نیسان

قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

گروه سیاسی الف،   3960626330 ۱۲ نظر، ۷ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

بعد از گذشت 39 سال از وقوع انقلاب اسلامی، رویه بکارگیری مدیران نسل اول و دوم انقلاب به رویه ای تغییر ناپذیر در دولت ها تبدیل شده است.

به همین دلیل معمولاً میانگین سنی مدیران کشور به خصوص در حوزه اجرایی در هر دوره چهار ساله از اول انقلاب به بعد افزایش یافته است. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته میانگین سنی مدیریت اجرایی به طرز محسوسی در حال کاهش است. همچنین شرکت های بزرگ فناوری اولویت را بر بکارگیری جوانان گذاشته اند.

شاید یکی از دلایل عدم پیشرفت و توسعه کشور را نیز باید نبود جریان چرخش نخبگان و اولویت دادن به تجربیات جدید دانست. این در حالی است که پیامدهای استفاده از مدیران سالمند و افرادی که پیاپی به کرسی های وزارتی و مدیریتی می رسند مشخص و واضح می باشد. استفاده از روش ها و شیوه گذشته، نبود قدرت ریسک و نوآوری، به روز نبودن، تمایل به حفظ وضع موجود و ... بخشی از عواقب استفاده از مدیران کهنسال و تکراری در سیستم مدیریتی و اداری کشور می باشد. نا گفته پیداست که این سخن هرگز به معنای کنار گذاشتن تجربیات و درس گرفتن از راه های رفته نمی باشد. سخن اصلی اعتماد به جوانان شایسته و بکارگیری آنها می باشد.

البته این قضیه به قدری محل بحث و توجه رسانه ها و افکار عمومی شد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در نخستین همایش جوانان توسعه و تعالی ایران گفت: به جهت سیاست‌گذاری برای جوانان عقب هستیم و متاسفانه مدیریت کشور تا حدی مسن شده است و شکاف نسلی در مدیریت زیاد شده و تا حدودی گرفتار پیری هستیم.

جهانگیری با بیان اینکه از جمله راهکارهایی که به آن اشاره می‌شود این است که پیرترها کنار روند و جوانان جایگزین شوند، گفت: همه دغدغه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود برای پیشرفت کشور است که البته باید این مساله ترکیبی از جوانان و باتجربه‌ترها باشد و برای حل این مساله به یک راهبرد نمی‌توان اکتفا کرد. بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود. معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: در جلسه شورای عالی اداری تصمیم گرفته شد که سن مدیریت کشور در دوره کوتاه هشت سال کم شود.

البته مخاطب این انتقادات را باید در درجه اول خود دولت یازدهم و دوازدهم دانست.

میانگین سنی کابینه های بعد از انقلاب

در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت‌های مختلف در یک روند صعودی در حدود ربع قرن افزایش یافته بود. البته بررسی میانگین سنی کابینه پیشنهادی دوازدهم نشان می‌دهد که مطابق روند حاکم در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت جدید حسن روحانی حدود 2 سال کاهش یافته‌ و حدود 58 سال است. البته بنا به روایتی در حال حاضر تفاوتی تقریبا در حدود 3 دهه میان میانگین سن وزیران کابینه و میانگین سنی جامعه وجود دارد.

گفتنی است بررسی ترکیب سنی اعضای کابینه در یازده دولت شکل گرفته پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که هرم سیاست‌گذاری در قوه مجریه طی 3 دهه گذشته، پیر و پیرتر شده‌ است. نخستین دولت جمهوری اسلامی با میانگین سنی حدود 37 سال تشکیل شد. ترکیبی که می‌توان آن‌ را جوان‌ترین کابینه پس از انقلاب نامید. انتقال اکثریت اعضای دولت اول به کابینه دوم، باعث افزایش میانگین سنی کابینه دوم به میزان 3 سال شد. این روند افزایش در دولت‌های سوم و چهارم نیز ادامه داشت، تا اینکه در کابینه نخست اکبر هاشمی‌رفسنجانی، میانگین سنی اعضای کابینه با کاهشی 3 ساله نسبت به کابینه پیشین به 41 سال رسید.

اما پس از دولت نخست سازندگی، میانگین سنی اعضای کابینه به‌طور مستمر افزایش یافت و در دومین دولت محمود احمدی‌نژاد به بیش از 50 سال رسید. حسن روحانی در نخستین دولت خود با انتخاب ترکیبی از وزرای مسن، میانگین سنی اعضای کابینه را به‌طور چشمگیری افزایش داد. به ‌این ترتیب میانگین سنی اعضای کابینه یازدهم در مقایسه با کابینه شکل‌گرفته در سال 1388 حدود 10 سال پیرتر شد. به این ترتیب در یک روند صعودی مستمر، سن سیاست‌گذاران هرم اجرایی کشور در یک بازه زمانی 34 ساله در حدود 27 سال افزایش یافت.

