نیسان

نسخه به روز شده محور شرارت پس‌از 16 سال

گروه جهان الف،   3960630173

پولیتیکو ساعاتی پس از سخنرانی ترامپ در صحن سازمان ملل طرحی کشید که ترامپ با ضربه‌هایی که با چوب گلف خود زده، شیشه‌های سازمان ملل را شکسته است.

دنیای اقتصاد:بسیاری همچون پولیتیکو بر این باورند که ترامپ در اولین سخنرانی خود به سنت‌های دیرین سازمان ملل وفادار باقی نمانده و این نهاد را با شکنندگی مواجه کرده است.
 

سخنرانی 40 دقیقه‌ای ترامپ که قرار بود 15 دقیقه باشد، با تندترین حملات لفظی وی همراه شد. ترامپ در این سخنرانی دکترین خود را به رهبران جهان معرفی کرد و در آن اولویت را به آمریکا اختصاص داد تا به شعار «اول آمریکا» که در دوران کارزار انتخاباتی سر داده بود، بازگردد. ترامپ همچنین برخی دیدگاه‌های جدید خود را اعلام کرد که نیویورک‌تایمز آن را تحلیل کرده است.

به نوشته این روزنامه، ترامپ در سخنرانی روز سه‌شنبه خود اعلام کرد که حاکمیت باید اصل هدایت‌گر بین ملت‌ها باشد و بدین طریق یک چشم‌انداز متفاوت نسبت به قبل طراحی کرد. این درحالی است که ترامپ در سخنرانی خود بیشترین حملات را علیه حاکمیت ونزوئلا، ایران، کره‌شمالی، کوبا و سوریه داشت و تقریبا هیچ سخنی هم از روسیه به میان نیاورد، جز اینکه از این کشور به‌خاطر اینکه در کنار آمریکا علیه تحریم‌های کره‌شمالی همکاری داشته است، تشکر کرد. در حالی که روسیه بخشی از خاک اوکراین را به اشغال خود درآورده و در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز دخالت داشته است. اما مهم‌تر از تعریف تناقض‌آمیز ترامپ از اصل حاکمیت، نحوه سخنان وی در مورد کشورهای کوچک و چگونگی دفاع از خود در برابر کشورهای بزرگ بود. او گفت: من همیشه آمریکا را در میان اولویت‌های خود قرار می‌دهم، آنچنانکه رهبران کشورهای دیگر هم اولویت را به کشور خودشان اختصاص می‌دهند. به نوشته نیویورک‌تایمز این بخش از سخنان وی موجب نگرانی شبکه‌ای از موسسات شده است. این نهادها معتقدند رئیس‌جمهور آمریکا از قدرت جهانی این کشور برای تثبیت منافع خود استفاده می‌کند. ریشه فلسفی سخنان ترامپ به دکترین هری ترومن بازمی‌گردد که طرح مارشال را ارائه کرد تا اروپا خود دست به بازسازی بزند. اما چشم‌اندازی که ترامپ ارائه کرد، در مقیاسی کوچک‌تر و منفعت‌محورتر باید دیده شود. او گفت که آمریکا دیگر وارد اتحاد یا توافق‌ یک‌طرفه نخواهد شد و صراحتا اعلام کرد که دیگر بارهای مالی غیرمنصفانه‌ای را که از طرف سازمان ملل تحمیل می‌شود به تنهایی به دوش نخواهد کشید. او در این زمینه گفت: تا زمانی که من در این دفتر کار حضور داشته باشم، منفعت آمریکا بالاتر از هر چیز دیگر قرار می‌گیرد.

برخی بر این باورند که سخنان ترامپ بسیار تهاجمی بوده است. منتقدان پیش‌بینی می‌کنند کشورهایی که از سوی ترامپ محکوم شده‌اند، ممکن است روزی از این سخنان علیه خود وی استفاده کنند. اما چیزی که قابل‌توجه بوده این است که ترامپ در این سخنرانی از سیاست خارجی دو حزبی جدا شده است. زیرا در گذشته رسم بر این بوده که هر حزبی که کاخ سفید را اشغال می‌کرد، همواره بر سهم و نقش این کشور در مدیریت جهانی تاکید داشته است. برای مثال باراک اوباما قول داد که کشورش متعهد است تا نهادهای جهانی را در اولویت کارهایش قرار دهد.

