پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

گروه جهان الف،   3960622280 ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پدیده ترامپ از نشانه‌های مرگ نظام لیبرالی است

پایه‌های نظم لیبرالی در حال ویران شدن است که این موضوع به رقابت در سطوح بالای سیاسی و اقتصادی منجربه می‌شود و در نتیجه قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد.

پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد.

 به گزارش آنا، مبحث نظم لیبرالی جهان و نگاه متفاوت ابرقدرت‌های سنتی و قدرت‌های نوظهور به آن از پرسش‌های بنیادین در فضای سیاسی امروز جهان به شمار می‌رود. سرگئی کاراگانوف رئیس دانشکده اقتصاد و سیاست بین‌الملل مدرسه عالی اقتصاد مسکو در سخنرانی با موضوع نظم آتی پس از نظم لیبرالی فعلی جهان به بررسی و تحلیل این مساله پرداخته است که متن آن در سایت روسی راسیسکایا گازتا به چاپ رسیده و ترجمه آن در ادامه آمده است.

پس از جنگ دو نظم جهانی وجود داشت؛ یکی نظم لیبرال دموکراتیک و کاپیتالیستی تابع ایالات‌متحده و دیگری نظم سوسیالیستی تابع اتحاد جماهیر شوروی. روسیه را متهم می‌کنند به این ‌که ویرانگر نظم جهانی لیبرال دوران پسا‌جنگ است. در حالی‌که روسیه رهبر درهم شکستن نظم دوم ، و نه به هیچ وجه ممکن نظم نخست بود. اگرچه از میان رفتن نظم دوم ، تدریجا به نظم نخست هم لطمه وارد کرد.

پس از فروپاشی اتحاد شوروی برای مدت کوتاهی " نظم لیبرالی جهانی" اعلام شد که روسیه با استقلال عمل و اقدامات خود در اوکراین و سوریه عملا چنین نظمی را زیر سوال برد.

اما این به اصطلاح " نظم لیبرالی جهانی" چه بود یا چه هست؟ در واقع باید گفت آن هژمونی کوتاه مدت ایالات‌متحده و غرب بود. و هیچ چیز لیبرال به معنای آزادانه‌ای در آن نبود. به زور به مخالفان تحمیل می‌شد که دنیا باید ضمن پذیرش ارزش‌های غربی طبق مدل سیاسی غربی اداره شود و پیش برود.

غرب حق صحبت کردن از " جامعه جهانی" را غصب کرده است. اگر این آزادی است پس اسارت چیست؟ کمونیسم جهانی هم در قرن بیستم چنین دکترین مشابهی را تبلیغ می‌کرد. کشیشان و استعمارگران هم قبلا سعی می‌کردند مسیحیت امروزه نیمه رهاشده در غرب را تحمیل کنند. البته ضمن این کار چپاول هم می‌کردند.

دیگر اصلا نمی‌شود آن‌ را " نظم" نامید. بیشتر به قانون جنگل با بدترین حالت اجرا شبیه است. حقوق بین‌الملل و موازین طبیعی همزیستی میان دولتی به فتنه‌آمیزترین شیوه ممکن مورد نقض قرار گرفته‌اند. در سال 1991 میلادی آلمان و سپس اتحادیه اروپا استقلال کرواسی و اسلوونی جداشده از یوگسلاوی را به رسمیت شناختند. این رسمیت‌بخشی یک جانبه کاملا در تضاد با حقوق بین‌الملل بود و به ماشه چکانده شده‌ای شبیه بود که یوگسلاوی را به جنگ داخلی کشاند. در سال 1999 میلادی ناتو به مدت 78 شبانه‌روز باقی مناطق بی‌دفاع این کشور را بمباران کردند. استقلال کوزووی بدون برگزاری هیچ رفراندومی به رسمیت شناخته شد.

در سال 2003 میلادی اکثر کشورهای ناتو به بهانه‌ای واهی و تقلبی عراق را اشغال کردند. صدها هزار نفر کشته شدند و تمام منطقه برای ده‌ها سال دچار بی‌ثباتی شد. سال 2009 میلادی هم سال حمله به لیبی بود که موجب چنان هرج و مرجی شد که این کشور سال‌هاست نمی‌تواند از آن رهایی یابد.

در این میان موارد متعدد حمایت و راه‌اندازی "انقلاب‌های رنگی" هم رخ داد. در اکثر موارد هم این انقلاب‌ها منجر به بروز هرج و مرج و درد و رنج ملت‌ها شده است. نمونه آخر آن هم اوکراین است. در اروپا سعی کردند " نظم لیبرالی جهانی" را از طریق توسعه بی‌حد‌وحصر پیمان‌های غربی، خصوصا ناتو تحکیم و تقویت کنند، که اگر کمی بیشتر در سرزمینی که روسیه آن را امر حیاتی برای امنیت و تداوم حیات روسیه می‌انگارند پیشروی می‌کرد می‌توانست، همان‌طور که پیشاپیش هشدار داده بودند، به جنگ بزرگی در اروپا بدل شود.

فاحش‌ترین فضاحت در دوره‌ای رخ داد که به علت ضعف روسیه نقش بازدارندگی هسته‌ای آن کاهش یافت. از آنجایی که غربی‌ها دیگر روسیه را مقابل خود نمی‌دیدند وارد هر ماجرای دشواری می‌شدند. اما اکنون وضعیت تغییر یافته است، چنانکه پس از راه‌اندازی بحران در اوکراین نخواستند فراتر بروند و سریع متوجه شدند که روسیه جدید از توانایی " برتری‌جویی در تشدید تنش‌ها" برخوردار است، یعنی اگر روسیه گزینه‌هایش را افزایش دهد غرب لاجرم خواهد باخت.

تلاش در جهت تثبیت هژمونی غربی حتی بدون اقدامات فعالانه روسیه که هجوم پیمان‌های غربی در اوکراین و سوریه را متوقف کرده است منجر به یک سری تغییرات " رنگی" دولت‌های قانونی شده است. این اقدامات روند عینی از دست دادن موضع بالادست غرب را که در پانصد سال اخیر از آن برخوردار بود برجسته‌تر ساخته است.

دلایل کم نیستند. به عمیق‌ترین آنها که تا به امروز هیچگاه از آن نام نبرده‌ام اشاره می‌کنم.

تسلط اروپا و غرب در وهله نخست تکیه بر برتری نظامی آن دارد که اتفاقا در حدود قرن شانزدهم میلادی به آن دست یافت. اروپایی‌ها با بهره‌برداری از این برتری به توسعه‌طلبی استعماری و نواستعماری در سطح جهان پرداختند و در کنار آن مسیحیت، قوانین سیاسی خود و تجارت آزاد را تحمیل کردند که در وهله نخست برای کسانی سودآور بود که قوانین آن‌ را پیشنهاد یا تحمیل می‌کردند. که می‌توان به جنگ تریاک اشاره کرد که در قرن نوزدهم میلادی برای تجارت تریاک از هند روی داد. اروپایی‌ها در ازای تریاک، ابریشم و کالاهای دیگر دریافت می‌کردند. در جنگ تریاک میلیون‌ها چینی جان‌باختند.

وقتی انگلستان، بعد از قرن‌های متمادی حاکمیت دریاها، رهبری را به ایالات متحده واگذار کرد، آنها(آمریکایی‌ها) این برتری را دقیقا در توسعه " تجارت آزاد" دیدند، تجارتی که قواعداش را خودشان با استناد به نه تنها قدرت اقتصادی خود بلکه برتری نظامی در جهان غیر‌سوسیالیستی می‌نوشتند. وقتی اتحاد شوروی فروپاشید به نظر می‌رسید که نظم اقتضادی لیبرالی در تمام دنیا گسترش یابد و پایان خوش تاریخ برای غرب فرا‌برسد. اما چنین رویایی به حقیقت نرسید، دلیل اصلی فروریختن چنین خیالی ویران شدن پایه و اساس نظم جهانی اقتصادی لیبرالی سابق یعنی برتری نظامی است.

اکنون پایه ویران شده است. رقابت در سطوح سیاسی و اقتصادی بالاتری پیش خواهد آمد. قدرت‌های نوظهور از مزایای رقابتی بیشتری برخوردار خواهند شد. پر واضح است که اروپا در این رقابت در حال باختن است. ایالات متحده هم شروع به باختن کرده است. پدیده ترامپ از بسیاری جهات ریشه در همین مساله دارد. نیروهایی که پشت ترامپ ایستاده‌اند می‌خواهند از نظامی که توسط کشور خودشان ایجاد شده بجهند، چرا که دیگر مثل سابق آنقدرها سودآور نیست.

روند سیاسی‌سازی روابط اقتصادی و سنگ‌اندازی در مسیر ایجاد وابستگی متقابل اقتصادی ثمربخش در اروپا که به خاطر تحویل گاز روسیه و خریدهای متقابل کالا از اروپا شکل گرفته بود از همین‌جا ریشه می‌گیرد. تحریم‌ها هم به مثابه قاعده جدید سیاست غرب ریشه در همین مساله دارد.

نظام جبهه‌بندی دو بلوکی که سعی می‌کنند بدون دستیابی به موفقیتی خاص در اروپا برقرار و در کمربند شرقی چین ایجاد‌اش کنند رو به زوال است. " نظم لیبرالی جهان" در سال‌های دهه نود و آغاز دهه نخست قرن جاری در میان تنش‌ها در حال مرگ است. نظم اقتصادی لیبرالی جهان هم مورد تهدید است، چرا که توقع موجدان اصلی‌اش را برآورده نمی‌کند. اگرچه اکثر دیگر بازیگران جهانی مایل به کنارگذاشتن آن نیستند. چون برای‌شان سودآور است.

آینده مثل همیشه غیر‌قابل‌ پیش‌بینی است. اما من جرات به‌خرج می‌دهم و سعی می‌کنم حدس بزنم 15 سال دیگر اوضاع چگونه است؟ اگر همان‌طور که فهمیده می‌شود تنش‌های فعلی دنیا را به سمت فاجعه هسته‌ای بین‌المللی سوق ندهد. فقط فناوری که این‌همه از آن صحبت می‌شود نیست که دچار تغییر می‌شود. شالوده نظامی سیاسی‌ای که نظم نوین جهانی باید بر روی آن بنا شود هم دستخوش تغییر خواهد شد.

کره شمالی به‌طور کاملا پیش‌بینی‌پذیری در پیش چشمان ما از عنوان هسته‌ای برخوردار می‌شود. پس از به ویرانی کشاندن عراق و لیبی که از برنامه هسته‌ای خود دست کشیده بودند البته انتظاری غیر از این از سوی کره شمالی نمی‌توان داشت. از قرار معلوم مطمئنا پس از چند سال ژاپن و کره جنوبی هم خواهان این عنوان خواهند شد یا آن را به دست خواهند آورد. آن‌هم نه فقط به خاطر عامل کره‌شمالی و تضعیف عینی کارآمدی پیمان با آمریکا بلکه همچنین برای جبران قدرت فزاینده چین. اگر سیاست تهدید و فشار بر ایران پایان نیابد این کشور هم دیر یا زود به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت.

در کنار عامل هسته‌ای به احتمال قریب به یقین یکی از قدرتمندترین عوامل سیاسی نظامی_ برخورداری برخی دول از سلاح سایبری که می‌تواند موجب وارد ساختن خساراتی نظیر خسارات سلاح هسته‌ای و نابودی جوامع بشری شود_ پدیدار خواهد شد، آن‌هم اگر تا به حال پدیدار نشده باشد.

می‌توان از روی بی‌اعتنایی دستی تکان داد و گفت چنین اتفاقی نباید بیفتد. اما به احتمال زیاد خواهد افتاد، از جمله به‌دلیل اشتباه دولت‌های هسته‌ای در حمله به کشورهایی که از دستیابی به سلاح هسته‌ای سرباز زده بودند.

می‌توان به این واقعیت جدید از سوی دیگر هم نگریست. تاریخ 70 سال اخیر ضمنا تاریخ گسترش سلاح هسته‌ای هم هست. نخست ایالات متحده، سپس اتحاد شوروی، بریتانیا، فرانسه، چین، اسراییل، هند، پاکستان و اکنون هم کره شمالی. بشر تا امروز جان سالم به در برده است. از جمله و حتی در وهله نخست به خاطر این‌که بازدارندگی متقابل هسته‌ای بشر را از تکرار جنگ‌های خود ویرانگر معمول در تاریخ خود بر حذر می‌داشت.

بازدارندگی متقابل هسته‌ای روسیه، ایالات متحده و اکنون دیگر چین، هند، پاکستان، اسراییل، فرانسه و بریتانیا در کنار عوامل دیگر امکان وقوع جنگ‌های بزرگ را که می‌توانند تهدیدی در جهت نابودی بشریت باشند تقریبا غیرممکن ساخته است.

به خودم اجازه می‌دهم کنایه‌ای خارج از حوزه تحلیل ژئواستراتژیک به‌کار ببرم: گویا، خداوند متعال، هراسان از کردار مخلوقات خود، که دو جنگ جهانی را به دوش یک نسل انداختند، سلاح آرماگدون را در اختیار بشر گذاشت تا خود را از نابودی نهایی مصون بدارد.

اگر سلاح سایبری، آن‌طور که خیلی‌ها می‌گویند، واقعا این‌قدر مرگ‌آور است، پس می‌تواند پس از طی دوره بی‌ثباتی و هراس موجب تقویت بازدارندگی چندجانبه متقابل شود. در آن‌صورت بشریت به حرکت به‌ طرف نظم نوین جهانی ادامه خواهد داد.

اکثر قدرت‌ها از لیبرالیسم در روابط اقتصادی بین‌المللی صرف نظر نخواهند کرد. این اتفاقی نیست که اکنون که ایالات متحده از پیمان تجاری اقیانوس آرام که به ابتکار خود تاسیس یافته بود خارج شده است، و دیگران می‌کوشند آن را بدون حضور این کشور برقرار کنند.

این نظم جهانی به‌مراتب آزادتر از نظم حاضر که خود به‌مراتب آزادتر از نظم‌های پیشین است خواهد بود. اکنون دیگر تحمیل نظام‌های سیاسی و ارزش‌های فرهنگی و انسانی هم‌چنان سخت‌تر شده است. خیلی‌ها هم در غرب به این شیوه روی خوش نشان نمی‌دهند.

راهی دشوار و خطرناک است، حدود 15 سال. بهتر است ساخت مدل جدید ساختار جهانی را با همکاری در قالب اوراسیای بزرگ از جمله اروپای پیشنهاد شده از سوی روسیه و حمایت شده از طرف چین و هم‌چنین طرح چینی " یک کمربند؛ یک جاده " مورد حمایت روسیه آغاز کنیم. در آتلانتیک کهن گویا چیز تازه‌ای سر بر نخواهد آورد.

بسیار ضروری است که هر چه سریع‌تر گفت‌و‌گوی جدی همه دول هسته‌ای و حتی سایر دول قدرتمند و مستقل پیرامون نحوه حمایت از ثبات استراتژیک بین‌الملل در دوره طولانی گذار آغاز شده به‌سوی نظم نوین جهانی شروع شود. ابتکار عمل در این گفت‌و‌گو در اختیار دول جدید خصوصا اوراسیایی است. از جمله روسیه قدیم که ویران شده و بازتولد یافته و به همین دلیل جدید شده است.

اما بدون ایالات متحده نمی‌توان در مورد چیزی به توافق رسید. تنها می‌توان امیدوار بود که آنها یک روزی از جنون دسته‌جمعی خود خارج شوند. الان باید به سختی در مقابل‌ آنها ایستاد.

اگر موفق به حصول توافقی در خصوص شالوده جدید سیاسی نظامی شویم، نظم آتی جهانی می‌تواند بهتر از خیلی از نظام‌های سابقا مستقر باشد. و شاید هم زیبا باشد.

 منبع: راسیسکایا گازتا / مترجم: سید مازیار کمالی

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۳۱ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: روند خلع سلاح اتمی کره شمالی آغاز شده است
۲۹ خرداد ۱۳۹۷ترامپ، به طرفداری از رژیم صهیونیستی آمریکا را از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌کند
۲۹ خرداد ۱۳۹۷چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند
۲۷ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: توقف رزمایش‌های نظامی پیشنهاد من بود، چون هزینه‌ آن بسیار بالا است
۲۳ خرداد ۱۳۹۷ترامپ: اوپک باز هم قیمت نفت را بیش از حد بالا برده است
۲۱ خرداد ۱۳۹۷آملی لاریجانی: سخنان رهبر انقلاب درباره برجام خط سیر جمهوری اسلامی را مشخص کرد/ ترامپ فرعون جدید است
۲۱ خرداد ۱۳۹۷جشن تولد ترامپ در سنگاپور  
۲۰ خرداد ۱۳۹۷سوروس: ترامپ نارسیست است و می‌خواهد جهان را نابود کند
۱۹ خرداد ۱۳۹۷ترامپ مدعی شد: گروه 7 متعهد به کنترل اهداف هسته ای ایران است
۱۸ خرداد ۱۳۹۷واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اظهارات ترامپ
۱۸ خرداد ۱۳۹۷ادعای تازه ترامپ درباره تغییر رفتار ایران
۱۷ خرداد ۱۳۹۷ادعای ترامپ درباره تغییر رفتار ایران در منطقه

وب‌گردی

طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. اولین اعتراضات به تلگرام طلایی / دست وزارت ارتباطات در کار است

 2. بیماری‌های اقتصاد ایران علاج دارند اما...

 3. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 4. وزیر نفت: ایران انتظار ندارد مشتریان نفتی معافیت بگیرند/راه‌های زیادی برای دور زدن تحریم‌ها داریم

 5. 66 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد/ دولت عامل گرانی بازار است

 6. هزینه حج امسال با نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه شد/ دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها

 7. اقتصاد و لزوم نگاه درست اجرایی

 8. بعد از پیاده روی چه بخوریم؟

 9. برجام در آی‌سی‌یو است  

 10. منظور رهبر انقلاب از وضعیت کودکان در آمریکا چه بود  

 11. آغاز توزیع کارت آزمون سراسری از فردا

 12. صالحی: اهداف مدنظر ایران از برجام حاصل نشود، حفظ آن ناممکن است

 13. وجود بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار و یک میلیون زن بیوه در کشور

 14. رشد شاخص بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

 15. امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول:اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است

 16. رهبر انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام حسینی موسوی را تسلیت گفتند

 17. شهردار تهران خبرداد: افتتاح خط 7 مترو در شهریور ماه

 18. تامین داروی بیماران خاص در اولویت/ تاخیر در واردات دارو به دلیل مشکلات انتقال ارز

 19. لاریجانی: پیگیری بین المللی پرونده فاجعه منا باید ادامه پیدا کند

 20. واکنش تند «نیکی هیلی» به گزارش سازمان ملل درباره فقر در آمریکا

 21. آخرین روز خدمتِ یک سرباز

 22. بطحایی اعلام کرد: جزئیات پرداخت مطالبات فرهنگیان/ تسویه خرید خدمات و حق‌التدریس معلمان شاغل در تابستان

 23. علل سوزش چشم‌ها و درمان آن

 24. آفتی که تئاتر ایران را تهدید می‌کند

 25. سرعت جان سه نفر را در تهران گرفت

پربحث‌های دیروز

 1. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 2. احمد توکلی در پاسخ به درخواست یک روزنامه‌نگار: دیده‌بان شفافیت و عدالت به همه ایرانیان ضدفساد تعلق دارد/ اگر اسنادی در مورد بدهی میلیاردی ایران مال به دست آید، پیگیری می‌کنیم

 3. کی‌روش: راه مهار رونالدو را نمی‌گویم/ فیلمنامه ایران - پرتغال را اسکورسیزی هم نمی‌توانست اینگونه برایم بنویسد

 4. واردات 424 خودوری قاچاق از بندرعباس/ مگر می‌شود هزاران دستگاه خودرو با قیمت بالا وارد شود، اما شبکه ای در کار نباشد؟/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی

 5. ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد

 6. واعظی: مقصران موسسات مالی نباید آزادانه بگردند

 7. قیمت دلار و نرخ ارز امروز ۱ تیر ۹۷ +جدول

 8. در جلسه اوپک چه گذشت/زنگنه پس از ترک جلسه اوپک به نشانه اعتراض: فکر نمی‌کنم به توافق برسیم

 9. بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

 10. نظر استاندار تهران درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 11. بررسی پشت پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

 12. منبع نمودار ضد ایرانی پمپئو درد سر ساز شد

 13. توییت زائری درباره حضور خانواده ها در استادیوم  

 14. شینزو آبه پس از ۴۰ سال به ایران سفر می کند

 15. احتمالات محدود صعود تیم ملی ایران/ پیروزی خودمان و شکست اسپانیا

 16. خواص جادویی و شگفت انگیز این میوه گرمسیری برای سلامتی

 17. نامجومطلق: می‌توانیم در جام جهانی شگفتی ساز شویم/ مقابل اسپانیا 60 دقیقه مطلقا دفاع کردیم

 18. زن:شوهرم با دوستم رابطه دارد/ مرد:زنم شیشه ای است و توهم دارد

 19. خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان

 20. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 21. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 22. بازدید سردار سلیمانی از پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین (ع) +عکس

 23. بازهم اشک مسی درآمد!  

 24. توصیه‌های اخلاقی رهبرانقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس  

 25. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. چند نکته با افرادی که در دام ترامپ گرفتار شده‌اند

 2. توضیحات سرلشکر فیروزآبادی پیرامون ویلای لواسان+سند

 3. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 4. پزشکیان:در هیچ جای دنیا پزشکان به اندازه ایران درآمد ندارند

 5. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 6. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 7. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 8. قرار بود حکومت‌مان، رنگ و بوی علی را داشته باشد  

 9. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 10. نهاوندیان: مردم باید از آرامش و امنیت اقتصادی خودشان حراست کنند/نیاز به تصمیم گیری‌های قوی داریم و با صبوری مشکلات حل می‌شود/اگر علت گرانی کالایی مشخص نیست، نباید آن را بخریم

 11. آزمون: اگر ناراضی هستند، بعد از جام جهانی دیگر برای تیم ملی بازی نمی‌کنم

 12. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 13. فیروزآبادی ویلای لواسان را تحویل داد

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 16. اسپانیا به سختی برد/ یوزها جانانه جنگیدند/ویدئو چک گل ایران به ماتادورها مردود اعلام کرد/امیدها به بازی پرتغال زنده است

 17. محمد ثلاث قصاص شد

 18. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 19. سیف:کاهش تورم در ۴۰ سال اخیر بی‎سابقه است/ احتمال توقف پرداخت ازر به کالاهای غیرضرور

 20. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 21. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 22. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 23. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 24. ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی

 25. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

پربحث‌های اخیر

 1. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 2. واکنش تند «نیکی هیلی» به گزارش سازمان ملل درباره فقر در آمریکا

 3. دادگاه سازمان ملل مهرماه «سرقت» ۲ میلیارد دلاری آمریکا از ایران را بررسی می‌کند

 4. نخست وزیر سابق فرانسه به حیف و میل اموال عمومی متهم شد

 5. ترامپ مساله ای برای انتخابات آتی کنگره آمریکا

 6. سعد حریری: به زودی دولت جدید را تشکیل می‌دهم

 7. عربستان مسائل ژئوپولتیک را به جام جهانی کشاند

 8. آمریکا چندین رزمایش نظامی با کره جنوبی را تعلیق کرد

 9. افشای حضور بن‌سلمان در نشست نتانیاهو و عبدالله دوم

 10. کشته شدن ۸۷ عضو پ ک ک

 11. توئیت ناشیانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران جنجالی شد+عکس

 12. نیویورک‌تایمز: سفیر امارات، ۳ ماه قبل از تصمیم ترامپ، از عزل تیلرسون خبر داشت

 13. روسیه و ایران بر ادامه همکاری‌ در برابر تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا تاکید کردند

 14. مقام ارشد آمریکایی:آژانس اتمی از حکم روشنی برای بازرسی از مراکز نظامی ایران برخوردار نیست

 15. جان بولتون برای دیدار با لاوروف به روسیه می‌رود

پربحث‌های هفته

 1. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 2. ترامپ: ایرانی‌ها می‌خواهند برجام را حفظ کند ولی یک روز مجبور می‌شوند با ما مذاکره کنند

 3. ظریف فهرست بخشی از مطالبات ایران از آمریکا را منتشر کرد

 4. لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم

 5. سفر برجامی روحانی به اتریش و سوئیس/ آیا تضمین های اروپایی منجر به حفظ توافق هسته ای خواهد شد؟

 6. درشرق آسیا چه می گذرد؟

 7. جزئیاتی از برنامه دولت ترامپ برای اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران

 8. نتیجه بازی سعودی‌ها در زمین یمن چه می‌شود؟

 9. قانون عجیب ازدواج دختران در ژاپن

 10. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 11. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 12. آینده رابطه ایران و عربستان؛ دشواری هایی در محتوا و تعارض در سیاست ها

 13. تحقیر اروپا توسط ترامپ/ چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟

 14. شلیک موشک بالستیک به آرامکو در عسیر/فرار متجاوزان از برابر یمنیها

 15. آمریکا از شورای حقوق بشر ملل متحد هم کنار می کشد

 16. آمریکا از اوباما تا ترامپ

 17. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 18. ترامپ: خلع سلاح کامل هسته ای در کره شمالی آغاز شده است!

 19. درخواست دو قانوگذار ارشد آمریکایی برای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF

 20. پارلمان عراق، تهدید‌های ساختگی و فرصت‌های واقعی/ خواب کاخ سفید برای عراق تعبیر نشد!

 21. ناامن‌ترین مناطق جهان شناخته شدند

 22. امارات مدعی حمایت تسلیحاتی ایران از انصارالله شد

 23. اردوغان: به عملیات‌مان در سوریه و عراق ادامه می‌دهیم

 24. سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی توسط پدافند ارتش سوریه+واکنش اسرائیل

 25. ۵ مهاجر توسط پلیس مرزی آمریکا به قتل رسیدند

آخرین عناوین