بکارگیری افراد بازنشسته و کهنسال در شهرداری تهران نیز به گونه ای بود که صدای بسیاری از حتی اصلاح‌طلبان را نیز در آورده است. این در حالی است که خود محمدعلی نجفی نیز پیش از این دارای مشکلات قلبی بوده و به همین جهت در دولت یازدهم از ریاست سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استعفا داده بود.

در کشورهای پیشرفته وضعیت چگونه است؟

کشورهای توسعه یافته، به خصوص در دهه‌های گذشته در میانگین سنی کابینه روندی کاهشی را طی کرده‌اند.

برای مثال کابینه فعلی جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با میانگین سنی 49 سال حدود 2 سال جوان‌تر از نخستین کابینه استفان هارپر نخست‌وزیر پیشین است. همچنین میانگین سنی وزیران دولت در استرالیا طی دهه گذشته در یک روند کاهشی نسبتا مستمر قرار داشته‌ است و دولت مالکوم تورن‌بول، با میانگین 3/ 49 سال حدود 8/ 1سال نسبت به کابینه کوین رود جوان‌تر شده است.

بر مبنای آمارهای موجود میانگین سنی وزرای کابینه در انگلستان در سه دهه گذشته روندی کاملا مخالف روند طی شده در ایران را پشت سر گذاشته و میانگین سنی اعضای کابینه از سال1976 تا سال 2014 حدود 3/ 7 سال کاهش یافته ‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزیران پیشین در کشورهایی چون استرالیا، کانادا و انگلستان در دهه‌های اخیر، به ندرت بیش از یک دوره عهده‌دار پست وزارت بوده‌اند و اکثر وزیران سابق در این کشورها پس از بازنشستگی از هیات دولت در قالب مشاوران ارشد یا اعضای اتاق‌های فکر به ایفای نقش می‌پردازند.

پافشاری غول های فناوری بر استفاده از نیروهای جوان

با رشد اینترنت و فضای مجازی و رونق گرفتن شرکت های دانش بنیان و پیشرفته موج استفاده از نیروهای جوان به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. در این راستا سیلیکون ولی به فرهنگ جوان‌گرایی شناخته شده است. نمودار زیر میانگین سن کارمندان غول‌های اینترنتی آمریکا از جمله گوگل، اپل و فیسبوک را نشان می‌دهد. با این‌که شرکت‌هایی مانندAOL کمتر جوان‌گرا هستند یا بیشتر کارمندان HP بالاتر از ۴۰ سال دارند؛ اما بسیاری از کارمندان شرکت‌های تکنولوژی در دهه دوم زندگی خود هستند. 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۴۹۰۰۹:۲۶:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
بد ماجرا آنجاست كه اين مديران مسن اغلب دانش كافي در حوزه فعاليت خود ندارند. مثلا در وزارت نفت همه وزرا فاقد مدرك تحصيلي مرتبط مانند مهندسي نفت يا مهندسي شيمي بوده اند، يا در حوزه مديران عامل شركت هاي بزرگ عمده مديران مدرك مرتبط ندارند و فقط تجربه كاري به بهاي خطاهاي بزرگ براي كشور دارند.
ناشناس۱۰۴۴۹۲۰۹:۲۸:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اکثر مشاغل کشور دست افراد 55 به بالا است و اصلا نسل های دیگه رو راه نمیدن بازنشست هم میشوند باز توسط دوستان خود از جای دیگری سر در میاورند گویا کلا نسل 1350 به بعد کلا نباید کاری داشته باشه 90 درصد اقتصاد کشور دست همین 55 ساله به بالاها است که در همه حوزه ها انحصار ایجاد کرده اند
ناشناس۱۰۴۴۹۶۰۹:۳۵:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
نگران نباشید. ژن های خوبشون به بچه هاشون منتقل شده و دارن تو پست های دولتی و نون و آب دار در حال خدمت رسانی به کشور و مردم هستن.
ناشناس۱۰۴۹۶۷۲۳:۲۷:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
با بهانه جوان گرایی میخوان یکی یکی بچه هاشون رو بذارن جای خودشون.
آریابان۱۰۴۵۷۱۱۱:۲۷:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
گویا تنها راه حل برای این چالش شدید مدیریتی در کشور ما ، خلاصه میشه درحل مناسب و شایستۀ معادلۀ زیر: شادابی جوانی + آرشیو تجربه = اجراء + مشورت پذیری
ناشناس۱۰۴۶۱۰۱۲:۴۰:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
سن و سال حضرات در بهبود كيفيت زندگي شهروندان درجه ٣ بي اثر است.
ناشناس۱۰۴۶۴۱۱۳:۴۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اون تکنولوژیه و طبیعیه که جوانگرا باشند
یبی۱۰۴۷۲۴۱۵:۴۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
خوشبختانه یا متاسفانه با مرگ آنان عقایدشان دفن خواهد شد چون استبداد ذهنی اجازه پرورش جایگزینی که ادامه دهنده راهشان باشد نداده است
عماد۱۰۴۷۶۷۱۶:۲۳:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۷
قیاس مع الفارغ است مقایسه دولت ایران با غول های تکنولوژی. آنها خوب میدانند که اگر کار نکنند و بهره نداشته باشند درآمدی نخواهند داشت. دولتمردان ما از تنها چیزی که مطمئن هستند درآمد خودشان و دولت و سازمانشان است که بسته به پول نفت است. مفید باشند یا نباشند درآمد و عایداتشان تضمین است.
ناشناس۱۰۴۸۵۶۱۹:۱۸:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
منظور از مدیران کهنسال فقط کابینه دولت را شامل می شود و معنی در جای دیگر ندارد ؟
زارع۱۰۴۹۷۰۲۳:۳۴:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
به هر حال اين عزيزان داراي فرزند و نوه هستند به تدريج جاگزين ميشوند شما نگران نباش
ناشناس۱۰۵۰۰۲۰۱:۳۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۸
به طور کلی کشور دچار مدیریت پیرانه است و بازنشستگی معنی خود را از دست داده
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. تعرض جنسی به دختر دانش آموز در ارومیه صحت ندارد/ تصمیم به تجمع در جلوی مدرسه کار اشتباهی بود

 2. جشنی که میلیون‌ها دلار خرج روی دست دولت ایران گذاشت + تصاویر

 3. دادستان ارومیه: تعدادی از عوامل فرصت‌طلب در تجمع مردم منطقه اسلام آباد ارومیه بازداشت شدند

 4. خوابی که آمریکا برای عراق دیده است

 5. ماجرای اهدای پوست جسد «عسل بدیعی»

 6. سامسونگ و اپل بار دیگر دادگاهی شدند

 7. ۲۰ کشور پرکاربر اینترنت جهان

 8. روده نشت پذیر چگونه شما را بیمار می‌کند

 9. دروغ‌های ترامپ و احتمال جنگ ایران و آمریکا

 10. ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان+رتبه ایران

 11. داعش چند درصد از خاک سوریه را در اشغال دارد؟

 12. دختر بازمانده از حادثه خودکشی اصفهان به هوش آمد

 13. ۹ علامت پنهان قند خون کنترل نشده را جدی بگیرید!

 14. مکان یابی جدید حسگر اثرانگشت گوشی گلکسی اس 9 سامسونگ

 15. باهنر: رئیسی چهره شاخص کاریزما نیست

 16. ۷ ماده غذایی که بیشترین خطر مسمومیت را دارند!

 17. شهادت فرمانده‌ای که نماد مقاومت در سوریه بود

 18. نماینده دموکرات کنگره:‌ تحریم‌های جدید آمریکا،‌ دولت ایران را مجبور به التماس خواهد کرد

 19. پیراهن طلایی تور تایلند بر تن بانوی لژیونر ایران

 20. ژاپن: تهدیدات کره شمالی بحرانی قریب‌الوقوع است

 21. گل عقربی الیویه ژیرو؛ بهترین گل سال 2017 جهان فوتبال انتخاب شد  

 22. آغاز واکسیناسیون کودکان کار تهران علیه "هپاتیت بی"

 23. درخواست ماکرون از اربیل و بغداد برای روی آوردن به مذاکره

 24. اردکانیان دو تابعیتی بودن خود را تکذیب کرد

 25. جزئیات تفاهم ایران با اگزیم بانک چین در ساخت کشتی‌های نفت‌کش

پربحث‌های دیروز

 1. نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

 2. 10 خودروی غیرقابل اعتماد جهان+تصاویر

 3. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 4. سه اپیزود از "ربا"یی که می‌خوریم

 5. نوبخت: آقای رئیس جمهور مخالف گرانی دلار است/ تورم مهر ۸ درصد

 6. آخرین اخطار به بانک‌ها برای ارائه اطلاعات حساب‌ها/ به قانون تمکین نکنید اسامی متخلفان را افشا می‌کنیم

 7. علی کریمی: قلیان کشیدن نه غیر قانونی است،نه ضد عرف

 8. درخواست نماینده اسبق مجلس خبرگان از آیت‌الله جنتی در مورد نیکنام

 9. بازارگرمی پارس خودرو با ساندرو استپ‌وی

 10. در حاشیه کشتار اخیر در آمریکا و قتل‌ها و جنایات خانوادگی در کشور

 11. واکنش های توییتری به شایعه ازدواج همایون شجریان و سحردولتشاهی

 12. مقیم این شهر در ایتالیا شوید و 2 هزار یورو هدیه بگیرید

 13. پرسشگر بزرگ پاسخ می‌دهد

 14. حماس قطع روابط خود با جمهوری اسلامی را نخواهد پذیرفت

 15. ظریف در آفریقا: لجن پراکنی ترامپ نمیتواند ذره ای به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند

 16. انتقاد مقامات آلمانی از هشدار تیلرسون برای تجارت با ایران

 17. خطاب به وزیر خارجه آمریکا/ العبادی: الحشد الشعبی امید عراق و منطقه است

 18. آخرین وضعیت پرونده‌های ورمی کمپوست، کرسنت و بنیتا و ثامن‌الحجج

 19. رای کی روش برای بهترین بازیکن و مربی جهان

 20. کریستیانو رونالدو بهترین بازیکن سال ۲۰۱۷ شد/ ناکامی دوباره مسی

 21. توئیت‎های جدید ظریف از آفریقا/ عکس

 22. شرکت برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

 23. زیدان بهترین مربی سال ۲۰۱۷ شد

 24. بوفون جایزه بهترین دروازه بان سال ۲۰۱۷ را دریافت کرد

 25. اهدای جایزه بهترین مربی به زیدان   

پربحث‌های هفته

 1. وزارت نفت: دختر نماینده مجلس را استخدام نکردیم/ او را «منتقل» کردیم

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. پاسخ وزارت نفت به استخدام دختر نماینده مجلس

 4. گزینه های پیشنهادی برای نخبگان رفاه طلب !

 5. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 6. قتل هولناک پسر 2 ساله رشتی به دست دوست مادرش!

 7. واکنش ها به عذر خواهی آقای قرائتی

 8. آقای زنگنه این کشور پُر از دکترا است/ اگر نیرو اضافی وجود دارد، استخدام سفارشی برای چیست؟

 9. آزار جنسی، ویروسی در حال تکثیر

 10. عذر خواهی حجت‌الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

 11. درخواست رییس‌جمهور فرانسه از آمانو در مورد برجام/پاریس: ایران را در زمینه برنامه موشکی تحت فشار قرار می‌دهیم

 12. طیب نیا مطالب مطرح شده درباره موضوع باغچه سولقان را به شدت تکذیب کرد

 13. نابسامانی بانکی؛ میراث شوم دولت دهم

 14. 10 خودروی غیرقابل اعتماد جهان+تصاویر

 15. دو نکته درباره زنبیل قرمز آقای بقائی

 16. سقوط کرکوک، پایان رویای بارزانی و احتمال تقسیم اقلیم کردستان عراق

 17. پوستر طراحی شده دفتر رهبری با کنایه معنی‎داری به خودروسازان+عکس

 18. قرائتی را تحسین کنیم، نه خودمان را

 19. مشکل واقعی ما ترامپ نیست، خودمانیم

 20. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 21. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 22. ادعای عجیب آقای جهانگیری: ۶ ماهه ۱.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 23. تعرض جنسی به دختر دانش آموز در ارومیه صحت ندارد/ تصمیم به تجمع در جلوی مدرسه کار اشتباهی بود

 24. نقد بخشنامه «ممنوعیت ادامه تحصیل بیش از یکبار پس از استخدام»

 25. همسر جهانگیری در ضیافت ناهار همسر اردوغان  

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 2. درخواست نماینده اسبق مجلس خبرگان از آیت‌الله جنتی در مورد نیکنام

 3. حماس قطع روابط خود با جمهوری اسلامی را نخواهد پذیرفت

 4. ظریف در آفریقا: لجن پراکنی ترامپ نمیتواند ذره ای به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند

 5. توئیت‎های جدید ظریف از آفریقا/ عکس

 6. پرونده بقایی صد درصد مالی است/ پرونده قائم‌مقام آستان قدس متهمین متعدد دارد

 7. علت سفر ظریف به آفریقا

 8. ضرورت اصلاح فرایند های امنیتی / اشتباه کردید جبران کنید!

 9. از عصبانیت اصلاح طلبان از حسن روحانی تا طلاق پنهان 85 درصد جامعه ی ایران

 10. تجمع دانشجویان در اعتراض به گزینه پیشنهادی وزارت علوم+ تصاویر

 11. غریب نهضت

 12. در همایش همدلی ارتش و سپاه چه گذشت؟/ ید واحده هستیم

 13. سخنگوی هیات رییسه مجلس: خرید «خیابان مردم» در گذشته اتفاق افتاده است

 14. هفتمین گزارش وزارت خارجه درباره اجرای برجام: در مصوبه اخیر کنگره آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران وضع نشده

 15. رئیس قوه قضاییه: یکی اتهام مالی دارد، دیگری به دلیل فساد تحت تعقیب است می‌گویند برخورد قوه قضاییه، سیاسی است/ برجام موشکی نداریم

 16. تکذیب انصراف «هادی خامنه‌ای»از ریاست شورای هماهنگی

 17. ارزیابی رسانه‌های داخلی در ماجرای زهرا لاریجانی

 18. لاریجانی: همه می دانند آمریکا «شیطان» است

 19. گزارش تخلفات احمدی نژاد به مجلس می‌آید

 20. روزنامه ای که موافق وزیر پیشنهادی علوم است و مدیرمسئولش،مخالف

 21. پاسخ معاون وزیر خارجه به عدم لغو ویزای عراق

 22. مرگ مشکوک آقا مصطفی

 23. ترکیه: منتظر استرداد گولن هستیم

 24. تکذیب سفر ولیعهد عربستان به فلسطین اشغالی

 25. اسپانیا: تصاویر خشونت پلیس در همه‌پرسی جعلی است

پربحث‌های هفته

 1. وزارت نفت: دختر نماینده مجلس را استخدام نکردیم/ او را «منتقل» کردیم

 2. فتاح خطاب به روحانی: یارانه‌‌ها را قطع کنید من فحش‌ها را می‌پذیرم/ بگویید هرکس نیازمند است برود کمیته امداد/ داعشی‌ها را شبانه جزغاله می‌کنید؛ نمی‌توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

 3. پاسخ وزارت نفت به استخدام دختر نماینده مجلس

 4. در حاشیه برخورد خانم نماینده با معاون استاندار خراسان رضوی

 5. دو نکته درباره زنبیل قرمز آقای بقائی

 6. روحانی: چه زمانی در تاریخ سراغ دارید که رییس‌جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت كند؟/ در جنگ توپ دادیم اروپا تعمیر کنند، برنگرداندند/ نقش ممتاز حاج آقا مصطفی کنار امام

 7. از گرا دادن به دشمن در مورد خزانه ی خالی تا بازگشایی پرونده ی تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

 8. علی مطهری به سردار نجات: چه اشکالی دارد محصوران بعد از 7 سال مجازات سنگین حصر بدون توبه آزاد شوند؟

 9. معمای وزارت علوم برای تکمیل کابینه دوم روحانی/ آخرین گزینه مطرح شده چه کسی است؟

 10. از درگیری فیزیکی نماینده ی مجلس با دانشجویان تا انتصاب یک ژن خوب از جنس زن وزیر سابق

 11. پاسکاری پذیرش مسولیت دری اصفهانی در دولت

 12. دختر خاص دیدار نخبگان با رهبری کیست؟  

 13. اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم / از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

 14. آخرین وضعیت محکومان امنیتی/ خروج ۶۲میلیارد تومان توسط دری اصفهانی

 15. ابتکار: وقتی روحانی گفت از محیط زیست برو، شوکه شدم

 16. بازخوانی رفتار اتحادیه اروپا در مذاکرات 84-82

 17. یک ترامپ برای جهان کافی است

 18. کدخدایی: نظر شورای نگهبان درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد لازم الاجراست

 19. مظلومیت عدالت اجتماعی در هیاهوی بداخلاقی های سیاسی

 20. درخواست نماینده اسبق مجلس خبرگان از آیت‌الله جنتی در مورد نیکنام

 21. طرح واشنگتن برای آشتی عراق و عربستان با ورود العبادی به ریاض/ اهمیت سفر اخیر نخست وزیر عراق به ایران

 22. تلاش کنگره برای تصويب قانونی جهت بازگرداندن تحريم‌های ايران/ جزئیاتی از پیش نویس طرح تشدید قانون نظارت بر برجام/ هفته آینده رای گیری

 23. تقدیر احمد توکلی از قرائتی

 24. مطهری: به آمر اصلی حمله شیراز رضایت می‌دهم

 25. معرفی «اردکانیان» و «غلامی» به مجلس برای تکمیل کابینه

آخرین عناوین