نیسان

با صنعت هوایی چه کنیم؟

رضا نصر وكيلي، گروه تعاملی الف،   3960702012 ۱۸ نظر، ۳ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
با صنعت هوایی چه کنیم؟

هر چند زمزمه هاي خريد ناوگان نو به دليل عطش ماحصل سال ها تحريم ناجوانمردانه از مدت ها قبل از توافق برجام از سوي صاحب نظران اين عرصه شنيده مي شد، اما كار عمليات خريد به تدريج و به موازات مذاكرات برجام پيشرفت و با توافق برجام هم تا حدودي به بار نشست، اين اتفاق ميمون و مبارك با خريد نقدي شش فروند هواپيماي اي تي آر ( كه دو فروند آن طي روز هاي آينده وارد كشور خواهد شد ) و سه فروند ایرباس در مدل هاي 330 و 321 فصل جديدي در تاريخ حمل و نقل هوايي كشور را رقم زد.


با تغييرات كادر مديريتي در كاخ سفيد و سكانداري مرد مو زرد امريكايي اما و اگرها در روند تعهدات في ما بين در قرار دادهاي ايران با بوئينگ و حتي ارباس موجي از ترديد و نگراني را در جامعه اميدوار صنعت هوايي كشور به دنبال آورد.


موافقان و مخالفان سياسي برجام در جنگي به نفع امپرياليسم مجددا به جان هم افتادند و با متهم كردن يكديكر به بي عقلي و دلواپسي بر اين تنور ترديد دميدند. صاحب نظران و عقلاي دو طرف بدون در نظر گرفتن نگاه تيز بين دشمن با مصاحبه ها و اظهار نظر هاي پي در پي كه نمونه هاي آن را مي توانيد با يك تحليل محتواي ساده در كلام امثال آقاي دكتر كاشان و ديگران ببينيد موضوع خريد ناوگان را كه شايد جزو اولويت هاي دست چندم كشور باشد به نان شب مردم تبديل كردند و اين رخداد معمول را براي دولتمردان به داستاني حيثيتي بدل نمودند. به طوري كه طرف مقابل اين روز ها بابت فروش محصول عشوه گري مي كند و دست روي زخمي مي گذارد كه ما با ندانم كاري در خود ايجاد كرده و جاي دقيق آن را به او نشان داد ه ايم.


حال كه فصل انتخابات و تبليغ به سر آمده و دوره عكس هاي يادگاري گذشته است به خود بيائيم و به اين خيمه شب بازي سياسي خاتمه دهيم. واقعيت داستان اما چيز ديگري است، آمريكا قابل اعتماد نيست، تكيه بر اين ديوار بي اعتبار كار عاقلانه و خردمندانه اي نيست، اكنون جاي بحث و جدل بايد به دنبال راهكار بود.


چه تعهدات انجام شود و چه نشود ما نيازمند به برنامه ريزي دقيق و مدون در اين صنعت داريم ما نيازمند به تقويت زير ساخت هاي اين صنعت درمانده هستيم كه اتفاقا بخش اعظمي از آن ربطي به تحريم ندارد اگر هواپيما بدهند كه امكان بهره برداري بهينه مهيا است و اگر هم ندادند كه همچنان در فازي حركت مي كنيم كه طي چهل سال گذشته پيموده ايم البته اين بار با بهره گيري از زير ساختي مستحكم تر.

پس بسم ا...

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۷۸۹۱۰۷:۵۲:۴۰ ۱۳۹۶/۷/۲
نگفتید اگه همچنان تحریم باشیم مثلا چیکار کنیم؟!!!!
ناشناس۱۰۷۹۲۰۰۸:۵۱:۰۰ ۱۳۹۶/۷/۲
کشور و نظام ما 40 سال است تحرم آمریکاست از روز اشغال سفارت تا کنون، روزی که ما سفارت آمریکا را گرفتیم در صنایعی مانند خودرو، لوازم خانگی، پوشاک، کیف و کفش، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و تهویه مطبوع و... صنایع دیگر سرآمد کشورهای غرب آسیا و بسیار جلوتر از کشورهای همچون چین و کره جنوبی و تایلند و مالزی و سنگاپور بودیم اما امروز تقریبا هیچ صنعتی بجز واردات نداریم و این به تحریم مربوط نیست بلکه به مدیریت ناکارآمد و قوانین اشتباه مصوب شده در این 4 دهه مربوط است و اینکه براحتی می شود ما را تحریم کرد و زندگی را بریمان سخت کرد به همین دلیل است، پس باید واقع بین بود ما ابتدا از تحریم مدیران و کارشناسان کار بلد خودمان توسط مسولین مملکت ضربه خوردیم نه از تحریم آمریکا و تا زمانیکه مدیریت را بر اساس نسب انتخاب کنند و نه سواد و تخصص وضع به همین ترتیب می باشد و پچه بسا بدتر و وخیم تر هم بشود
ناشناس۱۰۸۰۶۶۱۱:۳۲:۳۴ ۱۳۹۶/۷/۲
چهل سال تحریم آمریکا خیلی موثر نبود تا اینکه با همت احمدی نژاد دچار تحریم جهانی شدیم و این دومی داشت اقتصادمان را فلج میکرد. امیدواریم با تدبیر و عقل بتوانیم از تحریم های همه جانبه بیرون بیاییم زیرا آمریکا به تنهایی نمیتواند اقتصادمان را زمین گیر کند.
آریابان۱۰۸۱۹۵۱۳:۳۸:۱۶ ۱۳۹۶/۷/۲
دریغ از این وضعیت اسفبار هواپیمائی امروز ما ؛ مائیکه در سال 1944 یکی از بنیان-گذاران سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) در شیکاگو بودیم یعنی بسیار سالها پیش از آنکه این شیخ نشین های خرد و ریز به نامهای بحرین و قطر و دوبی و شارجه و یا مثلا کل شیخ-نشین و یا دهه ها پیش از آنکه ، فرودگاه هاشون متولد بشه !!!! ؛ در اون سالهائی که تمامی پهنۀ آسمان نیلگون خلیج همیشه فارس فقط و فقط در زیر تسخیر و سیطرۀ آهنین بال های قدرتمند و دور پرواز هما جای داشت ، همون زمانهائیکه نخستین !!! پرواز دور-برد بر فراز اقیانوس اطلس، توسط هما.. در دنیا، صورت گرفت ؛
ناشناس۱۰۷۹۲۸۰۸:۵۶:۴۳ ۱۳۹۶/۷/۲
آگاهان صنعت هوائی همگی باور دارند که ورود به صنعت تولید هواپیمای مسافری اتلاف پول و انرژی کشور است تجربه با اوکراین را در ساخت ایران 140 داریم . ابته هواپیما های کوچک مسئله دیگریست که نیاز حمل و نقل هوائی مارا پاسخ نمیدهد . باید امید وار بود که این قرار دادها با دو سازنده مطرح بوئینگ و ایر باس نتیجه بخش باشد در کنارش اجاره و یا خرید دست دوم این هواپیما ها هم راه گشا هستند .
العبد۱۰۸۱۹۹۱۳:۴۰:۳۵ ۱۳۹۶/۷/۲
ما در صنعت هوایی داشتیم خوب می آمدیم جلو ، هواپیما ایران 140 و 141 را هم تولید کردیم متاسفانه در دوره روحانی این طرح ها همگیسرکوب شدند! و حتی سایت مربوطه را هم بستند یکی می تواند بگوید چرا؟ مگر با وقوع یک حادثه یا دو حادثه یک صنعت را از کار می اندازند؟ !! آمریکا و غرب با سابقه بسیار بسیار طولانی تر هم که دارند هر از گاهی این گونه حوادث تلخ را تجربه می کنند حتی شرکت های بسیار معتبر شان . باید مشکل را حل کرد نه این که عقب نشست . معلوم است که کار عظیم ، همت عظیم تر می خواهد . اگر تشخیص می دهید که این هواپیماهای تولید شده ، که ظاهرا یک تعدادی توسط پاکستان خریداری شده ، مناسب حمل مسافران عزیز نیست خوب برای یک دوره مشخص از آن برای حمل بار و انتقال محموله استفاده کنید تا عیار آن مشخص شود و با تحقیق و توسعه به استانداردهای لازم ، منطقی و مطمئن برسانید نه این که آن را نابود کنید!
ناشناس۱۰۸۳۳۵۱۶:۰۳:۴۱ ۱۳۹۶/۷/۲
ته تولید ما پراید کپی است حتی نمیتوانیم آنتنوف 140 پرچشو در داخل انجام بدیم بعد ادعامون ...
رضا۱۰۷۹۶۴۰۹:۳۵:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۲
این صنعت ظرف 20 تا 30 سال آینده از انحصار غربی ها بطور اعم و امریکا بطور اخص خارج خواهد شد چراکه همکنون کشورهایی مانند چین ،روسیه ،برزیل و هند سرمایه گزاری های کلانی برای ساخت هواپیماهای باریک بدنه و پهن پیکر کرده اند.تا آن زمان باید بر استیفای حقوق خودمان در قالب برجام اصرار کنیم و اگر نشد به خرید هواپیماهای دست دوم کم کارکردتر مبادرت نماییم بعد از آن هم بواسطه تنوع تولید کنندگان و تکنولوژی های نوین حمل و نقل که جایگزین هواپیماهای مسافربری امروزی می شوند، مشگل خود به خود حل خواهد شد.
ناشناس۱۰۸۰۳۶۱۰:۵۶:۱۲ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز. من نمیدونم این اطلاعات را چگونه کسب کرده اید اما این از آن فکرهایی است که 40 سال است ما داریم که قدرت در حال انتقال از غرب به شرق است و چنین و چنان. اما تجربه این 40 سال نشان میدهد چنین اتفاقی حداقل در چند ده سال آینده رخ نخواهد داد. با خیالبافی نمیشود کشور را مدیریت کرد. در ضمن اگر به صورت تخصص میخواهید بدانید حتی روسیه هم با آن همه سابقه در بیشتر روتهای خود از ایرباس استفاده میکند و همچنان هم در حال خرید است. وقتی خود روسها این را پذیرفته اند شما چطور دل به برزیل و چین بسته اید؟
ناشناس۱۰۸۱۵۷۱۲:۵۸:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۲
توليد هواپيماهاي غول پيكر ، توليد كنسرو ماهي نيست كه از حيطه كشورهاي پيشرفته خارج شود . اين صنعت به دليل تنوع فوق العاده اي كه در قطعات و ابزارآلات هواپيما وجود دارد و نياز به سرمايه گذاري هاي كلان ، همواره چند مليتي باقي خواهد ماند . جهت اطلاع ، در ميان قطعات ارباس A380 كه بزرگترين هواپيماي مسافربري جهان و ظاهرا اروپايي است ، بيشترين ارزش دلاري مربوط به قطعاتي است كه ساخت امريكاست .
ناشناس۱۰۸۳۸۵۱۶:۲۲:۰۹ ۱۳۹۶/۷/۲
دوست عزیز تکنولوژی هوایی هیچ وقت دست چین و روسیه نمی افتد اگر بیافتد ساخت آن است و نه تکنولوژی آن..
رضا۱۰۸۶۹۵۰۹:۲۲:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۳
عزیزم صنعت هوایی که سهل است آنها در حال توسعه تکنولوژی های جدیدی هستند که اصلا هواپیمای مسافری و باری را محو خواهد کرد .قطارهای مغناطیس خاصی که در لوله های خلاء حرکت می کند و سرعت آنها به ده هزار کیلومتر در ساعت میرسد.40 سال دیگر همه شهرهای مهم جهان مانند شبکه فیبر نوری توسط این لوله ها به هم وصل می شوند و روسیه و چین در این صنعت پیشتاز هستند و حتی از آمریکا هم جلوترند همان طور که آمریکا برای ارسال فضانوردانش به فضا پس از بازنشستگی شاتل ها آویزان روسیه است.
ناشناس۱۰۸۰۴۹۱۱:۱۲:۲۵ ۱۳۹۶/۷/۲
این را همه می دانند که امریکا قابل اعتماد نیست ، در زمان اوج تحریم ها ، دیدیم که حتی ترکیه ، کره جنوبی و هند هم قابل اعتماد نبودند ، مشکل اینجاست که فکر می کنید مذاکره یعنی اعتماد کردند ، در حالی که اصولا با دشمن باید مذاکره کرد ، نه دوست . ما در طول مذاکرات بارها اعلام کرده بودیم که فقط در چهارچوب 5+1 و پرونده هسته ای صحبت می کنیم و موضوعات سیاسی مسقیم بین ایران و امریکا حل نشده باقی ماند
ناشناس۱۰۸۱۰۱۱۲:۰۷:۵۲ ۱۳۹۶/۷/۲
مشکل کشور ما مدیران ما هستند .متاسفانه بعد از انقلاب بیشتر به تعهد ظاهری مدیران توجه شد تا تخصص اونها...الانم صنایع بزرگ کشور زیر نظر فرزندان واشنایان خودی این افراد که ژن خوب دارند هست فرقی نمیکنه چپ یا راست فقط با اومدن دولتها عوض میشن .برین ببینین شستا یا صندوق بازنشستگی کشوری چه غولهای صنعتی داره که عملا راندمان ندارند آخر سال هم همه اویزون بودجه ودولت هستند تا سرپا بمونند .اقتصاد ایران تا ده سال دیگه هم با همین روش کجدارومریض پیش خواهد رفت وای به روزی که نسل دوم مدیران بعد از بازنشستگی مدیران نسل اول که عموما دیگر بالای هفتادسال خواهند بود برمسند قدرت بیان چون عملا نه تعهد دارند نه تخصص تنهاژن خوب دارند.
ناشناس۱۰۸۱۰۸۱۲:۱۴:۰۷ ۱۳۹۶/۷/۲
اگه منظورت اينه كه هواپيما بسازيم. قبلش يه نگاه به خودروسازي بنداز.
ناشناس۱۰۸۱۴۶۱۲:۵۰:۴۲ ۱۳۹۶/۷/۲
تحريم داخلي ناشي از سو مديريت اثراتش بيش از تحريم خارجي است
ناشناس۱۰۸۵۲۹۲۰:۰۹:۱۵ ۱۳۹۶/۷/۲
از خود بپرسید چرا فقط دو سازنده موتور جت یعنی جنرال الکتریک و رولز رویس موتور هواپیماهای بقیه دنیارا تامین میکنند میتسوبیشی ژاپن که دارد وارد بازار میشود هم از این موتور ها استفاده میکند روسها هم بهمین ترتیب .
ناشناس۱۰۸۶۲۵۰۴:۳۷:۳۷ ۱۳۹۶/۷/۳
حتي اروپا (ايرباس) هم تكنولوژي ساخت هواپيما نداره و قطعات و سيستمهاي حساس رو بايد از آمريكا بخره چه برسه به هند و برزيل و ... صنعت هواپيمايي (از نوع ايمنش!) انحصارا دست آمريكاست و دست آمريكا هم خواهد ماند، بقيه كشورها مونتاژكار و بدنه سازند.

پربحث‌های امروز

 1. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 2. دیدار ظریف با حجت‌الاسلام رئیسی  

 3. بازتاب واکنش قاطع رهبر انقلاب به آمریکا در رسانه ها

 4. تصمیم جنجالی برانکو بعد از بازی الهلال

 5. سهم 21 درصدی تهران از کل تولید ناخالص داخلی ایران

 6. اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل از فردا آغاز می‌شود/ زمان اعمال محدودیت برای گوشی‌های ممنوعه

 7. زورگیر آپارتمان‌های درباز دستگیر شد

 8. دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

 9. یک ترامپ برای جهان کافی است

 10. روایت پنج نخبه دانشجویی از دیدار با رهبر انقلاب

 11. اروپا بار دیگر بر تعهد کامل خود به برجام تاکید می‌کند

 12. روزانه ۱۵ هزار کودک خردسال در پی گرسنگی و بیماری می‌میرند

 13. نوتیفیکیشن «خبر فوری» وارد نسخه اندرویدی Chrome شد

 14. قابلیت اشتراک گذاری موقعیت مکانی به صورت زنده به واتس اپ اضافه شد

 15. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 16. توافق عربستان و آمریکا برای «بازسازی رقه سوریه»

 17. آسمان‌ آفتابی در اغلب مناطق کشور تا ۳ روز آینده

 18. نوری المالکی: تنها اسرائیل برای «بارزانی» مانده است

 19. آمار حوادث ناشی از کار ۷۵ درصد کاهش یافته است

 20. العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

 21. آمریکا:‌ داعش برای ۱۱ سپتامبر دیگری برنامه دارد

 22. محمد قوچانی از واعظی حکم گرفت

 23. پایان مرگبار مثلث عشقی در شهر ری

 24. محور کرج ـ چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 25. مروری بر بازی های شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا (96/07/27)  

پربحث‌های دیروز

 1. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 2. رییس مجلس کویت نماینده رژیم صهیونیستی را اشغالگر و کودک کُش خطاب کرد  

 3. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 4. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 5. این نفت لعنتی

 6. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 7. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 8. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 9. گوشت های بی‌کیفیت در راه بازار/ چرا مردم باید هزینه ضعف نظارت را بپردازند؟

 10. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 11. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 12. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 13. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 14. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 15. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 16. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 17. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 18. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 19. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 20. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 21. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 22. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 23. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 24. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 25. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین