سوءاستفاده دونالد ترامپ از سیاست مکزیک‌هراسی

محمدرضا پارسا*،   3960625271
سوءاستفاده دونالد ترامپ از سیاست مکزیک‌هراسی

رئیس‌جمهوری آمریکا با دامن زدن به سیاست مکزیک هراسی، اهداف متعددی در سر دارد اما این امر دولت و اتباع مکزیک را به شدت نگران و سرخورده کرده است

به گزارش آنا، انریکه پنا نیتو رئیس‌جمهوری مکزیک از دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود خواسته است که راه حلی برای موضوع مهاجران غیر قانونی جوان ساکن آمریکا (موسوم به دریمرز) پیدا کند.

انریکه پنا نیتو روز پنجشنبه (23 شهریور) در گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، ضمن درخواست از دولت واشنگتن برای یافتن راه حلی دائمی برای افراد ذینفع برنامه داکا (DACA) - که بیشتر آنها مکزیکی هستند - نگرانی شدیدش را با همتای آمریکایی خود پیرامون سرنوشت و آینده اتباع مکزیک در خاک ایالات متحده، در میان گذاشت.

پس از این گفتگوی تلفنی، دفتر ریاست جمهوری مکزیک در بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ در واکنش به ابراز نگرانی‌های‌ رئیس‌جمهوری مکزیک، اظهار خوشبینی کرده است که کنگره ایالا‌ت‌متحده، راه حلی برای جوانانی که در حال حاضر تحت پوشش این برنامه هستند، پیدا می‌کند اما به این موضوع اشاره‌ای نشد که این راه حل یا راه حل‌ها دقیقا چه هستند.

همچنین در بیانیه یاد شده آمده است که دونالد ترامپ در این مکالمه تلفنی، همدردی و همبستگی خود را با دولت و مردم مکزیک به خاطر خسارت‌های ناشی از زلزله و توفان کاتیا بیان کرد. انریکه پنا نیتو هم همبستگی خود را با دولت و مردم ایالات متحده به خاطر آسیب‌های ناشی از توفان ایرما در ایالت فلوریدا ابراز نمود.

گذشته از این تعارف‌های دیپلماتیک، در عمل رئیس‌جمهوری، دولتمردان، سیاستمداران و رسانه‌های مکزیکی بارها از سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در برابر مکزیک انتقاد کرده و آنها را خصمانه خوانده‌اند.

سیاست‌های دونالد ترامپ در برابر همسایه جنوبی هر روز شکل تهاجمی‌تری پیدا می‌کند. لغو قانون داکا یکی از آخرین اقدام های ضد مکزیکی دونالد ترامپ و جمهوری خواهان بوده است.

برنامه داکا که در سال 2012 و در دوره ریاستج‌مهوری باراک اوباما به اجرا درآمد، به فرزاندان مهاجران غیر قانونی که در دوره کودکی به آمریکا آمده بودند، اجازه می‌داد در آمریکا کار و تحصیل کنند و از شماری مزایای قانونی دیگر هم برخوردار شوند. اجرای قانون داکا از سوی دولت دموکرات باراک اوباما مانع از اخراج حدود 800 هزار مهاجر غیرقانونی از خاک آمریکا شد.

از آنجایی که بیشتر افراد بهره مند از قانون داکا، فرزندان مهاجران غیرقانونی مکزیکی هستند و برای سال‌ها در خاک آمریکا زندگی کرده‌اند، لغو آن از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، موجب نگرانی رئیس‌‌جمهور‌ی و دولت مکزیک شده است.

دولت مکزیک از راه مجاری دیپلماتیک می‌کوشد از حقوق اتباع خود در کشور آمریکا، حفاظت کند.
دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی قول داده بود که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا این قانون را لغو کند. ترامپ پس از ماه‌ها کشمکش و رایزنی سرانجام در تاریخ 5 سپتامبر (14 شهریور) آن را لغو کرد. بسیاری از نهادها و فعالان حقوق بشری مخالف اقدام اخیر دونالد ترامپ هستند.

لغو این قانون، زندگی صدها هزار مهاجر غیرقانونی عموما مکزیکی را که در کودکی وارد خاک آمریکا شده و در آنجا تحصیل، کار و زندگی کرده اند، تحت تاثیر قرار می دهد.

اجرایی شدن برنامه داکا در ژوئن 2012، گذشته از اینکه مانع اخراج هزاران مهاجر زیر سن قانونی از خاک آمریکا شد، به این مهاجران اجازه داد در آمریکا کار کنند یا حتی به مدرسه بروند و دیپلم بگیرند. همچنین پیشینه کیفری این افراد کم سن و سال پاک شد. رسانه‌های آمریکایی به این افراد لقب «دریمرز» یا «رویاپردازان» را داده‌اند زیرا آنها را کسانی می‌دانند‌ که با هدف تحقق رویاهای خود و رسیدن به رویای آمریکایی، راهی ایالات متحده شده اند.

بر پایه پژوهش‌های دولتی و آکادمیک انجام شده در آمریکا، لغو قانون داکا، زندگی بیش از 700 هزار شهروند مکزیکی را در آمریکا تحت تاثیر قرار می‌دهد. دونالد ترامپ و همفکرانش بر این باورند که افراد تحت پوشش برنامه داکا، فرزندان کسانی هستند که قانون را زیر پا گذاشته و به طور غیر قانونی از مرزهای ایالات متحده گذشته اند و از این رو نباید با فرزندان این ناقضان قانون هم مدارا کرد.

چرا مکزیک هراسی؟
بیشتر مهاجران مکزیکی که به طور غیرقانونی وارد خاک ایالات متحده شده اند، از مرزهای زمینی مشترک میان دو کشور گذشته‌اند. همین امر موجب شده است دونالد ترامپ و عده‌ای دیگر از دولت مردان آمریکایی به خصوص از حزب جمهوری خواه، خواهان اقدامی جدی برای جلوگیری از عبور اتباع مکزیک از مرزهای جنوبی کشور شوند.

بخشی از اقشار کم درآمد و طبقه متوسط جامعه آمریکا به ویژه شهروندان سفید پوست، مخالف افزایش مهاجرت به آمریکا به ویژه از مرزهای جنوبی و کشور همسایه یعنی مکزیک هستند. آنها نسبت به اشغال کسب و کارهای خود از سوی اتباع و مهاجران غیرقانونی مکزیکی یا حتی اتباع دیگر کشورهای حوزه آمریکای لاتین، به شدت حساس هستند.

تفاوت‌های فرهنگی و زبانی اتباع مکزیکی با جامعه آمریکا هم میزان حساسیت ها را دو چندان کرده است. حتی گروهی از سیاستمداران و جامعه شناسان آمریکایی، نسبت به افزایش جمعیت لاتین تبارها در آمریکا و به هم خوردن بافت جمعیتی این کشور هشدار داده‌اند. آنها بر این باورند ادامه روند کنونی و انجام نشدن اقدامی موثر در جلوگیری از ورود اتباع مکزیکی و دیگر کشورهای حوزه آمریکای لاتین به خاک آمریکا، در درازمدت امنیت و یکپارچگی کشور را به خطر می اندازد.

با توجه به چنین نگرانی‌هایی، عده ای در آمریکا از جمله خود دونالد ترامپ، بارها به مساله دست داشتن اتباع مکزیک در انواع و اقسام اقدام های تبهکارانه در خاک آمریکا اشاره کرده‌اند و از این راه کوشیده‌اند سیاست‌های ضدمهاجرتی خود را توجیه کنند. البته کاملا پیداست ریشه نگرانی‌های ترامپ و همفکرانش، در مساله بزرگتری ریشه دارد و اشاره به بحث بالا بودن جرم و جنایت در میان اتباع مکزیکی ساکن آمریکا، تنها وسیله‌ای برای رسیدن به یک هدف بزرگتر است.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی با مطرح کردن شعارهای ضد مهاجرتی که بیشتر بازگو کننده خواسته‌های سفید پوستان طبقه کارگر و اقشار کم در آمد و حتی روستانشینان سفید پوست و در حاشیه مانده آمریکا بود، توانست احساسات این افراد را برانگیزد و از آن به نفع خود در راه رسیدن به کاخ سفید استفاده کند.

دامن زدن به احساسات و نگرانی‌های بیگانه‌هراسانه و حتی بیگانه‌ستیزانه بخشی از مردم آمریکا، تاکتیکی بود که در مورد ترامپ موثر واقع شد و به او چه در دوره مبارزات درون حزبی جمهوری خواهان و چه در نبرد نهایی با هیلاری کلینتون نامزد نهایی دموکرات ها، بسیار کمک کرد. کسانی که به ترامپ به خاطر مواضع مهاجرتیاش رای دادند، اکنون از او انتظار دارند وعده هایش را عملی کند.
به نظر می رسد دونالد ترامپ با ادامه سیاست‌های مهاجرستیزانه و تا حدود زیادی مکزیک‌ستیزانه خود در دوره ریاست‌جمهوری، به دنبال آن است به طرفدارانش نشان بدهد که همچنان مصمم است شعارها، وعده‌ها و قول‌های انتخاباتی خود را به اجرا دربیاورد. او با طی کردن این مسیر، نیم نگاهی هم به انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد دارد.

ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی با مطرح کردن ایده کشیدن دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات‌متحده و مکزیک، توانست از احساسات ضد مهاجرتی بخشی از جامعه آمریکا حتی نژادپرستان، بهره برداری انتخاباتی کند. او حتی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری همواره بر ساخت دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات متحده و مکزیک تاکیده کرده و از موضع پیشین خود کوتاه نیامده است.

مواضع مهاجرستیزانه دونالد ترامپ، انتقادهای زیادی را چه در دوره کارزارهای انتخاباتی و چه در دوره ریاست جمهوری علیه او به همراه داشته است. عده زیادی هم در آمریکا و هم در مکزیک او را به دفاع از نژاد پرستی و اقدام‌های نژاد پرستانه متهم می کنند. با این‌حال، رئیس‌جمهوری آمریکا بی‌توجه به اتهام‌های وارده، همزمان چند سیاست مهاجرستیز را پیگیری می‌کند‌ که هیچ کدام به سود مکزیک نیست.

لغو قانون داکا و ایجاد موانع متعدد بر سر راه ورود مهاجران مکزیکی به آمریکا، حمله به پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا (NAFTA) و تهدید به خروج آمریکا از این پیمان و تاکید بر کشیدن دیواری بزرگ در مرز مشترک میان ایالات متحده و مکزیک، پاره ای از سیاست‌های ضد مکزیکی او هستند.

دونالد ترامپ بارها به پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی حمله کرده است. او در دوره مبارزه انتخاباتی، از این پیمان با عنوان «بدترین توافق تجاری تاریخ» یاد کرده بود. ترامپ بر این باور است که نفتا بیشتر به سود مکزیک بوده و موجب تسلط این کشور بر بازار آمریکا و از میان رفتن بخش زیادی از مشاغل و کسب و کارهای آمریکایی شده است. به گفته ترامپ، پیمان نفتا نقش مهمی در کسری تراز بازرگانی چند ده میلیارد دلاری ایالات متحده در برابر مکزیک داشته است.

*کارشناس مسائل بین‌الملل

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۹ خرداد ۱۳۹۷ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند
۲۹ خرداد ۱۳۹۷چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: توقف رزمایش‌های نظامی پیشنهاد من بود، چون هزینه‌ آن بسیار بالا است
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: اوپک باز هم قیمت نفت را بیش از حد بالا برده است
۲۱ خرداد ۱۳۹۷آملی لاریجانی: سخنان رهبر انقلاب درباره برجام خط سیر جمهوری اسلامی را مشخص کرد/ ترامپ فرعون جدید است
۲۱ خرداد ۱۳۹۷جشن تولد ترامپ در سنگاپور  
۲۰ خرداد ۱۳۹۷سوروس: ترامپ نارسیست است و می‌خواهد جهان را نابود کند
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ترامپ مدعی شد: گروه 7 متعهد به کنترل اهداف هسته ای ایران است
۱۸ خرداد ۱۳۹۷واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات ترامپ
۱۸ خرداد ۱۳۹۷ادعای تازه ترامپ درباره تغییر رفتار ایران
۱۷ خرداد ۱۳۹۷ادعای ترامپ درباره تغییر رفتار ایران در منطقه
۱۷ خرداد ۱۳۹۷امیرعبداللهیان مطرح کرد: از آشفته بازار محمد سلمان تا حرکت ژله ای ترامپ

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 2. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 3. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 4. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 5. وقوع حریق گسترده در یک پاساژ خیابان امیرکبیر/ سه آتش‌نشان مصدوم شدند

 6. اینیستا: بازی با ایران یک فینال است/ باید سه امتیاز را کسب کنیم

 7. هیرو: از کی‌روش خوشم می‌آید؛ او کاری فوق‌العاده در ایران انجام داده است

 8. دستگیری بازیکن تیم پُرهوادار لیگ برتری به اتهام حمل مواد مخدر

 9. توضیحات احمد توکلی در پی مصاحبه با فردانیوز/ آقایان ناطق نوری، خاتمی و مرحوم هاشمی رفسنجانی در خانه مصادره‌ای سکونت نداشتند

 10. رشد ۲۸ هزار تومانی قیمت سکه+جدول

 11. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 12. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 13. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 14. شجاعی: آماده دیدار برابر اسپانیا هستیم

 15. دادخواست رفع تصرف از ویلای موردنظر در لواسان به حوزه قضایی واصل شد

 16. نقشه آمریکا و عربستان برای اجلاس اوپک/ ائتلاف افزایش تولید نفت را وتو خواهد کرد؟

 17. شنای خلاف جهت مدارس لاکچری/ورود آسان رابطان اروپایی به حریم مدارس

 18. کاش سنت‌گرایان از صرافت یکدست کردن جامعه‌ بیرون آیند

 19. برنامه روز هفتم جام جهانی/ نگاه ۸۰ میلیون ایرانی به کازان

 20. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 21. کدام سیم‌کارت‌ها سلب امتیاز می‌شوند؟

 22. تسویه 3 مرحله‌ای پاداش پایان خدمت بازنشستگان 96/ پرداخت اولین قسط تا 8 روز آینده

 23. ز.د.اف در انتقاد از تیم آلمان: سرعت فغانی از کیمیش بیشتر بود

 24. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 25. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

پربحث‌های دیروز

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 4. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 5. توکلی: دیده بان شفافیت تا چند روز آینده در مورد ویلای فیروزآبادی موضع گیری خواهد کرد/ از اقدام عدالت طلبانه دانشجویان تشکر می‌کنم

 6. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 7. حرفهای دختر17ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

 8. آدرسی برای ترامپ توسط دلالان تحریم و تجربه ای که ایران از کره‌شمالی آموخت

 9. خطر از بیخ گوش تیم ملی عربستان گذشت/آتش گرفتن یکی از بال‌های هواپیمای سعودی‌ها+تصاویر

 10. مومن شوخ و بامزه است  

 11. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 12. انتقاد وزیر دولت اصلاحات از نامه‌نگاری برای مذاکره با ترامپ

 13. روزبه چشمی غیر از جام‌جهانی دیگر چه‌چیزی را از دست داد؟

 14. ضرر ۳۴۰ میلیارد تومانی به بیت المال با اجرا نکردن قانون از سوی آخوندی

 15. آغاز تماشای خانوادگی جام جهانی در ورزشگاه آزادی با بازی ایران - اسپانیا

 16. زمان آغاز تحریم‌های جدید صنعت خودرو

 17. نمایندگان از پاسخ‌های آخوندی درباره افزایش بی‌رویه اجاره خانه‌ها قانع نشدند/ وزیر قولی برای تنظیم بازار مسکن نداد

 18. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 19. کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!

 20. ناصر ایمانی: نامه نگاری اصلاح طلبان کاملاً در خط سیاست آمریکا است

 21. واردکنندگان ۶ هزار خودرو با ثبت سفارش غیر مجاز متخلفند یا هکرها

 22. ایران - اسپانیا/ تیم کی‌روش صدرجدول را به لاروخا نمی‌فروشد

 23. ایران تنها نماینده پیروز میان تیم‌های آسیایی و آفریقایی/مورد عجیب تیم‌های عرب زبان!

 24. واکنش نوبخت به نامه برخی اصلاح‌طلبان برای مذاکره با ترامپ/ عقل سیاسی ندارند

 25. پیش بینی نتیجه دیدار تیم ملی فوتبال ایران و اسپانیا

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 3. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 11. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 12. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 18. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 21. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 22. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 23. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 24. عبدالله ناصری: اصلاح‌طلبان بی‌شک از جهانگیری در ۱۴۰۰ حمایت خواهند کرد

 25. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

پربحث‌های اخیر

 1. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 2. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 3. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 4. معاون ترامپ که در پیشبرد مذاکرات با کره شمالی نقش داشت از سمتش استعفا می‌کند

 5. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 6. بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور

 7. صالحی پیشنهادهای دریافتی از اتحادیه اروپا برای انتظارات ایران درباره برجام را کافی ندانست

 8. واکنش قاسمی به بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره قصاص یک متهم

 9. ائتلاف آمریکا: مسئول درآمدزایی داعش کشته شد

 10. لبنان طرح ورود بدون روادید اتباع ایرانی را بازنگری می‌کند

 11. زمان آغاز اجرای پروژه عربستان برای تبدیل قطر به یک جزیره

 12. پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

 13. خروج انگلیس از توافق مهم امنیتی در پسابرگزیت

 14. ادعای جدید مقامات آمریکایی: کره‌شمالی ممکن است فناوری هسته‌ای‌اش را به ایران بفروشد

 15. اشرف غنی: اگر طالبان بخواهند، آتش‌بس را برای یکسال تمدید می‌کنیم

 16. دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

 17. ترامپ: آلمان آمار واقعی جرائم پناهندگان در کشورش را منتشر نمی‌کند

 18. جزئیات دیدار امنیتی مرکل و ماکرون

 19. وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی: می‌خواستم ایران را گول بزنم

 20. ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند

 21. سفر مقام ارشد امنیتی اسرائیل به روسیه برای صحبت درباره حضور ایران در سوریه

 22. روسیه به «نیروی فضائی ارتش آمریکا» واکنش نشان داد

 23. دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

 24. لاورنتیف: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌های روس از سوریه به خانه بازگردند

 25. فرستاده آمریکا: دیدار عبدالله دوم و نتانیاهو برای تمامی منطقه مهم است

پربحث‌های دیروز

 1. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 2. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 3. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 4. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 5. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

 6. چرا «اون» دستشویی خود را تا سنگاپور برد

 7. نشست سنگاپور پایان کره هسته‌ای است؟/نقش منافع چین در حل مسئله کره شمالی

 8. ائتلاف آمریکا: مسئول درآمدزایی داعش کشته شد

 9. لبنان طرح ورود بدون روادید اتباع ایرانی را بازنگری می‌کند

 10. زمان آغاز اجرای پروژه عربستان برای تبدیل قطر به یک جزیره

 11. پاسخ مرکل به ادعای ترامپ درباره مهاجران

 12. خروج انگلیس از توافق مهم امنیتی در پسابرگزیت

 13. ادعای جدید مقامات آمریکایی: کره‌شمالی ممکن است فناوری هسته‌ای‌اش را به ایران بفروشد

 14. اشرف غنی: اگر طالبان بخواهند، آتش‌بس را برای یکسال تمدید می‌کنیم

 15. دادگاه اروپا «لوپن» را محکوم کرد

 16. ترامپ: آلمان آمار واقعی جرائم پناهندگان در کشورش را منتشر نمی‌کند

 17. جزئیات دیدار امنیتی مرکل و ماکرون

 18. وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی: می‌خواستم ایران را گول بزنم

 19. ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند

 20. سفر مقام ارشد امنیتی اسرائیل به روسیه برای صحبت درباره حضور ایران در سوریه

 21. روسیه به «نیروی فضائی ارتش آمریکا» واکنش نشان داد

 22. دیدار صالحی با وزیر مشاور خارجه آلمان

 23. لاورنتیف: اجازه نمی‌دهیم تروریست‌های روس از سوریه به خانه بازگردند

 24. فرستاده آمریکا: دیدار عبدالله دوم و نتانیاهو برای تمامی منطقه مهم است

 25. احتمال تعیین مجازات اعدام برای وزیر متهم به جاسوسی صهیونیست وجود دارد

پربحث‌های هفته

 1. کنسرت 9 خواننده زن دنیای عرب در عربستان در ایام عید فطر +عکس

 2. ترامپ: ایران دیگر آن کشور چند ماه قبل نیست/ آنها برای مذاکره باز خواهند گشت

 3. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 4. آیا بین ایران و روسیه در سوریه اختلاف وجود دارد؟

 5. اتحادیه اروپا به دنبال تاسیس دفتر در ایران به بهانه حفظ برجام

 6. برنده و بازنده مذاکرات ترامپ و کیم جونگ اون

 7. بشار اسد: بر سر روابط با ایران معامله نمی‌کنیم/هیچ مانعی برای تاسیس پایگاه‌های ایرانی در سوریه وجود ندارد / به زودی به ایران سفر خواهم کرد

 8. ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند

 9. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 10. درشرق آسیا چه می گذرد؟

 11. جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران

 12. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 13. گوترش: موشک‌های شلیک‌شده به عربستان «ساخت ایران» است

 14. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 15. ظریف: اقدام کانادا به زیان آنها خواهد بود

 16. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 17. آینده رابطه ایران و عربستان؛ دشواری هایی در محتوا و تعارض در سیاست ها

 18. کاخ سفید: ترامپ با خروج از برجام رهبری آمریکا در عرصه جهانی را بازگردانده است

 19. ایزدی: روحانی از کره شمالی یاد بگیرد/ در صحنه دیپلماسی داریم پشت هم امتیاز می دهیم

 20. آمریکا از شورای حقوق بشر ملل متحد هم کنار می کشد

 21. خیال پردازی ترامپ از توافق با ایران

 22. کره‌‌شمالی: ترامپ با لغو تحریم‌ها موافقت کرده است

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. تشدید مناقشه چین و آمریکا با اقدام جدید ترامپ

 25. ترزا مِی: می‌توانیم اختلافمان با آمریکا بر سر ایران را با گفت‌وگو حل کنیم

آخرین عناوین