بامیلو

افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

غلامرضا کیامهر،   3960621241 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

 ثبات نسبی بازار ارز در دوره چهار ساله دولت یازدهم را در کنار دستاوردهای بزرگ و تاریخی برجام می‌توان یکی از دستاوردهای اقتصادی درخور توجه آن دولت به حساب آورد. برقراری ثبات نسبی در بازار در عین حال یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در کاهش نرخ تورم و مهار نسبی قیمت در نیازمندی‌های اساسی زندگی مردم است.

این دستاورد به صنعتگران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما نیز امکان داد تا بعد از پشت سر گذاشتن پیامدهای شوم جهش دیوانه‌وار نرخ دلار در هفته‌های آخر دولت دهم برای آینده فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند. گرچه اگر انسجام و وحدت رویه بیشتری میان اعضای سیستم اقتصادی دولت وجود می‌داشت، دستاورد تاریخی برجام می‌توانست خیرات و برکات بزر‌گ‌تری برای اقتصاد ما باشد تا جایی که حتی زمینه را برای افزایش قدرت پول ملی و کاهش نرخ دلار برای اقتصاد ما فراهم سازد اما متاسفانه نه‌تنها چنین اتفاقی نیفتاده که مشاهده می‌کنیم کسانی همین آرامش نسبی حاکم شده بر بازار ارز را برنمی‌تابند و در راستای تامین هرچه بیشتر منافع شخصی خود هر روز زیر عناوین ظاهرفریب تک‌نرخی شدن ارز برای افزایش نرخ البته در حدی نزدیک به یک رقم نجومی زمینه‌چینی می‌کنند.

متاسفانه بعضا شاهد همصدایی برخی از مسوولان بانک مرکزی با جماعت خواستار تک‌نرخی شدن (بخوانید افزایش نرخ) هستیم که اگر این خواسته تحقق پیدا کند، باید شاهد شروع دوره تیره و تاری در اقتصاد کشور و نابسامانی دوباره صنعت و تولید کشور باشیم؛ شرایطی که تنها به ذائقه دلالان ارز و کسانی که دستی در مصائب و مشکلات تولیدی ندارند و صرفا با صادرات حاصل دسترنج دیگران درآمدهای نجومی کسب می‌کنند، خواهد بود.

چنین واقعه احتمالی در تناقض با روح برجام قرار دارد که توانست بعد از سال‌ها امکان باز شدن قفل دارایی‌های بلوکه‌شده ما در خارج از کشور و ورود آن دارایی‌های ارزی به خزانه دولت را فراهم سازد و نوعی موازنه میان عرضه و تقاضای ارز در بازار را به وجود آورد. این موازنه تا امروز که برجام وارد سومین سال موجودیت خود شده است، کم و بیش ادامه داشته و به چرخه اقتصاد و تولید ما ثبات و آرامش نسبی بخشیده است.

اما همان‌طور که ذکر آن رفت، عده‌ای به خاطر منافع خاص خود این ثبات و آرامش را برنمی‌تابند و بی‌آنکه خواسته خود در خصوص افزایش شبه‌نجومی نرخ ارز را به طور صریح بیان کنند، در یک ترجیع‌بند کاملا هدف‌دار که مورد تایید و حمایت برخی نئولیبرال‌های ما هم هست، سخن از ضرورت تک‌نرخی شدن ارز به میان می‌آورند. کاهش تدریجی نرخ عرضه ارز از سوی بانک مرکزی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم خواسته جماعت خواستار افزایش نرخ ارز را فراهم سازد و این وظیفه دولت و در درجه اول شخص آقای رییس‌جمهور است که با درایت و هوشیاری از بروز چنین اتفاقات تلخی جلوگیری کند چون رییس‌جمهور و معاون اول او مسوولیت بسیار حساس پیاده کردن اهداف اقتصاد مقاومتی را برعهده دارند و یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی، تداوم ثبات و آرامش در بازار ارز است. آنها که دستی در صنعت و تولید دارند، بهتر از هرکس می‌دانند که افزایش نرخ ارز تا چه حد برای تولید کشور به‌عنوان شاه‌کلید اقتصاد مقاومتی مصیبت‌بار است.

البته این را هم می‌دانیم که دولت‌های ما از جمله همین دولت حاضر با چه کسری بودجه سنگینی دست به گریبان است و چون انحصار اصلی درآمدهای ارزی را در دست دارند، همیشه از ابزار افزایش نرخ به‌عنوان وسیله‌ای برای تامین کسری بودجه‌های خود استفاده می‌کنند. اما به دلیل آسیب‌های غیرقابل جبرانی که افزایش نرخ ارز به اقتصاد کشور خصوصا به برنامه‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی خواهد زد، شیوه جبران کسری بودجه دولت یک بار و برای همیشه کنار گذاشته شده و از راه‌حل‌های اساسی همچون کاهش حجم و هزینه‌های دولت، جلوگیری از ریخت و پاش‌های غیرضروری و برقراری انضباط شدید مالی در دولت مشکل کسری بودجه‌ها حل شود وگرنه به قول معروف این غائله تا به حد لنگ خواهد بود.

در شرایط کنونی که دولت دوازدهم قصد کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی را از طریق ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل و رساندن اقتصاد کشور به رشد هشت درصدی را دارد و در عین حال خود را به پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی متعهد می‌داند، باید از هرگونه اقدامی که مخل ثبات بازار ارز و در نتیجه افزایش قیمت تمام‌شده محصول در داخل کشور و افزایش هزینه واردات کالا‌های ضروری و سرمایه‌ای باشد، جدا خودداری کند و برای یک بار هم که شده، پروژه تک‌نرخی شدن ارز را به جای افزایش، در جهت کاهش نرخ ارز به مورد اجرا گذارد.

تولیدکنندگان و آن گروه از اقتصاددانانی که اقتصاد کشور و تامین رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی مردم را می‌دانند و تحت تاثیر نظریه بقای اصلح داروین رابطه مردم با اقتصاد ما را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند هر افزایشی که در نرخ دلار و سایر ارزها ایجاد شود، چه تاثیر مصیبت‌باری بر صنعت و تولید و صادرات کشور خواهد داشت و به دلیل همان وابستگی شدیدی که اقتصاد ما به ارز دارد، افزایش نرخ ارز خصوصا اگر از حد متعارف خارج باشد تا چه اندازه به گسترش فقر و فلاکت و رفاه میلیون‌ها ایرانی لطمه وارد خواهد کرد، علاوه بر همه اینها به دلیل آنکه افزایش غیرمتعارف نرخ ارز آن‌گونه که خواست دلالان اقتصادی است، موجبات افزایش نقدینگی و پمپاژ پول پرقدرت تورم‌زا به جامعه را فراهم خواهد ساخت و تلاش‌های چهارساله دولت یازدهم را در کاهش نرخ تورم بی‌اثر خواهد کرد.

ختم کلام آنکه اگر کسی به راستی دوستدار و خیرخواه دولت باشد هرگز به بهانه تک‌نرخی شدن ارز، دولت را برای افزایش نرخ ارز و برهم زدن ثبات بازار ارز زیر فشار قرار نخواهد داد. گزافه نیست اگر بگوییم تلاش در اثبات یا تلاطم بازار ارز در برهه کنونی از مهم‌ترین وجوه تمایز میان دوستداران دولت و کسانی است که موفقیت این دولت، شکوفا ساختن اقتصاد کشور و افزایش سطح رفاه مردم را برنمی‌تابند.

عضویت در کانال تلگرام الف

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۷۱۷:۴۲:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای سیف عامل شماره یک افزایش قیمت ارز یا همان بی ارزش تر پول ملی است. کدام کشوری در جهان در طی کمتر از چهل سال ارزش پول ملی اش ۱۰۰۰ برابر کوچکتر شده است؟ هزار تومان چهل سال پیش معدل ۱۴۲ دلار بود الان هزار تومان معادل کمتر از ۳۰ سنت است! مگر‌می شود کشور چهارم صادر کننده نفت و دومین کشور صاحب منابع گاز این چنین پول ملی اش به پشیز تبدیل شود.
ناشناس۱۰۱۶۱۶۱۹:۳۸:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ایکاش مسئولان اقتصاد کشور این الفبای اقتصادی رو درک کنند و بدون در نظر گرفتن شرایط و وضعیت حساس کشور اینقدر اندر فوائد ارز تک نرخی اظهار فضل نکنند. خوشبختانه آقای کیامهر که من هیچ شناختی از ایشون ندارم دلسوزانه، کوتاه، به زبان ساده و به زیبایی هشدار داده اند که امیدواریم چشمهای مرتبط ببینند و گوشهای مربوطه بشنوند.
ناشناس۱۰۱۶۲۷۱۹:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بنده خدا دکتر طیب نیا به هر زحمتی بود. آهنگ رشد قیمت ها رو قدری ترمز کرده بود. ولی مثل اینکه دوستان کم و کسری حسابشون با نرخ ارز ثابت جور نمیشد تصمیم گرفتن نرخ ها رو ول کنن بره بالا . حالا جواب مزدهای پائین و قیمت های بالا را چطوری میخوان بدن خدا میدونه. فقط این را بدونن که انتخابات مجلس بعدی رو هم نباید به لیست کذائی تدبیر و امید شان هیچ گونه امیدی داشته باشن. الی برکت اله.
ناشناس۱۰۱۸۱۷۰۹:۰۰:۲۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
وجود ارز مبادله ای در واقع ارز رانتی به واردات است. نرخ غیرواقعی ارز آزاد هم (که به اعتقاد صادرکنندگان پایین تر از قیمت واقعی نگه داشته شده) باعث غیررقابتی شدن محصولات صادراتی ما میشود و در نهایت مجبوریم به صادرات هم یارانه بدهیم! (جوایز صادراتی!!!)
ناشناس۱۰۲۱۳۰۲۰:۲۴:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
مقاله جالبی بود و به درستی تاثیرات افزایش نرخ ارز را پیش بینی کرده است.یکی از مواردی که کشور بدنبال آن است جلب سرمایه گذاری خارجی است وقتی سرمایه از
ناشناس۱۰۳۷۹۲۰۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
نویسنده احتمالا از قشر زحمتکش و دلسوز واردکنندگان بوده که به لطف ارز ارزان، از کفش و لباس گرفته تا تسبیح و سنگ قبر هم وارد می کنند و تولیدکننده ایرانی را خانه نشین می کنند.
رضا۱۰۴۴۳۰۰۷:۴۰:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
مردم ما چون تنها به فکر منافع کوتاه مدت هستند به دنبال حفظ قبمت ارز می گردند غافل از انکه در کشوری با ۲۵ درصد افزایش سالانه حجم نقدینگی نمی شود نرخ ارز را کنترل کرد و ثابت نگه داشت هر وقت افزایش دستمزدها متوقف شد نرخ ارز هم افزایش نخواهد یافت
بانک گردشگری

پربحث‌های امروز

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

 3. دعوت شهردار تهران از قالیباف برای انجام مناظره/ سیاسی‌کاری، افتتاح خط 7 بود نه تعطیلی آن

 4. چرا تعطیلی هشتم ربیع الاول باید لغو شود؟

 5. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 6. سردار سلیمانی؛ جوان ٢٣ساله‌ای که «ژنرال بی‌سایه» خاورمیانه شد/ روایتی از زندگی شخصی حاج قاسم

 7. پنجمین شکست عربستان سعودی در منطقه

 8. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 9. توضیحات جهرمی درباره «ویز»/بررسی دستور قضایی برای تاکسیهای آنلاین

 10. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 11. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 12. ملاوردی: تلاش می کنیم مجازات را جایگزین حبس کنیم

 13. رفتگری با مدرک فوق لیسانس  

 14. سوله‌های مدیریت بحران تهران در چه موقعیتی هستند  

 15. ۳ شرط سعد حریری برای پس گرفتن استعفا

 16. نمی‌خواهیم وارد مقابله مستقیم با عربستان شویم وگرنه ترکش‌های انقلاب به آن‌ها هم می‌خورد/ درخواست مذاکره موشکی از جوانی و خامی ماکرون است/ حزب‌الله باید به بهترین سلاح مجهز شود

 17. ۵۵ کیلومترمربع از مساحت تهران در حریم گسل‌هاست/ چه بلایی‌سر ۱۰۱برج و ۷۰گود پرخطر تهران در زلزله می‌آید؟

 18. پشت پرده ضرب و شتم یکی از زلزله زدگان توسط جناب سروان در کرمانشاه  

 19. اتفاقی عجیب در اجلاس سوچی؛ افتادن صندلی اردوغان و حرکت پوتین  

 20. واکنش آمریکا به بازگشت الحریری به لبنان

 21. مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی‌هایی مصرف کنند؟

 22. پیام جمعی از علمای برجسته اهل سنت به رهبر انقلاب

 23. عوارض خطرناک و جبران ناپذیر امواج موبایل

 24. جایزه بهترین بازیگر مرد در پاسیفیک به نوید محمدزاده رسید

 25. چرا گفتمان شریعتی ادامه نیافت؟/ شیعه یعنی آزادی خواهی وعدالت طلبی

پربحث‌های دیروز

 1. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 2. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 3. موافقت مجلس با یک فوریت طرح «لغو تعطیلی هشتم ربیع‌الاول» در هفته آینده/ علی مطهری: در اين روز مردم بايد شادی كنند يا عزاداری؟

 4. سلسله توییت‌های آذری جهرمی درباره فیلتر شدن «ویز»

 5. حریری استعفای خود را پس گرفت/ میشل عون از من خواست برای استعفا کمی صبر کنم

 6. نابودی داعش، بازدارندگی نظامی ایران را در منطقه نشان داد/ این پیروزی پیام مهمی برای همه جهانیان دارد

 7. اردوغان: غرب برای نابودی وحدت اسلام یک سناریوی کثیف به راه انداخته است

 8. پیشنهاد نیم میلیاردی برای پیدا شدن پارسا

 9. سلفی ملکه زیبایی عراق و اسرائیل خبرساز شد / ملکه عراق عذرخواهی کرد + عکس

 10. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 11. نجفی: تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده / باید در کالبد تهران روح تازه‌ای بدمیم

 12. زن و شوهر افغانی، راننده های مسافرکش را می ربودند

 13. بازی با معمای مسکن مهر در میان داغ دل مردم/ روایت دو نماینده مجلس

 14. منع ساخت‌وساز در حریم گسل‌های تهران قانونی شد

 15. قاسم سلیمانی در میدان نبرد  

 16. ساعت گرانقیمت پوتین، سوژه رسانه‌ها شد

 17. باب‌شدن گران‌فروشی گوشی‌های موبایل درفروشگاه‌های آنلاین با سود ۲.۵ میلیونی

 18. رفتار احمدی نژاد به نفع اصلاح طلبان است

 19. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 20. درباره ابومسلم و اسنپ و هلال‌احمر

 21. پاسخ جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه ثارالله به خبر ارتقاء درجه سردار سلیمانی

 22. دیدار امروز سعد حریری و سفیر ایران در بیروت  

 23. فتوشاپ تصویر استاد دانشگاه تهران با هدف تشنج در دانشگاه

 24. من بدهکار آن مرد هستم

 25. پیشنهاد آیت‌الله مکارم‌‎شیرازی به متولیانِ نوبل: برای جبران خطاهای گذشته به سردار سلیمانی نوبل بدهید

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. تعطیلی بی منطق 8 ربیع‌الاول را از تقویم حذف کنید

 3. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 4. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 5. نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب: به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی پایان داعش را اعلام می‌کنم/ آمار خسارت‌ 500 میلیارد دلار است/ 6 هزار نفر به نام اسلام خود را منفجر کردند

 6. دقیقا کجایی؟

 7. زلزله مهیب دلهای مردم، روی گسلهای دردناک اظهارات سیاسیون

 8. توضيحات وحید حقانیان پیرامون اظهاراتش در مورد معاون اول رئیس جمهور

 9. هدف یاران احمدی‌نژاد از زنبیل به دست گرفتن و تحصن در حرم حضرت عبدالعظیم

 10. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 11. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 12. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 13. اينجا كرمانشاه، روز ششم زلزله/ سلام ما را به وزیر مسکن برسانید!

 14. سقوط اخلاق در زلزله سیاست

 15. مدیران امروز مدیران عرصه ی عرض تسلیت

 16. سیاه نمایی علیه یکی از خدمات نظام

 17. ویرگول نجومی!

 18. زلزله کرمانشاه و فاجعه ای به نام ساختمان های نوساز

 19. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 20. قالیباف: منکر تخلفات شهرداری نیستم/ تعطیلی خط هفت مترو کار سیاسی است

 21. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 22. انتقاد شدید وحید حقانیان، نماینده ویژه رهبری از سیاسی کاری جهانگیری در مواجهه با مسکن مهر  

 23. زلزله کرمانشاه نمایی کلی از وضعیت حاکم بر ساخت وساز را نشان داد/عمده برج‌های تهران روی گسل است که دیر یا زود فعال خواهد شد و فاجعه‌ای به وجود می‌آید

 24. بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد در حرم حضرت عبدالعظیم  

 25. تمیز کردن دندان با انگشت توسط واعظی  

پربحث‌های اخیر

 1. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 2. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 3. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 4. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 5. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 6. رئیس اتحادیه نانوایان؛ افزایش قیمت نان از دوشنبه اجرایی می شود

 7. شریعتمداری: نظارت بیشتر روی کیفیت نان/ وزارت کشاورزی قیمت گندم را به نرخ جهانی نزدیک کند

 8. توضیحات آخوندی ‌درباره بلوک‌های آسیب‌دیده مسکن مهر اسلام‌آباد غرب

 9. خط لوله نفت گچساران آتش نگرفته است/ بخشی از نفت را خودمان آتش زدیم

 10. نور افکن در اتاق تاریک بیت کوین

 11. رشد دلار، کدام سهم‌ها را داغ می کند؟

 12. دلار همچنان در مدار صعود/ سکه گران شد

 13. دولت حساب پس نمی دهد/ نبود آمار و ارقام شفاف، پاشنه آشیل اقتصاد ایران است

 14. شفافیت، پیش‌شرط تهاتر بدهی‌ها

 15. ٣ سناریوی پیش‌ِروی اوپک

 16. خطر بیخ گوش اقتصاد ایران

 17. بازار آپارتمان‌های نوساز پایتخت + جدول

 18. کشف تریاک جاسازی شده در سنتور توسط ماموران گمرک

 19. جدیدترین قیمت خودروهای داخلی + جدول

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

پربحث‌های دیروز

 1. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 2. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 3. می‌گویند دیگر برنج نکارید

 4. افزایش قیمت چند خودروی وارداتی + جدول

 5. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 6. کشاورزان ایرانی چند ساله‌اند؟

 7. نامه فراکسیون شفاف سازی و انضباط مالی به رئیس جمهور/ لزوم ارتقای شفافیت بودجه ۹۷

 8. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 9. وزیر اقتصاد به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 10. نرخ تورم آبان ماه به ۸.۴ درصد افزایش یافت

 11. پرداخت سپرده‌های «افضل توس» و «وحدت» ۱۰۰ میلیونی می‌شود

 12. چرخش پیش‌بینی‌های نفتی

 13. دلار از مرز ۴۱۰۰ تومان هم گذشت/قیمت به ۴۱۰۹ تومان رسید

 14. بودجه در رکود!

 15. حباب سکه می‌ترکد؟

 16. افزایش ۸۹ درصدی واردات گوشی تلفن همراه

 17. گزارش رویترز از تخفیف‌های ایران برای مشتریان نفت آسیایی

 18. دو راهي ترديد در بازار نفت

 19. ابلاغ وام اشتغال روستائیان تا دهم آذر به بانک‌ها

 20. ۱۵۰ میلیون تومان کجا خانه بخریم؟

 21. قیمت رهن آپارتمانهای زیر 100متر در نقاط مختلف تهران + جدول

 22. ۳۳ درصد جمعیت بیکار کشور ۱۹ ماه و بیشتر بیکار هستند

پربحث‌های هفته

 1. درخواست کشف معمار اقتصادی برای نجات کشور از بحران‌های مبتلابه

 2. دولت نتوانست فاینانسور بیابد/ایرباس هواپیماهای ایران را حراج کرد

 3. سیف: کمبود ارز نداریم/امسال افزایش قیمت دلار نظم مناسب‌تری داشته است

 4. دقیقا کجایی؟

 5. تصمیم گیری ۲۳ نماینده مجلس برای دریافت حقوق نجومی و مادام العمر خود و سایر مقامات

 6. هشدار توکلی درباره فعالیت رانتی یک شرکت خصوصی در تدوین بودجه عملیاتی برای دستگاه‌ها

 7. هیچ سازه‌ای توان مقاومت برابر زلزله اخیر را ندارد/ قدرت ۸ بمب اتم

 8. ویرگول نجومی!

 9. نامه احمد توکلی به وزیر نفت: اجرای قرارداد غیرقانونی فروش گاز به شرکت نروژی ایرانی را متوقف کنید / چرا گاز طبیعی را نصف قیمت فروش به ترکیه تعیین کرده اید؟

 10. آخوندی: با زلزله تسویه حساب سیاسی کردند

 11. شگرد توتال برای معطلی فاز 11 پارس جنوبی و بهره برداری قطری‌ها از مخازن مشترک

 12. اولین واکنش آخوندی؛ قضاوت یکسان درباره طرح بزرگ مسکن مهر انصاف نیست

 13. مشوق های مالیاتی برای کمک فعالان اقتصادی به زلزله زدگان

 14. تاثیر گرانی نان بر اقشار کم‌درآمد

 15. بنز 3 میلیارد تومانی در تهران + عکس  

 16. آمار عجیب یارانه‌بگیران

 17. امید حل مشکلات با برجام واهی بود

 18. جزئیات تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی

 19. وزیر اقتصاد باید به دنبال راهکار برای مقابله با قاچاق کالا باشد

 20. اشمید: امکان مذاکره مجدد وجود ندارد/ تحریم‌ها باید برداشته می‌شد و این قابل بازگشت نیست

 21. بودجه سرّی!

 22. می‌گویند دیگر برنج نکارید

 23. افزایش قیمت چند خودروی وارداتی + جدول

 24. تولید مسکن یک سوم تقاضا + قیمت

 25. کشاورزان ایرانی چند ساله‌اند؟

آخرین عناوین