ایران نوین

پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

گروه جهان الف،   3960622280 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

پایه‌های نظم لیبرالی در حال ویران شدن است که این موضوع به رقابت در سطوح بالای سیاسی و اقتصادی منجربه می‌شود و در نتیجه قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد.

پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد.

 به گزارش آنا، مبحث نظم لیبرالی جهان و نگاه متفاوت ابرقدرت‌های سنتی و قدرت‌های نوظهور به آن از پرسش‌های بنیادین در فضای سیاسی امروز جهان به شمار می‌رود. سرگئی کاراگانوف رئیس دانشکده اقتصاد و سیاست بین‌الملل مدرسه عالی اقتصاد مسکو در سخنرانی با موضوع نظم آتی پس از نظم لیبرالی فعلی جهان به بررسی و تحلیل این مساله پرداخته است که متن آن در سایت روسی راسیسکایا گازتا به چاپ رسیده و ترجمه آن در ادامه آمده است.

پس از جنگ دو نظم جهانی وجود داشت؛ یکی نظم لیبرال دموکراتیک و کاپیتالیستی تابع ایالات‌متحده و دیگری نظم سوسیالیستی تابع اتحاد جماهیر شوروی. روسیه را متهم می‌کنند به این ‌که ویرانگر نظم جهانی لیبرال دوران پسا‌جنگ است. در حالی‌که روسیه رهبر درهم شکستن نظم دوم ، و نه به هیچ وجه ممکن نظم نخست بود. اگرچه از میان رفتن نظم دوم ، تدریجا به نظم نخست هم لطمه وارد کرد.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی برای مدت کوتاهی " نظم لیبرالی جهانی" اعلام شد که روسیه با استقلال عمل و اقدامات خود در اوکراین و سوریه عملا چنین نظمی را زیر سوال برد.

اما این به اصطلاح " نظم لیبرالی جهانی" چه بود یا چه هست؟ در واقع باید گفت آن هژمونی کوتاه مدت ایالات‌متحده و غرب بود. و هیچ چیز لیبرال به معنای آزادانه‌ای در آن نبود. به زور به مخالفان تحمیل می‌شد که دنیا باید ضمن پذیرش ارزش‌های غربی طبق مدل سیاسی غربی اداره شود و پیش برود.

غرب حق صحبت کردن از " جامعه جهانی" را غصب کرده است. اگر این آزادی است پس اسارت چیست؟ کمونیسم جهانی هم در قرن بیستم چنین دکترین مشابهی را تبلیغ می‌کرد. کشیشان و استعمارگران هم قبلا سعی می‌کردند مسیحیت امروزه نیمه رهاشده در غرب را تحمیل کنند. البته ضمن این کار چپاول هم می‌کردند.

دیگر اصلا نمی‌شود آن‌ را " نظم" نامید. بیشتر به قانون جنگل با بدترین حالت اجرا شبیه است. حقوق بین‌الملل و موازین طبیعی همزیستی میان دولتی به فتنه‌آمیزترین شیوه ممکن مورد نقض قرار گرفته‌اند. در سال 1991 میلادی آلمان و سپس اتحادیه اروپا استقلال کرواسی و اسلوونی جداشده از یوگسلاوی را به رسمیت شناختند. این رسمیت‌بخشی یک جانبه کاملا در تضاد با حقوق بین‌الملل بود و به ماشه چکانده شده‌ای شبیه بود که یوگسلاوی را به جنگ داخلی کشاند. در سال 1999 میلادی ناتو به مدت 78 شبانه‌روز باقی مناطق بی‌دفاع این کشور را بمباران کردند. استقلال کوزووی بدون برگزاری هیچ رفراندومی به رسمیت شناخته شد.

در سال 2003 میلادی اکثر کشورهای ناتو به بهانه‌ای واهی و تقلبی عراق را اشغال کردند. صدها هزار نفر کشته شدند و تمام منطقه برای ده‌ها سال دچار بی‌ثباتی شد. سال 2009 میلادی هم سال حمله به لیبی بود که موجب چنان هرج و مرجی شد که این کشور سال‌هاست نمی‌تواند از آن رهایی یابد.

در این میان موارد متعدد حمایت و راه‌اندازی "انقلاب‌های رنگی" هم رخ داد. در اکثر موارد هم این انقلاب‌ها منجر به بروز هرج و مرج و درد و رنج ملت‌ها شده است. نمونه آخر آن هم اوکراین است. در اروپا سعی کردند " نظم لیبرالی جهانی" را از طریق توسعه بی‌حد‌وحصر پیمان‌های غربی، خصوصا ناتو تحکیم و تقویت کنند، که اگر کمی بیشتر در سرزمینی که روسیه آن را امر حیاتی برای امنیت و تداوم حیات روسیه می‌انگارند پیشروی می‌کرد می‌توانست، همان‌طور که پیشاپیش هشدار داده بودند، به جنگ بزرگی در اروپا بدل شود.

فاحش‌ترین فضاحت در دوره‌ای رخ داد که به علت ضعف روسیه نقش بازدارندگی هسته‌ای آن کاهش یافت. از آنجایی که غربی‌ها دیگر روسیه را مقابل خود نمی‌دیدند وارد هر ماجرای دشواری می‌شدند. اما اکنون وضعیت تغییر یافته است، چنانکه پس از راه‌اندازی بحران در اوکراین نخواستند فراتر بروند و سریع متوجه شدند که روسیه جدید از توانایی " برتری‌جویی در تشدید تنش‌ها" برخوردار است، یعنی اگر روسیه گزینه‌هایش را افزایش دهد غرب لاجرم خواهد باخت.

تلاش در جهت تثبیت هژمونی غربی حتی بدون اقدامات فعالانه روسیه که هجوم پیمان‌های غربی در اوکراین و سوریه را متوقف کرده است منجر به یک سری تغییرات " رنگی" دولت‌های قانونی شده است. این اقدامات روند عینی از دست دادن موضع بالادست غرب را که در پانصد سال اخیر از آن برخوردار بود برجسته‌تر ساخته است.

دلایل کم نیستند. به عمیق‌ترین آنها که تا به امروز هیچگاه از آن نام نبرده‌ام اشاره می‌کنم.

تسلط اروپا و غرب در وهله نخست تکیه بر برتری نظامی آن دارد که اتفاقا در حدود قرن شانزدهم میلادی به آن دست یافت. اروپایی‌ها با بهره‌برداری از این برتری به توسعه‌طلبی استعماری و نواستعماری در سطح جهان پرداختند و در کنار آن مسیحیت، قوانین سیاسی خود و تجارت آزاد را تحمیل کردند که در وهله نخست برای کسانی سودآور بود که قوانین آن‌ را پیشنهاد یا تحمیل می‌کردند. که می‌توان به جنگ تریاک اشاره کرد که در قرن نوزدهم میلادی برای تجارت تریاک از هند روی داد. اروپایی‌ها در ازای تریاک، ابریشم و کالاهای دیگر دریافت می‌کردند. در جنگ تریاک میلیون‌ها چینی جان‌باختند.

وقتی انگلستان، بعد از قرن‌های متمادی حاکمیت دریاها، رهبری را به ایالات متحده واگذار کرد، آنها(آمریکایی‌ها) این برتری را دقیقا در توسعه " تجارت آزاد" دیدند، تجارتی که قواعداش را خودشان با استناد به نه تنها قدرت اقتصادی خود بلکه برتری نظامی در جهان غیر‌سوسیالیستی می‌نوشتند. وقتی اتحاد شوروی فروپاشید به نظر می‌رسید که نظم اقتضادی لیبرالی در تمام دنیا گسترش یابد و پایان خوش تاریخ برای غرب فرا‌برسد. اما چنین رویایی به حقیقت نرسید، دلیل اصلی فروریختن چنین خیالی ویران شدن پایه و اساس نظم جهانی اقتصادی لیبرالی سابق یعنی برتری نظامی است.

اکنون پایه ویران شده است. رقابت در سطوح سیاسی و اقتصادی بالاتری پیش خواهد آمد. قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد. پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد. نیروهایی که پشت ترامپ ایستاده‌اند می‌خواهند از نظامی که توسط کشور خودشان ایجاد شده بجهند، چرا که دیگر مثل سابق آنقدرها سودآور نیست.

روند سیاسی‌سازی روابط اقتصادی و سنگ‌اندازی در مسیر ایجاد وابستگی متقابل اقتصادی ثمربخش در اروپا که به خاطر تحویل گاز روسیه و خریدهای متقابل کالا از اروپا شکل گرفته بود از همین‌جا ریشه می‌گیرد. تحریم‌ها هم به مثابه قاعده جدید سیاست غرب ریشه در همین مساله دارد.

نظام جبهه‌بندی دو بلوکی که سعی می‌کنند بدون دستیابی به موفقیتی خاص در اروپا برقرار و در کمربند شرقی چین ایجاد‌اش کنند رو به زوال است. " نظم لیبرالی جهان" در سال‌های دهه نود و آغاز دهه نخست قرن جاری در میان تنش‌ها در حال مرگ است. نظم اقتصادی لیبرالی جهان هم مورد تهدید است، چرا که توقع موجدان اصلی‌اش را برآورده نمی‌کند. اگرچه اکثر دیگر بازیگران جهانی مایل به کنارگذاشتن آن نیستند. چون برای‌شان سودآور است.

آینده مثل همیشه غیر‌قابل‌ پیش‌بینی است. اما من جرات به‌خرج می‌دهم و سعی می‌کنم حدس بزنم 15 سال دیگر اوضاع چگونه است؟ اگر همان‌طور که فهمیده می‌شود تنش‌های فعلی دنیا را به سمت فاجعه هسته‌ای بین‌المللی سوق ندهد. فقط فناوری که این‌همه از آن صحبت می‌شود نیست که دچار تغییر می‌شود. شالوده نظامی سیاسی‌ای که نظم نوین جهانی باید بر روی آن بنا شود هم دستخوش تغییر خواهد شد.

کره شمالی به‌طور کاملا پیش‌بینی‌پذیری در پیش چشمان ما از عنوان هسته‌ای برخوردار می‌شود. پس از به ویرانی کشاندن عراق و لیبی که از برنامه هسته‌ای خود دست کشیده بودند البته انتظاری غیر از این از سوی کره شمالی نمی‌توان داشت. از قرار معلوم مطمئنا پس از چند سال ژاپن و کره جنوبی هم خواهان این عنوان خواهند شد یا آن را به دست خواهند آورد. آن‌هم نه فقط به خاطر عامل کره‌شمالی و تضعیف عینی کارآمدی پیمان با آمریکا بلکه همچنین برای جبران قدرت فزاینده چین. اگر سیاست تهدید و فشار بر ایران پایان نیابد این کشور هم دیر یا زود به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت.

در کنار عامل هسته‌ای به احتمال قریب به یقین یکی از قدرتمندترین عوامل سیاسی نظامی_ برخورداری برخی دول از سلاح سایبری که می‌تواند موجب وارد ساختن خساراتی نظیر خسارات سلاح هسته‌ای و نابودی جوامع بشری شود_ پدیدار خواهد شد، آن‌هم اگر تا به حال پدیدار نشده باشد.

می‌توان از روی بی‌اعتنایی دستی تکان داد و گفت چنین اتفاقی نباید بیفتد. اما به احتمال زیاد خواهد افتاد، از جمله به‌دلیل اشتباه دولت‌های هسته‌ای در حمله به کشورهایی که از دستیابی به سلاح هسته‌ای سرباز زده بودند.

می‌توان به این واقعیت جدید از سوی دیگر هم نگریست. تاریخ 70 سال اخیر ضمنا تاریخ گسترش سلاح هسته‌ای هم هست. نخست ایالات متحده، سپس اتحاد شوروی، بریتانیا، فرانسه، چین، اسراییل، هند، پاکستان و اکنون هم کره شمالی. بشر تا امروز جان سالم به در برده است. از جمله و حتی در وهله نخست به خاطر این‌که بازدارندگی متقابل هسته‌ای بشر را از تکرار جنگ‌های خود ویرانگر معمول در تاریخ خود بر حذر می‌داشت.

بازدارندگی متقابل هسته‌ای روسیه، ایالات متحده و اکنون دیگر چین، هند، پاکستان، اسراییل، فرانسه و بریتانیا در کنار عوامل دیگر امکان وقوع جنگ‌های بزرگ را که می‌توانند تهدیدی در جهت نابودی بشریت باشند تقریبا غیرممکن ساخته است.

به خودم اجازه می‌دهم کنایه‌ای خارج از حوزه تحلیل ژئواستراتژیک به‌کار ببرم: گویا، خداوند متعال، هراسان از کردار مخلوقات خود، که دو جنگ جهانی را به دوش یک نسل انداختند، سلاح آرماگدون را در اختیار بشر گذاشت تا خود را از نابودی نهایی مصون بدارد.

اگر سلاح سایبری، آن‌طور که خیلی‌ها می‌گویند، واقعا این‌قدر مرگ‌آور است، پس می‌تواند پس از طی دوره بی‌ثباتی و هراس موجب تقویت بازدارندگی چندجانبه متقابل شود. در آن‌صورت بشریت به حرکت به‌ طرف نظم نوین جهانی ادامه خواهد داد.

اکثر قدرت‌ها از لیبرالیسم در روابط اقتصادی بین‌المللی صرف نظر نخواهند کرد. این اتفاقی نیست که اکنون که ایالات متحده از پیمان تجاری اقیانوس آرام که به ابتکار خود تاسیس یافته بود خارج شده است، و دیگران می‌کوشند آن را بدون حضور این کشور برقرار کنند.

این نظم جهانی به‌مراتب آزادتر از نظم حاضر که خود به‌مراتب آزادتر از نظم‌های پیشین است خواهد بود. اکنون دیگر تحمیل نظام‌های سیاسی و ارزش‌های فرهنگی و انسانی هم‌چنان سخت‌تر شده است. خیلی‌ها هم در غرب به این شیوه روی خوش نشان نمی‌دهند.

راهی دشوار و خطرناک است، حدود 15 سال. بهتر است ساخت مدل جدید ساختار جهانی را با همکاری در قالب اوراسیای بزرگ از جمله اروپای پیشنهاد شده از سوی روسیه و حمایت شده از طرف چین و هم‌چنین طرح چینی " یک کمربند؛ یک جاده " مورد حمایت روسیه آغاز کنیم. در آتلانتیک کهن گویا چیز تازه‌ای سر بر نخواهد آورد.

بسیار ضروری است که هر چه سریع‌تر گفت‌و‌گوی جدی همه دول هسته‌ای و حتی سایر دول قدرتمند و مستقل پیرامون نحوه حمایت از ثبات استراتژیک بین‌الملل در دوره طولانی گذار آغاز شده به‌سوی نظم نوین جهانی شروع شود. ابتکار عمل در این گفت‌و‌گو در اختیار دول جدید خصوصا اوراسیایی است. از جمله روسیه قدیم که ویران شده و بازتولد یافته و به همین دلیل جدید شده است.

اما بدون ایالات متحده نمی‌توان در مورد چیزی به توافق رسید. تنها می‌توان امیدوار بود که آنها یک روزی از جنون دسته‌جمعی خود خارج شوند. الان باید به سختی در مقابل‌ آنها ایستاد.

اگر موفق به حصول توافقی در خصوص شالوده جدید سیاسی نظامی شویم، نظم آتی جهانی می‌تواند بهتر از خیلی از نظام‌های سابقا مستقر باشد. و شاید هم زیبا باشد.

 منبع: راسیسکایا گازتا / مترجم: سید مازیار کمالی

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

نیسانهواپیمایی قطر

پربحث‌های اخیر

 1. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 2. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 3. آمريكا ديگر كدخداي اروپا نيست؟

 4. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 5. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 6. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 7. جانشین موقت منصوریان در استقلال مشخص شد

 8. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 9. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 10. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 11. کودک خارجی بدون خانواده از کشور طرد نخواهد شد

 12. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 13. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 14. منصوریان: تنها ترین فرد تاریخ استقلالم

 15. قلعه‌نویی: خدا لعنت کند آنهایی را که استقلال را به این روز انداختند

 16. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 17. قلعه‌نویی:خدا لعنت کند آن‌هایی که استقلال رابه این روزانداختند/زمان من این تیم ازمیلان هم بالاتر بود

 18. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 19. گوگل رسما مالک جدید اچ تی سی شد

 20. بوی استعفا می‌آید؛ منصوریان حلالیت طلبید

 21. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 22. سیمرغ صلح بربام آزادی

 23. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 24. بستري شدن بازيگر مشهور ايراني در برزيل

 25. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 2. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 3. آمريكا ديگر كدخداي اروپا نيست؟

 4. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 5. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 6. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 7. ملاقات وزرای خارجه ایران و فرانسه

 8. انتقاد رئیس سابق سیا از سخنان ترامپ درباره برجام

 9. آمریکا به دنبال ایجاد ائتلاف علیه برجام است

 10. کودک خارجی بدون خانواده از کشور طرد نخواهد شد

 11. اقلیم کردستان: مصوبات پارلمان عراق علیه همه پرسی اهمیت زیادی ندارد

 12. بحرین: خواستار تسلیم شدن قطر نشده‌ایم

 13. منصوریان: تنها ترین فرد تاریخ استقلالم

 14. قلعه‌نویی: خدا لعنت کند آنهایی را که استقلال را به این روز انداختند

 15. ترامپ: «هیلاری» به کره شمالی مجوز هسته ای شدن داد

 16. قلعه‌نویی:خدا لعنت کند آن‌هایی که استقلال رابه این روزانداختند/زمان من این تیم ازمیلان هم بالاتر بود

 17. درخواست رئیس شورای اروپا درباره برجام

 18. گوگل رسما مالک جدید اچ تی سی شد

 19. بوی استعفا می‌آید؛ منصوریان حلالیت طلبید

 20. روحانی: اگر آمریکا از برجام خارج شود یعنی دست ایران برای هرگونه انتخابی باز است/منتظریم ترامپ از مردم ایران عذرخواهی کند

 21. سیمرغ صلح بربام آزادی

 22. اردوغان: همه پرسی اقلیم کردستان لغو شود

 23. بستري شدن بازيگر مشهور ايراني در برزيل

 24. رییس جمهور در جمع سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد  

 25. ارائه محدود اینترنت رایگان در مکان‌های عمومی

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 2. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 3. بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان؛ آمریکا فروش هواپیمای مسافربری را به ایران ممنوع کرد

 4. سیف: من هیچ وقت نمی رفتم در جایی که مجوز از بانک مرکزی ندارد، سرمایه گذاری کنم/ کاسپینی‌ها پای اشتباه خود بایستند

 5. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 6. جهانگیری: روحانی پیگیر وعده‌های انتخاباتی خود است/ جلوی ورود زنان به استادیوم را گرفتند؛ فکر کردید کار خوبی کردید

 7. ملوک زندانی شرف است از شرف او حمایت کنید

 8. فراموشی سیف از مجوز سال ۹۴ بانک مرکزی به موسسه کاسپین/ آقای رئیس کل! شما باید پاسخگوی مجوز فعالیت کاسپین باشید

 9. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 10. ترامپ: تا یک ماه دیگر خواهید دید که چه خواهم کرد/ در برابر ایران بیکار نمی‌نشینیم

 11. رگ خوابی برای تحقیر زن

 12. سخنگوی وزارت امورخاجه میهمان ویژه الف می شود/ سوالات خود درباره مسایل سیاست خارجی و دیپلماسی را از او بپرسید

 13. سرنوشت مبهم فروش ۱۶۰ بوئینگ به ایرلاین‌های ایرانی/ نقض فاحش برجام از سوی آمریکایی‌ها

 14. پیوند برجام و تحریم!/آدرس غلط ندهیم

 15. حدادعادل:احمدی‌نژاد رایانه‌ای است که نرم‌افزارش را نمی‌دانیم/ ۱۶ میلیون رای نتیجه تشکیل جمنا بود

 16. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 17. درخواست قصاصِ دختر ملی‌پوش فوتسال به خاطر تصادف با پلیس/پدر مقتول: آن دختر درحال مستی پسرم را کشت

 18. فقط چند روز برای بازگشت به شرایط هسته‌ای قبل از برجام نیاز داریم

 19. این بنز ۵ میلیاردی چگونه وارد کشور شده است؟+ تصویر

 20. همبرگر 250 هزار تومانی در لواسان + عکس

 21. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 22. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 23. واکنش بانک مرکزی به خبر الف؛ آقای سیف نگفتند که موسسه کاسپین فاقد مجوز است+عکس

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند

 25. قبضه سیستم تصمیم گیری کشور توسط مدیران کهنسال و تکراری

پربحث‌های اخیر

 1. بارزانی به دنبال آن است تا آخرین لحظه به چانه‌زنی خود ادامه دهد

 2. چالش‌های پسر هفتم پادشاه!

 3. ایتالیا خواستار پایان محاصره ۴ کشور عربی علیه قطر است

 4. مخالفت «نوری المالکی» با طرح ابتکاری سازمان ملل درباره همه‌پرسی جدایی

 5. انتقاد مجدد روسیه از کارشکنی امریکا برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایران

 6. قوانین دریافت ویزای آمریکا سخت‌تر می‌شود

 7. تایمز: کشورهای عربی با اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان موافقند

 8. شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟

 9. جانسون: قرار نیست به خاطر بریگزیت استعفا دهم/بشار اسد اکنون اکثر سوریه را در کنترل دارد

 10. بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه

 11. پوتین: تجارت با دلار آمریکا متوقف شود

 12. رئیس‌جمهور عراق به دیدار «مسعود بارزانی» رفت

 13. سوئد: سخنرانی ترامپ در تضاد با منشور ملل متحد بود

 14. سه دولتی که از جدایی کردستان از عراق حمایت می‌کنند، کدامند؟

 15. آمانو: همکاری هسته‌ای ایران و کره شمالی شایعه‌ای بیش نیست

 16. در کنفرانس اتمی وین چه گذشت؟

 17. رئیس جمهور لیتوانی: روسیه درصدد حمله به همسایگان خود است

 18. حمله پلیس اسپانیا به دفاتر دولت منطقه‌ای کاتالونیا و بازداشت وزیر اقتصاد این منطقه

 19. نماینده روسیه در سازمان ملل: برجام باید حفظ شود

 20. جنبلاط: بدون بررسی‌های لازم اجازه ازسرگیری روابط لبنان-سوریه را نمی‌دهیم

 21. ايران و ضعف ديپلماسي امريكا

 22. رئیس ارتش اسرائیل: حزب‌الله بیش از همه ما را نگران می‌کند/نصرالله در روستاهای نزدیک اسرائیل است

 23. اردوغان: ترکیه تحریم‌ها علیه کردستان عراق را بررسی می‌کند

 24. فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است/آماده میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن هستیم

 25. المیادین پشت پرده رجزخوانی ترامپ درباره برجام را فاش کرد

پربحث‌های دیروز

 1. بارزانی به دنبال آن است تا آخرین لحظه به چانه‌زنی خود ادامه دهد

 2. چالش‌های پسر هفتم پادشاه!

