رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفتگو با الف: ارز به این زودی ها تک نرخی نخواهد شد/ دلار از 4 هزار تومان عبور می کند

گروه اقتصادی الف،   3960622075 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
ارز به این زودی ها تک نرخی نخواهد شد/ دلار از 4 هزار تومان عبور می کند

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه ارز به این زودی ها ارز تک نرخی نخواهد شد و شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود، گفت: دولت تدبیر و امید از همان سیاست‌های دوران احمدی‌نژادی استفاده می‌کند.

به گزارش الف؛ هم‌زمان با توقف فروش ارز مسافرتی در شبکه بانکی، غلامعلی کامیاب، معاون بین‌الملل بانک مرکزی زمان اجرای برنامه یکسان‌سازی نرخ ارز را اواخر امسال اعلام کرد و گفت: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان‌سازی ارزی است.

به گفته معاون امور بين‌الملل بانك مركزي، گرچه هنوز زماني براي اجراي برنامه تک‌نرخی کردن ارز توسط بانك مركزي به‌صورت مشخص تعيين نشده است اما فعلاً برنامه‌ريزي‌ها، اجراي آن را براي پايان سال جاری پيش‌بيني كرده است.

به گفته بسیاری از کارشناسان اكنون شرايط نسبتاً مناسبي براي تک‌نرخی شدن ارز وجود دارد، مشروط بر اينكه دولت بتواند با استفاده از اعتبارات و تسهيلاتي كه از بانك‌هاي خارجي مي‌گيرد، از افزايش جهشي نرخ ارز جلوگيري كرده تا منجر به افزايش تورم نشود.

يكي از قديمي‌ترين برنامه‌هايي كه دولت یازدهم وعده آن را داد تک‌نرخی كردن ارز بود که هیچ‌گاه در این دولت محقق نشد؛ البته سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در همان زمان گفته بود كه با توافق برجام و نتيجه دادن مذاكرات با كشورهاي ١+٥ شرايط يكسان‌سازي ارز مهيا مي‌شود ولي باگذشت بيش از دو سال از برجام، همچنان قول تا پايان سال داده مي‌شود.

بر اساس اعلام بانك مركزي فروش ارز مسافرتي از روز بيستم شهریورماه متوقف و مسافران مي‌توانند ارز را با نرخ بازار آزاد تهيه كنند.

محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در گفتگو با خبرنگار الف؛ در خصوص تک‌نرخی کردن ارز (دلار)، گفت: به نظر من تک‌نرخی شدن ارز به این زودی اتفاق نمی‌افتد؛ یعنی حداقل تا سال 1400 بعید می‌دانم که نرخ ارز تک‌نرخی شود.

وی افزود: برای تک‌نرخی شدن ارز باید فاکتورهایی وجود داشته باشد که متأسفانه اکنون از آن بی‌بهره‌ایم. یکی از این شرایط این است که کشور ذخایر ارزی‌اش پر باشد و درآمدهای ارزی بالا باشد و دائماً ارز به سمت مملکت سرازیر شود که متأسفانه این وضعیت را نداریم.

سبزعلیپور با بیان اینکه هنوز تحریم‌ها سایه‌اش بالای سر ایران است، بیان کرد: ما فروش نفت یا درامدهای ارزی‌مان خیلی بالا نیست؛ اینکه فروش نفت ما یک‌میلیون بشکه بوده و بعد از برجام به 3 میلیون بشکه رسیده، این خیلی پول به کشور نمی‌آورد؛ با توجه به اینکه خیلی موانع برداشته نشده و پول نفت کامل به ایران برنمی‌گردد.

به گفته وی؛ بخشی از پول نفت هنوز از محاسبه نفت در برابر غذا که قبلاً بود، بازهم در بانک‌های خارج بلوکه می‌شود؛ با توجه به این قضیه بازهم دلاری نداریم که بتوان به‌اندازه کافی اگر نرخ آن تک‌نرخی شد و مشتریان در داخل دلار خواستند؛ بتوان پرداخت کرد، زیرا تک‌نرخی باید جوابگوی همه باشد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران اضافه کرد: با توجه به کمبود ارز بعید می‌دانم که دولت بتواند پاسخگوی نیاز خریداران ارز پس از یکسان‌سازی قیمت باشد، بنابراین اولین فاکتور را برای انجام تک‌نرخی شدن ارز نداریم.

سبزعلیپور ادامه داد: دولت علاقه دارد ارز تک‌نرخی شود، اما بعید می‌دانم با توجه به اینکه قول دادند و محقق نشده، امسال هم محقق شود. دولت درامدهایش محقق نمی‌شود و درامد کافی ندارد؛ چگونه می‌تواند در این شرایط از تک‌نرخی ارز سخن بگوید.

وی با اشاره به افزایش قیمت دلار در چند روز گذشته، عنوان کرد: افزایش نرخ ارز به این معنی است که پشتوانه خوبی ندارد. یک سال پیش که آقای رئیس‌کل بانک مرکزی دستور داد به بانک‌ها که می‌توانند ارز با نرخ آزاد خریدوفروش کنند همان زمان ارز مبادلاتی خیلی پایین‌تر از نرخ امروز بود، اما متأسفانه نه‌تنها بانک‌ها، الآن آن‌چنان خریدوفروش از آن سال‌ها به امروز نداشته‌اند، بلکه نرخ ارز از 3600 تومان به نزدیک حدود 4000 تومان رسیده است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان این دولت نرخ ارز مبادلاتی را زیرپوستی افزایش داد، بیان کرد: و امروز نرخ ارز مبادله‌ای در حدود 3200-3300 تومان رسیده و روزبه‌روز بالا می‌رود.

سبزعلیپور ادامه داد: در این سال‌های آینده ارز تک‌نرخی نخواهد شد، بلکه این صحبت‌ها آرزوی دولتمردان است که در قالب قول و قرار مطرح می‌کنند؛ اما با توجه به نبود فاکتورهای لازم به این زودی محقق نخواهد شد و حداقل می‌توانم بگویم در دولت دوازدهم محقق نخواهد شد.

وی در خصوص حذف ارز مبادله‌ای به مسافران تصریح کرد: این نشات گرفته از همان کمبود ارزی است که دولت دارد، از طرفی کسری بودجه وجود دارد که تمام این‌ها نشان‌دهنده این است که دولت می‌گوید ارز مبادلاتی ندارد.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران فزود: اکنون دولت تدبیر و امید با توجه به کسری بودجه کم‌کم از همان سیاست‌های دوران احمدی‌نژادی استفاده می‌کند؛ یعنی افزایش نرخ ارز؛ کسری بودجه با فروش یک‌بخشی از ارزها باقیمت بالاتری، می‌تواند تفاوت ریالی بیشتری را برای دولت داشته باشد، بتوان بخشی از درآمدها را از این طریق جبران کنند.

به گفته روی؛ به یک سری ابزارها و قوانین و مدیریت صحیح نیاز داریم نه آزمون‌وخطا. متأسفانه دولت امروز به روزمرگی افتاده که امروز را بگذراند و فردا خدا کریم است؛ مانند خانواده‌ای که پول ندارد و وضعیتشان خراب است و می‌گوید خدایا امروز سفره ما پر باشد فردا خدا بزرگ است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران تصریح کرد: کدام کشور در دنیا این‌گونه اداره می‌شود، آن‌هم کشوری مانند ایران که روی یک نعمت و پول خوابیده است، روی ثروت نفت و طلا و اورانیوم؛ که این وضعیت معقول نیست و با هیچ عقل سلیمی سازگار نیست.

وی در مورد اینکه آینده نرخ ارز در چند ماه آینده گفت: با همین سیاست و وضعیت، روزبه‌روز شاهد افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی خواهیم بود؛ تصور بر این است که دیری نخواهد کشید دلار نرخ چهار هزار تومان را هم می‌شکند.

سبزعلیپور ادامه داد: باید هرچه زودتر با تدابیری جلوی کاهش ارزش پول ملی گرفته شود؛ در غیر این صورت متأسفانه نرخ رشد تورم بالا خواهد رفت و با این توجه به کاهش سود سپرده‌ها، بخشی از پول‌های مردم به سمت بازارهای سفته‌بازی و خریدوفروش ارز خواهد رفت و به افزایش قیمت دامن می‌زند.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: آمارها نشان می‌دهند تورم تک‌رقمی شده، درحالی‌که این‌ها رؤیاپردازی است در عام واقعیت تورم چندان کم نشده، اگر جاهایی نرخ آن کاهش‌یافته با توسل به کم‌فروشی بوده است. امروز برخی از میزان برخی محصولات کاسته شده و نشان می‌دهد که تورم را با کم فروشی کنترل کردند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۸۷۴۱۱:۱۰:۵۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
تک نرخی کجا بود بابا! سیف 4 ساله که سالی 4 بار میگه بزودی ارز را تک نرخی می کنم و هنوز هم درجا میزنه. منفعت دولت در گران بودن ارز است.
ناشناس۱۰۱۹۳۴۱۲:۵۱:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
گفتن تک نرخی میکنن نگفتن در مثلا قیمت3500 . معمولا وقتی زمان اجرا رو تعیین نمیکنن قصد بالا بردن ناگهانی قیمت رو دارن...تازه تک نرخی شد و قیمت بالا هم رفت،باز تضمینی نیست که در واقعیت و بازار تقاضا برای قیمت بالاتر نباشه ...که کلا باز معامله دو سر برد برای دولت هست...چون در این صورت کارشناسان میگویند طرح شکست خورده و دولت قبول نمیکنه و باز دلار رو بالاتر میفروشه.
ناشناس۱۰۱۸۷۸۱۱:۲۲:۱۸ ۱۳۹۶/۶/۲۲
اب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب این درسترین واژه است برای اقتصاد ما و قول میدهم با این وضع فقر چنان فراگیر شود که حتی به نان خشک هم مردم راضی شوند
ناشناس۱۰۱۹۳۷۱۳:۰۳:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۲
خوب شما چرا جو گرون شدن میدی ؟؟؟
اقتصاد دان۱۰۱۹۸۸۱۴:۴۷:۱۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
امیدوارم یکبار برای همیشه دولت محترم نرخ ارز رو واقعی کنه ویعنی بالای 5000 تومان و اینقدر به ارز سوبسید نده
ناشناس۱۰۲۰۲۱۱۵:۴۲:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
اولا قیمت واقعی ارز حدود 1000 تومان هست بالا نگه داشتن مصنوعی دلار و گران کردن آن هیچ توجیه ای جز به فلاکت نشاندن بیشتر اقتصاد ایران ندارد 1-صادرات نفت به قبل از تحریم ها برگشته 2-حدود 150 میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده ایران در حال آزاد شدن هست 3-با اینکه بانکهای مهم خارجی شعبه در ایران نمی زنند اما سوئیفت برقرار شده اما دلار بحای کاهش هر روز در حال افزایش هست! در واقع تحریم ها نه از سوی خارجی ها بلکه از سوی مسولان بر علیه مردم ادامه دارد !
اقتصاد دان۱۰۲۱۹۴۰۰:۱۵:۰۹ ۱۳۹۶/۶/۲۳
قیمت 1000 تومان رو از کجا اوردید؟چه اصراری دارید در موضوعی که تخصص ندارید اظهار نظر کوچه بازاری کنید برادر
ناشناس۱۰۲۶۵۲۲۰:۴۸:۲۰ ۱۳۹۶/۶/۲۳
برادر بد نیست تا به مواردی نظری بی افکنی تا خیلی راحت به قیمت دلار 1000 تومان برسی از همه مهم تر آن تولید ناخالص ملی ایران به رده بندی آن در جهان هست که گفته می شود 21 امین کشور هست حال حتی 31 امین کشور در نظر بگیریم خیلی راحت ارزش پول ملی ایران خیلی راحت با برابری گرفتن آن نسبت به کشورهای دیگر حداکثر برای یک دلار 1000 تومان هست بدون در نظر گرفتن توسعه انسانی یا منابع نفت و گاز ایران حتی با نقدیندگی بیش از مقداری که الان هست پس دوست عزیز بهتر هست شما کمی اقتصاد فرا. بگیرید اقتصاد کشور ما برای همین به این روز اسفبار افتاده چون اقتصاددانان کوچه بازاری اقتصاد کشور را دست گرفته اند
ناشناس۱۰۲۶۸۱۲۲:۲۷:۱۳ ۱۳۹۶/۶/۲۳
دوستمان سه دلیل قانع کننده گفته اما جنابعالی. بدون هیچ دلیلی ایشان را کوچه بازاری عنوان کردید! بد نیست کمی اقتصاد یاد بگیرید!
ناشناس۱۰۲۲۴۸۰۷:۰۲:۲۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
قیمت واقعی ارز رو چطور محاسبه کردی شد 1000 داداش
ناشناس۱۰۲۰۵۵۱۷:۰۴:۴۵ ۱۳۹۶/۶/۲۲
معلومه هر جی داشتی و نداشتی دادی دلار خریدی تا به قیمت بدبخت تر شدن هموطنات و بی ارزش تر شدن پول ملی،دلی از عزا در بیار،هر چند .. هر کس چنین فکری کنه ون تو هر چقدر با دلار سود کنی بقیه چیزایی که باید بخری اینقدر گرون می شه که صد برابر اون سود رو از جیبت در میارن.
سید محمد رضا قافله باشی۱۰۲۰۲۸۱۵:۵۳:۳۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
با سلام قیمت چند چیز در کشور شدیدا سیاسی و رانتی است ؟ - نان وتنرژی و ارز الف - درقیمت نان ؟ ما شاهد کم فروشی یا بدفروشی هستیم یعنی نانوایی ها با تعدیل وزن نان وکیفیت پخت ان تا حد ممکن بخشی از کسری قیمت نان را جبران می کنند .نانوایی ها با کاهش وزن نان قیمت را منعادل می کنند ؟ ب -قیمت انرژی مخصوصا بنزیندر حال حاضر ما شاهد سوء استفاده در این بخش ها هستیم ؟ ن مراکز پخش فراروده های سوختی مخصوصا بنزین با عرضه خارج از شبکه و کم فروشی در عرضه قیمت ان را متعادل می کنند ؟ بخش عمده ورودی باک خودرو ها هوای فشرده است و پس از یک ساعت عملا میزان سوخت واقعی شما عیان میشود . سوم مسئله قیمت ارز است ؟ که به این راحتی ها نمی شود کلاف سردرگم ان را پیدا کرد حتی اگر حضرت انیشتین و ابن سینا و خیام و ... هم بیایند حریف این بروکرات های دولتی در لایه های متنوع ومتعدد رانتی نمی شوند ؟ چرا ارز باید قیمتش دستوری ثابت بماند ؟ 1 -الیگارشی واردات هیچ وقت نمی تواند باقیمت دلار بالا در بازار داخلی کشور جولان دهد ؟ 2- الیگارشی تبادل سرمایه با خارج از کشور نمی تواند با قیمت ارز بالا از کشور سرمایه خارج کند ؟ 3 - الیگارشی توریسم خاکستری ؟ هرسال بین 7 تا 10 میلیون ایرانی به خارج سفر می کنند و اگر قیمت ارز بالا باشد عملا بخش عمدهای از این خدمات هم مختل می شود و در مقابل تبعات خودش را خواهد داشت . 4_مراکزی که مصرف کننده دلار ارزان و کوپنی هستند نمی توانند با ارز واقعی در میدان اقتصاد و رقابت های سایسی و .... جولان دهند . 5- سایر وضعیت ها که از حوصله جمع خارج است .
ناشناس۱۰۲۶۸۵۲۲:۴۰:۵۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
قیمت ارز دستوری چند برابر ارزش واقعی آن بالا نگه داشته شده متاسفانه مسولان چند دهه هست بجای رونق اقتصادی کارشان شده بالا بردن غیر واقعی ارز و طلا و دلالی ارز و طلا !
ناشناس۱۰۲۰۴۴۱۶:۴۵:۳۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
در كجا دنيا قيمت ارز تثبيت شد ثابت شدن ارز نياز به در أمدها ارزى كلان دارد امارات عربستان كويت بلى ولى خود اورپا و چين و ژاپن نتوانستد تثبيت كند ارز خودشون
ناشناس۱۰۲۰۶۸۱۷:۲۶:۰۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
تثبیت !! عمو جون میخوان یکسان سازی کنند منظور ارز ازاد و دولتی
ناشناس۱۰۲۱۱۲۱۹:۴۵:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دلار باید بیاد پایین کسی بالا رفتنش رو تحمل نمیکنه
ناشناس۱۰۲۲۰۳۰۰:۵۰:۴۶ ۱۳۹۶/۶/۲۳
متاسفم.همه چیز از دست دادیم
ناشناس۱۰۲۲۳۷۰۵:۳۳:۳۵ ۱۳۹۶/۶/۲۳
این مالیات ارزش افزوده، ییک از بدترین رهاوردهای اقتصاد نئولیبرال است. متاسفانه دولتی های مستقر وقت، علی رغم ظاهر انتقاد و مخالفت با نئولیرالیسم غربی، یکی از بدترین ابزارهای استثمار امپرالیزم جهان غربی را بر توده مردم مسلمان و اغلب فقیر از غرب تحمیل کردند. مالیات بر ارزش افزوده با کمی بررسی متجه میشویم با بدیهیات عقلی و حتی اسلامی در تضاد است. مثلا ما زکات و خمس در اسلام داریم، ولی این زکات و خمس بر مال بدست آمده است و به زبان ساده بر درآمد مازاد نیاز است. هیچ جای اسلام نیامده مثلا فلان تابع حکومت اسلامی، بر مصرف گندم یا گوشت .. مالیات (زکات یا خمس) به دهد! عجبا چنین مالیات ناحقی (و از جمله مالیات بر ارث که حتی بدون نظرداشت وضعیت وارث که آیا فقیر است و آیا کف این مالیات با زندگی نیازمند مطابقت دارد؟ یعنی طرف 50 ملیون تومان ارث بهش رسیده مشمول مالیات سنگین چند ده درصدی میوشد! در حالی نگاه نمیکنند این وارث نیازمند یا بیمار و یا بیکار و یا مجرد نیازمند ازدواج مستحقی است!) بر امت اسلامی روا داشتند و و با وجود عوارضش زیان بارش بر امت اسلام و نابودی قدرت خرید و تولید و افزایش فقر، باز اصرار به تداوم این مالیات ناحق دارند. بالاخره .. این مالیات، دیگر، سرمایه گذاری خارجی یا تحریم نیست که بگویند در تنگنا هستندف این مالیات دست دولت و مجلس است. دیگر بهانه ای برای اهمال در عدالت و احجاف بر مردم نیست.
ناشناس۱۰۲۶۱۱۱۸:۳۴:۴۷ ۱۳۹۶/۶/۲۳
پا فشاری بر بی ارزش نگه داشتن پول ملی بنفع کیست؟؟؟!!! --- این گونه تحلیلها زمینه سازی برای در حضیض نگه داشتن ارزش پول ملی و بی توجهی به رنجهای جان کاه و معنویت زدای مردم با چند برابر شدن قیمت دلار و صعود جنونی روز افزون گراانی و تورم افسار گسیخته در کشور است . این گونه تحلیلها خلاف به رهنمودهای همیشگی و اخیر رهبر انقلاب نسبت به ضرورت بازگرداندن ارزش پول ملی به قیمت واقعی و تلاش صادقانه و جدی برای زدودن رنجهای اکثریت مردم است. آیا کسی نیست که جویا شود چرا علی رغم امضای برجام و گشایشهای اقتصادی که با خود داشته و علی رغم ثروتهای کلان موجود در کشور چرا باید دلار در ایران در حدود چهار برابر قیمت واقعی خود بد تر از وضع اقتصادی فقیر ترین کشورهای جهان بماند و اکثریت مردم با این وضع فجیع ساختگی بد ترین رنجها را تحمل کنند؟؟؟!!! پا فشاری بر بی ارزش نگه داشتن پول ملی بنفع کیست و چه هدفی را دنبال می کند و کشور را به کجا می خواهد برساند؟؟؟!!!
ناشناس۱۰۲۹۲۶۱۴:۲۶:۱۱ ۱۳۹۶/۶/۲۴
كل اين فرمايشات جهت سرگرمي است والا همه ميدانيم كه مشكل اقتصاد ما رانت و فساد و رابطه و انحصار و عدم شفافيت است و تا ماداميكه اين روابط ناعادلانه بر قرار است هرگز به يك اقتصاد مردم محور و با ثبات نخواهيم رسيد
ناشناس۱۰۳۰۱۵۱۷:۳۶:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۴
چون اگر رشد اقتصادی هم بوده باشه در حوزه خام فروشی به خصوص نفت و گاز بوده و پول حاصل آن خرج مردم ایران نمی شود و به جیب .. و افراد خاص ..می رود.فکر می کنید چرا .. دولت دائم بر طبل گران شدن ارز می کوبند و پول ملی را بی ارزش تر می کنند؟ چون گرانی دلار فقط به نفع خام فروشان است .کسانی که ثروت های ملی را خام می فروشند و پولش را برای ..به جیب می زنند.
عباس۱۰۳۰۷۱۱۹:۴۰:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۴
ما بلاخره نفهمیدیم قبل از انقلاب دلار ۷ تومان بوده است یا این را الکی می گویند
بانک آیندهبیمه دیمادیرانسام سیر

پربحث‌های امروز

 1. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 2. زبان مادری و زبان رسمی

 3. درباره پالس‌های جدی و بی‌سابقه ایران به 1+5

 4. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 5. عجیب ترین گل تاریخ لیگ برتر

 6. چه ساعتی شام بخوریم؟

 7. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 8. آیت الله هاشمی شاهرودی: شاهد رفتارهای غیرقانونی کسانی هستیم که در کشور مسئولیت داشته‌اند

 9. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 10. پزشکیان: دولت روحانی در طرح نظام سلامت خلاف قانون حرکت کرد/ دولت در این طرح ورشکسته است

 11. اظهارات برادر یکی از جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

 12. ظریف: کشورهای منطقه نگاه‌شان به مردم خودشان باشد

 13. سوالی بی جواب، هواپیمای آسمان چرا سقوط کرد؟

 14. نوبخت: ما از جایگاه قانونی و پشتیبانی مردمی برخوردار هستیم و اگر اعتراضاتی هم وجود دارد، در دورن خانواده اتفاق افتاده است

 15. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 16. ۷ نشانه پیش از بروز سکته مغزی

 17. ۱۱ بازیکن استقلال مقابل فولاد مشخص شدند

 18. کم‌آبی زاینده‌رود ۵۰ هزار نفر را بیکار کرد

 19. حماس: انتقال سفارت آمریکا به قدس، منطقه را به آتش می‌کشد

 20. دادستان تهران: هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

 21. اعتراف مادر زن به قتل دامادش با سنگ

 22. کشف پهپاد آمریکایی از انبار داعش در عراق + عکس

 23. ۱۹ کشوری که بهترین خدمات درمانی و بهداشتی را به مردم خود می‌دهند

 24. رخشان بنی‌اعتماد: اگر تلویزیون فیلمم را پخش نکند، آن را در شبکه بی بی سی نمایش می‌دهم

 25. ادعای ترامپ: موفق‌ترین رئیس جمهور سال اولی بودم

پربحث‌های دیروز

 1. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 2. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 3. دعای رهبر انقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه

 4. خلبان ATR آسمان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته است

 5. طراحی راهبرد جدید دولت ترامپ علیه ایران/ شروط آمریکا برای ماندگاری برجام

 6. پیام تشکر احمد توکلی از همدردی اقشار مختلف در فوت فرزندش

 7. ادعای یک بازیگر سینما: علی دایی پیش از بازی با سپیدرود مرا زد/ کار به کلانتری و شکایت کشیده شد + عکس  

 8. کشف بی‌سابقه‌ترین محموله مواد محترقه در تهران

 9. روایت هیمالیانورد شیرازی از وضعیت دشوار محل سقوط هواپیما

 10. ترامپ: اگر تحریم های کره شمالی جواب ندهد، وارد مرحله دوم می شویم

 11. پروازهای شرکت آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

 12. تشویق به بی حجابی یک تا ده سال حبس دارد

 13. 2 امدادگر محلی در ارتفاعات دنا از مرگ نجات یافتند

 14. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 15. پادشاه بحرین پسرش را به عنوان ولیعهد خود انتخاب کرد

 16. گردهمایی ۴۰۰ خودرو قدیمی و کلاسیک در ملارد

 17. عادل الجبیر: عربستان در حال تغییر است

 18. نیکی هیلی: درحال نوشتن طرح سازش اسرائیل و فلسطین هستیم

 19. دایی: مگر من و کریمی قهر بودیم که بخواهیم آشتی کنیم؟!/ شجاعی چه کسی است؟! او را نمی‌شناسم

 20. دفتر سخنگوی دولت: حداکثر حقوق مقامات ۱۰ میلیون تومان است

 21. واشنگتن‌پست: کنگره بلاتکلیف و منتظر توافق دولت ترامپ با اروپا درباره برجام است

 22. ۱۰ درصد شرکت کنندگان‌ آزمون دکتری پذیرفته می شوند

 23. روسیه از قطعنامه پیشنهادی درباره آتش‌بس در سوریه حمایت کرد

 24. توقف مزدا 3 سرقتی با شلیک پلیس

 25. کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟

پربحث‌های هفته

 1. احمد توکلی به سوگ فرزند هنرمند خویش نشست + اصلاحیه و جزئیات مراسم تشییع و ترحیم

 2. پوشش لحظه به لحظه/سقوط هواپیما تهران- یاسوج در سمیرم/همه مسافران جان باختند+اسامی مسافران| لاشه هواپیما هنوز پیدا نشده/ عدم امکان اعزام بالگرد به‌دلیل برف و بوران/+تصاویر

 3. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 4. گزارش کیهان: خواننده ها را چه کسی به "دورهمی" دعوت می کند؟

 5. تشک کشتی، چالش جدید ایران با اسرائیل

 6. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 7. انتقاد کیهان از بازیگر معروف

 8. نشانه‌ای دیگر برای خروج  بی بی سی از بی طرفی

 9. رئیس سازمان اجتماعی کشور: ۹۵ درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند

 10. پیکر محمد توکلی فرزند احمد توکلی تشییع شد+تصاویر  

 11. درخواست احمد توکلی از شرکت کنندگان در مراسم ترحیم فرزندش 

 12. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 13. رییس کمیسیون عمران مجلس: قصور سازمان هواپیمایی و هواپیمایی آسمان در سقوط هواپیما/ مسئولین استعفاء دهند/ بررسی علت سقوط هواپیما در کمیسیون عمران

 14. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 15. هواپیمای آسمان ۴ دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته/ بزرگترین قطعه پیدا شده از اجساد یک بالاتنه بوده/ روشن شدن حقایق با پیدا شدن جعبه سیاه

 16. آخرین پست اینستاگرام محمد توکلی

 17. آیت‌الله جنتی 91 ساله شد/ کدام روحانیون از ایشان بزرگتر هستند؟

 18. احتمال زنده ماندن سرنشینان هواپیما بسیار کم و نزدیک به صفر شد/اعزام تکاوران تیپ ۶۵ نوهد/ارتش مختصات تقریبی محل سقوط هواپیمای ATR را در اختیار ستاد بحران گذاشت

 19. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 20. روحانی: با گذاشتن قرآن در داشبورد، خودرو اسلامی نمی‌شود/ عده ای می خواستند برای هر علمی یک آیه و حدیث پیدا کنند

 21. زبان مادری و زبان رسمی

 22. گناه این "ابراهیم" نیز بت‏ شکنی است

 23. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 24. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 25. نماینده شرکت آسمان: خیلی از کشورها دنبال این بودند همین هواپیماهای ATR بیست و پنج ساله‌‌ی ما را بخرند  

پربحث‌های امروز

 1. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 2. آخوندی: هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با آن درگیر شویم

 3. بدهی ۱۲۷ میلیاردی فرزند یکی از وزیران سابق دولت تا بررسی رفع تعهد سپرده گذاران ثامن الحجج

 4. نماینده مجلس: سوال از رئیس‌جمهور در خصوص موسسات مالی دیگر وجاهت قانونی ندارد

 5. نرخ تورم در بهمن ماه ۹.۹ درصد محاسبه شد

 6. وزیر کشور: خودروسازان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی همت کنند

 7. کاهش نرخ ارز / هر دلار ۴۴۸۰ تومان

 8. ۱۰ قرارداد نفتی که امسال امضا نشد

 9. حراج سکه متوقف شد

 10. نماینده مجلس: محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

 11. خلبان هیچ گزارشی درباره نقص فنی هواپیما نداده بود/ پیکرها و قطعات هواپیما زیر دو متر برف مدفون شدند

 12. تعلیق ایران از فهرست FATF چهار ماه دیگر تمدید شد

 13. سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها: هیچ جای دنیا مرسوم نیست که همه فرودگاه‌ها رادار داشته باشند

 14. حساب بانکی ۸۶ دلال و قاچاقچی ارز مسدود شد

 15. گزارش مقدماتی سانحه سقوط هواپیمای تهران یاسوج منتشر شد

 16. سقف حقوق وزرا و اعضای دولت چقدر است؟

 17. نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه + نمودار

 18. دلایل سوختن چراغ جلو در خودروها چیست؟

 19. مقصد ۴۴ میلیون تماس در ماه / کندی در پشتیبانی سامانه ۲۰۲۰ حل می‌شود؟

 20. شغلی که برای زنان آمریکایی پولساز می‌شود

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 22. بهترین خودروهای شهری جهان در سال 2018+ عکس

 23. سال ۹۷ چند میلیون نفر یارانه می‌گیرند؟+جدول

 24. خلاصه آنچه که از بودجه ۹۷ می‌دانیم

 25. هفت علت فرار از قرار ملکی

پربحث‌های دیروز

 1. قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی اصلاح می شود

 2. وضعیت ایران در شاخص ادراک فساد بهبود یافت/ در جهان 130 ام شدیم

 3. ۱.۷ میلیارد دلار خودرو به ایران وارد شد

 4. نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲۸درصد شد

 5. 85 درصد چای مصرفی ایران وارد می شود

 6. صاحبان آگهی‎های اغواکننده جریمه می‌شوند

 7. تجارت ۸۰ میلیارد دلاری ایران با جهان در ۱۰ ماه

 8. نرخ بیکاری انگلیس در پایین ترین سطح ۱۸ سال اخیر

 9. جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت

 10. ترامپ نرخ اشتغال در آمریکا را در 45 سال اخیر به حداقل رساند

 11. پیگیری برقراری پرواز مستقیم بین مادرید - اصفهان

 12. مصرف بنزین در ایران 8 درصد زیاد شد

 13. شاخص بورس بیش از ۲۰هزار واحد رشد کرد

 14. عکس/ استان هایی که نرخ بیکاری تک رقمی دارند  

 15. فریاد تولیدکنندگان پوشاک ایرانی از واردات

 16. تداوم روند کاهشی طلا در بازار جهانی

 17. "کارت اعتباری خرید کالای ایرانی" سال آینده هم اعتبار ندارد

 18. چرا مسکن مهر تهران خالی مانده است؟

 19. کره جنوبی برضد آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

 20. قیمت نفت افت کرد

 21. ۴۵ هزار شغل خانگی در نوبت تسهیلات

 22. ۵۰۰ هزار نفر در پاییز بیکار شدند/نرخ بیکاری جوانان ۲۸درصد شد

 23. کرمانشاه بعد زلزله بیکارترین استان شد

 24. ربیعی: برای کاهش فقر در بر ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شد/راجع به یارانه نقدی سال ۹۷ هیچ برنامه خاصی نداریم

 25. شهرداری تهران مانع ساخت‎وساز مسکن شد

پربحث‌های هفته

 1. قیمت واقعی دلار 1000 تومان است / استدلال؟

 2. افشاگری بزرگ در مورد سقوط ATR/هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبان چک گرفتند و مجبور به پرواز میکنند/ به وزیر تذکر دادیم ولی ربیعی توجهی نکرد

 3. استیضاح وزرای کار و راه تقدیم هیات رییسه شد/ نامه برخی نمایندگان به روحانی: ربیعی و آخوندی قبل از استیضاح، استعفا دهند

 4. سرگیجه گردشگری در اقتصاد ایران/ بازار گردشگری حلال را هم از دست دادیم

 5. ناگفته‌هایی از مرد ۶ میلیارد دلاری بازار ارز / جمشید بسم‌الله کی بود؟

 6. نوبخت: نیمی از یارانه بگیران باید حذف شوند/ مخالفت مجلس با افزایش اعتبار یارانه نقدی

 7. جادوی پول و بانک - 15 | بر «بانکداری بدون ربا» فاتحه‌، مع الاخلاص و الصلوات

 8. فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

 9. آخوندی پس از بازدید هوایی از محل حادثه: هنوز هیچ‌ چیزی مشخص نیست

 10. ابهامات بسته ضد التهاب بانک مرکزی

 11. کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

 12. زندگی فرزندان میلیاردرهای دنیا چگونه است؟ + عکس

 13. دلار به کمتر از ۴۶۰۰ تومان برگشت+جدول

 14. کواکبیان: لاشه ATR را ظرف ۲۴ ساعت پیدا کنید

 15. پهپاد ویژه جستجو تا ساعتی دیگر به منطقه اعزام می شود

 16. بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

 17. پاسخ آذری جهرمی به شایعات مطرح شده درباره طرح رجیستری و مکالمه یکی از سرنشینان پرواز ATR72

 18. بازگشت پرواز «تهران - تبریز» به فرودگاه مهرآباد به‌علت نقص فنی

 19. استیضاح مجدد وزیر راه و شهرسازی کلید خورد

 20. نماینده مجلس: احتمالا سیستم ELT هواپیمای آسمان از کار افتاده و گرنه باید سیگنال می‌داد

 21. آیا ایران با وجود تحریم ها، جزو رکورددارها در سقوط هواپیماست؟

 22. نماینده حامی دولت:مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

 23. جزئیات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس‌ و نجات/ آخرین مکالمات‌ خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

 24. تغییراتی که مجلس به نفع آموزش و پرورش در بودجه انجام داد

 25. بزرگ‌ترین فسادهای مالی از ۷۱ تا ۹۶ + فیلم

آخرین عناوین