باراک اوباما همچنین در نخستین سخنرانی خود در سال 2009 تنها یک‌بار از کلمه حاکمیت استفاده کرد. در مقابل دونالد ترامپ 21 بار این کلمه را به‌کار برد. او تاکید داشت: موفقیت ما بستگی به ائتلاف‌های قوی و مللی مستقل دارد که حاکمیت خود را پذیرفته‌اند تا امنیت خود را رونق دهند، اقتصاد خود را شکوفا کنند و صلحی میان خود در دنیا به‌وجود آورند. ترامپ بر این باور است که حاکمیت و قدرت ملت‌ها موجب می‌شود شهروندان آنها در امنیت به سر برند و از لحاظ اقتصادی نیز برای آنها شکوفایی به بار آورد. او گفت که ملت‌های با حاکمیت قدرتمند می‌توانند با هم ائتلاف تشکیل بدهند و به جنگ تهدیدهای مشترک بروند. با این حال کارشناسان سیاست خارجی بر این اعتقادند که عمده‌ترین مشکل در سخنان ترامپ در همین حوزه بوده که بسیار تناقض‌آمیز صحبت کرد.

ولی نصر می‌گوید: به‌نظر می‌رسد سخنان وی این‌گونه است که ما به حاکمیت کشورهایی که دوست داریم احترام می‌گذاریم اما کشورهایی که خوشایند ما نباشند، به حاکمیت‌شان احترام نخواهیم گذاشت. به اعتقاد نصر تعریف او از حاکمیت تنگ‌نظرانه بوده است.

نیویورک‌تایمز در ادامه می‌نویسد: در سخنان ترامپ انعکاسی از سخنان جورج بوش دوم هم دیده می‌شد. دو کشوری که جورج بوش در لیست محور شرارت قرار داده بود- ایران و کره‌شمالی- در لیست حملات ترامپ قرار دارد. اما به عکس جورج بوش که دوست داشت تا سیستم سیاسی کشورها را تعیین کند، ترامپ علاقه‌ای به تعیین نوع حکومت دیگر کشورها ندارد. محور سخنان وی حمله به سه کشور بود: ایران، کره‌شمالی و ونزوئلا. او در نهایت نیز کره‌شمالی را به نابودی کامل تهدید کرد. این درحالی است که برخی منتقدان ترامپ می‌گویند او در اولین سخنرانی خود عامدانه از حقوق بشر سخن نگفته است. زیرا در این صورت مهم‌ترین متحدان ترامپ در این لیست قرار می‌گرفتند. در این زمینه می‌توان به عربستان سعودی اشاره کرد که یکی از مهم‌ترین کشورهای ناقض حقوق بشر است. همچنین میانمار نیز که این روزها به شدت بر سر زبان‌هاست، جایی در میان سخنان ترامپ نداشت. این در شرایطی است که به گفته کارشناسان، اقلیت مسلمان در این کشور با خطر نسل‌کشی روبه‌رو است.

 واکنش‌ها به سخنان ترامپ

گفته می‌شود تنها اسراییل و عربستان سعودی از نخستین سخنرانی ترامپ راضی بودند. سخنرانی که به گفته برخی جز نفرت‌پراکنی حاصل دیگری نداشت. جایی که ایندیپندنت می‌گوید اولین سخنرانی ترامپ به قصد نابودی سازمان ملل ابراز شد.

به نوشته ایندیپندنت، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که لحن سخنان ترامپ غیردیپلماتیک بوده است. در این راستا هیلاری کلینتون، رقیب سابق دموکرات وی در انتخابات ریاست‌جمهوری لحن سخنان ترامپ را بسیار سیاه و خطرناک توصیف کرد. او تصریح کرد: به‌نظر من این سخنرانی بسیار سیاه و خطرناک بود و پیامی نبود که رهبر مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کشور جهان باید آن را ایراد می‌کرد. وی افزود: «رویکرد ترامپ باید دیپلماتیک می‌بود. امیدوار بودم که ترامپ در این سخنرانی می‌گفت که ما کره‌شمالی را خطری برای متحدان‌مان، منطقه و حتی آمریکا می‌دانیم. ما از تمامی کشورها می‌خواهیم تا با آمریکا برای پایان دادن به تهدیدی که از جانب کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی برای همه ما به‌وجود آمده همکاری کنند.» وزیر سابق امور خارجه ایالات‌متحده همچنین تاکید کرد که ترامپ نباید کیم‌جونگ‌اون را مرد موشکی توصیف می‌کرد.

همزمان ریچارد هاس، رئیس روابط شورای خارجی آمریکا در توییتی نوشت: سخنرانی ترامپ در سازمان ملل، تکرار محور شرارت (جرج بوش) بود با این تفاوت که عراق کنار رفته است اما ایران و کره‌شمالی باقی مانده‌اند. جان کربی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا نیز نوشت: ترامپ فرصت بسیار خوبی را در سازمان ملل از دست داد. شرمساری واقعی اینجا است که او به جای همکاری و احترام دوجانبه از درگیری و منازعه صحبت می‌کند. سناتور «دیان فینشتاین» عضو ارشد مجلس سنای آمریکا، در پیامی توییتری پس از سخنرانی ترامپ نوشت: «سازمان ملل محلی برای پیشبرد صلح است. ترامپ امروز آن را به صحنه جنگ تبدیل کرد.» وزیر خارجه سابق سوئد هم نوشت: سخنرانی ترامپ یادآور نسخه‌ای تند از سخنرانی «محور شرارت» است که اکنون دو عضو دارد. این نسخه وحشتناک به طرز خطرناکی ساده‌انگارانه است.

ونزوئلا هم به سخنان دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد و این سخنان را نژادپرستانه خواند.

 موافقان ترامپ

سخنرانی ترامپ باوجود اینکه مورد انتقاد گسترده در داخل و خارج قرار گرفت اما حامیانی هم داشته است. سئول یکی از کشورهایی است که از سخنان ترامپ استقبال کرد و گفت موضع وی در برابر کره‌شمالی از سر اقتدار بوده است. نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم در توییتی نوشت: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سخنرانی خود در سازمان ملل به بیان حقایق درباره خطرات پیش روی جهان پرداخت و خواستار اقدام با همه قدرت برای تضمین آینده بشریت شد.» همچنین وی در توییتی دیگر نوشت: «در 30 سال اخیر تا آنجا که در خاطر دارم، سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم.» عربستان سعودی نیز از نطق ترامپ در گردهمایی نیویورک استقبال کرد. همچنین جان بولتون با اعلام رضایت از سخنرانی ترامپ در توییتی نوشت: سخنرانی ترامپ بهترین عملکرد او از آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش بود. او به‌طور صریح و بی‌پرده انتقاد کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. عباس عراقچی وارد مسکو شد/ دیدار با همتای روس درباره برجام

 2. حداد عادل: راه دراز و سختی در پیش داریم

 3. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 4. راه حل واگذاری سرخابی‌ها چیست؟

 5. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 6. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 7. پرسپولیسی ها باید بازی با الهلال را فراموش کنند

 8. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 9. پیام اینستاگرامی بیرانوند به هواداران پرسپولیس+عکس

 10. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 11. جزئیات قرارداد ۲.۵ میلیارد یورویی ایران و نروژ

 12. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 13. واکنش مسی بعد از پیروزی برابر المپیاکوس

 14. بارسا 3-1 المپیاکوس؛ برد راحت در شب اخراج پیکه

 15. یک هفته ای خونه بخر!

 16. محور چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 17. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 18. عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شوراها

 19. دستگیری گروگانگیران طی یک عملیات ضربتی در هرمزگان

 20. بخشش قاتل پای چوبه دار به شرط حفظ سه جزء از قرآن

 21. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

 22. یارانه مهر واریز شد/ ایرانی‌ها چقدر یارانه گرفتند؟

 23. نماینده کنگره آمریکا: عربستان جزو بزرگ‌ترین حامیان داعش است

 24. بیکارترین استان‎های ایران + جدول

 25. ماجرای استعفای مهدوی‌کنی از نخست‌وزیری/ گفتم 2 آخوند رئیس شوند مردم می‌گویند همه چیز را قبضه کرده‌اند

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 3. این نفت لعنتی

 4. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 5. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 6. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 7. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 8. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 9. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 10. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 11. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 12. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 13. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 14. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 15. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 16. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 17. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 18. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 19. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 20. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 21. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

 22. توقف دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس

 23. پسر شفر برای آنالیزوری استقلال وارد تهران شد!

 24. انکار هولوکاست پیرزن ۸۸ ساله را راهی زندان کرد

 25. شفر چه زمانى روى نام استقلالى ها خط قرمز مى کشد؟

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های اخیر

 1. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 2. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 3. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 4. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 5. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 6. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 7. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

 8. نماینده کنگره آمریکا: عربستان جزو بزرگ‌ترین حامیان داعش است

 9. نامۀ 25 وزیر خارجه جهان به کنگره دربارۀ برجام

 10. امضای قرارداد نفتی شرکت روسی و اقلیم کردستان عراق

 11. دستور العبادی برای خروج تمامی گروه‌های مسلح از کرکوک

 12. نامه 25 وزیر سابق امور خارجه به کنگره/ از انجام هر اقدامی که به دنبال تغییر مفاد برجام است خودداری کنید

