نیسان

بهار عربی دوم در راه است؟

گروه جهان الف،   3960630112 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
بهار عربی دوم در راه است؟

حکومت مصر، عربستان و تا حدی مراکش، تجسم رژیم‌هایی هستند که احتمالا می‌توانند دوباره دستخوش تحولات یک بهار عربی دیگر قرار بگیرند. یک آتشفشان اجتماعی در حال شکل‌گیری است که دیر یا زود بالاخره فوران خواهد کرد.

بیش از 6 سال از آغاز بهار عربی می‌گذرد؛ اما زندگی بسیاری از اعراب در مقایسه با شرایطی که در سال 2011 داشتند، بدتر شده است. در خاورمیانه و شمال آفریقا که دوسوم جمعیت در رده سنی 15 تا 29 سال هستند، بیکاری همه‌گیرشده است.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، در سراسر منطقه، حکام راه‌های مشارکت سیاسی مردم را مسدود ساخته‌اند و اعتراضات را با خشونت هرچه تمام‌تر پاسخ می‌دهند. حکومت مصر، عربستان و تا حدی مراکش، تجسم رژیم‌هایی هستند که احتمالا می‌توانند دوباره دستخوش تحولات یک بهار عربی دیگر قرار بگیرند. یک آتشفشان اجتماعی در حال شکل‌گیری است که دیر یا زود بالاخره فوران خواهد کرد.


انقلاب یاس تونس که با اقدام اعتراضی یک دستفروش، در سال 2010 آغاز شد؛ زمینه‌ساز سلسله جنبش‌هایی در سراسر خاورمیانه بود که در اغلب موارد به نتیجه دلخواه منتهی نشد. بسیاری به «بهار عربی» امید بسته بودند، اما با گذشت 6 سال تنها ناامیدی برجای مانده‌‌ است.
 
زمستان رکود اقتصادی منطقه را فراگرفته و بحران‌های سیاسی لیبی، سوریه و یمن را به جنگ‌های داخلی خونباری کشانده است. مصر، عراق و بحرین را در ناآرامی‌های گسترده درگیر ساخته و حکومت‌های عرب را از مراکش تا عربستان سعودی متزلزل کرده است.
 
سازمان ملل سال گذشته هشدار داد وضعیت نابسامان اقتصادی، می‌تواند عامل بهار عربی تازه‌ای شود. آیا حکام عرب می‌توانند این شرایط را مدیریت کنند؟ ناآرامی‌های خیابانی، بیکاری و اقتصاد فاسد دولتی، جهان عرب را به گرداب حوادث فرو می‌برد.
 
خروج از این گرداب نیازمند درایتی است که از حکام منطقه کمتر سراغ داشته‌ایم. پایگاه تحلیلی پروجکت سیندیکیت در مقاله‌ای شرایط کنونی و چالش‌های پیش ‌روی کشورهای عرب را بررسی کرده است.
 
بیش از 6 سال از آغاز بهار عربی می‌گذرد، اما زندگی بسیاری از اعراب در مقایسه با شرایطی که در سال 2011 داشتند، بدتر شده است. در خاورمیانه و شمال آفریقا که دو سوم جمعیت در رده سنی 15 تا 29 سال هستند، بیکاری همه‌گیر شده است.
 
در سراسر منطقه، حکام راه‌های مشارکت سیاسی مردم را مسدود کرده‌اند و اعتراض‌ها را با خشونت هر چه تمام‌تر پاسخ می‌دهند. حکومت مصر، عربستان و تا حدی مراکش، تجسم رژیم‌های عربی هستند که نتوانسته‌اند از دام خودکامگی برهند؛ حتی در شرایط کنونی که یک خیزش مردمی دیگر قریب‌الوقوع به‌نظر می‌رسد.

مصر: سرزمین بحران

مصر نمونه‌ای کلاسیک از منتهی شدن یک انقلاب به خیانت است. عبدالفتاح‌السیسی، رئیس‌جمهوری کنونی، نظامی دیکتاتوری و خشن‌تر از حسنی مبارک ساخته است که دوران حکومت 30 ساله‌اش‌ با اغتشاشات سال 2011 پایان یافت.
 
