هتل بین المللی

با صنعت هوایی چه کنیم؟

رضا نصر وكيلي، گروه تعاملی الف،   3960702012 ۱۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
با صنعت هوایی چه کنیم؟

هر چند زمزمه هاي خريد ناوگان نو به دليل عطش ماحصل سال ها تحريم ناجوانمردانه از مدت ها قبل از توافق برجام از سوي صاحب نظران اين عرصه شنيده مي شد، اما كار عمليات خريد به تدريج و به موازات مذاكرات برجام پيشرفت و با توافق برجام هم تا حدودي به بار نشست، اين اتفاق ميمون و مبارك با خريد نقدي شش فروند هواپيماي اي تي آر ( كه دو فروند آن طي روز هاي آينده وارد كشور خواهد شد ) و سه فروند ایرباس در مدل هاي 330 و 321 فصل جديدي در تاريخ حمل و نقل هوايي كشور را رقم زد.


با تغييرات كادر مديريتي در كاخ سفيد و سكانداري مرد مو زرد امريكايي اما و اگرها در روند تعهدات في ما بين در قرار دادهاي ايران با بوئينگ و حتي ارباس موجي از ترديد و نگراني را در جامعه اميدوار صنعت هوايي كشور به دنبال آورد.


موافقان و مخالفان سياسي برجام در جنگي به نفع امپرياليسم مجددا به جان هم افتادند و با متهم كردن يكديكر به بي عقلي و دلواپسي بر اين تنور ترديد دميدند. صاحب نظران و عقلاي دو طرف بدون در نظر گرفتن نگاه تيز بين دشمن با مصاحبه ها و اظهار نظر هاي پي در پي كه نمونه هاي آن را مي توانيد با يك تحليل محتواي ساده در كلام امثال آقاي دكتر كاشان و ديگران ببينيد موضوع خريد ناوگان را كه شايد جزو اولويت هاي دست چندم كشور باشد به نان شب مردم تبديل كردند و اين رخداد معمول را براي دولتمردان به داستاني حيثيتي بدل نمودند. به طوري كه طرف مقابل اين روز ها بابت فروش محصول عشوه گري مي كند و دست روي زخمي مي گذارد كه ما با ندانم كاري در خود ايجاد كرده و جاي دقيق آن را به او نشان داد ه ايم.


حال كه فصل انتخابات و تبليغ به سر آمده و دوره عكس هاي يادگاري گذشته است به خود بيائيم و به اين خيمه شب بازي سياسي خاتمه دهيم. واقعيت داستان اما چيز ديگري است، آمريكا قابل اعتماد نيست، تكيه بر اين ديوار بي اعتبار كار عاقلانه و خردمندانه اي نيست، اكنون جاي بحث و جدل بايد به دنبال راهكار بود.


چه تعهدات انجام شود و چه نشود ما نيازمند به برنامه ريزي دقيق و مدون در اين صنعت داريم ما نيازمند به تقويت زير ساخت هاي اين صنعت درمانده هستيم كه اتفاقا بخش اعظمي از آن ربطي به تحريم ندارد اگر هواپيما بدهند كه امكان بهره برداري بهينه مهيا است و اگر هم ندادند كه همچنان در فازي حركت مي كنيم كه طي چهل سال گذشته پيموده ايم البته اين بار با بهره گيري از زير ساختي مستحكم تر.

پس بسم ا...

عضویت در کانال تلگرام الف

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۸۹۱۰۷:۵۲:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۲
نگفتید اگه همچنان تحریم باشیم مثلا چیکار کنیم؟!!!!
ناشناس۱۰۷۹۲۰۰۸:۵۱:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲
کشور و نظام ما 40 سال است تحرم آمریکاست از روز اشغال سفارت تا کنون، روزی که ما سفارت آمریکا را گرفتیم در صنایعی مانند خودرو، لوازم خانگی، پوشاک، کیف و کفش، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع و... صنایع دیگر سرآمد کشورهای غرب آسیا و بسیار جلوتر از کشورهای همچون چین و کره جنوبی و تایلند و مالزی و سنگاپور بودیم اما امروز تقریبا هیچ صنعتی بجز واردات نداریم و این به تحریم مربوط نیست بلکه به مدیریت ناکارآمد و قوانین اشتباه مصوب شده در این 4 دهه مربوط است و اینکه براحتی می شود ما را تحریم کرد و زندگی را بریمان سخت کرد به همین دلیل است، پس باید واقع بین بود ما ابتدا از تحریم مدیران و کارشناسان کار بلد خودمان توسط مسولین مملکت ضربه خوردیم نه از تحریم آمریکا و تا زمانیکه مدیریت را بر اساس نسب انتخاب کنند و نه سواد و تخصص وضع به همین ترتیب می باشد و پچه بسا بدتر و وخیم تر هم بشود
ناشناس۱۰۸۰۶۶۱۱:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۷/۲
چهل سال تحریم آمریکا خیلی موثر نبود تا اینکه با همت احمدی نژاد دچار تحریم جهانی شدیم و این دومی داشت اقتصادمان را فلج میکرد. امیدواریم با تدبیر و عقل بتوانیم از تحریم های همه جانبه بیرون بیاییم زیرا آمریکا به تنهایی نمیتواند اقتصادمان را زمین گیر کند.
آریابان۱۰۸۱۹۵۱۳:۳۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲
دریغ از این وضعیت اسفبار هواپیمائی امروز ما ؛ مائیکه در سال 1944 یکی از بنیان-گذاران سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) در شیکاگو بودیم یعنی بسیار سالها پیش از آنکه این شیخ نشین های خرد و ریز به نامهای بحرین و قطر و دوبی و شارجه و یا مثلا کل شیخ-نشین و یا دهه ها پیش از آنکه ، فرودگاه هاشون متولد بشه !!!! ؛ در اون سالهائی که تمامی پهنۀ آسمان نیلگون خلیج همیشه فارس فقط و فقط در زیر تسخیر و سیطرۀ آهنین بال های قدرتمند و دور پرواز هما جای داشت ، همون زمانهائیکه نخستین !!! پرواز دور-برد بر فراز اقیانوس اطلس، توسط هما.. در دنیا، صورت گرفت ؛
ناشناس۱۰۷۹۲۸۰۸:۵۶:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۲
آگاهان صنعت هوائی همگی باور دارند که ورود به صنعت تولید هواپیمای مسافری اتلاف پول و انرژی کشور است تجربه با اوکراین را در ساخت ایران 140 داریم . ابته هواپیما های کوچک مسئله دیگریست که نیاز حمل و نقل هوائی مارا پاسخ نمیدهد . باید امید وار بود که این قرار دادها با دو سازنده مطرح بوئینگ و ایر باس نتیجه بخش باشد در کنارش اجاره و یا خرید دست دوم این هواپیما ها هم راه گشا هستند .
العبد۱۰۸۱۹۹۱۳:۴۰:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲
ما در صنعت هوایی داشتیم خوب می آمدیم جلو ، هواپیما ایران 140 و 141 را هم تولید کردیم متاسفانه در دوره روحانی این طرح ها همگیسرکوب شدند! و حتی سایت مربوطه را هم بستند یکی می تواند بگوید چرا؟ مگر با وقوع یک حادثه یا دو حادثه یک صنعت را از کار می اندازند؟ !! آمریکا و غرب با سابقه بسیار بسیار طولانی تر هم که دارند هر از گاهی این گونه حوادث تلخ را تجربه می کنند حتی شرکت های بسیار معتبر شان . باید مشکل را حل کرد نه این که عقب نشست . معلوم است که کار عظیم ، همت عظیم تر می خواهد . اگر تشخیص می دهید که این هواپیماهای تولید شده ، که ظاهرا یک تعدادی توسط پاکستان خریداری شده ، مناسب حمل مسافران عزیز نیست خوب برای یک دوره مشخص از آن برای حمل بار و انتقال محموله استفاده کنید تا عیار آن مشخص شود و با تحقیق و توسعه به استانداردهای لازم ، منطقی و مطمئن برسانید نه این که آن را نابود کنید!
ناشناس۱۰۸۳۳۵۱۶:۰۳:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲
ته تولید ما پراید کپی است حتی نمیتوانیم آنتنوف 140 پرچشو در داخل انجام بدیم بعد ادعامون ...
رضا۱۰۷۹۶۴۰۹:۳۵:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۲
این صنعت ظرف 20 تا 30 سال آینده از انحصار غربی ها بطور اعم و امریکا بطور اخص خارج خواهد شد چراکه همکنون کشورهایی مانند چین ،روسیه ،برزیل و هند سرمایه گزاری های کلانی برای ساخت هواپیماهای باریک بدنه و پهن پیکر کرده اند.تا آن زمان باید بر استیفای حقوق خودمان در قالب برجام اصرار کنیم و اگر نشد به خرید هواپیماهای دست دوم کم کارکردتر مبادرت نماییم بعد از آن هم بواسطه تنوع تولید کنندگان و تکنولوژی های نوین حمل و نقل که جایگزین هواپیماهای مسافربری امروزی می شوند، مشگل خود به خود حل خواهد شد.
ناشناس۱۰۸۰۳۶۱۰:۵۶:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز. من نمیدونم این اطلاعات را چگونه کسب کرده اید اما این از آن فکرهایی است که 40 سال است ما داریم که قدرت در حال انتقال از غرب به شرق است و چنین و چنان. اما تجربه این 40 سال نشان میدهد چنین اتفاقی حداقل در چند ده سال آینده رخ نخواهد داد. با خیالبافی نمیشود کشور را مدیریت کرد. در ضمن اگر به صورت تخصص میخواهید بدانید حتی روسیه هم با آن همه سابقه در بیشتر روتهای خود از ایرباس استفاده میکند و همچنان هم در حال خرید است. وقتی خود روسها این را پذیرفته اند شما چطور دل به برزیل و چین بسته اید؟
ناشناس۱۰۸۱۵۷۱۲:۵۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲
توليد هواپيماهاي غول پيكر ، توليد كنسرو ماهي نيست كه از حيطه كشورهاي پيشرفته خارج شود . اين صنعت به دليل تنوع فوق العاده اي كه در قطعات و ابزارآلات هواپيما وجود دارد و نياز به سرمايه گذاري هاي كلان ، همواره چند مليتي باقي خواهد ماند . جهت اطلاع ، در ميان قطعات ارباس A380 كه بزرگترين هواپيماي مسافربري جهان و ظاهرا اروپايي است ، بيشترين ارزش دلاري مربوط به قطعاتي است كه ساخت امريكاست .
ناشناس۱۰۸۳۸۵۱۶:۲۲:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز تکنولوژی هوایی هیچ وقت دست چین و روسیه نمی افتد اگر بیافتد ساخت آن است و نه تکنولوژی آن..
رضا۱۰۸۶۹۵۰۹:۲۲:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۳
عزیزم صنعت هوایی که سهل است آنها در حال توسعه تکنولوژی های جدیدی هستند که اصلا هواپیمای مسافری و باری را محو خواهد کرد .قطارهای مغناطیس خاصی که در لوله های خلاء حرکت می کند و سرعت آنها به ده هزار کیلومتر در ساعت میرسد.40 سال دیگر همه شهرهای مهم جهان مانند شبکه فیبر نوری توسط این لوله ها به هم وصل می شوند و روسیه و چین در این صنعت پیشتاز هستند و حتی از آمریکا هم جلوترند همان طور که آمریکا برای ارسال فضانوردانش به فضا پس از بازنشستگی شاتل ها آویزان روسیه است.
ناشناس۱۰۸۰۴۹۱۱:۱۲:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲
این را همه می دانند که امریکا قابل اعتماد نیست ، در زمان اوج تحریم ها ، دیدیم که حتی ترکیه ، کره جنوبی و هند هم قابل اعتماد نبودند ، مشکل اینجاست که فکر می کنید مذاکره یعنی اعتماد کردند ، در حالی که اصولا با دشمن باید مذاکره کرد ، نه دوست . ما در طول مذاکرات بارها اعلام کرده بودیم که فقط در چهارچوب 5+1 و پرونده هسته ای صحبت می کنیم و موضوعات سیاسی مسقیم بین ایران و امریکا حل نشده باقی ماند
ناشناس۱۰۸۱۰۱۱۲:۰۷:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲
مشکل کشور ما مدیران ما هستند .متاسفانه بعد از انقلاب بیشتر به تعهد ظاهری مدیران توجه شد تا تخصص اونها...الانم صنایع بزرگ کشور زیر نظر فرزندان واشنایان خودی این افراد که ژن خوب دارند هست فرقی نمیکنه چپ یا راست فقط با اومدن دولتها عوض میشن .برین ببینین شستا یا صندوق بازنشستگی کشوری چه غولهای صنعتی داره که عملا راندمان ندارند آخر سال هم همه اویزون بودجه ودولت هستند تا سرپا بمونند .اقتصاد ایران تا ده سال دیگه هم با همین روش کجدارومریض پیش خواهد رفت وای به روزی که نسل دوم مدیران بعد از بازنشستگی مدیران نسل اول که عموما دیگر بالای هفتادسال خواهند بود برمسند قدرت بیان چون عملا نه تعهد دارند نه تخصص تنهاژن خوب دارند.
ناشناس۱۰۸۱۰۸۱۲:۱۴:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۲
اگه منظورت اينه كه هواپيما بسازيم. قبلش يه نگاه به خودروسازي بنداز.
ناشناس۱۰۸۱۴۶۱۲:۵۰:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲
تحريم داخلي ناشي از سو مديريت اثراتش بيش از تحريم خارجي است
ناشناس۱۰۸۵۲۹۲۰:۰۹:۱۵ ۱۳۹۶/۷/۲
از خود بپرسید چرا فقط دو سازنده موتور جت یعنی جنرال الکتریک و رولز رویس موتور هواپیماهای بقیه دنیارا تامین میکنند میتسوبیشی ژاپن که دارد وارد بازار میشود هم از این موتور ها استفاده میکند روسها هم بهمین ترتیب .
ناشناس۱۰۸۶۲۵۰۴:۳۷:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۳
حتي اروپا (ايرباس) هم تكنولوژي ساخت هواپيما نداره و قطعات و سيستمهاي حساس رو بايد از آمريكا بخره چه برسه به هند و برزيل و ... صنعت هواپيمايي (از نوع ايمنش!) انحصارا دست آمريكاست و دست آمريكا هم خواهد ماند، بقيه كشورها مونتاژكار و بدنه سازند.
تجارت نیوزایرانسل

پربحث‌های امروز

 1. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 2. موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

 3. تغییرات جدید در کابینه ترامپ و آینده توافق هسته ای/ بازخوانی طرح جنجالی جان بولتون درباره برجام و واکنش ظریف

 4. آستان قدس رضوی استخدام مرتضوی را تکذیب کرد

 5. نور پردازی سه بعدی پل خواجو - اصفهان   

 6. هفت نکته راهبردی در باب شعار امسال

 7. بولتون: باید شبیه لیبی تاسیسات هسته ای کره شمالی را به آمریکا ببریم

 8. عجیب ترین وسایل بُرده شده به ماه

 9. هیلی: علیه اسرائیل قطعنامه تصویب نکنید تا از شورای حقوق بشر خارج نشویم

 10. محمدرضا گلزار: تا جایی که بتوانم به همه عیدی می‌دهم!/ حاشیه‌ها برایم عادی شده است

 11. برجام بدون ترامپ پا بر جا می‌ماند!

 12. ستاری خبر داد؛ تشکیل کمیته رسیدگی به شکایت شرکت‌های دانش بنیان/ نخبه‌ها از خدمت سربازی معاف می‌شوند

 13. هشدار برای تله‌های شبکه‌های اجتماعی

 14. جزییات تولید و مصرف بنزین کشور در سال ۹۶

 15. خشکی دریاچه ارومیه دست کم بر زندگی ۵ میلیون نفر اثر می‌گذارد

 16. وزیر خارجه قطر: محاصره ما فایده‌ای ندارد؛ کوتاه نمی‌آییم

 17. بولتون کار خود را با اخراج ده‌ها مقام کاخ سفید شروع می‌کند

 18. محور هراز از ساعت ۱۴ چهارم فروردین یکطرفه می شود

 19. پرونده واریز سود سهام عدالت در سال ۹۶ بسته نشد

 20. با ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟ + جدول  

 21. گیر کردن ۵ ساعته دست یک زن در توالت فرنگی

 22. طلا ارزان شد

 23. توکلی: اتهامات بقایی و مشایی مالی است و ربطی به آزادی بیان ندارد/ احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از قانون سخن بگوید

 24. گزارشی از حد و مرز‌های آزادی بیان در ایران و جهان

 25. خاطره کارمند بهشت زهرا از بزن بزن بر مزار یک متوفی

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 3. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 4. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

 5. توقف هیوندا جنسیس با سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت در اصفهان

 6. آمریکا ۱۰ فرد ایرانی و یک شرکت مستقر در ایران را تحریم کرد

 7. عکس/ جدول افزایش حقوق کارمندان دولت

 8. عقب نشینی نجفی از استعفا/ بازی با افکار عمومی

 9. تا «هاروارد» چقدر راه است!؟

 10. اشتغالزایی برای هرنفر ۷۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

 11. تصاویر/ زندگی اشرافی خانواده سلطنتی سعودی  

 12. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 13. علم‌الهدی: دروازه‌های کشور را به روی کالای خارجی ببندید

 14. ایرانیان سومین گروه بزرگ گردشگران خارجی ترکیه هستند

 15. انتقاد تهیه‌کننده «لاتاری» از کسانی که تبلیغات فیلمش را نژادپرستانه می‌دانند

 16. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 17. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 18. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 19. نا آرامی در خیابان های فرانسه ۱۶ نفر کشته داد

 20. ثبت نخستین وقف سال ۹۷/ موقوفه ۱۵۰ میلیاردی برای کمک به تحصیل کودکان

 21. محمدرضا عارف به چالش بی زباله پیوست

 22. لشگر تلگرام ۲۰۰ میلیونی شد

 23. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 24. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 25. اگر در مسافرت نوروزی تصادف کردیم،چه کنیم؟

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. جهانگیری: هیچ دستگاه دولتی حق خرید کالای خارجی با بودجه دولتی ندارد/ این قانون را به صورت مصوبه به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهیم کرد/تولیدکنندگان کالاهای رقابتی و با کیفیت عرضه کنند

 8. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 9. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 10. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 11. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 12. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 13. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 14. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 15. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 16. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 17. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 18. گروگان گرفتن «علم» در عملیات ربودن هواپیمای «سیاست»

 19. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 20. گرانترین عوارضی ایران  

 21. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 22. آمریکا وضعیت دشواری برای اجرای توافق هسته ای ایجاد کرده/ در سه ماه آینده جدال سنگین میان برجامیان و ضدبرجامیان اوج می‌گیرد/ کوشنر، بن سلمان و نتانیاهو بدنبال نابودی برجام هستند

 23. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 24. تشویق جهرمی به استفاده ازماشین ترجمه 3 زبانه ایرانی به جای گوگل

 25. ارتباط نئولیبرالیسم و استخدام آقازاده

آخرین عناوین