وزیر کشور: در حفاظت از سفارت عربستان سهل‌انگاری شد/ اخبار مربوط به حصر در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد

گروه سیاسی الف،   3960624056 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
در حفاظت از سفارت عربستان سهل‌انگاری شد/ اخبار مربوط به حصر در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد

وزیر کشور گفت: برنامه‌های دولت و رییس‌جمهور متناسب با برنامه‌های کلان کشور تهیه شده و در حوزه سیاست داخلی برای ما اصل تامین امنیت کشور، توسعه و تقویت نشاط سیاسی و پیگیری اقتصاد مقاومتی است.

رحمانی فضلی در رابطه با چرایی عدم رای گیری پس از ساعت 24 در انتخابات ریاست جمهوری گفت: قبلا با شورای نگهبان به توافق می‌رسیدیم اما چون این بار توافق حاصل نشد، قانون را اجرا کردیم. به هر حال شورای نگهبان ناظر است و اگر اعضای هیات نظارت از شعبه اخذ رای بروند، برای رای آن صندوق‌ها مشکل درست می‌شود.

مشروح مصاحبه ایسنا با وزیر کشور به شرح زیر است:

نام عبدالرضا رحمانی‌فضلی با توجه به برگزاری انتخابات در ۲۹ اردیبهشت و سپس رای اعتماد به وزرای پیشنهادی و تشکیل دولت همواره در صدر اخبار کشور بوده است. با توجه به مسئولیت مهم شما در این مقطع، چه ارزیابی از وضعیت کشور در دوران برگزاری انتخابات تا تشکیل دولت دوازدهم دارید؟

از انتخابات تا الان ایام بسیار مبارکی طی شده است. از نظر من به عنوان مسئول سیاست داخلی این ایام سراسر پختگی، شعور، عقلانیت و در عین حال؛ با رعایت هنجارها و مقررات و قوانین بوده است. این را من به عنوان کسی که انتخابات را اجرا کرده است می‌گویم نه کسی که دستی از دور در انتخابات دارد. در ایام انتخابات بیش از ۱۷۰۰ مورد تجمع و سخنرانی داشتیم که بعضی تجمعات با بیش از ۱۰۰ هزار نفر در اوج هیجان رقابت‌های انتخاباتی برگزار شد و در برخی موارد هم سخنرانی‌ها، همزمان بود. روز آخر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری در مشهد در واقع وزن‌کشیِ آخر بود و هر کس هر چه در توان داشت آورده بود. ما هم خیلی نگران بودیم که اگر درگیری می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد. در آن ایام من در دفترم همه سخنرانی‌ها را رصد می‌کردم. اولین سخنرانی مهم داوطلبین در تهران را وقتی دیدم، واقعاً نگران شدم و به استاندار زنگ زدم‌ و گفتم شرایط محل دقیقاً چگونه است؛ آیا همه تمهیدات لازم پیش بینی شده است؟ حتی تأکید کردم که حتماً آتش‌نشانی مستقر باشد، همه درهای سالن را باز کنند و همه امکانات را فراهم کنند. زیرا فقط کافی بود که یک اتفاق کوچکی بیفتد. مثلا باطری موبایل یک نفر بر اثر اتفاق منفجر شود، در این شرایط کل سالن به هم می‌ریخت.

در آن ایام ما از طرف داعش و منافقین هم تهدید می‌شدیم و حتی چند مورد دستگیری هم داشتیم. شما ببینید همکاران من در وزارت کشور  چه‌کشیدند و در چه شرایطی قرار داشتند. الحمدالله مردم در تجمعات حاضر شدند، صحبت کردند، صحبت‌ها را شنیدند و با آرامش این ایام را پشت سر گذاشتیم که این آرامش ناشی از لطف خدا، شعور مردم و تسلط نیروهای حافظ امنیت ماست.

مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری هم به خوبی برگزار شد و حضور و استقبال مهمانان خارجی از این مراسم نشان دهنده توجه به ایران است. بعد از آن مراسم رای اعتماد برگزار شد که واقعا مجلس در آن روزها یک صحنه پرشکوه و با افتخار از عقلانیت، اخلاق و کارشناسی بود. من ۱۰ روز تمام وقت در مجلس بودم و در فراکسیون‌ها، کمیسیون‌ها و مجامع حضور یافتم و با افراد مختلف جلسه داشتم. در جلسات بی‌اخلاقی، ناراحتی و مسائل شخصی را اصلا ندیدم که مثلا رأی می‌دهیم تا در مقابل، فلان استاندار یا فرماندار تغییر کند. بلکه؛ دغدغه‌ها، همه دغدغه‌های محلی، منطقه‌ای و ملی بود و ما پاسخ آن را می‌دادیم.

واقعا باید برکات انقلاب را قدر بدانیم و شکر کنیم که شکر برای ما مسئولان به معنای کار برای مردم و برای شما اهالی رسانه این است که انقلاب را به صورت اصیل و ناب نشان دهید، نباید خجالت بکشیم از اینکه انقلابی هستیم. انقلاب در هر زمانی مختصات و وظایفی دارد و انقلاب در زمان فعلی یعنی تحقق اقتصاد مقاومتی. هفته دولت؛ مظهر و موعد تجلی مجاهده، استمرار مبارزه و تلاش ملت ایران در طول قرن‌ها برای رسیدن به دولت اسلامی آزادیخواه و مبتنی بر اراده مردم است. چقدر ما در این راه زحمت کشیده و شهید داده‌ایم. در واقع استمرار حرکت انبیاء به انقلاب اسلامی ختم شده است. نگاه ما به دولت باید نگاه ارزشی،‌ مبنایی و تاریخی باشد.

از نظر شما مهم‌ترین دستاوردهای دولت در ۴ سال گذشته در حوزه سیاست داخلی چه مواردی است؟

در این چهار سال با تلاش‌های انجام گرفته و با وجود فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی در شرایط مطلوب امنیتی قرار داریم و جنس امنیت ما،‌ امنیت پایدار یعنی مبتنی بر اراده مردم است نه اینکه صرفا مبتنی بر نیروی نظامی و امنیتی باشد. در حوزه سیاسی شاهد فعالیت آزادانه همه جریان‌ها و در واقع شاهد نشاط سیاسی در کشور هستیم. حتی یک حزب هم نداریم که پشت در وزارت کشور منتظر دریافت مجوز باشد. خانه احزاب بازگشایی شده و رسانه‌ها هم شبانه‌روز فعال هستند.

در کشور وحدت و انسجام بسیار خوبی داریم. این نکته را باید در نظر گرفت که کشور ما از نظر جغرافیایی شرایط خاصی دارد و در طول تاریخ این شرایط می‌توانسته است خطرساز باشد. چرا که اقوام و اقلیت‌های مختلفی داریم که بالقوه امکان انشقاق در آن وجود دارد اما با عناصر قوام بخش ایران، اسلام و انقلاب اسلامی این پیوستگی در حد بالایی است. البته تلاش های زیادی انجام می‌شود تا اختلافات قومی و مذهبی در کشور ایجاد شود ولی ما در این حوزه مشکل خاصی نداریم.

در حوزه اقتصادی شاهد یک عقب‌ماندگی تاریخی هستیم. ساختارهای غلط اقتصادی به دلیل وابستگی و همچنین اتکاء اقتصاد به نفت، بر ما حاکم شده است. نظام بودجه‌ریزی، اداری، پولی و بانکی و برنامه‌ریزی ما اشکال دارد .علاوه بر دلایل ساختاری در حوزه اقتصادی دلایل عملکردی هم اشکالاتی ایجاد کرده است. البته اقدامات خوبی انجام شده که کافی نیست.   همچنین در طول سال های پس از انقلاب، در حوزه نظام خدمات‌رسانی، سیاسی و امنیتی اصلاحات خوبی انجام داده‌ایم اما در نظام اقتصادی باید بیشتر کار شود. دولت در این چهار سال در شاخص‌هایی مثل تورم و رشد اقتصادی و ثبات اقتصادی دستاوردهای خوبی داشته است، تراز صادرات ما هم مثبت است، اما همه اینها هنوز به یک امنیت،‌ توسعه و پیشرفت پایدار در اقتصاد نرسیده است. برای همین هم رهبری اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و دولت هم در این راستا عمل می‌کند.

در حوزه اجتماعی وضعیت ما نسبتا قابل قبول است. تهاجمی در همه دنیا شکل گرفته و در حال از بین بردن فرهنگ‌ها و سبک زندگی جوامع است اما ما ضمن آنکه در برابر این تهاجمات مقاومت می‌کنیم خیلی خوب هم خود را با شرایط دنیا انطباق می‌دهیم که این به دلیل شعور و عقل بالای ملت و قدرت بالای فرهنگی ماست. در حوزه آسیب‌های اجتماعی مشکلاتی از قبیل اعتیاد، حاشیه‌نشینی، طلاق و هنجارهای اخلاقی داریم که رهبری بر حل آنها تاکید کرده است. ما هم به نیابت از رییس‌جمهور در شورای اجتماعی کشور در حال تلاش برای حل مشکلات هستیم.

شما برای چهار سال آینده مجری برنامه‌های دولت در حوزه سیاست داخلی هستید. مهم‌ترین برنامه‌های دولت در این حوزه چیست؟

برنامه‌های دولت و رییس‌جمهور متناسب با برنامه‌های کلان کشور تهیه شده و در حوزه سیاست داخلی برای ما اصل تامین امنیت کشور، توسعه و تقویت نشاط سیاسی و پیگیری اقتصاد مقاومتی است. ما این اهداف را بر اساس مشارکت واقعی مردم، همکاری سایر قوا و رهنمودهای رهبری دنبال می‌کنیم.

دلیل انتخاب مجدد شما توسط آقای روحانی چه بود؟ رییس‌جمهور چه انتظاراتی از شما داشتند؟ انتقادات زیادی از انتخاب شما مطرح شد.

برخی گروه‌های سیاسی متناسب با تفکر و مطالبات خود برای وزارت کشور افراد مختلفی را معرفی می‌کردند که من به آنها حق می‌دهم. به هر حال گروه هایی که به انتخابات وارد می‌شوند و در انتخاب دولت سهمی دارند باید توقعات و مطالبات خود را هم بگویند. به هر حال من در معادلات سیاسی این گروه‌ها نمی‌گنجم چون از لحاظ تفکری به آنها انتسابی ندارم اما حق نهایی را برای انتخاب کابینه باید به رییس‌جمهور بدهیم، چون مردم به رییس‌جمهور رای دادند و او می‌خواهد کشور را اداره کند. رییس‌جمهور هم اعلام کرده بود که مشی اعتدالی را دنبال می‌کند و کسانی را در دولت انتخاب می‌کند که مشی اعتدالی داشته باشند.

در حوزه وزارت کشورهم رئیس جمهور گفت که موضوع توسعه برای من اهمیت دارد و رحمانی فضلی را برای نگاه توسعه محوری که دارد انتخاب کردم. به هر حال رییس‌جمهور با رایی که به دست آورده است باید به مردم پاسخگو باشد. تشخیص رییس‌جمهور هم این بود که بنده را مجدداً انتخاب کند. من قبل از انتخابم توسط رییس جمهور گفته بودم نباید هیچ کسی به روحانی برای انتخاب اعضای کابینه فشار بیاورد و رییس‌جمهور باید برای انتخاب کابینه آزاد باشد. شخصاً هم به ایشان گفتم هر جای دولت بگویید با شما همکاری می‌کنم و خوشحال می‌شوم که در وزارت کشور نباشم اما نظر رییس‌جمهور، ادامه حضور بنده در وزارت کشور بود.

عقلانیت و برخورد منطقی و کارشناسی گروه‌های سیاسی در مجلس در ۲۵۰ رای مأخوذه، متجلی شد. این رأی به چند دلیل بود؛ اول آنکه بنده؛ برنامه‌های دولت را در حوزه سیاست داخلی قبول داشتم و مجلس هم عملکرد وزارت کشور را در چهار سال گذشته موفق می‌دانست. دوم اینکه مجلس وزیر پیشنهادی را فردی معتدل می‌دانست و سوم اینکه مجلس برنامه‌ها و قول‌ها و وعده‌های ارائه شده را باور داشت.

اوایل معرفی وزیر پیشنهادی کشور، انتقادات زیادی مطرح می‌شد که قابل درک بود. ما هم با حوصله به انتقادات و سوالات پاسخ می‌دادیم، اما باید قبول کنیم که در انتخابات ریاست جمهوری، یک نفر رای آورده و حالا او رییس‌جمهور همه ملت است. پسندیده هم نیست که ملت را به ۲۴ میلیون، ۱۶ میلیون و امثال آن تقسیم کنند. اما حق می‌دهم مدیرانی انتخاب شوند که برنامه‌های رییس‌جمهور را دنبال کنند. کسانی که مخالف برنامه‌های دولت هستند نباید در مدیریت ها باشند، اما هر کس مدیر شد، نباید برای ۲۴ میلیون کار کند و مخالف ۱۶ میلیون دیگر باشد. من وزیر کشور ۸۰ میلیون ایرانی هستم همانطور که رییس‌جمهور،‌ رییس‌جمهور ۸۰ میلیون نفر است.

رییس‌جمهور به من توصیه کردند که آزادی‌های اجتماعی، تشکیل اجتماعات، وحدت و انسجام اجتماعی تقویت شده و موضوع توسعه پیگیری شود.

شما هم خواسته یا شرطی از رییس‌جمهور برای پذیرش مجدد مسئولیت وزارت کشور داشتید؟

 نخیر! چون احساس نمی‌کردم مشکلی در اجرا وجود دارد که شرط بگذارم. البته قبول خدمت برای مردم شرط نمی‌خواهد ولی طبیعی است که از ایشان بخواهم با توجه به حجم کاری وزارت کشور عنایت ویژه‌ای در حمایت از وزارت کشور و وزیر کشور داشته باشند. زیرا واقعا وزارت کشور از سایر وزارتخانه‌ها متفاوت است و همچنان که در مجلس گفتم همه امور شهروندان از لحظه تولد تا وفات به وزارت کشور مرتبط است؛ یعنی از صدور شناسنامه برای متولدین تا صدور گواهی فوت.

آقای روحانی هم خواسته شما را قبول کردند؟

 بله قول حمایت دادند. رییس‌جمهور، وزیری را که انتخاب می‌کند قول حمایت از او را هم می‌دهد.

موج انتقادات به شما با نزدیک شدن به ایام رای اعتماد فروکش کرد و در نهایت شما ۲۵۰ رای بدست آوردید. چه اتفاقی بین وزارت کشور و مجلس رخ داد که شما رای بالایی از مجلس بدست آوردید؟این انتقادات بیشتر در فضای مجازی بود یا توسط گروه‌های سیاسی و نمایندگان مطرح می‌شد؟

انتقادات هم از جانب گروه‌های سیاسی بود و هم در فضای مجازی. البته انتقادات طبیعی است و نمایندگان مجلس ابهاماتی داشتند که من خوش‌بینانه به آن نگاه کردم. اول گفتند گرایش سیاسی رحمانی فضلی با ما متفاوت است که به آن حق می‌دهم. مورد دیگر ابهام در مورد انتخابات بود. در این زمینه گفتند چرا پس از ساعت ۲۴ روز جمعه رای‌گیری نکردید که پاسخ آن ساده بود چون اخذ رای پس از آن ساعت غیرقانونی بود. گفتند چرا این کار قبلا انجام شده است؟ گفتم چون قبلا با شورای نگهبان به توافق می‌رسیدیم اما چون این بار توافق حاصل نشد، قانون را اجرا کردیم. به هر حال شورای نگهبان ناظر است و اگر اعضای هیات نظارت از شعبه اخذ رای بروند، برای رای آن صندوق‌ها مشکل درست می‌شود. ما از شورای نگهبان خواستیم که رای‌گیری را ادامه دهیم اما آنها قبول نکردند. خیلی هم در این زمینه تلاش و پیگیری کردیم حتی آقای لاریجانی که برای احوال‌پرسی ما آمده بود هم چند بار زنگ زد. ولی خب به توافق نرسیدیم. البته رای‌گیری پس از ساعت ۲۴ از نظر من غیرقانونی بود اما تبدیل به عرف شده بود.

گفتند که تعرفه به حوزه‌ها نرسیده است. ما لیست تعرفه‌ها را نشان دادیم که برای همه حوزه‌ها صددرصد جمعیت واجد شرایط و بعضی حوزه‌ها حتی ۱۱۰ درصد تعرفه فرستاده بودیم و گفتیم هر جا تعرفه کم بوده است لیست آن را به ما بدهید. البته در برخی شعبه‌ها پس از اتمام تعرفه‌ها یک ساعت تا یک ساعت و نیم تعرفه دیر رسیده بود چون دیر به بانک توزیع تعرفه اعلام کرده بودند و برای اجرای پروتکل توزیع تعرفه‌ها کمی زمان نیاز بود.

نهایتاً شورای نگهبان ۱۰ روز کامل فرصت داشت تا صحت انتخابات را بررسی کند. کار ما هم درست بود و اشکالی در آن وجود نداشت چون همه صورت جلسه‌ها را مشترکاً با شورای نگهبان امضا کرده بودیم و حتی یک صندوق هم باطل نشد.

مساله دیگر در مورد بنده و اقدامات انجام شده در وزارت کشور بود. مثلا گفتند استانداران و فرمانداران شما همسو با دولت نیستند. پاسخ من این بود که استانداران را وزیر کشور انتخاب نمی‌کند، بلکه هیات دولت انتخاب می‌کند. این سوال را باید از دولت بپرسید و چرا به من می‌گویید؟ ما در وزارت کشور پیشنهاد می‌کنیم ولی هیات دولت مجبور نیست که به  پیشنهاد ما رای بدهد. بعلاوه ۲۷، ۲۸ نفر از استانداران گرایش اصلاح‌طلبی معتدل دارند. به هر حال با توضیحاتی که من دادم این ابهام هم رفع شد. در مورد فرمانداران، سیاست وزارت کشور، این بود که آنها از بدنه وزارت کشور انتخاب شوند. بنابراین برای تحقق همین رویکرد، ۸۰ درصد از فرمانداران تغییر کردند. ۲۰ درصد بقیه هم تعویض و جابجا شدند و در واقع تغییر صد در صدی انجام شد. البته فرمانداران را هم استانداران انتخاب و پیشنهاد می‌کنند و روال خاص و مشخصی در این زمینه وجود دارد. از ۴۳۰ فرماندار و بعداً با تغییراتی که انجام شد از مجموع ۶۰۰ نفری که در فرمانداریها، جابجا شدند، بگویند رحمانی فضلی پنج نفر را با زور انتخاب کرده است و هر کسی این آمار را داد من به او جایزه می‌دهم.

فرمانداران به معاونان سیاسی من معرفی شدند و برای حکم هر فرماندار باید چهار امضا از سوی معاون سیاسی، معاون امنیتی، معاون پارلمانی و حراست وزارت کشور انجام می‌شد و امضای پنجم امضای من بود. معاونان سیاسی من در دولت یازدهم، آقایان؛ میرولد، مقیمی و احمدی بودند. میرولد اصلاح‌طلبی بسیار باشخصیت، خوب، اصیل و متدین و مقیمی از آدم‌های منصف، عادل و متدین و اصلاح‌طلب است. احمدی هم جزو اصلاح‌طلبان فعال، پرشور و جدی است و اینها فرمانداران را تایید کردند. البته بعضی موارد را ما نگه داشتیم که تعدادشان شاید به ۲۰ تا هم نرسد. یکی از این موارد فرماندار تهران بود که من بسیار تحت فشار بودم که او را عوض کنم زیرا فرهادی در زمان دولت دهم، استاندار البرز بود و بعد هم فرماندار تهران شد ولی من نسبت به او شناخت داشتم و مدیر من در صداوسیما بود و گفتم مسئولیت او را می‌پذیرم؛ زیرا تهران شهر مهمی است و می‌خواهیم انتخابات برگزار کرده و ریسک نمی‌کنیم. همین آقای فرهادی چهار انتخابات را در دو مقطع در تهران خوب اداره کرد و موفق بود و دوستانی هم که به فرهادی معترض بودند در هر دو انتخابات رای آوردند. ما بعضی وقت‌ها بر اساس تحلیل ذهنی قضاوت می‌کنیم اما واقعیت اینگونه نیست.

به هرحال تعامل با نمایندگان مجلس بسیار زیاد بود و با توضیحاتی که دادم از آنها رفع ابهام می‌کردم. دوشنبه هر هفته من با نمایندگان جلسه دارم در مجلس هم با چهار کمیسیون شوراها، امنیت ملی، اجتماعی و عمران در تعامل هستم که البته؛ اخیرا کمیسیون فرهنگی هم دعوت می‌کند. به وفور سوال از طرف نمایندگان داشتم و برای پاسخگویی زیاد به مجلس رفتم. به هر حال با توجه به اقناعی که صورت گرفت و تاکید رییس‌جمهور بر گزینه پیشنهادی، رأی اعتماد نمایندگان حاصل شد.

شما اشاره کردید که فرهادی در فرمانداری تهران خوب عمل کرد در حالیکه حمله به سفارت عربستان در همین ایام انجام شد. اتفاقی که برای دولت و کشور هزینه‌های زیادی در بر داشت.

حمله به سفارت عربستان ربطی به فرهادی نداشت. مساله سفارت خیلی تاسف‌آور بود و همه  از رهبری و رییس‌جمهور گرفته تا مردم همه ناراحت شدند. زیرا کار ناعاقلانه و بدی بود. به خاطر مساله منا و اعدام شیخ نمر فضا خیلی احساسی و هیجانی شده بود و صبح همان روزی که مساله سفارت عربستان اتفاق افتاد معاون امنیتی وزارت کشور جلسه گذاشت و تمهیدات لازم فراهم شده بود. من همان روز هم در جلسه شورای عالی امنیت ملی گزارشی دادم که وضعیت چگونه است و ما نگران هستیم. رییس‌جمهور هم تاکید کرد که حفاظت بیشتر شود تا اتفاقی رخ ندهد. من وقتی از جلسه بیرون آمدم به معاون امنیتی خود و آقای اشتری زنگ زدم که در جلسه شورای عالی امنیت ملی بر حفاظت دقیق از سفارت تاکید شده است بنابراین لایه‌های امنیتی بیشتر شود که پیرو تماس من اقدامات حفاظتی بیشتری انجام شد. سر شب در مقابل سفارت عربستان تجمع شد ولی جمعیت متفرق شد و اتفاقی هم نیفتاد اما جمعیت دوباره آمد و آن قضایا اتفاق افتاد. از نظر من در حفاظت از سفارت سهل‌انگاری شد و نیروها می‌توانستند جدی‌تر و قوی‌تر عمل کنند. کار از دست فرمانداری بیرون و در اختیار وزارت کشور و شورای تأمین استان بود. از نظر من اشکال کار در مدیریت این بحران بود که البته با کسانی که سهل‌انگاری کرده بودند برخورد شد. بعلاوه در هیچ گزارشی هم نیامده بود که فرهادی کوتاهی کرده است.

شما وعده‌ای هم به نمایندگان مجلس دادید که در ازای آن به شما رای بدهند؟

وعده دادم که برنامه‌های رییس‌جمهور و برنامه‌های خودم را پیگیری کنم. ما ۷۵ تا ۸۰ درصد برنامه‌های وزارت کشور در دوره قبل را عملیاتی کردیم. البته وعده‌های کلی داده شد. مثلاً برخی نماینده‌ها نسبت به مدیریت استان مشکل داشتند که من هم وعده بررسی دادم زیرا این بررسی وظیفه وزیر کشور است. اما وعده شخصی داده نشد و کسی هم وعده شخصی نخواست.

با توجه به ارتباط خوب شما و آقای لاریجانی، آیا از ظرفیت رییس مجلس برای رای‌آوری استفاده کردید؟

از مدیریت آقای لاریجانی استفاده کردیم. ایشان مجلس را خیلی خوب مدیریت کردند و جو مجلس آرام و منطقی بود. بنده با آقای لاریجانی ۲۰ سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم کار کرده ام. نظر لاریجانی هم این بود که گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت کشور رأی بیاورد؛ بالاخره ایشان بنده را قبول دارد همانطور که رییس‌جمهور من را قبول دارد.

در دولت قبل، هر وقت  برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس می‌رفتم، رییس مجلس در جایگاه ریاست نمی‌نشست و می‌رفت. هر کسی هم که در این باره سوال می‌کرد، می‌گفتم او حق دارد برود زیرا اگر حرفی بزند می‌گویند دارد از رحمانی فضلی طرفداری می‌کند.

 در این دوره هیات رییسه مجلس مدیریت عالی داشت. البته رئیس مجلس نه برای گزینه وزارت کشور و نه برای هیچ یک از گزینه های پیشنهاد شده، به صورت سازمان یافته وارد نشد.

رییس‌جمهور وعده داده‌اند که از ظرفیت زنان و اقوام و اقلیت‌ها در مدیریت کشور استفاده شود. شما هم در برنامه‌های خود به این مساله اشاره کرده‌اید. چه برنامه‌های عملیاتی برای تحقق این هدف دارید؟

ما در وزارت کشور از ۱۵۱ نفر از بانوان در سطوح مختلف مدیریتی از جمله معاون استاندار، فرماندار، بخشدار و مدیرکل استفاده کرده‌ایم و از این بابت در میان دستگاه‌ها رکورد دار هستیم. ۱۳۱ نفر هم در سطوح مختلف مدیریتی از اهل تسنن داریم. خوشبختانه ظرفیت‌سازی خوبی در وزارت کشور برای استفاده از زنان و اقوام و اقلیت‌ها ایجاد کرده‌ایم. بعلاوه بنا دارم   یک خانم به عنوان یکی از معاونان وزیر کشور حضور داشته باشد و در این جهت بدنبال نیرو هستیم.

اما درباره استفاده از زنان در استانداری باید بگویم که استانداری شرایط خاص و مسائل امنیتی، سیاسی و اجتماعی مختص خود را دارد. اگر  خانمی که تجربه وزارت کشوری دارد و اشرافی بر سطح جامعیت این مسائل داشته باشد، مطرح شود، حتما استفاده خواهیم کرد. و در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم.

اخیرا آقای نوبخت گفته‌اند که مساله حصر در شورای عالی امینت ملی مطرح شده است. با توجه به حضور شما در جلسات  شورای علی امنیت ملی چه تصمیماتی در این شورا اتخاذ شده است؟

 اخباری که در جامعه مطرح بود و انتقال برخی نگرانی‌ها و دستور رسیدگی بیشتر در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد. البته از من فقط کلیات را بخواهید و شاید آقای نوبخت اجازه دارد که در این باره صحبت کند. معمولا مسائل شورای عالی امنیت ملی در جایی مطرح نمی‌شود.

رییس‌جمهور در گفت و گوی اخیر  تلویزیونی خود بار دیگر اشاره کرد که نمی توان مردم را به زور به بهشت برد که این دیدگاه وی با انتقاداتی روبرو شد. نظر شما به عنوان وزیر کشور درباره این گفته رییس‌جمهور چیست؟

همه دوست دارند به بهشت بروند. ما به عنوان حکومت اسلامی باید کمک کنیم که دین خدا تقویت شده و مردم در مسیر دین خدا به تعالی و رشد دست پیدا کنند. راه تعالی و رشد هم با معرفت حاصل می‌شود. ابزار هر معرفتی هم عقل و دل است. عقل به ما علم، برهان و استدلال و دل به ما محبت و عشق می‌دهد. باید مردم را کمک کنیم که از این طریق به دین خدا علاقه‌مند شوند. منظور رییس‌جمهور هم همین است که این مسیر باید دنبال شود زیرا سراسر قرآن عقل، محبت و عشق است نه فقط در این زمینه در هیچ زمینه‌ای روش تربیتی سخت جواب نداده است.

یکی از انتقاداتی که به شما وارد می‌شود این است که وزارت کشور در برابر خواسته‌های غیرقانونی سایر دستگاه‌ها یا افراد عقب‌نشینی می‌کند مثل قضیه مینو خالقی یا لغو کنسرت‌ها. شما این انتقادات را چقدر به جا می‌دانید و آیا این رویه وزارت کشور در دولت دوم آقای روحانی تغییری خواهد کرد؟

من در مقابل هیچ زوری نمی‌ایستم بلکه آن را به سمت منطق و قانون هدایت می‌کنم. من هیچ وقت در این مواردی که شما اشاره کردید عقب‌نشینی نکردم. موضوع خانم خالقی عقب‌نشینی وزارت کشور نبود. ما نظر خود را شفاف به شورای نگهبان اعلام کرده و با آنها وارد مذاکره شدیم ولی آنها بر نظر خود باقی ماندند. به ما انتقاد می‌کنند که چرا اعتبارنامه را امضا نکردید، اصلا اعتبارنامه‌ای وجود نداشت. اعتبارنامه تعریفی دارد و عبارت است از گواهی تایید رای یک فرد که به امضای هیات نظارت و اجرایی رسیده باشد که نه هیات نظارت و نه هیات اجرایی آن را امضا نکرده بود اما ما چون حق را به مینو خالقی می‌دادیم موضوع را پیگیری کرده و حتی به مجلس نامه نوشتیم. آقای لاریجانی روی نامه ما نامه‌ای نوشت به شورای نگهبان که اظهارات وزارت کشور را قبول دارم و شورای نگهبان رسیدگی کند و حتی موضوع به هیات حل اختلاف هم رفت. ما گفتیم در مجلس استفساریه‌ای تهیه شود و حتی در نوشتن آن هم کمک کردیم که استفساریه در مجلس به رای گذاشته شد و به شورای نگهبان برده شد ولی شورای نگهبان آن را رد کرد.

در مورد کنسرت‌ها هم هیچ کنسرت مجوزداری را نگذاشتیم اجرا نشود اما در مواردی با مانع قانونی مواجه شدیم. در مورد کنسرت اخیر در مشهد، قوه قضاییه حکم داد و ضابط اجرایی را فرستاد و اجازه برگزاری کنسرت را نداد. دیگر ما نمی‌توانستیم با قوه قضاییه مقابله کنیم که البته تعداد این موارد به یک درصد هم نمی‌رسد. یکی از مواردی که اخیرا کنسرت اجرا نشد به این دلیل بود که فرد مریض شده بود و اصلا به کنسرت نرسیده بود.

ما در شورای امنیت کشور با نیروی انتظامی، وزارت ارشاد و قوه قضاییه به توافق رسیدیم که صدور مجوز با وزارت ارشاد باشد که البته وزارت ارشاد هم باید مراعات عرف‌ها را داشته باشد زیرا به هر حال کنسرت در مشهد یا قم معنای خود را دارد و باید یکسری عرف‌های محلی و اعتقادات در صدور مجوز رعایت شود. ناجا هم مسئول تامین امنیت است که در اختیار وزارت کشور است و ما گفته‌ایم صددرصد آمادگی تامین امنیت کنسرت‌ها را داریم البته همین نیروی انتظامی ضابط قوه قضاییه هم است و وقتی قوه قضاییه دستور می‌دهد که ناجا اجازه برگزاری کنسرت را ندهد ما نمی‌توانیم بگوییم این کار را انجام ندهد. به هر حال من پیگیر مسائل هستم و یادم نمی‌آید در مقابل یک زور عقب‌نشینی کرده باشم.

با توجه به در پیش بودن مراسم اربعین، وزارت کشور چه تصمیمات و اقداماتی برای برگزاری باشکوه و مناسب این مراسم داشته است؟

برگزاری مراسم اربعین یکی از توفیقات الهی است که نصیب وزارت کشور شده است و ما سه سال است این کار را انجام می‌دهیم. سال قبل ما دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را با تامین وسایل حمل و نقل، مسائل بهداشتی، امنیت و غذا راهی عراق کردیم و مشکلی پیش نیامد فقط چهار پنج روز بعد از مراسم اربعین آن حادثه تلخ در یکی از مسیرهای فرعی انجام شد. من از همه دستگاه‌هایی که به ما برای برگزاری این مراسم کمک کردند از جمله سپاه، بسیج، ستادکل،‌ قوه قضاییه، شهرداری، هلال احمر و سایر دستگاه‌ها تشکر می‌کنم. امسال ما برنامه‌ریزی جامع‌تری انجام دادیم چون تجربه سه سال گذشته را داریم.

با عراق چند دور مذاکره داشتیم و اخیرا هم وزیر کشور عراق به ایران آمد و ما پیشنهاد کردیم که دو مسیر دهلران و خسروی باز شود که اگر این اتفاق بیفتد شرایط بهتری برای زائران فراهم می‌شود البته طرف عراقی به دنبال تامین امنیت این گذرگاه‌های جدید است.

من از مردم می‌خواهم به توصیه‌های ستاد اربعین توجه کنند از جمله اینکه حتما در قالب کاروان راهی عراق شوند، به دستورالعمل‌های امنیتی  و فرهنگ کشور عراق توجه کنند و در برگشت از عراق عجله نداشته باشند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۲۰ دی ۱۳۹۶ماموریت مهم رییس‌جمهور به وزیر کشور برای ارائه آمار دقیق از بازداشتی‌ها و کشته‌شدگان ناآرامی‌ها
۱۴ دی ۱۳۹۶واکنش وزیر کشور به اظهارت ضد ایرانی ترامپ
۱۴ دی ۱۳۹۶وزیر کشور: حداکثر ۴۲ هزار نفر در اعتراضات شرکت داشتند
۱۰ دی ۱۳۹۶هشدار جدی وزیر کشور به آشوب‌گران  
۱۰ دی ۱۳۹۶وزیر کشور: با خشونت‌پراکنی و رعب و وحشت قطعا برخورد می‌شود/ کسانی که اموال عمومی را تخریب کردند باید پاسخگو باشند
۹ دی ۱۳۹۶واکنش وزیر کشور به فراخوان تجمعات در فضای مجازی: غیرقانونی است/ افرادی که می‌خواهند تجمع داشته باشند باید درخواست بدهند
۶ دی ۱۳۹۶از ترس زلزله به خیابان نیایید که سارقان به خانه‎هایتان بروند
۶ دی ۱۳۹۶رحمانی فضلی: مردم فقط به اطلاعیه‌های رسمی توجه کنند
۵ دی ۱۳۹۶وزیرکشور: چک سفید امضا برای انتصاب فرمانداران نمی‌دهیم/هیچ دستگاهی به حریم خصوصی مردم ورود نکند
۲۶ آذر ۱۳۹۶حل مشکل به روش دولت! وزیر کشور: کولبری ممنوع می‌شود
۱۸ آذر ۱۳۹۶جزئیات رایزنی وزیر کشور ایرن و ترکیه
۱۵ آذر ۱۳۹۶وزیر کشور: دولت به دنبال امنیتی کردن فضای دانشگاهها نیست

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۲۹۰۹۱۳:۴۵:۵۹ ۱۳۹۶/۶/۲۴
خیلی راحت جواب مسائل مورد انتقاد را به اصطلاح پیچونده یعنی چی در قضیه سفارت سهل انگاری بوده خوب این سهل انگاری از طرف وزارت کشور بوده هی جلسه تشکیل دادند و برای حفاظت تاکید کردند اما تو عمل نتونستند پیگیری کنند ویا در مورد خانم خالقی میگه هئیت نظارت واجرایی امضا نکرده بودن حالا نظارت هیچی مال شورای نگهبانه هیت اجرایی چرا امضا نکرده بوده ای بابا ماشا الله به این مسئولین ما
ناشناس۱۰۳۱۲۰۲۱:۴۳:۴۴ ۱۳۹۶/۶/۲۴
اون آقایان که امنیت مملکت رو در خطرانداختن الان راست راست می چرخن
ناشناس۱۰۳۳۵۵۱۱:۳۷:۱۲ ۱۳۹۶/۶/۲۵
در محاكمه عاملين حمله به سفارت هم سهل انگاري شد
مودی۱۰۳۹۳۹۰۹:۴۴:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۶
یادم هست همان موقع هم یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی در جایی گفت که در جلسه شورا هشدار داده بود که باید حفاظت از سفارت عربستان را تشدید کنند ولی کوتاهی عجیبی در این زمینه صورت گرفته است ..... جناب رحمانی به عنوان رییس شورای امنیت کشور ؛ چرا پیش بینی لازم را نکردید؟؟!!! اگر فکر میکردید که هیچ اتفاقی نمی افتد مانند این است که پلیس هم خودش را به بی خیالی بزند با این تصور که همه آدمهای خوبی هستند و دست از پا خطا نمیکنند .....
امامی۱۰۴۱۷۷۱۶:۲۱:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۶
آقای وزیر گویا مصاحبه قبلی شما یادتان رفته فرمودید ابتدا رئیس جمهور پیشنهاد چند وزارتخانه ورئیس دفتری را داد ولی پس از مشورت با علی آقای لاریجانی به رئیس جمور عرض کردم اگر وزارت کشور باشد حاضر به خدمتگذاری هستم .اما..............................حالا با 180 درجه چرا .حتما رای اعتماد اینطور شما را با استقامت نشان می دهد وبا اعتماد به نفس افاضه می فرمایید اما بدانید که هیچ نماینده ای تا پایان 4 سال با شما عقد اخوت نبسته ومطمئن باش طور دیگری با شما برخورد خواهند کرد .لازم است انسان صادق وراستگو تر باشد تا امور با کیفیت بالا به پیش برود.
دیجی استایلملاصدرامادیران

پربحث‌های امروز

 1. چرا شفرد به خانه مجتبی جباری رفت؟

 2. عروس و دامادها در انتظار «بله» بانک‌ها

 3. زن و مرد آدم‌ربا گروگانشان را کشتند

 4. چه خدماتی به خانواده کارکنان نفتکش سانچی تعلق می‌گیرد؟

 5. احتمال افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم در سال ۹۷

 6. نویسنده‌ها دغدغه نوشتن ندارند

 7. بروز غیرمجازها در آینده ممکن است؟

 8. حجم مخازن سدها ۱۴درصد کاهش یافت

 9. روزهای طلایی ارز دیجیتالی به پایان رسید

 10. پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران/ دولت: اقتصاد ایران پتانسیل رو به جلو دارد؛ نسخه آن تهیه شده است

 11. سلفی گرفتن می تواند به سلامت شما آسیب برساند؟

 12. «فرسودگی شغلی» + نشانه ها و راه حل

 13. فایننشال تایمز: در پی هشدار ترامپ، اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

 14. دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه

 15. جادوی پول و بانک - 12 | صمصامی: بانک، اسلامی نمی‌شود؛ انگار کن «ذبح اسلامی خوک» + ارائه مدل و امکان پرسش و پاسخ

 16. طرح جدید نمایندگان برای ممانعت از انتصاب دوتابعیتی‌ها در دولت

 17. فنونی‌زاده: پرسپولیس ۵،۶ هفته زودتر قهرمان لیگ می‌شود

 18. پزشک ترامپ: رئیس جمهور از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل است

 19. هفتمین شب سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر

 20. چرا اوباما سکوت کرده است؟

 21. از کیفت نامطلوب صدای سالن اجراهای پاپ تا لغو کنسرت صهبایی

 22. اندیشکده سوفان: شروط ترامپ عملی نیست/ آمریکا احتمالا اواخر بهار از برجام خارج می‌شود

 23. مجید جلالی: بدون کی‌روش تیم ملی افت می‌کند/ برخی برای جذب مخاطب بحث جادوگری را اشاعه می‌دهند

 24. مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

 25. پرسپولیس به دنبال تاریخ‌سازی/ پدیده- استقلال؛ رسیدن به مربع قدرت؟

پربحث‌های دیروز

 1. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 2. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 3. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 4. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 5. حجم اعتبار حقوق و مزایای کارمندان مهم‌ترین بخش غیرشفاف بودجه/ مدیرانی ۲۵ میلیونی که ۸۰۰ میلیون تومان پاداش می‌گیرند/ ملاک تعیین دستمزد و حقوق چیست؟

 6. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 7. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 8. واکنش محسن هاشمی به دو شغله بودن صالحی امیری

 9. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 10. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 11. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 12. ریشه‌های اقتصادی اعتراضات اخیر/ آمار بیکاری سخن می‌گوید

 13. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 14. وزیر خارجه عربستان: برجام نیاز به اصلاح دارد

 15. ایران هم یکی از ۶۰ کشور تشنه می‌شود؟

 16. ایرباس از احتمال تاخیر در تحویل هواپیماهای ایران خبر داد/مدیر فروش ایرباس: باید محتاط عمل کرد

 17. روزنامه آرمان: 11000میلیارد پول مردم را به طلبکاران موسسات اعتباری دادید؛ مدیران آنها آزاد می چرخند؟

 18. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 19. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 20. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 21. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 22. عیسی کلانتری: حق هوای پاک بر حق هسته‌ای تقدم دارد

 23. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 24. تولید تندر ۹۰ و ساندرو از متوقف می‌شود

 25. لوله های سیمانی خانه ای برای مجردها  

پربحث‌های هفته

 1. حقوق های نجومی در سال ۹۷ افزایش پیدا نمی کند/ افزایش حقوق وزرا و نمایندگان مجلس ممنوع شد/ افزایش ۱۸ درصدی حقوق‌ کارمندان

 2. جزئیات اختلاس در شرکت ملی نفت/کارمند ساده‌ای که 100 میلیارد تومان به جیب زد و گریخت

 3. آموزش زبان انگلیسی در دبستان، آری یا خیر؟

 4. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد/ اگر احساس می کنیم که مصلحت جامعه اقتضا می کند که قیمت بنزین افزایش یابد، باید قیمت را افزایش دهیم

 5. نامه جوان زلزله زده به مدیری/ ما بی غیرت نیستیم، تو فکر پولت باش

 6. "سانچی" غرق شد/ مرگ همه خدمه نفتکش ایرانی/ امکان خارج کردن اجساد دریانوردان وجود ندارد/ اسامی جانباختگان

 7. جزئیاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت/ فرد متخلف پس از مشخص شدن سوء استفاده مالی به کانادا فرار کرد/ تبعات بکارگیری افراد دوتابعیتی

 8. جادوی پول و بانک - 11 | مصباحی‌مقدم: قطعاً ربوی می‌دانم + امکان پرسش و پاسخ

 9. نقد مردم‌شناسانه به برخورد چینی‌ها با نفتکش ایرانی/تاریخ، در کشور ما بی اهمیت است

 10. سیف: نیروی انتظامی در جلوگیری از تاسیس شعب موسسات مالی کوتاهی کرد/ ما از فساد رو به گسترش جلوگیری کردیم/ نرخ تورم کاهشی بوده/ در بخش مسکن رونق داشتیم

 11. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 12. لحظه اعلام خبر درگذشت ملوانان کشتی نفتکش سانچی به خانواده هایشان  

 13. تلگرام رفع فیلتر شد/ کندی تلگرام پس از هجوم کاربران

 14. مجید قصابی اروجی، کاپیتان، در نفتکش سانچی  

 15. پایان تلخ یکی از نادرترین اتفاقات دریایی/ خدمه در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند/ درخواست اعلام عزای عمومی و شهید محسوب شدن دریانوردان

 16. مقایسه میزان درآمد پزشکان عمومی ایران با ۴۲ کشور دنیا

 17. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 18. خبره ورزشی بدون هیچ‌گونه سابقه / نگاهی به انتخاب رییس جدید کمیته ملی المپیک

 19. واکنش شدیداللحن عضو ارشد جامعه مدرسین به صحبت‌های روحانی درباره نقد پیامبر

 20. دلار 4450 تومان شد/ سیف: نرخ ارز ثبات نسبی داشته/ خوشحالی صرافان از افزایش قیمت ها؛ بازار سورپرایز شده!

 21. اعدام؛ سرنوشت پسری با اعمال شیطانی

 22. افزایش پلکانی حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷

 23. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 24. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 25. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه‌ی دولت و ملت را بخوانیم  

پربحث‌های دیروز

 1. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 2. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 3. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

 4. نماینده مجلس: 100 مسئول کشور دو تابعیتی و دارای گرین کارت هستند

 5. ربیعی: بازگشایی و بررسی جعبه سیاه در چین انجام می‌شود/ اصابت موشک به سانچی و مقصد کره‌شمالی، داستان‌سرایی است/ جانباختگان، «شهید خدمت» محسوب می‌شوند/ خدمه هنگام تصادف خواب نبودند

 6. آیت الله مصباح‎: نه در کوه قاف، که در پایتخت ایران به امام معصوم خرده می‎گیرند/ امام زمان چقدر خون دل بخورد؟

 7. نامه نمایندگان به روحانی و آملی لاریجانی برای آزادی فوری بازداشت‌شدگان

 8. انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از روسای سه قوه

 9. پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره موسسات وابسته بود که مالیات نمی‌پردازند نه نذورات

 10. حادثه نفتکش سانچی و پاسخ ربیعی به ابهامات/ برخورد موشک به نفتکش ایرانی صحت ندارد/اقدامات چینی‌ها در حد مقدوراتشان بود/ بررسی نحوه تصادف در دستور کار

 11. روایت ضرغامی از نشست صبحانه با محمدعلی ابطحی

 12. واکنش مشاور سیاسی قالیباف به گزارش نجفی

 13. روحانی در دیدار با رئیس مجلس قطر: اجازه نمی‌دهیم تحت فشارهای ناحق و غیرعادلانه قرار بگیرید

 14. غلامعلی رجایی: سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی همچنان نامعلوم است

 15. مصباحی‌مقدم: شالوده اقتصادی کشور متاثر از سیاست دولت سازندگی است/ نگاه هاشمی پس از جنگ نسبت به غرب تغییر کرد

 16. آلمان: برخورداری از مزایای اقتصادی توافق هسته‌ای حق ایران است

 17. سردار نقدی: آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 18. آیا ایرانی ها بدون ویزا به دیدن جام جهانی می روند؟

 19. لاریجانی: ایران به دوستی با قطر پایبند است

 20. دبیر شورای عالی امنیت ملی در BRT  

 21. آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران/دانشجویان نگران غیبت در امتحان نباشند

 22. ولایتی: بشار اسد دستور تاسیس دانشگاه آزاد در شهرهای سوریه را صادر کرد

 23. گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

 24. گلایه شدید از یک اقدام روحانی در جشنواره بسیج

 25. وزیر اطلاعات: نارضایتی‌ها‌ را باید علاج کرد‌

پربحث‌های هفته

 1. روحانی: آثار برجام الی یوم‌القیامه از بین نمی‌رود/ به مردم باید احترام گذاشت؛ نباید به هر که خیابان آمد و مطالبه ای داشت، توهین کرد و اتهام بست/ فضای مجازی با فیلتر درست نمی‌شود

 2. تذکر 24 نماینده به روحانی درباره نقد امام زمان (عج)/ به جای نقد معصومان به حل بیکاری و جلوگیری از اعمال تحریم‌های جدید بپردازید

 3. واکنش به اظهارات اخیر روحانی درباره جواز «انتقاد از معصومین»: اینکه گفته شود معصوم و امام هم قابل نقد هستند نادرست است/ معنا ندارد عقاید شیعه را مورد هجمه قرار دهیم

 4. شکایت روحانی و فریدون از نمایندگان مجلس

 5. ضرغامی: اگر جمله «امام زمان(عج) هم قابل نقد است» را رئیس جمهور قبلی می‌گفت چه می‌شد؟

 6. درباره بیانیه اصلاح طلبان/ حداقل مسئولیت پذیر باشید!

 7. امام‌جمعه موقت تهران خطاب به روحانی: بهتر است فرصت خود را صرف رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه

 8. ابهامات 8 روز تلاش نافرجام برای نجات سرنشینان سانچی/ از نحوه مدیریت بحران تا تناقض گویی مسئولان و کارشکنی چینی ها

 9. تعلیق تحریم‌های ایران تمدید شد/ ترامپ: این آخرین بار است که تمدید می کنم/ کاخ سفید: هر توافق تازه ای باید شامل برنامه موشک های بالستیک ایران باشد

 10. توکلی: افراد خاطی نه اصلاح‌طلبند نه اصولگرا/ صحبت‌های علم‌الهدی باعث تحریک نشد؛ کجا ایشان از مرگ بر فلان حمایت کرده؟/ دشمنی خارجی‌ها ربطی به‌ دلیل اولیه اعتراضات ندارد

 11. علی مطهری خواستار افزایش قیمت بنزین شد

 12. عملکرد چین در حادثه نفتکش سانچی/ ایران می تواند از چین شکایت کند؟

 13. شریعتمداری: خروج از برجام تنها راه مقابله با زورگویی آمریکاست

 14. احتمال شکایت نمایندگان مجلس از لاریجانی + جزئیات

 15. گذرنامه ایرانی؛ سنگ جلو پای سفر؟!

 16. هاشمی شاهرودی: مجبور شدم به آلمان بروم/ در آلمان پزشکان یک عفونت کشف کردند که در ایران کشف نشده بود

 17. «سانچی» چگونه قلب یک ایران را سوزاند

 18. واقعیت و پشت پرده داستان جهانگیری و صداوسیما چه بود؟

 19. محمود صادقی: پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

 20. افشای پروژه جدید بی‌بی‎سی علیه ایران + عکس

 21. بازدید ربیعی از کشتی حادثه دیده چینی/ درباره شکایت از چین قضاوت زودهنگام است/ چین هیچ کوتاهی نکرده است/ باید ابتدا مکالمات جعبه سیاه بررسی شود

 22. 100 شکایت دولت روحانی از نمایندگان و رسانه ها/ آیا معنای استقبال از نقد اینست؟

 23. تعداد بازداشت‌شدگان در کشور نزدیک به 2 هزار نفر است/ نگه داشتن بازداشتی‌ها دوای درد نیست/ روند اطلاع‌رسانی در مورد حوادث اخیر خوب نبوده است

 24. احتمال رفع فیلتر تلگرام تا فردا/ تکذیب شد

 25. واکنش شریعتمداری درباره اظهارات روحانی؛ عذر بدتر از گناه!

آخرین عناوین