امروزه السیسی با کمک نیروی پلیس که خود آنها را «مافیای میلیونی» می‌خواند، سرکوب را سرلوحه اصول انضباطی رژیم خود ساخته است. اصلاح نظام اقتصادی مصر، کاری خارق‌العاده خواهد بود.
 
کاری که جمعیت 95 میلیونی مصر را منتفع خواهد ساخت که سالانه 2 میلیون نفر هم بر آن افزوده می‌شود. اصلاح این نظام اقتصادی وظیفه‌ای نیست که رهبران مصر بتوانند از زیر بار آن شانه خالی کنند زیرا قراردادهای اجتماعی دوره حسنی مبارک دیگر معتبر نیستند. قراردادهای اجتماعی که به موجب آن، مردم در ازای رفاه و یارانه‌های دولتی، از آزادی چشم می‌پوشیدند.
 
امروز، در حالی که بیش از 40 درصد جوانان با بیکاری دست به گریبانند، تنها رئیس‌جمهوری مصلح خواهد توانست مصر از لبه پرتگاه فاجعه اقتصادی بازگرداند. اما السیسی، به جای امیدوار ساختن جوانانی که 6 سال قبل در اعتراض‌های میدان التحریر حضور داشتند، انگیزه‌های بخش‌خصوصی را در نطفه خفه کرده و ارتش را به تنها بازیگر صحنه اقتصاد مصر تبدیل کرده است. السیسی از افزایش ناآرامی‌ها می‌ترسد.
 
او هنوز شرایط صندوق بین‌المللی پول برای اعطای کمک 12 میلیارد دلاری را تامین نکرده است. یکی از این شرایط، کاهش دستمزدهای بخش دولتی بسیار فربه مصر است که بدون در نظر گرفتن نیروهای ارتش و پلیس، 6 میلیون‌نفر در آن مشغول به کارند. شرط دیگر کاهش یارانه‌ها است که بالغ بر 30 درصد بودجه عمومی را تشکیل می‌دهد.
 
السیسی راه‌های مشارکت سیاسی را نیز مسدود کرده است. شرایط، حتی در مقایسه با دوره حکومت تک حزبی حسنی مبارک نیز دشوار‌تر شده است. بنا بر اعلام «مرکز حقوق اجتماعی و اقتصادی مصر» اعتراض‌های خیابانی در سال 2016 نسبت به میانگین سال‌های منتهی به بهار عربی، 5 برابر شده است.

عربستان: در جست‌و‌جوی توسعه ساختگی

در عربستان سعودی، رژیم سلطنتی-مذهبی حاکم، بهار عربی را با آرامش نسبی پشت سر گذاشت، زیرا توانست مردم را با دست و دلبازی‌های بی‌حد، تطمیع کند. اما مشابه آنچه در مصر روی‌ داد، قراردادهای اجتماعی عربستان نیز به تبع کاهش قیمت نفت، بی‌ثبات شده‌اند. افزایش جمعیت 25 درصدی در دهه اخیر هم به وخامت اوضاع دامن زده است. عربستان ناچار شد در سال جاری دستمزد‌های بخش دولتی و یارانه‌ کالاهای اساسی را کاهش دهد. این زنگ خطر بزرگی برای رژیم سلطنتی عربستان بود.
 
زیرا دولت، نهادی است که اغلب شهروندان سعودی را در استخدام خود دارد. در نهایت، با دعوت به اعتراض در چهار شهر بزرگ عربستان، دستمزدهای کاهش یافته به حالت اولیه بازگشت. بسیاری از حکومت‌های استبدادی منطقه، الگوی توسعه غیردموکراتیک چین را دنبال می‌کنند اما در به‌کارگیری این الگو به‌وضوح شکست خورده‌اند زیرا در شرایط حاکم بر جهان عرب، کارآمد ساختن چنین الگویی، مستلزم یکسان‌سازی گسترده اقتصادی-اجتماعی و نیز سیاسی است.
 
این مقایسه تلویحا حاکی از آن است که طرح بلندپروازانه محمد بن‌سلمان، ولیعهد تازه عربستان، برای تبدیل اقتصادی نفت-محور به اقتصاد مدرن صنعتی نیز محتاج فرآیندی طولانی خواهد بود که اما و اگرهای بسیاری درخصوص اثربخشی آن مطرح است.
 
اصلاحات اقتصادی تنها در صورتی موفقیت‌آمیز خواهند بود که با اصلاحات سیاسی همگام شوند. اما این اصلاحات سیاسی زیربنایی، ناگزیر پایه‌های رژیم سلطنتی را خواهد لرزاند.
 
مراکش: سرزمین وعده‌های فراموش‌شده

مراکش نیز، همچون عربستان سعودی، پادشاهی دیگری است که از بهار عربی تاثیر زیادی نپذیرفت. پادشاه وقت مراکش، محمد ششم، زیرکانه به معترضان وعده اصلاح قانون‌اساسی و برگزاری انتخابات داد.
 
مراکش در حقیقت به «لحظه تونس» خود نزدیک شد و محمد بوعزیزی، دستفروش تونسی را به‌یاد ‌آورد که در اعتراض به آزار و اذیت دولتی خودسوزی کرد و زمینه‌ساز انقلاب تونس شد. اقدام ناامیدانه بوعزیزی جرقه آغاز بهار عربی بود. مراکش نیز سال گذشته انعکاس مهیب این واقعه را شاهد بود. «محسن فکری» ماهی‌فروشی بود که ماموران پلیس ماهی‌هایش را مصادره کردند و در کامیون مکانیزه حمل زباله ریختند.
 
او در اعتراض به این اقدام پلیس، خود را به داخل کامیون حمل زباله انداخت و با دستور پلیس به راننده کامیون مبنی بر ادامه کار، به‌طرز فجیعی جان سپرد. مرگ او موجی از اعتراض‌ها را در منطقه «ریف» برانگیخت.
 
در «ریف» نیز مرد 39 ساله‌ای به نام «ضفضافی» اعتراضاتی را رهبری کرد که خیلی زود به سراسر کشور کشیده شد. او در ویدئوهایی که در شبکه‌های مجازی منتشر می‌کرد، سخنان تندی علیه «فساد دولتی» و «دیکتاتوری در مراکش»، با لهجه محلی بر زبان می‌آورد. در روز 11 ژوئن، رباط پایتخت مراکش، صحنه عظیم‌ترین تظاهرات اعتراضی از آغاز بهار عربی بود.
 

واکنش حساب‌‌شده پادشاه بود که موجب شد ورق به سود نظام سلطنتی برگردد. محمد ششم، حامی فرهنگ بومی مراکش است و سرمایه‌گذاری بزرگی کرده است تا ناحیه ساحلی ریف را به یک قطب تولیدی تبدیل کند. اما پیشرفت کار کند بوده است.
 
سرمایه‌گذاری‌هایی که بنا بود تا سال 2015 محقق شوند، در هزارتوی فساد اقتصاد دولتی گرفتار شده‌اند و هنوز به‌ثمر نرسیده‌اند. به‌رغم تمام آنچه گفته شد، خاندان سلطنتی مراکش در زمینه پاسخ‌گویی به مطالبات عمومی از سایر همتایان عرب خود یک گام جلوتر هستند.
 
این بصیرت سیاسی به همراه رشد اقتصادی قابل‌قبول، می‌تواند روزنه امید رژیم سلطنتی مراکش در شرایط متلاطم کنونی و همچنین خشونت‌های احتمالی آینده باشد. اما حکومت باید وعده سال 2011 درخصوص اصلاحات سیاسی را پیگیری کند.
 
مداخله‌اش در امور اقتصادی را کاهش دهد و رفاه فراگیر را در سطح جامعه گسترش دهد تا تبعیض‌های عمیق جغرافیایی بین مناطق مختلف را کمرنگ سازد.هنگامی که شاهان خوشگذران و منتخبان دیوان‌سالار، اعتراضات مردمی را با انقلابی کنترل شده از بالا پاسخ ندهند، انقلابی به مراتب شدیدتر از پایین و از میان توده‌های مردم آنان را از مسند قدرت به زیر خواهد کشید. درخصوص اعراب، نه وعده یارانه‌های دولتی و نه تهدید به سرکوب، غول اعتراضات را به درون چراغ جادو برنخواهد گرداند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. تعرض جنسی به دختر دانش آموز در ارومیه صحت ندارد/ تصمیم به تجمع در جلوی مدرسه کار اشتباهی بود

 2. جشنی که میلیون‌ها دلار خرج روی دست دولت ایران گذاشت + تصاویر

 3. دادستان ارومیه: تعدادی از عوامل فرصت‌طلب در تجمع مردم منطقه اسلام آباد ارومیه بازداشت شدند

 4. خوابی که آمریکا برای عراق دیده است

 5. ماجرای اهدای پوست جسد «عسل بدیعی»

 6. سامسونگ و اپل بار دیگر دادگاهی شدند

 7. ۲۰ کشور پرکاربر اینترنت جهان

 8. روده نشت پذیر چگونه شما را بیمار می‌کند

 9. دروغ‌های ترامپ و احتمال جنگ ایران و آمریکا

 10. ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان+رتبه ایران

 11. داعش چند درصد از خاک سوریه را در اشغال دارد؟

 12. دختر بازمانده از حادثه خودکشی اصفهان به هوش آمد

 13. ۹ علامت پنهان قند خون کنترل نشده را جدی بگیرید!

 14. مکان یابی جدید حسگر اثرانگشت گوشی گلکسی اس 9 سامسونگ

 15. باهنر: رئیسی چهره شاخص کاریزما نیست

 16. ۷ ماده غذایی که بیشترین خطر مسمومیت را دارند!

 17. شهادت فرمانده‌ای که نماد مقاومت در سوریه بود

 18. نماینده دموکرات کنگره:‌ تحریم‌های جدید آمریکا،‌ دولت ایران را مجبور به التماس خواهد کرد

 19. پیراهن طلایی تور تایلند بر تن بانوی لژیونر ایران

 20. ژاپن: تهدیدات کره شمالی بحرانی قریب‌الوقوع است

 21. گل عقربی الیویه ژیرو؛ بهترین گل سال 2017 جهان فوتبال انتخاب شد  

 22. آغاز واکسیناسیون کودکان کار تهران علیه "هپاتیت بی"

 23. درخواست ماکرون از اربیل و بغداد برای روی آوردن به مذاکره

 24. اردکانیان دو تابعیتی بودن خود را تکذیب کرد

 25. جزئیات تفاهم ایران با اگزیم بانک چین در ساخت کشتی‌های نفت‌کش

پربحث‌های دیروز

 1. نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

 2. 10 خودروی غیرقابل اعتماد جهان+تصاویر

 3. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 4. سه اپیزود از "ربا"یی که می‌خوریم

 5. نوبخت: آقای رئیس جمهور مخالف گرانی دلار است/ تورم مهر ۸ درصد

 6. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب‌ها/ به قانون تمکین نکنید اسامی متخلفان را افشا می‌کنیم

 7. علی کریمی: قلیان کشیدن نه غیر قانونی است،نه ضد عرف

 8. درخواست نماینده اسبق مجلس خبرگان از آیت‌الله جنتی در مورد نیکنام

 9. بازارگرمی پارس خودرو با ساندرو استپ‌وی

 10. در حاشیه کشتار اخیر در آمریکا و قتل‌ها و جنایات خانوادگی در کشور

 11. واکنش های توییتری به شایعه ازدواج همایون شجریان و سحردولتشاهی

 12. مقیم این شهر در ایتالیا شوید و 2 هزار یورو هدیه بگیرید

 13. پرسشگر بزرگ پاسخ می‌دهد

 14. حماس قطع روابط خود با جمهوری اسلامی را نخواهد پذیرفت

 15. ظریف در آفریقا: لجن پراکنی ترامپ نمیتواند ذره ای به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند

 16. انتقاد مقامات آلمانی از هشدار تیلرسون برای تجارت با ایران

 17. خطاب به وزیر خارجه آمریکا/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

 18. آخرین وضعیت پرونده‌های ورمی کمپوست، کرسنت و بنیتا و ثامن‌الحجج

 19. رای کی روش برای بهترین بازیکن و مربی جهان

 20. کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن سال ۲۰۱۷ شد/ ناکامی دوباره مسی

 21. توئیت‎های جدید ظریف از آفریقا/ عکس

 22. شرکت برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

 23. زیدان بهترین مربی سال ۲۰۱۷ شد

 24. بوفون جایزه بهترین دروازه بان سال ۲۰۱۷ را دریافت کرد

 25. اهدای جایزه بهترین مربی به زیدان   

پربحث‌های هفته

 1. وزارت نفت: دختر نماینده مجلس را استخدام نکردیم/ او را «منتقل» کردیم

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. پاسخ وزارت نفت به استخدام دختر نماینده مجلس

 4. گزینه های پیشنهادی برای نخبگان رفاه طلب !

 5. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 6. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 7. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 8. آقای زنگنه این کشور پُر از دکترا است/ اگر نیرو اضافی وجود دارد، استخدام سفارشی برای چیست؟

 9. آزار جنسی، ویروسی در حال تکثیر

 10. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 11. درخواست رییس‌جمهور فرانسه از آمانو در مورد برجام/پاریس: ایران را در زمینه برنامه موشکی تحت فشار قرار می‌دهیم

 12. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 13. نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

 14. 10 خودروی غیرقابل اعتماد جهان+تصاویر

 15. دو نکته درباره زنبیل قرمز آقای بقائی

 16. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 17. پوستر طراحی شده دفتر رهبری با کنایه معنی‎داری به خودروسازان+عکس

 18. قرائتی را تحسین کنیم، نه خودمان را

 19. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 20. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 21. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 22. ادعای عجیب آقای جهانگیری: ۶ ماهه ۱.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 23. تعرض جنسی به دختر دانش آموز در ارومیه صحت ندارد/ تصمیم به تجمع در جلوی مدرسه کار اشتباهی بود

 24. نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

 25. همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان  

پربحث‌های اخیر

 1. خوابی که آمریکا برای عراق دیده است

 2. دروغ‌های ترامپ و احتمال جنگ ایران و آمریکا

 3. ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان+رتبه ایران

 4. داعش چند درصد از خاک سوریه را در اشغال دارد؟

 5. شهادت فرمانده‌ای که نماد مقاومت در سوریه بود

 6. نماینده دموکرات کنگره:‌ تحریم‌های جدید آمریکا،‌ دولت ایران را مجبور به التماس خواهد کرد

 7. ژاپن: تهدیدات کره شمالی بحرانی قریب‌الوقوع است

 8. درخواست ماکرون از اربیل و بغداد برای روی آوردن به مذاکره

 9. تیلرسون خواستار مذاکره بغداد و اربیل برای حل اختلافات شد/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

 10. السیسی: برای کاهش تنش کنونی با ایران تلاش می‌کنیم/آینده سوریه را مردم این کشور تعیین می‌کنند

 11. انتقاد مقامات آلمانی از هشدار تیلرسون برای تجارت با ایران

 12. خطاب به وزیر خارجه آمریکا/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

 13. شرکت برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

 14. ترامپ احتمالا توافق بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران را لغو می‌کند

 15. با طرح ادعاهای بی‌اساس علیه ایران معاون ترامپ: برای از بین بردن حزب‌الله تلاش می‌کنیم

پربحث‌های دیروز

 1. مقیم این شهر در ایتالیا شوید و 2 هزار یورو هدیه بگیرید

 2. انتقاد مقامات آلمانی از هشدار تیلرسون برای تجارت با ایران

 3. خطاب به وزیر خارجه آمریکا/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

 4. شرکت برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

 5. ترامپ احتمالا توافق بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران را لغو می‌کند

 6. با طرح ادعاهای بی‌اساس علیه ایران معاون ترامپ: برای از بین بردن حزب‌الله تلاش می‌کنیم

 7. ظریف: آمریکا نفعش را در فروش سلاح می‌بیند

 8. بارزانی: منتظر پاسخ بغداد هستیم

 9. افشای طرح سازمان ملل برای نجات عربستان

 10. راهکار سنگاپور برای جلوگیری از افزایش ترافیک

 11. سلیمی‌نمین: نقض برجام در زمان اوباما آغاز شد‌

 12. ژاپن: تهدید کره‌شمالی در سطح بحرانی و قریب‌الوقوع است

 13. نامه بی‌سابقه کره شمالی خطاب به غرب/ در برابر "دولت شرور و بی مسئولیت" ترامپ بسیار هوشیار باشند

 14. تیلرسون بدون اطلاع قبلی وارد کابل شد

 15. آینده پیش‌بینی‌پذیر برجام

 16. اردوغان: اروپا در بوسنی مُرد و در سوریه دفن شد

 17. یک ثروتمند رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

 18. تمجید انگلیس از دموکراسی انگلیسی

 19. آخرین اطلاعات از محل اختفای ابوبکر بغدادی

 20. بوریس جانسون: باید فواید برجام را به مردم ایران نشان داد

 21. ترکیه بدنبال ایجاد ۸ پایگاه نظامی در سوریه

 22. "بیوه سفید" داعش قصد داشت ملکه انگلیس را ترور کند

 23. اردوغان: به ترکیه تعرض شود بدون اجازه حمله می‌کنیم

 24. انتخابات منطقه کردستان عراق به تعویق افتاد/ هیچ کس برای ریاست اقلیم کاندیدا نشد

 25. احتمال حضور گروههای جدید در مذاکرات صلح سوریه

پربحث‌های هفته

 1. درخواست رییس‌جمهور فرانسه از آمانو در مورد برجام/پاریس: ایران را در زمینه برنامه موشکی تحت فشار قرار می‌دهیم

 2. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 3. نقدی بر نظریه ترامپ بد، اوبامای خوب

 4. وزیر خارجه سوئد هم مورد آزارجنسی قرار گرفته است

 5. واقعیت ها و فریب ها در بازی هسته ای ایران و آمریکا/ چرا عصبانیت این روزهای دولت ترامپ از برجام طبیعی است؟

 6. مسعود بارزانی کردهای سراسر جهان را به تظاهرات در حمایت از کردستان عراق فراخواند

 7. بازی جدید اما تکراری آمریکا و اروپا برای امتیازگیری از ایران

 8. تلاش کنگره برای تصويب قانونی جهت بازگرداندن تحريم‌های ايران/ جزئیاتی از پیش نویس طرح تشدید قانون نظارت بر برجام/ هفته آینده رای گیری

 9. شکاف عمیقی میان آمریکا و اروپا درباره برجام به وجود آمده است/ 1+5 به تعهداتش عمل نکند به قبل از 2002 باز خواهیم گشت

 10. مقیم این شهر در ایتالیا شوید و 2 هزار یورو هدیه بگیرید

 11. کری: وزیر خارجه ترامپ بودن کار سختی است/ توئیت‌های او هرج و مرج ایجاد می‌کند

 12. جهانگیری با اردوغان دیدار کرد

 13. فرمانده پیشمرگه: عقب‌نشینی ما از کرکوک تصمیم درستی بود/ نزدیک بود 6 هزار کشته بدهیم

 14. فروش جنجالی ۳ زیر دریایی به رژیم صهیونیستی

 15. حمله انتحاری به مسجد شیعیان در کابل/ شهادت 60 نمازگزار/ داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت

 16. بازتاب بیانات مهم رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه‌های خارجی

 17. خوابی که آمریکا برای عراق دیده است

 18. دروغ‌های ترامپ و احتمال جنگ ایران و آمریکا

 19. ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان+رتبه ایران

 20. داعش چند درصد از خاک سوریه را در اشغال دارد؟

 21. شهادت فرمانده‌ای که نماد مقاومت در سوریه بود

 22. نماینده دموکرات کنگره:‌ تحریم‌های جدید آمریکا،‌ دولت ایران را مجبور به التماس خواهد کرد

 23. ژاپن: تهدیدات کره شمالی بحرانی قریب‌الوقوع است

 24. درخواست ماکرون از اربیل و بغداد برای روی آوردن به مذاکره

 25. تیلرسون خواستار مذاکره بغداد و اربیل برای حل اختلافات شد/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

آخرین عناوین