امیر محبیان: مشکل اصلی کشور کارآمدی نهادهای اجرایی یا مدیریتی است

گروه سیاسی الف،   3960710198 ۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
مشکل اصلی کشور کارآمدی نهادهای اجرایی یا مدیریتی است

تا زمانی که افراد بر اساس شهرت و حضور در لیست‌های سیاسی که می‌دانیم چگونه تهیه می‌شود، راه به مجلس می‌یابند و نه شایستگی و کارآمدی، نباید انتظار تحول جدی داشته باشیم.

پیش از آغاز به کار دولت دوازدهم اقشار مختلف کشور به‌ویژه مسئولان می‌دانستند مشکل اصلی کشور که باید در صدر اولویت‌های دولت دوازدهم قرار گیرد، بحث اقتصاد و معیشت مردم است و فارغ از اینکه چه شخصی بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه بزند، اولویت‌ها و نیازهای جامعه مشخص بوده و هست. اکنون با روی کار آمدن دولت حسن روحانی او نیز بر همین مدار قدم بر می‌دارد و تلاش می‌کند در مسیر بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم بکوشد. از این رو برای تحقق هرچه بیشتر این امر و انسجام بالای دولت باید جریان‌های سیاسی کشور در راستای هم افزایی بیشتر به کمک دولت بیایند و با حفظ چارچوب‌های مشخص خود در راستای حفظ منافع ملی و وحدت ملی گرد هم آیند. از سوی دیگر در چند سال اخیر شاهد بوده ایم که برخلاف جریان اصلاحات که هر چه بهتر توانسته به جامعه‌پذیری جریانی دست پیدا کند و از این رو در انتخابات‌های مختلف موفق عمل کند، اما اصولگرایان در سال‌های اخیر هنوز نتوانسته‌اند آن‌طور که باید به جایگاه اصلی خود در جامعه دست پیدا کنند. عدم حضور چهره‌های سرشناس در جهت محوریت و رهبری اصولگرایان از یک سو و تشتت و تفرق گروه‌های سیاسی در این جریان از سوی دیگر موجب شده تا این جریان به کنش منفعلانه رو بیاورد. باید دید آنها در آینده چگونه عملکردی از خود به جا خواهند گذاشت و آیا به سمت مردم و مطالباتشان حرکت خواهند کرد یا خیر. برای بررسی اولویت‌های دولت، عملکرد آن و مشکلات و موانع پیش روی اتحاد اصولگرایان و محوریت این جریان، «آرمان» با امیر محبیان، فعال سیاسی اصولگرا و موسس حزب نواندیشان، به گفت‌و‌گو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

اولویت‌های دولت در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی چه مسائلی است و در راستای تحقق مطالبات مردم در این حوزه‌ها دولت با چه موانع و چالش‌هایی روبه‌روست؟

اولویت‌های دولت باید برحسب دو فاکتور مهم ساماندهی شود: نخست؛ نیاز مردم و دوم؛ مصالح مردم.شدت مطالبات و مصالح مردم، جهت وعمق مطالبات را مشخص می‌کند. طبعا نیازهای مردم بیشتر در حوزه اقتصاد و سیاست و بعد اجتماع خودنمایی می‌کند اما برای شکل‌دهی به مصالح مردم ابتدا باید فرهنگ را سامان داد و ثمرات بلوغ فرهنگی را در سیاست و اقتصاد و سایر حوزه‌ها مشاهده کرد. در جوامع پیشرفته به اهمیت فرهنگسازی توجه ویژه کرده‌اند و اساسا تمدن سازی بدون نگاه فرهنگی امکانپذیر نیست. در فرهنگ اسلامی هم تعالی بیشتر یک نگاه فرهنگی عمیق است. بنابراین فراموشی حوزه فرهنگی به معنای پوکی، بی ثمری وسطحی شدن حرکات مدیریتی خواهد بود. به گمان من مدیریت کشور ما محتاج یک فلسفه روشن است که آن را پرثمر سازد؛ جهتی که ضعف اصلی کشور ما را برطرف سازد. ما کمبود منابع یا مدیر نداریم، ما مشکل کارآمدی داریم. علت آن است که اکو سیستم مدیریتی ما کامل نیست. ما باید کارآمدی را به عنوان یک شاخص و حتی یک فلسفه در مدیریتمان حاکم کنیم. مدیر خوب لزوما کسی نیست که سابقه مدیریت بیشتر یا روابط بیشتر داشته باشد. مدیر خوب آن کسی است که کارآمد‌تر باشد. کار آمد بودن یعنی با کمترین هزینه و انرژی به حداکثر دستاورد و نتیجه مفید قابل قبول برسیم. مدیرانی هستند که به نتیجه کار خود افتخار می‌کنند اما وقتی ارزیابی می‌کنیم در می‌یابیم که کوه موش زاییده است؛ دنیایی هزینه کرده‌اند، اما دستاوردی کوچک دارند و بدان هم افتخار می‌کنند. متاسفانه همان‌طور که گفتم اکوسیستم باید کامل باشد تا نتیجه مناسب به دست آید. مدیریت علم است و باید سازوکار علمی در آن مورد توجه قرار گیرد اما گویی بعضی‌ها ژن مدیریت را از پدر و اقوام خود به ارث می‌برند. باید بدانیم اکوسیستم مجموعه‌ای از دورنماهای فرهنگی متمرکز، شبکه‌های اجتماعی، حمایت مالی، دانشگاه‌ها و سیاست‌های اقتصادی فعالی هستند که محیط‌های حمایتی کسب وکار مخاطره آمیز را خلق می‌کنند و من معتقدم در مدیریت کلان نظیر اداره دولت عدم توجه به عوامل محیطی مصیبت زا بوده و منابع دائما در حال استهلاک خواهد بود. در حلقه مدیریتی علاوه بر مدیر و محیط فعالیت و اکوسیستم به نظام بازرسی هم نیاز شدید وجود دارد. کدامین نظام نظارتی موثر در کشور ما با رصد دائم به کارآمدتر شدن چرخه مدیریتی ما کمک می‌کند؟ سیستمی ایجاد کرده‌ایم که مدیران فعال زیر ذره‌بین می‌روند و مدیران غیر فعال از نهادهای نظارتی دور هستند. در هر حال بر این باورم که نیاز پرشدت مردم فعلا حل مشکلات اقتصادی است و نیز رفع نابرابری‌های غیرقابل توجیه، اما در درازمدت که هر لحظه تاخیر درآغاز آن دیر است؛باید فرهنگ مدیریتی درست و نیز فرهنگ مدنی درست در جامعه گسترش یابد. در حال حاضر به نظر من معضل اصلی در عدم کارآمدی مدیریتی و نیز نابرابری‌های آزار‌دهنده نهفته است.

برخی مطرح می‌کنند که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در راستای وحدت ملی و کمک به دولت ائتلاف کنند و به یکدیگر نزدیک شوند. لزوم این ائتلاف را با توجه به شرایط موجود در کشور تا چه حد می‌دانید و مولفه‌های آن چیست؟

طرح بحث وحدت ملی یک خط غلط است؛ مشخص نیست بر اساس کدامین واقعیات اجتماعی طرح این بحث صورت می‌گیرد. در کشورمان مشکل یا بحران اختلاف ملی نداریم، بلکه مشکل اصلی کشور ما کارآمدی نهادهای اجرایی یا مدیریتی است. اصلاح‌طلبان و اصولگرایان اگر می‌خواهند برای کشور خدمتی انجام دهند نیازی به بحث ائتلاف در حوزه سیاست نیست، زیرا حوزه سیاست فعلا فقط برای مردم مساله درست می‌کند. این دو جریان به‌جای این کار اجازه دهند مدیران شایسته و توانمند بدون گرفتار شدن در تورها و تله‌های بازی‌های سیاسی بر کارآمدی کشور بیفزایند. اگر سیاست پل رشد افراد ناکارآمد باشد، ائتلاف فقط به معنای فرصت سازی برای رشد افراد بی‌لیاقت است. تا زمانی که حوزه سیاست در ایران فقط براساس جنجال و خود نمایی پیش می‌رود و نه شایستگی افراد و تا زمانی که افراد بر اساس شهرت و حضور در لیست‌های سیاسی که می‌دانیم چگونه تهیه می‌شود، راه به مجلس می‌یابند و نه شایستگی و کارآمدی، نباید انتظار تحول جدی داشته باشیم. بنابراین باید مجلس را از افراد کارآمدی پر کنیم که در پایان دوره منطقه خود را چند گام بزرگ به پیش برده باشند. به هر حال در یک کلام باید ائتلاف بزرگ برای پیشبرد کشور از طریق کارآمدی شکل گیرد نه ائتلاف‌های صوری برای بازی‌های سیاسی پوچ!

تشتت و تفرق در جریان اصولگرا موج می‌زند و در هرگوشه گروهی علم محوریت این جریان را بر‌افراشته‌اند. به نظر شما باید چه سازوکاری فراهم شود تا اصولگرایان در یک هیات به اجماع برسند؟

وجود اختلاف نظر و حتی عمل در جریانات سیاسی امری غیر طبیعی نیست؛ درون جریان اصولگرا هم وجود اختلاف نظر طبیعی است و شاید از جهاتی خوب هم باشد، زیرا رکود درون یک جریان سیاسی نامفید و خطرناک است.این تصویری که ترسیم نمودید دال بر اینکه هر کس بیرق استقلال برداشته، تصویر صحیحی نیست. به‌واقع به نظر می‌رسد فعلا در جریان اصولگرا نوعی سیاست صبر و انتظار وجود دارد تا با سامان یابی فضای سیاسی به نوعی امکان انتخاب میان جریانات و گرایش‌های موجود پدید آید. آنچه مرا نگران می‌کند آن نیست که دیدگاههای مختلف درون اصولگرایان وجود دارد که من آن را مفید ارزیابی می‌کنم، بلکه نگرانی من این است که اصولگرایان به فضای بی‌عملی برآمده از بی‌تحلیلی کشیده شوند. باید هسته‌های فکری درون اصولگرایان ایجاد و فعال شوند تا فعالان سیاسی اصولگرا از محصولات آن بهره گیرند. از سوی دیگر برای سامان یابی اصولگرایان هم به دفعات و مکررا نظر خود را اعلام کرده ام. ما باید از ظرفیت‌های مردمسالارانه همزمان با اتکا به پرنسیب‌ها و ارزش‌های اعتقادی و رفتاری مبتنی بر دین بهره بگیریم. برای همین اصولگرایان باید به سمت تاسیس سامانه‌های سیاسی تجمیعی نظیر کنگره یا مجمع یا مجلس ملی اصولگرایان پیش بروند. ابتدا مجالس استانی یا منطقه‌ای شکل گرفته و نهایتا باید براساس تجربیات به‌دست‌آمده توسط نیروهای فعال و کارآمد از سراسر کشور برحسب انتخاب‌های منطقه‌ای مجلس عالی اصولگرایان که نهاد سرآمد اصولگرایان خواهد بود سامان یابد. این نهاد باید دبیرخانه اجرایی قدرتمندی را شکل داده و مستمرا در طول سال با رصد دائم فعالیت‌های سیاسی آمادگی را برای اتخاذ تصمیم‌های مهم در بزنگاه‌ها حفظ کند و به هنگام انتخاب‌ها هم به‌جای چهره‌های تکراری از ظرفیت‌های رشد یافته در مسیر نیل به مجلس عالی یا نیروهای نخبه جوان و توانمند بهره گیرد. این دبیرخانه می‌تواند کانون‌ها یا دفاتر پژوهشی را برای غنا بخشی به فعالیت‌ها به‌کار گرفته یا ایجاد کند. بدین جهت حتی می‌توان سازوکار مالی قدرتمندی بدون اتکا به رانت‌ها ایجاد کرد که متکی به کمک‌ها و حق عضویت‌های مردمی باشد و استقلال مالی و در پی آن فکری جریان را تامین نماید. این نهادها طبعا در زیرمجموعه استان‌ها می‌تواند به‌صورت مشابه ولی منظم ساماندهی شود. مهم‌تر از همه اینکه مجلس عالی قادر خواهد بود به عنوان زیرمجموعه دبیرخانه اجرایی به نوعی دولت سایه یا دولت غیر رسمی را برای همکاری و یا بررسی اعمال دولت حاکم ایجاد نماید.

بسیاری از شخصیت‌های اصولگرا بر گذر از جمنا و رسیدن به جریانی که بتواند تمامی اصولگرایان را به اجماع برساند، تاکید دارند. به نظر شما عصر جمنا به سرآمده یا این جبهه همچنان نقش محوری در تصمیمات اصولگرایان خواهد داشت؟

ما عنوانی یا عصری تحت عنوان عصر جمنا یا امثالهم نداریم. جمنا یک راهکار بود که کارکرد خاص خود را داشت و در زمان مناسب عملکرد آن مورد ارزیابی قرار خواهدگرفت و بعضا هم نقدهایی صورت گرفته است. به گمان من نباید بی‌انصاف بود. جمنا دستاوردهایی هم داشت. به گمان من دستاورد جمنا را تحت دو مقوله می‌توان دسته بندی نمود؛ نخست، ایجاد سامانه‌ای که ریشه‌های آن در استان‌ها بود و تقریبا توانست روابط نیمه دموکراتیکی را به وجود آورد. این تجربه نباید نادیده انگاشته شود. ما باید از این نیمه ساخته‌ها برای ساخت سازمان قدرتمند و ملی مجلس عالی اصولگرایان بهره بگیریم. به گمان من دومین دستاورد، آن بود که جمنا توانست از مرزهای مصنوعی که حول بعضی چهر‌های قدیمی بسته شده و عبور از آنها را اجازه نمی‌داد، عبور کند. بخش‌هایی از این عبور از چهره‌های تکراری عبور کرد و بخشی دیگر حتی از مرزهای جناحی عبور کرد و بعضا افرادی در زمره اصولگرایان مطرح شدند که در جریانات دیگر هم مورد اعتنا بودند و این لطافت مرزبندی و نه مرزبندی خشن، مثبت است و نه منفی. البته در مورد سرنوشت جمنا، به گمانم جمنا نباید فلسفه وجودی خود را فراموش کند. بنابر این در شرایط جدیدی که به وجود می‌آید باید زمینه ارتقای جریان به مراحل بالاتر را از طریق جذب شدن درون سیستم نوین فراهم آورد.

بسیاری از علما معتقدند کارکرد جامعتین به عنوان یک حزب سیاسی به پایان رسیده و آنها صرفا در جایگاه ریش سفیدی و پدری بر جریان‌های اصولگرا ظاهر خواهند شد. به نظر شما باید چه بازنگری‌هایی در جامعتین صورت گیرد تا مانند گذشته محوریت اصولگرایان را به دست گیرند؟

ابندا باید بسیار ساده جریان اصولگرا را تعریف کرد. جریان اصولگرا یک جریان سیاسی، انقلابی و اعتقادی است که با اتکا به باورها و ارزش‌های دینی می‌کوشد در سامان سیاسی کشور به ایفای نقش بپردازد. پس دائما باید باورها و اصول رفتاری و اعتقادی را از منابع اصیل دینی اخذ یا رفتارها و باورها را با آن چک کند. مهم‌ترین نهادی که نقش تولید‌گر اعتقادی و اجتهادی و نیز تطبیق دهندگی را تاکنون بر عهده داشته، جامعتین بوده است. جامعتین بعد از شوک دوم خرداد76 عملا به حاشیه داخلی تصمیم‌گیری‌های جناحی کشیده شد. این حاشیه نشینی بر اساس تحلیل غلط اصولگرایان از دلایل رأی آوری دولت اصلاحات بود و عملا دوران این حاشیه نشینی به طول انجامید. من به عنوان یک اصولگرای دانشگاهی اعتراف می‌کنم؛حاشیه نشینی جامعتین آسیب‌های جدی به جریان اصولگرا زد؛ که مهم‌ترین آن غلبه احساس بر عقلگرایی بود. علما به هنگام تطبیق رفتارها با دین با دقت و به نظر من با رویکرد علمی و نه احساسی عمل می‌کردند و هدفشان و نه رسیدن به پیروزی به هر قیمت بلکه تکلیف بود. همین رفتار به اصولگرایان وزانت داده بود. اکنون بعضی از رفتارها نشان از سبکی و عدم وزانت دارد. در همین انتخابات اخیر تلاش زیادی کردیم که علما مجددا در تصمیم‌گیری‌ها نقش بازی کنند، اما به نظر می‌رسد تمایل خود آنها نیز کاهش یافته است. من این وضعیت را خطرناک می‌دانم. جریان اصولگرا اگر از علما فاصله بگیرد، در گرداب سطحی نگری، تعصبات پوچ یا حتی از سوی دیگر در دام سکولاریسم مخفی یا قدرت‌طلبی محض خواهد افتاد.

لزوم جوانگرایی در برخی احزاب و گروه‌های اصولگرا را به چه میزان می‌دانید و چرا اصولگرایان هنوز نتوانسته‌اند چهره جذابی در جریان خود ایجاد کنند تا اقبال مردمی را به سمت و سوی خود بکشند؟

تفکیک سنی یا جنسیتی در مدیریت جریانات سیاسی محصول عوام زدگی است. مهم شایسته گرایی و کارکرد گرایی است. حال ممکن است این فرد شایسته زن باشد یا مرد باشد، جوان باشد یا مسن. مهم توانمندی است. البته با توجه به تجربه موجود متاسفانه فرایند رشد جوانان در جریانات اصولگرا کند بوده است. نباید کنار رفتن نیروهای سیاسی بر اساس حذف بیولوژیک و پایان عمر باشد. مرحوم عسکراولادی در این راستا کوشید که در جریان اصولگرا آغازگر باشد. امیدوارم فضا برای حضور و رشد جوانان بااستعداد اصولگرا که فراوان هم هستند، فراهم شود.البته این فرایند جایگزینی قهرا انجام خواهد پذیرفت.

تغییرات در جامعه ایران به سرعت در حال انجام است. اگر بخواهید در یک نگاه کلی به آسیب شناسی گفتمانی، اجرایی و عملکردی اصولگرایان در چند سال گذشته که موجب شکست‌های پی درپی آنها شده بپردازید، به چه نکاتی اشاره می‌کنید؟

در وهله نخست آنچه از آن به عنوان شکست‌های پی در پی یاد می‌کنید وجود عینی ندارد. اصولگرایان هم شکست خورده و هم پیروز شده‌اند. در انتخابات 84 و 88 اصولگرایان دو دوره پیروز شدند و در دولت روحانی هم اصولگرایان شکست نخورده اند. بعضی از کاندیداهای اصولگرا شکست خوردند ولی نگاهی به مسئولان و وزرای اصولگرا در کابینه نشان می‌دهدکه دولت روحانی اگر دولتی تماما اصولگرا نباشد دولتی تماما اصلاح‌طلب هم نیست. در مجلس هم اصلاح‌طلبان پیروزی قاطعی به دست نیاوردند و رئیس مجلس و بخش مهم و تاثیر گذار مجلس در اختیار اصولگرایان است. پس برای تحلیل درست ابتدا باید تصویری واقع نما ارائه داد. آری، اصولگرایان پیروزی قاطعی نداشته‌اند، هرچند این به معنای شکست قاطع هم نیست. اما نکته درستی که اشاره شد،تحولات و تغییرات سریع جامعه ایرانی است و تبعات آن در صورت نداشتن تحلیل یا توان مدیریت تغییرات هم دامن اصلاح‌طلبان و هم دامن اصولگرایان را خواهد گرفت، به شرطی که برای آینده تدبیر درست صورت گیرد.

به نظر شما با توجه به وسعت جریان اصولگرایی پس از فوت مرحوم آیت‌ا... مهدوی کنی هنوز کسی توانسته رهبری و لیدری این جریان را برعهده بگیرد؟ به نظر شما چه کسانی می‌توانند این جایگاه را تصاحب کنند؟

پیش از این توضیح دادم که شاید زمان ایجاد تحول در نظام اداره جریان اصولگرایی فرارسیده باشد. در این مکانیزم جدید رهبران جریان بیشتر بیانگر جمع‌بندی مجلس عالی اصولگرایان و یا تطبیق‌دهنده جریان با شرایط جدید بر حسب چارچوب‌های تعیین شده اعتقادی - سیاسی خواهند بود. خوشبختانه ما در جریان اصولگرا علما و چهره‌های قابل اعتماد و قابل اتکا کم نداریم؛ اما فرایند ارتقای چهره‌های جدید هنوز سامان نیافته است. نکته مهم آن است که وقتی سخنان علمای موثر را می‌خوانید ولو با آنها موافق نباشید، نمی‌توانید به‌خاطر مبانی قوی آنها را تحسین نکنید. مثلا آیت‌ا... مصباح را ممکن است کسانی قبول داشته باشند یا نپذیرند، اما مطالب مطرح شده ایشان قدرتمند است؛ یا سایر علما، مثل آیت‌ا... حائری شیرازی؛ مطالب او همگی واجد نکات بدیع و به روز هستند. همیشه دید باز او و نگاه دقیق اخلاقی و شرعی این عالم وارسته مایه تحسین بوده است. از این گونه افراد فرزانه درون علمای متمایل به اصولگرایان کم نداریم. اصولگرایان بیشتر خود را محروم می‌کنند. من اگر منشأ تصمیم بودم حتما در موارد مهم حتی اگر این علما مایل به حضور مستقیم نبودند به سراغشان می‌رفتم و از آیت‌ا... مصباح تا آیت‌ا... حائری و سایر علما کسب نظر می‌کردم. حتما در نظرات آنها خیر زیادی برای جریان اصولگرا هست.

چرا مردم در سالیان گذشته از اصولگرایان رویگردان شده و به اصلاح‌طلبان متمایل شده‌اند؟ لزوم بازنگری در جریان اصلاح‌طلبی و طرح آقای قالیباف تحت عنوان نو اصولگرایی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من چنین تغییر جهت و رویگرانی را بدین گونه که می‌گویید نمی‌بینم. مردم خواهان ایده‌ها و دیدگاه‌های جدیدی هستند که مشکل آنها را حل کند؛ حالا این فرد جدید احمدی‌نژاد باشد یا روحانی یا شخصی دیگر. مردم درست فکر می‌کنند، آنها مدیران ارشد را افرادی می‌دانند که باید مشکل آنها را حل کنند؛ وقتی از نتیجه عمل راضی نمی‌شوند به سراغ فرد دیگری می‌روند. از این رو هر کجا که باشد مردم در پی کارآمدی هستند. واقعیت این است که بر اساس آموزه‌ها مردم باید به دنبال آرزوها باشند اما سیاستمداران واقعگرا؛ در حالی که در اینجا برعکس شده است؛ سیاستمداران ما بعضا به‌دنیال تحلیل و آمال خیالی هستند و مردم شدیدا واقعگرا شده‌اند. علت هم در این است که اساسا کانون مشکلات مردم در حوزه اقتصاد است و اقتصاد حوزه واقعیات است و نه اوهام. در باب نواصولگرایی هم پیش از این نظرات خود را گفته‌ام. چه اشکالی دارد که افراد و چهره‌های مطرح نظرات خود را بدهند؟ این طرح نظرات است نه دستور یا امریه که دیگران تبعیت کنند. در مقابل، بقیه هم نقد و نظرات خود را می‌گویند.شخصا معتقدم اگر نواصولگرایی به معنای عبور از اصولگرایی باشد باید مبانی فکری و عینی خود را مطرح کند؛بیش از یک نام چیزی نشنیده‌ام.اما اگر منظور تجدید نظر باشد که سال‌هاست ما همین را می‌گوییم و ابعاد آن را روشن می‌کنیم.

طرح دولت در سایه آقای جلیلی را چگونه ارزیابی می‌کنید. به نظر شما بهتر نیست اصولگرایان به جای کنش و واکنش در مقابل دولت و اصلاح‌طلبان به آسیب شناسی جریان خود بپردازند تا بتوانند در انتخابات آینده مردم را به سمت خود متمایل سازند؟

این پیشنهاد را یازده سال پیش مطرح کردم و خوشحالم بعضی از عزیزان آن را مجددا مطرح می‌کنند.این حرکت معقول و دموکراتیک در آن زمان توسط اصلاح‌طلبان مورد تهاجم قرار گرفت. دولت در سایه روش نظارتی و کنترلی دموکراتیک و ارزشمندی است که کاملا در کشور ما امکان تحقق دارد اما دولت سایه محصول یک فرایند دموکراتیک است که تا آن شکل نگیرد به‌صورت انتصابی مفید نخواهد بود. البته پیشنهاد آنکه اصولگرایان به‌جای نقد دولت، به نقدخود بپردازند، کاملا انحرافی و فریبکارانه است.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۴ دی ۱۳۹۶وکیل خانواده هاشمی از تندروی اصلاح‌طلبان با هاشمی رفسنجانی می‌گوید/ حجاریان گفت هزینه کردیم تا هاشمی را حذف کنیم تو می‌خواهی دوباره مرده را زنده کنی ؟
۲۱ دی ۱۳۹۶محسن هاشمی: شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نتوانسته مسئولیت مدیریت کشور را به عهده بگیرد
۲۱ دی ۱۳۹۶نگاهی به واکنش اصلاح طلبان در تجمعات اعتراضی و آشوبهای خیابانی
۲۰ دی ۱۳۹۶درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!
۱۷ دی ۱۳۹۶واعظی‌آشتیانی: روحانی نمی خواهد در آینده صرفاً یک رئیس‌جمهور سابق باشد
۱۴ دی ۱۳۹۶نگاهی به رفتار رئیسی و رقبای روحانی در اغتشاشات اخیر
۱۰ دی ۱۳۹۶تحلیل‌ اعتراضات / امیر محبیان: ضعف اقتصادی دولت برای معارضان فرصت‌سازی کرده است
۱۰ دی ۱۳۹۶امیر محبیان: از اعتراض‌ها برای تسویه‌حساب استفاده نکنید/ضعف‌های اقتصادی و مدیریتی کشور وضعیت فعلی را پدید آورده است
۹ دی ۱۳۹۶حسین مرعشی خطاب به همراهان روحانی:‌ اگر کار بلد نیستید استعفا دهید
۸ دی ۱۳۹۶اظهار تمایل جهانگیری برای حضور بیشتر در جمع اصلاح طلبان
۷ دی ۱۳۹۶شیخی که در حزب نمی‌گنجد
۷ دی ۱۳۹۶روزنامه اصلاح‌طلب: ادامه ائتلاف با دولت برای اصلاح‌طلبان،بازی دو سر باخت است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۲۰۴۱۵:۱۸:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۱۱
منظورش نا کار آمدی بوده
ناشناس۱۱۳۶۹۲۱۱:۵۸:۵۳ ۱۳۹۶/۷/۱۲
مدیران سالم همه خانه نشین هستند در حالی که جامعه به خدمات انها نیاز دارد
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. استفاده همزمان از دستیار هوشمند گوگل و اپل در یک خودرو

 2. کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی

 3. چرا شفرد به خانه مجتبی جباری رفت؟

 4. عروس و دامادها در انتظار «بله» بانک‌ها

 5. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 6. چه خدماتی به خانواده کارکنان نفتکش سانچی تعلق می‌گیرد؟

 7. احتمال افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

 8. نویسنده‌ها دغدغه نوشتن ندارند

 9. بروز غیرمجازها در آینده ممکن است؟

 10. حجم مخازن سدها ۱۴درصد کاهش یافت

 11. روزهای طلایی ارز دیجیتالی به پایان رسید

 12. پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران/ دولت: اقتصاد ایران پتانسیل رو به جلو دارد؛ نسخه آن تهیه شده است

 13. سلفی گرفتن می تواند به سلامت شما آسیب برساند؟

 14. «فرسودگی شغلی» + نشانه ها و راه حل

 15. فایننشال تایمز: در پی هشدار ترامپ، اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

 16. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

 17. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 18. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 19. فنونی‌زاده: پرسپولیس ۵،۶ هفته زودتر قهرمان لیگ می‌شود

 20. پزشک ترامپ: رئیس جمهور از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل است

 21. هفتمین شب سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

 22. چرا اوباما سکوت کرده است؟

 23. از کیفت نامطلوب صدای سالن اجراهای پاپ تا لغو کنسرت صهبایی

 24. اندیشکده سوفان: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالا اواخر بهار از برجام خارج می‌شود

 25. مجید جلالی: بدون کی‌روش تیم ملی افت می‌کند/ برخی برای جذب مخاطب بحث جادوگری را اشاعه می‌دهند

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 7. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 8. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 9. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 10. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 11. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 12. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 13. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 14. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 15. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 16. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 17. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 18. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 19. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 20. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 21. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 22. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 23. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 24. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 25. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های دیروز

 1. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 2. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 3. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 4. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 7. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 8. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 9. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 10. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 11. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 12. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 15. مصباحی‌مقدم: شالوده اقتصادی کشور متاثر از سیاست دولت سازندگی است/ نگاه هاشمی پس از جنگ نسبت به غرب تغییر کرد

 16. آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است

 17. سردار نقدی: آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 18. آیا ایرانی ها بدون ویزا به دیدن جام جهانی می روند؟

 19. لاریجانی: ایران به دوستی با قطر پایبند است

 20. دبیر شورای عالی امنیت ملی در BRT  

 21. آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران/دانشجویان نگران غیبت در امتحان نباشند

 22. ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس دانشگاه آزاد در شهرهای سوریه را صادر کرد

 23. گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

 24. گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیج

 25. وزیر اطلاعات: نارضایتی‌ها‌ را باید علاج کرد‌

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 5. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 6. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 9. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 10. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 11. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 17. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 18. واقعیت و پشت پرده داستان جهانگیری و صداوسیما چه بود؟

 19. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 20. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 21. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 22. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 23. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 24. احتمال رفع فیلتر تلگرام تا فردا/ تکذیب شد

 25. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

آخرین عناوین