 3. ایتالیا خواستار پایان محاصره ۴ کشور عربی علیه قطر است

 4. مخالفت «نوری المالکی» با طرح ابتکاری سازمان ملل درباره همه‌پرسی جدایی

 5. انتقاد مجدد روسیه از کارشکنی امریکا برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایران

 6. قوانین دریافت ویزای آمریکا سخت‌تر می‌شود

 7. تایمز: کشورهای عربی با اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان موافقند

 8. شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟

 9. جانسون: قرار نیست به خاطر بریگزیت استعفا دهم/بشار اسد اکنون اکثر سوریه را در کنترل دارد

 10. بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه

 11. پوتین: تجارت با دلار آمریکا متوقف شود

 12. رئیس‌جمهور عراق به دیدار «مسعود بارزانی» رفت

 13. سوئد: سخنرانی ترامپ در تضاد با منشور ملل متحد بود

 14. سه دولتی که از جدایی کردستان از عراق حمایت می‌کنند، کدامند؟

 15. آمانو: همکاری هسته‌ای ایران و کره شمالی شایعه‌ای بیش نیست

 16. در کنفرانس اتمی وین چه گذشت؟

 17. رئیس جمهور لیتوانی: روسیه درصدد حمله به همسایگان خود است

 18. حمله پلیس اسپانیا به دفاتر دولت منطقه‌ای کاتالونیا و بازداشت وزیر اقتصاد این منطقه

 19. نماینده روسیه در سازمان ملل: برجام باید حفظ شود

 20. جنبلاط: بدون بررسی‌های لازم اجازه ازسرگیری روابط لبنان-سوریه را نمی‌دهیم

 21. ايران و ضعف ديپلماسي امريكا

 22. رئیس ارتش اسرائیل: حزب‌الله بیش از همه ما را نگران می‌کند/نصرالله در روستاهای نزدیک اسرائیل است

 23. اردوغان: ترکیه تحریم‌ها علیه کردستان عراق را بررسی می‌کند

 24. فرانسه: ایران جزو قدرت‌های صاحب‌نفوذ در سوریه است/آماده میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن هستیم

 25. المیادین پشت پرده رجزخوانی ترامپ درباره برجام را فاش کرد

پربحث‌های هفته

 1. بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان؛ آمریکا فروش هواپیمای مسافربری را به ایران ممنوع کرد

 2. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 3. محمد مرسی به حبس ابد محکوم شد

 4. بارزانی: طرح آمریکا-انگلیس برای جایگزینی همه‌پرسی را بررسی می‌کنیم

 5. صدای پای تشکیل اسرائیل دوم می آید

 6. سی‌وپنجمین سالروز جنایت هولناک ارتش صهیونیستی در صبرا و شاتیلا

 7. تمام زنانی که به بنگلادش گریخته‌اند، مورد تجاوز قرار گرفته‌اند

 8. بارزانی به دنبال آن است تا آخرین لحظه به چانه‌زنی خود ادامه دهد

 9. چالش‌های پسر هفتم پادشاه!

 10. ایتالیا خواستار پایان محاصره ۴ کشور عربی علیه قطر است

 11. مخالفت «نوری المالکی» با طرح ابتکاری سازمان ملل درباره همه‌پرسی جدایی

 12. انتقاد مجدد روسیه از کارشکنی امریکا برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایران

 13. قوانین دریافت ویزای آمریکا سخت‌تر می‌شود

 14. تایمز: کشورهای عربی با اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان موافقند

 15. شروط بارزانی برای تعویق همه پرسی کردستان چیست؟

 16. جانسون: قرار نیست به خاطر بریگزیت استعفا دهم/بشار اسد اکنون اکثر سوریه را در کنترل دارد

 17. بمباران شمال عراق از سوی جنگنده های ترکیه

 18. پوتین: تجارت با دلار آمریکا متوقف شود

 19. رئیس‌جمهور عراق به دیدار «مسعود بارزانی» رفت

 20. سوئد: سخنرانی ترامپ در تضاد با منشور ملل متحد بود

 21. سه دولتی که از جدایی کردستان از عراق حمایت می‌کنند، کدامند؟

 22. آمانو: همکاری هسته‌ای ایران و کره شمالی شایعه‌ای بیش نیست

 23. در کنفرانس اتمی وین چه گذشت؟

 24. رئیس جمهور لیتوانی: روسیه درصدد حمله به همسایگان خود است

 25. حمله پلیس اسپانیا به دفاتر دولت منطقه‌ای کاتالونیا و بازداشت وزیر اقتصاد این منطقه

ویگو

وب‌گردی

آخرین عناوین