قاصدک24

توکلی: برخی پست‌ها سرقفلی پیداکرده/ ما افراد معمولی هستیم که قدرت نصیبمان شده لذا مصون از خطا نیستیم

گروه سیاسی الف،   3960716113 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
توکلی: برخی پست‌ها سرقفلی پیداکرده/ ما افراد معمولی هستیم که قدرت نصیبمان شده لذا مصون از خطا نیستیم

احمد توکلی گفت: وقتی رئیس قوه قضائیه بیان می‎کند ما 50 قاضی را کنار گذاشتیم، نشان می‎دهد که در این زمینه گرفتاری وجود دارد. یعنی فساد در آنها پیدا شده است.

 حدودا سی ساله بود که سخنگوی دولت رجایی شد و پس از انفجار هشتم تیر و روی کار آمدن میرحسین موسوی راهی وزارتخانه کار شد تا ردای خدمت به تن کند. احمد توکلی که از سال 83 وارد خانه ملت شد، اولین فردی بود که موضوع مدرک جعلی وزیر کشور احمدی‎نژاد را مطرح کرد تا اثبات کند در برابر تخلف سکوت نمی کند؛ او یک سالی است که با کرسی نمایندگی مجلس نیز خداحافظی کرده و با تاسیس سازمان دیده بان شفافیت سعی می‎کند، دغدغه اصلی اش یعنی مبارزه با مفساد اقتصادی را پیگیری کند. وقتی با نماینده سابق تهران به گفت و گو نشستیم از هر موضوعی صحبت به میان آمد؛ اما بحث فسادهای اقتصادی و عملکرد سازمان دیده بان مشخص ترین آن بود؛ توکلی با شکایت از حجم بالای مفاسد گفت آنقدر وضعمان خراب است که باید ده‌‌ها سازمان مانند دیده بان ایجاد شود تا شاید بتوان کاری کرد. وقتی صحبت به بالا رفتن سن مدیران در کشور رسید، درد دلش باز شد و گفت مطاع دنیوی به کبر ریاستی مدیران نسل اولی انقلاب اضافه شده است و حاضر به کنار رفتن نیستند تا فضا برای حضور دیگران باز شود. ماجرای عذرخواهی او از سیدحسین موسویان عضو تیم مذاکره کننده هسته ای نیز از آن دسته صحبت های دلنشینی بود که با بغض تعریفش کرد.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت و گو است:

شما بعد از نمایندگی مجلس به سمت تاسیس سازمان مردم نهادی به نام دیده‌بان شفافیت حرکت کردید؛ از این سازمان بگویید؟

ما قبل از پایان مجلس به سمت تاسیس این سازمان رفتیم و قصدمان این بود که بتوانیم نظارت را بیشتر و دقیقتر کنیم. متاسفانه دستگاه های ناظر بر فساد؛ خود مسئله دار می شوند، در این شرایط  سیستم به طور طبیعی نمی تواند از خود دفاع کند. دادگاه‌ها، نیروی امنیتی، دیوان محاسبات و مجلس در زمره دستگاه های نظارتی هستند. وقتی این دستگاه ها به مشکل برمی‎خورند و به دلیل برخی آلودگی ها، نمی‎توانند از خودشان در برابر فساد دفاع کنند، باید سازمان های مردم نهاد به کمک آنها بروند.

در بحث مفاسد اقتصادی آنقدر وضعمان خراب است که باید ده‌ها سازمان مانند "دیده بان" به وجود بیایند و به صورت شبکه وارد عمل شوند تا بتوانند موفق عمل کنند.

وقتی مردم می بینند با افرادی که تخلف دارند به موقع و به تساوی برخورد نمی شود، این تصور برای آنها پدید می آید که نه تنها اراده‌ای برای مبارزه با فساد نیست بلکه به نوعی رویکردشان حمایت از مفسد است. بنابراین سازمان های مردم نهاد می توانند به عنوان نقش مکمل عمل کنند. برای مثال در مورد شهرداری تهران در مسئله املاک نجومی ما اقدامات خود را انجام دادیم و مدارک جمع اوری شده را به قوه قضائیه تحویل دادیم.

نکته مثبت سازمان های مردم نهاد این است که وجود آنها موجب می شود بحث اعمال نفوذ و به فراموشی سپردن کار منتفی شود؛ به عبارت دیگر وقتی سازمانی مردم نهاد وجود دارد که نسبت به دستگاه های متخلف اعلام جرم می کند، تأثیر وسوسه های شیطانی کم می گردد و دستگاه مسئول وظیفه خود را بهتر انجام می دهد.

چند هفته پیش "دیده بان" علیه مدیرعامل ثامن الحجج، رئیس کل های بانک مرکزی و وزرای تعاون از سال 80 تا 95 طرح دعوی و اعلام جرم کرد، همین طور علیه معاون وزیر بهداشت و درمان و رئیس سازمان غذا و دارو. خدا را شکر که هردو اعلام جرم را دادستان محترم تهران پذیرفت و آنها را برای رسیدگی به بازپرسی ارجاع داد. جا دارد از دادستان و قوه قضائیه تقدیر کنم. چون نخستین بار است در کشور که یک سمن اعلام جرم می کند و قوه قضائیه از همان نخستین مورد، قانون مترقی مصوب مجلس نهم را اجرا می کند. طبیعی است وقتی مردم بدانند چنین پیگیری هایی وجود دارد، ایجاد امید می شود. وقتی امید ایجاد شد، سرمایه اجتماعی نیز افزایش پیدا می کند؛ اساسا سازمان‌های مردم نهاد به عنوان بازوی حکومت مطرح می شوند. در واقع وجود برخی ضعف‌ها اجازه نمی دهد نظارت بر دستگاه ها به طور تمام و کمال اعمال شود و بر این اساس نکته مثبت سازمان های مردم نهاد این است که باعث ایجاد امید در بین مردم می شوند. وقتی امید افزایش پیدا کند مشارکت عمومی نیز افزایش پیدا می کند و در چنین شرایطی است که نظارت عمومی اتفاق می افتد و جای نظارت‌های ناکافی سازمانی را می گیرد و از آنجایی که اعمال نفوذها نمی تواند اثرگذار باشد، لذا این نظارت می تواند نظام را پالایش کند. سازمان های مردم نهاد و رسانه های آزاد ابزارهای لازم برای نظارت و مبارزه با فساد هستند.

وقتی رئیس قوه قضائیه بیان می کند ما 50 قاضی را کنار گذاشتیم این نشان می دهد در این زمینه گرفتاری وجود دارد. یعنی فساد در آنها پیدا شده است.

بعد از دو سال و نیم که از تاسیس این سازمان می گذرد، ما توانستیم تاثیرات مثبتی در این زمینه داشته باشیم. مانند بحث قراردادهای نفتی؛ نکته قابل توجه اینکه ما فقط به اشخاص و مفاسد بزرگ نگاه نمی کنیم، بلکه به ساختارهای فسادخیز نیز نگاه ویژه داریم و در همین راستا تلاش می کنیم به مردم برای آشنایی با حقوق شهروندی و دفاع از خود در برابر مفاسد آموزش دهیم و البته برای ترغیب وضع قوانین شفاف‌ساز نیز وارد عمل می شویم.

ما در مجموع توانستیم عملکرد قابل قبولی از خود ارائه دهیم؛ اما آنقدر وضعمان خراب است که باید ده‌ها سازمان مانند "دیده بان" به وجود بیایند و به صورت شبکه وارد عمل شوند تا بتوانند موفق عمل کنند.

ما با تعدد سازمان های نظارتی مواجه هستیم اما باز شاهدیم برخی پرونده ها یا اصلا رسیدگی نمی شود و یا نیمه کاره رها می شود و به نتیجه نمی رسد. این به دلیل تداخل نظارت و حیطه اختیارات و وظایف این دستگاه هاست یا اراده کافی برای مقابله نیست که به چنین شرایطی می رسیم؟

اگر در مبارزه با فساد تبعیض وجود داشته باشد، ما نتیجه نمی گیریم. لذا باید آئین دادرسی برای همه یکسان باشد و هیچ فردی نباید از قانون مستثنی شود.

آنچه مطرح می کنید هم درست است، هم درست نیست. من مثال می زنم؛ ما چندین نهاد نظارتی داریم اما همانطور که همه می دانیم اینها خودشان کم و بیش گرفتار هستند. وقتی رئیس قوه قضائیه بیان می کند ما 50 قاضی را کنار گذاشتیم این نشان می دهد در این زمینه گرفتاری وجود دارد.

یعنی خود سازمان های نظارتی  دچار فساد شده‌اند؟

بله؛ به هر صورت فساد در انها پیدا شده است و علت گرفتار آمدن آنها را می توان در سخنان امیرالمومنین یافت. حضرت علی(ع) فرموده اند اگر امر به معروف و نهی از منکر یعنی همان نظارت عمومی ترک شود اشرار ظاهر می شوند، یعنی افراد نابکار بر سر کار می آیند، یکدیگر را حمایت می کنند و پست درست می کنند. متاسفانه امروز با مردمی که برای گرفتن حق مقابل بانک اعتراض می کنند برخورد می شود درحالی که انها فقط می خواهند حق خودشان را بگیرند اما با مفاسد آنگونه که باید و شاید برخورد نمی شود و همین عامل باعث می شود افراد فاسد کار را به دست گیرند و عرصه را برای افراد سالم تنگ کنند .

مضاف بر آن وقتی نظارت عمومی کاهش پیدا می کند نتیجه آن این می شود که افراد شرور  امور را به دست می گیرند و مانند خود را تکثیر می کنند.

چقدر مصونیتی که به اشخاص داده می شود مانع از بررسی ها است برای مثال دائما صحبت از تخلف احمدی‌نژاد به میان می آید؟

این بحث فقط در مورد آقای احمدی نژاد نیست و در بسیاری از موارد دیگر نیز ما با چنین موضوعی مواجهیم. اگر در مبارزه با فساد، تبعیض وجود داشته باشد ما نتیجه نمی گیریم. لذا باید آئین دادرسی برای همه یکسان باشد و  هیچ فردی نباید از قانون مستثنی شود.

آیا سازمان دیده بان، برای برطرف کردن مشکل تبعیض در برخورد با فساد اقدامی انجام داده است؟ 

اگر منظورتان آقای احمدی نژاد است؛ باید بگویم که سازمان ما کاری انجام نداد اما به هر حال کیفرخواست برای ایشان صادر شده است  بنابراین  قوه قضائیه کار خود را انجام می دهد. البته به عقیده من بهتر بود همان زمان به موضوع رسیدگی می شد چون این تصور پیش می آید که افرادی که در مسند قدرت نشسته اند مصون از قانون هستند.

کمی وارد مباحث سیاسی تر شویم؛ بعد از انتخاب کابینه دوازدهم مسئله بحران نیروی مدیریتی در کشور داغ شد و این انتقاد متوجه سیستم سیاسی کشور شد  که گردش نخبگان مورد  غفلت قرار گرفته است. نظر شما چیست؟

فقدان حزب یکی از عوامل این وضعیت است. حکومت مردم سالار بدون وجود حزب به ناکارآمدی می رسد. افراد باید بر اساس سلسله مراتب به کار گرفته شوند تا برای پذیرش مسولیت های بزرگ تر آمادگی پیدا کنند. حزب با تربیت کادر در طول زمان نیرو تربیت می کند. حزب است که امکان سپردن تعهد در سطح ملی را می دهد. وقتی حزب نداریم، داوطلبان نمایندگی مجلس برای اینکه رای بیاورند خود دست به کار می شوند و وعده هایی به مردم بدهند، که غیر ملی است. چون وقتی به مردم یک منطقه بگویی فلان جاده را سه بانده می کنم،خیلی بیشتر برای آنها قابل درک است تا اینکه از اهداف ملی صحبت کنید. این نماینده وقتی به مجلس می رسد اگر فرد خوبی باشد به دنبال محقق کردن وعده هایش می رود و در بهترین حالت باید با وزرا وارد تعامل شود؛ حال چنین نماینده ای می خواهد کابینه دولت را هم تعیین کند!

اغلب افرادی هم که قرار است به عنوان وزیر انتخاب شوند یک ارتباط قبلی به لحاظ قومی، صنفی و ... باهم دارند و تا حدودی هم امنیتی که البته این بخش در حال ضعیف شدن است. بنابراین گردش نخبگان معنا پیدا نمی کند. مضاف برآنکه یک باوری در بین ما وجود دارد و آن اینکه گویا قرار نیست بازنشسته شویم و تصور می کنیم همیشه باید کار کنیم و در عرصه حضور داشته باشیم! بنابراین میدانی هم وجود ندارد که جوانان وارد شوند. ترس از اینکه ممکن است جوانان از پس کار برنیایند نیز وجود دارد. البته زمانی خواستند این تابو را بشکنند برای همین مشاوران جوان را ایجاد کردند. اما آن هم تجربه موفقیت آمیزی نبود. فقط یک عده جوانی که پخته نبودند، می خواستند انگور نشده کشمش شوند. بنابراین این یک موضوع ساختاری است که باید موانع و ایراداتش را بر طرف کنیم.

متاسفانه مطاع دنیوی به کبر ریاستی مدیران نسل اول انقلاب اضافه شده است. 

شما بحث ساختاری و بحث حزب را مطرح کردید در حالی که اوایل انقلاب این موضوعات مطرح نبود و ما دیدیم اقای رجایی 40 ساله رییس جمهور می شود و آقای احمد توکلی حدودا 30 ساله می شود وزیرش! چه اتفاقی در این سال ها رخ داد که دیگر به جوانان اعتماد نشد؟

اول انقلاب چند مشخصه داشت که امروز وجود ندارد. اولین مشخصه آن بود که اوایل انقلاب اغلب انقلابیون جوان بودند و به همین دلیل آن‌ها امور را به دست گرفتند و مردم هم بیشتر به این افراد اعتماد می کردند. لذا کسی در حد وزارت تجربه نداشت اما از آنجایی که کار را نمی شد به ضد انقلاب سپرد، افراد وارد عرصه می شدند. در آن مقطع تنها یک نفر تجربه در حد وزارت داشت که نخست وزیر شد و آن هم مرحوم آقای مهندس بازرگان بود. به طور طبیعی وقتی انقلابی رخ می دهد افراد جدید روی کار می آیند که شاید تجربه ای نداشته باشند اما زندگی پر تلاطمی داشته اند. من خودم وقتی وزیر شدم یک روز هم پیش از انقلاب تجربه اجرایی نداشتم اما سالها مبارزه کردم و زندان رفتم. همین زندگی های پرتلاطم برای ما پختگی ایجاد می کرد که در جوانان امروز سخت می توان آن را پیدا کرد. در زمان جنگ نیز باز یکسری جوانان وارد عرصه شدند و توانستند امور را اداره کنند و تجربه و پختگی لازم را پیدا کنند اما امروز انها هم پیر شده اند و نسل جدید می خواهد وارد عرصه شود. نسلی که برای قبول مسوولیت تربیت نشده و پختگی  لازم را ندارد. آن زمان هم اقتضائات موجب شده بود که چنین نیروهایی تربیت شوند که امروز این مسئله هم وجود ندارد.

می توان گفت مدیران نسل اول انقلاب دچار یک کبر ریاستی شده اند و حاضر نیستند عرصه را برای حضوران نیروهای جدید باز کنند؟

بله من این موضوع را تائید می کنم؛ متاسفانه مطامع دنیوی هم به این غرور اضافه شده است. این ها به دنبال انباشت ثروت هستند و همین موضوع مانع از آن می شود که افراد بتوانند از قدرت و پست های خود دست بکشند و حتی در پست‌های پایین تر با وضعیت روبه رو می شویم که می بینیم برخی پست‌ها قیمت و سرقفلی پیدا کرده است!

به نظر شما دو جریان اصلی اصولگرا و اصلاح طلب چقدر لازم است به سمت کادرسازی حرکت کنند و آیا در مسیر درستی قرار گرفته اند؟

نه در مسیر درستی قرار نگرفته‌اند چرا که هم ترکیب آنها تفاوت پیدا کرده است و هم مناسبات‌شان آن طور که باید و شاید مستحکم نیست که بتوانند یکدیگر را تحمل کنند. اینها باید یاد بگیرند با هم کار کنند؛ هر دو طرف نیاز دارند که دست به یک تسویه درونی بزنند تا بتوانند برای بهبود کشور تلاش کنند. یعنی افراد سالم هر دو طیف به میدان بیایند و تلاش کنند تا  موانع پیشرفت برطرف شود.

ما در هر زمینه ای که به مشکل بر می خوریم می بینیم یک سر مشکلات به نبود احزاب باز می گردد؛ ایا فکر نمی کنید به سمت حزبی شدن باید پیش رویم؟

نمی توان به قطعیت در این مورد صحبت کرد چراکه حزب یکسری اقتضائات اجتماعی دارد که من هنوز نشانه های آن را در جامعه نمی بینم. به نظرم اگر جریان ها فکری حمیت خود را حفظ کنند، بهتر است. متاسفانه امروز برخی به مجلس راه پیدا می کنند که اساسا اهلیت ندارند؛ فارغ از اینکه سیاسی هستند یا خیر و راست می گویند یا دروغ، اساسا اهلیت به ثمر رساندن کار را ندارند.

شاید برای همین است که از یک طرف اصولگرایان به سمت ایجاد تشکیلاتی به نام جمنا پیش رفتند و از سوی دیگر اصلاح طلبان شورای عالی سیاست‌گذاری را به وجود آوردند.

هر نوع حرکتی که بتواند جریان های فکری را در یک چارچوب و قالب واحد به پیش ببرد مثبت است. هم عملکرد جمنا در این راستا مثبت ارزیابی می شود و هم شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان.

موسویان در نامه‌ای به من، مرا حواله داد به روز قیامت و گفت مادر من که مادر شهید است از شما نمی گذرد.

یعنی جمنا توانست آن قابلیت را داشته باشد؟

به هر حال در حد و توان خودش، خوب عمل کرد و  هر ایرادی هم که داشته باشد باز بهتر از تفرقه است. با وجود تفرقه کار به جایی نمی رسد. حکومت با اتحاد ملی می تواند موفق عمل کند. نمی شود مردم را دو دسته کنیم و انتظار داشته باشیم حکومت موفق عمل کند.

آقای توکلی! آیا شما خود را بازنشسته سیاسی می دانید؟

سیاست بازنشستگی ندارد. ولی سیاستمداران هم مانند بقیه آدم ها هرچه پیرتر شوند، توانایی تصدی مسئولیت هایی را از دست می دهند.

مثلا سمت ریاست جمهوری را ؟

بله ظاهرا دیگر از من گذشته که به کار سنگین ریاست جمهوری فکر کنم، این را چند بار اعلام کرده‌ام.

شما زمانی اتهاماتی را متوجه اقای موسویان کردید و بعد از مدتی در یک حرکت کم نظیر در میان سیاسیون عذرخواهی کردید و حلالیت طلبیدید. اولا چطور شد شما به این نتیجه رسیدید که  عذرخواهی کنید و اساسا چرا فرهنگ عذرخواهی در میان سیاستمداران ما فرهنگ بیگانه ای است؟

ما افراد معمولی هستیم که قدرت نصیبمان شده لذا  مصون از خطا نیستیم و اگر خطایی هم انجام دهیم به مراتب سنگین تر از دیگران است. لذا مسلما بعد از پی بردن به خطا باید راه توبه در پیش گرفته شود. در ماجرای آقای موسویان سایت "الف" که صاحب امتیاز و مدیر مسئول آن بودم، اخباری را از قول مقامات رسمی کشور که ملازمه داشت با اتهاماتی به آقای موسویان منتشر شد؛ ایشان نامه‌ای به من نوشت و مرا حواله داد به روز قیامت و گفت مادر من که مادر شهید است از شما نمی گذرد. من رفتم و در این مورد مطالعه کردم. دوسه ماه طول کشید. با همه افراد ذی‌ربط صحبت کردم؛ کیفرخواست و دفاعیات آقای موسویان را مطالعه کردم و بسیار وقت گذاشتم و متوجه شدم از 13 اتهامی که در خبرهای نقل شده در الف، متوجه اقای موسویان شده بود، 11 مورد آن خلاف است! من در این دنیا حلالیت بخواهم کارم راحت تر از روز حساب و قیامت است. برای  همین از ایشان عذرخواهی کردم و حلالیت طلبیدم و از او نیز دفاع کردم. روزی من مشهد بودم و او برایم نوشت که دعایت می کنم، آن روز کمرم راست شد.

ما باید از امام (ره) یاد بگیریم؛ ایشان فرهنگ عذرخواهی را بلد بودند و هرجا به نظرشان می رسید کوتاهی صورت گرفته است از ملت عذرخواهی می کردند.

یادم می آید زمانی که در دولت آقای مهندس موسوی وزیر بودم روزنامه کیهان ضمن مصاحبه مفصلی این سوال را از من پرسید که آیا دولت اشتباه هم کرده است؟ من پاسخ دادم بله اشتباهاتی هم کرده است که باید توبه کند؛ فردای آن روز جلسه هیات دولت بود. سر صبحانه، اقای موسوی گفت «آقای توکلی می گوید دولت اشتباه کرده و باید توبه کند!» من گفتم «آقای موسوی به کدام قسمت کلام من ایراد دارید اینکه دولت اشتباه کرده است یا اینکه باید توبه کند؟». آقای موسوی در برابر این پرسش چاره ای جز سکوت نداشت. آقای مهندس گنابادی، وزیر مسکن و شهرسازی گفت از چنین مطالبی ضد انقلاب سواستفاده می کند. گفتم اگر به سوءاستفاده ضدانقلاب باشد از توبه امام (ره) بیشتر سوء استفاده می کند. امام دو سه بار از مردم عذرخواهی کرد و بلند قدرتر شد. عذرخواهی یک اخلاق دینی است.

آقای توکلی تا کی قرار است با انواع برچسب زنی ها فضای جامعه را به سمت خودی و غیر خودی پیش ببریم؟

ما باید به اخلاق دینی پایبند باشیم و باید تبلیغ کنیم و از یکدیکر بخواهیم که به این رفتار پایبند باشیم. فقط نباید منتظر باشیم حاکمیت با چنین موضوعی برخورد کند؛ البته قوه قضائیه نیز باید به صورت شفاف در این مورد اعلام نظر کند. فراموش نکنیم اظهار نظر با اخبار تفاوت دارد. لذا باید دستگاه قضایی تهمت را  تعریف کند و افراد را مواخذه کند؛ این ساز و کار در کنار نظارت عمومی می تواند موثر باشد.

منبع: خبرآنلاین

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

هموطن۱۱۶۳۶۴۱۲:۵۶:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
وقتی در میان دل قانون تبعیض و استثناء قراردارد. یعنی اینکه هر نوع تخلف قانونی است !؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تیرداد اسفند۱۱۶۳۸۱۱۳:۱۹:۳۰ ۱۳۹۶/۷/۱۶
آقای توکلی عزیز. حقیر اصولگرا نیستم اما بشدت برای شما احترام قائلم و اغلب سخنان و رفتارهایتان را تحسین میکنم. شما یکی از معدود سیاستمداران حق طلب و عدالت خواه و بی ریای کشور هستید. خداوند بر طول عمر و توفیقات جنابعالی بیفزاید.
ناشناس۱۱۶۴۱۳۱۳:۵۱:۳۳ ۱۳۹۶/۷/۱۶
دکتر جان بیشتر افشا کن شاید فرجی شود
ناشناس۱۱۶۴۱۵۱۳:۵۳:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۱۶
بعضی پست ها که مادام العمری شده ! حتی اگر اشتباهات فاحش هم داشته باشد باز بر سر پست خود می ماند چون...
عباس۱۱۶۴۲۴۱۴:۰۰:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۱۶
جناب آقای توکلی نیک می دانید سرچشمه مشکلات کشور بانکها هستند چند روزی است فردی با مدرک دیپلم به عنوان ریاست بانک ملی استان ..منصوب شده تا افرادی که سفارش را کرده اند از این نمد کلاهی دست و پا کنند لطفا جلوی فساد را از ابتدا بگیرید
محمد۱۱۷۱۳۴۱۰:۳۸:۱۷ ۱۳۹۶/۷/۱۷
مشکلات کشور بانکها نیستند نوع نگاه افراد به بانکها مشکلات کشور است و الا بانک که خودش سرخود کاری نمی کند بلکه دیکته دیگران را می خواندو اجرا می کند.
محمد۱۱۶۴۲۸۱۴:۰۳:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۱۶
باسلام.اگردرجامعه ایرادات واشکالات موجود به منظور بهتر شدن وضعیت بیان گردد وافراد هم به ناحق موضع گیری نکنند بسیار نیکوست.مثلا در رابطه با بعضی مشاغل که افراد حاضر نیستند رها کنند واقعا جای تاسف است. ..خدارا شکر افراد بسیاری در حوزه ها ودانشگاهها هستند که بتوانند قبول مسؤلیت کنند وامور را ساماندهی وبه نحو احسن انجام بدهند، افراد در سنین بالا در مکانی مناسب صرفا به ارائه مشاوره به پردازند .. امام صادق علیه السلام می فرمایند: ویل لمن غلبت علیه الغفله ونسی الرحله ولم یستعد. وای بر آنانکه دچار غفلت شده واز مرگ فراموش کرده وآمادگی برای سفر مرگ ندارند.
ناشناس۱۱۷۱۶۵۱۱:۱۱:۰۵ ۱۳۹۶/۷/۱۷
اقای توکلی از شما خواهش می کنم به پرونده بهزیستی سیستان وبلوچستان ورود کنید نگذارید رسیدگی به پرونده به قیامت برسد دست عدالت خدا باشید دعای معلولین و محرومین بدرقه راه تان اینها می خواهند پرونده را مشمول گذشت زمان کنند بخاطر خدا اینکار رو بکنید.
ناشناس۱۱۷۹۹۰۰۹:۵۲:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۱۸
آقای توکلی گرامی پس از سالها تجربه به نتایجی رسیده که از صد سال پیش غربی ها می دانستند. چرا باید ما تجربه شده را دوباره تجربه کنیم؟
سعید۱۱۸۰۷۱۱۱:۰۳:۵۸ ۱۳۹۶/۷/۱۸
جناب توکلی عزیز برخی پست ها سرقفلی پیدا کرده؟ دقیقا از کی؟ الغرض، این دومین باری است که این واژه را می شنوم. اولین بار یکی از دوستانم گفت که بهش گفته اند حواست باشه، پست کارشناسی ارشدت سرقفلی دارد! کی؟ شاید 3 سال پیش. البته دوستم بالای 5 ساله اون شغل را داره. اما فکر کنم سابقه اش خیلی خیلی بیشتر از این باشد
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. حاجی بابایی: بودجه ۹۷ یارانه بگیران را قلع و قمع و فقرا را نابود می‎کند

 3. بحران کاغذی/ وقتی تنها کارخانه کاغذ ایرانی تولید نمی‌کند/ باز هم دست به دامان واردات / محموله‌ای در راه است

 4. وزیر کار خبر داد:‌ ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار

 5. نباید در تسویه با سپرده گذاران موسسات مالی–اعتباری نوع تازه ای از کلاهبرداری شکل بگیرد

 6. براي پشيماني کمی زود نيست؟

 7. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 8. سی‌ان‌بی‌سی: بیت کوین؛ سرمایه گذاران را ثروتمند کرده است

 9. جنایت در آشپزخانه

 10. نوبخت: رییس جمهوری از افزایش نرخ ارز بسیار مکدر است/ قسم می خورم ماهی حدود هشت میلیون و 700 هزار تومان حقوق می گیرم/ قیمت کنونی بنزین 1200 ارزان تر از فوب خلیج فارس است

 11. حقه عجیب روس‌ها در اصفهان!

 12. بهترین شیوه جلوگیری از سرقت کیف  

 13. دیابت و فشارخون را با مصرف این سبزی درمان کنید + اینفوگرافی

 14. درگذشت پیرترین نقاره‌زن حرم امام رضا (ع)

 15. آخرین خبرها از ساخت سریال «فوق لیسانسه‌ها»

 16. گزارش رسانه غربی درباره میزان لابی «منافقین» در آمریکا علیه ایران

 17. محسن هاشمی: 700 مدرسه تهران با طوفان شدید تخریب می‌شوند؛ زلزله که جای خود دارد

 18. عادل الجبیر: ترامپ هنوز به راه‌حل دو کشوری متعهد است/ هیچ فشاری بر عباس نیاورده‌ایم

 19. ماجرای دعوای مهران مدیری با تلویزیون  

 20. دستگیری ۲۷۵ قاچاقچی در پاتک پلیس پایتخت

 21. خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها

 22. موگرینی اروپا را افشا کرد

 23. موسوی: نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها باید اصلاح شود/حاجی بابایی: لایحه بودجه ۹۷ سبب نابودی فقیر می‌شود

 24. تیپ لاکچری بنیامین بهادری قبل از معروف شدن  

 25. آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 2. بلاتکلیفی ثبت سفارش و هدیه میلیاردی دولت به دلالان و واردکنندگان خودرو

 3. ماجرای درگیری لفظی نمایندگان با عیسی کلانتری به روایت یک شاهد عینی

 4. هر همایش حسام‌الدین آشنا ۱۱۳ میلیون تومان خرج دارد

 5. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 6. رازی که موگرینی فاش کرد/ جمله‌ای که به درخواست ایران در برجام آمد+ توضیح عراقچی

 7. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 8. عذرخواهی علی کریمی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات   

 9. محسن هاشمی: ترافیک تهران از داعش خطرناک‌تر است

 10. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 11. ناگفته های زندگی قاتل ستایش/ او در 14 سالگی با یک زن رابطه جنسی کامل داشته است

 12. نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی  

 13. بی‌کیفیت ترین خودروهای داخلی/ خودروسازان سوار بر بی‌کیفیت‌ها می‌تازند!

 14. دولت به جای درخواست کمک هزینه های جاری خود در بودجه ۹۷ را کاهش دهد/ بودجه برخی طرح‌ها کورکورانه زیاد شد

 15. ادعای موگرینی: امروز رازی را درباره درخواست ایران در برجام افشا می‌کنم

 16. ماجرای حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر از ثروتمندان به نفع کمیته امداد

 17. ۶۰۰ میلیارد عوارض خروج سال گذشته کجا هزینه شد

 18. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 19. ۷۰۰ میلیارد عوارض خروج کجا هزینه شد؟

 20. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 21. اردوغان: قدس خط قرمز ماست/ /آنها فراتر از یک کشور رفتار می کنند، درحالی که اسرائیل اصلا کشور نیست

 22. رونمایی از چند پرونده جدید قاچاق و پشت پرده قاچاق خودروهای لوکس/ واردات 600 خودرو پورشه و بنز به نام "مریم دو سر دهلیز"/ تبانی سازمان یافته سلطان قاچاق تجهیزات پزشکی

 23. پیشنهاد فرماندار تهران: مکانی برای تجمعات اعتراضی تعیین شود

 24. ترافیک سنگین جاده چالوس؛ روزگاری که حتی پیکان خلق نشده بود!  

 25. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

پربحث‌های هفته

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. مشاور رییس برنامه و بودجه در واکنش به انتقادات از افزایش ۳ برابری عوارض خروج از کشور: پول ندارید، سفر خارجی نروید

 3. نوبخت: با قیمت کنونی بنزین نمی توانیم به سقف برسیم/ قیمت بنزین می تواند به بالاتر از ۱۵۰۰ تومان هم برسد

 4. زمزمه بنزين 1500 توماني از دی ماه

 5. روایت نوبخت از سازوکار شناسایی سه گروه یارانه بگیر/یارانه کسانی که اعلام نیاز کنند حذف نمی‌شود/فعلاً افزایش قیمت حامل‌‌های انرژی قطعی نیست/ برگشت منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها به مردم

 6. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 7. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 8. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 9. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 10. درباره سه برابر شدن عوارض خروج از کشور؛ برای دریافت عوارض نوع سفر مدنظر قرار بگیرد/ دولت همه مسافران را به یک چشم نگاه نکند/ وعده احیای گردشگری شعار بود

 11. تاوانی که باید برای سفر بپردازیم/ حکایت ما و ثبت نام خودرو/ با نخبگان چنین نکنید

 12. چک سفید امضای دولت برای افزایش قیمت بنزین/ زنگنه گرانی را تکذیب نکرد: افزایش قیمت بنزین در بودجه دیده شده

 13. باور کنید اینجا تهران است  

 14. واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پديده‌ای مبارک است/ امثال من را نيز از خطا و خطر مصون می‌دارد

 15. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 16. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 17. چرخش در سیاست یارانه‌ای دولت با عبور از انتخابات/ سال 95: درآمد 3 میلیون هم نمی‌تواند، ملاک حذف باشد/ آذر 96: فقط به افراد شناسایی شده یارانه می‌دهیم

 18. عکس / مالیات یا عوارض خروج از کشور در برخی کشورها

 19. خداحافظی رضا صادقی با حسن روحانی  

 20. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 21. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 22. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 23. اینفوگرافی؛ نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟

 24. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 25. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

پربحث‌های امروز

 1. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 2. آقای رئیس جمهور! «مدیران آویزان» را برکنار کنید

 3. آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم

 4. سردار حاجی زاده: در حوزه موشکی و پهپادی در لبه تکنولوژی قرار داریم

 5. ضرغامی: سلفی جدید موگرینی با نیکی هیلی را دریابیم!

 6. نماینده ولی‌فقیه در سپاه: برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌مردم گفته نشده است

 7. وزیر اطلاعات: ورود به زندگی خصوصی مردم و نیت خوانی ممنوع/برخورد امنیتی راهکار مقابله با شبهه های فکری نیست

 8. رونمايي از ديباچه انتخاباتي برجام

 9. خروج آمریکا از سکوت برجامی

 10. جلسه‌ای که فرمایشی نبود

 11. رهبر انقلاب از چه طریق و چگونه در جریان مسائل کشور قرار می‌گیرند؟

 12. کواکبیان: اصلاح‌طلبان از روحانی سرخورده هستند

 13. موج انتقاد از دولت به سلبریتی ها رسید/ مخالفت با پروژه عبور از روحانی

 14. روایت آیت الله امینی از عزل آیت الله منتظری توسط امام

 15. استقبال عضو جامعه روحانیت از مذاکره با مجمع روحانیون

 16. سرلشکر جعفری: در مدیریت جامعه با سبک غربی مواجهیم

 17. عضو جبهه پایداری: از گفتگو با اصلاح‌طلبان استقبال می کنیم/ ما شرطی نداریم

 18. تصویب طرحی در کنگره آمریکا برای بررسی دارایی مقامات ایران

 19. بروجردی: مجلس در قضیه برجام جزیره منفصل از نظام نیست

 20. صلاحیت و حدود اختیارات دیوان عدالت اداری چیست؟

 21. گوترش: آمریکا تعهداتش در برجام را اجرا کند/ نامه روسیه درباره برنامه موشکی ایران

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 23. مجلس نمایندگان آمریکا طرحی مداخله‌جویانه علیه ایران تصویب کرد

 24. وضعیت اولویت‌های کشور در پاستور و بهارستان/ از مشکلات معیشتی مردم تا حمل قمه

 25. افزایش صدور روادید انگلستان در تهران

پربحث‌های دیروز

 1. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 2. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 3. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 4. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 5. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 6. عکس/ اخم روحانی در نشست اضطراری استانبول

 7. مرحوم چاوز و خودروی سمند! + عکس

 8. پرونده شکایت از نمایندگان سلفی‌بگیر با موگرینی خلاف شئونات نمایندگی تشخیص داده نشد و مختومه شد

 9. توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

 10. رای الیوم: سردار سلیمانی وارد جنگی نشد مگر از آن پیروز خارج شد

 11. روحانی در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی: آمریکا بداند به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی بدون هزینه نمی‌ماند

 12. این آقا در جلسه مجمع تشخیص به شمخانی می‌گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می‌دهد این ماجرا از اساس دروغ است/فتنه گران جدید بست می نشینند/توضیحات رییس قضا درباره پرونده برادرش

 13. کورکر: نسبت به توافق کنگره و کاخ سفید درباره برجام نیمه امیدوارم

 14. دیدار عراقچی با آمانو در وین

 15. روحانی به اردوغان: دیدگاه مشترکی در مبارزه با تروریسم داریم/اردوغان: همکاری بین دو کشور گسترش یابد

 16. سیدرضا تقوی: جامعه روحانیت مصوبه‌ای درباره ارتباط با مجمع روحانیون نداشته/در اینباره حرف دارم

 17. تکذیب یک شایعه درباره نشست اژه ای

 18. لاریجانی: پاسخ کوبنده ملت به هرگونه تجاوز آمریکا/جریان وطن پرستی ادامه دارد

 19. ظریف: جهان اسلام در کنار فلسطینیان است/ اجلاس استانبول درباره قدس دلگرم‌کننده بود

 20. واکنش عراقچی به راز موگرینی/ این لفاظی‌ها پذیرفته نیست

 21. محسن رضایی: ترامپ دلال است

 22. پیش‌نویس بیانیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی

 23. ظریف: آماده آتش بس فوری در یمن هستیم

 24. ضرغامی: ارتباط نزدیک با دانشجویان خوب است حتی اگر به سوت بلبلی ختم شود

 25. ظریف: پایان دادن به جنگ یمن، وظیفه همه ماست

پربحث‌های هفته

 1. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 2. واکنش واعظی به افزایش عوارض خروج از کشور: درآمد افزایش عوارض برای اقشار کم درآمد هزینه می‌شود

 3. آقای رئیسی شما خوش شانس بودید!

 4. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 5. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 6. بازنشسته‌‌هایی که ۲۰ میلیون "مستمری نجومی" می‌گیرند + جزئیات

 7. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 8. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 9. پیشنهاد فسادخیزِ حیرت‌آور در هیات دولت را از دستور کار خارج کنید

 10. کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

 11. مناظره زنبیلیون و سوت بلبلیون

 12. نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادي!

 13. حکم خاوری صادر شد / حبس طویل‌المدت، جزای نقدی و رد مال برای 4 عنوان اتهامی / حکم، غیابی و قابل واخواهی است

 14. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 15. حداد عادل: بودجه‌های مؤسساتی که من در آنها هستم کارشناسی شده است

 16. بهمنی: برداشت ۳۰ هزارمیلیارد با مجوز شورای امنیت بوده/ مدیریت تحریم کار من است

 17. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: از دولت 30 هزار میلیارد تومان طلب داریم / برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

 18. پیشنهاد شریعتمداری: انصارالله یمن نفتکش‌های ائتلاف عربستان در خیلج عدن را بزند

 19. آمریکا بدون نقاب

 20. پاسخ سید حسن به حواشی بودجه دفتر نشر آثار امام

 21. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 22. عارف: هتک حرمت عاشورای 88 را محکوم می‌کنیم/ ماجرای سال 88 توطئه بود که ریشه خارجی داشت

 23. ۹ سال پیش نظر عارف درباره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد چه بود؟

 24. قوه قضائیه و دو اقدام قابل ستایش

 25. ادعای کیهان مبنی بر برهنه‌کردن ایرانیان در بلگراد

آخرین عناوین