افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

غلامرضا کیامهر،   3960621241 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

 ثبات نسبی بازار ارز در دوره چهار ساله دولت یازدهم را در کنار دستاوردهای بزرگ و تاریخی برجام می‌توان یکی از دستاوردهای اقتصادی درخور توجه آن دولت به حساب آورد. برقراری ثبات نسبی در بازار در عین حال یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در کاهش نرخ تورم و مهار نسبی قیمت در نیازمندی‌های اساسی زندگی مردم است.

این دستاورد به صنعتگران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما نیز امکان داد تا بعد از پشت سر گذاشتن پیامدهای شوم جهش دیوانه‌وار نرخ دلار در هفته‌های آخر دولت دهم برای آینده فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند. گرچه اگر انسجام و وحدت رویه بیشتری میان اعضای سیستم اقتصادی دولت وجود می‌داشت، دستاورد تاریخی برجام می‌توانست خیرات و برکات بزر‌گ‌تری برای اقتصاد ما باشد تا جایی که حتی زمینه را برای افزایش قدرت پول ملی و کاهش نرخ دلار برای اقتصاد ما فراهم سازد اما متاسفانه نه‌تنها چنین اتفاقی نیفتاده که مشاهده می‌کنیم کسانی همین آرامش نسبی حاکم شده بر بازار ارز را برنمی‌تابند و در راستای تامین هرچه بیشتر منافع شخصی خود هر روز زیر عناوین ظاهرفریب تک‌نرخی شدن ارز برای افزایش نرخ البته در حدی نزدیک به یک رقم نجومی زمینه‌چینی می‌کنند.

متاسفانه بعضا شاهد همصدایی برخی از مسوولان بانک مرکزی با جماعت خواستار تک‌نرخی شدن (بخوانید افزایش نرخ) هستیم که اگر این خواسته تحقق پیدا کند، باید شاهد شروع دوره تیره و تاری در اقتصاد کشور و نابسامانی دوباره صنعت و تولید کشور باشیم؛ شرایطی که تنها به ذائقه دلالان ارز و کسانی که دستی در مصائب و مشکلات تولیدی ندارند و صرفا با صادرات حاصل دسترنج دیگران درآمدهای نجومی کسب می‌کنند، خواهد بود.

چنین واقعه احتمالی در تناقض با روح برجام قرار دارد که توانست بعد از سال‌ها امکان باز شدن قفل دارایی‌های بلوکه‌شده ما در خارج از کشور و ورود آن دارایی‌های ارزی به خزانه دولت را فراهم سازد و نوعی موازنه میان عرضه و تقاضای ارز در بازار را به وجود آورد. این موازنه تا امروز که برجام وارد سومین سال موجودیت خود شده است، کم و بیش ادامه داشته و به چرخه اقتصاد و تولید ما ثبات و آرامش نسبی بخشیده است.

اما همان‌طور که ذکر آن رفت، عده‌ای به خاطر منافع خاص خود این ثبات و آرامش را برنمی‌تابند و بی‌آنکه خواسته خود در خصوص افزایش شبه‌نجومی نرخ ارز را به طور صریح بیان کنند، در یک ترجیع‌بند کاملا هدف‌دار که مورد تایید و حمایت برخی نئولیبرال‌های ما هم هست، سخن از ضرورت تک‌نرخی شدن ارز به میان می‌آورند. کاهش تدریجی نرخ عرضه ارز از سوی بانک مرکزی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم خواسته جماعت خواستار افزایش نرخ ارز را فراهم سازد و این وظیفه دولت و در درجه اول شخص آقای رییس‌جمهور است که با درایت و هوشیاری از بروز چنین اتفاقات تلخی جلوگیری کند چون رییس‌جمهور و معاون اول او مسوولیت بسیار حساس پیاده کردن اهداف اقتصاد مقاومتی را برعهده دارند و یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی، تداوم ثبات و آرامش در بازار ارز است. آنها که دستی در صنعت و تولید دارند، بهتر از هرکس می‌دانند که افزایش نرخ ارز تا چه حد برای تولید کشور به‌عنوان شاه‌کلید اقتصاد مقاومتی مصیبت‌بار است.

البته این را هم می‌دانیم که دولت‌های ما از جمله همین دولت حاضر با چه کسری بودجه سنگینی دست به گریبان است و چون انحصار اصلی درآمدهای ارزی را در دست دارند، همیشه از ابزار افزایش نرخ به‌عنوان وسیله‌ای برای تامین کسری بودجه‌های خود استفاده می‌کنند. اما به دلیل آسیب‌های غیرقابل جبرانی که افزایش نرخ ارز به اقتصاد کشور خصوصا به برنامه‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی خواهد زد، شیوه جبران کسری بودجه دولت یک بار و برای همیشه کنار گذاشته شده و از راه‌حل‌های اساسی همچون کاهش حجم و هزینه‌های دولت، جلوگیری از ریخت و پاش‌های غیرضروری و برقراری انضباط شدید مالی در دولت مشکل کسری بودجه‌ها حل شود وگرنه به قول معروف این غائله تا به حد لنگ خواهد بود.

در شرایط کنونی که دولت دوازدهم قصد کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی را از طریق ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل و رساندن اقتصاد کشور به رشد هشت درصدی را دارد و در عین حال خود را به پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی متعهد می‌داند، باید از هرگونه اقدامی که مخل ثبات بازار ارز و در نتیجه افزایش قیمت تمام‌شده محصول در داخل کشور و افزایش هزینه واردات کالا‌های ضروری و سرمایه‌ای باشد، جدا خودداری کند و برای یک بار هم که شده، پروژه تک‌نرخی شدن ارز را به جای افزایش، در جهت کاهش نرخ ارز به مورد اجرا گذارد.

تولیدکنندگان و آن گروه از اقتصاددانانی که اقتصاد کشور و تامین رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی مردم را می‌دانند و تحت تاثیر نظریه بقای اصلح داروین رابطه مردم با اقتصاد ما را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند هر افزایشی که در نرخ دلار و سایر ارزها ایجاد شود، چه تاثیر مصیبت‌باری بر صنعت و تولید و صادرات کشور خواهد داشت و به دلیل همان وابستگی شدیدی که اقتصاد ما به ارز دارد، افزایش نرخ ارز خصوصا اگر از حد متعارف خارج باشد تا چه اندازه به گسترش فقر و فلاکت و رفاه میلیون‌ها ایرانی لطمه وارد خواهد کرد، علاوه بر همه اینها به دلیل آنکه افزایش غیرمتعارف نرخ ارز آن‌گونه که خواست دلالان اقتصادی است، موجبات افزایش نقدینگی و پمپاژ پول پرقدرت تورم‌زا به جامعه را فراهم خواهد ساخت و تلاش‌های چهارساله دولت یازدهم را در کاهش نرخ تورم بی‌اثر خواهد کرد.

ختم کلام آنکه اگر کسی به راستی دوستدار و خیرخواه دولت باشد هرگز به بهانه تک‌نرخی شدن ارز، دولت را برای افزایش نرخ ارز و برهم زدن ثبات بازار ارز زیر فشار قرار نخواهد داد. گزافه نیست اگر بگوییم تلاش در اثبات یا تلاطم بازار ارز در برهه کنونی از مهم‌ترین وجوه تمایز میان دوستداران دولت و کسانی است که موفقیت این دولت، شکوفا ساختن اقتصاد کشور و افزایش سطح رفاه مردم را برنمی‌تابند.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۶ خرداد ۱۳۹۷نرخ تشکیل سرمایه ثابت سال ۹۶ مثبت شد+جدول
۲۵ خرداد ۱۳۹۷جای نفت در رشد اقتصادی عوض شد
۲۴ خرداد ۱۳۹۷مرکز آمار و بانک مرکزی رشد اقتصادی سال گذشته را ۳.۷ درصد اعلام کردند/ رشد 4.6 درصدی اقتصاد بدون
۲۴ خرداد ۱۳۹۷روایت مرکز آمار از رشد اقتصادی سال ۹۶
۲۴ خرداد ۱۳۹۷رشد اقتصادی ایران در سال ۹۶ اعلام شد
۲۳ خرداد ۱۳۹۷دو وزارتخانه‌ای که ۱۴۰۰ قرارداد واردات بسته‌اند
۲۳ خرداد ۱۳۹۷کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم
۲۳ خرداد ۱۳۹۷اعلام وصول طرح اصلاح قانون اقتصاد مقاومتی
۲۱ خرداد ۱۳۹۷اقتصاد مقاومتی باید مبنای عمل و کار همه دستگاه‌ها باشد
۲۰ خرداد ۱۳۹۷وضعیت اقتصادی ایران طی چند ماه آینده چگونه خواهد بود؟/اثرات خروج آمریکا از برجام بر رشد اقتصادی
۱۲ خرداد ۱۳۹۷قیمت یورو و طلا در بازار / سکه دو میلیون و ۱۳۰ هزار تومان
۱۱ خرداد ۱۳۹۷نرخ ارز را دلالان درکوچه پس کوچه‌ها تعیین می‌کنند

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۷۱۷:۴۲:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای سیف عامل شماره یک افزایش قیمت ارز یا همان بی ارزش تر پول ملی است. کدام کشوری در جهان در طی کمتر از چهل سال ارزش پول ملی اش ۱۰۰۰ برابر کوچکتر شده است؟ هزار تومان چهل سال پیش معدل ۱۴۲ دلار بود الان هزار تومان معادل کمتر از ۳۰ سنت است! مگر‌می شود کشور چهارم صادر کننده نفت و دومین کشور صاحب منابع گاز این چنین پول ملی اش به پشیز تبدیل شود.
ناشناس۱۰۱۶۱۶۱۹:۳۸:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ایکاش مسئولان اقتصاد کشور این الفبای اقتصادی رو درک کنند و بدون در نظر گرفتن شرایط و وضعیت حساس کشور اینقدر اندر فوائد ارز تک نرخی اظهار فضل نکنند. خوشبختانه آقای کیامهر که من هیچ شناختی از ایشون ندارم دلسوزانه، کوتاه، به زبان ساده و به زیبایی هشدار داده اند که امیدواریم چشمهای مرتبط ببینند و گوشهای مربوطه بشنوند.
ناشناس۱۰۱۶۲۷۱۹:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بنده خدا دکتر طیب نیا به هر زحمتی بود. آهنگ رشد قیمت ها رو قدری ترمز کرده بود. ولی مثل اینکه دوستان کم و کسری حسابشون با نرخ ارز ثابت جور نمیشد تصمیم گرفتن نرخ ها رو ول کنن بره بالا . حالا جواب مزدهای پائین و قیمت های بالا را چطوری میخوان بدن خدا میدونه. فقط این را بدونن که انتخابات مجلس بعدی رو هم نباید به لیست کذائی تدبیر و امید شان هیچ گونه امیدی داشته باشن. الی برکت اله.
ناشناس۱۰۱۸۱۷۰۹:۰۰:۲۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
وجود ارز مبادله ای در واقع ارز رانتی به واردات است. نرخ غیرواقعی ارز آزاد هم (که به اعتقاد صادرکنندگان پایین تر از قیمت واقعی نگه داشته شده) باعث غیررقابتی شدن محصولات صادراتی ما میشود و در نهایت مجبوریم به صادرات هم یارانه بدهیم! (جوایز صادراتی!!!)
ناشناس۱۰۲۱۳۰۲۰:۲۴:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
مقاله جالبی بود و به درستی تاثیرات افزایش نرخ ارز را پیش بینی کرده است.یکی از مواردی که کشور بدنبال آن است جلب سرمایه گذاری خارجی است وقتی سرمایه از
ناشناس۱۰۳۷۹۲۰۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
نویسنده احتمالا از قشر زحمتکش و دلسوز واردکنندگان بوده که به لطف ارز ارزان، از کفش و لباس گرفته تا تسبیح و سنگ قبر هم وارد می کنند و تولیدکننده ایرانی را خانه نشین می کنند.
رضا۱۰۴۴۳۰۰۷:۴۰:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
مردم ما چون تنها به فکر منافع کوتاه مدت هستند به دنبال حفظ قبمت ارز می گردند غافل از انکه در کشوری با ۲۵ درصد افزایش سالانه حجم نقدینگی نمی شود نرخ ارز را کنترل کرد و ثابت نگه داشت هر وقت افزایش دستمزدها متوقف شد نرخ ارز هم افزایش نخواهد یافت
طاقچهپارس نماد داده

پربحث‌های امروز

 1. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 2. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 3. روحانی: برنامه بدخواهان ایجاد بی ثباتی ذهنی و مصنوعی در اقتصاد ملی است/مردم تحت هر شرایطی نباید تحت فشار قرار گیرند/افزایش قیمت کالاها و خدمات نباید فراتر از نرخ تورم باشد

 4. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 5. ماجرای ویلای لواسان/ تفریح آمریکایی ها در نیشابور/ مشکل دولت روحانی از نگاه تئوریسین های اصلاح طلب/ چرا در ایران مسئولی استعفا نمی‌دهد؟

 6. شایعه برای بازی ایران - اسپانیا / جام جهانی داور زن ندارد

 7. پاداش پیروزی تیم ملی مقابل مراکش توسط سلطانی فر نقدا پرداخت شد /شام مشترک وزیر با کی‌روش و ملی‌پوشان

 8. چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

 9. بحران اقتصادی و راهکارهای مادربزرگانه

 10. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 11. صعود فغانی به صدر جدول رده‌بندی داوران جام بیست‌ویکم+ عکس

 12. ایرانیان خارج نشین در صورت بازگشت به کشور عفو می شوند

 13. بن بست دوباره در روابط ایران و کانادا/ نقش طرف ثالث در موضع گیری جدید اتاوا

 14. دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی: آقای فیروزآبادی گفته بود اواخر اردیبهشت ویلای لواسان را تخلیه می‌کند، ولی نکرده است

 15. پاسخ «نایک» به اعتراض مردم ایران چیست؟

 16. وقتی شادی فوتبال به فقیرترین مناطق ایران رسید

 17. بی‌هنری بی بی سی /وقتی قاتل را بی گناه وقهرمان نشان می‌دهند

 18. جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

 19. محمد ثلاث قصاص شد

 20. پایانی تلخ برای یک نمایش خیابانی  

 21. روزبه چشمی ادامه جام جهانی را از دست داد

 22. علی دایی روی سر مدافع تاریخ ساز مکزیک   

 23. موج انتخاباتی در ترکیه به کدام سمت می‌رود؟

 24. بیماری خطرناکی که مردان را نشانه گرفته است

 25. پیروزی سوئد مقابل کره‌جنوبی/ ایران همچنان تنها نماینده پیروز آسیا

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

 2. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 3. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 4. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 5. انتقاد مطهری از آیت‌الله علم‌الهدی

 6. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 7. پیکر خون‌آلود مامور وزارت اطلاعات (۱۶+)  

 8. نبرد در حدیده/ چرا این شهر یمنی اینقدر مهم است ؟

 9. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 10. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 11. واکنش ابتکار به انتقادهای اصلاح‌طلبان از دولت

 12. پیشنهاد فوتبالی حسین شریعتمداری/ واکنش ها به مداحی میثم مطیعی/ گل به خودی نمایندگان مجلس/ انتقاد تند روزنامه اصلاح طلب از روحانی/ جنجال پیامک‌ ها و اظهارنظر آیت الله علم الهدی و مطهری

 13. نسل نو اصلاحات علیه نسل کهنه

 14. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 15. از محاصره مدافعان حرم توسط تکفیری‌ها تا قیچی کردن جبهه‌النصره و شکست آنها

 16. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 17. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 18. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 19. رهایی از شر حشرات در تابستان + درمان جای نیش

 20. نتانیاهو: ایران باید به طور کامل از سوریه خارج شود

 21. امید ابراهیمی؛ سلحشور فوتبال ایران + عکس

 22. کی‌روش: بردمان را به فرگوسن تقدیم می‌کنیم

 23. محاکمه قاتل سریالی زنان گیلانی

 24. جنایت به ‌دنبال عشق ممنوع

 25. اسرائیل چگونه نابود می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کیم جونگ اون و دونالد ترامپ دیدار کردند/ ترامپ: احساس فوق‌العاده‌ای دارم/ کیم: برای برگزاری این نشست موانع بسیاری وجود داشت+ فیلم و عکس

 3. توریست‌هایی که با پول بیت‌المال عازم روسیه میشوند + جدول اسامی

 4. روحانی: همه حاکمان آمریکا علیه ملت ما بوده اند و این یکی خبیث تر/ نقد را می پذیریم اما تخریب نه/ تلاطم بازار، دلیل اقتصادی ندارد

 5. از شعر امسال تا شعر پارسال/تریبون زبان مردم

 6. روحانی به گرانی‌ها واکنش نشان داد/ بررسی افزایش قیمت‌ها در هیات دولت

 7. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 8. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 9. جمعه عید سعید فطر است

 10. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 11. ایران 1 - مراکش 0؛ پیروزی یوزها در دقیقه 93 و پایان 20 سال انتظار

 12. احمد توکلی: اعتماد مردمی به سیاستمداران به حداقل خود رسیده/ سبد کالای مردم کوچک‌تر شده است

 13. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 14. درباره مذاکره مستقیم با آمریکا / رییس جمهور چه کسانی را دیوانه نامید؟

 15. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 16. درباره دادگاه صادر کننده حکم فیلتر تلگرام/ لطفا نیمه پر لیوان را هم ببینید

 17. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 18. نگرانی از گروه ترس و ساکتین برجام

 19. به بهانه "شبی که ایران نخوابید" / فوتبال را ببینید آقای رئیس جمهور + فیلم

 20. اروپا می خواهد برجام را ادامه دهد، اما بدون آمریکا نمی تواند/ ایران نباید منتظر بماند

 21. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 22. سیف: گران شدن سکه روانی است

 23. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 24. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 25. وقتی عادل فردوسی پور احساساتی میشود !

پربحث‌های امروز

 1. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 2. اعلام جرم علیه مدیران ارشد پیشین و فعلی بانک مرکزی و مدیران موسسات/ بانک مرکزی به تقصیر متهم است/فرشتگان، آرمان، آرمان ایرانیان و کاسپین یکی هستند؛ حکمت تغییر نام‌ها باید معلوم شود

 3. تاثیر افزایش تولید نفت عربستان و روسیه بر بازار ایران

 4. نماینده همدان: نام 31 مفسد اقتصادی را به سران سه قوه دادم/ بی تفاوتی مسئولین به گرانی‌ها، یک خطر جدی است

 5. توضیح استاندار تهران درخصوص بازسازی پلاسکو

 6. قیمت نفت اوپک به ۷۳ دلار رسید

 7. نامه سرگشاده نماینده مجلس: انبار خودروهای داخلی احتکار شده را به روی مردم بگشائید

 8. اولویت‌های جدید تامین ارز چیست؟

 9. وزیر نیرو: ۵۳۱۵ مگاوات کمبود تولید برق داریم

 10. واکنش حمید فرخ نژاد به گرانی دلار   

 11. حجت الاسلام موسوی لارگانی در گفتگو با الف: وظیفه دولت در این آشفته بازار چیست؟

 12. اولین جلسه رسیدگی به پرونده ثامن الحجج برگزار شد

 13. سوال از شریعتمداری برای واردات بیش از اندازه کالاهای خارجی مشابه تولید داخل

 14. شوکه شدن بورس‌بازها از ورود پرقدرت نقدینگی تازه

 15. پروژه قطار شهری کرج به کجا رسید؟

 16. تکذیب هک شدن سایت وزارت صنعت

 17. بزرگراه همت تا پایان سال به کرج می‌رسد

 18. سکه از ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان فراتر رفت+جدول

 19. دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه تعاونی کاسپین اعلام جرم کرد+متن کامل

 20. ۲۳ درصد تهرانی‌ها در بافت فرسوده سکونت می کنند

 21. چه کسانی غیرقانونی خودرو وارد کردند؟

 22. رجا بلیت نمی فروشد

 23. نماینده ایران در اوپک: پیشنهاد عربستان را وتو می‌کنیم

 24. "اوپک پلاس" متولد می‌شود؟

 25. علت رشد یک‌باره‌ی قیمت‌ها در بورس تهران

پربحث‌های دیروز

 1. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 2. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 3. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 4. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 5. افزایش قیمت مسکن متوقف شد

 6. دبیرکل بانک مرکزی: خریداران سکه نگران نباشند/ احتمال برگزاری حراج مجدد سکه

 7. مسئول گرانی خودرو کیست؟

 8. نشست خبری اعلام جرم دیده‌بان شفافیت و عدالت علیه مسئولان فعلی و سابق بانک مرکزی

 9. توصیه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی به مردم

 10. اقتصاد نابسامان و خودزنی اصلاح‌طلبان

 11. کاهش ۱۲۳ هزار تومانی سکه در بازار + قیمت ارز

 12. کاهش ۱۱ میلیارد دلاری تجارت ایران و ترکیه پس از تعرفه ترجیحی

 13. هیات دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها را تصویب کرد

 14. دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان

 15. واکنش توئیتی نوبخت به عدم افزایش حقوق برخی کارمندان

 16. نوسان صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۸ + نمودار

 17. همه دستگاه‌ها باید اطلاعات حقوق مدیران را اعلام کنند

 18. کاهش صادرات نفت ایران

 19. قیمت رسمی ارز ۳ نرخی می‌شود؟

 20. بورس رکورد ۵۰ ساله را شکست

 21. ایران گورستان خودروهای خارجی شده است/ خودرو یک میلیاردی به دلیل نداشتن قطعه بلا استفاده است

 22. آخرین قیمت خودروهای خارجی در بازار  

 23. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران  

 24. کمبود سه میلیون مسکن در کشور/ نیاز سالانه به ساخت 800 هزار واحد

 25. استارت‌آپها روز به روز محبوبتر می‌شوند

پربحث‌های هفته

 1. سکه از ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان عبور کرد/ سکوت مسئولان در آشفته بازار سکه/ آقای سیف نظر شما چیست؟

 2. کواکبیان: وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مناسب نیست/شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم و می‌بینیم قیمت‌ها تغییر کرده است/ خجالت می‌کشم بگویم از این دولت حمایت کردم

 3. تولید کجا بود؟ این روزها همه منتظرند ارز بگیرند تا کود حیوانی را هم وارد کنند

 4. بیش از یک سوم جوانان بیکار ایرانی، درتلاش و حتی کسب مهارت برای پیدا کردن شغل نیستند

 5. نوبخت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که در شرایط سخت تحریمی هم کشور قابل اداره است

 6. آخوندی: نوسانات بازار مسکن سیاسی است

 7. ادامه بی‎خیالی دولت به بلبوشو در بازار

 8. سکه ۲/۵ میلیون تومان شد

 9. سیف: گران شدن سکه روانی است

 10. ۱۷ راهکار میرسلیم برای حمایت از تولید ایرانی/ بهره بانکی بالا، نظام پیچیده مالیاتی و... عامل موفق نبودن تولید ملی

 11. قراردادهایی که تلف شدند / حق فسخ و خسارت داریم یا نه؟

 12. بازار خودرو کاملا انحصاری است/ چرا شرکت های خودروساز به آشفتگی بازار دامن زدند؟

 13. تصمیم گیری در خصوص بازار خودرو، مسکن، ارز و سکه در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی /۵۰ نفر، ۵ درصد سکه‌های ثبت‌نامی را خریده‌اند/ هک سایت وزارت صنعت و فروش ۴ هزار خودروی وارداتی قاچاق

 14. چگونه کُره فقیر ۵۰ ساله کشور "برند"ها شد؟/ ۱۸ امتیاز ویژه به تولید

 15. زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

 16. ضرورت تشکیل اتاق فرماندهی برای اقتصاد

 17. لاهوتی: بانک مرکزی دنیا هم نمی‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد

 18. خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد + مقایسه قیمت

 19. شورای رقابت مجوز گرانی خودرو را صادر کرد

 20. قاضی پور: پول بنز می‎دهیم، سوار پراید می‎شویم

 21. بازی تکراری خودروسازان: ظرفیت تکمیل شد

 22. گزارش دیده بان شفافیت و عدالت /حق با شرکت فرودگاه ها بود در خرید فلایت چک فسادی رخ نداده است

 23. متهم اصلی پرونده قاچاق ۶۴۸۱ خودرو کدام دستگاه است؟

 24. در ادامه رکورد شکنی‌ها؛ سکه دو میلیون و ۵۸۷ هزار تومان شد/ یورو ۸۳۹۳ تومان

 25. فرشاد مومنی: چرا صادرات خودروهای لوکس به ایران در تحریم ها ممنوع نشد؟ /دولت هیچ برنامه مشخص ندارد/دولت‌ها در دوره دوم خود دنده فعالیت‌ها را روی خلاص قرار می‌دهند

آخرین عناوین