پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

گروه جهان الف،   3960622280 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

پایه‌های نظم لیبرالی در حال ویران شدن است که این موضوع به رقابت در سطوح بالای سیاسی و اقتصادی منجربه می‌شود و در نتیجه قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد.

پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد.

 به گزارش آنا، مبحث نظم لیبرالی جهان و نگاه متفاوت ابرقدرت‌های سنتی و قدرت‌های نوظهور به آن از پرسش‌های بنیادین در فضای سیاسی امروز جهان به شمار می‌رود. سرگئی کاراگانوف رئیس دانشکده اقتصاد و سیاست بین‌الملل مدرسه عالی اقتصاد مسکو در سخنرانی با موضوع نظم آتی پس از نظم لیبرالی فعلی جهان به بررسی و تحلیل این مساله پرداخته است که متن آن در سایت روسی راسیسکایا گازتا به چاپ رسیده و ترجمه آن در ادامه آمده است.

پس از جنگ دو نظم جهانی وجود داشت؛ یکی نظم لیبرال دموکراتیک و کاپیتالیستی تابع ایالات‌متحده و دیگری نظم سوسیالیستی تابع اتحاد جماهیر شوروی. روسیه را متهم می‌کنند به این ‌که ویرانگر نظم جهانی لیبرال دوران پسا‌جنگ است. در حالی‌که روسیه رهبر درهم شکستن نظم دوم ، و نه به هیچ وجه ممکن نظم نخست بود. اگرچه از میان رفتن نظم دوم ، تدریجا به نظم نخست هم لطمه وارد کرد.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی برای مدت کوتاهی " نظم لیبرالی جهانی" اعلام شد که روسیه با استقلال عمل و اقدامات خود در اوکراین و سوریه عملا چنین نظمی را زیر سوال برد.

اما این به اصطلاح " نظم لیبرالی جهانی" چه بود یا چه هست؟ در واقع باید گفت آن هژمونی کوتاه مدت ایالات‌متحده و غرب بود. و هیچ چیز لیبرال به معنای آزادانه‌ای در آن نبود. به زور به مخالفان تحمیل می‌شد که دنیا باید ضمن پذیرش ارزش‌های غربی طبق مدل سیاسی غربی اداره شود و پیش برود.

غرب حق صحبت کردن از " جامعه جهانی" را غصب کرده است. اگر این آزادی است پس اسارت چیست؟ کمونیسم جهانی هم در قرن بیستم چنین دکترین مشابهی را تبلیغ می‌کرد. کشیشان و استعمارگران هم قبلا سعی می‌کردند مسیحیت امروزه نیمه رهاشده در غرب را تحمیل کنند. البته ضمن این کار چپاول هم می‌کردند.

دیگر اصلا نمی‌شود آن‌ را " نظم" نامید. بیشتر به قانون جنگل با بدترین حالت اجرا شبیه است. حقوق بین‌الملل و موازین طبیعی همزیستی میان دولتی به فتنه‌آمیزترین شیوه ممکن مورد نقض قرار گرفته‌اند. در سال 1991 میلادی آلمان و سپس اتحادیه اروپا استقلال کرواسی و اسلوونی جداشده از یوگسلاوی را به رسمیت شناختند. این رسمیت‌بخشی یک جانبه کاملا در تضاد با حقوق بین‌الملل بود و به ماشه چکانده شده‌ای شبیه بود که یوگسلاوی را به جنگ داخلی کشاند. در سال 1999 میلادی ناتو به مدت 78 شبانه‌روز باقی مناطق بی‌دفاع این کشور را بمباران کردند. استقلال کوزووی بدون برگزاری هیچ رفراندومی به رسمیت شناخته شد.

در سال 2003 میلادی اکثر کشورهای ناتو به بهانه‌ای واهی و تقلبی عراق را اشغال کردند. صدها هزار نفر کشته شدند و تمام منطقه برای ده‌ها سال دچار بی‌ثباتی شد. سال 2009 میلادی هم سال حمله به لیبی بود که موجب چنان هرج و مرجی شد که این کشور سال‌هاست نمی‌تواند از آن رهایی یابد.

در این میان موارد متعدد حمایت و راه‌اندازی "انقلاب‌های رنگی" هم رخ داد. در اکثر موارد هم این انقلاب‌ها منجر به بروز هرج و مرج و درد و رنج ملت‌ها شده است. نمونه آخر آن هم اوکراین است. در اروپا سعی کردند " نظم لیبرالی جهانی" را از طریق توسعه بی‌حد‌وحصر پیمان‌های غربی، خصوصا ناتو تحکیم و تقویت کنند، که اگر کمی بیشتر در سرزمینی که روسیه آن را امر حیاتی برای امنیت و تداوم حیات روسیه می‌انگارند پیشروی می‌کرد می‌توانست، همان‌طور که پیشاپیش هشدار داده بودند، به جنگ بزرگی در اروپا بدل شود.

فاحش‌ترین فضاحت در دوره‌ای رخ داد که به علت ضعف روسیه نقش بازدارندگی هسته‌ای آن کاهش یافت. از آنجایی که غربی‌ها دیگر روسیه را مقابل خود نمی‌دیدند وارد هر ماجرای دشواری می‌شدند. اما اکنون وضعیت تغییر یافته است، چنانکه پس از راه‌اندازی بحران در اوکراین نخواستند فراتر بروند و سریع متوجه شدند که روسیه جدید از توانایی " برتری‌جویی در تشدید تنش‌ها" برخوردار است، یعنی اگر روسیه گزینه‌هایش را افزایش دهد غرب لاجرم خواهد باخت.

تلاش در جهت تثبیت هژمونی غربی حتی بدون اقدامات فعالانه روسیه که هجوم پیمان‌های غربی در اوکراین و سوریه را متوقف کرده است منجر به یک سری تغییرات " رنگی" دولت‌های قانونی شده است. این اقدامات روند عینی از دست دادن موضع بالادست غرب را که در پانصد سال اخیر از آن برخوردار بود برجسته‌تر ساخته است.

دلایل کم نیستند. به عمیق‌ترین آنها که تا به امروز هیچگاه از آن نام نبرده‌ام اشاره می‌کنم.

تسلط اروپا و غرب در وهله نخست تکیه بر برتری نظامی آن دارد که اتفاقا در حدود قرن شانزدهم میلادی به آن دست یافت. اروپایی‌ها با بهره‌برداری از این برتری به توسعه‌طلبی استعماری و نواستعماری در سطح جهان پرداختند و در کنار آن مسیحیت، قوانین سیاسی خود و تجارت آزاد را تحمیل کردند که در وهله نخست برای کسانی سودآور بود که قوانین آن‌ را پیشنهاد یا تحمیل می‌کردند. که می‌توان به جنگ تریاک اشاره کرد که در قرن نوزدهم میلادی برای تجارت تریاک از هند روی داد. اروپایی‌ها در ازای تریاک، ابریشم و کالاهای دیگر دریافت می‌کردند. در جنگ تریاک میلیون‌ها چینی جان‌باختند.

وقتی انگلستان، بعد از قرن‌های متمادی حاکمیت دریاها، رهبری را به ایالات متحده واگذار کرد، آنها(آمریکایی‌ها) این برتری را دقیقا در توسعه " تجارت آزاد" دیدند، تجارتی که قواعداش را خودشان با استناد به نه تنها قدرت اقتصادی خود بلکه برتری نظامی در جهان غیر‌سوسیالیستی می‌نوشتند. وقتی اتحاد شوروی فروپاشید به نظر می‌رسید که نظم اقتضادی لیبرالی در تمام دنیا گسترش یابد و پایان خوش تاریخ برای غرب فرا‌برسد. اما چنین رویایی به حقیقت نرسید، دلیل اصلی فروریختن چنین خیالی ویران شدن پایه و اساس نظم جهانی اقتصادی لیبرالی سابق یعنی برتری نظامی است.

اکنون پایه ویران شده است. رقابت در سطوح سیاسی و اقتصادی بالاتری پیش خواهد آمد. قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد. پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد. نیروهایی که پشت ترامپ ایستاده‌اند می‌خواهند از نظامی که توسط کشور خودشان ایجاد شده بجهند، چرا که دیگر مثل سابق آنقدرها سودآور نیست.

روند سیاسی‌سازی روابط اقتصادی و سنگ‌اندازی در مسیر ایجاد وابستگی متقابل اقتصادی ثمربخش در اروپا که به خاطر تحویل گاز روسیه و خریدهای متقابل کالا از اروپا شکل گرفته بود از همین‌جا ریشه می‌گیرد. تحریم‌ها هم به مثابه قاعده جدید سیاست غرب ریشه در همین مساله دارد.

نظام جبهه‌بندی دو بلوکی که سعی می‌کنند بدون دستیابی به موفقیتی خاص در اروپا برقرار و در کمربند شرقی چین ایجاد‌اش کنند رو به زوال است. " نظم لیبرالی جهان" در سال‌های دهه نود و آغاز دهه نخست قرن جاری در میان تنش‌ها در حال مرگ است. نظم اقتصادی لیبرالی جهان هم مورد تهدید است، چرا که توقع موجدان اصلی‌اش را برآورده نمی‌کند. اگرچه اکثر دیگر بازیگران جهانی مایل به کنارگذاشتن آن نیستند. چون برای‌شان سودآور است.

آینده مثل همیشه غیر‌قابل‌ پیش‌بینی است. اما من جرات به‌خرج می‌دهم و سعی می‌کنم حدس بزنم 15 سال دیگر اوضاع چگونه است؟ اگر همان‌طور که فهمیده می‌شود تنش‌های فعلی دنیا را به سمت فاجعه هسته‌ای بین‌المللی سوق ندهد. فقط فناوری که این‌همه از آن صحبت می‌شود نیست که دچار تغییر می‌شود. شالوده نظامی سیاسی‌ای که نظم نوین جهانی باید بر روی آن بنا شود هم دستخوش تغییر خواهد شد.

کره شمالی به‌طور کاملا پیش‌بینی‌پذیری در پیش چشمان ما از عنوان هسته‌ای برخوردار می‌شود. پس از به ویرانی کشاندن عراق و لیبی که از برنامه هسته‌ای خود دست کشیده بودند البته انتظاری غیر از این از سوی کره شمالی نمی‌توان داشت. از قرار معلوم مطمئنا پس از چند سال ژاپن و کره جنوبی هم خواهان این عنوان خواهند شد یا آن را به دست خواهند آورد. آن‌هم نه فقط به خاطر عامل کره‌شمالی و تضعیف عینی کارآمدی پیمان با آمریکا بلکه همچنین برای جبران قدرت فزاینده چین. اگر سیاست تهدید و فشار بر ایران پایان نیابد این کشور هم دیر یا زود به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت.

در کنار عامل هسته‌ای به احتمال قریب به یقین یکی از قدرتمندترین عوامل سیاسی نظامی_ برخورداری برخی دول از سلاح سایبری که می‌تواند موجب وارد ساختن خساراتی نظیر خسارات سلاح هسته‌ای و نابودی جوامع بشری شود_ پدیدار خواهد شد، آن‌هم اگر تا به حال پدیدار نشده باشد.

می‌توان از روی بی‌اعتنایی دستی تکان داد و گفت چنین اتفاقی نباید بیفتد. اما به احتمال زیاد خواهد افتاد، از جمله به‌دلیل اشتباه دولت‌های هسته‌ای در حمله به کشورهایی که از دستیابی به سلاح هسته‌ای سرباز زده بودند.

می‌توان به این واقعیت جدید از سوی دیگر هم نگریست. تاریخ 70 سال اخیر ضمنا تاریخ گسترش سلاح هسته‌ای هم هست. نخست ایالات متحده، سپس اتحاد شوروی، بریتانیا، فرانسه، چین، اسراییل، هند، پاکستان و اکنون هم کره شمالی. بشر تا امروز جان سالم به در برده است. از جمله و حتی در وهله نخست به خاطر این‌که بازدارندگی متقابل هسته‌ای بشر را از تکرار جنگ‌های خود ویرانگر معمول در تاریخ خود بر حذر می‌داشت.

بازدارندگی متقابل هسته‌ای روسیه، ایالات متحده و اکنون دیگر چین، هند، پاکستان، اسراییل، فرانسه و بریتانیا در کنار عوامل دیگر امکان وقوع جنگ‌های بزرگ را که می‌توانند تهدیدی در جهت نابودی بشریت باشند تقریبا غیرممکن ساخته است.

به خودم اجازه می‌دهم کنایه‌ای خارج از حوزه تحلیل ژئواستراتژیک به‌کار ببرم: گویا، خداوند متعال، هراسان از کردار مخلوقات خود، که دو جنگ جهانی را به دوش یک نسل انداختند، سلاح آرماگدون را در اختیار بشر گذاشت تا خود را از نابودی نهایی مصون بدارد.

اگر سلاح سایبری، آن‌طور که خیلی‌ها می‌گویند، واقعا این‌قدر مرگ‌آور است، پس می‌تواند پس از طی دوره بی‌ثباتی و هراس موجب تقویت بازدارندگی چندجانبه متقابل شود. در آن‌صورت بشریت به حرکت به‌ طرف نظم نوین جهانی ادامه خواهد داد.

اکثر قدرت‌ها از لیبرالیسم در روابط اقتصادی بین‌المللی صرف نظر نخواهند کرد. این اتفاقی نیست که اکنون که ایالات متحده از پیمان تجاری اقیانوس آرام که به ابتکار خود تاسیس یافته بود خارج شده است، و دیگران می‌کوشند آن را بدون حضور این کشور برقرار کنند.

این نظم جهانی به‌مراتب آزادتر از نظم حاضر که خود به‌مراتب آزادتر از نظم‌های پیشین است خواهد بود. اکنون دیگر تحمیل نظام‌های سیاسی و ارزش‌های فرهنگی و انسانی هم‌چنان سخت‌تر شده است. خیلی‌ها هم در غرب به این شیوه روی خوش نشان نمی‌دهند.

راهی دشوار و خطرناک است، حدود 15 سال. بهتر است ساخت مدل جدید ساختار جهانی را با همکاری در قالب اوراسیای بزرگ از جمله اروپای پیشنهاد شده از سوی روسیه و حمایت شده از طرف چین و هم‌چنین طرح چینی " یک کمربند؛ یک جاده " مورد حمایت روسیه آغاز کنیم. در آتلانتیک کهن گویا چیز تازه‌ای سر بر نخواهد آورد.

بسیار ضروری است که هر چه سریع‌تر گفت‌و‌گوی جدی همه دول هسته‌ای و حتی سایر دول قدرتمند و مستقل پیرامون نحوه حمایت از ثبات استراتژیک بین‌الملل در دوره طولانی گذار آغاز شده به‌سوی نظم نوین جهانی شروع شود. ابتکار عمل در این گفت‌و‌گو در اختیار دول جدید خصوصا اوراسیایی است. از جمله روسیه قدیم که ویران شده و بازتولد یافته و به همین دلیل جدید شده است.

اما بدون ایالات متحده نمی‌توان در مورد چیزی به توافق رسید. تنها می‌توان امیدوار بود که آنها یک روزی از جنون دسته‌جمعی خود خارج شوند. الان باید به سختی در مقابل‌ آنها ایستاد.

اگر موفق به حصول توافقی در خصوص شالوده جدید سیاسی نظامی شویم، نظم آتی جهانی می‌تواند بهتر از خیلی از نظام‌های سابقا مستقر باشد. و شاید هم زیبا باشد.

 منبع: راسیسکایا گازتا / مترجم: سید مازیار کمالی

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

۶ اسفند ۱۳۹۶۲۰ عکس برتر هفته/ داغ آسمان بر سینه دنا/ خواهر اسلاویِ نوروز
۵ اسفند ۱۳۹۶ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم
۵ اسفند ۱۳۹۶ترامپ: ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران دادیم که هیچ احترامی برای ما قائل نیست
۴ اسفند ۱۳۹۶سناتورها از ترامپ خواستند که آمریکا نامزد میزبانی جام جهانی شود
۳ اسفند ۱۳۹۶دانش آموزان آمریکایی هدف جدیدترین توییت ترامپ
۳ اسفند ۱۳۹۶عراقچی: ترامپ گفته بود برجام را پاره میکند اما.....
۲ اسفند ۱۳۹۶نامزد اسکار اجازه ورود به آمریکا ندارد
۲ اسفند ۱۳۹۶ترامپ ممکن است قوانین آمریکا را برای ساخت رآکتورهای عربستان نادیده بگیرد
۳۰ بهمن ۱۳۹۶درگیری فیزیکی محافظان ترامپ با چینی‌ها بر سر چمدان اتمی
۳۰ بهمن ۱۳۹۶طرح جدید ترامپ: اروپا تنها متعهد به اصلاح برجام شود، در ازای آن برجام را زنده نگه می داریم
۳۰ بهمن ۱۳۹۶نمایندگان آمریکا و اروپا برای بحث درباره «توافق مکمل برجام» در پاریس دیدار می‌کنند
۲۹ بهمن ۱۳۹۶حمله دوباره ترامپ به برجام و اوباما

وب‌گردی

بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های اخیر

 1. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 4. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 5. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 6. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 7. احتمال تغییر ساعت دربی 86

 8. ۲۰ عکس برتر هفته/ داغ آسمان بر سینه دنا/ خواهر اسلاویِ نوروز

 9. رهبر انقلاب: در زمینه عدالت باید از خدای متعال و مردم عذرخواهی کنیم   

 10. دست هایتان از سلامت شما چه می گویند

 11. سهم کشور‌ها از جمعیت کل جهان چقدر است؟ +نمودار و سهم ایران

 12. شکایت دایی از یک هنرپیشه و صداوسیمای گیلان

 13. خودسوزی عاشق پیشه ۱۸ ساله+عکس

 14. ناگفته‌های فیروزآبادی از کوی دانشگاه  

 15. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 16. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 17. با ۶ سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (۱۶+)  

 18. سفیر مالزی در ایران:برنامه‌های پتروناس برای سرمایه‌گذاری در صنایع بالادستی نفت / در برجام صرفا آمریکا طرف نیست

 19. ثبات در بازار خودروهای وارداتی

 20. کنسرت کیهان کلهر در تالار وحدت   

 21. آمار متناقض اشتغالزایی سخنگوی دولت

 22. زمانی: هواداران استقلال در دربی به چیزی جز برد فکر نکنند

 23. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 24. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 25. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 3. زبان مادری و زبان رسمی

 4. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

 5. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 6. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 7. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 8. سرقت بنز C200 برای خوشگذرانی در شب ولنتاین

 9. رقص ماشین‌ها در کارخانه بنز  

 10. توصیه پیامبر در مورد مصرف نمک

 11. بیشترین عامل تصادفات برون شهری چیست؟

 12. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 13. تک تکشان محاسبه می‌شود...  

 14. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 15. مشخصات فنی پژو ۵۰۸ مدل ۲۰۱۹ +عکس

 16. چه ساعتی شام بخوریم؟

 17. توقف حراج سکه در بانک مرکزی منتفی شد

 18. بیرانوند حکم توقیف اموال نفت را گرفت

 19. ۱۰ تاثیر شگفت انگیز زردچوبه بر پوست

 20. ترافیک در تهران، ۷۰ سال پیش  

 21. بارندگی در ۱۰ استان/ احتمال سیلابی شدن رودخانه ها

 22. شورای مرکزی و بازرسان کانون کارگردانان انتخاب شدند/ اسامی اعضا

 23. پزشکیان: تعداد دانشگاه‌های ایران بیشتر از چین است

 24. ابراهیم جعفری: ایران باید از بازار‌های عراق بهره ببرد

 25. نقص فنی هواپیمای تهران-مشهد

پربحث‌های هفته

 1. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 2. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 3. آقای آخوندی! زمان عذرخواهی و استعفا فرا نرسیده است؟

 4. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 5. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 6. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 7. دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

 8. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 9. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 10. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 11. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 12. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 13. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 14. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 15. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 16. زبان مادری و زبان رسمی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 19. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 20. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 21. کدخدایی: احمدی‌نژاد اصرار داشت نتیجه انتخابات ۸۸ هرچه زودتر اعلام شود/ علی رغم اصرار تن به اعلام پیش از موعد صحت انتخابات ندادیم

 22. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

 23. سوال از رئیس جمهور درباره افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی/ 80 امضاء

 24. جزئیات شهادت ۳ مامور ناجا در درگیری خیابانی در پاسداران تهران/ قاتلان بلافاصله دستگیر شدند/ اوضاع تحت کنترل است +فیلم

 25. تصحیح دو اشتباه و تقدیر از گروه پزشکان بیمارستان نمازی شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 2. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 3. قطعنامه آتش‌بس سوریه در شورای امنیت تصویب شد/ خروج گروه‌های تروریستی از زیر چتر حمایتی آتش‌بس

 4. بمباران شدید عفرین توسط ارتش ترکیه

 5. اولین رآکتور هسته‌ای جهان عرب امسال افتتاح می‌شود

 6. جنجال لباس‌های نخست وزیر کانادا در سفر به هند  

 7. واکنش انصارالله یمن به شایعات بی اساس درباره عبدالملک الحوثی

 8. خالد مشعل: معامله قرن شکست خواهد خورد

 9. سیدحسن نصرالله: ما خرید رای با پول را حرام می دانیم و حزب‌الله این کار را انجام نخواهد داد

 10. واکنش اتحادیه‌عرب به اعلام تاریخ انتقال سفارت آمریکا به قدس

 11. جدیدترین ادعای ضد ایرانی آل خلیفه

 12. آغاز سخنرانی «سید حسن نصرالله»

 13. دادستان‌کل سابق ازبکستان بازداشت شد

 14. تکرار ادعاهای نیکی هیلی علیه ایران

 15. تروریست‌ها در ادلب به جان هم افتادند

 16. اعزام پیشرفته‌ترین جنگنده‌های روسیه به سوریه

 17. نیکی هیلی: چرا باید در برجام بمانیم؟ آزمایش موشک‌های بالستیک ایران باید متوقف شود

 18. آمادگی "سلطان قمار" برای پرداخت هزینه انتقال سفارت آمریکا به قدس

پربحث‌های دیروز

 1. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 2. قطعنامه آتش‌بس سوریه در شورای امنیت تصویب شد/ خروج گروه‌های تروریستی از زیر چتر حمایتی آتش‌بس

 3. بمباران شدید عفرین توسط ارتش ترکیه

 4. اولین رآکتور هسته‌ای جهان عرب امسال افتتاح می‌شود

 5. جنجال لباس‌های نخست وزیر کانادا در سفر به هند  

 6. واکنش انصارالله یمن به شایعات بی اساس درباره عبدالملک الحوثی

 7. خالد مشعل: معامله قرن شکست خواهد خورد

 8. سیدحسن نصرالله: ما خرید رای با پول را حرام می دانیم و حزب‌الله این کار را انجام نخواهد داد

 9. واکنش اتحادیه‌عرب به اعلام تاریخ انتقال سفارت آمریکا به قدس

 10. جدیدترین ادعای ضد ایرانی آل خلیفه

 11. آغاز سخنرانی «سید حسن نصرالله»

 12. دادستان‌کل سابق ازبکستان بازداشت شد

 13. تکرار ادعاهای نیکی هیلی علیه ایران

 14. تروریست‌ها در ادلب به جان هم افتادند

 15. اعزام پیشرفته‌ترین جنگنده‌های روسیه به سوریه

 16. نیکی هیلی: چرا باید در برجام بمانیم؟ آزمایش موشک‌های بالستیک ایران باید متوقف شود

 17. آمادگی "سلطان قمار" برای پرداخت هزینه انتقال سفارت آمریکا به قدس

 18. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 19. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 20. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

 21. غوطه شرقی یا یمن؛ شورای امنیت برای کدام حقوق بشر نگران است؟

 22. پیدا شدن اتفاقی نقاشی یک میلیون دلاری در مکانی دور از انتظار

 23. ترامپ: ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران دادیم که هیچ احترامی برای ما قائل نیست

 24. توافق امنیتی «الهام علی اف» با عربستان علیه تهران

 25. نتانیاهو: انتقال سفارت آمریکا به قدس روزی بزرگ برای اسرائیل است

پربحث‌های هفته

 1. حمایت روسیه از اسرائیل در صورت حمله ایران

 2. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 3. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سقوط هواپیمای ایرانی

 4. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 5. جان کری: ملک عبدالله و مبارک از ما خواسته بودند به ایران حمله کنیم

 6. هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

 7. ارتش سوریه امروز وارد عفرین می‌شود

 8. تسلیت دبیر کل سازمان ملل و اتحادیه اروپا بابت سقوط هواپیمای مسافربری ایران

 9. بارزانی: از ایران کمک خواستیم

 10. آیا رژیم صهیونیستی، «عربستانِ اتمی» را می‌پذیرد؟

 11. ترکیه هم ارز مجازی ترک‌کوین راه‌اندازی می‌کند

 12. قطعنامه آتش‌بس سوریه در شورای امنیت تصویب شد/ خروج گروه‌های تروریستی از زیر چتر حمایتی آتش‌بس

 13. بمباران شدید عفرین توسط ارتش ترکیه

 14. اولین رآکتور هسته‌ای جهان عرب امسال افتتاح می‌شود

 15. جنجال لباس‌های نخست وزیر کانادا در سفر به هند  

 16. واکنش انصارالله یمن به شایعات بی اساس درباره عبدالملک الحوثی

 17. خالد مشعل: معامله قرن شکست خواهد خورد

 18. سیدحسن نصرالله: ما خرید رای با پول را حرام می دانیم و حزب‌الله این کار را انجام نخواهد داد

 19. واکنش اتحادیه‌عرب به اعلام تاریخ انتقال سفارت آمریکا به قدس

 20. جدیدترین ادعای ضد ایرانی آل خلیفه

 21. آغاز سخنرانی «سید حسن نصرالله»

 22. دادستان‌کل سابق ازبکستان بازداشت شد

 23. تکرار ادعاهای نیکی هیلی علیه ایران

 24. تروریست‌ها در ادلب به جان هم افتادند

 25. اعزام پیشرفته‌ترین جنگنده‌های روسیه به سوریه

آخرین عناوین