قاصدک24

آقای دکتر زیباکلام و کردستان عراق

حمید مقیمی، گروه تعاملی الف،   3960711006 ۲۳ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
آقای دکتر زیباکلام و کردستان عراق

جناب آقای دکتر زیبا کلام در نامه ای که اخیرا خطاب به آیت الله العظمی سیستانی نوشته اند، علنا از استقلال کردستان دفاع کرده و از ایشان خواسته اند تا در این مورد به خواست کردها احترام بگذارند. این نوشته نقد کوتاهی بر نامه مذکور است.

دکتر زیباکلام گفته اند: " تجزیه‌طلب خواندن کردها همان‌قدر بی‌معناست که اصرار بر یکپارچگی کشوری به نام عراق. نه عراق، نه سوریه، نه اردن، نه فلسطین، نه لبنان و نه سایر سرزمین‌هایی که امروز در منطقه خاورمیانه «کشور» خوانده می‌شوند دارای پیشینه تاریخی نبوده‌اند".

اول: سوال ابتدایی اینجاست که آیا شرایط تاریخی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی که صد سال قبل بر دنیا حاکم بود همچنان در دنیای معاصر باقیست؟ آیا اگر زمانی حکومت ها در پی یافتن سرزمین های حاصل خیز دست به کشور گشایی می زدند و تعداد سرباز و وسعت سرزمین ملاک قدرت آن ها بود، الان هم ما چنین درکی از قدرت داریم؟ این که بخواهیم با ساده سازی و تشبیه رخدادی به ظاهر مشابه در نیم قرن گذشته، موضوعی در عصر حاضر را توجیه کنیم چه جایگاهی دارد؟ حتی ما می بینیم که عرض اندام گروه هایی مثل داعش و القاعده در سایه پیشرفت فناوری هایی مثل اینترنت و مخابرات امکان بروز و ظهور پیدا کرده در حالی که دو یا سه دهه قبل چنین توانی در جهت جذب نیرو، تبلیغات و ایجاد ترس، ارتباطات و ساماندهی عملیات خود نداشتند. پس زمانه تغییر کرده و تشبیه کردن به این سادگی میسر نیست و نمی توان قانونی تعیین کرد که اگر کشوری از صدسالگی خود گذشته آنگاه می توان به صورت جدی به آن کشور گفت ولی اگر شصت سال گذشته بود، تجزیه آن خیلی محل اشکال نیست. در نهایت چرا باید طرحی انگلیسی و تفرقه افکنانه در جهت تضعیف و واپاشی دولت عثمانی را مجددا با دست خودمان تکرار کنیم؟ بی تردید اگر به نفع انگلستان نبود هرگز پیگیر افتراق و تفکیک سرزمین عثمانی بر نمی آمد.

دوم: باید توجه داشت که لفظ استقلال، مانند آزادی و برابری از الفاظی است که در عین سادگی و شرافت می تواند به راحتی مورد تفسیرهای غلط و برداشت های زیانبار قرار گیرد. ملت ما نیز در انقلاب اسلامی فریاد استقلال و آزادی سرداده بودند اما آن استقلال به معنی تصمیم گیری فارغ از تاثیر ابرقدرت ها بود ولی این استقلال به معنی آن است که قومی صرفا به خاطر قومیت و نژاد و ژنتیک خود بخواهند از دیگر مردم جدا شود؟ ما در ماه محرم هستیم، مگر یزید غیر از عرب بود؟ برمبنای کدام ملاک انسانی و در کدام منشور و معاهده جهانی انسان ها به مناسبت قومیتشان تفکیک شده اند؟ برعکس همه جا سخن از برابری فارغ از رنگ و نژاد و ملیت است. چه کسی می تواند تضمین دهد که اولیای یک قوم به صرف این که از همان قوم هستند انسان هایی دلسوز و توانا و خردمند برای قومشان خواهند بود؟ و اگر چنین باشد تابع منطقی آن این است که اگر گروهی از عرب ها ساکن مناطق کردنشین شوند با آن ها به صورت غیرانسانی برخورد خواهد شد چرا که زعمای محل از قوم آن ها نیستند! و اگر برخورد انسانی باشد نشان می دهد که لزوما کرد یا عرب یا آشوری بودند ملاک شرافت یا انسانیت نیست. مگر در کشور ما ادیان مختلف (مسلمان شیعه و سنی، کلیمی و ارمنی) و اقوام گوناگون قرن ها و بلکه هزاران سال نیست که در کنار هم به سلامت زندگی می کنند، چگونه است که در عصر دهکده جهانی که همه فرهنگ ها و مردم به هم نزدیکتر و شبیه تر می شوند، یک قوم باید برای حفظ منافع تصمیم به جداسازی مرزهای جغرافیایی بگیرند.

سوم: آقای دکتر زیباکلام از حلبچه و قربانیان قتل عام های صدام حسین گفته اند. امری که مردم ما هم با تمام وجود تلخی آن را احساس کردند، صدام سردشت را هم بمباران شیمیایی کرد و حاصل جنایات وی جوانان به خون خفته ای هستند که گلزار شهدای هر شهر و روستایی مدفن آن ها است. آیا صدام فقط به کردها ظلم کرد؟ آیا مردم اهواز و خرمشهر، آیا مردم دزفول و سوسنگرد، کرد بودند؟ آیا مردم تهران و اصفهان و هر شهری که موشک های صدام و هواپیماهایش می رسید کرد بودند؟ چرا باید تبعض و دوگانگی قائل شد؟ مگر خون یک قوم از دیگری رنگین تر است؟

چهارم: آقای دکتر زیباکلام، استقلال را خواسته تاریخی کردها نامیده اند، آیا فقط کردهای عراقی شامل این خواسته تاریخی هستند؟ یا این خواسته شامل کشورهای دیگر هم می شود؟ و اگر شد، مثلا وضعیت کشور ما چگونه خواهد بود؟ ما که تاریخ مان مثل عراق به 60 سال قبل مربوط نمی شود و سابقه هزاران ساله داریم؟ آیا فقط این حق را برای کردهای عراق قائل هستند؟ و آیا خواسته تاریخی که ذکر می فرمایند، منظور همین 60 سال گذشته، یا زمان حکومت صدام یا تاریخ دیگری است؟ از کدام بزنگاه تاریخی کردها خواستار استقلال شده اند و چگونه قومیت ملاک آن ها شد؟ آیا کردها ویژگی خاصی داشته اند که تصور کنند مثلا نمی توانند با عرب ها در همزیستی مسالمت آمیز بسر برند؟ یا این امر جزء القائات کسانی بوده که با دمیدن بر وجهه قومیت گرایی تلاش کرده اند تا حکومت کنند یا امتیاز بگیرند.

در یک نگاه کلی، اولا قومیت گرایی با رشد اجتماعی و فرهنگی جامعه نسبت عکس دارد، در بسیاری از طرح های انسان دوستانه علمی، فرهنگی و اجتماعی، از نهادهای بین المللی گرفته تا آزمایشگاه های تحقیقاتی، انسان ها فارغ از رنگ و نژاد و زبان دوش به دوش هم کار می کنند و هرگز نه اجازه می دهند و نه روا می دارند که حرکت مشترک انسانی آن ها به واسطه تفاوت های فرهنگی خدشه دار شود. هر چه انسان هایی دانشمندتر، عالم تر و فرزانه تر شده اند، وجهه جامع تری یافته و به جای ماندن در این که از چه قوم و نژادی هستند به کل بشریت فکر کرده اند. پیام مذاهب، پیام رهبران بزرگ در طول تاریخ همیشه مخاطب بشری داشته است از این رو هر چه ما دنبال فرهنگ بالاتری باشیم باید ملاک های تفرقه انگیز به ویژه آنهایی که ربطی به انسانیت ما ندارند را از خود دور کنیم. چرا باید اروپاییان اتحادیه اروپا داشته باشند، کشورهای حوزه خلیج فارس شورای خاص خود را تشکیل دهند تا منافع مشترکشان را دنبال کنند، آن وقت نوبت به تمامیت ارضی یک کشور که می رسد، جدا سازی و استقلال مطلوب باشد؟

ثانیا: اگر به علت مسائل فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی یا هر علت دیگر، اکثریتی موجب آزار اقلیتی شد یا این که اقلیت نتوانست به همه آنچه که می خواهد برسد آیا به جای اصلاح باید به سراغ جدایی رفت؟ در این حالت هر قوم و مکتب و گروه و قشری باید برای خود تکه سرزمینی گرفته و مستقل شود!! ارامنه، کلیمیان، زرتشتی ها، اهل سنت، بلوچ، لر، مازنی، عرب، ترکمن، آذری و ... همه باید اعلام استقلال کنند!

در نهایت عراق امروز یک کشور واحد با مرزهای شناخته شده بین المللی و تعهدات مشخص است. به فرض هم که تصمیمی بخواهد در آن گرفته شود باید کل ملت عراق در مورد آن تصمیم بگیرند نه این که بخشی از آن برای خود انتخابات برگزار کند و برای خود هم طالب استقلال شود، گر چه در آن بخش از سرزمین کردها زندگی می کنند ولی آن سرزمین به تک تک عراقی ها تعلق دارد همانطور که کردها می توانند در بغداد یا در بصره و در سامرا ساکن شوند، هر عراقی دیگری هم می تواند در شمال این کشور خانه بخرد و زندگی کند. آیا می توان انتظار داشت که در کشور ما اهالی خوزستان نفت را از آن خود بدانند؟ اهالی مازندران و گیلان، دریا و استانهای مرکزی صنعت و معدن و ... کشور ما و هر نقطه آن به تمام فرزندان آن سرزمین تعلق داشته و هیچ گروه، قوم یا دسته ای نمی تواند بدون رضایت دیگران و توافق همگانی قسمتی را از آن خود کند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۸۹۴۰۸:۰۷:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۱۱
زیبا کلام داره با کمترین هزینه بیشترین سود رو به امریکا اسراییل انگلیس و سعود میرسونه
علی۱۱۲۹۰۴۰۸:۲۱:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۱۱
این نقد نه تو انسته منطق زیبا کلام را رد کند.
ناشناس۱۱۳۲۹۶۱۷:۳۱:۳۸ ۱۳۹۶/۷/۱۱
منطقی نیست که رد بشه،
ناشناس۱۱۳۴۱۸۲۲:۲۷:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۱
منطق زیبا کلام بی منطقی محض بود
احمد۱۱۲۹۱۰۰۸:۳۴:۱۸ ۱۳۹۶/۷/۱۱
مردم حلبچه بخاطر پیشوازی از نیروهای ایران مورد غضب صدام قرار گرفتند.
مهام۱۱۲۹۲۱۰۸:۴۶:۳۶ ۱۳۹۶/۷/۱۱
با نظرات ایشان موافقیم.
ناشناس۱۱۳۲۸۸۱۷:۱۷:۲۴ ۱۳۹۶/۷/۱۱
منظور شما از ایشان چه کسی است؟ 1. آقای زیبا کلام 2. شخص منتقد زیبا کلام
ناشناس۱۱۲۹۲۷۰۸:۵۳:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۱۱
جواب زیبا کلام رو بهتره کسانی بدن که میتونند منطق درست تری به کار بگیرند. متاسفانه این متن بیشتر سفسطه بود و آب رو به آسیاب استقلال طلبان میریزه
ناشناس۱۱۳۲۵۰۱۶:۲۴:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۱۱
شما که نقد رو نقد کردین، بهتر بود توضیح می دادین کجاش سفسطه هست!
محمد۱۱۲۹۵۳۰۹:۴۳:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۱۱
جامی » هفت اورنگ » سلسلةالذهب » دفتر اول خسروی را که بود فرزندان وقت رفتن رسید ازین زندان هر یکی را به حیله کاری و فن داد تیری که زور کن بشکن یک به یک را چو قوت تن بود زور کردن همان شکستن بود تیرها دسته کرد دیگر بار نه فزون و نه کم ازان به شمار نتوانست کس که زور زند دسته تیر را به هم شکند گفت باشید اگر به هم هم پشت بشکند زود پشت خصم درشت ور بدارید از آنچه گفتم دست زودتان اوفتد ز خصم شکست یک یک انگشت اگر دهی به کسی که بود زور او کم از تو بسی تابد انگشت تو چنان به شتاب که در آن تافتن رود ز تو تاب ور به هر پنج تا بیش پنجه دستش از تافتن کنی رنجه جمع را هست قوت معتاد که نباشد میسر از آحاد مقاله خوبی بود عقل ودین میگویند تمام انسانها ذاتا برابرهستند ومیزان برتر بودن علم وعمل به آن ورعایت هنجارهای اجتماعی و پرهیز از ناهنجاریها میباشد جامی چه عالی به تصویرکشیده الان وقت این است که جهانی یکپارچه داشته باشیم وآیین الهی به صورت اسهل ساری وجاری باشد استقلال کردستان عراق با هدایت وتمهیدات اسراییل ایجاد غده سرطانی دیگر میباشد من دکتر زیباکلام را دوست دارم ولی گاهی به خاکی میزند
زارعی۱۱۲۹۶۲۰۹:۵۵:۵۷ ۱۳۹۶/۷/۱۱
تحلیلتون خیلی سطحی بود
ناشناس۱۱۲۹۶۵۰۹:۵۸:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۱
دکتر زیبا کلام کاملاً درست گفته اند.
ناشناس۱۱۲۹۷۳۱۰:۰۷:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۱۱
درود بر شما که نقد و تحلیل جالبی کردی بدون اینکه شخصیت طرف مقابل رو زیر سوال ببری ....
ناشناس۱۱۲۹۹۴۱۰:۳۱:۰۶ ۱۳۹۶/۷/۱۱
این دانشمند راجع به اسکاتلند و کاتولونیا نظری ندارن؟
ناشناس۱۱۳۰۶۷۱۲:۲۱:۵۱ ۱۳۹۶/۷/۱۱
بهتر است نامه دکتر زیبام کلام نیز در این سایت به بیندگان نشر گردد
ناشناس۱۱۳۲۵۶۱۶:۳۰:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۱۱
نامه در کانال تلگرامی ایشون هست.
ناشناس۱۱۳۱۷۱۱۴:۲۴:۱۰ ۱۳۹۶/۷/۱۱
متاسفانه مشخص نیست بعضی از این مذهبی ها و بعضی از این به اصطلاح روشنفکران چه بغض و کینه ای نسبت به تاریخ چند هزار ساله این مملکت دارند!
ناشناس۱۱۳۲۴۶۱۶:۰۹:۲۲ ۱۳۹۶/۷/۱۱
البته در نظر بگیرید که....ما باید حد وسط باشیم هرچند استقلال کردستان عراق مخاطراتی برای ما دارد
از طرفداران دکتر زیبا کلام تا چن دیقه پیش۱۱۳۲۴۷۱۶:۱۷:۵۶ ۱۳۹۶/۷/۱۱
ناامیدم کردی دکتر
ناشناس۱۱۳۳۹۵۲۱:۱۷:۰۸ ۱۳۹۶/۷/۱۱
اسرائیل هم که همین حرف آقای زیبا کلام را میگوید. آنها هم قوم و نژادشان را لایق داشتن یک کشور میدانند... اگر معیار سخن و تحلیل آقای زیبا کلام باشد چین باید به 700 کشور هند به بیش از 1000 کشور و الی آخر تبدیل شوند. آقای زیبا کلام میدانید بعد از آن چه هرج و مرجی آغاز میشود. آاقای زیبا کلام چرا این بحث را دنبال نکردی که بنا بر این فلسفه شما همه کشورهای عربی یک کشور شوند چون یک قوم و نژاد هستند؟ اصولا ملاک مرز ها به نظر ایشان چیست ؟ چه چیزی مردم یک کشور را به هم پیوند میدهد؟ نژاد اعراب و اسرائیلیها یکی است چرا به انها توصیه نمیکنید با هم یکی شوند؟
ناشناس۱۱۳۴۲۲۲۲:۳۱:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۱۱
زیبا کلام با این متن امنیت و تمامیت ارضی کشور همسایه را که میتواند کشور ما را هم تحت تاثیر منفی قرار دهد به خطر می اندازد. احتمالا موقع نوشتن این متن جناب دکتر احساساتی بودند و تاریخ و سیاست رو فراموش کرده بودند
ناشناس۱۱۳۷۴۴۱۳:۲۵:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۱۲
بهتر بودمتن نامه را هم منتشر میکردید بعد نقد مینوشتید!!!1
ناشناس۱۱۴۵۶۱۰۰:۱۱:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۱۴
طرح خاورمیانه بزرگ که مد نظر امریکا و قلدرهای بزرگ است با تقسیم کشورهای خاورمیانه به کشورهای کوچک،بهم زدن مرزها و البته جنگ های منطقه ای اجرایی می شود.عراق به چند کشور ،سوریه نیز و البته ایران هم. امثال زیباکلام بلندگوی نظام سلطه هستند
تجارت نیوز

پربحث‌های امروز

 1. خشت «دهباشی» خام بود یا تصمیم آنها؟!   

 2. جادوی پول و بانک - 5 | ساعتی که «دلار» آقای ارزهای جهان شد

 3. وزارت اطلاعات درست می گوید یا کرباسیان؟/قاچاق حلقه مفقوده وزارتخانه‌های اطلاعات و اقتصاد

 4. افزایش قطعی قیمت‌ حامل ‌های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

 5. مجری خطاب به سخنگوی دولت: چرا می‌خواهید از حقوق من کم کنید، از هزینه‌های خودتان کم کنید  

 6. اجرای برنامه کاهش فقر مطلق در سال ۹۷/شناسایی ثروتمندان و غیر از نیازمندان آغاز شد/تصمیمی برای افزایش ضرایب مالیاتی نداریم

 7. اعجازی که با نیروی فکر ممکن می‌شود  

 8. دکتر ظریف در گشت ارشاد! / کاریکاتور

 9. آب پاکی که روی پیامک‌های تبلیغاتی ریخته شد

 10. شاخص‌هاي بودجه شفاف

 11. مهران رجبی: خیلی‌ها می‌گویند نیستی!/ کنایه رجبی به «ح. ف» فیلمفارسی‌ساز معروف

 12. سهم حوزه‌ علمیه و سازمان اوقاف از لایحه بودجه سال ۹۷

 13. تخلفات گسترده در عقد قرارداد استقلالی‌ها/ ماجرای زن دوم کرار چه بود؟

 14. چرایی حذف نشدن خودروی پراید از سرویس مدارس تهران

 15. زالو درمانی چیست + فواید زالو درمانی

 16. جلسه نقد و بررسی کتاب «عمیق»

 17. برنی سندرز: اکنون زمان مناسبی برای استیضاح ترامپ نیست

 18. اتحادیه عرب: تحریم آمریکا چیز ساده‌ای نیست

 19. فواید بی نظیر سنگ‌ پا از منظر طب ایرانی

 20. آتش سوزی در تهران

 21. فرزندخواندگی به سبک اینترنتی/ کاهش معطلی متقاضیان به کمتر از ۳ ماه

 22. داعش چه اهدافی را در افغانستان دنبال می‌کند؟

 23. 21بازیکن پرسپولیس برای بازی با صنعت نفت مشخص شدند

 24. 20 گل باور نکردنی تاریخ فوتبال  

 25. اوضاع فساد روز به روز وخیم‌تر شد/ ۱.۵ میلیون نفر، در حال مهاجرت

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 2. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 3. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 4. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 5. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 6. فراموشی دختران سوخته شین‌آباد/ گوشت اضافه، عمل جراحی و دیه ای که پرداخت نمی شود

 7. توافق ۵ عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو / سقف تعرفه ۱۵۰ درصد می‌شود

 8. چرا انگلیسی‌ها ابتدایی‌ترین شئون دیپلماتیک را رعایت نکردند؟

 9. پیشنهاد جدید برای حذف ۴ قشر جامعه از دریافت یارانه نقدی + جزئیات

 10. دلار رکورد سال را شکست/ هر دلار ۴۲۲۰ تومان/ بازاری که بر خلاف اظهارات سیف به آرامش نمی رسد+جدول

 11. انتقاد تند "روحانی" از "مسکن مهر"

 12. روحانی: سازمان هدفمندی یارانه‌ها به صندوق رفاه امید تبدیل می‌شود

 13. اعتراض نمایندگان در صحن علنی به انتقادات رئیس‌جمهور از مسکن مهر

 14. وزیر بهداشت: دولت در بودجه ۹۷ یارانه ۲۰ میلیون نفر را حذف می‌کند

 15. پیشنهاد دولت برای حذف یارانه ۳۰ میلیون ایرانی در لایحه بودجه ۹۷

 16. پیشروی ترامپ و ما

 17. «سفر خاص» بوریس جانسون به تهران و توقعات متقابل ایران و انگلیس

 18. دیدار علیرضا کریمی با رهبر انقلاب  

 19. حجت‌الاسلام رئیسی: از کاندیداتوری در انتخابات پشیمان نیستم/ به گذشته برگردم همان تصمیم را می‌گیرم

 20. ایران نیازمند مدیریت بحران در جنگ سرد با عربستان است / سعودی ها از اول انقلاب همواره علیه ایران مواضع خصمانه داشته اند

 21. چقدر پول پشت غول کنکور خوابیده است؟

 22. پيام صالحی به آمريکايی ها از طريق وزير خارجه انگليس

 23. کاهش عجیب بودجه چند طرح کلیدی ارتش + جدول و جزئیات

 24. روش رجیستر کردن گوشی‌های جدید+‌آموزش کاربردی

 25. سقف معافیت مالیاتی حقوق بدون تغییر ۲ میلیون تومان پیشنهاد شد

پربحث‌های هفته

 1. آیا حقوق ایرانی ها به ریال و مخارجشان به دلار است؟

 2. افزایش عجیب عوارض خروج از کشور/ سفر اول 220 هزار تومان، سفر دوم 330 و سفرهای بعدی 440 هزار تومان

 3. صادقی؛ فساد؛ سکوت

 4. از فروش هویج آمریکایی ۹۰هزار تومانی و تمشک‌ 480 هزار تومان تا اجناس سوپرلاکچری در فروشگاه شهرداری +عکس

 5. در لایحه بودجه ۹۷ افزایش حقوق کارکنان ۱۰ درصد در نظر گرفته شد

 6. باور کنید اینجا تهران است  

 7. پس از فروش ۲۰ هزار سکه در ۵ جلسه حراج/ جهش ۴۰ هزار تومانی قیمت سکه/ دلار ۴۲۰۰ را هم رد کرد

 8. وعده وزیر اقتصاد/ دلار ارزان می شود

 9. رفتار تبعیض‎آمیز عراقی‎ها با تجار ایرانی در مقایسه با عربستان و ترکیه

 10. اخبار سرکاری سود سهام عدالت و بازی با اعصاب مردم

 11. انصارالله رسما اعلام کرد؛ عبدالله صالح کشته شده است/ وزارت کشور یمن: فتنه ساقط شد+ فیلم

 12. جزئیات لایحه بودجه‌۹۷/ از حذف گسترده یارانه بگیر، افزایش قیمت آب و قیمت خرید سربازی تا افزایش 10درصدی حقوق و بودجه عمرانی و اشتغال

 13. خوش‌آمد گویی متفاوت رحیم پور ازغدی به آقای دوربینی  

 14. وامهای کلان آقازاده ها و مقامات باعث ورشکستگی موسسات مالی- اعتباری شد

 15. شروط ایران برای سفر امانوئل ماکرون به تهران

 16. گزارش روحانی از بودجه ۱۱۹۴ تریلیونی سال ۹۷: حذف بخشی از یارانه بگیرها/ دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم/ انتقاد از تصویب ردیف های دریافت بودجه توسط دو برادر یا پسرعمو!/ ریشه مسکن مهر غلط بود

 17. استخدام های حاشیه ای زنگنه و لغو جذب فارغ التحصیلان رتبه الف دانشکده نفت!/ وزارت نفت باید متعهد به انجام موضوعی که تعهد داده است باشد

 18. توافق ۵عضو کابینه برای افزایش تعرفه خودرو/ سقف تعرفه ۱۵۰درصد می‌شود

 19. 2 سال دوندگی یک زوج برای واریز یارانه زندگی مشترک/ بی توجهی سازمان هدفمندی یارانه ها به مشکلات مردم

 20. استعلام جدید کمیسیون آموزش از وزارت علوم در مورد مدارک تحصیلی حسین فریدون

 21. حکم اعدام دومین مرد به جرم تجاوز به دختر 15ساله صادر شد

 22. اجرای مرحله دوم اجرای طرح رجیستری با گوشی های اپل/ موقع خرید به چه نکاتی توجه کنیم

 23. واکنش فردوسی پور به حضور 500 میلیونی فیگو در برنامه‌اش!

 24. آقای فردوسی پور، چرا مقابل فیگو دل ضعفه گرفتی؟!

 25. فراموشی دختران سوخته شین‌آباد/ گوشت اضافه، عمل جراحی و دیه ای که پرداخت نمی شود

آخرین عناوین