هتل بین المللی

نسخه به روز شده محور شرارت پس‌از 16 سال

گروه جهان الف،   3960630173

پولیتیکو ساعاتی پس از سخنرانی ترامپ در صحن سازمان ملل طرحی کشید که ترامپ با ضربه‌هایی که با چوب گلف خود زده، شیشه‌های سازمان ملل را شکسته است.

دنیای اقتصاد:بسیاری همچون پولیتیکو بر این باورند که ترامپ در اولین سخنرانی خود به سنت‌های دیرین سازمان ملل وفادار باقی نمانده و این نهاد را با شکنندگی مواجه کرده است.
 

سخنرانی 40 دقیقه‌ای ترامپ که قرار بود 15 دقیقه باشد، با تندترین حملات لفظی وی همراه شد. ترامپ در این سخنرانی دکترین خود را به رهبران جهان معرفی کرد و در آن اولویت را به آمریکا اختصاص داد تا به شعار «اول آمریکا» که در دوران کارزار انتخاباتی سر داده بود، بازگردد. ترامپ همچنین برخی دیدگاه‌های جدید خود را اعلام کرد که نیویورک‌تایمز آن را تحلیل کرده است.

به نوشته این روزنامه، ترامپ در سخنرانی روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که حاکمیت باید اصل هدایت‌گر بین ملت‌ها باشد و بدین طریق یک چشم‌انداز متفاوت نسبت به قبل طراحی کرد. این درحالی است که ترامپ در سخنرانی خود بیشترین حملات را علیه حاکمیت ونزوئلا، ایران، کره‌شمالی، کوبا و سوریه داشت و تقریبا هیچ سخنی هم از روسیه به میان نیاورد، جز اینکه از این کشور به‌خاطر اینکه در کنار آمریکا علیه تحریم‌های کره‌شمالی همکاری داشته است، تشکر کرد. در حالی که روسیه بخشی از خاک اوکراین را به اشغال خود درآورده و در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز دخالت داشته است. اما مهم‌تر از تعریف تناقض‌آمیز ترامپ از اصل حاکمیت، نحوه سخنان وی در مورد کشورهای کوچک و چگونگی دفاع از خود در برابر کشورهای بزرگ بود. او گفت: من همیشه آمریکا را در میان اولویت‌های خود قرار می‌دهم، آنچنانکه رهبران کشورهای دیگر هم اولویت را به کشور خودشان اختصاص می‌دهند. به نوشته نیویورک‌تایمز این بخش از سخنان وی موجب نگرانی شبکه‌ای از موسسات شده است. این نهادها معتقدند رئیس‌جمهور آمریکا از قدرت جهانی این کشور برای تثبیت منافع خود استفاده می‌کند. ریشه فلسفی سخنان ترامپ به دکترین هری ترومن بازمی‌گردد که طرح مارشال را ارائه کرد تا اروپا خود دست به بازسازی بزند. اما چشم‌اندازی که ترامپ ارائه کرد، در مقیاسی کوچک‌تر و منفعت‌محورتر باید دیده شود. او گفت که آمریکا دیگر وارد اتحاد یا توافق‌ یک‌طرفه نخواهد شد و صراحتا اعلام کرد که دیگر بارهای مالی غیرمنصفانه‌ای را که از طرف سازمان ملل تحمیل می‌شود به تنهایی به دوش نخواهد کشید. او در این زمینه گفت: تا زمانی که من در این دفتر کار حضور داشته باشم، منفعت آمریکا بالاتر از هر چیز دیگر قرار می‌گیرد.

برخی بر این باورند که سخنان ترامپ بسیار تهاجمی بوده است. منتقدان پیش‌بینی می‌کنند کشورهایی که از سوی ترامپ محکوم شده‌اند، ممکن است روزی از این سخنان علیه خود وی استفاده کنند. اما چیزی که قابل‌توجه بوده این است که ترامپ در این سخنرانی از سیاست خارجی دو حزبی جدا شده است. زیرا در گذشته رسم بر این بوده که هر حزبی که کاخ سفید را اشغال می‌کرد، همواره بر سهم و نقش این کشور در مدیریت جهانی تاکید داشته است. برای مثال باراک اوباما قول داد که کشورش متعهد است تا نهادهای جهانی را در اولویت کارهایش قرار دهد.

باراک اوباما همچنین در نخستین سخنرانی خود در سال 2009 تنها یک‌بار از کلمه حاکمیت استفاده کرد. در مقابل دونالد ترامپ 21 بار این کلمه را به‌کار برد. او تاکید داشت: موفقیت ما بستگی به ائتلاف‌های قوی و مللی مستقل دارد که حاکمیت خود را پذیرفته‌اند تا امنیت خود را رونق دهند، اقتصاد خود را شکوفا کنند و صلحی میان خود در دنیا به‌وجود آورند. ترامپ بر این باور است که حاکمیت و قدرت ملت‌ها موجب می‌شود شهروندان آنها در امنیت به سر برند و از لحاظ اقتصادی نیز برای آنها شکوفایی به بار آورد. او گفت که ملت‌های با حاکمیت قدرتمند می‌توانند با هم ائتلاف تشکیل بدهند و به جنگ تهدیدهای مشترک بروند. با این حال کارشناسان سیاست خارجی بر این اعتقادند که عمده‌ترین مشکل در سخنان ترامپ در همین حوزه بوده که بسیار تناقض‌آمیز صحبت کرد.

ولی نصر می‌گوید: به‌نظر می‌رسد سخنان وی این‌گونه است که ما به حاکمیت کشورهایی که دوست داریم احترام می‌گذاریم اما کشورهایی که خوشایند ما نباشند، به حاکمیت‌شان احترام نخواهیم گذاشت. به اعتقاد نصر تعریف او از حاکمیت تنگ‌نظرانه بوده است.

نیویورک‌تایمز در ادامه می‌نویسد: در سخنان ترامپ انعکاسی از سخنان جورج بوش دوم هم دیده می‌شد. دو کشوری که جورج بوش در لیست محور شرارت قرار داده بود- ایران و کره‌شمالی- در لیست حملات ترامپ قرار دارد. اما به عکس جورج بوش که دوست داشت تا سیستم سیاسی کشورها را تعیین کند، ترامپ علاقه‌ای به تعیین نوع حکومت دیگر کشورها ندارد. محور سخنان وی حمله به سه کشور بود: ایران، کره‌شمالی و ونزوئلا. او در نهایت نیز کره‌شمالی را به نابودی کامل تهدید کرد. این درحالی است که برخی منتقدان ترامپ می‌گویند او در اولین سخنرانی خود عامدانه از حقوق بشر سخن نگفته است. زیرا در این صورت مهم‌ترین متحدان ترامپ در این لیست قرار می‌گرفتند. در این زمینه می‌توان به عربستان سعودی اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین کشورهای ناقض حقوق بشر است. همچنین میانمار نیز که این روزها به شدت بر سر زبان‌هاست، جایی در میان سخنان ترامپ نداشت. این در شرایطی است که به گفته کارشناسان، اقلیت مسلمان در این کشور با خطر نسل‌کشی روبه‌رو است.

 واکنش‌ها به سخنان ترامپ

گفته می‌شود تنها اسراییل و عربستان سعودی از نخستین سخنرانی ترامپ راضی بودند. سخنرانی که به گفته برخی جز نفرت‌پراکنی حاصل دیگری نداشت. جایی که ایندیپندنت می‌گوید اولین سخنرانی ترامپ به قصد نابودی سازمان ملل ابراز شد.

به نوشته ایندیپندنت، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که لحن سخنان ترامپ غیردیپلماتیک بوده است. در این راستا هیلاری کلینتون، رقیب سابق دموکرات وی در انتخابات ریاست‌جمهوری لحن سخنان ترامپ را بسیار سیاه و خطرناک توصیف کرد. او تصریح کرد: به‌نظر من این سخنرانی بسیار سیاه و خطرناک بود و پیامی نبود که رهبر مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشور جهان باید آن را ایراد می‌کرد. وی افزود: «رویکرد ترامپ باید دیپلماتیک می‌بود. امیدوار بودم که ترامپ در این سخنرانی می‌گفت که ما کره‌شمالی را خطری برای متحدان‌مان، منطقه و حتی آمریکا می‌دانیم. ما از تمامی کشورها می‌خواهیم تا با آمریکا برای پایان دادن به تهدیدی که از جانب کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی برای همه ما به‌وجود آمده همکاری کنند.» وزیر سابق امور خارجه ایالات‌متحده همچنین تاکید کرد که ترامپ نباید کیم‌جونگ‌اون را مرد موشکی توصیف می‌کرد.

همزمان ریچارد هاس، رئیس روابط شورای خارجی آمریکا در توییتی نوشت: سخنرانی ترامپ در سازمان ملل، تکرار محور شرارت (جرج بوش) بود با این تفاوت که عراق کنار رفته است اما ایران و کره‌شمالی باقی مانده‌اند. جان کربی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا نیز نوشت: ترامپ فرصت بسیار خوبی را در سازمان ملل از دست داد. شرمساری واقعی اینجا است که او به جای همکاری و احترام دوجانبه از درگیری و منازعه صحبت می‌کند. سناتور «دیان فینشتاین» عضو ارشد مجلس سنای آمریکا، در پیامی توییتری پس از سخنرانی ترامپ نوشت: «سازمان ملل محلی برای پیشبرد صلح است. ترامپ امروز آن را به صحنه جنگ تبدیل کرد.» وزیر خارجه سابق سوئد هم نوشت: سخنرانی ترامپ یادآور نسخه‌ای تند از سخنرانی «محور شرارت» است که اکنون دو عضو دارد. این نسخه وحشتناک به طرز خطرناکی ساده‌انگارانه است.

ونزوئلا هم به سخنان دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد و این سخنان را نژادپرستانه خواند.

 موافقان ترامپ

سخنرانی ترامپ باوجود اینکه مورد انتقاد گسترده در داخل و خارج قرار گرفت اما حامیانی هم داشته است. سئول یکی از کشورهایی است که از سخنان ترامپ استقبال کرد و گفت موضع وی در برابر کره‌شمالی از سر اقتدار بوده است. نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در توییتی نوشت: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی خود در سازمان ملل به بیان حقایق درباره خطرات پیش روی جهان پرداخت و خواستار اقدام با همه قدرت برای تضمین آینده بشریت شد.» همچنین وی در توییتی دیگر نوشت: «در 30 سال اخیر تا آنجا که در خاطر دارم، سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم.» عربستان سعودی نیز از نطق ترامپ در گردهمایی نیویورک استقبال کرد. همچنین جان بولتون با اعلام رضایت از سخنرانی ترامپ در توییتی نوشت: سخنرانی ترامپ بهترین عملکرد او از آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش بود. او به‌طور صریح و بی‌پرده انتقاد کرد.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

تجارت نیوزایرانسلسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

 3. چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

 4. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 5. آیین ملی، سنت دینی

 6. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 7. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 8. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 9. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 10. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 11. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 12. از سربازی در آشپزخانه تا سرداری در میدان نبرد

 13. زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصر به‌ فرد ایران به روایت تصویر

 14. داستان جوان محتضر و شفاعت پیامبر چیست؟

 15. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 16. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 17. از مهریه‌ 313 سکه‌ای خانم نماینده تا ماجرای حضورش در عرصه سیاست

 18. سایه سنگین کلاه قرمزی بر سر «دیوار به دیوار۲»/ صاحبخانه ای که بازیگر شد!

 19. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 20. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

 21. جدال یوزهای ایرانی با صدرنشین قاره سیاه

 22. سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند

 23. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 24. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ شد/«مک‌مستر» هم برکنار شد

 25. برخورد پلیس پایتخت با سرعت غیرمجاز خودروها در نوروز

پربحث‌های دیروز

 1. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 2. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 3. داریوش شایگان درگذشت

 4. زاهدی مطرح کرد؛ جمع‌آوری بساط شکل کنونی کنکور تا سال 98

 5. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 6. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 7. دیدار یک ایرانی مقیم آمریکا با خانواده‌اش در امامزاده صالح بعد از 25 سال

 8. مسعود شجاعی: بازی‌های تدارکاتی تیم‌ملی خیلی هم خوب است

 9. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 10. توصیه موسس واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید

 11. پرتاب زباله از خودرو ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

 12. عیسی کلانتری: دوران پرآبی کشور تمام شده

 13. ویدیو/هاشمی طبا: ساپورتی که خانم ها می پوشند از مینی ژوب زمان شاه بدتر است  

 14. شوماخر راننده شفر شد

 15. تصمیم فدراسیون فوتبال به میزبانی از عربستان در کربلا

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. یک شهر ناشناخته اما جذاب +تصاویر

 18. لاکچری‌ترین پارکینگ جهان   

 19. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 20. سفیر جام جهانی 2018 نوروز را به فارسی تبریک گفت

 21. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 22. کرج-چالوس دوطرفه شد

 23. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 24. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 25. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 8. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 9. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 12. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 13. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 14. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 15. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 16. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 17. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 18. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 22. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 23. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 24. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 25. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

پربحث‌های اخیر

 1. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 2. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 3. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 4. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 5. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 6. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 7. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 8. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 9. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

 10. سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند

 11. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 12. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ شد/«مک‌مستر» هم برکنار شد

 13. شهری یک روز صبح بیدار شد و دید که دیگر پایتخت نیست

 14. وال استریت ژورنال:آمریکا و اروپا در مورد بند غروب برجام اختلافات اساسی دارند

 15. مقام ارشد کاخ سفید: تلاش می‌کنیم تا برجام را حفظ کنیم

 16. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 17. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 18. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 19. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 20. محمد بن‌سلمان با وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد

 21. اعتراض رسمی ایران به ترکمنستان درباره شلیک به ماهیگیران ایرانی

پربحث‌های دیروز

 1. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 2. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 3. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 4. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 5. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 6. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 7. محمد بن‌سلمان با وزیر دفاع آمریکا دیدار کرد

 8. اعتراض رسمی ایران به ترکمنستان درباره شلیک به ماهیگیران ایرانی

 9. ترامپ خطاب به معاون اول اوباما: طوری می‌زنمِت که گریه‌کنی

 10. یمن تاسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرارداد

 11. تظاهرات ضددولتی در پاریس به خشونت کشیده شد  

 12. اولین پرواز بمقصد سرزمین های اشغالی از آسمان عربستان انجام شد

 13. اتحادیه اروپا اقدامات ترکیه در دریای مدیترانه را محکوم می‌کند

 14. انگلیس: پوتین همچون هیتلر به دنبال سوء‌استفاده از میزبانی جام جهانی است

 15. سارکوزی پس از آزادی: در جهنم افترا و تهمت زندگی می‌کنم

 16. ماکرون در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند

 17. عربستان و آمریکا یادداشت تفاهم امضا کردند

 18. پاسخ ترامپ به انتقادها در پی پیام تبریک به پوتین

 19. قطر ۱۹ شخص و ۸ نهاد را به بهانه تروریسم تحریم کرد

 20. استعفای سرگی لاوروف رسما تکذیب شد

 21. کنگره آمریکا: قادر به لغو تصمیم ترامپ در خروج از برجام نیستیم

 22. سارکوزی آزاد شد

 23. بازجویی از سارکوزی بخاطر ارتباطش با قذافی

 24. رئیس‌جمهور پرو استعفا کرد

 25. رایزنی بن‌سلمان با نمایندگان کنگره درباره ایران در دومین روز سفر به آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 2. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 3. روایت پوتین از رباعیات عمر خیام

 4. رئیس جمهوری پیشین فرانسه از سوی پلیس بازداشت شد/ سارکوزی متهم به تامین غیرقانونی هزینه های انتخابات ریاست جمهوری‌ است

 5. ترامپ این بار به بهانه تبریک نوروز، علیه ایران عقده‌گشایی کرد

 6. نتانیاهو: ترامپ در ماه "مه" از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود

 7. تصرف عفرین، تداوم توسعه طلبی اردوغان و سیاست اشتباه کردهای سوریه

 8. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 9. سفر قریب‌الوقوع پادشاه عربستان به آمریکا/ترامپ خطاب به بن سلمان: دلم برای دیدن پدرت تنگ شده

 10. پوتین برای چهارمین بار رئیس جمهور روسیه شد

 11. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 12. عربستان در سال 2014 چقدر از کانادا تجهیزات نظامی خریداری کرد؟

 13. رقم نهایی‌شده فروش تجهیزات نظامی به عربستان چقدر است؟  

 14. آیا پمپئو وزیر خارجه جنگ است؟

 15. گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان برای زندگی

 16. دختری که بر اثر بیماری نادرش تمام طول روز را خواب است + تصاویر

 17. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 18. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 19. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 20. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 21. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 22. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 23. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 24. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 25. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

آخرین عناوین