب افکن های آمریکایی در سواحل نزدیک کره ی شمالی و تمرکز تبلیغی رسانه های امریکایی بر امور کره ی شمالی قدرت مانور ترامپ علیه برجام را به شدت سلب خواهد کرد. درگیری لفظی ترامپ‌ با سناتور بانفوذ جمهوریخواه باب کروکر که رئیس روابط خارجی سنای امریکا و از طرفداران برجام است نوید بر همین امر است. سناتور باب کروکر در همین اواخر شدیدا به نابردباری ترامپ‌ تاخته بود و انتقاد کرده بود که ... ترامپ در حال هدایت امریکا به سوی جنگ جهانی سوم است... همچنین انتقاد کرده بود که:کاخ سفید تبدیل به خانه ی سالمندان شده است ترامپ قدرت عبور از سد باب کروکر برای پاره کردن برجام را ندارد. ترامپ چند روز پیش انتقاد کرده بود که : کروکر با فریب برجام را به آمریکا تحمیل کرده است... ... موانع زیادی پیش روی ترامپ برای پاره کردن برجام است، شرایط اقتصادی اروپا و نیازمندی اروپاییان به دلارهای نفتی ایران یکی از موانع بزرگ ترامپ است. پاره شدن برجام قیمت طلا را به شدت بالا خواهد برد واین به نفع بزرگ بانکداران امریکایی نخواهد بود. از سویی نباید فکر کرد که ترامپ به صورت خودسرانه ای به مخالفت با برجام می پردازد، این مخالفت بخشی از جنگ‌روانی برای تزلزل در اقتصاد ایران است. و ....
ناشناس۱۱۹۷۹۸۰۸:۵۵:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲۰
مشکل اقتصاد ایران یکی دوتا نیست! به نظر من مهمترین افزایش نرخ دلار ناشی از دو موضوع مهم است دلایل سیاسی .. و دوم سوء مدیریت کلان کشور است ! که هزینه های این مدیریت تادرست در افزایش قیمت ارز خودش را نشان می دهد.
ناشناس۱۲۰۱۵۹۱۹:۱۶:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۲۰
چه میشود کرد با دلار 4 هزار تومان هم صادرات میوه بخصوص سیب درختی برای صادر کننده سودی ندارد مردم دلار ارزان میخواهند که نتیحه اش واردات و توقف تولید داخلی است
منصور صافدل۱۲۰۳۲۲۰۰:۴۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲۱
ضمن عرض سلام و توفیق هرچه بیشتر خدمت رسانی همه به ملت بزرگ ایران - بیان نظرات کارشناس محترم -آقای حسینی - زوایای مختلف دارد. ایشان لزوم اصلاحات اقتصادی نبود بازار واقعی ارز و بسیاری واقعیات دیگر را پذیرفته و قبول دارند و بنابراین شایسته آنست که بپذیرند کنترل ارز دلار بطور مستقیم کنترل بازار ارز داخلی و ...و اجرای تک نرخی ارز ناگزیر باعث تورم بسیارست و همراهی ایشان و همگان با دولت در اجرای هرچه سریعتر و ترجیحا بدون اعلام رسمی تک نرخی ارز می تواند عملی بسیار شایسته باشد . طبیعی است میزان نرخ تک نرخی ارز نزدیک نرخ ازاد آن در بازار کمک به تثبیت آن خواهد کرد. با سپاس از همه عزیزان جامعه تحلیلی الف .

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. عباس عراقچی وارد مسکو شد/ دیدار با همتای روس درباره برجام

 2. حداد عادل: راه دراز و سختی در پیش داریم

 3. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 4. راه حل واگذاری سرخابی‌ها چیست؟

 5. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 6. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 7. پرسپولیسی ها باید بازی با الهلال را فراموش کنند

 8. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 9. پیام اینستاگرامی بیرانوند به هواداران پرسپولیس+عکس

 10. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 11. جزئیات قرارداد ۲.۵ میلیارد یورویی ایران و نروژ

 12. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 13. واکنش مسی بعد از پیروزی برابر المپیاکوس

 14. بارسا 3-1 المپیاکوس؛ برد راحت در شب اخراج پیکه

 15. یک هفته ای خونه بخر!

 16. محور چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 17. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 18. عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شوراها

 19. دستگیری گروگانگیران طی یک عملیات ضربتی در هرمزگان

 20. بخشش قاتل پای چوبه دار به شرط حفظ سه جزء از قرآن

 21. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

 22. یارانه مهر واریز شد/ ایرانی‌ها چقدر یارانه گرفتند؟

 23. نماینده کنگره آمریکا: عربستان جزو بزرگ‌ترین حامیان داعش است

 24. بیکارترین استان‎های ایران + جدول

 25. ماجرای استعفای مهدوی‌کنی از نخست‌وزیری/ گفتم 2 آخوند رئیس شوند مردم می‌گویند همه چیز را قبضه کرده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 3. این نفت لعنتی

 4. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 5. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 6. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 7. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 8. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 9. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 10. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 11. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 12. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 13. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 14. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 15. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 16. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 17. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 18. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 19. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 20. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 21. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

 22. توقف دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس

 23. پسر شفر برای آنالیزوری استقلال وارد تهران شد!

 24. انکار هولوکاست پیرزن ۸۸ ساله را راهی زندان کرد

 25. شفر چه زمانى روى نام استقلالى ها خط قرمز مى کشد؟

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های دیروز

 1. این نفت لعنتی

 2. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 3. رتبه اول چین در واردات ماهانه نفت از ایران

 4. خودروی اسرارآمیزی که یاماها می‌خواهد تولید کند  

 5. پلیس راهور: ممنوعیت شماره‌گذاری خودروهای با مصرف سوخت بالا لغو شد

 6. گوشتهای بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 7. تغییر قیمت نفت با پیش‌بینی کاهش ذخایر آمریکا

 8. امضای تفاهم‌نامه همکاری میان شهرداران تهران و سئول

 9. اعزام بیکاران ایرانی به ۴ کشور

 10. ۱۰ تومانی و ۲۰ تومانی در انتظار خروج از اقتصاد ایران

 11. عراق درصدد توسعه میادین نفتی کرکوک

 12. تسهیلات حمایتی بانک صادرات ایران از ٣٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

 13. واکنش ایران نسبت به ساخت سد بزرگ ایلیسو در ترکیه

 14. یارانه مهر امشب واریز می‌شود

 15. گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره تخلفات نفتی

 16. سیف: موسسه غیر مجاز فعال در کشور نداریم

 17. دلار صعودی و سکه نزولی شد + جدول

 18. توضیحات وزارت نفت درباره شایعه استخدام فرزند یک نماینده مجلس

 19. وزارت نیرو: ناچار به انتقال آب هستیم/ کاهش بارش در آبان ماه

 20. حجتی: تولید کنندگان گندم عذر ما را بپذیرند

 21. پرتقال‌های رنگ شده نخوردید/ با عرضه‌کنندگان برخورد می‌شود

 22. بی‌هراسی نفت از سیاست ضدایرانی آمریکا

 23. ماراتن افزایش قیمت در بازار نفت

 24. قیمت واحدهای ۷۰ متری در تهران + جدول

 25. آخرین وضعیت ساماندهی جاده‌های شمالی/ ریل هفته آینده به ارومیه می‌رسد

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 4. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 5. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

 6. قیمت عجیب پژو 2008 در بازار آزاد+عکس

 7. تورم ونزوئلا سال آینده از ۲۳۰۰ درصد فراتر می‌رود

 8. مهدی جهانگیری همچنان در بازداشت است/ پرونده در حال طی مراحل تحقیقات و مستندسازی است

 9. کاهش مجدد قیمت مسکن/ خواب زودرس زمستانی بازار را فراگرفت

 10. سهم هر ایرانی از درآمدهای نفتی چقدر است؟

 11. دهن‌کجی بازار سرمایه به سخنان ضدایرانی ترامپ/روند افزایشی رشد شاخص ادامه دارد

 12. موافقت روحانی با پیشنهاد مجلس برای نپرداختن سود نقدی سهام عدالت

 13. این نفت لعنتی

 14. یک ساعت از «بانه» تا «تهران»

 15. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 16. پاسخ حاجي دليكاني به طيب نيا / چرا همسايگان وزير "مجوز" ندارند؟!

 17. انتقاد توکلی به یک رانت عمرانی/ گاز فقط به خانه وزیر سابق رسید

 18. قدرت خرید بازنشستگان در کدام دولت کم شد؟

 19. درباره واردات 6 میلیون گوسفند مجازی به کشور

 20. قوانین اجاره خانه در آلمان+ فیلم

 21. واکنش بازارهای مالی ایران به سخنان ترامپ/ دلار 4000 تومان ماند/ بورس رشد کرد

 22. شرایط هنوز برای تک‌نرخی شدن ارز مهیا نیست

 23. زنگ خطر جدید برای ترانزیت ایران/ دومین مرز فعال بسته شد

 24. «کم‌ فروشی سکه» حقیقت دارد؟

 25. توتال‌ می ماند بويینگ می رود‌؟

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین