نیسان

احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

گروه اقتصادی الف،   3960621258 ۱۱ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
احمد توکلی تشریح کرد؛ ویژگیهای دولت رانتی

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با تشریح ویژگیهای دولت رانتی گفت: دولت دوازدهم باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیرد.

 احمد توکلی در خصوص فرمایشات اخیر رهبری درباره دولت رانتی و لزوم توجه دولت به خروج از فضای رانتی گفت: ۵۰ سال است که این مسئله مطرح است. وقتی اقتصاد نفتی شد، رانت هم نفتی می شود و دولت از موقعیت مالیات‌گیرنده و خدمت‌دهنده تبدیل به توزیع‌کننده منابع ملی می‌شود؛ در حالی که در شرایط طبیعی، دولت باید از تولیدکننده مالیات بگیرد تا خدمات عمومی تقدیم مردم کند.

وی ادامه داد: در حالتی که دولت از تولیدکننده مالیات می گیرد،  صرفه‌ی دولت این است که تولید رشد کند چرا که از مردم پول می‌گیرد و باید به آنها پاسخگو باشد که با این پول چه کاری انجام می‌دهد. ولی وقتی دخالت در اقتصاد زیاد باشد، دولت به توزیع‌کننده منابع ملی تبدیل می‌شود. در این حالت چون درآمد دولت عمدتاً به نفت متکی است، خودش را طلبکار حس می‌کند که در این راستا برای رشد و سرانه عمرانی به مردم پول می‌دهد؛ در نتیجه در موضع پاسخگو قرار نمی‌گیرد زیرا هر کسی که به دولت نزدیک‌تر یا استقلالش به ظاهر قوی‌تر باشد می‌تواند از دولت منابع بیشتری بگیرد که در این صورت رانت ایجاد می‌شود. بنابراین دولت نفتی، دولت رانتی است و اگر کسی اطلاعات و نزدیکی به صاحبان قدرت داشته باشد، بیشتر از منابع نفتی بهره‌مند می‌شود.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: بنابراین نکته ای که رهبر انقلاب به آن اشاره کردند، یک حقیقت ۵۰ ساله‌ است که ما ۴۰ سال است داریم تلاش می‌کنیم از آن نجات پیدا کنیم و گرچه توفیقات زیادی داشتیم ولی هنوز از این مسئله نجات پیدا نکرده ایم.

وی تصریح کرد: مسئله‌ای که رهبری به آن اشاره کردند، نه فقط یه تذکر سیاسی بلکه یک اقتصادی است. در عین حال جنبه تاریخی هم دارد.

توکلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا چنین فضایی تشدید شده که تأکید مجدد رهبری را بدنبال داشته است، اظهار داشت: به دلیل اینکه رکود زیاد است، دولت دوازدهم در شرایط فعلی مجبور است نفت را نقش پیشران بداند و همت خود را صرف این مسئله ‌کند تا تحریم نفتی را بشکند و در این راستا موفق هم عمل کرده است. همین مساله موجب اتکا و توجه بیشتر به نفت می شود اما بسیاری از اقتصاددانان همچون بنده یا افراد مجرب مانند رهبری ممکن است که نفت را بخش پیشرو ندانند.

وی در گفتگو با مهرتوضیح داد: دولت در نظر دارد نفت را بخش پیشران و پیشرو قرار دهد که این مسئله ممکن است توجه زیادی را متوجه نقش نفت سازد و اتکا به آن را بیشتر کند. به نظر می‌رسد تذکر مطرح شده توسط رهبری معطوف به همین مساله است.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به اینکه این بحث‌ها تا حدودی در دوره جنگ هم مطرح بود، گفت: آن زمان ناچار بودیم به نفت تکیه کنیم، در حالی که همه دلمان می‌خواست از نفت بُریده شویم به دلیل اینکه زمان جنگ امکاناتی وجود نداشت و بیشتر به نفت اتکا می‌شد. ولی توفیقاتی که در دوره سازندگی و دوره هشت ساله آقای هاشمی رفسنجانی از این حیث دیده شد، مقدار سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و این یعنی آغاز متنوع‌سازی اقتصاد و کاهش سهم نفت در اقتصاد؛ در نتیجه سهم واردات از تولید ملی کاهش پیدا کرد و ما به اقتصاد غیرنفتی نزدیک‌تر شدیم؛ اگرچه این عبور از نفت، کاملا موفقیت‌آمیز هم نبود ولی سعی شد که از دولت رانتی فاصله گرفته شود.

توکلی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب و تاکید ایشان بر لزوم محسوس بودن کاهش تورم در سبد هزینه خانوار گفت: آماری که دولت در زمینه کاهش نرخ تورم ارائه می دهد، از نظر علمی درست است، اما نمایاننده و بازتاب‌دهنده خوبی برای واقعیت نیست. به طور مثال اعمال نرخ تورم، میانگینی از سبد خدمات کالاها است که تمام مردم شهر یا کشور از آن استفاده می‌کنند و میانگین‌گیری همیشه کار را ساده اما بسیاری از واقعیت‌ها را پنهان می‌کند.

وی افزود: به طور مثال در این سبد، ماشین پورشه، نان، گوشت، تخم‌مرغ، مدرسه رفتن و آمپول زدن هم وجود دارد. ولی اغلب مردم ماشین گران‌قیمت پورشه، گوشت و فرش دستباف استفاده نمی‌کنند. دسته‌ای دیگر که اغنیا هستند، از این قبیل مسائل استفاده می‌کنند. این سبد متوسط به پای همه نوشته می‌شود و تغییرات آن، بعنوان نرخ تورم اعلام می شود؛ در حالی که تورم در بخش‌های مختلف متفاوت است. به طور مثال درصد گران شدن موادغذایی و آشامیدنی بیشتر از گوشت، فرش و ماشین است، در نتیجه افرادی که غذا بیشتر مصرف می‌کنند و پول بیشتری برای آن می‌پردازند، فشار بیشتری را متحمل می‌شوند تا کسانی که پولشان را برای اتومبیل خارجی صرف می‌کنند. این در حالی است که نرخ تورم همیشه برای فقرا بیشتر از متوسط رشد قیمت ها  و برای اغنیا کمتر از نرخ اعلام شده است. بنابراین در هر طبقه‌ای فقرا با نرخ‌های بالاتر و اغنیا با نرخ‌های کمتری روبرو هستند. 

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت خاطرنشان کرد: به همین دلیل دولت باید توجه داشته باشد که وقتی می‌گوید نرخ تورم تک رقمی شده، تصور این را نداشته باشد که به طبقات فقیر و ضعیف کمک فراوانی کرده بلکه این نشان می‌دهد که مردم باید این مسئله را تحمل کنند.

وی تصریح کرد: البته راه دیگری نیز وجود دارد که بتوان تورم را کم ولی قدرت خرید را زیاد کرد؛ اگر دستمزدها با نرخ بالاتری از نرخ تورم رشد کند، با اینکه تورم وجود دارد، قدرت خرید رشد می‌کند. به طور مثال شما ۱۰۰ تومان پول دارید، ۱۰ درصد تورم وجود دارد و به اندازه ۹۰ تومان سال گذشته می‌توانید خرید کنید. حال اگر به جای هشت تومان، ۱۵ تومان به شما حقوق بدهند، بنابراین دو تومان قدرت خرید کمتر می‌شود. اگر ۱۵ تومان حقوق دریافت کنید با اینکه نرخ تورم ۱۰ درصدی وجود دارد، چون ۱۵ درصد به شما اضافه حقوق پرداخت شده، قدرت خرید بالا می‌رود. بنابراین پرسش رهبری مبنی بر اینکه آیا سیاست‌های توزیعی درآمدی مردم با سیاست‌های نرخ تورم سازگاری دارد، بسیار منطقی بوده است. یعنی اگر با وضعیت تورم، تولید بهتر شود، این مسئله مانند سال‌های اول جنگ مثبت خواهد بود. به این معنا که اگر در آن سال‌ها تورم رشد می‌کرد، وضع مردم بهتر می‌شد چون توزیع منابع به نفع مردم تغییر کرده بود و باعث می‌شد که در روستاها و شهرها تسهیلات زندگی فراهم شود؛ در نتیجه وضعیت مردم ارتقا پیدا می‌کرد.

توکلی درباره علل  کاهش تورم در دولت یازدهم گفت: کاهش تورم در کشور چند عامل داشت  که برخی خوب و برخی بد است. عامل اول تورم منطقه ای و جهانی بود. در منطقه خاورمیانه و در جهان نرخ تورم نسبت به سال گذشته پایین آمده و چون ما با دنیا ارتباط داریم و جنس وارد می‌کنیم و این واردات به دستمان می‌رسد، همین سبب پایین آمدن نرخ تورم در کشور شده است.  اقدام دیگری که دولت انجام داد و خوب است، کنترل عرضه پول بود و سعی کرد که پول پرقدرت را افزایش ندهد و متأسفانه بر این هدف استوار باقی نماند و باعث افزایش نرخ تورم شد.

وی با اشاره به علت سوم کاهش تورم در کشور گفت: وقتی نرخ تورم بالا می‌رود، دسته‌دسته‌ی مردم از تقاضای مؤثر دور می‌شوند یعنی هر چه نرخ بالا می‌رود عده‌ی جدیدی از تقاضا حذف می‌شوند و این حذف تقاضای مؤثر، باعث کاهش بیشتر قیمت می‌شود یعنی وقتی قیمت بالا می‌رود، تعداد بیشتری از مردم از دایره مصرف دور می‌شوند و این باعث کاهش تورم می شود.

عناوین مرتبط

بامیلو

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۱۱۷:۳۵:۲۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
قطعا" اقتصاد عملی پیچیده تر از این چیزی است که شما میفرمائید.اینها تئوری است ولی وقتی در عمل وارد میشوید هزار و یک پارامتر وارد ماجرا میشوند. واقعیت این است که ما نمیخواهیم از الگوهای موفق جهان استفاده کنیم. چون آنها براساس شفافیت عملکرد، ارتباط اقتصادی آزاد با جهان و ... پایه ریزی شده که ایران متاسفانه براساس سیاست های نظام قادر به رعایت هیج کدام نیست.
ناشناس۱۰۱۶۰۶۱۹:۲۱:۴۲ ۱۳۹۶/۶/۲۱
با تشکر از دکتر توکلی و توضیحات واقعا موشکافانه ایشان از وضع تورم و درصد نا همگون و واقعی آن در مورد عامه مردم
هموطن۱۰۱۶۲۵۱۹:۵۰:۲۶ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ریشه همه دردهای جامعه نبودن عدالت و انصاف است . وقتی اعتدال و انصاف در تدوین قوانین و مقررات ، رعایت نشود و نمایندگان متناسب با شرایط شخصی خودشان قانون بنویسند ، شکاف طبقاتی در جامعه زیاد می شود ، عده پورشه و کاخ نشین و بی درد و اکثریتی دیگر فقیر و ضعیف نگه داشته می شوند . در میان دولت هم ایین نامه ها معمولا کارشناسی و منصفانه نیست و به همین دلیل گروهی شرکت نفتی و وزارت نیرویی با حقوق های نجومی هستند و کارمندانی دیگر با شرح وظایف بیشتر در سایر وزارتخانه ها با یک دهم حقوق انها . شفاف انکه این مشکلات هم در قوه مقننه و قضاییه است و هم در دولت و این سه قوه با هم هماهنگی لازم را ندارند . و هر جا انصاف نباشد یعنی تبعیض و بی عدالتی هست .
ناشناس۱۰۱۶۳۵۲۰:۲۰:۰۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
این مباحث که آنهم به شکل آکادمیک و براساس فرمولهای اقتصادی موجود در کتاب های درسی دانشگاهی بیان میشود در واقع فقط مونیتور کردن وضعیت اقتصادی و نمایش شاخص هاست. آنچه مورد نیاز است اجرای راهکارهایی برای محور قرار گرفتن تولید و ثروت آفرینی در جامعه است و این مسئله اتفاقا موضوعی کاملا فرهنگی است. نگاه به تولید و ارزش و اعتبار آن در جامعه ای همانند کشور آلمان و یا ژاپن فقط برای کسب درآمد و ارتقاء سطح زندگی نیست بلکه تولید و خلاقیت به عنوان یک اعتقاد عمیق و حتی تفریح و شادابی برای آن جوامع به شکل فرهنگ وجود دارد. یک شاخص آن شکل و سطح زندگی شخصی یک تولید کننده در کشور آلمان است در مقایسه با سطح کارگاه و محل تولیدی همان شخص به طوری که کارخانه در اوج توسعه یافتگی و روزآمدی با حداکثر زیبائی و امکانات و فضای وسیع و آرام و محل زندگی شخصی با حداقل فضا و نیازهای ضروری محدود. این شاخص در کشور ما معکوس است پس باید تلاش کرد که همان جمله معروف بهترین تفریح کار است بوسیله جمله منتج از آن که پس بهترین تفریحگاه محل کار است در فرهنگ ما بکار گرفته شود.
مصلح۱۰۱۷۸۴۰۸:۰۷:۲۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
در رابطه با نفت سه راه كار وجود دارد 1- از فروش نفت خود داري كنيم (فقط نفت مخازن مشترك استخراج شود) 2 - در آمد حاص از نفت را در خارج از كشور سرمايه گذاري كرده و از سود حاصل از سرمايه گذاري استفاده كنيم 3- درآمد نفت را بين مردم توزيع كرده و دولت از اخذ طريق ماليت كشور را اداره نمايد.
نفتی۱۰۱۸۱۳۰۸:۵۲:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
جناب آقای دکتر توکلی آنچه که امروز اقتصاد کشور را به قحقرا برده ومشکلات چندین ساله همچنان پاشنه آشیل وضعیت اقتصادی شده عدم خروج دولت از اقتصاد نفتی و همچنین استفاده دولتمردان (مدیران نفتی )از رانت اطلاعاتی ورخنه در اقتصاد با نام بخش خصوصی است. چرا دولت از نفت خارج نمیگردد؟چون اکثر شرکتهای خصوصی نفتی در حقیقت دولتی هستند.مثال :اکثر مدیران بازنشسته شرکت نفت و ادارات تابعه با ثبت شرکتهائی بنامهای .....در جنوب ویا مراکز نفتی با استفاده از رانت اطلاعاتی بخشهای زیادی از امور نفتی را بخود گرفته ویا در حال ورود به آن هستند .اخیرا مطلع هستید که وزارت نفت در حال واگذاری سوختگیریهای هواپیمائی به بخش خصوصی هست.آیا میدانید افرادی که این چرخه عظیم پولی را بدست گرفتند همان مدیران بازنشسته پالایش وپخش فراورده های نفتی هستند؟آیا میدانید طرح بانکرینگ فروش نفتکوره ونفتگاز دست مدیران شرکت نفت هست؟ایا میدانید دلیل عدم مخالفت با طرح سامانه کارت هوشمند سوخت چیست و پیمانکاران پشتیبان این طرح چه شرکتهائی هستند؟آیا میدانید در اسکله شهید رجائی بندرعباس چند شرکت خصوصی نفتی فعالیت میکنند ومدیران آنها کیا هستند از کارکنان بازنشسته نیروی انتظامی گرفته تا دیگر مدیران وزارت نفت.تا حالا متوجه شدین بیش از 90درصد کارکنان وزارت نفت(مدیران و بالادستیها) فردای روز بازنشستگی دوباره در شرکتهای خصوصی نفتی به فعالیت خود ادامه میدهند.آیا میدانید برخی کارکنان رده بالای وزارت نفت از مرخصیهای بدون حقوق استفاده میکنند ودر شرکتهای خصوصی نفتی مشغول بکار وبعد دوباره به شرکت برمیگردند؟ما نباید شعار خصوصی سازی بدهیم باید با مردم صادق باشیم .
ناشناس۱۰۱۸۸۱۱۱:۲۳:۱۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سهمیه های دانشگاه رانت نیست؟ سهمیه های استخدام چطور؟ آخه که دیده در رقابت علمی سهمیه باشد و یه عده بی سواد و کم سواد بخاطر سهمیه به دانشگاه های برتر و رشته های پر تقاظا بروند؟
ناشناس۱۰۱۹۵۵۱۳:۴۴:۳۹ ۱۳۹۶/۶/۲۲
دکتر توکلی عزیز از شما تعجب می کنم! یعنی اینقدر این سازمان شفافیت شما مصلحت طلب است که حتی شما نمی توانید علت اصلی رانتی شدن کشور را اعلام کنید؟! یعنی نمی دانید که همه اینها بر می گردد به سیستم قضایی را درست کنید، ایران می شود گلستان! شک نکنید!
ناشناس۱۰۱۹۷۴۱۴:۰۲:۲۷ ۱۳۹۶/۶/۲۲
خسته نشدید از اینهمه شعار دادن و کلی گویی!!
ناشناس۱۰۲۱۴۱۲۱:۲۰:۳۳ ۱۳۹۶/۶/۲۲
سلام. ببخشید اینجا مطرح میشود چرا تقویم روزانه در صحفه اول در این نسخه جدید نیست.
ناشناس۱۰۲۱۵۱۲۱:۴۸:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
آقازاده ها همه مناسب رابین خودشان تقسیم کردندهمه هم که باهم فامیل هستندغریبه ای درمیان هست؟
مدیران خودروبانک ملت

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق/ روایت روزنامه ترکیه از نشست سری معماران استقلال اقلیم در کرکوک

 3. برگزاری آزمون وکالت توسط قوه قضاییه وفق مقررات است

 4. حجت الاسلام نقویان:نباید روح عوامزدگی در اندیشمندان ما شکل بگیرد/ برخی سبک های مداحی باید منسوخ شود

 5. یک اکران و چند نکته

 6. خوابی که برای کردستان دیده‌اند

 7. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 8. موضع گیری جدید آلمان درباره اقلیم کردستان عراق

 9. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 10. زیباترین گلهای بارسلونا در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا  

 11. بازتاب شکست پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی   

 12. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 13. آمار بازی الهلال - پرسپولیس/ بی‌دقت در حمله، ضعیف در دفاع

 14. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 15. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 16. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 17. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 18. حتما «خیری» در این 4 گل بوده آقای طارمی!

 19. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 20. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 21. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 22. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 23. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 24. خبر بد دیگر برای پرسپولیس/ ماهینی بازی برگشت را از دست داد.

 25. گل چهارم الهلال به پرسپولیس (عمر خریبین)

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. قانون محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تمدید شد/ افزایش سه کشور به لیست/ واکنش ظریف به فرمان تازه ترامپ

 6. سفر احتمالی اردوغان و رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به ایران/ رایزنی ایران با اقلیم کرد عراق/ هجوم مردم به فروشگاه ها

 7. تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 9. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 10. تجربه متفاوت فیلم‌سازی رامبد جوان با نگار

 11. شهروند خشمگین ایرانی، بی‌ام‌و سری ۷ خود را مقابل موزه BMW به آتش کشید.  

 12. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 13. آغاز رای‌گیری همه پرسی استقلال کردستان عراق به رغم مخالفت های گسترده/ ترکیه: همه‌پرسی باطل است

 14. مداحی شب چهارم ماه محرم سید مجید بنی فاطمه   

 15. نتانیاهو: استقلال کردهای عراق ذخیره‌ای استراتژیک برای اسرائیل است

 16. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 17. تلاش کودک فلسطینی 12ساله برای ثبت نام خود در گینس   

 18. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 19. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 20. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 21. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 22. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 23. گزینه استقلالی‌ها با ترابوزان قرارداد بست؟

 24. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 25. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

پربحث‌های هفته

 1. توهين به شان مردم و رسانه ملی در برنامه خانوادگی خندوانه!/ ازدواج رامبد جوان و نگار جواهریان در "کینگ کنگ"!

 2. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 3. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 4. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 5. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 6. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 7. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 8. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 9. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 10. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 11. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 12. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 13. اشتباه در مرگ زن جوان باردار اثبات شد/3پزشک به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند

 14. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 15. اولین عکس واقعی از امیرکبیر

 16. با صنعت هوایی چه کنیم؟

 17. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 18. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 19. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 20. وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی: شیطانی که رئیس‌جمهور آمریکا نامیده می‌شود، ۴ روز پیش این مکان مقدس را آلوده کرد

 21. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 22. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 23. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 24. چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

 25. تازه داماد در کرج اعدام شد / راز تازه عروس چه بود؟

پربحث‌های امروز

 1. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 2. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 3. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 4. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 5. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 6. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 7. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 8. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

 9. مظنه خودروی تندر ۹۰ اتوماتیک در بازار + جدول

 10. خروج گزینه وزارت نیرو از سایه

 11. رشد ۱۷ درصدی معاملات مسکن

 12. سهم 14 درصدی بنیاد برکت در مدارس نوساز سال تحصیلی جدید

 13. سیاوش زراعتی: شعب بانک صادرات ایران به سوپر مارکت مالی تبدیل می شوند

 14. افزایش نرخ بیکاری در اکثر استان‌های کشور

 15. قاچاق ۵۰۰هزار تن برنج به کشور در سال ۹۵/امسال قاچاق برنج صفر شد

 16. مشاور آخوندی: ۲ هواپیمای اماراتی به کل ناوگان ایران می‌ارزد

 17. کارگران را کتک نزنیم/ اقتصاد ایران به پشتوانه بازوی کارگر از فرش به عرش می‌رسد