 13. درخواست رهبران اتحادیه اروپا برای توقف برنامه تسلیحاتی کره شمالی

 14. خوشرو: هیچ کشوری به اندازه ایران با داعش نجنگید/ آمریکا منزوی شده است

 15. 13 روایت از خانواده‌ی «بارزانی» و رویای استقلال

 16. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 17. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 3. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 4. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 5. گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره توافق هسته‌ای

 6. موگرینی: هیچ کشوری نمی‌تواند برجام را یکجانبه لغو کند

 7. اردوغان: عوامل کودتای ترکیه را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 8. نیکی هیلی: عدم تغییر برجام یعنی می‌توان آمریکا را تطمیع کرد

 9. رئیس‌جمهور قرقیزستان: آمریکا دنبال بی‌ثباتی است نه دموکراسی

 10. فعالیت گردشگری کاتالونیا کاهش یافت/ کاهش ۲.۱میلیارد دلاری درآمدها

 11. درخواست النجیفی برای مذاکره جدی اربیل و بغداد

 12. وزیر خارجه ترکیه: تسلیم خواست آمریکا نمی‌شویم

 13. رئیس جمهور سابق چین زنده شد + عکس

 14. آمادگی امیر قطر برای مذاکره با کشورهای تحریم‌کننده دوحه

 15. واشنگن از کردهای سوریه حمایت کرد و کردهای عراق را فروخت

 16. آمریکا: اولویت در برخورد با کره شمالی دیپلماسی مبتنی بر فشار است

 17. تشدید تنش‌ها بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون

 18. نخست وزیر اسپانیا خطاب به رهبر کاتالونیا: عاقلانه رفتار کن!

 19. کودکان داعش بمب‌های ساعتی هستند

 20. ادامه تنش‌ها بر سر جدایی کاتالونیا از اسپانیا

 21. چرا کردها در کرکوک زمین‌گیر شدند؟/ قانون اساسی عراق دربارۀ کرکوک چه می‌گوید

 22. آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است

 23. سقوط پایتخت داعش

 24. باغچلی: در صورت لزوم باید بارزانی دستگیر و به ترکیه آورده شود

 25. میانجیگری سردار سلیمانی میان کردها و دولت عراق

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 2. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 3. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 4. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 5. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 6. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 7. تشریح سخنان ترامپ توسط تیلرسون: قصد نداریم برجام را لغو کنیم/ برای رفع ایرادات برجام ممکن است نیاز به توافق ثانویه با ایران باشد

 8. بوئینگ: در تمام معاملات خود با ایران از سیاست و خط مشی دولت آمریکا پیروی می کنیم

 9. با تائید نشدن پایبندی ایران چه بر سر برجام می آید؟

 10.  سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کنیم/ از برجام خارج نمی شویم/ برنامه موشکی به محدودیت‌های برجامی اضافه می‌شود

 11. آمریکا راهبرد جدید خود درباره ایران را منتشر کرد/ تشدید نظارت بر برجام، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

 12. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 13. دکترین ترامپ در خصوص پیمان ها و توافقات جهانی/ رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش بدنبال تعلیق در نظام بین الملل هستند

 14. ترامپ نمی خواهد هر ۹۰ روز یکبار این چنین مضطرب و پریشان شود/ برای حفظ برجام باید آن را از جلوی چشم ترامپ برداریم

 15. وزیر خارجه فرانسه: می‌توان رایزنی درباره پسابرجام را آغاز کرد

 16. آمریکایی ها بدنبال عصبانی کردن ایران درباره برجام هستند/ اروپا در پی آماده‌سازی فضایی برای بازنگری در توافق هسته ای است

 17. شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا درباره برجام به وجود آمده است/ 1+5 به تعهداتش عمل نکند به قبل از 2002 باز خواهیم گشت

 18. تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

 19. لیبرمن: بدون آمریکا می‌توانیم جلوی ایران بایستیم

 20. ترامپ خطاب به اروپایی‌ها: هرچقدر می‌توانید از ایران پول بگیرید!

 21. ترامپ: ایران کشوری تروریست و سرکش است/ حامی دوست محبوبمان اسرائیل هستیم

 22. پوتین به ایران سفر می‌کند

 23. استانداری کرکوک تحت کنترل نیروهای عراقی در‌آمد/ آمادگی ترکیه برای ورود به جنگ

 24. تعیین جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای افشای فساد اخلاقی ترامپ!

 25. المیادین مدعی شد: ایران مرزهای زمینی‌اش با کردستان عراق را بست

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین