نیسان

راز اعتماد به نفس بارزانی برای انجام همه پرسی استقلال

گروه جهان الف،   3960630149 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
راز اعتماد به نفس بارزانی برای انجام همه پرسی استقلال

سر این همه اعتماد به نفس مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق در پافشاری برهمه پرسی به رغم مخالفت های گسترده داخلی، منطقه ای و جهانی با آن در چیست؟ این سوالی است که افکار عمومی عراق و ناظران اوضاع این کشور را متحیر کرده است.

بارزانی با تکیه بر حرکت مردمی که در اقلیم کردستان عراق در تایید همه پرسی به راه انداخته، اراده داخلی عراق، دولت ها و ملت های منطقه و قدرت های جهانی را به چالش کشیده است و اکنون این سوال در اذهان عمومی در عراق شکل گرفته که 'آیا حمایت مردمی در اقلیم تنها پشتوانه قدرت بارزانی است یا اینکه این تحرک پشت پرده هایی دارد؟'

یکی از نمایندگان استان نینوا دو روز قبل (18 سپتامبر 2017) در اظهاراتی گفته بود که برخی قدرت های جهانی در عرصه رسانه با همه پرسی مخالفت می کنند، اما در نشست های پنهانی با رهبران کرد در اقلیم کردستان آنها را به همه پرسی و جدایی ازعراق تشویق می کنند.
'احمد الجرباء' از ذکر نام این قدرت های جهانی خودداری کرد. در مقابل 'عثمان فاروق لوغ اوغلو' از اعضای ارشد حزب جمهوری (حزب مخالف دولت ترکیه) که اظهاراتش به خبرگزاری 'مهر'، دیروز سه شنبه (19 سپتامبر 2017) در برخی پایگاه های خبری عراق نیز بازتاب داشت، از آمریکا و انگلیس به عنوان مهمترین قدرت های جهانی حامی همه پرسی و جدایی کردستان عراق یاد کرده است.

این اظهارات عثمان در ظاهر نافی دو بیانیه هفته جاری شدیداللحن دولت های آمریکا و انگلیس است که با همه پرسی اقلیم کردستان عراق مخالفت کردند اما عثمان از این مخالفت ها به عنوان 'گاز بی دندان' یاد کرده است. وی گفته است که اگر آمریکایی ها و انگلیسی ها در مخالفت جدی هستند باید همانند همیشه از آنها انتظار تهدید به قطع کمک های مالی و تسلیحاتی و توقف همکاری با اقلیم کردستان را داشته باشیم اما هیچ یک از این تهدیدها تاکنون از طرف این دو قدرت غربی صادر نشده برای همین مخالفت آنها بیشتر مانند گاز بی دندان می ماند.

جدا از مواضع آمریکا و انگلیس، روزنامه 'تایمز' چاپ لندن روز چهارشنبه در گزارشی که در خبرگزاری 'السومریه نیوز' عراق نیز منعکس شده، رژیم اسراییل را تایید کننده آشکار همه پرسی و جدایی کردها از عراق دانسته و اضافه کرده است که برخی کشورهای منطقه نیز در خفا همسو با اسراییل با جدایی کردستان عراق موافق هستند. این روزنامه لندنی تاکید کرده است که عربستان سعودی همانند رژیم اسراییل از همه پرسی و جدایی کردستان عراق حمایت می کند منتها این حمایت ها غیرعلنی است. این گزارش تایمز با گزارش موسسه پژوهشی 'بین النهرین' که از مراکز معتبر پژوهشی عراق است، همخوانی دارد که در سپتامبر 2015 اعلام کرد که عربستان سعودی، موافق جدایی کردستان از عراق است.

برداشت بین النهرین مبتنی بر اظهارات 'انور العشقی' مشاور سابق پادشاه عربستان و رییس فعلی موسسه پژوهش های راهبردی در جده استوار شده بود. العشقی در کنفرانس مرکز روابط خارجی آمریکا در واشنگتن در ژولای همان سال آشکارا مدعی شد که جدایی یک سوم اراضی عراق، ترکیه و ایران و تشکیل دولت مستقل کردستان به ثبات و امنیت منطقه کمک می کند!

سعودی ها این روزها نیز دوباره فعال شده اند و به اعتقاد کارشناسان عراقی، قصد دارند با بین المللی کردن پرونده کردها، ضرباتی را که از 2003 تاکنون موفق نشدند به نظام جدید عراق وارد کنند، در شرایط جاری به بغداد بزنند. علاوه بر عربستان سعودی، امارات متحده عربی به عنوان مهمترین متحد سعودی ها در منطقه و حوزه خلیج فارس، به اعتقاد روزنامه انگلیسی تایمز، از تایید کنندگان پنهان همه پرسی است.

این روزنامه افزوده است که 'ابتسام الکتبی' رییس مرکز سیاست های امارات اعلام کرده است که ابوظبی در صورت اعلام استقلال کردستان عراق آن را به رسمیت می شناسد. به نوشته این روزنامه، مرکز سیاست های امارات همچنین در اوائل 2017 قراردادی با اقلیم کردستان عراق برای نظارت بر همه پرسی امضا کرده است.

بنابراین از قدرت های جهانی آمریکا و انگلیس و در بین کشورهای منطقه عربستان و امارات تاکنون به عنوان مهمترین حامیان غیرعلنی همه پرسی و جدایی اقلیم از عراق معرفی شده اند اما تاکنون رژیم غیرقانونی اسراییل تنها کیان در منطقه و جهان است که آشکارا از این همه پرسی اعلام حمایت کرده است. خبرگزاری 'اسپوتنیک' روسیه در نهم سپتامبر همین ماه در میزگردی با تعدادی از صاحب نظران کرد و روس نوشت که آمریکا همانند اسراییل از همه پرسی و جدایی کردستان عراق حمایت می کند.

'اندری اونتکوف' تحلیلگر سیاسی روس در این خصوص به اسپوتنیک گفته است که آمریکا همواره خواستار موکول کردن اجرای همه پرسی به وقت دیگری است که نشان می دهد آمریکایی ها با اصل همه پرسی و جدایی کردستان مخالف نیستند اما زمان آن را در حال حاضر مناسب نمی دانند. کارشناسان در عراق معتقدند که اگر مسعود بارزانی از پاره ای حمایت های ناپیدای قدرت های خارجی و منطقه ای چراغ سبز نگرفته بود، این گونه با قدرت، همه اراده جهانی را به چالش نمی کشید تا بر برگزاری همه پرسی اصرار کند.

با وجود این، کارشناسان، نقش دولت مرکزی عراق و کشورهای همسایه اقلیم کردستان عراق را در موافقت و مخالفت با همه پرسی - به دلیل وضعیت جغرافیایی اقلیم کردستان عراق - تعیین کننده می دانند و بر همین اساس، اصرار دولت مرکزی عراق را بر مواضع خود، در این راستا ارزیابی می کنند.
رهبران کرد عراق به نظر می رسد این وضعیت بغرنجی را که در آن قرار گرفته اند، درک کرده اند، بر همین اساس امیدوارند با وقت کشی، امتیازی از دولت مرکزی بگیرند ، اگر چه تاکنون با یک پاسخ بیش مواجه نبوده اند:'همه پرسی غیرقانونی است و تنها راه حل، گفت وگو با بغداد بر مبنای قانون اساسی است.'

طرح کنفدرالیته که 'طارق جوهر' مشاور رییس پارلمان اقلیم کردستان عراق در 18 سپتامبر 2017 به عنوان راه حل بینابین به جای - نه تشکیل دولت مستقل کردستان و نه اقلیم کردستان عراق - مطرح کرده نیز به نظر نمی رسد، دولت مرکزی عراق آن را بپذیرد.

دولت مرکزی عراق به اعتقاد غالب کارشناسان، با توجه به همگرایی سه کشور دیگر همسایه اقلیم به ویژه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و سوریه، با مطالبات این کشور در حفظ تمامیت ارضی اش، در این معادله وضعیت مناسبی دارد، اما در عین حال این اعتقاد نیز وجود دارد که عبور عراق از این چالش بستگی به نوع بهره برداری دولتمردان عراق از فرصت منطقه ای و نیز عدم اعتماد به بازیگرانی دارد که پشت پروژه تجزیه هستند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. سه دغدغه اصلی کسب‌وکار

 2. ۱۲ مصدوم در سانحه واژگونی وانت در بندرعباس

 3. اگر مفصل هایتان ورم دارد، این خوراکی ها را اصلا نخورید

 4. نماینده مجلس: لغو عضویت یک زرتشتی در شورای شهر؛ مایه وهن اسلام و تشیع است

 5. عباس عراقچی وارد مسکو شد/ دیدار با همتای روس درباره برجام

 6. حداد عادل: راه دراز و سختی در پیش داریم

 7. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 8. راه حل واگذاری سرخابی‌ها چیست؟

 9. ظهور "ابر انسان‌ها" طی 20 سال آینده

 10. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 11. پرسپولیسی ها باید بازی با الهلال را فراموش کنند

 12. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 13. پیام اینستاگرامی بیرانوند به هواداران پرسپولیس+عکس

 14. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 15. جزئیات قرارداد ۲.۵ میلیارد یورویی ایران و نروژ

 16. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 17. واکنش مسی بعد از پیروزی برابر المپیاکوس

 18. بارسا 3-1 المپیاکوس؛ برد راحت در شب اخراج پیکه

 19. یک هفته ای خونه بخر!

 20. محور چالوس فردا یک‌طرفه می‌شود

 21. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 22. عضویت نماینده زرتشتی شورای یزد در گروی رفع ابهام از یک تبصره قانون شوراها

 23. دستگیری گروگانگیران طی یک عملیات ضربتی در هرمزگان

 24. بخشش قاتل پای چوبه دار به شرط حفظ سه جزء از قرآن

 25. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 3. این نفت لعنتی

 4. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 5. معطل ماندن مطالبه 21 ساله رهبری و سنگ‌اندازی‌های ناتمام وزارت نیرو

 6. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 7. ممنوع‌التصویری نجفی شایعه بود

 8. واکنش دادستان‌کل به شایعه اعدام قریب‌الوقوع بابک زنجانی: چرا شایعه؟

 9. اظهارات نماینده عربستان علیه ایران در نشست شورای امنیت

 10. نماینده مجلس: وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت استیضاح می‌شود

 11. هشدار درباره جنگ داخلی در منطقه کردستان عراق

 12. ۱۱ کشته و زخمی در برخورد خودرو با جمعیت در اوکراین

 13. ۸ کشور اروپایی از رژیم صهیونیستی طلب غرامت کردند

 14. رحیم‌صفوی: ایران به‌دنبال صلح و امنیت پایدار در منطقه است

 15. هدف جهانگیری از سفر به ترکیه چیست؟

 16. روایت بازیگر زن از تجاوز جنسی در ۱۶ سالگی

 17. ژنرال آمریکایی: با رفتارهای مخرب ایران مقابله می‌کنیم

 18. رقیب جدی حمید درخشان مشخص شد!

 19. برانکو: برخی‌ها هوادار بعضی از بازیکنان خاص هستند؛ چرا یقه ربیع‌خواه و بیرانوند را می‌گیرید؟

 20. تشکر هادی العامری از مواضع پیشمرگه در عقب‎‏نشینی از کرکوک

 21. تکذیب حذف واژه فارس از سایت بانک صادرات در امارات

 22. توقف دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس

 23. پسر شفر برای آنالیزوری استقلال وارد تهران شد!

 24. انکار هولوکاست پیرزن ۸۸ ساله را راهی زندان کرد

 25. شفر چه زمانى روى نام استقلالى ها خط قرمز مى کشد؟

پربحث‌های هفته

 1. حکایت استخدام یک ژن خوب در وزارت نفت/ زنگنه: دختر نماینده مجلس صلاحیت داشت، استخدام شد

 2. اخراج آقای دوربینی توسط قرائتی/ آقا پاشو برو بیرون، صدبار تو دوربین دیدن ات!   

 3. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 4. واکنش بهارستان به خبر دیروز احمد توکلی/ احضار وزیر نفت به مجلس به علت کشیدن خط لوله گاز تا ویلای طیب نیا

 5. ترامپ: برجام را تایید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد، اما کنگره باید نواقص توافق را برطرف کند/ اگر کنگره به نتیجه نرسد برجام تمام می‌شود/ تحریم‌های شدید علیه کل سپاه پاسداران

 6. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 7. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 8. روحانی: سخنرانی ترامپ بیشتر فحاشی بود/ چطور یک رئیس‌جمهور اسم خلیج تاریخی فارس را یاد نگرفته/ ظاهرا نمی‌داند برجام سند دوجانبه نیست که هر گونه بخواهد رفتار کند/ برای اولین بار در تاریخ، کشورهای بزرگ جهان در برابر امریکا ایستادند

 9. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 10. توضیحات جنجالی هاجر چنارانی از درگیری با معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی  

 11. از برکات مذاکره؛ دور جدید شعار مرگ بر آمریکا

 12. موضع مشترک اروپا و آمریکا علیه ایران/ دلخوشی به اروپای منهای ترامپ رنگ باخت

 13. روایتی از برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 14. تصمیم ترامپ درباره برجام جمعه اعلام خواهد شد/ اعلام «پای‌بندی ایران به برجام در سطح فنی» و «عدم پایبندی به روح برجام»

 15. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 16. واکنش کیهان پس از اظهارات ضد ایرانی ترامپ و پاسخ روحانی به او  

 17. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 18. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 19. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 20. پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات؛ قانون چه می‌گوید؟

 21. رونمایی از شاهکار دیگر شهرداری رشت و ادامه توجیهات عجیب/ نامه تشویقی را مسئول دفتر امضا کرده است!

 22. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 23. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 24. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 25. چرا برنامه ریزی در ایران ناکارآمد است؟!/ سازمان یا وزارتخانه؛ مشکل چیست؟

پربحث‌های اخیر

 1. رهبر کاتالونیا اسپانیا را تهدید کرد

 2. وزیر کشور عراق: بغداد هیچ دشمنی با اربیل ندارد / گفتگو با رهبران کرد ادامه دارد

 3. دروغ‌پردازی و جوسازی‌ رسانه‌های بارزانی درباره حوادث کرکوک

 4. ۴۰ کشته بر اثر حمله انتحاری در قندهار افغانستان

 5. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 6. وزیر خارجه اقلیم کردستان: قصد نداریم با عراق بجنگیم

 7. ما آماده‌ی هر گونه خدمت‌رسانی شهری به مردم هرات هستیم!

 8. نماینده کنگره آمریکا: عربستان جزو بزرگ‌ترین حامیان داعش است

 9. نامۀ 25 وزیر خارجه جهان به کنگره دربارۀ برجام

 10. امضای قرارداد نفتی شرکت روسی و اقلیم کردستان عراق

 11. دستور العبادی برای خروج تمامی گروه‌های مسلح از کرکوک

 12. نامه 25 وزیر سابق امور خارجه به کنگره/ از انجام هر اقدامی که به دنبال تغییر مفاد برجام است خودداری کنید

 13. درخواست رهبران اتحادیه اروپا برای توقف برنامه تسلیحاتی کره شمالی

 14. خوشرو: هیچ کشوری به اندازه ایران با داعش نجنگید/ آمریکا منزوی شده است

 15. 13 روایت از خانواده‌ی «بارزانی» و رویای استقلال

 16. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 17. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

پربحث‌های دیروز

 1. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 2. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 3. تب تند بن سلمان، در پروژه آزادی زنان

 4. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 5. گفت‌وگوی پوتین و نتانیاهو درباره توافق هسته‌ای

 6. موگرینی: هیچ کشوری نمی‌تواند برجام را یکجانبه لغو کند

 7. اردوغان: عوامل کودتای ترکیه را به سزای اعمالشان می‌رسانیم

 8. نیکی هیلی: عدم تغییر برجام یعنی می‌توان آمریکا را تطمیع کرد

 9. رئیس‌جمهور قرقیزستان: آمریکا دنبال بی‌ثباتی است نه دموکراسی

 10. فعالیت گردشگری کاتالونیا کاهش یافت/ کاهش ۲.۱میلیارد دلاری درآمدها

 11. درخواست النجیفی برای مذاکره جدی اربیل و بغداد

 12. وزیر خارجه ترکیه: تسلیم خواست آمریکا نمی‌شویم

 13. رئیس جمهور سابق چین زنده شد + عکس

 14. آمادگی امیر قطر برای مذاکره با کشورهای تحریم‌کننده دوحه

 15. واشنگن از کردهای سوریه حمایت کرد و کردهای عراق را فروخت

 16. آمریکا: اولویت در برخورد با کره شمالی دیپلماسی مبتنی بر فشار است

 17. تشدید تنش‌ها بین دونالد ترامپ و رکس تیلرسون

 18. نخست وزیر اسپانیا خطاب به رهبر کاتالونیا: عاقلانه رفتار کن!

 19. کودکان داعش بمب‌های ساعتی هستند

 20. ادامه تنش‌ها بر سر جدایی کاتالونیا از اسپانیا

 21. چرا کردها در کرکوک زمین‌گیر شدند؟/ قانون اساسی عراق دربارۀ کرکوک چه می‌گوید

 22. آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است

 23. سقوط پایتخت داعش

 24. باغچلی: در صورت لزوم باید بارزانی دستگیر و به ترکیه آورده شود

 25. میانجیگری سردار سلیمانی میان کردها و دولت عراق

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ: برجام جزو ناشیانه‌ترین توافق‌هایی است که دیده‌ام/ می‌دانید ۱.۷ میلیارد دلار چند هواپیما پر از پول می‌شود؟

 2. دونالد ترامپ: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان بزرگی هستند/ پایان کامل «برجام» یک احتمال واقعی و قوی است

 3. ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ

 4. انتشار نامه منتشرنشده روحانی به اوباما در سال 2016: رویکرد برد - برد می تواند الگوی مناسبی برای حل اختلافات باشد

 5. گزينه هاي پيش روي کنگره بعد از تصميم جنجالي ترامپ درباره برجام

 6. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 7. تشریح سخنان ترامپ توسط تیلرسون: قصد نداریم برجام را لغو کنیم/ برای رفع ایرادات برجام ممکن است نیاز به توافق ثانویه با ایران باشد

 8. بوئینگ: در تمام معاملات خود با ایران از سیاست و خط مشی دولت آمریکا پیروی می کنیم

 9. با تائید نشدن پایبندی ایران چه بر سر برجام می آید؟

 10.  سپاه را سازمان تروریستی اعلام نمی‌کنیم/ از برجام خارج نمی شویم/ برنامه موشکی به محدودیت‌های برجامی اضافه می‌شود

 11. آمریکا راهبرد جدید خود درباره ایران را منتشر کرد/ تشدید نظارت بر برجام، بازرسی از مراکز نظامی و افزایش فشار بر سپاه

 12. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 13. دکترین ترامپ در خصوص پیمان ها و توافقات جهانی/ رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش بدنبال تعلیق در نظام بین الملل هستند

 14. ترامپ نمی خواهد هر ۹۰ روز یکبار این چنین مضطرب و پریشان شود/ برای حفظ برجام باید آن را از جلوی چشم ترامپ برداریم

 15. وزیر خارجه فرانسه: می‌توان رایزنی درباره پسابرجام را آغاز کرد

 16. آمریکایی ها بدنبال عصبانی کردن ایران درباره برجام هستند/ اروپا در پی آماده‌سازی فضایی برای بازنگری در توافق هسته ای است

 17. شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا درباره برجام به وجود آمده است/ 1+5 به تعهداتش عمل نکند به قبل از 2002 باز خواهیم گشت

 18. تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

 19. لیبرمن: بدون آمریکا می‌توانیم جلوی ایران بایستیم

 20. ترامپ خطاب به اروپایی‌ها: هرچقدر می‌توانید از ایران پول بگیرید!

 21. ترامپ: ایران کشوری تروریست و سرکش است/ حامی دوست محبوبمان اسرائیل هستیم

 22. پوتین به ایران سفر می‌کند

 23. استانداری کرکوک تحت کنترل نیروهای عراقی در‌آمد/ آمادگی ترکیه برای ورود به جنگ

 24. تعیین جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای افشای فساد اخلاقی ترامپ!

 25. المیادین مدعی شد: ایران مرزهای زمینی‌اش با کردستان عراق را بست

بامیلوایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین