بامیلو

احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

گروه اقتصادی الف،   3960621258 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با تشریح ویژگیهای دولت رانتی گفت: دولت دوازدهم باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیرد.

 احمد توکلی در خصوص فرمایشات اخیر رهبری درباره دولت رانتی و لزوم توجه دولت به خروج از فضای رانتی گفت: ۵۰ سال است که این مسئله مطرح است. وقتی اقتصاد نفتی شد، رانت هم نفتی می شود و دولت از موقعیت مالیات‌گیرنده و خدمت‌دهنده تبدیل به توزیع‌کننده منابع ملی می‌شود؛ در حالی که در شرایط طبیعی، دولت باید از تولیدکننده مالیات بگیرد تا خدمات عمومی تقدیم مردم کند.

وی ادامه داد: در حالتی که دولت از تولیدکننده مالیات می گیرد،  صرفه‌ی دولت این است که تولید رشد کند چرا که از مردم پول می‌گیرد و باید به آنها پاسخگو باشد که با این پول چه کاری انجام می‌دهد. ولی وقتی دخالت در اقتصاد زیاد باشد، دولت به توزیع‌کننده منابع ملی تبدیل می‌شود. در این حالت چون درآمد دولت عمدتاً به نفت متکی است، خودش را طلبکار حس می‌کند که در این راستا برای رشد و سرانه عمرانی به مردم پول می‌دهد؛ در نتیجه در موضع پاسخگو قرار نمی‌گیرد زیرا هر کسی که به دولت نزدیک‌تر یا استقلالش به ظاهر قوی‌تر باشد می‌تواند از دولت منابع بیشتری بگیرد که در این صورت رانت ایجاد می‌شود. بنابراین دولت نفتی، دولت رانتی است و اگر کسی اطلاعات و نزدیکی به صاحبان قدرت داشته باشد، بیشتر از منابع نفتی بهره‌مند می‌شود.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: بنابراین نکته ای که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند، یک حقیقت ۵۰ ساله‌ است که ما ۴۰ سال است داریم تلاش می‌کنیم از آن نجات پیدا کنیم و گرچه توفیقات زیادی داشتیم ولی هنوز از این مسئله نجات پیدا نکرده ایم.

وی تصریح کرد: مسئله‌ای که رهبری به آن اشاره کردند، نه فقط یه تذکر سیاسی بلکه یک اقتصادی است. در عین حال جنبه تاریخی هم دارد.

توکلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا چنین فضایی تشدید شده که تأکید مجدد رهبری را بدنبال داشته است، اظهار داشت: به دلیل اینکه رکود زیاد است، دولت دوازدهم در شرایط فعلی مجبور است نفت را نقش پیشران بداند و همت خود را صرف این مسئله ‌کند تا تحریم نفتی را بشکند و در این راستا موفق هم عمل کرده است. همین مساله موجب اتکا و توجه بیشتر به نفت می شود اما بسیاری از اقتصاددانان همچون بنده یا افراد مجرب مانند رهبری ممکن است که نفت را بخش پیشرو ندانند.

وی در گفتگو با مهرتوضیح داد: دولت در نظر دارد نفت را بخش پیشران و پیشرو قرار دهد که این مسئله ممکن است توجه زیادی را متوجه نقش نفت سازد و اتکا به آن را بیشتر کند. به نظر می‌رسد تذکر مطرح شده توسط رهبری معطوف به همین مساله است.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به اینکه این بحث‌ها تا حدودی در دوره جنگ هم مطرح بود، گفت: آن زمان ناچار بودیم به نفت تکیه کنیم، در حالی که همه دلمان می‌خواست از نفت بُریده شویم به دلیل اینکه زمان جنگ امکاناتی وجود نداشت و بیشتر به نفت اتکا می‌شد. ولی توفیقاتی که در دوره سازندگی و دوره هشت ساله آقای هاشمی رفسنجانی از این حیث دیده شد، مقدار سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و این یعنی آغاز متنوع‌سازی اقتصاد و کاهش سهم نفت در اقتصاد؛ در نتیجه سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و ما به اقتصاد غیرنفتی نزدیک‌تر شدیم؛ اگرچه این عبور از نفت، کاملا موفقیت‌آمیز هم نبود ولی سعی شد که از دولت رانتی فاصله گرفته شود.

توکلی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر لزوم محسوس بودن کاهش تورم در سبد هزینه خانوار گفت: آماری که دولت در زمینه کاهش نرخ تورم ارائه می دهد، از نظر علمی درست است، اما نمایاننده و بازتاب‌دهنده خوبی برای واقعیت نیست. به طور مثال اعمال نرخ تورم، میانگینی از سبد خدمات کالاها است که تمام مردم شهر یا کشور از آن استفاده می‌کنند و میانگین‌گیری همیشه کار را ساده اما بسیاری از واقعیت‌ها را پنهان می‌کند.

وی افزود: به طور مثال در این سبد، ماشین پورشه، نان، گوشت، تخم‌مرغ، مدرسه رفتن و آمپول زدن هم وجود دارد. ولی اغلب مردم ماشین گران‌قیمت پورشه، گوشت و فرش دستباف استفاده نمی‌کنند. دسته‌ای دیگر که اغنیا هستند، از این قبیل مسائل استفاده می‌کنند. این سبد متوسط به پای همه نوشته می‌شود و تغییرات آن، بعنوان نرخ تورم اعلام می شود؛ در حالی که تورم در بخش‌های مختلف متفاوت است. به طور مثال درصد گران شدن موادغذایی و آشامیدنی بیشتر از گوشت، فرش و ماشین است، در نتیجه افرادی که غذا بیشتر مصرف می‌کنند و پول بیشتری برای آن می‌پردازند، فشار بیشتری را متحمل می‌شوند تا کسانی که پولشان را برای اتومبیل خارجی صرف می‌کنند. این در حالی است که نرخ تورم همیشه برای فقرا بیشتر از متوسط رشد قیمت ها  و برای اغنیا کمتر از نرخ اعلام شده است. بنابراین در هر طبقه‌ای فقرا با نرخ‌های بالاتر و اغنیا با نرخ‌های کمتری روبرو هستند. 

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت خاطرنشان کرد: به همین دلیل دولت باید توجه داشته باشد که وقتی می‌گوید نرخ تورم تک رقمی شده، تصور این را نداشته باشد که به طبقات فقیر و ضعیف کمک فراوانی کرده بلکه این نشان می‌دهد که مردم باید این مسئله را تحمل کنند.

وی تصریح کرد: البته راه دیگری نیز وجود دارد که بتوان تورم را کم ولی قدرت خرید را زیاد کرد؛ اگر دستمزدها با نرخ بالاتری از نرخ تورم رشد کند، با اینکه تورم وجود دارد، قدرت خرید رشد می‌کند. به طور مثال شما ۱۰۰ تومان پول دارید، ۱۰ درصد تورم وجود دارد و به اندازه ۹۰ تومان سال گذشته می‌توانید خرید کنید. حال اگر به جای هشت تومان، ۱۵ تومان به شما حقوق بدهند، بنابراین دو تومان قدرت خرید کمتر می‌شود. اگر ۱۵ تومان حقوق دریافت کنید با اینکه نرخ تورم ۱۰ درصدی وجود دارد، چون ۱۵ درصد به شما اضافه حقوق پرداخت شده، قدرت خرید بالا می‌رود. بنابراین پرسش رهبری مبنی بر اینکه آیا سیاست‌های توزیعی درآمدی مردم با سیاست‌های نرخ تورم سازگاری دارد، بسیار منطقی بوده است. یعنی اگر با وضعیت تورم، تولید بهتر شود، این مسئله مانند سال‌های اول جنگ مثبت خواهد بود. به این معنا که اگر در آن سال‌ها تورم رشد می‌کرد، وضع مردم بهتر می‌شد چون توزیع منابع به نفع مردم تغییر کرده بود و باعث می‌شد که در روستاها و شهرها تسهیلات زندگی فراهم شود؛ در نتیجه وضعیت مردم ارتقا پیدا می‌کرد.

توکلی درباره علل  کاهش تورم در دولت یازدهم گفت: کاهش تورم در کشور چند عامل داشت  که برخی خوب و برخی بد است. عامل اول تورم منطقه ای و جهانی بود. در منطقه خاورمیانه و در جهان نرخ تورم نسبت به سال گذشته پایین آمده و چون ما با دنیا ارتباط داریم و جنس وارد می‌کنیم و این واردات به دستمان می‌رسد، همین سبب پایین آمدن نرخ تورم در کشور شده است.  اقدام دیگری که دولت انجام داد و خوب است، کنترل عرضه پول بود و سعی کرد که پول پرقدرت را افزایش ندهد و متأسفانه بر این هدف استوار باقی نماند و باعث افزایش نرخ تورم شد.

وی با اشاره به علت سوم کاهش تورم در کشور گفت: وقتی نرخ تورم بالا می‌رود، دسته‌دسته‌ی مردم از تقاضای مؤثر دور می‌شوند یعنی هر چه نرخ بالا می‌رود عده‌ی جدیدی از تقاضا حذف می‌شوند و این حذف تقاضای مؤثر، باعث کاهش بیشتر قیمت می‌شود یعنی وقتی قیمت بالا می‌رود، تعداد بیشتری از مردم از دایره مصرف دور می‌شوند و این باعث کاهش تورم می شود.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۱۱۷:۳۵:۲۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قطعا" اقتصاد عملی پیچیده تر از این چیزی است که شما میفرمائید.اینها تئوری است ولی وقتی در عمل وارد میشوید هزار و یک پارامتر وارد ماجرا میشوند. واقعیت این است که ما نمیخواهیم از الگوهای موفق جهان استفاده کنیم. چون آنها براساس شفافیت عملکرد، ارتباط اقتصادی آزاد با جهان و ... پایه ریزی شده که ایران متاسفانه براساس سیاست های نظام قادر به رعایت هیج کدام نیست.
ناشناس۱۰۱۶۰۶۱۹:۲۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با تشکر از دکتر توکلی و توضیحات واقعا موشکافانه ایشان از وضع تورم و درصد نا همگون و واقعی آن در مورد عامه مردم
هموطن۱۰۱۶۲۵۱۹:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ریشه همه دردهای جامعه نبودن عدالت و انصاف است . وقتی اعتدال و انصاف در تدوین قوانین و مقررات ، رعایت نشود و نمایندگان متناسب با شرایط شخصی خودشان قانون بنویسند ، شکاف طبقاتی در جامعه زیاد می شود ، عده پورشه و کاخ نشین و بی درد و اکثریتی دیگر فقیر و ضعیف نگه داشته می شوند . در میان دولت هم ایین نامه ها معمولا کارشناسی و منصفانه نیست و به همین دلیل گروهی شرکت نفتی و وزارت نیرویی با حقوق های نجومی هستند و کارمندانی دیگر با شرح وظایف بیشتر در سایر وزارتخانه ها با یک دهم حقوق انها . شفاف انکه این مشکلات هم در قوه مقننه و قضاییه است و هم در دولت و این سه قوه با هم هماهنگی لازم را ندارند . و هر جا انصاف نباشد یعنی تبعیض و بی عدالتی هست .
ناشناس۱۰۱۶۳۵۲۰:۲۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این مباحث که آنهم به شکل آکادمیک و براساس فرمولهای اقتصادی موجود در کتاب های درسی دانشگاهی بیان میشود در واقع فقط مونیتور کردن وضعیت اقتصادی و نمایش شاخص هاست. آنچه مورد نیاز است اجرای راهکارهایی برای محور قرار گرفتن تولید و ثروت آفرینی در جامعه است و این مسئله اتفاقا موضوعی کاملا فرهنگی است. نگاه به تولید و ارزش و اعتبار آن در جامعه ای همانند کشور آلمان و یا ژاپن فقط برای کسب درآمد و ارتقاء سطح زندگی نیست بلکه تولید و خلاقیت به عنوان یک اعتقاد عمیق و حتی تفریح و شادابی برای آن جوامع به شکل فرهنگ وجود دارد. یک شاخص آن شکل و سطح زندگی شخصی یک تولید کننده در کشور آلمان است در مقایسه با سطح کارگاه و محل تولیدی همان شخص به طوری که کارخانه در اوج توسعه یافتگی و روزآمدی با حداکثر زیبائی و امکانات و فضای وسیع و آرام و محل زندگی شخصی با حداقل فضا و نیازهای ضروری محدود. این شاخص در کشور ما معکوس است پس باید تلاش کرد که همان جمله معروف بهترین تفریح کار است بوسیله جمله منتج از آن که پس بهترین تفریحگاه محل کار است در فرهنگ ما بکار گرفته شود.
مصلح۱۰۱۷۸۴۰۸:۰۷:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
در رابطه با نفت سه راه كار وجود دارد 1- از فروش نفت خود داري كنيم (فقط نفت مخازن مشترك استخراج شود) 2 - در آمد حاص از نفت را در خارج از كشور سرمايه گذاري كرده و از سود حاصل از سرمايه گذاري استفاده كنيم 3- درآمد نفت را بين مردم توزيع كرده و دولت از اخذ طريق ماليت كشور را اداره نمايد.
نفتی۱۰۱۸۱۳۰۸:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
جناب آقای دکتر توکلی آنچه که امروز اقتصاد کشور را به قحقرا برده ومشکلات چندین ساله همچنان پاشنه آشیل وضعیت اقتصادی شده عدم خروج دولت از اقتصاد نفتی و همچنین استفاده دولتمردان (مدیران نفتی )از رانت اطلاعاتی ورخنه در اقتصاد با نام بخش خصوصی است. چرا دولت از نفت خارج نمیگردد؟چون اکثر شرکتهای خصوصی نفتی در حقیقت دولتی هستند.مثال :اکثر مدیران بازنشسته شرکت نفت و ادارات تابعه با ثبت شرکتهائی بنامهای .....در جنوب ویا مراکز نفتی با استفاده از رانت اطلاعاتی بخشهای زیادی از امور نفتی را بخود گرفته ویا در حال ورود به آن هستند .اخیرا مطلع هستید که وزارت نفت در حال واگذاری سوختگیریهای هواپیمائی به بخش خصوصی هست.آیا میدانید افرادی که این چرخه عظیم پولی را بدست گرفتند همان مدیران بازنشسته پالایش وپخش فراورده های نفتی هستند؟آیا میدانید طرح بانکرینگ فروش نفتکوره ونفتگاز دست مدیران شرکت نفت هست؟ایا میدانید دلیل عدم مخالفت با طرح سامانه کارت هوشمند سوخت چیست و پیمانکاران پشتیبان این طرح چه شرکتهائی هستند؟آیا میدانید در اسکله شهید رجائی بندرعباس چند شرکت خصوصی نفتی فعالیت میکنند ومدیران آنها کیا هستند از کارکنان بازنشسته نیروی انتظامی گرفته تا دیگر مدیران وزارت نفت.تا حالا متوجه شدین بیش از 90درصد کارکنان وزارت نفت(مدیران و بالادستیها) فردای روز بازنشستگی دوباره در شرکتهای خصوصی نفتی به فعالیت خود ادامه میدهند.آیا میدانید برخی کارکنان رده بالای وزارت نفت از مرخصیهای بدون حقوق استفاده میکنند ودر شرکتهای خصوصی نفتی مشغول بکار وبعد دوباره به شرکت برمیگردند؟ما نباید شعار خصوصی سازی بدهیم باید با مردم صادق باشیم .
ناشناس۱۰۱۸۸۱۱۱:۲۳:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سهمیه های دانشگاه رانت نیست؟ سهمیه های استخدام چطور؟ آخه که دیده در رقابت علمی سهمیه باشد و یه عده بی سواد و کم سواد بخاطر سهمیه به دانشگاه های برتر و رشته های پر تقاظا بروند؟
ناشناس۱۰۱۹۵۵۱۳:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دکتر توکلی عزیز از شما تعجب می کنم! یعنی اینقدر این سازمان شفافیت شما مصلحت طلب است که حتی شما نمی توانید علت اصلی رانتی شدن کشور را اعلام کنید؟! یعنی نمی دانید که همه اینها بر می گردد به سیستم قضایی را درست کنید، ایران می شود گلستان! شک نکنید!
ناشناس۱۰۱۹۷۴۱۴:۰۲:۲۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
خسته نشدید از اینهمه شعار دادن و کلی گویی!!
ناشناس۱۰۲۱۴۱۲۱:۲۰:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سلام. ببخشید اینجا مطرح میشود چرا تقویم روزانه در صحفه اول در این نسخه جدید نیست.
ناشناس۱۰۲۱۵۱۲۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آقازاده ها همه مناسب رابین خودشان تقسیم کردندهمه هم که باهم فامیل هستندغریبه ای درمیان هست؟
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 3. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 4. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 5. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 6. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 9. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 10. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 11. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 12. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 13. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 14. سوله‌های مدیریت بحران تهران در چه موقعیتی هستند  

 15. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 16. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 17. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 18. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 19. اتفاقی عجیب در اجلاس سوچی؛ افتادن صندلی اردوغان و حرکت پوتین  

 20. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 21. مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟

 22. ماموران گمرک فرودگاه امام ۲ کیلو تریاک از داخل سنتور کشف کردند

 23. پیام جمعی از علمای برجسته اهل سنت به رهبر انقلاب

 24. عوارض خطرناک و جبران ناپذیر امواج موبایل

 25. جایزه بهترین بازیگر مرد در پاسیفیک به نوید محمدزاده رسید

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 4. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 5. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 6. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 7. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 8. پیشنهاد نیم میلیاردی برای پیدا شدن پارسا

 9. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 10. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 11. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 12. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 15. قاسم سلیمانی در میدان نبرد  

 16. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 17. باب‌شدن گران‌فروشی گوشی‌های موبایل درفروشگاه‌های آنلاین با سود ۲.۵ میلیونی

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 20. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 21. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 22. دیدار امروز سعد حریری و سفیر ایران در بیروت  

 23. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 24. من بدهکار آن مرد هستم

 25. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 3. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 6. دقیقا کجایی؟

 7. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 8. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 9. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 10. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 14. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 15. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 16. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 17. ویرگول نجومی!

 18. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 19. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 20. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 21. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 22. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 23. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 24. بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم  

 25. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

پربحث‌های اخیر

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 3. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 4. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 5. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 6. رئیس اتحادیه نانوایان؛ افزایش قیمت نان از دوشنبه اجرایی می شود

 7. شریعتمداری: نظارت بیشتر روی کیفیت نان/ وزارت کشاورزی قیمت گندم را به نرخ جهانی نزدیک کند

 8. توضیحات آخوندی ‌درباره بلوک‌های آسیب‌دیده مسکن مهر اسلام‌آباد غرب

 9. خط لوله نفت گچساران آتش نگرفته است/ بخشی از نفت را خودمان آتش زدیم

 10. نور افکن در اتاق تاریک بیت کوین

 11. رشد دلار، کدام سهم‌ها را داغ می کند؟

 12. دلار همچنان در مدار صعود/ سکه گران شد

 13. دولت حساب پس نمی دهد/ نبود آمار و ارقام شفاف، پاشنه آشیل اقتصاد ایران است

 14. شفافیت، پیش‌شرط تهاتر بدهی‌ها

 15. ٣ سناریوی پیش‌ِروی اوپک

 16. خطر بیخ گوش اقتصاد ایران

 17. بازار آپارتمان‌های نوساز پایتخت + جدول

 18. کشف تریاک جاسازی شده در سنتور توسط ماموران گمرک

 19. جدیدترین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 2. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 3. می‌گویند دیگر برنج نکارید

 4. افزایش قیمت چند خودروی وارداتی + جدول

 5. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 6. کشاورزان ایرانی چند ساله‌اند؟

 7. نامه فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی به رئیس جمهور/ لزوم ارتقای شفافیت بودجه ۹۷

 8. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 9. وزیر اقتصاد به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 10. نرخ تورم آبان ماه به ۸.۴ درصد افزایش یافت

 11. پرداخت سپرده‌های «افضل توس» و «وحدت» ۱۰۰ میلیونی می‌شود

 12. چرخش پیش‌بینی‌های نفتی

 13. دلار از مرز ۴۱۰۰ تومان هم گذشت/قیمت به ۴۱۰۹ تومان رسید

 14. بودجه در رکود!

 15. حباب سکه می‌ترکد؟

 16. افزایش ۸۹ درصدی واردات گوشی تلفن همراه

 17. گزارش رویترز از تخفیف‌های ایران برای مشتریان نفت آسیایی

 18. دو راهي ترديد در بازار نفت

 19. ابلاغ وام اشتغال روستائیان تا دهم آذر به بانک‌ها

 20. ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟

 21. قیمت رهن آپارتمانهای زیر 100متر در نقاط مختلف تهران + جدول

 22. ۳۳ درصد جمعیت بیکار کشور ۱۹ ماه و بیشتر بیکار هستند

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 4. دقیقا کجایی؟

 5. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 6. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 7. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 8. ویرگول نجومی!

 9. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 10. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 11. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 12. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 13. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 14. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 15. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران + عکس  

 16. آمار عجیب یارانه‌بگیران

 17. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 18. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 19. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 20. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 21. بودجه سرّی!

 22. می‌گویند دیگر برنج نکارید

 23. افزایش قیمت چند خودروی وارداتی + جدول

 24. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 25. کشاورزان ایرانی چند ساله‌اند؟

آخرین عناوین