بامیلو

بیکاری و راه حل آن

سجاد رحیمی مدیسه، گروه تعاملی الف،   3960718091 ۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
بیکاری و راه حل آن

هفته‌ای نیست که عزیزی از دوستان و یا آشنایان دوستان به من برای کار واشتغال مراجعه نکند و یا تماس نگیرد. آخرین مورد از این دست، یکی از دوستان هم‌دانشگاهی خودم با مدرک ارشد مدیریت تحول از دانشگاه تهران است که پس از گذراندن سربازی و علیرغم متأهل بودن، بیکار است و شرکت خصوصی قبلی نیز فضایی برای بکارگیری مجدد وی (با همه مشکلات و کاستی‌های بخش خصوصی) ندارد؛ و از همین دست:

عزیزی که متولد 1357هست و بعد از نُه سال کار در بخش خصوصی با وجود داشتن همسر و یک فرزند، یک ماه است که به دلیل مشکلات اقتصادی در شرکت متبوعش که در حوزه صنعت معدن فعالیت داشته است، شغلی ندارد و جویای کار است.

اشتغال مساله روز کشور و دغدغه جدی مسئولان، مدیران و تصمیم بگیران کشور در مقام صحبت، حرف و تاکید بوده است؛ چرا که اشتغال و یا بهتر بگوییم: اشتغال پایدار، ریشه کن معضل فقر است؛ معضلی که خود مادرِ سلسله معضلات متعدد و پیچیده اجتماعی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی است. به عنوان نمونه نهاوندیان، معاون اقتصادی پیشین دکتر حسن روحانی در تازه ترین اظهار نظر این طور اشاره کرده بود که:"اکنون ١٠ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند؛ برنامه داریم که آن ها را از زیر خط فقر بالا بکشیم!"

این صحبت به معنی نادیده گرفتن اقدامات مثبت اجرایی صورت گرفته نیست؛ اما سوال اینجاست که با این روال به چه سمتی حرکت می کنیم؟ آیا واقعیات فعلی جامعه و اقتصاد ایران، متناسب با رویکردها و اقدامات اجرایی سازمان ها و نهادهای مدیریتی و اقتصادی بوده است؟ به گفته برخی از کارشناسان، نرخ تورمی که دولت اعلام می‌کند درست نیست و باید در نظر داشته باشیم که محیط کسب و کارِ ما به هیچ وجه خوب نیست و نسبت به چهار سال قبل بهتر نشده است. برخلاف هیجانات پشت تریبون، در واقعیت بازار مشاهده کرده و می کنیم که هیات های تجاری فقط برای تصاحب بازار ما به ایران آمدند: رفتن واردات به سمت کالاهای مصرفی پیام خوبی ندارد.

گرفتن وام خارجی یکی از تکنیک های کوتاه مدت دولت ها برای حل مسائل جدی جامعه از جمله اشتغال به حساب می آید. اینکه دولت دوم دکتر حسن روحانی چنین برنامه ای را دنبال می نماید یا خیر یک بحث جداگانه است؛ ولی آیا بدهکار شدن اقتصاد ایران به طور کلی (بدون در نظر گرفتن این دولت و آن دولت) در این مقطع صحیح است؟ اگر فرض را بر مثبت بودن پاسخ به این سوال مهم قرار دهیم، آیا تحرکات احتمالی ناشی از اخذ وام خارجی، موجب رفع مشکلات بیکاری در جامعه، اشتغال پایدار و کاهش فقر خواهد شد؟

به حوزه تولید نگاهی بیندازیم: چندی پیش در فضای اخبار اقتصادی به نقل از معاونین یکی از وزارتخاته های اقتصادی این طور عنوان شده بود که:"کار کردن صدها هزار واحد صنعتی با کمتر از ظرفیت خود و تعطیلی و ورشکستگی آن ها نشان دهنده وجود رکود نیست!" صحت و یا نادرستی این ادعا را به مخاطبان فهیم این نوشتار واگذار می کنم، اما دقت کنیم که فرآیندهای برنامه ریزی و اجرای اقتصادی را به گونه ای پیش نبریم که تبدیل به یونان دوم شویم. به عنوان نمونه، گزارش های برخی خبرگزاری ها حاکی از آن است که بدهی کوتاه مدت خارجی کشور پس از برجام ده برابر شده است! و به این اضافه نماییم که ممکن است چیزی در حدود ۲۲میلیارد دلار از کشورهای اروپایی فاینانس گرفته شود. تحمیل این حجم سرمایه گذاری یا بدهکاری؟! به کشور روشن نیست، اما بازهم به مطلب اصلی خود برمی گردیم که اشتغال پایدار و رفع فقر قرار است با چه سازوکار و برنامه ای رفع شود؟

در کنار موارد یاد شده، تحمیل گرانی به عموم مردم جامعه هم از عوامل بااهمیت تشدیدکننده فقر و ضعیف شدن هرچه بیشتر اقتصاد جامعه است:واقعی سازی قیمت ها، رقابتی سازی، کنترل واردات و... چنین عناوین پرزرق و برقی قطعا موجب آسایش عموم جامعه در مقیاس کلان نخواهد شد.

تحلیل مدیریتی
مسأله اشتغال راه حلی جز تغییرات جدی مدیریتی ندارد. واقعیات را باید ببینیم و بسنجیم که امنیت ملی اخلاقی و اجتماعی ما تا چه حد ظرفیت تحمل شرایط فعلی را دارد. در نظام اداری ایران دو سیستم بازنشستگی وجود دارد: یکی نوشته، معمول و مختص کارکنان عادی؛ دوم نانوشته، غیرمعمول و مختص مسئولان و مدیران عالیرتبه. در سیستم نوع اول چه فرد بخواهد یا نخواهد، در سررسید ٣٠ یا ٣٥ سال سابقه کار و یا رسیدن به سن ٦٠ یا ٦٥ سال رایانه بصورت اتوماتیک فرد را بازنشسته می کند؛ اما در سیستم نوع دوم که مختص مسئولان عالی رتبه است، در بیش از ٩٠٪‏، نه سنوات خدمتی و نه سن وسال حتی عبور از ٩٠ سال ، مانع بازنشستگی از خدمات دولتی نمی شود.
فقط دو عامل منجر به بازنشستگی این افراد می شود:

1) مرگ
2) فاقد صلاحیت شدن به دلائل سیاسی.

مدیران عالی و مسئولین را مروری نماییم: آیا نمی‌توانیم حداقل 200نفر را لیست کنیم که در ٣٨ سال گذشته بیش از ٩٠٪‏ مناصب بالای مملکتی را بصورت دوره ای اشغال کرده اند؟ آیا تغییری به صورت جدی در این لیست ایجاد شده است؟ منظور از تغییر، حرکت آن ها به سمت بازنشستگی و جایگزینی آنان با نیروهای توانمند و متخصص ازکارکنان عادی.
تنها تغییر جابجایی پست ها بوده است؛ البته جابجایی ها در موارد زیادی نامتجانس هم هستند؛ مثلا فردی که قبلاً وزیر X بوده، وزیر Y و سپس وزیر Z می‌شود؛ یا وزیر X که قبل از آن F بوده، رئیس سازمان G، بعداً معاون T و رئیسR و بالاخره شهردار N میشود، قائم مقام B رئیس P و سپس وزیر S میشود؛ فرمانده D بعد از ١٨ سال فرماندهی ١٨ سال عضو مجمع تشخیص نظام به عنوان .... می‌گردد.عنقریب که سن این لیست ٢٠٠ نفره به آنجا برسد که دیگر هیچ توان جسمی و ذهنی برایشان باقی نماند، و چه بخواهند و نخواهند حتی قادر به رفتن به محل کار نخواهند بود، مملکت حداقل ٩٠٪‏ توانایی مدیریت رده بالای خود را دست می‌دهد و چون افراد زیادی که دارای تجربه مدیریت بالا باشند، برای جایگزینی آنها وجود ندارد، کشور با خلاء عظیم مدیریتی روبرو می‌شود. شاید به همین دلیل بود که جناب آقای رئیس جمهور اخیراً به هنگام معرفی کابینه قسم خورد که نتوانسته بهتر از افراد موجود کسی را پیدا کند: منظورایشان همان افراد تکراری قبلی است!

اینکه چرا ٢٨٠٠ واحد دانشگاهی و تعداد زیادی حوزه های علمیه که دارای ده ها مدرسه علوم دینی هستند در 39 سال گذشته نتوانسته اند افرادی را برای به عهده گرفتن مسئولیت های بالا تربیت کنند و حداقل خروجی 39 ساله آن ها فراهم آوردن لیستی ٢٠٠ نفره باشد ( ٢٠٠ نفر فعلی که همگی قبل از انقلاب آموزش دیده اند) سوال مهمی است که باید ذهن همه علاقه مندان به سرنوشت کشور را به خود مشغول کند. آیا سیستم عریض و طویل و پر هزینه آموزشی که بعد از انقلاب میلیون ها فارغ التحصیل بیرون داده، ناکارآمد بوده؟ یا کارآمد بوده اما مسئولین به چسبیدن به قدرت عادت کردند؟ یا عشق مفرط به خدمت! مانع از واگذاری پست ها به جوانتر از طرف آن ها می‌شود؟ آیا اصولاً منطقی علمی پشت بازنشستگی در سنوات و سن خاصی است؟ آیا درست است قوای ذهنی و جسمی حتی درسالم ترین انسان ها از سن معینی به بعد رو به نقصان می گذارد؟

این ٢٠٠ نَفَر در ٣٨ سال گذشته چه خلاقیت و توانایی برای حل مشکلات کشور در چنته داشته اند که تا به حال آنرا رو نکردند؟ چرا در کشورهای توسعه یافته مسئولین رده بالا حتی موفق ترین های آنها دوبار (البته به تناوب) در مسئولیت های بالا قرار نمی‌گیرند؟ الان ژاک شیراک، سارکوزی و اولاند روسای جمهور و نخست وزیرهای سابق فرانسه چکاره‌اند؟ آیا این سیستم بازنشستگی هم مثل خیلی از سوغات های غرب مناسب حال فرهنگ ما نیست و باید آن را بومی سازی می کردیم؟ آیا به نفع نظام نیست که یک نظام بازنشستگی آن هم از نوع معمولی اش و عادلانه برای همه داشته باشد؟
شاید با این توضیحات بهتر بتوانیم به تحلیلی برسانیم که مشکلات اشتغال و راه حل عملی رفع آن را تبیین و اجرایی نماید.

*دکتری مدیریت

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

محمد۱۱۸۱۰۶۱۱:۵۷:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۱۸
اگر خواست و عزم جدی برا رفع بیکاری دارید من که سواد چندانی هم ندارم چندر راه حل می دهم که اگر اجرا شود شک نکنید هم مشکل بیکاری حل می شود و رونق اقتصادی ایجاد می گرددو آنها عبارتند از: 1- برخورد جدی با واردات کالاهای که تولید داخلی دارد. 2-مبارزه جدی با قاچاق کالا حالا هرکس که می خواهد باشد. 3-مبارزه جدی با افراد و اشخاص 2 شغله. 4-بالا بردن سطح کیفی دانشگاهها نه مثل الان که دانشگاهها شده اند کارخانه تولید مدرک بدون پشتوانه علمی و عملی . 5-پایین آوردن سن بازنشستگی برای یک مقطع کوتاه 4 ساله . والسلام خدا وکیلی اگر این موراد را به دقت عمل کنند قول می دهم کشور ایران بزرگترین قطب اقتصادی گردد.
ناشناس۱۱۸۲۸۵۱۵:۰۸:۱۳ ۱۳۹۶/۷/۱۸
لطفا الف از این دوست عزیز تشکر کند...
ناشناس۱۱۸۸۶۸۰۹:۰۹:۲۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
اقتصاد مقاومتی ، اگر از 4 سال پیش آغاز میشد .
بیگی29۱۱۸۱۵۵۱۳:۰۳:۱۱ ۱۳۹۶/۷/۱۸
خیلی مطالب رانمیتوان مطرح کرد .اگر هم مطرح کنی حتی سایت "عزیز قبلی " الف فعلی هم توان انتشار ندارد.در شرایط فعلی هم تنها راه ایجاداشتغال،بیکاری است.اگر قبول ندارید در آرشیو الف به سادگی یاد داشت "بیکاری اشتغال زا است" اینجانب را مرور کنید.
عماد۱۱۸۱۹۷۱۳:۵۰:۰۴ ۱۳۹۶/۷/۱۸
دولت ایران بطور سیستماتیک مجبور و محتاج به کار نیست. درآمد و جبران اشتباهات با منبع تضمینی "نفت" مثمر ثمر بودن را منوط به انصاف و مروت مدیران کرده است.این 200 باشند یا دویست نفر دیگر. فرقی نمیکند. در تمام کشور هایی که پیشرفت اقتصادی به چشم میخورد ، دولت محتاج مالیات است. یعنی اگر جامعه بیکار بماند ، دولت بی پول خواهد ماند.
ناشناس۱۱۸۲۳۷۱۴:۲۹:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۱۸
تنها راه حل بیکاری جذب سرمایه خارجی و تکنولوژی روز تولید هست. ایجاد شرکت های چند ملیتی در کشور است
ناشناس۱۱۸۲۹۷۱۵:۱۹:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۸
تا با دنیا صلح مطلق و بی چون چرا نکنیم تعامل داشته باشیم سرمایه جذب کنیم و در داخل اصلاحاتی صورت ندهیم کار درست نمیشه حالا هی بیا بگو صلح یعنی تسلیم و..اگر برای بیکاران این حرفا نون و اب شد.
صمصام۱۱۸۳۹۶۱۷:۱۱:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۱۸
تنها راه علاج بیکاری به نظر من بهبود فضای کسب وکار و بالا بردن توان واحدهای تولیدی است . طبق گزارشات رسمی دولت نهم و دهم و در ادامه دولت های یازدهم ودوازدهم از سال 84 تا تاریخ 94/02/25 رقمی معادل مبلغ 190 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت کرده اند!!! به عدد بالا دقت کنید !! 190 هزار میلیارد تومان توسط مردم ، صرف چه هزینه هایی شده است ؟ با ان چه کارهای بهتری میشد کرد ؟؟؟؟؟!!!!! و چنانکه همه میدانیم قرار بود مبلغ درامد ناشی از هدفمندی یارانه ها به تقویت ونوسازی واحدهای تولیدی کشور و نهایتا افزایش نرخ اشتغال اختصاص یابد اما در عمل همه دیدیم که نه تولیدی و کسب وکاری تقویت و بهبود شده است و در این سو نیز ماهانه 45500تومان که به هیچ کجای زندگی مردم دریافت کننده نمیرسد از بین رفته است !و هیچ بهبود قابل توجهی در زندگی مردم دیده نشده است ایده پرداخت یارانه طرح خوبی بود اما بسیار بد و شلخته اجرا شد به طوری که به جای دریافت پالس های مثبت در بهبود زندگی مردم ،شاهد بدتر شدن اوضاع معیشت مردم هستیم اگر از ابتدا این مبلغ به واحد های تولیدی اختصاص میافت و در پرداخت و هزینه کرد ان کنترل لازم اعمال میشد امروز شرایط اقتصادی کشور این نبود متاسفانه هیچ اراده ای برای تغییر اوضاع فعلی نیست و اوضاع اشتغال نیز از این بدتر خواهد شد در سال 88 میشد با 20 میلیون یک خانه 2 خوابه با همه امکانات را رهن کامل کرد اما امروز همان خانه را باید با 150 میلیون رهن کرد
ناشناس۱۱۸۷۰۷۲۳:۵۳:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۱۸
یه مقدار از این اراضی ملی رو واگذار کنن به جوانان بیکار که کشاورزی کنن واقعا اگه این میلیونها هکتار اراضی منابع طبیعی امروز جوانان رو از بدبختی نجات نده پس به هیچ دردی نمیخوره
شمس۱۱۸۸۵۷۰۸:۵۷:۰۳ ۱۳۹۶/۷/۱۹
استفاده بهینه از سرمایه های ملی در جهت حل مشکلات اساسی کشور و حفظ آن برای نسل های آینده )) در راستای عملی نمودن اقتصاد مقاومتی و انجام بهترین راهکار پدافند غیر عامل در شرایط کنونی کشور باید مشکلات اساسی را شناسائی و نسبت به حل آن اقدام نمود. در حال حاضر دو مشکل اساسی جامعه عبارتند از رکود اقتصادی و بیکاری جوانان ( بویژه آقایان) که پیش زمینه مشکلات بسیار جدی و خود باعث ده ها مشکل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه است. در این خصوص با بودجه ماهیانه 4000 میلیارد تومان که می توان آن را به صورت کاهش هزینه های جاری، استقراض، اوراق بهادار اسلامی، اوراق مشارکت، تغییر در نرخ های انرژی، تخصیص بخشی از مالیات دریافتی، تغییر در نحوه پرداخت یارانه ها ( که بخش عمده ای ازاین طریق تامین می شود)، تغییر در برخی مواد بودجه سالانه کشور، ایجاد صندوق های سرمایه گذاری و ... تامین نمود. بدیهی است که در این راستا مردم شریف و عزیز ایران اسلامی نیز در صورت وجود اراده جدی نسبت به موضوع، در حل آن مشارکت و در تامین بودجه فوق الذکر همکاری خواهند نمود. چنانچه بودجه مذکور تامین گردد 2 اقدام ذیل انجام خواهد شد. الف ) 75 % بودجه فوق به مصرف پروژه های عمرانی و یا اقدامات اصلاحی مورد نیاز اختصاص یابد. بدین معنی که هر روز یک پروژه 100 میلیارد تومانی در کشور افتتاح می گردد. که اثر مثبت روانی، اجتماعی و اقتصادی بر سایر موضوعات خواهد داشت. بدین شکل که مسئولین هر استان ( استانداران، فرمانداران، شوراها ) پروژه های مورد نیاز بر اساس شرایط هر منطقه را پیشنهاد نموده و سپس توسط کمیته ای تخصصی و ویژه پیشنهادات بررسی و مواردی که بیشترین توجیه فنی و اقتصادی ، بازدهی ، اشتغال زائی و بهره وری را به همراه دارند، اجرائی می گردد. این پروژها پس از بهره برداری می توانند به صورت شرکت سهامی عام و بر اساس قوانین بورس اوراق بهادار، اداره گردند. (پروژه های تامین و ذخیره آب حائز اولویت خواهند بود) ب ) 25 % بودجه فوق به جوانان تحصیل کرده ( آقایان ) که خدمت سربازی را به انجام رسانیده، دارای سایر شرایط عمومی بوده و در هیچ سازمانی تا کنون استخدام نشده اند، اختصاص یابد. شایان ذکر است بر اساس آمارهای استخدامی طی سنوات گذشته افراد فوق الذکر که شرایط لازم را دارند، حدود 000/000/1 نفر برآورد می گردند؛ که دولت باید برای این قشر کار ایجاد نماید. دولت می تواند با بودجه فوق (برای مدت محدود)، شبیه بیمه بیکاری، ماهانه به اندازه حداقل قانون کار به این افراد پرداخت و این افراد بصورت منظم و مستمر با هماهنگی یک دستگاه متولی، با شرکت در دوره های آموزشی (تخصصی و فنی، دوره های عمومی اخلاق، احکام، خانواده، ورزشی و ...) کار آمد شده و به مرور در پروژه های ایجاد شده در بند الف، به صورت دائم مشغول به کار گردند. نتایج : با این رویداد بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه حل شده و امید، نشاط، رونق اقتصادی و سرمایه گذاری جایگزین شده و سرمایه های ملی کشور مولّد و برای نسل های بعدی حفظ خواهد شد. سایر مزایا و نتایج عبارتند از: 1- جوانان از خطرات مختلف اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی حفظ خواهند شد. 2- با توجه به دریافت حقوق جوانان، زمینه برای ازدواج آنان فراهم می گردد و زمینه برای تقاضای مسکن و سایر لوازم مورد نیاز زندگی افزایش یافته و باعث رونق در اقتصاد خواهد شد. 3- با توجه به چرخه اقتصادی کشور و فعال شدن پروژه های عمرانی سایر افرادی که از شغل خود بیکار شده اند مجدداً مشغول به کار خواهند شد و به تبع آن قشر وسیعی از افراد و امکانات کشور فعال شده و سایر سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز شروع به سرمایه گذاری و فعالیت خواهند نمود و سرمایه های ملی کشور (مولّد) باقی خواهند ماند. 4- تسهیل ازدواج و تحکیم نهاد خانواده 5- مشارکت اجتماعی و ارتقاء خودباوری و اعتماد به نفس 6- آموزش جوانان و ارتقاء جایگاه آنان در موضوعات اجتماعی و مدیریتی 7- اجرای سیاست های کلی اصل 44 و کوچک سازی دولت و تونانمند سازی مردم 8- ارتقاء امنیت سرمایه گذاری و بهبود محیط کسب و کار 9- گسترش آموزش های فنی و حرفه ای 10- افزایش اشتغال بخصوص برای جوانان 11- کاهش وابستگی به درآمد های نفتی 12- تحکیم امنیت پایدار و انضباط اجتماعی 13- حفظ منابع و سرمایه های ملی برای نسل های بعد 14- پیشگیری از وقوع جرم و ایجاد زمینه لازم برای جرم زدائی 15- تامین پدافند غیر عامل حیاتی و اساسی 16- حفظ مشاغل موجود و گسترش و ايجاد مشاغل جديد 17- افزايش توان پولي، مالي و اعتباري كشور 18- افزايش درآمد هاي ناشي از ماليات و افزايش منافع جمعي مردم 19- سالم سازي و تقويت فرآيند هاي توليد، توزيع و مصرف كشور 20- تقويت بورس اوراق بهادار به واسطه افزايش تعداد شرکت های بورسی 21- استفاده و بكارگيري سرمايه هاي خرد و كلان آحاد جامعه 22- جلوگيري از انتقال سرمايه ها به خارج ازكشور بواسطه فراهم شدن زمينه هاي بكارگيري سرمايه ها در فرآيند توليد 23- جذب سرمايه هاي خارجي 24- مقابله با تحريم هاي اقتصادي سایر كشورها و افزايش توان اقتصادي 25- كاهش وابستگي به درآمد هاي نفتي در مصارف جاري كشور و زمينه سازي سرمايه گذاري در آمدهاي نفتي 26- كاهش صادرات مواد خام و بسترسازي ايجاد و افزايش ارزش افزوده بر روي مواد خام در كشور 27- افزايش درآمد هاي دولت بواسطه افزايش فعاليت هاي اقتصادي و توليدي كشور 28- كاهش نقش تصدي گري دولت بواسطه فعال شدن بخش هاي خصوصي و تعاوني و بنابراين شكل گيري براي طرح هاي عمراني و سرمايه 29- گذاري هاي كلان ساختارهاي نظارتي دولت به عنوان وظيفه اصلي حوزه حاكميت 30- شكوفا شدن استعدادهاي فردي، جمعي و سازماني در فرآيندهاي توليد 31- توسعه نيروي انساني و افزايش توانمندي ها و مهارت هاي مورد نياز آن ها در عرصه هاي مختلف توليد 32- استفاده بهينه از منابع انساني وتحقق شايسته سالاري در فرآيندهاي مختلف توليد و برقراري عدالت سازماني در حوزه نيروي انساني 33- جلوگيري از مهاجرت افراد به شهرهاي بزرگ به واسطه فراهم شدن زمينه هاي توليد محلي و استفاده بهينه ازظرفيت ها وامكانات محلي و استاني در كشور 34- جلوگيري از فرار مغزها به ساير كشورها بواسطه فراهم شدن امكان بكارگيري تخصص ها در بخش هاي مختلف توليدي كشور استفاده از نيروهاي انساني متخصص محلي 35- بستر سازي توسعه پايدار در ابعاد خرد و كلان در بخش هاي ملي و محلي 36- تقويت قدرت چانه زني نظام و كشور در عرصه هاي بين المللي در حوزه مسائل سياسي، اقتصادی و امنيتي 37- اصلاح و بازسازي قوانين حوزه هاي اقتصاد و توليد به واسطه احساس نياز كشور به آن ها 38- حذف بخش هاي زائد اداري و تلفيق و تركيب بخش هاي موازي در ساختارهاي اداري و توليدي 39- كاهش مشكلات كارگري در سطح جامعه 40- فعال تر شدن بخش هاي اداري و دولتي بواسطه درخواست هاي مستمر و دائمي بخش هاي توليد 41- با توجه به موارد فوق گردش کار و گردش پول در جامعه افزایش یافته و موجب رونق اقتصادی و خروج از شرایط رکود می گردد. 42- در صورت انجام موارد فوق و رونق تولید، سرمایه اقشار مختلف جامعه از بانک ها خارج شده و به سمت سرمایه گذاری در بورس و صنعت و تولید کشور روانه خواهد شد. 43- چنانچه موارد فوق انجام گردد سایر بودجه های عمرانی و رفاهی کشور نیز به موضوع کمک نموده و موثرتر و کارآمدتر خواهند شد. و من ا... التوفیق
پارس نماد دادهبامیلوتجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. این مومیایی رضاشاه هست یا نیست

 2. روحانی: هر روز که سرکار میروم درخیابان اول به چهره مردم نگاه میکنم، اگر مردم شاد باشند با نشاط میروم، اگر شاد نباشند میفهمم ما مشکل داریم

 3. توافق آمریکا و فرانسه بر سر برجام / ۴ شرط تازه غرب برای توافق هسته ای

 4. شاهد دستگیری مرتضوی: حکم را که پاره کرد،گرفتنش/ خانمی هی میگفت نبریدش

 5. روحانی: می گویند روحانی رای را گرفت و رفت و دیگر از ما یادش رفت؛ والله بالله اینطور نیست/ من آن وقت هم دنبال رای نبودم  

 6. وزیر بهداشت: نرخ ارز باعث افزایش قیمت دارو نشده است

 7. تلویزیون باز هم خیابان‌ها را خلوت می‌کند؟+عکس

 8. جزییات پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۹۷

 9. هشدار عراقچی به دولت در راستای آمادگی برای اقتصاد بدون برجام

 10. مرکل و ماکرون چگونه می‌خواهند برجام را نجات دهند؟

 11. روزنامه جوان: بسیاری از مردم با رفع حصر مخالفند

 12. نام‌های محبوب تهرانی‌ها

 13. روحانی: آمریکا جیره خوار دیگران است/ یک کاسب و برج‌ساز درمورد برجام حرف می‌زند

 14. سقوط جنگنده اف-۱۶ آمریکا+ عکس

 15. بازگشت به قرون وسطی  

 16. رونمایی از نسخه‌ صوتی «سمفونی مردگان»

 17. جنایت هولناک برای ۶۰ هزار تومان

 18. خطر ابتلا به «ام اس» با قرار گرفتن در نزدیکی گوسفندان 

 19. سجده شکر ستاره‌های مسلمان لیورپول بعد از گلزنی   

 20. وقتی ترامپ شوره سر ماکرون را بر می‌دارد  

 21. زیباترین عکس یک شهید برای مادرش

 22. مشاور وزیر خارجه آمریکا: برجام حفظ می‌شود و بندهای جدید به آن اضافه می‌شود

 23. ونگر: به خواست خودم نمی‌روم، آرسنال مرا مجبور کرد

 24. علی اصغر پورمحمدی قائم مقام معاون رییس صداوسیما در امور سیما شد

 25. جهانگیری: هیچ کمبودی در کشور برای تامین کالاهای اساسی و دارو وجود ندارد

پربحث‌های دیروز

 1. بی‌ فرهنگی یک پورشه‌ سوار  

 2. انتقاد تند کرباسچی از شورای شهر درباره انتخاب شهردار جدید/ مردم با انبوهی از مشکلات گرفتار هستند اما این شورا با گذشت یک سال از چهار سالش هنوز نتوانسته شهردار مناسبی انتخاب کند

 3. آرامش زندگی مردم را حفظ خواهیم کرد

 4. ترامپ در دیدار با ماکرون: برجام توافقی است که هرگز نباید اتفاق می‌افتاد/اگر ایران غنی‌سازی را از سربگیرد، با مشکلات بی‌سابقه روبرو می‌شود/هر کجا در خاورمیانه مشکل هست، مقصر ایران است

 5. از هتاکی به امام معصوم تا وضعیت نابسامان کارگران معدن یورت و تعطیلات در ساحل فاضلاب!   

 6. واعظی: مردم به صورت عجیب به سکه روی آورده‌اند/ دستور رئیس جمهور درباره قیمت سکه

 7. هشدار؛ هرگز خیار گلخانه ای نخورید!

 8. فرمانده ناجا: پلیس همواره در خط مقدم جبهه مبارزه با ناهنجاری‌هاست و باید طبق قانون ماموریت خود را انجام دهد

 9. حل مشکلات اقتصادی نیازمند گرفتن تصمیمات سخت است/نتوانستیم ریشه‌های واقعی تورم را بخشکانیم / اقتصاد ما هنوز آسیب پذیر است

 10. ضد و نقیض‌های کشف جسد مومیایی رضاخان + عکس

 11. فرانسه: در آستانه توافق با آمریکایی‌ها بر سر سندی درباره برجام هستیم

 12. الف گزارش می دهد؛/ رنج کشاورزان ایرانی از واردات بی رویه برنج خارجی/ چه کسی این بخشنامه را صادر کرد؟

 13. چرا مومیایی کشف‌شده در شهر ری متعلق به رضاشاه نیست؟

 14. ۷ نامزد شهرداری تهران مشخص شدند/ هاشمی رای نیاورد

 15. تغییر نظام ایران؛ از توهم تا واقعیت

 16. فروش دلار۵۵۰۰ تومانی در بازار آزاد

 17. ظریف: با خروج آمریکا دیگر تعهدی برای باقی ماندن در برجام نخواهیم داشت

 18. هاشمی: می‌دانستم جزو گزینه‌های نهایی شهرداری نخواهم بود/احتمال تغییر در لیست کاندیداها وجود دارد

 19. اغتشاش آماری در برآوردهای مركز آمار و بانك مركزی/ تصویر روشنی از بخشهای مختلف اقتصاد ایران وجود ندارد

 20. خط و نشان مجدد پیروزبخت برای خودروسازان

 21. سوال از وزیر اطلاعات با عنوان «برخورد امنیتی با نخبگان»

 22. وزیر آموزش‌ و پرورش: دانش آموزان ما احساس خوبی به مدرسه ندارند

 23. مردی که برای زن شوهردار شناسنامه جعلی گرفت

 24. ماکرون: میتوانیم به توافق جدیدی درمورد ایران برسیم

 25. روحانی: قول‌های سال گذشته‌ام را به یاد دارم/ آمریکابرجام را برهم بزند بالاترین هزینه تاریخی را پرداخت خواهد کرد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش‌ها به انتشار فیلمی از نحوه برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر/ دستور وزیر کشور/ پلیس: این رفتار مورد تایید ما نیست

 2. دفاع جانانه خانم دکتر ایرانی از نام خلیج فارس در امارات+تشکر ظریف از پزشک ایرانی +عکس

 3. هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد: حد خودتان را بدانید / پای نظام و رهبری ایستاده‌ایم/ بازی آمریکا را با سیاست ارزی جدید به شکست می‌کشانیم

 4. یک خطا و صد فرصت طلبی

 5. چه کسی گفت دختر خوشگله/ نماینده مجلس: ممکن است صداگذاری شده باشد، ممکن است واقعیت داشته باشد

 6. واعظی: برخی عادت کردند تمام تعطیلات خود را خارج از کشور بروند، خب نروند، ارز مسافرتی متعلق به کل ملت است/مردم اگر جایی با ارز بالاتر از 4200 تومان روبرو شدند اطلاع دهند

 7. بی‌ فرهنگی یک پورشه‌ سوار  

 8. بحران آب در ایران/سد زاینده‌رود تا پایان تیر ماه خشک می‌شود

 9. درخواست نمایندگان برای پیگیری صدای خلاف شئونات اسلامی یک نماینده مجلس + صوت و تصویر نامه

 10. رهبر کره‌شمالی: نمی‌خواهم صدام یا قذافی دیگری باشم

 11. مامور خاطی گشت ارشاد تعلیق از خدمت شد/ علی مطهری: اقتدار پلیس نباید آسیب ببیند/ ذوالنور: ناجا برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

 12. جشن جنجالی باغ قلهک

 13. «روسی» زبان دوم مدارس شود

 14. مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

 15. این مومیایی رضاشاه هست یا نیست

 16. چرا رئیس‌جمهور در ارائه آمار دقت نمی‌کند

 17. انتقادات روحانی از وضعیت کشور: اگر رفتارمان با مردم از سال ۵۸ بدتر شده یعنی انقلاب مسیرش غلط است/ تک نرخی شدن ارز، تودهنی برای آمریکا در 22 اردیبهشت بود/ از سیستم فعلی ارز راضی نیستم

 18. پاسخ عجیب کلانتری به نامه معاون فراری: به دلیل وجود تنگ‌نظری‌ها به‌ناچار استعفای شما را پذیرفتم!/ چند سوال از رئیس محیط زیست

 19. یورو جایگزین دلار در ایران شد/ بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند

 20. واکنش علم الهدی به نحوه برخورد اخیر گشت ارشاد: ناجا نباید با خطای یک مامور زیر سوال برود؛ آن هم بابت مقابله با یک منکر شرعی/ واکنش به اتفاقات جنجالی در برج سلمان مشهد

 21. نوبخت: بیشترین پول کشور صرف رفاه می‌شود/ توضیح درباره توصیف "ذخیره نظام"

 22. توضیح رییس دفتر رییس جمهور درباره اظهارات جنجالی اخیرش/ سفر حق مردم است و تعداد آن هم به همچنین

 23. احمد توکلی: تاسیس سامانه ثبت حقوق برای دولت مشقتی جز رسوایی مدیران فاسد ندارد

 24. پیشنهاد ایران به روسیه: زبان یکدیگر را در مدارس به عنوان زبان دوم آموزش دهیم

 25. انتشار کلیپ مرکز خرید مشهد که با واکنش دادستان مشهد روبه رو شد  

آخرین عناوین