 18. رئیس کل دادگستری استان تهران: پرونده موسسه کاسپین در دادسرا در حال رسیدگی است

 19. افزایش صادرات فله‌ای زعفران به کام رقبا

 20. متوسط حقوق کارمندان دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان است/فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم

 21. دلایل شکست بانک مرکزی در تک‌نرخی کردن ارز

 22. رئیس‌کل سابق بانک مرکزی: آمریکایی‌ها دوست داشتند با ایران روابط محرمانه ایجاد کنند

 23. بی اعتنایی معنادار مردم به سهام عدالت برای چیست؟

 24. محمد مخبر: اگر معضل معیشت مردم حل شود، کشور از همه لحاظ بیمه می‌شود

 25. بهره‌برداری از 130 مدرسه برکت / رییس دفتر مقام معظم رهبری: در کنار توانمندی دفاعی، باید در حوزه علمی هم خودکفا شویم

پربحث‌های دیروز

 1. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 2. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 3. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 4. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 5. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

 6. قیمت نفت به بالاترین رقم ۸ ماه اخیر رسید

 7. صادرات نفت ایران موقتا محدود می‌شود

 8. جایزه ملّی تعالی سازمانی ؛ ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور/ نبود راهبری شایسته، مشکل اصلی بنگاه های اقتصادی

 9. ورود داتیس خودرو به عرصه تولید خودرو در کشور

 10. تخم‌مرغ در صدر گرانی/ برنج ایرانی گران و خارجی ارزان شد

 11. سیاست‌های اقتصادی دولت آلمان در دوران مرکل

 12. دلار در مرز ۳۹۰۰ تومان/ سکه یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان + جدول

 13. بی‌اطلاعی اصناف از تصمیم دقیقه 90شریعتمداری!

 14. عقب‌گرد 30 واحدی شاخص کل بورس/ دلخوشی بازار سهام به تک‌سهم‌ها

 15. عوامل ۳ گانه افزایش قیمت طلا و ارز

 16. عضو شورای شهر تهران: اسنپ و تپسی باید تحت نظارت سازمان تاکسیرانی قرار گیرند

 17. آتش زدن خودروی بی‌ام‌و به نشانه اعتراض

 18. گوشت، برنج و لبنیات چقدر گران شد؟

 19. کوچکی نژاد: انحراف صندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۷۴ شروع شده است

 20. افزایش 3درصدی قیمت گوشت در مرداد ماه

 21. بالاترین میزان اجاره بهای جهان در ایران

 22. طلا تابستان را داغ به پایان رساند/ ۸۰۰۰ تومان افزایش برای هر گرم طلا

 23. اطلاعات صندوق توسعه شفافيت نیست/ دستگاههاي نظارتي سختگيري بيشتري داشته باشند

 24. رشد ۸درصدی مصرف بنزین در نیمه نخست امسال

 25. نوبخت: نرخ سود بانکی حتماً امسال کم می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. وقتی بانک دوباره هزینه ارسال پیامک را می‌گیرد/ بانک: مشتریان به شعبه رفته و پول خود را پس بگیرند+عکس

 6. حضور توکلی در جمع مالباختگان «کاسپین».  

 7. درباره بحران های هر روزه جامعه/ مدیریت درست شود، مشکلات حل خواهد شد

 8. دستور زنگنه برای استخدام یک "ژن خوب" + سند

 9. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 10. ماليات ارزش افزوده در ليزينگ ها؛ قانوني يا غير قانوني؟

 11. داد مظلوم

 12. چک‌های خود را "صیاد" کنید+ مولفه‌های جدید

 13. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 14. آیت‌الله نوری‌همدانی: دیرکرد بانک‌ها "ربا و حرام" است

 15. آزادسازی واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی تکذیب شد

 16. فرشاد مومنی: خام‌فروشی در نظام تصمیم‌گیری ایران قبیح نیست/ دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

 17. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 18. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 19. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 20. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 21. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 22. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 23. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 24. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 25. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

ایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین