نیسان

تلاش مقامات اروپایی برای حفظ برجام/ ابهام آفرینی ترامپ درباره توافق هسته ای

گروه جهان الف،   3960717269
تلاش مقامات اروپایی برای حفظ برجام/ ابهام آفرینی ترامپ درباره توافق هسته ای

رئیس جمهور آمریکا چند روز دیگر باید در گزارشی به کنگره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند.

رئیس جمهور آمریکا چند روز دیگر باید در گزارشی به کنگره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام کند. در حال حاضر بیشتر گمانه زنی ها در راستای این است که احتمالاً این بار ترامپ تعهد ایران به برجام و روح آن را تائید نخواهد کرد. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، برجام در حالت نامشخص قرار خواهد گرفت و احتمال اینکه تحریم های جدیدی توسط کنگره نیز وضع شود وجود دارد. در واقع این اقدام الزاما به معنی خروج آمریکا از توافق نیست، بلکه سرنوشت برجام را به کنگره می‌سپارد و نمایندگان 60 روز زمان خواهند داشت تا در مورد احیا یا ادامه تعلیق تحریم‌های رفع شده پس از برجام، تصمیم‌گیری کنند.

 به همین دلیل است که در هفته های اخیر مقامات و مسئولان اروپایی تلاش کردند تا تبعات عدم تائید پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را به ترامپ گوشزد نمایند. اما اینکه اروپایی ها چه واکنش عملی خواهد داشت فعلاً نمی توان قضاوت کرد. اگر چه کارلوس گوسن، مدیرعامل شرکت رنو در پاسخ به سوالی در مورد چالش های احتمالی پیش روی فعالیت رنو در ایران در صورت وضع مجدد تحریم ها از سوی آمریکا علیه ایران گفت: «مشخص است که اگر همکاری با ایران غیرممکن شود، ما با همکاری هم برنامه ای را طراحی خواهیم کرد تا فعالیت تجاری مان در این کشور را تعلیق کنیم، اما این به هیچ وجه بدان معنا نیست که ما ایران را ترک خواهیم کرد.»

در ادامه مهمترین واکنش های مقامات اروپایی به احتمال عدم تائید تعهدات ایران در برجام از سوی ترامپ اشاره شده است.

 موگرینی: باید از تمام توافقات بین‌المللی محافظت کرد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی برای کنفرانسی در سالگرد تاسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن عذرخواهی از نبودن در این نشست در ایتالیا گفت همه باید از تمام توافقات بین‌المللی در عدم اشاعه هسته‌ای محافظت کرده و سعی کنند آن‌ها را گسترش دهند.

موگرینی گفت توافق اتمی با ایران بدون اتحادیه اروپای قوی ممکن نبود. وی افزود که اروپایی‌ها تمام توان خود را برای صلح به کار بردند و این برای موفقیت مذاکرات حیاتی بود. موگرینی گفت، در تمام این مدت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجرای برجام از سوی ایران را زیر نظر داشت و تایید می‌کند ایران تعهداتش را بر‌آورده کرده است. وی گفت بعد از گذشت 60 سال از عمر آژانس، آژانس ببین‌المللی انرژی اتمی ضمانتی برای همه است.

وی همچنین بیان داشت، «توافق اتمی ایران، به یک یا چند کشور مربوط نیست و به همه جهان و به همه ما مربوط است و ما تمایل داریم، وظیفه داریم و مسئولیم که توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم.»

موگرینی گفت در واقع توافق اتمی ایران یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

چین: امیدواریم برجام بدون تغییر باقی بماند

هوآ چونینگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز روز دوشنبه (امروز) گفت «ما امیدواریم برجام ادامه پیدا کند و به طور جدی اجرا شود.»

وزیر خارجه آلمان: عدم تائید پایبندی ایران از سوی آمریکا مایه نگرانی است

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز روز یکشنبه گفت تصور می‌کند که واشنگتن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید نکند. بر اساس مصوبه کنگره، رئیس‌جمهور آمریکا باید هر 90 روز یکبار در گزارشی به سنا و مجلس نمایندگان تائید کند که ایران به توافق پایبند بوده و ضمنا ادامه حضور آمریکا در توافق همسو با منافع ملی ایالات متحده است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، گابریل در جریان سخنانی در ایالت «نیدرزاکسن» گفت: «ایالات متحده احتمالا توافق هسته‌ای را لغو می‌کند و این نگرانی بزرگ من است.» وزیر خارجه آلمان همچنین گفت که هیچ توافق بهتری از آنچه اکنون وجود دارد، وجود نخواهد داشت.

گابریل همچنین گفت: «سیاست ترامپ و مشاورانش نشانی از خطری بزرگ دارد. هواداران ترامپ می‌گویند که همه آنچه به دست آمده، (توافق) بی‌معنی است. جهان عرصه مبارزه است و در آن قوی پیروز است. این یعنی آن‌ها حاکمیت قدرتمندان را جانشین حاکمیت قانون می‌کنند و این موضوع برای آلمان خطرناک است. چرا که جهان را تغییر می‌دهد.»

تونی بلر: اقدام عاقلانه، حفظ برجام است

تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس درباره توافق هسته‌ای ایران گفت که مساله عاقلانه آن است که این توافق حفظ شود.

جک استراو: عدم تائید برجام ازسوی ترامپ اقدامی خطرناک و غیرمسئولانه است

جک استراو وزیر خارجه سابق انگلیس درباره احتمال عدم تائید پایبندی برجام از سوی ترامپ گفت: اگر دونالد ترامپ بخواهد آن را تائید نکند، اقدام غیرمسئولانه ای را انجام داده است.

استراو در پاسخ به این سؤال که خروج آمریکا از برجام، چه پیامدهایی را در پی خواهد داشت گفت: هنوز مشخص نیست و آمریکا هیچ توجیهی برای چنین کاری ندارد؛ تمام شواهد نشان می‌دهد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

وی افزود: به‌طورکلی، مخالفت دونالد ترامپ با برجام سبب افزایش ابهام درصحنه بین‌المللی خواهد شد و همکاری منطقی میان ایران و غرب را بر سر موضوعاتی که با یکدیگر اتفاق‌نظر دارند، مانند نبرد علیه داعش در سوریه و عراق و یا جلوگیری از تشکیل دولت مستقل کردستان، دشوار می‌کند. ضمن اینکه این اقدام اعتبار بین‌المللی آمریکا را هم زیر سؤال خواهد برد.

وزیر خارجه پیشین انگلیس در پاسخ به این سؤال که در صورت خروج آمریکا از برجام، سایر طرف های امضاء کننده چه واکنشی نشان خواهند داد گفت: من اطمینان دارم که چین و روسیه، به برجام پایبند خواهند بود. 99 درصد احتمال می‌دهم که فرانسه و آلمان به برجام متعهد مانده و 98 درصد هم احتمال می دهم که دولت انگلیس به این توافق وفادار باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا پایبندی انگلیس به برجام را 98 درصد محتمل می داند گفت: چون اطمینان دارم که دولت آمریکا دیدگاه خود را با ادله‌ای قوی برای دولت انگلیس مطرح خواهد کرد و این احتمال وجود دارد که انگلیس آن را بپذیرد. اما این نکته هم وجود دارد که اکثریت نمایندگان مجلس عوام انگلیس موافق توافق هسته‌ای با ایران هستند و بنابراین کار دولت برای خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود.

سولیوان: خروج آمریکا از برجام، قطعا پیامدهایی برای اعتبار این کشور خواهد داشت

دیوید سالیوان سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا درباره احتمال عدن تائید تعهدات ایران در برجام از سوی دولت ترامپ گفت: واژه عدم تایید (پایبندی ایران به برجام)، شاید کلمه درستی نباشد. آنچه که ما داریم می‌شنویم شاید عدم پذیرش تایید باشد که البته این دو موضوع، متفاوت هستند. البته اول باید این موضوع تحقق یابد و موضوع اعلام تایید و نقش کنگره آمریکا در این باره، یک موضوع قانونگذاری داخلی در آمریکا است. بنا بر این، در درجه اول باید گفت که این یک موضوع داخلی (آمریکا) است. تصمیم رئیس‌جمهور(آمریکا) برای تایید یا عدم تایید پایبندی، تاثیر فوری بر توافق(برجام) ندارد. این موضوع روشنی است که اگر او چنین تصمیمی بگیرد و این موضوع به کنگره برود، ما درباره اینکه آمریکا خواهان چه اقدامی است و آیا این کشور کاری کند که می‌تواند به توافق آسیب بزند، انجام می‌دهد یا نه، با دوره‌ای از تردید و بلاتکلیفی مواجه خواهیم شد اما صادقانه بگویم که ما هنوز نمی‌دانیم و تا حد زیادیاین موضوع به حرف‌های رئیس‌جمهور(آمریکا) و استراتژی او بستگی خواهد داشت.

سفیر اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا و 28 کشور عضو آن کاملا متعهد به این توافق هستند و ما معتقدیم تا زمانی که ایران کاملا متعهد به تعهدات مندرج در توافق است، این توافق باید پابرجا بماند و ما در همین جهت حرکت خواهیم کرد.

 سناتور ارشد کنگره: ایران ۱۰۰ درصد در خصوص برجام همکاری داشته است

دایان فینستین سناتور ارشد ایالت کالیفرنیا نیز در مصاحبه با شبکه «سی بی اس» آمریکا با اشاره به تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای عدم تأیید پایبندی ایران به برجام تصریح کرد: «ایران همکاری صد در صدی (در زمینه برجام) داشته است و کناره‌گیری واشنگتن از این توافق هسته‌ای، پیام بدی را برای دشمنان و رقبای آمریکا همچون کره شمالی ارسال می‌کند.»

وی در خصوص جلسه کمیته قضایی سنا درباره ایران توضیح داد: «در کمیته قضایی سنا جلسه اطلاعاتی کاملی درباره ایران برگزار شد. هیچ تردیدی درباره این پایبندی ایران به محدودیت‌های برجام وجود نداشت».

این سناتور دموکرات تصریح کرد: «زمانیکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا هرکس دیگری، به مشکلی (در اجرای برجام) پی برد، خیلی فوری این مشکل برطرف شد». فینستین سپس تأکید کرد: «من فکر می‌کنم که ایران همکاری صد در صدی داشته است».

سفیر سابق آمریکا در رژیم صهیونیستی: لغو توافق هسته ای به نفع اسرائیل نیست

دن شاپیرو سفیر سابق آمریکا در اسرائیل(سال‌های 2011 تا 2017) نیز به لس آنجلس تایمز گفت «ترامپ بدون درنظر گرفتن تاثیر واقعی تصمیماتش یا ارائه راه‌های جایگزین، فقط خواهان برجسته کردن برهم زدن جنبه‌های مختلف میراث اوباما است از کوبا گرفته تا اوباما کر و توافق(هسته‌ای) ایران».

سفیر سابق آمریکا در اسرائیل مدعی شده که «نظر غالب مقامات و نیروهای کنونی و بازنشسته نظامی اسرائیل آن است که اگرچه توافق(برجام) دارای نقص است اما به نفع منافع اسرائیل است. لغو آن در برهه کنونی، سبب نزدیک‌تر شدن ایران به سلاح‌های اتمی خواهد شد و این هرگز به سود اسرائیل نیست».

نخست وزیر سابق فرانسه: ترک توافق هسته ای آغازگر بحران مهم اتمی‌ خواهد بود

دومینیک دو ویلپن، نخست وزیر سابق فرانسه در دوره ریاست جمهوری ژاک شیراک نیز ابراز نگرانی کرد که ترک توافق هسته ای ایران توسط دونالد ترامپ موجب آغاز بحران مهم گسترش اتمی‌ در جهان شود. دو ویلیپن در مصاحبه ای در چارچوب پانزدهمین نشست گفت وگوی تمدن ها در رودس یونان که در روزهای جمعه و شنبه برگزار شد، گفت: تصمیم ترامپ برای گواهی نکردن توافق هسته ای 2015 با ایران و ارائه این تصمیم به کنگره، به احتمال زیاد پیامدهای عمیقی برای نظم بین المللی خواهد داشت.

دو ویلپن افزود: نمی‌ توانیم از یک سو به دنبال راه حلی برای بحران کره شمالی‌ باشیم و از این کشور بخواهیم که به خواسته های بین المللی منع گسترش سلاح های اتمی‌ عمل کند و از طرف دیگر، ایرانی را که آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ اعلام کرده که به خواسته های جامعه بین المللی عمل کرده است، نادیده بگیریم.

دومینیک دو ویلپن با یادآوری این نکته که از آغازکنندگان مذاکرات با ایران در سال 2003، بوده است، افزود: به عقیده من روشن است که ترک این توافق (توسط واشنگتن)، تهدید ایجاد بحران بسیار بزرگ گسترش اتمی‌ و خطر قرار گرفتن جهان در وضعیت جنگ حتی اتمی را‌ در پی دارد که نمونه آن را در بحران کره شمالی‌ می‌ بینیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 2. دیدار ظریف با حجت‌الاسلام رئیسی  

 3. بازتاب واکنش قاطع رهبر انقلاب به آمریکا در رسانه ها

 4. تصمیم جنجالی برانکو بعد از بازی الهلال

 5. سهم 21 درصدی تهران از کل تولید ناخالص داخلی ایران

 6. اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از فردا آغاز می‌شود/ زمان اعمال محدودیت برای گوشی‌های ممنوعه

 7. زورگیر آپارتمان‌های درباز دستگیر شد

 8. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 9. یک ترامپ برای جهان کافی است

 10. روایت پنج نخبه دانشجویی از دیدار با رهبر انقلاب

 11. اروپا بار دیگر بر تعهد کامل خود به برجام تاکید می‌کند

 12. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 13. نوتیفیکیشن «خبر فوری» وارد نسخه اندرویدی Chrome شد

 14. قابلیت اشتراک گذاری موقعیت مکانی به صورت زنده به واتس اپ اضافه شد

 15. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 16. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 17. آسمان‌ آفتابی در اغلب مناطق کشور تا ۳ روز آینده

 18. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 19. آمار حوادث ناشی از کار ۷۵ درصد کاهش یافته است

 20. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 21. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 22. محمد قوچانی از واعظی حکم گرفت

 23. پایان مرگبار مثلث عشقی در شهر ری

 24. محور کرج ـ چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 25. مروری بر بازی های شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا (96/07/27)  

پربحث‌های دیروز

 1. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 2. رییس مجلس کویت نماینده رژیم صهیونیستی را اشغالگر و کودک کُش خطاب کرد  

 3. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 4. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 5. این نفت لعنتی

 6. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 7. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 8. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 9. گوشت های بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 10. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 11. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 12. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 13. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 14. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 15. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 16. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 17. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 18. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 19. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 20. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 21. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 22. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 23. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 24. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 25. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های امروز

 1. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 2. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 3. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 4. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 5. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 6. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 7. اسپانیا: خودمختاری کاتالونیا را سلب می کنیم

 8. حکم بازداشت معاون بارزانی صادر شد

 9. نمونه دیگری از دغل‌کاری‌های ترامپ افشا شد

 10. اردوغان: هر لحظه ممکن است مرز زمینی با کردستان عراق را ببندیم

 11. العبادی دستور بازداشت عاملان آتش‌زدن پرچم منطقه کردستان را صادر کرد

 12. جنجال جدید ترامپ در خاورمیانه

 13. تازه ترین تهدید کره‌شمالی علیه آمریکا: با حمله‌ای غیر قابل تصور روبرو می‌شوی!

 14. آمریکا: دولت وحدت ملی فلسطین باید اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد

 15. المقداد: ترکیه درست برعکس تعهداتش در «آستانه» عمل می‌کند

 16. هشدار اردوغان برای بستن مرزهای ترکیه با شمال عراق

 17. خشم ترامپ از بی‌توجهی مسئولان NFL به خواسته‌اش

 18. هشدار صریح پاکستان به هند/ آتش‌گشودن مداوم آرام آرام کاسه صبرمان را لبریز می‌کند

 19. تصویب ممنوعیت پوشش برقع در کبک / نخست‌وزیر کبک: من باید صورت شما را ببینم و شما هم صورت من را!

 20. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 21. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 22. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 23. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 24. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 25. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 3. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 4. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 5. گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره توافق هسته‌ای

 6. موگرینی: هیچ کشوری نمی‌تواند برجام را یکجانبه لغو کند

 7. اردوغان: عوامل کودتای ترکیه را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 8. نیکی هیلی: عدم تغییر برجام یعنی می‌توان آمریکا را تطمیع کرد

 9. رئیس‌جمهور قرقیزستان: آمریکا دنبال بی‌ثباتی است نه دموکراسی

 10. فعالیت گردشگری کاتالونیا کاهش یافت/ کاهش ۲.۱میلیارد دلاری درآمدها

 11. درخواست النجیفی برای مذاکره جدی اربیل و بغداد

 12. وزیر خارجه ترکیه: تسلیم خواست آمریکا نمی‌شویم

 13. رئیس جمهور سابق چین زنده شد + عکس

 14. آمادگی امیر قطر برای مذاکره با کشورهای تحریم‌کننده دوحه

 15. واشنگن از کردهای سوریه حمایت کرد و کردهای عراق را فروخت

 16. آمریکا: اولویت در برخورد با کره شمالی دیپلماسی مبتنی بر فشار است

 17. تشدید تنش‌ها بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون

 18. نخست وزیر اسپانیا خطاب به رهبر کاتالونیا: عاقلانه رفتار کن!

 19. کودکان داعش بمب‌های ساعتی هستند

 20. ادامه تنش‌ها بر سر جدایی کاتالونیا از اسپانیا

 21. چرا کردها در کرکوک زمین‌گیر شدند؟/ قانون اساسی عراق دربارۀ کرکوک چه می‌گوید

 22. آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است

 23. سقوط پایتخت داعش

 24. باغچلی: در صورت لزوم باید بارزانی دستگیر و به ترکیه آورده شود

 25. میانجیگری سردار سلیمانی میان کردها و دولت عراق

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 2. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 3. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 4. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 5. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 6. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 7. تشریح سخنان ترامپ توسط تیلرسون: قصد نداریم برجام را لغو کنیم/ برای رفع ایرادات برجام ممکن است نیاز به توافق ثانویه با ایران باشد

 8. بوئینگ: در تمام معاملات خود با ایران از سیاست و خط مشی دولت آمریکا پیروی می کنیم

 9. با تائید نشدن پایبندی ایران چه بر سر برجام می آید؟

 10.  سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کنیم/ از برجام خارج نمی شویم/ برنامه موشکی به محدودیت‌های برجامی اضافه می‌شود

 11. آمریکا راهبرد جدید خود درباره ایران را منتشر کرد/ تشدید نظارت بر برجام، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

 12. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 13. دکترین ترامپ در خصوص پیمان ها و توافقات جهانی/ رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش بدنبال تعلیق در نظام بین الملل هستند

 14. ترامپ نمی خواهد هر ۹۰ روز یکبار این چنین مضطرب و پریشان شود/ برای حفظ برجام باید آن را از جلوی چشم ترامپ برداریم

 15. وزیر خارجه فرانسه: می‌توان رایزنی درباره پسابرجام را آغاز کرد

 16. آمریکایی ها بدنبال عصبانی کردن ایران درباره برجام هستند/ اروپا در پی آماده‌سازی فضایی برای بازنگری در توافق هسته ای است

 17. شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا درباره برجام به وجود آمده است/ 1+5 به تعهداتش عمل نکند به قبل از 2002 باز خواهیم گشت

 18. تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

 19. لیبرمن: بدون آمریکا می‌توانیم جلوی ایران بایستیم

 20. ترامپ خطاب به اروپایی‌ها: هرچقدر می‌توانید از ایران پول بگیرید!

 21. ترامپ: ایران کشوری تروریست و سرکش است/ حامی دوست محبوبمان اسرائیل هستیم

 22. پوتین به ایران سفر می‌کند

 23. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 24. استانداری کرکوک تحت کنترل نیروهای عراقی در‌آمد/ آمادگی ترکیه برای ورود به جنگ

 25. تعیین جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای افشای فساد اخلاقی ترامپ!

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین