کلینیک ایران نوین

احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

گروه اقتصادی الف،   3960621258 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با تشریح ویژگیهای دولت رانتی گفت: دولت دوازدهم باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیرد.

 احمد توکلی در خصوص فرمایشات اخیر رهبری درباره دولت رانتی و لزوم توجه دولت به خروج از فضای رانتی گفت: ۵۰ سال است که این مسئله مطرح است. وقتی اقتصاد نفتی شد، رانت هم نفتی می شود و دولت از موقعیت مالیات‌گیرنده و خدمت‌دهنده تبدیل به توزیع‌کننده منابع ملی می‌شود؛ در حالی که در شرایط طبیعی، دولت باید از تولیدکننده مالیات بگیرد تا خدمات عمومی تقدیم مردم کند.

وی ادامه داد: در حالتی که دولت از تولیدکننده مالیات می گیرد،  صرفه‌ی دولت این است که تولید رشد کند چرا که از مردم پول می‌گیرد و باید به آنها پاسخگو باشد که با این پول چه کاری انجام می‌دهد. ولی وقتی دخالت در اقتصاد زیاد باشد، دولت به توزیع‌کننده منابع ملی تبدیل می‌شود. در این حالت چون درآمد دولت عمدتاً به نفت متکی است، خودش را طلبکار حس می‌کند که در این راستا برای رشد و سرانه عمرانی به مردم پول می‌دهد؛ در نتیجه در موضع پاسخگو قرار نمی‌گیرد زیرا هر کسی که به دولت نزدیک‌تر یا استقلالش به ظاهر قوی‌تر باشد می‌تواند از دولت منابع بیشتری بگیرد که در این صورت رانت ایجاد می‌شود. بنابراین دولت نفتی، دولت رانتی است و اگر کسی اطلاعات و نزدیکی به صاحبان قدرت داشته باشد، بیشتر از منابع نفتی بهره‌مند می‌شود.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: بنابراین نکته ای که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند، یک حقیقت ۵۰ ساله‌ است که ما ۴۰ سال است داریم تلاش می‌کنیم از آن نجات پیدا کنیم و گرچه توفیقات زیادی داشتیم ولی هنوز از این مسئله نجات پیدا نکرده ایم.

وی تصریح کرد: مسئله‌ای که رهبری به آن اشاره کردند، نه فقط یه تذکر سیاسی بلکه یک اقتصادی است. در عین حال جنبه تاریخی هم دارد.

توکلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا چنین فضایی تشدید شده که تأکید مجدد رهبری را بدنبال داشته است، اظهار داشت: به دلیل اینکه رکود زیاد است، دولت دوازدهم در شرایط فعلی مجبور است نفت را نقش پیشران بداند و همت خود را صرف این مسئله ‌کند تا تحریم نفتی را بشکند و در این راستا موفق هم عمل کرده است. همین مساله موجب اتکا و توجه بیشتر به نفت می شود اما بسیاری از اقتصاددانان همچون بنده یا افراد مجرب مانند رهبری ممکن است که نفت را بخش پیشرو ندانند.

وی در گفتگو با مهرتوضیح داد: دولت در نظر دارد نفت را بخش پیشران و پیشرو قرار دهد که این مسئله ممکن است توجه زیادی را متوجه نقش نفت سازد و اتکا به آن را بیشتر کند. به نظر می‌رسد تذکر مطرح شده توسط رهبری معطوف به همین مساله است.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به اینکه این بحث‌ها تا حدودی در دوره جنگ هم مطرح بود، گفت: آن زمان ناچار بودیم به نفت تکیه کنیم، در حالی که همه دلمان می‌خواست از نفت بُریده شویم به دلیل اینکه زمان جنگ امکاناتی وجود نداشت و بیشتر به نفت اتکا می‌شد. ولی توفیقاتی که در دوره سازندگی و دوره هشت ساله آقای هاشمی رفسنجانی از این حیث دیده شد، مقدار سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و این یعنی آغاز متنوع‌سازی اقتصاد و کاهش سهم نفت در اقتصاد؛ در نتیجه سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و ما به اقتصاد غیرنفتی نزدیک‌تر شدیم؛ اگرچه این عبور از نفت، کاملا موفقیت‌آمیز هم نبود ولی سعی شد که از دولت رانتی فاصله گرفته شود.

توکلی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر لزوم محسوس بودن کاهش تورم در سبد هزینه خانوار گفت: آماری که دولت در زمینه کاهش نرخ تورم ارائه می دهد، از نظر علمی درست است، اما نمایاننده و بازتاب‌دهنده خوبی برای واقعیت نیست. به طور مثال اعمال نرخ تورم، میانگینی از سبد خدمات کالاها است که تمام مردم شهر یا کشور از آن استفاده می‌کنند و میانگین‌گیری همیشه کار را ساده اما بسیاری از واقعیت‌ها را پنهان می‌کند.

وی افزود: به طور مثال در این سبد، ماشین پورشه، نان، گوشت، تخم‌مرغ، مدرسه رفتن و آمپول زدن هم وجود دارد. ولی اغلب مردم ماشین گران‌قیمت پورشه، گوشت و فرش دستباف استفاده نمی‌کنند. دسته‌ای دیگر که اغنیا هستند، از این قبیل مسائل استفاده می‌کنند. این سبد متوسط به پای همه نوشته می‌شود و تغییرات آن، بعنوان نرخ تورم اعلام می شود؛ در حالی که تورم در بخش‌های مختلف متفاوت است. به طور مثال درصد گران شدن موادغذایی و آشامیدنی بیشتر از گوشت، فرش و ماشین است، در نتیجه افرادی که غذا بیشتر مصرف می‌کنند و پول بیشتری برای آن می‌پردازند، فشار بیشتری را متحمل می‌شوند تا کسانی که پولشان را برای اتومبیل خارجی صرف می‌کنند. این در حالی است که نرخ تورم همیشه برای فقرا بیشتر از متوسط رشد قیمت ها  و برای اغنیا کمتر از نرخ اعلام شده است. بنابراین در هر طبقه‌ای فقرا با نرخ‌های بالاتر و اغنیا با نرخ‌های کمتری روبرو هستند. 

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت خاطرنشان کرد: به همین دلیل دولت باید توجه داشته باشد که وقتی می‌گوید نرخ تورم تک رقمی شده، تصور این را نداشته باشد که به طبقات فقیر و ضعیف کمک فراوانی کرده بلکه این نشان می‌دهد که مردم باید این مسئله را تحمل کنند.

وی تصریح کرد: البته راه دیگری نیز وجود دارد که بتوان تورم را کم ولی قدرت خرید را زیاد کرد؛ اگر دستمزدها با نرخ بالاتری از نرخ تورم رشد کند، با اینکه تورم وجود دارد، قدرت خرید رشد می‌کند. به طور مثال شما ۱۰۰ تومان پول دارید، ۱۰ درصد تورم وجود دارد و به اندازه ۹۰ تومان سال گذشته می‌توانید خرید کنید. حال اگر به جای هشت تومان، ۱۵ تومان به شما حقوق بدهند، بنابراین دو تومان قدرت خرید کمتر می‌شود. اگر ۱۵ تومان حقوق دریافت کنید با اینکه نرخ تورم ۱۰ درصدی وجود دارد، چون ۱۵ درصد به شما اضافه حقوق پرداخت شده، قدرت خرید بالا می‌رود. بنابراین پرسش رهبری مبنی بر اینکه آیا سیاست‌های توزیعی درآمدی مردم با سیاست‌های نرخ تورم سازگاری دارد، بسیار منطقی بوده است. یعنی اگر با وضعیت تورم، تولید بهتر شود، این مسئله مانند سال‌های اول جنگ مثبت خواهد بود. به این معنا که اگر در آن سال‌ها تورم رشد می‌کرد، وضع مردم بهتر می‌شد چون توزیع منابع به نفع مردم تغییر کرده بود و باعث می‌شد که در روستاها و شهرها تسهیلات زندگی فراهم شود؛ در نتیجه وضعیت مردم ارتقا پیدا می‌کرد.

توکلی درباره علل  کاهش تورم در دولت یازدهم گفت: کاهش تورم در کشور چند عامل داشت  که برخی خوب و برخی بد است. عامل اول تورم منطقه ای و جهانی بود. در منطقه خاورمیانه و در جهان نرخ تورم نسبت به سال گذشته پایین آمده و چون ما با دنیا ارتباط داریم و جنس وارد می‌کنیم و این واردات به دستمان می‌رسد، همین سبب پایین آمدن نرخ تورم در کشور شده است.  اقدام دیگری که دولت انجام داد و خوب است، کنترل عرضه پول بود و سعی کرد که پول پرقدرت را افزایش ندهد و متأسفانه بر این هدف استوار باقی نماند و باعث افزایش نرخ تورم شد.

