هتل بین المللی

چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

سجاد خادم، گروه تعاملی،   3960630083 ۱۵ نظر، ۱ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

جناب آقای قالیباف
سلام و خدا قوت


از آنجا که در هفته های گذشته در رسانه ها بسیار دیدم ازتان تقدیر و تشکر می کنند. مفروض گرفتم که دلتان دیگر _مثل ما _ از تعریف و تمجیدهای اغراق آمیز پر است. لذا خلاصه مختصر و مفید به سهم خودم بابت زحماتی که طی این سال ها در شهر تهران کشیده اید تشکر می کنم و یک راست می روم سر اصل مطلب.


بعد از انتخابات درخواست کرده بودید جوان ها نقد کنند فضای سیاسی را. تحلیل کنند چرایی شکست رقبای آقای روحانی را. این نامه را پاسخی بدانید به همان چالش.

جناب آقای قالیباف، بنده و امثال بنده همان هایی هستیم که تا دیروز به قدر بضاعت مقابل باورهای کارگزارانی ایستادیم و نقدش کردیم. همان باوری که معتقد بود َسد ساخته می شود و می ماند و اختلاس امری است فراموش شدنی و رفتنی. همان باوری که می گفت تهران را باید گران کنیم تا فقط داراها در آن زیست کنند. همان باوری که می گوید چرخ توسعه را باید به حرکت واداشت حتی اگر آسیب پذیرها له شوند زیرش. همان باوری که مانور تجمل را برای مسئولین کشوری تجویز می کرد. همان باوری که انتظار مردم از حکومت اسلامی را چنان تنزل داد که تا مدت ها قوت قالب مردم این جمله شد که فلان شهردار اگر دزدید، کار هم کرد!" همان باوری که وقتی دید نارضایتی ها دارد افزایش می یابد بجای علاج، بودجه ی قوای قهریه را افزایش داد! همان باوری که مع الاسف دوباره جان گرفته و زمزمه می کند تهران شهر پولدارها است، فقرا باید بروند!


ما با آن باور شبیه لیبرالی کارگزارانی کنار نیامدیم. که اگر می آمدیم با کرباسچی ها مشکل نداشتیم. ما برنتابیدیم توسعه را به هر قیمتی. توسعه به قیمت له شدن پابرهنه ها. توسعه به قیمت لفت و لیس حرام خوار ها را. پس به شکل اولی با فسادهای موجود در مجموعه ذیل مدیریت شما نیز به بهانه ی خدماتی که انجام داده اید کنار نیامدیم. در بزنگاه انتخابات اما، چیزی نگفتیم چون - غلط یا درست - تصور می کردیم مدل مدیریتی دولت یازدهم فسادخیز تر از جناح شما است. اما حالا دیگر مصلحتی نیست که بخاطرش تعارف کنیم. حالا صریح می گوییم که اگر قبل تر از این چیزی نگفتیم استخوان در گلویمان بود و معذور بودیم. و الا ما فساد را به مثابه فضله ی موش می دانیم که حتی اگر در مقیاس یک در میلیون هم باشد خروجی را غیر قابل استفاده می کند. ما فساد را لگدی می دانیم به ده ها َمن شیر می خورد.


از ما خرده نگیرید اگر حالا که دستتان از صندلی شهرداری کوتاه است از شما بخاطر برخی فسادهای موجود در بدنه شهرداری گله می کنیم. گله کنیم که چرا با منتشر کننده اسناد "املاک نجومی" چنان کردید. منتشر کننده به هر بهانه ای این کار را کرده بود، نباید مورد شکایت از سمت شما قرار می گرفت. نباید باب نقد فساد در شهردار را مسدود می کردید. نباید هزینه ی نقد شهرداری را بالا می بردید. نباید بنا می گذاشتید شکایت شهردارها از ذره بین به دست ها را. کسی که در تهران زیست کند و چشم منصف داشته باشد خدمات شما را می بیند اما فساد موجود در بدنه ی شهرداری را هم می بیند. و سوال اینجا است که آیا واقعا حضرتعالی خبر نداشتید که برای جلو رفتن کار در بعضی بخش های شهرداری مردم مجبور بودن و هستند که دست به جیب شوند؟!

آقای شهردار سابق؛
همان چشمی که خدمات شمارا دید. لاجرم برخی انتصاب های قبیله ای و رانتی در شهرداری را ذیل مدیریت [...] حضرتعالی را هم دید. همان باوری که پای مناظره از ادعای مضحک در مورد کالای وارداتی کشف شده در خانه ی وزیر خنده اش گرفت، در مورد توضیح شما و ادعایتان در مورد دریافت کننده های "املاک نجومی" دردش گرفت.

جان کلام اینکه گفته بودید نظرمان را در مورد علت شکست اصولگراها بیان کنیم؛
جناب آقای قالیباف، به نظر بنده علت شکست اصولگراها در انتخابات نه صرفا شوراهایی پیر و فرسوده و دور از مردم و خود فهیم پندار است بلکه وجود امثال شما هم هست. مردم وقتی گفتمانی را باور نکنند به آن میل نشان نخواهند داشت. فحوای شعار انتخاباتی رقبای آقای روحانی درانتخابات مبارزه با فساد بود. و چگونه مردم باور کنند شعار مبارزه با فساد را وقتی در مجموعه ذیل مدیریت شماها فساد می بینند. وقتی می بینند شما با عدم توانایی با فساد ائتلاف کرده اید با رقیب جدی آقای روحانی. مردم دل خوشی از عملکرد دولت نداشتند. این را آمارها و ارقام ها نشان می داد. اما باید در آغوش کدام ادعا پناه می گرفتند؟!


حرف آخر
سردار، من و امثال من، شما را مدیری شناختیم که نشان داده اید ناشدنی ها شدنی است. نشان داده اید کارهای به ظاهر غیر ممکن را می شود انجام داد. لذا باور داریم که می توانید توسعه ای مبتنی بر گفتمان ناب انقلابی را محقق کنید. می توانید ضمن توسعه از بروز هرگونه فساد جلوگیری کنید. این امر سخت تر از کارهایی که انجام داده اید نیست. اما اول قدم آن است که بابت همه ی اشتباهات گذشته عذرخواهی کنید. و توجیه را کنار بگذارید.

پ ن؛ به گمانم تابحال به قدر کفایت رفتار متظاهرانه اختیار کرده ایم. به اندازه ی کافی لب فرو بسته ایم روی خطاها. به نظرم دیگر چشم بستن روی عیوب خودی برای گزک ندادن دست رقیب و بیگانه جواب نمی دهد. مجال انتخابات گذشته. فصل کیفور شدن ها و غمگین شدن های دوران بعد از انتخابات هم گذشته. لازم است رو راست باشیم. اول با خودمان و بعد با دیگران. لازم است همه با نقد درون گفتمانی پوست اندازی کنیم. خودمان را از انجماد در اشخاص و احزاب رها کنیم. چه چپی های دلسوز ایران چه راستی های دلواپس ایران. همه با گرایشات سیاسی مختلف به عیوب احزاب و اشخاص مطبوعمان"نه" بگوییم و اصلاح آن را جدی تر از دیگران مطالبه کنیم.

توئیتر نویسنده

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۵۸۰۱۱:۴۰:۵۷ ۱۳۹۶/۶/۳۰
قالیباف مرد بزرگی است
ناشناس۱۱۰۶۶۰۰۷:۵۲:۲۰ ۱۳۹۶/۷/۶
قالیباف با دادن مجوز 7 طبقه برای ساخت و ساز به نطرم اشتباه کرد. با ساخت پل صدر هم ......
رضا۱۰۶۵۹۱۱۲:۰۴:۳۱ ۱۳۹۶/۶/۳۰
با سلام به نظر من، هیچ کس نمی تواند فساد را به صفر برساند. اما قالیباف با اصلاح ساختارها، توانست فساد را تا حداقل ممکن کاهش دهد. برای این منظور، میتوانیم فساد در زمان مدیریت احمدی نژاد یا کرباسچی را مشاهده کنیم که به مراتب بیشتر از فساد در مدیریت قالیباف است. در پرونده املاک نجومی نیز حداقل %95 ، سلامت اداری وجود دارد. بهتر است که منتظر بمانیم تا ببینیم که به چه اندازه، فساد در مدیریت نجفی رشد خواهد کرد.
ناشناس۱۰۶۹۰۴۲۳:۰۳:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۳۰
کجای ساختار اصلاح شد؟! در چه قسمتی؟!
ناشناس۱۰۶۶۰۹۱۲:۳۸:۰۰ ۱۳۹۶/۶/۳۰
چه عجب اصولگرایی از خود ستایی دست برداشت و برای یکبار هم که شده از خود انتقاد جدی کرد. متاسفانه مشکل اصولگرایی و امثال قالیباف عدم تطابق حرف و شعار با عمل مدیریتی آنهاست.
ناشناس۱۰۶۶۱۲۱۲:۴۴:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۳۰
((اگر قبل تر از این چیزی نگفتیم استخوان در گلویمان بود و معذور بودیم)) اگر درد پابرهنه ها راداری و میدانستی فساد وجود دارد دیگر این استخوان در گلو را چه در نیاوردی و داد سخن از داد و عدالت ندادی ؟ اقا سجاد پس یا باز اشتباه میکنی و موضوعاتی رو که به قالباف نسبت دادی وجود خارجی ندارد و یا اعتراف به ... میکنی
ناشناس۱۰۷۱۹۴۲۰:۵۶:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۳۱
چون میترسیدیم دولت سرمایه دارها نه مال مردم که مردم را بخورند!!! که دارند میخورند و ایده هایشان را میبینیم:::: آیا درد مردم و مشکل ما حذف قیمتها از روی کالاهاست؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۰۶۶۳۶۱۳:۱۲:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۳۰
بسم الله الرحمن الرحیم سلام بخش اصلی این متن مبتنی است بر گزاره ای مبهم وآن هم ((واگذاری املاک )) است که متاسفانه تله ای بود و وجهه ی رسانه ای پیدا کرد ودستمایه آن شد که به ایشان حمله شودوغیر منصفانه هم مورد هجمه افراد وجناحها ی مختلف قرار گرفت .برخورد با این قضیه هم نشان ضعف در جریان اصولگرایی است بماند که کار گزاران فرصت طلبی کردند وبهره برداری .
ناشناس۱۰۶۶۸۱۱۴:۲۰:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۳۰
انتقاد تعارفی!!!
ناشناس۱۰۶۶۹۲۱۴:۳۱:۰۵ ۱۳۹۶/۶/۳۰
آقای قالیباف در مورد اتهاماتی ک بهشون زده میشه حالا درست یا غلط بیش از حد سکوت میکنه
ناشناس۱۰۶۷۵۸۱۶:۱۱:۲۵ ۱۳۹۶/۶/۳۰
نقدی پرمدعا و به دور از انصاف به منظور عقده گشایی سیاسی
ناشناس۱۰۶۸۰۰۱۸:۱۰:۴۱ ۱۳۹۶/۶/۳۰
بسطامی من به نقد منصفانه وبه دور ازتعصب حزبی شما که نشان از خردورزی ودلسوزی ملی می باشد آفرین میگم
اسد۱۰۶۸۸۲۲۲:۰۹:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۳۰
نقدی بود منصفانه از یک هموطن ، فرقی نمی کند که این نقاد اصولگرا باشد یا اصلاح طلب، به هر حال منصفانه نقد کرد. در تکمیل سخنان این عزیز باید بگویم که مشکل از جایی شروع میشود که متاسفانه مسئولین نظام پس از اشغال صندلی ریاست دچار خوی اشرافی گری میشوند، که این رفتار دیگر نه اصول گرا میشناسد و نه اصلاح طلب. مردم ما مدیرسالم، صادق، متعهد، متخصص و دانا میخواهند وبس. حالا این آدم اصولگرا باشد با اصلاح طلب زیاد فرقی نمیکند. از طرفی بکارگیری خاله و خواهرزاده هم که پیشکش.
محمود۱۰۶۹۵۲۰۰:۴۴:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۳۱
یکی از دلایل شاخص شکست اصول گرایان نوع نگاه شان می باشد .اصول گرایان اینقدر جامعه هدف خود را کوچیک میگیرند که رای برخاسته از جامعه کوچیک کم خواهد بود و میدان رقابت به رقیب وا گزار خواهد کرد .اصول گراها و بخصوص جریان قالیباف تصور میکنند جامعه ایران تنها به اندازه قم میباشد و تمام توان و انرژیشان را برای جلب رای و رضایت انها صرف میکنند و بقیه ارا بخصوص ارا خاکستری می ماند برای رقیب.
یک سالمند۱۰۹۷۰۸۱۷:۴۲:۳۶ ۱۳۹۶/۷/۴
اقای دکترمن فقط ازشما یک گلایه دارم چرا درشهرتهران مخصوصا مترو وبی ارتی برای سالمندان معلولین وکودکانی که باکالسکه حمل می شوندفکری نشده ؟مگرانها شهروند نیستند؟
تجارت نیوزایرانسلسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ مک‌مستر را هم از طریق توئیتر برکنار کرد/جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد/ صف بندی نئوکان ها علیه ایران

 2. کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور داریم

 3. چگونه در تعطیلات وزن اضافه نکنیم

 4. شورای شهر درباره استعفای نجفی توضیح دهد

 5. آیین ملی، سنت دینی

 6. موافقت آمریکا با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان

 7. واکنش تعدادی از سناتورهای کنگره به انتصاب جان بولتون

 8. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شد

 9. ونزوئلا 3 صفر پول خود را حذف کرد

 10. چین از اقدام آمریکا برای وضع تعرفه‌های وارداتی انتقاد کرد

 11. شیء پرنده مثلثی شکل عجیبی که از داخل هواپیمای مسافربری شکار شد! +فیلم

 12. از سربازی در آشپزخانه تا سرداری در میدان نبرد

 13. زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصر به‌ فرد ایران به روایت تصویر

 14. داستان جوان محتضر و شفاعت پیامبر چیست؟

 15. مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟

 16. اعتراف فرماندهان نظامی آمریکا به افزایش توانمندی‌های موشکی ایران

 17. از مهریه‌ 313 سکه‌ای خانم نماینده تا ماجرای حضورش در عرصه سیاست

 18. سایه سنگین کلاه قرمزی بر سر «دیوار به دیوار۲»/ صاحبخانه ای که بازیگر شد!

 19. عادل الجبیر: ایران بزرگترین چالش ما در منطقه است

 20. دولت ترامپ با فروش تسلیحات به ارزش ۱ میلیارد دلار به عربستان موافقت کرد

 21. جدال یوزهای ایرانی با صدرنشین قاره سیاه

 22. سران انگلیس، آلمان و فرانسه بر پایبندی به برجام تاکید کردند

 23. الجزیره:عربستان به دنبال شریک جرم در حادثه ۱۱ سپتامبر/ریاض، تهران را وارد دعوی قضایی کرد

 24. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی ترامپ شد/«مک‌مستر» هم برکنار شد

 25. برخورد پلیس پایتخت با سرعت غیرمجاز خودروها در نوروز

پربحث‌های دیروز

 1. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

 2. محمدرضا خاتمی: ایرانی ها مردم کره شمالی نیستند که بگوییم اشکنه بخورید/مخالف رای دادن برادرم بودم

 3. داریوش شایگان درگذشت

 4. زاهدی مطرح کرد؛ جمع‌آوری بساط شکل کنونی کنکور تا سال 98

 5. مجری بی بی سی و هفت‌سین

 6. چند درصد ایرانی‌ها کالای چینی مصرف می‌کنند؟

 7. دیدار یک ایرانی مقیم آمریکا با خانواده‌اش در امامزاده صالح بعد از 25 سال

 8. مسعود شجاعی: بازی‌های تدارکاتی تیم‌ملی خیلی هم خوب است

 9. سفر ابدی سفیر علم +عکس

 10. توصیه موسس واتس اپ: حساب فیس بوکتان را پاک کنید

 11. پرتاب زباله از خودرو ۳۰ هزار تومان جریمه دارد

 12. عیسی کلانتری: دوران پرآبی کشور تمام شده

 13. ویدیو/هاشمی طبا: ساپورتی که خانم ها می پوشند از مینی ژوب زمان شاه بدتر است  

 14. شوماخر راننده شفر شد

 15. تصمیم فدراسیون فوتبال به میزبانی از عربستان در کربلا

 16. مقام آمریکایی: برای ایرانی‌ها مجوز خرید هواپیما صادر نمی‌کنیم

 17. یک شهر ناشناخته اما جذاب +تصاویر

 18. لاکچری‌ترین پارکینگ جهان   

 19. بیانیه وزارت خارجه فرانسه: خواستار حفظ برجام هستیم

 20. سفیر جام جهانی 2018 نوروز را به فارسی تبریک گفت

 21. رویترز: وکیل ترامپ در پرونده روسیه استعفا کرد

 22. کرج-چالوس دوطرفه شد

 23. هشدار مرکل به نتانیاهو: اگر آمریکا از برجام خارج شود، درکنار ایران خواهیم بود

 24. نخست وزیر هند با دعوت پاپ به دهلی نو مخالفت کرد

 25. ترامپ مقابل اتحادیه اروپا عقب نشینی کرد

پربحث‌های هفته

 1. به نظر شما؛ چگونه می‌توان از تولید ملی و کالای ایرانی حمایت کرد؟

 2. احمد توکلی: از مردم حلالیت می‌خواهم/ برخی مسئولان در تخلف موسسات مالی شریک بودند/ ماجرای تهدید به اعتراض خیابانی

 3. نماینده مجلس خبر داد؛ فیلترینگ تلگرام به تصویب شورای‌ عالی فضای مجازی رسیده است

 4. احمد توکلی خبر داد؛ دستور ویژه به رئیس دفتر بازرسی رهبری

 5. عراقچی: انتظارات مردم از برجام برآورده نشد/ تصور ما این است که برجام ادامه پیدا نخواهد کرد

 6. چند درصد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا به کشور باز می گردند؟  

 7. مهدی جهانگیری چگونه مولتی میلیاردر شد؟/ مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد

 8. حداقل دستمزد کارگران ۲۰ درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

 9. مذاکرات پنهان با اروپائیها / فرانسه نقش آمریکا را بازی می کند / خروج احتمالی آمریکا از برجام در اردیبهشت

 10. دلخوشی به اروپا هم رنگ باخت / سال 97 به چه چیزهایی فکر کنیم ؟

 11. اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شد

 12. اولین واکنش وزیر ارتباطات به احتمال فیلتر دوباره تلگرام/ مجوز دسترسی پیام رسان‌های داخلی به منزله جاسوسی نیست

 13. کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

 14. متهم خیابان پاسداران: من عاشق اعدامم/ ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود

 15. دبیر شورای عالی فضای مجازی: ادامه فعالیت تلگرام با وضعیت فعلی به صلاح نیست/ باید به فکر جایگزین باشیم

 16. شرکت اپل دسترسی به اپ استور در ایران را مسدود کرد

 17. عروس ارشد ترامپ، درخواست طلاق داد +عکس

 18. شرافت چند آقایان احمدی‌نژادی؟!

 19. گرانترین عوارضی ایران  

 20. نماینده مجلس: معتقدم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود کشور را نجات خواهد داد

 21. قهرمان سازی از نجفی به سبک اصلاح طلبان

 22. پوتین؛ الگوی اشاعه عزت‌طلبی مردم

 23. «طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین» ضروری یا تکراری؟/ برای رسیدگی به اموال مسئولان خلاء و نقض قانونی داریم یا انگیزه و اراده نداریم؟

 24. بسته پیشنهادی اروپایی‌ها به آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران/سیاست تحریم برای حفظ توافق هسته ای

 25. مهدی محمدی: برجام منعقد شده بود که تحریم نباشیم، حالا تحریم می شویم برای اینکه برجام باشد

آخرین عناوین