قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

گروه سیاسی الف،   3960626330 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

بعد از گذشت 39 سال از وقوع انقلاب اسلامی، رویه بکارگیری مدیران نسل اول و دوم انقلاب به رویه ای تغییر ناپذیر در دولت ها تبدیل شده است.

به همین دلیل معمولاً میانگین سنی مدیران کشور به خصوص در حوزه اجرایی در هر دوره چهار ساله از اول انقلاب به بعد افزایش یافته است. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته میانگین سنی مدیریت اجرایی به طرز محسوسی در حال کاهش است. همچنین شرکت های بزرگ فناوری اولویت را بر بکارگیری جوانان گذاشته اند.

شاید یکی از دلایل عدم پیشرفت و توسعه کشور را نیز باید نبود جریان چرخش نخبگان و اولویت دادن به تجربیات جدید دانست. این در حالی است که پیامدهای استفاده از مدیران سالمند و افرادی که پیاپی به کرسی های وزارتی و مدیریتی می رسند مشخص و واضح می باشد. استفاده از روش ها و شیوه گذشته، نبود قدرت ریسک و نوآوری، به روز نبودن، تمایل به حفظ وضع موجود و ... بخشی از عواقب استفاده از مدیران کهنسال و تکراری در سیستم مدیریتی و اداری کشور می باشد. نا گفته پیداست که این سخن هرگز به معنای کنار گذاشتن تجربیات و درس گرفتن از راه های رفته نمی باشد. سخن اصلی اعتماد به جوانان شایسته و بکارگیری آنها می باشد.

البته این قضیه به قدری محل بحث و توجه رسانه ها و افکار عمومی شد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در نخستین همایش جوانان توسعه و تعالی ایران گفت: به جهت سیاست‌گذاری برای جوانان عقب هستیم و متاسفانه مدیریت کشور تا حدی مسن شده است و شکاف نسلی در مدیریت زیاد شده و تا حدودی گرفتار پیری هستیم.

جهانگیری با بیان اینکه از جمله راهکارهایی که به آن اشاره می‌شود این است که پیرترها کنار روند و جوانان جایگزین شوند، گفت: همه دغدغه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود برای پیشرفت کشور است که البته باید این مساله ترکیبی از جوانان و باتجربه‌ترها باشد و برای حل این مساله به یک راهبرد نمی‌توان اکتفا کرد. بدنه مدیریتی کشور باید اصلاح شود. معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: در جلسه شورای عالی اداری تصمیم گرفته شد که سن مدیریت کشور در دوره کوتاه هشت سال کم شود.

البته مخاطب این انتقادات را باید در درجه اول خود دولت یازدهم و دوازدهم دانست.

میانگین سنی کابینه های بعد از انقلاب

در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت‌های مختلف در یک روند صعودی در حدود ربع قرن افزایش یافته بود. البته بررسی میانگین سنی کابینه پیشنهادی دوازدهم نشان می‌دهد که مطابق روند حاکم در سه دهه گذشته میانگین سنی اعضای کابینه در دولت جدید حسن روحانی حدود 2 سال کاهش یافته‌ و حدود 58 سال است. البته بنا به روایتی در حال حاضر تفاوتی تقریبا در حدود 3 دهه میان میانگین سن وزیران کابینه و میانگین سنی جامعه وجود دارد.

گفتنی است بررسی ترکیب سنی اعضای کابینه در یازده دولت شکل گرفته پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که هرم سیاست‌گذاری در قوه مجریه طی 3 دهه گذشته، پیر و پیرتر شده‌ است. نخستین دولت جمهوری اسلامی با میانگین سنی حدود 37 سال تشکیل شد. ترکیبی که می‌توان آن‌ را جوان‌ترین کابینه پس از انقلاب نامید. انتقال اکثریت اعضای دولت اول به کابینه دوم، باعث افزایش میانگین سنی کابینه دوم به میزان 3 سال شد. این روند افزایش در دولت‌های سوم و چهارم نیز ادامه داشت، تا اینکه در کابینه نخست اکبر هاشمی‌رفسنجانی، میانگین سنی اعضای کابینه با کاهشی 3 ساله نسبت به کابینه پیشین به 41 سال رسید.

اما پس از دولت نخست سازندگی، میانگین سنی اعضای کابینه به‌طور مستمر افزایش یافت و در دومین دولت محمود احمدی‌نژاد به بیش از 50 سال رسید. حسن روحانی در نخستین دولت خود با انتخاب ترکیبی از وزرای مسن، میانگین سنی اعضای کابینه را به‌طور چشمگیری افزایش داد. به ‌این ترتیب میانگین سنی اعضای کابینه یازدهم در مقایسه با کابینه شکل‌گرفته در سال 1388 حدود 10 سال پیرتر شد. به این ترتیب در یک روند صعودی مستمر، سن سیاست‌گذاران هرم اجرایی کشور در یک بازه زمانی 34 ساله در حدود 27 سال افزایش یافت.

بکارگیری افراد بازنشسته و کهنسال در شهرداری تهران نیز به گونه ای بود که صدای بسیاری از حتی اصلاح‌طلبان را نیز در آورده است. این در حالی است که خود محمدعلی نجفی نیز پیش از این دارای مشکلات قلبی بوده و به همین جهت در دولت یازدهم از ریاست سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استعفا داده بود.

در کشورهای پیشرفته وضعیت چگونه است؟

کشورهای توسعه یافته، به خصوص در دهه‌های گذشته در میانگین سنی کابینه روندی کاهشی را طی کرده‌اند.

برای مثال کابینه فعلی جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا با میانگین سنی 49 سال حدود 2 سال جوان‌تر از نخستین کابینه استفان هارپر نخست‌وزیر پیشین است. همچنین میانگین سنی وزیران دولت در استرالیا طی دهه گذشته در یک روند کاهشی نسبتا مستمر قرار داشته‌ است و دولت مالکوم تورن‌بول، با میانگین 3/ 49 سال حدود 8/ 1سال نسبت به کابینه کوین رود جوان‌تر شده است.

بر مبنای آمارهای موجود میانگین سنی وزرای کابینه در انگلستان در سه دهه گذشته روندی کاملا مخالف روند طی شده در ایران را پشت سر گذاشته و میانگین سنی اعضای کابینه از سال1976 تا سال 2014 حدود 3/ 7 سال کاهش یافته ‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که وزیران پیشین در کشورهایی چون استرالیا، کانادا و انگلستان در دهه‌های اخیر، به ندرت بیش از یک دوره عهده‌دار پست وزارت بوده‌اند و اکثر وزیران سابق در این کشورها پس از بازنشستگی از هیات دولت در قالب مشاوران ارشد یا اعضای اتاق‌های فکر به ایفای نقش می‌پردازند.

پافشاری غول های فناوری بر استفاده از نیروهای جوان

با رشد اینترنت و فضای مجازی و رونق گرفتن شرکت های دانش بنیان و پیشرفته موج استفاده از نیروهای جوان به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. در این راستا سیلیکون ولی به فرهنگ جوان‌گرایی شناخته شده است. نمودار زیر میانگین سن کارمندان غول‌های اینترنتی آمریکا از جمله گوگل، اپل و فیسبوک را نشان می‌دهد. با این‌که شرکت‌هایی مانندAOL کمتر جوان‌گرا هستند یا بیشتر کارمندان HP بالاتر از ۴۰ سال دارند؛ اما بسیاری از کارمندان شرکت‌های تکنولوژی در دهه دوم زندگی خود هستند. 

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۴۴۹۰۰۹:۲۶:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
بد ماجرا آنجاست كه اين مديران مسن اغلب دانش كافي در حوزه فعاليت خود ندارند. مثلا در وزارت نفت همه وزرا فاقد مدرك تحصيلي مرتبط مانند مهندسي نفت يا مهندسي شيمي بوده اند، يا در حوزه مديران عامل شركت هاي بزرگ عمده مديران مدرك مرتبط ندارند و فقط تجربه كاري به بهاي خطاهاي بزرگ براي كشور دارند.
ناشناس۱۰۴۴۹۲۰۹:۲۸:۲۱ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اکثر مشاغل کشور دست افراد 55 به بالا است و اصلا نسل های دیگه رو راه نمیدن بازنشست هم میشوند باز توسط دوستان خود از جای دیگری سر در میاورند گویا کلا نسل 1350 به بعد کلا نباید کاری داشته باشه 90 درصد اقتصاد کشور دست همین 55 ساله به بالاها است که در همه حوزه ها انحصار ایجاد کرده اند
ناشناس۱۰۴۴۹۶۰۹:۳۵:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
نگران نباشید. ژن های خوبشون به بچه هاشون منتقل شده و دارن تو پست های دولتی و نون و آب دار در حال خدمت رسانی به کشور و مردم هستن.
ناشناس۱۰۴۹۶۷۲۳:۲۷:۵۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
با بهانه جوان گرایی میخوان یکی یکی بچه هاشون رو بذارن جای خودشون.
آریابان۱۰۴۵۷۱۱۱:۲۷:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۷
گویا تنها راه حل برای این چالش شدید مدیریتی در کشور ما ، خلاصه میشه درحل مناسب و شایستۀ معادلۀ زیر: شادابی جوانی + آرشیو تجربه = اجراء + مشورت پذیری
ناشناس۱۰۴۶۱۰۱۲:۴۰:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
سن و سال حضرات در بهبود كيفيت زندگي شهروندان درجه ٣ بي اثر است.
ناشناس۱۰۴۶۴۱۱۳:۴۱:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۷
اون تکنولوژیه و طبیعیه که جوانگرا باشند
یبی۱۰۴۷۲۴۱۵:۴۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
خوشبختانه یا متاسفانه با مرگ آنان عقایدشان دفن خواهد شد چون استبداد ذهنی اجازه پرورش جایگزینی که ادامه دهنده راهشان باشد نداده است
عماد۱۰۴۷۶۷۱۶:۲۳:۴۸ ۱۳۹۶/۶/۲۷
قیاس مع الفارغ است مقایسه دولت ایران با غول های تکنولوژی. آنها خوب میدانند که اگر کار نکنند و بهره نداشته باشند درآمدی نخواهند داشت. دولتمردان ما از تنها چیزی که مطمئن هستند درآمد خودشان و دولت و سازمانشان است که بسته به پول نفت است. مفید باشند یا نباشند درآمد و عایداتشان تضمین است.
ناشناس۱۰۴۸۵۶۱۹:۱۸:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۷
منظور از مدیران کهنسال فقط کابینه دولت را شامل می شود و معنی در جای دیگر ندارد ؟
زارع۱۰۴۹۷۰۲۳:۳۴:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
به هر حال اين عزيزان داراي فرزند و نوه هستند به تدريج جاگزين ميشوند شما نگران نباش
ناشناس۱۰۵۰۰۲۰۱:۳۶:۰۲ ۱۳۹۶/۶/۲۸
به طور کلی کشور دچار مدیریت پیرانه است و بازنشستگی معنی خود را از دست داده
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بودجه صدا و سیما

 2. از واکنش به رونمایی از کشتی مطلا تا ماجرای بانوی والیبالیستی که پای حجابش ایستاد و بایکت شد  

 3. تولید بنز در ایران از اوایل سال ۹۷

 4. افشای پُشت‌پرده جوسازی برای گرانفروشی مسکن /معاون آخوندی: اطمینان می‌دهم جهش‌های قیمتی نخواهیم داشت

 5. علم‌الهدی: سطح معیشتی طلاب باید افزایش یابد

 6. محسن رضایی: اینکه می‌گویند پول ملت ایران را در سوریه و عراق خرج می شود یک دروغ بزرگ و شاخ دار است

 7. مصائب خرید خودروهای چینی در بازار ایران

 8. توضیح مجری تلویزیون درباره شایعات مطرح شده درباره بیماری‌اش

 9. حقوق و مزایای کارکنان و بازنشستگان تغییر می‌کند

 10. بدهی خارجی ایران از مرز ۱۱ میلیارد دلار فراتر رفت + سند

 11. روایتی از مردانی که در پلاسکو آسمانی شدند+ تصاویر

 12. تعداد میلیاردرهای (دلاری) دنیا چند نفر است؟ + نقشه پراکندگی

 13. پارازیت‌ تاثیری بر بارندگی دارد؟

 14. سوخت سمی سانچی در حال نشت به دریاست

 15. شکایت بانک مرکزی از موسسه اروپایی برای آزادسازی ۴.۹میلیارد دلار پول ایران

 16. واکنش پاپ به مسئله سوء استفاده جنسی کشیش‌ها در شیلی/ تهمت است

 17. دانش آموزان از سال آینده "کتاب شهید حججی" را می‌خوانند

 18. دولت روحانی در ۴.۵ سال ۸۱۰ هزار میلیارد تومان نفت فروخت

 19. عکس/ شعاری زیبا روی پیراهن بازیکن سایپا

 20. عکس/ آب‌تنی پوتین در حوضچه روباز در دل یخ

 21. چرا آتش سانچی خاموش نشد

 22. مسعود کیمیایی تحت عمل جراحی قرار گرفت

 23. فست فودهای ایرانی کدامند؟

 24. معاون وزیر کشور: ریشه‌ اعتراضات باید تحلیل دقیقی شود/ صرف اشاره به عوامل خارجی کافی نیست

 25. یک توصیه؛ سونا داغ را از دست ندهید

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده/ اگر برجام نبود هر روز یک هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم/ بودجه 97 را بخاطر وضعیت آن واقعا روی هوا می‌بندیم

 2. واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی

 3. قیمت دلار به 4500 تومان رسید/ سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از سوداگران و ترامپ خوشحالند/ ارز بهمن و اسفند ارزان می‌شود

 4. حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس

 5. سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

 6. واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر: موج اعتراضات از تهران آغاز شد نه مشهد/ برخی بجای ریشه یابی، به سند سازی مشغولند

 7. تسلیت وزیر راه در پی شهادت دریانوردان کشتی سانچی

 8. ایجاد یک پیام رسان بومی با امکانات مشابه تلگرام

 9. تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران،از فروش این حیوان درآمد دارند!

 10. هرگز "برنج پخته‌شده مانده" را مصرف نکنید

 11. مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر

 12. دلار به مرز ۴۵۰۰ تومان رسید

 13. دومین سالگرد اجرایی شدن برجام و ادامه فضای ابهام و بلاتکلیفی/ ترامپ بدنبال بازنویسی یکجانبه توافق هسته‌ای است

 14. شادی دلار تمام می‌ شود!

 15. رئیس سازمان پدافند غیرعامل: تلگرام دنبال براندازی نظام بود / نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند

 16. نرخ بیکاری در کدام استان‌ها بیشتر و در کدام استان‌ها کمتر است؟  

 17. بازیگران ایرانی که به ملیت خود افتخار نمی کنند!

 18. سرعت نجومی قیمت برخی خودروهای وارداتی/ ‌BMW 7 یک میلیارد و سیصد!

 19. سوء استفاده از اعتماد مردم در برخی پمپ بنزین‌ها  

 20. در دومین سال تولد برجام خبری از جشن تولد نیست!!!

 21. تصویب طرح‌ترافیک جدید تهران در شورای ترافیک/ زمان اجرای طرح، شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹/ اجازه تردد در طرح، حداکثر برای ۱۰۳ هزار خودرو

 22. واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران  

 23. دخترخردسال مردی که از قصاص نجات یافت: خدا را شکر که عید،آجیل می خریم

 24. پاسخ سازمان زندان‌ها به ادعای محمود صادقی درباره خوراندن قرص به بازداشتی‌ها

 25. اجرای‌حکم‌ قطع‌ دست‌ یک‌ دزد

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 4. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 5. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 6. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 7. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 8. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 9. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 10. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 11. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 12. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 13. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 14. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 17. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 20. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

 23. خبری امیدبخش در استیفای حق مردم/ دریافت عوارض در آزادراه قزوین به علت ارایه نکردن خدمات ممنوع شد/ مطالبه حقوق مردم توسط دادستان مدیران را پاسخگو می کند

 24. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 25. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده/ اگر برجام نبود هر روز یک هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم/ بودجه 97 را بخاطر وضعیت آن واقعا روی هوا می‌بندیم

 2. واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی

 3. حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس

 4. واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر: موج اعتراضات از تهران آغاز شد نه مشهد/ برخی بجای ریشه یابی، به سند سازی مشغولند

 5. رئیس سازمان پدافند غیرعامل: تلگرام دنبال براندازی نظام بود / نرم‌افزارهای موبایل 16 مورد اطلاعات ما را بیگانگان می‌دهند

 6. در دومین سال تولد برجام خبری از جشن تولد نیست!!!

 7. واکنش سردار سلیمانی به آتش زدن پرچم ایران  

 8. پاسخ سازمان زندان‌ها به ادعای محمود صادقی درباره خوراندن قرص به بازداشتی‌ها

 9. 2 شکایت دولت از نماینده شاهین شهر/ دولت از کوچکترین نقد شکایت می کند

 10. سردار سلیمانی در واکنش به آتش زدن پرچم ایران:‌ کاش به‌جای آتش‌زدن پرچم ایران، مرا ده‌بار آتش را می‌زدند

 11. واکنش آیت الله خاتمی به اظهارات روحانی: نمی‌گذاریم افرادی ائمه معصومین را در مسلخ سیاسی ذبح کنند

 12. عارف: برای حفظ انسجام، فحش‌خوری را یک اصل میدانیم/ هر وقت که تشخیص دادیم فریاد میکشیم

 13. متن کامل طرح اصلاح قانون تابعیت در مجلس

 14. کاریکاتور | اینم لباس و ژست جدید ترامپ!  

 15. نیکی هیلی در شورای امنیت: ایران قطعنامه شورای امنیت رانقض کرده است!/پایبندی آمریکا به برجام

 16. لایحه تحریم‌های جدید کنگره علیه ایران تدوین شد

 17. سخنگوی دولت: نباید منتقدان را تخطئه کنیم

 18. اسماعیل هنیه در نامه ای به رهبر معظم انقلاب: ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران درمسئله قدس را می‌ستاید

 19. سردار سلیمانی: در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه‌های دشمنان را شکست داده‌ایم

 20. محسن هاشمی: آیت الله هاشمی به شهید نواب صفوی دل سپرد / ایشان در دوران زندگی زهد اجتماعی را از خود بروز می‌داد

 21. لاوروف: لغو برجام پیامی نگران‌کننده به جهان خواهد بود

 22. وزیر اطلاعات: زندگی با ذلت در کنار ستمگران را نمی‌پذیریم

 23. فیلترشکن آمدنیوز یک بدافزار است

 24. سلامی: روی آوردن دشمن به مذاکره، نتیجه‌ تضعیف او در میدان مواجهه قدرت است

 25. نائب رئیس مجلس: اگر هاشمی نبود انقلاب در این جایگاه قرار نداشت

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 5. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 6. طرح مهم اصلاح قانون تابعیت با 63 امضاء/ حذف مدیران2 تابعیتی و ممنوعیت اشتغال آنها در برخی مناصب/ تهیه بانک اطلاعاتی از افراد 2 تابعیتی

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 9. پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده/ اگر برجام نبود هر روز یک هزار میلیارد تومان ضرر می‌کردیم/ بودجه 97 را بخاطر وضعیت آن واقعا روی هوا می‌بندیم

 10. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 11. واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. نزاع روایت ها از سخنان روحانی درباره عصمت

 17. به‌مناسبت دومین سال اجرایی شدن توافق هسته‌ای/ برجام برای آمریکا چه عایدی‌ای داشت؟ + فیلم

 18. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 19. حفاظ آهنین برای دولتی ها در مجلس

 20. آفتابه لگن "نقد" هفت دست...

 21. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 22. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 23. واکنش علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر: موج اعتراضات از تهران آغاز شد نه مشهد/ برخی بجای ریشه یابی، به سند سازی مشغولند

 24. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 25. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

آخرین عناوین