نیسان

افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

غلامرضا کیامهر،   3960621241 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
افزایش نرخ ارز در تقابل با رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی

 ثبات نسبی بازار ارز در دوره چهار ساله دولت یازدهم را در کنار دستاوردهای بزرگ و تاریخی برجام می‌توان یکی از دستاوردهای اقتصادی درخور توجه آن دولت به حساب آورد. برقراری ثبات نسبی در بازار در عین حال یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در کاهش نرخ تورم و مهار نسبی قیمت در نیازمندی‌های اساسی زندگی مردم است.

این دستاورد به صنعتگران و تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما نیز امکان داد تا بعد از پشت سر گذاشتن پیامدهای شوم جهش دیوانه‌وار نرخ دلار در هفته‌های آخر دولت دهم برای آینده فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند. گرچه اگر انسجام و وحدت رویه بیشتری میان اعضای سیستم اقتصادی دولت وجود می‌داشت، دستاورد تاریخی برجام می‌توانست خیرات و برکات بزر‌گ‌تری برای اقتصاد ما باشد تا جایی که حتی زمینه را برای افزایش قدرت پول ملی و کاهش نرخ دلار برای اقتصاد ما فراهم سازد اما متاسفانه نه‌تنها چنین اتفاقی نیفتاده که مشاهده می‌کنیم کسانی همین آرامش نسبی حاکم شده بر بازار ارز را برنمی‌تابند و در راستای تامین هرچه بیشتر منافع شخصی خود هر روز زیر عناوین ظاهرفریب تک‌نرخی شدن ارز برای افزایش نرخ البته در حدی نزدیک به یک رقم نجومی زمینه‌چینی می‌کنند.

متاسفانه بعضا شاهد همصدایی برخی از مسوولان بانک مرکزی با جماعت خواستار تک‌نرخی شدن (بخوانید افزایش نرخ) هستیم که اگر این خواسته تحقق پیدا کند، باید شاهد شروع دوره تیره و تاری در اقتصاد کشور و نابسامانی دوباره صنعت و تولید کشور باشیم؛ شرایطی که تنها به ذائقه دلالان ارز و کسانی که دستی در مصائب و مشکلات تولیدی ندارند و صرفا با صادرات حاصل دسترنج دیگران درآمدهای نجومی کسب می‌کنند، خواهد بود.

چنین واقعه احتمالی در تناقض با روح برجام قرار دارد که توانست بعد از سال‌ها امکان باز شدن قفل دارایی‌های بلوکه‌شده ما در خارج از کشور و ورود آن دارایی‌های ارزی به خزانه دولت را فراهم سازد و نوعی موازنه میان عرضه و تقاضای ارز در بازار را به وجود آورد. این موازنه تا امروز که برجام وارد سومین سال موجودیت خود شده است، کم و بیش ادامه داشته و به چرخه اقتصاد و تولید ما ثبات و آرامش نسبی بخشیده است.

اما همان‌طور که ذکر آن رفت، عده‌ای به خاطر منافع خاص خود این ثبات و آرامش را برنمی‌تابند و بی‌آنکه خواسته خود در خصوص افزایش شبه‌نجومی نرخ ارز را به طور صریح بیان کنند، در یک ترجیع‌بند کاملا هدف‌دار که مورد تایید و حمایت برخی نئولیبرال‌های ما هم هست، سخن از ضرورت تک‌نرخی شدن ارز به میان می‌آورند. کاهش تدریجی نرخ عرضه ارز از سوی بانک مرکزی می‌تواند به‌طور غیرمستقیم خواسته جماعت خواستار افزایش نرخ ارز را فراهم سازد و این وظیفه دولت و در درجه اول شخص آقای رییس‌جمهور است که با درایت و هوشیاری از بروز چنین اتفاقات تلخی جلوگیری کند چون رییس‌جمهور و معاون اول او مسوولیت بسیار حساس پیاده کردن اهداف اقتصاد مقاومتی را برعهده دارند و یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای تحقق اقتصاد مقاومتی، تداوم ثبات و آرامش در بازار ارز است. آنها که دستی در صنعت و تولید دارند، بهتر از هرکس می‌دانند که افزایش نرخ ارز تا چه حد برای تولید کشور به‌عنوان شاه‌کلید اقتصاد مقاومتی مصیبت‌بار است.

البته این را هم می‌دانیم که دولت‌های ما از جمله همین دولت حاضر با چه کسری بودجه سنگینی دست به گریبان است و چون انحصار اصلی درآمدهای ارزی را در دست دارند، همیشه از ابزار افزایش نرخ به‌عنوان وسیله‌ای برای تامین کسری بودجه‌های خود استفاده می‌کنند. اما به دلیل آسیب‌های غیرقابل جبرانی که افزایش نرخ ارز به اقتصاد کشور خصوصا به برنامه‌های راهبردی اقتصاد مقاومتی خواهد زد، شیوه جبران کسری بودجه دولت یک بار و برای همیشه کنار گذاشته شده و از راه‌حل‌های اساسی همچون کاهش حجم و هزینه‌های دولت، جلوگیری از ریخت و پاش‌های غیرضروری و برقراری انضباط شدید مالی در دولت مشکل کسری بودجه‌ها حل شود وگرنه به قول معروف این غائله تا به حد لنگ خواهد بود.

در شرایط کنونی که دولت دوازدهم قصد کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ رشد اقتصادی را از طریق ایجاد سالانه حدود یک میلیون شغل و رساندن اقتصاد کشور به رشد هشت درصدی را دارد و در عین حال خود را به پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی متعهد می‌داند، باید از هرگونه اقدامی که مخل ثبات بازار ارز و در نتیجه افزایش قیمت تمام‌شده محصول در داخل کشور و افزایش هزینه واردات کالا‌های ضروری و سرمایه‌ای باشد، جدا خودداری کند و برای یک بار هم که شده، پروژه تک‌نرخی شدن ارز را به جای افزایش، در جهت کاهش نرخ ارز به مورد اجرا گذارد.

تولیدکنندگان و آن گروه از اقتصاددانانی که اقتصاد کشور و تامین رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی مردم را می‌دانند و تحت تاثیر نظریه بقای اصلح داروین رابطه مردم با اقتصاد ما را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند هر افزایشی که در نرخ دلار و سایر ارزها ایجاد شود، چه تاثیر مصیبت‌باری بر صنعت و تولید و صادرات کشور خواهد داشت و به دلیل همان وابستگی شدیدی که اقتصاد ما به ارز دارد، افزایش نرخ ارز خصوصا اگر از حد متعارف خارج باشد تا چه اندازه به گسترش فقر و فلاکت و رفاه میلیون‌ها ایرانی لطمه وارد خواهد کرد، علاوه بر همه اینها به دلیل آنکه افزایش غیرمتعارف نرخ ارز آن‌گونه که خواست دلالان اقتصادی است، موجبات افزایش نقدینگی و پمپاژ پول پرقدرت تورم‌زا به جامعه را فراهم خواهد ساخت و تلاش‌های چهارساله دولت یازدهم را در کاهش نرخ تورم بی‌اثر خواهد کرد.

ختم کلام آنکه اگر کسی به راستی دوستدار و خیرخواه دولت باشد هرگز به بهانه تک‌نرخی شدن ارز، دولت را برای افزایش نرخ ارز و برهم زدن ثبات بازار ارز زیر فشار قرار نخواهد داد. گزافه نیست اگر بگوییم تلاش در اثبات یا تلاطم بازار ارز در برهه کنونی از مهم‌ترین وجوه تمایز میان دوستداران دولت و کسانی است که موفقیت این دولت، شکوفا ساختن اقتصاد کشور و افزایش سطح رفاه مردم را برنمی‌تابند.

عناوین مرتبط

بامیلو

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۱۵۵۷۱۷:۴۲:۵۱ ۱۳۹۶/۶/۲۱
آقای سیف عامل شماره یک افزایش قیمت ارز یا همان بی ارزش تر پول ملی است. کدام کشوری در جهان در طی کمتر از چهل سال ارزش پول ملی اش ۱۰۰۰ برابر کوچکتر شده است؟ هزار تومان چهل سال پیش معدل ۱۴۲ دلار بود الان هزار تومان معادل کمتر از ۳۰ سنت است! مگر‌می شود کشور چهارم صادر کننده نفت و دومین کشور صاحب منابع گاز این چنین پول ملی اش به پشیز تبدیل شود.
ناشناس۱۰۱۶۱۶۱۹:۳۸:۲۸ ۱۳۹۶/۶/۲۱
ایکاش مسئولان اقتصاد کشور این الفبای اقتصادی رو درک کنند و بدون در نظر گرفتن شرایط و وضعیت حساس کشور اینقدر اندر فوائد ارز تک نرخی اظهار فضل نکنند. خوشبختانه آقای کیامهر که من هیچ شناختی از ایشون ندارم دلسوزانه، کوتاه، به زبان ساده و به زیبایی هشدار داده اند که امیدواریم چشمهای مرتبط ببینند و گوشهای مربوطه بشنوند.
ناشناس۱۰۱۶۲۷۱۹:۵۹:۱۷ ۱۳۹۶/۶/۲۱
بنده خدا دکتر طیب نیا به هر زحمتی بود. آهنگ رشد قیمت ها رو قدری ترمز کرده بود. ولی مثل اینکه دوستان کم و کسری حسابشون با نرخ ارز ثابت جور نمیشد تصمیم گرفتن نرخ ها رو ول کنن بره بالا . حالا جواب مزدهای پائین و قیمت های بالا را چطوری میخوان بدن خدا میدونه. فقط این را بدونن که انتخابات مجلس بعدی رو هم نباید به لیست کذائی تدبیر و امید شان هیچ گونه امیدی داشته باشن. الی برکت اله.
ناشناس۱۰۱۸۱۷۰۹:۰۰:۲۴ ۱۳۹۶/۶/۲۲
وجود ارز مبادله ای در واقع ارز رانتی به واردات است. نرخ غیرواقعی ارز آزاد هم (که به اعتقاد صادرکنندگان پایین تر از قیمت واقعی نگه داشته شده) باعث غیررقابتی شدن محصولات صادراتی ما میشود و در نهایت مجبوریم به صادرات هم یارانه بدهیم! (جوایز صادراتی!!!)
ناشناس۱۰۲۱۳۰۲۰:۲۴:۵۲ ۱۳۹۶/۶/۲۲
مقاله جالبی بود و به درستی تاثیرات افزایش نرخ ارز را پیش بینی کرده است.یکی از مواردی که کشور بدنبال آن است جلب سرمایه گذاری خارجی است وقتی سرمایه از
ناشناس۱۰۳۷۹۲۰۰:۱۹:۰۱ ۱۳۹۶/۶/۲۶
نویسنده احتمالا از قشر زحمتکش و دلسوز واردکنندگان بوده که به لطف ارز ارزان، از کفش و لباس گرفته تا تسبیح و سنگ قبر هم وارد می کنند و تولیدکننده ایرانی را خانه نشین می کنند.
رضا۱۰۴۴۳۰۰۷:۴۰:۱۶ ۱۳۹۶/۶/۲۷
مردم ما چون تنها به فکر منافع کوتاه مدت هستند به دنبال حفظ قبمت ارز می گردند غافل از انکه در کشوری با ۲۵ درصد افزایش سالانه حجم نقدینگی نمی شود نرخ ارز را کنترل کرد و ثابت نگه داشت هر وقت افزایش دستمزدها متوقف شد نرخ ارز هم افزایش نخواهد یافت
مدیران خودروبانک ملت

پربحث‌های امروز

 1. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 2. نتایج اولیه شمارش آرای همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق/ روایت روزنامه ترکیه از نشست سری معماران استقلال اقلیم در کرکوک

 3. برگزاری آزمون وکالت توسط قوه قضاییه وفق مقررات است

 4. حجت الاسلام نقویان:نباید روح عوامزدگی در اندیشمندان ما شکل بگیرد/ برخی سبک های مداحی باید منسوخ شود

 5. یک اکران و چند نکته

 6. خوابی که برای کردستان دیده‌اند

 7. از اقلیم کردستان به ایران آمدند؛ به آنها گفتیم مسئله استقلال تشنج به وجود می‌آورد/ مسائل آنها باید با گفت‌وگو حل شود

 8. موضع گیری جدید آلمان درباره اقلیم کردستان عراق

 9. شاه عربستان سرانجام مجوز رانندگی به زنان را صادر کرد

 10. زیباترین گلهای بارسلونا در هفته دوم لیگ قهرمانان اروپا  

 11. بازتاب شکست پرسپولیس در رسانه‌های عربستانی   

 12. شرط یمن برای توقف حملات موشکی به عربستان

 13. آمار بازی الهلال - پرسپولیس/ بی‌دقت در حمله، ضعیف در دفاع

 14. عراقچی: عملکرد دولت آمریکا به مسابقه مدرن سازی سلاح هسته ای منجر می شود

 15. ۳۰ درصد پست‌های کشور به زنان اختصاص می‌یابد‌

 16. اردوغان خطاب به مسئولان کردستان عراق: اسرائیل نمی تواند شما را نجات دهد

 17. شی‌ء نورانی در آسمان بجنورد چه بود؟

 18. حتما «خیری» در این 4 گل بوده آقای طارمی!

 19. توضیحات دادستان اصفهان درباره حرکت عجیب یک راننده تاکسی

 20. حمایت وزارت خارجه آمریکا از عراق

 21. آمریکا ۸ بانک و ۲۶ فرد مرتبط با کره شمالی را تحریم کرد

 22. جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی رئیس سابق سیا

 23. بارزانی: مردم کردستان به همه‌پرسی «آری» گفتند

 24. خبر بد دیگر برای پرسپولیس/ ماهینی بازی برگشت را از دست داد.

 25. گل چهارم الهلال به پرسپولیس (عمر خریبین)

پربحث‌های دیروز

 1. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. قانون محدودیت برای سفر اتباع ایرانی به آمریکا تمدید شد/ افزایش سه کشور به لیست/ واکنش ظریف به فرمان تازه ترامپ

 6. سفر احتمالی اردوغان و رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه به ایران/ رایزنی ایران با اقلیم کرد عراق/ هجوم مردم به فروشگاه ها

 7. تکذیب پرداخت میلیاردی به مداح مشهور

 8. پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد + تصاویر

 9. از هماهنگی فرماندهان ارتش و سپاه در نبرد توییتری تا صندلی های خالی در زمان سخنرانی روحانی

 10. تجربه متفاوت فیلم‌سازی رامبد جوان با نگار

 11. شهروند خشمگین ایرانی، بی‌ام‌و سری ۷ خود را مقابل موزه BMW به آتش کشید.  

 12. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 13. آغاز رای‌گیری همه پرسی استقلال کردستان عراق به رغم مخالفت های گسترده/ ترکیه: همه‌پرسی باطل است

 14. مداحی شب چهارم ماه محرم سید مجید بنی فاطمه   

 15. نتانیاهو: استقلال کردهای عراق ذخیره‌ای استراتژیک برای اسرائیل است

 16. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 17. تلاش کودک فلسطینی 12ساله برای ثبت نام خود در گینس   

 18. جریمه نوشتن عبارات بر وسایل نقلیه چقدر است؟

 19. درخواست قلیچ‌دار اوغلو از ایران، ترکیه و عراق

 20. علت تاخیر بازگشت پیکر شهید حججی

 21. محمد اصفهانی در کنار خانواده اش

 22. ولید المعلم: خواسته کردهای سوریه قابل گفت‌وگو است

 23. گزینه استقلالی‌ها با ترابوزان قرارداد بست؟

 24. نصیحت سرلشکر سلیمانی به بارزانی چه بود؟

 25. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

پربحث‌های هفته

 1. توهين به شان مردم و رسانه ملی در برنامه خانوادگی خندوانه!/ ازدواج رامبد جوان و نگار جواهریان در "کینگ کنگ"!

 2. #ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

 3. حاشیه های خرید یک میلیاردی تبلت‌ و خودروهای جدید برای اعضای شورای شهر تهران

 4. اظهارات سخیف ترامپ در سازمان ملل علیه ایران/ آمریکا آماده است، می‌خواهد و می‌تواند رژیم کره‌شمالی را نابود کند

 5. اولین واکنش به لیست خرید تبلت و ماشین برای اعضای شورای شهر تهران

 6. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 7. ادبیات جاهلانه و زشت ترامپ درشأن سازمان ملل نبود/ رژیم شرور و نژاد پرست صهیونیستی نمی تواند ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند

 8. مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

 9. پاسخ فرودگاه امام به ادعاهای عجیب توریست روس!

 10. قاتل آتنا به دار مجازات آويخته شد+تصاویر

 11. جوانی که یک دختر را در خیابان ربود و در خودرو به او تجاوز کرد،به10سال حبس و99ضربه شلاق محکوم شد

 12. تکذیب ادعای آناتولی ترکیه؛ حمله ایران به کردستان عراق کذب است/انسداد مرزهای هوایی ایران با کردستان به درخواست عراق

 13. اشتباه در مرگ زن جوان باردار اثبات شد/3پزشک به پرداخت یک سوم دیه محکوم شدند

 14. شهروند ایرانی خودروی بی‌ام‌و خود را به نشانه اعتراض آتش زد

 15. اولین عکس واقعی از امیرکبیر

 16. با صنعت هوایی چه کنیم؟

 17. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 18. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 19. در بحث برجام افراط و تفریط بسیاری صورت گرفت/ در صورت برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان تصمیمات بسیار جدی اتخاذ می شود

 20. وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی: شیطانی که رئیس‌جمهور آمریکا نامیده می‌شود، ۴ روز پیش این مکان مقدس را آلوده کرد

 21. مُسکن‌های بی فایده برای آمار مرگبار تصادفات جاده ای/ کیفیت جاده‌ها، خودروها و رانندگان خوب نیست

 22. واکنش‌های جهانی به سخنرانی ترامپ: غیردیپلماتیک و جنگ طلبانه/ تمجید نتانیاهو: سخنرانی شجاعانه‌تر از این ندیده بودم

 23. خيابان آيت الله كاشاني به خيابان مصدق تغيير نام يافت!  

 24. چند خط صریح و صمیمی با محمد باقر قالیباف

 25. تازه داماد در کرج اعدام شد / راز تازه عروس چه بود؟

پربحث‌های امروز

 1. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 2. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 3. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 4. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 5. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 6. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 7. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 8. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

 9. مظنه خودروی تندر ۹۰ اتوماتیک در بازار + جدول

 10. خروج گزینه وزارت نیرو از سایه

 11. رشد ۱۷ درصدی معاملات مسکن

 12. سهم 14 درصدی بنیاد برکت در مدارس نوساز سال تحصیلی جدید

 13. سیاوش زراعتی: شعب بانک صادرات ایران به سوپر مارکت مالی تبدیل می شوند

 14. افزایش نرخ بیکاری در اکثر استان‌های کشور

 15. قاچاق ۵۰۰هزار تن برنج به کشور در سال ۹۵/امسال قاچاق برنج صفر شد

 16. مشاور آخوندی: ۲ هواپیمای اماراتی به کل ناوگان ایران می‌ارزد

 17. کارگران را کتک نزنیم/ اقتصاد ایران به پشتوانه بازوی کارگر از فرش به عرش می‌رسد

 18. رئیس کل دادگستری استان تهران: پرونده موسسه کاسپین در دادسرا در حال رسیدگی است

 19. افزایش صادرات فله‌ای زعفران به کام رقبا

 20. متوسط حقوق کارمندان دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان است/فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم

 21. دلایل شکست بانک مرکزی در تک‌نرخی کردن ارز

 22. رئیس‌کل سابق بانک مرکزی: آمریکایی‌ها دوست داشتند با ایران روابط محرمانه ایجاد کنند

 23. بی اعتنایی معنادار مردم به سهام عدالت برای چیست؟

 24. محمد مخبر: اگر معضل معیشت مردم حل شود، کشور از همه لحاظ بیمه می‌شود

 25. بهره‌برداری از 130 مدرسه برکت / رییس دفتر مقام معظم رهبری: در کنار توانمندی دفاعی، باید در حوزه علمی هم خودکفا شویم

پربحث‌های دیروز

 1. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 2. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 3. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 4. مهلت تسویه بدهی به سهام عدالت تمدید شد

 5. مهلت دو هفته‌ای مجلس به وزارت نفت

 6. قیمت نفت به بالاترین رقم ۸ ماه اخیر رسید

 7. صادرات نفت ایران موقتا محدود می‌شود

 8. جایزه ملّی تعالی سازمانی ؛ ساز و کاری مهم در تحقق رشد اقتصادی کشور/ نبود راهبری شایسته، مشکل اصلی بنگاه های اقتصادی

 9. ورود داتیس خودرو به عرصه تولید خودرو در کشور

 10. تخم‌مرغ در صدر گرانی/ برنج ایرانی گران و خارجی ارزان شد

 11. سیاست‌های اقتصادی دولت آلمان در دوران مرکل

 12. دلار در مرز ۳۹۰۰ تومان/ سکه یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان + جدول

 13. بی‌اطلاعی اصناف از تصمیم دقیقه 90شریعتمداری!

 14. عقب‌گرد 30 واحدی شاخص کل بورس/ دلخوشی بازار سهام به تک‌سهم‌ها

 15. عوامل ۳ گانه افزایش قیمت طلا و ارز

 16. عضو شورای شهر تهران: اسنپ و تپسی باید تحت نظارت سازمان تاکسیرانی قرار گیرند

 17. آتش زدن خودروی بی‌ام‌و به نشانه اعتراض

 18. گوشت، برنج و لبنیات چقدر گران شد؟

 19. کوچکی نژاد: انحراف صندوق ذخیره فرهنگیان از سال ۷۴ شروع شده است

 20. افزایش 3درصدی قیمت گوشت در مرداد ماه

 21. بالاترین میزان اجاره بهای جهان در ایران

 22. طلا تابستان را داغ به پایان رساند/ ۸۰۰۰ تومان افزایش برای هر گرم طلا

 23. اطلاعات صندوق توسعه شفافيت نیست/ دستگاههاي نظارتي سختگيري بيشتري داشته باشند

 24. رشد ۸درصدی مصرف بنزین در نیمه نخست امسال

 25. نوبخت: نرخ سود بانکی حتماً امسال کم می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. سیف از خودش سلب مسوولیت نکند؛ او در قبال سپرده گذاران کاسپین مسوول است/ پرونده تخلفات بانک مرکزی به دستگاه قضا رفت

 2. بانک‌ها درآمدهای هپکو و آذراب را بلعیدند/ سود بالای بانکی بلای جان تولید

 3. حضور احمد توکلی در جمع مالباختگان کاسپین/ بانک مرکزی در این گرفتاری سهیم است و نمی تواند شانه خالی کند

 4. ۷ شغل پُردرآمد در ایران + تصویر

 5. وقتی بانک دوباره هزینه ارسال پیامک را می‌گیرد/ بانک: مشتریان به شعبه رفته و پول خود را پس بگیرند+عکس

 6. حضور توکلی در جمع مالباختگان «کاسپین».  

 7. درباره بحران های هر روزه جامعه/ مدیریت درست شود، مشکلات حل خواهد شد

 8. دستور زنگنه برای استخدام یک "ژن خوب" + سند

 9. بررسی ابعادی از شفافیت کنگره آمریکا، به بهانه طرح ضد ایرانی S.722

 10. ماليات ارزش افزوده در ليزينگ ها؛ قانوني يا غير قانوني؟

 11. داد مظلوم

 12. چک‌های خود را "صیاد" کنید+ مولفه‌های جدید

 13. رشد اقتصادي و مصائب نظام آماري

 14. آیت‌الله نوری‌همدانی: دیرکرد بانک‌ها "ربا و حرام" است

 15. آزادسازی واردات خودروهای لوکس با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی تکذیب شد

 16. فرشاد مومنی: خام‌فروشی در نظام تصمیم‌گیری ایران قبیح نیست/ دریافت فاینانس اقدام قهرمانانه نیست

 17. ضرورت جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت

 18. جلالی: هزینه‌های جاری بودجه کشور را بلعیده‌اند

 19. دیدار مقامات ایران-سوئیس برای رفع‌ موانع‌ بانکی

 20. قدم‌های تازه دولت برای مبارزه با فساد

 21. توضیح نوبخت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت و کارگران

 22. بدهی ۹۰۰۰ میلیاردی شهرداری تهران به پیمانکاران

 23. «حمایت‌گرایی» و ضربه به تولیدکننده ایرانی

 24. ایران در سوریه پالایشگاه می سازد

 25. حضور نامحسوس کالاهای بدون برچسب در بازار/داستان گرانفروشی قانونی

ایران نوین

وب‌گردی

آخرین عناوین