وی با اشاره به علت سوم کاهش تورم در کشور گفت: وقتی نرخ تورم بالا می‌رود، دسته‌دسته‌ی مردم از تقاضای مؤثر دور می‌شوند یعنی هر چه نرخ بالا می‌رود عده‌ی جدیدی از تقاضا حذف می‌شوند و این حذف تقاضای مؤثر، باعث کاهش بیشتر قیمت می‌شود یعنی وقتی قیمت بالا می‌رود، تعداد بیشتری از مردم از دایره مصرف دور می‌شوند و این باعث کاهش تورم می شود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۷ خرداد ۱۳۹۷نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی
۲۴ خرداد ۱۳۹۷احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است
۲۰ خرداد ۱۳۹۷جزئیات نامه‌نگاری سیف با محسنی اژه‌ای
۷ خرداد ۱۳۹۷توکلی ضمن هشدار به کرباسیان درباره اشتباهات در پرونده های مالیاتی، پیشنهاد داد؛آمادگی دیده بان شفافیت و عدالت برای کاهش پرونده های غلط مالیاتی
۲ خرداد ۱۳۹۷توکلی: آقای روحانی در یک اشتباه تاریخی همه مسائل کشور را به برجام وصل کرد؛ حتی آب آشامیدنی را/ الان زمان تسویه حساب سیاسی نیست/ دولت در مذاکره با اروپایی ها دچار تکرار خطا نشود
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت از وزارت راه به دلیل تعلل در راه‌اندازی سامانه املاک/ آخوندی قانون را مطالعه کند
۲۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۷محمود صادقی در نامه‌ای به توکلی: امید است مجلس بتواند طرح جدیدی برای انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه مفسدان اقتصادی تدوین کند
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷تصاویر/ برگزاری جلسه‌ی دیده‌بان شفافیت و عدالت با حضور احمد توکلی  
۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷توکلی: سپاه توانست کاری انجام دهد که بانک مرکزی نتوانست/ ۷۰ درصد تسهیلات پرداختی بانک‌ها استمهال وام‌های قبلی و پوچ است/ تغییر رویه در فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام
۲۱ اردی‌بهشت ۱۳۹۷احمد توکلی: الان وقت تسویه‌حساب و سرزنش دولت نیست/باید در کشور حامی سیاست‌های راهبردی تعیین‌شده رهبری باشیم
۱۸ اردی‌بهشت ۱۳۹۷شکایت احمد توکلی از وزیر راه و شهرسازی به دادستانی تهران
۱۷ اردی‌بهشت ۱۳۹۷احمد توکلی: انتشار شفاف و علنی دادگاههای محاکمه «مفسدان اقتصادی» یک ضرورت است

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۱۱۷:۳۵:۲۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قطعا" اقتصاد عملی پیچیده تر از این چیزی است که شما میفرمائید.اینها تئوری است ولی وقتی در عمل وارد میشوید هزار و یک پارامتر وارد ماجرا میشوند. واقعیت این است که ما نمیخواهیم از الگوهای موفق جهان استفاده کنیم. چون آنها براساس شفافیت عملکرد، ارتباط اقتصادی آزاد با جهان و ... پایه ریزی شده که ایران متاسفانه براساس سیاست های نظام قادر به رعایت هیج کدام نیست.
ناشناس۱۰۱۶۰۶۱۹:۲۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با تشکر از دکتر توکلی و توضیحات واقعا موشکافانه ایشان از وضع تورم و درصد نا همگون و واقعی آن در مورد عامه مردم
هموطن۱۰۱۶۲۵۱۹:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ریشه همه دردهای جامعه نبودن عدالت و انصاف است . وقتی اعتدال و انصاف در تدوین قوانین و مقررات ، رعایت نشود و نمایندگان متناسب با شرایط شخصی خودشان قانون بنویسند ، شکاف طبقاتی در جامعه زیاد می شود ، عده پورشه و کاخ نشین و بی درد و اکثریتی دیگر فقیر و ضعیف نگه داشته می شوند . در میان دولت هم ایین نامه ها معمولا کارشناسی و منصفانه نیست و به همین دلیل گروهی شرکت نفتی و وزارت نیرویی با حقوق های نجومی هستند و کارمندانی دیگر با شرح وظایف بیشتر در سایر وزارتخانه ها با یک دهم حقوق انها . شفاف انکه این مشکلات هم در قوه مقننه و قضاییه است و هم در دولت و این سه قوه با هم هماهنگی لازم را ندارند . و هر جا انصاف نباشد یعنی تبعیض و بی عدالتی هست .
ناشناس۱۰۱۶۳۵۲۰:۲۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این مباحث که آنهم به شکل آکادمیک و براساس فرمولهای اقتصادی موجود در کتاب های درسی دانشگاهی بیان میشود در واقع فقط مونیتور کردن وضعیت اقتصادی و نمایش شاخص هاست. آنچه مورد نیاز است اجرای راهکارهایی برای محور قرار گرفتن تولید و ثروت آفرینی در جامعه است و این مسئله اتفاقا موضوعی کاملا فرهنگی است. نگاه به تولید و ارزش و اعتبار آن در جامعه ای همانند کشور آلمان و یا ژاپن فقط برای کسب درآمد و ارتقاء سطح زندگی نیست بلکه تولید و خلاقیت به عنوان یک اعتقاد عمیق و حتی تفریح و شادابی برای آن جوامع به شکل فرهنگ وجود دارد. یک شاخص آن شکل و سطح زندگی شخصی یک تولید کننده در کشور آلمان است در مقایسه با سطح کارگاه و محل تولیدی همان شخص به طوری که کارخانه در اوج توسعه یافتگی و روزآمدی با حداکثر زیبائی و امکانات و فضای وسیع و آرام و محل زندگی شخصی با حداقل فضا و نیازهای ضروری محدود. این شاخص در کشور ما معکوس است پس باید تلاش کرد که همان جمله معروف بهترین تفریح کار است بوسیله جمله منتج از آن که پس بهترین تفریحگاه محل کار است در فرهنگ ما بکار گرفته شود.
مصلح۱۰۱۷۸۴۰۸:۰۷:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
در رابطه با نفت سه راه كار وجود دارد 1- از فروش نفت خود داري كنيم (فقط نفت مخازن مشترك استخراج شود) 2 - در آمد حاص از نفت را در خارج از كشور سرمايه گذاري كرده و از سود حاصل از سرمايه گذاري استفاده كنيم 3- درآمد نفت را بين مردم توزيع كرده و دولت از اخذ طريق ماليت كشور را اداره نمايد.
نفتی۱۰۱۸۱۳۰۸:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
جناب آقای دکتر توکلی آنچه که امروز اقتصاد کشور را به قحقرا برده ومشکلات چندین ساله همچنان پاشنه آشیل وضعیت اقتصادی شده عدم خروج دولت از اقتصاد نفتی و همچنین استفاده دولتمردان (مدیران نفتی )از رانت اطلاعاتی ورخنه در اقتصاد با نام بخش خصوصی است. چرا دولت از نفت خارج نمیگردد؟چون اکثر شرکتهای خصوصی نفتی در حقیقت دولتی هستند.مثال :اکثر مدیران بازنشسته شرکت نفت و ادارات تابعه با ثبت شرکتهائی بنامهای .....در جنوب ویا مراکز نفتی با استفاده از رانت اطلاعاتی بخشهای زیادی از امور نفتی را بخود گرفته ویا در حال ورود به آن هستند .اخیرا مطلع هستید که وزارت نفت در حال واگذاری سوختگیریهای هواپیمائی به بخش خصوصی هست.آیا میدانید افرادی که این چرخه عظیم پولی را بدست گرفتند همان مدیران بازنشسته پالایش وپخش فراورده های نفتی هستند؟آیا میدانید طرح بانکرینگ فروش نفتکوره ونفتگاز دست مدیران شرکت نفت هست؟ایا میدانید دلیل عدم مخالفت با طرح سامانه کارت هوشمند سوخت چیست و پیمانکاران پشتیبان این طرح چه شرکتهائی هستند؟آیا میدانید در اسکله شهید رجائی بندرعباس چند شرکت خصوصی نفتی فعالیت میکنند ومدیران آنها کیا هستند از کارکنان بازنشسته نیروی انتظامی گرفته تا دیگر مدیران وزارت نفت.تا حالا متوجه شدین بیش از 90درصد کارکنان وزارت نفت(مدیران و بالادستیها) فردای روز بازنشستگی دوباره در شرکتهای خصوصی نفتی به فعالیت خود ادامه میدهند.آیا میدانید برخی کارکنان رده بالای وزارت نفت از مرخصیهای بدون حقوق استفاده میکنند ودر شرکتهای خصوصی نفتی مشغول بکار وبعد دوباره به شرکت برمیگردند؟ما نباید شعار خصوصی سازی بدهیم باید با مردم صادق باشیم .
ناشناس۱۰۱۸۸۱۱۱:۲۳:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سهمیه های دانشگاه رانت نیست؟ سهمیه های استخدام چطور؟ آخه که دیده در رقابت علمی سهمیه باشد و یه عده بی سواد و کم سواد بخاطر سهمیه به دانشگاه های برتر و رشته های پر تقاظا بروند؟
ناشناس۱۰۱۹۵۵۱۳:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دکتر توکلی عزیز از شما تعجب می کنم! یعنی اینقدر این سازمان شفافیت شما مصلحت طلب است که حتی شما نمی توانید علت اصلی رانتی شدن کشور را اعلام کنید؟! یعنی نمی دانید که همه اینها بر می گردد به سیستم قضایی را درست کنید، ایران می شود گلستان! شک نکنید!
ناشناس۱۰۱۹۷۴۱۴:۰۲:۲۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
خسته نشدید از اینهمه شعار دادن و کلی گویی!!
ناشناس۱۰۲۱۴۱۲۱:۲۰:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سلام. ببخشید اینجا مطرح میشود چرا تقویم روزانه در صحفه اول در این نسخه جدید نیست.
ناشناس۱۰۲۱۵۱۲۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آقازاده ها همه مناسب رابین خودشان تقسیم کردندهمه هم که باهم فامیل هستندغریبه ای درمیان هست؟
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های اخیر

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 3. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 4. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 5. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 6. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 7. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 8. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 9. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

 10. امنیت ایران را تاجزاده حفظ کرد یا سردار سلیمانی؟

 11. اعتماد مردم به کمیته امداد امام / افزایش ۳۰ درصدی زکات فطره/ جذب ۸۰ هزار حامی «ایتام» و «محسنین»

 12. دستگیری سارق بیهوش‌کن +عکس

 13. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 14. پس از غیبت کم‌سابقه، بار دیگر ناو جنگی آمریکا در خلیج فارس حضور یافت

 15. نماز خواندن هواداران ایرانی در روسیه  

 16. دستور وزیر کشور به استاندار سیستان و بلوچستان درباره حادثه ایرانشهر

 17. قدردانی جامعه کشتی از پاسخ رهبر انقلاب

 18. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 19. عرضه بلیت های لیگ ملت های والیبال در وب سایت بانک گردشگری

 20. زمان عرضه و قیمت گوشی تاشو و انعطاف‌پذیر

 21. نباید پذیرفت آمریکا مانند ژاندارم جهان عمل کند/اروپا از منافعش دفاع کند

 22. اعتراف محمد ثلاث به قتل سه نفر  

 23. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 24. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

 25. نفوذ سبک زندگی غربی از طریق مدارس/ آموزش چگونگی نگهداری از سگ به دانش‌آموزان + تصویر

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 15. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 16. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 17. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 18. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 19. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 20. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 21. سیف: گران شدن سکه روانی است

 22. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 23. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 24. ترامپ: اون خلع سلاح هسته‌ای و موشکی را پذیرفت/ تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه خواهد یافت

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های اخیر

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 3. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 4. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 5. نایب رئیس اتاق اصناف ایران:مالیات‌ها افزایش پیدا کرده است/ بسیاری از واحدها تعداد کارگران خود کم کرده‌اند

 6. توقف ۱۵ روزه سامانه سهام عدالت در تیر ماه/ سود مجامع امسال تا این لحظه ۷۱۰ میلیارد تومان

 7. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 8. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 9. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 10. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 11. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 12. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 13. کاهش صادرات نفت ایران

 14. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 13. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 14. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 15. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 16. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 17. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 18. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 19. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 20. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 21. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 22. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 23. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 24. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

 25. بازار و گرانی‌ها از مدیریت اقتصادی تا خوش بینی و بی عملی دولت

آخرین عناوین